PDA

View Full Version : VIKTIMA QĖ NUK BĖRTET


beku
08-04-05, 23:45
VIKTIMA QĖ NUK BĖRTET
nga Bekim Rexhepi

Ēamėria ndofta bėnė pjesė nė hartėn mė tė dhimbėshme tė Evropės, aty ku pretendohet se ėshtė vėnė gishti i kulturės dhe i historisė sė famėshme tė njėrzimit, aty ndodhet plaga qė s mbyllet dhe qe rrjedh akoma mė shumė trishtim.
Nė kėtė botė tė shqetėsuar, me probleme nga me te ndryshmet, kur popujt e mėdhenjė dhe tė fortė, duan qė akoma tė mbesin, madje absulitisht tė tillė pėrgjithnjė dhe pėrfundimisht. Ky botėkuptim monolit vazhdimishtė tenton tė mbijetoi, akoma tek ato shtete qė e pėrfaqsoinė vetėn nė versinin superior dhe brenda atyre suazave qė tashmė jemi mėsuar ti shohim dita ditės.
Por, nė rregullat e jetės dhe vlerat e saja civilizuse mė pak i kanė pėrcaktuar popujt e vėgjėl.
Janė tė njohura kėshtu sė paku marrėveshjet e vet ndėrtuara tė tė mėdhėnjėve dhe tė tė plotėfuqishmėve, dhe nė kėto marrėveshje, padyshim bėjnė pjesė edhe popujt qė pėr fatin e keq te tyre, janė jo tė mėdhėnjė dhe jo tė plotėfuqishėm.
Asnjė ligj i botės, asnjė formim kulturor nuk nuk mund t*i bėjnė njerzit tė mos kenė kujtesė, e aq mė pak tė mos kenė nastologji. As njė kulturė nuk mund tė japi vlera tė mėdha shėmbėlltyrės botėrore, ēoftė edhe mbi bazėn e shtypjes sė njė kulture tjetėr.
Ky artikull i imi, nuk ėshtė as politikė, as nismėtar i njė fushate ndaj popullit grekė dhe shtetit tė tyre, por para se gjithash ėshtė artikull ndergjegjėsues. Ndergjegjėja ka vrarė vetė popullin grekė ndaj terrorrit tė pashembullt me popullin autokton Ēamė. Ndergjegjėja ka vrarė edhe popullin shqiptar i cili nuk bėrtet, edhe ne pamundėsi tė pėrdorimit tė ndonjė force si alternativė e mundshme ndaj terrorrit tė pashembullt grek ndaj popullit autokton dhe tė pambrojtur Ēamė. Ashtu siē po bėnpopulli grekė dhe institucionet e saja nacifikuse. Pėrpjekjet e kėti shteti akoma janė dhe bėhen justifikuse pėrballė realitetit. Por se ky realitet kaq trishtusė dhe kaq i mėnxyrshėm nuk mund tė mbyllet ashtu siē do ky shteti centralizusė dhe grekėt nacistė. Grekėt duke u orvatur nė maksimumin e tyre, madje duke mbetur po kaq konspirativė ata duan ta fshehin tė vėrtetėn. Grekėt dhe shteti i tyre, mė shumė se asnjėherė tjetėr e bėjnė tė duket njė realitet tjetėr fare nga ai aktual, e bėjnė me ndryshe duke e paraqitur para te tjerėve dhe para vetės, mė kėtė ata duan tė mbesin mė shembulloret dhe mė kėtė ata prapė duan te kthehen nė atė, se nuk dinė pėr tė tjerėt dhe pėr vlerat e tė tjrėve. Duan qė edhe nga mendja e tyre dhe nga ēdo realitet ta zhglyejnė ēdo gjė ēame pra te huajen qė nė qe ėshtė brenda tyre dhe qe nė njėfarė mėnyre sduan qė tė mos mund tu pėrkasė dot vlerave te tyre konkurrente. Madje, duanqe nga kjo ata tė shpėrblehen vazhdimisht mė tė mira superiore, gadi pėr tė gjitha qė sipas tyre, dhe vetėm sipas tyre u kanė dhėnė qytetrimit botėrorė. Madje, vetė grekėt e vjetėr dhe tė rinjė duan tė vazhdojnėtraditėn e mosmirnjohjės ndaj botės, e cila nuk i shpėrblen sa duhet pėr kėto vlera tė huazuara dhe tė shpenzuara.
Kėshtu grekofilėt dhe shteti i tyre duan tė mplakėn, duke e gėnjyer vetėn dhe historinė e tyre.
Por historia e Ēamėrisė ėshtė pjrsė e historisė botėrore, mund tė jetė edhe pjesė e historisė greke, por se kjo histori e Ēamėrisė nuk ėshtė shpikje e kohės. Madje, kjo histori nuk mund tė jetė dhe nuk mund tė mbyllet si njė tragjedi nė vete e tillė dhe pėrkundėr dėshirės se madhe tė grekofilisė.
Ēamėt janė viktima qė edhe sot nuk bėrtasin, madje, pėr ta as edhe shteti shqiptar, po as edhe viset tė tjera me shqiptar etnik nuk e qajnė kokėn sa duhet, e sa munden.