PDA

View Full Version : Shirak kėrcėnon "shtetet terroriste" me bomba atom


Portokalli
20-01-06, 18:30
Shirak kėrcėnon "shtetet terroriste" me pėrdorim tė armėve atomike

Paris, 2O janar - Presidenti francez Zhak Shirak pretendon tė pėrdorė armėt atomike nė luftėn kundėr terrorizmit ndėrkombėtar.
Shirak ka kėrcėnuar shtetet e ashtuquajtura terroriste me vėnien nė pėrdorim tė armėve atomike. Gjatė vizitės nė njė bazė tė marinės nė Bretanjė, Shirak theksoi qėllimin e Francės qė nė rast nevoje pėr hakmarrje do tė pėrdorė armėt atomike: "Udhėheqėsit e shteteve qė pėrdorin mjetet terroriste kundėr nesh, si dhe tė atyre qė tentojnė nė njė formė ose nė njė tjetėr tė pėrdorin armėt e asgjėsimit nė masė, do tė konfrontohen me njė pėrgjigje tė vendosur dhe tė pėrshtatshme tonėn. Kjo mund tė jetė e llojit konvencional, por edhe e ndonjė forme tjetėr."
Deri mė sot, strategjia franceze parashikonte pėrdorimin e armėve atomike, nė rast se Franca sulmohej me armė atomike, biologjike apo kimike.

cka jau merr menja juve a ka te drejt a jo me perdor arm atomike kunder vendeve qe perkrahin terrorin dhe terrorizojne vendet demokratike?

Fshatari
20-01-06, 20:28
Siē e dim tė gjithė, franca ka kundėrshtuar me forcė luftėn e amerikanve kundėr "terrorizmit ndėrkombtar".
Prej kur e paska ndryshuar mendjen vallė ky vend ?!
Sa i pėrket atomit, franca i ka dhėnė uraniumin e duhur Izraelit pėr ndėrtimin e bombźs sė vetė tė parė.
Uranium i ka shitur poashtu edhe Iranit. Gjithėēka ka bėrė franca pėr para : nė disa raste ka bashkpunuar ngusht me vetė terroristėt : psh. gjykatėsi francez Bruguiere, ekspert kundėr terrorizmit ka deklaruar pėr mediat franceze se vendi i tij kishte dėrguar nė Irak 26 terrorista francez pėr tź luftuar marins'at amerikan.
Prej viteve 1800 (Koha e napoleonit) , franca nuk ka pushuar dot tė terrorizojė azinė, afrikėn, disa vende tė Evropės.
politika agresive e saj iu ka kėthyer bumerang nė suratin e saj prej shkavellit. E dini ju se vet shiraku ka vrarė civilė algjerian (ēfarė kėrkonte shiraku nė njė vend arab) nė rininė e vetė...!
Kujt i frikohet vallė franca sot ? Terrorizmit ? Po!
Franca i frikohet pra vetėvetės : bota i kėrkon borxhet; ajo kėrkon haraē nga ky vend qė nuk u pėrgjegj kurrė pėr krimet e llahtarshme qė ka bėrė nė tė katėr anėt e botės!
Shpesh kritikohet Irani se nuk ėshtė i pėrgjegjshėm (dmth i papjekur) prandaj nuk duhet tė posedojė armė tė shkatėrrimit nė masė :
E franca qė kėrcnon me armė bėrthamore, ēfarė na qenka vallė ?!
Vend terrorist si Irani !
Ja mendimi im !

gjergjii
20-01-06, 21:20
Pershendetje;
Gjdo shtet ka te drejt te perdore te gjitha mjetet e mundshme atehere kur ati shteti i rrezikohet siguria kombetare, ketu hyn edhe armet jo-konvencionale.
Une mendoj qe shiraku nuk do ti perdorete vetem kunder shtetve te lindjes, mirpo ai do ti perdorte edhe kunder bashkimit sovjetik te atehershem.

Fshatari
20-01-06, 22:23
Pershendetje;
Gjdo shtet ka te drejt te perdore te gjitha mjetet e mundshme atehere kur ati shteti i rrezikohet siguria kombetare, ketu hyn edhe armet jo-konvencionale.
Une mendoj qe shiraku nuk do ti perdorete vetem kunder shtetve te lindjes, mirpo ai do ti perdorte edhe kunder bashkimit sovjetik te atehershem.
Jo, as kundėr bashkimit sovjetik tė atėhershėm as kundėr rusisė tė sotme : nuk ia mban by...!
Franca as sot nuk ėshtė emancipuar plotėsisht nga rusia; ėshtė provincė sllavo-ruso-serbo-file han e dan!

GURI SYLAJ
21-01-06, 11:43
Sikur ne te dinim politiken , sikur qe mendojm , moti do te kishim nje shtet te fort Shqiptar.

Kjo eshte perkrahja me e fort qe ju jepet SH.B.A ve , ne luften kunder terrorizmit.Por ne, pak marrim vesh ne keto sene prandaj jemi ku e si jemi.Me siguri tani shtetet, si Irani p.sh, do te reagojn ne menyre shume me te matur sepse kan perballe nje pakt qe mund edhe te beje ate qe thot,dhe nuk besoj se populli iranian eshte i gatshem qe te leshohet ne avantura kaq te rrezikshme .