PDA

View Full Version : LPK-ja perkujton Enver Hoxhen


Faqet : [1] 2

Arb
16-04-05, 04:07
Lėvizja Popullore e Kosovės shėnoi 20- vjetorin e vdekjes sė Enver Hoxhės

Nė Ferizaj u shėnua 20- vjetori i vdekjes sė Enver Hoxhės

Ferizaj 2005-04-11

Rreth 50 ferizajas, pas ndjekjes sė fjalimeve tė diktatorit komunist tė Shqipėrisė, Enver Hoxha, pėrmes videokasetave, kanė shėnuar tė hėnėn mbrėma 20-vjetorin e vdekjes sė tij, duke e vlerėsuar figurėn e Hoxhės si mė tė rėndėsishmen nė historinė e popullit shqiptar.

Njė Kėshill organizativ, qė tha se ishte politikisht neutral nė skenėn e sotme, pohoi se me shėnimin e 20-vjetorit tė vdekjes sė "xhaxhit Enver", dėshironte tė bėjė tė ditur qė historia e shqiptarėve nuk do tė ishte e plotė, pa hallkėn e Enver Hoxhės, i cili, siē thanė ata, i dha vulė gjatė 50 viteve tė sundimit tė tij.

"Nė historinė e pėrplasjeve tė pėrgjakshme dhe nė rezistencėn gjatė pėrjetimit tė tragjedive, populli ynė ka nxjerrė nė skenėn e historisė shumė figura legjendare, por Enver Hoxha ishte personaliteti mė i shquar qė ka njohur ndonjėherė historia e deritashme e Shqipėrisė", tha me njė patos patriotik, Remzi Hasani, nga Kėshilli organizativ dhe kryetar lokal i Lėvizjes Popullore tė Kosovės, parti e cila gjatė dy palė zgjedhjeve komunale, nuk ka siguruar asnjė vend nė kuvendin vendor.

Folėsit e tubimit pėrkujtimor, e vlerėsuan Enver Hoxhėn si njė strateg tė pashoq, reformator, mbrojtės fanatik tė integritetit tė Shqipėrisė dhe pėrhapės tė madh tė arsimit e shkencės ndėr shqiptarė. Sipas tyre, kosovarėt pėr njė kohė tė gjatė kanė luftuar pėr ēėshtjen kombėtare, “duke pasur si idol prijėsin Enver Hoxha”.

"Ne ecnim krenar, sepse e dinim se shqiptarėt kanė Zot. Dhe ky Zot ishte shoku Enver", u ėshtė drejtuar me njė ton emfatik pjesėmarrėsve, veterani i arsimit nė Ferizaj, Hajrush Reka.

Nė fjalimet e tyre, organizatorėt kanė kritikuar regjimet shqiptare pasenveriane, se e kanė kthyer Shqipėrinė nė njė vend lypsar, ndėrsa shqiptarėt - nė njė popull pa dinjitet kombėtar. Ata e kanė quajtur Enver Hoxhėn figurė, tė cilėn popujt e nxjerrin njė herė nė pesė shekuj.

Tubimi pėrkujtimor pėr shėnimin e 20- vjetorit tė vdekjes sė Enver Hoxhės, ka pėrfunduar me njė fjalim tė diktatorit shqiptar, tė vitit 1981, nė tė cilin ai dėnonte dhunėn e autoriteteve serbe ndaj kėrkesave tė drejta tė kosovarėve pėr liri kombėtare.

afrim preniqi
16-04-05, 07:11
esht ngjarje per ta perkujtuar,ju lumt atyre burrave qe nderuan shokun enver.

Arb
16-04-05, 10:06
esht ngjarje per ta perkujtuar,ju lumt atyre burrave qe nderuan shokun enver.

Po bre po burrnine qe e paskan bo, Arradhat Enveriste te Kosoves...

Barbaroza
16-04-05, 15:47
Enver Hoxha ka mundur te jete gjithcka,por kurre patriot dhe figure siq paskan thene ata organizatore qe tash lexova se qenka mbajtur nje tubim i tille!

progoni
16-04-05, 20:09
Shqipria gjat sundimit tė Enver Hoxhes do mbetet periudha mė tragjike e shqiptarėve.

E_Zjarrta
16-04-05, 21:50
Zoteri Preniqi me vie mire qe me zemer e doni Enver Hoxhen se me kete tregoni edhe vete se jeni nje nga ata Komunistat qe sillen verdalle Kosoves ndegjoje kengen e Shaqir Cervadikut Mu ka ba shpija OKB ku thot se si komunistat ne kosove shkojne Haxhi por naten pine raki....

e ti ndere dhe na i marrshe te Ligat si Enver Psikopati

Tomori
16-04-05, 21:56
esht ngjarje per ta perkujtuar,ju lumt atyre burrave qe nderuan shokun enver.

-Per qka ju lumt ktyre Internacionalve!!!
A jan te vetedishem keta se me perkujtimn e Enverit,,,drejte-per se drejti
perkujtojne STALININ..
-Na e dim se stalini ka qene Babai i Sllave,,,qe ENVERI respektonte STALININ.
-Qe shum lehte mund te konkludojme se ENVERI verifikonte:
POLITIKEN-PANSLLAVISTE
-Me keq ardhje Statua e Stalinit qendronte ne sheshin e Tiranes gjer ne shembjen e idologjise "Pansllaviste nen masken e PARTIS SE PUNES!!!
-Njekohesishte me dekretin e shtetit "Pansllaviste" ishin te ndaluar te permendeshin figurat e shquar Shqiptar,,,si AT GJERGH FISHTA......MITHAT FRASHERI,,,,,AHMET ZOGU e shum te tjere,,,qe hudheshte balte mbi keta figura te qmuar vetem e vetem se kan qen me Ideologji Anti Bollshevike(Sllave)
-Keta jan faktet,,,,,kjo esht e verteta,,,,ENVERIT jesht dhen vendi i merituar ne Plehrat e historografis Shqiptare qysh me vitin 1991 ky esht ENVER-STALINI

OROSHI
19-04-05, 21:03
esht ngjarje per ta perkujtuar,ju lumt atyre burrave qe nderuan shokun enver.

O Prenoviqi,po me vje mire qe po e nxirrni fytyren tuaj te vertete si komunista te betuar pro-sllave!!
E dime gjithashtu edhe se ciles force politike i perkisni!

Shkoi nusja me hjek vetullat e nxori syrin,hahahahaahahahahaha.

(************************************) Pa ofendime zotėri!


Bond

Nga nje shqiptar Shqipnije e ke kete urim :P

afrim preniqi
20-04-05, 10:36
kuajt s"marrin vesh ne politike,ju me ibrahim cerrcen jeni mbeturinat e fundit sllavo-komuniste,ne ishim krenar qe luftuam qe nga 81 e gjer ne ditet e lavdishme te ushtrise qlirimtare te kosovese,gjithe ajo perkrahje vinte nga shteti ame shqiperia ,i vetmi vend qe perkrahte rinine dhe popullin e roberuar te kosoves ishte nena shqiperi ,ne ate kohe ibrahim cerra ishte renditur ne lidhjen komunuste te jugosllavise se bashku me titistet tjere si fadil hogja mahmut bakalli ali shukrija e perplot komunista tjer qe denonin rinine e kosovese e keqja s"vinte nga shteti shqipetar ,por nga titistet e kosoves,ne raste se me pergjigjesh ateher do te hedhi fakte te tjera .
une s"kam ngren ne nji pjate me ata qe denoni kosoven dhe popullin e saje .
une nuk te fyej ty,por te konesideroje si nji injorant ne politike.
une s"kam qene ndonjiher as qe pretendoj te behem komunist,enver hogjen e perkrahi vetem ne aspektin kombetar dhe mendoj se ai ishte nji figur kombetare qe beri shum per kosoven.

LAVDI GJITHE DESHMORVE QE RANE PER LIRIN E KOSOVESE!
RROFT VEPRA HEROIKE E UQK-SE !
RROFTE SHQIPERIA ETNIKE!

Arb
20-04-05, 14:01
une s"kam qene ndonjiher as qe pretendoj te behem komunist,enver hogjen e perkrahi vetem ne aspektin kombetar dhe mendoj se ai ishte nji figur kombetare qe beri shum per kosoven.

KryeCetniku Enver Hoxha beri shume per Kosoven?

Ja se cfare beri Diktatori Stalinist...

Me mijėra tė vrarė nga urdhėrat e Enver Hoxhės, si gjatė luftės, ashtu edhe pas saj

Diktatori, si tradhėtoi Luftėn Nacionalēlirimtare

Uran BUTKA

Sipas njė relacioni tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, qeveria shqiptare autorizoi nė fillim tė vitit 1945 oficerėt e UDB-sė qė tė pushkatonin ilegalisht dhe pa gjyq nė tokėn shqiptare mė tepėr se 1000 kosovarė tė pafajshėm (AQSH, Arkivi i Ministrisė sė Jashtme. Dokumenti B-7-2, viti 1950).

Enver Hoxha ėshtė pėrgjegjės direkt pėr 10000 tė pushkatuar pa gjyqe apo tė vdekur nė hetuesitė e Sigurimit tė Shtetit, nėpėr burgje e kampe internimi, nėpėr kampet e punės apo spitale psikiatrike; pėr 30000 tė dėnuar politikė, 33000 tė internuar pa vendime e pa dokumente dhe 10000 tė tjerė tė internuar e tė dėbuar nga komisionet e paligjshme, tė cilat binin ndesh me Kushtetutėn.

Tentativa pėr dhėnien e statusit tė veteranėve tė Luftės Nacionalēlirimtare, Enver Hoxhės, ėshtė njė akt tjetėr i turpshėm i shtetit tė sotėm shqiptar, por aspak i veēuar e i papritur, pas rikthimit me armė tė komunistėve nė pushtet nė vitin 1997, pas restaurimit gradual tė enverizmit si mendėsi e praktikė, pas vendosjes sė portretit tė Enver Hoxhės nė Ministrinė e Jashtme, pas paradave enveriste dhe publikimeve tė tij nė mediat televizive, shtyp, tekstet shkollore, filmat me Enverin e tė tjera.

Tė gjitha kėto dhe sidomos akti i fundit, s'janė tjetėr veēse pėrpjekje zyrtare pėr tė rehabilituar plotėsisht Enver Hoxhėn, xhelatin mė tė tmerrshėm tė kombit shqiptar, atė qė vrau, pėrdhosi dhe izoloi njė popull tė tėrė pėr gjysmė shekulli.

Me kėtė akt, shteti shqiptar e nė mėnyrė tė veēantė Presidenti i Republikės, Alfred Moisiu, dhe qeveria shqiptare e nė mėnyrė tė veēantė Pandeli Majko, njė enverist i pėrbetuar, herė i hapur e herė i kamufluar, i cili fillimisht e pėrkrahu kėtė proces, por nė ēastin e dhėnies sė statusit u detyrua tė fshihej prapa njė refuzimi, treguan se ē'mall janė dhe kujt i shėrbejnė, vetėm Shqipėrisė jo.

Me kėtė akt, ata dėshmuan se Enver Hoxha dhe Lufta Nacionalēlirimtare janė njė, se Enver Hoxha, si udhėheqės i Luftės NĒL, e tjetėrsoi luftėn pėr ēlirim nė luftė civile, qė e shkatėrroi Shqipėrinė dhe tradhtoi idealet, luftėn dhe gjakun e partizanėve dhe tė nacionalistėve qė luftuan realisht kundėr pushtuesve, ndėrkohė qė ai, stalinisti mė i tėrbuar nė perandorinė e sė keqes, vegla e bindur e PK Jugosllave, antikombėtari mė i madh nė tėrė historinė e popullit tonė, shqiptaro-vrasėsi monstėr hėngri, pėrveē kokave tė mijėra e mijėra shqiptarėve, edhe kokat e njerėzve tė vet.

Enver Hoxha ėshtė pėrgjegjės direkt pėr 10000 tė pushkatuar pa gjyqe apo tė vdekur nė hetuesitė e Sigurimit tė Shtetit, nėpėr burgje e kampe internimi, nėpėr kampet e punės apo spitale psikiatrike; pėr 30000 tė dėnuar politikė, 33000 tė internuar pa vendime e pa dokumente dhe 10000 tė tjerė tė internuar e tė dėbuar nga komisionet e paligjshme, tė cilat binin ndesh me Kushtetutėn. Janė mijėra kosovarė tė vrarė matanė kufirit nė bashkėpunim me komunistėt jugosllavė. Sipas njė relacioni tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, qeveria shqiptare autorizoi nė fillim tė vitit 1945 oficerėt e UDB-sė qė tė pushkatonin ilegalisht dhe pa gjyq nė tokėn shqiptare mė tepėr se 1000 kosovarė tė pafajshėm (AQSH, Arkivi i Ministrisė sė Jashtme. Dokumenti B-7-2, viti 1950).

Po le t'ia lėmė fjalėn vetė Enver Hoxhės, ē'thotė ai pėr veten, pėr tė tjerėt, pėr Luftėn Nacionalēlirimtare, pėr Kosovėn:

"Tė asgjėsohen pa mėshirė nacionalistėt dhe reaksionarėt shqiptarė brenda dhe jashtė kufijve, pa treguar as mė tė voglėn tolerancė"

"Direktivat e kominternit dhe udhėzimet e vėrejtjet e shokut Tito ishin pėr ne fanarėt qė duhet tė na ndritnin gjendjen e krijuar, dhe tė na hapnin fushė veprimi pėr nė tė ardhmen…".

"Qė tė gjithė e dimė se sukseset dhe gabimėt e KQ janė tė lidhura me tė dy shokėt jugosllavė, Miladin dhe Dushan. Kėta dy shokė kanė ndihmuar shumė pėr formimin e Partisė sonė dhe pėr mėkėmbjen e saj… Vetėvetiu, se ne nė punėn tonė me kaq pėrgjegjėsi qė kishim, do tė mbėshteteshim pa rreshtur tek Miladini dhe Dushani. Puna jonė ishte si puna e atij nxėnėsit qė nė ēdo rast pyet ose shikon mėsuesin nėse ka punuar mirė, ose si duhet tė punojė… Pėr ēdo gjė bėnim, merrnim aprovimin e Miladinit. Kjo mėnyrė pune vazhdoi gati tėrė kohėn edhe bile deri vonė. Komiteti Qendror ishte i identifikuar me Miladinė dhe praktikisht Komitet Qendror nuk kish… Nė kontakt tė ngushtė me kėta dy shokė, vetėvetiu adoptuam prej tyre jo vetėm mėnyrėn e punės, por edhe mėnyrėn e mendimit. Influenca e tij mbi ne ishte shumė e madhe"

(Nga rrėfimi i Enver Hoxhės, i gjunjėzuar pėrpara V.Stoiniē, AQSH, F.14 D.2, viti 1944)

"Unė mendoj se vendimin qė dhanė shokėt Dushani e Miladini (pėr vrasjen e Y.Dishnicės dhe tė M.Gjinishit) duhet ta realizojmė, por nė momentin dhe kohėn e duhur, se me sa di unė, Babė Myslimi e ka dhėndėr Gjinishin (ndėrhyn Nako Spiru). - Jo, shoku Nako, ata duhen pushkatuar, e theksoj, duhen pushkatuar!" .

(Bashkimi i Kombit, 31.8.1944)

"Interesimi i madh qė keni treguar gjithmonė ndaj partisė sonė tė re, kėshillat tuaja tė ēmueshme dhe ndihma e pamasė dhe e pandėrprerė, tė cilėn na e keni dhėnė, kanė qenė pėr ne fanarėt ndriēues dhe faktorėt kryesorė tė formimit, tė rritjes dhe tė pėrforcimit tė partisė sonė", i shkruan Enver Hoxha marshallit Tito.

(AQSH, F.14 D.2)

"Pėr shembull, nė Gjirokastėr, ballistėt hynė tė parėt nė qytet me 600 bashibozukė. Shokėt tanė hynė mė vonė nė qytet me 1500 vetė dhe nė vend qė t'i pastrojnė ato plehra qė andej, kėnaqen me njė luftė politike… Ne duhet tė ndėrhyjmė qė t'i godasim pa mėshirė… Nė Berat ngjet gjithashtu po ky avaz. Nė njė anė pushteti i Ballit dhe nė anėn tjetėr pushteti ynė, dhe ndėrmjet tyre xhandarmėria e vjetėr qė mban qetėsinė…Nė qytetin tuaj ekzistojnė dy pushtete, gjė qė s'duhet tė ndodhė. Nuk mund tė tolerojmė qė Balli tė ngrejė pushtetin e vet krahas me tonin, nuk duhet tė lejoni dualitet nė kėtė gjė. Prandaj duhet ta luftoni kėtė pushtet dhe tė njihet vetėm pushteti ynė" .

( Letėr qarkore e Enver.Hoxhės, 26.9.1943)

"Vija jonė politike jo vetėm qė nuk ishte e qartė, por as edhe e fortė, dhe nė princip ne nuk donim tė punonim me nacionalistėt…

Megjithėse nė Konferencėn e Pezės morėn pjesė disa krerė nacionalistė, ne nuk ditėm tė punonim me ta, tė mbanim kontakte tė ngushta dhe t'i drejtonim, pėrkundrazi ne i lamė nė fatin e tyre dhe kėta, kush e kush mė parė e kish nė dorė, u hodhėn nė kampin e Ballit e tė armikut.

Nė Pezė nuk flitej veē pėr komunizėm dhe kėshillat nacionalēlirimtare ishin formale ose kėto konsideroheshin si organe tė Partisė.

Kjo gjė ngjau nė Vlorė, qė konsiderohej si djepi i nacionalizmit dhe tamam atje ku urrejtja kundėr italianėve ishte e madhe, dhe tradita luftarake gjithashtu. Ishte nė Vlorė e nė Gjirokastėr qė kėshillat tona u quajtėn soviete nga ana jonė nė fillim, mė vonė u ndėrrua ky destinacion, po mėnyra e punės dhe konsiderimi qė i jepej kėshillit, ishte po ai i pari. Kėshillat ishin bėrė organe tė drejtpėrdrejta tė Partisė, aty flitej nė emėr tė Partisė. Propaganda pėr Partinė, pėr komunizmin bėhej haptas dhe nga njė punė e tillė dilte vetvetiu qė krahina e Vlorės u nda nė dy kampe distrikte, ajo komuniste dhe ajo e nacionalistėve dhe ēdo ditė ashpėrsohej puna…"

(AQSH, F.14 D.2, viti 1944 )

"Ne duhet tė punojmė nė drejtimin qė vijon, - shkruan Enver Hoxha, - me anė tė njė demaskimi tė squet dhe njė pune tė palodhshme pėr ta diskredituar Ballin nė popull, pėr t'ia shkėputur popullin dhe pėr ta lidhur me neve, me shkaktue divergjenca nė radhėt e Ballit, me krijue situata tė papėrshtatshme pėr tė shkaktuar me shpejtėsi diferencime dhe me i ra kresė, me e paraqit nė popull Ballin si pėrēarės dhe shkaktar vėllavrasjeje, dhe kėshtu pėrgjegjėsitė historike tė mosbashkimit e tė pėrpjekjes sonė me armė tė bien mbi Ballin Kombėtar… Tė pėrgatitemi, tė pėrgatisim popullin nė pėrpjekje me Ballin" .

(Qarkore e Enver Hoxhės, dt. 9.9.1943)

"Komiteti Qendror e kuptoi qė Mukja ishte njė gabim, por nuk e gjykoi me gjakftohtėsi kėtė gabim dhe nė vend tė analizimit serioz, ne na zuri paniku dhe s'dinim sesi tė dilnim nga ky gabim. Kishte dy udhė:

Ose me vazhdue pjekjen me Ballin dhe nė njė bisedim tjetėr me luftue nė platformėn tonė dhe t'i bėnim popullit tė qartė se si e kuptonim ne bashkimin, dhe se ne vetėm kėrkonim njė bashkim tė shėndoshė. Nė kėtė rast, edhe sikur tė mos binim dakort me Ballin, pėrpara popullit ne dilnim tė larė.

Ose ishte rruga tjetėr, me i pre krejt bisedimet. Ne zgjodhėm rrugėn mė tė gabuar. Nga oportunizmi i parė u hodhėm nė njė sektarizmė tė ekzagjeruar, nga njė qėndrim indeciz u hodhėm nė njė qėndrim tė ashpėr, ne u hodhėm nė luftė me Ballin… Nė vend qė tė venim nė mbledhjen qė kishim caktuar dhe atje t'i binim kresė Ballit, dhe tė rrėzonim gabimin qė kishim bėrė, ne bėmė mbledhjen e Labinotit. Labinoti ishte mbledhja karakteristike qė tregonte panikun tonė pėrpara situatės sė krijuar dhe njėkohėsisht mospėrfilljen as ndaj Ballit, as ndaj popullit, i cili ishte vėnė nė korrent tė vendimeve qė ishin marrė nė Mukje dhe priste me padurim rezultatet. Labinoti nuk ishte mbledhja qė duhej… As Mukja, as Labinoti nuk u bėnė mėsime pėr ne dhe, nė vend qė tė mėsonim nga ato gabime, ne vazhduam ato gjurmė…" .

(AQSH, F.14 Dosja 2)

Nė Konsultėn e Parė tė PKSH u pėrjashtuan nga partia pėr fraksionizėm Anastas Lula e Sadik Premte, "tė cilėt kanė kėrkue tė mos varen nga PK Jugosllave" . Mė pas, Enver Hoxha udhėzon Komitetin Qarkor tė PK tė Vlorės: "Partia duhet t'u futė tmerrin armiqve. Pėr kėtė duhet kėsisoj: Xhepi (Sadik Premte) dhe Pali Terrova duhet tė pushkatohen pėrnjėherėsh si tradhtarė e fraksionistė tė betuar tė Partisė e tė popullit. Njėkohėsisht tė arrestohen Vangjua (Neki Ymeraj, komandant i ēetės partizane "Plakė" tė Vlorės, shėn. im UB) dhe Difi (Xhemil Ēakėrri) dhe nė qoftė se nuk mbajnė qėndrim tė mirė, tė pushkatohen" .

(AQSH, F. 14, D. 2)

Mehmet Shehu u ngarkua nga Enver Hoxha tė vriste Anastas Lulan, por ai e zvarriti disi, ndoshta meqė e kishte pasur shok nė shkollėn amerikane tė Fultzit. Atėherė u ngarkua njė tjetėr pėr ta ekzekutuar prapa shpine. Hysni Kapo ankohet pse ia ngarkuan Mehmet Shehut dhe jo atij nė Konferencėn e Labinotit vrasjen e Sadik Premtes: "Pėr vrasjen e Xhepit i kishin thėnė pėrgjysmė Mehmetit dhe unė i pyeta nė Labinot e s'mė thanė gjė, kurse edhe pas Konferencės, Mehmetit ia thanė e mua jo.. Sikur tė mė kishin thėnė, unė keshė mundėsi tė bėja mė shumė se Mehmeti… Fryma terroriste ishte si nė organizatat, ashtu edhe nė ushtri. Mendonim se kėshtu neve do tė zhduknim ata qė ishin jashtė Frontit. Provė e terrorizmit ėshtė pėrveē tė tjerave, ajo e shokut Xhindi. Po ta shikonim mirė ēėshtjen, ishte vrarė pėr hiē gjė. Kėtė shpirt e ka futur Dushani, qė na fliste me simpathi pėr njė frymė tė tillė…" .

(9. AQSH, F.14 d.2, Dėshmi e Hysni Kapos)

"Vija terroriste ėshtė e fortė te Dushani. Ke Aliu (M.Popoviēi) me hėnė. Dushani ishte gjoja kundėr terrorit, ishte kundėr asaj qė bėri Mehmeti nė Dumre. Por kjo s'e pengonte gjėkafshė tė vriste pa gjė tė keq mė shumė se Mehmeti. Unė nė kėtė pikė isha pasqyrė e Aliut, domethėnė, kur vinte ndonjė raport e thoshte se ky po bėn kėshtu, atėherė vendosnim ta vrisnim. Sa pėr Mustafa Gjinishin, ajo ka qenė ndryshe. Ne mendojmė se ajo duhesh bėrė…"

( AQSH, F.14 d.2, viti 1944)

"Asgjė s'e peshonim. Parrulla "Ja me ne, ja kundėr nesh" ishte nė rend tė ditės. As Mukja, as Labinoti nuk u bėnė mėsime dhe nė vend qė tė mėsonim nga ato gabime, ne i vazhduam…

Nė Veri, parrulla "O me ne, o kundėr nesh" ishte gjithė politika e shokėve, por edhe kur shihej se kishte mundėsi tė punohej me njerėz qė kishin qėndruar jashtė Frontit, pėrgatitnim terrenin jo pėr marrėveshje, por pėr t'i zhdukur kėta njerėz nga prapa. Nė Lumė po vihen nė plumb kot sė koti dhe nė mėnyrė histerike katundarė, tė cilėt dorėzohen dhe shokėt tanė i pushkatojnė. Po vriten nė Tiranė me dyzina njerėz dhe oficerė tė dorės sė dytė, tė cilėt duke pasur besimin e plotė nė drejtėsinė dhe nė shpalljen tonė, dorėzohen. Njė punė e tillė nuk ėshtė okazionale, por ėshtė i tėrė toni qė i ėshtė dhėnė punės organizative tė Partisė edhe ushtrisė… Shokėt tanė mendojnė vetėm tė zhdukin ēdo njeri qė s'ėshtė me ne, qė s'mendon si ne, tė zhdukin bile edhe njerėz tė thjeshtė tė popullit, tė zhdukin edhe anėtarėt e Partisė, kokat e tė cilėve bien pa i peshuar mirė".

(AQSH, F. 14, D.2)


"Kosova duhet t'i mbetet Jugosllavisė. Kush ėshtė kundėr kėsaj politike, duhet luftuar!" - urdhėron Enver Hoxha.

(Enver Hoxha, Plenumi i PKSH dhjetor 1946)

"Ky bashkim (me Jugosllavinė) duhej tė bėhej nė kushte paqeje dhe tė mbante vulėn e shtetit tė ligjshėm shqiptar"- pohon Enver Hoxha. ("Titistėt" f.221), ndėrkohė qė Tito justifikohej se "ne e pranuam bashkimin, sepse kjo qe dėshirė e vetė shqiptarėve". (Po aty), ndėrsa Stalini i thoshte Gjillasit: "Shqipėria duhet gėlltitur".

(E.Hoxha: "Titistėt", f.221)

"S'duhet humbur kohė, por zjarr pėr zjarr, t'i vėmė zjarrin Ballit dhe zogistėve".

( E.Hoxha, vepra1, f.420-421)

Hoxha i dėrgon Korparmatės sė Parė radiogramin e mėposhtėm: "Mos kėrkoni mė nga Gani Kryeziu tė dorėzohet, por me ēdo kusht dhe me ashpėrsi tė sulmohet dhe tė vritet. Duhet tė veproni sa mė parė, se mund t'i vijnė nė ndihmė kosovarėt".

(AQSH, F44 D.158)

"Tė asgjėsohen pa mėshirė nacionalistėt dhe reaksionarėt shqiptarė brenda dhe jashtė kufijve, pa treguar as mė tė voglėn tolerancė".

(AQU, d.45, janar 1945)

"Nė Shkodėr, Koplik, Dukagjin, Vermosh, Mirditė, Kukės, Burrel, Dibėr, pushteti ynė ėshtė i pabazė dhe nuk simpathizohet nga populli i kėtyre anėve. Mendoj: Me forcat e Korparmatės 3 tė shkelim ēdo pėllėmbė tė kėtyre rretheve qė pėrmenden mė sipėr, ku duhet tė zhdukim e ta asgjesojmė ēdo forcė reaksionare tė organizuar ose jo, t'i ēarmatosim krejtėsisht tė gjithė pa pėrjashtim, tė mobilizojmė e tė organizojmė kėdo qė ka moshėn 18-35 vjeēare. Pėrsa mė lart, urdhėroj: Tė goditen nė mėnyrė tė menjėhershme dhe tė asgjesohen tėrėsisht forcat e Preng Calit. Ēdo rezistencė e popullit tė Vermoshit dhe e zonave pėrreth tij i duhet pėrgjigjur me gjithė forcėn…Fillimisht tė bėhet thirrje e nėse ka ndonjė rezistencė, tė ushtrohet forcė e dhunė deri nė pushkatimet pa gjygj…Tė organizojmė e tė ngrejmė kudo pushtetin tonė, duke vėnė njerėzit tanė dhe duke shkarkuar ata qė janė…"

(AQU, D.91/1nr.13)

Drita e mengjezit
20-04-05, 14:17
Shpresoj te kuptohem ne nje rrafsh te realpolitikes ku dialogimi me kohen faktet dhe domosdone jane e vetmja cytje dhe ku emocioni apo injoranca debile nuk do te duhej te kishte vend.
Pekujtimi i LPK/se per figuren e Enver Hoxhes them se eshte nje eviniment i qelluar edhe pse ndoshta me shume mundesi per tu share tash e ne kete kohe nga njerez te zbrazet te cilet nuk kane te bema per vendin, ēlirimin dhe berjen e tij.
Gjate luftes se dyte boterore Eneri si drejtues i luftes ēlirimtare ishte i radhitur ne krah te forcave te se mires siē ishin: merikanet, Ruset, Anglezet e te gjithe Levizjet ēlirimtare te popujve te shtypur dhe kjo ishte me e mira e mundshme qe mund dhe duhej ta bente Shqiperia. Pervoja historia shqiptare per kete jane mirnjohese.
Ta mendojme per nje ēast Faktorin shqiptar sot anti forcave te perparimit amerikes dhe aleateve sa tmerruese do te ishte. Tė guxojme e te hedhim syte nga Ēameria kjo Plage e madhe Shqiptare e cila u shkaktua ne saje te genjeshtres se madhe se Ēamet ishin kolaboracioniste te Nazifashizmit dhe ne emer te kesaj thuaja u fshi Ēameria. Ketu do perfundonte Shqiperia dhe shqiptaret, ketu do perfundonin viset nen pushtimin Jugosllav. Te hedhim syrin ne mos i gjejme gjekundi Gjermanet apo Hungarezet e Vojvodines u treten brenda nates dhe Vojvodina mbeti emer i zbrazet qe dita dites u mbush me serb.
Nje dite kujtimi do i leshoj radhen faqeve te historise kur te mirat dhe te keqijat ditore e ne llogari te pushtetitdo bien me largimin e perjetimit njerzore dhe atehere Enver Hoxha do kete nje trajtim krejt te barazvlershem me figurat qe bene historine e vendit te tyre.
Nuk kam degjuar ndonjehere te jemi marre si mase me llojin e pushtetit te Skenderbeut ka bere mire apo keq ka patur njerez nen pushtetin e tij qe kane qe te shtypur te dhunuar apo te urryer dhe shtresa pushtetor si ka jetuar ne dem te kujt shtresa pushtetore ka ndertuar niveli princor.
Nuk besoj se fshataresia ka qene e lumtur shume. Por ne e permbledhim tere famen Gjergj Kastrioti / Skenderbeu me lirine e vendit dhe ne mjaftohemi me te. Po keshtu ne krenohemi ku e ku me Ali Pashe Tepelenen pa pare shume neper vrimat e pushtetit te tij.
Jam i prirur te besoj se pushteti i 50 viteve te shkuara ka patur vrimat e tija te zeza dhe ato kane qene sinonim i vuajtjes njerzore, por ai pushtet ka qene real dhe shume i suksesshem ne kuotat e analizes me gjithe gabimet Enveri del nje nacionalist perbindesh i pandreqshem dhe pjesa shqiptare e viseve te pushtuara nga Jugosllavet duhet duhet te mos ndjehet keq qe nen influencen e Enver Hoxhes ndertoj levizjen ilegale te cilen e ngriti ne lufte ēlirimtare me te cilen po bejme historine e re ku e ku me te lire se dje dhe shpresoj popullit tone dhe kesaj levizjejete mos i shterrojne energjite deri ne berjen e nje Shqiperie reale.
Enver Hoxha deshem ne apo sdeshem cilet do qofshim ne eshte fuqishem zeri i historise sone neve na takon ti bejme vend dhe ne vetedijen tone. Nuk duhet ti vije keq askujt pse ne te tashmen akoma per figuren e tij politika ditore mbane klishete e interesit. Por ne nuk duhet te harrojme se nje dite politika nuk do te ndikohet e mira apo e keqjae Enverit dhe e te kaluares komuniste te shqiperise. Atehere dhe vetem atehere do kemi nje Enver qe do te qendroj Lapidar ne bulevardin Deshmoret e Kombit si deshmi e historise dhe jo e politikes si deshmi e ēlirimit te vendit dhe jo si bjerrafjale kafeneshe, si deshmi e nje 50 vjeēari te te jetuarit me ligje te shqiperise edhe pse per ligjet gjithmone do te kete ēka te thuhet. por ama sundimi i ligjit kishte marre dimension sa dhe me nivel kulture
Them bene mire qe perkujtuan kete embleme ligjore shqiptare
Duket qe LPK/ja gjerat i bene mire
keshtu nuk ishte kuptuar fillimisht per UĒK/ne por tash cilit shqiptar i bene zemra te thote se UĒK/ja ishte Gabim

MemphiSx
28-04-05, 12:15
Kryetari i LPK-se dega ne Ferizaj per gazeten Lajme tha se se shpejti do ta formoj Partin Komuniste ne Kosove
Ai me tej deklaroi se do te mbledhi mjete financiare per ndertimin e Shtepis se tij per gruan e vet
Qfare absurdi ti ndertohet shtepi Enver Hogjes,kinse nuk paska kush me i ndertu shtepi
Kjo tregon me se miri se qfare Ide ka ne partit tona te Majta
Hiq njerz ma te mir ska as PDK-ja Enverista Mo ;)

mergim
29-04-05, 19:46
Gjeja me e mire qe beri Shoku Enver eshte i shfarosi mbeturinat e Jugosllaveve ne Shqiperi I perjetshem qofte kujtimi per te

Arb
29-04-05, 20:04
Gjeja me e mire qe beri Shoku Enver eshte i shfarosi mbeturinat e Jugosllaveve ne Shqiperi I perjetshem qofte kujtimi per te

Po Kryekrimineli Cetnik, Enver Hoxha, ishte nje mbeturine e ketille Jugosllave. Vete Partia Cetnike-Komuniste e Shqiperise u formua nga Miqte e tij Jugosllave.

Arb
29-04-05, 20:07
Kryetari i LPK-se dega ne Ferizaj per gazeten Lajme tha se se shpejti do ta formoj Partin Komuniste ne Kosove
Ai me tej deklaroi se do te mbledhi mjete financiare per ndertimin e Shtepis se tij per gruan e vet
Qfare absurdi ti ndertohet shtepi Enver Hogjes,kinse nuk paska kush me i ndertu shtepi
Kjo tregon me se miri se qfare Ide ka ne partit tona te Majta
Hiq njerz ma te mir ska as PDK-ja Enverista Mo ;)

Me ne fund, LPK-se e me vone edhe ndonje partie simoter te ish partise se Punes se Xhaxhit Cetnike Enver, po iu del fytyra e tyre e vertete.

Arradhat Cetnike Enveriste te Kosoves (ACEK), tashme ka humbur rrugen e tyre ne oborr. Qellimi i tyre i kahmotshem ne shenderrimin e Kosoves, ne nje Shqiperi Komuniste (te afer 5 dekadave), fatbardhesisht nuk do te realizohet.

afrim preniqi
01-05-05, 11:08
Ndryshuar


Bond

afrim preniqi
01-05-05, 20:19
ju munde ta ndryshoni ,por drejtesia do fitoje.

E_Zjarrta
02-05-05, 19:50
I nderuari Arb te pershendes me duket se keto mbeturinat bolshevike nuk kuptojne ende se ku e kan vendin ne bote ka vetem nja 3 /4 vende komuniste e ata bolshevikėt Kosovarė atje e kan vendin e si duket Xhavit Haliti ėshtė duke ua bėrė gati biletat me parat e vjedhura nga fondi vendėlindja Thėrret si dhe paret qė ja plaqkitėn Ahmet Krasniqit nė Tiranė duke e gėnjyer se ato do tė pėrdoren kundėr shkjaut ato u pėrdorėn pėr tė vrarė shqiptarė qė ishin tė djathtė

Ky zotnia Preniqi duhet tė Lexoj mė shumė pėr.

Xhafer Devėn
Gjon Serreqin
Marie Shlakun
Prekė Calin
Ukė Sadikun
Gjelosh Lulin
Ajet Gėrgurin
Rexhep Mitrovicėn
Dem Ali Pozharin
Mulla Idrizin
Hysen Terpezen
etj e tj etj

e lėri ato mbeturinat e proletarijatit Bolshevik pro sllav e Komunist se e dini ndoshta mė mirė se unė se si e ēfar ka bėrė Enveri Psikopati me Kompani
Ai ishte dhe do tė jet turpi i Popullit shqiptarė sa tė ketė njerėzi nė Tokė


Komunizmi ėshtė Ndytėsirė ėshtė turpi dhe amorali i njė populli

E djathta shqiptare ėshtė Krenaria e Kombit

mergim
03-05-05, 17:58
Kur baba i yt ishte ne Lidhjen Komuniste ai na ndiqke dhe na burgoste neve o zotni edhe ti po shkon rruges se tij

Tomori
05-05-05, 02:03
?!!!

Kercovari
05-05-05, 08:28
Per ato qe i ka marre malli per Xhaxhin

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/2/28/200px-Hoxha.jpg.Ndoshta e duan disa pse ka qen bukurosh.

E kam pas babain antikomunist dhe i burgosur politik por kure nuk fliste keq per Enver Hoxhen.Ndoshta gaboj po ne kohe te vet ka qene edhe trime kur i ka perzene Ruset dhe ne kohen kur me Shqiperine kan mund te bejne cka te duan.Sot enden ushtaraket greke neper gjithe Shqiperin sikur te jete toka e tyre eme bashke me priftat greke.
Shpreha vetem mendimin tim.

afrim preniqi
05-05-05, 22:15
kerqovar te pershendes ngrotesisht ,per ato pakez fjale por qe jane te verrteta ,titistet jane ata qe sot fyejn rinine dhe gjakun e derdhur per lirine e shqiperise,ne nuke kemi thurur vargje per jugosllavin ,por kemi luftuar ket krijese artificiale,mesimet na vinin nga shteti ame shqiperia ,dritarja e shqiptarve,ishte rinia heroike e 68 ,81 ,98 qe luftoi me ter guximin mbreterin serrbo-malazezo-maqedone,mbi tokat tona uformuan shtete qe deri sa te arrijm qellimin tone me fisnike pameshirshem do ti luftojm si maqedonin serrbine dhe malin e zi,dhe politiken pacifiste kapitulluse te kosovese.
kosova eshte krahina e shqiperise dhe ajo duhet bashkuar trungut te saje ,kjo endrra e avdylit ,naimit ,samiut syl vokshit e shum deshmorve te tjere ,shqipetaret kane nji program lidhjen shqiptare te prizerenit,nga ketu duhet te nisemi amaneti i deshmorve shqiperia e bashkuar,neve s"na duhet nano-rugova thaqi-berisha,keta jan ne sherbim te te huajve,neve na duhet liria e plote shqiperia etnike.
poshte qeveria e kosoves!
poshte qeveria e shqiperise!
rrofte shqiperia etnike!

Kercovari
06-05-05, 12:29
I nderuar afrim preniqi
Eshte e drejte e juaj te jetoni me bindjen se Epoka Enveriste ka qen nje nder Epokat me te ndritshme,por sot jetojm ne nje Epoke te re ku gjithcka ka ndryshuar.Prandaj,nese kerkojm me te madhe rrenje te qeverive,ather duhet te dime se kur nuk do te mundemi te arijm qellimit te jetojme si nje Komb i bashkuar, si te gjithe popujt e botes.
Me respekt Kercovari

Qyrrani
06-05-05, 13:26
Lėvizja Popullore e Kosovės shėnoi 20- vjetorin e vdekjes sė Enver Hoxhės

Nė Ferizaj u shėnua 20- vjetori i vdekjes sė Enver Hoxhės

Ferizaj 2005-04-11

Rreth 50 ferizajas, pas ndjekjes sė fjalimeve tė diktatorit komunist tė Shqipėrisė, Enver Hoxha, pėrmes videokasetave, kanė shėnuar tė hėnėn mbrėma 20-vjetorin e vdekjes sė tij, duke e vlerėsuar figurėn e Hoxhės si mė tė rėndėsishmen nė historinė e popullit shqiptar.
Edhe nje here po deshmohet se te kuqet, marksist-leninista-stalinista-enverista, qimen e nderrojne e zanatin kurre nuk e harrojne.
Thirrja ne demokrat dhe demokraci per ta eshte vetem nje dekor e asgje me shume.
Fati eshte qe nuk guxojne, nuk kan bithe, ta kundershtojne Ameriken se keta ne zemer kane Nenen Rusi me bijet me te deshmuar te saj marks-engels-lenin-stalin-enver-milloshevia-putin!

"Lavdi" proletareve, me lideret e cekur, te cileve u ka kaluar koha qe moti!

E_Zjarrta
06-05-05, 14:17
tung Qyrrani me duket se nuk ja vlene te merremi me Mbeturinat pansllaviste si jan disa ketu ata per karrike do ta shitnin edhe familjen e vet e le ma kosoven....

nje proverb francez thot ai qe nuk e respekton familjen e vet asnjehere nuk ka per ta respektuar shtetin

Qyrrani
06-05-05, 16:50
tung Qyrrani me duket se nuk ja vlene te merremi me Mbeturinat pansllaviste si jan disa ketu ata per karrike do ta shitnin edhe familjen e vet e le ma kosoven....

nje proverb francez thot ai qe nuk e respekton familjen e vet asnjehere nuk ka per ta respektuar shtetin


U gezofsh, shume e nderuara E_Zjarrta, dhe fjala jote ne vesh te Zotit.
Nuk ka tjeter dhe as topi nuk i luan fjalet tua, qkado qe te shtoj vetem ua prishi kuptimin. Te lumte!
Mbetesh e pershendetur nga une!

Real
09-05-05, 12:20
E_ zjarrt ti qenke vertet mbeturin e tradhtive enveriste e rugoviste .
Po kurr nuk do ta kthesh ma at koh Mallku qofsh me gjith at mort .

Real
09-05-05, 12:29
e_zjarrta

nje proverb francez thot ai qe nuk e respekton familjen e vet asnjehere nuk ka per ta respektuar shtetin
Nje fjal e zotit thot Ai qe se rrespekton familjen e vet As shtetin e vet Nuk ka zot per te.

Ai esht fang i pa bes i pa fe i pa dashur tradhtar i familjes popullit dhe genjeshtar para zotit

hakeri
12-05-05, 19:53
ai nuk ka vdek po ngordh

mergim
13-05-05, 18:14
Sot Kur ju e shani Enver Hoxhen kujtoni se si kosovaret per nje EHO sportive i kane henger 20 vite

Arb
13-05-05, 18:38
Sot Kur ju e shani Enver Hoxhen kujtoni se si kosovaret per nje EHO sportive i kane henger 20 vite

Kush more eshte i gjalle ne Zemrat tona?

Enver KryeCetniku a?

Ju bofte vorri Diskoteke ketij qeni!

Arb
14-05-05, 15:21
Qe pak me shume per KryCetnikun, Hoxha:

1. Letėr e Enver Hoxhės drejtuar Dushan Mugoshės
Shok i dashur Dushan Mugosha ( ?)
Tash jam mė i fortė nga atė ditė qė u ndamė po malli ėshtė kurdoherė i madh. Aliu qėnkėsh mė i fortė nga ne, sidoqė sigurisht e marr me mėnd ay e dinte se sa e preku ndarja. Jo ne por tė gjithė ishin tė prekur. Dr. Nishani zuri tė qarėt duke thėnė ?kujtoj poshtėrsitė qė ka thėnė armiku pėr Dushanė e Alinė pėr kėta dy shokė, aq tė mirė, tė vendosur, qė kanė lėnė familjet, vendin e tyre dhe erdhėn tė na ndihmojnė ne, tė luftojnė tok me ne?.

Por tė flasim pėr punė pak. Kėtu kanė ardh gati tė gjithė Tuk, Besnik, Hodo, Dali, Beqir Balluk, Nexhip, Pullumb etj. Nakua me Shulen s'kanė ardh ¤¤¤1 . Me ta kemi fillue me ba disa konferenca. E filloi Tuku me Besnikun, konferenca publike pėr mbi aksionet e Brigadės, qėndrimin e partizanėve etj.. Do tė fillojmė dhe njė kurs tė vogėl, ne kemi konferenca me kėto tema.

Lufta imperialiste e para, dhe e dyta, luftė e drejtė dhe e padrejtė.
Partia nė Ushtri.
Organizimi i pushtetit.
Lufta Nacional-ēlirimtare.
Do tė organizojmė edhe disa kurse ushtarake. Tuku nuk ėshtė shumė i kėnaqur nga Mehmeti (mos e merr se po tė shkruaj apostafat pėr kėtė gjė dhe me tendencė). Por Tuku na priste dhe thotė se qėkur ka ikur Sala Mehmeti s'peshon njeri, pėrpara mbledhjes sė brigadės ka nėnvleftėsuar aksionin kundėr Haki Blloshmit dhe atė tė ¤¤¤. Urdhėra tė ēuditshme dhe jo shoqėrore i ka dhėnė Tukut e mjaft gjėra tė tjera. Tė gjitha kėto, mos ki frikė se do t'i shohim me gjakftohtėsi, pa paragjykime dhe do tė veprojmė ashtu si vendosėm.

Zgjedhjet nė Korēė po bėhen me sukses nė zonat e lira, por kemi frikė se do tė na vinė shumė pak nga zonat e okupuara. Do tė tė lajmėrojmė pėr zhvillimin e gjėrave. Dushan na shkruaj dhe ti kurdoherė.

Tė pėrqafoj me shumė mall

Taras

Arb
14-05-05, 15:22
Letėr e Nexhmije Hoxhės drejtuar Dushan Mugoshės
7/5/44

I dashur shoku Dushan.

Me keqardhje tė madhe mora vesht largimin tėnd nga Shqipnija. Veēanėrisht mė erdhi keq qė nuk mundėm tė takohemi para se t'iknje. Me gjithė se kemi ndenjur pak kohė bashkė e ndjej mungesėn t'ėnde nė mes t'onė ashtu si edhe shokėt mė t'afėrt.

Sigurisht do tė kujtojsh jo vetėm shokėt qė jetove dhe bashkėpunove gjatė kėtyre dy vjetėve e mā, por sigurisht do tė marrė malli dhe pėr malet e fushat e Shqipėrisė qė i lave me djersė dhe qė u pive dhallėn. A po jo ?

Jo vetėm ne, por gjithė populli Shqiptar do tė ketė njė mik tė dashur tė tij e sigurisht kur tė sjellė rasti tė kthehesh ndonjė herė nė vendin t'onė, do tė shohėsh se me punė do tė tė shpėrblejė atė qė ke bėrė pėr shpėtimin dhe naltėsimin e tij.

Sigurojmė me bindje tė plotė qė do tė shtojmė gjithnjė hovin e punės qė tė forcojmė e tė naltėsojmė Partinė t'onė dhe ti sigurojmė dhe popullit t'onė pushtetin e tij. Se vetėm kėshtu do tė shpėrblejmė dhe ndihmėn t'uaj tė vlefshme.

Dushan, thuaju shokėve tė Jugosllavisė, se shokėt Shqiptarė ndjekin me admirim hapin e tyre dhe kėrkojnė emra qė tė ndjekin dhe shembullin e tyre heroik. Thuaju qė gjithė populli Shqiptar ndjenė pėr popujt e Jugosllavisė dhe pėr luftėn e tyre njė dashuri tė madhe. Tė gjithėve tė fala shoqėrore. Mos na harro. Po tė mundėsh na kujto dhe me ndonjė cop letėr. Udhė e mbarė dhe u pjekshim pėr sė shpejti nė botėn e lirė. ?Vdekje fashizmit - Liri popullit?.

Tė fala

SL 500
14-05-05, 19:58
se kishmi pas dit se qfar berllogi ishte kan aj

Real
18-05-05, 16:53
Ne kosov rrnoft enver hogja 30 vjet burg.
Ne shqipri posht enver hogja 30 vjet burg.

Kjo esht politik qe hala shqiptaret nuk e msun pse prej kujt po vjen erdhi dhe mbetum me dy kamb ne lloq.
Nga ata qe gjithmon Kemi qen dhe mč s do te mbesum rob por vet ju ka rabru parja.

Real
18-05-05, 16:53
Ne kosov rrnoft enver hogja 30 vjet burg.
Ne shqipri posht enver hogja 30 vjet burg.

Kjo esht politik qe hala shqiptaret nuk e msun pse prej kujt po vjen erdhi dhe mbetum me dy kamb ne lloq.
Nga ata qe gjithmon Kemi qen dhe mč s do te mbesum rob por vet ju ka rabru parja.

progoni
18-05-05, 17:10
se kishmi pas dit se qfar berllogi ishte kan aj

Disa besa nuk po e dijn edhe sot.

progoni
18-05-05, 17:10
se kishmi pas dit se qfar berllogi ishte kan aj

Disa besa nuk po e dijn edhe sot.

progoni
18-05-05, 17:43
Pekujtimi i LPK/se per figuren e Enver Hoxhes them se eshte nje eviniment i qelluar edhe pse ndoshta me shume mundesi per tu share tash e ne kete kohe nga njerez te zbrazet te cilet nuk kane te bema per vendin, ēlirimin dhe berjen e tij.
Gjate luftes se dyte boterore Eneri si drejtues i luftes ēlirimtare ishte i radhitur ne krah te forcave te se mires siē ishin: merikanet, Ruset, Anglezet e te gjithe Levizjet ēlirimtare te popujjeve.

Enver Hoxha do kete nje trajtim krejt te barazvlershem me figurat qe bene historine e vendit te tyre.
Nuk kam degjuar ndonjehere te jemi marre si mase me llojin e pushtetit te Skenderbeut ka bere mire apo keq ka patur njerez nen pushtetin e tij qe kane qe te shtypur te dhunuar apo te urryer dhe shtresa pushtetor si ka jetuar ne dem te kujt shtresa pushtetore ka ndertuar niveli princor.
Nuk besoj se fshataresia ka qene e lumtur shume. Por ne e permbledhim tere famen Gjergj Kastrioti / Skenderbeu me lirine e vendit dhe ne mjaftohemi me te. Po keshtu ne krenohemi ku e ku me Ali Pashe Tepelenen pa pare shume neper vrimat e pushtetit te tij.

Duket qe LPK/ja gjerat i bene mire


Unė morra kto quot .

Ta caktosh vlerė Enver Hoxhen(dashurin ndaj tij) per bėrje dhe
mosberje ndaj atdheut.


ABSURD

Ta thuash se Enver Hoxha ishte reshtuar nė anėn e qytetrimit,(kuba,kina ,rusia,dhe sektet afrikane .jo kurre amerika dhe anglia se dushani e milladini ja kishin ngre veshin)Ta bėsh Enver Hoxhėn dhe tė kqijat e tė mirat e tija ,tė barabarta me Skenderbeun dhe Ali Pashėn Janinėn.

ABSURD


Ta vlersosh kėt manifestim si ngjarje tė barasvlershme me luftėn e pėr liri dhe ta ngritesh LPK (me ideologji tė mykur)si vizionare.

ABSURD ABSURD ABSURD ABSURD

progoni
18-05-05, 17:43
Pekujtimi i LPK/se per figuren e Enver Hoxhes them se eshte nje eviniment i qelluar edhe pse ndoshta me shume mundesi per tu share tash e ne kete kohe nga njerez te zbrazet te cilet nuk kane te bema per vendin, ēlirimin dhe berjen e tij.
Gjate luftes se dyte boterore Eneri si drejtues i luftes ēlirimtare ishte i radhitur ne krah te forcave te se mires siē ishin: merikanet, Ruset, Anglezet e te gjithe Levizjet ēlirimtare te popujjeve.

Enver Hoxha do kete nje trajtim krejt te barazvlershem me figurat qe bene historine e vendit te tyre.
Nuk kam degjuar ndonjehere te jemi marre si mase me llojin e pushtetit te Skenderbeut ka bere mire apo keq ka patur njerez nen pushtetin e tij qe kane qe te shtypur te dhunuar apo te urryer dhe shtresa pushtetor si ka jetuar ne dem te kujt shtresa pushtetore ka ndertuar niveli princor.
Nuk besoj se fshataresia ka qene e lumtur shume. Por ne e permbledhim tere famen Gjergj Kastrioti / Skenderbeu me lirine e vendit dhe ne mjaftohemi me te. Po keshtu ne krenohemi ku e ku me Ali Pashe Tepelenen pa pare shume neper vrimat e pushtetit te tij.

Duket qe LPK/ja gjerat i bene mire


Unė morra kto quot .

Ta caktosh vlerė Enver Hoxhen(dashurin ndaj tij) per bėrje dhe
mosberje ndaj atdheut.


ABSURD

Ta thuash se Enver Hoxha ishte reshtuar nė anėn e qytetrimit,(kuba,kina ,rusia,dhe sektet afrikane .jo kurre amerika dhe anglia se dushani e milladini ja kishin ngre veshin)Ta bėsh Enver Hoxhėn dhe tė kqijat e tė mirat e tija ,tė barabarta me Skenderbeun dhe Ali Pashėn Janinėn.

ABSURD


Ta vlersosh kėt manifestim si ngjarje tė barasvlershme me luftėn e pėr liri dhe ta ngritesh LPK (me ideologji tė mykur)si vizionare.

ABSURD ABSURD ABSURD ABSURD

Real
18-05-05, 18:03
ARKIVI |


A e shiti Enver Hoxha Kosovėn?!
--------------------------------------------------------------------------------

21 shkurt 2004 / TN

Kjo ėshtė "njė polemike e detyruar me njė diplomat tė Enverit", thotė studiuesi i njohur Elmaz Leci. Qė nė kėtė shkrim, i pėrgjigjet njė funksionari tė lartė tė diplomacisė shqiptare-A e shiti Enver Hoxha Kosovėn?!

Kjo ėshtė "njė polemikė e detyruar me njė diplomat tė Enverit", thotė studiuesi i njohur Elmaz Leci. Qė nė kėtė shkrim, i pėrgjigjet njė funksionari tė lartė tė diplomacisė shqiptare, i cili kohė mė parė ka polemizuar me tė nė faqet e "Korrierit", pėr rolin e Hoxhės pėr sa i pėrket Kosovės

Nga Prof. As. Dr. Elmas LECI
Drejtor i Institutit te Studimit te Problemeve te Sigurimit dhe Mbrojtjes,Tirane


Enver Hoxha me vėllan e tij Stalinin - derisa ("miqtė" e tij) kosovarėt internoheshin e persekutoheshin nga nėna Shqipėri - A i thuhet ēmendurisė dashuri pėr Kosovėn !?


Ne nje artikull timin te botuar ne "Korrieri" me 27 shtator 2003, me titull: "Marredheniet e Shqiperise me Jugosllavine dhe Kosova pas prishjes me Bashkimin Sovjetik", mes te tjerash, aty flitet gjeresisht edhe per Kosoven. Do te ishte e tepert te citoja artikullin, vecse aty evidentohen te dhena, te cilat nuk thone as me shume e as me pak, por qe Enver Hoxha e la Kosoven ne meshiren e ish regjimit te Beogradit.

Pergjithesisht ato fakte e ngjarje nuk i pelqejne nje ish diplomati te kaluar, i cili ne "Korieri"-n e 5 nentorit 2003 synon t'i hedhe poshte permes nje artikulli "polemizues", qe vetem i tille nuk eshte dhe ti quaj ato, trajtime"krejtesisht pa vend". Madje, pervec artikullit, ai boton po ne ate numer gazete edhe nje interviste, ku permes te dyjave,"artikullit" dhe intervistes, na spjegon "bemat e mira" te Enverit per Kosoven.

Pergjigja e tij, duke humbur cdo modesti dhe pervoje diplomatike per te cilen, (per kete te fundit, na flet gjate edhe ne autobiografine e tij te botuar po ne ate numer gazete) sic na e thote edhe prere se: Enver Hoxha nuk e shiti Kosoven! Le ta shohim kete deklarim ekskatedra te shokut Syrja, permes dokumentave historike te kohes: E shiti apo jo Enver Hoxha Kosoven?!

Se pari:

Si, dashuria me Beogradin e varrosi ēėshtjen shqiptare ?

Te flasesh per nje ceshtje aq te madhe, sic ishte ajo e Luftes se Dyte Boterore dhe pozicionin e cunguar qe ze lidershipi i ri komunist shqiptar ne te, ne saje te emisareve komuniste jugosllave (Miladin e Dushan) dhe te rolit determinant, (sic e thote vete) te Enver Hoxhes, qe as ne programin (aktin) themelues te Partise Komuniste, ceshtja shqiptare e Kosoves nuk permendet gjekundi, dhe keto sot pas 12 vjeteve demokraci t'ja faturosh nje tjetri si "lajthitje", sic ben ambasadori i kaluar ne "Komentet falsifikuese" ne "Korierin" e 5 nentorit, eshte e kunderta.

Megjithate le t'ja leme gjuhen e komenteve, gjuhes se dokumentave historike: A e shiti Enver Hoxha Kosoven apo jo?! dhe si e shiti ne periudhen e dashurise se tij me Beogradin?!

Ne krye te tavolines themeluese, krijimi i Partise Komuniste Shqiptare, gjeti Miladinin e Dushanin dhe te dy ata, krijuan partine. Mendoj se kjo nuk ka nevoje per zgjatje, sepse nuk eshte objekt i ketij studimi. Si ne aktin themelues te partise dhe ne asnje dokument te saj gjate luftes, nuk ka asgje per ceshtjen e Kosoves. "Ceshtjes shqiptare te Kosoves iu vu vula qe ne 8 nentorin e '41-it, - shkruan V.Dedejeri, ish biografi e Titos. (V.Dedejer, Kujtime, botim i vitit 1949, Beograd).

Per ta zgjeruar me tej argumentin, Dedejeri ne "Jugoslavensko Albanski odnosi", faqe 11-30, po per themelimin e Partise Komuniste Shqiptare dhe per mos zenien ne goje te ceshtjes se Kosoves, perseri shkruan: "Ne mbledhjen themeluese te Partise Komuniste Shqiptare, (e cila u be nen tutelen e dy emisareve komuniste jugosllave, Dushan Margoshes e Miladin Popovicit,) ceshtja e Kosoves as qe u permend.

Per kete ceshtje (te Kosoves) pllakosi po ashtu heshtja e plote edhe ne Konferencen Kombetare te Partise ne marsin e vitit 1943 (Dedejer, "Jugoslavesko - Albanski adnosi", fq.11-20). Pra jane vete jugosllavet ata qe akuzojne ish udheheqjen komuniste me Enver Hoxhen ne krye se Kosoven PKSh-ja ja la Jugosllavise.

I vetmi qe e ngre dhe ankohet se PKSh nuk e ka ne axhenden e saj, e as ne program ceshtjen e Kosoves eshte Koco Tashko, i cili ne fund te vitit 1942 i shkruan Moskes:"Per Kosoven, Partia deri me tani ka heshtur vazhdimisht, duke thene se kjo ceshtje eshte e Partise Komuniste te Jugosllavise (Prof. Plasari dhe Dr. Malltezi, "Politika" fq. 183-187).

Le te vazhdojme me Konferencen e Pezes, 16 shtator 1942. Me qe ishte pluraliste, atje nga nacionalistet jo vetem u diskutua, por u arrit te sanksionohej edhe ne vendimet e saj qe "ne Kosove e viset e tjera shqiptare, jashte kufijve te kishte te njejten organizim dhe po ate forme pushteti, si Shqiperia" vendime, qe nuk u zbatuan asnjehere. Perse - ne do ta shohim ne vijim:

Ne gusht te vitit 1943 u zhvillua mbledhja e Mukjes, ku perfaqesuesi kryesor komunist i Enver Hoxhes, Ymer Dishnica, do te kujtonte: "Ceshtja e Shqiperise etnike, qe do te perfshinte Kosoven, kishte qene nje nder dy guret e kufirit, qe me formulimin qe beme, e kapercyem.

Me kete vendim, per Miladin Popovicin u mbush kupa, i cili e denoi Proklamaten e Mukjes, duke na thene: Ju shpallni lufte kunder fashizmit dhe jo... pavaresine. (Petrovic, libri "Kosova" f. 343-348). Me 31 dhjetor 1943 deri 2 janar 1944 ne Bujan te Tropojes u mbajt ajo, qe eshte quajtur Konferenca e Bujanit, e cila vendosi te nisnin e te funksiononin strukturat qe do te conin ne bashkimin e Kosoves me Shqiperine.

Komiteti Qendror i Partise Komuniste te Jugosllavise nuk qe aspak dakord me kete pjese te Rezolutes se Bujanit. Bashkepunetori i ngushte i Titos, Milan Gjilas, ne nje leter qe i dergonte Komitetit Rajonal, e eleminoi ceshtjen, sic e denoi Bujanin edhe Enver Hoxha" (Rajovic, libri "Autonomija" fq. 439 dhe Hibert, libri "Albania Struggle" fq.91).

Ndersa Ramiz Alia ne librin "Une Ramiz Alia, deshmoj per historine", shkruan se: "Ne vendimin per prishjen e Mukjes, ka ndikuar edhe ceshtja e Shqiperise etnike, e cila u shtrua ne Mukje". Po perse u anullua, denua Mukja?! Kete na e thone te tjere studiues e politikane te kohes qe do t'i shohim me poshte:

"Anullimi i Marreveshjes se Mukjes u be me nderhyrjen e Tempos dhe shkak i saj ishte ceshtja e Kosoves". (E. Barker, dhe B. Tones, libri "Per Luften Nacional Clirimtare" f. 123). Ata qe e firmosen ate (Marreveshjen e Mukjes) do te mbajne pergjegjesi (D. Mugosha, libri "Kujtime" 1973, f.50-58).

Le te ecim me tej me dokumentat, jo me me autore e studiues te huaj, por nga vete goja e Enver Hoxhes: "Ne pragun e clirimit te Jugosllavise dhe te Shqiperise, ne edhe njehere pranuam se nuk eshte koha per te shtruar ceshtjen e bashkimit te Kosoves me Shqiperine". (E. Hoxha, leter sekrete derguar Stalinit, 2 shtator 1949. Kopja e vetme gjendet ne Arkivin Qendror Rus, Moske,Arkiv, RCHIDNI.D.Op.137, D.68. L 64-73)

Ne prill te vitit 1945 u be Masakra e Tivarit, per te cilen jo vetem si veper makabre ndaj shqiptareve te Kosoves e te viseve te tjera shqiptare nen Jugosllavi nuk u ngrit zeri, por ne dhjetor te vitit 1946, Enver Hoxha ne Byrone Politike do te deklaronte e kercenonte: "Disa anetare partie duan te filozofojne se mos thote populli c'bete me Kosoven...Ne do te ua spjegojme, kush nuk na kupton, ne do te luftojme" (Proces Verbal i mbledhjes se Byrose Politike, 15 dhjetor 1946,ish Arkivi i KQ te PPSh).

Ne prill te vitit 1945, Dushan Mugosha dhe Mehmet Hoxha moren pjese si perfaqesues te Kosoves ne Kuvendin e Serbise, mbledhje qe u shty dhe u be ne korrik te vitit 1945, ku u miratua Projektrezoluta per aneksimin e Kosoves ne Serbine Federale" (Bajraktari, libri "Serbia's Annexation" f. 118) Jo shume pas kesaj ngjarje, Enver Hoxha do te shkonte ne Konferencen e Paqes ne Paris (gusht 1946) dhe do te deklaronte" "Ne nuk kemi pretendime ndaj aleatit tone Jugosllavi". (Enver Hoxha,Fjalimi orgjinal ne Konferencen e Paqes, Paris,AQSH).

I morem dokumentat nje e nga nje, qe nga themelimi i PKSh, pas marrjes se pushtetit nga Enver Hoxha, e deri ne Konferencen e Paqes. Pyesim: Ka antikombetarizem me te madh?! Disponojme edhe dokumenta te tjera, psh: Ne vitin 1946 Enver Hoxha ne nje leter per Titon shkruante: "Ne rast se do te behet nje hap tjeter ne lidhje me bashkimin, na lajmeroni "(N.Malkolm , libri "Kosova, nje histori e shkurter).

Ne vitin 1946, pas kthimit nga Shqiperia, Velimir Stojnici, ne nje informacion raportonte: "Tirana zyrtare nuk kishte asnje qendrim te percaktuar, asnje reagim per te ardhmen e Kosoves, aq sa perfaqesuesi anglez ne Tirane thekson:"U cudita pse Qeveria Shqiptare deri me sot nuk ka dhene kurrfare deklarate per qendrimin e saj ndaj Kosoves"" (Raport i V. Stojnicit, Beograd 1946,).

Ne nje mbledhje te jashtezakonshme te Plenumit te Komitetit Qendror te Partise, dhjetor 1946, Enver Hoxha do te pyeste ne menyre retorike: "A eshte ne interesin tone qe ne ta kerkojme Kosoven?!" Dhe ne vijim, po vete Enver Hoxha,do te pergjigjej: "Kjo nuk eshte pune progresive per t'u bere,... perkundrazi ne duhet te bejme qe te sigurojme qe kosovaret te vellazerohen me jugosllavet". (Proces-Verbali, Mbledhja e Plenumit te KQ te PKSh, dhjetor 1946, ish Arkivi Qendror i PPSh). Per komente, besoj se nuk ka nevoje.!

Se dyti:

Ato qe i thuheshin Enverit, shkonin ne Beograd!

Ky eshte deklarimi me kuptimplote i njerit prej lidereve me kryesore te Kosoves, Fadil Hoxhes, i cili tregon se c'ishte Kosova per Enver Hoxhen. Kete deklarim, (nese e dini se c'perfaqesonte Fadil Hoxha ) jo vetem e ka shkruar ne librin e kujtimeve, por e ka thene ne nje interviste edhe ne TVSH-ne tone (nentor 1999) dhe na e tha edhe ne shtepine e tij kur ne veren e 1999-es ishim me Presidentin Moisiu (ish atehere President i Shoqates se Atlantikut ) me gjeneral Parllakun (Hero i Popullit), me gjeneral Bekteshin (ish pjestar i Bujanit) e me Liri Belishoven (ish Sekretare e Komitetit Qendror te PPSh)

Te flasesh per mbrojtjen e ceshtjes se Kosoves nga Enver Hoxha, sic ben "polemizuesi", do te thote qe per kete ceshtje te kishte nje program, platforme apo strategji! Te tilla nuk ka, as gjate Luftes se Dyte Boterore, as pas saj. Vecanerisht ajo qe e varrosi ceshtjen shqiptare te Kosoves, eshte periudha e dashurise se Enver Hoxhes me Beogradin e Josif Broz Titon. Vetem pas 1981-it, Enver Hoxha ngre borite "e propogandes megallomane ne mbrojtje" te Kosoves.

Ne nje kohe rekord ai udhezon dhe shkruhen ne gazeten "Zeri i Popullit", "Bashkimi" e "Drita" rreth 13 artikuj te ashtuquajtur "bomba". C'kishte ngjare?! Perse Enver Hoxha u kujtua pas afro 40 vjetesh per Kosoven dhe te drejtat e shqiptareve?! Pergjigja ishte dhe eshte, edhe e qarte, edhe e thjeshte: Ai kerkonte te dilte i lare se nuk e kishte shitur Kosoven, pra te lante duart si Pilati, per krimin qe kishte bere.

Ku ishte ai me 1945-n?! Po ne 1948-n?! Po ne 1956-n?! Ne 1960-n?! Ne 1968-n e ne 1979-n?! Ne 1981-in, Enver Hoxha shperthen, i kthehet Kosoves, "mbron" Kosoven, "i digjet zemra" per shqiptaret ne ish-Jugosllavi! Pse-ja eshte e qarte: Tito, si deshmitari kryesor dhe allishverishesi i shitjes se Kosoves, ne vitin 1980 kishte vdekur.

Sic e shihni asgje nuk tregon strategji mbrojtjeje per shqiptaret, por per mbrojtje te "principates" se Enverit, ku te rrethuar ne tela me gjemba punonin me se dy milion skllever, per familjen e madhe te ish Byrose Politike. Aq e vertete eshte kjo, sa qe mjafton te permend deklarimin e Vasil Katit, ish zevendesminister i tregetise se jashtme ne kohen e Enverit dhe po ne kohen e Enverit i denuar, i cili me 1978 nga burgu i Ballshit do te depononte: "Per cdo vit ne e kishin me plan te padiskutueshem e te detyrueshem qe te importonim nga jashte 18 mije ton tela me gjemba, per te rrethuar klonin (kufirin)qe te mos arratiseshi n shqiptaret (kupto sklleverit).

Le te hidhemi edhe nje here ne retrospektive: Ne shtepine e tij, ne veren e vitit 1999, Fadil Hoxhes i bera pyetjen: "A kishte kontaktuar dhe a ja kishte bere ndonjehere prezent Enver Hoxhes, ceshtjen e rende te Kosoves? Fadil Hoxha mu pergjigj: Po, kam shkuar te Enver Hoxha ne Tirane ne dhjetor te vitit 1945, inkonjito pa lejen e Titos, se bashku me Zekeria Rexhen dhe i kam shtruar si gjendjen e rende nen Serbi ku ndodhen kosovaret, ashtu edhe se c'duhet te benim. Kjo ishte bisede shqiptaresh e mendoj, per shqiptaret. Biseda e zhvilluar ne kabinetin e Enverit, ne vend qe te behej preokupim i Qeverise Shqiptare, kishte mberritur para kthimit tim te Tito".

Keshtu e mbylli deklarimin e tij ish udheheqesi kryesor i Kosoves dhe ne nje periudhe kohe edhe President i Jugosllavise, Fadil Hoxha. Edhe nje retrospective tjeter: A e dini perse e vrane dhe cili e vrau Miladin Popovicin, qe Enver Hoxha i vizitoi edhe varrin kur ishte ne vitin 1946-en ne Beograd?!

Ate e vrau nje shqiptar patriot, Haki Taha, ish mesues. Haki Taha, para se te qellonte, nxorri nga gjiri flamurin kombetar, e shpalosi, ku ne te me shkronja te arta ishte qendisur: "Kosova Shqiperise. Vdekje tradhetareve"! dhe qelloi...". Komentet, mendoj jane te teperta.

Te "paverteta" e te "pa qena" i quani denimet qe jepte regjimi shqiptar i Tiranes per ato qe flisnin para viteve -'70-te per Kosoven e Shqiperine etnike.

Po ku ti coj une, 1226 vete kosovare, ose me mire te shprehemi shqiptare, te cilet Enver Hoxha i denoi me 8 e 12 vjet burg, sepse donin, kerkonin dhe shpreheshin per clirimin e Kosoves dhe Shqiperine etnike?! Po 4561 te tjere kosovare, si t'ja bejme, qe i internuan ne zonen e Myzeqese e zona te ndryshme ne thellesi te vendit sepse nuk gezonin besimin e rregjimit?!.

Po tere ato shqiptare qe iknin nga Kosova per ti shpetuar denimit te rregjimit serb dhe i denonte regjimi i Tiranes si agjente, apo i kthente ne Jugosllavi se kishte nje marreveshje te fshehte Tirane Beograd?! Po a nuk jane denuar ketu per Kosoven, figura te tilla te njohura si Bedri Pejani e Selman Riza, apo qe te tjere kishin shkruar libra per Kosoven, si Vasfi Samimi e Besim Qorri?!

Por keto e qindra fakte si keto, nuk mund te mendojme se nuk i di, por respektojme te drejten qe i takon nje ish posicioni qe ishit si nje "ish diplomat i Hanoit e i Algjerit". Edhe ne se i mohoni, nuk mund te mbulohen plaget e atyre qe i kane hequr mbi kurriz dhe shume e shume te tjere qe punuan per ceshtjen kombetare, por qe nuk u dihet se ku u prehen as eshtrat sepse Enveri "nga qe i donte shume kosovaret" edhe pa varre i ka lene, e megjithate per ju Enveri perseri, faj nuk ka.

Tu evidentosh shqiptareve sic beni ju vepren e ndyre te ish Sigurimit te Shtetit, si pune te vyera te ish regjimit te Enver Hoxhes dhe ta propagandosh Enverin dhe strukturat e inkriminuara te shtetit komunist si pergatites te rezistences se viteve '70- te dhe '80-te ne Kosove, do te thote te mohosh sakrificat sublime te nje populli te tere te Kosoves martire per liri, per arsim e kulture, per ceshtjen kombetare. Aferim!...

Real
18-05-05, 18:03
ARKIVI |


A e shiti Enver Hoxha Kosovėn?!
--------------------------------------------------------------------------------

21 shkurt 2004 / TN

Kjo ėshtė "njė polemike e detyruar me njė diplomat tė Enverit", thotė studiuesi i njohur Elmaz Leci. Qė nė kėtė shkrim, i pėrgjigjet njė funksionari tė lartė tė diplomacisė shqiptare-A e shiti Enver Hoxha Kosovėn?!

Kjo ėshtė "njė polemikė e detyruar me njė diplomat tė Enverit", thotė studiuesi i njohur Elmaz Leci. Qė nė kėtė shkrim, i pėrgjigjet njė funksionari tė lartė tė diplomacisė shqiptare, i cili kohė mė parė ka polemizuar me tė nė faqet e "Korrierit", pėr rolin e Hoxhės pėr sa i pėrket Kosovės

Nga Prof. As. Dr. Elmas LECI
Drejtor i Institutit te Studimit te Problemeve te Sigurimit dhe Mbrojtjes,Tirane


Enver Hoxha me vėllan e tij Stalinin - derisa ("miqtė" e tij) kosovarėt internoheshin e persekutoheshin nga nėna Shqipėri - A i thuhet ēmendurisė dashuri pėr Kosovėn !?


Ne nje artikull timin te botuar ne "Korrieri" me 27 shtator 2003, me titull: "Marredheniet e Shqiperise me Jugosllavine dhe Kosova pas prishjes me Bashkimin Sovjetik", mes te tjerash, aty flitet gjeresisht edhe per Kosoven. Do te ishte e tepert te citoja artikullin, vecse aty evidentohen te dhena, te cilat nuk thone as me shume e as me pak, por qe Enver Hoxha e la Kosoven ne meshiren e ish regjimit te Beogradit.

Pergjithesisht ato fakte e ngjarje nuk i pelqejne nje ish diplomati te kaluar, i cili ne "Korieri"-n e 5 nentorit 2003 synon t'i hedhe poshte permes nje artikulli "polemizues", qe vetem i tille nuk eshte dhe ti quaj ato, trajtime"krejtesisht pa vend". Madje, pervec artikullit, ai boton po ne ate numer gazete edhe nje interviste, ku permes te dyjave,"artikullit" dhe intervistes, na spjegon "bemat e mira" te Enverit per Kosoven.

Pergjigja e tij, duke humbur cdo modesti dhe pervoje diplomatike per te cilen, (per kete te fundit, na flet gjate edhe ne autobiografine e tij te botuar po ne ate numer gazete) sic na e thote edhe prere se: Enver Hoxha nuk e shiti Kosoven! Le ta shohim kete deklarim ekskatedra te shokut Syrja, permes dokumentave historike te kohes: E shiti apo jo Enver Hoxha Kosoven?!

Se pari:

Si, dashuria me Beogradin e varrosi ēėshtjen shqiptare ?

Te flasesh per nje ceshtje aq te madhe, sic ishte ajo e Luftes se Dyte Boterore dhe pozicionin e cunguar qe ze lidershipi i ri komunist shqiptar ne te, ne saje te emisareve komuniste jugosllave (Miladin e Dushan) dhe te rolit determinant, (sic e thote vete) te Enver Hoxhes, qe as ne programin (aktin) themelues te Partise Komuniste, ceshtja shqiptare e Kosoves nuk permendet gjekundi, dhe keto sot pas 12 vjeteve demokraci t'ja faturosh nje tjetri si "lajthitje", sic ben ambasadori i kaluar ne "Komentet falsifikuese" ne "Korierin" e 5 nentorit, eshte e kunderta.

Megjithate le t'ja leme gjuhen e komenteve, gjuhes se dokumentave historike: A e shiti Enver Hoxha Kosoven apo jo?! dhe si e shiti ne periudhen e dashurise se tij me Beogradin?!

Ne krye te tavolines themeluese, krijimi i Partise Komuniste Shqiptare, gjeti Miladinin e Dushanin dhe te dy ata, krijuan partine. Mendoj se kjo nuk ka nevoje per zgjatje, sepse nuk eshte objekt i ketij studimi. Si ne aktin themelues te partise dhe ne asnje dokument te saj gjate luftes, nuk ka asgje per ceshtjen e Kosoves. "Ceshtjes shqiptare te Kosoves iu vu vula qe ne 8 nentorin e '41-it, - shkruan V.Dedejeri, ish biografi e Titos. (V.Dedejer, Kujtime, botim i vitit 1949, Beograd).

Per ta zgjeruar me tej argumentin, Dedejeri ne "Jugoslavensko Albanski odnosi", faqe 11-30, po per themelimin e Partise Komuniste Shqiptare dhe per mos zenien ne goje te ceshtjes se Kosoves, perseri shkruan: "Ne mbledhjen themeluese te Partise Komuniste Shqiptare, (e cila u be nen tutelen e dy emisareve komuniste jugosllave, Dushan Margoshes e Miladin Popovicit,) ceshtja e Kosoves as qe u permend.

Per kete ceshtje (te Kosoves) pllakosi po ashtu heshtja e plote edhe ne Konferencen Kombetare te Partise ne marsin e vitit 1943 (Dedejer, "Jugoslavesko - Albanski adnosi", fq.11-20). Pra jane vete jugosllavet ata qe akuzojne ish udheheqjen komuniste me Enver Hoxhen ne krye se Kosoven PKSh-ja ja la Jugosllavise.

I vetmi qe e ngre dhe ankohet se PKSh nuk e ka ne axhenden e saj, e as ne program ceshtjen e Kosoves eshte Koco Tashko, i cili ne fund te vitit 1942 i shkruan Moskes:"Per Kosoven, Partia deri me tani ka heshtur vazhdimisht, duke thene se kjo ceshtje eshte e Partise Komuniste te Jugosllavise (Prof. Plasari dhe Dr. Malltezi, "Politika" fq. 183-187).

Le te vazhdojme me Konferencen e Pezes, 16 shtator 1942. Me qe ishte pluraliste, atje nga nacionalistet jo vetem u diskutua, por u arrit te sanksionohej edhe ne vendimet e saj qe "ne Kosove e viset e tjera shqiptare, jashte kufijve te kishte te njejten organizim dhe po ate forme pushteti, si Shqiperia" vendime, qe nuk u zbatuan asnjehere. Perse - ne do ta shohim ne vijim:

Ne gusht te vitit 1943 u zhvillua mbledhja e Mukjes, ku perfaqesuesi kryesor komunist i Enver Hoxhes, Ymer Dishnica, do te kujtonte: "Ceshtja e Shqiperise etnike, qe do te perfshinte Kosoven, kishte qene nje nder dy guret e kufirit, qe me formulimin qe beme, e kapercyem.

Me kete vendim, per Miladin Popovicin u mbush kupa, i cili e denoi Proklamaten e Mukjes, duke na thene: Ju shpallni lufte kunder fashizmit dhe jo... pavaresine. (Petrovic, libri "Kosova" f. 343-348). Me 31 dhjetor 1943 deri 2 janar 1944 ne Bujan te Tropojes u mbajt ajo, qe eshte quajtur Konferenca e Bujanit, e cila vendosi te nisnin e te funksiononin strukturat qe do te conin ne bashkimin e Kosoves me Shqiperine.

Komiteti Qendror i Partise Komuniste te Jugosllavise nuk qe aspak dakord me kete pjese te Rezolutes se Bujanit. Bashkepunetori i ngushte i Titos, Milan Gjilas, ne nje leter qe i dergonte Komitetit Rajonal, e eleminoi ceshtjen, sic e denoi Bujanin edhe Enver Hoxha" (Rajovic, libri "Autonomija" fq. 439 dhe Hibert, libri "Albania Struggle" fq.91).

Ndersa Ramiz Alia ne librin "Une Ramiz Alia, deshmoj per historine", shkruan se: "Ne vendimin per prishjen e Mukjes, ka ndikuar edhe ceshtja e Shqiperise etnike, e cila u shtrua ne Mukje". Po perse u anullua, denua Mukja?! Kete na e thone te tjere studiues e politikane te kohes qe do t'i shohim me poshte:

"Anullimi i Marreveshjes se Mukjes u be me nderhyrjen e Tempos dhe shkak i saj ishte ceshtja e Kosoves". (E. Barker, dhe B. Tones, libri "Per Luften Nacional Clirimtare" f. 123). Ata qe e firmosen ate (Marreveshjen e Mukjes) do te mbajne pergjegjesi (D. Mugosha, libri "Kujtime" 1973, f.50-58).

Le te ecim me tej me dokumentat, jo me me autore e studiues te huaj, por nga vete goja e Enver Hoxhes: "Ne pragun e clirimit te Jugosllavise dhe te Shqiperise, ne edhe njehere pranuam se nuk eshte koha per te shtruar ceshtjen e bashkimit te Kosoves me Shqiperine". (E. Hoxha, leter sekrete derguar Stalinit, 2 shtator 1949. Kopja e vetme gjendet ne Arkivin Qendror Rus, Moske,Arkiv, RCHIDNI.D.Op.137, D.68. L 64-73)

Ne prill te vitit 1945 u be Masakra e Tivarit, per te cilen jo vetem si veper makabre ndaj shqiptareve te Kosoves e te viseve te tjera shqiptare nen Jugosllavi nuk u ngrit zeri, por ne dhjetor te vitit 1946, Enver Hoxha ne Byrone Politike do te deklaronte e kercenonte: "Disa anetare partie duan te filozofojne se mos thote populli c'bete me Kosoven...Ne do te ua spjegojme, kush nuk na kupton, ne do te luftojme" (Proces Verbal i mbledhjes se Byrose Politike, 15 dhjetor 1946,ish Arkivi i KQ te PPSh).

Ne prill te vitit 1945, Dushan Mugosha dhe Mehmet Hoxha moren pjese si perfaqesues te Kosoves ne Kuvendin e Serbise, mbledhje qe u shty dhe u be ne korrik te vitit 1945, ku u miratua Projektrezoluta per aneksimin e Kosoves ne Serbine Federale" (Bajraktari, libri "Serbia's Annexation" f. 118) Jo shume pas kesaj ngjarje, Enver Hoxha do te shkonte ne Konferencen e Paqes ne Paris (gusht 1946) dhe do te deklaronte" "Ne nuk kemi pretendime ndaj aleatit tone Jugosllavi". (Enver Hoxha,Fjalimi orgjinal ne Konferencen e Paqes, Paris,AQSH).

I morem dokumentat nje e nga nje, qe nga themelimi i PKSh, pas marrjes se pushtetit nga Enver Hoxha, e deri ne Konferencen e Paqes. Pyesim: Ka antikombetarizem me te madh?! Disponojme edhe dokumenta te tjera, psh: Ne vitin 1946 Enver Hoxha ne nje leter per Titon shkruante: "Ne rast se do te behet nje hap tjeter ne lidhje me bashkimin, na lajmeroni "(N.Malkolm , libri "Kosova, nje histori e shkurter).

Ne vitin 1946, pas kthimit nga Shqiperia, Velimir Stojnici, ne nje informacion raportonte: "Tirana zyrtare nuk kishte asnje qendrim te percaktuar, asnje reagim per te ardhmen e Kosoves, aq sa perfaqesuesi anglez ne Tirane thekson:"U cudita pse Qeveria Shqiptare deri me sot nuk ka dhene kurrfare deklarate per qendrimin e saj ndaj Kosoves"" (Raport i V. Stojnicit, Beograd 1946,).

Ne nje mbledhje te jashtezakonshme te Plenumit te Komitetit Qendror te Partise, dhjetor 1946, Enver Hoxha do te pyeste ne menyre retorike: "A eshte ne interesin tone qe ne ta kerkojme Kosoven?!" Dhe ne vijim, po vete Enver Hoxha,do te pergjigjej: "Kjo nuk eshte pune progresive per t'u bere,... perkundrazi ne duhet te bejme qe te sigurojme qe kosovaret te vellazerohen me jugosllavet". (Proces-Verbali, Mbledhja e Plenumit te KQ te PKSh, dhjetor 1946, ish Arkivi Qendror i PPSh). Per komente, besoj se nuk ka nevoje.!

Se dyti:

Ato qe i thuheshin Enverit, shkonin ne Beograd!

Ky eshte deklarimi me kuptimplote i njerit prej lidereve me kryesore te Kosoves, Fadil Hoxhes, i cili tregon se c'ishte Kosova per Enver Hoxhen. Kete deklarim, (nese e dini se c'perfaqesonte Fadil Hoxha ) jo vetem e ka shkruar ne librin e kujtimeve, por e ka thene ne nje interviste edhe ne TVSH-ne tone (nentor 1999) dhe na e tha edhe ne shtepine e tij kur ne veren e 1999-es ishim me Presidentin Moisiu (ish atehere President i Shoqates se Atlantikut ) me gjeneral Parllakun (Hero i Popullit), me gjeneral Bekteshin (ish pjestar i Bujanit) e me Liri Belishoven (ish Sekretare e Komitetit Qendror te PPSh)

Te flasesh per mbrojtjen e ceshtjes se Kosoves nga Enver Hoxha, sic ben "polemizuesi", do te thote qe per kete ceshtje te kishte nje program, platforme apo strategji! Te tilla nuk ka, as gjate Luftes se Dyte Boterore, as pas saj. Vecanerisht ajo qe e varrosi ceshtjen shqiptare te Kosoves, eshte periudha e dashurise se Enver Hoxhes me Beogradin e Josif Broz Titon. Vetem pas 1981-it, Enver Hoxha ngre borite "e propogandes megallomane ne mbrojtje" te Kosoves.

Ne nje kohe rekord ai udhezon dhe shkruhen ne gazeten "Zeri i Popullit", "Bashkimi" e "Drita" rreth 13 artikuj te ashtuquajtur "bomba". C'kishte ngjare?! Perse Enver Hoxha u kujtua pas afro 40 vjetesh per Kosoven dhe te drejtat e shqiptareve?! Pergjigja ishte dhe eshte, edhe e qarte, edhe e thjeshte: Ai kerkonte te dilte i lare se nuk e kishte shitur Kosoven, pra te lante duart si Pilati, per krimin qe kishte bere.

Ku ishte ai me 1945-n?! Po ne 1948-n?! Po ne 1956-n?! Ne 1960-n?! Ne 1968-n e ne 1979-n?! Ne 1981-in, Enver Hoxha shperthen, i kthehet Kosoves, "mbron" Kosoven, "i digjet zemra" per shqiptaret ne ish-Jugosllavi! Pse-ja eshte e qarte: Tito, si deshmitari kryesor dhe allishverishesi i shitjes se Kosoves, ne vitin 1980 kishte vdekur.

Sic e shihni asgje nuk tregon strategji mbrojtjeje per shqiptaret, por per mbrojtje te "principates" se Enverit, ku te rrethuar ne tela me gjemba punonin me se dy milion skllever, per familjen e madhe te ish Byrose Politike. Aq e vertete eshte kjo, sa qe mjafton te permend deklarimin e Vasil Katit, ish zevendesminister i tregetise se jashtme ne kohen e Enverit dhe po ne kohen e Enverit i denuar, i cili me 1978 nga burgu i Ballshit do te depononte: "Per cdo vit ne e kishin me plan te padiskutueshem e te detyrueshem qe te importonim nga jashte 18 mije ton tela me gjemba, per te rrethuar klonin (kufirin)qe te mos arratiseshi n shqiptaret (kupto sklleverit).

Le te hidhemi edhe nje here ne retrospektive: Ne shtepine e tij, ne veren e vitit 1999, Fadil Hoxhes i bera pyetjen: "A kishte kontaktuar dhe a ja kishte bere ndonjehere prezent Enver Hoxhes, ceshtjen e rende te Kosoves? Fadil Hoxha mu pergjigj: Po, kam shkuar te Enver Hoxha ne Tirane ne dhjetor te vitit 1945, inkonjito pa lejen e Titos, se bashku me Zekeria Rexhen dhe i kam shtruar si gjendjen e rende nen Serbi ku ndodhen kosovaret, ashtu edhe se c'duhet te benim. Kjo ishte bisede shqiptaresh e mendoj, per shqiptaret. Biseda e zhvilluar ne kabinetin e Enverit, ne vend qe te behej preokupim i Qeverise Shqiptare, kishte mberritur para kthimit tim te Tito".

Keshtu e mbylli deklarimin e tij ish udheheqesi kryesor i Kosoves dhe ne nje periudhe kohe edhe President i Jugosllavise, Fadil Hoxha. Edhe nje retrospective tjeter: A e dini perse e vrane dhe cili e vrau Miladin Popovicin, qe Enver Hoxha i vizitoi edhe varrin kur ishte ne vitin 1946-en ne Beograd?!

Ate e vrau nje shqiptar patriot, Haki Taha, ish mesues. Haki Taha, para se te qellonte, nxorri nga gjiri flamurin kombetar, e shpalosi, ku ne te me shkronja te arta ishte qendisur: "Kosova Shqiperise. Vdekje tradhetareve"! dhe qelloi...". Komentet, mendoj jane te teperta.

Te "paverteta" e te "pa qena" i quani denimet qe jepte regjimi shqiptar i Tiranes per ato qe flisnin para viteve -'70-te per Kosoven e Shqiperine etnike.

Po ku ti coj une, 1226 vete kosovare, ose me mire te shprehemi shqiptare, te cilet Enver Hoxha i denoi me 8 e 12 vjet burg, sepse donin, kerkonin dhe shpreheshin per clirimin e Kosoves dhe Shqiperine etnike?! Po 4561 te tjere kosovare, si t'ja bejme, qe i internuan ne zonen e Myzeqese e zona te ndryshme ne thellesi te vendit sepse nuk gezonin besimin e rregjimit?!.

Po tere ato shqiptare qe iknin nga Kosova per ti shpetuar denimit te rregjimit serb dhe i denonte regjimi i Tiranes si agjente, apo i kthente ne Jugosllavi se kishte nje marreveshje te fshehte Tirane Beograd?! Po a nuk jane denuar ketu per Kosoven, figura te tilla te njohura si Bedri Pejani e Selman Riza, apo qe te tjere kishin shkruar libra per Kosoven, si Vasfi Samimi e Besim Qorri?!

Por keto e qindra fakte si keto, nuk mund te mendojme se nuk i di, por respektojme te drejten qe i takon nje ish posicioni qe ishit si nje "ish diplomat i Hanoit e i Algjerit". Edhe ne se i mohoni, nuk mund te mbulohen plaget e atyre qe i kane hequr mbi kurriz dhe shume e shume te tjere qe punuan per ceshtjen kombetare, por qe nuk u dihet se ku u prehen as eshtrat sepse Enveri "nga qe i donte shume kosovaret" edhe pa varre i ka lene, e megjithate per ju Enveri perseri, faj nuk ka.

Tu evidentosh shqiptareve sic beni ju vepren e ndyre te ish Sigurimit te Shtetit, si pune te vyera te ish regjimit te Enver Hoxhes dhe ta propagandosh Enverin dhe strukturat e inkriminuara te shtetit komunist si pergatites te rezistences se viteve '70- te dhe '80-te ne Kosove, do te thote te mohosh sakrificat sublime te nje populli te tere te Kosoves martire per liri, per arsim e kulture, per ceshtjen kombetare. Aferim!...

Tomori
18-05-05, 22:36
kerqovar te pershendes ngrotesisht ,per ato pakez fjale por qe jane te verrteta ,titistet jane ata qe sot fyejn rinine dhe gjakun e derdhur per lirine e shqiperise,ne nuke kemi thurur vargje per jugosllavin ,por kemi luftuar ket krijese artificiale,mesimet na vinin nga shteti ame shqiperia ,dritarja e shqiptarve,ishte rinia heroike e 68 ,81 ,98 qe luftoi me ter guximin mbreterin serrbo-malazezo-maqedone,mbi tokat tona uformuan shtete qe deri sa te arrijm qellimin tone me fisnike pameshirshem do ti luftojm si maqedonin serrbine dhe malin e zi,dhe politiken pacifiste kapitulluse te kosovese.
kosova eshte krahina e shqiperise dhe ajo duhet bashkuar trungut te saje ,kjo endrra e avdylit ,naimit ,samiut syl vokshit e shum deshmorve te tjere ,shqipetaret kane nji program lidhjen shqiptare te prizerenit,nga ketu duhet te nisemi amaneti i deshmorve shqiperia e bashkuar,neve s"na duhet nano-rugova thaqi-berisha,keta jan ne sherbim te te huajve,neve na duhet liria e plote shqiperia etnike.
poshte qeveria e kosoves!
poshte qeveria e shqiperise!
rrofte shqiperia etnike!


-Nuk ka shqiperi etnike me ideologji enveriste,,
mos u nxeh kot o Afrim preniqi...
te lutem analizo gjerat me gjak ftofsi...
-Per qka ju lumt ktyre Internacionalve!!!
A jan te vetedishem keta se me perkujtimn e Enverit,,,drejte-per se drejti
perkujtojne STALININ..
-Na e dim se stalini ka qene Babai i Sllave,,,qe ENVERI respektonte STALININ.
-Qe shum lehte mund te konkludojme se ENVERI verifikonte:
POLITIKEN-PANSLLAVISTE
-Me keq ardhje Statua e Stalinit qendronte ne sheshin e Tiranes gjer ne shembjen e idologjise "Pansllaviste nen masken e PARTIS SE PUNES!!!
-Njekohesishte me dekretin e shtetit "Pansllaviste" ishin te ndaluar te permendeshin figurat e shquar Shqiptar,,,si AT GJERGH FISHTA......MITHAT FRASHERI,,,,,AHMET ZOGU e shum te tjere,,,qe hudheshte balte mbi keta figura te qmuar vetem e vetem se kan qen me Ideologji Anti Bollshevike(Sllave)
-Keta jan faktet,,,,,kjo esht e verteta,,,,ENVERIT jesht dhen vendi i merituar ne Plehrat e historografis Shqiptare qysh me vitin 1991 ky esht ENVER-STALINI

Tomori
18-05-05, 22:36
kerqovar te pershendes ngrotesisht ,per ato pakez fjale por qe jane te verrteta ,titistet jane ata qe sot fyejn rinine dhe gjakun e derdhur per lirine e shqiperise,ne nuke kemi thurur vargje per jugosllavin ,por kemi luftuar ket krijese artificiale,mesimet na vinin nga shteti ame shqiperia ,dritarja e shqiptarve,ishte rinia heroike e 68 ,81 ,98 qe luftoi me ter guximin mbreterin serrbo-malazezo-maqedone,mbi tokat tona uformuan shtete qe deri sa te arrijm qellimin tone me fisnike pameshirshem do ti luftojm si maqedonin serrbine dhe malin e zi,dhe politiken pacifiste kapitulluse te kosovese.
kosova eshte krahina e shqiperise dhe ajo duhet bashkuar trungut te saje ,kjo endrra e avdylit ,naimit ,samiut syl vokshit e shum deshmorve te tjere ,shqipetaret kane nji program lidhjen shqiptare te prizerenit,nga ketu duhet te nisemi amaneti i deshmorve shqiperia e bashkuar,neve s"na duhet nano-rugova thaqi-berisha,keta jan ne sherbim te te huajve,neve na duhet liria e plote shqiperia etnike.
poshte qeveria e kosoves!
poshte qeveria e shqiperise!
rrofte shqiperia etnike!


-Nuk ka shqiperi etnike me ideologji enveriste,,
mos u nxeh kot o Afrim preniqi...
te lutem analizo gjerat me gjak ftofsi...
-Per qka ju lumt ktyre Internacionalve!!!
A jan te vetedishem keta se me perkujtimn e Enverit,,,drejte-per se drejti
perkujtojne STALININ..
-Na e dim se stalini ka qene Babai i Sllave,,,qe ENVERI respektonte STALININ.
-Qe shum lehte mund te konkludojme se ENVERI verifikonte:
POLITIKEN-PANSLLAVISTE
-Me keq ardhje Statua e Stalinit qendronte ne sheshin e Tiranes gjer ne shembjen e idologjise "Pansllaviste nen masken e PARTIS SE PUNES!!!
-Njekohesishte me dekretin e shtetit "Pansllaviste" ishin te ndaluar te permendeshin figurat e shquar Shqiptar,,,si AT GJERGH FISHTA......MITHAT FRASHERI,,,,,AHMET ZOGU e shum te tjere,,,qe hudheshte balte mbi keta figura te qmuar vetem e vetem se kan qen me Ideologji Anti Bollshevike(Sllave)
-Keta jan faktet,,,,,kjo esht e verteta,,,,ENVERIT jesht dhen vendi i merituar ne Plehrat e historografis Shqiptare qysh me vitin 1991 ky esht ENVER-STALINI

Kercovari
02-07-05, 20:51
Pse grindeni per Enver Hoxhen?.E gjithe qe mbeti nga ai ishte kenga Enver Hoxha n`mes malsoreve,po edhe malsoret erdhen ne qytet.

http://www.enverhoxha.info/img/photo/photos/29.jpg"Sa shume te kemi dasht o Xhaxhi Enver e sot na je be te gjithve ne sy ther."
Posho i qete ne truallin e emshuar se akoma ka vend per ty.
Me nderime te larta.Ballisti.

Shpati
04-07-05, 09:56
Lėvizja Popullore e Kosovės shėnoi 20- vjetorin e vdekjes sė Enver Hoxhės

Nė Ferizaj u shėnua 20- vjetori i vdekjes sė Enver Hoxhės

Ferizaj 2005-04-11

Rreth 50 ferizajas, pas ndjekjes sė fjalimeve tė diktatorit komunist tė Shqipėrisė, Enver Hoxha, pėrmes videokasetave, kanė shėnuar tė hėnėn mbrėma 20-vjetorin e vdekjes sė tij, duke e vlerėsuar figurėn e Hoxhės si mė tė rėndėsishmen nė historinė e popullit shqiptar.

Njė Kėshill organizativ, qė tha se ishte politikisht neutral nė skenėn e sotme, pohoi se me shėnimin e 20-vjetorit tė vdekjes sė "xhaxhit Enver", dėshironte tė bėjė tė ditur qė historia e shqiptarėve nuk do tė ishte e plotė, pa hallkėn e Enver Hoxhės, i cili, siē thanė ata, i dha vulė gjatė 50 viteve tė sundimit tė tij.

"Nė historinė e pėrplasjeve tė pėrgjakshme dhe nė rezistencėn gjatė pėrjetimit tė tragjedive, populli ynė ka nxjerrė nė skenėn e historisė shumė figura legjendare, por Enver Hoxha ishte personaliteti mė i shquar qė ka njohur ndonjėherė historia e deritashme e Shqipėrisė", tha me njė patos patriotik, Remzi Hasani, nga Kėshilli organizativ dhe kryetar lokal i Lėvizjes Popullore tė Kosovės, parti e cila gjatė dy palė zgjedhjeve komunale, nuk ka siguruar asnjė vend nė kuvendin vendor.

Folėsit e tubimit pėrkujtimor, e vlerėsuan Enver Hoxhėn si njė strateg tė pashoq, reformator, mbrojtės fanatik tė integritetit tė Shqipėrisė dhe pėrhapės tė madh tė arsimit e shkencės ndėr shqiptarė. Sipas tyre, kosovarėt pėr njė kohė tė gjatė kanė luftuar pėr ēėshtjen kombėtare, “duke pasur si idol prijėsin Enver Hoxha”.

"Ne ecnim krenar, sepse e dinim se shqiptarėt kanė Zot. Dhe ky Zot ishte shoku Enver", u ėshtė drejtuar me njė ton emfatik pjesėmarrėsve, veterani i arsimit nė Ferizaj, Hajrush Reka.

Nė fjalimet e tyre, organizatorėt kanė kritikuar regjimet shqiptare pasenveriane, se e kanė kthyer Shqipėrinė nė njė vend lypsar, ndėrsa shqiptarėt - nė njė popull pa dinjitet kombėtar. Ata e kanė quajtur Enver Hoxhėn figurė, tė cilėn popujt e nxjerrin njė herė nė pesė shekuj.

Tubimi pėrkujtimor pėr shėnimin e 20- vjetorit tė vdekjes sė Enver Hoxhės, ka pėrfunduar me njė fjalim tė diktatorit shqiptar, tė vitit 1981, nė tė cilin ai dėnonte dhunėn e autoriteteve serbe ndaj kėrkesave tė drejta tė kosovarėve pėr liri kombėtare.

Kolaboratoret dhe Armiqt e Shqiperis nuk e dashur Enverin.
Kjo "racce" e don ose jo kush qan Koken.

Arb
21-09-05, 12:55
Kosove, 550 firma per Enver Hoxhen
E Marte, 20 Shtator 2005

Jane 550 nenshkrime te protokolluara dhe te dorezuara ne Komisionin per emertimin e rrugeve dhe shesheve, nepermjet te cilave kerkohet emertimi i nje rruge a nje sheshi me emrin e ish-udheheqesit komunist ne qytetin e Ferizajt

"Ferizaj eshte qytet revolucionar. Eshte turp qe nje rruge a nje shesh te mos kete emrin e Enver Hoxhes, ketij kolosi te historise sone. Bile, mua po me duket pak qe vetem nje rruge te kete emrin e tij", shprehet profesori i gjuhes shqipe, Sahit Salihu, i cili eshte edhe njeri nga anetaret e keshillit per grumbullimin e nenshkrimeve. Nje jave u jane dashur per te mbledhur keto nenshkrime. Shume syresh pritet te mblidhen gjate diteve ne vijim.

"Nenshkrimet jane shume te vlefshme, ndersa jane bere me numrin personal te lejes se njoftimit. Shpresojme se kerkesa jone do te mirekuptohet ne emer te ruajtjes se vlerave historike", thote profesori i sociologjise, Remzi Hasani.

Ne pyetjen, se perse ne Ferizaj Enver Hoxhes i kushtohet rendesi me shume se ne Shqiperi, profesor Hasani, pergjigjet: "Eshte e vertete kjo, por as ne Serbi nuk i kushtohet

rendesi Dimitrie Tucovicit, por me propozimet e reja per emertime, nje rruge ne Ferizaj do ta kete emrin e tij. Ne, asgje nuk kemi kunder ketyre emertimeve. Ne duam qe te aprovohet kerkesa jone, dhe kaq".

Mesohet se banoret e rruges "Ali Hadri" kane nisur grumbullimin e nenshkrimeve per nje peticion tjeter, nepermjet te cilit ata kerkojne qe rruga e tyre me emertimet e reja qe do te behen te quhet rruga e "Enver Hoxhes". Keto peticione, ne forme kerkese, nuk i komentojne komunaret. Kryetari i Komisionit per emertimin e rrugeve dhe shesheve, Ibrahim Rexhepi, nuk deshi ta komentoje kete, duke thene se kjo eshte e drejte e qytetareve.

Emertimi i rrugeve dhe shesheve, si pjese e rendesishme e plotesimit te standardeve, ka ngecur shume ne komunen e Ferizajt. Ky proces eshte dashur te kryhet ne fund te muajit mars, por ende eshte larg. Ndersa, Komisioni kishte problem me harmonizimin e qendrimeve per emertimin e rrugeve me emra nga historia dhe kultura serbe, tashme ka edhe nje problem tjeter te sferes ideologjike, qe e imponojne 550 nenshkrimet e grumbulluara per kete.

Besohet se kjo kerkese e befasishme, por shume serioze e enveristeve ferizajas do te behet shkas qe procesi i emertimit te ecen me shpejte dhe te plotesohet kjo pjese e

rendesishme e standardeve. Duhet theksuar se nga kater anetaret e komisionit per grumbullimin e nenshkrimeve, tre nga ta jane emra qe mbajne poste te rendesishme ne komunen e Ferizajt. Remzi Hasani eshte kryetar i Keshillit te Rrethit te LPK-se per Ferizaj, Rexhep Sadiku eshte kryetar i SBASHK-ut per Ferizaj, ndersa Hajrush Reka eshte kryetar i Shoqates per Bashkimin Gjithekombetar.

"Ferizaj eshte qytet revolucionar. Eshte turp qe nje rruge a nje shesh te mos kete emrin e Enver Hoxhes, ketij kolosi te historise sone. Bile, mua po me duket pak qe vetem nje rruge te kete emrin e tij"

Korrieri

Guri i madh
21-09-05, 17:39
Pse grindeni per Enver Hoxhen?.E gjithe qe mbeti nga ai ishte kenga Enver Hoxha n`mes malsoreve,po edhe malsoret erdhen ne qytet.

http://www.enverhoxha.info/img/photo/photos/29.jpg"Sa shume te kemi dasht o Xhaxhi Enver e sot na je be te gjithve ne sy ther."
Posho i qete ne truallin e emshuar se akoma ka vend per ty.
Me nderime te larta.Ballisti.

1

zotri kerqevar te pershendes perzemersisht .
enver hogja ishte tragjedia e kombit shqiptari kam 3 shembuj edhe
pse jan 100 shembuj tragjik per drakullen shqiptare.
ne luften e 2 botrore adolf hitleri per ne shqiptaret ne kosov maqedoni
edhe ne mal te zi erdhi si nji qlirimtar kur ne ne kosov BALLI KOMBTAR
e muar pushken kunder shkavit deri ne novi pazar duke i ndjekur
brigadat e shqipris nen urdhnin e enver hogjes me komandantin e tyre
ju dul ne ndihm vllezerve idealist dhe jau kthej pushken te gjith

kosovarve me ne krye ballin kombtar.

2

qeverin shqiptare me ne krye enver drakullen nga nji kryengritje
gjith popullore e ka pshtue K G B ja permjet serbis se ne at koh
ne SH B A ishin ba te gjitha planet qe shqiprin ta nxjerin nga komunizmi
e me u kthye nga pakti veri atlantik ket krye ngritje e ka pas per detyr me organizu HAMIT MAKJANI

3

diplomati i par nga shtetet e paktit veri atlantik qe e ka vizitue shqiprin

ka qen FRANC JOZEF SHTAHUS kryetar i bajernit edhe e ka lut
drakullen ton qe ti kthehet botes perparimtare .
por drakulla shqiptare e ka refuzue ket ofet duke than se nuk bashkpunoj
me armiqet e shqipris
me nderime korqovar
-------------------------------------------------------------------------------------
afrim preniqin e njoh fort mir as qe ja vlen me diskutue me ta

E_Zjarrta
21-09-05, 19:19
Real

me larte keni shkruar se se pari duhet te keshe familje me ndere e pastaj te ...
eshte e vertete por ti nuk je duke e pare familjen tende se pari..

e dyta tragjedija dhe idiotizmi me i madh i popullit shqiptare kishte qene Enver Psikopati por per fat te keq ne ne kosove nuk e kishim ditur ai munde lirishte te krahasohet sot me millosheviqin ne mos ja kalofte bile..

E LPK ( lidhja e ******* tu Kosoves ) nuk kam qa te flas me per ta ata tere diten ja kan inat ter Kombit e naten edhe vetvetes


************************************************** **********

E nderuara E_zjarrta, pastro fjalorin, nuk mund tė kujdestarojme ne secilin afishim tuajin per tė pastruar nga shprehjet banale, perndryshe do te fshihet i terė mesazhi.


Bond

Tomori
22-09-05, 11:46
Pse grindeni per Enver Hoxhen?.E gjithe qe mbeti nga ai ishte kenga Enver Hoxha n`mes malsoreve,po edhe malsoret erdhen ne qytet.

http://www.enverhoxha.info/img/photo/photos/29.jpg"Sa shume te kemi dasht o Xhaxhi Enver e sot na je be te gjithve ne sy ther."
Posho i qete ne truallin e emshuar se akoma ka vend per ty.
Me nderime te larta.Ballisti.

1

zotri kerqevar te pershendes perzemersisht .
enver hogja ishte tragjedia e kombit shqiptari kam 3 shembuj edhe
pse jan 100 shembuj tragjik per drakullen shqiptare.
ne luften e 2 botrore adolf hitleri per ne shqiptaret ne kosov maqedoni
edhe ne mal te zi erdhi si nji qlirimtar kur ne ne kosov BALLI KOMBTAR
e muar pushken kunder shkavit deri ne novi pazar duke i ndjekur
brigadat e shqipris nen urdhnin e enver hogjes me komandantin e tyre
ju dul ne ndihm vllezerve idealist dhe jau kthej pushken te gjith

kosovarve me ne krye ballin kombtar.

2

qeverin shqiptare me ne krye enver drakullen nga nji kryengritje
gjith popullore e ka pshtue K G B ja permjet serbis se ne at koh
ne SH B A ishin ba te gjitha planet qe shqiprin ta nxjerin nga komunizmi
e me u kthye nga pakti veri atlantik ket krye ngritje e ka pas per detyr me organizu HAMIT MAKJANI

3

diplomati i par nga shtetet e paktit veri atlantik qe e ka vizitue shqiprin

ka qen FRANC JOZEF SHTAHUS kryetar i bajernit edhe e ka lut
drakullen ton qe ti kthehet botes perparimtare .
por drakulla shqiptare e ka refuzue ket ofet duke than se nuk bashkpunoj
me armiqet e shqipris
me nderime korqovar
-------------------------------------------------------------------------------------
afrim preniqin e njoh fort mir as qe ja vlen me diskutue me ta


I nderuari "Guri i madhe" te pershendes perzemersishte jam dakorte 100% me ju...
Po permendni te madhin Adolf Hitlerin... qe ka qene qlirimtare qe eshte ma se e vertete...
...un nuk kuptoje vllezrit e mi shqiptar perse kan mllef per Luanin e shekullit XX Adolf Hitlerin..
Po ky ishte ai burre qe me 9 prille te 1941 realizoji Shqiperin Etnike..!
biles per tre dite..
....qe ne ditet e sodit as UCK legjendare as Shqiperia meme kan veshtire te realizojne ket problem madhor kombtar...
- Hitleri ka luftuar te keqen Satanen e Evropes kurve...
.
Sa per Enver Hoxhen nuk dua te mirem se nuk ja vlen se dihet publikishte se ky qyqar ka qene zagari Serbit...patroni tij Miladini ...Tempoja e do Serbe tjere qe Enveri ka qene vetem nje qole i ktyre...se kte nuk e them une por Arhivat flasin.....

Me respekt te madhe per ju "Guri i madhe" nga:
Tomori :wink:

Shpati
22-09-05, 18:10
,Pse grindeni per Enver Hoxhen?.E gjithe qe mbeti nga ai ishte kenga Enver Hoxha n`mes malsoreve,po edhe malsoret erdhen ne qytet.

http://www.enverhoxha.info/img/photo/photos/29.jpg"Sa shume te kemi dasht o Xhaxhi Enver e sot na je be te gjithve ne sy ther."
Posho i qete ne truallin e emshuar se akoma ka vend per ty.
Me nderime te larta.Ballisti.

1

zotri kerqevar te pershendes perzemersisht .
enver hogja ishte tragjedia e kombit shqiptari kam 3 shembuj edhe
pse jan 100 shembuj tragjik per drakullen shqiptare.
ne luften e 2 botrore adolf hitleri per ne shqiptaret ne kosov maqedoni
edhe ne mal te zi erdhi si nji qlirimtar kur ne ne kosov BALLI KOMBTAR
e muar pushken kunder shkavit deri ne novi pazar duke i ndjekur
brigadat e shqipris nen urdhnin e enver hogjes me komandantin e tyre
ju dul ne ndihm vllezerve idealist dhe jau kthej pushken te gjith

kosovarve me ne krye ballin kombtar.

2

qeverin shqiptare me ne krye enver drakullen nga nji kryengritje
gjith popullore e ka pshtue K G B ja permjet serbis se ne at koh
ne SH B A ishin ba te gjitha planet qe shqiprin ta nxjerin nga komunizmi
e me u kthye nga pakti veri atlantik ket krye ngritje e ka pas per detyr me organizu HAMIT MAKJANI

3

diplomati i par nga shtetet e paktit veri atlantik qe e ka vizitue shqiprin

ka qen FRANC JOZEF SHTAHUS kryetar i bajernit edhe e ka lut
drakullen ton qe ti kthehet botes perparimtare .
por drakulla shqiptare e ka refuzue ket ofet duke than se nuk bashkpunoj
me armiqet e shqipris
me nderime korqovar
-------------------------------------------------------------------------------------
afrim preniqin e njoh fort mir as qe ja vlen me diskutue me ta


I nderuari "Guri i madhe" te pershendes perzemersishte jam dakorte 100% me ju...
Po permendni te madhin Adolf Hitlerin... qe ka qene qlirimtare qe eshte ma se e vertete...
...un nuk kuptoje vllezrit e mi shqiptar perse kan mllef per Luanin e shekullit XX Adolf Hitlerin..
Po ky ishte ai burre qe me 9 prille te 1941 realizoji Shqiperin Etnike..!
biles per tre dite..
....qe ne ditet e sodit as UCK legjendare as Shqiperia meme kan veshtire te realizojne ket problem madhor kombtar...
- Hitleri ka luftuar te keqen Satanen e Evropes kurve...
.
Sa per Enver Hoxhen nuk dua te mirem se nuk ja vlen se dihet publikishte se ky qyqar ka qene zagari Serbit...patroni tij Miladini ...Tempoja e do Serbe tjere qe Enveri ka qene vetem nje qole i ktyre...se kte nuk e them une por Arhivat flasin.....

Me respekt te madhe per ju "Guri i madhe" nga:
Tomori :wink:

Shqiptaria me Enver Hogjen ka qen dhe do te jet krenar .
Personaliteti Nr.1 ne Bote ne Shek.XX ishte Enver Hogja.
Popujt tjer mund te endrrojn qe te ken personalitet te till.
Sa ishte Enveri gjall (burrat e dheut) e thirrnin Shqiperin -Nane.
Nazistet ,Ruset ,Anglezet te gjithe e njohin ...(qyshe mos me njoft).
Akuzatoret e Enverit te sotshem jan mua ata qka e akuzonin edhe ne te kaluaren.
Sherbetoret e (Shkive -Komunistet) dhe te (Nazistve-Ballistet) edhe keta e njofin...

Guri i madh
22-09-05, 19:35
Shqiptaria me Enver Hogjen ka qen dhe do te jet krenar .
Personaliteti Nr.1 ne Bote ne Shek.XX ishte Enver Hogja.
Popujt tjer mund te endrrojn qe te ken personalitet te till.
Sa ishte Enveri gjall (burrat e dheut) e thirrnin Shqiperin -Nane.
Nazistet ,Ruset ,Anglezet te gjithe e njohin ...(qyshe mos me njoft).
Akuzatoret e Enverit te sotshem jan mua ata qka e akuzonin edhe ne te kaluaren.
Sherbetoret e (Shkive -Komunistet) dhe te (Nazistve-Ballistet) edhe keta e njofin...[/quote]
SHPATI SHKRUJTILufta e dyt botrore ishte shanci ma i madh per shqiprin etnike dhe balli kombtar e shfrytzoi at rast me ndihmen e ushtris gjermane .
kosovaret duke njoftur armikun e perbetuar shkavin murren armet per ta luftuar ket barbar edhe e debun nga kosova duke hy edhe ne sangjak.
brigadat e shqipris erdhen me ju dal ne ndihm idealistve te tyre shkjeve
ku ne tivar ne masakren e tivarit shkjet bashk me idealistet e tyre enverist pushkatun me qindra shqiptar me preteks se jan ballist .
kur brigadat e shqipris erdhen me ju dal ne ndihm shkjeve qetniket hyn ne drenic edhe mbytshin shqiptar me nifar elez magjupin
kshtu shqiptaret e kosoves ishin ne luft edhe me shkavin edhe me enveristat

Shpati
23-09-05, 09:42
Shqiptaria me Enver Hogjen ka qen dhe do te jet krenar .
Personaliteti Nr.1 ne Bote ne Shek.XX ishte Enver Hogja.
Popujt tjer mund te endrrojn qe te ken personalitet te till.
Sa ishte Enveri gjall (burrat e dheut) e thirrnin Shqiperin -Nane.
Nazistet ,Ruset ,Anglezet te gjithe e njohin ...(qyshe mos me njoft).
Akuzatoret e Enverit te sotshem jan mua ata qka e akuzonin edhe ne te kaluaren.
Sherbetoret e (Shkive -Komunistet) dhe te (Nazistve-Ballistet) edhe keta e njofin...
SHPATI SHKRUJTILufta e dyt botrore ishte shanci ma i madh per shqiprin etnike dhe balli kombtar e shfrytzoi at rast me ndihmen e ushtris gjermane .
kosovaret duke njoftur armikun e perbetuar shkavin murren armet per ta luftuar ket barbar edhe e debun nga kosova duke hy edhe ne sangjak.
brigadat e shqipris erdhen me ju dal ne ndihm idealistve te tyre shkjeve
ku ne tivar ne masakren e tivarit shkjet bashk me idealistet e tyre enverist pushkatun me qindra shqiptar me preteks se jan ballist .
kur brigadat e shqipris erdhen me ju dal ne ndihm shkjeve qetniket hyn ne drenic edhe mbytshin shqiptar me nifar elez magjupin
kshtu shqiptaret e kosoves ishin ne luft edhe me shkavin edhe me enveristat[/quote]

Me pas qen keshtu (mir do te ishte) po por keshtu nuk ka qen.
Ballistat kan qen sherbetor te Nazistave dhe per veq Shqiptar kend skan vrar.
Ustashet i kan pas qeruar Shkijet ne Kroaci e qka kan pas ber Ballistat punet e ndyta per Nazistat.

Tomori
23-09-05, 17:13
,[quote="Tomori"][quote=Guri i madh][
Shqiptaria me Enver Hogjen ka qen dhe do te jet krenar .
Personaliteti Nr.1 ne Bote ne Shek.XX ishte Enver Hogja.
Popujt tjer mund te endrrojn qe te ken personalitet te till.
Sa ishte Enveri gjall (burrat e dheut) e thirrnin Shqiperin -Nane.
Nazistet ,Ruset ,Anglezet te gjithe e njohin ...(qyshe mos me njoft).
Akuzatoret e Enverit te sotshem jan mua ata qka e akuzonin edhe ne te kaluaren.

Sherbetoret e (Shkive -Komunistet) dhe te (Nazistve-Ballistet) edhe keta e njofin...

"Shpati" si nuk ju vjene turpe...
Perse keni kaq mllef per Ballistet...
Po ju a jeni ne dijeni qka ka perfaqsuar BALLI KOMBTAR
..a keni iden se kush ka qen Mithat Frasheri...
...a dini gje per Dekalogun...

"Shpati" sa ishte Enveri gjalle e gjithe Shqiperija ishte i burgosur i vequar nga Bota...ati kultivoheshte ideologjija pan-sllaviste,,,ne shesh te Tiranes kishe monumentin e Stalinit...e ti si njeriu i ri socialiste akoma miresh me propagande per baben tend Stalinit e ket kopil Enverin...turp te keni qe tentoni te helmoni rinin e shkelqyer shqiptare....me keto funderina

Guri i madh
23-09-05, 19:24
Me pas qen keshtu (mir do te ishte) po por keshtu nuk ka qen.
Ballistat kan qen sherbetor te Nazistave dhe per veq Shqiptar kend skan vrar.
Ustashet i kan pas qeruar Shkijet ne Kroaci e qka kan pas ber Ballistat punet e ndyta per Nazistat.[/quote]
SHPATI SHKRUJTI

ne prag te luftes se dyt botrore shaban polluzha ishte ne burgun e skenderajt per veprimtari komuniste dhe gjat asaj kohe sa ishte ne burg
i lindi djali i madh qe e pagzoj skender me emrin skender per ta kujtuar burgun e skenderajt .
pas ni kohe shabani u lirue nga burgu dhe murr armet kunder gjrmanve
duke udhhequr brigaden e drenices .
kshtu qe gjat rruges per ne srem bashk me brigaden e fadil hogjes ne
merdare te besiana shabanit i erdhi lajmi se kan hy qetniket ne drenic
dhe po vrasin shqiptar kurse elez magjupi i mbytke me qekan .
shabani murr brigaden e vet pa urdhrin e fadil hogjes dhe u kthye
per ne drenic .
fadil hogja me brigaden e vet jaukrisi pushke shabanit me brigaden e tij
ku per 2--3 dit u rrit brigada e shabanit dhe u ban 12000 ushtar qe i ban
rezistenc krejt jugosllavis .

Shpati
24-09-05, 12:39
,[quote=Tomori][quote=Guri i madh][
Shqiptaria me Enver Hogjen ka qen dhe do te jet krenar .
Personaliteti Nr.1 ne Bote ne Shek.XX ishte Enver Hogja.
Popujt tjer mund te endrrojn qe te ken personalitet te till.
Sa ishte Enveri gjall (burrat e dheut) e thirrnin Shqiperin -Nane.
Nazistet ,Ruset ,Anglezet te gjithe e njohin ...(qyshe mos me njoft).
Akuzatoret e Enverit te sotshem jan mua ata qka e akuzonin edhe ne te kaluaren.

Sherbetoret e (Shkive -Komunistet) dhe te (Nazistve-Ballistet) edhe keta e njofin...

"Shpati" si nuk ju vjene turpe...
Perse keni kaq mllef per Ballistet...
Po ju a jeni ne dijeni qka ka perfaqsuar BALLI KOMBTAR
..a keni iden se kush ka qen Mithat Frasheri...
...a dini gje per Dekalogun...

"Shpati" sa ishte Enveri gjalle e gjithe Shqiperija ishte i burgosur i vequar nga Bota...ati kultivoheshte ideologjija pan-sllaviste,,,ne shesh te Tiranes kishe monumentin e Stalinit...e ti si njeriu i ri socialiste akoma miresh me propagande per baben tend Stalinit e ket kopil Enverin...turp te keni qe tentoni te helmoni rinin e shkelqyer shqiptare....me keto funderina

Enveri ishte ai qka Kolaboratorve Shqiptar(Ballistat dhe Nazistat) i shporri nga trojet Shqiptare.
Mllef jo por kur ndigjoi se dikush ngrit ne qiell kolaboratoret (njerz qe krahe me krahe me okupatoret e Shqiperis kan luftuar Shqiptaret).
Me vjen te viell.
Kam pas edhe te aferm qe kan qen Ballist por si burra te mir nuk i njof.

Shpati
24-09-05, 12:54
Me pas qen keshtu (mir do te ishte) po por keshtu nuk ka qen.
Ballistat kan qen sherbetor te Nazistave dhe per veq Shqiptar kend skan vrar.
Ustashet i kan pas qeruar Shkijet ne Kroaci e qka kan pas ber Ballistat punet e ndyta per Nazistat.
SHPATI SHKRUJTI

ne prag te luftes se dyt botrore shaban polluzha ishte ne burgun e skenderajt per veprimtari komuniste dhe gjat asaj kohe sa ishte ne burg
i lindi djali i madh qe e pagzoj skender me emrin skender per ta kujtuar burgun e skenderajt .
pas ni kohe shabani u lirue nga burgu dhe murr armet kunder gjrmanve
duke udhhequr brigaden e drenices .
kshtu qe gjat rruges per ne srem bashk me brigaden e fadil hogjes ne
merdare te besiana shabanit i erdhi lajmi se kan hy qetniket ne drenic
dhe po vrasin shqiptar kurse elez magjupi i mbytke me qekan .
shabani murr brigaden e vet pa urdhrin e fadil hogjes dhe u kthye
per ne drenic .
fadil hogja me brigaden e vet jaukrisi pushke shabanit me brigaden e tij
ku per 2--3 dit u rrit brigada e shabanit dhe u ban 12000 ushtar qe i ban
rezistenc krejt jugosllavis .[/quote]


Ti thua se Shabani ka qen Komunist?
Dikund del se i njeti ka qen Deputet i Mbretit te Shkive?
Diqka me ket far Shabani nuk esht diq ne rregull (i kish pas shti hundet gjithka).
Dhe ne fund edhe Kosoves ia ka pas ber sherrin.

Guri i madh
24-09-05, 13:26
Ti thua se Shabani ka qen Komunist?
Dikund del se i njeti ka qen Deputet i Mbretit te Shkive?
Diqka me ket far Shabani nuk esht diq ne rregull (i kish pas shti hundet gjithka).
Dhe ne fund edhe Kosoves ia ka pas ber sherrin.[/quote]

shababni esht burgosur per veprimtari komuniste por ne luften e dyt botrore ka ndryshu veprimtarin e vet duke e pa se komunizmi ishte gjak pirs i shqiptarve dhe ju ka ngjit ballit kombtar e nese deri sot nuk ke lexue per shaban polluzhen turp per ty por ndoshta nuk kie faj
se familja e juaj ka qen e privilegjume nga komunizmi

Arb
24-09-05, 17:06
O Guri i madh...

Po te shoh si burre te forte qe po gjen durim me shkemby mesazhe me Shpatin.

Per Shpatin kam nje pyetje. Shpat, "a eshte duke u sulmuar familja jote nga CIA-ja akoma?"

Shpati
24-09-05, 18:13
O Guri i madh...

Po te shoh si burre te forte qe po gjen durim me shkemby mesazhe me Shpatin.

Per Shpatin kam nje pyetje. Shpat, "a eshte duke u sulmuar familja jote nga CIA-ja akoma?"

Pergjigje serioze:
Ben pyetje te budallakaft!
Pyetje qesharake dhe pak idioteske!
Qka kam pun me CIA ose qka kan ata me mua.
Un jam qytetar i lir dhe mendimet e mia smund te mi ndal kush.

Shpati
24-09-05, 18:20
Ti thua se Shabani ka qen Komunist?
Dikund del se i njeti ka qen Deputet i Mbretit te Shkive?
Diqka me ket far Shabani nuk esht diq ne rregull (i kish pas shti hundet gjithka).
Dhe ne fund edhe Kosoves ia ka pas ber sherrin.

shababni esht burgosur per veprimtari komuniste por ne luften e dyt botrore ka ndryshu veprimtarin e vet duke e pa se komunizmi ishte gjak pirs i shqiptarve dhe ju ka ngjit ballit kombtar e nese deri sot nuk ke lexue per shaban polluzhen turp per ty por ndoshta nuk kie faj
se familja e juaj ka qen e privilegjume nga komunizmi[/quote]

Familja ime ska pas lidhje kurri me Komunistet, asnje ne familje kurri ska qen Komunist (po te rahatoi).
Por si po duket ky far Shabani i yt ish kon me krejt...kam lexue ma shum se qka ta merr mendja ty.(dy mesazhe dy mendime e mesazhin e tret praq shkruan diq tjeter )!

Guri i madh
25-09-05, 03:15
Ti thua se Shabani ka qen Komunist?
Dikund del se i njeti ka qen Deputet i Mbretit te Shkive?
Diqka me ket far Shabani nuk esht diq ne rregull (i kish pas shti hundet gjithka).
Dhe ne fund edhe Kosoves ia ka pas ber sherrin.


Familja ime ska pas lidhje kurri me Komunistet, asnje ne familje kurri ska qen Komunist (po te rahatoi).
Por si po duket ky far Shabani i yt ish kon me krejt...kam lexue ma shum se qka ta merr mendja ty.(dy mesazhe dy mendime e mesazhin e tret praq shkruan diq tjeter )!
shpati shkrujti


para luftes te dyt botrore jugosllavia e par ka qen mbretri
nuk ka pas parti komuniste
kurnuk din nuk asht marre me vet pasi qe ty po te punojka vetem ana
e mbajt e kokes

Arb
25-09-05, 09:07
O Guri i madh...

Po te shoh si burre te forte qe po gjen durim me shkemby mesazhe me Shpatin.

Per Shpatin kam nje pyetje. Shpat, "a eshte duke u sulmuar familja jote nga CIA-ja akoma?"

Pergjigje serioze:
Ben pyetje te budallakaft!
Pyetje qesharake dhe pak idioteske!
Qka kam pun me CIA ose qka kan ata me mua.
Un jam qytetar i lir dhe mendimet e mia smund te mi ndal kush.

Shpat,

Banu burre e na trego per armikun e imagjinuar tendin dhe te Cetnik Hoxhes?

Ani a ka mbete ndonje i familjes tende i pa-sulmuar nga CIA-ja?

Ajt Shpat mos na del me shume maska tash....

Arb
25-09-05, 09:16
E sa i perket temes, do te shtoja se, te gjithe ju cetnike te LPK-se, ju dhjetera qytetare te marre te Ferizajt, qe propozoni emertimin e ndonje rruge te qytetit te Ferizajt, me emrin e Krykriminel Hoxhes, duket se propozimi i juaj do te realizohet.

Ne vend te rruges, emrin e Enver Hoxhes do ta mbaj Banjoja Publike (qe mbase ekziston apo do te ndertohet) e qytetit, qe sipas te gjitha gjasave, do te terhiqte vemendjen e qytetareve per te vizituar me shpesh se me pare.

Ndersa Banjoja Publike e Kafes se Formit Dardan, do te merr emrin e anetarit te cmendur- "SHPATIT," ithtarit te Cetnikeve Tito dhe Hoxha.

More interesant me kete faren e keqe, akoma nuk dojne ta kuptojne se nese ndonje komb ne bote e urren aq shume komunizmin, ai duhet te jete kombi SHQIPTAR!

Hoxha dhe gjithe cetniket e tjere Shqipfoles do te mbesin vetem si pjese e ndyte e historise sone.

MemphiSx
25-09-05, 09:38
Qdo dit do te shkruajm pjes nga Dossieri i Enver hogjes.
Ketu do te lexoni,se si ky cetnik i eliminoi gjith ata qe ja rrezikonin karrigen,bahkepuntoret e tij,kundershtaret e tij te njejtin sistem po e perdor edhe opozita e sotme ne Kosove


Vitet 60 ishin vitet e njė seleksionimi tjetėr masiv tė kuadrove tė ushtrisė. Nėpėr sirtaret e ish-Sigurimit tė Shtetit e nė dosjet e Enver Hoxhės u bėnė shoshitje tė tjera. Tė cilėsuarit prorusė, dolėn nė plan tė parė pėr t’u eliminuar nga ushtria. Po a ishte i vėrtetė ky gjykim i Enver Hoxhės?! Pa dyshim qė jo. Ushtarakėt, armatėn e tyre, ēdo ditė qė kalonte, diktatori i shihte me dyshim, i konsideronte pengesė pėr vazhdimėsinė e fronit, ndaj pėrgatiste goditje e asgjėsim pjesė-pjesė, duke zbatuar metodėn, ngri shumicėn dhe hidhe kunder pakicės. Kėshtu e pėsoi, Pėllumb Dishnica komisar divizioni, i burgosur; Rrahman Ruci, komandant brigade, i burgosur; Nexhip Vinēani gjeneral major, komandant divizioni i dėnuar; Esat Ndreu, komandant brigade, i pushkatuar etj., etj. Dėnimet e persekutimet, nė raste tė tilla tė kthesave, si prishja me Jugosllavinė apo kjo e viteve 60 me Bashkimin Sovjetik, ishin metodė pėr tė larguar vėmendjen, pėr tė mbajtur gjendjen e tensionuar.
Vitet 60, tė cilat u cilėsuan si vitet e vetmisė sė madhe, ishin njė sinonim tepėr i vėrtetė, sepse bota perėndimore, por edhe ajo lindore, nuk e deshėn njė regjim tė tillė despotik si ai i Enver Hoxhės. Hoxha, pėr tė shtrėnguar radhėt, nxori nė skenė tė tjerė tė ashtuquajtur tradhtarė. Nė mes tyre edhe Teme Sejkon, ish gjeneral-major i ushtrisė, ish komandant i Flotės Detare, tė cilin e pushkatuan. Teme Sejko u rrit nė njė familje atdhetare dhe intelektuale. Pushtimi fashist e gjeti nxėnės nė gjimnazin e Gjirokastrės. Nė prill 1942 pėr aktivitet antifashist arrestohet nė Tiranė, por pėr mungesė provash, nė qershor lirohet nga burgu dhe detyrohet tė kalojė nė ilegalitet. rreshtohet nė radhėt e ēetės partizane “Ēamėria”. Nė gusht tė vitit 1943 rreshtohet nė Brigadės I S dhe mori pjesė nė tė gjitha luftimet qė zhvilloi brigada nė Vithkuq, Mokėr, Mallakastėr, Dukat, nė Operacionin gjermano-balliste tė Dimrit, nė Tendėn e Qypit, nė Ēermenikė, nė Dumre, nė Luftėn pėr ēlirimin e Tiranės, etj. Nė tetor tė vitit 1944 ai emėrohet zėvėndėskomisar i Br 18 S. Pas Ēlirimit dėrgohet pėr studime tė larta intensive nė Akademinė Ushtarake “Frunze” nė Moskė, tė cilėn e pėrfundoi me rezultate tė larta. Ishte njohės i mirė i disa gjuhėve tė huaja si italishtes, greqishtes, frėngjishtes e rusishtes. Teme Sejkua, major 23-vjeēar, pas kthimit nga studimet emėrohet shef shtabi divizioni dhe nė vitin 1949 emėrohet komandant divizioni dhe pas 4 muajsh mė 05. 09. 1949 emėrohet drejtor i Drejtorisė sė Zbulimit nė Ministrinė e Mbrojtjes, me gradėn nėnkolonel. Nė moshėn 32-vjeēare, tashmė kolonel i graduar jashtė radhe, nga 1 marsi i vitit 1954, sipas urdhrit nr. 62 dt. 23.2.1954 kishte ngjitur jo vetėm shkallėt e hierarkisė ushtarake, por edhe ato tė hierarkisė profesionale. Vartėsit e respektonin pėr korrektesėn, dijet dhe ndershmėrinė. Fjalėt e mira shprehin pėr Temen eprorėt e tij, Shefqet Peēi, Arif Hasko, Petrit Dume, Maqo Ēomo, Beqir Balluku, Dilaver Poēi, Ethem Gjinushi etj. Mė 12.12.1955 kolonel Teme Sejko dėrgohet pėr studime tė larta ushtarake nė Akademinė e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura “Voroshillov”, nė Moskė. Nė Akademinė “Voroshillov” Temja u shqua si kuadėr i lartė kėmbėngulės e studioz dhe kreu kursin e taktikės, tė njėsive tė mėdha, operacionin e armatės, pėrvetėsoi teorinė e operacioneve tė frontit, fitoi shprehitė dhe dijet fillestare pėr pėrgatitjen e stėrvitjes komando-shtabi tė armatės, si dhe pėrvetėsoi bazat e pėrdorimit tė llojeve tė armėve dhe tė llojeve tė Forcave tė Armatosura nė luftimin gjitharmėsh bashkėkohor.

Shpati
25-09-05, 10:52
E sa i perket temes, do te shtoja se, te gjithe ju cetnike te LPK-se, ju dhjetera qytetare te marre te Ferizajt, qe propozoni emertimin e ndonje rruge te qytetit te Ferizajt, me emrin e Krykriminel Hoxhes, duket se propozimi i juaj do te realizohet.

Ne vend te rruges, emrin e Enver Hoxhes do ta mbaj Banjoja Publike (qe mbase ekziston apo do te ndertohet) e qytetit, qe sipas te gjitha gjasave, do te terhiqte vemendjen e qytetareve per te vizituar me shpesh se me pare.

Ndersa Banjoja Publike e Kafes se Formit Dardan, do te merr emrin e anetarit te cmendur- "SHPATIT," ithtarit te Cetnikeve Tito dhe Hoxha.

More interesant me kete faren e keqe, akoma nuk dojne ta kuptojne se nese ndonje komb ne bote e urren aq shume komunizmin, ai duhet te jete kombi SHQIPTAR!

Hoxha dhe gjithe cetniket e tjere Shqipfoles do te mbesin vetem si pjese e ndyte e historise sone.

Udbashet kan veshtersi te shofin se si rruget e Kosoves emrohen me emrin e Enver Hogja.
P=o te dhemb a?

Shpati
25-09-05, 10:53
Qdo dit do te shkruajm pjes nga Dossieri i Enver hogjes.
Ketu do te lexoni,se si ky cetnik i eliminoi gjith ata qe ja rrezikonin karrigen,bahkepuntoret e tij,kundershtaret e tij te njejtin sistem po e perdor edhe opozita e sotme ne Kosove


Vitet 60 ishin vitet e njė seleksionimi tjetėr masiv tė kuadrove tė ushtrisė. Nėpėr sirtaret e ish-Sigurimit tė Shtetit e nė dosjet e Enver Hoxhės u bėnė shoshitje tė tjera. Tė cilėsuarit prorusė, dolėn nė plan tė parė pėr t’u eliminuar nga ushtria. Po a ishte i vėrtetė ky gjykim i Enver Hoxhės?! Pa dyshim qė jo. Ushtarakėt, armatėn e tyre, ēdo ditė qė kalonte, diktatori i shihte me dyshim, i konsideronte pengesė pėr vazhdimėsinė e fronit, ndaj pėrgatiste goditje e asgjėsim pjesė-pjesė, duke zbatuar metodėn, ngri shumicėn dhe hidhe kunder pakicės. Kėshtu e pėsoi, Pėllumb Dishnica komisar divizioni, i burgosur; Rrahman Ruci, komandant brigade, i burgosur; Nexhip Vinēani gjeneral major, komandant divizioni i dėnuar; Esat Ndreu, komandant brigade, i pushkatuar etj., etj. Dėnimet e persekutimet, nė raste tė tilla tė kthesave, si prishja me Jugosllavinė apo kjo e viteve 60 me Bashkimin Sovjetik, ishin metodė pėr tė larguar vėmendjen, pėr tė mbajtur gjendjen e tensionuar.
Vitet 60, tė cilat u cilėsuan si vitet e vetmisė sė madhe, ishin njė sinonim tepėr i vėrtetė, sepse bota perėndimore, por edhe ajo lindore, nuk e deshėn njė regjim tė tillė despotik si ai i Enver Hoxhės. Hoxha, pėr tė shtrėnguar radhėt, nxori nė skenė tė tjerė tė ashtuquajtur tradhtarė. Nė mes tyre edhe Teme Sejkon, ish gjeneral-major i ushtrisė, ish komandant i Flotės Detare, tė cilin e pushkatuan. Teme Sejko u rrit nė njė familje atdhetare dhe intelektuale. Pushtimi fashist e gjeti nxėnės nė gjimnazin e Gjirokastrės. Nė prill 1942 pėr aktivitet antifashist arrestohet nė Tiranė, por pėr mungesė provash, nė qershor lirohet nga burgu dhe detyrohet tė kalojė nė ilegalitet. rreshtohet nė radhėt e ēetės partizane “Ēamėria”. Nė gusht tė vitit 1943 rreshtohet nė Brigadės I S dhe mori pjesė nė tė gjitha luftimet qė zhvilloi brigada nė Vithkuq, Mokėr, Mallakastėr, Dukat, nė Operacionin gjermano-balliste tė Dimrit, nė Tendėn e Qypit, nė Ēermenikė, nė Dumre, nė Luftėn pėr ēlirimin e Tiranės, etj. Nė tetor tė vitit 1944 ai emėrohet zėvėndėskomisar i Br 18 S. Pas Ēlirimit dėrgohet pėr studime tė larta intensive nė Akademinė Ushtarake “Frunze” nė Moskė, tė cilėn e pėrfundoi me rezultate tė larta. Ishte njohės i mirė i disa gjuhėve tė huaja si italishtes, greqishtes, frėngjishtes e rusishtes. Teme Sejkua, major 23-vjeēar, pas kthimit nga studimet emėrohet shef shtabi divizioni dhe nė vitin 1949 emėrohet komandant divizioni dhe pas 4 muajsh mė 05. 09. 1949 emėrohet drejtor i Drejtorisė sė Zbulimit nė Ministrinė e Mbrojtjes, me gradėn nėnkolonel. Nė moshėn 32-vjeēare, tashmė kolonel i graduar jashtė radhe, nga 1 marsi i vitit 1954, sipas urdhrit nr. 62 dt. 23.2.1954 kishte ngjitur jo vetėm shkallėt e hierarkisė ushtarake, por edhe ato tė hierarkisė profesionale. Vartėsit e respektonin pėr korrektesėn, dijet dhe ndershmėrinė. Fjalėt e mira shprehin pėr Temen eprorėt e tij, Shefqet Peēi, Arif Hasko, Petrit Dume, Maqo Ēomo, Beqir Balluku, Dilaver Poēi, Ethem Gjinushi etj. Mė 12.12.1955 kolonel Teme Sejko dėrgohet pėr studime tė larta ushtarake nė Akademinė e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura “Voroshillov”, nė Moskė. Nė Akademinė “Voroshillov” Temja u shqua si kuadėr i lartė kėmbėngulės e studioz dhe kreu kursin e taktikės, tė njėsive tė mėdha, operacionin e armatės, pėrvetėsoi teorinė e operacioneve tė frontit, fitoi shprehitė dhe dijet fillestare pėr pėrgatitjen e stėrvitjes komando-shtabi tė armatės, si dhe pėrvetėsoi bazat e pėrdorimit tė llojeve tė armėve dhe tė llojeve tė Forcave tė Armatosura nė luftimin gjitharmėsh bashkėkohor.

Te gjith mund te shkruajn pro ose kontra por jo nje ish spiun si ti.
OK.

MemphiSx
25-09-05, 14:27
Te gjith mund te shkruajn pro ose kontra por jo nje ish spiun si ti.
OK.

Shpati,Une jam nje nacionalist, i cili tere jeten do t'i luftoj UDB-ashat e sojit alla enverian si TI.
Nje njeri i cili familjarisht lufton kunder interesave te Kosoves emrin e ka UDBASH dhe me ket emer identifikohesh ti SHPATI ;)

E_Zjarrta
25-09-05, 14:45
pershendetje burra te se Djathtes

Per bese me vije mire qe keni durim te merreni me shkrime te nje njeriu Psikopat qe e enderron CIA-ne per nat ky shpati eshte nje njeri frikacak qe edhe naten ne WC kur shkon shkon me percjellje se frigohet se mos babai i tije Enver Psikopatusi Hoxha po zgjohet nga varri e po e qon ne kamp e atje nuk ka mundesi me ngrane bare si gomar edhe pse eshte proletare....

Valle deri kure keta psikopat Komunist e perbindesha te ndyre do te sillen ne Kosove

A nuk Vrate boll pyeti vellezerit e tu o shpat ata pansllavistat Komunist se si u Pushkatuan ne Dervar ( Druar) te vushtrrise per 11 Shkje 22 Shqiptare ( Te pushkatuar nga brigada e peste komandant Ramiz Alia) pastaj ne bjeshken e Qyqavices ne vendin e quajtur varri i Hoxhes valle a e din ti o shpat se ata vellezerit e tu Pan-sllavo-komunist pushkatuan 72 burra e nje femer

valle ne tivare kush masakroi shqiptaret kush Komunistat e Enveri ai baba yt heshtete e heshtete e sot langonjet e tije kan dale ne shesh e festojne turpin

Shpati
25-09-05, 16:06
Te gjith mund te shkruajn pro ose kontra por jo nje ish spiun si ti.
OK.

Shpati,Une jam nje nacionalist, i cili tere jeten do t'i luftoj UDB-ashat e sojit alla enverian si TI.
Nje njeri i cili familjarisht lufton kunder interesave te Kosoves emrin e ka UDBASH dhe me ket emer identifikohesh ti SHPATI ;)

Ti e din mir qka je e di edhe un.
Kolaboratorist po e Nacionalist jo.
Ke harruar qka ke shkruar me heret,nejse...
Ti i takon ati grupi qka (nje her je Komunist e mandej Ballist pak ma von Nacionalist e edhe pak ma von Unmikanist).
Pra je me nje fjal Kolaboracionist i kalbet.Njeriu nuk mund te ndrrohet njeriu lind i till gjaku ia qon.

Shpati
25-09-05, 16:16
pershendetje burra te se Djathtes

Per bese me vije mire qe keni durim te merreni me shkrime te nje njeriu Psikopat qe e enderron CIA-ne per nat ky shpati eshte nje njeri frikacak qe edhe naten ne WC kur shkon shkon me percjellje se frigohet se mos babai i tije Enver Psikopatusi Hoxha po zgjohet nga varri e po e qon ne kamp e atje nuk ka mundesi me ngrane bare si gomar edhe pse eshte proletare....

Valle deri kure keta psikopat Komunist e perbindesha te ndyre do te sillen ne Kosove

A nuk Vrate boll pyeti vellezerit e tu o shpat ata pansllavistat Komunist se si u Pushkatuan ne Dervar ( Druar) te vushtrrise per 11 Shkje 22 Shqiptare ( Te pushkatuar nga brigada e peste komandant Ramiz Alia) pastaj ne bjeshken e Qyqavices ne vendin e quajtur varri i Hoxhes valle a e din ti o shpat se ata vellezerit e tu Pan-sllavo-komunist pushkatuan 72 burra e nje femer

valle ne tivare kush masakroi shqiptaret kush Komunistat e Enveri ai baba yt heshtete e heshtete e sot langonjet e tije kan dale ne shesh e festojne turpin

A je mir me Shendet???
Siq po duket kokrrat si paske marr.
Per at nervat te paskan marr zjarr...

MemphiSx
25-09-05, 17:17
Ti e din mir qka je e di edhe un.
Kolaboratorist po e Nacionalist jo.
Ke harruar qka ke shkruar me heret,nejse...
Ti i takon ati grupi qka (nje her je Komunist e mandej Ballist pak ma von Nacionalist e edhe pak ma von Unmikanist).
Pra je me nje fjal Kolaboracionist i kalbet.Njeriu nuk mund te ndrrohet njeriu lind i till gjaku ia qon.

HeHe Shpati Une kam lind e do t'vdes me nje qendrim,i pa luhatshem ne Bindjen time Politike ;)

Ti me Enver Hogjen i perksini te kaluares,fara e keqe e juaja ka vdek e ska me lind ma kurr.
Lus Forumistet qe mos te debatojn mo per ket Enver Qenin se Shpatit po i rritet mendja,duke ja ba Enver Qenin si emer te perdorshem ne Forumin tone i cili eshte 100% AntiKomunist ;)

Guri i madh
25-09-05, 18:22
nji pal pantolla te nji te burgosuri ne kohen e enver hogjes muzeu i romes i ka ofru posedusit 1 kamion me rroba te reja vetem se jan te qepur me flok vend pejve qe nana e te burgosurit ja ka qep djalit gjat asoj kohe sa ishte ne burg qe pesha e tyre arrin afer 3 KG

Tomori
26-09-05, 11:29
nji pal pantolla te nji te burgosuri ne kohen e enver hogjes muzeu i romes i ka ofru posedusit 1 kamion me rroba te reja vetem se jan te qepur me flok vend pejve qe nana e te burgosurit ja ka qep djalit gjat asoj kohe sa ishte ne burg qe pesha e tyre arrin afer 3 KG


-Po e vertete eshte....te lumte "Guri i madhe"...
te falemderohem qe me perkujtove ket tragjedi...qe nfakte e gjithe shqiperija ndodhej ne ket nivel....
I nseruari "Guri i madhe" ..me beso nuk kuptoje qka i lidhe disa me ket.
.."Enver Drakullen" gjake pirsin e popullit Shqiptare....
...mbasi faktet jane evidente biles deshimtare jemi edhe vete na...
..kemi me miljone fakte qe ky ka futur totalishte Ideologjine Sllavo-Rruse
ne te menduarit e popullit Shqiptar..
.ahhh qfar fat te zi kemi pas e tashe ne ket kohe egzistojen akoma do idiota qe e lartesojne...
pyes veten a ka mundesi kjo?!!!

Tomori
26-09-05, 11:35
,[quote=Tomori][quote=Guri i madh][
Shqiptaria me Enver Hogjen ka qen dhe do te jet krenar .
Personaliteti Nr.1 ne Bote ne Shek.XX ishte Enver Hogja.
Popujt tjer mund te endrrojn qe te ken personalitet te till.
Sa ishte Enveri gjall (burrat e dheut) e thirrnin Shqiperin -Nane.
Nazistet ,Ruset ,Anglezet te gjithe e njohin ...(qyshe mos me njoft).
Akuzatoret e Enverit te sotshem jan mua ata qka e akuzonin edhe ne te kaluaren.

Sherbetoret e (Shkive -Komunistet) dhe te (Nazistve-Ballistet) edhe keta e njofin...

"Shpati" si nuk ju vjene turpe...
Perse keni kaq mllef per Ballistet...
Po ju a jeni ne dijeni qka ka perfaqsuar BALLI KOMBTAR
..a keni iden se kush ka qen Mithat Frasheri...
...a dini gje per Dekalogun...

"Shpati" sa ishte Enveri gjalle e gjithe Shqiperija ishte i burgosur i vequar nga Bota...ati kultivoheshte ideologjija pan-sllaviste,,,ne shesh te Tiranes kishe monumentin e Stalinit...e ti si njeriu i ri socialiste akoma miresh me propagande per baben tend Stalinit e ket kopil Enverin...turp te keni qe tentoni te helmoni rinin e shkelqyer shqiptare....me keto funderina

Enveri ishte ai qka Kolaboratorve Shqiptar(Ballistat dhe Nazistat) i shporri nga trojet Shqiptare.
Mllef jo por kur ndigjoi se dikush ngrit ne qiell kolaboratoret (njerz qe krahe me krahe me okupatoret e Shqiperis kan luftuar Shqiptaret).
Me vjen te viell.
Kam pas edhe te aferm qe kan qen Ballist por si burra te mir nuk i njof.

Po e vertete eshte qe Enveri shpori nacionalistet shqiptar me direktiven e Partis Komuniste te Jugosllavise.
Po shpati shpori intiligjencen Shqiptare me vllezrit e tije Serbe ne emrin e proletarjatit...!
-Shpati qka nenkupton ti me fjalen nacistet...!!
Ju nuk jeni ne gjendje te ndani kekun prej burekut..
...kur te permensish nacistet duhet te qohesh ne kembe orr kalamaj..

Shpati
26-09-05, 11:39
Ti e din mir qka je e di edhe un.
Kolaboratorist po e Nacionalist jo.
Ke harruar qka ke shkruar me heret,nejse...
Ti i takon ati grupi qka (nje her je Komunist e mandej Ballist pak ma von Nacionalist e edhe pak ma von Unmikanist).
Pra je me nje fjal Kolaboracionist i kalbet.Njeriu nuk mund te ndrrohet njeriu lind i till gjaku ia qon.

HeHe Shpati Une kam lind e do t'vdes me nje qendrim,i pa luhatshem ne Bindjen time Politike ;)

Ti me Enver Hogjen i perksini te kaluares,fara e keqe e juaja ka vdek e ska me lind ma kurr.
Lus Forumistet qe mos te debatojn mo per ket Enver Qenin se Shpatit po i rritet mendja,duke ja ba Enver Qenin si emer te perdorshem ne Forumin tone i cili eshte 100% AntiKomunist ;)

Mos ia ke vjedh kokrrat te "zjarrtes"?
Tu kan perzier "Sendet"( ky forum esht forum as i Komunistve as i Antikomunistve).
Ti Enverin mund ta quan si te don,qeshtje e jote, i ke shkaqet e tua.
Por mos prit te tjeret ta perkrahin mendimin tend.
Nje dit do ta shef Statujen e Enverit ne ndonje Qytet te Kosoves (a te pelqen a ste pelqen kuj sesht ka i intereson).

Shpati
26-09-05, 11:42
,[quote=Tomori][quote=Guri i madh][
Shqiptaria me Enver Hogjen ka qen dhe do te jet krenar .
Personaliteti Nr.1 ne Bote ne Shek.XX ishte Enver Hogja.
Popujt tjer mund te endrrojn qe te ken personalitet te till.
Sa ishte Enveri gjall (burrat e dheut) e thirrnin Shqiperin -Nane.
Nazistet ,Ruset ,Anglezet te gjithe e njohin ...(qyshe mos me njoft).
Akuzatoret e Enverit te sotshem jan mua ata qka e akuzonin edhe ne te kaluaren.

Sherbetoret e (Shkive -Komunistet) dhe te (Nazistve-Ballistet) edhe keta e njofin...

"Shpati" si nuk ju vjene turpe...
Perse keni kaq mllef per Ballistet...
Po ju a jeni ne dijeni qka ka perfaqsuar BALLI KOMBTAR
..a keni iden se kush ka qen Mithat Frasheri...
...a dini gje per Dekalogun...

"Shpati" sa ishte Enveri gjalle e gjithe Shqiperija ishte i burgosur i vequar nga Bota...ati kultivoheshte ideologjija pan-sllaviste,,,ne shesh te Tiranes kishe monumentin e Stalinit...e ti si njeriu i ri socialiste akoma miresh me propagande per baben tend Stalinit e ket kopil Enverin...turp te keni qe tentoni te helmoni rinin e shkelqyer shqiptare....me keto funderina

Enveri ishte ai qka Kolaboratorve Shqiptar(Ballistat dhe Nazistat) i shporri nga trojet Shqiptare.
Mllef jo por kur ndigjoi se dikush ngrit ne qiell kolaboratoret (njerz qe krahe me krahe me okupatoret e Shqiperis kan luftuar Shqiptaret).
Me vjen te viell.
Kam pas edhe te aferm qe kan qen Ballist por si burra te mir nuk i njof.

Po e vertete eshte qe Enveri shpori nacionalistet shqiptar me direktiven e Partis Komuniste te Jugosllavise.
Po shpati shpori intiligjencen Shqiptare me vllezrit e tije Serbe ne emrin e proletarjatit...!
-Shpati qka nenkupton ti me fjalen nacistet...!!
Ju nuk jeni ne gjendje te ndani kekun prej burekut..
...kur te permensish nacistet duhet te qohesh ne kembe orr kalamaj..

Mu ngrit ne kembe per Okupatoret e Shqiperis!

Shpati
26-09-05, 11:46
nji pal pantolla te nji te burgosuri ne kohen e enver hogjes muzeu i romes i ka ofru posedusit 1 kamion me rroba te reja vetem se jan te qepur me flok vend pejve qe nana e te burgosurit ja ka qep djalit gjat asoj kohe sa ishte ne burg qe pesha e tyre arrin afer 3 KG

Si Rrobaqepes qenka qen i mir!
A e kishin pas shtir ne Burg, per qepjne e qatyre Rrobave ?

MemphiSx
26-09-05, 13:01
Mos ia ke vjedh kokrrat te "zjarrtes"?
Tu kan perzier "Sendet"( ky forum esht forum as i Komunistve as i Antikomunistve).
Ti Enverin mund ta quan si te don,qeshtje e jote, i ke shkaqet e tua.
Por mos prit te tjeret ta perkrahin mendimin tend.
Nje dit do ta shef Statujen e Enverit ne ndonje Qytet te Kosoves (a te pelqen a ste pelqen kuj sesht ka i intereson).


Shpati,Vet Emri DARDANI tregon shum gjera,nuk po thot Forumi i Shumadis por i DARDANIS,prandaj njerzve qe kan ardhe prej Shumadis ju ndalohet rreptesisht krijimi i ideve UDB-ashe ktu ne Forumin tone ;)

Statuja e Enverit ska me u ngrit kurr mo n'trojet Shqiptare,perderisa njeher ju kan rrezu me buldozer ;)

Ti jeto me enderra,e ndoshta kur t'hyp n'pushtet Djali i vogel i Enverit (Hashim Thaqi) ndoshta do ju realizohet ajo deshir ;)

Perndryshe Harro ate pune :P [/code]

Tomori
26-09-05, 13:42
Memphisx ju lutem mos ngatroni bacen Hashim me Enverin...
....ju lutem mos va jipni ket nder komunistavet se nese ju nuk pajtoheni me te nuk don te thote se ky eshte Enveri,,,
MemphiSx,,,ju lutem te mos me keq-kuptoni por kjo sna qone kerkundi...
mos haroni bacen Hashim Thaqin ne vitet 1998..
...po te ishte vra ky burre i Kosoves,,,, qka dot komentojshit ju..
...dot ndryshonit fjalet e biles per donje manifestim kombtare
Po ju dot ishit qe dot vendoseshit naj lule tek varri Hashimit..?!!!
-E tashe meqense ju vjen inati se esht gjalle po keni kurajon te ofendoni
mos ju lutem pa ofendime , spaktit keni respekt.... :arrow:

Guri i madh
26-09-05, 16:47
nji pal pantolla te nji te burgosuri ne kohen e enver hogjes muzeu i romes i ka ofru posedusit 1 kamion me rroba te reja vetem se jan te qepur me flok vend pejve qe nana e te burgosurit ja ka qep djalit gjat asoj kohe sa ishte ne burg qe pesha e tyre arrin afer 3 KG

Si Rrobaqepes qenka qen i mir!
A e kishin pas shtir ne Burg, per qepjne e qatyre Rrobave ?

ka qen ne tv por jo serbe po shqiptare e kthe antenen nga tv shqiptare
akoma su ngope me ata shkjet e tu

Tomori
26-09-05, 17:13
nji pal pantolla te nji te burgosuri ne kohen e enver hogjes muzeu i romes i ka ofru posedusit 1 kamion me rroba te reja vetem se jan te qepur me flok vend pejve qe nana e te burgosurit ja ka qep djalit gjat asoj kohe sa ishte ne burg qe pesha e tyre arrin afer 3 KG

Si Rrobaqepes qenka qen i mir!
A e kishin pas shtir ne Burg, per qepjne e qatyre Rrobave ?

-Shpati turpe te qofte,,haram haram buka shqiptarise te qofte...
si bre te lejon zemra te tallesh ne llogarin e kesaj nene,,,
,,,,kte gjeste as armiku se ben ne keto rethana.....

-Shpati mos tjesh melez e ke influenc nga dajat tu Serb...
se ndryshe nuk di te komentoj shkrimin tuaj...
...nuk esht i rastit ka naj send ketu 100%

MemphiSx
26-09-05, 18:38
Memphisx ju lutem mos ngatroni bacen Hashim me Enverin...
....ju lutem mos va jipni ket nder komunistavet se nese ju nuk pajtoheni me te nuk don te thote se ky eshte Enveri,,,
MemphiSx,,,ju lutem te mos me keq-kuptoni por kjo sna qone kerkundi...
mos haroni bacen Hashim Thaqin ne vitet 1998..
...po te ishte vra ky burre i Kosoves,,,, qka dot komentojshit ju..
...dot ndryshonit fjalet e biles per donje manifestim kombtare
Po ju dot ishit qe dot vendoseshit naj lule tek varri Hashimit..?!!!
-E tashe meqense ju vjen inati se esht gjalle po keni kurajon te ofendoni
mos ju lutem pa ofendime , spaktit keni respekt.... :arrow:


Enver Hoxha per me mbajt veten ne pushtet i vrau edhe anetaret e Partis se vet,vrau edhe ata pak kundershtar qe merrnin guximin te kundershtonin politiken e Enverit.
Hashim Thaqi per me ndejt ne krye te Qeveris Perkohshme,vrau kundershtaret e vet politik dhe ushtarak.

Keshtu qe Tomori shum pak ka dallime ne mes te dyve,perkundrazi ende po ec rruges se Enverit ;)


Te pershendes :)

MemphiSx
26-09-05, 18:38
Memphisx ju lutem mos ngatroni bacen Hashim me Enverin...
....ju lutem mos va jipni ket nder komunistavet se nese ju nuk pajtoheni me te nuk don te thote se ky eshte Enveri,,,
MemphiSx,,,ju lutem te mos me keq-kuptoni por kjo sna qone kerkundi...
mos haroni bacen Hashim Thaqin ne vitet 1998..
...po te ishte vra ky burre i Kosoves,,,, qka dot komentojshit ju..
...dot ndryshonit fjalet e biles per donje manifestim kombtare
Po ju dot ishit qe dot vendoseshit naj lule tek varri Hashimit..?!!!
-E tashe meqense ju vjen inati se esht gjalle po keni kurajon te ofendoni
mos ju lutem pa ofendime , spaktit keni respekt.... :arrow:


Enver Hoxha per me mbajt veten ne pushtet i vrau edhe anetaret e Partis se vet,vrau edhe ata pak kundershtar qe merrnin guximin te kundershtonin politiken e Enverit.
Hashim Thaqi per me ndejt ne krye te Qeveris Perkohshme,vrau kundershtaret e vet politik dhe ushtarak.

Keshtu qe Tomori shum pak ka dallime ne mes te dyve,perkundrazi ende po ec rruges se Enverit ;)


Te pershendes :)

Tomori
26-09-05, 21:28
Memphisx ju lutem mos ngatroni bacen Hashim me Enverin...
....ju lutem mos va jipni ket nder komunistavet se nese ju nuk pajtoheni me te nuk don te thote se ky eshte Enveri,,,
MemphiSx,,,ju lutem te mos me keq-kuptoni por kjo sna qone kerkundi...
mos haroni bacen Hashim Thaqin ne vitet 1998..
...po te ishte vra ky burre i Kosoves,,,, qka dot komentojshit ju..
...dot ndryshonit fjalet e biles per donje manifestim kombtare
Po ju dot ishit qe dot vendoseshit naj lule tek varri Hashimit..?!!!
-E tashe meqense ju vjen inati se esht gjalle po keni kurajon te ofendoni
mos ju lutem pa ofendime , spaktit keni respekt.... :arrow:


Enver Hoxha per me mbajt veten ne pushtet i vrau edhe anetaret e Partis se vet,vrau edhe ata pak kundershtar qe merrnin guximin te kundershtonin politiken e Enverit.
Hashim Thaqi per me ndejt ne krye te Qeveris Perkohshme,vrau kundershtaret e vet politik dhe ushtarak.

Keshtu qe Tomori shum pak ka dallime ne mes te dyve,perkundrazi ende po ec rruges se Enverit ;)


Te pershendes :)

-"MemphiSx' ju thuani ne qeverin e perkohshme...po te ishte keshtu si mendoni ju kush dot ishte sonte ne qeveri?!!!
-Mos ju lutem sa per dijeni forte mire dini ju kush eshte ne qeveri..
....qe sdua aspak te nderhi ne kte teme..veq tju uroje sukses ne avancimin e qeshtjes kombtare,,,
-Nese ju i perkisni LDK ,,,,nuk ju ka hije te keni mllefe per oponentin politik tuajin...siq shpreheni ju per liderin e Partise kundeshtare,,,
-Une per veti kam respekte si per Ibrahim Rugoven...por njekohesishte cmoje edhe Hashim Thaqin...jo me pak se Ibrahimin...

-I nderuari "MemphiSx" po ju pyes privatishte (me falni) ku keni qene ju
me vitin 1998...
Ju pyes se une prej tjeter kende-veshtrimi shohe vitin 1998...e jo prej salonevet e lloj-lloj kafiqesh e Picerijash....
Tungji :wink:

E_Zjarrta
26-09-05, 21:52
[
Mos ia ke vjedh kokrrat te "zjarrtes"?
Tu kan perzier "Sendet"( ky forum esht forum as i Komunistve as i Antikomunistve).
Ti Enverin mund ta quan si te don,qeshtje e jote, i ke shkaqet e tua.
Por mos prit te tjeret ta perkrahin mendimin tend.
Nje dit do ta shef Statujen e Enverit ne ndonje Qytet te Kosoves (a te pelqen a ste pelqen kuj sesht ka i intereson).[/quote]

[b]

hahahahaha

ma nuk me duhen Kokrrat e Droges qe i perdorte enver hoxha e me vone Nanoja e tash qe besa edhe disa psikopat tu Kosoves e medet per shqiptare

ai guri i madh te tregoj per ata pantollonat me flok nenash por si duket shpat ke lindur e shpat ke me vdeke edhe pse ke deshire te behesh Fushe nuk ke mundesi ta arrishe at qellim

Shpati eshte shpat kudo ne bot , shpati mbetet shpat e kurre jo patriot

ju pershendete e zjarrta b][b]

MemphiSx
26-09-05, 21:53
MemphiSx' ju thuani ne qeverin e perkohshme...po te ishte keshtu si mendoni ju kush dot ishte sonte ne qeveri?!!!
-Mos ju lutem sa per dijeni forte mire dini ju kush eshte ne qeveri..
....qe sdua aspak te nderhi ne kte teme..veq tju uroje sukses ne avancimin e qeshtjes kombtare,,,
-Nese ju i perkisni LDK ,,,,nuk ju ka hije te keni mllefe per oponentin politik tuajin...siq shpreheni ju per liderin e Partise kundeshtare,,,
-Une per veti kam respekte si per Ibrahim Rugoven...por njekohesishte cmoje edhe Hashim Thaqin...jo me pak se Ibrahimin...

-I nderuari "MemphiSx" po ju pyes privatishte (me falni) ku keni qene ju
me vitin 1998...
Ju pyes se une prej tjeter kende-veshtrimi shohe vitin 1998...e jo prej salonevet e lloj-lloj kafiqesh e Picerijash....
Tungji


I nderuar Tomori une veq e bana ni krahasim ne mes te Enverit e te Hashimit,kurse per "meritat" e Thaqit mendoj qe kem debatu mjaft.

Kurse pyetjes se ku kam qen une ne vitin 1998,a don me tu pergjigj publikisht apo me M/P

Te pershendes :)

Tomori
26-09-05, 22:16
MemphiSx' ju thuani ne qeverin e perkohshme...po te ishte keshtu si mendoni ju kush dot ishte sonte ne qeveri?!!!
-Mos ju lutem sa per dijeni forte mire dini ju kush eshte ne qeveri..
....qe sdua aspak te nderhi ne kte teme..veq tju uroje sukses ne avancimin e qeshtjes kombtare,,,
-Nese ju i perkisni LDK ,,,,nuk ju ka hije te keni mllefe per oponentin politik tuajin...siq shpreheni ju per liderin e Partise kundeshtare,,,
-Une per veti kam respekte si per Ibrahim Rugoven...por njekohesishte cmoje edhe Hashim Thaqin...jo me pak se Ibrahimin...

-I nderuari "MemphiSx" po ju pyes privatishte (me falni) ku keni qene ju
me vitin 1998...
Ju pyes se une prej tjeter kende-veshtrimi shohe vitin 1998...e jo prej salonevet e lloj-lloj kafiqesh e Picerijash....
Tungji


I nderuar Tomori une veq e bana ni krahasim ne mes te Enverit e te Hashimit,kurse per "meritat" e Thaqit mendoj qe kem debatu mjaft.

Kurse pyetjes se ku kam qen une ne vitin 1998,a don me tu pergjigj publikisht apo me M/P

Te pershendes :)

Jo nuk ka nevoje tme pergjigjeni....veqse ne radhe te pare ju falemderohem ne mirekuptim..!!

-Sa per krahasimin une mendoje se nuk eshte krahasim edukvat..
Mos haroni se Enveri qendroje ne pushtet qysh prej vitit 1945 kur e vendosen shoket e tije te Idealit qe ishin SERB.
E gjer me vitin 1991...

-Sa per Hashimin smundet me thene qe eshte ne pushtet prej vitit 1999 e ketej....dhe e dyta:
Hashimin nuk e kan vendosur atehere ne qeverin e perkohshem shoket e idealit Serb..as Milladina...Popoviqa....Mugosha....Svetozara...e te tjere qe kishte Enveri prane vetes se vet ne shtabin suprem...

Besoj qe me kuptoni... :wink:

schütze
30-09-05, 19:47
Memphisx ju lutem mos ngatroni bacen Hashim me Enverin...
....ju lutem mos va jipni ket nder komunistavet se nese ju nuk pajtoheni me te nuk don te thote se ky eshte Enveri,,,
MemphiSx,,,ju lutem te mos me keq-kuptoni por kjo sna qone kerkundi...
mos haroni bacen Hashim Thaqin ne vitet 1998..
...po te ishte vra ky burre i Kosoves,,,, qka dot komentojshit ju..
...dot ndryshonit fjalet e biles per donje manifestim kombtare
Po ju dot ishit qe dot vendoseshit naj lule tek varri Hashimit..?!!!
-E tashe meqense ju vjen inati se esht gjalle po keni kurajon te ofendoni
mos ju lutem pa ofendime , spaktit keni respekt.... :arrow:
te lumt Tomori

MemphiSx
30-09-05, 19:56
Tomori,Hashim Thaqin e ka hyp n'pushtet ne vitin 1999 pasardhesit e Enver hoxhes,dmth Fatos Nano me kliken e vet,e jo vota e popullit ;)
Per ket them se shum pak dallim kan kta dy persona ne Politik

Besoj qe e kupton edhe ket :)

GASHI75
30-09-05, 20:03
Memphisx ju lutem mos ngatroni bacen Hashim me Enverin...
....ju lutem mos va jipni ket nder komunistavet se nese ju nuk pajtoheni me te nuk don te thote se ky eshte Enveri,,,
MemphiSx,,,ju lutem te mos me keq-kuptoni por kjo sna qone kerkundi...
mos haroni bacen Hashim Thaqin ne vitet 1998..
...po te ishte vra ky burre i Kosoves,,,, qka dot komentojshit ju..
...dot ndryshonit fjalet e biles per donje manifestim kombtare
Po ju dot ishit qe dot vendoseshit naj lule tek varri Hashimit..?!!!
-E tashe meqense ju vjen inati se esht gjalle po keni kurajon te ofendoni
mos ju lutem pa ofendime , spaktit keni respekt.... :arrow:


Enver Hoxha per me mbajt veten ne pushtet i vrau edhe anetaret e Partis se vet,vrau edhe ata pak kundershtar qe merrnin guximin te kundershtonin politiken e Enverit.
Hashim Thaqi per me ndejt ne krye te Qeveris Perkohshme,vrau kundershtaret e vet politik dhe ushtarak.

Keshtu qe Tomori shum pak ka dallime ne mes te dyve,perkundrazi ende po ec rruges se Enverit ;)


Te pershendes :)
po memphisx kshtue eka thaqi edhe kancerin jav shtin nė mushkri apo

MemphiSx
30-09-05, 20:11
Hahahahh Gashi Thaqi eshte i vdekur per 2 milion shqiptar ;) Na veq po qesim n'shesh t'zezat qe i ka ba ;) Mos u merakos ti per kancera :P

Neser mundesh mi pas edhe ti kancerin,per shum arsye,qe 6 vjet mbas lufte jeni kah luftoni per pushtet po ncuk :( skeni shanca bilem edhe en 100 vjet e ardhshme ;)

Guri i madh
01-10-05, 00:27
Te pershendes :)[/quote]
po memphisx kshtue eka thaqi edhe kancerin jav shtin nė mushkri apo[/quote]


GASHI SHKRUJTI
kanceri esht ni smundje natyrore per shembull hungaria esht e para ne bot per smundje te kancerit edhe asni hungarez nuk esht ne LDK
ajo smundje mundet edhe mue edhe ty e at tjetrin kush do qoft por te
ju ekziston ni smundje shpirtrore qe ka lidhje prej trurit te vogel me lukth
do te thot juve vetem neuro psikiatri bastri pllana ja u gjen ilaqin

gjini
02-10-05, 20:56
per ata qe e nderuan enver hoxhen kisha nje propozim qe sa ma pare le te shkojne te heqim hajvani e te bajne analizat e trurit te vogel se te madhin nuk e paskan fare.
pa idhnim sory.

GASHI75
02-10-05, 21:59
Hahahahh Gashi Thaqi eshte i vdekur per 2 milion shqiptar ;) Na veq po qesim n'shesh t'zezat qe i ka ba ;) Mos u merakos ti per kancera :P

Neser mundesh mi pas edhe ti kancerin,per shum arsye,qe 6 vjet mbas lufte jeni kah luftoni per pushtet po ncuk :( skeni shanca bilem edhe en 100 vjet e ardhshme ;)
po po por ne se ham buken parazitė edhe kancerogjene e artificiale, por e ham buken natyrale dhe si pimė nga pesė pako cigare dhe qokancatė serbe kto janė smundje vdekje pruse apo.

Dilaver
15-10-05, 12:19
Ferizaj, festė pėr ditėlindjen e Enver Hoxhės


Faton Osmani

“Ardhja juaj ėshtė njė nderim i veēantė pėr Enver Hoxhėn, i cili ishte dhe mbeti kapedan i tė gjitha kohėrave nė historinė e Shqipėrisė”. Kėshtu shkruhet nė ftesat e Kėshillit Organizativ pėr manifestimin qė do tė organizohet me rastin e 97-vjetorit tė lindjes sė Enver Hoxhės, ditėn e shtunė nė qytetin e Ferizajt, Kosovė. Njėri nga anėtarėt e kėshillit organizativ tė manifestimit, Remzi Hasani, thotė se nė ceremoninė e rastit janė ftuar rreth 150 mysafirė nga mbarė trojet etnike shqiptare. “Nuk bėjmė pėrpjekje pėr ta kthyer regjimin e Enver Hoxhės, por duam qė tė nderohet njė periudhė historike, qė ne e konsiderojmė shumė tė ndritshme dhe shumė tė lavdishme, qė shteti shqiptar e ka pasur krenari. Kjo ėshtė njė pėrpjekje, njė kėrkesė pėr ta vėnė figurėn e Enver Hoxhės nė vendin e vet, qė i pėrket nė histori”, - thotė Remzi Hasani, profesor i filozofisė dhe i sociologjisė. Hasani tha se e kanė marrė konfirmimin se me ekipin nga Shqipėria do tė jetė edhe i biri i Enver Hoxhės, Iliri, por megjithėkėtė, nuk beson se ai do tė vijė. “ Janė ca rrethana pėr tė cilat familja Hoxha mendon se situata nuk ėshtė ende stabile, aq sa Iliri tė vijė lirshėm. Megjithatė, do tė shohim nesėr”,- tha Hasani. Ai thotė se rreth 150 veta janė ftuar nga tė gjitha trojet ku jetojnė shqiptarėt. “Do tė ishte mirė qė tubimi tė mbahej nė Prishtinė, por kėtu ka gjetur mbėshtetje dhe kėtu do tė mbahet. Fundja, Enver Hoxha ėshtė i Ferizajt, po aq sa ėshtė i Gjirokastrės, i Tetovės, i Dibrės...”, - shprehet Remzi Hasani, lider lokal i Lėvizjes Popullore tė Kosovės (LPK). Pėrkujtimi i figurės sė Enver Hoxhės nė Ferizaj, thuhet tė jetė bėrė disa herė gjatė viteve tė fundit, por publikisht pėrvjetori i vdekjes sė tij, ėshtė shėnuar nė prillin e sivjetėm, me ē’rast adhuruesit, e kanė vlerėsuar Hoxhėn si njėrėn nga figurat mė tė mėdha tė historisė sė popullit shqiptar, krahas Skėnderbeut. Ferizaj duket tė ketė jo pak simpatizantė tė ish-udhėheqėsit diktator tė Shqipėrisė. Kohė mė parė, me iniciativėn e njė grupi qytetarėsh ferizajas, janė mbledhur 650 nėnshkrime me kėrkesėn drejtuar Kuvendit Komunal, qė ndonjė nga rrugėt a sheshet e qytetit tė Ferizajt tė emėrtohet me emrin e Enver Hoxhės. “Ne mendojmė se Enver Hoxha ishte dhe mbeti personaliteti mė i shquar, qė ka njohur ndonjėherė historia e Shqipėrisė, qoftė si strateg i luftės ēlirimtare, qoftė si udhėheqės popullor, i cili me besnikėri e ruajti dinjitetin dhe krenarinė e shqiptarit, qoftė edhe si burrė-shteti, qė ndėrtoi platformė tė shkėlqyer pėr ruajtjen e unitetit gjithėkombėtar”, - thuhet nė arsyetimin e peticionit drejtuar KK-sė tė Ferizajt. Mirėpo, kryetari i Komisionit pėr emėrtimin dhe riemėrtimin e rrugėve dhe shesheve tė Ferizajt, Ibrahim Rexhepi, thotė se ky komision tashmė e ka pėrfunduar punėn. “Kėrkesat e mėvonshme nuk do tė mund t’i marrim parasysh. Tani ėshtė punė e KK-sė, t’i shqyrtojė kėrkesat, nėse i duken tė arsyeshme. Por, nuk e kuptoj pse nė Ferizaj ekziston ky invazion, para se ta thotė Shqipėria fjalėn e vet pėr Enver Hoxhėn”, - tha Rexhepi. Por kryetari i Ferizajt, Faik Granica, thotė se propozimi do tė dalė para komisionit. “Ēdo iniciativė e qytetarėve ėshtė iniciativė. Ėshtė e drejtė e tyre kjo. Ata e kanė shfrytėzuar kėtė tė drejtė. A do tė miratohet apo jo, do tė vendos KK-ja”, - thotė Grainca. Edhe PDK-ja nė Ferizaj vlerėson se peticioni i qytetarėve ėshtė konform tė drejtės qytetare pėr shprehje tė mendimit tė lirė. “PDK-ja vlerėson se procedurat demokratike nėnkuptojnė padyshim edhe vullnetin dhe tė drejtėn e deklarimit individual apo grupor, i cili duhet tė trajtohet objektivisht nėpėrmjet procedurave pėrkatėse, pėr tė marrė ose jo konfirmimin nėpėrmjet deklarimit tė shumicės”,- tha zėdhėnėsi i PDK-sė nė Ferizaj, Besim Zymberi.

Kodra
15-10-05, 12:45
**********
**********
**********


Pėrshėndetje pėr tė gjithė


Unė nuk do ta shkruaj ndonjė referat,do tė mundohem shkurt me njė apo dy fjali ta them atė qė i pėrket periudhės sė Enverit.


50 vjet,janė shumė ,ndoshta nuk ka mundur ashtu si ka dėshiruar Enveri tė punoj,por edhe nėse do tė ishin 30 vjet,prapė mjaftojn,qė njė burrė shteti ta avanson popullin e tij vetėm pėrpara.

Ēka bėri Enveri,nė kėto vitet e regjimit tė tij ?

Ka bėrė shumė,por jo nė tė mirė tė popullit sepse ai nuk i ka besuar vetvetes e le mė tė tjerėve.
Ka bėrė shumė saqė Shqipėrin e la vendin mė tė varfėr tė Botės.Po ta kishte ndjenjėn Kombėtare,Enver Hoxha do ta lironte popullin nga Ekstremizmi diktatorial,e pėrmes kėtij lirimi,do ta ngriste popullin aq shumė,sepse veēoritė gjografike tė Shqipėrisė e bėjnė ,njė shtet me tė gjitha mundėsitė qė populli i saj ti ketė tė gjitha.

Detin,Lumenjt e bukur,Kodrat e bukura,Reliefi bregor,kodranor tė bėn mahnitės.

Kėto nuk i ka shfrytėzuar Enveri nė tė mirė tė popullit.Kodra

NDRECA
15-10-05, 13:05
LPK-ja,

Tash perkujton Enver Hoxhen ,neser Stalinin ,pasneser Fadil Hoxhen Sinan Hasanin Rrahman Morinen ,Mehmet Maliqin etj ... e ne te ardhmen do t'i perkujtoj deputetin e vet me mbiemrin Collaku i cili pas fjalimit te tij qe kishte per here te pare ne Parlamentin e Kosoves sulmoj dhe akuzoj padretesisht presidentin Rugova i cili nuk kishte reaguar fare.

Por disa dite me vone mjetet e informimit dhane lajmin se deputeti i LPK-se z.Callaku paska pas sulm ne zemer dhe paska vdeke ,LPK-ja mundet ta perkujtoj edhe kete deputetin qe e permenda me lartz.Collaku.
LPK duhet te gjitha figurat me antishqiptare ti perkujtoj se e tille ishte eshte dhe do te mbetet .Fatkeqesiht.


pershendetje

Gentiani
16-10-05, 12:52
Ka shumė mėnyra pėr tė humbur njeriu kohėn dhe thyer monotoninė, por ajo qė e kishin zgjedhur LPK-istat nė Ferizaj ėshtė mė kontraproduktivja qė ka mundur tė dėgjojė, lexojė njeriu ndonjėherė.

Ēka pėr ti shtuar kėsaj njeriu pos: tė na rrojė Xhaxhi e bashkė me te edhe organizatorėt e atij pėrkujtimi :lol: :lol: :wink:

IB
16-10-05, 17:28
Te pershendes gashi75 dhe kame nje mendim se gjitha afishimet e juaja sjane asgje tjeter por vetem afishime te turpit por edhe keshtu ki te drejt sepse morali dhe ndergjegjeja e juaj nuk peshon ma teper.

afrim preniqi
17-10-05, 20:11
Edhe mjiher dua te kyqem ne ket teme,disa ketu i ngatrrojne gjerat.
Se pari: LPK-JA nuke ishte organizatore e ketij tubimi ,por ishini qytetar patriot te Ferizajit e rretheve te ndryshme te shqiperise.asgje te keqe nuke shohe ketu,jetojm ne pluralizem politike njerzit kane te drejte te mendojne ndryshe nga te tjeret ,ju akoma nuke e keni kuptuar realitetin,flitni pa argumente jo ai ka qene keshtu e asshtu,koha do te tregoje se kushe ishte shoku ENVER HOXHA,ju nuke jeni ata qe do e vleresoni ,por historia do te tregoje ,se SHqiperia edhe SHqiptaret duhet te jen krenar qe kane pasur nji strateg si ENVER HOXHA:.
ENVER HOXHA DO JETOI GJITHMONE NE ZEMRAT E SHQIPTARVE TE VERRTET!

sherri
17-10-05, 21:45
Enver Hoxha,ne ka.li te bardh ja ke q. nanen popullit shqiptar.
Parti Enver jemi gati kur do her...
A po shegargji jan ba keta kopilat e Enverit ejjj
hahaahahaaa shum po shegarni me at far magari!!!

jasht teme a? ani se tema qe me esht hahaahahahaahahahaha

Shpati
18-10-05, 10:53
Enver Hoxha,ne ka.li te bardh ja ke q. nanen popullit shqiptar.
Parti Enver jemi gati kur do her...
A po shegargji jan ba keta kopilat e Enverit ejjj
hahaahahaaa shum po shegarni me at far magari!!!

jasht teme a? ani se tema qe me esht hahaahahahaahahahaha

Enveri ka qen konsekvent kunder spiunve dhe (shqiptarve kolaborator te huaj).

Shpati
18-10-05, 10:57
Te pershendes gashi75 dhe kame nje mendim se gjitha afishimet e juaja sjane asgje tjeter por vetem afishime te turpit por edhe keshtu ki te drejt sepse morali dhe ndergjegjeja e juaj nuk peshon ma teper.

IB,
Ti edhe me par e ke luftuar nacionalizmin dhe irredentizmin ,simbas urdhrave te shkive...
A je duke i marr prap urdhrat nga shkijet? apo vepron automatikisht nga pervoja!

Shpati
18-10-05, 11:04
[
Mos ia ke vjedh kokrrat te "zjarrtes"?
Tu kan perzier "Sendet"( ky forum esht forum as i Komunistve as i Antikomunistve).
Ti Enverin mund ta quan si te don,qeshtje e jote, i ke shkaqet e tua.
Por mos prit te tjeret ta perkrahin mendimin tend.
Nje dit do ta shef Statujen e Enverit ne ndonje Qytet te Kosoves (a te pelqen a ste pelqen kuj sesht ka i intereson).

[b]

hahahahaha

ma nuk me duhen Kokrrat e Droges qe i perdorte enver hoxha e me vone Nanoja e tash qe besa edhe disa psikopat tu Kosoves e medet per shqiptare

ai guri i madh te tregoj per ata pantollonat me flok nenash por si duket shpat ke lindur e shpat ke me vdeke edhe pse ke deshire te behesh Fushe nuk ke mundesi ta arrishe at qellim

Shpati eshte shpat kudo ne bot , shpati mbetet shpat e kurre jo patriot

ju pershendete e zjarrta b][b][/quote]

Te zjarrtes,

Mjerimi nuk esht vetem "pun gjepi" !
Por te ti e zjarrt fillon "mjerimi" ne Koke...

progoni
18-10-05, 15:26
Vdekja e para 20 vjeteve

ishte vdekja e miliont e tij.

Enveri vdiste per ēdo dite, me vuajtjet qe i bente Shqipėris,

shqiptarėt herė i bėte rus herė kinez herė kuban .

Te vdekur jan edhe ata qe festojn kte ideologji te mykur.

Shpati
18-10-05, 16:16
Vdekja e para 20 vjeteve

ishte vdekja e miliont e tij.

Enveri vdiste per ēdo dite, me vuajtjet qe i bente Shqipėris,

shqiptarėt herė i bėte rus herė kinez herė kuban .

Te vdekur jan edhe ata qe festojn kte ideologji te mykur.

Te jesh i mir esht pervilegj; por ke edhe kundershtar.Ketu vrehet; parafqiten kritikus sikurse edhe Kepurdhat mbas Shiut.
Enveri ishti njeri me kaliber botror.

IB
18-10-05, 17:55
Te pershendes shpati dhe po me vjen mire qe tani e paske marre edhe nje detyre te re "Avukat i popullit" zotri shpati une nuk i kame gjykuar idet dhe mendimet politike te gashit75 por vetem anen njerezore dhe morale te tija te cilat jane ne kundershtim me etiken dhe moralin njerezor dhe te kisha lutur qe ti lexojsh afishimet e tija.kurse sa i perket asaj se e kame gjykuar nacionalizmin dhe iredentizmin po me vjen keqe se nuk ja ke qelluar sepse une kame qene nje adhurus dhe njeri nder pjesmarsit e tyre dhe se prej kendej e tutje une nuke do te afishoj me avukat sepse une nuk jame avukat.

Gentiani
18-10-05, 21:21
Shpati si kalove nė festė ? ja vlenė, ja vlenė qė edhe pėr tė penzionuar tė ketė "festa tė fshatit socialist" nganjėherė si kjo e fundit :wink: cilin fshat socialist e keni nė listė ti vendosni emrin e xhaxhit ? :wink:

Guri i madh
18-10-05, 23:14
[
Te jesh i mir esht pervilegj; por ke edhe kundershtar.Ketu vrehet; parafqiten kritikus sikurse edhe Kepurdhat mbas Shiut.
Enveri ishti njeri me kaliber botror.[/quote]

shpati shkrujti

a ekeni propozue naj qytet te kosoves i cili ne te ardhmen do ta ket emrin STALIN GRAD .
edhe a dota formoni prarp kolektivin dhe kujna dotja pagujna tepricen e prodhimit (vishakun ) nese nuk e keni propozue une te kisha propozue
kan tjeter pos teje i plotson te gjitha kushtet per ket post .
kshtu qe do te jesh ma i forti ne globin toksor me vete i kie ruset edhe
kinezet .

Shpati
19-10-05, 10:16
Te pershendes shpati dhe po me vjen mire qe tani e paske marre edhe nje detyre te re "Avukat i popullit" zotri shpati une nuk i kame gjykuar idet dhe mendimet politike te gashit75 por vetem anen njerezore dhe morale te tija te cilat jane ne kundershtim me etiken dhe moralin njerezor dhe te kisha lutur qe ti lexojsh afishimet e tija.kurse sa i perket asaj se e kame gjykuar nacionalizmin dhe iredentizmin po me vjen keqe se nuk ja ke qelluar sepse une kame qene nje adhurus dhe njeri nder pjesmarsit e tyre dhe se prej kendej e tutje une nuke do te afishoj me avukat sepse une nuk jame avukat.

Per IB,

Ne mesazhin tend te fundit ju e keni atakuar pa kurrfar nevoje Gashin...
Nuk them se kur te sulmon dikush ti te hesht.
Nuk besoi se Gashin e "njihni" qe te flitni per moralin e tij.
Rreth asaj se kush jeni ju!
Mozaiku behet ;duke vendosur Guret nje nga nje.
Simbas mesazheve te tua je duke shkuar ne at drejtim ...E cili esht ai drejtim e kam cekur ne mesazhin e me siperm.

Shpati
19-10-05, 10:21
Shpati si kalove nė festė ? ja vlenė, ja vlenė qė edhe pėr tė penzionuar tė ketė "festa tė fshatit socialist" nganjėherė si kjo e fundit :wink: cilin fshat socialist e keni nė listė ti vendosni emrin e xhaxhit ? :wink:

Me vjen mir qe ka pasur fest .
Personalisht nuk kam marr pjes ne at fest, por heren tjeter do ta dergoi nje fest ne qoft se don te merr pjes ne festim.
Me nje kusht!
Ne qoft se nuk te pengon te feston me Shqiptar.

Shpati
19-10-05, 10:36
[
Te jesh i mir esht pervilegj; por ke edhe kundershtar.Ketu vrehet; parafqiten kritikus sikurse edhe Kepurdhat mbas Shiut.
Enveri ishti njeri me kaliber botror.

shpati shkrujti

a ekeni propozue naj qytet te kosoves i cili ne te ardhmen do ta ket emrin STALIN GRAD .
edhe a dota formoni prarp kolektivin dhe kujna dotja pagujna tepricen e prodhimit (vishakun ) nese nuk e keni propozue une te kisha propozue
kan tjeter pos teje i plotson te gjitha kushtet per ket post .
kshtu qe do te jesh ma i forti ne globin toksor me vete i kie ruset edhe
kinezet .[/quote]
Hajgaret anash***
Por pse jo ?
Emrin e Enverit ta mban esht nder,pse jo edhe nje Qytet i Kosoves.
Emri, Enver ne Bote personifikohet me te sukseseshmin dhe te pa thyshmin.
Jam i bindur se nje Qytet i Kosoves do te mund te pagzohet me Emrin Enver.
Propozimi im;
Mitrovica do te mund te pagezohet me Emrin "Enver" (mjaft e ka bajtur Qyteti i Minatorve emrin e nje Shkau)-(emrin e nje Shkau veq ia kemi hekur -Titos).

IB
19-10-05, 11:03
Te pershendes shpati, dhe po te tregoj se nuk e njof zotri gashin dhe asnje forumist, por nuk ka nevoj ta njof sepse me shkrimet e tija, ai gjithnje po e tregon vehten, dhe se kete vrejtje nuk ja kame bere se ai ka bindje dhe mendime politike te kunderta me te mijat, sepse cdo ide dhe mendim i lire i cdo njerit ka ndoni doze pozitive por afishimet e zotriut (adhuruesit te juaj apo klientit te juaj sepse ju e muarrt rolin mbrojtes te gashit dhe se jame i bindur se ai eshte i afte ta mbroj vehten dhe ndoshta edhe juve) gjithmone tejkalojn mendimet dhe idet e tija politike, ne ate te nenqmimit urejtjes dhe perqeshjes ndaj personave fizik dhe fatkeqesive te individeve te caktuar e kjo per mendimin tim nuk i takon askujt ne kete forium te mirret me keso gjera dhe kjo duhet te vlen edhe per zotri gashi75.

Shpati
19-10-05, 15:46
Te pershendes shpati, dhe po te tregoj se nuk e njof zotri gashin dhe asnje forumist, por nuk ka nevoj ta njof sepse me shkrimet e tija, ai gjithnje po e tregon vehten, dhe se kete vrejtje nuk ja kame bere se ai ka bindje dhe mendime politike te kunderta me te mijat, sepse cdo ide dhe mendim i lire i cdo njerit ka ndoni doze pozitive por afishimet e zotriut (adhuruesit te juaj apo klientit te juaj sepse ju e muarrt rolin mbrojtes te gashit dhe se jame i bindur se ai eshte i afte ta mbroj vehten dhe ndoshta edhe juve) gjithmone tejkalojn mendimet dhe idet e tija politike, ne ate te nenqmimit urejtjes dhe perqeshjes ndaj personave fizik dhe fatkeqesive te individeve te caktuar e kjo per mendimin tim nuk i takon askujt ne kete forium te mirret me keso gjera dhe kjo duhet te vlen edhe per zotri gashi75.

Keq e mir, ti duhet te akcepton edhe mendimin e tij.
Nuk e morra ne mbrojtje Gashin pasi i njeti esht nje forumist exelent ai mund vet te mbrohet...
Por esht vrejtur se ju ne kohe te fundit (fyeni forumistet)diqka e pa zakonshme !
Mashtrusit dhe intrigantet (atakohen me Kancer)...ne qoft se nuk e ke ditur shko dhe pyete ndonje Mjek.
Gashi ka then at qka mendon (si i kan punet LDK-istat un nuk e di).

IB
19-10-05, 17:48
Te pershendes zotri shpati dhe nje dua te them se ne keto 50 vitet e mija te kaluara dhe ne te ardhmen kurr ne jete se kame ofenduar dikend dhe kurre nuk jame knaqur me fatekeqesit e dikuj pa marre parasysh se kush eshte ne pytje dhe se qfar bindje politike eshte i percaktuar se une kete e konsideroj si nje element anti njerezor dhe jo human e neqoftese ju keni bindje te kundert ateher mundeni te vazhdoni edhe me tutje dhe ju uroj sukses deri sa te bindeni per keto gjeste anti humane ose te ballafaqoheni me fatekeqesi te ngjajshme
Mashalla ju qofte

Shpati
20-10-05, 16:05
Te pershendes zotri shpati dhe nje dua te them se ne keto 50 vitet e mija te kaluara dhe ne te ardhmen kurr ne jete se kame ofenduar dikend dhe kurre nuk jame knaqur me fatekeqesit e dikuj pa marre parasysh se kush eshte ne pytje dhe se qfar bindje politike eshte i percaktuar se une kete e konsideroj si nje element anti njerezor dhe jo human e neqoftese ju keni bindje te kundert ateher mundeni te vazhdoni edhe me tutje dhe ju uroj sukses deri sa te bindeni per keto gjeste anti humane ose te ballafaqoheni me fatekeqesi te ngjajshme
Mashalla ju qofteFaliminderit,

Njerzit veprojn "instiktivisht" ne princip nuk ia dua askuj te keqen .
Por per "ndonje" qe ben "zullum" veproi si veprojn te gjith...
Thjesht them; "Zoti ja theft Qafen" ja se knaqem se Zoti ja then Zullumqarit Qafen por se Zullumqari nuk do te ia thej te pa fajshmit Qafen.
E ty Zoti te ruajt

Tomori
21-10-05, 15:03
Jeni dale prej temes:
,,,na po diskutojme per Laper-Enverin,,,perqendroheni ne teme ju lutem!

Shpati
21-10-05, 16:12
Jeni dale prej temes:
,,,na po diskutojme per Laper-Enverin,,,perqendroheni ne teme ju lutem!

Kush flet; pa e pyte?

sherri
21-10-05, 16:30
Jeni dale prej temes:
,,,na po diskutojme per Laper-Enverin,,,perqendroheni ne teme ju lutem!

Kush flet; pa e pyte?
hahaahaha Ti paske fol pe te pyet!!une fola pa me pyet!te gjithe ketu folim pa na pyet as kushe.llaf po bajm more qy,a ti veten msus me nien a !? me qu gishtin kush don me fol.vakia e zotit :(

Guri i madh
21-10-05, 20:07
Jeni dale prej temes:
,,,na po diskutojme per Laper-Enverin,,,perqendroheni ne teme ju lutem!

Kush flet; pa e pyte?
hahaahaha Ti paske fol pe te pyet!!une fola pa me pyet!te gjithe ketu folim pa na pyet as kushe.llaf po bajm more qy,a ti veten msus me nien a !? me qu gishtin kush don me fol.vakia e zotit :(

shpati paska shkuar aq larg sa qe edhe ne forumin dardania duhet me lyp leje per me shkrue diktator bash si enver hogja

Shpati
22-10-05, 12:38
Jeni dale prej temes:
,,,na po diskutojme per Laper-Enverin,,,perqendroheni ne teme ju lutem!

Kush flet; pa e pyte?
hahaahaha Ti paske fol pe te pyet!!une fola pa me pyet!te gjithe ketu folim pa na pyet as kushe.llaf po bajm more qy,a ti veten msus me nien a !? me qu gishtin kush don me fol.vakia e zotit :(

Kush flet;pa e pyet?

Kercovari
22-10-05, 12:44
Aiiii more shpati ke gjet belan me Enverin.Keto "Revizionista te ri"Nuk te kuptojne ty si Maeksist leninist shqipatare.

http://www.marxists.org/reference/archive/hoxha/hoxha.jpg

vetem ky te kuptone mire po ka haru te flase i gjori. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:

Shpati
22-10-05, 13:57
Aiiii more shpati ke gjet belan me Enverin.Keto "Revizionista te ri"Nuk te kuptojne ty si Maeksist leninist shqipatare.

http://www.marxists.org/reference/archive/hoxha/hoxha.jpg

vetem ky te kuptone mire po ka haru te flase i gjori. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:

Flm per foto...
Ai esht i pa vdekshem (kemi mundsi te lexojm librat e tij).

Guri i madh
22-10-05, 17:37
Aiiii more shpati ke gjet belan me Enverin.Keto "Revizionista te ri"Nuk te kuptojne ty si Maeksist leninist shqipatare.

http://www.marxists.org/reference/archive/hoxha/hoxha.jpg

vetem ky te kuptone mire po ka haru te flase i gjori. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:

enver hogja e mauceduni sikur buka e ni brumi
kuj ti kruhen vesh e brina let tja msyn andej nga kina shpat ndoshta ju komunistat e ken dikun ket kang per gjagjin e juaj enverin knaqnu tuj e ndegjue e shihni andrra se shqiptaret dotju perkrahin

Kercovari
22-10-05, 17:50
Guri Madh i nderuar
:lol: :lol: :lol: Edhe une krenohem me Everin se e kam pas baben ballist. :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:

Guri i madh
22-10-05, 18:08
Guri Madh i nderuar
:lol: :lol: :lol: Edhe une krenohem me Everin se e kam pas baben ballist. :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:

te kuptova fort mir kalofsh si esht masmiri
perzemersisht te pershendes

gjini
22-10-05, 21:26
--------------------------------------------------------------------------------
Nga Sami Repishti
Personalisht, jam arrestue, torturue, dhe dėnue me 15 vjet burg tė randė nė moshėn 21 vjeēare, qė nga viti 1946, nga aparati shtypės i kriminelit komunist E.H. Njera nga akuzat ka qenė kėrkesa ime pėr Bashkimin e Kosovės me Shqipninė. Pėr 60 vjet me rradhė, e papushim, kam punue pėr suksesin pėrfundimtar tė popullit kosovar, e pavarėsinė e plotė tė Kosovės shqiptare.


I nderuari zoti Rexhepi,

Kėto ditėt e fundit, kam lexue nė gazetėn ILLYRIA tė Nju Jork-ut (nr. 1482, dt. 23-26 shtator 2005, f. 14), nji artikull, qė mbante titullin: "Kosovė, 500 firma pėr Enver Hoxhėn", dhe "Korrieri" Tiranė. Sipas kėtij artikulli, rreth "… 500 nėnshkrime tė protokolluara dhe tė dorėzuara nė Komisionin pėr Emėrtimin e Rrugėve dhe Shesheve, nėpėrmjet tė cilave, kėrkohet emėrtimi i njė rruge a sheshi me emrin e ish - udhėheqėsit komunist nė qytetin Ferizaj."

Ky propozim, shkruhet nė artikull, pėrkrahet nga zyrtarėt e lartė tė komunės Ferizaj, Remzi Hasani, Rexhep Sadiku e Hamdi Reka (kryetar i Shoqatės pėr Bashkimin Gjithėkombėtar), i cili, shprehet kėshtu: " …Ferizaj, ėshtė njė qytet revolucionar. Ėshtė turp qė njė rrugė a njė shesh mos tė ketė emrin e Enver Hoxhės, kėtij kolosi tė historisė sonė…etj."

Nji informatė e tillė, ka tronditur thellėsisht lexuesit e bashkėsisė shqiptaro - amerikane. Shumica e tyne, janė viktimė e pafajshme ose familjarė tė viktimave tė terrorit 45 vjeēar komunist nė Shqipni, nji sistem i frymėzuem e i imponuem kryesisht nga satrapi aziatik, E.H.

Kur mendohet se kėrkuesit, janė individė me nji shkallė arsimore pak e shumė tė naltė, nji kėrkesė e kėtillė kalon kufijtė e sė zakonshmes. Ajo paraqitet si nji shtrembėrim i qėllimshėm i realitetit komunist enverist nė Shqipni dhe nji monstruozitet moral, njikohsisht.

Tė zėsh me gojė emnin e dikatorit mė tė keq, qė ka njohur atdheu ynė shqiptar nė historinė e tij tremijėvjeēare Ballaban Pasha, Esat Toptani, Haxhi Qamili dhe Sinan Hasani juaj, janė tė vegjėl para tij, tė tregosh respekt pėr kėtė figurė, qė trathtoi ēdo gjė, qė asht ma e shejtė pėr ēdo shqiptar, qė nga humbja e pavarėsisė shqiptare nė 1945 - 1948, deri tek trathtia e madhe, qė ai i bani Kosovės martire gjatė gjithė jetės sė tij, t'a quash atė "kolos i historisė sonė", tregon se "historianėt" e revizionizmit komunist shqiptar tė Kosovės, janė aq symbyllur dhe fanatikė, sa qė nuk shohin gjakun e pafajshėm tė mė shumė se 6.000 vėllazėnve dhe motrave tė pushkatuem ose tė vrarė nė torturė nga monstri komunist nė Shqipni;

do tė thotė tė mos dėgjosh gjamet, ulėrimat, vajtimet e ma shumė se 50.000 tė burgosunve politikė e tė familjeve tė tyne (shumė nga ata tė denuem pse kėrkuen bashkimin e Kosovės me Shqipninė);

do tė thotė tė mos kesh asnji ndjenjė njerėzore pėr familjet e internuera prej vitit 1945 dhe deri nė vitin 1990, katėrdhetė e pesė vjet pa nderpremje;

do tė thotė tė mos kesh asnji shqetėsim pėr qindra mijėra punėtorė, qė u banė robėr modernė tė punishteve shtypėse shtenore;

tė injorosh qindra mijėra fshatarė, bujkrobė tė klikės sunduese, qė i shfrytėzoi deri nė palc nė kooperativat bujqėsore, qė nuk ushqyen as edhe familjet e tyne;

don me thanė tė mos mėshirosh mijėra intelektualė tė aftė dhe tė ndershėm shqiptarė, qė u zhdukėn pa gjurmė, u mbytėn nė burgjet e errėta komuniste shqiptare, ose u internuen nė fshatrat ma tė humbuna tė Shqipnisė, qė tė ndėrpritej krijimtaria e tyne, dhe qė shpiegon shkretėtirėn letrare tė Shqipnisė pėr ma shumė se 45 vjet…

I nderuemi zoti Rexhepi,

Pėrsonalisht, jam arrestue, torturue, dhe dėnue me 15 vjet burg tė randė nė moshėn 21 vjeēare, qė nga viti 1946, nga aparati shtypės i kriminelit komunist E.H. Njera nga akuzat, ka qenė kėrkesa ime pėr Bashkimin e Kosovės me Shqipninė. Pėr 60 vjet me rradhė, e papushim, kam punue pėr suksesin pėrfundimtar tė popullit kosovar, e pavarsinė e plotė tė Kosovės shqiptare.

Sot, kam kėnaqėsinė e madhe tė shoh se Kosova asht e lirė, shtet qė po lind nėn protektoratin e OKB-s, me pushtetet e veta legjislative, ekzekutive dhe pjesėrisht gjyqsore, e nė pėrgaditje pėr fazėn ė fundit: pėrcaktimin e statusit final tė Kosovės.

E gjithė bota shqiptare, asht e mobilizueme, pėr nji qėllim kaq tė naltė, nė tė dy anėt e kufinit artificial shqiptar. Synimi i ēdo shqiptari sot, asht tė ndėrtohet nji Kosovė e lirė, e pavarun, demokratike, e bashkueme dhe europiane…

Besoj, se edhe ju jeni dakord me kėtė pėrcaktim.

Por "demokraci", nuk do tė thotė aprovimi, dhe akoma ma keq, naltsimi, himnizimi i diktaturės sė proletariatit, shpikja ma e shemtueme e shekullit njizet. Me ngritė "komunizmin" e sidomos "enverizmin", si forma ma e pėrēudnueme e komunizmit nė Europė, don me thanė, njeriu duhet tė jetė ose krejt ekstra-territorial, banor i nji bote tjetėr jashtė botės sonė tė pėrbashkėt, ose nji qėllimkeq, qė pėrpiqet tė sjellė mbrapa katastrofen vdekjeprurėse tė Shqipnisė ish-rregjimin enverist.

Vetėm kėshtu e kuptoj unė pėrpjekjen me "rihabilitue" ose ma keq "me nderue" E.H. kėtė pjellė tiranike tė historisė sonė bashkėkohore. Prandej, asht turp pėr Ferizajn, qė nji rrugė a shesh tė ketė emrin e E.H., kėtij mostri mishngranės tė shekullit tonė bashkėkohor…!

Si vėlla shqiptar, e quej pėr detyrė morale dhe qytetare tė dorės sė parė me ēfaqė mendimin tim, nė lidhje me "kerkesėn" e masipėrme.

Uroj me gjithė zemėr qė tė vini dorėn nė zemėr, e tė gjykoni me zemėr tė hapun dhe mendje tė lirė tė kaluemen tragjike tė 3.5 milion vėllazėnve e motrave tueja shqiptarė nė ish- Shqipninė komuniste, para se tė merret vendimi i fundit.

Unė kam besim nė arsyen dhe ndėrgjegjėn tuej.


Me nderime mė tė mira,
Sami Repishti Ph.D.
City University of New York
Ish i burgosun politik (1946 - 1956)
dhe aktivist pėr tė Drejtat e Njeriut.

Guri i madh
23-10-05, 22:43
Flm per foto...
Ai esht i pa vdekshem (kemi mundsi te lexojm librat e tij).[/quote]
shpati po thot

ju jeni si qito mizat sot qe nuk po ju nxen vendi vend her ne dor e her te kembet herne tavolin besa edhe ne kok po tentojn me hyp se pedin qe deri nestra kan jet e ju erdhi fundi
tut mir sehr leid shpati

Kercovari
24-10-05, 16:18
Lajme nga Dosier

Bedri Spahiu zbuloi intrigat qė luanin udhėheqėsit komunist


Autori i Lajmit: L.V.
Nė Muzeun Historik Kombėtar nė Tiranė, nė pavionin e gjenocidit komunist, nė njė tabelė numerohen 20 lloje torturash fizike, qė pėrdoreshin nė burgjet e diktatures komuniste. Nė Shqipėrinė “socialiste”, pėr demagogji thuhej, qė ushtrimi i torturės nė hetusi dhe nė burg ndalohej me ligj. Kjo ishte njė hipokrizi cinike, qė pėrdorej pėr konsum propagandistik. Ne realitet, tortura perdorej kudo, ne qelite e hetusise dhe ne vendet e vuajtjes se denimit. Qysh ne momentin e arrestimit, i ndaluari i nėnshtrohej torturės. Nė shumicen e rasteve, tė arrestuarit i vendosej njė thes i zi ne koke dhe duart i lidheshin nga mbrapa, tė shtrenguara nė maksimum. Torturat ishin tė shumellojshme, qė nga mė primitivet, deri te mė modernet. Aty ndryshonin sipas personit ku pėrdoreshin dhe vendit ku ushtroheshin. Nga dėshmitare okulare, ėshtė deklaruar se qysh nė kohėn e Luftės Antifashiste, misionaret jugosllave pranė njėsive ushtarake partizane shqiptare pėrdornin torturėn ndaj “armiqve” tė kauzės komuniste. Pėrveē torturave fizike, ndaj tė burgosurve pėrdoreshin edhe torturat psikologjike, pėr tė shkatėrruar personalitetin e viktimes. Tortura kishte pėr qellim jo vetem tė shkatėrronte viktimen fizikisht dhe shpirtėrisht, por t’i pėrdorte viktimat pėr tė terrorizuar pjesėn tjeter tė shoqėrisė shqiptare, qė jetonte jashtė hekurave tė burgut, pasi veprime te tilla ushtroheshin ne 26 rrethe administrative te Shqiperise, ku kishte 26 dege te Puneve te Brendshme. Ne Tirane, Korēe dhe Shkoder, ato ishin ne nje rang me te larte dhe quheshin Drejtori te Puneve te Brendshme. Ne ēdo dege te ēdo rrethi, kishte nje sasi qelish me dimensione 2m x 1,20m. Po krahas ketyre, kishte dhe qeli “speciale” me dimensione mė tė vogla ku i arrestuari nuk mund te rrinte as mnė kėmbė por vetem ulur, kėmbekryq. Numri i qelive ishte nga 30 deri ne 100 pėr ēdo degė, ndėrsa nė ato tė Shkodrės dhe Korēės, kishte mbi 100 qeli., Tirana pėrveē qelive qė kishte pranė Drejtorisė nė “Rrugėn e Dibres”, “Te Selvia” kishte qeli dhe ne katėr rajonet e policisė, nė katin pėrdhes tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, nė bodrumet e Pallatit tė Brigadave; nė Burgun e ri dhe tė vjetėr dhe tė ashtėquajturat “Qelite e Koēi Xoxes”. Po kėshtu, nė Tiranė dhe nė shumė qytete tė Shqipėrisė, kishte shtėpi “sekrete” me qeli, qė pėrdoreshin pėr punet misterioze te Sigurimit tė Shtetit. Sipas tė dhėnave tė organeve tė Sigurimit tė Shtetit, vetėm ne Tiranė ishin mbi 500 qeli, ku janė torturuar me mijra tė arrestuar.

Ky lajm ėshtė publikuar: 20/10/2005

Mare nga Ballkan

Shpati
24-10-05, 16:55
Lajme nga Dosier

Bedri Spahiu zbuloi intrigat qė luanin udhėheqėsit komunist


Autori i Lajmit: L.V.
Nė Muzeun Historik Kombėtar nė Tiranė, nė pavionin e gjenocidit komunist, nė njė tabelė numerohen 20 lloje torturash fizike, qė pėrdoreshin nė burgjet e diktatures komuniste. Nė Shqipėrinė “socialiste”, pėr demagogji thuhej, qė ushtrimi i torturės nė hetusi dhe nė burg ndalohej me ligj. Kjo ishte njė hipokrizi cinike, qė pėrdorej pėr konsum propagandistik. Ne realitet, tortura perdorej kudo, ne qelite e hetusise dhe ne vendet e vuajtjes se denimit. Qysh ne momentin e arrestimit, i ndaluari i nėnshtrohej torturės. Nė shumicen e rasteve, tė arrestuarit i vendosej njė thes i zi ne koke dhe duart i lidheshin nga mbrapa, tė shtrenguara nė maksimum. Torturat ishin tė shumellojshme, qė nga mė primitivet, deri te mė modernet. Aty ndryshonin sipas personit ku pėrdoreshin dhe vendit ku ushtroheshin. Nga dėshmitare okulare, ėshtė deklaruar se qysh nė kohėn e Luftės Antifashiste, misionaret jugosllave pranė njėsive ushtarake partizane shqiptare pėrdornin torturėn ndaj “armiqve” tė kauzės komuniste. Pėrveē torturave fizike, ndaj tė burgosurve pėrdoreshin edhe torturat psikologjike, pėr tė shkatėrruar personalitetin e viktimes. Tortura kishte pėr qellim jo vetem tė shkatėrronte viktimen fizikisht dhe shpirtėrisht, por t’i pėrdorte viktimat pėr tė terrorizuar pjesėn tjeter tė shoqėrisė shqiptare, qė jetonte jashtė hekurave tė burgut, pasi veprime te tilla ushtroheshin ne 26 rrethe administrative te Shqiperise, ku kishte 26 dege te Puneve te Brendshme. Ne Tirane, Korēe dhe Shkoder, ato ishin ne nje rang me te larte dhe quheshin Drejtori te Puneve te Brendshme. Ne ēdo dege te ēdo rrethi, kishte nje sasi qelish me dimensione 2m x 1,20m. Po krahas ketyre, kishte dhe qeli “speciale” me dimensione mė tė vogla ku i arrestuari nuk mund te rrinte as mnė kėmbė por vetem ulur, kėmbekryq. Numri i qelive ishte nga 30 deri ne 100 pėr ēdo degė, ndėrsa nė ato tė Shkodrės dhe Korēės, kishte mbi 100 qeli., Tirana pėrveē qelive qė kishte pranė Drejtorisė nė “Rrugėn e Dibres”, “Te Selvia” kishte qeli dhe ne katėr rajonet e policisė, nė katin pėrdhes tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, nė bodrumet e Pallatit tė Brigadave; nė Burgun e ri dhe tė vjetėr dhe tė ashtėquajturat “Qelite e Koēi Xoxes”. Po kėshtu, nė Tiranė dhe nė shumė qytete tė Shqipėrisė, kishte shtėpi “sekrete” me qeli, qė pėrdoreshin pėr punet misterioze te Sigurimit tė Shtetit. Sipas tė dhėnave tė organeve tė Sigurimit tė Shtetit, vetėm ne Tiranė ishin mbi 500 qeli, ku janė torturuar me mijra tė arrestuar.

Ky lajm ėshtė publikuar: 20/10/2005

Mare nga Ballkan

Qdo Shtet ka pasur ka dhe do te ket Burgje.
Mjerisht, por esht edhe mir qka ka.
Burgu si "mjet ndeshkimi" ka filluar diku ne Shek.XVIII te aplikohet.
Perioden para kesaj kohe Kriminelet jan ekzekutuar (ne rastin me te keq ka mundur te ekzekutohet edhe ndonje i pa fajeshem).

Burgje ka pasur ne kohe te Enverit ne te Salos por edhe mbas Salos do te ket...

Nje Polic i nje njesiti special me tregoi se si Policia Shqiptare ne kohen e Salos ,me sukses burgoste Shtetast Shqiptar ne Greqi... (Vrasesit , iknin ne Greqi.Greqia nuk i extrdonte kriminelet me qellim.Policia Shqiptare shkonte dhe i burgoste ne Greqi dhe i sillte ne Burgjet Shqiptare).

Cilat "Qeli" kan qen nuk me tregoi...por me siguri kan qen qato qka i ka pas ndrequr Enveri.

sherri
25-10-05, 08:18
Lajme nga Dosier

Bedri Spahiu zbuloi intrigat qė luanin udhėheqėsit komunist


Autori i Lajmit: L.V.
Nė Muzeun Historik Kombėtar nė Tiranė, nė pavionin e gjenocidit komunist, nė njė tabelė numerohen 20 lloje torturash fizike, qė pėrdoreshin nė burgjet e diktatures komuniste. Nė Shqipėrinė “socialiste”, pėr demagogji thuhej, qė ushtrimi i torturės nė hetusi dhe nė burg ndalohej me ligj. Kjo ishte njė hipokrizi cinike, qė pėrdorej pėr konsum propagandistik. Ne realitet, tortura perdorej kudo, ne qelite e hetusise dhe ne vendet e vuajtjes se denimit. Qysh ne momentin e arrestimit, i ndaluari i nėnshtrohej torturės. Nė shumicen e rasteve, tė arrestuarit i vendosej njė thes i zi ne koke dhe duart i lidheshin nga mbrapa, tė shtrenguara nė maksimum. Torturat ishin tė shumellojshme, qė nga mė primitivet, deri te mė modernet. Aty ndryshonin sipas personit ku pėrdoreshin dhe vendit ku ushtroheshin. Nga dėshmitare okulare, ėshtė deklaruar se qysh nė kohėn e Luftės Antifashiste, misionaret jugosllave pranė njėsive ushtarake partizane shqiptare pėrdornin torturėn ndaj “armiqve” tė kauzės komuniste. Pėrveē torturave fizike, ndaj tė burgosurve pėrdoreshin edhe torturat psikologjike, pėr tė shkatėrruar personalitetin e viktimes. Tortura kishte pėr qellim jo vetem tė shkatėrronte viktimen fizikisht dhe shpirtėrisht, por t’i pėrdorte viktimat pėr tė terrorizuar pjesėn tjeter tė shoqėrisė shqiptare, qė jetonte jashtė hekurave tė burgut, pasi veprime te tilla ushtroheshin ne 26 rrethe administrative te Shqiperise, ku kishte 26 dege te Puneve te Brendshme. Ne Tirane, Korēe dhe Shkoder, ato ishin ne nje rang me te larte dhe quheshin Drejtori te Puneve te Brendshme. Ne ēdo dege te ēdo rrethi, kishte nje sasi qelish me dimensione 2m x 1,20m. Po krahas ketyre, kishte dhe qeli “speciale” me dimensione mė tė vogla ku i arrestuari nuk mund te rrinte as mnė kėmbė por vetem ulur, kėmbekryq. Numri i qelive ishte nga 30 deri ne 100 pėr ēdo degė, ndėrsa nė ato tė Shkodrės dhe Korēės, kishte mbi 100 qeli., Tirana pėrveē qelive qė kishte pranė Drejtorisė nė “Rrugėn e Dibres”, “Te Selvia” kishte qeli dhe ne katėr rajonet e policisė, nė katin pėrdhes tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, nė bodrumet e Pallatit tė Brigadave; nė Burgun e ri dhe tė vjetėr dhe tė ashtėquajturat “Qelite e Koēi Xoxes”. Po kėshtu, nė Tiranė dhe nė shumė qytete tė Shqipėrisė, kishte shtėpi “sekrete” me qeli, qė pėrdoreshin pėr punet misterioze te Sigurimit tė Shtetit. Sipas tė dhėnave tė organeve tė Sigurimit tė Shtetit, vetėm ne Tiranė ishin mbi 500 qeli, ku janė torturuar me mijra tė arrestuar.

Ky lajm ėshtė publikuar: 20/10/2005

Mare nga Ballkan
Dhe te gjitha keto jan quajt;vetem fomalitete!!!!

Kercovari
25-10-05, 18:48
http://www.ppsh.org/albflag1.gif

Po ky flamur qe gjenarate pas gjenerate u la me gjake a e meritonte kete ylle ideal i rusoserbosllaveve?.

Shpati i nderuar

Nuk jemi duke akuzu Shqiperine si Shtet eme sepse po te mos ishte Shqiperia nuk do te ishim edhe ne,po Enver Hoxhen si burre Shteti.
Natyrisht,shumkush ketu flet si i vjen dhe qe don pa i analizu rethanat e athershme kur Shqiperia e Enverit rezikoshte me pare nga fqinjet.
Fakte eshte se nese sheh nga dikush rezik duhet te mbroshe familjen edhe me arest shtepiak,por kjo nuk do te thote se duhet te torturosh ato.

Ka burgje Shqiperi bile akoma ato te Enverit qe tani jan ne duar te Sales.po tani nuk jan burgje politike si ato te Enverit,"Dhe mire eshte qe ka".

Fshatari
25-10-05, 20:18
Enver Hoxha bėn pjesė nė historinė shqiptare tė shekullit 20-tė.
Nuk di a meriton t'i kushtohen 6 faqe kėtu nė forum. Mendoj qė jo!
Tė gjitha temat tjera nė rubrikėn "Politikė" janė mė aktuale se kjo e fundit qė do tė duhej tė trajtohej nė njė rubrikė "Histori"!

Shpati
28-10-05, 09:25
[quote="Kercovari"]http://www.ppsh.org/albflag1.gif

Po ky flamur qe gjenarate pas gjenerate u la me gjake a e meritonte kete ylle ideal i rusoserbosllaveve?.

Ylli nuk esht i Rusve or Kumanovar,
Yllin e kan vendosur shum popuj ne Flamujt e tyre (te njetit popuj deshirojn te arrin deri tek Yjet).
Shqipja esht e vetmja qe fluturon deri ne "Qiell -Yje" dhe e vetmja qe mund te i arrij deri te Yjet.
Me vjen keq qe per bindje ideologjike iu esht hequr Ylli Shqipes por ai duhet ti kthehet.

Kerqovar i nderuar

AXHA
28-10-05, 13:34
Selam pej meje.
Pak ja ka ba tzezat shqipris ky kerkush njeri me emen enveri veq kjo far e flliqt qi ka bi ndo vena te na nkosov po don edhe nkosov me pas ksi hyqmi.
U dokt shum here tej tash se ku qitet kokrra nkosov e kujt i ka met veq me llopit ja tu e kujtu kit far kerkushnjeri,ja tu lyp me i flliq udht e kosovs me emen tki far kerkush njeri a qysh pej thojn qiftat e vet gjagjenveri.

Shpati
28-10-05, 15:10
Selam pej meje.
Pak ja ka ba tzezat shqipris ky kerkush njeri me emen enveri veq kjo far e flliqt qi ka bi ndo vena te na nkosov po don edhe nkosov me pas ksi hyqmi.
U dokt shum here tej tash se ku qitet kokrra nkosov e kujt i ka met veq me llopit ja tu e kujtu kit far kerkushnjeri,ja tu lyp me i flliq udht e kosovs me emen tki far kerkush njeri a qysh pej thojn qiftat e vet gjagjenveri.

A ja nise , muhalifeve a!
Ku ka vote ,Dezertori edhe Tradhtari!
Hehe.

MemphiSx
28-10-05, 15:53
Ylli nuk esht i Rusve or Kumanovar,
Yllin e kan vendosur shum popuj ne Flamujt e tyre (te njetit popuj deshirojn te arrin deri tek Yjet).
Shqipja esht e vetmja qe fluturon deri ne "Qiell -Yje" dhe e vetmja qe mund te i arrij deri te Yjet.
Me vjen keq qe per bindje ideologjike iu esht hequr Ylli Shqipes por ai duhet ti kthehet.

Kerqovar i nderuar


Ylli pesrremesh qendron vetem ne flamujt e shteteve sllave,kurse Ylli qe do t'qendron ne Flamurin e ardhshem te shtetit te Kosoves do t'jet gjashtrremesh ashtu siq e kan mbajt per shum vite Skenderbeu e deri te Ismail Qemali :)

Mbaje nje flamur 5-rremesh per nostalgji ;)

Shpati
28-10-05, 16:19
Ylli nuk esht i Rusve or Kumanovar,
Yllin e kan vendosur shum popuj ne Flamujt e tyre (te njetit popuj deshirojn te arrin deri tek Yjet).
Shqipja esht e vetmja qe fluturon deri ne "Qiell -Yje" dhe e vetmja qe mund te i arrij deri te Yjet.
Me vjen keq qe per bindje ideologjike iu esht hequr Ylli Shqipes por ai duhet ti kthehet.

Kerqovar i nderuar


Ylli pesrremesh qendron vetem ne flamujt e shteteve sllave,kurse Ylli qe do t'qendron ne Flamurin e ardhshem te shtetit te Kosoves do t'jet
gjashtrremesh ashtu siq e kan mbajt per shum vite Skenderbeu e deri te Ismail Qemali :)

Mbaje nje flamur 5-rremesh per nostalgji ;)

Yllin gjashtrrembesh e perdorin Jahudit...
Problemi nuk esht sa rrema ka nje Yell.
Ata qka kan propozuar qe Shqipes ti hiqet Ylli,mendoj se nuk kan qen ne gjendje te din qka bejn.
Shqipja fluturon deri tek Yjet...

Guri i madh
29-10-05, 00:26
[quote="Kercovari"]http://www.ppsh.org/albflag1.gif

Po ky flamur qe gjenarate pas gjenerate u la me gjake a e meritonte kete ylle ideal i rusoserbosllaveve?.

Ylli nuk esht i Rusve or Kumanovar,
Yllin e kan vendosur shum popuj ne Flamujt e tyre (te njetit popuj deshirojn te arrin deri tek Yjet).
Shqipja esht e vetmja qe fluturon deri ne "Qiell -Yje" dhe e vetmja qe mund te i arrij deri te Yjet.
Me vjen keq qe per bindje ideologjike iu esht hequr Ylli Shqipes por ai duhet ti kthehet.

Kerqovar i nderuar


e more shpat mytefishi ose hafi i kralit ky yll esht bash i rusve aty ku kalind komunizmi e bajsh me shnet .
ate kujtohet kur e keni ba revulicionin e tetorit

Shpati
29-10-05, 13:52
Kohen time te art nuk kam mundsi ta humbi me ahmaka si ti ore.

Guri i madh
29-10-05, 19:46
shpat pse nuk ju tregon forumistve se tani jeni duke lexue manifestin e partis komuniste

Barbaroza
29-10-05, 20:32
shpat pse nuk ju tregon forumistve se tani jeni duke lexue manifestin e partis komuniste

ghaghaghaghaghaghaghaghaghaghaghaghagha

C'ma solle nje te qeshur o Guri i madh :lol:

Kercovari
29-10-05, 21:02
shpat pse nuk ju tregon forumistve se tani jeni duke lexue manifestin e partis komuniste

ghaghaghaghaghaghaghaghaghaghaghaghagha

C'ma solle nje te qeshur o Guri i madh :lol:

u u u pse qesh ti moj?shume te u be qefi per enverin a? :lol: :lol: :lol: :wink:

Tomori
29-10-05, 21:46
http://www.ppsh.org/albflag1.gif

Po ky flamur qe gjenarate pas gjenerate u la me gjake a e meritonte kete ylle ideal i rusoserbosllaveve?.

Shpati i nderuar

Nuk jemi duke akuzu Shqiperine si Shtet eme sepse po te mos ishte Shqiperia nuk do te ishim edhe ne,po Enver Hoxhen si burre Shteti.
Natyrisht,shumkush ketu flet si i vjen dhe qe don pa i analizu rethanat e athershme kur Shqiperia e Enverit rezikoshte me pare nga fqinjet.
Fakte eshte se nese sheh nga dikush rezik duhet te mbroshe familjen edhe me arest shtepiak,por kjo nuk do te thote se duhet te torturosh ato.

Ka burgje Shqiperi bile akoma ato te Enverit qe tani jan ne duar te Sales.po tani nuk jan burgje politike si ato te Enverit,"Dhe mire eshte qe ka".

-Kercovari ku e gjete at flamure me simbole Pan-sllaviste...
hyqe orre at yll ....mos rando Shqipen me elemente komuniste,,,

Kercovari
30-10-05, 05:14
Ishte nejeher i xhaxhit o Tomor une e kisha hjek po historia nuk lejon.Mbetet si nje kapitull shume i rendesishem i gjeneratave qe vuajten nen hijen e keti ylli.

AXHA
30-10-05, 10:17
Selam pej meje.
Pak ja ka ba tzezat shqipris ky kerkush njeri me emen enveri veq kjo far e flliqt qi ka bi ndo vena te na nkosov po don edhe nkosov me pas ksi hyqmi.
U dokt shum here tej tash se ku qitet kokrra nkosov e kujt i ka met veq me llopit ja tu e kujtu kit far kerkushnjeri,ja tu lyp me i flliq udht e kosovs me emen tki far kerkush njeri a qysh pej thojn qiftat e vet gjagjenveri.

A ja nise , muhalifeve a!
Ku ka vote ,Dezertori edhe Tradhtari!
Hehe.
-------------------------------------------------------------------------------------
Shum selam pej AXHE zotni shpati.
Ani po a je a si je aaaaaa.
More djalosh ktynehere neper oda do do musafirve spot thom per qka jau qitshin kaj duhan me dhez.
E vallahi bilahi taqllahi AXHA se pin duhanin se pata qit nja se kishna lan.
Mier u njefshmi ooooooo zotni shpati.

Shpati
30-10-05, 10:51
Shpati nuk e perdoren duhanin, nuk po te ngushtojkem Axhi.

Shpati
30-10-05, 11:05
Un ket vetem mund te te tregoi ;
Un kam lexuar me shume Libra se ti qka ke ngren Kompira :wink:

MEDALIM
30-10-05, 11:17
Ruana Zot nga kuqaloshet dhe soji tyne miladino-stalinist, sa librat e filmat i kan lexua e i kan skenua keto horra, i shtati ne bronx i teti e ku di une me radh deri te qyteti stalin, marrit kuqaloshe nuk kan te sosuna.
ylli i huazua nga emisaret serbo-malazez ne gji te diktatorit dulla, hyqymeti dulles model shkinoro ruso-serb,
Po te keni kohe per te humb vazhdoni me shpata e ali -miladinat.
trathetia e Mukjes ka me ju ndejt mbi kry si mjegull o kuqalosh, skeni me pa drit me sy, populli ju ka peshurr ne librat dhe historin tuaj te imponuar nga egeresirat karpatiane, Vota e popillit Kosoves asht vdekje kuqalosheve.
Me faleni ne kam gabu naj sen ju lutem tanve atyne qe e ndjen veten shqipetar pa ideole bolleshevike dhe veglat e tyne dulliste.

MEDALIM !

Guri i madh
30-10-05, 11:23
po te besoj se e ke krye shkollen ne kumrofc por ndoshta ke qen edhe profesor i marksizmit ne kohen e bashkim vllazrimit

Kercovari
30-10-05, 11:57
NGA LETRA E MEHMET SHEHUT LĖNĖ PĖR ENVER HOXHĖN PARA SE TĖ VRISTE VETEN

Shoku Enver,

Nė librin “Kur lindi Partia”, nė pjesėn e shkrojtur me dorėn tėnde, ndėr tė tjera, me shkruaje

“Ti, i dashur Mehmet ke qenė dhe je njė nga udhėheqėsit e lavdishėm tė Partisė, kurdoherė nė ballė tė ēdo lufte, nė ēdo moment i gatshėm, i papėrkulur e parimor pėr tė mbrojtur popullin, Atdheun socialist, Partinė qė na rilindi e na kaliti si udhėheqės revolucionarė, luftėtarė tė papėrkulur pėr komunizmin, shėrbėtorė tė devotshėm pėr popullin, pėr luftėn e madhe qė ti ke bėrė e po bėn si bir dhe ushtar besnik i tyre, Partia dhe populli do tė jenė mirėnjohės.
Unė shoku yt mė i afėrt, i halleve dhe i fitoreve tė pėrqafoj.

11 qershor 1981 Enver Hoxha“


Por unė shoku yt mė i afėrt i halleve dhe i fitoreve gabova politikisht dhe ideologjikisht kėto kohėt e fundit, duke pranuar fejesėn e djalit tim, Skėnderit, me vajzėn e Qazim Turdiut, fejesė, tė cilėn, me ndėrhyrjen tėnde tė drejtė, unė e prisha. Arsyet pse e bėra unė kėtė gabim politik i shpjegova nė autokritikėn qė bėra. Asaj autokritike, tė datės 12 nėntor, prej 39 faqesh, nuk i heq “asnjė presje”, sepse ėshtė autokritikė e sinqertė, absolutisht e sinqertė. Kjo autokritikė, nė mbledhjen e Byrosė Politike tė datės 17 nėntor (1981) u hodh poshtė nga gjithė anėtarėt dhe kandidatėt e Byrosė Politike dhe, mė nė fund, ju e quajtėt atė “alibi”, duke kėrkuar qė unė sonte tė reflektoja dhe tė pranoja tė gjitha kritikat qė m’u bėnė nė Byronė Politike dhe pėr tė rrėzuar krejtėsisht autokritikėn time, qė ju e quajtėt “alibi”, d.m.th. gėnjeshtėr, mashtrim.
Nė njė shėnim qė mė dėrgove mė 28 tetor 1981 nė lidhje me projekt-autokritikėn time qė ta kisha dėrguar, mė thoshe qė t’u bėja analizė elementeve negative nė karakterin tim, se aty do tė gjeja arsyen e vėrtetė tė gabimeve. Dhe i quajte “… disa elemente negative nė karakterin (tim) qė shfaqen shpesh herė nė punėn shumė tė frytshme qė (bėj) pėr interesin e Partisė, qė ti (unė) e do (dua) dhe lė jetėn pėr tė“. Po, shoku Enver, unė gjithmonė kam qenė i gatshėm pėr tė lėnė jetėn pėr Partinė. Dhe pikėrisht kėtė po bėj tash: po lė jetėn pėr Partinė, pėr tė tė dhėnė rastin e vetėm qė mė mbeti, ty, shokut, mėsuesit dhe vėllait tim tė dashur, unė, shoku yt i afėrt i halleve dhe i fitoreve, siē mė ke quajtur me tė drejtė, qė tė mėsosh tė vėrtetėn.
Unė po e lė jetėn pėr Partinė pa hezitim dhe me gjakftohtėsi, se s’mė latė rrugė tjetėr pėr tė mbrojtur Partinė.
(…)
Unė nuk heq “asnjė presje” nga gjithēka kam shkruar e thėnė pėr ty si shok, si mėsuesi im marksist-leninist e si vėlla. Por tash qė po ndahemi fizikisht tė them atė qė nuk mund tė ta thosha gjer sot, sepse kurrė s’mė krijove kushtet tė tė thosha tė vėrtetėn (…) Unė bėra gabim e faj politik dhe kjo u fry (…) gjersa nė mbledhjen e djeshme tė Byrosė Politike (…) unė u quajta “Uni qė e ve veten mbi Partinė”, “mendjemadhi qė s’pyet pėr tė tjerėt”, “monopolisti i gjithė punės shtetėrore”, dhe njė mijė e njė akuza djallėzore. Jo, shoku Enver, unė gabova pėr arsyet qė thashė nė autokritikė, unė kam edhe tė meta nė punė, por qė tė kem punuar pėr “dualizėm” (me ju!), pėr tė vėnė veten mbi Partinė e tė tjera akuza tė kėsaj natyre qė m’u bėnė, kėtė kurrė nuk e kam bėrė, kjo ishte njė akuzė e pėrbindshme qė unė kurrė nuk e pranoj. Dhe autokritika ime nuk ishte alibi, por e sinqertė. Unė kam punuar gjithė jetėn pėr Partinė, pėr popullin, kurrė nuk kam luftuar e punuar pėr “karrige”, pėr “nam”, pėr t’u quajtur”strateg”, pėr tė dalė pėrpara Enver Hoxhės (dualizėm), pėr privilegje personale. Akuza mė e rėndė qė m’u bė (…) ishte se unė gabimin e kam bėrė (pėr tė vėnė veten mbi Partinė”, se unė kultivoj “unin” pėr t’u dukur, d.m.th. kundėr Partisė. Kaq shpejt u harruan luftėrat qė bashkė kemi bėrė kundėr armiqve tė brendshėm e tė jashtėm? Ju, personalisht, nuk mė quajtėt armik, por (…) tė tjerė, duke mė akuzuar se e vė veten mbi Partinė, praktikisht, mė kanė akuzuar pėr armik. (...) Unė e bėra detyrėn time me tė vetmen mėnyrė qė m’u dha mundėsia - vetėvrasja. Edhe njėherė: amanet Partinė!
Rroftė Partia jonė e lavdishme, me vijėn e saj kurdoherė tė drejtė, marksiste-leniniste! Rrofshi ju, tė paktėn, sa tė siguroni Partinė e socializmin (…)
Poshtė imperializmi, me imperializmin amerikan nė krye! Poshtė revizionizmi, me social-imperializmin (dhe atė kinez) nė krye!
Rroftė komunizmi! Poshtė reaksioni!
Amanet familjen time - Fiqretin, djemtė (pėrfshi edhe Skėnderin e Bashkimin), fėmijėt e nuset e djemve! Po tė shihni se ėshtė interesi i Partisė, thoni se “Mehmeti vdiq aksidentalisht duke manipuluar armėt”! ose si tė doni. Edhe armik po mė quajtėt, kam besimin se asgjė s’mbetet pa u zbuluar nga koha, e vėrteta s’vdes kurrė.
Po vdes i pafajshėm (…)

Tiranė, 18.12.1981 Mehmet Shehu

Shekulli

Sigurisht shpati nuk e di se si vriten shoket e luftes te nje ideollogje Marksiste Leniniste.

AXHA
30-10-05, 17:00
Shpati nuk e perdoren duhanin, nuk po te ngushtojkem Axhi.
------------------------------------------------------------------------------------
Selam pej meje zotni i shpatit.
More djalosh po doket se se paske nie punen e duhanit per qata edhe se paske marr vesh ama hiq.
Kjo puna e duhanit me tu qit nod tburrave kur tjesh tu fol hiq ska gejle a e pin a jo as qi tvet kush bile veq kur ta pash para gujve,po sduhet me pru punen me tu qit duhani jooooo.
Ban tveten per pun tduhanit po mos hup vakt te librat qi i paske knue e ishalla edhe knon nkit dynja trrejshme po vete naj burr todave tmoqme qka thojn kur tjesh tu fol ne od me ta qit dikush pej musafirve tjer naj duhan me dhez e tani ju kallxon atyne qi se din punen e duhanit e lej ti kumpirat oooooooo djalosh i shpatit sasht pun kumpirash kjo joooo.
Mier u njefshmi zotni i shpatit.

Barbaroza
30-10-05, 17:06
:shock: Enverin?Jo ore,as kurre emrin i tij mos m'rente ta degjoj! :)

Arb
01-12-05, 08:45
LPK-ja edhe nje here tregon se eshte krijese e UDB-se... LPK-ja ashtu sikur Bandat Socialiste festojne 29 Nentorin si feste te perbashket te Internacionales Proletare me vellezerit e tyre Shkije...

Me poshte mund te lexoni urimin e LPK-se per diten e Flamurit


Urimi i LPK-se per Diten e Flamurit:

Mesazh i Kryetarit tė Lėvizjes Popullore tė Kosovės, Emrush Xhemajlit, me rastin e 28 Nėntorit-Ditės sė Flamurit Kombėtar

TĖ ECIM RRUGĖS SĖ BASHKIMIT TĖ ATDHEUT

Nė emėr tė Lėvizjes Popullore tė Kosovės dhe nė emrin tim, tė gjithė shqiptarėve kudo qė janė, Ju urojmė festat e Nėntorit: Nėntorin e Dytė- 28 Nėntorin-Ditėn e Pavarėsisė sė Shqipėrisė dhe tė Flamurit Kombėtar Shqiptar, 28 Nėntorin- Ditėn e daljes publike tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, 28 Nėntorin- ditėlindjen e Komandantit Legjendar tė UĒK-sė, Adem Jashari, dhe 29 Nėntorin-Ditėn e Ēlirimit tė Shqipėrisė nga nazifashizmi.

Ky pėrvjetor na kujton edhe njė herė rrugėn qė kemi bėrė si komb deri kėtu dhe rrugėn qė ka mbetur pėr t’u bėrė. Pavarėsia e Shqipėrisė u shpall nė territoret etnike shqiptare, por pazaret e Fuqive tė Mėdha me fqinjėt grabitēarė copėtuan vendin tonė. Mė tepėr se gjyshma e vendit mbeti e pushtuar.
Populli ynė kurrė nuk u pajtua me robėrinė, kurrė nuk u pajtua me copėtimin, por luftoi e punoi pandėrprerė pėr liri e pavarėsi. Lufta Ēlirimtare e Ushtrisė sonė tė Lavdishme Ēlirimtare u kurorzua me heqjen e trupave serbe nga Kosova. Nė altarin e Lirisė ranė mijėra dėshmorė e martirė. Sot ėshtė mė e nevojshme se kurrė tė mos ndalemi. Pėrvoja e kaluar tregon se nuk duhet t'u besojmė fjalėve, por veprave., sidomos jo premtimeve boshe.

Tė punojmė gjithė sė bashku drejt riintegrimit territorial tė vendit tonė tė copėtuar padrejtėsisht. Tė punojmė pėr krijimin e Unionit Shqipėri-Kosovė dhe integrimin e pėrgjithshėm tė rajonit shqiptar tė Europės.
Unioni garanton pėrdorimin zyrtar tė Flamurit Kombėtar Shqiptar, pėrfaqėsimin e pėrbashkėt tė Kosovės dhe Shqipėrisė nė botė, me njė flamur dhe me njė him kombėtar.

Riintegrimi territorial i trojeve shqitptare ėshtė njė proces i pashmangshėm nė kuadėr tė integrimeve tė pėrgjithshme nė kontinentin tonė. Kjo do tė bėhet me punėn tonė tė pėrbashkėt. Bazuar nė kėtė punė, festat e ardhshme tė Nėntorit do t'i presim shumė mė afėr idealeve historike tė popullit tonė.

Gėzuar Festat Kombėtare tė Nėntorit!

Prishtinė, mė 28 nėntor 2003
Lėvizja Popullore e Kosovės,
Kryetari: Emrush Xhemajli

Dilaver
14-04-06, 19:17
Fyhet Nėnė Tereza, nėnēmohet Skėnderbeu, madhėrohet Enver Hoxha
http://www.kosova.com/images/spacer_CCCCCC.gif
SHKRUAN: EXPRESS
Nė kuadėr tė marshit pėrkujtues organizuar nė shenjė nderimi tė 21-vjetorit tė vdekjes sė Enver Hoxhės, liderit komunist tė Shqipėrisė, enveristėt ferizajas emėruan me emrin e tij sheshin e vogėl nė qendėr tė qytetit.
"Kėrkesėn tonė me mbi 800 nėnshkrime tė qytetarėve, zyrtarėt komunalė e hodhėn me motivacion se ajo kishte arritur me vonesė. Ne sot kemi 1280 nėnshkrime, ndaj nga ky manifestim shkojmė drejt nė sheshin para pllakateve tė kinemasė dhe duke ia uruar njėri-tjetrit emėr-timin, e legjitimojmė kėrkesėn tonė", u tha tė pranishmėve nė sallėn e hotelin “Libeten" ideatori i kėsaj iniciative, profesori i sociologjisė Remzi Hasani, i cili njėherazi ėshtė edhe kryetar i rrethit tė Lėvizjes pėr Kosovėn, parti kjo e pėrfaqėsuar nė Kuvendin e Kosovės me deputetin nga kjo anė Emrush Xhemajlin.
Kėshtu edhe ndodhi. Mbi 200 enveristė tė ardhur edhe nga anė tjera tė Kosovės, nga hoteli marshuan qetė deri tek sheshi i vogėl dhe me shtrėngim duarsh i uruan njėri-tjetrit pagėzimin e sheshit me emrin e prijėsit tė tyre ideor dhe shpirtėror.
Dėshmitarė tė kėsaj ceremonie ishin vetėm dilerėt, tė cilėt edhe para lufte e kanė shfrytėzuar kėtė hapėsirė pėr tė kryer transaksionet e tyre me marka, dollarė e franga zvicerane. Si zakonisht, kėsaj ceremonie i parapriu manifestimi i zakonshėm dhe tash-mė tradicional i dy lindjeve tė Enver Hoxhės.
"Shqipėria e Enver Hoxhės ishte shteti mė i fuqishėm i planetit. Gjenerali Veli Lika tashmė ka bėrė publike dėshminė se Enver Hoxha qe i gatshėm qė me 150 mijė forca ushtarake tė nisė ēlirimin e Kosovės qė nė vitin 1980. Tash as nė Shqipėri, as nė Kosovė nuk mund tė prodhohet as edhe njė gjilpėrė. Tash na mungojnė njerėzit, por nuk na mungojnė idetė pėr ta shpjerė Shqipėrinė pėrpara. Dhimbjen do ta kthejmė nė forcė, lotėt nė qėndresė", tha ndėr tė tjera nė fjalėn hyrėse ideatori ikėsaj iniciative Remzi Hasani.
Profesori i gjuhės shqipe dhe njėherazi kryetar i sindikatave tė arsimit tė Komunės sė Ferizajt, Rexhep Sadiku, tha se "nuk jemi nostalgjikė, siē na cilėson propaganda antikombėtare. Ne jemi ndėrgjegjja e kombit. Nuk presim gjė nga ata qė pėr kėshilltar marrin Azem Vllasin. Ne do t'i mbajmė duart larg nga vllasėt. Sheshi qė do ta emėrtojmė me emrin e shokut Enver, do tė jetė shekulli i ėndrrave tona. I kemi mbushur sheshet e qyteteve tona me emrin e Nėnė Terezės, ndėrsa ajo mė sė paku mund tė jetė nėna jonė. Ajo ka mundur tė jetė fetare e mirė, por jo edhe kombėtare e mirė".
Gani Neziri, anėtar i kryesisė sė PDK-sė nė Gjilan, pasi lexoi njė vjershė kushtuar prijėsit shpirtėror tė tij, ndėr tė tjera tha se "Skėnderbeu arriti vetėm 25 vjet ta mbajė Shqipėrinė tė pavarur, ndėrsa shoku Enver Hoxha e mbajti dyfish mė shumė. E mbajti Shqipėrinė tė pavarur pėr 50 vjet". Nė kėtė tubim foli edhe kryetari i veteranėve tė UĒK-sė, Sherif Krasniqi, i cili tha se edhe komandanti i UĒK-sė Adem Jashari ishte i frymėzuar nga vepra e Enver Hoxhės. Enveristėt e Ferizajt si zakonisht pasi nga monitori pėrcollėn fjalimin e Enver Hoxhės nga Kongresi VIII, ku prijėsi i tyre sulmon jugosllavėt, manifestimin e mbyllėn me njė kėngė pėr tė.

13 Prill 2006

Kalt
14-04-06, 20:06
Don Kishoti ka qene nje personazh qesharak, sepse bashke me Sanco Pancen, enderronte te kthente oren prapa, ne shekujt e kaluar.

Ky personazh sot eshte shume real nder shqiptare e vecmas nder keta agjentet e Sigurimit te Enver Hoxhes.

LPK-ja eshte nje levizje donkishoteske dhe si e tille ajo meriton nje perqeshje nga te gjithe.
Pluralizmi politik ju jep te drejte te gjitheve te shpalosin idete e tyre politike dhe ti mbrojne ato, mirepo te mbrosh ne menyre donkishoteske Enver Hoxhen eshte nje shemtim i Kosoves.

Kosova nuk ka nevoje per idhuj pa krena apo per njerez qe bene sikur e deshen, por qe ne te vertete me qellim e deshire e lane ne "meshiren" e serbosllaveve te Titos, vetem e vetem per te ruajtur karriken ne Tirane.
Enveri ka qene nje loder ne doren e Titos dhe nje kukull politike e kompromentuar gjate gjithe jetes se tij.
Enveri ka qene lene qellimisht ne pushtet, sepse vetem permes tij beheshin te mundura realizimet e planeve per shfarosjen e shqiptareve ne jug dhe ne veri te Shqiperise se sotme.
Enveri me dashje i ndihmoi titizmit dhe beri sikur e luftoi ate.
Ai ka qene, eshte dhe do te mbetet nje nga figurat me antikombetare te historise tone.

Arb
15-04-06, 04:41
Lugeterit staliniste na u paskan qu ne kambe edhe nje here.

Athu hala nuk e kane kuptu akoma se Shqiptaret nuk e dojne, e me se paku nuk e votojne komunizmin.

Levizja Cetnike e Kosoves (LPK) vazhdon me ideologjine staliniste per te ri-ngjallur madheshtine e komunizmit nen ombrellen e atdheut te tyre - BRSS-se.

Pos zyrtareve dhe anetareve te LPK-se bie ne sy edhe prania e atyre te PDK-se, qe edhe nje here heq masken e tyre para popullit.

Ndersa sa i perket deklarates se Kryetarit te Veteraneve te ish-UCK-se Staliniste, Sherif Krasniqit, i cili paska thene se, "edhe komandanti i UĒK-sė Adem Jashari ishte i frymėzuar nga vepra e Enver Hoxhės," ai duhet te scaroj edhe nje here kete deklarate te tij. Nje deklarate e ketille e pa-pergjegjshme mund te ndikoj shume ne imazhin, nderin dhe respektin qe populli i Kosoves ka per Komandantin (pa asnje ushtar) Adem Jasharin.

Luani_fr
15-04-06, 18:06
Lugeterit staliniste na u paskan qu ne kambe edhe nje here.

Levizja Cetnike e Kosoves (LPK) vazhdon me ideologjine staliniste per te ri-ngjallur madheshtine e komunizmit nen ombrellen e atdheut te tyre - BRSS-se.


Pershendetje per te gjithe, ne veqanti per ata qe qdo mendim ndryshe nga itija esht e vlersojn jo te drejt jo te mir madje edhe anti kombetare.
Kosova ka kalue neper kohra te ndryshme neper shekuj situata te ndryshme por sidomos prej luftes se dyt 1945 ekendej qe ikemi sa te fresketa pasi ose ikemi perjetue ne ose prindrit tan dhe naj kan tregue kuptohet, edhe gjat gjith kesaj kohe shqiptaret kan qen te nda ndy tabore, njera tabor ka qen ata tecilet kan luftue ne menyra te ndryshme per te drejtat kombetare, dhe si shperblim ata jane vrar, burgosur, izolue ,internue etjera etjera, dhe njera tabor kane qen ne sherbim te sllavo qetnikeve, si bashke punetore, ose thjesht si spiuj, qe fal kesaj kategorie dhe ketije taborri, me dhjetra e qindra mijra shqiptare jane vrare, burgosur etje etj,ku edhe pikerisht nga keta njerez edhe vinin etiketime nga mate ndryshme, sepse frigoheshin se poujauprishin rehatit dhe privilegjet qe i gezonin na ate kohe.
Sote kemi "Lirine" te themi kushtimisht, dhe kjo erdhi si rezultat i punes ne vazhdimesi e brezave dhe u kunorezue me luften e U.ē.K_se dhe mendihmene Amerikes.
Jemite lire sidomos per nje gje, perderisa gjet kohes se U.D.B_se edhe kohes se eger te milosheviqit shqiptaret me privilegje ne pushtet fyenin neper mes korrbaqit, qdo shqiptare qe guzonte te kerkonte te drejtat e tyre, sot mesaduket ose ata vet ose te bijet e epo atyre shqiptareve qe dje etiketonin ne mnyra te ndryshme dhe epitete te ndryshme shqipater, sot poebejn neper mjet forumeve deke i shar eduke u fyer mete njeten term sikur se ne kohen e U.D.B_se kur ishin sherbetor te tyre, por vetem metoda ndryshon ateher perdorshin korbaqin, sot Forumin!!!!!!!!!!!!

Arb
15-04-06, 18:11
Pershendetje per te gjithe, ne veqanti per ata qe qdo mendim ndryshe nga itija esht e vlersojn jo te drejt jo te mir madje edhe anti kombetare.
Kosova ka kalue neper kohra te ndryshme neper shekuj situata te ndryshme por sidomos prej luftes se dyt 1945 ekendej qe ikemi sa te fresketa pasi ose ikemi perjetue ne ose prindrit tan dhe naj kan tregue kuptohet, edhe gjat gjith kesaj kohe shqiptaret kan qen te nda ndy tabore, njera tabor ka qen ata tecilet kan luftue ne menyra te ndryshme per te drejtat kombetare, dhe si shperblim ata jane vrar, burgosur, izolue ,internue etjera etjera, dhe njera tabor kane qen ne sherbim te sllavo qetnikeve, si bashke punetore, ose thjesht si spiuj, qe fal kesaj kategorie dhe ketije taborri, me dhjetra e qindra mijra shqiptare jane vrare, burgosur etje etj,ku edhe pikerisht nga keta njerez edhe vinin etiketime nga mate ndryshme, sepse frigoheshin se poujauprishin rehatit dhe privilegjet qe i gezonin na ate kohe.
Sote kemi "Lirine" te themi kushtimisht, dhe kjo erdhi si rezultat i punes ne vazhdimesi e brezave dhe u kunorezue me luften e U.ē.K_se dhe mendihmene Amerikes.
Jemite lire sidomos per nje gje, perderisa gjet kohes se U.D.B_se edhe kohes se eger te milosheviqit shqiptaret me privilegje ne pushtet fyenin neper mes korrbaqit, qdo shqiptare qe guzonte te kerkonte te drejtat e tyre, sot mesaduket ose ata vet ose te bijet e epo atyre shqiptareve qe dje etiketonin ne mnyra te ndryshme dhe epitete te ndryshme shqipater, sot poebejn neper mjet forumeve deke i shar eduke u fyer mete njeten term sikur se ne kohen e U.D.B_se kur ishin sherbetor te tyre, por vetem metoda ndryshon ateher perdorshin korbaqin, sot Forumin!!!!!!!!!!!!

Cka ka te bej kjo qe ke pohuar me larte me temen ne fjale, me takimin e shizofreneve cetnike staliniste?

Luani_fr
15-04-06, 23:10
Cka ka te bej kjo qe ke pohuar me larte me temen ne fjale, me takimin e shizofreneve cetnike staliniste?


Po ateher po ibie me shkurt, se pikrisht jan ata ose te bijet e hyzmetqareve te pushtuesit serb dhe marioneta te serbise , qe sot i etiketojn diken si gjoja jan qetenik etje etj.

Arb
15-04-06, 23:23
Po ateher po ibie me shkurt, se pikrisht jan ata ose te bijet e hyzmetqareve te pushtuesit serb dhe marioneta te serbise , qe sot i etiketojn diken si gjoja jan qetenik etje etj.

Ata qe trumbetojne te ngjallin tragjedine, dhimbjen dhe katrahuren qe Enver Qen Hoxha i solli Shqiperise dhe Shqiptareve jashte shtetit ame, jane pikerisht ata qe kane mbajtur fjalimet e tyre per te bere te mundshme qe emri i Diktatorit Hoxha te jete pothuajse ne cdo rruge te co qyteti te Kosoves.

Po sido qe te jete LPK-ja nuk eshte e vetme. Ajo madje permend edhe Heroin Jashari si nje "frymezues te madh te vepres se Hoxhes." Dashte zoti e kjo qe thote Kryetari i Veteraneve Enveriste, Sherif Krasniqi, nuk eshte e vertete. Ne te kunderten figura e tij do te zbehej ne mase.

Nese LPK-ja, PDK-ja e parti te tjera enveriste-staliniste sot kerkojne "udheheqesin e tyre shpirteror," neser ata do te kerkojne edhe emrat e "udheheqesve te tyre te tjere shpirteror," Leninin, Stalinit, Titos, Milloshevicit, Rankovicit e te tjereve.

Ata qe per ideal te tyre kane "madheshtine" kunder kombetare te Diktatorit Hoxha, mund te jene gjithcka tjeter, por jo Shqiptare. Ata qe ne emer te kombit thurin romantizem patriotik, realisht nuk kane komb te tyre, e atdhe te tyre kane Nenen Kine e Rusi...

Sido qe te jete enderra e gjithe ketyre zagareve enveriste, do te mbetet vetem nje enderr, sepse Shqiptaret do te ishin te fundit ne planet qe te votonin per Komunizmin, qe i solli aq tragjedi...

Luani_fr
16-04-06, 08:02
Forumet shqiptare kane nje te mire, se ju ipet mundesia,qe edhe shizofrenave te vertet tejapin mendimin ketu, dhe te shprehin mllefin per ato privilegje qe ikan humbur 99 e perpara.
Ne shqiptaret e ish jugosllavise kan qene dy pika ku kan gjet inspirimin dhe frymzimin dhe ato jan, emni i Enver Hoxhes dhe Nen Shqiperin dhe njera ane kane qen ata qe inspiroheshin apo frymzoheshin dhe ishin sherbetore dhe marioneta te Rankoviqit,Titos dhe politiken vrastare Serbe, ne mes ose kapatur shum pak ose nuk ka pasur hiq, edhe une mendoj se secili shqiptare sot esht krenare qe esht frymezue me emnin e Enverit, dhe nene Shqiperi sesa ne Rankoviqin, Titon ,apo ne politiken vrastare Serbe.
Ti emnojsh menje emer Enveristet, dhe titistet e Rakoviqijanet esht mateper sesa Injorance. Pamvaresisht zhvillimeve pas ndryshimit te sistemeve ne evropen lindore, qe rezultoj edhe ne ballkan, dhe upa se gjendja ne shqiperi ishte vetem deshire, prap se prap une mendoj se ai emen dhe ajo deshir apo iluzion eka mbajt te gjall ndjenjen kombetare ne Kosove. Esht mir tekemi kujdes ne etiketime dhe fyerje sepse eshof se ketu ka njerez qe ma teper eshajn Shqiperin qe nuk pati mundesi te shliroj neve ene te bejm sehir, sesa qe eshajm Serbine qe na masakroi, pra shtrohet pyetja kush valle po shkruan ketu???!!!

Arb
18-04-06, 22:52
Rikthimi nostalgjik i diktaturės hoxhiane nė Ferizaj (Reflektimi pėr historinė dhe mbamendjen historike)


Shkruan: Ndue Ukaj

Dijetari francez Saint Beuvit ( Sen Bev) shkruan: ‘Kur mendojmė sinqerisht tė kaluarėn, kur e kuptojmė mirė atė, do tė thotė se e kemi vėshtruar saktė tė ardhmen’. Analizuar nė kontekstin e gjendjes shqiptare, ky mendim, mė shumė se shpreh njė premisė njohje e rinjohje, pėr tė perceptuar qartė tė ardhmen, kontekstualizon njė detyrė Sui Generis, pėr gjithė ata qė merren me konsolidimin e kombit, veēanėrisht elitat intelektuale dhe ato mediatike, tė cilat nė shekullin tonė kanė njė peshė tė rėndėsishme, pėr tė shtruar dhe debatuar nė mėnyrė sa mė konstruktive tė kaluarėn dhe tė tashmen, pėr hir tė sė ardhmes, me njė qasje analitike, tė drejtė dhe objektive, dhe nė dritėn e argumenteve.

E kaluara shqiptare, ėshtė njė e kaluar e karakterizuar me pushtime tė shumta nga barbarė tė llojllojshme, prej atyre aziatikė-shkatėrrimtar, deri te ata karpatian, qė bashkė me pushtimet sollėn zvetėnime kulturore, degradim moral e nacional. Ėshtė njė e kaluar tragjike, mbase mė tragjikja nė gjeografinė perėndimore, nė tė cilėn gjendemi fizikisht dhe nė tė cilėn synojmė tė integrohemi shpirtėrisht. Si rezultat i kėsaj, pushtimeve tė njėpasnjėshme dhe pa fuqisė sė kombit pėr tė qenė unik nė ditė tė vėshtira, kombi shqiptar, edhe pse ndėr mė tė lashtit, ende vazhdon pėrpėlitjet pėr demokraci, pėr stabilitet tė brendshėm, vazhdon pėrpėlitjet pėr njė konsolidim dhe mirėqenie qytetare.

Mbase edhe pėrpėlitjet pėr ekzistencė dhe mėvetėsi. Nė kontekstin e gjithė kėsaj, sot ne kemi njė tė kaluar shumė tė pa konsoliduar, njė histori tė fragmentuar, sipas apetiteve tė ēdo njėrit qė i ėshtė tekur tė merret me historinė tonė. Gjitha kėto sjellin deri te fakti, se edhe trajtimet ndaj figurave tė sė kaluarės, i kemi tė fragmentuara. Ashtu siē ėshtė copėzuar gjeografia nacionale nga tė tjerėt (edhe kėtu them prej paaftėsisė sonė pėr tė qenė unik dhe tė pėrcaktuar qartė pėr tė ardhmen, mbase kjo temė kėrkon njė trajtim tė veēantė), ashtu nė me vetėdije apo pa tė, copėzojmė historinė tonė; copėzojmė shpeshherė nė mėnyrėn me primitive duke ripushkatuar dhe pėrdhunuar segmentet kruciale qė na bėnė tė jemi gjallė dhe duke glorifikuar segmentet qė na errėsuan jetėn.

Dhe kėshtu persekutohet edhe njėherė historia jonė. Mbase kėshtu ndodh me ata qė kremtojmė datėlindjen e Enver Hoxhės dhe lanė nė harresė Gjergj Kastriotin, nė jubileun e sė cilit gjendemi, Pjetėr Bogdanin e Gjergj Fishtėn. Mbase edhe sosh qė Nėnės Tereze nuk hezitojnė t'i thonė ‘magjupe’. Po, po kjo ėshtė gjendja jonė e mjerimit, qė ēdo ditė e mė shumė kėrkon tė ngre kokė, si gjarpėr dinak e helmues, qė bluan shpirtin shqiptar. Dhe ky mjerim merr pėrmasėn edhe mė tragjike, kur segmentet e caktuara shqiptare nuk heshtin sė kėrkuari qė tė amnistohet pushtimi turk-anadollak, sepse na paska pas ‘shpėtuar’. Se ēfarė ironie.

Po, po nga mjerimi ynė ata quhen ‘miqtė’ tanė qė na kanė shkatėrruar, na kanė ndarė e pėrēarė, na kanė vrarė e na kanė pėrēudnuar gjithė jetėn tonė, plagėt e sė cilit pushtim i vujamė edhe sot e gjithė ditėn. Dhe kėshtu njė ditė, do tė kėrkohet tė amnistohet edhe pushtimi Serbo-sllavė, sepse na paska bėrė aq shumė krime mbi qenien shqiptare. Po, po ne pranojmė vetėm anėn e pėrmbysur tė historisė sonė, sepse ky ėshtė produkti i shumė shkrolėsave tė historisė sonė, i shumė diletantėve qėllimkėqij, qė janė aq shumė tė prirur pėr pėrdhunim tė vlerave tė mirėfillta. Kjo ėshtė ironia jonė mė e pazakontė Dhe sot e gjithė ditėn, nuk ėshtė shtruar drejtė pse gjithė kjo krizė e cila na pėrcjell vazhdimisht? Pse tranzicioni ynė ėshtė mė i stėrngarkuar me barriera, qė tė shumtėn e herėve vėshtirė tejkalohen? Nė fund tė fundit pse edhe sot e gjithė ditėn mbetemi tė pa unifikuar?

Njė ngjarje e pazakonshme u bė temė debati publik. Festimi i datėlindjes sė Enver Hoxhės, nga njė grup njerėzish nė Ferizaj, qytet nė Kosovė, ishte precedenti mė kompleks nė kėto pesėmbėdhjetė vitet e pėrpėlitjeve shqiptare pėr demokraci, pas dekompozim tė ish sistemit diktatorial. Nė periudhėn kur po rigjenerohen tė kėqiajt qė solli ajo diktaturė. Rikthimi i figurės mė tė urryer tė historisė shqiptare, qė la Shqipėrinė nė prapambeturi ekstreme, qė vrau e shkatėrroj elementet mė tė pastėrta nacionale, qė izoloj Shqipėrinė dhe qė shkatėrroj shpirtin shqiptar, qė figurat mė tė mėdha, siē ėshtė Atė Gjergj Fishta, ja nxori edhe eshtrat nga varri pėr tė hedhur nė lumė, t'i kremtohet datėlindja, ėshtė njė ēėshtje me domethėnie, mė shumė se tragjike, tragjiciteti i sė cilės shtron nevojėn imediate pėr nisma tė pėrbashkėta kombėtare nė analizimin e drejtė dhe objektivė, tė gjithė historisė sonė. Pėr tė ndėrtuar kėshtu njė histori unike. Ėshtė kjo detyrė emergjente e qendrave politike dhe kulturore edhe nė Tiranė edhe nė Prishtinė.

Nė fakt mė shumė se ngjarja nė vete, kėrkon njė trajtim tė gjithanshėm fenomeni qė ėshtė mė se tragjik pėr tė tashmen nacionale. Jemi nė vlugun e proceseve, dhe dalja nė skenė e kėsaj ngjarje, me kėrkesėn e nėnshkruar nga njėmijė qytetar, tregon se sa telashe tė brendshme ka kombi ynė, probleme qė ngėrthejnė nė vete perceptime tė komplikuara pėr vetėpėrcaktimet e sė ardhmes. Mė shumė se njė tragjikė e injorancės sonė publike, kjo ngjarje ėshtė njė sinjal se vetėdija shqiptare, edhe pėr kundėr pėsimeve qė ka pėrjetuar, ende nuk ka arritur katharsisin aq shumė tė domosdoshėm. Kur kremtohej datėlindja e diktatorit, teksa bisedonim me disa miq, bisedua nė cyti nė viktimat e shumta qė pėrdhunoj regjimi lindoro-komunist. Dhe nė luteshim qė ata mos tė na mallkojnė. Jo, jo, ata s'na mallkojnė, sepse e deshtėn Shqipėrinė mė shumė se ēdo gjė mbi dhe. Ata presin pendimin tonė!

menta1
15-05-06, 14:45
po qysh more nuk te vjen marre qe me duket je i vetmi ti ne forume qe fyen me ate fjalorin qe nuk mundet ti thuhet fjalor po thjesht nji cop mu,,,. se nuk kie fjalor e lere ma e kalo ne ato forumet qe ke qen vazhdo atje e lere ket forum se paku pa e zhytur me ato fyrjet e tua keshtu qe mendoj asht mire ti lesh me ato fyerje se je i gjor shum je i gjor e nuk sheh me larg se 1 meter aspak e leri keto marrina se jemi lodhen me keto te kota se realitetit duhet ti besohet njiher e pergjithmon se asht realitet edhe historia e ENVER HOXHES asht realitet edhe nuk duhet ti mohohen te mirat qe i ka bere edhe ne nji kohe edhe ma te veshtir qe mundemi me paramendue ne te gjith keshtu qe siq rrjedh edhe fjala BOLL MA BOLL MA

Arb
15-05-06, 14:48
po qysh more nuk te vjen marre qe me duket je i vetmi ti ne forume qe fyen me ate fjalorin qe nuk mundet ti thuhet fjalor po thjesht nji cop mu,,,. se nuk kie fjalor e lere ma e kalo ne ato forumet qe ke qen vazhdo atje e lere ket forum se paku pa e zhytur me ato fyrjet e tua keshtu qe mendoj asht mire ti lesh me ato fyerje se je i gjor shum je i gjor e nuk sheh me larg se 1 meter aspak e leri keto marrina se jemi lodhen me keto te kota se realitetit duhet ti besohet njiher e pergjithmon se asht realitet edhe historia e ENVER HOXHES asht realitet edhe nuk duhet ti mohohen te mirat qe i ka bere edhe ne nji kohe edhe ma te veshtir qe mundemi me paramendue ne te gjith keshtu qe siq rrjedh edhe fjala BOLL MA BOLL MA

E ti zotni i ciles fare ke?

Tomori
16-05-06, 20:03
Nga librat " Mjerimi pafund" dhe "Gjėmat e komunizmit" tė Agim Mustės, po shkėpusim disa prej emrave tė personaliteteve tė shquara tė kombit, madje edhe peronalitete te huaja me famė botrore, qė i masakroi kompleksi i inferioritetit dhe etja karrieriste e fronit tė antintelektualit patologjik Enver Hoxha. Kaq i urrente intelektualėt elitarė, sa shdėrrohej edhe nė sadist, pėr ata qė kishin mbetur gjallė, duke mos u ngopur me dėnimin e tyre me burg apo internim., por edhe duke i torturuar, sa disa prej tyre kanė vdekur nė duart e xhelatėve qė i masakronin.
Me njė kėnaqėsi sadisti sillej edhe me tė tjerėt qė i zbriste nė shkallėt e ulta tė piramidės, apo i emėronte nė punėt mė ordinere, siē bėri me personalitetin e shquar Sejfulla Malėshova, duke e punėsuar nė njė magazinė dhe duke ndėrsyer zagarėt e tij qė ta, survejonin, tallnin, poshtėronin edhe kur u bė plak dhe ecte me shkop.
Ja, disa nga personalitetet e shquara qė i burgosi dhe vrau Enver Hoxha,sadisti i intelektualėve:
ARQILE TASI, diplomuar pėr letėrsi nė SHBA. Ish drejtori i Bibliotekės Kombėtare. Vdiq nė burgun e Burrelit, mė 1957. XHEVAT KORĒA,‑ diplomuar nė Austri pėr histori. Ish ministėr i arsimit. Vdiq nė burgun e Burrelit, mė 1955. GJERGJ KOKOSHI,‑ diplomuar pėr filozofi nė Itali. Ish ministėr i arsimit. Vdiq nė burgun e Burrelit, mė 1960. MIRASH IVANAJ,‑ ish ministėr i arsimit, diplomuar pėr letėrsi nė Itali. Vdiq nė burgun e Tiranės, mė 1954. HETEM HAXHIADEMI,‑ diplomuar nė Austri pėr shkenca politike. Tragjedian i njohur i letėrsisė shqipe. Vdiq nė burgun e Burrelit, mė 1964. XHEVIT LESKOVKU,‑ diplomuar pėr Shtamadhori nė Turqi dhe Gjermani. Ish shefi i Shtabit tė Shtamadhorisė nė kohėn e Monarkisė. Vdiq nė burgun e Burrelit, mė 1958. SELAUDIN TOTA,‑ diplomuar pėr fizikė bėrthamore nė Itali. Ish deputet. Ekzekutuar, mė 1947. SABAHETE KASIMATI,‑ diplomuar pėr shkenca biologjike nė Itali. Ekzekutohet, mė 1951. MUSINE KOKALARI,‑ diplomuar pėr letėrsi nė Itali. Krijuese e PSDSH, mė 1943. Vdes pas 38 vjetėsh nė internim. Autore e disa librave. ENGJĖLL ĒOBA,‑ diplomuar pėr jurist nė Itali. Vuajti 25 vjet burg. VISARIAN XHUVANI,‑ kryepeshkop i Kishės Ortodokse Shqiptare. Diplomuar pėr teologji nė Athinė. Vdiq mė 1965, pasi vuajti 25 vjet burg. PATER MESHKALLA,‑ diplomuar pėr teologji nė Itali dhe Poloni. Ish drejtori i gjimnazit franēeskan nė Shkodėr. Poet e prozator. Vdiq pasi vuajti 30 vjet burg. HAFĖZ ALI KORĒA, diplomuar pėr teologji nė Turqi. Publiēist dhe autor i disa librave me pėrmbajtje fetare dhe filozofike. I burgosur dhe i nternuar.
* * *
Prof. Dok. LOCI, njė ndėr kirurgėt mė tė dėgjuar dhe tė shquar nė Itali dhe Evropė. Ekzekutohet, mė 1946. Prof. Dok.. ZUBER, gjeolog me famė botrore, me origjinė polake. Zbuluesi i vendburimeve tė naftės nė shumė vende tė botės. Nė Shqipėri ka zbuluar disa vendburime nafte nė Kuēovė dhe Patos. Vdes nga tortuarat nė burgun e Tiranės, mė 1947.

Drinni
16-05-06, 21:49
Jam deshmitar i ngjarjes ne nje tubim bashkeatdhetaresh ne Gjermani.

Nje Luftetar i plagosur qe gjendej per sherim, nga mesi i te tubuarve parashtron pyetjen:

Si e ndihmon dhe perjkudeset Lpk-ja luften e kosoves,dhe se ka ndonje qe do ti bashkohet kur te kthehet per ne front ?

E dini se ēpergjegjie mori, "Rrugen e din"

Kjo ishte fyerja me e madhe qe mund ti behet nje luftetari dhe kombit ne pergjithsi, e dijn zotrinejt kush ishte ai dhe kur ishte ajo pun( me vete kishin edhe lulzim jasharin, qe besoj se nuk e dinte me kend kishte te beje). Unė per vete e kam shlyer nje her e pergjithmon ket far Lpk-je.

Me nderime

i_retardumi
20-05-06, 21:59
qka nuk has njeriu te LPK-istat

madje tani proklamohen si patriot?!

si mėtues tė bashkimit tė Kosovės me Shqipėri...

phaaaaaa...qfar hipokrizie!

Guri i madh
21-05-06, 21:41
kta L P K istat e kan humbur rrugen si qyra ne mjegull nji dit do ta perkujtojn edhe ALI SHUKRIN KY EMRUSH GJEMAJLI shum i mjer me ty dhimt por ndoshta kur ka qen ne perendim mjeksia e ka pais me dokument identifikimi si i qmendur

Dardani_K1
22-05-06, 23:54
o Zoterinj mos u perlani tash kot se te gjithe e dime se kushe ka qen Enver Hoxha ai i ka pasen disa te mira e shume te keqija e per kete pune skemi qka fjalosemi se tek e fundit ka shkue me siguri ne ferr e sa per keta LPK-se edhe une kame ndegjuar per kete rastin qe ja kane thanen fjalen e rend ushtarit te plagun Edin se kah i bjen Rruga per ne front po qka te ju bajshe te atill jane ata se LPK-ja vetem me rrena dhe mashtrime mbahen gjall se trima jane nga Goja se me vepra besa hiq FJALET I KANE SI AGUSHI E PUNET SI KERKUSHI i kame ndegjuar disa her sesi u bajshin patriota gjate luftes ne Kosove por asnje sjane shkuar ne Lufte e as nuke e kane pa luften e Kosoves e besa shume nga ata as mbas lufte sjane shkue menjher por tek mas 3 viteve te shlirimit por u sillshin rrugeve te gjermanis si pordha neper Brek.

Tomori
25-05-06, 11:53
Partija Komuniste Shqiptare ėshtė krijesė e Jugosllavėvet
Partia Komuniste Shqiptare ėshtė fund e krye njė krijesė e Jugosllavėvet dhe, pa ndėrhyrjen e ngultė tė kėtyre, as qė do tė kish parti komuniste nė vendin t'onė. Pėrpara se tė vinin Miladin Popoviēi dhe Dushan Mugosha pėr t'organizuar dhe udhėhequr komunizmin nė Shqipėri, aty s'kish veē disa grupe tė vegjėl e tė parėndėsi qė s'ishin aspak tė lidhur me masat, "qė ishin larg nga veprimtarija komuniste e vėrtetė, qė ishin nė kundėrshtim me njeri tjetrin, gjė kjo qė ka shkaktuar luftė t'ashpėr e tė paprerė midis tyre. Ndėr 'ta sundonte shpirti i ngushtė i sektarizmės, oportunizmės dhe i lokalizmės". (Sang. Trad. f. 3, nxjerrė nga rezoluta e Konferencės sė parė tė pėrgj. tė P.K.SH., mbajtur nė Labinot, nė prill 1943).

Situata qė mbretėronte midis grupevet komuniste nė Shqipėri mė 1941, u-karakterizua kėshtu nga Miladin Popoviē : - "Kemi gjetur njė kaos tė vėrtetė. Ndodheshin grupe dhe grupthe (gjithėsejt tetė, ndėr tė cilėt dy Trotskistė). Seicili prej tyre tėrhiqte nga anė e tij. Shpeshėhere bėnin edhe 'bashkime', 'marrėveshje' pėr tė paditur tek ne njeri tjetrin. Bėnin nga kėto 'marrėveshje' deri me Fundon. Mund tė kish ēdo gjė tek kėto grupe, por asgjė komuniste..." (Sang. Trad. f. 8, nga relacioni i Miladin Popoviē, Komitetit Qendror tė partisė komuniste jugosllave, 21 Maj 1942).

"Bisedimet me kėto grupe vazhduan prej dhjetė gjer mė njėzet ditė. Kalonim nga njė pjekje ilegale nė tjetrėn. Me grupin e Korēės i rrahėm ēėshtjet nė shtėpinė e Enver Hoxhės e tė Koēo Tashkos. Ky grup nuk donte t'i njihte gabimet e tij; kėrkonte tė shpallej si parti e pastaj gjithė grupet e tjerė tė mblidheshin rreth tij, por arritėm t'a bindim me argumenta tė forta qė tė pranojė krijimin e partisė. Nė grupin 'Korēa', ndihma m'e fortė na erdhi nga punėtorėt Koēi Xoxe dhe Pandi Kristo..." (Sang. Trad. f. 9, nga shėnimet e Dushan Mugoshės mbi aktivitetin e tij nė Shqipėri nė vitet 1941-1944).

Miladin Popoviē e Dushan Mugosha, dhe pakė mė vonė Blazo Jovanoviē e Svetozar Vukmanoviē-Tempo, qenė shtytėsit, krijuesit, udhėheqėsit dhe kumandarėt e vėrtetė tė partisė komuniste shqiptate. Ata ēdukin mosmarrėveshjet, ata vėnė disiplinė, ata bėjnė mbledhjet, ata emėrojnė kumandarėt, ata organizojnė, ata urdhėrojnė. Ata shtyjnė tė krijohet ushtėrija 'nacional-ēlirimtare', dhe, me t'u-formuar brigata e Parė, Dushani shkon si kėshilltar pranė Mehmet Shehut, por nė tė vėrtetėn ėshtė ai qė kumandon ; ata e shtyjnė mė nė fund partinė komuniste shqiptare nė luftėn vėllavrasėse me Ballin Kombėtar.

Dushani e cakton edhe Enver Hoxhėn si kumandar tė pėrgjithshėm t'ushtėrisė 'nacional-ēlirimtare'.

"Para se tė nisej pėr Jugosllavi, Dushan Mugosha u-ftua nė mbledhjen e K.Q. tė P.K. Shqiptare, ku ishin prezent disa antarė tė komitetit, dhe aty parashtroi mendimin se kumandari i pėrgjithshėm, Spiro Moisiu, nuk ishte nė lartėsinė e detyrės, dhe propozoi t'emėrohej nė vėnt tė tij Enver Hoxha, deri atėhere komisar i komandės sė lartė. K.Q. i P.K. Shqiptare e pranoi kėtė propozim tė Dushan Mugoshės dhe, nė konferencėn e Pėrmetit, nga fundi i Majit 1944, Enver Hoxha u-emėrua kumandar i pėrgjithshėm me gradėn kolonel-gjeneral." (Sang. Trad. f. 61).

Dushani emėron edhe Mehmet Shehun si kumandar tė divizionit tė Parė, me gjithė qė Enver Hoxha nuk donte.

"Dushan Mugosha propozonte emėrimin e Mehmet Shehut si Kumandar i divizjonit tė Parė, kurse Enver Hoxha nuk qe d'akord.
Por, pas shpjegimevet tė Dushanit, mė nė fund e pranoi kėtė propozim... etj.." (Sang. Trad. f.61).

Qė Jugosllavėt e kishin nė dorė tė tėrė punėn, dėshmohet edhe nga dallkaukllėqet qė u bėnin kryeterroristėt, tė cilėt mundoheshin kush e kush t'ė fitonte favoret sa mė shpejt. Kur Dushan Mugosha do tė kthehej nė Jugosllavi, kryeterroristėt i ēfaqnin servilizmat mė tė ulta, me anė letrash. Ja ē'i shkruan Mehmet Shehu :
- "Nuk kishim parti, por kishim e ishim 'komunistė bazhibuzukė', ishim njė 'turli me zarzavate tė hidhura', e me udhėzimet e Miladinit e tė tuat, me ndihmat t'uaja mundėm tė seleksionohemi, tė formojmė partinė t'onė komuniste, t'a forcojmė.
Na dhat dorėn, na mėsuat, na ngritėt si mėma foshnjen... etj.." Mė nė fund i thotė :

- "O Salė! (pseudonimi i Dushanit) po pėr interesat e larta tė brigadės tėnde, kė do tė lėsh pranė shtabit tė pėrgjithshėm ? Kujt do t'i a besosh kėtė misjon special... ? ! !"

Domethėnė se brigata ėshtė e Dushanit dhe, passi po ikėn, ai di se kujt do t'i a besojė misionin e tij special.

Bedri Spahiu :

- "Ne mėsuam nga ti o Salė, atė ēka ėshtė e nevojshėme dhe e domosdoshme qė tė mendojmė e tė ndjejmė vehten si komunista. Prandaj unė pėr vehte, e besoj tė gjithė ne, na duket sikur kemi diēka nga qenia e jote. Jeta e jonė si komunistė ėshtė lidhur me ty... Unė ngushullohem duke parė ndryshimin qė kam bėrė prej ēastit tė parė qė jemi parė dhe se kam pėrfituar nga ti me sa ka qenė e mundur."

Erė servilizmi mban edhe letra e Enver Hoxhės, e Nexhmije Hoxhės, e Hysni Kapos, e Koēi Xoxes, e Ramazan Ēitakut. Pa le i shkreti Omar Nishan qė ėshtė mbyllur n'odė dhe qan me ngashėrime duke "kujtuar poshtėrsitė qė ka thėnė armiku pėr Dushanė". (Sang. Trad. Facsimili. Fotokopjet e tė gjitha kėtyre letravet.)


Servilizmi kundrejt drejtuesve Jugosllavė arrin kulmin me fjalėn e Enver Hoxhės, nė Berat, nė mbledhjen e plotė tė K.Q. tė P.K., nė Nėntorin e 1944-ės :
- "Shoku Blazo (Blazo Jovanoviē delegati i K.Q. tė P.K. jugosllave, pranė K.Q. tė P.K. shqiptare) ka dhėnė ndihmėn mė tė madhe nė pregatitjen e konferencės dhe nė pėrpunimin e relacionit.
Blazoja qe pėr ne si tė kish zbritur Zoti nga qielli." (Sang. Trad. f.26, shėnimi 28)

Arb
23-12-06, 14:43
Nė Ferizaj, aty ku hoxhallarėt luten pėr Enver Hoxhėn


Elisabeta Ilnica - “Enver! Enver!”. Nėse me kėtė emėr do tė thėrrisje rrugės nėpėr Ferizaj tė Kosovės, tė paktėn 1 nė 10 meshkuj do tė ndalohej pėr t’u pėrgjigjur.


Pothuajse tė gjithė tė moshės 30-40-vjeēare, origjina e Enverėve ishte e njėjtė; vinte nga adhurimi pėr ish-kreun komunist nė Shqipėri. Njė adhurim qė koha jo vetėm nuk kishte mundur ta zbehte, por pėrkundrazi, e kishte ringritur fuqishėm kultin e tij.


Enver Hoxha nė Ferizaj ishte si filozofia e verės, qė sa mė shumė vjetėrohet, aq mė e mirė bėhet.


Nėse Gjirokastra e lindi djalin qė mė pas do tė bėhej udhėheqėsi i shtetit shqiptar pėr 45 vjet me radhė, Ferizaj tashmė konsiderohet si qyteti qė kėrkon ta bėjė tė pėrjetshėm.


Pėr kėtė ka dhe plane konkrete… E kush mė mirė mund tė na i zbulojė ato, se sa kryetari i Lėvizjes Popullore pėr Ferizajn, Remzi Hasani. I lidhur ngushtė me tė vejėn e Enver Hoxhės, Nexhmijen dhe ish-shefin i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė sė Shqipėrisė, Veli Llakaj, ai flet pėr njė tė ardhme tė kuqe jo vetėm pėr qytetin e tij, por pėr tė gjithė viset ku ka shqiptarė.


Dhe nė Ferizaj kjo ngjyrė ka filluar tė pėrhapet, deri aty sa… edhe hoxhallarėt e duan Enver Hoxhėn.


Pavarėsisht faktit se ish-kreu komunist ishte kategorikisht kundėr fesė, besimtarėt myslimanė nė Ferizaj kanė arritur deri aty sa kanė bėrė dhe iftar pėr Enver Hoxhės (vakt i ngrėnies sė pasdites pėr agjėruesit nė muajin e shenjtė tė Ramazanit).

Kjo ka ndodhur mė 16 tetor 2005, ku simpatizantė tė ideologjisė sė tij janė mbledhur nė sheshin e qytetit, duke kėrkuar qė njė nga 374 rrugėt e Ferizaj tė marrė emrin e ish-diktatorit shqiptar.


Sipas dėshmitarėve qė kanė qenė nė manifestimin e parė publik, mė 16 tetor 2005, protesta nuk u ndal, derisa erdhi ora e iftarit qė pėrkon me disa minuta pas perėndimit tė diellit.

Kur daullet kanė nisur tė ndihen nė qytet, njėri nga hoxhallarėt, i cili ka qenė dhe vetė pjesėmarrės nė tubim, i ka ftuar tė gjithė manifestuesit qė tė hanė sė bashku iftar pėr Enver Hoxhėn.

“T’i bėjė rehat shpirti nė xhenet (parajsė)”, - ka thėnė hoxha, i cili ėshtė kujdesur qė rituali i shenjtė atė ditė t’i dedikohet ish-kreut komunist tė Shqipėrisė. Mendimi i tij ėshtė duartrokitur mes brohoritjesh “Enver Hoxha, Enver Hoxha”, ndėrsa janė lutur pėr tė.


Jo vetėm kaq, por pas ngrėnies sė iftarit, besimtarėt myslimanė kanė nisur tė shpėrndajnė edhe zeqat pėr Enver Hoxhėn, nė emėr tė Allah-ut (ndihma nė para dhe ushqime pėr njerėzit e varfėr, tė cilat nuk konsiderohen lėmoshė).

***

“Enver Hoxha ėshtė i papėrsėritshėm dhe ne, qytetarėt e Ferizajt, e kemi kuptuar kėtė, pavarėsisht pėrkatėsisė politike apo besimit fetar”. Kėshtu e shpjegon ringritjen e kultit tė ish-kreut komunist nė Kosovė, kryetari i Lėvizjes Popullore pėr Ferizajn, Remzi Hasani.


Sipas tij, nė manifestimin e njė viti mė parė kanė marrė pjesė anėtarė tė partive tė ndryshme politike, besimtarė, ushtarakė, nėpunės shteti, etj. “Ne akoma nuk kemi ngritur njė parti Komuniste, pasi kėto qė kemi na dalin e na teprojnė momentalisht.


Nuk mendoj se ėshtė koha pėr tė krijuar akoma mė shumė forca politike, pasi statusi i Kosovės kėrkon qė tė jemi sa mė tė mbledhur edhe politikisht dhe unė e vlerėsoj kėtė. Nė rast se ne tani do tė guxojmė tė regjistrohemi zyrtarisht, faktori ndėrkombėtar mund tė na paragjykojė.


Pėr mė tepėr, presim fillimisht qė tė gjitha partitė komuniste nė Shqipėri tė shkrihen nė njė. Mė tej, pas pavarėsisė, atėherė edhe ne, nė bashkėpunim me Partinė Komuniste tė Shqipėrisė, do tė krijojmė degėn tonė.


Por pavarėsisht se nuk kemi partinė me zyra, vulė e stemė, ėshtė pėr t’u theksuar fakti qė nė Ferizaj figura e Enver Hoxhės ėshtė shumė e dashur pėr tė gjithė. Ata qė e kundėrshtojnė kanė vetėm njė arsye; janė titistė”, - thotė Remzi Hasani.


Dhe, akuzat titiste kanė arritur deri nė derėn e kreut tė Komunės sė Ferizaj, Faik Grainca. Arsyeja?! Sėrish flet Hasani: “Edhe pse mblodhėm 1 500 firma qė tė paktėn njė rruge t’i vendosej emri i Enver Hoxhės, pa llogaritur sa tė tjerė janė qė nuk kanė mundur dot tė firmosin, numri 4-fishohet.


Por kryetari i komunės refuzoi edhe ta shqyrtojė kėrkesėn tonė, edhe pse vetė pati deklaruar publikisht qė qytetarėt kanė tė drejtė propozimi pėr rrugėt e Ferizaj. Megjithatė, tė jeni tė bindur qė nuk do ta lėmė me kaq”.

Sipas tij, nė vitet ’90 nuk pati njė ligj Kuvendi pėr heqjen e busteve, fotografive apo monumenteve tė tjera tė Enver Hoxhės, ishte vetėm dėshira e qytetarėve qė i rrėnoi ato. Edhe sot, pėr rivendosjen e tyre ėshtė dėshira qytetare…

***

Po ēfarė mund tė bėjnė komunistėt pa parti tė Ferizaj pėr tė dalė kundėr vullnetit tė kryekomunarit Grainca?! “Edhe bomba atomike po tė bjerė ne do ta emėrojmė sheshin kryesor “Enver Hoxha”.


Meqė kryetari i Komunės nuk deshi qė t’i lėrė emrin njė rruge, tani do tė jetė njė shesh. Nė fakt, ky shesh vetėm zyrtarisht nuk quhet “Enver Hoxha”, pasi tashmė tė gjithė ashtu e njohin dhe e thėrrasin tė gjithė.


Ėshtė bėrė si pikė orientimi i kalit tė Skėnderbeut nė Tiranė. Kot e ka, pasi ne do t’ia dalim. Nė vend tė njė tabele tė vogėl qė kėrkuam, do tė pėrgatitim njė tjetėr gjigante kuqezi, me yll e flamur apo elementė tė tjerė tė komunizmit, ku nė mes tė saj tė shkruhet “Enver Hoxha” dhe do ta vendosim nė qendrėn e sheshit.


Nėse komuna e heq ditėn, ne do ta rivėmė natėn apo nėse e heq natėn do ta rivėmė ditėn. Nuk do tė ndalemi derisa Enver Hoxha tė marrė vlerėsimin qė i takon edhe nė qytetin e Ferizajt” - flet pėr “Shekullin”, Hasani, ndėrsa nuk harron tė tregojė pėr atė se ēfarė ka bėrė ish-kreu komunist pėr Kosovėn.


Sipas tij, Enver Hoxha ka dhėnė njė kontribut tė rėndėsishėm, duke filluar menjėherė pas mbarimit tė LANĒ, ku ai dėrgoi drejt Kosovės 200 mėsues nė kuadėr tė luftės kundėr analfabetizmit.


Madje, Hasani thotė qė Enver Hoxha ėshtė betuar qė nė vitin 1936 para varrit tė Bajo Topullit se do tė bashkojė tė gjithė shqiptarėt, po ashtu edhe mė 31 dhjetor tė vitit 1 janar 1943 dhe janar tė 1944.


Por arsyen pse ish-kryekomunisti shqiptar nuk arriti dot t’i mbajė kėto betime, ai e anashkalon me shpjegimin: “Enver Hoxha duhet vlerėsuar pėr realitetin se vetėm ai dhe SHBA-ja nuk e nėnshkruan Helsinkin e vitit 1975, pra nuk i legjitimoji kufijtė e ndarė tė Shqipėrisė qė u copėtuan qė nga viti 1913.

E, deri tani Serbia ėshtė mbrojtur deri tani me Kartėn e Helsinkit, ku u njoh Republika e Jugosllavisė”.

***

Pėr tė mbėshtetur rifillimin e “epokės sė lavdishme”, siē kanė dėshirė ta quajnė enveristėt nė Ferizaj, nga Tirana ėshtė nisur para disa muajsh drejt kėtij qyteti edhe ish-shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė, i cili ka bujtur nė hotel “Lyboten” nė Ferizaj.


Pikėrisht, mė 11 prill 2006, nga valixhja e tij nė dhomėn e hotelit, u ka treguar dhe njė “surprizė” ferizajsve komunistė; njė plan sekret tė Enver Hoxhės nė vitin 1981 pėr ēlirimin e Kosovės nga pushtimi serb.


Mė pas e ka lexuar atė publikisht nė mes tė sheshit tė qytetit, sė bashku me njė telegram urimi tė Nexhmije Hoxhės, ku shkruhej: “Pastė fat Ferizaj, mė shumė se sa Gjirokastra”. Kjo letėr i ka entuziazmuar pro-enveristėt, por edhe i kanė kėrkuar tė vesė sė Hoxhės qė tė bėjė pėrpjekje pėr tė unifikuar tė gjithė komunistėt shqiptarė kudo qė janė.


“Na vjen keq qė janė kaq shumė parti komuniste, sepse Enver Hoxha ėshtė njė dhe i vetėm. Po ashtu na erdhi keq pėr Nexhmijen kur nė Kongresin XIV tė LANĒ-it deklaroi se ‘gjatė luftės e rrezikonim kokėn nė torbė, por kishim masat.

Sot jemi tė lirė, por mungon masa”, - thotė Hasani. Sipas tij, pavarėsisht baltės qė i ėshtė hedhur figurės sė Enver Hoxhės, komunistėt do ta “pastrojnė”.


Me ambicie Hasani deklaron edhe njė projekt, i cili do tė fillojė tani nė tetorin e vitit 2006 pėr tė pėrfunduar pas 2 vitesh. Bėhet fjalė pėr njė simpozium shkencor posaēėrisht pėr Enver Hoxhėn.


“Nė vitin 2008 do tė mbahet njė simpozium mbarėkombėtar me fakte dhe argumente shkencore pėr tė gjithė veprėn e Enver Hoxhės. Do tė analizohet prej qindra specialistėsh ēdo detaj historik, ēdo vepėr e tij, ēdo vendim e deklaratė e tij pėr tė dalė nė pėrfundime shkencore.


Kjo ėshtė mėnyra mė e saktė pėr tė treguar nėse ka gabuar apo jo Enver Hoxha, nėse ka bėrė mirė apo keq”, - thekson kryetari i Lėvizjes Popullore, Remzi Hasani .

.....

Arb
23-12-06, 14:44
***

Ndėrsa Hasani mundohet tė lartėsojė kujtimin e Enver Hoxhės, kjo duket njė “telash” mė vete pėr kryetarin e Komunės sė Ferizaj, Faik Grainca.


Duke e ditur reagimin e ashpėr tė komunistėve ndaj refuzimit pėr tė emėruar zyrtarisht njė nga sheshet e qytetit me emrin e ish-diktatorit shqiptar, ai mundohet tė shpjegojė pėr gazetėn “Shekulli” arsyet e kundėrshtimit: “Ėshtė njė iniciativė e njė grupi qytetarėsh pėr tė pasur njė rrugė apo shesh qė tė thirret Enver Hoxha dhe kjo ėshtė krejt normale. Por ai propozim nuk ka kaluar nė Kuvend pėr miratim dhe as nuk e shpresoj qė njė gjė tė tillė tė ndodhė, sepse me sa dimė, as nė Tiranė e asgjėkundi tjetėr nė Shqipėri, asnjė rrugė nuk mban emrin e Enver Hoxhės.


Do tė ishte krejt e natyrshme nėse Enver Hoxha konsiderohet si figurė e plotė, qė tė sillej nga Tirana nė Prishtinė dhe mė pas le tė ndalonte dhe nė Ferizaj.


Ne nuk mund tė dalim dhe tė flasim para kryeqyteteve pėr Enver Hoxhėn”. Sipas tij, mė parė duhet pritur qė historia tė thotė fjalėn e fundit pėr tė, ta shqyrtojė e gjykojė njėkohėsisht dhe vetėm atėherė mund tė gjendet njė vend pėr tė dhe nė rrugė apo shesh.


Deri kėtu Faik Grainca flet si kryekomunar, ndėrsa duke dashur tė shprehė edhe pėrshtypjet individuale pėr Enver Hoxhėn thotė: “Unė personalisht mendoj Enver Hoxha nuk e meriton njė respekt tė tillė, qė tė mbajė emrin e ndonjė rruge apo sheshi nė qytetin tonė, pasi pėrkundėr meritave qė i veshin artificialisht, mendoj se ka pasur shumė dobėsi, ka sjellė mjerim, dhunė diktat etj”.


Ndėrsa vendosjes me ēdo kusht tė njė tabele “Enver Hoxha” nga ana vullnetare e komunistėve nė Ferizaj, tė cilėn e deklarojnė me thėnien “qė as bomba atomike nuk do tė na ndalojė”, kryekomunari pėrgjigjet: “Dhuna?! Ėshtė shprehje tipike komuniste. Pra, del e qartė se kush komunistė. E vėrteta ėshtė se ata janė shumė larg demokracisė”.

Titistėt qė ēuan nė Ferizaj Koēi Xoxen

Figurat e vjetra tė komunizmit e kanė ndjekur gjithnjė Ferizajn. Pėr historinė e kėtij qyteti flet pak fjalė edhe Afrim Demiri, i cili ėshtė dhe gazetar pranė “Koha Ditore” nė Kosovė.


Duke iu referuar ngjarjeve mė tė fundit nė Ferizaj, ku ai banon, Demiri thotė pėr gazetėn “Shekulli”: “Koēi Xoxe dhe Enver Hoxha, si duket, e kanė fatin tė vazhdojnė rivalitetin edhe pėr sė vdekuri dhe atė ēuditėrisht nė Ferizaj.


Ėshtė njė rrugė, jo larg nga qendra e Ferizajt qė titistėt me vite e kishin e kishin emėrtuar me emrin e Koēi Xoxes. Nė rininė time mbajė mend se shumė shokė tė mi, me dhjetėra herė kishin hequr atė mbishkrim, pėr ta rivendosur titistėt e pushtetit sėrish.


Dhe nė mes tė kėsaj loje heq e vendos, shumė prej tyre kishin ngrėnė edhe dajak, mos edhe burg. Tani, si pėr ta plotėsuar mozaikun e pėrmbysur, del propozimi qė njė rruge, objekti apo sheshi t’i ngjitet emri i Enverit”. Sipas tij, lufta nė mes titistėve dhe enveristėve nga blloku i revanshizmave socialist po bartet nė kohėn e pluralizmit tė brishtė tė Kosovės.


Pėr mė tepėr, Demiri ka bindjen se, me sa duket, duhet t’u dalė punė edhe akademikėve tė vendeve tona pėr tė liruar opinionin nga frustrimet e panevojshme me nėntekst politik.

“Sė paku, nėse Enveri i ka sjellė dėm ēėshtjes shqiptare dhe popullit shqiptar pėr aq sa i ka sjellė, mendoj se nuk duhet lejuar qė enverizmi ta ketė atė shans sėrish. Nė demokraci ka konkurrencė tė vlerave tė tjera, andaj historia e shkruar mirė do t’i ndihmonte kėto vlera”, - shprehet Demiri.
Ferizaj, nė “skanerin” dje dhe sot

Qyteti i Ferizajt ėshtė vendbanim relativisht i ri, prandaj dhe ekonomia e tij ėshtė zhvilluar nė vitet e vonshme.


Njė ndėr faktorėt mė tė rėndėsishėm nga e kaluara historike pėr formimin e qytetit tė Ferizajt dhe tė zhvillimit ekonomik tė tij, ėshtė padyshim ndėrtimi i vijės hekurudhore (1873) dhe stacionit hekurudhorė, linjė kjo shumė e rėndėsishme pėr transportimin e udhėtarėve dhe tė mallrave, qė njėkohėsisht ndikoi sė tepėrmi nė ndryshimin e fizionomisė sė vendbanimit shndėrruar atė nė qytet.


Zanafilla e ekonomisė sė Ferizaj fillon me disa veprimtari, kryesisht zejtare dhe tregtare. Kėshtu p.sh nė vitin 1900, Ferizaj nga 400 shtėpi sa kishte nė atė kohė, 200 prej tyre ishin dyqane.


Pėrveē fabrikės sė tjegullave, tė gjitha ndėrmarrjet tjera qė ekzistojnė nė Ferizaj, janė themeluar nė kohėn e pas Luftės sė Dytė Botėrore.


Si pozicion gjeografik, Ferizaj shtrihet nė jug tė pjesės qendrore tė Kosovės. Paraqet njė udhėkryq tė rėndėsishėm, sepse nėpėr kėtė qytet kalojnė tė gjitha rrugėt e rėndėsishme qė e pėrshkojnė Kosovėn nga veriu nė jug dhe nga lindja nė perėndim.


Kėto rrugė pastaj vazhdojnė edhe nė shtetet fqinje dhe nė rajon. Komuna e Ferizajt ka 720 km katrorė dhe gjithsej ka 44 fshatra Dy fshatrat mė mėdha janė Gremja dhe Komogllava, nė tė cilat jetojnė nga 6 000 banorė.


Komuna e Ferizajt ka afro 145 000 banorė, prej tyre gjysma jetojnė nė qytet dhe gjysma nė fshatra. Nga komunitetet tjera jetojnė rreth 3 700 banorė, kryesisht ashkalinjė, romė, goranė, myslimanė, serbė, nė tė cilat pėrbėjnė rreth 2,06% tė popullatės.


Ndėrkaq, Ferizaj ėshtė shndėrruar nė qendėr tė rėndėsishme ekonomike. Sot ende funksionojnė fabrikat dhe ndėrmarrjet e dikurshme, tė cilat ishin bazė pėr zhvillimin ekonomik tė komunės, siē janė Fabrika e Tubave tė Ēelikta, Fabrika e Vajit, Kombinati i Drurit, Fabrika pėr Pėrpunimin e Frutave Ekzotike, Fabrika e Tullave etj. Komuna kishte gjithsej 19 ndėrmarrje shoqėrore.


Kėto ndėrmarrje edhe sot funksionojnė, por me vėshtirėsi dhe presin tė privatizohen. Tashmė ekonomia private paraqet bartėsen kryesore tė zhvillimit ekonomik tė komunės.

Nė Komunėn e Ferizaj janė tė regjistruara rreth 4 000 biznese, ndėrsa numri i tė punėsuarve nė ekonominė private ėshtė mbi 7 000 mijė dhe ėshtė mė i madh se numri i tė punėsuarve nė ekonominė shoqėrore.

Gazeta SOT

Arb
01-03-08, 16:02
Ne nje nga Biografite e Shymit u permend se ai eshte pjese e LPK-se... A do te vizitoj Shymin varrin e tij per ta falenderuar per kontributin e tij te madh qe Kosova edhe per me shume se 6 dekada te mbetet ne pushtimin e shkijeve?

Abetare
01-03-08, 17:06
Hahaha more" Arb" kur kam qenė e vogel shumė e kam pas adhuru Xhaxhin Enver , madje kam pas shkru poezi e kur mi gjeten Mėsuesat gati u perjashtova nga shkolla ...Nejse ndodhė qė edhe Hasha e ka dashtė kur u kan i vogel si krejt dynjaja amo kur kemi kuptu tė vėrteten e hidhur kan ndryshu gjėrat e mendimet .... siē po ndryshojnė ēdo ditė...

SoKoLi-i-Maleve
01-03-08, 20:43
Per mos me i lanun te vetmuar pa Xhaxhin e tyre,uroj qe te bashkohen dmth ti shkojn ne gjij.

Arb
01-03-08, 21:37
Hashim Thaēi

Duke e pėrjetuar nėnshtrimin e popullit tė Kosovės, Hashimi u rreshtua nė Lėvizjen Popullore tė Kosovės. Lėvizja u drejtua nga besimi i tij i thellė nė shpirtin njerėzor dhe aftėsinė e individėve pėr tė pėrmirėsuar tė ardhmen e familjeve dhe vendit tė tyre.

A behet fjale per Shymin ketu?

bert
02-06-09, 14:19
sme vjen cudi kur te bejne ndonje nderim per sllobodan milloshevicin LPK-ja. te dy jane te njejte biles enveri vrau me shume shqiptare se sllobodani

Uragani_99
21-06-09, 03:23
O ma i mire se ti o Enver Hoxha nuk ka pase dhe nuk do te ket me.Le te thojne c'far te dojne ,ti pusho i qete dhe pa brenga se nuk kan c'far te te bejne trimat e demokracise te shek._ 21.Keta qe po te kritikojne ty ,po c'fare po bejne vet?Do te flas vetem per Kosoven ,per ata qe e udheheqen Kosoven e pasluftes.Cka jane keta ma te mire se sa ti ???!!!!Asgje,nuk jau ndien per fukarate e shkrete,e kan privatizuar Kosoven,familjet e tyre jan te garantuara,femijet e tyre shkollohen ne universitetet me prestigjioze te botes perendimore,kan bere pasuri e pasuri ,ndersa populli i shkret e hjek te zite e ullirit per te mbijetuar.C'far po ndodhe ne ditet e sotit.Po behen vetevrasje te perditeshme sidomos te te rinjeve dhe te rejave ,krejt per shkak te varferise dhe jo perspektives ne ket shtet te "alla familjarizmit".Diplomohen te reja dhe te rinje dhe bredhin poshte e larte,pa kurfar ardhmerie,sepse nuk ju hapen vende pune ,por edhe nese hapen vende pune pranohen njerez qe nuki i plotesojne kushtet ,por vetem per faktin se i takojne rrethit te familjareve te atyre qe sot po udheheqin shtetin ,ose duhet me dhene para te majme per t'u punesuar.Shume nga keta te rinje dhe te reja marrin rrugen e gurbetit dhe zoti e dijte se ku perfundojne,mire jo se jo. Te rejat ,vajzat e reja ,femijte tane, jane bere objekt i prostitucionit dhe marrjes se droges,udheheqesit shteteror nuk merren me ket dukuru fare,as qe merziten per ket tragjedi do te thoja dhe kjo eshte tragjike per te gjithe neve qe jetojme ne Kosove,pushtetaret dhe politikanet tone nuk e vrajne mendjen per ta parandaluar ket dukuri,nuk e vrajne mendjen per t'a ndertuar shtetin e mirefillte dhe demokratik, por si t'i mbushin xhepat me leke dhe ate ne menyrat me te pista.Prandaj,Enver Hoxha mos u merzit as ne at dynja se nuk jane me te mire se ti ,veq me te zi se ti po se po,ta kan kaluar.Do te ju kendojme histori edhe ketyre sikurse dhe ty apo jo.Keshtu e ka fatin ky popull i mjere ,me u sunduar cdo here nga dikush qe nuk ka zemer as shpirte ,nga katilet apo jo.

Dani11
21-06-09, 09:03
Mire e ke Uragani_99, popullit nuk ju hoq e keqja por vetem iu zevendsua nga nje e keqe tjeter me e madhe.Populli shqiptare gjate sundimit te Komunizmit u mblodhe si nje top dhe keshtu e mbrojti ne menyre kolektive zemren, nuk mundi te depertoi e keqja brenda.Mirepo tani definitivisht e keqja ka arrite qe te hyje ne zemren e ketije "topi" dhe nuk ka shprese per shpetim.Gjerat me vlere qe i dhene kuptim jetes po shkatrrohen pa meshire nga pseudopatriotet e kohes, po shkatrrohet dhe po shkilet me te dy kembet morali,besa,humanizmi,karakteri njerzore,etj... Tani po avancohen te gjitha dukurit negative qe sote e kane pushtuar boten, si: prostitucioni, hajnia, droga,....etj etj, qe si rrjedhoi kemi nje shoqeri te qoroditur te pa balancuar, dikush ka miliarda dhe dikush nuk ka qfar te ju qese femijeve ne sofer.Nuk ka siguri,nuk ka mjekesi (kjo egziston vetem per feudalet, milioneret), arsimi,bujqesia, dhe zhvillimi ekonomik jane te pa shpresa dhe ne gjendje mjerimi.Kosova vertet eshte privatizuar nga hajnat qe ia vodhen kafshaten e gojes jetimeve, te semureve, femijeve dhe qdo pjestari te ketije populli.Dikur vuajtem por jetuam me shprese mirepo sote pseudopatriotet edhe shpresen na e vrane, tani jetoim si pa koke. Te gjitha zhvillimet e shtetit dhe popullit udheheqsat e sotit i shohin ne shtrimin e disa rrugeve pak kilometershe dhe trashesi 5 cm, keta sundoin dhe pasurohen ne emer te kesaj.
Vertet edhe diktatoret me te mdhenje nuk mbeten me te kqinjet perballe pseudopatrioteve!

shfletuesi_
21-06-09, 09:42
Rroft Xhaxhi Enver ( hahahahahahahahahahah ) nje babgjyshi ton kush qe ja hek prej mendjes qe u kan burr i keq s'ka thot me ta ska pas.... .Eeh tash edhe une duhet me than si ai Rroft Xhaxhi Enver... Vdekje Fashismit Lirija Popullit ....


Thuhet qe ka qen diktator i tepert por thuhet qe gjat kohes se ti dyqanet kan qendruar te hapura dhe pa rojtar aq ne nivel qe ka qen siguria... Pra ka pas dhe ai disa ane pozitive... Por si do qoft terrorizmi qe ka be ndaj popullates duhet denuar...

bert
21-06-09, 15:03
perkujtuan diktatorin kriminel qe vrau me shume shqiptare se krejt lufta boterore. keshtu sic ja ka nisur kjo organizate sdo jete e larget dita kur te perkujtojne milloshevicin. turpppppppp

Dani11
21-06-09, 15:17
E dikure edhe une dhe shumica nga ne thonim Rrofte Xhaxhi Enver, ne te kishim lidhe shpresen per shpetim, me te identifikonim qlirimin dhe bashkimin kombetare.Mirepo nuk kishim pas te drejte kete e vertetoi koha, perjetuam nje zhgenjim total, pas tije erdhi koha e liderit historik Ibrahim Rugova.Kjo ishte nje periudhe shume e veshtire, ky njeri i madhe kishte pak fjale dhe shume pune nuk premtoj shume nuk rrahu gjokes por kerkoi vetem Lirine ate qe i takon qdo kombi.Urtesia, puna,menquria dhe vendosmeria e ketij njeriu te madhe sollen lirin qe enderruam me shekuj, sollen rezultate konkrete.Pastaj erdhei koha e pseudopatrioteve, e injoranteve, e njerezve qe nuk shofin me large se hunda, qe jane pa vizion dhe qe prioritet kane pasurimin e tyre privat dhe deshira per te qene influent.Keta pranoin gjdo gje vetem te jene ne post, prandaj ne si popull prap po vuajm, nuk morrem ate qka meritoim.

Qika^Me^Kule
21-06-09, 21:14
A punen qe paskan pa ba..... me mir esht ti perkujton disa tjer
E nime shum keq esht te parkujtosh te kalumen.....:biggrin: kokan hy gjynah me to..

bert
21-06-09, 21:18
E dikure edhe une dhe shumica nga ne thonim Rrofte Xhaxhi Enver, ne te kishim lidhe shpresen per shpetim, me te identifikonim qlirimin dhe bashkimin kombetare.Mirepo nuk kishim pas te drejte kete e vertetoi koha, perjetuam nje zhgenjim total, pas tije erdhi koha e liderit historik Ibrahim Rugova.Kjo ishte nje periudhe shume e veshtire, ky njeri i madhe kishte pak fjale dhe shume pune nuk premtoj shume nuk rrahu gjokes por kerkoi vetem Lirine ate qe i takon qdo kombi.Urtesia, puna,menquria dhe vendosmeria e ketij njeriu te madhe sollen lirin qe enderruam me shekuj, sollen rezultate konkrete.Pastaj erdhei koha e pseudopatrioteve, e injoranteve, e njerezve qe nuk shofin me large se hunda, qe jane pa vizion dhe qe prioritet kane pasurimin e tyre privat dhe deshira per te qene influent.Keta pranoin gjdo gje vetem te jene ne post, prandaj ne si popull prap po vuajm, nuk morrem ate qka meritoim.
mos ja ver pas shpine nje njeriu pavaresine e kosoves. po mos te ishte per uck kosova do ishte prape nen serbi. rugova asnjehere nuk ka mbeshtetur uck. kjo gjithmone do kujtohet, megjithate ai duhet respektuar si njeri qe kerkonte lirine

Dani11
21-06-09, 21:27
mos ja ver pas shpine nje njeriu pavaresine e kosoves. po mos te ishte per uck kosova do ishte prape nen serbi. rugova asnjehere nuk ka mbeshtetur uck. kjo gjithmone do kujtohet, megjithate ai duhet respektuar si njeri qe kerkonte lirine

Ne fakt kjo mosmbeshtetje ne menyre publike, ishte mbeshtetja me e madhe qe iu beri Ibrahim Rugova UCK-se dhe popullit te Kosoves, sepse kjo solli Ameriken dhe NATO-n, qe fale mbeshtetjes se tyre sote kemi lirin.Mirepo shtrohet pytja qfar beri UCK-ja per Ibrahim Rugoven?

Qorri
21-06-09, 21:43
mos ja ver pas shpine nje njeriu pavaresine e kosoves. po mos te ishte per uck kosova do ishte prape nen serbi. rugova asnjehere nuk ka mbeshtetur uck. kjo gjithmone do kujtohet, megjithate ai duhet respektuar si njeri qe kerkonte lirine
z.berte, Rugova e mbrojti UCK ne Kosove dhe ne Hage ndersa Kupa thoshte se veq propagande kemi bere ndersa Fatmir Limaj thoshte se te gjithe ushtaret e mi kane qene nga LDK-ja .E ke te kot ti edhe te tjeret si ti se nuk mund te zbehet nga njerzit si ju figura me madhe kombetare e shqiptareve e shek 20-21 Dr Ibrahim Rugova. Ai eshte themeli i lirise,pavaresise dhe shtetesise se Kosoves. Krejt te ligat qe ju i thoni per te jane te liga te shpirtit tuaj te cilat mundoheni t'ia veshni por eshte e kot.. a kupton eshte e kot e ju me kotesira jeni regjur dhe kalitur e futjani edhe disa vite me kotesira e pergojime se ndryshe nuk mund ta lironi shpirtin nga deshperimet e ligesive antikombetare.

bert
21-06-09, 21:46
u keqkuptove. une sdua ta zbeh rrugoven por jo ta mbeshtes per dicka qe ai nuk e mbeshteti. une respektoj realitetin dhe rugova nuk ishte pro uck. u detyrua me vone se ju futen dy kembet ne nje kepuce

gjakovari3333
15-08-09, 21:15
nuk e kuptoj pse njeriut i pengon nje pun si kjo qe nje parti ose individ e perkrah shokun Enver Hoxha ,me duket ata qe po e kritikojin ket gje jan me te kqij se te gjitha ato qe thon keq per enverin,sepse skan deshire qe njeriu te jet me fjal dhe mendime te lira .
te gjith kan ane pozitive dhe negative si Enveri ,Rugova etj

kshtu qe skemi pse te llafosemi dhe te humbim koh per kto tema.

ju pershendes dhe faleminderit per mirkuptime

Tomori
16-08-09, 14:44
nuk e kuptoj pse njeriut i pengon nje pun si kjo qe nje parti ose individ e perkrah shokun Enver Hoxha ,me duket ata qe po e kritikojin ket gje jan me te kqij se te gjitha ato qe thon keq per enverin,sepse skan deshire qe njeriu te jet me fjal dhe mendime te lira .
te gjith kan ane pozitive dhe negative si Enveri ,Rugova etj

kshtu qe skemi pse te llafosemi dhe te humbim koh per kto tema.

ju pershendes dhe faleminderit per mirkuptime

Nuk ka shqiperi etnike me ideologji enveriste,,
mos u nxeh kot o gjakovari3333
te lutem analizo gjerat me gjak ftofsi...
-Per qka ju lumt ktyre Internacionalve!!!
A jan te vetedishem keta se me perkujtimn e Enverit,,,drejte-per se drejti
perkujtojne STALININ..
-Na e dim se stalini ka qene Babai i Sllave,,,qe ENVERI respektonte STALININ.
-Qe shum lehte mund te konkludojme se ENVERI verifikonte:
POLITIKEN-PANSLLAVISTE
-Me keq ardhje Statua e Stalinit qendronte ne sheshin e Tiranes gjer ne shembjen e idologjise "Pansllaviste nen masken e PARTIS SE PUNES!!!
-Njekohesishte me dekretin e shtetit "Pansllaviste" ishin te ndaluar te permendeshin figurat e shquar Shqiptar,,,si AT GJERGH FISHTA......MITHAT FRASHERI,,,,,AHMET ZOGU e shum te tjere,,,qe hudheshte balte mbi keta figura te qmuar vetem e vetem se kan qen me Ideologji Anti Bollshevike(Sllave)
-Keta jan faktet,,,,,kjo esht e verteta,,,,ENVERIT jesht dhen vendi i merituar ne Plehrat e historografis Shqiptare qysh me vitin 1991 ky esht ENVER-STALINI

Guri i madh
16-08-09, 17:27
shqipra etnike me MAUCEDUNINenver hoxha e mauceduni sikur buka e nji brumi


kujt i kruhen vesh e brina let ja msyn andej nga kinakjo keng kercnuse ishte per revizionistat jugosllav qysh thoshte xhaxhi enver

Antika
22-08-09, 12:20
Naser Aliu


Sa pėr dijeni

Millosheviēi vrau
Trembėdhjetėmijė shqiptarė nė luftė
Meritonin vdekjen sipas tij
Se ndėrtonin shtet shqiptar nė tokėn serbe!

(Po ta kishte ditur
Se shteti Kosovės ndėrtohet sipas
Dėshirės serbe
Ndoshta do tė kishte vrarė mė pak!)

Enveri ekzekutoi gati gjashtėmijė shqiptarė
Nė kohė paqeje
Meritonin vdekjen sipas tij
Se mendonin ndryshe

(Po ta kishte ditur
Se shumica donė demokracinė
Ndoshta do tė kishte vrarė mė shumė
Enveri jonė!)

Shpati
22-08-09, 15:31
Naser Aliu


Sa pėr dijeni

Millosheviēi vrau
Trembėdhjetėmijė shqiptarė nė luftė
Meritonin vdekjen sipas tij
Se ndėrtonin shtet shqiptar nė tokėn serbe!

(Po ta kishte ditur
Se shteti Kosovės ndėrtohet sipas
Dėshirės serbe
Ndoshta do tė kishte vrarė mė pak!)

Enveri ekzekutoi gati gjashtėmijė shqiptarė
Nė kohė paqeje
Meritonin vdekjen sipas tij
Se mendonin ndryshe

(Po ta kishte ditur
Se shumica donė demokracinė
Ndoshta do tė kishte vrarė mė shumė
Enveri jonė!)


ENVER HOGJES

Shqiperi pate fate
qe te kesh nje Djal te shkathte
Shqiperin e qlirove
Armiq e Kolaboratore i saktove.

GURI SYLAJ
22-08-09, 20:33
ENVER HOGJES

Shqiperi pate fate
qe te kesh nje Djal te shkathte
Shqiperin e qlirove
Armiq e Kolaboratore i saktove.
I nderuari Shpati !
Jo HOGJES po HOXHĖS !!

murrizi
22-08-09, 20:39
I nderuari Shpati !
Jo HOGJES po HOXHĖS !!
Njejt i bjen ajo Baca G. Syla. Ali hoxha, ali hogja, pardon hoxh alia.
Por une po i them Shpatit te zdirgjet teposht pakez e ti shohin gjanat ma persafermi se me ideologji t'thata nuk "mushet barku".

Fale o zot se nuk di cfar thote.

E gjora Shqipri pati te vendos mes tradhetarit dhe pisit, ajo zgjodhi PISIN!

GURI SYLAJ
22-08-09, 20:53
Njejt i bjen ajo Baca G. Syla. Ali hoxha, ali hogja, pardon hoxh alia.
Por une po i them Shpatit te zdirgjet teposht pakez e ti shohin gjanat ma persafermi se me ideologji t'thata nuk "mushet barku".

Fale o zot se nuk di cfar thote.

E gjora Shqipri pati te vendos mes tradhetarit dhe pisit, ajo zgjodhi PISIN!

I nderuari Murrizi ,e thashe shkurt por e ka njefar bishti.....!

Tomori
23-08-09, 02:18
ENVER HOGJES

Shqiperi pate fate
qe te kesh nje Djal te shkathte
Shqiperin e qlirove
Armiq e Kolaboratore i saktove.
Shpati te urroje ta keshe po ket fate ne jete dhe familjen tende,,,
Sikurse populli Shqiptare nen thundren e klyshit Jugosllav Enver Hoxhes.

E mandej po bisedojme si dot veje puna ti i nderuari Shpati.

Shpati
23-08-09, 07:45
Shpati te urroje ta keshe po ket fate ne jete dhe familjen tende,,,
Sikurse populli Shqiptare nen thundren e klyshit Jugosllav Enver Hoxhes.

E mandej po bisedojme si dot veje puna ti i nderuari Shpati.


Ne SHBA jan 8 milion te burgosur!
Askush nuk thot se SHBA-te burogsen 8 milon Amerikan por kriminel.
Pra!
Ndryshimi i sistemit politik ne Shqiperi ka ndodhe por kriminelet nuk mund ta shpallin veten "ashtu te pafajshem".

UDHĖHEQĖSI QĖ BĖRI EPOKĖ” (XXVII)Publikuar mė 14 gusht, 2009 nė orėn 00:24 ( Para 9 ditė e 8 orėve )Muharrem XHAFA | Histori (http://dardania.de/vb/upload/kategoria/4/Histori/) | http://dardania.de/vb/upload/images/font_plus.jpg (http://dardania.de/vb/upload/#)http://dardania.de/vb/upload/images/font_min.jpg (http://dardania.de/vb/upload/#)XX
http://dardania.de/vb/upload/fotot/lajme_foto/aug_09/9421-5-1981.jpg (http://dardania.de/vb/upload/fotot/lajme_foto/aug_09/9421-5-1981.jpg)

Ndėrsa Plenumi i Dytė tė i KQ tė PKSH zhvillonte punimet e tij nė Berat, nėn komandėn e Enver Hoxhės Ushtria Nacionalēlirimtare vazhdonte t’i jepte grushtet e fundit pushtuesve nazistė, duke bėrė spastrimin prej tyre tė gjithė tokės shqiptare. Nė ndjekje kėmba - kėmbės dhe duke shkatėrruar armikun, UNĒSH ishte nė prag tė ēlirimit tė qytetit tė fundit, Shkodrės dhe tė mbarė Shqipėrisė. Nė gjithė vendin ishte vendosur pushteti i demokracisė popullore. Tani rruga pėr Tiranė ishte e hapur. Djemtė e vajzat e popullit i thėrriste koha tė hynin fitimtarė nė kryeqytetin e Atdheut.

Propozova - shkruan shoku Enver Hoxha - qė Qeveria Demokratike tė hynte nė Tiranė mė 28 nėntor, nė ditėn e shėnuar tė Shpalljes sė Pavarėsisė. Pėr vendosjen e saj nė kryeqytetin e ēliruar nga armėt partizane, kjo zgjedhje do tė ishte kuptimplotė. U nisėm nga Berati njė ditė mė parė, sepse rrugėt ishin tė prishura e mund tė ndodhte edhe ndonjė vonesė e paparashikuar. Deri tek ura e Hasan Beut, siē i thoshin nė atė kohė Urės Vajgurore, shkuam me disa automobila e me triēikla, qė ia kishim zėnė armikut.
Kaluam Osumin me mjete rrethanore dhe matanė hipėm nė njė autobus qė na priste. Tek ura e Kuēit zbritėm edhe nga autobusi, e kaluam lumin me vėshtirėsi mbi njė trap tė improvizuar dhe vazhduam rrugėn, derisa nė Rrogozhinė na “doli” pėrpara njė tjetėr pengesė: Shkumbini. Hodhėm lumin grupe - grupe me njė trap tė vogėl dhe, me disa vetura tė ardhura posaēėrisht nga Tirana, u kthyem nė drejtim tė Elbasanit, sepse rruga pėr nė Tiranė ishte e minuar dhe me ura tė shkatėrruara. Qyteti i Elbasanit kishte dy javė qė ishte ēliruar. Nga ballkoni i hotelit ku u vendosėm pėr tė kaluar natėn pėrshėndeta popullin, qė kishte mbushur sheshin dhe rrugėt. Tė nesėrmen nė mėngjes, mė 28 nėntor, kolona jonė u nis pėr nė Tiranė e pėrcjellė me dashuri nga grumbuj njerėzish nė tė dy anėt e rrugės, deri nė tė dalė tė Elbasanit.
Po ktheheshim nė Tiranėn tonė tė dashur dhe, pėr herė tė parė pas kaq vjetėsh, hynim atje jo ilegalė, me emra e me dokumente false, por lirisht e, pėr mė tepėr, fitimtarė. Tirana ishte e ēliruar pas njė lufte heroike e tė lavdishme. Qė nga Pallati i Brigadave, gjatė Rrugės sė Elbasanit e deri nė qendėr, dukeshin gjurmėt e luftės heroike. Nėpėr rrugė, nė gėrmadhat e mureve tė shtėpive e nė godinat e tjera dukeshin shenjat qė kishin lėnė predhat e plumbat, deri edhe minarja nė qendėr pranė Sahatit tė Madh ishte e prerė pėrgjysmė nga goditjet e artilerisė. Por popullin e Tiranės e gjetėm tė gėzuar, me kėngė nė gojė, entuziast e optimist, tek priste Qeverinė e tij. Njė masė e madhe njerėzish kishte mbushur rrugėt e bulevardin e madh para hotel “Dajtit’...

Hipur mbi njė tribunė tė thjeshtė, i shoqėruar nga anėtarė tė Qeverisė, tė Kryesisė sė Frontit e tė Shtabit tė Pėrgjithshėm, qė ndodheshin nė Tiranė, si Dr. Omer Nishani, Myslim Peza, Haxhi Lleshi, Baba Faja Martaneshi, Mehmet Shehu, Medar Shtylla e ndonjė tjetėr, Enver Hoxha pėrshėndeti mitingun me rastin e Ditės sė Pavarėsisė, tė cilėn, pas kaq vjet lufte, populli shqiptar e festonte pėr herė tė parė i lirė. Ndėr tė tjera, Udhėheqėsi, nė kėtė fjalim tė parė para popullit tė Tiranės, tha: “Sot hapet njė tjetėr faqe e historisė sonė, njė faqe qė ėshtė nė dorėn tonė ta bėjmė dhe do ta bėjmė po aq tė lavdishme, sa edhe luftėn tonė kundėr okpupatorit, dhe kjo ėshtė lufta pėr rindėrtimin e Shqipėrisė”. Ishin ēaste historike, emocionale e tė paharruara, ēastet e gėzimit tė fitores sė madhe. Ishte kryer me gjak, me djersė, me mund e sakrifica njė vepėr gjigante dhe madhėshtore.

Nė atmosferėn e gėzimit tė fitores sė madhe, me rastin e ardhjes sė Qeverisė sė re nė Tiranėn e ēliruar, nė mbrėmjen e 28 nėntorit 1944, Qeveria jep njė pritje nė hotel “Dajti” pėr autoritetet e reja tė vendit, tė Qeverisė, tė Frontit e tė Ushtrisė, nė tė cilėn merrnin pjesė komandantė, komisarė e deri partizane e partizanė tė thjeshtė, anėtarė tė shquar tė njėsiteve guerile, nėna e familjarė dėshmorėsh, baza tė LANĒ-it, si dhe gjithė misionet aleate nė Shqipėri, angleze, sovjetike, amerikane e jugosllave. Nė kėtė pritje, duke qenė nė krah tė Enver Hoxhės, zyrtarizohen dhe lidhjet bashkėshortore tė tij me Nexhmije Xhuglinin (Hoxha

vazhdon

Shpati
23-08-09, 07:46
http://dardania.de/vb/upload/fotot/lajme_foto/aug_09/962hoxhacopy.gif (http://dardania.de/vb/upload/fotot/lajme_foto/aug_09/962hoxhacopy.gif)

Mė 29 nėntor 1944 merret lajmi i ēlirimit tė qytetit tė Shkodrės, qė shėnonte dhe ēlirimin e plotė tė gjithė vendit. 29 nėntori ėshtė pėr Shqipėrinė fillimi i njė epoke tė re, i epokės sė socializmit. Dy data tė mėdha ngjitur me njėra - tjetrėn. Pranė 28 nėntorit, Ditės sė Madhe tė Flamurit, u radhit 29 nėntori, Dita tjetėr e Madhe e Ēlirimit tė Atdheut dhe e Fitores sė Revolucionit Popullor, qė borgjezia rreket ta fshijė, por s’e fshin dot, dy data qė pėrfaqėsojnė dy periudha tė ndryshme, por qė tė dyja tė lavdishme tė popullit shqiptar, qė do tė shkėlqejnė pėr jetė me tėrė historinė e madhėshtinė e tyre.

Lufta Nacionalēlirimtare kundėr pushtuesve italianė e gjermanė dhe kundėr tradhtarėve tė vendit zgjati mė se pesė vjet e gjysmė. Kjo ėshtė lufta mė burrėrore e mė ngadhėnjimtare qė shqiptarėt kanė bėrė gjatė historisė sė tyre shekullore. Nė Shqipėri shkeli kėmba e 700 mijė ushtarėve nazifashistė. Njė milion shqiptarė mbėrthyen nė luftė mė se 15 divizione italiane e gjermane dhe nxorėn jashtė luftimit rreth 70 mijė armiq tė vrarė, tė plagosur e robėr. Si njė nga pjesėtarėt mė veprues tė Koalicionit Botėror Antifashist, nė krahasim me madhėsinė e territorit e tė popullsisė sė saj, Shqipėria mbajti mbi supet e veta njė barrė shumė tė rėndė dhe dha njė kontribut tė madh nė fitoren historike mbi fashizmin. Asaj iu shkaktuan dėme e rrėnime tė jashtėzakonshme duke zėnė njė nga vendet e para pėr humbjet nė njerėz : 28 mijė dėshmorė, 12.600 tė plagosur, 12 mijė tė tjerė u internuan nė Itali e Gjermani, 35 mijė vetė u pėrdorėn nė punė tė detyrueshme, u dogjėn dhe u shkatėrruan 1850 qytete e fshatra nga 2500 qė kishte Shqipėria.
Pėrpjekjet heroike, gjaku i derdhur dhe humbjet e mėdha tė popullit shqiptar nė luftė, me 29 nėntor 1944 u kurorėzuan me fitoren pėrfundimtare mbi armiqtė e jashtėm, me ēlirimin e plotė tė atdheut dhe me triumfin e revolucionit popullor. Mori fund kėshtu sundimi fashist, u asgjėsua ēdo varėsi e marrėdhėnie skllavėruese nga fuqitė imperialiste, Shqipėria u shkėput pėrgjithmonė nga sistemi kapitalist botėror, populli fitoi pavarėsinė e plotė kombėtare, pėrmbysi sundimin politik ēifligaro-borgjez dhe arriti fitoren mė tė madhe nė historinė e tij. Deri nė fund LANĒ - i mbeti njė revolucion antiimperialist, demokratik. Po nė gjirin e saj u zhvilluan edhe elementė tė revolucionit socialist, ndėr tė cilėt zhveshja e borgjezisė nga pushteti politik, vendosja e udhėheqjes sė pandashme tė Partisė Komuniste nė pushtetin e ri etj., qė erdhėn si pasojė e ashpėrsimit tė vazhdueshėm tė luftės kundėr klasave kryesore shfrytėzuese tė vendit dhe e gėrshetimit tė saj.

Pa zgjidhur mbeti forma e regjimit. Pasi qe themeluar shteti demokratik popullor nė Kongresin e Pėrmetit dhe tani qė ishte ēliruar gjithė vendi, duhej sanksionuar dhe forma e regjimit politik dhe tė shpallej Kushtetuta e Shqipėrisė. Kjo detyrė qe caktuar qė nė Mbledhjen e Dytė tė KANĒ-it nė tetor 1944, nė Berat.
Nė shtator 1945, Kėshilli i Pėrgjithshėm Antifashist Nacionalēlirimtar shpalli ligjin mbi zgjedhjet pėr Asamblenė Kushtetuese, tė cilat u zhvilluan mė 2 dhjetor 1945. Mė 11 janar 1946, Asambleja Kushtetuese, duke shprehur vullnetin e popullit, e shpalli njėzėri Shqipėrinė Republikė Popullore, zgjidhi kėshtu formėn e regjimit politik dhe krijoi Qeverinė e re me Kryeministėr shokun Enver Hoxha. Mė 14 mars 1946, Asambleja Kushtetuese e pranoi Kushtetutėn e vendit dhe, pas kėsaj, ajo u kthye nė Kuvend Popullor si organi mė i lartė i pushtetit shtetėror nė Republikėn Popullore tė Shqipėrisė, e cila, sa qe Enver Hoxha nė krye PPSH (PKSH), eci me dinjitet nė rrugėn e socializmit.

Balta qė sot ėshtė hedhur e vazhdon tė hidhet kundėr LANĒ-it e Komandantit tė Pėrgjithshėm dhe Udhėheqėsit tė PKSH, Enver Hoxhės nga forcat e reaksionit tė djeshėm, tė borgjezisė sė sotme antikombėtare nė pushtet dhe nga llumi i shoqėrisė shqiptare ėshtė e denjė pėr fashizmin, ėshtė nė respekt e nė shėrbim tė tij.
Kjo nuk ēudit njeri, e rėndėsishme ėshtė qė nė drejtimet e saj kryesore LANĒ-i nuk ka asgjė pėr tė diskutuar e pėr tė korrigjuar. Fitimtarėt nuk gjykohen, por nderohen. Asnjė korrigjim nuk mund t’i bėsh luftės heroike tė njė populli qė u ēlirua me forcat e veta, pa asnjė kėmbė ushtari tė huaj. Asnjė vėrejtje nuk mund t’i bėsh njė populli e Ushtrisė sė tij Partizane, qė ndihmuan e dhanė gjak dėshmorėsh e heronjsh dhe pėr ēlirimin e popujve tė tjerė tė Ballkanit nga murtaja nazifashiste. Asgjė tjetėr nuk mund tė thuhet, veēse ėshtė meritė historike e madhe e Enver Hoxhės, qė, nė krye tė PKSH-sė, tė Qeverisė sė re Demokratike e Popullore dhe tė Shtabit tė Pėrgjithshėm, e orientoi dhe e futi Shqipėrinė nė ato kohė tė vėshtira nė Aleancėn e Madhe Antifashiste Botėrore dhe jo “Balli” e “Legaliteti”. Pa Enver Hoxhėn LANĒ-i nuk do tė kishte fituar dhe pushteti popullor nuk do tė ishte vendosur. E udhėhequr prej tij, Lufta Nacionalēlirimtare qe ajo qė e renditi Shqipėrinė nė anėn e fitimtarėve tė Koalicionit Antifashist Botėror dhe jo “heroizmat” e ballistėve dhe zogistėve, tė cilėt bashkėpunuan me pushtuesit dhe ndjehen krenarė pėr veprėn e tyre antikombėtare. Njė shtet serioz, qoftė dhe borgjez, kurrsesi nuk ua hap dritėn jeshile atyre qė shtrembėrojnė historinė e luftės antifashiste e pėrpiqen ta rishkruajnė atė nisur nga pozita antikombėtare e fashiste.
Sot nė Shqipėri gjithēka ėshtė e mundshme. Po asgjė nuk do tė mund t’i fshijė nga kujtesa lavdinė e LANĒ-it, gjakun e derdhur dhe heroizmin e dėshmorėve tė kombit, veprėn e pavdekshme tė Komandantit e Udhėheqėsit tė PKSH (PPSH) dhe tė popullit shqiptar qė bėri epokė, Enver Hoxhės.

Gusht, 2008

vazhdon

Shpati
23-08-09, 07:49
http://dardania.de/vb/upload/fotot/lajme_foto/aug_09/962hoxhacopy.gif (http://dardania.de/vb/upload/fotot/lajme_foto/aug_09/962hoxhacopy.gif)

Mė 29 nėntor 1944 merret lajmi i ēlirimit tė qytetit tė Shkodrės, qė shėnonte dhe ēlirimin e plotė tė gjithė vendit. 29 nėntori ėshtė pėr Shqipėrinė fillimi i njė epoke tė re, i epokės sė socializmit. Dy data tė mėdha ngjitur me njėra - tjetrėn. Pranė 28 nėntorit, Ditės sė Madhe tė Flamurit, u radhit 29 nėntori, Dita tjetėr e Madhe e Ēlirimit tė Atdheut dhe e Fitores sė Revolucionit Popullor, qė borgjezia rreket ta fshijė, por s’e fshin dot, dy data qė pėrfaqėsojnė dy periudha tė ndryshme, por qė tė dyja tė lavdishme tė popullit shqiptar, qė do tė shkėlqejnė pėr jetė me tėrė historinė e madhėshtinė e tyre.

Lufta Nacionalēlirimtare kundėr pushtuesve italianė e gjermanė dhe kundėr tradhtarėve tė vendit zgjati mė se pesė vjet e gjysmė. Kjo ėshtė lufta mė burrėrore e mė ngadhėnjimtare qė shqiptarėt kanė bėrė gjatė historisė sė tyre shekullore. Nė Shqipėri shkeli kėmba e 700 mijė ushtarėve nazifashistė. Njė milion shqiptarė mbėrthyen nė luftė mė se 15 divizione italiane e gjermane dhe nxorėn jashtė luftimit rreth 70 mijė armiq tė vrarė, tė plagosur e robėr. Si njė nga pjesėtarėt mė veprues tė Koalicionit Botėror Antifashist, nė krahasim me madhėsinė e territorit e tė popullsisė sė saj, Shqipėria mbajti mbi supet e veta njė barrė shumė tė rėndė dhe dha njė kontribut tė madh nė fitoren historike mbi fashizmin. Asaj iu shkaktuan dėme e rrėnime tė jashtėzakonshme duke zėnė njė nga vendet e para pėr humbjet nė njerėz : 28 mijė dėshmorė, 12.600 tė plagosur, 12 mijė tė tjerė u internuan nė Itali e Gjermani, 35 mijė vetė u pėrdorėn nė punė tė detyrueshme, u dogjėn dhe u shkatėrruan 1850 qytete e fshatra nga 2500 qė kishte Shqipėria.
Pėrpjekjet heroike, gjaku i derdhur dhe humbjet e mėdha tė popullit shqiptar nė luftė, me 29 nėntor 1944 u kurorėzuan me fitoren pėrfundimtare mbi armiqtė e jashtėm, me ēlirimin e plotė tė atdheut dhe me triumfin e revolucionit popullor. Mori fund kėshtu sundimi fashist, u asgjėsua ēdo varėsi e marrėdhėnie skllavėruese nga fuqitė imperialiste, Shqipėria u shkėput pėrgjithmonė nga sistemi kapitalist botėror, populli fitoi pavarėsinė e plotė kombėtare, pėrmbysi sundimin politik ēifligaro-borgjez dhe arriti fitoren mė tė madhe nė historinė e tij. Deri nė fund LANĒ - i mbeti njė revolucion antiimperialist, demokratik. Po nė gjirin e saj u zhvilluan edhe elementė tė revolucionit socialist, ndėr tė cilėt zhveshja e borgjezisė nga pushteti politik, vendosja e udhėheqjes sė pandashme tė Partisė Komuniste nė pushtetin e ri etj., qė erdhėn si pasojė e ashpėrsimit tė vazhdueshėm tė luftės kundėr klasave kryesore shfrytėzuese tė vendit dhe e gėrshetimit tė saj.

Pa zgjidhur mbeti forma e regjimit. Pasi qe themeluar shteti demokratik popullor nė Kongresin e Pėrmetit dhe tani qė ishte ēliruar gjithė vendi, duhej sanksionuar dhe forma e regjimit politik dhe tė shpallej Kushtetuta e Shqipėrisė. Kjo detyrė qe caktuar qė nė Mbledhjen e Dytė tė KANĒ-it nė tetor 1944, nė Berat.
Nė shtator 1945, Kėshilli i Pėrgjithshėm Antifashist Nacionalēlirimtar shpalli ligjin mbi zgjedhjet pėr Asamblenė Kushtetuese, tė cilat u zhvilluan mė 2 dhjetor 1945. Mė 11 janar 1946, Asambleja Kushtetuese, duke shprehur vullnetin e popullit, e shpalli njėzėri Shqipėrinė Republikė Popullore, zgjidhi kėshtu formėn e regjimit politik dhe krijoi Qeverinė e re me Kryeministėr shokun Enver Hoxha. Mė 14 mars 1946, Asambleja Kushtetuese e pranoi Kushtetutėn e vendit dhe, pas kėsaj, ajo u kthye nė Kuvend Popullor si organi mė i lartė i pushtetit shtetėror nė Republikėn Popullore tė Shqipėrisė, e cila, sa qe Enver Hoxha nė krye PPSH (PKSH), eci me dinjitet nė rrugėn e socializmit.

Balta qė sot ėshtė hedhur e vazhdon tė hidhet kundėr LANĒ-it e Komandantit tė Pėrgjithshėm dhe Udhėheqėsit tė PKSH, Enver Hoxhės nga forcat e reaksionit tė djeshėm, tė borgjezisė sė sotme antikombėtare nė pushtet dhe nga llumi i shoqėrisė shqiptare ėshtė e denjė pėr fashizmin, ėshtė nė respekt e nė shėrbim tė tij.
Kjo nuk ēudit njeri, e rėndėsishme ėshtė qė nė drejtimet e saj kryesore LANĒ-i nuk ka asgjė pėr tė diskutuar e pėr tė korrigjuar. Fitimtarėt nuk gjykohen, por nderohen. Asnjė korrigjim nuk mund t’i bėsh luftės heroike tė njė populli qė u ēlirua me forcat e veta, pa asnjė kėmbė ushtari tė huaj. Asnjė vėrejtje nuk mund t’i bėsh njė populli e Ushtrisė sė tij Partizane, qė ndihmuan e dhanė gjak dėshmorėsh e heronjsh dhe pėr ēlirimin e popujve tė tjerė tė Ballkanit nga murtaja nazifashiste. Asgjė tjetėr nuk mund tė thuhet, veēse ėshtė meritė historike e madhe e Enver Hoxhės, qė, nė krye tė PKSH-sė, tė Qeverisė sė re Demokratike e Popullore dhe tė Shtabit tė Pėrgjithshėm, e orientoi dhe e futi Shqipėrinė nė ato kohė tė vėshtira nė Aleancėn e Madhe Antifashiste Botėrore dhe jo “Balli” e “Legaliteti”. Pa Enver Hoxhėn LANĒ-i nuk do tė kishte fituar dhe pushteti popullor nuk do tė ishte vendosur. E udhėhequr prej tij, Lufta Nacionalēlirimtare qe ajo qė e renditi Shqipėrinė nė anėn e fitimtarėve tė Koalicionit Antifashist Botėror dhe jo “heroizmat” e ballistėve dhe zogistėve, tė cilėt bashkėpunuan me pushtuesit dhe ndjehen krenarė pėr veprėn e tyre antikombėtare. Njė shtet serioz, qoftė dhe borgjez, kurrsesi nuk ua hap dritėn jeshile atyre qė shtrembėrojnė historinė e luftės antifashiste e pėrpiqen ta rishkruajnė atė nisur nga pozita antikombėtare e fashiste.
Sot nė Shqipėri gjithēka ėshtė e mundshme. Po asgjė nuk do tė mund t’i fshijė nga kujtesa lavdinė e LANĒ-it, gjakun e derdhur dhe heroizmin e dėshmorėve tė kombit, veprėn e pavdekshme tė Komandantit e Udhėheqėsit tė PKSH (PPSH) dhe tė popullit shqiptar qė bėri epokė, Enver Hoxhės.

Gusht, 2008


pjes te tjera mund te lexon ne faqen www.dervina.com (http://www.dervina.com)

Honesty^uk.
23-08-09, 09:34
Kur lexoj shkrime mbeshtetese qe i kushtohen diktatorit me te tmerrshem qe historia ka njohur ndonjehere, i cili nuk ka kursyer as foshnjat duke u marr edhe gjakun per te jetuar vitet e fundit te jetes se vet,,
me sjellin neveri dhe habitem sesi ka mundesi qe akoma ka manjake qe edhe pse ne driten e diellit u jane verbuar syte dhe akoma ecin me koken mbrapa duke thur elozhe per nje bolshevik,katil, te pa fe pa din dhe pa iman

Gjithashtu me vjen keq qe rrugen e tij te diktatit dhe te likuidimit fizik te kundershtareve
po e ndjek dhe po e pasuron Enveristi, kelyshi i fundit i Bolshevizmit HASHIM THACNIKU
keshtu qe ju o ithtare te se keqes, te skamjes, te mjerimit, te izolimit dhe te persekutimit
ngushellohuni tek ky njeri sepse ky eshte pasuesi me i denje i antishqiptarise,i diktatorit, pucistit Enver Horriiiiiiiit.

Me keqardhje per ju pakice

Honesty

Honesty^uk.
23-08-09, 10:07
Kush more eshte i gjalle ne Zemrat tona?

Enver KryeCetniku a?

Ju bofte vorri Diskoteke ketij qeni!

Qenefhane ja kishin ba, njesoj sikur grumbulli i plehit qe shkojen qent dhe e ngrejne njeren kembe.

Rozafa
23-08-09, 13:49
Kur lexoj shkrime mbeshtetese qe i kushtohen diktatorit me te tmerrshem qe historia ka njohur ndonjehere, i cili nuk ka kursyer as foshnjat duke u marr edhe gjakun per te jetuar vitet e fundit te jetes se vet,,
me sjellin neveri dhe habitem sesi ka mundesi qe akoma ka manjake qe edhe pse ne driten e diellit u jane verbuar syte dhe akoma ecin me koken mbrapa duke thur elozhe per nje bolshevik,katil, te pa fe pa din dhe pa iman

Gjithashtu me vjen keq qe rrugen e tij te diktatit dhe te likuidimit fizik te kundershtareve
po e ndjek dhe po e pasuron Enveristi, kelyshi i fundit i Bolshevizmit HASHIM THACNIKU
keshtu qe ju o ithtare te se keqes, te skamjes, te mjerimit, te izolimit dhe te persekutimit
ngushellohuni tek ky njeri sepse ky eshte pasuesi me i denje i antishqiptarise,i diktatorit, pucistit Enver Horriiiiiiiit.

Me keqardhje per ju pakice

Honesty

Po kjo pakica-qyqaret jetojne akoma me perallat e ketij diktatori-kanibali te semure !!

MemphiSx
23-08-09, 15:16
Boll zhig i kish met hashimit mos me marr pjes n'kit perkujtim :P

bert
23-08-09, 18:06
po te ishte ne shqiperi lpk do e kishin djegur me gjithe anetare brenda per kete gjest antishqiptar

Shpati
23-08-09, 22:05
po te ishte ne shqiperi lpk do e kishin djegur me gjithe anetare brenda per kete gjest antishqiptar“UDHĖHEQĖSI QĖ BĖRI EPOKĖ” (XXVI)Publikuar mė 11 gusht, 2009 nė orėn 23:50 ( Para 11 ditė e 23 orėve )Muharrem XHAFA | Histori (http://dardania.de/vb/upload/kategoria/4/Histori/) | http://dardania.de/vb/upload/images/font_plus.jpg (http://dardania.de/vb/upload/#)http://dardania.de/vb/upload/images/font_min.jpg (http://dardania.de/vb/upload/#)Tempoja e shfaqi nė ekstrem agresivitetin e konceptit tė tij shovinist nė vjeshtė tė vitit 1943, duke vlerėsuar si njė rrezik pėr Jugosllavinė veprimtarinė internacionaliste tė organizatės sė PKSH tė Qarkut tė Dibrės nė qytetet dhe krahinat pėrtej kufirit tė banuar prej shqiptarėsh e maqedonasish, si dhe autoritetin e madh qė kjo organizatė dhe shtabi i Qarkut tė Dibrės gėzonin nė popullsinė e atjeshme. Qė nga Maqedonia, me njė egėrsi tė papėrmbajtur, Tempoja i shkroi dy letra njėra pas tjetrės Komitetit Qendror tė PKSH, nė tė cilat padiste si “shovinistė deri nė pakufi” dhe “shqiptaromėdhenj” komunistėt e partizanėt shqiptarė, komandantin e shquar tė shtabit tė Qarkut, Haxhi Lleshin, si dhe vetė Komitetin Qendror tė PKSH. Nė mėnyrė brutale Tempo kėrkonte qė partizanėt shqiptarė me banim nė Jugosllavi tė largoheshin nga batalionet e UNĒSH tė Qarkut tė Dibrės dhe tė viheshin nėn komandėn e shtabit jugosllav. Haxhi Lleshi, sipas Tempos, duhej tė largohej nga qyteti i Dibrės dhe tė vinte aty vetėm kur ta thėrriste shtabi jugosllav pėr ndihmė, ndėrsa Kėshilli Nacionalēlirimtar i Dibrės duhej tė shkėpuste lidhjet me shtabin shqiptar e tė vihej nė vartėsi tė shtabit jugosllav.
http://dardania.de/vb/upload/fotot/lajme_foto/aug_09/81300.JPG (http://dardania.de/vb/upload/fotot/lajme_foto/aug_09/81300.JPG)
Enver Hoxha dhe Komiteti Qendror i PKSH i flakėn tej si dhe herėt e tjera shpifjet dhe paditė e Tempos dhe e paralajmėruan atė se nuk do tė pranonin kurrė qė njerėz tė jashtėm t’u jepnin urdhra reparteve partizane shqiptare dhe t’i diktonin vullnetin e vet PKSH. Drejtues jugosllavė, partiakė e ushtarakė dhe nė Kosovė manifestonin shfaqje tė theksuara shoviniste, duke mos marrė parasysh vullnetin e popullsisė shqiptare atje. Nė lloj - lloj formash ata luftonin idenė e pėrhapur gjerėsisht gjatė luftės mbi vetėvendosjen e popujve, kryenin veprime diskriminuese dhe shfarosėse kundėr shqiptarėve nė Kosovė e nė Mal tė Zi si ēetnikėt e Mihajlloviēit. Disa herė Komiteti Qendror i PKSH dhe organizatat e Partisė pėr Shkodrėn dhe pėr Tropojėn patėn bėrė vėrejtje dhe patėn kritikuar qėndrimet shoviniste tė drejtuesve tė ndryshėm jugosllavė, si qėndrime qė pengonin seriozisht zhvillimin e luftės kundėr pushtuesve italianė e gjermanė nė Kosovė.
Ndėrkaq Enver Hoxha dhe PKSH mbanin njė qėndrim konsekuent internacionalist dhe nuk i lejonin vetes asnjė shfaqje shoviniste. Nė porositė e tij pėr Kosovėn s’gjendet kurrfarė nacionalizmi tė ngushtė, pėr shkak se Udhėheqėsi ynė gjykonte si komunist parimor dhe udhėheqės i pėrgjegjshėm. Sigurisht ai kishte dashuri tė thellė pėr vėllezėrit kosovarė dhe dėshirė e preokupim tė madh qė ata, me luftėn kundėr fashizmit (siē vepruan), tė fitonin lirinė e tė realizonin aspiratat e veta pėr zhdukjen e ēdo lloj shtypjeje e shfrytėzimi kombėtar e shoqėror. Asnjė herė PKSH dhe Enver Hoxha nuk e pranuan parullėn shoviniste tė pushtuesve tė “Shqipėrisė sė madhe” dhe e shikonin zgjidhjen e drejtė tė problemit tė Kosovės e tė krahinave tė tjera tė banuara prej shqiptarėsh nė Jugosllavi nė fitoren e revolucionit popullor si nė Shqipėri dhe nė Jugosllavi. PKSH kishte shpallur botėrisht se kosovarėt me fitoren e revolucionit nė tė dy vendet do tė fitonin tė drejtėn tė vendosnin mbi fatin e tyre, nė rast tė kundėrt ata do tė luftonin kundėr asaj Jugosllavie qė do tė pėrpiqej t’i shtypte e t’i robėronte.
Titoja dhe PK e Jugosllavisė ishin ato qė ndėrruan vijė pėr ēėshtjen kombėtare. Nė vitet e Luftės Antifashiste, PK e Jugosllavisė pati shpallur si vijė tė vetėn pėr ēėshtjen kombėtare parimin e njohur leninist tė vetėvendosjes sė popujve deri nė shkėputje, duke theksuar se “secili popull kėtė tė drejtė e fiton me pushkė nė dorė nė Luftėn e sotme Nacionalēlirimtare”, sikurse shkruhej nė njė artikull tė Titos nė revistėn “Proleter” nė fund tė dhjetorit 1942. Ndėrsa nė letrėn e KQ tė PK tė Jugosllavisė (28 mars 1944) dėrguar Komitetit Krahinor pėr Kosovėn e Metohinė lidhur me vendimet e Konferencės sė Bujanit theksohej: “Ju porosisim…tė kuptoni dhe tė popullarizoni vendimet e Mbledhjes sė Dytė tė ANVOJ-it. Kėto vendime u sigurojnė tė drejta tė barabarta gjithė popujve, bėjnė tė mundur tė drejtėn e vetėvendosjes.”
Konferenca e Bujanit u mblodh nė fshatin Bujan tė Tropojės, mė 31 dhjetor deri me 2 janar 1944. Kjo konferencė u njohu kosovarėve “tė drejtėn e vetėvendosjes pas luftės..deri nė shkėputje”. Nė Rezolucionin e saj, qė ėshtė firmosur jo vetėm nga shqiptarėt, po edhe nga pėrfaqėsuesit e pakicave serbe e malazeze nė trojet e Kosovės e tė Rrafshit tė Dukagjinit, thuhet qartė se popullsitė e kėtyre trojeve “ do tė kenė mundėsi me vendosė mbi fatin e tyre me tė drejtėn e vetėvendosjes deri nė shkėputje” dhe se “populli i Kosovės e i Rrafshit tė Dukagjinit si gjithmonė edhe sot dėshiron me u bashkue me Shqipėrinė”. Pėr kėtė ngjarje tė rėndėsishme tė popullit shqiptar Enver Hoxha shkruante se vendimet e Konferencės sė Bujanit u pritėn me gėzim nga udhėheqja e PKSH dhe e Luftės Nacionalēlirimtare dhe se pėr kėtė ėshtė shkruar nė atė kohė nė buletinin e “ Zėrit tė Popullit “.

Nė kėtė linjė, menjėherė pas ēlirimit, Enver Hoxha nė takimin e parė me Titon nė Beograd, nė qershor 1946, i tha atij se “Kosova e vise tė tjera nė Jugosllavi, tė banuara nga shqiptarėt, i pėrkasin Shqipėrisė dhe duhet t’i kthehen asaj”. Nė kėtė takim, Titoja i ėshtė pėrgjigjur Enver Hoxhės se “ Jam dakord me pikėpamjen tuaj, por tash pėr tash nuk mund ta bėjmė dot kėtė gjė, sepse serbėt nuk do tė na kuptojnė ”. Duke mos qenė i njė mendimi me Titon, Enver Hoxha i ėshtė pėrgjigjur se ata (serbėt) “ nė rast se nuk e kuptojnė tashti do ta kuptojnė mė vonė

Shpati
23-08-09, 22:10
“UDHĖHEQĖSI QĖ BĖRI EPOKĖ” (XXVI)Publikuar mė 11 gusht, 2009 nė orėn 23:50 ( Para 11 ditė e 23 orėve )Muharrem XHAFA | Histori (http://dardania.de/vb/upload/kategoria/4/Histori/) | http://dardania.de/vb/upload/images/font_plus.jpg (http://dardania.de/vb/upload/#)http://dardania.de/vb/upload/images/font_min.jpg (http://dardania.de/vb/upload/#)Tempoja e shfaqi nė ekstrem agresivitetin e konceptit tė tij shovinist nė vjeshtė tė vitit 1943, duke vlerėsuar si njė rrezik pėr Jugosllavinė veprimtarinė internacionaliste tė organizatės sė PKSH tė Qarkut tė Dibrės nė qytetet dhe krahinat pėrtej kufirit tė banuar prej shqiptarėsh e maqedonasish, si dhe autoritetin e madh qė kjo organizatė dhe shtabi i Qarkut tė Dibrės gėzonin nė popullsinė e atjeshme. Qė nga Maqedonia, me njė egėrsi tė papėrmbajtur, Tempoja i shkroi dy letra njėra pas tjetrės Komitetit Qendror tė PKSH, nė tė cilat padiste si “shovinistė deri nė pakufi” dhe “shqiptaromėdhenj” komunistėt e partizanėt shqiptarė, komandantin e shquar tė shtabit tė Qarkut, Haxhi Lleshin, si dhe vetė Komitetin Qendror tė PKSH. Nė mėnyrė brutale Tempo kėrkonte qė partizanėt shqiptarė me banim nė Jugosllavi tė largoheshin nga batalionet e UNĒSH tė Qarkut tė Dibrės dhe tė viheshin nėn komandėn e shtabit jugosllav. Haxhi Lleshi, sipas Tempos, duhej tė largohej nga qyteti i Dibrės dhe tė vinte aty vetėm kur ta thėrriste shtabi jugosllav pėr ndihmė, ndėrsa Kėshilli Nacionalēlirimtar i Dibrės duhej tė shkėpuste lidhjet me shtabin shqiptar e tė vihej nė vartėsi tė shtabit jugosllav.
http://dardania.de/vb/upload/fotot/lajme_foto/aug_09/81300.JPG (http://dardania.de/vb/upload/fotot/lajme_foto/aug_09/81300.JPG)
Enver Hoxha dhe Komiteti Qendror i PKSH i flakėn tej si dhe herėt e tjera shpifjet dhe paditė e Tempos dhe e paralajmėruan atė se nuk do tė pranonin kurrė qė njerėz tė jashtėm t’u jepnin urdhra reparteve partizane shqiptare dhe t’i diktonin vullnetin e vet PKSH. Drejtues jugosllavė, partiakė e ushtarakė dhe nė Kosovė manifestonin shfaqje tė theksuara shoviniste, duke mos marrė parasysh vullnetin e popullsisė shqiptare atje. Nė lloj - lloj formash ata luftonin idenė e pėrhapur gjerėsisht gjatė luftės mbi vetėvendosjen e popujve, kryenin veprime diskriminuese dhe shfarosėse kundėr shqiptarėve nė Kosovė e nė Mal tė Zi si ēetnikėt e Mihajlloviēit. Disa herė Komiteti Qendror i PKSH dhe organizatat e Partisė pėr Shkodrėn dhe pėr Tropojėn patėn bėrė vėrejtje dhe patėn kritikuar qėndrimet shoviniste tė drejtuesve tė ndryshėm jugosllavė, si qėndrime qė pengonin seriozisht zhvillimin e luftės kundėr pushtuesve italianė e gjermanė nė Kosovė.
Ndėrkaq Enver Hoxha dhe PKSH mbanin njė qėndrim konsekuent internacionalist dhe nuk i lejonin vetes asnjė shfaqje shoviniste. Nė porositė e tij pėr Kosovėn s’gjendet kurrfarė nacionalizmi tė ngushtė, pėr shkak se Udhėheqėsi ynė gjykonte si komunist parimor dhe udhėheqės i pėrgjegjshėm. Sigurisht ai kishte dashuri tė thellė pėr vėllezėrit kosovarė dhe dėshirė e preokupim tė madh qė ata, me luftėn kundėr fashizmit (siē vepruan), tė fitonin lirinė e tė realizonin aspiratat e veta pėr zhdukjen e ēdo lloj shtypjeje e shfrytėzimi kombėtar e shoqėror. Asnjė herė PKSH dhe Enver Hoxha nuk e pranuan parullėn shoviniste tė pushtuesve tė “Shqipėrisė sė madhe” dhe e shikonin zgjidhjen e drejtė tė problemit tė Kosovės e tė krahinave tė tjera tė banuara prej shqiptarėsh nė Jugosllavi nė fitoren e revolucionit popullor si nė Shqipėri dhe nė Jugosllavi. PKSH kishte shpallur botėrisht se kosovarėt me fitoren e revolucionit nė tė dy vendet do tė fitonin tė drejtėn tė vendosnin mbi fatin e tyre, nė rast tė kundėrt ata do tė luftonin kundėr asaj Jugosllavie qė do tė pėrpiqej t’i shtypte e t’i robėronte.
Titoja dhe PK e Jugosllavisė ishin ato qė ndėrruan vijė pėr ēėshtjen kombėtare. Nė vitet e Luftės Antifashiste, PK e Jugosllavisė pati shpallur si vijė tė vetėn pėr ēėshtjen kombėtare parimin e njohur leninist tė vetėvendosjes sė popujve deri nė shkėputje, duke theksuar se “secili popull kėtė tė drejtė e fiton me pushkė nė dorė nė Luftėn e sotme Nacionalēlirimtare”, sikurse shkruhej nė njė artikull tė Titos nė revistėn “Proleter” nė fund tė dhjetorit 1942. Ndėrsa nė letrėn e KQ tė PK tė Jugosllavisė (28 mars 1944) dėrguar Komitetit Krahinor pėr Kosovėn e Metohinė lidhur me vendimet e Konferencės sė Bujanit theksohej: “Ju porosisim…tė kuptoni dhe tė popullarizoni vendimet e Mbledhjes sė Dytė tė ANVOJ-it. Kėto vendime u sigurojnė tė drejta tė barabarta gjithė popujve, bėjnė tė mundur tė drejtėn e vetėvendosjes.”
Konferenca e Bujanit u mblodh nė fshatin Bujan tė Tropojės, mė 31 dhjetor deri me 2 janar 1944. Kjo konferencė u njohu kosovarėve “tė drejtėn e vetėvendosjes pas luftės..deri nė shkėputje”. Nė Rezolucionin e saj, qė ėshtė firmosur jo vetėm nga shqiptarėt, po edhe nga pėrfaqėsuesit e pakicave serbe e malazeze nė trojet e Kosovės e tė Rrafshit tė Dukagjinit, thuhet qartė se popullsitė e kėtyre trojeve “ do tė kenė mundėsi me vendosė mbi fatin e tyre me tė drejtėn e vetėvendosjes deri nė shkėputje” dhe se “populli i Kosovės e i Rrafshit tė Dukagjinit si gjithmonė edhe sot dėshiron me u bashkue me Shqipėrinė”. Pėr kėtė ngjarje tė rėndėsishme tė popullit shqiptar Enver Hoxha shkruante se vendimet e Konferencės sė Bujanit u pritėn me gėzim nga udhėheqja e PKSH dhe e Luftės Nacionalēlirimtare dhe se pėr kėtė ėshtė shkruar nė atė kohė nė buletinin e “ Zėrit tė Popullit “.

Nė kėtė linjė, menjėherė pas ēlirimit, Enver Hoxha nė takimin e parė me Titon nė Beograd, nė qershor 1946, i tha atij se “Kosova e vise tė tjera nė Jugosllavi, tė banuara nga shqiptarėt, i pėrkasin Shqipėrisė dhe duhet t’i kthehen asaj”. Nė kėtė takim, Titoja i ėshtė pėrgjigjur Enver Hoxhės se “ Jam dakord me pikėpamjen tuaj, por tash pėr tash nuk mund ta bėjmė dot kėtė gjė, sepse serbėt nuk do tė na kuptojnė ”. Duke mos qenė i njė mendimi me Titon, Enver Hoxha i ėshtė pėrgjigjur se ata (serbėt) “ nė rast se nuk e kuptojnė tashti do ta kuptojnė mė vonė

Shpati
23-08-09, 22:13
Po kėto dhe tė tjera deklarata e qėndrime publike tė drejta, qė afirmonin tė drejtėn legjitime tė popujve, tė bėra nga personalitete tė Jugosllavisė tė asaj kohe, nga fundi i Luftės sė Dytė Botėrore e nė vitet e para tė pasēlirimit, u mohuan. PK e Jugosllavisė ndryshoi qėndrim rrėnjėsisht pėr ēėshtjen kombėtare, pėr shkak se ajo kishte pasur nė plan dhe pėrfshirjen e Shqipėrisė nė Federatėn Jugosllave si Republikė tė 7 - tė tė saj, bashkė me Kosovėn.

Udhėheqja e PKSH, jo shumė vonė pas Konferencės sė Bujanit, mori vesh se nė Jajcė ishte mbajtur mbledhja e AVNOJ-it, ku Kosova, Rrafshi i Dukagjinit, Dibra dhe vise tė tjera shqiptare ishin pėrfshirė arbitrarisht brenda “Jugosllavisė sė Re Federative”, gati ashtu njėlloj siē qe vepruar dekada mė parė nga fuqitė imperialiste nė Traktatet e Versajės e tė Londrės, njė dėshmi e qartė kjo se pėr fatin e Kosovės udhėheqja jugosllave kishte vendosur gjithēka nė Jajcė, qė nė fund tė nėntorit 1943. Nga ana tjetėr, Titoja e njerėzit e tij pėr tė mbuluar tė vėrtetėn dėrgonin nė Shqipėri mesazhe, letra, emisarė etj., qė lėshonin fraza me gėnjeshtra, duke thėnė se ēėshtja e shqiptarėve nė Jugosllavi nuk shtrohet pėr “sot”, po pėr” nesėr“.

Korrekte nė qėndrimin e saj, me mbarimin e luftės Komanda e Pėrgjithshme e Ushtrisė Nacionalēlirimtare Shqiptare, me urdhėr tė Enver Hoxhės i tėrhoqi forcat e saj partizane brenda territorit tė vet shtetėror, duke i lėnė luftėtarėt shqiptarė zot nė trojet e veta nė Kosovė, Maqedoni e Mal tė Zi. Tjetėr bėri Komanda e Pėrgjithshme Jugosllave me Titon nė krye; ajo nisi tė zbatonte planet e vjetra tė mbretėrisė sė Karagjorgjeviēėve pėr mbajtjen nėn zgjedhė tė Kosovės, largoi pėr nė territoret e tjera Forcat e Armatosura Kosovare dhe mė pas i ēarmatosi. Udhėheqja jugosllave grumbulloi nė emėr tė njė “mobilizimi tė ri” mijėra tė rinj shqiptarė tė Kosovės, i shpėrndau ata nėpėr Jugosllavi, qė s’dihet se ē’u bėnė dhe i masakroi nė mėnyrė barbare. Vetėm nė Tivar (Mal tė Zi) u masakruan mbi dymijė tė rinj shqiptarė, duke i shtrirė kėshtu krimin e dhunėn etnike nė tė gjitha trojet shqiptare. Kjo masakėr ėshtė dėnuar rreptė dhe denoncuar publikisht nė sytė e opinionit ndėrkombėtar nga Enver Hoxha, PKSH dhe shteti shqiptar.

Enver Hoxha dhe PKSH nė fillim nuk dyshonin qė udhėheqja e PKJ ushqente qėllime shoviniste ndaj Shqipėrisė, sepse nuk mund ta merrnin me mend se si udhėheqėsit e njė Partie, e cila e quante veten marksiste - leniniste tė kishte qėllime tė kėtilla, qė i kanė vetėm partitė socialshoviniste, imperialistėt dhe veglat e tyre. Siē analizon nė veprėn “Titistėt”, Komiteti Qendror dhe Enver Hoxha mendonin se shfaqjet shoviniste qė kishin manifestuar Tempoja dhe disa drejtues tė partisė e tė reparteve partizane tė Serbisė, tė Maqedonisė e tė Malit tė Zi nė kohėn e luftės ishin shtrembėrime, qė bėheshin nga njerėz tė veēuar dhe jo veprime qė shprehnin politikėn e PKJ.

Nė vitin 1944, presioni i Komitetit Qendror tė PKJ mbi PKSH bėhet mė i rėndė. Udhėheqja jugosllave u pėrpoq me mėnyra tė ndryshme tė pėrgatiste opinionin nė popullin shqiptar se qoftė krijimi i PKSH, qoftė Lufta Antifashiste Nacionalēlirimtare i detyroheshin “ndihmės” sė Partisė Komuniste tė Jugosllavisė, vetė Titos dhe se Shqipėria e re duhej ta shikonte tė ardhmen e saj tė lidhur me fatin e Jugosllavisė dhe vetėm tė Jugosllavisė!
Politika antimarksiste e udhėheqjes jugosllave ndeshi hapur nė kundėrshtimin e drejtė dhe tė ashpėr tė Enver Hoxhės dhe PKSH. Jugosllavėt vlerėsonin si pengesėn kryesore pėr zbatimin e planit tė tyre nė Shqipėri vijėn marksiste - leniniste tė PKSH dhe nė veēanti Sekretarin e Pėrgjithshėm tė saj, Enver Hoxhėn, si dhe anėtarė tė tjerė tė KQ, tė cilėt e mbronin me vendosmėri kėtė vijė e nuk pranonin ndėrhyrjen e jashtme nė punėt e brendshme tė Partisė e tė vendit.
KQ i PKJ bėri tė gjitha pėrpjekjet qė ta kapėrcente kėtė pengesė nė mbledhjen e Plenumit tė Dytė tė KQ tė PKSH nė Berat, nė nėntor 1944. Pėr tė arritur qėllimin e vet, ai dėrgoi nė Shqipėri Velimir Stoiniēin me cilėsinė e shefit tė Misionit Ushtarak Jugosllav dhe tė ndėrlidhėsit me PKSH, i cili, me tė ardhur kėtu, filloi sulmin kundėr vijės sė pėrgjithshme tė PKSH, duke e quajtur atė njė vijė kryekėput tė gabuar dhe duke kėrkuar qė pa vonesė tė bėheshin ndryshime rrėnjėsore si nė vijė, ashtu dhe nė udhėheqje. Po, edhe kjo akuzė shpifėse u kundėrshtua prerė nga Sekretari i Pėrgjithshėm, Enver Hoxha dhe u konsiderua njė ndėrhyrje brutale nė punėt e brendshme tė PKSH, ndėrsa u pėrkrah nga anėtarėt e Byrosė Politike, Koēi Xoxe dhe Nako Spiru.
Sulmi i pabesė i udhėheqjes jugosllave gjeti mbėshtetje tė fortė nė Byronė Politikė tė KQ tė PKSH, sidomos mbas kooptimit jashtė rregullave organizative si anėtarė tė saj tė Sejfulla Malėshovės e Pandi Kristos dhe me sigurimin nė kėtė mėnyrė tė shumicės projugosllave nė Byronė Politike. Stoiniēi, fshehurazi Komitetit Qendror tė PKSH dhe Sekretarit tė Pėrgjithshėm, Enver Hoxhės, pėrpunoi me kėta karrieristė e mafiozė, platformėn me tė cilėn do tė dilej nė Plenum kundėr vijės marksiste - leniniste tė PKSH. Flamurin e sulmit antiparti nė Plenum e morėn nė dorė Sejfulla Malėshova dhe pėrfaqėsuesi jugosllav, tė pėrkrahur plotėsisht nga Koēi Xoxja dhe anėtarėt e tjerė tė komplotit tė fshehtė. Stojniēi u ftua tė merrte pjesė nė mbledhjen e Plenumit si pėrfaqėsues i njė partie motėr, por ky, duke pasur pėrkrahjen e komplotistėve nė gjirin e KQ tė PKSH, shkeli tė gjitha rregullat dhe ndėrhyri brutalisht nė punėt e brendshme tė saj.
PKSH, qė kishte luftuar me aq heroizėm dhe kishte arritur fitore vendimtare nė luftėn revolucionare, u cilėsua nga komplotistėt “njė parti komuniste jo e vėrtetė” dhe me “njė vijė e njė udhėheqje jo marksiste - leniniste”. Rruga e saj e lavdishme, e sprovuar nė zjarrin e luftės, qė ēoi nė ēlirimin e atdheut dhe nė vendosjen e pushtetit popullor u errėsua si “njė rrugė plot gabime dhe shtrembėrime”, qė luhatej “nga sektarizmi nė oportunizėm dhe vice - versa”. Enver Hoxha, themeluesi, udhėheqėsi i Partisė dhe Heroi i Luftės Antifashiste Nacionalēlirimtare, u paraqit nga renegatėt si “sinteza e tė gjitha gabimeve”. Malėshova ngriti dhe nevojėn e “Kryetarit tė partisė”, vend qė duhej ta zinte njė njeri “me pėrgatitje tė thellė teorike”(!), duke pasur parasysh veten. Stojniēi veprimtarinė e Miladin Popoviēit nė Shqipėri e cilėsoi tė gabuar e qė nuk pranohej nga udhėheqja e PKJ dhe paraqiti “vijėn e re” qė ajo i “rekomandonte” PKSH-sė.
Duke e quajtur sektare punėn qė bėhej pėr tė popullarizuar PKSH si udhėheqėse e popullit shqiptar, Stoiniēi ngriti ēėshtjen qė ajo tė mos popullarizohej si e tillė, po te popullarizohej Fronti dhe kėrkoi qė nė organet drejtuese tė Frontit tė tėrhiqeshin pėrfaqėsuesit me ndikim tė borgjezisė reaksionare e tė klerit tė lartė, pa marrė parasysh qėndrimin e tyre armiqėsor nė Luftėn Nacionalēlirimtare. Presionet e rekomandimet e udhėheqjes jugosllave pėr zgjerimin e Frontit po pėrputheshin me planet e imperialistėve anglo - amerikanė, tė cilėt bėnin trysni mbi Qeverinė Demokratike tė Shqipėrisė, qė ajo tė pranonte nė pėrbėrjen e saj dhe nė Kėshillin Antifashist pėrfaqėsues tė reaksionit, pėr t’i pėrdorur mė vonė si mbėshtetje nė pėrmbysjen e pushtetit popullor.

4peace
23-08-09, 22:15
*

Gjerat duhet te analizohen me shtruar.
Nuk mundesh te flasesh per ndonje person nga periudha e hapave te pare njesoj sikurse me hapat e fundit.
Njerezit ndryshojne. Sidomos ata qe i hipin kalit te bardhe (pushtetit).

Lufta Nacional Clirimtare gjat LDB-se ka qene lufte e drejte, pa marre parasysh leshimet e lloj-llojshme. Pra, edhe Enver Hoxha, ne fillim mund te cilesohet si njeri pozitiv. Me vone, i verberuar nga pushteti (absolut) ka qene e kunderta e asaj qe ka qene ne fillim.

Per ta ilustruar me mire kete me shembuj te sotit ja ku i keni heronjte e deridjeshem (Hashimi, Haradinaj...) se si kane qene dhe cfare jane bere sot.

"Inatin kija - hakun mos ja ha"


*

murrizi
23-08-09, 22:18
Njejt i bjen ajo Baca G. Syla. Ali hoxha, ali hogja, pardon hoxh alia.
Por une po i them Shpatit te zdirgjet teposht pakez e ti shohin gjanat ma persafermi se me ideologji t'thata nuk "mushet barku".

Fale o zot se nuk di cfar thote.

E gjora Shqipri pati te vendos mes tradhetarit dhe pisit, ajo zgjodhi PISIN!

Njėjtė po ndodhė edhe sot deridiku, sepse PIS NUK LIND ASKUSH, ai bėhet kur ti ipet rasti !

Shpati
23-08-09, 22:18
Nė Plenumin e Dytė tė Beratit, Stoiniēi, pėrveēse errėsoi krejt veprimtarinė e kėshillave nacionalēlirimtarė, tė Ushtrisė Nacionalēlirimtare, tė komisarėve politikė dhe kėrkoi qė ushtria tė pajisej me njė “kokė tė fortė politike” e me “njė komandė tė fortė ushtarake”, u pėrqendrua nė mėnyrė tė posaēme nė marrėdhėniet jugosllavo - shqiptare mbi bazėn e tė ashtuquajturit “vėllazėrim ballkanik”. Stojniēi deklaroi e ngulmoi se Shqipėria nuk mund tė ndėrtonte ekonominė dhe tė zhvillohej nė mėnyrė tė pavarur, ajo “ėshtė njė kafshatė e vogėl pėr imperializmin” dhe prandaj “nuk ka tjetėr rrugė veēse tė lidhet me Jugosllavinė nė njė konfederatė, bile edhe mė tutje”! Pėr tė arritur kėtu, ai e quajti tė domosdoshme tė pėrgatiteshin masat popullore shqiptare pėr kėtė lidhje dhe tė popullarizohej Titoja si “simbol i ēlirimit tė popujve tė Ballkanit e tė Evropės”. Stoiniēi e Malėshova shkuan dhe mė tej duke thėnė se “Shqipėria nuk do tė zhvillojė revolucionin socialist dhe nuk do tė shkojė nė socializėm” edhe pėr njė kohė tė gjatė. Kėshtu nė Plenumin e Dytė tė Beratit u errėsua dhe u mbyt gjithēka nga sulmet e komplotistėve kundėr vijės sė pėrgjithshme tė Partisė dhe nuk u rrahėn fare pothuajse detyrat e ngutshme qė i dilnin PKSH pėr zhvillimin mė tej tė revolucionit pas ēlirimit tė vendit.
Pėr komplotin e organizuar nė prapaskenė nė Berat dhe pėr qėllimet djallėzore tė udhėheqjes jugosllave KQ i PKSH nuk dinte gjė. Njė numėr anėtarėsh dhe kandidatėsh tė Komitetit Qendror shfaqėn lėkundje tė theksuara nė Plenum dhe pranuan deri nė njė shkallė tezat e tė dėrguarit jugosllav dhe tė grupit antiparti brenda PKSH. Nė kėtė mėnyrė, mbledhja e Plenumit tė Dytė tė KQ tė PKSH u minua nga KQ i PKJ, aty u dhanė orientime dhe u morėn vendime nė dėm tė interesave tė Partisė e tė popullit shqiptar. Plenumi mori vendim pėr pėrjashtimin e Liri Gegės nga radhėt e Komitetit Qendror pėr sektarizėm dhe aventurizėm tė theksuar. Ky vendim qe i drejtė, por edhe kėtė komplotistėt, pa asnjė bazė dhe me qėllime tė caktuara, ia veshėn gjithė vijės sė Partisė dhe pėrcaktuan si rrezik kryesor pėr PKSH sektarizmin! Nė mbledhje u vendos qė Komiteti Qendror tė shtohej me 7 anėtarė dhe 11 kandidatė tė rinj. Nė gjithė pėrmbajtjen e formėn e tij, Plenumi i Dytė i Beratit i dha njė grusht tė rėndė unitetit nė udhėheqjen e Partisė, ēeli rrugėn pėr tė futur nė PKSH forma organizative e metoda anti-leniniste, revizioniste tė udhėheqjes jugosllave, duke krijuar njė atmosferė tė pėrshtatshme pėr ndėrhyrje nė shkallė tė gjerė tė revizionistėve jugosllavė nė punėt e brendshme tė Partisė e tė popullit shqiptar.
Sidoqoftė, komploti i fshehtė i titistėve nė Berat nuk ai arriti plotėsisht qėllimit, mė sė pari, pėr arsye tė qėndresės sė vendosur tė shokut Enver Hoxha, po edhe tė atyre anėtarėve tė tjerė tė Komitetit Qendror tė PKSH, tė cilėt dhe pse nėn presion tė gjithanshėm mbrojtėn vijėn marksiste - leniniste tė Partisė. Nė tė vėrtetė udhėheqja jugosllave dėshtoi, nuk mundi ta rrėzonte Enver Hoxhėn nga detyra e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė PKSH, i cili posa ishte zgjedhur edhe Kryetar i Qeverisė sė Parė Demokratike nga Kėshilli Antifashist Nacionalēlirimtar Kombėtar. Shumica e anėtarėve tė Plenumit tė KQ tė PKSH e hodhi poshtė kėrkesėn e komplotistėve pėr ta larguar Enver Hoxhėn nga kjo detyrė dhe ngritėn lart meritat e mėdha tė tij si themelues, udhėheqėsi i PKSH dhe i Luftės Antifashiste Nacionalēlirimtare.
Por komploti i Beratit pėrbėnte megjithatė njė rrezik tė madh pėr pavarėsinė e Shqipėrisė, pėr revolucionin popullor dhe pėr tė ardhmen e vendit. Nė mbledhjen e Plenumit tė Dytė nė Berat, Enver Hoxha mbrojti vijėn e drejtė tė Partisė e tė LANĒ-it dhe nuk u ndal as nė akuzat personale e shpifjet qė i bėheshin atij pa tė drejtė nga komplotistėt. Sepse, nuk ishte koha pėr t’u marrė me to. Udhėheqėsi shihte larg, tė tjera detyra ishin nė plan tė parė pėr t’u zgjidhur. Koha e duhur pėr t’u marrė me Plenumin e Zi tė Beratit do tė vinte, sikurse erdhi, pas ēlirimit.

Tiranė 11 gusht 2009

bert
24-08-09, 03:07
*

Gjerat duhet te analizohen me shtruar.
Nuk mundesh te flasesh per ndonje person nga periudha e hapave te pare njesoj sikurse me hapat e fundit.
Njerezit ndryshojne. Sidomos ata qe i hipin kalit te bardhe (pushtetit).

Lufta Nacional Clirimtare gjat LDB-se ka qene lufte e drejte, pa marre parasysh leshimet e lloj-llojshme. Pra, edhe Enver Hoxha, ne fillim mund te cilesohet si njeri pozitiv. Me vone, i verberuar nga pushteti (absolut) ka qene e kunderta e asaj qe ka qene ne fillim.

Per ta ilustruar me mire kete me shembuj te sotit ja ku i keni heronjte e deridjeshem (Hashimi, Haradinaj...) se si kane qene dhe cfare jane bere sot.

"Inatin kija - hakun mos ja ha"


*
me pelqeu shume komenti jot

Guri i madh
03-10-09, 20:00
Tito Enver Hoxha Communism (http://www.youtube.com/watch?v=7ETP_Co02F4&feature=related)


Enver Hoxha Moscow conference 1960 (http://www.youtube.com/watch?v=l9CBysWzkdk&feature=related)


Albania 1979 (http://www.youtube.com/watch?v=u54PH8PKk28&feature=related)


Mehmet Shehu agjent i shumfisht (http://www.youtube.com/watch?v=fwG-Wsr3b3I&feature=related)

Guri i madh
03-10-09, 20:13
01 Enver Hoxha - Story of a Dictator divx (http://www.youtube.com/watch?v=ev2hBRRCj7s&feature=related)

Guri i madh
03-10-09, 20:13
01 Enver Hoxha - Story of a Dictator divx (http://www.youtube.com/watch?v=ev2hBRRCj7s&feature=related)


02-Enver Hoxha-Story of a Dictator divx (http://www.youtube.com/watch?v=_FCoer1xk40&feature=related)Enver Hoxha Kadri Azbiu dhe Byroja (http://www.youtube.com/watch?v=vSuI7U56SzM&feature=related)


Mehmet Shehu agjent i shumfisht (http://www.youtube.com/watch?v=fwG-Wsr3b3I&feature=related)

Qorri
03-10-09, 21:53
CILET SHQIPTARE I KA DEKORUE SHTETI JUGOSLLAV, E CILET SERBE SHTETI SHQIPTAR

Mė 25 qershor 1946, Enver Hoxhes i akordohet Urdhri i “Heroit Kombėtar” nga Asambleja Popullore e Republikės Federative Popullore tė Jugosllavisė

Nė Arkivin Qendror tė Shtetit gjendet praktika midis Ministrisė sonė tė Punėve tė Jashtme dhe Presidiumit tė Kuvendit Popullor, mbi gjithė personat shqiptarė qė janė dekoruar nga shteti jugosllav.

http://www.rrokum.tv/repository/images/votimi_nen_foto_e_satlinit,_enverit_dhe_titos.jpg (http://www.rrokum.tv/repository/images/votimi_nen_foto_e_satlinit,_enverit_dhe_titos.jpg)

http://www.rrokum.tv/repository/images/enver_hoxha_dhe_miladin_popovici.jpg (http://www.rrokum.tv/repository/images/enver_hoxha_dhe_miladin_popovici.jpg)

http://www.rrokum.tv/repository/images/enver-hoxha-tito-ne-aeroport.jpg (http://www.rrokum.tv/repository/images/enver-hoxha-tito-ne-aeroport.jpg)

Qorri
03-10-09, 21:59
Pushteti qė buroi nga Lufta Nacionalēlirimtare e popullit shqiptar, tė drejtėn e njohjes ndėrkombėtare tė tij e priste nė radhė tė parė nga shtetet aleate tė Bllokut Antifashist.
Pikėrisht mė 1 maj 1945, qeveria e Republikės Federative Jugosllave komunikoi zyrtarisht e para njohjen e Qeverisė Demokratike tė Shqipėrisė dhe shprehu dėshirėn pėr lidhjen e marrėdhėnieve diplomatike ndėrmjet dy shteteve. Ky akt, me vlera kapitale pėr kohėn, ishte rrjedhojė e marrėdhėnieve tepėr tė ngushta qė kishin lindur midis dy partive respektike komuniste dhe ushtrive pėrkatėse partizane gjatė luftės kundėr nazifashizmit.
Kjo aleancė, qė farkėtohej nga dita nė ditė, e imponoi Kryesinė e Kėshillit Antifashist Nacionalēlirimtar tė popullit shqiptar, qė nė 5 shtator 1945 tė nxirrte vendimin pėr dekorimin e njė sėrė personalitetesh jugosllavė tė rezistencės antifashiste, nė shenjė miqėsie tė veēantė ndaj Jugosllavisė titiste. Hapin e parė nė kėtė drejtim e kishte hedhur pala jugosllave mė 20 shkurt dhe 5 mars 1945, kur kishte dekoruar fytyrat mė pėrfaqėsonjėse tė PKSH-sė dhe Ushtrisė Nacionalēlirimtare Shqiptare.
Nė listėn e palės tė shtetit shqiptar, vėmendja tė fokusohet kryesisht te ata pėrfaqėsues tė PKJ dhe tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė Partizane Jugosllave, qė gjatė periudhės sė luftės ishin tė deleguar pranė strukturave shqiptare politike dhe ushtarake.
Tė tillė janė dy emisarėt e parė Miladin Popoviēi e Dushan Mugosha, Bllazho Jovanoviēi, Vukmanoviē Tempua, Velimir Stoiniēi e Niaz Dizdareviēi, pėr tė vazhduar mė pas edhe me tė tjerė kėshilltarė politikė, ushtarakė e ekonomikė, qė orientuan PKSH-nė dhe shtetin shqiptar tė pasluftės sipas platformės sė tyre shoviniste.
Kėshtu, me Urdhrin e Heroit Kombėtar u dekoruan: Ivan Milutinoviē (ish-komandant korparmate) dhe Lola Ribar (President i Rinisė Komuniste jugosllave); me Urdhrin e Flamurit: Ivan Ribar, Eduart Kardel, Bllazho Jovanoviē, Radovan Zagoviē, Miladin Popoviē, Dushan Mugosha; me Urdhrin e Yllit Partizan: Arso Jovanoviē, Aleksandėr Rankoviē, Milovan Gjillas, Velimir Stojniē, Svetozar Vukmanoviē Tempo, Vojo Teodoroviē, Savo Stanoju, Velimir Terziē, Mijat Vuletiē, Niaz Dizdareviē, Vaso Strugar, Mikel Popoviē (5 shtator 1945)
Gjithashtu, me nėnshkrimin tė Traktatit tė Miqėsisė dhe Ndihmės Reciproke mes Shqipėrisė dhe Jugosllavisė mė 9 korrik 1946, njė ditė mė pas, Presidiumi i Kuvendit Popullor i Republikės Popullore tė Shqipėrisė dekretoi sėrish dhėnien e dekoratave tė pėrshkallėzuara sipas hierarkisė dhe kontributeve individuale nė piramidėn partiake dhe shtetėrore jugosllave, me pėrjashtim tė Titos:
Me Urdhrin e Lirisė, Grada e Parė:
Stanoje Simiē, Ivan Bar, Moshe Pijade dhe Lidhjes pėr Bashkėpunimin Kulturor tė Jugosllavisė me Shqipėrinė;
Me Urdhrin “Ylli Partizan|, Grada e Parė:
Gjeneral Svetozar Vukmanoviē Tempo, Gjeneral Ivan Gosnjak, Gjeneral Vllado Rukovina, Gjeneral Koēa Popoviē, Gjeneral Danilo Lekiē;
Me Urdhrin e Flamurit:
Vladimir Bakariē, Miha Marinko, Josif Vidmar, Vladimir Nazor, Dimitar Vlahov, Boris Kidriē, Josif Djerdja, Franc Frol, Krajaēiē Ivan, Velebit Vllado, Vujasinoviē Todor, Petroviē Nikolla, Blagoje Neshkoviē, Mitar Bakiē, Dr. Jose Brilaj;
Me Urdhrin “Ylli Partizan”, Grada e Dytė:
Gjeneral Hamoviē, Gjeneral Juriē, Gjeneral Rade Zhigiē, Gjeneral Milan Kupreshan, Gjeneral Boshko Ligeguviē, Gjeneral Velko Kovaēeviē, Gjeneral Gjeorgjie Jovanoviē, Gjeneral save Oroviē, Gjeneral Vuko Lepetiē, N/Kolonel Bruiē Strean, Mr. Vlahov, Koiēiē Nikolla, Fotjuk Zhezhel, Viktor Kobol, Nada Milinoviē, Oster Ljubo;
Me Urdhrin e Lirisė, Grada e Tretė:
Dr. Franc Kidriē, Supanēiē Oton, Miha Brecelli, Dragutin Sajli, Dr.Stehnier, Savo Zllatiē, Maria Vilfan, Radivoje Nikolajeviē, Franc Leskovshek, Juraniē Oskar, Dushan Bravniēar, Ēukoviē Luvko, Dejan Gogoviē, Ela Donter, Zhivan Radojkoviē;
Me Urdhrin “Ylli Partizan”, Grada e Tretė:
Toger Dragoje Macuna, Janko Havlice, Mijo Dakoviē, Maria Brēiē, Vloko Juliē, Desa Popoviē;
Me Urdhrin e Trimėrisė:
Gjeneral Svetozar Vukmanoviē Tempo, Gjeneral Ivan Gosnjak, Gjeneral Rade Zhigiē, Gjeneral Milan Kupreshan, Gjeneral Danilo Lekiē, Gjeneral Boshko Ligeguviē, Gjeneral Kosta Popoviē.


Klyshve Jugosllavo-enverist sa per te ua rikujtuar lidhjet 'vellazerore' qe kishit me gjakpirsat serboshki....

Qorri
03-10-09, 22:04
Dokumenti arkival:

REPUBLIKA POPULLORE E SHQIPĖRISĖ
Tiranė, mė 19 shkurt 1948

MINISTRIA E PUNĖVE TĖ JASHTME
SEKSIONI I PROTOKOLLIT
Nr. PR- 765/I

Lėnda: Dėrgim liste mbi tė dekoruarit shqiptarė nga Jugosllavia.

PRESIDIUMIT TĖ KUVENDIT POPULLOR
TIRANĖ

Pėrgjigje shkresės tuaj nr. 146/2, datė 1/XII/147.
Nė lidhje me shkresėn tuaj tė sipėrme, bashkėngjitur iu pėrcjellim njė listė emėrore tė dekoruarve shqiptarė nga Presidiumi i Asamblesė Popullore tė Republikės Federative Popullore tė Jugosllavisė.

P/ MINISTRI
Koēo Tashko (firma)

Vojo Kushi, Organizator i grupit partizan tė Tiranės, Hero Kombėtar;
Reshit Ēollaku, Komandant batalioni, Hero Kombėtar;
Enver Hoxha, Komandant Suprem i Ushtrisė NĒ, Ylli Partizan i Kl. I
Myslym Peza, Gjeneral-Major;
Spiro Moisiu, Gjeneral-Major;
Bedri Spahiu, Anėtar i Presidiumit;
Mehmet Shehu, Gjeneral-Major;
Dali Ndreu, Gjeneral –Major;
Ramadan Ēitaku, Kolonel( Ylli Partizan i Kl.II); Dr. Omer Nishani,
Kryetar Presidiumi dhe Koēi Xoxe, Gjeneral-Leitnant (Ē.P); Sejfulla Malėshova, Prof. Baba Faja Martaneshi, Kolonel; Medar Shtylla, Anėtar Presidiumi; Dr. Ymer Dishnica, Anėtar Presidiumi; Spiro Koleka, Anėtar Presidiumi; Manol Konomi, Anėtar Presidiumi;
Nako Spiru, Anėtar Presidiumi; Tuk Jakova, Kolonel; Hysni Kapo, Kolonel dhe Gjeneral- Major Kristo Themelko (V.B) mė 20/II/1945; Kolonelėt Haxhi Lleshi, Tahir Kadareja dhe Shefqet Peēi ( Ylli i Trimėrisė i Kl. II), mė 5/III/1945; ndėrsa, mė 2/XII/1945: Brigada e Tretė dhe e Pestė Partizane (V.B. i Kl. I-); N/Kolonelėt: Hito Ēako dhe Rahman Parllaku (Ylli Partizan Kl.II); Majorėt : Nazmi Batalli dhe Spiro Pano; Kapitenėt e Parė: Kadri Hazbiu dhe Nimet Ymeri, si dhe Kapiteni Shim Kolli (SH.P.Kl.II); Ramiz Alia, Nėnkolonel; Reis Malile, Major; Delo Balili, Major, Berdo Asllani, Major; Pertef Pumo, Kapiten i Parė; Sofokli Lazri, Kapiten i Parė, Halim Ramohito, Kapiten i Parė, Skėnder Libohova, Kapiten i Parė dhe Kolė Mizakiri, Kapiten (V.B Kl.II); Majorėt: Nuri Arapi dhe Neshat Hysi (Ylli Partizan Kl.III); Hulusi Spahiu, N/Kolonel (Ylli Partizan i Kl.II-);
Dane Mehmeti, Major; Musa Daci, Major; Qazim Kapisyzi, Major; Fadil Ēuēi, Kapiten i Parė dhe Mitat Luēi, Toger, (Ylli Partizan i Kl.III-tė); Kapitenėt: Ēelo Arrrėza, Riza Taushani, Aleko Rrapo, Estref Sihati, Xhavit Hatibi, Halim Xhelo,Abdyl Bizhga, Dan Kaloshi, Avdi Rrokaj, Siri Dine, Myslym Selimi, Nonda Baka, Maman Saliu, Minella Bulku, Nikollaq Sallabanda, Mark Doēi, Nustret Meqemeja, Baftjar Pasmasi, Irakli Themelko, Sotir Spiro dhe Rexhep Guma ( Urdhėri Trimėtrisė); Togerėt: Bejto Isufi;
Shaqo Arapi, Thimi Tamo, Luan Odriēani, Sabri Sevrani, Qerim Gjineci, Tajar Grepcka,
Vaso Gjika, Idris Stacati, Bajram Radeshi, Sulo Gradeci, Orhan Frashėri, Petrit Zalloshi,
Ismail Alushani, Mustafa Bako, Servet Alizoti, Skėnder Peza, dhe Reshit Dervishaj,
(Urdhri i Trimėrisė); Nėntogerėt: Ismail Nuhu, Xhebro Ismaili, Nelo Nelaj, Mehdi Vila, Veip Ēepani, Deli Qerimi, Novruz Gjerpsi, Neki Muka, Ilia Myzeqari, Bajram Dibra, (Urdhėri i Trimėrisė); Partizanėt: Riza Boro, Kaliopi Bifsha, Niko Gjiri, Xhevdet Ēino
Hito Sinani, Isa Ymeri, Sejdin Ormėni, Zenel Hamiti, Isuf Molla, Mihal Zoto, Ymer Kurti (Urdhėri i Trimėrisė); Kapitenėt: Bektash Ramo e Niko Hoxha; Togerėt: Sokol Rama, Hamdi Rrapi, Mezin Aliaj, Bilbil Koēiaj, Rystem Dautaj, Vasil Thanasi, Gani Mystehaku, Zyber Zyberaj, Haki Pishkaj, Fari Zaimi, Demir Kadėna, Zoi Bano, Vangjel Ilia, Qamil Kaso, Zyber Loshi, Yzedin Bino, Fiqiri Sinoimeri, Rexhep Bajrami, Veliko Xhaferi; N/Togerėt: Ferit Beribashi, Qerim Bardhi, Lan Kaloshi, Cane Canaj, Xhuvel Rukaj, Vasil Xhebo, Andrea Sava, Ēize Bajrami, Bajram Muēo, Ymer Memaj, Pipo Laska, Dine Blogaj, Jorgo Guzhuna, Arif Hasanpapaj, Islam Braho, Seit Elmazaj,
Pandi Budo, Metush Vinokashi, Koēo Noēo, Arif Xhelo, Faslli Ymeraj, Xhelal Bultica,
Halil Xhuka, Man Hajdari, Shyqyri Zajmi; Aspirantėt: Medar Guma , Cane Metaj, Mustafa Brahimaj, Nexhip Pepaj, Riza Xhaferi, Asim Godo, Shaban Karakushi, Habil Laēe, Osman Ribaj, Vasil Prifti, Bedri Musaj, Myslim Mukaj, Hasan Memellari, Llazar Dishniku,Shyqyri Xhelilaj, Bajram Zhupaj, Demo Liēo; Rreshterėt: Mehdi Zajmaj, Vesel Hiraj, Myftar Hysaj, Rexhep Hoxha, Sefedin Ziguri, Mete Saliaj, Xhevdet Malaj, Safet Fermaj,Vehbi Agaj, Reshat Paraj, Arif Ēelo, Trifon Apostoli, Refat Mustafaj,Lako Skrevac, Hysen Kateshi, Jonuz Rada, Ali Kėrēuku; Partizanėt: Estref Kovaēi, Shefqet Seferi, Balil Hadiēi, Tahir Kadria, Shaban Serdani, Refat Kaloshi, Vezir Memishau, Bilbil Zyberi, Refit Asllani, Sehit Sinani, Selfo Dalipi, Azem Troqe, Xhiko Alemi, Leka Muēa, Ali Ēobani, Myftar Faslliu, Ali Haneti, Mersin Metaj, Vero Ēaska, Toma Ēide, Nebi Vokopola, Jani Miti, Zulpo Jarani, Sherif Mbolani, Zenel Hyseni, Ziriha Hasimi, Lame Ciko, Et’hem Terbehova, Dane Shurdi, Ferik Ēela, Selim Xheladini, Nikolla Marku, Dine Sherifi, Maksut Lamēe, Isuf Muharremi, Sali Zajmi, Hamdi Cinomeri, Ali Haliti, Limon Arifi Shaqir Shima Qazim Osmani Asllan Treska Enver Ēerēizi Xhemal Zenaliu, Qamil Ishmi, Skėnder Kolonja, Hodo Hasani ( Medalja e Trimėrisė). N/Kolonelėt: Gjin Marku e Njazi Islami dhe Major Osman Sinani (Ylli Partizan i Kl.II);
Kapitenėt: Ismet Baēi, Abaz Laze, Adil Omeraj, Pano Xhixho, e Subi Bakiri (M.P. Kl.II); Majorėt: Xhule Ēiraku, Rasim Bazo, Myzafer Spaho dhe Kapitenėt: Esat Golemi e Bim Sina (V.B. Kl.II-tė); Major Jaho Gjoliku, Major Feti Smokthina, Major Saliko Sulo, Kapiten Gazeli Sejko, Kapiten Sotir Filto, Kapiten Xhorxhi Zera, Kapiten Rexhep Kolli, Kapiten Beqir Bahja dhe Toger Theodhori Mastora (Ylli Partizan i Kl.III); Kapitenėt : Skėnder Ēuēi, Bajram Bulla, Adnan Qatipi,
Tajar Asllani, Skėnder Kondaj, Xhevdet Hakani, Asim Aliko, Simo Shano, Maksut Myrte, Jaup Dabulla, Sadik Cukalla, Zagoll Skėndaj, Kapo Kapaj, Sotir Mero; Togerėt Lym Keta, Qemal Hoxha, Sami Hadėri, Fane Bollano, Astrit Mero, Sulo Xhelili, Sali Merkaj,Vasil Gjylameti, Qemal Xhani, Feti Ruēo, Hasim Ferati, Hamdi Dani, Ilo Stojko, Myfit Bega, Hajdar Staravecka, Bajram Lame, Mustafa Pajenga, Theodhori Mastora,
Reis Dudushi, Dalip Haxhia, Sali Merkaj, Nako Kozlla; N/Togerėt: Tatull Papo, Muho Ago, Kalo Seferi, Hydai Hyda, Islam Peēo, Zagoll Shehaj, Kasem Gjyli, Sofo Dona,
Gaqe Badhaj, Hodo Puka; Aspirantėt: Ismet Gjonaj, Izet Memallaj, Sali Hyseni, Enver Meni, Ēome Asimaqi;
Rreshterėt: Gani Bllaca, Fejzi Fule, Sotir Nikolla;
Partizanėt: Seit Lesko, Muk Ilmiu, Sejko Jakupi, Ngjeli Gogo, Bukuroshe Bazo, Lame Kanani, Xhemal Zidri, Manol Milo, Nazmi Batalli, Skėnder Kosova, Qamil Poda, Uran Dino, Ramiz Shtėpani, Veip Shehu, Ibrahim Sina, Ali Kurati, Gani Hysniu, Dylbere Bilibashi, Hysni Jaho, Korsin Lekdushi, Qamil Dibra, Irfan Emini, Kozma Papadhima, Mihal Tase, Bastri Lazari, Muharrem Shehu, Agim Gjilani, Kami Pula, Xhafer Lapi dhe Gori Spiro (Urdhri i Trimėrisė);
Kapitenėt; Xhemal Zeneli, Theofan Naēi, Shyqyr Ahmeti, Hajro Mexhiti, Elmaz Bajrami, Sotir Mero, Xhako Kajca; Togerėt: Qerim Ēako, Hamit Mirdaku, Arif Bizhga, Ukė Buēaj, Rakip Hoxha, Brahim Reka, Janul Dango, Njazi Hysi, Preng Marku, Tamaz Hastrigu, Ejup Hatibi, Halit Bajrami, Bajram Alia, gain Rexhep Didini, Demir Tolari, Temo Ēaushi, Shefqet Liēo, Eqerem Arifi, Faik Qazimi, Zuhni Asqeriu, Sulo Veliaj, Gani Abazi.
Nėntogerėt: Vangjel Tata, Enver Kacaj, Qemal Gjoliku, Share Thanasaj, Bektash Ismaili, Shefqet Korbeci, Kula Kulaj, Abdurraman Pasho, Myzafer Kokobobo, Pertef Sejko, Isuf Mejdani, Shaban Novi, Vasil Karajani, Jaup Tahiri, Kipo Klapi, Qerim Hyseni, Bilo Kosta, Reshit Kanani, Haxhi Lamēe Shehaj, Nexhmedin Dauti, Sheramet Sherametaj,Kuert Bashisa, Bilal Xhezo, Bexhet Cika, Haxhi Naskaj, Kalo Zenelaj, Naun Marko, Azem Kanani, Dilaver Bushi, Vasil Papa, Tahir Lapi, Dalip Cenko, Ibrahim Vula.
Aspirantėt: Teofik Izvori,, Gogo Mėrkuri, Basho Mazuri, Fejzo Basho, Shaqir Bega, gaqi Zizo, Zydi Aga, Gani Vėrēani, Idajet Canko, Asllan Hajdari, Selim Mehiti, Maqo Pasko, Haki Shehu, Zeqo Malile, Spiro Mastora, Fadil Abazi, Elmaz Bregasi, Iljaz Ramadani, Ismail Kore, Maliq Muharremi, Xhemil Frashėri, Sulejman Suniki.
Rreshterėt: Idriz Ibrahimi, Rexhep Dushani, Ali Bajrami, Preng Nushi, Velo Xhuli, Sheme Agaj, Muharrem Saliu, Maliq Shabani, Riza Dervishaj, Banci Sotiri, Elmaz Zeqiri, Shaban Shehati,, Irfan devolli,, Qemal Muēo, Beqo Hoxha, Caush Qaniu, Zyber Meni, Riza Saliko, Qani Bllaca, Canko Cacaj, Gjysho Jako, Myfit Halimi, Qamil Aliaj, Nustret Shabani, Xhelal Halimi.
Partizanėt: Shemo Hida, Brahim Koēiu, Fanjo Ēiēaku, Jonuz Basha, Dylbere Bilibashi, Sofokli Meliqari, Adem Nedini, Met Broza, Mustafa Stafa, Arif Markija, Malo Dano, Kanan Tefiku, Jorgo Bakiri, Balil Muho, Bajram Gjonaj, Hake Nanusi, Godo Gjokuta, Rustem Baro,, Mitro Andoni, Sotir Ēuli, Toli Spiro, Alem Harizi, Kiēi Sotiri, Pandi Kodra, Qemal Muharremi,Ramiz Haxhi, Kristo Syziu, Hekuran Kapllanaj, Lamēe Velaj, Must Boshku, Bajram Bazo, Selman Karafili, Ramadan Korita, Spiru Ruci, Sali Angoni, Perifano Todoruci, Shyqyri Bulku, Emine Demiraj, Rexhep Dobra, Jovan Antoni, Marko Muēi, Zilfie Gibrani, Selman Hoxha, Ēeno Nushi, Tare Karabolli, Isuf Dauti, Gori Spiro, Kiēo Janthi, Spiro Ruva (Medalja e Trimėrisė)

Qorri
03-10-09, 22:06
Mė 25 qershor 1946, krahas Enver Hoxhės, qė i akordohej Urdhri i “Heroit Kombėtar”, Asambleja Popullore e Republikės Federative Popullore tė Jugosllavisė ridekoron dhe dekoron edhe personalitete tė tjera tė larta tė shtetit shqiptar, si dhe kuadro tė nivele tė ndryshme:
Ministrin e Ekonomisė, Nako Spirun, me Urdhrin “Ē.P”; Gjeneral-Major Bedri Spahiun, Gjeneral-Major Myslim Pezėn, Ministrin e Drejtėsisė, Manol Konomin, Ministrin Fuqiplotė nė Beograd, Hysni Kapon, Kolonel Manush Myftiun, Kolonel Nesti Kerenxhin, Nėnkolonel Vasil Konomin dhe Major Ferit Hadon me Urdhrin “Ylli Partizan i Kl.I”; Sadik Bekteshin, shefin e kabinetit tė Kryeministrit, me Urdhrin “V.B i Kl. I”; Kapiten Shpend Degėn, me Urdhrin “Ylli Partizan i Kl.II”; Kėshilltarin Sofo Ēomorra, Sekretarin e Legatės “Vasil Nathanaili” dhe drejtorin e Protokollit Sterio Gjokoreci me Urdhrin “M.P. i Kl.II”; Toger Vangjel Rrėmbeci dhe Nėntoger Halim Zaus me Urdhrin “Ylli Partizan Kl.III”; Kolonel Nesti Kerenxhi, Kolonel Manush Myftiu dhe Nėnkolonel Vasil Konomi me Urdhrin e Trimėrisė; Korin Central tė Republikės Popullore tė Shqipėrisė dhe Brigadėn e Rinisė Shqiptare “Alqi Kondi” me Urdhrin “V.B i Kl. I” (17/ VIII/ 1946); Qamil Buxhelin me Urdhrin “V.B.i Kl.II”; Miho Drazho, Sadik Hyseni, Nikolla Kambusi, Kron Gorsa dhe Vlash Beka me Urdhrin “U.P. i Kl. III”( 5 XI/ 1946); Koēo Trako e Besim Levonja me Urdhrin “V.B. i Kl.II”; Kristaq Antoni, Xheladin Malta, Qefser Keci, Kol Hoti, Milen Cicko, Fatmir Kastrati, Donat Pali, Llazar Filipi, Hysen Pelingu, Behije Ēela, Belul Hatibi, Akile Dilo, Stavri Rafaeli me Urdhrin “M.P. i Kl. III” (14/XII/1946); Gjeneral-Leitnant Koēi Xoxe, Gjeneral-Major Kristo Themelko dhe Gjeneral- Major Mehmet Shehu me Urdhrin Ylli Partizan i Kl. I; Kolonelėt: Gjin Marku, Nesti Kerenxhi,Tahir Kadareja e Beqir Balluku; Nėnkolonelėt: Pėllumb Dishnica, Rrahman Perllaku e Teki Kolaneci me Urdhrin “M.P. i Kl. I”; Nėnkolonelėt: Arif Hasko, Gafur Ēuēi, Gjeli Argjiri, Lefter Kasneci, Panajot Plaku, Riza Kodheli; Majorėt: Vangjo Mitrojorgji, Vaskė Koleci e Zoi Themeli me Urdhrin “M.P. i Kl. II”; Majorėt: Iljaz Ahmeti, Sali Ormėni, Teme Sejko; Kapitenėt Mitat Goskova, Pertef Pumo dhe Myslym Keta me Urdhrin “V.B. i Kl. II”; Kolonel Shefqet Peēi, N/Kolonelėt: Myzafer Spaho e Hito Ēako; Majorėt: Hasan Selenica dhe Kadri Hazbiu me Urdhrin e Trimėrisė (8/X/1947); Brigadėn Sulmuese “Qemal Stafa” me Urdhrin “V.B.i Kl. I”; Klimi Misja me Urdhrin “V.B.i Kl.II-tė” dhe Jani Keēin, Petro Currilėn e Ismet Minardin me Urdhrin “U.P. i Kl. III”(14/XI/1947)

Prishja e marrėdhėnieve politike midis PKSH e PKJ dhe qeverive pėrkatėse nė vitin 1948, i dhanė shkas udhėheqjes sė shtetit shqiptar, qė gjithė dekoratat e marra nga Asambleja Popullore e Republikės Federative Popullore tė Jugosllavisė tė grumbulloheshin dhe tė inkasoheshin nė kasafortat nga kishin dalė, duke kryer kėshtu njė “rokadė” imponuese, si tregues i qartė i distancimit tė plotė nga ēdo virus, praktikė dhe simbolikė titiste.

NJE KOMB NJE QENDRIM
24-12-09, 07:54
Plot Pese Shekuj Nena Priti
Skenderbeut Nje Vlla Ja Rriti
Legjendar,ne Lufte E Liri
Enver Hoxha Emri I Tij
Gjysem Shekulli,kombin Pate
Lum Si Shqipja Qe T"pat Djale

Sibora
24-12-09, 08:13
Plot Pese Shekuj Nena Priti
Skenderbeut Nje Vlla Ja Rriti
Legjendar,ne Lufte E Liri
Enver Hoxha Emri I Tij
Gjysem Shekulli,kombin Pate
Lum Si Shqipja Qe T"pat Djale
O mjere ne cka na gjete me ksi lloj tipa.Na moren n'qafe ,he Zoti ju shfaroste.

MemphiSx
24-12-09, 08:14
Plot Pese Shekuj Nena Priti
Skenderbeut Nje Vlla Ja Rriti
Legjendar,ne Lufte E Liri
Enver Hoxha Emri I Tij
Gjysem Shekulli,kombin Pate
Lum Si Shqipja Qe T"pat Djale


Eeeee po zagari qe koke!!

NJE KOMB NJE QENDRIM
24-12-09, 08:37
Eeeee po zagari qe koke!!boll e kam qe nuk jam zagar i KARPATEVE,sikur ti.

NJE KOMB NJE QENDRIM
24-12-09, 08:42
O mjere ne cka na gjete me ksi lloj tipa.Na moren n'qafe ,he Zoti ju shfaroste.pse mos deshte me ti qite vargjet qe ju i mbani ne zemer,per titen,

BACALOKU
24-12-09, 09:02
boll e kam qe nuk jam zagar i KARPATEVE,sikur ti.

Eh fatmir he car

Sibora
24-12-09, 11:52
pse mos deshte me ti qite vargjet qe ju i mbani ne zemer,per titen,
Allahile nderroje avatarin se s'po t'shkon per ftyre.

gjini
24-12-09, 16:27
Plot Pese Shekuj Nena Priti
Skenderbeut Nje Vlla Ja Rriti
Legjendar,ne Lufte E Liri
Enver Hoxha Emri I Tij
Gjysem Shekulli,kombin Pate
Lum Si Shqipja Qe T"pat Djale

qitja te vorri asaj qoftine keto vargje.
as vorr si kan lan, veq te sharra e kan lan nje nje qoshe si nje coftine.
ju knoni kenge sa tju pelcet barku

Zeqiri
24-12-09, 17:19
i keqje kan boll po ma tkqij jan keta te sodit qepo bajn kumari me serbi

gjini
25-12-09, 23:17
Lus moderatoret qe ta bllokojne kete fare si insan qe koka me kete fare emri kaq te madh. nje komb nje qendrim

ky edhe nje funderrin e forumit kosova de qe atje e kan ba mut e dojn edhe kete forum me na e flliq me keto fare videosh

NJE KOMB NJE QENDRIM
26-12-09, 10:38
Lus moderatoret qe ta bllokojne kete fare si insan qe koka me kete fare emri kaq te madh. nje komb nje qendrim

ky edhe nje funderrin e forumit kosova de qe atje e kan ba mut e dojn edhe kete forum me na e flliq me keto fare videosho gjinovic,epitetin tend mbaje per vete,fundrrin mundesh me qene ti,ky eshte forum,nese nuk te pelqen video,mos e shiko,shume thjeshte,dhe nuk mundesh ti as kerkush me i ndryshu bindjet e mija,GJDO VEND KU KA SHQIPTARE KA NEVOJE PER NJE ENVER HOXHE.

gjini
26-12-09, 17:15
o gjinovic,epitetin tend mbaje per vete,fundrrin mundesh me qene ti,ky eshte forum,nese nuk te pelqen video,mos e shiko,shume thjeshte,dhe nuk mundesh ti as kerkush me i ndryshu bindjet e mija,GJDO VEND KU KA SHQIPTARE KA NEVOJE PER NJE ENVER HOXHE.


oj funderrina e forumit kosova de mos na e ndyej kete forum qe ska te beje asgje me enverizmin dhe enverat e nazim bllacat me shefa te tyre ne krye me dajen e madhe e nipa e sternipa te enver hoxhes.
ti nese ke nevoj per psikiater shko e kerko ndihmen ti per veti se populli shqiptare ska nevoj per njerz psikopat siq ka qen aj qoftina e juaj .
pra ma mire merre veten me te mire dhe ik nga ketu se ske mendimtar ketu te till qe do ti knaqesh deshirat tua sadiste.
ma mire rri tek ai forumi i kosova .de aty ku e keni ju folen

bert
26-12-09, 17:24
E kam thene dhe me pare. LPK ban mire qe krahas enverit te nderoje dhe sllobodanin pasi te njejte jane.

Etnical
27-12-09, 00:58
o gjinovic,epitetin tend mbaje per vete,fundrrin mundesh me qene ti,ky eshte forum,nese nuk te pelqen video,mos e shiko,shume thjeshte,dhe nuk mundesh ti as kerkush me i ndryshu bindjet e mija,GJDO VEND KU KA SHQIPTARE KA NEVOJE PER NJE ENVER HOXHE.


Xhaxhi Enverin maje per vete se nuk na duhen neve pėrbindshat si aj...

Hajra
27-12-09, 09:27
Pasha besen siq po e tregon koha Enveri paska qene njeri perfekt per shqiptaret, ai e paska ditur taman se si duhete te sillet me ne,qe vetem dajaku dhe diktatura na sjell ne vete.A jeni duke e pare se ku jemi katandisur ne si komb dhe qfar po ndodhe ne mesin tone ne emer te demokracis.

ESHTE KOHA TE NGRITET NJE DIKTTURE E RE QE TA SHPETOI KOMBIN NGA HAJNIT DHE NGA HUMBJA E QDO VLERE MORALE!

bert
27-12-09, 14:09
Pasha besen siq po e tregon koha Enveri paska qene njeri perfekt per shqiptaret, ai e paska ditur taman se si duhete te sillet me ne,qe vetem dajaku dhe diktatura na sjell ne vete.A jeni duke e pare se ku jemi katandisur ne si komb dhe qfar po ndodhe ne mesin tone ne emer te demokracis.

ESHTE KOHA TE NGRITET NJE DIKTTURE E RE QE TA SHPETOI KOMBIN NGA HAJNIT DHE NGA HUMBJA E QDO VLERE MORALE!
diktatura nuk asht pergjigje e situates sone. ajo diktature e solli kete situate qe jemi sot. ajo na la ne shume mbrapa ne ekonomi, shkollim, shtetformim, rruge, familje e gjithcka tjeter. te dhemb bash zemra kur shikon me mijera bunkera te qelbur pergjate bregdetit shqiptar dhe ata jane shija e asaje cka perjetoi ky komb. ne vend te ktyne bunkerve duhet te ishin ndertuar vila turistike dhe autostrada anekand shqiperise.

NJE KOMB NJE QENDRIM
27-12-09, 14:50
oj funderrina e forumit kosova de mos na e ndyej kete forum qe ska te beje asgje me enverizmin dhe enverat e nazim bllacat me shefa te tyre ne krye me dajen e madhe e nipa e sternipa te enver hoxhes.
ti nese ke nevoj per psikiater shko e kerko ndihmen ti per veti se populli shqiptare ska nevoj per njerz psikopat siq ka qen aj qoftina e juaj .
pra ma mire merre veten me te mire dhe ik nga ketu se ske mendimtar ketu te till qe do ti knaqesh deshirat tua sadiste.
ma mire rri tek ai forumi i kosova .de aty ku e keni ju folenboll kokorize o QAKALL,i vogel je ti per me i thene coftin ENVER HOXHES,nese nuk te pelqen mos e lexo.

GURI SYLAJ
29-12-09, 13:25
Figurat historike ,qofshin edhe diktator ,nuk duhet te na sherbejne si gure me e gju njeri tjetrin por si mundesi per te mesu cka duhet e cka nuk duhet !!

Guri i madh
10-01-10, 21:28
po thojn ky enveri qe i masakroj shqiptart me ndihmen e sfetozar vukmanoviq tempo e dushan mugoshen , shum i ka urrejt kosovart se shumica kishin qen me XHAFER DEVEN


e kti coftines enverit i hanget shpirti mut bashk me adhurusit e tij

gjini
14-01-10, 22:52
boll kokorize o QAKALL,i vogel je ti per me i thene coftin ENVER HOXHES,nese nuk te pelqen mos e lexo.

Po une te thash o INSAN shko aty ku te ec kjo bisede e mos rri ketu . askush nuk don as me dite ma per ate fare pederi apo qysh ju i thuani xhaxhi.
le ma mos ofendo se me ba vaki me dal andej ti jep
vesht ne dore e qoja jakupit ne parlament.
ai ka me te shpall hero te demokracis pastaj a more vesh, thuj mora vesh e tash baju nga ketu.

Etnical
15-01-10, 00:15
Po lene bre ma ket tem se nuk ja vlen me fol per kta...

Kercovari
15-01-10, 12:52
http://img199.imageshack.us/img199/8714/blumenschmuck.jpg

Ore per te qa jemi ..cka jeni ka folni,burre shteti si ky se ka pas bota.....

panta_rhei
15-01-10, 14:10
shume thjeshte,dhe nuk mundesh ti as kerkush me i ndryshu bindjet e mija,GJDO VEND KU KA SHQIPTARE KA NEVOJE PER NJE ENVER HOXHE.
qashtu qysh ka nevoje ēdo shpi per nje WC

ardijan shahini
15-01-10, 14:28
kuajt s"marrin vesh ne politike,ju me ibrahim cerrcen jeni mbeturinat e fundit sllavo-komuniste,ne ishim krenar qe luftuam qe nga 81 e gjer ne ditet e lavdishme te ushtrise qlirimtare te kosovese,gjithe ajo perkrahje vinte nga shteti ame shqiperia ,i vetmi vend qe perkrahte rinine dhe popullin e roberuar te kosoves ishte nena shqiperi ,ne ate kohe ibrahim cerra ishte renditur ne lidhjen komunuste te jugosllavise se bashku me titistet tjere si fadil hogja mahmut bakalli ali shukrija e perplot komunista tjer qe denonin rinine e kosovese e keqja s"vinte nga shteti shqipetar ,por nga titistet e kosoves,ne raste se me pergjigjesh ateher do te hedhi fakte te tjera .
une s"kam ngren ne nji pjate me ata qe denoni kosoven dhe popullin e saje .
une nuk te fyej ty,por te konesideroje si nji injorant ne politike.
une s"kam qene ndonjiher as qe pretendoj te behem komunist,enver hogjen e perkrahi vetem ne aspektin kombetar dhe mendoj se ai ishte nji figur kombetare qe beri shum per kosoven.

LAVDI GJITHE DESHMORVE QE RANE PER LIRIN E KOSOVESE!
RROFT VEPRA HEROIKE E UQK-SE !
RROFTE SHQIPERIA ETNIKE!


MOS BRE DJAL MOS FOL QESHTU SE PO TE NIN NAJ KUSH QKA PO FOL KSHTU PER RUGOVEN MOS BRE DJAL PO QEKY ENVERI KA PAS MARVESHJE ME TITON PO QEKY ENVERI KA PAS MARVESHJE ME STALIN,MOS BRE DJAL MOS E OFENDO RUGOVEN SE ZOTI TE DENON TY KU NUK E PRET.

E QKA I PASKE MET PIKE NE ZEMER HASHIM THAQIT PSE NUK O KON NE FERIZAJ.

SIPAS ZEDHENENSIT TE QEVERIS MEMLIT HASHIMI NUK O KON NE FERIZAJ SE FJALIMET E ENVERIT I MBAN NE MP3 EDHE ENVERIN E KAN NE ZEMRE

Kercovari
15-01-10, 21:30
http://img199.imageshack.us/img199/8714/blumenschmuck.jpg

Ore per te qa jemi ..cka jeni ka folni,burre shteti si ky se ka pas bota.....

Reputacionit i fundit i kuq nga...dihet..i pshurrsha ne vorr!:biggrin: Te pergezoj pe kurajon po me shume per mospjekurin tende..ke shuem per te u peshur ne varr se i ke ende ne qeverisje ane embare shqiptarise..!Une jam nip ballisti po nuk me pengon Enveri aspak e ka gjyku historia,kjo eshte menyra demokratike aq forte e pritur nga ne,kursi ti je me satrap se Enveri duke“shfaq mos pjekuri politike...!:biggrin:

doGzona
15-01-10, 21:36
Te perkujtojme xhaxhin pak! :D

Enver Hoxha me Kim Il Sungun, vite 50.

http://farm4.static.flickr.com/3483/3772456727_47eddb1532.jpg

Enver Hoxha ne keshillin antifashist nacional clirimtar te Beratit, tetor 1944.


http://farm3.static.flickr.com/2512/3768346317_41aa0d3c76.jpg

Sibora
15-01-10, 21:40
Eh pra,po e perkujtojne "xhaxhin" "miqte kosovare" e "vellezerit kineze"asnjehere.Cka i thuhet k'saj pune allahile?:rolleyes:

Zanzi/M
15-01-10, 23:18
Eshte te perkujtohet per gjdo vit, te perkujtohet per te bemat e tij, per terrorizmin qe ja shkaktoj popullit shqiptar per dekada te tera.

Njeni
19-01-10, 13:48
po normal se pa ua q... nonen nuk i thon babe e kshtu e kan kta djemt e kasapit serb enver hoxhit!

Guri i madh
11-04-10, 14:35
http://www.gazetaexpress.com/web/images/gexGallery/28442/cache/enver_hoxha-490x320.jpg

Enver Hoxha

Nė Ferizaj, pėrkujtohet Enver Hoxha


Nga Express mė 10.04.2010 nė ora 18:33
Njė grup qytetarėsh nga Ferizaj, tė tubuar rreth “Frontit pėr mbrojtjen dhe kultivimin e rrugės revolucionare tė shokut Enver Hoxha”, organizuan sot marshin pėrkujtimor me rastin e 25-vjetorit tė vdekjes sė ish-diktatorit komunist shqiptar.

Kryesuesi i kėtij fronti, profesori i sociologjisė Remzi Hasani, ka thėnė se Enver Hoxha ishte ai qė urdhėroi zhdukjen dhe ērrėnjosjen e analfabetizmit, qė mobilizoi tėrė njė popull pėr ndėrtimin e jetės sė re, duke ngritur fabrika, uzina, plantacione e deri te ndėrtimi i gjiganteve tė fuqishme elektrike dhe sistemit tė modernizuar tė mbrojtjes sė atdheut.

“Sot, fatkeqėsisht, si nė Shqipėri ashtu edhe nė Kosovė dhe gjithandej ku jetojnė shqiptarėt, tė huajt sillen si zot shtėpie, kurse vendorėt si ardhacak. Kjo ndodh pasi qė nė vitet e nėntėdhjeta filloi epoka e errėt e pėrmbytjes shqiptare, e shkatėrrimit tė tė gjithė asaj qė populli e kishte ndėrtuar pėr 40 vjet sė bashku me komandantin legjendar Enver Hoxha”, tha Hasani, transmeton KosovaPress.

Nė Ferizaj prej pas luftės janė mbajtur shumė takime pėrkujtimore kushtuar Enver Hoxhės, ndėrsa edhe njė shesh nė qytet ėshtė i pagėzuar me emrin e ish-liderit komunist nga pėrfaqėsuesit e kėtij fronti.