PDA

View Full Version : Relacioni Shqipėri Kosovė


beku
15-04-05, 15:06
Gabimet qė ka bėrė Shqipėria me Kosovėn, nuk duhet tė jenė pėrseritja e Kosovės me shqiptaret e Maqedonisė

nga beku
Jemi koshient, mbase tė dimė se ku qalon politika shqiptare, nuk ashtė i filozofi edhe aq e koklavitun, dhe aq e zortlishme pėr ta parė dhe definuar kėtė tė metė.
Politika shqiptare ka ngerqet e saja, tė cilat e bėjnė atė tė paaftė me pėrballjet e politikave kohorente dhe sfidat e ndryshimėve marramendėse qė ndodhin so nė Botė.
Nuk dua tė vazhdoi me tonin e mėsipėrm tė analizės, por dua te kyqem me konkretishtė nė atė qe dua tė fokusoi temėn:
Historia jonė e koklavitur, e themė kėtė sepse vetė historia jonė, pati fatin e keq tė shkruhet jo realisht dhe me se paku realishtė. Kjo histori u shkrua nė favoret dhe qe mė shumė sherbesė, (mbėshtetėse) e pushtetėve qė u takoi dhe jo ne favoret dhe qe mė pak sherbesė, (mbėshtetėse) e kombėtaresė.
Mu pėr kėtė kemi arsye dhe mund tė bėjmė vetėkritika, nė shumė sfera qė kapin shumė historina tonat. Jemi, edhe aq sa mund te jemi te njohur pėr historin e Kosovės, se si Kosova mbet jashtė Shtetit Shqiptar, si u sollė ky shtet ndaj pjesve tė saj, dhe nė kėtė mund tė ngrihe me te drejtė, shumė e shumė pyetje. Po,r kjo qe e kaluara, e Shtetit shqiptar, madje qe paaftėsia pėr tė menagjuar vetvetėn, si tėrsi etnike dhe gjeografike. Kėshtu qe pajtuar edhe elita kozmopolite (tani fraza i takon aksit tė asaj politike xhuxhe para dhe e mbasė luftės sė dytė Botėrore), kėshtu qe edhe miratimi i vetdijės sonė politike si popull. Kosova jashtė Shqipėrisė dhe Shqipėria pa tė. Kosova e vuajti tė zitė e ullirit dhe nga kjo pėrvojė e keqe, Kosova nuk duhet tė bėjė gabimet qė bėri Shqipėria.me fatin e saj dhe tė Kosovės dhe Kosova nuk duhet ti ngjaj fatit tė Shqipėrisė dhe nuk duhet ta pėrserisė fatin e saj, Kosova nuk duhet tė rri duar kryq ashtu siē ka ndejur Shqipėria e hallakatur e ēorganizuar. Shqipėria akoma nuk kishte rregulluar fatin e vet brenda kufinjėve aktual te saj, e lere mė tė rregullonte dhe tė mirrej me fatin e Kosovės. Kjo anologji, duket tė ndodhė edhe me Kosovėn. Kosova akoma nuk ka rregulluar fatin e vet brenda kufijėve te pėrcaktuar nė federatėn e ish Jugosllavisė, e lere mė se do tė rregulloi dhe tė mirrej me fatin e shqiptarėve tė Maqedonisė.
Shqiptaret e Maqedonisė e dinė, ndofta edhe e kuptojnė kėtė realitet, kėtė fat tė keq te "Dy Shtetėve Shqiptare", As Shqipėria, dhe as Kosova nuk kan fuqi politike dhe ushtarake, pėr ta rregulluar dhe pėr tu marrur me direkt me fatin e Shqiptave te Maqedonisė, nė munges tė strategjisė kėto "Dy Shtete", mbesin jo te rendėsishme nė gjeostrategjinė politike ndėrkombėtare.

ARVANITI
15-04-05, 17:09
Ku do te dalesh, mor bir?

Tomori
23-04-05, 19:58
-Po beku jam plotesisht dakorte me ju me thenjen tuaj:

As Shqipėria, dhe as Kosova nuk kan fuqi politike ....

-beku jam i mendimit qe mungon shprehja e NACIONALIZMIT sidomos ne Shqiperi, per fat te keq,,,,,,

beku
23-04-05, 20:59
PSE DRUHENI NGA NACIONILIZMI

ėshtė njė autor nga shqipria do tė preferoja ta lexonit Faruk Myrtaj eseistė qe ka shkruar i libėr shumė te mirė pėr nacionalizmin, pra ky autor pyet pėr se druhemi nga nacionalizmi; pa i dhėnė pėrgjigjjen time do tė sygjeroja qe edhe juve ta lodhnit pak mendjen, se nacionalizmi mungon edhe nė Kosovė e Maqedoni e Ēameri, sepse po tė ishim pak nacionalistė nuk do tė ishte kaq torturuse historia jonė me ne,sepse kur shikojmė shtrirjen tonė historike dhe gjeografike me ato harta torturuse qe patėn, shtrirje deri nė istėr tė Sllovenisė aherė thua a kaq kombėtar paskemi qenė ė

tė pres e mė vonė e komentojmė mė gjėrė kėtė temė besoj se pajtoheni me shendet

mergim
03-05-05, 18:07
Realacioni shqiperi Kosove eshte shume i mire sidomos ne mes pozites ne shqiperi dhe opozites ne kosove keshtu qe duhet qe opozita ne Kosove ta merr pushtetin qe keto mardhenie te ndreqen dhe se bashku Kosova e Shqiperia te hyne ne unionin evropian

GURI SYLAJ
15-05-05, 12:12
RELACIONI SHQIPERI - KOSOVE NUK GUXON TE TRAJTOHET PERMES RELACIONEVE PARTIAKE, KLANORE APO EDHE ME TE NGUSHTA . KY RELACION ESHTE I NJE RENDESIJE TE VECANT DHE DETYRIMISHT DUHET T'I TEJKALOJ KETO KUFIZIME qe ne rastin konkret jan relacine te nje peshe tjeter.
Ketu kemi te bejme me nje problem te nje rendesije te veqant strategjike i cili duhet te jete preokupim i cdo shqiptari pa marr parasysh se ku ndodhet, cfar partije politike i takon mjafton qe eshte shqiptar dhe ka mundesi dhe deshire qe kete relacion SHQIPERI - KOSOVE t'a avansoj dhe t'i ndihmoj te ece drejt qellimit te perbashket , te shkoj atje ku eshte enderr e cdo shqiptari.

Me nderime Guri Sylaj