PDA

View Full Version : FRIGA NGA LIRIA E PRESIDENTIT


GASHI75
16-04-05, 19:13
Presidenti Rugova asnjehere nuk ka folur publikisht per familjen e tij. Por me miqte e tij nderkombetare, jo rralle, kishte shpalosur dhimbjen e tij per familjen dhe ishte ndier shume keq kur kishte treguar rrefim trondites per ate qe perjetonin familja e tij per faktin se ai ishte president i Kosoves. Atij me se shumti, me kishte thene nje mik diplomat, i dhimbseshin djemte e tij qe shumicen e kohes e kalonin mbyllur per shkak se babai i tyre ishte president i izoluar dhe frikohej nga liria e tij. Kjo ishte arsyeja, me thoshte miku im, pse ai nuk lejonte qe dy djemte e tij, Mendimi dhe Uka te leviznin lire si te gjithe te tjeret e qytetit. Ata qendronin peng te nje pasigurie qe e kishin imponuar njerezit e sigurimit te tij. Kjo dhimbje e presidentit tone, natyrisht qe ka mundur te keqperdoret per shkak te personave qe informatat e tyre i kane jo per ta liruar presidentin nga frika, por per ta shkaterruar idene e lirise per te dhe familjen e tij. Per nje fakt te vetem. Qe manipulimi te jete me i lehte dhe me i bindshem. Nuk e kisha besuar se deri ne cfare mase ka shkuar kjo frike. Por e kisha perceptuar se si mund te manipulohet njeriu qe jeton ne kullen e tij te izoluar. Eshte per te ardhur keq, qe ne si shoqeri nuk kemi bere asgje, edhe pse nuk e kemi ditur saktesisht, qe presidentin tone ta lirojme nga te qenurit penge e njerezve manipulatore.

Kur e kisha shkruar shkrimin per atentatin ndaj presidentit Rugova, kisha cituar nje batute te nje nderkombetari, i cili pat thene si ne shaka se "kjo bombe eshte jo kunder presidentit, por kunder koalicionit gjitheperfshires". Atebote e kisha marrur si dashakeqje dhe cinike. Por po del se ka dicka te vertete ne gjithe cinizmin e tij. Sepse, ata te cilet bejne gjera te tilla, sot po e udheheqin Kosoven dhe neve.

Pse e thashe kete?

E lexova transkriptin prej tridhjete faqeve te perfolur aq shume diteve te fundit. Lexova shume emra ne te. Shumicen prej tyre as qe i njihja dhe as qe thoshin ndonje gje per mua. Por kishte emra ne mesin e atyre 200 emrave, sa gjendeshin ne dokumentin tashme te dorezuar ne UNMIK dhe ne Parlamentin e Kosoves, qe i njihja. Disa nga emrat i kisha takuar, kam pire kafe dhe kam biseduar, me ta, ne rrethana krejt te qeta. Kam pasur bindjen se ata jane njerez qe shikojne punen e tyre dhe nuk bejne asgje te keqe per shoqerine kosovare. Larg asaj qe kisha menduar, dhe as qe me kishte shkuar mendja se ata mund t'i takojne nje organizate te tille me emrin "Sigurimi i Atdheut". Normalisht, edhe tash le rezerven time per listen derisa te perfundojne hetimet per ngjarjet e apostrofuara.

Por kur kthej kujtesen ne pese vitet e kaluara, dhe momentet e takimit per kafe mengjesi, mozaiku i ngjarjes me perputhej shkarazi me materialin e prezantuar. Jane ato detajet qe jane te parendesishme per momentin kur i bisedon dhe i degjon ne rrethana qetesie, por reflektojne ndryshe ne situaten qe gjendemi, kur lexon nje material me plot ngjarje dhe emra.

Atebote personazhet e apostrofuar me dukeshin njerez qe merren me punet e tyre, me biznes dhe me ceshtje te ndershme. Dhe ende besoj, derisa te vertetohen faktet, se njerezit e tille qe une i kisha takuar nuk mund te manipulohen dhe te rekrutohen nga nje njeri me emrin Rame Maraj, per te cilin deri ne diten e sotme kisha degjuar vetem perciptazi. Ky emer nuk me thoshte asgje pervec kur degjoja te lakuar emrin e tij nga ndonje mik i LDK-se.

Shpeshhere e kam marre si te shpifur perfoljen e emrit te tij dhe rendesine qe ai ka ne ndertimin e politikave kadrovike ne LDK. Isha i bindur se disa nga anetaret e LDK-se e stermadhonin fuqine e tij dhe ndikimin ne zyren e presidentit. Bile, i konsideroja shume artifice perpjekjet per ta bartur pafuqine e tyre ne nje argument jodomethenes qe lidhej me kete emer.

E thoja kete, jo per faktin se ai njeri nuk mund te jete i mire ose i keq, por per faktin se ai s'kishte domethenie per Kosoven dhe procesin politik te saj.

Derisa ne njeren prej diteve, ish-kolegu im i profesionit Ramush Tahiri, ma terhoqi verejtjen per joseriozitetin e qasjes, dhe lehtesine e shperfilljes qe i beja funksionit dhe emrit Rame Maraj, qe per te, meqe tashme ishte ne pjesen e strukturave te Qeverise, ishte nder personat qe duhet marre seriozisht.

Tash e tutje kete emer duhet degjuar dhe respektuar. Jo per faktin se na duhet, por per faktin se nga ai eshte krijuar nje mit medial. Cfare turpi per kete shoqeri. Cfare turpi per njerezit e medhenj te LDK-se.

Vajza
15-05-05, 14:37
....c'fare te besh o gashi askujt nuk mund te ia largosh friken...ka gjithcka..... :!:

Kodra
16-05-05, 12:14
Gashi pėrshėndetje pėr ty

Kur ta shpreh dėshirėn dikush tė bėhet President i njė vendi,duhet ta llogaris se duhet ta flijoj veten e nėse ka nevojė edhe Familjen e vet pėr KOMBIN.

Nuk ėshtė leht tė jesh President ėshtė e vėrtet por kanė thėnė gjithmonė Pleqt:

100 pyeti e sė fundi vendos Vetė.

Edhe Rugova,sa kėshilltarėt i ka mirė pėr tė por shtrohet Pyetja :

A nuk ka mend Rugova hiq tė mendoj apo vetėm kėshilltarėt ēka ti thojn bėnė ?

Nėse ata kėshilltar e kanė parė se me mbjelljen e frikės te Rugova ja arrijn qėllimit tė marrin Rroga tė hatashme,atėher ja mbjellin frikėn .

Edhe Rugova ėshtė njėri nga Goja e sė cilit kanė dalė fjalėt si vijon:

,,Ashtu e quajtura UĒK ėshtė dorė e zgjatur e Sėrbisė,,

I gjithė POPULLI i besonte UĒK-sė Rugova me njrėzit e tij nuk i besonte por pėrkundėr e quante Dorė e Zgjatur e Sėrbisė.

A nuk e meriton ky ta ketė atė Izolim dhe njė gjė ėshtė[ qė Ēka tė bėjsh SOT do tė kthehet NESĖR.

Pra Rugova nuk i njohi Ēlirimtarėt,pėr atė Zoti po ja kthen me frikė jo vetėm pėr vete por edhe pėr familje.

Dhe mos tė mendon askush sepse askush nuk ka qėllim tė keq pėr Rugovėn pėrpos Njerėzit e vet.

Kodra
16-05-05, 12:15
************
************
************

Lexo pėr tė Mėsuar,Mėso pėr tė Shkruar,Shkruaj pėr tė Kuptuar(Nga Kodra)

IB
16-05-05, 13:59
Te pershendes Kodra po te them se kur te citojsh ndoni text cito saktesisht sepse siq keni cituar ju per rugoven nuk eshte e vertet sepse rugova ka deklaruar " se ne mesin e UCK-se ka edhe dore te zgjatur te serbi " ku tani pas 5 viteve te perfundimit te luftes u vertetuar se ka pasur dhe ka ende dor te zgjatura te serbis e tani ata po dalin hapur.
Te pershendes kodra

Kastri
16-05-05, 14:38
Te pershendes Kodra po te them se kur te citojsh ndoni text cito saktesisht sepse siq keni cituar ju per rugoven nuk eshte e vertet sepse rugova ka deklaruar " se ne mesin e UCK-se ka edhe dore te zgjatur te serbi " ku tani pas 5 viteve te perfundimit te luftes u vertetuar se ka pasur dhe ka ende dor te zgjatura te serbis e tani ata po dalin hapur.
Te pershendes kodra
Pershendetje
Per bese kisha pase deshire te shofe ate citime te Rugoves:se ne mesine e UQKse ka dore te zgjatur te serbise.
I nderuare mshahja e te vertetes eshte baraze me TRADHTI.
Se a e ka be kete Rugova nga frika apo nga meria une nuk e di por qe eshte munduare te fshehe edhe te njollose UQKne ajo eshte FAKT i pa mohuare,me se miri kishte me qen qe ai vet te dekalaroi pes ne ate kohe UQKne e ka quajtur "Dore e zgjatur e serbise".

Kastri
16-05-05, 14:40
Pershendetje


Edhenese ka thene ashtu si po e citoni ju prape eshte tradhti kur e diseka tradhti edhe fshehe,nuk jeni asgje tjeter pos tradhtare.

Kastri
16-05-05, 15:01
Pershendetje


Ja nje diskutime te odave tona,qe ka ngja ne nje familje te madhe,si qe eshte KOSOVA:

I treguen plakut se nje mashkulle i shtepise,ishte be shum i madhe,
por plaku nuk e kuptonte se sa edhe si eshte be ai mashkulle i shtepise i madhe,por ju tha ani de mir qenka be ishalla rritet edhe me i madhe,jo bre plake me i madhe nuk mundet me u be se tani eshte me i madhi.
Plaku: mir bre po tregomni me thjeshte si ka arriture aqe larte?
Njeri prej mashkujve i tha: shiqo sikur me qen 10 shkalle e mashkulli yne eshte ne te dhjeten,a po e kupton tani.
Plaku: e qyshe ka mrri ne te 10 shkalle,i ka kalue nje nga nje apo si?
prape ai mashkulli po i thote plakut: jo bre po prej shkalle te pare ka kercye ne te 10 a po e kupton tani.
Plaku: kuku per ne qka na paska gjet,te gjithe filluen e po i thone plakut pse po kukate o plake.
Plaku: po qyshe mos me kukate kur,nese bjen prej shkallese se 10 ne te paren ka me thye qafen,po eshte dashure te shkone nje nga nje shkalle,keshtu qe edhe kur te kthehet te kthehet nga nje shkalle,e jo prej shkalle te 10 se ka me na marre ne qafe,e vajhalli per familjen ton.

Ky eshte rreziku o te nderuare.

IB
16-05-05, 20:33
Kastri te pershendes edhe une kishapasur deshir ta shof ate citat te rugoves se "UCK-ja eshte dore e zgjatur e serbis " dhe po ta jepi fjalen se do ta kisha ndruar bindjen per te.

IB
16-05-05, 21:05
Zotri kasti ja nje intervist edhanur e rugoves gazetes shpigel te gjermanis dhe ndoshta shifet se si ka than pytja e gazetarit " Mirėpo, ėshtė gjithashtu e pakontestueshme qė edhe shqiptarėt po kryejnė akte terroriste?

-" Nuk e pėrjashtoj ekzistencėn e njė grupi shqiptarėsh tė mllefosur. Mirėpo, njėkohėsisht jam i bindur qė spekulimet lidhur me njė ushtri ēlirimtare dhe veprat e kryera prej saj janė ireale, pėrgjigjet Rugova duke shtuar se ai ėshtė i bindur pėr inolvimin e shėrbimit sekret serb nė kėtė ēėshtje se vetė e marrin UĒK-nė si pretekst pėr vrasjet mbi popullatėn shqiptare"

Kastri
16-05-05, 22:08
Kastri te pershendes edhe une kishapasur deshir ta shof ate citat te rugoves se "UCK-ja eshte dore e zgjatur e serbis " dhe po ta jepi fjalen se do ta kisha ndruar bindjen per te.

Pershendetje

I nderuari IB flm,per pergjigjejen edhe une do mundohem te gjeje ate qe po lypni ju apo ate qe ai vete e ka thene.

IB
20-05-05, 15:08
I nderuari kastri po e pres pergjigjen e juaj lidhur me ate se kur e ka qujtur rugova UCK-n dor e zgjatur e serbis dhe sipas mendimit tim kete kurr nuk do ta gjen dhe se e vetmja deklarat qe e ka dhan rugova eshte ajo e gazetes shpigel ku ta kam afishue ne afishen e kaluar dhe se tane kohen rugova ka theksuar se populli po e mbron pragun e shtepis e ne kuader te ati populli kan qene edhe pjestaret e UCK-s se lavdishme, dhe sikur te pranohej kjo nga kreu exstrem i UCK-s sot nuk do te kishim asnje te burgosur dhe asesi ne hage sepse kerkund ne bote nuk denohet nje popull qe e mbron pragun e shtepis psh populli serb me ter qenjen e vet i ndihmoj rexhimit te millosheviqit per ta eliminuar popullin shqipetar dhe prap se prap bota po e denon vetem kliken e millosheviqit dhe jo ter popullin serb.
te pershendes kastri

Emėrllahu
20-05-05, 15:39
I nderuari kastri po e pres pergjigjen e juaj lidhur me ate se kur e ka qujtur rugova UCK-n dor e zgjatur e serbis dhe sipas mendimit tim kete kurr nuk do ta gjen dhe se e vetmja deklarat qe e ka dhan rugova eshte ajo e gazetes shpigel ku ta kam afishue ne afishen e kaluar dhe se tane kohen rugova ka theksuar se populli po e mbron pragun e shtepis e ne kuader te ati populli kan qene edhe pjestaret e UCK-s se lavdishme, dhe sikur te pranohej kjo nga kreu exstrem i UCK-s sot nuk do te kishim asnje te burgosur dhe asesi ne hage sepse kerkund ne bote nuk denohet nje popull qe e mbron pragun e shtepis psh populli serb me ter qenjen e vet i ndihmoj rexhimit te millosheviqit per ta eliminuar popullin shqipetar dhe prap se prap bota po e denon vetem kliken e millosheviqit dhe jo ter popullin serb.
te pershendes kastri

Asnjehere ne jeten e tije nuk ka thene Dr Rugova se UQK-ja,eshte dore e zgjature e serbise,por IB kete e sajojne njerezit e spektrit te majte ne Kosove vetem e vetem per ta dobesuare figuren e Dr Rugoves.
Pajtohem plotesishte me shkrimin tuaje ne kete teme.

Ju pershendete Emėrllahu

IB
20-05-05, 15:48
Te pershendes emerllahu se edhe une e dij se askund rugova nuk ka deklaruar ate qe i mvishet por une po komunikoi me zotri kastrin sepse po me duket konstruktiv dhe nuk eshte nder ata qe kur ti mungojn argumentet fillojn me etiketime te kalbura te shekullit te kaluar dhe po harrojn se tani gjendemi ne shekullin e 21.
pershendetje emerllah

IB
20-05-05, 17:55
Kastri ja tani edhe nje deklarat e rugoves me 11 mars 98 pas krimit ne drenic "Nė pyetjen se a ekziston frika qė nga dėshprimi i njerėzve nga politika paqėsore t’i kthehen mė shumė dhunės, kryetari Rugova u pėrgjigj: Shumica e popullit tė Kosovės ėshtė pėrcaktuar pėr zgjidhje paqėsore tė ēėshtjes sė Kosovės. Dihet se ēdo konfrontim nė Kosovė ėshtė i rrezikshėm, sepse Serbia ka shumė forca tė armatosura nė Kosovė, tė cilat mund tė krijojnė masakra masive, siē ndodhi kėto ditė nė Drenicė. Nė momentin e tashėm ėshtė me rėndėsi t’i shpėtojmė njerėzit. Natyrisht dhuna e ushtruar me vite nė Kosovė e ka frustruar njė pjesė tė popullatės, e cila dėshiron qė ēėshtja e Kosovės tė zgjidhet sa mė shpejtė. Natyrisht pjesėtarėt e gjeneratės mė e re, qė unė e quaj gjenerata e Republikės, janė shumė tė kultivuar dhe kėrkojnė njė realizim mė tė shpejtė."
pershendetje kastri

Kastri
22-05-05, 18:16
Kastri ja tani edhe nje deklarat e rugoves me 11 mars 98 pas krimit ne drenic "Nė pyetjen se a ekziston frika qė nga dėshprimi i njerėzve nga politika paqėsore t’i kthehen mė shumė dhunės, kryetari Rugova u pėrgjigj: Shumica e popullit tė Kosovės ėshtė pėrcaktuar pėr zgjidhje paqėsore tė ēėshtjes sė Kosovės. Dihet se ēdo konfrontim nė Kosovė ėshtė i rrezikshėm, sepse Serbia ka shumė forca tė armatosura nė Kosovė, tė cilat mund tė krijojnė masakra masive, siē ndodhi kėto ditė nė Drenicė. Nė momentin e tashėm ėshtė me rėndėsi t’i shpėtojmė njerėzit. Natyrisht dhuna e ushtruar me vite nė Kosovė e ka frustruar njė pjesė tė popullatės, e cila dėshiron qė ēėshtja e Kosovės tė zgjidhet sa mė shpejtė. Natyrisht pjesėtarėt e gjeneratės mė e re, qė unė e quaj gjenerata e Republikės, janė shumė tė kultivuar dhe kėrkojnė njė realizim mė tė shpejtė."
pershendetje kastri

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::::::::::::::::::::::::::::::::::
Pershendetje
sa per ato deklarata publike qe ai vet i ka then,ju edhe askushe nuk mundet te mbroi ate,kurse per keto qe ju po i postoni,nuk jane bindse per mue .

shiqoni te gjitha deklaratare e ti qe i ka be prej qe eshte dale UQKja,qdo te premte ne konferencat per shtype,gjithmone ai ka then , e ashtuqujtura UQK,ato jane grupacione te vogla,edhe dore e zgjature e Serbise.

Artisti
22-05-05, 18:24
Kastri ja tani edhe nje deklarat e rugoves me 11 mars 98 pas krimit ne drenic "Nė pyetjen se a ekziston frika qė nga dėshprimi i njerėzve nga politika paqėsore t’i kthehen mė shumė dhunės, kryetari Rugova u pėrgjigj: Shumica e popullit tė Kosovės ėshtė pėrcaktuar pėr zgjidhje paqėsore tė ēėshtjes sė Kosovės. Dihet se ēdo konfrontim nė Kosovė ėshtė i rrezikshėm, sepse Serbia ka shumė forca tė armatosura nė Kosovė, tė cilat mund tė krijojnė masakra masive, siē ndodhi kėto ditė nė Drenicė. Nė momentin e tashėm ėshtė me rėndėsi t’i shpėtojmė njerėzit. Natyrisht dhuna e ushtruar me vite nė Kosovė e ka frustruar njė pjesė tė popullatės, e cila dėshiron qė ēėshtja e Kosovės tė zgjidhet sa mė shpejtė. Natyrisht pjesėtarėt e gjeneratės mė e re, qė unė e quaj gjenerata e Republikės, janė shumė tė kultivuar dhe kėrkojnė njė realizim mė tė shpejtė."
pershendetje kastri


////////////////////////

Valla sdi pse pe mbroni Rugoven more
gjithkush e mbron veten me pun t vet
e Rugova kurr se ka perkrah luften UQK -ne po gjith ju ka bo probleme
edhe per masakra masive,me pas perkrah Rugova UQK-ne tjeterqysh ish kan nashta skish pase masakra hiq se ishin kan edhe qajo pjes qe e ka perkrah Rugoven ne luft.
Po jav kojke me nejt ne Prishtin ne kafet e Serbeve e me pi soka aty
ne Drenic u kallke lufta u shujshin familje te tera e ne Prishtin ata te Rugoves pishin kafe neper kafenet e shkijeve.
gjithkush i ka meritat e veta kurkush spi ja hup rugoves ato merita veq ka be shum dem qe si ka perkrah qlirimtaret.

Kastri
22-05-05, 18:32
Pershendetje
IB kete qe e keni postue,po ashtu eshte por nuk ka gje aty per UQKne
edhe se shumica jane per zgjidhje paqsore, normale se edhe une do isha per zgjidhje paqsore,por jo ajo zgjidhje te zgjate me qindra vite.

me date nuk e kame ,por e di kur eshte vra nje djaloshe i vogel,ne Mitrovice afer kazermes. Ai ka deklarue:edhe kete jave vazhdone dhuna
e policise.

Fale politikes paqsore te udhehequr nga LDKja dje ne Mitrovice eshte evituare nje konflikte me permasa tragjike,eshte vra vetem nje femi 12 vjeqare prane kazermes ushtarake.

I nderuare keshtu na ka shpetue nga tragjedite,se nje femi 12 vjeqare ska rendse per te si nuk ka pase rendesi ase per tragjedite e masakrate ne KOSOVE cilen familje e vizitoi ai pase lufte ti shprehe ngushllime ,se paku ne PREKAZE nuk ka qen e atje ska nderkombtare qe vie ne KOSOVE e nuk e vizitone PREKAZIN ose KULLEN E DUGAGJINIT;kjo per Rugoven sak rendsi.
po le allahile mos ma qaje koken.

Arb
23-05-05, 00:33
Pershendetje
IB kete qe e keni postue,po ashtu eshte por nuk ka gje aty per UQKne
edhe se shumica jane per zgjidhje paqsore, normale se edhe une do isha per zgjidhje paqsore,por jo ajo zgjidhje te zgjate me qindra vite.

me date nuk e kame ,por e di kur eshte vra nje djaloshe i vogel,ne Mitrovice afer kazermes. Ai ka deklarue:edhe kete jave vazhdone dhuna
e policise.

Fale politikes paqsore te udhehequr nga LDKja dje ne Mitrovice eshte evituare nje konflikte me permasa tragjike,eshte vra vetem nje femi 12 vjeqare prane kazermes ushtarake.

I nderuare keshtu na ka shpetue nga tragjedite,se nje femi 12 vjeqare ska rendse per te si nuk ka pase rendesi ase per tragjedite e masakrate ne KOSOVE cilen familje e vizitoi ai pase lufte ti shprehe ngushllime ,se paku ne PREKAZE nuk ka qen e atje ska nderkombtare qe vie ne KOSOVE e nuk e vizitone PREKAZIN ose KULLEN E DUGAGJINIT;kjo per Rugoven sak rendsi.
po le allahile mos ma qaje koken.

Rugova nuk do te vizitoj kurre Prekazin, nese ai vazhdon te jete ne duar te atyre qe Presidentin e kane fut ne "listen e tyre te zeze," tash e sa vite.

Sa per te ri-kujtuar, Presidenti ka tentuar qe te vizitoj Prekazin, por eshte paralajmeruar se e pret plumbi atje.

Dilingjia
23-05-05, 07:11
Aaaaaa paska paska "supervisor" plot kesajde pasha mu!.
Pse s'lajmroheni vella me ja mbajt ITINERARIN Presidentit Rugova mbasi ata ne Presidenc s'po dikan?
Kishe ky eshte vetem forum ku hidhen fjale rreth dinamikes politike e jo rreth organizimit te punes ne Presidenc apo gjetiu:lol:

Kastri
23-05-05, 23:13
Pershendetje
IB kete qe e keni postue,po ashtu eshte por nuk ka gje aty per UQKne
edhe se shumica jane per zgjidhje paqsore, normale se edhe une do isha per zgjidhje paqsore,por jo ajo zgjidhje te zgjate me qindra vite.

me date nuk e kame ,por e di kur eshte vra nje djaloshe i vogel,ne Mitrovice afer kazermes. Ai ka deklarue:edhe kete jave vazhdone dhuna
e policise.

Fale politikes paqsore te udhehequr nga LDKja dje ne Mitrovice eshte evituare nje konflikte me permasa tragjike,eshte vra vetem nje femi 12 vjeqare prane kazermes ushtarake.

I nderuare keshtu na ka shpetue nga tragjedite,se nje femi 12 vjeqare ska rendse per te si nuk ka pase rendesi ase per tragjedite e masakrate ne KOSOVE cilen familje e vizitoi ai pase lufte ti shprehe ngushllime ,se paku ne PREKAZE nuk ka qen e atje ska nderkombtare qe vie ne KOSOVE e nuk e vizitone PREKAZIN ose KULLEN E DUGAGJINIT;kjo per Rugoven sak rendsi.
po le allahile mos ma qaje koken.

Rugova nuk do te vizitoj kurre Prekazin, nese ai vazhdon te jete ne duar te atyre qe Presidentin e kane fut ne "listen e tyre te zeze," tash e sa vite.

Sa per te ri-kujtuar, Presidenti ka tentuar qe te vizitoj Prekazin, por eshte paralajmeruar se e pret plumbi atje.


:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::::::::::::::::::::::::::::::::::

Pershendetje

Se pari une nuk e di qe dikushe i eshte kercnuare Presidentite,edhe Presidenti nuk ka nevoje te tentoi te vizitoi nje vende ku eshte presidente,por te vizitoi ,nate ,diten se ai eshte President i zgjidhur nga populli,edhe nese atehere qe po thueni ju se qenka kercnue pse tani nuk e ben nje vizite.

IB
24-05-05, 08:58
pershendetje kastri une jame munduar te bind me disa afishime se rugova nuk e ka qujtur UCK-n dor e zgjatur e serbis por e drejt e juaja eshte ti vlersojsh ato afishime a jane bindese por ju me premtuat se do te me bindesh se rugova ka deklaruar se "UCK-ja eshte dore e zgjatur e serbis" por ju ende nuk me treguat se kur e ka ber ate pres pergjigjen nga ju. dhe sa i perket asaj se ne pritem qindra vjet me politik paqesore mus eshte pak e zmadhuar sepse rugova ne sken politike ka dalur qe 15 vite sepse ketu behet fjal per rugoven e jo per qeshtjen e kosoves ne pergjithsi sepse vertet qeshtja e kosoves zgjati ma se nje shekull.
pershendetje

IB
24-05-05, 09:07
Kastri ky ishte afishimi im i fundit per ju sepse si duket filluan te ju shpenzohen argumentet dhe se une nuk kame nevoj qe tja qaj koken askuj njashtu edhe juve mire kalofshi ne jeten e matutjeshem
lamtumir kastri

Dilingjia
24-05-05, 14:16
Pershendetje

Se pari une nuk e di qe dikushe i eshte kercnuare Presidentite,edhe Presidenti nuk ka nevoje te tentoi te vizitoi nje vende ku eshte presidente,por te vizitoi ,nate ,diten se ai eshte President i zgjidhur nga populli,edhe nese atehere qe po thueni ju se qenka kercnue pse tani nuk e ben nje vizite.

Kastri,
Ti a je tuj jetue bre njeri n'Kosove a n"Gjibut?

A ty po u deshka Dr.Rugova me te dhene llogari ku ko me shkue e kah ka me shkue a?

nc nc nc nc me mend e me dardha t'egra tybe kund si te na s'ka :wink:

Kastri
25-05-05, 23:16
Pershendetje

Se pari une nuk e di qe dikushe i eshte kercnuare Presidentite,edhe Presidenti nuk ka nevoje te tentoi te vizitoi nje vende ku eshte presidente,por te vizitoi ,nate ,diten se ai eshte President i zgjidhur nga populli,edhe nese atehere qe po thueni ju se qenka kercnue pse tani nuk e ben nje vizite.

Kastri,
Ti a je tuj jetue bre njeri n'Kosove a n"Gjibut?

A ty po u deshka Dr.Rugova me te dhene llogari ku ko me shkue e kah ka me shkue a?


.................................................. .................................................. .................................................. .................................................. ..............

Pershendetje
Une me shume nuk kame qka te shtoi,juve po tregone se qfare karaktari keni me NIKUN qe e keni.
Me nderime i nderuare.
nc nc nc nc me mend e me dardha t'egra tybe kund si te na s'ka :wink:

GASHI75
25-05-05, 23:48
PO SE KA BA PUNĖN ME SHKUE NĖ PREKAZ RUGOVA, SEPSE DO DEKLARATA KUNDREJTĖ UēKĖS JAN TĖ FRESTA.
QĖ PRESIDENTI KADEKLARUA NĖ DISA INTERVISTA KUNDREJTĖ UēKĖS NĖ VITET 97.98-99.

Dilingjia
26-05-05, 07:04
Kastri,
Bindja juaj e gabuar per vleresimin e karakterit te njeriut eshte vetem edhe nje bindje e juaj edhe me e gabuar qe perqesh dhe denigron te parin e Kosoves Dr.Rugoven.
Pse bre vlla s'po shkon me lyp "AZYL" n'Gjibut a najkund tjeter masi s'po te pelqen ky Presidenti jone?
Por qka eshte me e mira se Presindenti Rugova ju dha rast secilit prej shtreses se ulet deri te shtresa e larte politike ti kallxojn dhembet e vet kundrejt tij(gjest i tij me urtesi),dhe qka arriten keta betera perveq nenqmim te vetes se tyre nga budallakia e llojit te tyre.
Andaj baja gajlen balit najkujt tjeter e lere ti ITINERARIN e Presidentit kah shkon e qfare bene,a s'ke ndoj pune me te menqur a?

Reana
26-05-05, 07:18
TE GJITHE DUHET TA DIJNE, SE MUNGESA E RESPEKTIT PER INSTITUCIONET KOMBETARE ESHTE MUNGESE E RESPEKTIT PER VETEVETEN!!!

NE ATE MOMENT QE NJE PERSON VOTOHET PER PRESIDENT, AI/ AJO NUK ESHTE PERSON PRIVAT POR PERSON PUBLIK, REPSEKTIVISHT INSTITUCION!!!
PRA KRYETARI I KOSOVES I ZGJEDHUR ME VOTEN E LIRE DHE DEMOKRATIKE TE QYTETAREVE TE KSs, PAMARRE PARASYSH PERSONIN (PRIVAT), ESHTE INSTITUCION I SHOQERISE KOSOVARE DHE SI I TILLE MERITON RESPEKTIN E TE GJITHEVE!!!!

CDO KRITIKE, PERVEC KRITIKAVE KONSTRUKTIVE, JANE GODITJE E ULET DHE E PAHIJSHME NE VULLNETIN E POPULLIT TE KOSOVES, VOTEN E LIRE DHE VETE DEMOKRACINE!!!!

MESOHUNI TE JETONI SIPAS RREGULLAVE TE PLURALIZMIT DEMOKRATIK, DHE TREGONI PAK SJELLJE QYTETARE...FYERJET E NIVELIT TE KETILLE, PER INSTITUCIONET KOMBETARE, SINQERISHT E KANE VENDIN NE SHPORTEN E MBETURINAVE!!!

Kastri
26-05-05, 15:28
TE GJITHE DUHET TA DIJNE, SE MUNGESA E RESPEKTIT PER INSTITUCIONET KOMBETARE ESHTE MUNGESE E RESPEKTIT PER VETEVETEN!!!

NE ATE MOMENT QE NJE PERSON VOTOHET PER PRESIDENT, AI/ AJO NUK ESHTE PERSON PRIVAT POR PERSON PUBLIK, REPSEKTIVISHT INSTITUCION!!!
PRA KRYETARI I KOSOVES I ZGJEDHUR ME VOTEN E LIRE DHE DEMOKRATIKE TE QYTETAREVE TE KSs, PAMARRE PARASYSH PERSONIN (PRIVAT), ESHTE INSTITUCION I SHOQERISE KOSOVARE DHE SI I TILLE MERITON RESPEKTIN E TE GJITHEVE!!!!

CDO KRITIKE, PERVEC KRITIKAVE KONSTRUKTIVE, JANE GODITJE E ULET DHE E PAHIJSHME NE VULLNETIN E POPULLIT TE KOSOVES, VOTEN E LIRE DHE VETE DEMOKRACINE!!!!

MESOHUNI TE JETONI SIPAS RREGULLAVE TE PLURALIZMIT DEMOKRATIK, DHE TREGONI PAK SJELLJE QYTETARE...FYERJET E NIVELIT TE KETILLE, PER INSTITUCIONET KOMBETARE, SINQERISHT E KANE VENDIN NE SHPORTEN E MBETURINAVE!!!

.................................................. .................................................. .................................................. .................................................. ..............

Pershendetje
E nderuara Reana te kisha lutur te me thoni ku po bazoheni qe une nuk po respektoi INSTITUCIONET te dalura nga zgjidhjet e popullit,edhe ju
DILINGJI SE JO MAHI.

Kurse sa i perket kritikave te nje personi udheheqes ne nje INSTUTICION ne pluarizem keni te drejte te ipni mendimin tuaj nese kjo eshte Demokracija per te cilen kemi luftuare,pa marre parasyshe se eshte mendime i kundert nga shumica,por si INSTUTICIONE duhet te respektohet nga te gjithe,edhe nuk do te thote se nese eshte zgjidhure nga shumica ,ai persone eshte i pa gabuare,apo nuk gabone ne te ardheshmen,ne boten perendimore bile behen kritika edhe me te mdha,kritika e jo akuza ,te nderuare edhe nje here po ju them se une vetem kame be nje kritike qe mendoi se kame te drejte te kritikoi,pamarre parasyshe se ndoshta eshte kritike pa vende.

KURSE SA PER ASYL O DILINGJI SHKONI JU KU TE DONI EDHE MARSI MOS JU NDALTE.
Edhe te kisha luture te keni parasyshe se ate qe ju keni te drejte te thoni edhe mos me pelqefte mue,edhe une kame te drejte te theme ate qe nuk ju pelqen juve.
Por te mos jete kjo se une jame kunder INSTUTICIONEVE te dala nga vota e popullite si e tha Reana.

Reana
27-05-05, 06:32
Pershendetje


Edhenese ka thene ashtu si po e citoni ju prape eshte tradhti kur e diseka tradhti edhe fshehe,nuk jeni asgje tjeter pos tradhtare.

KASTRI....


E GJITHE BOTA E KA PARE TRANSMETIMIN TELEVIZIV TE RUGOVES NE HAGE DHE DESHMINE E TIJ KUNDER MILLOSHEVIQIT!!!
AI PER GJITHE BOTEN, SE JO VETEM PER NJE AUDIENCE TE VOGEL, I KA THENE FJALET ME TE MIRA QE EGZISTOJNE PER LUFTEN E BIJEVE DHE BIJAVE SHQIPETARE PER LIRINE E KOSOVES RRESPEKTIVISHT PER UCK-n.

ESHTE PER CDO KRITIKE TENTATIVA YTE, QE LUFTEN E POPULLIT DHE TE NE PERGJITHESI TE KOMBIT SHQIPETARE, KUNDER DOMINIMIT SERB TA NDASH NE VIJA PARTIAKE E POLITIKE!!!
ASKUSH NUK KA LUFTUAR PER RUGOVEN APO PER THACIN, O DJALE!!!!

SECILI/A KA LUFTUAR PER KOSOVEN, PER NDERIN E TE PAREVE, PER LIRINE E BREZAVE TE ARDHSHEM!!!
NDERSA SOT, KETA LUFTETARE, JANE ANETARE TE PARTIVE POLITIKE TE NDRYSHME, E KA TE TILLE QE NUK IU INTERESON POLITIKA FARE!!!!

LUFTA E POPULLIT TE KOSOVES NUK ESHTE PRONE E ASKUJT...FUTE NE KOKEN TENDE...THACI AS PDK-ja, RUGOVA AS LDK-ja, HARADINAJ AS AAK-ja, AS A-S-K-U-SH TJETER NUK JANE PRONAR TE LUFTES!!!! KJO ESHTE LUFTA E POPULLIT DHE RINISE SE KOSOVES PER MBIJETESE DHE PER LIRI!!!
E TE KISHA PREFERUAR TY DHE TE GJITHE TE TJEREVE TI LENI URREJTJET, E NDASITE, :arrow: ME MIRE NA BJEN TE BEJME DICKA PER AFRINE PER UNITETIN KOMBETAR, SESA KRIJIMI I PERCARJEVE E SHPIFJEVE E MARREZIRAVE TJERA!!!!

MOS E APLIKO THENIEN, "PER INATI TE RESE, ME VDEKTE DJALI", SE NE FUND TE DITES, HUMBES DO TE JEMI TE GJITHE :arrow: KOLEKTIVISHT, SIKUR QE FITORET DHE SUKSESET DO TI NDAJME TE GJITHE :arrow: KOLEKTIVISHT!!!!

Dilingjia
27-05-05, 06:38
Rrespektimi i vullnetit te popullit qe u shpreh ne zgjedhjet e fundit eshte pjekuria politike qe dikush e ka arritur ne qendrimet dhe parimet e tij.
Kuptimi i pluralizmit politik nuk eshte vetem nje perkufizim qe mesohet permendesh dhe veprimet konform motos beje qfare te duash,dhe nuk arsyetohen me parimin "pluralizem".Andaj edhe ti KASTRI edhe shume ca qe e keqkuptojn pluralizmin si shkalle te perqeshjeve e maskenballeve jeni nje spekter i gabuar ne hapsiren kohe.
Te rrespektosh Presidentit s'do me thene se behesh vazal i tij,por thjesht po e rrespekton vullnetin e popullit shumice.
Ata qe kane profesionin artist,humorist etj etj te ketij spektri pse thurin parodi apo skena qesharake kundrejt Presidenitit te vendit lejohet konform parimeve morale,perndryshe keta beterat tjere qe thurin libra me nga 500 faqe dhe akuzojn pa baze e pa lidhje ,vetem i denon drejtesia dhe ngulen ne budallakin e vet.
Di hala a? :lol:

Reana
27-05-05, 06:52
Pershendetje
E nderuara Reana te kisha lutur te me thoni ku po bazoheni qe une nuk po respektoi INSTITUCIONET te dalura nga zgjidhjet e popullit,edhe ju
DILINGJI SE JO MAHI.

Kurse sa i perket kritikave te nje personi udheheqes ne nje INSTUTICION ne pluarizem keni te drejte te ipni mendimin tuaj nese kjo eshte Demokracija per te cilen kemi luftuare,pa marre parasyshe se eshte mendime i kundert nga shumica,por si INSTUTICIONE duhet te respektohet nga te gjithe,edhe nuk do te thote se nese eshte zgjidhure nga shumica ,ai persone eshte i pa gabuare,apo nuk gabone ne te ardheshmen,ne boten perendimore bile behen kritika edhe me te mdha,kritika e jo akuza ,te nderuare edhe nje here po ju them se une vetem kame be nje kritike qe mendoi se kame te drejte te kritikoi,pamarre parasyshe se ndoshta eshte kritike pa vende.

KURSE SA PER ASYL O DILINGJI SHKONI JU KU TE DONI EDHE MARSI MOS JU NDALTE.
Edhe te kisha luture te keni parasyshe se ate qe ju keni te drejte te thoni edhe mos me pelqefte mue,edhe une kame te drejte te theme ate qe nuk ju pelqen juve.
Por te mos jete kjo se une jame kunder INSTUTICIONEVE te dala nga vota e popullite si e tha Reana.

HEMMM...

DEMOKRACIA NUK ESHTE "SALLAMADI", DEMOKRACIA I KA LIGJET DHE RREGULLAT E VETA, SIKUR CDO SISTEM TJETER SHOQEROR/POLITIK!!!

NE CILINDO SHTET DEMOKRATIK MUND TE SHPREHESH OPINIONIN TEND TE LIRE NE KETE MENYRE:
psh MUND TE THUASH:
1. "MUA S'ME PELQEN RUGOVA"
2. "UNE E URREJ RUGOVEN"
3. "MUA NUK ME PELQEN PLATFORMA POLITIKE E LDK-s"
4. "UNE NUK PAJTOHEM ME KETE DHE ATE PIKE TE STATUTIT TE LDK-s MEQE PER MENDIMIN TIM KJO CESHTE DHE TE TJERA DUHET TE ZGJIDHEN NE KETE APO ATE MENYRE TJETER E JO SI PRETENDOHET NGA LDK-ja"...etj....


POR, NE ATE MOMENT QE THUA PUBLIKISHT "RUGOVA E KA QUAJTUR UCK-n NE TERESI DORA E ZGJATUR E SERBISE" PA PREZENTUAR ASNJE FAKT MATERIAL, FATEKEQESISHT TI PO SHPIF!!! DHE NE CILENDO DEMOKRACI NE BOTE TI JE PERGJEGJJES PER FJALET QE I THUA :wink:
KESHTUQE FALENDEROJU "SALLAMADISE" E JO DEMOKRACISE KOSOVARE, MEQERAST MBIZOTERIMI I LIGJIT NUK RESPEKTOHET, KESHTUQE TE OFROHET TY MUNDESIA TE DALESH DHE PUBLIKISHT TE SHPIFESH PER INSTITUCIONIN E KRYETARIT TE KOSOVES!!! E LE TE JETE KUSH TE JETE KRYETAR, VETE FAKTI SE POHON DICKA PA PREZENTUAR ASNJE FAKT, ME VJEN KEQ POR KJO NUK ESHTE SHPREHJE E MENDIMIT TE LIRE, POR KJO ESHTE SHPIFJE QELLIMKEQE ME PRAPAVIJE SHUME TRANSPARENTE :lol: :lol: :lol: !!!

progoni
27-05-05, 11:54
E GJITHE BOTA E KA PARE TRANSMETIMIN TELEVIZIV TE RUGOVES NE HAGE DHE DESHMINE E TIJ KUNDER MILLOSHEVIQIT!!!
AI PER GJITHE BOTEN, SE JO VETEM PER NJE AUDIENCE TE VOGEL, I KA THENE FJALET ME TE MIRA QE EGZISTOJNE PER LUFTEN E BIJEVE DHE BIJAVE SHQIPETARE PER LIRINE E KOSOVES RRESPEKTIVISHT PER UCK-n.LUFTA E POPULLIT TE KOSOVES NUK ESHTE PRONE E ASKUJT...FUTE NE KOKEN TENDE...THACI AS PDK-ja, RUGOVA AS LDK-ja, HARADINAJ AS AAK-ja, AS A-S-K-U-SH TJETER NUK JANE PRONAR TE LUFTES!!!! KJO ESHTE LUFTA E POPULLIT DHE RINISE SE KOSOVES PER MBIJETESE DHE PER LIRI!!!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


NO COMENT


PĖRSHENDETJE
veq kush ta ka inati.

Kastri
29-05-05, 02:21
Pershendetje

Te gjitha keto qe po i pohoni ju jane ne rregulle,por une prape po ju them se vet ai e ka pohue ne goje te vete,para te gjithve:se UQKja e ashtu qujtura nuk eshte organizime i yni,por jane grupacione te vogla te cilate
jane te rrezikshme per populline qe eshte deklarue per paqe,por edhe nuk dihet kushe jane ata,pra munde te jete dore e zgjature e Serbise.
Kete e ka then jo nje here por se paku nja 20-30 here.
REANA;DILINGJI EDHE JU TE TJERET TE NDERUARE.
UNE NUK E KAME PERKRAHE AS NJE POLITIKANE,ATEHERE ,E AS TANI NUK E PERKRAHU AS NJE ,POR EDHE ME HERET JU KAME THEN SE VOTEN E SHUMICES UNE E RESPEKTOI EDHE PSE MUE SI INDIVIDE NUK PO ME PELQEN.


Mandej edhe ju po te ishite Demokrate si po shiteni,jo vetem Presidenti Ibrahim Rugova por te gjitha INSTUTICIONET,jane per KRITIKE jo per bojkot,por KRITIKE; e jo vetem INSTUTICIONET,apo mazhoranca,por
edhe minoranca.


Mandej ka edhe shume gjera po ja qe nuk po kame kohe tani te shkruej me shume,por nje dite tjeter.....

ME PERSHENDETJE TE NDERUARE.