PDA

View Full Version : Berisha mbetet mė i besushmi i kėtyre zgjidhjeve


beku
18-04-05, 18:57
Berisha mbetet mė i besushmi i kėtyre zgjidhjeve

nga beku

Berisha ėshtė mė i besuari i zgjidhjeve tė radhės, ngase Nano nuk ka mė shansin tė jetė politkė bėrsi i ardhshėm i qeverisė sė Shqipėrisė, pėr vet faktin se vendi nė mėnyrėn me brutale u zhgrrya aq shumė nga korrupsioni. Korrupsioni nuk u luftua, e as qe kjo u pritė, mbase ndonjėherė nga qeveria Nano. Nano e mbushi kupen e Shqipėrisė, me korropcion ngase nė krye tė kėti korropcioni qe vet. Madje me politikėn e tij "Socialiste", arriti te krijoi shtresėn e pastėr tė fisnorve tė tij partiak. E pėr kėtė dokuri nuk duhet shumė fakte, sepse e shpjego vet gjendja ekonomike e ministrave tė tij, qe ka prekur edhe rrethet e ngushta, e fiset e tyre.
Shqipėria me kėtė politikė tė Nanos nuk e benė me dot as edhe njė hapė para por madje e vazhdon hapin e teposhzės. Ky hapė mund te ndalet madje nė kėto zhgjedhje tė rea qė nuk i dihet, si do te jenė, pėr vet faktin, se ato as edhe njėherė nuk u qen te lira. Nano me makinerin e tij agresive dhe herėherė represive i manipuloj ato. Nano me zhgjidhje te manipulura e mbijetoi politikėn nė Shqipėri, pėr kėto tetė vite tė qeverisjės sė ti Shqipėria nuk u bė as edhe faktor i te mundshmės nė rrethin ku bėnė pjesė. Shqipėria qe vend i paaftė politikisht e ushtarkisht, edhe nė ato momente te duhura politike, kur Kosova u dogj nga serbi, edhe kur shqiptaret e Maqedonisė u thyen nė luftė me Maqedonasit. Shqipėria e Qeverisė sė Nanos mbeti e paaftė, nė shumė raste i ndihmoi edhe Serbinė, e edhe Maqedoninė. Janė krekosjet dhe vetėm krekosjet e socialistėve qė pėrpiqen ta justifikojnė realitetin e Shqipėrisė. Njė realitet i tillė nuk i duhet Shqipėrisė e as edhe njė shqiptari qė sytė i ka kahė ky AtDhe. Ndėrrimi i pushtetit nė Shqipėri ėshtė i domosdoshėm, nė kėto zgjidhje. Mė i domosdoshėm i kėtyre zgjidhjeve, se njė kohė tjetėr e cila mundė tė jetė kohė e dhunės dhe e revoltave demokratike. Demokracia ėshtė shkelur po aq rėndė nė kėtė vend, madje aq rėnd peshon ajo sa vet akuza e socialistėve " Shqipėria u rrenua si shtet nė vitin 97-tė, me rastin e "Piramidave ".
Berisha sot pas tetė vite nė opozitė pėrfaqson mė fuqishėm adresėn e vendit kah faktorizimi dhe kah integrimi. Faktorizimi i Shqipėrisė dhe zhvillimi i demokracisė nė rrethin ku pėrfaqsohet, mbesin detyrimet kryesore tė kėti shteti. Me arritjen e kėtyre detyrimėve Shqipėria mė lehtė do tė mund te integrohet nė BE dhe nė Nato.
Pra sot pa asnjė mėdyshje, Berisha mbetet mė i besushmi i kėtyre zgjidhjeve.

beku
07-08-05, 20:15
BERISHA KRYEMINISTER

A E RIAKTUALIZOI KETE TEME SERISH PER TE VEWRTETUAR POHIMIN E ME HERSHEM

GURI SYLAJ
07-08-05, 20:34
URIME E PERGEZIME TE GJITHE SHQIPTAREVE E VEQANARISHT DOKTORIT. PUNE TE MBARE E SUKSESE PER SHQIPERINE DHE SHQIPTARET KUDO QE JAN.

mesazheri
11-08-05, 18:30
Pershendetje! Edhe une mendoj se duhet riaktivizuar edhe nje here diksutimi ne kete teme, zgjedhjet ne shqiperi jane nje zhvillm shume i rendesishem per fatin e Shqiptareve ne Ballakn dhe kudoqofshin!
Seriozisht, Mesazheri!

mergim
15-08-05, 16:44
Sot kur lexoj shkrime nga intelektualette cilet perkrahin doktorrin i cili i dha serumin e keq popullit shqiptar lemeritem.Tani kur qeveria e Nanos shkatrronte te gjitha ato objekte te cilat ishin bere ne menyr ilegale dhe ndertonte shqiperin me rruge te reja dhe perpronte vendin drejt perendimit ,shume shqiptar te mllefosur nga inati ia dhane voten Sali Berishes qe shqiperin ta ktheje ne vitin 1997 dhe qeverit e hujate cilat jane kunder szhvillimit te shqiperise ndihmuan kete.Pra ju lumte urime kthimi i shqiperise ne vitin1997

Honesty^uk.
15-08-05, 17:43
Sot kur lexoj shkrime nga intelektualette cilet perkrahin doktorrin i cili i dha serumin e keq popullit shqiptar lemeritem.Tani kur qeveria e Nanos shkatrronte te gjitha ato objekte te cilat ishin bere ne menyr ilegale dhe ndertonte shqiperin me rruge te reja dhe perpronte vendin drejt perendimit ,shume shqiptar te mllefosur nga inati ia dhane voten Sali Berishes qe shqiperin ta ktheje ne vitin 1997 dhe qeverit e hujate cilat jane kunder szhvillimit te shqiperise ndihmuan kete.Pra ju lumte urime kthimi i shqiperise ne vitin1997

Largohu nga faqet shqiptare ore neokleopat, ore simpatizues i shushunjave qe su ngopen me gjakun shqiptar, shko dhe vajto nen mjerimin nanoit

Dilaver
17-08-05, 10:26
Kryetari i PS-sė ka dhėnė dje shenja se nuk ka ndėrmend tė largohet nga PS-ja, ashtu si premtoi

Nano: Bota, e preokupuar pėr Berishėn kryeministėr

Vladimir Muēaj

LUSHNJĖ – Kryetari i PS-sė, Fatos Nano, i ndodhur dje nė zonėn nr. 64 tė Lushnjės, ku pritet qė tė zhvillohen sėrish zgjedhjet, ka pėrsėritur deklaratėn e tij pėr njė humbje aksidentale tė socialistėve mė 3 korrik, ka kėrkuar, sipas burimeve qė tė mbahen larg zgjedhjeve tė 21 gushtit ish-aleatėt e PS-sė qė e tradhtuan atė. Pa pėrmendur emra, Nano ka lėnė tė kuptohet se i drejtohej kryetarit tė PAA-sė, Lufter Xhuveli. Nano ėshtė shprehur se, “Ėshtė dhe bota e preukupuar sa edhe ne, edhe ju, pėr aksidentin e madh tė 3 korrikut, tė rrezikut tė kthimit mbrapa tė Shqipėrisė, pėr shkak tė manipulimit tė votės. Ne do tė jemi edhe nė tė ardhmen ashtu si sot, ashtu si dje, pėrkrahės dhe interpretues tė vullnetit dhe interesave tuaja, ka thėnė Fatos Nano nė takimin me banorė tė fshatit Ngurras i Madh nė Krutje tė Lushnjės, ku ka konfirmuar solidaritetin e tij pėr kandidatin e PS-sė Ethem Ruka, pėr fitoren mė 21 gusht kundrejt rivalit tė PD-sė, Ilir Bano. Kreu i socialistėve, Nano, i cili ėshtė takuar me banorė tė kėtij fshati dhe drejtues tė PS-sė sė zonės, ėshtė shoqėruar nė kėtė vizitė nė fshatin e largėt tė Lushnjės nga deputetja Arta Dade dhe Valentina Leskaj, deputeti Andis Harasani, Taulant Dede si dhe kandidati pėr deputet Ethem Ruka. Nano edhe njėherė nė Lushnjė e ka konsideruar rezultatin zgjedhor tė 3 korrikut njė aksident tė madh, por qė sipas tij, tė tillė ndodhin nė shtetet demokratike. “Ne jemi shumė seriozė dhe tė vendosur pėr tė bashkuar tė gjitha votat tona mė 21 gusht nė zonėn 64, nė kėtė hambar tė zhvillimit dhe tė energjive pėr tė arritur nivelet qė ju dėshironi. Unė erdha t’ju rikonfirmoj solidaritetin dhe tė ndėrtojmė sė bashku atė qėndresė dhe iniciativė, pavarėsisht nga aksidenti i madh i 3 korrikut”, - tha Nano. Nano tha se PS-ja mė 3 korrik kishte 15 mijė vota mė shumė se nė vitin 2001. “Kėshtu qė duke njohur edhe plagėt qė i kemi hapur vetvetes dhe plagėt qė na kanė hapur tanėt, tė dehur apo tė majmur nga pushteti apo nga aleatėt tanė qė asgjė nuk i ka lidhur me ju, pėrveēse njė emri falso, unė do t’ju bėja tė gjithėve thirrje, do t’ju ofroja tė gjithė mbėshtetjen time qė mė 21 gusht tė mos lejojmė askėnd tė vėrė dorė mbi votėn tuaj, rrjedhėn e qartė dhe tė drejtė”, - tha Nano. “Kam besim se lidhjet tona tė forta, tė pakorruptueshme, si forcė vitale nė kėtė formacion tė harmonizuar moshash dhe brezash, janė garancia mė e madhe pėr ju. Kam besim te ju dhe te njė kombinim i veprimeve qė edhe sot po bėjmė sė bashku”, - u shpreh ai. “Nėse ndodhi ky aksident, nė demokraci ka edhe aksidente tė tilla, duhet rikuperuar sa mė parė. Ka ardhur koha pėr njė operacion, nė mėnyrė qė liria dhe institucionet demokratike qė i ngritėm me kaq sakrifica nė 8 vjet sė bashku, tė mos bien kollaj nė duar tė keqbėrėsve, tė abuzuesve , tė njerėzve qė nuk e duan zhvillimin dhe integrimin, tė njerėzve qė mezi presin tė ketė mjegull pėr tė vėnė dorė mbi votėn dhe punėn e bėrė”, - ka thėnė Nano. Kryetari i PSSH-sė e ka quajtur provė tė madhe votėn e 21 gushtit, veēanėrisht administrimin e saj. “Ne duhet tė nxjerrim tė gjithė mėsimet nga ky pėsim i madh”, - tha ai. Nė njė moment Nano i ėshtė drejtuar kandidatit Ruka me njė shaka pėr mėrzitjen qė i ka shkaktuar rezultati i 3 korrikut, duke i thėnė: “Mos u mėrzit Ethem, takimet e shumta me kėta njerėz tė mrekullueshėm shėrbejnė pėr pastrimin e tubave“. Ndėrsa Ruka ėshtė shprehur se mė 3 korrik ai sė bashku me PS-nė kanė fituar, por ky rezultat nuk arriti tė publikohej nga prania e strukturave manipulative tė PD-sė qė ushtruan ndikimin e tyre nė shumė qendra votimi”.

beku
17-08-05, 13:09
Durimi ishte dhe mbetet i pergjigjeje
nga beku

Keshtu mund te pergjigjem edhe disa reagusve te temes sime.
Berisha i la mundesi te madhe socialisteve qe keta te fundit te benin me shume per shoqerin shqiptare qe pjesa me e madhe asiston te jet ne gjendje te rend ekonomike.Por u pa se qeveria Nano nuk qe ajo qe e kuptoi kete gjendje por e kuptoi veten dhe e beri qeverin dhe suiten e tij deri te akraballeku me luksin e bosave duke e mjeruar shqiprin me krimin e organizuar.Durim deri ne 100 ditet e qeveris Berisha sepse une mund te kem prap arsye dhe mund akoma te dalin ato qö i kam pohur me lart. Derisa klasa politike e Kosoves ngurron ta peruroi Berishen ai akoma mbetet gjakftoht deri ne perfundimin e tan zgjedhjeve qe po tentohen edhe me ato pak mundesi te fundit qe mbeten te manipulojn me favorin e Socialisteve.

beku
24-09-05, 18:27
Durimi ishte dhe mbetet i pergjigjeje
qfar thon komunistet e xhor te xhoret kuqalosh su ka mbet baqa me krunun boqen.

AXHA
30-09-05, 12:46
Selam pej meje.
A din kush mem kallzue qka asht puna e shnetit tshum tneruemit Sali Berisha se njeva qi sasht mier.
Jau di per falemineres.

Guri i madh
30-09-05, 16:31
[quote="AXHA"]Selam pej meje.
A din kush mem kallzue qka asht puna e shnetit tshum tneruemit Sali Berisha se njeva qi sasht mier.
Jau di per falemineres.[/quot


agja i nderum kur nuk je ti ne forum po e ndij mungesen tane do dit na ke mungue DR BERISHA esht ma mir dhe se shpejti prap dotjab nis punes edhe kriminelet derinja ka me i burgos

AXHA
01-10-05, 12:14
[quote=AXHA]Selam pej meje.
A din kush mem kallzue qka asht puna e shnetit tshum tneruemit Sali Berisha se njeva qi sasht mier.
Jau di per falemineres.[/quot


agja i nderum kur nuk je ti ne forum po e ndij mungesen tane do dit na ke mungue DR BERISHA esht ma mir dhe se shpejti prap dotjab nis punes edhe kriminelet derinja ka me i burgos
-------------------------------------------------------------------------------------
Selam pej meje shum i neruemi Guri i Madh.
U gzofsh jarabi allah ati i kofshim fal qi mkallzove per shum tneruemin Dr.Berishen.
E sa per nkit od spo muj me kan qpesh qysh duhet me kan joooo sebet pleqnie po shneten se kam bash qysh duhet me pas.
U njefshmi per smieri e jau njefsha tmieren shum i neruemi Guri i Madh,ishalla e kie shneten edhe familen.

GASHI75
02-10-05, 22:31
E dhe berisha me kancer nė mushkri lajmi i ditės qfarė fati sdo e pretė 100 ditshin e qeverisjes.

beku
13-10-05, 10:12
Berisha sot pas tetė vite nė pozitė pėrfaqson mė fuqishėm adresėn e 91vendit kah faktorizimi dhe kah integrimi. Faktorizimi i Shqipėrisė dhe zhvillimi i demokracisė nė rrethin ku pėrfaqsohet, mbesin detyrimet kryesore tė kėti shteti. Me arritjen e kėtyre detyrimėve Shqipėria mė lehtė do tė mund te integrohet nė BE dhe nė Nato.
Pra sot pa asnjė mėdyshje, Berisha mbetet mė i besushmi i kėtyre zgjidhjeve.

Berisha luan karten e rrezikshme per Kosoven

Nuk mund ta harraojm projekt kushtetuten e 91-shit kur po ky njeri ka kėrkuar pėr Kosoven hapsirė demokratike per shqiptaret, kjo qe kerkes jo e vetdijshme per Berishen, veprim i dehur politike, ky veprim i dehur politik po ndodh edhe sot kur nga klasa e ti kėrkohet Pavarsi e kushtėzuar. lus qe ēdo Kosovar kudo qi gjendet i gjallė te ngre zėrin e arsyes kunder te dehurve, ku ka e ku adresa te shqipėrisė ta postoi njė reagim te vetin , kjoft edhe me E Mail postimi.

figura
12-11-05, 01:52
Sot kur lexoj shkrime nga intelektualette cilet perkrahin doktorrin i cili i dha serumin e keq popullit shqiptar lemeritem.Tani kur qeveria e Nanos shkatrronte te gjitha ato objekte te cilat ishin bere ne menyr ilegale dhe ndertonte shqiperin me rruge te reja dhe perpronte vendin drejt perendimit ,shume shqiptar te mllefosur nga inati ia dhane voten Sali Berishes qe shqiperin ta ktheje ne vitin 1997 dhe qeverit e hujate cilat jane kunder szhvillimit te shqiperise ndihmuan kete.Pra ju lumte urime kthimi i shqiperise ne vitin1997

Largohu nga faqet shqiptare ore neokleopat, ore simpatizues i shushunjave qe su ngopen me gjakun shqiptar, shko dhe vajto nen mjerimin nanoitshqiperia nuk da te kthehet as ne vitet 97 as ns vitet 45 shqiperin e shkaterruan bandat kriminele te njeriut me te poshtur dhe me gjak pires per kommbin shqipetar si Fatos Nano ne ardhjen e tij ne pushtet nga gryka e pushkes e coj shqiperin ne nje katastrof te vertet dikuj nuk i pelqen doktori se po mundohet qe ta coj shqiperin ne rrugen e duhur nuk te len kush te vrasesh e te vjedhesh si ne kohen e kriminelit nono i cili po jeton ne vilat e bera me djeresen e popullit ne greqi e cila akoma mban ligjin e luftes me shqiperin kuj do ti pelqej nonosis te shkoje ne greqi zoti shqipefoles je futer ne forum shqipetar gabimisht po me mire futu ne forumin e greqis se mund te takosh nanosin qe ne mitingje pershendet greqish ky person eshte zhdukur njeher e pergjithmon nga shqiperia ndoshta ne greqi dhe ne serbi mund te behet kryetar ne shqiperi jo kurre SHIPERIA DO KETE NJERIUN E MADH TE KOMBIT SHQIPETAR ZOTIN SALI BERISHA PERSHENDETJE

figura
12-11-05, 02:03
[INDERUAR TE PESHENDES] PO BERISHA NUK LUAN ASNJE LOJE TE RREZIKSHME PER POPULLIN SHQIPETAR TE KOSOVES KUR BERISHA KA NGRITUR ZERIN PER CESHTJEN E KOSOVES TI NE KOSOVE SE KE KUPETUAR RRI NE GERMANI O KU JE SE NUK MA MERR MENDJA SE PASKA NJEREZ TE TILL SI PUNA JOTE TE FLASE PER ZOTIN SALI BERISHA NJERIU I KOMBIT TE PERSHENDES[/quote]

figura
12-11-05, 02:08
[quote=AXHA]Selam pej meje.
A din kush mem kallzue qka asht puna e shnetit tshum tneruemit Sali Berisha se njeva qi sasht mier.
Jau di per falemineres.[/quot


agja i nderum kur nuk je ti ne forum po e ndij mungesen tane do dit na ke mungue DR BERISHA esht ma mir dhe se shpejti prap dotjab nis punes edhe kriminelet derinja ka me i burgos
-------------------------------------------------------------------------------------
Selam pej meje shum i neruemi Guri i Madh.
U gzofsh jarabi allah ati i kofshim fal qi mkallzove per shum tneruemin Dr.Berishen.
E sa per nkit od spo muj me kan qpesh qysh duhet me kan joooo sebet pleqnie po shneten se kam bash qysh duhet me pas.
U njefshmi per smieri e jau njefsha tmieren shum i neruemi Guri i Madh,ishalla e kie shneten edhe familen.ZOTERI SALI BERISHA GEZON SHENDET TE MIRE TI MOS U SHQTESO SE AI ESHTE DOKTOR DIN PER VETEN E TI MOS U SHQETESO SE NANOSIS NUK VJEN KURRE NE PUSHTET ESHE NE PENSIN TE PERHERSHM POLITIK NUK KA ME TE BURGOSUR QE DO TE VIJE NE PUSHTET HORROJE SHIKA ENDERRA

figura
12-11-05, 02:18
Kryetari i PS-sė ka dhėnė dje shenja se nuk ka ndėrmend tė largohet nga PS-ja, ashtu si premtoi

Nano: Bota, e preokupuar pėr Berishėn kryeministėr

Vladimir Muēaj

LUSHNJĖ – Kryetari i PS-sė, Fatos Nano, i ndodhur dje nė zonėn nr. 64 tė Lushnjės, ku pritet qė tė zhvillohen sėrish zgjedhjet, ka pėrsėritur deklaratėn e tij pėr njė humbje aksidentale tė socialistėve mė 3 korrik, ka kėrkuar, sipas burimeve qė tė mbahen larg zgjedhjeve tė 21 gushtit ish-aleatėt e PS-sė qė e tradhtuan atė. Pa pėrmendur emra, Nano ka lėnė tė kuptohet se i drejtohej kryetarit tė PAA-sė, Lufter Xhuveli. Nano ėshtė shprehur se, “Ėshtė dhe bota e preukupuar sa edhe ne, edhe ju, pėr aksidentin e madh tė 3 korrikut, tė rrezikut tė kthimit mbrapa tė Shqipėrisė, pėr shkak tė manipulimit tė votės. Ne do tė jemi edhe nė tė ardhmen ashtu si sot, ashtu si dje, pėrkrahės dhe interpretues tė vullnetit dhe interesave tuaja, ka thėnė Fatos Nano nė takimin me banorė tė fshatit Ngurras i Madh nė Krutje tė Lushnjės, ku ka konfirmuar solidaritetin e tij pėr kandidatin e PS-sė Ethem Ruka, pėr fitoren mė 21 gusht kundrejt rivalit tė PD-sė, Ilir Bano. Kreu i socialistėve, Nano, i cili ėshtė takuar me banorė tė kėtij fshati dhe drejtues tė PS-sė sė zonės, ėshtė shoqėruar nė kėtė vizitė nė fshatin e largėt tė Lushnjės nga deputetja Arta Dade dhe Valentina Leskaj, deputeti Andis Harasani, Taulant Dede si dhe kandidati pėr deputet Ethem Ruka. Nano edhe njėherė nė Lushnjė e ka konsideruar rezultatin zgjedhor tė 3 korrikut njė aksident tė madh, por qė sipas tij, tė tillė ndodhin nė shtetet demokratike. “Ne jemi shumė seriozė dhe tė vendosur pėr tė bashkuar tė gjitha votat tona mė 21 gusht nė zonėn 64, nė kėtė hambar tė zhvillimit dhe tė energjive pėr tė arritur nivelet qė ju dėshironi. Unė erdha t’ju rikonfirmoj solidaritetin dhe tė ndėrtojmė sė bashku atė qėndresė dhe iniciativė, pavarėsisht nga aksidenti i madh i 3 korrikut”, - tha Nano. Nano tha se PS-ja mė 3 korrik kishte 15 mijė vota mė shumė se nė vitin 2001. “Kėshtu qė duke njohur edhe plagėt qė i kemi hapur vetvetes dhe plagėt qė na kanė hapur tanėt, tė dehur apo tė majmur nga pushteti apo nga aleatėt tanė qė asgjė nuk i ka lidhur me ju, pėrveēse njė emri falso, unė do t’ju bėja tė gjithėve thirrje, do t’ju ofroja tė gjithė mbėshtetjen time qė mė 21 gusht tė mos lejojmė askėnd tė vėrė dorė mbi votėn tuaj, rrjedhėn e qartė dhe tė drejtė”, - tha Nano. “Kam besim se lidhjet tona tė forta, tė pakorruptueshme, si forcė vitale nė kėtė formacion tė harmonizuar moshash dhe brezash, janė garancia mė e madhe pėr ju. Kam besim te ju dhe te njė kombinim i veprimeve qė edhe sot po bėjmė sė bashku”, - u shpreh ai. “Nėse ndodhi ky aksident, nė demokraci ka edhe aksidente tė tilla, duhet rikuperuar sa mė parė. [u]Ka ardhur koha pėr njė operacion, nė mėnyrė qė liria dhe institucionet demokratike qė i ngritėm me kaq sakrifica nė 8 vjet sė bashku, tė mos bien kollaj nė duar tė keqbėrėsve, tė abuzuesve , tė njerėzve qė nuk e duan zhvillimin dhe integrimin, tė njerėzve qė mezi presin tė ketė INDERUAR DILAVER MOS U SHQETESO SE NANOSIS DHE BASHKE KRIMINELAT E TIA NUK DO VIJNE ME NE PUSHTET PUSHTETI NE DUAR TE PASTRA JO ME KUNDRABAND JO ME DROGE PER TE RINTE E TE REJAT SHQIPETARE JO ME SKAFE E SHUME TE TJERA VETEM BURG PER KRIMINALAT E FATOSIS O NANOSIS NE GREQI SHKO SE ATJE E KA SHTEPIN GURI I RENDE PESHON NE VEND TE VET[/b][/list]

figura
12-11-05, 02:29
I NDERUAR FATOSIS O NANOSIS KA DALE NE PENCION POLITIK KA SHKUAR NE VENDIN E TIJE ELADHA NUK DO KEMI ME KRYEMINISTRA TE ARDHUR NE PUSHTET NGA GRYKA E KALLASHIT JO ME KRIMINELA SI FOTOSIS DO KEMI NJE SHQIPERI DEMOKRATIKE NE NOTO NE BE SE BASHKU ME VLEZERIT TANE SHQIPETAR KUDO QE JANE NUK BEHET SHQIPERIA ME ELENAS NE KRYE PO ME DOKTORI BERISHA TE CILIN E PERSHENDES NE RRUGEN HISTORIKE QE PO HYJNE KOMBI SHQIPETAR JO ME KOMUNISTA DHE TITISTA NE SHQIPERI [/b][/list]

beku
14-11-05, 10:33
figura e pas gishtit

Une nuk mund tu siguroi, edhe sigurin politike te mbarvajtjes politike, ngase kjo varet nga politikebersit, te cilet e kan vene veten ne balle te kreatures politike, e cila ka vene pergjegjesin vetes dhe e cila ka marre kete pergjegjesi politike nga zgjedhesit dhe publiku.
Ke arsye tua ndofta kjo u lemerite per faktin se ne pushtet erdhi Dr.Berisha neriu qe e solli revulucionin e demokracise ne Shqiperi lemeritaja juaj mund te jete edhe me ngjizur ne qoftse kjo nuk u shkon ne atmosferen e qellimeve tua dhe ne qoftse kjo nuk u arsyton boshllekun apo mangesite tuaja ideologjike

beku
16-11-05, 09:47
Socialistėt radikalizojnė qėndrimin parlamentar, duke deklaruar bojkotimin e seancave deri nė ndryshimin e sjelljes sė maxhorancės dhe tė kryetares sė Kuvendit Jozefina Topalli. Vendimi i grupit tė deputetėve tė PS-sė u komunikua dje nė seancė, pasi kryetarja Topalli deklaroi vendimin e marrė nė mesnatė nga byroja parlamentare pėr tė pėrjashtuar nga punimet e Kuvendit pėr 4 seanca deputetin e Taulant Balla. Kreu i grupit tė socialistėve, Pandeli Majko, tha se pėr seancat kur Balla nuk do tė lejohet tė marrė pjesė nė punimet e Parlamentit, asnjė deputet i PS-sė nuk do tė jetė nė sallė. Rikthimi i grupit tė deputetėve tė PS-sė nė sallėn plenare mund tė ndodhė nesėr, kur nė Parlament do tė mbajė njė pėrshėndetje tė rastit presidenti i Maqedonisė, Branko Cėrvėnkovski. Burimet nga grupi pohuan se ata nuk e dinin programin e vizitės sė Cėrvenkovskit, duke lėnė tė kuptohet se mund tė kthehen nė Parlament njė seancė para afatit qė pėrkonte me pėrjashtimin e Ballės nga pjesėmarrja nė seancė. Majko sėrish ka akuzuar kryetaren Topalli dhe kryeministrin Berisha pėr qėndrimin e mbajtur gjatė debatit parlamentar pėr ēėshtjet e korrupsionit. “Ne erdhėm nė seancė me njė rezolutė alternative. Nuk kemi ardhur pėr tė sabotuar kėtė seancė, erdhėm pėr tė protestuar ndaj vendimit tė marrė pėr pėrjashtimin e deputetit Taulant Balla nga seanca, dhe pėr sjelljen e kryeministrit gjatė debatit parlamentar. Nė saje tė kryeministrit tuaj dinijitoz, seanca e djeshme u kthye nė njė teatėr absurd. Sjellja juaj nuk ju nderon si drejtuese e seancės. Nuk u takon tė flisni me atė gjuhė qė vazhdoni, duke thėnė se ne kemi ardhur pėr tė sabotuar. Ne nuk kemi arsye tė vijmė pėr tė sabotuar. Grupi ėshtė vendosur atje nė llozhė pėr tė shprehur protestėn ndaj kryeministrit tuaj. Ju hodhėt poshtė atė qė keni deklaruar se do tė ishit avokatja e opozitės. Dje grupi ynė u rrethua nga rojet e Parlamentit”, - tha Majko. Ndėrkohė i gjithė grupi i deputetėve tė PS-sė ėshtė zhvendosur nga salla plenare, duke qėndruar pėr disa minuta nė platenė ku qėndrojnė zakonisht tė ftuarit dhe gazetarėt. Ata kanė shoqėruar me duartrokitje tė gjatė fjalėn e kreut tė grupit nga pudiumi i Kuvendit, e njėkohėsisht duke lėshuar batuta tė ndryshme nė drejtim tė deputetėve tė maxhorancės e tė ministrave qė ishin tė pranishėm. “Ti je shefi i Gestapos”,- i ėshtė drejtuar deputeti Erjon Braēe, ministrit tė Brendshėm, Sokol Olldashi. Pas kėsaj deputetėt socialistėt kanė dalė jashtė mjediseve tė Parlamentit, duke lėnė bosh vendet e tyre nė sallė. Nga ana tjetėr pėrfaqėsuesit e maxhorancės e kanė cilėsuar qėndrimin e grupit tė PS-sė si njė skemė tė paralajmėruar.