PDA

View Full Version : sigurimcat prap nė sken


GASHI75
12-04-05, 21:25
TĖ kėrcnoshė njerzė nė shekullinė e 21 kjo vetem te ne ndodhė nė kosovė dhe kerkojm demokraci e qka jo.
Pėr shkaqe politike,vallė ku ishte ky sigurimi i atė dheutė mė heret ose gjatė lufte pėr ta luftue serbin por tash delė pėr ti luftue shqiptaret pse vall ky sigurimi i atėdheut nuk e shpėtoi rugoven gjatė lufte ,por i lejoi serbetė ta marrin nė beograd .
Por poduketė marifeti i kti sigurimi pomė duketė se paska qenė edhe sigurimi me te nė beograd gjatė gjithė kohes sa ka qendrue rugova nė beograd.
ME Burgosjen e gazetaruitė tė RTK dhe marrjen e kasetes qė ika bėr inqizimet nė vushtri,dhe malltretime qė i jan ba kti gazetari nga SHPKėja po delė se gazetari ju ka ra nė gjurmė sigurimcave tė atėdheut qė bashkpunojn me UDBėn e beograditė nė shkollen e policisė nė vushtri
ku ata udbashė vin nga beogradi dhe ju japin msimė nė shkollen e policisė nė vushtri.
PRA sigurimi i shkolluarė edhe para por edhe pasė lufte nga serbetė po aktivizohetė nė kosovė nga pres.rugova me likuidime politike tashė nė shekullin e 21.

pirroja1
13-04-05, 04:54
TĖ kėrcnoshė njerzė nė shekullinė e 21 kjo vetem te ne ndodhė nė kosovė dhe kerkojm demokraci e qka jo.
Pėr shkaqe politike,vallė ku ishte ky sigurimi i atė dheutė mė heret ose gjatė lufte pėr ta luftue serbin por tash delė pėr ti luftue shqiptaret pse vall ky sigurimi i atėdheut nuk e shpėtoi rugoven gjatė lufte ,por i lejoi serbetė ta marrin nė beograd .
Por poduketė marifeti i kti sigurimi pomė duketė se paska qenė edhe sigurimi me te nė beograd gjatė gjithė kohes sa ka qendrue rugova nė beograd.
ME Burgosjen e gazetaruitė tė RTK dhe marrjen e kasetes qė ika bėr inqizimet nė vushtri,dhe malltretime qė i jan ba kti gazetari nga SHPKėja po delė se gazetari ju ka ra nė gjurmė sigurimcave tė atėdheut qė bashkpunojn me UDBėn e beograditė nė shkollen e policisė nė vushtri
ku ata udbashė vin nga beogradi dhe ju japin msimė nė shkollen e policisė nė vushtri.
PRA sigurimi i shkolluarė edhe para por edhe pasė lufte nga serbetė po aktivizohetė nė kosovė nga pres.rugova me likuidime politike tashė nė shekullin e 21.

O Gashi pershendetje,
mos ke frike se me i njofte mire ata edhe g... ja u merre ne shtrat e nuk ke frike!Per Ram Maren,Genc Kelmendin,Shpend Shalen me &!!!
Keta jane deshtak te keqinje...dhe pakurrizore!

beku
13-04-05, 11:54
Pra ky farė sigurimi i vetėquajtur si "Sigurimi i atdheut", u deshmua se ėshtė vetėm i sigurim i Korrupcionit, sepse po mbron korrupcionin e njė elete politike, me kėtė qė e bėri tani, u deshmua se ėshtė sigurim i kurruptuar, madje i kurruptuari sigurim i LDK-sė. Do tė ishte mirrė qe vetė Rugova dhe suita e ti, te dalė qoftė edhe me i komunikatė, nga selia Recidive, pėr ta kondeshtuar njė paraqitje te tillė, madje nė mosmbrojteje te korrupcionit. Kėrcnimi i sigurimit korruptivė le me pėrkujtu se sa kombėtar na paraqitet suita e "tė madhit", i cili e le te hapur kėrrcnimin e kėsaj "organizate",tė vetėquajtur. Me tė vetmin qėllim pėr t ia mbyllur gojėn demokracisė, drejtėsisė, pra u veprua nė stilin e te kuqve, kėshtu vepruan kuqaloshet e mė hershėm, kėshtu po veprojnė edhe sot komunistėt e moderuar, bashkėme kriminelėt e sigurimit korruptivė te LDK-sė, e cila heziton tė reagoj ndaj njė kėrcnimi anti kombėtar. Ja tani pas kėti kėrcnimi u pa sheshi se ēfarė sigurimi i korreptuar na qenka, me kėtė korroptim u pajtua edhe Rugova sepse ky sigurim korruptivė mbėshtetej nė emrin e tij, dhe perbehej nė zotimin e tij. Ay Rugova akoma nuka ka reaguar, duket se heshturazi e mbėshtet, po kėsaj mbėshtetje tė heshtur, u janė bashkangjitur e tėr LDK-ja.

pirroja1
13-04-05, 12:27
Pra ky farė sigurimi i vetėquajtur si "Sigurimi i atdheut", u deshmua se ėshtė vetėm i sigurim i Korrupcionit, sepse po mbron korrupcionin e njė elete politike, me kėtė qė e bėri tani, u deshmua se ėshtė sigurim i kurruptuar, madje i kurruptuari sigurim i LDK-sė. Do tė ishte mirrė qe vetė Rugova dhe suita e ti, te dalė qoftė edhe me i komunikatė, nga selia Recidive, pėr ta kondeshtuar njė paraqitje te tillė, madje nė mosmbrojteje te korrupcionit. Kėrcnimi i sigurimit korruptivė le me pėrkujtu se sa kombėtar na paraqitet suita e "tė madhit", i cili e le te hapur kėrrcnimin e kėsaj "organizate",tė vetėquajtur. Me tė vetmin qėllim pėr t ia mbyllur gojėn demokracisė, drejtėsisė, pra u veprua nė stilin e te kuqve, kėshtu vepruan kuqaloshet e mė hershėm, kėshtu po veprojnė edhe sot komunistėt e moderuar, bashkėme kriminelėt e sigurimit korruptivė te LDK-sė, e cila heziton tė reagoj ndaj njė kėrcnimi anti kombėtar. Ja tani pas kėti kėrcnimi u pa sheshi se ēfarė sigurimi i korreptuar na qenka, me kėtė korroptim u pajtua edhe Rugova sepse ky sigurim korruptivė mbėshtetej nė emrin e tij, dhe perbehej nė zotimin e tij. Ay Rugova akoma nuka ka reaguar, duket se heshturazi e mbėshtet, po kėsaj mbėshtetje tė heshtur, u janė bashkangjitur e tėr LDK-ja.
==================
I nderuari Beku!
Ketij afishimi tend kuptimplote nuk ka se ēka ti shtoje njeriu,vetem ne shenje respekti po e perserise kete afishim tendin.
Pershendetje Pirroja

Serial Clicker
13-04-05, 19:25
TĖ kėrcnoshė njerzė nė shekullinė e 21 kjo vetem te ne ndodhė nė kosovė dhe kerkojm demokraci e qka jo.
Pėr shkaqe politike,vallė ku ishte ky sigurimi i atė dheutė mė heret ose gjatė lufte pėr ta luftue serbin por tash delė pėr ti luftue shqiptaret pse vall ky sigurimi i atėdheut nuk e shpėtoi rugoven gjatė lufte ,por i lejoi serbetė ta marrin nė beograd .
Por poduketė marifeti i kti sigurimi pomė duketė se paska qenė edhe sigurimi me te nė beograd gjatė gjithė kohes sa ka qendrue rugova nė beograd.
ME Burgosjen e gazetaruitė tė RTK dhe marrjen e kasetes qė ika bėr inqizimet nė vushtri,dhe malltretime qė i jan ba kti gazetari nga SHPKėja po delė se gazetari ju ka ra nė gjurmė sigurimcave tė atėdheut qė bashkpunojn me UDBėn e beograditė nė shkollen e policisė nė vushtri
ku ata udbashė vin nga beogradi dhe ju japin msimė nė shkollen e policisė nė vushtri.
PRA sigurimi i shkolluarė edhe para por edhe pasė lufte nga serbetė po aktivizohetė nė kosovė nga pres.rugova me likuidime politike tashė nė shekullin e 21.

O Gashi pershendetje,
mos ke frike se me i njofte mire ata edhe g... ja u merre ne shtrat e nuk ke frike!Per Ram Maren,Genc Kelmendin,Shpend Shalen me &!!!
Keta jane deshtak te keqinje...dhe pakurrizore!

o ku paska ardhen klyshi i ibush kllokoqit. e kom dijte qysh nuk e pashe tu shkrujte te ai forumi i gabelve kosova.de se ja kemi dhone rraptime edhe iki qysh ike klyshi bishtin nder kembe.

o pirrec per qate rame maren edhe genc kelmendin mund me shkru qysh te duash veq mos harro se Shpend Shala ti q..e robt e shpise edhe te ngope plumba a e nuk ndine hiq a je me hashen a me xhavit rrakotelin

edhe une ta kisha bo ty si shpend shala... mos kujto qe nuk po e dije kush je ti qe shkrune ketu.

GASHI75
13-04-05, 21:47
Serial Clicker shkrujtiØØ o jaran mosė flliqni me goj se ska pjell asni grue me te shame apo jo ke nji lloj kulture te shprehuritė te fja,es sė lirė apo jo.
Ktu po dihet se ka diqka edhe diqka tė madhe bile,edhe ju te ldk asė te tjerav parti mos u quditeni se ka dalė pėr mejdani tashė udbashetė qė veprojn ne kososve ai qė e ka shkrue atė faqe te sigurimitė te atė dheutė nuk ėshtė r. miftari por ram maraj dhe sigurimi i p.rugoves qė veprojnė nė kabinetin e presidentitė.
Sepse edhe atė dojn ta likuidojn ktu kan gishtė qė para disa dite deshen pėr qellime politike ta likuidojnė.
kto dokumente mund tė ndodhė qė vetė presidenti ti a dorzoj opozites per ta nxjerr kosoven nga kriza qė e ka kaplue si ne korupcion vrasje politike nė krime politike etj.

E_Zjarrta
13-04-05, 21:55
I nderuari Gashi ju nuk keni kercenu Por keni vra Pas shpine ne pa Besi ne tradhti ....

Ju qe vrate Ahmet Krasniqin per post ju qe vrate Tahir Zemen nga Frika ju qe vrate Xhemen se ishte I menqur ju qe vrate Enver Malokun se tregonte te verteten e Sigurimcat si thua ti po ua tregojne rrugen disa Banditeve qe jan dale ne Ugare hala pa e lavruar arenKosova shqiptareve vdekje tradhtareve

GASHI75
13-04-05, 22:24
I nderuari Gashi ju nuk keni kercenu Por keni vra Pas shpine ne pa Besi ne tradhti ....

Ju qe vrate Ahmet Krasniqin per post ju qe vrate Tahir Zemen nga Frika ju qe vrate Xhemen se ishte I menqur ju qe vrate Enver Malokun se tregonte te verteten e Sigurimcat si thua ti po ua tregojne rrugen disa Banditeve qe jan dale ne Ugare hala pa e lavruar arenKosova shqiptareve vdekje tradhtareve
zonjush asken une sekam vra .enver malokun ekan vra shkitė gjatė lufte ne kosovė ahmet krasniqin e kan vra koleget apo eproret e tahir zemes nė krye mete ata qė evranė zemen janė shoket etij te tė luftes qė ikapas nė brigaden e tij gjatė lufte dhe ata jan te burgosurė nė pej por publikishtė nuk delė per shkaqe politike por tash do dalin te gjitha kam shpres nė drejtsi qė manė fund do del nė sheshė zonjushė e nderuarė.gjemen ekanė vra nji serb e nji shqiptarė udbashtė e shkive.
Ti zonjush kėn e quan banditė apo sje ti nė tokėn e bukės e quan veton surroin banditė jakup krasniqin ,bujar bukoshin e faik graincen ,por nji gjė pota them zonjė kta janė doktorrė tė politikes edhe tė nderitė pėr njė si adem salihajn qė ska asė dieni e as shkollė pėrkatse pėr atė postė une zoj e njof se kusheri ekam tė gjakutė edhe idi aftsitė e tija dhe pregaditjen etij shkollore e profesionale por ta lam jan organet qė duhen mirren me tė ejo ne.

Serial Clicker
13-04-05, 23:02
po kush ta vrete jakup pasoshen e malisheves qe as 2 euro nuk ti bone. keto jane perralla te pdk se kishe po ju kercenohet dikush se kush nuk oshte ka i bon malle se kane hupe si sh.rra e pules.

keta i ka vra Zoti e ndonje qe i ka shpetue atije kena me i ngordhen si qente edhe ata ku ti nxojme a.

GASHI75
13-04-05, 23:08
Misioni i Kombeve te Bashkuara ne Kosove pranoi te henen se ka marre nje dokument nga Partia Demokratike e Kosoves. Dokumenti ne fjale i ishte dorezuar UNMIK-ut me 23 mars, 2005. Me kete, PDK kishte synuar te deshmoje se disa anetare te kabinetit te Qeverise se Kosoves jane te implikuar ne 'aktivitete kriminale'.

Ishte Marcie Poole, shefe e Zyres per Informim ne UNMIK, te henen i konfirmoi "Express"-it se dokumenti ne fjale i ishte dorezuar misionit. Mirepo, Poole nuk qe ne gjendje te prononcohet nese UNMIK do te urdheroje hetime rreth pohimeve ne dokumentin e PDK. "Do te ishte mire qe jo vetem PDK, por secili ne Kosove qe ka informacione per shkelje te ligjit, t'i dergoje ato ne polici, e cila pastaj duhet t'i hetoje ato",- kishte konstatuar Poole.

Mirepo, dokumenti permban akuza te renda. Dite me heret, nje kopje te ketij dokumenti e kishte siguruar edhe "Express", nga burime te UNMIK-ut. Dhe, meqe ekzistimi i tij u konfirmua edhe nga administrata nderkombetare, "Express" do te vazhdoje qe te publikoje pjese te caktuara te tij, ne pritje te ndricimit te akuzave- te vertetesise ose te pavertetesise se tyre. Kesisoj, sic ishte shkruar edhe me pare "Express", njera nder pjeset kryesore te ketij dokumenti perqendrohet ne akuzimin e zv/ kryeministrit aktual te Kosoves, Adem Salihajn.

"...Ka shume te dhena se njeriu i pare i Sigurimit te Atdheut ne rajonin e Ferizajt konsiderohet Adem Salihaj. Ai, strukturen organizative e ka pasur te shtrire ne shume segmente: ne politike, ne organet e sigurise dhe ne ekonomi. Baze ekzekutive e kesaj strukture ka qene dhe ende eshte grupi i truprojave te tij ne krye te te cileve eshte N.SH., si dhe lidhjet e tija familjare me B.S.", thuhet ne nje pjese te raportit per zv/ kryeministrin e Kosoves e cila shoqerohet edhe me nje fotografi.

Sipas autoreve te dokumentit- emri i te cileve nuk figuron- ne muajin maj 2003, "Adem Salihaj ka marre pjese ne nje konflikt te armatosur ne fabriken e tij ne Ferizaj, fabrike te cilen asnjehere nuk e ka deklaruar si prone te veten dhe te dy ortakeve te tij". Tutje, shtohet se "ky konflikt ka ndodhur per shkak te mosmarreveshjeve ne ndarjen e interesit, me c'rast Adem Salihaj tentoi disa here ta godase me revole S. B. Konflikti eshte evituar vetem pas intervenimit te SHPK-se, e cila ishte lajmeruar nga punetoret e fabrikes. Pas intervenimit, policia i kishte shoqeruar deri ne stacionin e policise te tre ortaket e involvuar ne konflikt: Adem Salihajn, G. M dhe S. B (keta dy te fundit ne lidhje familjare me njeri- tjetrin). Policia e SHPK-se e kishte mbyllur kete rast dhe nuk e kishte bere publik. Eprori i cili e ka mbyllur rastin eshte XH. XH".

Eprori i SHPK, sipas dokumentit, eshte shperblyer nga Adem Salihaj me punesim te gruas se tij ne Kuvendin Komunal te Ferizajt dhe me ndarjen e nje parcele toke per ndertim ne hyrje te qytetit te Ferizajt, me dokumente te falsifikuara.

"Me vone, gjate tentimit te eprorit te SHPK, XH. XH, per te investuar ne parcelen e ndare nga KK i Ferizajt erdhi deri tek konflikti mes familjes se tij dhe familjes L. e cila ishte pronare e vertete e parceles, si dhe mes kryeshefit te kesaj komune Sahit Krasniqi i cili tentonte me cdo kusht qe te realizohej premtimi i bere XH. XH-se. Konflikti i familjes L. dhe Sahit Krasniqit u shnderrua ne nje konflikt fizik ne lokalet e Kuvendit Komunal te Ferizajt. Mirepo, pas insistimit te vendosur te familjes L., e cila kishte nje anetar te saj te punesuar si perkthyes ne policine e UNMIK-ut, XH. XH hoqi dore nga ndjekja e rastit. Kjo ngjarje solli ne pah edhe falsifikimin e dokumentit ne Drejtorine per Kadaster, Pronesi dhe Gjeodezi ne kete komune. A eshte ne dijeni UNMIK-u per keto raste dhe a mundet qe ky person te jete zv/ Kryeminister i vendit?", thuhet ne dokument.

Gjithnje sipas dokumentit, me daten 10.07.2003 nje njesit i "Sigurimit te Atdheut" ne shtepine e SH.SH, ne rrugen "28 Nentori" ne Ferizaj ka organizuar bartjen e nje sasie te armatimit.

"Aty kishte: eksploziv, mjete per aktivizim me teledirigjim, arme kallashnikov dhe municion per te. Ne kete aksion kane marre pjese N. SH., SH. SH., G. N., H. M., dhe nje person nga Prishtina. Bartja e armatimit eshte organizuar me dy vetura: ne njeren ka qene i vendosur armatimi, kurse ne tjetren kane qene disa persona qe vezhgonin rrugen nga patrullat e policise. Aksioni ka perfunduar me sukses dhe kjo sasi e municionit ka perfunduar ne fshatin Mramor te Prishtines, ne shtepine e M. G.", thuhet ne nje pjese tjeter te dokumentit te shoqeruar me fotografi.

Sipas autoreve, pas bartjes se armatimit grupi ishte kthyer ne shtepine e Adem Salihajt. Sipas pohimeve ne dokument, atij i ishte raportuar per rrjedhen e aksionit. "Me 9 dhjetor 2003, pjesetare te "Sigurimit te Atdheut" me nje kombi te bardhe, me mbishkrim te nje firme, kane bere bartjen e nje sasie te armatimit nga lokalet e firmes 'F' ne rrugen 'E Recakut' ne Ferizaj, ne drejtim te Pejes. Kjo sasi e armatimit eshte derguar ne Peje. Vetura ishte ndalur ne oborrin e Kuvendit Komunal te Pejes. Aty, veturen e kane pritur U. R. dhe M. G. Nuk dihet me tej se cka eshte bere me ato".

Dokument vazhdon duke dhene edhe shenime te tjera, gjithashtu tronditese. "Me 23 tetor 2003, ne oren 10:00, ne lagjen 'Velania' (Prishtine), ne shtepine (...) ne katin e dyte, eshte mbajtur trajnimi ne te cilin kane marre pjese rreth 20 persona nga pjese te ndryshme te Kosoves, ne mesin e te cileve ndodheshin edhe disa njerez te afert te Adem Salihajt. Qellimi i ketij trajnimi ka qene pergatitja e personave per te perdorur mjete eksplozive mekanike dhe me teledirigjim. Ligjeruesit kane qene nga Shqiperia".

Per me teper, autoret e panjohur te ketij dokumenti pretendojne se dijne deri ne detaje edhe per organizimin dhe ekzekutimin e shperthimit rrenqethes me auto- bombe brenda qendres tregtare Ben- Af ne hyrje te Ferizajt.

"Per sulmin terrorist ne 'Ben- af' ka informacione konkrete se ne organizimin e tij kane marre pjese njerez qe kane lidhje direkte dhe indirekte me Adem Salihajn. Kemi te dhena se sulmi eshte kryer nga nje grup personash te udhehequr nga L. G dhe B. S. Vecanerisht diteve te fundit, pas sulmit kunder Kryetarit te Kosoves, jane shprehur divergjenca mes grupit dhe llafosje mes tyre, nga shihet nje frike dhe pakenaqesi e madhe mes njeri-tjetrit", vazhdon dokumenti.

Me tutje, ne kete dokument pohohet edhe per kercenime qe i jane bere pjesetareve te LDK nga e ashtuquajtura Armate Kombetare Shqiptare (AKSH), e per te cilen autoret e dokumentit pohojne se eshte e themeluar nga njerez te afert me LDK. Ne fund te dokumentit fillon radhitja e qindra emrave per te cilet pohohet se jane pjesetare te "Sigurimit te Atdheut". Emrat jane te ndare sipas rajoneve dhe komunave te Kosoves. Sipas ketij dokumenti, vetem ne Peje ky organizim i sigurimit numeron rreth 30 persona. Shumica prej tyre kane edhe funksione te ndryshme publike, si ne polici, ne kuvend komunal, ne media, etj.

Vetem ne Decan, dokumenti pohon se rrjeti numeron se paku 50 anetare; ketu perfshihen edhe pjesetare te SHPK, punetore te arsimit, te kuvendit komunal e tjere ndersa thekson se kjo organizate shtrihet edhe ne Burim (Istog), Viti, Gjilan, Ferizaj, Kacanik, Prizren, Suhareke, Malisheve, Rahovec, Prishtine, Vushtrri, Kastriot (Obiliq), Fushe Kosove, Gjakove, Mitrovice dhe Skenderaj.

Sa per anetaret e inkriminuar te kabinetit aktual te Qeverise se Kosoves, dokumenti thekson emrat e Astrit Haracise (Minister i Kultures), Melihate Termkollit (Ministre e Sherbimeve Publike), Agim Veliut (Minister i Arsimit) dhe Adem Salihajt (zv/ Kryeminister). Aty permenden edhe emrat e financueseve te rrjetit, me gjithe fotografite e lokacioneve- shtepi private, motele private- ku pohohet se zhvillohen te gjitha takimet e kesaj organizate.

pirroja1
14-04-05, 00:02
TĖ kėrcnoshė njerzė nė shekullinė e 21 kjo vetem te ne ndodhė nė kosovė dhe kerkojm demokraci e qka jo.
Pėr shkaqe politike,vallė ku ishte ky sigurimi i atė dheutė mė heret ose gjatė lufte pėr ta luftue serbin por tash delė pėr ti luftue shqiptaret pse vall ky sigurimi i atėdheut nuk e shpėtoi rugoven gjatė lufte ,por i lejoi serbetė ta marrin nė beograd .
Por poduketė marifeti i kti sigurimi pomė duketė se paska qenė edhe sigurimi me te nė beograd gjatė gjithė kohes sa ka qendrue rugova nė beograd.
ME Burgosjen e gazetaruitė tė RTK dhe marrjen e kasetes qė ika bėr inqizimet nė vushtri,dhe malltretime qė i jan ba kti gazetari nga SHPKėja po delė se gazetari ju ka ra nė gjurmė sigurimcave tė atėdheut qė bashkpunojn me UDBėn e beograditė nė shkollen e policisė nė vushtri
ku ata udbashė vin nga beogradi dhe ju japin msimė nė shkollen e policisė nė vushtri.
PRA sigurimi i shkolluarė edhe para por edhe pasė lufte nga serbetė po aktivizohetė nė kosovė nga pres.rugova me likuidime politike tashė nė shekullin e 21.

O Gashi pershendetje,
mos ke frike se me i njofte mire ata edhe g... ja u merre ne shtrat e nuk ke frike!Per Ram Maren,Genc Kelmendin,Shpend Shalen me &!!!
Keta jane deshtak te keqinje...dhe pakurrizore!

o ku paska ardhen klyshi i ibush kllokoqit. e kom dijte qysh nuk e pashe tu shkrujte te ai forumi i gabelve kosova.de se ja kemi dhone rraptime edhe iki qysh ike klyshi bishtin nder kembe.

o pirrec per qate rame maren edhe genc kelmendin mund me shkru qysh te duash veq mos harro se Shpend Shala ti q..e robt e shpise edhe te ngope plumba a e nuk ndine hiq a je me hashen a me xhavit rrakotelin

edhe une ta kisha bo ty si shpend shala... mos kujto qe nuk po e dije kush je ti qe shkrune ketu.
Ja nise me shamje prit shamje!Ti ladrofsha krejt ty e Shpendit!Mu me gjene kembekryq mjedis Prishtine sa here te duash o "gjak-shkau"!!!Edhe njehere ty e Shpendit me krejt ēka keni...Se une Shpend Shales ja rrasi shuplake ne publik edhe gojen nuk guxon me qele!Ja kame mshele shume here atij "piuni" te Tahir Zemes!

MemphiSx
14-04-05, 11:13
Sipas Policis se Unmikut kjo Organizat as qe ekziston,sepse kjo organizat eshte e formuar nga vet Kriminelet e PDK-se
Edhe para zgjedhjeve dul ne sken po kjo organizate kinse me kercnimin kunder atyre qe po e leshojn LDK-ne
Ky eshte edhe nje skeq humoristik i ngritur nga PDK-ja e cila po demantohet edhe nga vet Organet qe merren me sigurimin e Kosoves dhe qyetarve te saj
Kjo organizat eshte e formuar nga SHIK nepermjet internetit,i cili po perdore metoda kinse ne jemi te kercnuar sepse kemi argumente kunder X personave
Por me se miri e din populli se sa ka te vertet ne keto felliqtina te PDK-se


P.S.pirro mos ju kercno atyne qe per momentin nuk gjenden ne Kosove,10 her te kam thane me trego ku t'gjej se une merrna vesh me ty ;) E une ta kam jap adresen shum te sakte kur ma ki lyp keshtu qe mos kercno njerz ne internet oj Bishe :P :D

pirroja1
14-04-05, 11:21
Sipas Policis se Unmikut kjo Organizat as qe ekziston,sepse kjo organizat eshte e formuar nga vet Kriminelet e PDK-se
Edhe para zgjedhjeve dul ne sken po kjo organizate kinse me kercnimin kunder atyre qe po e leshojn LDK-ne
Ky eshte edhe nje skeq humoristik i ngritur nga PDK-ja e cila po demantohet edhe nga vet Organet qe merren me sigurimin e Kosoves dhe qyetarve te saj
Kjo organizat eshte e formuar nga SHIK nepermjet internetit,i cili po perdore metoda kinse ne jemi te kercnuar sepse kemi argumente kunder X personave
Por me se miri e din populli se sa ka te vertet ne keto felliqtina te PDK-se


P.S.pirro mos ju kercno atyne qe per momentin nuk gjenden ne Kosove,10 her te kam thane me trego ku t'gjej se une merrna vesh me ty ;) E une ta kam jap adresen shum te sakte kur ma ki lyp keshtu qe mos kercno njerz ne internet oj Bishe :P :D
Mo bre memfis se po me frikeson!!!Te kame thene njehere dhe prape po te theme se;do te ta plotesoj ate "deshire"!Me bese te zotit.Keshtu e leme dhe keshtu do te jete...

MemphiSx
14-04-05, 11:23
Mo bre memfis se po me frikeson!!!Te kame thene njehere dhe prape po te theme se;do te ta plotesoj ate "deshire"!Me bese te zotit.Keshtu e leme dhe keshtu do te jete...


Besom se me pa durim jam ka t'pres ;) Veq mos e merr Kanunin me veti se shum ia kam frigen ahahahahah :D :D

pirroja1
14-04-05, 12:08
Lere *Kanunin ti se ai eshte djale nene!Nuk ke nevoje ta pergojosh keshtu ne forum.Se nuk merre vesh ai per ty e askend.Ne qofte se te ka marre "malli" menjehere po e thirri ne tel. e ai te vjen ne vizit.Po pis je ti i ndrron fjalet atehere,he he he...

MemphiSx
14-04-05, 12:12
Lere *Kanunin ti se ai eshte djale nene!Nuk ke nevoje ta pergojosh keshtu ne forum.Se nuk merre vesh ai per ty e askend.Ne qofte se te ka marre "malli" menjehere po e thirri ne tel. e ai te vjen ne vizit.Po pis je ti i ndrron fjalet atehere,he he he...


Hehehe kush po m'kallzon se kush eshte djale nene e kush jo,po me duket se duhet me ta perkujtu se ka djal nene permbi djal nene ;)
Je i mirseardhur ti me gjith te ;) Ma merr mendja qe edhe ai me njeh se kush jam une ;)

pirroja1
14-04-05, 12:32
Lere *Kanunin ti se ai eshte djale nene!Nuk ke nevoje ta pergojosh keshtu ne forum.Se nuk merre vesh ai per ty e askend.Ne qofte se te ka marre "malli" menjehere po e thirri ne tel. e ai te vjen ne vizit.Po pis je ti i ndrron fjalet atehere,he he he...


Hehehe kush po m'kallzon se kush eshte djale nene e kush jo,po me duket se duhet me ta perkujtu se ka djal nene permbi djal nene ;)
Je i mirseardhur ti me gjith te ;) Ma merr mendja qe edhe ai me njeh se kush jam une ;)
=========
Prape po ta perseris pis mashkull je ti.I nderron fjalet.I njohe une tipat si ti!!!Ti ja nise edhe bene BE pasha *Teqen e Madhe*.He he he....Edhe njehere po te theme mos e pergoje *Kanunin!!!

MemphiSx
14-04-05, 12:35
Lere *Kanunin ti se ai eshte djale nene!Nuk ke nevoje ta pergojosh keshtu ne forum.Se nuk merre vesh ai per ty e askend.Ne qofte se te ka marre "malli" menjehere po e thirri ne tel. e ai te vjen ne vizit.Po pis je ti i ndrron fjalet atehere,he he he...


Hehehe kush po m'kallzon se kush eshte djale nene e kush jo,po me duket se duhet me ta perkujtu se ka djal nene permbi djal nene ;)
Je i mirseardhur ti me gjith te ;) Ma merr mendja qe edhe ai me njeh se kush jam une ;)
=========
Prape po ta perseris pis mashkull je ti.I nderron fjalet.I njohe une tipat si ti!!!Ti ja nise edhe bene BE pasha *Teqen e Madhe*.He he he....Edhe njehere po te theme mos e pergoje *Kanunin!!!


Hehe qika e eger ty nuk t'ka met sen tjeter veq mu trimnu ne shpin tjeter kujt ;)
Sa per dijeni nuk jam i Teqev ;) Ti je bo si Mushk tuj shajt njerz neper Forum ;)

GASHI75
14-04-05, 18:22
Vritet i riu nė ferizaj para kafe internet nga banditet e sigurimit tė atdheutė edhe pse mė heret babait tijė i ėshtė marr parcella e tokes ku kanė menduar se ky i ka dhanė informatatė opozites pėr marifetet e adem salihajtė qė ai ika ba nė ferizaj.

Burgoset gazetari i expresit paulin pashku nga shpkėja pėr shkakė se e vetmja gazetė ditore eka marrė kopjen e akuzave tė opozites ndaj tė inkriminuarve nė krime dhe nė korupcionė.

burgoset dhe rrahet gazetari i rtkės nė vuqitern ku i mirret edhe inqizimet dhe kaseta e kameres nga shpkėja por nė te jan sigurimcat qė veprojn nėn atė uniformė sepse iban inqizimet e sigurimit te atdheut me kreret e udbes nė shkollen e policis nė vushtrri.

beku
14-04-05, 18:57
Rugova sepse ky sigurim korruptivė mbėshtetej nė emrin e tij, dhe perbehej nė zotimin e tij. Ay Rugova akoma nuka ka reaguar, duket se heshturazi e mbėshtet, po kėsaj mbėshtetje tė heshtur, u janė bashkangjitur e tėr LDK-ja.
Kjo qe e postuar mė herėt, pra nė ditėn e kėrcnimit.
Ndėrsa sot:
Siē u njohtuam nga mediat vendore:"Rugova pėrmes zyrės se tij, ka demantuar te ketė lidhje me kėtė Organizat".Pra kjo organizat nuk i takon as ldėkės por ajo mund te jetė vetėm ajo qe e kamė thėnė e korrupcionit sepse e mbron tė KORRUPTUARIN APO TĖ PĖRFOLURIN "zavendėskryeministėr"- A.S

Serial Clicker
14-04-05, 22:30
NdryshuarBond

GASHI75
14-04-05, 22:58
hej djalo shprehu si sigurimcatė a e mosė fyj njerzė se sa hora ethrras adem salihajn e ta qon ni selam.

GASHI75
14-04-05, 23:01
--------------------------------------------------------------------------------

Misioni i Kombeve te Bashkuara ne Kosove pranoi te henen se ka marre nje dokument nga Partia Demokratike e Kosoves. Dokumenti ne fjale i ishte dorezuar UNMIK-ut me 23 mars, 2005. Me kete, PDK kishte synuar te deshmoje se disa anetare te kabinetit te Qeverise se Kosoves jane te implikuar ne 'aktivitete kriminale'.

Ishte Marcie Poole, shefe e Zyres per Informim ne UNMIK, te henen i konfirmoi "Express"-it se dokumenti ne fjale i ishte dorezuar misionit. Mirepo, Poole nuk qe ne gjendje te prononcohet nese UNMIK do te urdheroje hetime rreth pohimeve ne dokumentin e PDK. "Do te ishte mire qe jo vetem PDK, por secili ne Kosove qe ka informacione per shkelje te ligjit, t'i dergoje ato ne polici, e cila pastaj duhet t'i hetoje ato",- kishte konstatuar Poole.

Mirepo, dokumenti permban akuza te renda. Dite me heret, nje kopje te ketij dokumenti e kishte siguruar edhe "Express", nga burime te UNMIK-ut. Dhe, meqe ekzistimi i tij u konfirmua edhe nga administrata nderkombetare, "Express" do te vazhdoje qe te publikoje pjese te caktuara te tij, ne pritje te ndricimit te akuzave- te vertetesise ose te pavertetesise se tyre. Kesisoj, sic ishte shkruar edhe me pare "Express", njera nder pjeset kryesore te ketij dokumenti perqendrohet ne akuzimin e zv/ kryeministrit aktual te Kosoves, Adem Salihajn.

"...Ka shume te dhena se njeriu i pare i Sigurimit te Atdheut ne rajonin e Ferizajt konsiderohet Adem Salihaj. Ai, strukturen organizative e ka pasur te shtrire ne shume segmente: ne politike, ne organet e sigurise dhe ne ekonomi. Baze ekzekutive e kesaj strukture ka qene dhe ende eshte grupi i truprojave te tij ne krye te te cileve eshte N.SH., si dhe lidhjet e tija familjare me B.S.", thuhet ne nje pjese te raportit per zv/ kryeministrin e Kosoves e cila shoqerohet edhe me nje fotografi.

Sipas autoreve te dokumentit- emri i te cileve nuk figuron- ne muajin maj 2003, "Adem Salihaj ka marre pjese ne nje konflikt te armatosur ne fabriken e tij ne Ferizaj, fabrike te cilen asnjehere nuk e ka deklaruar si prone te veten dhe te dy ortakeve te tij". Tutje, shtohet se "ky konflikt ka ndodhur per shkak te mosmarreveshjeve ne ndarjen e interesit, me c'rast Adem Salihaj tentoi disa here ta godase me revole S. B. Konflikti eshte evituar vetem pas intervenimit te SHPK-se, e cila ishte lajmeruar nga punetoret e fabrikes. Pas intervenimit, policia i kishte shoqeruar deri ne stacionin e policise te tre ortaket e involvuar ne konflikt: Adem Salihajn, G. M dhe S. B (keta dy te fundit ne lidhje familjare me njeri- tjetrin). Policia e SHPK-se e kishte mbyllur kete rast dhe nuk e kishte bere publik. Eprori i cili e ka mbyllur rastin eshte XH. XH".

Eprori i SHPK, sipas dokumentit, eshte shperblyer nga Adem Salihaj me punesim te gruas se tij ne Kuvendin Komunal te Ferizajt dhe me ndarjen e nje parcele toke per ndertim ne hyrje te qytetit te Ferizajt, me dokumente te falsifikuara.

"Me vone, gjate tentimit te eprorit te SHPK, XH. XH, per te investuar ne parcelen e ndare nga KK i Ferizajt erdhi deri tek konflikti mes familjes se tij dhe familjes L. e cila ishte pronare e vertete e parceles, si dhe mes kryeshefit te kesaj komune Sahit Krasniqi i cili tentonte me cdo kusht qe te realizohej premtimi i bere XH. XH-se. Konflikti i familjes L. dhe Sahit Krasniqit u shnderrua ne nje konflikt fizik ne lokalet e Kuvendit Komunal te Ferizajt. Mirepo, pas insistimit te vendosur te familjes L., e cila kishte nje anetar te saj te punesuar si perkthyes ne policine e UNMIK-ut, XH. XH hoqi dore nga ndjekja e rastit. Kjo ngjarje solli ne pah edhe falsifikimin e dokumentit ne Drejtorine per Kadaster, Pronesi dhe Gjeodezi ne kete komune. A eshte ne dijeni UNMIK-u per keto raste dhe a mundet qe ky person te jete zv/ Kryeminister i vendit?", thuhet ne dokument.

Gjithnje sipas dokumentit, me daten 10.07.2003 nje njesit i "Sigurimit te Atdheut" ne shtepine e SH.SH, ne rrugen "28 Nentori" ne Ferizaj ka organizuar bartjen e nje sasie te armatimit.

"Aty kishte: eksploziv, mjete per aktivizim me teledirigjim, arme kallashnikov dhe municion per te. Ne kete aksion kane marre pjese N. SH., SH. SH., G. N., H. M., dhe nje person nga Prishtina. Bartja e armatimit eshte organizuar me dy vetura: ne njeren ka qene i vendosur armatimi, kurse ne tjetren kane qene disa persona qe vezhgonin rrugen nga patrullat e policise. Aksioni ka perfunduar me sukses dhe kjo sasi e municionit ka perfunduar ne fshatin Mramor te Prishtines, ne shtepine e M. G.", thuhet ne nje pjese tjeter te dokumentit te shoqeruar me fotografi.

Sipas autoreve, pas bartjes se armatimit grupi ishte kthyer ne shtepine e Adem Salihajt. Sipas pohimeve ne dokument, atij i ishte raportuar per rrjedhen e aksionit. "Me 9 dhjetor 2003, pjesetare te "Sigurimit te Atdheut" me nje kombi te bardhe, me mbishkrim te nje firme, kane bere bartjen e nje sasie te armatimit nga lokalet e firmes 'F' ne rrugen 'E Recakut' ne Ferizaj, ne drejtim te Pejes. Kjo sasi e armatimit eshte derguar ne Peje. Vetura ishte ndalur ne oborrin e Kuvendit Komunal te Pejes. Aty, veturen e kane pritur U. R. dhe M. G. Nuk dihet me tej se cka eshte bere me ato".

Dokument vazhdon duke dhene edhe shenime te tjera, gjithashtu tronditese. "Me 23 tetor 2003, ne oren 10:00, ne lagjen 'Velania' (Prishtine), ne shtepine (...) ne katin e dyte, eshte mbajtur trajnimi ne te cilin kane marre pjese rreth 20 persona nga pjese te ndryshme te Kosoves, ne mesin e te cileve ndodheshin edhe disa njerez te afert te Adem Salihajt. Qellimi i ketij trajnimi ka qene pergatitja e personave per te perdorur mjete eksplozive mekanike dhe me teledirigjim. Ligjeruesit kane qene nga Shqiperia".

Per me teper, autoret e panjohur te ketij dokumenti pretendojne se dijne deri ne detaje edhe per organizimin dhe ekzekutimin e shperthimit rrenqethes me auto- bombe brenda qendres tregtare Ben- Af ne hyrje te Ferizajt.

"Per sulmin terrorist ne 'Ben- af' ka informacione konkrete se ne organizimin e tij kane marre pjese njerez qe kane lidhje direkte dhe indirekte me Adem Salihajn. Kemi te dhena se sulmi eshte kryer nga nje grup personash te udhehequr nga L. G dhe B. S. Vecanerisht diteve te fundit, pas sulmit kunder Kryetarit te Kosoves, jane shprehur divergjenca mes grupit dhe llafosje mes tyre, nga shihet nje frike dhe pakenaqesi e madhe mes njeri-tjetrit", vazhdon dokumenti.

Me tutje, ne kete dokument pohohet edhe per kercenime qe i jane bere pjesetareve te LDK nga e ashtuquajtura Armate Kombetare Shqiptare (AKSH), e per te cilen autoret e dokumentit pohojne se eshte e themeluar nga njerez te afert me LDK. Ne fund te dokumentit fillon radhitja e qindra emrave per te cilet pohohet se jane pjesetare te "Sigurimit te Atdheut". Emrat jane te ndare sipas rajoneve dhe komunave te Kosoves. Sipas ketij dokumenti, vetem ne Peje ky organizim i sigurimit numeron rreth 30 persona. Shumica prej tyre kane edhe funksione te ndryshme publike, si ne polici, ne kuvend komunal, ne media, etj.

Vetem ne Decan, dokumenti pohon se rrjeti numeron se paku 50 anetare; ketu perfshihen edhe pjesetare te SHPK, punetore te arsimit, te kuvendit komunal e tjere ndersa thekson se kjo organizate shtrihet edhe ne Burim (Istog), Viti, Gjilan, Ferizaj, Kacanik, Prizren, Suhareke, Malisheve, Rahovec, Prishtine, Vushtrri, Kastriot (Obiliq), Fushe Kosove, Gjakove, Mitrovice dhe Skenderaj.

Sa per anetaret e inkriminuar te kabinetit aktual te Qeverise se Kosoves, dokumenti thekson emrat e Astrit Haracise (Minister i Kultures), Melihate Termkollit (Ministre e Sherbimeve Publike), Agim Veliut (Minister i Arsimit) dhe Adem Salihajt (zv/ Kryeminister). Aty permenden edhe emrat e financueseve te rrjetit, me gjithe fotografite e lokacioneve- shtepi private, motele private- ku pohohet se zhvillohen te gjitha takimet e kesaj organizate.
_________________

progoni
14-04-05, 23:03
Rugova sepse ky sigurim korruptivė mbėshtetej nė emrin e tij, dhe perbehej nė zotimin e tij. Ay Rugova akoma nuka ka reaguar, duket se heshturazi e mbėshtet, po kėsaj mbėshtetje tė heshtur, u janė bashkangjitur e tėr LDK-ja.
Kjo qe e postuar mė herėt, pra nė ditėn e kėrcnimit.
Ndėrsa sot:
Siē u njohtuam nga mediat vendore:"Rugova pėrmes zyrės se tij, ka demantuar te ketė lidhje me kėtė Organizat".Pra kjo organizat nuk i takon as ldėkės por ajo mund te jetė vetėm ajo qe e kamė thėnė e korrupcionit sepse e mbron tė KORRUPTUARIN APO TĖ PĖRFOLURIN "zavendėskryeministėr"- A.S


PHAAAAAAAAAAAAAAAA ky po e bejka ujė politikėn ,

gjinja rrall e katundi budall se kan marrė vesh.

P.s.

a ka kush ma pėrkthen amani ti koft ,se menjėher ky beku mundohet nė privat ,ktu ktu bekooooooooooooooooo

Serial Clicker
14-04-05, 23:04
NdryshuarBond

a po nime ti kusheri e pate a. eu nuk e din Adem Salihaj qfare kusherini ka qe ja ka inati qe eshte zv.kryeminister e vjen shkrune sende te paverteta per ta... po ti kure nuk e perkrahe kusherinin tende ku merzitesh ti per Kupen tu Kosoves. ti pernime ishe kandidat per me shku ne Shtime a

progoni
14-04-05, 23:09
--------------------------------------------------------------------------------

Misioni i Kombeve te Bashkuara ne Kosove pranoi te henen se ka marre nje dokument nga Partia Demokratike e Kosoves. Dokumenti ne fjale i ishte dorezuar UNMIK-ut me 23 mars, 2005. Me kete, PDK kishte synuar te deshmoje se disa anetare te kabinetit te Qeverise se Kosoves jane te implikuar ne 'aktivitete kriminale'.

Ishte Marcie Poole, shefe e Zyres per Informim ne UNMIK, te henen i konfirmoi "Express"-it se dokumenti ne fjale i ishte dorezuar misionit. Mirepo, Poole nuk qe ne gjendje te prononcohet nese UNMIK do te urdheroje hetime rreth pohimeve ne dokumentin e PDK. "Do te ishte mire qe jo vetem PDK, por secili ne Kosove qe ka informacione per shkelje te ligjit, t'i dergoje ato ne polici, e cila pastaj duhet t'i hetoje ato",- kishte konstatuar Poole.

Mirepo, dokumenti permban akuza te renda. Dite me heret, nje kopje te ketij dokumenti e kishte siguruar edhe "Express", nga burime te UNMIK-ut. Dhe, meqe ekzistimi i tij u konfirmua edhe nga administrata nderkombetare, "Express" do te vazhdoje qe te publikoje pjese te caktuara te tij, ne pritje te ndricimit te akuzave- te vertetesise ose te pavertetesise se tyre. Kesisoj, sic ishte shkruar edhe me pare "Express", njera nder pjeset kryesore te ketij dokumenti perqendrohet ne akuzimin e zv/ kryeministrit aktual te Kosoves, Adem Salihajn.

"...Ka shume te dhena se njeriu i pare i Sigurimit te Atdheut ne rajonin e Ferizajt konsiderohet Adem Salihaj. Ai, strukturen organizative e ka pasur te shtrire ne shume segmente: ne politike, ne organet e sigurise dhe ne ekonomi. Baze ekzekutive e kesaj strukture ka qene dhe ende eshte grupi i truprojave te tij ne krye te te cileve eshte N.SH., si dhe lidhjet e tija familjare me B.S.", thuhet ne nje pjese te raportit per zv/ kryeministrin e Kosoves e cila shoqerohet edhe me nje fotografi.

Sipas autoreve te dokumentit- emri i te cileve nuk figuron- ne muajin maj 2003, "Adem Salihaj ka marre pjese ne nje konflikt te armatosur ne fabriken e tij ne Ferizaj, fabrike te cilen asnjehere nuk e ka deklaruar si prone te veten dhe te dy ortakeve te tij". Tutje, shtohet se "ky konflikt ka ndodhur per shkak te mosmarreveshjeve ne ndarjen e interesit, me c'rast Adem Salihaj tentoi disa here ta godase me revole S. B. Konflikti eshte evituar vetem pas intervenimit te SHPK-se, e cila ishte lajmeruar nga punetoret e fabrikes. Pas intervenimit, policia i kishte shoqeruar deri ne stacionin e policise te tre ortaket e involvuar ne konflikt: Adem Salihajn, G. M dhe S. B (keta dy te fundit ne lidhje familjare me njeri- tjetrin). Policia e SHPK-se e kishte mbyllur kete rast dhe nuk e kishte bere publik. Eprori i cili e ka mbyllur rastin eshte XH. XH".

Eprori i SHPK, sipas dokumentit, eshte shperblyer nga Adem Salihaj me punesim te gruas se tij ne Kuvendin Komunal te Ferizajt dhe me ndarjen e nje parcele toke per ndertim ne hyrje te qytetit te Ferizajt, me dokumente te falsifikuara.

"Me vone, gjate tentimit te eprorit te SHPK, XH. XH, per te investuar ne parcelen e ndare nga KK i Ferizajt erdhi deri tek konflikti mes familjes se tij dhe familjes L. e cila ishte pronare e vertete e parceles, si dhe mes kryeshefit te kesaj komune Sahit Krasniqi i cili tentonte me cdo kusht qe te realizohej premtimi i bere XH. XH-se. Konflikti i familjes L. dhe Sahit Krasniqit u shnderrua ne nje konflikt fizik ne lokalet e Kuvendit Komunal te Ferizajt. Mirepo, pas insistimit te vendosur te familjes L., e cila kishte nje anetar te saj te punesuar si perkthyes ne policine e UNMIK-ut, XH. XH hoqi dore nga ndjekja e rastit. Kjo ngjarje solli ne pah edhe falsifikimin e dokumentit ne Drejtorine per Kadaster, Pronesi dhe Gjeodezi ne kete komune. A eshte ne dijeni UNMIK-u per keto raste dhe a mundet qe ky person te jete zv/ Kryeminister i vendit?", thuhet ne dokument.

Gjithnje sipas dokumentit, me daten 10.07.2003 nje njesit i "Sigurimit te Atdheut" ne shtepine e SH.SH, ne rrugen "28 Nentori" ne Ferizaj ka organizuar bartjen e nje sasie te armatimit.

"Aty kishte: eksploziv, mjete per aktivizim me teledirigjim, arme kallashnikov dhe municion per te. Ne kete aksion kane marre pjese N. SH., SH. SH., G. N., H. M., dhe nje person nga Prishtina. Bartja e armatimit eshte organizuar me dy vetura: ne njeren ka qene i vendosur armatimi, kurse ne tjetren kane qene disa persona qe vezhgonin rrugen nga patrullat e policise. Aksioni ka perfunduar me sukses dhe kjo sasi e municionit ka perfunduar ne fshatin Mramor te Prishtines, ne shtepine e M. G.", thuhet ne nje pjese tjeter te dokumentit te shoqeruar me fotografi.

Sipas autoreve, pas bartjes se armatimit grupi ishte kthyer ne shtepine e Adem Salihajt. Sipas pohimeve ne dokument, atij i ishte raportuar per rrjedhen e aksionit. "Me 9 dhjetor 2003, pjesetare te "Sigurimit te Atdheut" me nje kombi te bardhe, me mbishkrim te nje firme, kane bere bartjen e nje sasie te armatimit nga lokalet e firmes 'F' ne rrugen 'E Recakut' ne Ferizaj, ne drejtim te Pejes. Kjo sasi e armatimit eshte derguar ne Peje. Vetura ishte ndalur ne oborrin e Kuvendit Komunal te Pejes. Aty, veturen e kane pritur U. R. dhe M. G. Nuk dihet me tej se cka eshte bere me ato".

Dokument vazhdon duke dhene edhe shenime te tjera, gjithashtu tronditese. "Me 23 tetor 2003, ne oren 10:00, ne lagjen 'Velania' (Prishtine), ne shtepine (...) ne katin e dyte, eshte mbajtur trajnimi ne te cilin kane marre pjese rreth 20 persona nga pjese te ndryshme te Kosoves, ne mesin e te cileve ndodheshin edhe disa njerez te afert te Adem Salihajt. Qellimi i ketij trajnimi ka qene pergatitja e personave per te perdorur mjete eksplozive mekanike dhe me teledirigjim. Ligjeruesit kane qene nga Shqiperia".

Per me teper, autoret e panjohur te ketij dokumenti pretendojne se dijne deri ne detaje edhe per organizimin dhe ekzekutimin e shperthimit rrenqethes me auto- bombe brenda qendres tregtare Ben- Af ne hyrje te Ferizajt.

"Per sulmin terrorist ne 'Ben- af' ka informacione konkrete se ne organizimin e tij kane marre pjese njerez qe kane lidhje direkte dhe indirekte me Adem Salihajn. Kemi te dhena se sulmi eshte kryer nga nje grup personash te udhehequr nga L. G dhe B. S. Vecanerisht diteve te fundit, pas sulmit kunder Kryetarit te Kosoves, jane shprehur divergjenca mes grupit dhe llafosje mes tyre, nga shihet nje frike dhe pakenaqesi e madhe mes njeri-tjetrit", vazhdon dokumenti.

Me tutje, ne kete dokument pohohet edhe per kercenime qe i jane bere pjesetareve te LDK nga e ashtuquajtura Armate Kombetare Shqiptare (AKSH), e per te cilen autoret e dokumentit pohojne se eshte e themeluar nga njerez te afert me LDK. Ne fund te dokumentit fillon radhitja e qindra emrave per te cilet pohohet se jane pjesetare te "Sigurimit te Atdheut". Emrat jane te ndare sipas rajoneve dhe komunave te Kosoves. Sipas ketij dokumenti, vetem ne Peje ky organizim i sigurimit numeron rreth 30 persona. Shumica prej tyre kane edhe funksione te ndryshme publike, si ne polici, ne kuvend komunal, ne media, etj.

Vetem ne Decan, dokumenti pohon se rrjeti numeron se paku 50 anetare; ketu perfshihen edhe pjesetare te SHPK, punetore te arsimit, te kuvendit komunal e tjere ndersa thekson se kjo organizate shtrihet edhe ne Burim (Istog), Viti, Gjilan, Ferizaj, Kacanik, Prizren, Suhareke, Malisheve, Rahovec, Prishtine, Vushtrri, Kastriot (Obiliq), Fushe Kosove, Gjakove, Mitrovice dhe Skenderaj.

Sa per anetaret e inkriminuar te kabinetit aktual te Qeverise se Kosoves, dokumenti thekson emrat e Astrit Haracise (Minister i Kultures), Melihate Termkollit (Ministre e Sherbimeve Publike), Agim Veliut (Minister i Arsimit) dhe Adem Salihajt (zv/ Kryeminister). Aty permenden edhe emrat e financueseve te rrjetit, me gjithe fotografite e lokacioneve- shtepi private, motele private- ku pohohet se zhvillohen te gjitha takimet e kesaj organizate.
_________________

Edhe ky Gashi me numer hetues i vėshtir ishė,ani tani ka filluar me shkronja tė vogla .


ku the punon aaaaaaaahaaaaaaaaaaaa

POLICI tė Mag. kupit , merruuuuuuuuu me rastin merruuuuuuuu

edhe nė katun tan njerzit budall hiqė nuk po tė njofin.

mozomakeq

Gentiani
14-04-05, 23:13
Ēka ėshtė ka ndodhė me kėtė temė ? paraqitet njė komunikatė anonime e nuk ka identitet e as burim tė sigurtė tė paraqitjes dhe fillojnė tė bėhen kalkulime se kush ėshtė e mundet tė jetė pas tyre ?! :roll:

GASHI75
15-04-05, 17:52
Ēka ėshtė ka ndodhė me kėtė temė ? paraqitet njė komunikatė anonime e nuk ka identitet e as burim tė sigurtė tė paraqitjes dhe fillojnė tė bėhen kalkulime se kush ėshtė e mundet tė jetė pas tyre ?! :roll:
Tash po dihen autoretė e tentim vrasjet e krimet e korupcioni e qka jo tjeter. nė sigurimin e atėdheutė.janė kater qeveritar
R.MIFTARI -R.MARAJ
ADEM SALIHAJ
MELIHATE TURUMKOLLI
VELIU I MASHIT
DHE MINISTRI I KULTURES DHE SPORTIT NGA GJAKOVA.

Arb
15-04-05, 18:35
Gashit,

Ty jaran "te ka ra shi ne kallamboq," qe thote populli.

Na ke lodh o burre me keto refrene palidhje rreth gjoja veprimtarise se nje organizate deri me tani te pa njohur, "Sigurimi i Atdheut."

Leje pashe Zoten edhe ti kete pune!

Cka u bo tash, spo iu shkon ajo formula e vjeter a?

Nese iu kujtohet, kur vriteshin veprimtare te LDK-se, ju pa-nje-pa-dy thonit se LDK-ja vetem po luan rolin e viktimes.

Tani ju vetem po imitoni ate qe iu dukej kohe me pare se bente LDK-ja, po ndiheni te rrezikuar nga 3-4 persona, e cka eshte me qesharakja iu ka shti friken edhe nje femer, Melihate Termkolli.

Arb
15-04-05, 18:39
Gashi,

Edhe dicka, ti more burre, a po ja bon qefin vetit per ekzistimin e kesaj organizate a?

Lexoje deklaraten e UNMIK-ut rreth kesaj ceshtjeje..

UNMIK-u ende nuk ka as njė dėshmi pėr ekzistimin e organizatės "Siguria e Atdheut"

Prishtinė, 14 prill - UNMIK-u ende nuk ka as njė dėshmi pėr ekzistimin e organizatės sė pėrfolur ilegale "Siguria e Atdheut". "Aktualisht nuk kemi fakte qė dėshmojnė ekzistimin e njė stukture tė tillė ilegale tė ashtuquajtur 'Siguria e Atdheut'. Policia ka vėnė nė prioritet hetimet nė kėtė drejtim dhe ftojmė ēdo qytetar qė ka ndonjė informatė lidhur me kėtė ēėshtje, qė tė raportoj nė polici", tha zėdhėnėsi i UNMIK-ut Niraxh Sing. Lidhur me interpretimet se nė kėtė organizatė me gjasė ka tė involvuar edhe pjesėtarė tė policisė dhe stuktura shtetėrore, z.Sing tha se edhe pėr kėtė ēėshtje do tė bėhen hetime.
"Nėse gjenden dėshmi pėr involvim tė pjestarėve tė policisė apo tė stukturave shtetėrore nė ndonjė organizatė ilegale, ata do tė arrestohen pavarsisht se nė ēfar pozite janė. Nėse dyshohet ndonjė prej tyre pėr veprime ilegale nė Kosovė, atėherė do tė zhvillohen hetime dhe do t'iu lexohet procedura e ndjekjes penale pėr vepėr penale", tha Sing.

GASHI75
15-04-05, 22:53
Gashi,

Edhe dicka, ti more burre, a po ja bon qefin vetit per ekzistimin e kesaj organizate a?

Lexoje deklaraten e UNMIK-ut rreth kesaj ceshtjeje..

UNMIK-u ende nuk ka as njė dėshmi pėr ekzistimin e organizatės "Siguria e Atdheut"

Prishtinė, 14 prill - UNMIK-u ende nuk ka as njė dėshmi pėr ekzistimin e organizatės sė pėrfolur ilegale "Siguria e Atdheut". "Aktualisht nuk kemi fakte qė dėshmojnė ekzistimin e njė stukture tė tillė ilegale tė ashtuquajtur 'Siguria e Atdheut'. Policia ka vėnė nė prioritet hetimet nė kėtė drejtim dhe ftojmė ēdo qytetar qė ka ndonjė informatė lidhur me kėtė ēėshtje, qė tė raportoj nė polici", tha zėdhėnėsi i UNMIK-ut Niraxh Sing. Lidhur me interpretimet se nė kėtė organizatė me gjasė ka tė involvuar edhe pjesėtarė tė policisė dhe stuktura shtetėrore, z.Sing tha se edhe pėr kėtė ēėshtje do tė bėhen hetime.
"Nėse gjenden dėshmi pėr involvim tė pjestarėve tė policisė apo tė stukturave shtetėrore nė ndonjė organizatė ilegale, ata do tė arrestohen pavarsisht se nė ēfar pozite janė. Nėse dyshohet ndonjė prej tyre pėr veprime ilegale nė Kosovė, atėherė do tė zhvillohen hetime dhe do t'iu lexohet procedura e ndjekjes penale pėr vepėr penale", tha Sing.
o arb lexo mė shum dhe ke pur tu habitė se jo qė ekzistojn por edhe tė rrezikshmit e kosovesqė do e qojn kosoven nė gojė te serbis qė deshiren e kan te tillė sepse jan njerz krejtė tė deshtuarėdhe kriminel dhe kombtarishė tė deshtuar menji tė shkuarė tė dyshuar kombtarishtė.

kėt e them me plotė pėrgjeqsi.

Gentiani
16-04-05, 21:52
Shkruan: Xhafer SHATRI

1. Krahasimi qė vret

Muajt e fundit nė Beograd janė bėrė pėrpjekje serioze pėr unifikimin e qėndrimit politik serb lidhur me tė ardhmen e vendit; pėr qėndrimin ndaj Kosovės, nė radhė tė parė, dhe pėr fatin e Bashkėsisė Shtetėrore Serbi dhe Mali i Zi, nė radhė tė dytė. Mė sa shihet, jo vetėm nga protokolli, ky qėndrim ėshtė kristalizuar dhe takimi i fundit i parisė serbe me Grupin e Kontaktit e dėshmon kėtė: pėrballė mysafirėve qėndronin jo ndarazi si deri dje por bashkė: Maroviē, Tadiē, Koshtunica, Drashkoviē dhe Ēoviē.

Edhe deklaratat e tyre, pas shumė kohėsh, ishin unison, sepse ēėshtja e kombit dominoi tekat e personaliteteve dhe grindjet partiake nė Beograd.

Krejt e kundėrta po ndodh nė Prishtinė. Kėtu ėshtė njė ēaprapikje e pashėmbullt: harrohet kaq shpejt dėrgimi i kryeministrit tė Kosovės nė Hagė si rezultat i pazarllėqeve diplomatike, harrohet tentim atentati kundėr kryetarit tė Kosovės, e qė tė dyjat u bėn me qėllim qė t’i futet flaka Kosovės; lihen anash probleme madhore tė vendit dhe personalitetet dominuese politike lėshohen nė ndėrskamca tė ulėta tė luftės pėr pushtet, ndėrkohė qė nė muajt qė vijnė ravijėzohet e ardhmja e vendit.

Mė e keqja ėshtė se edhe ata pak personalitete prej tė cilėve pritej njė qėndrim burrėshteti, po bėhen pjesė e kėsaj loje, thėnė mė sė buti, tė rrezikshme dhe tė ndyrė.

2. Sekretet publike pėr tė cilat nuk flet askush

Me kėdo qė tė bisedosh nė Kosovė di tė tregojė se partitė kryesore, LDK dhe PDK, i kanė shėrbimet e veta sekrete, shikat dhe shikasit e vet (shėrbimi informativ kombėtar apo i Kosovės!). Fjala ėshtė pėr struktura tė organizuara anė e kėnd Kosovės, nė tė cilat pa dyshim ka jo pak njerėz tė ndershėm, qė mashtrohen se po i shėrbejnė vendit, por ka edhe jo pak tė tjerė pėr tė cilėt dihet poashtu se janė banditė, qė punojnė pėr dreqin e tė birin, por mė sė shumti pėr Serbinė.

Kėta shika prej themelimit tė tyre e deri mė sot kanė vepruar nė mėnyrė ilegale, pa pasur mandatin e askujt, e aq mė pak tė qytetarėve tė Kosovės. Gjithė energjinė e tyre diabolike e kanė harxhuar nė luftė kundėr njėri-tjetrit, ndėrkohė qė shėrbimet serbe kanė bėrė dhe bėjnė nė Kosovė ēka ua do qejfi. Ka fakte se jo pak dosje qė kėta shika i kanė sajuar kundėr kundėrshtarėve tė vetė, kanė pėrfunduar nė duart e shėrbimeve sekrete serbe. Pa folur pėr shėrbimet e tjera tė shumta qė veprojnė krejt hapur nė Kosovė.

Krahas luftės partiake shikat "tanė" janė marrė aktivisht me disiplinimin e biznesmenėve, pėr tė siguruar edhe kėshtu financimin e aktivitetit tė vet. Nė kėtė funksion, kėto pyka, qė janė pasqyra mė e mirė e mjerimit tonė kolektiv, kontrollojnė edhe segmente tė krimit tė organizuar nė Kosovė.

Duke pasur mbėshtetjen e subjekteve dhe personaliteteve kyēe tė vendit, kėto struktura ilegale antikombėtare, duke shfrytėzuar dosje e shantazhe, kanė disiplinuar jo vetėm politikanė, por edhe shumė gazetarė dhe bosė tė mediave. Sepse nuk mund tė shpjegosh ndryshe faktin se pėr ta nuk shkruan dhe nuk flet askush, edhe pse njėri prej tyre i ka zyrat pėrball Grandit ndėrsa tjetri disa qindra metra mė larg.

Ndėrkaq raporti i fundit qė PDK-ja i dorėzoi UNMIK-ut ėshtė vetėm maja e Aisbergut e njė lufte sans merci qė kėta shika e bėjnė, jo kundėr armiqve tė Kosovės, por kundėr njėri-tjetrit dhe bashkė kundėr ne tė gjithėve.

Tė ashtuquajturit analistė qė dominojnė gjithandej ekranet dhe faqet e gazetave tona, e qė bėhen se ua ka hapur sytė denoncimi publik i PDK-sė, me dosjet e shėrbimit tė saj sekret, dėshmojnė se janė tė pamoralshėm, nė radhė tė parė, dhe njerėz me ndėrgjegje tė mbėrthyer, nė radhė tė dytė.

Prandaj edhe s’ėshtė pėr t’u ēuditur pse opinioni i Kosovės manipulohet kaq lehtė, sepse jo pak nga ata qė sajojnė opinionin, janė njerėz qė, veē tė tjerėve, edhe shikat “tanė” ua kanė zėnė bishtin me derė.

3. Kur pėrleshen qentė, bishat hedhin valle

Nė kohėn kur lufta e shikave partiakė tė Kosovės mori pėrmasa tė jashtėzakonshme ridoli nė skenė shėrbimi fantom "Sigurimi i Atdheut". Kjo sajesė e stisur dy vjet mė parė nėpėr "banhofet" e Zvicrės nga oficerė e kalemxhinj tė dėshtuar, ka dėrguar herė pas herė nėpėr redaksi kumtesa gjoja nė mbrojtje tė LDK-sė dhe tė kryetarit tė Kosovės. Askush nuk e ka marrė seriozisht kėtė sajesė. Pėr mė tepėr LDK-ja dhe Zyra e z. Rugova kanė dalė me kumtesa qė dėnonin dhe distancoheshin prerazi nga dacibaot e "Sigurimit tė Atdheut".

Mirėpo leximi i fjalėpėrfjalshėm nė lajmet kryesore tė RTK-sė i njė kumtese tė tė ashtuquajturit "Sigurimi i Atdheut", mė 12 prill tregon pėrmasat e mėdha e tė rrezikshme qė ka marrė lufta e nėntokės politike nė Kosovė.

Kjo kumtesė kėrkon pėgjigje nė shumė pyetje:

- A mund ta kenė shkruar kėtė kumtesė shėrbimet serbe tė zbulimit nė mėnyrė qė ta shfrytėzojnė rastin dhe zjarrit tė pėrēarjeve nė Kosovė t’i japin dimension edhe mė tė madh?

- A mund ta kenė shkruar kėtė kumtesė analistėt e shikut tė PDK-sė, nė funksion tė mbėshtetjes sė tė dhėnave qė ia dorėzuan UNMIK-ut nė formė tė njė dosjeje prej 150 faqesh me fotografi e skema plotėsuese?

- A mund ta kenė shkruar analistėt e shikut tė LDK-sė?

Pėrgjigja duhet kėrkuar nė njė pyetje tjetėr: kush pėrfiton nga kjo kumtesė?

Logjika mė e thjeshtė thotė se, kėsaj radhe, prapa "Sigurimit tė Atdheut" qėndron ose kreu i PDK-sė, ose shėrbimet serbe, ose njė klan i LDK-sė qė ka humbur luftėn pėr pushtet, ose njė i tretė nė spektrin e imtė politik kosovar qė mėton tė pėrfitojė nga rrėmuja. Pėrndryshe strukturat e mirėfillta tė LDK-sė gjithsesi jo, sepse kjo do tė ishte njė vetėvrasje para ekranit televiziv.

Por kryepyetja duhet tė jetė: Si i lejon vetės RTK-ja, qė si institucion publik tė lexojė kumtesa tė dyshimta, tė cilat hapin terren pėr qėrim hesapesh nė Kosovė?

Nė kėtė rast detyra elementare e ēdo gazetari do tė ishte tė pyes zyrat e informacionit tė institucioneve tė Kosovės, zyrat e partive politike etj. Dhe vetėm atėherė tė japė njė informacion tė ekuilibruar, profesional.

Mjerisht, ky shembull dėshmon se nėntoka politike po e bėn ligjin edhe nė mediat e Kosovės.

4. Lufta pėr ta rrėzuar qeverinė

Lufta e shėrbimeve sekrete partiake nė Kosovė nxjerr nė pah krizėn e thellė nė partitė kryesore politike tė vendit. LDK-nė vazhdojnė ta trandin bėrrylimet e brendshme tė klaneve, qė po reflektohet edhe nė skandalin e fundit.

Ndėrkaq PDK-ja pas humbjes radhazi tė 4 zgjedhjeve pėrballet me krizė tė identitetit. Nė vend qė tė merret me shkaqet e kėtyre humbjeve tė thella kreu i saj ėshtė lėshuar nė njė luftė tė rrezikshme politike pėr ta rrėzuar qeverinė me ēdo kusht. Zatėn dosja e famshme ka kėtė qėllim dhe vetėm kėtė qėllim.

Mė tė zhgėnjyerit duhet tė jenė ata qė kanė pritur qė PDK-ja tė jetė njė opozitė e mirėfilltė, qė do tė hapė debat pėr statusin, pėr decentralizimin, pėr privatizimin, pėr papunėsinė, pėr reformat rrėnjėsore e aq tė domosdoshme nė tė gjitha fushat nė Kosovė, sidomos nė arsim e shėndetėsi. Mirėpo, PDK-ja po merret me veprime qė nuk u takojnė shėrbimeve sekrete partiake, por organeve tė drejtėsisė.

Sipas logjikės sė kreut tė PDK-sė ne duhet tė presim nė ditėt qė vijnė dosjen e shėrbimit rival, ku do tė lexojmė gjėra edhe mė tė zeza se kėto qė kemi lexuar kėsaj radhe.

Skandali i shėrbimeve sekrete partiake dhe i dosjeve tė tyre qė dihen e qė nuk dihen nxjerr nė pah stėrkeqjen kolektive tė lėvizjes politike nė Kosovė dhe kthimin e saj nga njė lėvizje shtetformuese nė njė lėvizje shtetrrėnuese.

Te ekzistenca e kėtyre shėrbimeve duhet tė kėrkojmė pėrgjigjen e vėrtetė pse paria e Kosovės nuk ka kėrkuar asnjėherė para ndėrkombėtarėve themelimin e agjencisė kombėtare tė zbulimit si organ i domosdoshėm pėr t’u pėrballur me sfidat e kohės: luftėn kundėr terrorizmit, luftėn kundėr krimit tė organizuar, luftėn kundėr shėrbimeve qė punojnė natė e ditė pėr t’ia futur flakėn Kosovės…

Vetė ky fakt tregon pėr mungesėn e njė qėndrimi shtetformues nė partitė kryesore tė Kosovės.

Sepse jo mė shumė se para 5 muajsh Kosova ka pasur njė "qeveri gjithėpėrfshirėse", por ajo asnjėherė gjatė gjithė mandatit tė saj nuk ka dalė me njė projekt konkret pėr themelimin e shėrbimit tė zbulimit, pa tė cilin ėshtė qesharake tė mendosh se do tė formosh ndonjėherė shtetin.

Eshtė pėr tė adhur keq se kėtyre praktikave tė rrezikshme jo vetėm nuk po u dalin nė udhė subjekte e personalitet tė tjera nė Kosovė, por, pėr mė keq, ose po u fryjnė flakėve ose po i fėrkojnė duart.

Kjo e bėn perspektivėn edhe mė tė errėt, sepse dėshmon apatinė kolektive dhe mungesėn krejt tė dukshme tė burrave tė shtetit.

mergim
17-04-05, 16:38
Historia e popu;llit shqiptar po tregohet qarte ,ata te cilet ishin vazal te romakve u bene vazal te turkut,italiani ,gjermanit e serbit edhe sot motrat e tyre dhe grate e tyre ua japin unmikkolonisteve dhe me devotshmeri i perulen unmikistanit ashtu edhge Rugova me sojin e tij po e bene kete dhe po e demaskon vehten ataa qe nuk ia qkrepen nje plumb armikut sot shajne mbi clirimtaret i perbuzin i vrasin dhe se te tillet jeni ju qe mbroni politiken e Rugoves eshte e njejta rryme politike qe vrau Hasan Prishtinien ,Luigj Gurakuqin ,Bajram Currin ,Shaban Poluzhen Tahir Mehen ,pra nder ju qoft kjo gjak i pwerzier shqiptari.Bek vetem vazhdo keshtu ............

GASHI75
17-04-05, 17:50
SIGURIMI I ATDHEUT”: KEMI PLUMBA SA PĖR TA MBROJTUR ADEM SALIHAJNNė komunikatėn “Sigurimit tė Atėdheut”, e cila mban firmėn e kolonel R. Miftarit thuhet se pas njė serie shpifjesh kundėr zv. kryeministrit Adem Salihajt, nga matrapazėt e politikės kosovare i tėrhiqet vėrejtja pėr reflektim tė gjithė atyre qė janė pėrfshirė nė sulme kundėr Adem Salihajt, Jakup Krasniqit (PDK), Veton Surroit (Lista joqeveritare- Ora), Bujar Bukoshit (Fondi UFORK), Faik Graincės (anti-LDK).

Mė tej thuhet se pėrkundėr mosdashjes ata janė tė detyruar qė tė dalin me kėtė deklaratė publike qė edhe njė herė tė tėrheqin vėrejtjen “me mesazhin tonė tė qartė dhe tė rreptė”.

“Nėse dikush ka menduar ta degradoj Qeverinė e Pavarėsisė sė Kosovės, mu nė vitin vendimtar; “Sigurimi i Atdheut”, ėshtė i detyruar tė mendojė pėr fatin e jetės sė atyre qė po shpifin dosje tė rreme kundėr drejtuesve tė qeverisė. Adem Salihaj ėshtė i mbrojtur nga “Sigurimi i Atdheut”; shpifarėt po luajnė “Rolet me gjashtė fishekė”, “Provoni dhe dėrgoni dosje nė gjykatė apo kudo tjetėr, atėherė do tė merrni pėrgjigjen konkrete nga “SIA”, thuhet nė kėtė komunikatė.

Sipas kėsaj komunikate, nė Qeveri, tė drejtėn ligjore, morale dhe kombėtare, tė kėrkoj llogari apo tė ndėrhyj drejpėrdrejt e ka vetėm idhulli i tyre, Presidenti i Pavarėsisė sė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova.

Kushdo tjetėr qė mėsynė Salihajn, do tė mbetėt nė tentativė. “Sigurimi i Atdheut” ėshtė nė mbrojtje tė pavarėsisė sė Kosovės dhe frymės kombėtare qė mbėshtet atė nė krye me presidentin Dr. Ibrahim Rugovėn. “Sigurimi i Atdheut” nė kėtė komunikatė thotė se do tė godas nė tė gjitha format, pa paralajmėrim, tė gjithė kundėrshtarėt e pavarėsisė sė Kosovėės dhe tė Dr. Ibrahim Rugovės. Rjedhimisht, nė kėtė situatė me ēdo kusht do tė luftojė kundėrshtarėt e drejtuesit tė lartė tė qeverisė, z. Adem Salihaj. “Sigurimi i Atdheut” u bėnė me dije tė pėrfshirėve nė kėtė aferė, me sa vijon:

Jakup Krasniqit - i rikujtojmė se Qeveria e Kosovės nuk ėshtė “Republikė e Malishevės”, qė t’i jap llogarinė atij. Kjo ėshtė qeveri legjitime e zgjedhur nga vota e lirė e qytetarėve tė Kosovės dhe jo qeveri e kallashnikovėve tė Poliēanit.

Gjithashtu, tė njėjtit i rikujtojmė se Kosova e Pavarur, pas decentralizimit, mund tė mos i njohė pasaportat e Malishevės, prandaj pėr tė mė e mirė ėshtė heshtja ose pėrndryshe do t’i presim njė buletė njėdrejtimėshe pėr Holandė.

Veton Surroit - para se tė botojė nė gazeten e tij tė CIA-s sekrete tė qeverisė sė Kosovės etj., ėshtė mirė t’i bėjė tė njohura pėr lexuesin kosovar edhe sekretet e tij tė cilat kanė tė bėjnė me bashkėpunimin e tij me jugosllavėt.

Tė botojė marrėveshjet e veta tė fshehta qė ka me shėrbimet e huaja sekrete etj. Njė shoqatė joqeveritare nuk i takon tė merret me punė tė qeverisė. Me kėtė avaz, Veton Surroit ėshtė rrezik t’i ndalet “ORA” nė dorė.

Bujar Bukoshit - i rikujtojmė se nėse e gjithė bota ka tė drejtė tė kėrkojė llogari nė qeveri, ai vetė ėshtė njeriu me mė sė paku arsye nė kėtė botė pėr tė kėrkuar kėtė llogari. Askush nuk i ka faj atij se ėshtė larguar nga LDK-ja pse nuk i ka fituar votat. Ai, asnjėherė nuk ka dhėnė llogari pėr paratė e popullit, tė cilat i ka vjedhur nė emėr tė qeverisė sė Kosovės. Po ky Bujar Bukoshi, nė momentin kur ndodhet nė krizėn mė tė madhe me aferėn “Ben-af”, jo rastėsisht, pėr t’i ikur kėsaj pėrgjegjėsie dhe pėr t’u harruar nga mediat merret me shpifje kundėr zėvėndėskryeministrit Adem Salihaj.

Faik Graincės - , tė rebeluarit tė LDK-sė i rikujtojmė se enveristėt e kuq marksistė-leninistė, kanė realizuar qėllimin e tyre pėr tė krijuar thyerje tė brendshme kudo nė LDK, tė cilin “sukses” do ta bartė mbi kurriz vetė Grainca, dhe atėherė kur enveristėt nuk do t’i dalin nė ndihmė, sepse do jenė shtuar. Ėshtė mėkat qė njė person si Grainca, tė ketė ende librezen e LDK-sė. Kėtė mėkat do ta korrektojė shumė shpejtė “Sigurimi i Atdheut”. Kėshtu pra, njė nga njė, kėta katėr i kėrcėnon kjo farė SIA (“Sigurimi i Atdheut”) e dr.Rugovės.

GASHI75
17-04-05, 23:17
Sigurimcatė nė veprim tashė mbrem udbashet e sigurimitė tė atdheutė minuanė selin e partisė ORA ku tre fmi u lenduanė nė katin e epermė tė selisė.
PRA SIGURIMI DO E ZBATOJ URDHNIN ENVER HARADINAJN E VRAN TASHĖ EDHE SELIN E ORASĖ .

beku
18-04-05, 19:40
Dokumenti i PDK: Qeveritaret e Kosoves te perziere me krimin

E Merkure, 13 Prill 2005 Botuar te gazeta "Korrieri"


"Korrieri" po boton pas disa diteve- shkrimet e gazetes "Ekspress", ku hidhet drite
per ngjarjet e fundit, qe lidhen me akuzat e kriminimit te politikaneve ne Kosove.
Skandali lindi pas nje akuze qe ka depozituar PDK-ja e Hashim Thacit tek Misioni i
Kombeve te Bashkuara. Ky i fundit nuk e ka mohuar aspak qenesine, madje tani kane
filluar dhe reagimet e tij. Ai eshte dorezuar me 23 Mars te vitit 2005 dhe thelbi
tashme dihet nga te gjithe ne Kosove "anetaret e kabinetit te Kosoves jane te
implikuar ne 'aktivitete kriminale' dhe veprimet e nje organizate te quajtur
"Sigurimi i Atdheut". Fillimisht, duket se ajo eshte marre qete nga UNMIK-u, qe nuk
ka pranuar te thote se do te ndermerrte hetime per kete pune. Referuar materialit,
duke shfrytezuar "Ekspress"- thuhet se: "Per anetaret e inkriminuar te
kabinetit aktual te Qeverise se Kosoves, dokumenti thekson emrat e Astrit Haracise
(Minister i Kultures), Melihate Termkollit (Ministre e Sherbimeve Publike), Agim
Veliut (Minister i Arsimit) dhe Adem Salihajt (zv/ Kryeminister). Aty permenden edhe
emrat e financueseve te rrjetit, me gjithe fotografite e lokacioneve- shtepi
private, motele private- ku pohohet se zhvillohen te gjitha takimet e kesaj
organizate.

Nga zhvillimet duket se ceshtja do te perfundoje ne gjyq, pasi te dy palet nuk
terhiqen. Edhe " ORA ", parti kjo e dyte opozitare deklaroi se "mbeshtet" keto
hetime. Pjesa e akuzuar, madje, ka dale dhe para gazetareve duke treguar pafajesine
dhe ka bere thirrje se do t'i drejtohet Gjyqit. Dhe, topi, tani eshte ne fushen e
UNMIK-ut, qe duket se ka dashur te laje duart, kur ka thene "eshte detyre e policise
te merret me akuzat". Ne Kosove pergjegjesite e policise dhe gjyqit i
ka ky institucion.

Ndoshta nje rrjedhe me te qarte, ky lum akuzash, do te marre ne ditet ne vazhdim,
kur kujtojme se per te kane filluar prononcimet dhe nga Diplomatet e huaj. Por, a
kane qene vertete te inkriminuar qeveritaret kosovare, tashme ne xhunglen e akuzave,
eshte heret qe te shikosh qarte...

Keshilltari special

Per me pak se nje jave, nje institut per hulumtime te opinionit ne Bregun e Diellit
te Prishtines behet pjese e rrefimit te erret per sherbimet sekrete neper partite
kosovare. Kush eshte Rame Maraj dhe me cka, ne te vertete, merret Instituti per
Hulumtime Strategjike te Opinionit Publik- IHPSO?

Lorik Pustina

lorik.pustina@gazetaexpress.com

Prishtine, prill

Ne lidhje te ngushta me Lidhjen Demokratike te Kosoves, i emeruar si keshilltar per
siguri kombetare ne Presidence, si dhe ne miqesi me Uke Rugoven, i biri i
kryetarit Ibrahim Rugova, Rame (Fazli) Maraj dhe Instituti per Hulumtime Strategjike
te Opinionit Publik (IHPSO), prej 4 vjetesh rresht ushtron veprimtari ilegale ne
Kosove.

Sot, ekzistojne deshmi se nen ombrellen e ketij Instituti, te regjistruar si OJQ,
Rame Maraj dhe bashkepunetoret e tij, per disa vite me radhe, kane krijuar nje rrjet
agjenture per t'u marre me pergjime, fotografime, spiunazh, kercenime, reketim,
mbledhje te informatave per shume persona dhe bashkepunime me sherbimet e huaja
sekrete qe operojne ne Kosove. Fillimisht me ate gjerman, Bundesnachrichtendienst-
BND.

Kur behet fjale per situaten e sigurise ne Kosove, eshte veshtire te krijohet nje
pasqyre e pergjithshme vetem nga deklaratat zyrtare te pergjegjesve, qofte nga
Shtylla I e UNMIK-ut, qofte nga KFOR-i. Deklaratat e tyre nuk i pergjigjen fare
pyetjeve te cilet opinioni kosovar i parashtron per
aktet e ndryshme te paligjshme dhe te zhvillimeve ne fushen e sherbimeve te
informimit, e te cilat gjate vitit te kaluar kane qene te bujshme.

Vecanerisht, nese zihen ne goje informatat te cilat shkembehen, qofte nga njesitet e
ndryshme brenda policise, qofte nga sherbimet sekrete mes vete, apo informatat e
ndryshme inteligjente atehere zyrtaret mbajne gojen e tyre mbyllur; apo, nga ana
tjeter, behen kinse asnjehere nuk kane degjuar per nje gje te tille. Sa here qe
pyetet ndonje zyrtar i policise, apo i KFOR-it, pergjigja eshte e njejte: "Nuk jemi
ne dijeni per ekzistimin e ndonje sherbimi te ketille ilegal".

Deri tash, kete e kane pohuar si komandantet e KFOR, zedhenesit e UNMIK,
komisioneret e policise, strukturat udheheqese te SHPK. Edhe pse me 4 janar te ketij
viti, Momir Stojanovic, shefi i Agjencise Informative Ushtarake te Serbise dhe Malit
te Zi ka thene
publikisht se ne Kosove veprojne agjente serbe te informimit, nje gje e tille
asnjehere nuk eshte qartesuar nga ana e UNMIK-ut apo KFOR-it.

IHPSO

Ne Kosove sipas te dhenave jozyrtare veprojne diku rreth 32 sherbime sekrete te
shteteve te huaja dhe disa te tjera kosovare te cilat u perkasin partive politike,
klaneve te ndryshme apo grupeve te interesit. Ne kete mes, pervec te njohurit
Sherbim Informativ i Kosoves (SHIK) i cili funksionon po ashtu i regjistruar si nje
organizate joqeveritare, paraqitet edhe emri i nje personi, ish- shef i sigurimit ne
Ministrine e Mbrojtjes ne Qeverine e Republikes se Kosoves (1992- 1999) te udhehequr
nga Bujar Bukoshi: Rame Maraj.

Per opinionin, Maraj eshte drejtor i Institutit per Hulumtime Politike, Strategjike
dhe te Opinioneve, i regjistruar ne UNMIK me 4 shkurt 2000, me numer regjistrimi
5200018 -1. IHPSO eshte i regjistruar
si organizate joqeveritare. Por, jozyrtarisht, gjate kohes jane bere te njohura edhe
veprimtaria edhe aktivitetet diskrete te Marajt e te bashkepuntoreve. Sot,
dokumenteve skandaloze te cilat jane dorezuar ne UNMIK dhe ne polici e etiketojne
ate si shef te nje rrjeti sekret, i perfshire brenda struktures se sherbimit te
ashtuquajtur informativ, Sigurimi i Atdheut.

Dy vjet me heret, nje gje e tille ishte pohuar edhe nga David Eentz, polic amerikan,
i cili ne Kosove kishte sherbyer zevendes shef i Njesitit per Krime Serioze per
rajonin e Prishtines. Ne nje interviste ekskluzive, Eentz asokohe kishte deklaruar
se Rame Maraj dhe instituti te cilin e drejton paraqet nje sherbim sekret, i cili
merret me shkembim te informatave me sherbime te ndryshme jashte vendit.

Sipas disa deshmive, Rame Maraj shpeshhere ka urdheruar personelin te cilin e kishte
rekrutuar, qe te dale dhe te
percjelle personalitete te ndryshme, zyrtare, t'i fotografojne ata dhe qe informatat
e ngjashme t'i shkembejne me sherbimet e ndryshme qe operojne ne Kosove. Thuhet qe
pergjime dhe percjellje ishin bere edhe per qellime te shantazhimit te personave te
percjellur apo per t'i diferencuar ata si veprimtare jobesnik te partise.

Pikerisht njeri nga keta bashkepunetore shumevjecare ka pranuar te rrefeje per
veprimtarine e Rame Marajt dhe te institutit qe udheheq. Ne kushte anonimiteti (emri
eshte i njohur per redaksine e "Express"-it), ai ka pranuar te flase edhe per punet
te cilat i kishte kryer me urdher te shefit. Ky burim rrefen se si, pas luftes,
bashke me disa kolege kishte qene i kontaktuar nga Maraj.

"Na eshte prezantuar si Shef i Sigurimit te Presidentit te Kosoves, Ibrahim Rugova-
shef i agjencise se inteligjences- duke shpjeguar se si agjencia e tij ka perfshirje
ne
tere territorin e Kosoves, perfshire edhe deget neper nivele komunale". Sipas tij,
Maraj kishte pranuar qe ata te rekrutohen, t'i nenshtrohen kurseve te trajnimit per
te punuar agjente ne rrjetin agjentures. Ne sherbim te Kosoves. "Se pari na ka
orientuar ne sektorin e ashtuquajtur te 'terrorizmit'. Aty kemi filluar te punojme
me disa pak kurse trajnimi qe na jane bere. Eshte ky viti 2000, kur edhe u themelua
instituti IHPSO".

Instituti eshte i vendosur ne lagjen Bregu i Diellit mbi Pallat te Sporteve.
Disponon me nje auto- park impresiv me rreth 20 vetura, disa prej te cilave jane te
blinduara. Nje liste te cilen e ka siguruar "Express"-i, pohohet se ne mesin e
shfrytezuesve te ketyre veturave ka edhe police te SHPK, ministra dhe zyrtare
qeveritare. Madje, mes tyre mund te gjendet edhe emri i ministrit aktual te
Ekonomise dhe Financave te Kosoves, Haki Shatrit.

Maraj,
"kiosk i informacioneve"?

Megjithate, per disa punetore, mes te cileve ndodhet edhe burimi yne, puna ne IHPSO
nuk u kishte dale ashtu sic e kishin menduar ne fillim. Sipas tij, pas nje viti pune
filluan edhe dyshimet ndaj ketij personi. Dyshohej per akte te shantazhit dhe te
reketimit ndaj personave zyrtare- perfshire ketu edhe disa ish- ministra te LDK ne
Qeverine e Kosoves gjate periudhes se Bajram Rexhepit.

"Puna, te cilen e kryenin 'punetoret' e Marajt kryesisht perqendrohej ne fotografime
dhe mbledhje te informatave per persona te caktuar",- shpjegon burimi i
"Express"-it. "Jemi marre me fotografime dhe percjellje te personave, te cilet ai i
ka fiksuar dhe ka pasur qellim te merret me ta; ka ndodhur qe te njejtit te
kercenohen permes fotografive qe i kishim bere".

Deshmitari i "Express"-it, me pune ne Presidence te Kosoves, po ashtu deshmon per
nje operacion
konkret te cilin e kishin ndermarre edhe ndaj Sabri Hamitit, anetar shumevjecar i
kryesise LDK-se, njeri i cili ka edhe lidhje te afert familjare me Presidentin
Rugova. "Maraj e kishte urdheruar fotografimin e Sabri Hamitit. Dyshohet se ai
posedon edhe me aparat per pergjim te telefoneve. Ne nje moment, truprojat e Sabri
Hamitit e kishin verejtur Marajn, duke e kuptuar se cfare po ndodhte. Aty kishte
plasur nje konflikt i ashper me te", tregon ky punetor i Presidences, kusheri i Rame
Marajt. Ai edhe vete kishte qene i pranishem ne kete veprim.

Burime te tjera brenda Institutit pohojne se kane qene te pranishme kur Maraj kishte
mbajtur mbledhje te rregullta, cdo jave, me sherbime te ndryshme te zbulimit,
perfshire edhe ate francez. "Duke qene punetor i atyshem, kam marre pjese ne disa
nga keto takime. I kam pare me sy te mi. Takimet me se shumti ishin mbajtur ne
seline e
institutit ne Bregun e Diellit, por edhe ne lokalet e klinikes Rezonanca dhe ne
banesen e tij private. Aty ishin shkembyer informacione te ndryshme me sherbimet
sekrete nga fqinjesia", pohon burimi i "Express"-it.

Punetoret e institutit nuk kishin pasur qasje ne informacionet e shkembyera. Por,
sipas disa prej tyre, ekzistojne dyshime te bazuara se informatat e shkembyera
kishin bere fjale per ish- luftetaret e UCK. Nderkohe, sipas burimeve brenda
policise se Kosoves rrjeti i Marajt ne rajonin e Dukagjinit me se shumti perbehet
nga police te SHPK-se te cilet punojne paralelisht edhe per IHPSO.

"Maraj ka qene dhe mbetet nje kiosk i informacioneve. Kush ka dashur ka mundur te
vije e te merr informacione. Edhe me sherbimet e huaja, me ato britanike, franceze,
shpeshhere ka marre para per shkembim informatave",- tregon ky burim.

Edhe police te SHPK ne liste te rrogave
te IHPSO

Nga ana tjeter, ish- polici amerikan nga fillimi i ketij rrefimi, David Eentz, ne
intervisten e tij te fundit ne Kosove kishte theksuar se Maraj kishte shkuar aq larg
sa qe ia kishte dalur qe ta dergoje nje person (emri i ditur per redaksine), per te
shkembyer informata edhe ne Serbi. Kete pohim te Eentzit te dhene vitin e kaluar e
konfirmon edhe vet burimi i "Express"-it, te cilit i kishte rastisur qe te udhetoje
disa here per ne Serbi, per 'pune zyrtare' te institutit.

"Maraj dhe zyra qe e drejton eshte sherbim zbulimi. Mendoj se ai ka lidhje me
secilen agjenci te zbulimit qe vepron ne Kosove, perfshire edhe Byroja Kosovare per
Krim te Organizuar- KOCB (Kosovo Organized Crime Bureau). Nderkohe, sipas dokumentit
30-faqesh te dorezuar nga PDK ne seli te UNMIK disa dite me heret, Maraj pohohet te
kete pasur lidhje te ngushta edhe me Sebahate Tolajn dhe Isuf
Haklajn, te dy keta police te vrare per motive ende te pasqaruara.

Nga ana tjeter, burimi i "Express"-it pohon se edhe Sebahate Tolaj e Isuf Haklaj
kishin punuar paralelisht si police te SHPK dhe informatore te Marajt per rajonin e
Dukagjinit.

"Ai dyshohet te kete mbajtur takim te ndara me Sebahate Tolajn dhe Isuf Haklajn
vetem nje dite para se te vriteshin ne prite",- pohojne burime brenda SHPK ne
Prishtine.

Sipas tyre, ai i kishte perdorur ata edhe per furnizim me informacione plotesuese
per krime te renda. Madje, nje fotografi inkriminuese e nje pjesetari te UCK ishte
gjetur gjate nje bastisjeje te policise, te udhehequr nga policet Tolaj dhe Haklaj.
Pak dite me vone, ajo ishte botuar neper mediat serbe. Burime te "Express"-it ne
polici ritheksojne se ekzistojne dyshime te bazuara per veprimtarine 'zbuluese' te
Marajt. Mirepo, nuk ka shpjegime pse deri tash nuk
eshte ndermarre gje.

Aty, degjohen ankesa per suspendimin e dy kolegeve te tyre per afat te pacaktuar.
Sipas tyre, ata ishin suspenduar per afat te pacaktuar vetem pse e kishin marre ne
pyetje Avdi Behramin, per te cilin thone te jete nder njerezit me te afert te
Marajt. Suspendimin e policeve e konfirmoi edhe Eilli Hayeard, Shefi i Njesitit te
Standardeve Profesionale te SHPK, i cili kishte kryer supsendimin. Ai nuk deshi te
komentoje se per cfare arsye ose per cfare kohezgjatje ishin suspenduar ata.

Burime nga IHPSO theksojne se ky rrjet- agjenture dhe udheheqesi i saj jane te
perfshire edhe ne emerime politike te nivelit me te larte ne Kosove. "Instituti sot
vendos njerezit lojale neper poste ministrore; ai i perdore, per qellime te veta,
ministrat aktuale, por edhe disa nga ata te mehershmit nga Lidhja Demokratike e
Kosoves."

Sipas tyre, nderlidhja me ministra
eshte e nevojshme "per marrjen e tendereve". I pyetur disa here nga "Express"-i
rreth pohimeve te ketilla mbi IHPSO dhe Marajn, Kai Vitrupp, Komisionier i Policise
se UNMIK, vazhdimisht ka theksuar se nje sherbim i tille nuk ekziston ne Kosove, dhe
se, po qe se ekziston, duhet te ndalohet menjehere.

As Shtylla I e UNMIK nuk eshte pergjigjur ndonjehere ne pyetjet e Expressit rreth
ketyre ceshtjeve. Nderkohe, punetore te afert te Marajt vazhdojne te deshmojne se
niveli dhe marredheniet me zyren ku ka punuar ka lene pershtypjen kinse ky eshte nje
sherbim legal i zbulimeve. "Policia asnjehere nuk i ka bastisur zyrat. Niveli i
bashkepunimit ka qene hierarkik. Sahere qe ka ardhur, policia ka shkembyer
informacione. Policia i ka raportuar Marajt sikurse te kishte qene vete
Komisioneri",- theksojne burimet e "Express"-it ne Presidence te Kosoves.

I biri i Rugoves, bilete per
Presidence

'De facto', Maraj udheheqet Keshilltar Special i Presidentit per Siguri Kombetare;
'de jure' ai nuk ndodhet ne liste te rrogave si nepunes i Presidences. Ne anen
tjeter, prezantimi i tij i rendomte me njerez behet ne cilesine e 'Keshilltarit
Special te Presidentit te Kosoves', titull i shkruar ne karte- viziten e tij. Deri
tash as nuk eshte pohuar e as mohuar nese Maraj vertet punon si 'keshilltar
special'. Megjithate, burime te "Express"-it pohojne se vetem ky togfjalesh i
mjafton Marajt qe te kete ndikim te madh tek veprimtaret e LDK kudo neper Kosove.

Te pyetur nese Presidenti i Kosoves eshte ne dijeni per keto veprimtari te pohuara
te Marajt, burimet nga Presidenca theksojne se Ibrahim Rugova ka te ngjare te mos
dije gje.

"Per Rugoven nuk jam i sigurt, porse e them me siguri se njeri i afert me Marajn nga
shtepia e Presidentit eshte i biri i tij,
Uke Rugova". Sipas tij, "ai ka raporte te aferta dhe eshte nder financuesit kryesore
te tij". Pohime te ngjashme- per lidhjet e Uke Rugoves dhe Rame Marajt- mund te
gjenden edhe brenda dokumentit te PDK te dorezuar ne UNMIK.

Te bemat e ketij instituti te udhehequr nga Rame Maraj nuk perfundojne vetem me
ngjarjet e vitit te kaluar. Ne raportin e perpiluar nga nje hetues nderkombetar i
UNMIK ne kohen kur kishte kontaktuar me IHPSO lidhur me granaten e dores te hedhur
ne oborrin e Presidences vitin e kaluar, Maraj kishte dhene deshmi dhe informacione
te gabuara.

Sipas ketij raporti, Maraj ne interviste kishte pohuar se granaten e kishin hedhur
persona te cilet ne kohen kur kishte ndodhur incidenti nuk kishin qene fare ne
Kosove. Cfare nenkuptohet me IHPSO, marre parasysh te gjitha keto pohime qe
shpeshhere shkojne ne shpjegime shume me te thella- dhe, me neveritese- e te
cilat redaksia e "Express"-it do t'i botoje pas kompletimit te fakteve? Perse emri i
Rame Marajt paraqitet pernjehere i nderlidhur me etiketen e nje 'eminence gri'
brenda Zyres se Presidentit te Kosoves, i specializuar per veprime prapa skenave
politike e policore?

Perderisa zyrat e institutit te tij ruhen 24 ore nga personeli i tij- ndonjehere,
perfshire edhe Carabinieret italiane- burime nga Presidenca pohojne se Maraj, per
cdo 'pune' te kryer i paguan punetoret e vet nga 200 euro.
Dukagjin Gorani -"Scandali& Postuar: Apr 18 2005, 09:45 AM


Te henen, UNMIK konfirmoi se ka pranuar dokumentin nga PDK i cili inkriminon shume
persona, perfshire edhe nje pjese te kabinetit aktual te Qeverise se Kosoves.
"Express" vazhdon te botoje fragmente te tij, duke kerkuar ndricimin perfundimtar te
akuzave te renda

Nga Dukagjin Gorani

Dhe Berat Buzhala

Misioni i Kombeve te Bashkuara ne Kosove pranoi te henen se ka marre nje dokument
nga Partia Demokratike e Kosoves. Dokumenti ne fjale i ishte dorezuar UNMIK-ut me 23
mars, 2005. Me kete, PDK kishte synuar te deshmoje se disa anetare te kabinetit te
Qeverise se Kosoves jane te implikuar ne 'aktivitete kriminale'.

Ishte Marcie Poole, shefe e Zyres per Informim ne UNMIK, te henen i konfirmoi
"Express"-it se dokumenti ne fjale i ishte dorezuar misionit. Mirepo, Poole nuk qe
ne gjendje te prononcohet
nese UNMIK do te urdheroje hetime rreth pohimeve ne dokumentin e PDK. "Do te ishte
mire qe jo vetem PDK, por secili ne Kosove qe ka informacione per shkelje te ligjit,
t'i dergoje ato ne polici, e cila pastaj duhet t'i hetoje ato",- kishte konstatuar
Poole.

Mirepo, dokumenti permban akuza te renda. Dite me heret, nje kopje te ketij
dokumenti e kishte siguruar edhe "Express", nga burime te UNMIK-ut. Dhe, meqe
ekzistimi i tij u konfirmua edhe nga administrata nderkombetare, "Express" do te
vazhdoje qe te publikoje pjese te caktuara te tij, ne pritje te ndricimit te
akuzave- te vertetesise ose te pavertetesise se tyre. Kesisoj, sic ishte shkruar
edhe me pare "Express", njera nder pjeset kryesore te ketij dokumenti perqendrohet
ne akuzimin e zv/ kryeministrit aktual te Kosoves, Adem Salihajn.

"...Ka shume te dhena se njeriu i pare i Sigurimit te Atdheut ne rajonin e Ferizajt
konsiderohet Adem Salihaj. Ai, strukturen organizative e ka pasur te shtrire ne
shume segmente: ne politike, ne organet e sigurise dhe ne ekonomi. Baze ekzekutive e
kesaj strukture ka qene dhe ende eshte grupi i truprojave te tij ne krye te te
cileve eshte N.SH., si dhe lidhjet e tija familjare me B.S.", thuhet ne nje pjese te
raportit per zv/ kryeministrin e Kosoves e cila shoqerohet edhe me nje fotografi.

Sipas autoreve te dokumentit- emri i te cileve nuk figuron- ne muajin maj 2003,
"Adem Salihaj ka marre pjese ne nje konflikt te armatosur ne fabriken e tij ne
Ferizaj, fabrike te cilen asnjehere nuk e ka deklaruar si prone te veten dhe te dy
ortakeve te tij". Tutje, shtohet se "ky konflikt ka ndodhur per shkak te
mosmarreveshjeve ne ndarjen e interesit, me c'rast Adem Salihaj tentoi disa here ta
godase me revole S. B. Konflikti eshte evituar vetem pas intervenimit te SHPK-se,
e cila ishte lajmeruar nga punetoret e fabrikes. Pas intervenimit, policia i kishte
shoqeruar deri ne stacionin e policise te tre ortaket e involvuar ne konflikt: Adem
Salihajn, G. M dhe S. B (keta dy te fundit ne lidhje familjare me njeri- tjetrin).
Policia e SHPK-se e kishte mbyllur kete rast dhe nuk e kishte bere publik. Eprori i
cili e ka mbyllur rastin eshte XH. XH".

Eprori i SHPK, sipas dokumentit, eshte shperblyer nga Adem Salihaj me punesim te
gruas se tij ne Kuvendin Komunal te Ferizajt dhe me ndarjen e nje parcele toke per
ndertim ne hyrje te qytetit te Ferizajt, me dokumente te falsifikuara.

"Me vone, gjate tentimit te eprorit te SHPK, XH. XH, per te investuar ne parcelen e
ndare nga KK i Ferizajt erdhi deri tek konflikti mes familjes se tij dhe familjes L.
e cila ishte pronare e vertete e parceles, si dhe mes kryeshefit te kesaj komune
Sahit Krasniqi i cili
tentonte me cdo kusht qe te realizohej premtimi i bere XH. XH-se. Konflikti i
familjes L. dhe Sahit Krasniqit u shnderrua ne nje konflikt fizik ne lokalet e
Kuvendit Komunal te Ferizajt. Mirepo, pas insistimit te vendosur te familjes L., e
cila kishte nje anetar te saj te punesuar si perkthyes ne policine e UNMIK-ut, XH.
XH hoqi dore nga ndjekja e rastit. Kjo ngjarje solli ne pah edhe falsifikimin e
dokumentit ne Drejtorine per Kadaster, Pronesi dhe Gjeodezi ne kete komune. A eshte
ne dijeni UNMIK-u per keto raste dhe a mundet qe ky person te jete zv/ Kryeminister
i vendit?", thuhet ne dokument.

Gjithnje sipas dokumentit, me daten 10.07.2003 nje njesit i "Sigurimit te Atdheut"
ne shtepine e SH.SH, ne rrugen "28 Nentori" ne Ferizaj ka organizuar bartjen e nje
sasie te armatimit.

"Aty kishte: eksploziv, mjete per aktivizim me teledirigjim, arme kallashnikov dhe
municion per
te. Ne kete aksion kane marre pjese N. SH., SH. SH., G. N., H. M., dhe nje person
nga Prishtina. Bartja e armatimit eshte organizuar me dy vetura: ne njeren ka qene i
vendosur armatimi, kurse ne tjetren kane qene disa persona qe vezhgonin rrugen nga
patrullat e policise. Aksioni ka perfunduar me sukses dhe kjo sasi e municionit ka
perfunduar ne fshatin Mramor te Prishtines, ne shtepine e M. G.", thuhet ne nje
pjese tjeter te dokumentit te shoqeruar me fotografi.

Sipas autoreve, pas bartjes se armatimit grupi ishte kthyer ne shtepine e Adem
Salihajt. Sipas pohimeve ne dokument, atij i ishte raportuar per rrjedhen e
aksionit. "Me 9 dhjetor 2003, pjesetare te "Sigurimit te Atdheut" me nje kombi te
bardhe, me mbishkrim te nje firme, kane bere bartjen e nje sasie te armatimit nga
lokalet e firmes 'F' ne rrugen 'E Recakut' ne Ferizaj, ne drejtim te Pejes. Kjo sasi
e armatimit eshte
derguar ne Peje. Vetura ishte ndalur ne oborrin e Kuvendit Komunal te Pejes. Aty,
veturen e kane pritur U. R. dhe M. G. Nuk dihet me tej se cka eshte bere me ato".

Dokument vazhdon duke dhene edhe shenime te tjera, gjithashtu tronditese. "Me 23
tetor 2003, ne oren 10:00, ne lagjen 'Velania' (Prishtine), ne shtepine (...) ne
katin e dyte, eshte mbajtur trajnimi ne te cilin kane marre pjese rreth 20 persona
nga pjese te ndryshme te Kosoves, ne mesin e te cileve ndodheshin edhe disa njerez
te afert te Adem Salihajt. Qellimi i ketij trajnimi ka qene pergatitja e personave
per te perdorur mjete eksplozive mekanike dhe me teledirigjim. Ligjeruesit kane qene
nga Shqiperia".

Per me teper, autoret e panjohur te ketij dokumenti pretendojne se dijne deri ne
detaje edhe per organizimin dhe ekzekutimin e shperthimit rrenqethes me auto- bombe
brenda qendres tregtare Ben- Af ne hyrje te
Ferizajt.

"Per sulmin terrorist ne 'Ben- af' ka informacione konkrete se ne organizimin e tij
kane marre pjese njerez qe kane lidhje direkte dhe indirekte me Adem Salihajn. Kemi
te dhena se sulmi eshte kryer nga nje grup personash te udhehequr nga L. G dhe B. S.
Vecanerisht diteve te fundit, pas sulmit kunder Kryetarit te Kosoves, jane shprehur
divergjenca mes grupit dhe llafosje mes tyre, nga shihet nje frike dhe pakenaqesi e
madhe mes njeri-tjetrit", vazhdon dokumenti.

Me tutje, ne kete dokument pohohet edhe per kercenime qe i jane bere pjesetareve te
LDK nga e ashtuquajtura Armate Kombetare Shqiptare (AKSH), e per te cilen autoret e
dokumentit pohojne se eshte e themeluar nga njerez te afert me LDK. Ne fund te
dokumentit fillon radhitja e qindra emrave per te cilet pohohet se jane pjesetare te
"Sigurimit te Atdheut". Emrat jane te ndare sipas rajoneve dhe komunave te
Kosoves. Sipas ketij dokumenti, vetem ne Peje ky organizim i sigurimit numeron rreth
30 persona. Shumica prej tyre kane edhe funksione te ndryshme publike, si ne polici,
ne kuvend komunal, ne media, etj.

Vetem ne Decan, dokumenti pohon se rrjeti numeron se paku 50 anetare; ketu
perfshihen edhe pjesetare te SHPK, punetore te arsimit, te kuvendit komunal e tjere
ndersa thekson se kjo organizate shtrihet edhe ne Burim (Istog), Viti, Gjilan,
Ferizaj, Kacanik, Prizren, Suhareke, Malisheve, Rahovec, Prishtine, Vushtrri,
Kastriot (Obiliq), Fushe Kosove, Gjakove, Mitrovice dhe Skenderaj.

Sa per anetaret e inkriminuar te kabinetit aktual te Qeverise se Kosoves, dokumenti
thekson emrat e Astrit Haracise (Minister i Kultures), Melihate Termkollit (Ministre
e Sherbimeve Publike), Agim Veliut (Minister i Arsimit) dhe Adem Salihajt (zv/
Kryeminister). Aty permenden edhe emrat e
financueseve te rrjetit, me gjithe fotografite e lokacioneve- shtepi private, motele
private- ku pohohet se zhvillohen te gjitha takimet e kesaj organizate.

"Express"-it dhe, mbase, te gjithe kosovareve i mbetet te presin qe ditet e ardhshme
ta deshmojne vertetesine apo pavertetesine e ketyre pohimeve. Tani, ne potez jane te
gjithe: administrata nderkombetare, pushteti vendor dhe drejtesia. Domosdoshmerisht,
prej tyre pritet ndricimi perfundimtar i ketyre akuzave te renda.

UNMIK

"Ne e kemi marre nje dokument nga PDK. Policia eshte duke e shikuar ate dhe do te
vazhdoje ta shikoje. Nese ka informacione shtese, atehere hetimet do te fillojne",
deklaroi zevendesshefi i UNMIK-ut, Larry Rossin. Rossin tha se policise i eshte
sugjeruar "te bejne ate qe duhet bere", dhe sipas tij, ata vec kane filluar
ekzaminimet per te pare nese ka dyshime. "Ne gjithmone i marrim
seriozisht ceshtjet e ngrituara nga faktoret politike, qofte nga pozita, qofte nga
opozita", tha Rossin, pas nje takimi qe zhvilloi me liderin e PDK-se, ne seline e
ketij te fundit.

PDK-Thaci

"Kerkova edhe nje here qe UNMIK te marre rolin e vet aktiv, te fuqishem, garantues
te funksionimit demokratik te institucioneve te Kosoves. Ato duhet te funksionojne
ne menyre te pergjegjshme, tranpspatrente", u shpreh Thaci.

LDK:

"Cdo dyshim duhet hetuar, ne menyre qe gjerat te argumentohen. Asnjehere nuk e kemi
kundershtuar kete", deklaroi per "Express", zedhenesi i LDK-se, Lulzim Zeneli.

Anetari i Kryesise se LDK-se dhe Ministri i Pushtetit Lokal, Lutfi Haziri:"Mendoj se
se pari do te duhej hetuar PDK per disa veprimtari, e pastaj edhe anetaret e
kabinetit qeveritar". Duke thene se nuk ka dijeni per te ashtquajturin "Sigurimi i
Atdheut", Haziri shtoi se per
kete organizate ka degjuar per here te pare nga PDK".

Adem Salihaj pergjigjet

Zevendeskryeministri i Kosoves, Adem Salihaj, i akuzuari kryesor i PDK-se, e shpalli
veten te pafajshem. "Pamfleti i PDK-se nuk ka asnje lidhje me mua. Nuk jam i
nderlidhur ne asnje forme te organizimit te krimit ose kurrupsionit", ka deklaruar
Salihaj. Ai ka thene se eshte shume rrenqethese qe nje subjekt politik, i cili e
mban veten subjekt serioz, te merret kontruksione te tilla pa pasur asnje fakt per
ato akuza. Salihaj i ka quajtur akuzat e PDK-se shpifje.

"Mund ta marr me mend se cfare do te bente kjo parti me kundershtaret e vet, po te
ishte ne pushtet", ka shtuar ai. Adem Salihaj, po ashtu, tha se nuk njeh dhe me
vetedije nuk ka pasur kontakt me asnje pjesetar te "Sigurimit te Atdheut". "Une me
vetedije e them se nuk kam kurrefare lidhjesh as me eksplodimin ne 'Ben-Aff', ose ne

ndonje vrasje te caktuar", shtoi ai.

Arb
18-04-05, 21:45
Sigurimcatė nė veprim tashė mbrem udbashet e sigurimitė tė atdheutė minuanė selin e partisė ORA ku tre fmi u lenduanė nė katin e epermė tė selisė.
PRA SIGURIMI DO E ZBATOJ URDHNIN ENVER HARADINAJN E VRAN TASHĖ EDHE SELIN E ORASĖ .

Po ti o njeri masi vec po dishe dorasit cfare pret?

Urdhero e shko e furnizoj organet kompetente me keto informata!

GASHI75
18-04-05, 23:29
Sigurimcatė nė veprim tashė mbrem udbashet e sigurimitė tė atdheutė minuanė selin e partisė ORA ku tre fmi u lenduanė nė katin e epermė tė selisė.
PRA SIGURIMI DO E ZBATOJ URDHNIN ENVER HARADINAJN E VRAN TASHĖ EDHE SELIN E ORASĖ .

Po ti o njeri masi vec po dishe dorasit cfare pret?

Urdhero e shko e furnizoj organet kompetente me keto informata!

Nga dal por sigurtė pa emocione sepse boll kosova ka derdhė gjakė 300 ushtarė tė uēkės uvranė nė prita nga policia lokale e formuar gjatė lufte kundrejtė kosove dhe uēkės dhe nė vazhdimsi pasė lufte e sa plitikajė tė ldkės e tė spektritė tė gjėr njerz me namė dhe ende su zbulue asė kushė tash mė duketė se i erdhi funi ksaj katrahure kosovare.
Denoncimet jan ba por tash pritet hetimet si do shkojnė shpirti fletė edhe pse i vdekurė

MemphiSx
19-04-05, 11:45
Sigurimi I Atdheut organizate e formuar nga vet njerzit e opozites, kjo u pa qart sepse me rastin e vorrimit te Enver Haradinajt ky sigurim sulmoj zyret e ORA.
Qka dmth kjo.
Ky sulem eshte nje pretekst i mir per humbjen e gjurmeve te atyre qe kryen vrasjen e Enver Haradinajt,kjo veper e kryer ne keto momente sdo koment,u kry sulmi ne kohen kur hetimet rreth vrasjes po ecin ne menyre intenzive,prandaj Kryudbashi Veton Surroi ket akt e quajti atentat politik,sa e sa zyret e LDK-se jan sulmuar,sa e sa njerzit kyq te LDK-se jan vra deri me tani Ky UDB-ash nuk mujti me thon nje her se kan qen sulme apo vrasje politike
Ky kryeudbash se bashku me Udbashin tjeter Hashim Thaqin po e kryejn nje mision mjaft te rendesishem ne Kosove,shkaterrimin e Qeveris se Kosoves,kthimin e Kosoves ne vitin 1999,vrasje te nje pasnjeshme,vetem e vetem qe pushteti te ju takoj atyre
Planprogrami i tyre gjate ketyre viteve te pas luftes ka qen dobesimi i LDK-se me njerz autoritativ,duke eliminuar disa prej tyre,tani prej formimit te koalicionit LDK-AAK detyra e tyre eshte edhe shkaterrimi i AAK-se dmth demoralizimi i ksaj partie, ku ne ket rast e kan prek Familjen Haradinaj duke vrare nje invalid lufte nje djal te ri nje luftetar nje djal i cili vazhdonte shkollimin ne nje kolexh Amerikan
KEto sigurime si SHIK,ZKZ,Shqiponjat e Zeza etj jan te udhehequra mjaft mir nga Xhavit Haliti me instruksione te marrura nga Fatos Nano,duke perdor te njejten terapi qe ai e ka perdore ne Shqiperi
Me se miri ju tregoi Kryeministri Bajram Kosumi se ata qe kan bo plane qe ni muaj per djegjen e Kosoves,ata tash edhe po vrasin,ata te cilet gjate SHKUARJES se Haradinajt ne Hage ju gezuan kesaj gjendje ata sot po vrasin ushtar te UQK-se ata qe paralajemruan trazira ne Kosove e per fat te mir nuk ja arriten,sot po merren me shpifje te pergaditura ne kuzhinat serbe
Por nje duhet ta ken te ditur keta kriminel se kurr per jet e more nuk do te ja arrin ketij qellimi

GASHI75
19-04-05, 20:31
Sigurimi I Atdheut organizate e formuar nga vet njerzit e opozites, kjo u pa qart sepse me rastin e vorrimit te Enver Haradinajt ky sigurim sulmoj zyret e ORA.
Qka dmth kjo.
Ky sulem eshte nje pretekst i mir per humbjen e gjurmeve te atyre qe kryen vrasjen e Enver Haradinajt,kjo veper e kryer ne keto momente sdo koment,u kry sulmi ne kohen kur hetimet rreth vrasjes po ecin ne menyre intenzive,prandaj Kryudbashi Veton Surroi ket akt e quajti atentat politik,sa e sa zyret e LDK-se jan sulmuar,sa e sa njerzit kyq te LDK-se jan vra deri me tani Ky UDB-ash nuk mujti me thon nje her se kan qen sulme apo vrasje politike
Ky kryeudbash se bashku me Udbashin tjeter Hashim Thaqin po e kryejn nje mision mjaft te rendesishem ne Kosove,shkaterrimin e Qeveris se Kosoves,kthimin e Kosoves ne vitin 1999,vrasje te nje pasnjeshme,vetem e vetem qe pushteti te ju takoj atyre
Planprogrami i tyre gjate ketyre viteve te pas luftes ka qen dobesimi i LDK-se me njerz autoritativ,duke eliminuar disa prej tyre,tani prej formimit te koalicionit LDK-AAK detyra e tyre eshte edhe shkaterrimi i AAK-se dmth demoralizimi i ksaj partie, ku ne ket rast e kan prek Familjen Haradinaj duke vrare nje invalid lufte nje djal te ri nje luftetar nje djal i cili vazhdonte shkollimin ne nje kolexh Amerikan
KEto sigurime si SHIK,ZKZ,Shqiponjat e Zeza etj jan te udhehequra mjaft mir nga Xhavit Haliti me instruksione te marrura nga Fatos Nano,duke perdor te njejten terapi qe ai e ka perdore ne Shqiperi
Me se miri ju tregoi Kryeministri Bajram Kosumi se ata qe kan bo plane qe ni muaj per djegjen e Kosoves,ata tash edhe po vrasin,ata te cilet gjate SHKUARJES se Haradinajt ne Hage ju gezuan kesaj gjendje ata sot po vrasin ushtar te UQK-se ata qe paralajemruan trazira ne Kosove e per fat te mir nuk ja arriten,sot po merren me shpifje te pergaditura ne kuzhinat serbe
Por nje duhet ta ken te ditur keta kriminel se kurr per jet e more nuk do te ja arrin ketij qellimi
Ky sigurim i atėdheut qė udhėhiqet nga RAM MARAJ FADIL SYLEVIQI E edhe 200 antar tjer qė dergojn njerz nė hag vrasin HERONJ vrasin politikan.
Qė jan nė politik nė institucione komunale nė shkolla shpkė e kujo VETEM NĖ RRAFSHIN E DUGAGJINITĖ JAN 80 ANTARĖ. E nėte gjjithė kosoven qė veprojn kundėr pamvarsisė sė kosovės dhe kan lidhėje tė afėrta me udbėn e serbisė.

Drita e mengjezit
20-04-05, 14:25
A di dikush te me thote: A mos ka punuar Ky fare Rame Mara ne sigurimin shteterore te Jugosllavise ne Prishtine ne vitet e tetedhjeta pas demostratave te 81/tes

GASHI75
20-04-05, 22:10
A di dikush te me thote: A mos ka punuar Ky fare Rame Mara ne sigurimin shteterore te Jugosllavise ne Prishtine ne vitet e tetedhjeta pas demostratave te 81/tes
PO RAM MARAJ KA PUNUAR NĖ SIGURIMIN SHTETRORĖ TĖ SERBIS DERI PAS LUFTE DHE ENDE PUNONĖ POR TASH EDHE NĖ SIGURIMIN E ATĖDHEUTĖ ,KU KA BASHPUNIM EDHE ME SIGURIMIN GJERMAN FRANQES E TĖ KAZHEBES RUSE DH UDBEN E KOSIN E BEOGRADITĖ PRA KY JEP INFOMATA PĖR TĖ GJITHA SIGURIMET E HUJA NĖ KOSOVĖ QĖ EKZISTOJN .
GJATĖ LUFTE NĖ KOSOVĖ RAM MARAJ IKA VNUE PRANGATĖ NĖ BEOGRAD AMERIKANITĖ QE KY NJERI EKA DENONCUE PASĖ LUFTE PUBLIKISHTĖ DHE ĖSHTĖ VRASĖSI I ILIR KONUSHEFCITĖ NĖ MALET E SHQIPRISĖ SĖ VERIUTĖ.

Reana
21-04-05, 03:57
Shkruan: Xhafer SHATRI

1. Krahasimi qė vret

Muajt e fundit nė Beograd janė bėrė pėrpjekje serioze pėr unifikimin e qėndrimit politik serb lidhur me tė ardhmen e vendit; pėr qėndrimin ndaj Kosovės, nė radhė tė parė, dhe pėr fatin e Bashkėsisė Shtetėrore Serbi dhe Mali i Zi, nė radhė tė dytė. Mė sa shihet, jo vetėm nga protokolli, ky qėndrim ėshtė kristalizuar dhe takimi i fundit i parisė serbe me Grupin e Kontaktit e dėshmon kėtė: pėrballė mysafirėve qėndronin jo ndarazi si deri dje por bashkė: Maroviē, Tadiē, Koshtunica, Drashkoviē dhe Ēoviē.

Edhe deklaratat e tyre, pas shumė kohėsh, ishin unison, sepse ēėshtja e kombit dominoi tekat e personaliteteve dhe grindjet partiake nė Beograd.

Krejt e kundėrta po ndodh nė Prishtinė. Kėtu ėshtė njė ēaprapikje e pashėmbullt: harrohet kaq shpejt dėrgimi i kryeministrit tė Kosovės nė Hagė si rezultat i pazarllėqeve diplomatike, harrohet tentim atentati kundėr kryetarit tė Kosovės, e qė tė dyjat u bėn me qėllim qė t’i futet flaka Kosovės; lihen anash probleme madhore tė vendit dhe personalitetet dominuese politike lėshohen nė ndėrskamca tė ulėta tė luftės pėr pushtet, ndėrkohė qė nė muajt qė vijnė ravijėzohet e ardhmja e vendit.

Mė e keqja ėshtė se edhe ata pak personalitete prej tė cilėve pritej njė qėndrim burrėshteti, po bėhen pjesė e kėsaj loje, thėnė mė sė buti, tė rrezikshme dhe tė ndyrė.

2. Sekretet publike pėr tė cilat nuk flet askush

Me kėdo qė tė bisedosh nė Kosovė di tė tregojė se partitė kryesore, LDK dhe PDK, i kanė shėrbimet e veta sekrete, shikat dhe shikasit e vet (shėrbimi informativ kombėtar apo i Kosovės!). Fjala ėshtė pėr struktura tė organizuara anė e kėnd Kosovės, nė tė cilat pa dyshim ka jo pak njerėz tė ndershėm, qė mashtrohen se po i shėrbejnė vendit, por ka edhe jo pak tė tjerė pėr tė cilėt dihet poashtu se janė banditė, qė punojnė pėr dreqin e tė birin, por mė sė shumti pėr Serbinė.

Kėta shika prej themelimit tė tyre e deri mė sot kanė vepruar nė mėnyrė ilegale, pa pasur mandatin e askujt, e aq mė pak tė qytetarėve tė Kosovės. Gjithė energjinė e tyre diabolike e kanė harxhuar nė luftė kundėr njėri-tjetrit, ndėrkohė qė shėrbimet serbe kanė bėrė dhe bėjnė nė Kosovė ēka ua do qejfi. Ka fakte se jo pak dosje qė kėta shika i kanė sajuar kundėr kundėrshtarėve tė vetė, kanė pėrfunduar nė duart e shėrbimeve sekrete serbe. Pa folur pėr shėrbimet e tjera tė shumta qė veprojnė krejt hapur nė Kosovė.

Krahas luftės partiake shikat "tanė" janė marrė aktivisht me disiplinimin e biznesmenėve, pėr tė siguruar edhe kėshtu financimin e aktivitetit tė vet. Nė kėtė funksion, kėto pyka, qė janė pasqyra mė e mirė e mjerimit tonė kolektiv, kontrollojnė edhe segmente tė krimit tė organizuar nė Kosovė.

Duke pasur mbėshtetjen e subjekteve dhe personaliteteve kyēe tė vendit, kėto struktura ilegale antikombėtare, duke shfrytėzuar dosje e shantazhe, kanė disiplinuar jo vetėm politikanė, por edhe shumė gazetarė dhe bosė tė mediave. Sepse nuk mund tė shpjegosh ndryshe faktin se pėr ta nuk shkruan dhe nuk flet askush, edhe pse njėri prej tyre i ka zyrat pėrball Grandit ndėrsa tjetri disa qindra metra mė larg.

Ndėrkaq raporti i fundit qė PDK-ja i dorėzoi UNMIK-ut ėshtė vetėm maja e Aisbergut e njė lufte sans merci qė kėta shika e bėjnė, jo kundėr armiqve tė Kosovės, por kundėr njėri-tjetrit dhe bashkė kundėr ne tė gjithėve.

Tė ashtuquajturit analistė qė dominojnė gjithandej ekranet dhe faqet e gazetave tona, e qė bėhen se ua ka hapur sytė denoncimi publik i PDK-sė, me dosjet e shėrbimit tė saj sekret, dėshmojnė se janė tė pamoralshėm, nė radhė tė parė, dhe njerėz me ndėrgjegje tė mbėrthyer, nė radhė tė dytė.

Prandaj edhe s’ėshtė pėr t’u ēuditur pse opinioni i Kosovės manipulohet kaq lehtė, sepse jo pak nga ata qė sajojnė opinionin, janė njerėz qė, veē tė tjerėve, edhe shikat “tanė” ua kanė zėnė bishtin me derė.

3. Kur pėrleshen qentė, bishat hedhin valle

Nė kohėn kur lufta e shikave partiakė tė Kosovės mori pėrmasa tė jashtėzakonshme ridoli nė skenė shėrbimi fantom "Sigurimi i Atdheut". Kjo sajesė e stisur dy vjet mė parė nėpėr "banhofet" e Zvicrės nga oficerė e kalemxhinj tė dėshtuar, ka dėrguar herė pas herė nėpėr redaksi kumtesa gjoja nė mbrojtje tė LDK-sė dhe tė kryetarit tė Kosovės. Askush nuk e ka marrė seriozisht kėtė sajesė. Pėr mė tepėr LDK-ja dhe Zyra e z. Rugova kanė dalė me kumtesa qė dėnonin dhe distancoheshin prerazi nga dacibaot e "Sigurimit tė Atdheut".

Mirėpo leximi i fjalėpėrfjalshėm nė lajmet kryesore tė RTK-sė i njė kumtese tė tė ashtuquajturit "Sigurimi i Atdheut", mė 12 prill tregon pėrmasat e mėdha e tė rrezikshme qė ka marrė lufta e nėntokės politike nė Kosovė.

Kjo kumtesė kėrkon pėgjigje nė shumė pyetje:

- A mund ta kenė shkruar kėtė kumtesė shėrbimet serbe tė zbulimit nė mėnyrė qė ta shfrytėzojnė rastin dhe zjarrit tė pėrēarjeve nė Kosovė t’i japin dimension edhe mė tė madh?

- A mund ta kenė shkruar kėtė kumtesė analistėt e shikut tė PDK-sė, nė funksion tė mbėshtetjes sė tė dhėnave qė ia dorėzuan UNMIK-ut nė formė tė njė dosjeje prej 150 faqesh me fotografi e skema plotėsuese?

- A mund ta kenė shkruar analistėt e shikut tė LDK-sė?

Pėrgjigja duhet kėrkuar nė njė pyetje tjetėr: kush pėrfiton nga kjo kumtesė?

Logjika mė e thjeshtė thotė se, kėsaj radhe, prapa "Sigurimit tė Atdheut" qėndron ose kreu i PDK-sė, ose shėrbimet serbe, ose njė klan i LDK-sė qė ka humbur luftėn pėr pushtet, ose njė i tretė nė spektrin e imtė politik kosovar qė mėton tė pėrfitojė nga rrėmuja. Pėrndryshe strukturat e mirėfillta tė LDK-sė gjithsesi jo, sepse kjo do tė ishte njė vetėvrasje para ekranit televiziv.

Por kryepyetja duhet tė jetė: Si i lejon vetės RTK-ja, qė si institucion publik tė lexojė kumtesa tė dyshimta, tė cilat hapin terren pėr qėrim hesapesh nė Kosovė?

Nė kėtė rast detyra elementare e ēdo gazetari do tė ishte tė pyes zyrat e informacionit tė institucioneve tė Kosovės, zyrat e partive politike etj. Dhe vetėm atėherė tė japė njė informacion tė ekuilibruar, profesional.

Mjerisht, ky shembull dėshmon se nėntoka politike po e bėn ligjin edhe nė mediat e Kosovės.

4. Lufta pėr ta rrėzuar qeverinė

Lufta e shėrbimeve sekrete partiake nė Kosovė nxjerr nė pah krizėn e thellė nė partitė kryesore politike tė vendit. LDK-nė vazhdojnė ta trandin bėrrylimet e brendshme tė klaneve, qė po reflektohet edhe nė skandalin e fundit.

Ndėrkaq PDK-ja pas humbjes radhazi tė 4 zgjedhjeve pėrballet me krizė tė identitetit. Nė vend qė tė merret me shkaqet e kėtyre humbjeve tė thella kreu i saj ėshtė lėshuar nė njė luftė tė rrezikshme politike pėr ta rrėzuar qeverinė me ēdo kusht. Zatėn dosja e famshme ka kėtė qėllim dhe vetėm kėtė qėllim.

Mė tė zhgėnjyerit duhet tė jenė ata qė kanė pritur qė PDK-ja tė jetė njė opozitė e mirėfilltė, qė do tė hapė debat pėr statusin, pėr decentralizimin, pėr privatizimin, pėr papunėsinė, pėr reformat rrėnjėsore e aq tė domosdoshme nė tė gjitha fushat nė Kosovė, sidomos nė arsim e shėndetėsi. Mirėpo, PDK-ja po merret me veprime qė nuk u takojnė shėrbimeve sekrete partiake, por organeve tė drejtėsisė.

Sipas logjikės sė kreut tė PDK-sė ne duhet tė presim nė ditėt qė vijnė dosjen e shėrbimit rival, ku do tė lexojmė gjėra edhe mė tė zeza se kėto qė kemi lexuar kėsaj radhe.

Skandali i shėrbimeve sekrete partiake dhe i dosjeve tė tyre qė dihen e qė nuk dihen nxjerr nė pah stėrkeqjen kolektive tė lėvizjes politike nė Kosovė dhe kthimin e saj nga njė lėvizje shtetformuese nė njė lėvizje shtetrrėnuese.

Te ekzistenca e kėtyre shėrbimeve duhet tė kėrkojmė pėrgjigjen e vėrtetė pse paria e Kosovės nuk ka kėrkuar asnjėherė para ndėrkombėtarėve themelimin e agjencisė kombėtare tė zbulimit si organ i domosdoshėm pėr t’u pėrballur me sfidat e kohės: luftėn kundėr terrorizmit, luftėn kundėr krimit tė organizuar, luftėn kundėr shėrbimeve qė punojnė natė e ditė pėr t’ia futur flakėn Kosovės…

Vetė ky fakt tregon pėr mungesėn e njė qėndrimi shtetformues nė partitė kryesore tė Kosovės.

Sepse jo mė shumė se para 5 muajsh Kosova ka pasur njė "qeveri gjithėpėrfshirėse", por ajo asnjėherė gjatė gjithė mandatit tė saj nuk ka dalė me njė projekt konkret pėr themelimin e shėrbimit tė zbulimit, pa tė cilin ėshtė qesharake tė mendosh se do tė formosh ndonjėherė shtetin.

Eshtė pėr tė adhur keq se kėtyre praktikave tė rrezikshme jo vetėm nuk po u dalin nė udhė subjekte e personalitet tė tjera nė Kosovė, por, pėr mė keq, ose po u fryjnė flakėve ose po i fėrkojnė duart.

Kjo e bėn perspektivėn edhe mė tė errėt, sepse dėshmon apatinė kolektive dhe mungesėn krejt tė dukshme tė burrave tė shtetit.Gentiani, flm qe ke sjelle kete shkrim te Xhafer Shatrit ne Forum!
nje prezentim i sinqerte e brengoses, dhe nje kritike e ashper ne llogari te 'kotjes' te atyre qe duhet te jene flakandanet e ceshtjes dhe interesave kombetare shqipetare ne Kosove!

Kur behet fjale per interesat personale cfaredo qofshin ato, materiale, partiake, religjioze, te gjithe jane te gatshem te flijone ne dem te interesave e kolektive. Jo-uniteti dhe tradhetia dalin si dy veti percjellese den babaden e kombit tone! U KENAQEM DUKE I FUTUR THIKA NE SHPINE NJERI-TJETERIT!!!!

Poashtu tre shqipetare, pese mendime!!!! e verej edhe ketu ne FORUM sa te polarizuara jane mendimet e pjesemarresve!!!
ASNJERI nuk eshte ne gjendje te kuptoje se per ceshtje madhore dhe interesa kombetare duhet te behemi ROBER, te flijojme krenarine tone, te perbijme bindjet tona RELIGJIOZE, FILOZOFIKE, POLITIKE etj, dhe te gjinden zgjidhje KOMPROMISI!!!!
Fatekeqesisht LAKMIA me e madhe se Patriotizmi, deshira per te shqyer AUTORITET e PUSHTET mbizoteruese!!!!

Arb
21-04-05, 04:09
Gentiani, flm qe ke sjelle kete shkrim te Xhafer Shatrit ne Forum!
nje prezentim i sinqerte e brengoses, dhe nje kritike e ashper ne llogari te 'kotjes' te atyre qe duhet te jene flakandanet e ceshtjes dhe interesave kombetare shqipetare ne Kosove!

Kur behet fjale per interesat personale cfaredo qofshin ato, materiale, partiake, religjioze, te gjithe jane te gatshem te flijone ne dem te interesave e kolektive. Jo-uniteti dhe tradhetia dalin si dy veti percjellese den babaden e kombit tone! U KENAQEM DUKE I FUTUR THIKA NE SHPINE NJERI-TJETERIT!!!!

Poashtu tre shqipetare, pese mendime!!!! e verej edhe ketu ne FORUM sa te polarizuara jane mendimet e pjesemarresve!!!
ASNJERI nuk eshte ne gjendje te kuptoje se per ceshtje madhore dhe interesa kombetare duhet te behemi ROBER, te flijojme krenarine tone, te perbijme bindjet tona RELIGJIOZE, FILOZOFIKE, POLITIKE etj, dhe te gjinden zgjidhje KOMPROMISI!!!!
Fatekeqesisht LAKMIA me e madhe se Patriotizmi, deshira per te shqyer AUTORITET e PUSHTET mbizoteruese!!!![/quote]

E per me teper ke dashur te thuash se...

Reana
21-04-05, 04:15
A di dikush te me thote: A mos ka punuar Ky fare Rame Mara ne sigurimin shteterore te Jugosllavise ne Prishtine ne vitet e tetedhjeta pas demostratave te 81/tes
PO RAM MARAJ KA PUNUAR NĖ SIGURIMIN SHTETRORĖ TĖ SERBIS DERI PAS LUFTE DHE ENDE PUNONĖ POR TASH EDHE NĖ SIGURIMIN E ATĖDHEUTĖ ,KU KA BASHPUNIM EDHE ME SIGURIMIN GJERMAN FRANQES E TĖ KAZHEBES RUSE DH UDBEN E KOSIN E BEOGRADITĖ PRA KY JEP INFOMATA PĖR TĖ GJITHA SIGURIMET E HUJA NĖ KOSOVĖ QĖ EKZISTOJN .
GJATĖ LUFTE NĖ KOSOVĖ RAM MARAJ IKA VNUE PRANGATĖ NĖ BEOGRAD AMERIKANITĖ QE KY NJERI EKA DENONCUE PASĖ LUFTE PUBLIKISHTĖ DHE ĖSHTĖ VRASĖSI I ILIR KONUSHEFCITĖ NĖ MALET E SHQIPRISĖ SĖ VERIUTĖ.

Ti GASHI mbylle dhe mos u bej si Plake e KEQE qe perhape dezinformata!!!!
nga e din ti se kush e vrau ILIR KONUSHEFCIN???? :evil:
ishe ti prezent dhe ia mbajte arken me arme Rames????? :evil:

beju i mencur dhe mos fol PA FAKTE!!!! nuk je duke shkruar per nje audience ANALFABETE!!!!!
VETEM kur te kesh fakte, prova ligjore, mundesh te Akuzosh dikend per nje AKT!!! E meqe nuk je kompetent, sje as Prosekutore as Agjent per zbulim, me mire mbylle krejt e mos fola gjera qe i ke pare ne enderr!!!!
Qiftin tend e kisha futur ne NENDETESE dhe ju kisha postuar ne ALASKE per disa vite rrjesht (e kishe pare se cfare kenge kishe kenduar pastaj)!!!!

Reana
21-04-05, 06:34
Gentiani, flm qe ke sjelle kete shkrim te Xhafer Shatrit ne Forum!
nje prezentim i sinqerte e brengoses, dhe nje kritike e ashper ne llogari te 'kotjes' te atyre qe duhet te jene flakandanet e ceshtjes dhe interesave kombetare shqipetare ne Kosove!

Kur behet fjale per interesat personale cfaredo qofshin ato, materiale, partiake, religjioze, te gjithe jane te gatshem te flijone ne dem te interesave e kolektive. Jo-uniteti dhe tradhetia dalin si dy veti percjellese den babaden e kombit tone! U KENAQEM DUKE I FUTUR THIKA NE SHPINE NJERI-TJETERIT!!!!

Poashtu tre shqipetare, pese mendime!!!! e verej edhe ketu ne FORUM sa te polarizuara jane mendimet e pjesemarresve!!!
ASNJERI nuk eshte ne gjendje te kuptoje se per ceshtje madhore dhe interesa kombetare duhet te behemi ROBER, te flijojme krenarine tone, te perbijme bindjet tona RELIGJIOZE, FILOZOFIKE, POLITIKE etj, dhe te gjinden zgjidhje KOMPROMISI!!!!
Fatekeqesisht LAKMIA me e madhe se Patriotizmi, deshira per te shqyer AUTORITET e PUSHTET mbizoteruese!!!!

E per me teper ke dashur te thuash se...[/quote]

E KAM PER ME TEPER ?????!!!!

Arb
21-04-05, 06:40
E KAM PER ME TEPER ?????!!!!

Realisht, nga ti pothuajse eshte thene e gjitha. Por prape, nje kritike e ketille, nuk do te merret seriozisht nga asnjera pale qe ka ndikim ne jeten politike ne Kosove.

Partite e Majta ne Kosove qysh prej perfundimit te luftes jane duke vepruar me prapavi teper te rrezikshme per te ardhmen e Kosoves. Se cili eshte qellimi i vertete i ketyre majtisteve, na ka mbetur akoma te shihet.

Reana
21-04-05, 06:48
me pelqen kjo pjesa e thenies "...but teamwork wins championships"

keta majtistet nuk jane "team-players" skane qene kurre, prandaj ajo qe mund te bejne eshte vetem te pengojne perkohesisht...nje njolle e keqe, qe evitohet vetiu....hiqgje me shume!

Arb
21-04-05, 06:55
me pelqen kjo pjesa e thenies "...but teamwork wins championships"

Po ti e pavarur je, perderisa nuk ke thenje, nen nofken tende?

Reana
21-04-05, 07:03
T-H-E F-R-E-E-D-O-M O-F T-H-O-U-G-H-T!!!!

MA MIRE e PAVARUR, se e VARUR....cka kujtove ti!!!! :wink: :wink: :wink:

o cuni, jemi duke luajtur Ping-pong me duket!!!!!! :lol:

Arb
21-04-05, 07:05
T-H-E F-R-E-E-D-O-M O-F T-H-O-U-G-H-T!!!!

MA MIRE e PAVARUR, se e VARUR....cka kujtove ti!!!! :wink: :wink: :wink:

o cuni, jemi duke luajtur Ping-pong me duket!!!!!! :lol:

Po cka di une cka osht "Liria e te Menduarit" moj cike...

More plak jom une, qysh po me thirr Cun?

Dola per sonte se u bo vone... Me nate te mire!

MemphiSx
21-04-05, 11:29
A di dikush te me thote: A mos ka punuar Ky fare Rame Mara ne sigurimin shteterore te Jugosllavise ne Prishtine ne vitet e tetedhjeta pas demostratave te 81/tes
PO RAM MARAJ KA PUNUAR NĖ SIGURIMIN SHTETRORĖ TĖ SERBIS DERI PAS LUFTE DHE ENDE PUNONĖ POR TASH EDHE NĖ SIGURIMIN E ATĖDHEUTĖ ,KU KA BASHPUNIM EDHE ME SIGURIMIN GJERMAN FRANQES E TĖ KAZHEBES RUSE DH UDBEN E KOSIN E BEOGRADITĖ PRA KY JEP INFOMATA PĖR TĖ GJITHA SIGURIMET E HUJA NĖ KOSOVĖ QĖ EKZISTOJN .
GJATĖ LUFTE NĖ KOSOVĖ RAM MARAJ IKA VNUE PRANGATĖ NĖ BEOGRAD AMERIKANITĖ QE KY NJERI EKA DENONCUE PASĖ LUFTE PUBLIKISHTĖ DHE ĖSHTĖ VRASĖSI I ILIR KONUSHEFCITĖ NĖ MALET E SHQIPRISĖ SĖ VERIUTĖ.Oj kafsha shtepiake Kush po ti tregon keto prralla Xhavit Haliti,apo ndoshta je nje rrogtar i tij ;)

Tash qe hine me fol per Ilir Konushevcin ja lexo pak me shum ne lidhje me vrasjen e tij :P

Gazeta prestixhioze amerikane "New York Time" e datės 25 qershor 1999, kėto vrasje ia ka ngarkuar Hashim Thaēit dhe dy prej bashkėpunėtorve tė tij tė ngushtė, Azem Sylės dhe Xhavit Halitit.

"Nė prillin e 1998, njė Komandant i UĒK-sė, i cili ishte marrė me transportimin e armėve, Ilir Konushevci, e akuzon Xhavit Halitin se kishte pėrftuar prej kėtij transporti. Kėtė e tregojnė disa komandantė-dėshmitarė qė kishin qėnė vetė tė pranishėm kur Ilir Konushevci e kishte akuzauar Xhavit Halitin. Dhe pas asaj ngjarje nuk kishin kaluar veēse disa ditė, kur Ilir Konushevcit iu ngrit pritė dhe u gjet i vrarė nė rrugėn pėr nė Tropojė nė Shqipėrinė Veriore. Konushevci e akuzonte Halitin se ēdo granatė e kishte blerė 2 dollarė. Ndėrsa ai kishte deklaruar se e kishte blerė 5 dollarė. Megjithėse rajoni ku u vra Iliri ishte territor shqiptar dhe kontrollohej prej UĒK-sė, pėr vrasjen e tij u ngarkuan serbėt."


Kjo zone ka qen nen kontrollin e UCK-se,Ram Maraj ska te baj asgje me ket zone more torollak

GASHI75
21-04-05, 20:20
A di dikush te me thote: A mos ka punuar Ky fare Rame Mara ne sigurimin shteterore te Jugosllavise ne Prishtine ne vitet e tetedhjeta pas demostratave te 81/tes
PO RAM MARAJ KA PUNUAR NĖ SIGURIMIN SHTETRORĖ TĖ SERBIS DERI PAS LUFTE DHE ENDE PUNONĖ POR TASH EDHE NĖ SIGURIMIN E ATĖDHEUTĖ ,KU KA BASHPUNIM EDHE ME SIGURIMIN GJERMAN FRANQES E TĖ KAZHEBES RUSE DH UDBEN E KOSIN E BEOGRADITĖ PRA KY JEP INFOMATA PĖR TĖ GJITHA SIGURIMET E HUJA NĖ KOSOVĖ QĖ EKZISTOJN .
GJATĖ LUFTE NĖ KOSOVĖ RAM MARAJ IKA VNUE PRANGATĖ NĖ BEOGRAD AMERIKANITĖ QE KY NJERI EKA DENONCUE PASĖ LUFTE PUBLIKISHTĖ DHE ĖSHTĖ VRASĖSI I ILIR KONUSHEFCITĖ NĖ MALET E SHQIPRISĖ SĖ VERIUTĖ.Oj kafsha shtepiake Kush po ti tregon keto prralla Xhavit Haliti,apo ndoshta je nje rrogtar i tij ;)

Tash qe hine me fol per Ilir Konushevcin ja lexo pak me shum ne lidhje me vrasjen e tij :P

Gazeta prestixhioze amerikane "New York Time" e datės 25 qershor 1999, kėto vrasje ia ka ngarkuar Hashim Thaēit dhe dy prej bashkėpunėtorve tė tij tė ngushtė, Azem Sylės dhe Xhavit Halitit.

"Nė prillin e 1998, njė Komandant i UĒK-sė, i cili ishte marrė me transportimin e armėve, Ilir Konushevci, e akuzon Xhavit Halitin se kishte pėrftuar prej kėtij transporti. Kėtė e tregojnė disa komandantė-dėshmitarė qė kishin qėnė vetė tė pranishėm kur Ilir Konushevci e kishte akuzauar Xhavit Halitin. Dhe pas asaj ngjarje nuk kishin kaluar veēse disa ditė, kur Ilir Konushevcit iu ngrit pritė dhe u gjet i vrarė nė rrugėn pėr nė Tropojė nė Shqipėrinė Veriore. Konushevci e akuzonte Halitin se ēdo granatė e kishte blerė 2 dollarė. Ndėrsa ai kishte deklaruar se e kishte blerė 5 dollarė. Megjithėse rajoni ku u vra Iliri ishte territor shqiptar dhe kontrollohej prej UĒK-sė, pėr vrasjen e tij u ngarkuan serbėt."


Kjo zone ka qen nen kontrollin e UCK-se,Ram Maraj ska te baj asgje me ket zone more torollak
O DJALO SILLU SI DUHESH SE PO MĖ DUKETĖ SE EDHE TI E PASKE NJI VOTHĖ NĖ VESHĖ, APO MĖ TREGON SE KUR U VRA ILIR KONUSHEFCI E TANI BAJM LLAFĖ SA DUSHĖ DHE PASTROJE PAKĖ ATĖ FJALOR TĖ FLLIQURĖ QĖ EKE.
MUNDOHESHĖ MI DITĖ GJANATĖ POR JE I CEKETĖ NGA MENDJA DHE STĖ VJEN MIRĖ PĖR REALITETINĖ.
SE EDHE TI JE NĖ SIGURIMIN E A.

GASHI75
21-04-05, 20:22
Policeman Wentz was used as a scapegoat

***** reports that David Wentz, chief of the Regional Crimes Sector, was arrested yesterday morning by the Kosovo Organized Crime Bureau (KOCB) on suspicion of revealing confidential information and endangering the investigations against a police officer. Defence lawyer Tome Gashi suggested that someone could have used Wentz as a scapegoat to cover up for other problems in the international police force in Kosovo.

The US career police officer David Wentz paid for 30 seconds of telephone conversation with a KPS investigator, Fadil Sylevic, with over 24 hours in prison.

The lawyer Tomė Gashi says the prosecutor used a short conversation officer Wentz had with Sylevic.

‘I met your boss’, Wentz told Sylevic in this conversation and the latter asked surprised ‘which boss?’ The conversation that the American officer is charged with, and which is suspected to have revealed confidential information, as attorney Gashi says, concluded with the words, ‘We need to end the conversation as we are being listened to’. Wentz told police he was joking in this conversation with Sylevic and that this is clearly seen if you listen to the tape, which according to Gashi, you can clearly
hear him laughing during the conversation.

The international prosecutor has questioned officer Wentz under the suspicion he knew there was an investigation ongoing against detective Fadil Sylevic, and that he gave out confidential information that jeopardized the investigation of this case.

‘I do not understand how a man that has prior information that a person is under surveillance tells him through the telephone that ‘We need to stop the conversation as you are being eavesdropped’. If I had something secret then I would call Sylevic for a coffee’, says Wentz calling the justification of the prosecutor to question him ridiculous.
The American officer Wentz says that the KOCB refused him the right to call a lawyer for 5 hours, although he had asked to contact lawyer Gashi, as the US Embassy in Skopje had recommended him. ‘If they violated my rights as a head of a unit, I do not dare imagine what could happen to an ordinary citizen’, said Wentz for ***.

The police officer with high responsibilities for building human resources at the international police in Kosovo seems very sceptical about one of the highest units of crime investigation in Kosovo, KOCB.

According to attorney Gashi, Wentz jokingly told Sylevic in the telephone
conversation that the ‘boss’ whom he had mentioned is Ramė Maraj, the head of the Institute for Strategic Research of Public Opinion, also known as being close to President Ibrahim Rugova.

Sources from the police say that investigators of the UNMIK Police in fact see this institute as an information service close to LDK, and for this reason, says the source, police investigators met with Maraj several times.

In a telephone interview for ***, Ramė Maraj refused to have ever met with UNMIK Police and that he said he did not have any information that Mr. Wentz was arrested.

In this respect, Sylevic thinks that if Mr. Maraj or someone else has something against him, then it must have to do with the fact that he never ‘belonged to a certain political grouping’.

‘As you know, there are founded suspicions that ShIK (Kosovo Secret Service) is functioning as a service of the opposite side. I have never accepted to work for either wing, and therefore I suppose that it is possible that SHIK and Maraj are angry about it’, says Sylevic.

For him, the head of RCS, detained Tuesday afternoon and released Wednesday, is only an ‘investigator with whom he has cooperated for a long time’. ‘He is a good investigator and has extraordinary sources’, Sylevic says.

Sylevic admits the existence of some tensions between him and Maraj although he has never met him, he says for the paper.

The attorney of the American police officer, Tomė Gashi, says that somebody has probably used Wentz as a scapegoat to cover up other problems, which seem to be quite obvious at some very important units of the international community in Kosovo.

Gashi says that when he got the call from the investigative police of KOCB and from his client to take over the case he thought it was a joke. ‘I simply did not think that such a senior police unit could imprison such an important investigator and a head of a unit like RCS’.

Gashi visited the detention centre late at night after he made sure Wentz was really detained.

‘It is strange how he was denied the right to a lawyer for hours on end even though he insisted on that’, says Gashi.

Wentz concludes that ‘Very often UNMIK denies the human rights that it is
constantly trying to promote’

Serial Clicker
21-04-05, 20:55
Policeman Wentz was used as a scapegoat

***** reports that David Wentz, chief of the Regional Crimes Sector, was arrested yesterday morning by the Kosovo Organized Crime Bureau (KOCB) on suspicion of revealing confidential information and endangering the investigations against a police officer. Defence lawyer Tome Gashi suggested that someone could have used Wentz as a scapegoat to cover up for other problems in the international police force in Kosovo.

The US career police officer David Wentz paid for 30 seconds of telephone conversation with a KPS investigator, Fadil Sylevic, with over 24 hours in prison.

The lawyer Tomė Gashi says the prosecutor used a short conversation officer Wentz had with Sylevic.

‘I met your boss’, Wentz told Sylevic in this conversation and the latter asked surprised ‘which boss?’ The conversation that the American officer is charged with, and which is suspected to have revealed confidential information, as attorney Gashi says, concluded with the words, ‘We need to end the conversation as we are being listened to’. Wentz told police he was joking in this conversation with Sylevic and that this is clearly seen if you listen to the tape, which according to Gashi, you can clearly
hear him laughing during the conversation.

The international prosecutor has questioned officer Wentz under the suspicion he knew there was an investigation ongoing against detective Fadil Sylevic, and that he gave out confidential information that jeopardized the investigation of this case.

‘I do not understand how a man that has prior information that a person is under surveillance tells him through the telephone that ‘We need to stop the conversation as you are being eavesdropped’. If I had something secret then I would call Sylevic for a coffee’, says Wentz calling the justification of the prosecutor to question him ridiculous.
The American officer Wentz says that the KOCB refused him the right to call a lawyer for 5 hours, although he had asked to contact lawyer Gashi, as the US Embassy in Skopje had recommended him. ‘If they violated my rights as a head of a unit, I do not dare imagine what could happen to an ordinary citizen’, said Wentz for ***.

The police officer with high responsibilities for building human resources at the international police in Kosovo seems very sceptical about one of the highest units of crime investigation in Kosovo, KOCB.

According to attorney Gashi, Wentz jokingly told Sylevic in the telephone
conversation that the ‘boss’ whom he had mentioned is Ramė Maraj, the head of the Institute for Strategic Research of Public Opinion, also known as being close to President Ibrahim Rugova.

Sources from the police say that investigators of the UNMIK Police in fact see this institute as an information service close to LDK, and for this reason, says the source, police investigators met with Maraj several times.

In a telephone interview for ***, Ramė Maraj refused to have ever met with UNMIK Police and that he said he did not have any information that Mr. Wentz was arrested.

In this respect, Sylevic thinks that if Mr. Maraj or someone else has something against him, then it must have to do with the fact that he never ‘belonged to a certain political grouping’.

‘As you know, there are founded suspicions that ShIK (Kosovo Secret Service) is functioning as a service of the opposite side. I have never accepted to work for either wing, and therefore I suppose that it is possible that SHIK and Maraj are angry about it’, says Sylevic.

For him, the head of RCS, detained Tuesday afternoon and released Wednesday, is only an ‘investigator with whom he has cooperated for a long time’. ‘He is a good investigator and has extraordinary sources’, Sylevic says.

Sylevic admits the existence of some tensions between him and Maraj although he has never met him, he says for the paper.

The attorney of the American police officer, Tomė Gashi, says that somebody has probably used Wentz as a scapegoat to cover up other problems, which seem to be quite obvious at some very important units of the international community in Kosovo.

Gashi says that when he got the call from the investigative police of KOCB and from his client to take over the case he thought it was a joke. ‘I simply did not think that such a senior police unit could imprison such an important investigator and a head of a unit like RCS’.

Gashi visited the detention centre late at night after he made sure Wentz was really detained.

‘It is strange how he was denied the right to a lawyer for hours on end even though he insisted on that’, says Gashi.

Wentz concludes that ‘Very often UNMIK denies the human rights that it is
constantly trying to promote’

ai tybe n`ta ke maren vesh se qka ka shkrue ne ate raport. qirkuz i madh ishe a

GASHI75
21-04-05, 22:34
Policeman Wentz was used as a scapegoat

***** reports that David Wentz, chief of the Regional Crimes Sector, was arrested yesterday morning by the Kosovo Organized Crime Bureau (KOCB) on suspicion of revealing confidential information and endangering the investigations against a police officer. Defence lawyer Tome Gashi suggested that someone could have used Wentz as a scapegoat to cover up for other problems in the international police force in Kosovo.

The US career police officer David Wentz paid for 30 seconds of telephone conversation with a KPS investigator, Fadil Sylevic, with over 24 hours in prison.

The lawyer Tomė Gashi says the prosecutor used a short conversation officer Wentz had with Sylevic.

‘I met your boss’, Wentz told Sylevic in this conversation and the latter asked surprised ‘which boss?’ The conversation that the American officer is charged with, and which is suspected to have revealed confidential information, as attorney Gashi says, concluded with the words, ‘We need to end the conversation as we are being listened to’. Wentz told police he was joking in this conversation with Sylevic and that this is clearly seen if you listen to the tape, which according to Gashi, you can clearly
hear him laughing during the conversation.

The international prosecutor has questioned officer Wentz under the suspicion he knew there was an investigation ongoing against detective Fadil Sylevic, and that he gave out confidential information that jeopardized the investigation of this case.

‘I do not understand how a man that has prior information that a person is under surveillance tells him through the telephone that ‘We need to stop the conversation as you are being eavesdropped’. If I had something secret then I would call Sylevic for a coffee’, says Wentz calling the justification of the prosecutor to question him ridiculous.
The American officer Wentz says that the KOCB refused him the right to call a lawyer for 5 hours, although he had asked to contact lawyer Gashi, as the US Embassy in Skopje had recommended him. ‘If they violated my rights as a head of a unit, I do not dare imagine what could happen to an ordinary citizen’, said Wentz for ***.

The police officer with high responsibilities for building human resources at the international police in Kosovo seems very sceptical about one of the highest units of crime investigation in Kosovo, KOCB.

According to attorney Gashi, Wentz jokingly told Sylevic in the telephone
conversation that the ‘boss’ whom he had mentioned is Ramė Maraj, the head of the Institute for Strategic Research of Public Opinion, also known as being close to President Ibrahim Rugova.

Sources from the police say that investigators of the UNMIK Police in fact see this institute as an information service close to LDK, and for this reason, says the source, police investigators met with Maraj several times.

In a telephone interview for ***, Ramė Maraj refused to have ever met with UNMIK Police and that he said he did not have any information that Mr. Wentz was arrested.

In this respect, Sylevic thinks that if Mr. Maraj or someone else has something against him, then it must have to do with the fact that he never ‘belonged to a certain political grouping’.

‘As you know, there are founded suspicions that ShIK (Kosovo Secret Service) is functioning as a service of the opposite side. I have never accepted to work for either wing, and therefore I suppose that it is possible that SHIK and Maraj are angry about it’, says Sylevic.

For him, the head of RCS, detained Tuesday afternoon and released Wednesday, is only an ‘investigator with whom he has cooperated for a long time’. ‘He is a good investigator and has extraordinary sources’, Sylevic says.

Sylevic admits the existence of some tensions between him and Maraj although he has never met him, he says for the paper.

The attorney of the American police officer, Tomė Gashi, says that somebody has probably used Wentz as a scapegoat to cover up other problems, which seem to be quite obvious at some very important units of the international community in Kosovo.

Gashi says that when he got the call from the investigative police of KOCB and from his client to take over the case he thought it was a joke. ‘I simply did not think that such a senior police unit could imprison such an important investigator and a head of a unit like RCS’.

Gashi visited the detention centre late at night after he made sure Wentz was really detained.

‘It is strange how he was denied the right to a lawyer for hours on end even though he insisted on that’, says Gashi.

Wentz concludes that ‘Very often UNMIK denies the human rights that it is
constantly trying to promote’

ai tybe n`ta ke maren vesh se qka ka shkrue ne ate raport. qirkuz i madh ishe a
Mosė dishė anglishtė qa lyp ti nė internet.
kto sjan hajgare por dosje tė krimitė qė ika ndodhur amerikanitė

MemphiSx
22-04-05, 13:31
Hehe Gashi75 Kur ski lidhje me gjerat qe kan ndodhe ne Kosove as ti mos hy ne internet e as me pak ne Politik
Une veq te tregova se kush ka lidhje ne krimin dhe ne vrasjen e Ilir Konushevcit tjerat hollesi gjej ti
Pra edhe Administrata Amerikane para pak dite publikoi listen e Kriminelve ne mbare Boten
Ne ket list jan edhe keta emra Xhavit Haliti,Fatmir Limaj,Skender Hebibi dhe Azem Syla
Pra Keta jan Kriminelet te cilet pergatisin Lista per vrasjen e atyre qe jan penges ne kryerjen e detyrave qe u jan dhen nga UDB-ja dhe Fatos Nano ;)
Gashi75 Qka nuk din ne lidhje me kriminelet e PDK-se Lirisht pyet se nuk eshte marre :D :D :D

GASHI75
22-04-05, 19:12
Hehe Gashi75 Kur ski lidhje me gjerat qe kan ndodhe ne Kosove as ti mos hy ne internet e as me pak ne Politik
Une veq te tregova se kush ka lidhje ne krimin dhe ne vrasjen e Ilir Konushevcit tjerat hollesi gjej ti
Pra edhe Administrata Amerikane para pak dite publikoi listen e Kriminelve ne mbare Boten
Ne ket list jan edhe keta emra Xhavit Haliti,Fatmir Limaj,Skender Hebibi dhe Azem Syla
Pra Keta jan Kriminelet te cilet pergatisin Lista per vrasjen e atyre qe jan penges ne kryerjen e detyrave qe u jan dhen nga UDB-ja dhe Fatos Nano ;)
Gashi75 Qka nuk din ne lidhje me kriminelet e PDK-se Lirisht pyet se nuk eshte marre :D :D :DUne personalisht i kam pasur 2-3 kontakte private me Ramė Maraj para disa vitesh ne Tiranė.
Dhe me ka lene pershtupje te nje personi serioz , i sinqert rreth politikes dhe Kosoves ne pergjithesi.
Pastaj edhe gjat Luftes e kam takuar njeherė ku ishte percaktuar me te gjitha mundesit qe kishte ta ndihmoj ushtrinė.
Kishte bashkpunim edhe me Komandantin e Lavdishem Ilir Konushevci etj.

Tomori
22-04-05, 21:03
..Pershendetje vllazerore te gjidhve???
-Ju lutem burra permbahuni pa Etiketime?!!!!
Kalofshit mire

LABI
22-04-05, 21:54
Personat ne fjale jane disa matrapaz , te cilet perpiqen dhe i kontribojn institucionalizimit paralel, cka nuk eshte aspak ne te mire dhe sherbim te realitetit te ri ne Kosove ...
Per ruajtjen e rendit dhe sigurise ne Kosove e kemi SHPK-ne , TMK dhe nga komuniteti nderkombetar UNMIK dhe KFOR ..

Nuk do te kete institucione paralele ne Kosove ... keta matrapaz jane e keqja e Kosoves ...
Tash Kosova frymon lirshem , ka institucionet e veta te zgjedhura ne menyre demokratike nga vota e popullit .

GASHI75
23-04-05, 22:07
Shtabi : Gani Geci, Agim Mehmeti, Shpend Shala, Nazif Ramabaja, Ramiz Muriqi, Sadik Musa, Ismet Ceku.........etj.


Ja disa "gjynahe" (Krime) te tyre :

Gani Geci, vrases i Abedin Rexhes "Sandokanit" , deshmitar i rrejshem ne burgosjen e Abit Hazirit ( qe akuzohej per gjoja vrasjen e Ekrem Rexhes, Komandant Drini - i cili ne fund te gjykimit lirohet si i pafajshem ) deshmitar i msheft ne burgosjen e Sabit Gecit... Gani Geci nuk guxon me sheteit i lire ne Kosove dhe Shqiperi...

Agim Mehmeti - zėvendės i Ahmet Krasniqit... shok i Tahir Zemes pjesmarres ne planet per formomin e "Sigurimit..."


Nazif Ramabaja, Shpend Shala... ish oficer te FARK-ut bashkpuntor te ngushte te Tahir Zemes dhe Ramiz Muriqit...


Remzi Shala dhe Bashkim Ndrecaj - deshmitar te rrejshem kunder Gjeneral Sali Veselit, Abit Hazirit... ne lidhje te ngushte me Gani Gecin j“u ka ndihmuar ta spiunojne Abit Hazirin i cili eshte poashtu nga Llausha (bashkvendas i Gani Gecit) ...


Fadil Syleviqi dhe Fatmir Sheholli... dy deshmitar te fsheht kunder Rrustem Mustafes "Remit"... Fadil Syleviqi ish polic i serrbis... edhe tash polic hetues pran UNMIK-ut Fatmir Sheholli .. (i biri i deputetit te SPS-sit Maliq Sheholli i likuiduar gjat Luftes si Kolaboracionist)drejton Radio Kontaktin nje Radio me Redaksi serrbe dhe si gazetar i TV Beogradit nga Prishtina...

Vesel Muriqi...deshmitari kryesor kunder Daut Haradinajt me shoke...eshte nip i shkive dhe ne Serrbi sa ishte "azilant" nenshkruhej edhe Vesel Todoroviq sipas mbiemrit te nenes dhe dajve te tij... jeton ne anonimitet dhe me identitet te ndrruar...ashtu si Ramiz Muriqi... bija e te cilit eshte truperoje e Ibrahim Rugoves...

Ismet Ceku ( Irzniq) dhe Sadik Musa (Strellc) jane nga banda e Deqanit... poashtu te implikuar ne deshmite kunder Daut Haradinajt me shoke....

Shumica e aktivisteve te "Sigurimit te Atdheut" nuk guxojne te shetisin te lire ne Shqiperi dhe Kosove (p“o s“ka gje se e kane memen Serrbi) per shkak te pjesmarrjes ne Krime dhe deshmi te rrejshme kunder Shqiptarve...

Duke jetuar ne gjendje te ketille ata edhe kane formuar organizaten ne fjale e cila eshte e mbeshtetur edhe nga Ibrahim Rugova... Ai ne stafin e afert te truprojeve ka vellaun e Gani Gecit dhe bijen e Ramiz Muriqit...

GASHI75
26-04-05, 22:40
Ekspres”: Ish-punėtori i UDB-sė, kapiteni i SHPK,Osman Musa, ka ikur nė Londėr .

MemphiSx
28-04-05, 11:53
Ekspres”: Ish-punėtori i UDB-sė, kapiteni i SHPK,Osman Musa, ka ikur nė Londėr .

Ahhh ti je qaj gazetari i Ekspres-it qe u arrestu nga SHPK-ja a :D :D :D :D Gazet me renome ne Kosove eshte kjo ;) E Baton Hagjiut Mo :D

GASHI75
28-04-05, 20:49
Ekspres”: Ish-punėtori i UDB-sė, kapiteni i SHPK,Osman Musa, ka ikur nė Londėr .

Ahhh ti je qaj gazetari i Ekspres-it qe u arrestu nga SHPK-ja a :D :D :D :D Gazet me renome ne Kosove eshte kjo ;) E Baton Hagjiut Mo :D
JO une jam ai i RTKės qė mė burgosen kur i zbulova dhe i filmova nė vushtri duke bashkėpunuar SIA dhe UDBėja

GASHI75
04-05-05, 22:27
Ekspres”: PDK i dorėzon UNMIK-ut edhe 488 faqe me akuza

GASHI75
13-05-05, 22:57
A e ka vrarė Ramė Maraj Tahir Zemajn? Rrethanat dhe interesat konfliktuoze tė tyre flasin se ai kishte mbetur armik kokėfortė i tij. Policia e UNMIK-ut e din dhe ka fakte tė bollshme se Ramė Maraj i ka miq personal ekzekutuesit e Tahir Zemajt, tė cilėt janė edhe nė strukturat udhėheqėse dhe operative tė organizatės kriminale “Sigurimit tė Atdheut”. A i ka vrarė Ramė Maraj policėt e SHPK-sė, Sebahate Tolajn dhe Isuf Haklajn? Faktet dhe dėshmitarėt tanimė nė duart e policisė sė UNMIK-t flasin pėr jodashamirėsi ndaj unfiformės sė SHPK-sėShkruan: Defrim RifajIbrahim Rugova pėr herė tė parė publikisht ėshtė deklaruar nė mbledhjen komemorative pėr Tahir Zemajn, e cila ishte e organizuar dhe e mbajtur nė rezidencėn e tij, shtėpinė e krimit, se “Unė i premtova Tahir Zemajt se do ta emėroja kėshilltar pėr siguri dhe emergjencė. Kjo, pėr shkak tė procedurave administrative do tė duhej tė zyrtarizohej kėtė vit”.

Njėfarė Ramė Maraj i ka kushtuar shtrenjtė Tahir Zemės.

Ja se ēka e akuzon Tahir Zemaj, Ramė Marajn nė librin e tij, “Kėshtu foli Tahir Zemaj” (faqe 19-124).

“Pikėrisht aty ka filluar vėnia nė jetė e skenarit tė ri ose marrėveshjes sė fshehtė pėr ēarmatimin e plotė tė brigadės. Ja sepse zoti Ramė Maraj me njė pjesė tė policisė ushtarake tė UĒK-sė pranė Ministrisė sė Mbrojtjes sė Republikės sė Kosovės, nuk i ka shoqėruar trupat sipas marrėveshjes. Kam ndier se po luhej njė lojė e ligė, pasi qė njė pjesė e shtabit me pėrgjegjėsinė ushtarake kanė hyrė pa asnjė problem nė Kosovė, nėpėrmjet Kukėsit, ndėrsa trupat e Brigadės kanė kaluar nėpėr njė kalvar shumė tė gjatė. Ramė Maraj tash duhet vetė tė bėjė publik qėndrimin e tij, pse nuk i ka shoqėruar trupat sipas marrėveshjes, pse brigada “Mėrgimi” ka devijuar rrugėn, ēfarė e ka penguar atė tė paraqitet nė orėn e caktuar, pėr fillimin e marshimit tė Brigadės etj?”.

Pra, siē po shihet, rivaliteti pėr kėshilltar pėr siguri tė Ibrahim Rugovės mes Ramė Marajt dhe Tahir Zemajt, sigurisht nė kėtė kontest edhe pėr diēka mė tė madhe se kjo, pėr pushtetin apo kontrollin mbi pėrfitimet nga ky pozicion, kėtij tė fundit i kushtojnė me humbjen e pėrjetshme tė gjasave pėr tė qenė mė afėr Rugovės sesa Ramė Maraj, edhe nė pikėpamje formale. (Nė procesin kundėr “Grupit tė Dukagjinit”, ku Zemaj dėshmoi siē pritej, ai u prezantua qartė e shqip: Punoj nė kabinetin e Presidentit Rugova si kėshilltar pėr siguri! Askush nuk e mohoi kėtė fjalė nė gjyq, nėn betim.)

Tahir Zemaj u izolua duke mos u zyrtarizuar aq lehtė si kėshilltar pėr siguri te Ibrahim Rugova. Madje, kolonel Tahir Zemaj nuk u kandidua as pėr deputet nė kuadėr tė LDK-sė. Kur u sulmua Tahir Zemaj nė Pejė, disa muaj para se tė vritej, mbahet nė mend vetėm njė reagim publik kundėr sulmit: ai i rinisė sė LDK-sė nė Deēan, ku bėnte pjesė Hasan Zemaj, i cili do tė gjendej afėr Tahir Zemajt edhe kur vriten fare. Njė zhgėnjim i madh avullonte heshturazi nė LDK, pasi shpėtuan Zemajt nga sulmi me zolė. As edhe njė fjalė tė vetme nuk e nxori presidenca, as kryesia e LDK-sė. (Kur Zemajt iu konstatua vdekja, nė janar 2003, atėherė po, vloi tėrė LDK-ja nga reagimet, madje pėr tė mjegulluar tė vėrtetėn, u dėgjuan edhe hakėrrima derisa nė dyert e Rugovės trokiti atėbotė shefi i UNMIK-u, Steiner: Pusho gojėn nga zhurma artificiale, e vėrteta ėshtė ēfarė e di ti!)

Dokumentet rreth procesit gjyqėsor kundėr Tahir Zemajt (gjyq i viteve ’80 kundėr tij nė Prishtinė pėr pėrfshirjen e tij nė tregtinė e drogės, qė rezultuan me fajėsi tė Zemajt dhe dėnim shumėvjeēar me burg) janė shpėrndarė nga Ramė Maraj dhe njerėzit e tij nėpėr anėtarėsi. (Nė fund tė fundit nuk ka shpėrndarė dokumente tė falsifikuara).

Ndėrkaq, kundėrthėniet dhe pėrplasjet e Ramė Marajt me Ahmet Krasniqin nė Tiranė i kanė lėnė eshtrat e Ahmet Krasniqit nė varrezat e Tiranės, duke e lėnė familjen e tij nė mjerim tė plotė. Dėshmitarėt dhe burimet tjera tona flasin se natėn kritike tė vrasjes sė Ahmet Krasniqit, Ramė Maraj ishte afėr vendit tė ngjarjes, ku thuhet se atė natė sė bashku me disa bashkėpunėtorė tė tij edhe ka festuar kėtė vrasje makabre. Festuan ata qė morėn kompetencat e tij. Kėshilltari i Ibrahim Rugovės, Ramė Maraj, njė ditė duhet tė flasė dhe tė pėrgjigjet pėr ēfarė ai di pėr vrasjen e Ahmet Krasniqit.

Mirėpo, Tahir Zemaj pas njė kohe zu tė deklaronte se nuk ndjehej i rrezikuar. Kėshtu sė paku tha si nė njė intervistė dhėnė “Javės” disa muaj para se tė vritej. Nė kėtė intervistė ai shpreh hapur dėshirėn e tij qė tė ishte afėr Rugovės, sepse siē thoshte Zemaj, ndėrkombėtarėt, Rugova dhe vetė ai janė pajtuar se ai duhet angazhuar diku.

Kėshtu, nė pyetjen e intervistuesit se a keni pasur ofertė pėr tė qenė kėshilltar pėr siguri i presidentit, Zemaj pėrgjigjet: “… kam pasur bisedė qė unė duhet tė inkuadrohem diku, ose nė presidencė ose nė qeveri”.Mė poshtė nė intervistė thuhet :

Java: A ka qenė kjo kėrkesė e juaja apo ftesė e presidencės?

Zemaj: Ėshtė mendim i pėrbashkėt. Por, mund tė them se ėshtė veēanėrisht ide e presidentit qė unė tė inkuadrohem nė jetėn shoqėrore dhe politike nė Kosovė.Java: Kur mendoni se mund tė bėheni kėshilltar pėr siguri i presidentit, shpejt?

Zemaj: Sa mė shpejt aq mė mirė, jo vetėm pėr mua por edhe pėr Kosovėn. Unė mendoj se mund ta jap njė kontribut shumė tė madh, sidomos nė ēėshtjet e mbrojtjes dhe sigurisė nė Kosovė.Kėtu u dhanė motive tė mjaftueshme pėr tė konstatuar se armik kokėfortė i kolonel Tahir Zemajt ėshtė vetė Ramė Maraj. Kur kėsaj t’i shtohet edhe e dhėna se Sebahate Tolaj dhe Isuf Haklaj, pesė ditė pas deklaratės sė dhėnė pėr media, kur deklaruan se janė afėr zbulimit tė vrasėsit tė Tahir Zemajt, u eliminuan fizikisht nė mėnyrė mizore, pikėrisht natėn e Bajramit, as njėzet e katėr orė pas takimit me Ramė Marajn.

Njė ditė para vrasjes sė tyre ata janė takuar me Ramė Marajn, pėr tė cilėt madje thuhet se kanė qenė edhe shokė mes vete, por qė me gjasė ishin konfrontuar keq kohėve tė fundit.

Pėrcjellė me motivet qė dikur i kishte mbuluar pėr njė kohė, Ramė Maraj duhet tė shpalosė dhe tė shpjegojė edhe ambiciet apo dėshirėn e vet tej mase, deri nė atė shkallė qė tė eliminojė nga gjasat rivalėt e vet pėr t’u pozicionuar nė hierarkinė komanduese tė nėntokės kosovare, tė prirė nga Ibrahim Rugova.

Me njė fjalė: Ramė Maraj ishte armik i madh i Tahir Zemajt dhe nuk pėrtonte tė bashkėpunonte me kundėrshtarėt e Zemajt kudo qė i gjente. Nėse nuk ėshtė kėshtu, Marajn nuk e ndalė askush ta thotė tė kundėrtėn kudo qė atij t’i vijė mė lehtė, nė gazetė apo nė gjykatė. Por, faktet nuk janė nė anėn e tij. Janė plotėsisht kundėr tij. Nė fund: pse t’i konvenonte zbardhja e vrasjes sė Zemajt?

GASHI75
25-05-05, 23:55
Shkruan: Nijazi KryeziuPak fakte janė bėrė publike nga bastisja e shpejtė, pėrqendruese dhe me shumė predispozita pėr tė penguar pėrfundimisht goditjet e kėqija nga sjelljet, aktivitetit dhe qėllimet e njė suite – marionetė e stacionuar, mu nė zyrėn e kryetarit tė Kosovės. Zyrės sė kryetarit tė Kosovės, vetė kryetari i Kosovės i thotė “presidencė”. Mirėpo, kontrollimi disaditėsh i zyrės dhe lagjes “Velania” ku ėshtė e vendosur selia e kryetarit tė Kosovės, ka rezultuar qė ėshtė bėrė nga njėsi speciale tė policisė sė UNMIK-ut dhe tė SHPK-sė, e kėta tė fundit tani i shohim rregullisht nė dyer tė selisė. Kontrolli ka nxjerrė sheshit shumė spekulime dhe flitet pėr gjetje tė armėve, municion, para, por “spekuluesit seriozė thonė qė ka tė ngjarė qė nė zyrėn e kryetarit tė Kosovės, ose aty diku, tė jetė gjetur edhe drogė”. Organet e sigurisė, nuk kanė dhėnė detaje, gjė qė ishte dashur tė bėhej si gjithkund nė botėn e qeverisur mbi baza demokratike. Kur s’ka detaje, gjithmonė ka spekulime. Rreth misterit nė Velani, njė gjė tashmė ėshtė vėrtetuar: se nėpėr shkallėt e selisė dhe kthinave perandorake tė ndėrtesės, pėrskaj xhipeve dhe nė xhipet zyrtare tė suitės sė kryetarit, nė konferenca shtypi, aeroporteve e gjetiu nuk shihen djelmosha nė tė zeza qė shumė tė krekosur, pėrbėnin “gardėn” e kryetarit tonė. Nuk shihen kėta djelmosha qė jo vetėm ishin shumė (flitet pėr 40, 60 e ndoshta edhe deri nė 80 veta) mirėpo, ishin edhe arrogantė, tė pakulturuar dhe mjaft tė dyshimtė nė kuptim tė prejardhjes dhe biografisė pėr tė qenė tė denjė ta ruajnė me besnikėri njė kryetar. Pak na intereson prejardhja dhe biografia e tyre, sepse ka qenė ēėshtje e zyrtarėve pėr siguri tė kryetarit kjo punė, por nė anėn tjetėr nuk mund tė mos e shtrojmė pyetjen: ēka i duheshin kryetarit Rugova kaq shumė roje, dhe prej kujt ruhet kryetari Rugova kaq shumė?

Suita - marionetė, nuk ėshtė bėrė dje. Si njė shtab i krimit duket tė ketė qenė selia e kryetarit tė Kosovės. Ēka ėshtė synuar kėshtu…? Shefat e ndryshėm tė sigurisė sė kryetarit Rugova, kanė demonstruar duke mbledhur shumė djem me tė zeza rreth lagjes Velania “aftėsinė mbrojtėse”! Kanė demonstruar nė publik rejtingun e tyre me pretekst se “kryetari Rugova ėshtė shumė i rrezikuar”! Gjithashtu, shefat e sigurisė sė kryetarit Rugova kanė krijuar rrjetin e marrjes nėn kontroll tė selisė sė kryetarit tė Kosovės, dhe pėrdorimin e selisė dhe tė figurės sė kryetarit pėr nevoja tė ndryshme – tė gjithanshme. A e ka ditur pozicionin e tij dr. Rugova? Absolutisht. Ai ka qenė qė prej fillimit, para lufte dhe pas lufte i vetėdijshėm se krijimi i njė “garde” mbrojtėse qė reflekton “siguri dhe pompozitet nė sy tė publikut dhe qytetarėve”, qė kryen bile edhe punė tė tjera, qė ia ruan atij figurėn dhe ia forcon vazhdimisht prestigjin pa zgjedhur mjete, ėshtė njė diēka qė e kanė pėrdorur perandorėt, mbretėrit, diktatorėt etj. Kjo, i ka konvenuar vazhdimisht mentalitetit tė tij ballkanik!

Dy veprimet direkte, padyshim tė montuara (sulmi i 12 marsit tė vitit 2004, dhe sulmi i 15 marsit tė vitit 2005), kanė specifikėn e tyre, por kėto “driblingje” tė skenuara nė mėnyrė perfekte, mė nė fund e humbėn shijen. Sado qė nuk po flitet dhe nuk po tregohet se cila ishte shija e humbur, kryetari i Kosovės e ka pėrfunduar lojėn. Policėt zyrtarė qė e ruajnė tash e tutje nuk janė autsajderat e lozhave tė sigurisė, dhe skenarėt e ndodhur nėse jo sot, njė ditė do tė bėhen publikė. Nė sytė e qytetarėve dhe nė sytė e prokurorėve e tė gjykatave, misteri nga Velania nuk ėshtė fshirė. Dhe as nuk do tė fshihet! Projekti qė ka mundur tė shpėrthejė nė mėnyrėn mė tė keqe, po tė mos kishte qenė “dosja e PDK”-sė, ka mundur tė variojė sipas njė parashikimi tė zi: njė ditė, dr. Rugova tė mos i shpėtojė atentatit tė vetėprojektuar. Pra, qė imagjinimet e deritashme tė shefave tė sigurisė, tė pėrfundojnė me njė tė vėrtetė. Me apo, pa qėllim…

Tė gjithė do ta kishim tė qartė se ēfarė do tė ndodhte! Sė pari, “partia mėmė” dhe shefat e sigurisė sė dr. Rugovės me ndihmėn logjistike tė “Botės sot”, me ndihmėn e qarqeve politike dhe agjenturore jashtė Kosovės, por edhe me ndihmėn e mercenarėve nga Serbia e Maqedonia, do ta akuzonin apriori PDK-nė pėr atentat. Ashtu – kėshtu, pėr tė dy improvizimet e atentateve tė pėrmendura mė lart, tashmė ėshtė thėnė se ka gisht PDK. Atentati ndaj Rugovės do ta kishte synimin sa perfid nė njėrėn anė, po kaq tė qėllimshėm nė anėn tjetėr: shkaktimin e destabilizimit anarkik tė vendit. Ky skenar i errėt, sipas tė gjitha gjasave njė ditė ėshtė dashur tė bėhet i vėrtetė (njė nga rezervat e fundit tė fundėrrinave antikombėtare dhe proserbe pėr ta shpartalluar Kosovėn). Synimi pėr t’u likuiduar dr. Rugova njė ditė tė afėrt, do ta keqėsonte gjendjen. Acarimi do tė synohej pėr tė nxitur luftė civile.

Pse e supozojmė kėtė fakt? Vrasjet e njėpasnjėshme pėr gjashtė vitet e fundit (pa iu kthyer kohės sė luftės kur ishte tentuar me ēdo kusht pėrēarja dhe konfrontimi i armatosur), vrasja e Xhemajl Mustafės, Tahir Zemajt etj., kanė pasur qėllime tė errėta pėr tė shkaktuar pėrplasje kombėtare. Skenari qė u bė nė lidhje me dėrgimin nė Hagė tė Ramush Haradinajt (kryesisht me ndihmėn e LDK-sė dhe tė shėrbėtorėve tė saj nė partitė e tjera, dhe nė AAK), kishte pėr qėllim shkaktimin e kaosit, por ky kaos u projektua qė tė eskalojė nė konflikt civil, me vrasjen e tė vėllait tė ish-kryeministrit Ramush Haradinaj. Shėrbimet agjenturore e provokuan edhe njė tjetėr gjė: goditjen e selive tė partisė ORA, dhe tė PSHDK-sė. Tri sulme serike (tentim-atentati kundėr kryetarit Rugova, vrasja e Enver Haradinajt dhe goditjet e selive tė partisė ORA dhe tė PSHDK-sė), ishin tė mjaftueshme pėr tė kuptuar (shėrbimet inteligjente tė KFOR-it dhe tė policisė sė UNMIK-ut) se suita – marionetė e instaluar nė Velani por e degėzuar nė gjithė Kosovėn, ishte gati tė dilte nga kontrolli i plotė. Ramė Maraj qė tashmė duket tė ketė qenė shpirti i agjenturės sė ish-UDB-sė (e konvertuar nė organizatėn “Sigurimi i Atdheut”), nė bashkėpunim me tė rekrutuarit e tij nė LDK dhe nė parti tė tjera, e kishte siguruar terrenin politik dhe institucional, dhe e kishte krejt tė lehtė ta dridhte Kosovėn, sa herė tė kishte nevojė. Dekonspirimi i z. Maraj dhe kontrolli nė Velani, janė dy ngjarje qė assesi nuk duhet tė marrin fund nė gazeta, kėtu ka punė policia dhe prokuroria. Kėto dy ngjarje, aktet dhe faktografia, terreni, gjendja e djeshme dhe e sotshme po tregojnė se nuk flitet pėr pushtet demokratik nė Kosovė. Institucionet e Kosovės janė tė mbushura me agjentė tė ish-UDB-sė dhe me rekrutė tė rinj, qė ish-stafet e vjetra tė kėtyre kategorive agjenturore (tė ish-Sigurimit Shtetėror Jugosllav, tė ish-Sigurimit tė Serbisė dhe tė Sigurimit tė Fshehtė ish-Jugosllavė e tė Sigurimit tė Fshehtė Serb tė sotshėm), i kanė instaluar nė pushtet nėpėr gjithė Kosovėn. Kosova ėshtė tip i qeverisjes gjysmė diktatoriale, me elemente tė sistemit policor – ushtarak. Shumė institucione tė Kosovės (Organet komunale, Organet qendrore, Kuvendi, Qeveria, policia e SHPK-sė, ndėrmarrjet e ndryshme publike, si PTK, pastaj bankat dhe bizneset e tjera private), janė tė mbushura me agjentė tė rekrutuar dhe tė udhėhequr nga organizatat ilegale, si “Sigurimi i Atdheut”, por edhe nga qendra tė tjera politike e parapolitike (kush do fakte, le tė urdhėrojė tė hetojė pak mė thellė institucionet e ndryshme tė Kosovės dhe do t’i gjejė tė dyshimtit). Kur ėshtė fjala pėr organizatėn “Sigurimi i Atdheut”, njė tip i tillė i organizatės edhe pse ėshtė dekonspiruar (sipas traditave sė veprimtarisė sė shėrbimeve), ka shemrėn e vet. Krejt nėn hije dhe larg prej syve tė opinionit e tė qytetarėve. Skenarėt e zinj antishqiptarė, por sidomos skenarėt kundėr Kosovės, nuk janė tė mbaruar.

GASHI75
21-06-05, 20:04
Organizata e ashtuquajtur “Sigurimi Atdheut” (SIA), ka kėrcėnuar me likuidim prof.dr. Mujė Rugovėn dhe familjen e tij. Rugova i ka thėnė Kosovapress-it se kėrcėnimi i fundit i SIA-s ka lidhmėni mė kėrcėnimin paraprak tė Ahmet Alishanit, kėshilltar pėr siguri i kryeparlamentarit Nexhat Daci.