PDA

View Full Version : Irani me lufte nga jashte apo revolucion nga brenda?


Kalt
16-03-06, 14:51
Si do te mund te rrezohej regjimi i Iranit? Me nderhyrje nga jashte apo me revolucion te brendshem?

Fshatari
16-03-06, 15:34
Si do te mund te rrezohej regjimi i Iranit? Me nderhyrje nga jashte apo me revolucion te brendshem?

Kjo pyetje u duhet shtruar atyre qė kanė rrėzuar Shahun e Iranit dhe e kanė zėvendėsuar me "ajetollaha"!
Ajatelloha Khomeni, themeluesi i Republikės islamike nė Iran, ka marrź shkollė nė rajonin e Parisit, ka fluturuar me avion special nga Parisi-Teheran, e ka asgjesue mbretėrin iranase dhe ka themelue republikėn islamike.
Franca i ka shitur lėndė tė para bėrthamore Iranit pėr, kinse, prodhimin e rrymes elektrike (pėr ēentrale atomike). Edhe Izraelit i ka shitur bomben e parė bėrthamore mu Franca e Charles De Gaulit.
Ku e rrezikon, pra, sigurinė botėrore ?
Shqiptarėt, jo!

Reana
16-03-06, 16:21
Si do te mund te rrezohej regjimi i Iranit? Me nderhyrje nga jashte apo me revolucion te brendshem?


Eshte thenie pothuaj profetike qe thote "Popujt gjithmone KANE lideret te cilet i MERITOJNE".
Duke pare dukurite qe jane duke ndodhur ne Irak, faktin se diten e pare te lirise, ata e shfrytezojne per lufte ndersektore, lufte vlla-vrasese, menyren sesi keqperdoret liria dhe mungesa e aparatit opresionues shteteror ("A la Sadamez") me duhet te perkrah te idete izolacioniste, ato qe ligjerojne MOS-PERZIERJEN e te tjereve ne punet e brendshme te shteteve.
Eshte kontradiktore ne njefare menyre, sepse e kam pritur sikur gjene me te vlefshme, nderhyrjen e Perendimit ne Kosove, por shikuar realisht, me duhet te theksoj se JO TE GJITHE POPUJT e BOTES, jane te gatshem per LIRI, e DEMOKRACI!!!

Nuk e besoj se Irani, apo iranianet kane nivel te mjaftueshem qyterues, dhe te jene ne gjendje te shfrytezojne pozitivisht dhe ne menyre te qyteteruar zbraztiren eventuale te formes diktaturiale egzistuese te aparatit shteteror Iranian. Dhe ndaj te njetin mendim per shumicen e shoqerive te Lindjes se Mesme.
NJEHERE e pergjithmone duhet kuptuar, se jo te gjithe jane ne gjendje te jetojne ne DEMOKRACI.

4peace
16-03-06, 16:23
Prap Franca i paska fajet... Interesant: gjithmone fajin e ka tjetri. Shitja e armeve eshte biznesi me i leverdishem nga te gjithe, jo vetem nga Franca...

T'i kthehemi Iranit.
Irani, qe nga 'revolucioni islamik' (mbrenda me pak se 30 vitesh) pothuajse eshte dyfishuar per nga numri i popullsise. Dhe, natyrisht, ka nevoje per energji. Qofte edhe energji atomike. Fundja, nese dikush ka te drejte te posedoje energji atomike, madje edhe arme si edhe t'i perdore ato, qofte si te 'varferuara' apo te 'pasuruara', pse t'i mohohet kjo e drejte Iranit apo cilitdoqofte shtet tjeter?

Per intervenim nga jashte, gjasat jane gjithnje e me te vogla. Ketij 'policit boteror' po iu harxhohen 'fisheket' (lexo: ushtaret [bashke me mundesite materiale]). Per puc te mbrendshem nuk po i punojne si duhet agjensite e kunder/zbulimit, meqe kane qene te dresuara per gjera tjera. Kjo eshte 'semundje' e vjeter, meqe mu paaftesia e tyre ka bere qe te ndodhe 'revolucioni...' Pra, kur Khomeini ndodhej ne France, atyre nuk ua mbushte syrin.Kurse kur ndodhi, vecme u be vone...

Reana
16-03-06, 16:39
Per intervenim nga jashte, gjasat jane gjithnje e me te vogla. Ketij 'policit boteror' po iu harxhohen 'fisheket' (lexo: ushtaret [bashke me mundesite materiale]). ...

DUHET TE JESH I DENJE MADJE EDHE I FISHEKUT DHE PARASE SE DIKUJT.

Fatkeqesisht, ATA nuk jane!!!
Le ta fitojne LIRINE e tyre VETE-DO T'IA DINE RENDESINE ME SHUME:wink:

Fshatari
16-03-06, 17:06
4peace ka shkruar :
"Prap Franca i paska fajet... Interesant: gjithmone fajin e ka tjetri. Shitja e armeve eshte biznesi me i leverdishem nga te gjithe, jo vetem nga Franca..."!

Plotėsisht dakord me ty, njeri i paqes.
Megjithatė, asnjė vend tjetėr nė botė ( e nėse ti di mė thua troē) nuk e cilėson vetėn si "vendi i tė drejtave tė njeriut" : nėnkupto : i vetmi vend i drejtave tė njeriut na qenka franca. Prandaj franca, nė dallim nga tė gjitha vendet tjera botėrore( jo tė drejta dhe jo humane) nuk ka tė drejtė tė shes armė sepse armėt vrasin e kėtė "humanizmi"(kriminaliteti) francez s'e duron dot!
Sė dyti, franca ka qenė nismėtare, i ka propozuar dhe ėshtė miratuar njė rezolutė e posaēme e Kėshillit tė Sigurimit pėr "mos pėrhapjen" e substancave dhe mjeteve tjera qė mundėsojnė prodhimin e armėve tė shkatėrrimit nė masė.
Prandaj franca nuk ka tė drejtė t'i shes uranium Iranit sepse ky i fundit e pasuron dhe e shndėrron nė bombė atomike.
Dhe pėrfundim : Kėshilli i Sigurimit duhet tė detyrojė francėn sot tė japė llogari pėr veprimet e saja tė papėrgjegjshme qė mund tė rrezikojnė sigurinė rajonale e mbase edhe mė gjerė.
Nuk ėshtė pra Irani, jo vetėm Irani, ai qė kėrcėnon paqen e sigurinė : para rreth dy muajve, presidenti i francės, jacques chirac, pati deklaruar para gazetarve se vendi i tij do tź pėrdorte edhe armėt bėthamore sikur t'i kėrcėnohej rreziku vendit tė tij ! Kush e kėrcėnon , vallė, francėn me armė bėrthamore! Mos janė pikėrisht ata vende tė cilve u ka shitur lėndė bėrthamore?!

Dilaver
16-03-06, 17:25
Komanda strategjike dhe komanda qėndrore e Pentagonit nė shpejtėsi pėrgadisin planin e sulmit nga ajri nė objektet atomike nukleare, tė shoqeruar me ndihmen e raketave nga nėndetset, si opcion i fundit, pėr tė bllokuar peprjekjet e Iranit tė zhvilloj bomben atomike, shkruan e perditshmja birtanike Sadnej Telegraf.
Hartuesit e planit, nėn mbikqyrjen e ministrit tė mbrojtjes Donald Ramsfeld, nė shpejtėsi pėrcaktojnė caqet, vlersojnė armėt dhe punojnė nė logjistik pėr aksionin ushtarak kundėr Iranit.
Kėtu nuk behet fjalė vetėm pėr vlersim ushtarak, por kjo ka perfshi pėrmasa shum serioze muajve tė fundit, shprehet njė keshilltar i lartė i Pentagonit.
Akcionin do tė kryenin aeroplanet bombardues B2, tė cilėt do tė fluturonin nga bazat amerikane tė Misurit. Secili aeroplan do tė armatoset me 15 tonė projectile preciz, por gjithashtu pėrmendet edhe mundėsia e pėrdorimit tė nėndetseve tė tipit “Trajdent” tė pajisura me armatim konvencional.
ST transmeton dekalraten e njė senatori nga radhet e demokrateve, si edhe tė njė republikani - kandidat potencial pėr funksinoin e presidentit – Xhon Mekejn – tė cilėt njezeri pajtohen nė vlersimin se “akcioni ushtarak amerikan kunder Irakut gjithqysh ėshtė alternative e mirė”.
Teherani ka shpėrnda armet nukleare, e disa prejt tyre i ka fut thell nė tokė, e ka pėrforcuar mbrojtjen kunderajrore me blerjen e sistemeve bashkohore kunderajrore nga Rusia pėr rreth njė milliard dollar.

4peace
16-03-06, 17:32
4peace ka shkruar :
"Prap Franca i paska fajet... Interesant: gjithmone fajin e ka tjetri. Shitja e armeve eshte biznesi me i leverdishem nga te gjithe, jo vetem nga Franca..."!

Plotėsisht dakord me ty, njeri i paqes.
Megjithatė, asnjė vend tjetėr nė botė ( e nėse ti di mė thua troē) nuk e cilėson vetėn si "vendi i tė drejtave tė njeriut" : nėnkupto : i vetmi vend i drejtave tė njeriut na qenka franca. Prandaj franca, nė dallim nga tė gjitha vendet tjera botėrore( jo tė drejta dhe jo humane) nuk ka tė drejtė tė shes armė sepse armėt vrasin e kėtė "humanizmi"(kriminaliteti) francez s'e duron dot!

Ka shume shembuj ne bote, pothuajse te gjitha vendet e ashtuquajtura demokratike e thone te njejten. Ndoshta te formuluar pak me ndryshe. Shteti i vetequajtur 'demokracia me e madhe e botes', te njejten e thot ne forme rafali. Ne anen tjeter, mu ky shtet eshte ai qe i shkele mu ato te drejta qe i proklamon. Nuk them une se Franca eshte engjull por vetem Franca nuk eshte e tille, megjithese ti e paske shume ne 'huj'. (Mund t'i numerojme temat e hapura nga ti, te gjithat lidhje me Francen.)

Sė dyti, franca ka qenė nismėtare, i ka propozuar dhe ėshtė miratuar njė rezolutė e posaēme e Kėshillit tė Sigurimit pėr "mos pėrhapjen" e substancave dhe mjeteve tjera qė mundėsojnė prodhimin e armėve tė shkatėrrimit nė masė.
Prandaj franca nuk ka tė drejtė t'i shes uranium Iranit sepse ky i fundit e pasuron dhe e shndėrron nė bombė atomike.
Dhe pėrfundim : Kėshilli i Sigurimit duhet tė detyrojė francėn sot tė japė llogari pėr veprimet e saja tė papėrgjegjshme qė mund tė rrezikojnė sigurinė rajonale e mbase edhe mė gjerė.
Nuk ėshtė pra Irani, jo vetėm Irani, ai qė kėrcėnon paqen e sigurinė : para rreth dy muajve, presidenti i francės, jacques chirac, pati deklaruar para gazetarve se vendi i tij do tź pėrdorte edhe armėt bėthamore sikur t'i kėrcėnohej rreziku vendit tė tij ! Kush e kėrcėnon , vallė, francėn me armė bėrthamore! Mos janė pikėrisht ata vende tė cilve u ka shitur lėndė bėrthamore?!
Edhe shteti 'me (i madh) demokratik' i botes ka nenshkruar marreveshje per asgjesimin e armeve per asgjesim masovik ku bejne pjese edhe ato berthamore. Nuk kaloi as nje dekade e plote dhe ia filloi projekteve 'Lufta e yjeve'. Madje, sic po shihet qarte, ky shtet, mu per shkak se nuk e pati mundesine ta beje kete tregti me Iranin po kercen tash si... Sa per KS dhe 'rezolutat' qe i sjell ajo, aty e ke kot, meqe vendos e njejta 'bande' prej gjashte shtetesh, ku ben pjese si Franca, ashtu edhe USA dhe tjerat... ku te gjithat kane te drejte vetoje, ashtuqe, sa here te jene ne pyetje (mu) keto shtete, nuk ka zgjidhje, pos pat pozite...
Pastaj, kur eshte ceshtja e sigurise, cili eshte ai shtet qe me se shumti e rrezikon sigurine boterore? Ai qe ka vendosur forcat e veta ne te gjitha pikat me strategjike ne tere rruzullin.

Prandaj, nese Irani, ne rast se i bie ne dore kjo energji, qenka rrezik per regjionin (si dhe me gjere), kush garanton se keto shtete qe tashme posedojne arme te tilla nuk do t'i keqperdorin ato? Askush.

Ketu eshte e gjithe poenta. Kurse, sic kam verejtur te ti, ti e identifikon Francen me Jacques Chirack-un. Kurse, nese fillojme t'i identifikojme te gjitha shtetet ne kete menyre, atehere, jo qe nuk do te na mbetet asnje mit, por as nje gjysem-miku. E kjo sic je duke i cilesuar gjerat ti jane kendveshtrim bardh e zi. Bardh e zi nuk ka askund ne natyre. Kete mund ta tregoje cdonjeri qe din te vizatoje...

Reana
16-03-06, 18:05
Komanda strategjike dhe komanda qėndrore e Pentagonit nė shpejtėsi pėrgadisin planin e sulmit nga ajri nė objektet atomike nukleare, tė shoqeruar me ndihmen e raketave nga nėndetset, si opcion i fundit, pėr tė bllokuar peprjekjet e Iranit tė zhvilloj bomben atomike, shkruan e perditshmja birtanike Sadnej Telegraf.
Hartuesit e planit, nėn mbikqyrjen e ministrit tė mbrojtjes Donald Ramsfeld, nė shpejtėsi pėrcaktojnė caqet, vlersojnė armėt dhe punojnė nė logjistik pėr aksionin ushtarak kundėr Iranit.
Kėtu nuk behet fjalė vetėm pėr vlersim ushtarak, por kjo ka perfshi pėrmasa shum serioze muajve tė fundit, shprehet njė keshilltar i lartė i Pentagonit.
Akcionin do tė kryenin aeroplanet bombardues B2, tė cilėt do tė fluturonin nga bazat amerikane tė Misurit. Secili aeroplan do tė armatoset me 15 tonė projectile preciz, por gjithashtu pėrmendet edhe mundėsia e pėrdorimit tė nėndetseve tė tipit “Trajdent” tė pajisura me armatim konvencional.
ST transmeton dekalraten e njė senatori nga radhet e demokrateve, si edhe tė njė republikani - kandidat potencial pėr funksinoin e presidentit – Xhon Mekejn – tė cilėt njezeri pajtohen nė vlersimin se “akcioni ushtarak amerikan kunder Irakut gjithqysh ėshtė alternative e mirė”.
Teherani ka shpėrnda armet nukleare, e disa prejt tyre i ka fut thell nė tokė, e ka pėrforcuar mbrojtjen kunderajrore me blerjen e sistemeve bashkohore kunderajrore nga Rusia pėr rreth njė milliard dollar.


GABIM i madh.
Disa gjera duhet lene NATYRES.
Shiko ne 'kojshillek' raportet suni-shia, dhe e kupton pse egziston gjithe ky ngulm per pergatitjen e bombes.
Ata qe analizojne me holle, e dine se IZRAELI, ka qene aty ku eshte me dekada te tera dhe Izraeli NUK paraqet asafare rreziku per Iranin; intesifikimi i puneve reth armeve/energjise nukleare ne Iran vjen si konsekuence e ndryshimit te nomenklatures dhe proceseve politike ne Irak dhe rrethimit te Iranit nga shtete talibaneske, qe nuk kane respekt ndaj muslimaneve shija.
Irani deshiron te kete rrol dhe pozite me te qendrueshme ne mesin e shteteve islame-suni, dhe poqese vjen deri te perdorimi i armeve berthamore, eshte me se e qarte se KU do te perdoren ato!!!

Kalt
21-03-06, 12:30
SHBA paralajmėron pėr sfidėn iraniane
http://www.bbc.co.uk/f/t.gifhttp://www.bbc.co.uk/worldservice/images/2006/03/20060306193112bolton-rice203.jpg
Bolton dhe Rice thanė se Irani ėshtė sfidė pėr SHBA-nėAmbasadori amerikan nė OKB, John Bolton ka thėnė se programi bėrthamor i Iranit ėshtė njė provė pėr Kėshillin e Sigurimit.
Pesė anėtarėt e pėrhershėm tė OKB-sė janė duke diskutuar se ēfarė veprimesh duhen ndėrmarrė, nėse do tė merren, nė bazė tė raportit tė agjencisė atomike tė OKB-sė.
Agjencia atomike ka arritur nė pėrfundimin se nuk ėshtė e sigurt nėse programi i pasurimit tė uraniumit tė Iranit ėshtė vetėm pėr qėllime paqėsore.
Zoti Bolton tha se aktivitetet e Iranit duhen ndjekur me shumė vėmendje.
"Ēėshtja e programit tė armėve bėrthamore tė Iranit ėshtė provė pėr Kėshillin e Sigurimit dhe aftėsinė e Kėshillit pėr t'u marrė me kėrcėnimin e pėrhapjes sė armėve bėrthamore qė Irani paraqet e kjo duhet ndjekur me shumė vėmendje dhe kjo ėshtė pse Presidenti vazhdimisht ka thėnė se nuk ka ndonjė opsion jashtė tryezės sė bisedimeve. Ai tha se armėt bėrthamore nė duart e qeverisė iraniane janė tė papranueshme dhe preferenca jonė qė po ndjekim ėshtė tė pėrpiqemi tė arrijmė diēka me anė tė Kėshillit tė Sigurimit. Ne do tė shohim nėse do tė kemi sukses, por kjo ėshtė natyra e testit me tė cilin po pėrballemi ne tani duke filluar me konsultimet e pesė anėtarėve tė pėrhershėm dhe duke vazhduar nesėr dhe javėn qė vjen me diskutime tė tjera nė Kėshillin e Sigurimit."


VOA

Kalt
21-03-06, 12:31
Shtohet presioni ndaj Iranit
http://www.bbc.co.uk/f/t.gifhttp://www.bbc.co.uk/worldservice/images/2006/03/20060310035932060310ira203.jpg
Thirrje qė Irani tė pezullojė veprimtarinė bėrthamoreZyrtarė tė lartė tė pesė vendeve anėtare tė pėrhershme tė Kėshillit tė Sigurmit plus Gjermanisė kanė zhvilluar mė shumė se katėr orė bisedime lidhur me programin bėrthamor tė Iranit, por pa arritur marrėveshje.
Britania, Francė dha SHBA-ja mbėshtesin njė projekt-deklaratė tė Kėshillit tė Sigurimit qė i bėn thirrje Iranit tė pezullojė veprimtaritė e tij tė ripėrpunimit dhe pasurimit bėrthamor dhe qė agjencia bėrthamore e OKB-sė tė raportojė brenda disa javėsh lidhur me bashkėpunimin e Iranit.
Nėnsekretari amerikan i Shtetit, Nicholas Burns, doli nga bisedimet maratonė duke theksuar se gjashtė pėrfaqėsuesit kishin rėnė dakord pėr nevojėn qė Irani tė ndėrmarė hapa mbrapa nė programin e tij bėrthamor dhe tė kthehet nė tryezėn e bisedimeve.
Ai u tha gazetarėve qė prisnin para misionit britanik ku u zhvilluan diskutimet se, ndėrsa ata bėnė njė farė pėrparimi kur ranė dakord pėr njė deklaratė, ishte e qartė se do tė duheshin takime tė tjera brenda disa ditėsh.
Ēdo deklaratė duhet tė ketė konsensusin e tė 15 vendeve anėtare tė Kėshillit tė Sigurimit.
Megjithatė, Rusia dhe Kina kanė shprehur shqetėsim lidhur me afatin dhe pėr rolin e agjencisė bėrthamore qė po vihet nė hije nga Kėshilli i Sigurimit.

VOA

Kalt
21-03-06, 12:32
Amerika e gatshme tė bisedojė me Iranin pėr Irakun
http://www.bbc.co.uk/f/t.gifhttp://www.bbc.co.uk/worldservice/images/2004/09/20040917144958khalilzad-ap203.jpg
Ambasadori Khalilzad ėshtė autorizuar pėr bisedime me iranianėtShtetet e Bashkuara thonė se kanė autorizuar ambasadorin amerikan nė Bagdad pėr tė zhvilluar bisedime me zyrtarė iranianė pėr situatėn nė Irak.
Kjo i hap rrugė takimit tė parė tė drejtpėrdrejtė nė publik mes dy vendeve qė prej Revolucionit Islamik tė vitit 1979.
Zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė, Scott McLellan tha se ambasadori Zalmay Khalilzad, ishte autorizuar tė merrte pjesė nė negociata me njė mandat shumė tė kufizuar.
Ai tha se bisedimet nuk do tė kishin lidhje me ēėshtjet bėrthamore apo mosmarrėveshjet e tjera.
Mė parė, zyrtari mė i lartė iranian pėr ēėshtjet e sigurisė, Ali Larixhani, tha se Teherani i kishte hedhur poshtė kėrkesat e mėparshme tė Shteteve tė Bashkuara pėr bisedime pėr Irakun.
Ai tha se tani Irani kishte vendosur tė merrte pjesė nė bisedime pas kėrkesės sė udhėheqėsit shiit, Abdel Aziz Hakim.
Shtetet e Bashkuara e kanė akuzuar vazhdimisht Teheranin se po mbėshtet militantėt nė Irak.
Doktor Larixhani nuk dha hollėsi se kur do tė zhvilloheshin bisedimet dhe nė ē'nivel do tė pėrfaqėsoheshin palėt.
Nė tė kaluarėn ka pasur negociata prapa skene mes amerikanėve dhe iranianėve pėr Afganistanin.
Nėse kėto bisedime tė dretpėrdrejta nė publik zhvillohen, ato do tė jenė tė parat qė prej negociatave pėr zgjidhjen e krizės sė pengjeve pas Revolucionit Islamik nė Iran.
Njė kėshilltar i presidentit iranian tha se kjo shėnonte njė fitore tė madhe pėr Iranin dhe tregonte se superfuqitė nuk mund ta injoronin rėndėsinė qė Irani kishte nė rajon.
Ai tha se megjithėse asnjėri prej negociatorėve pėr ēėshtjet bėrthamore tė Iranit nuk do tė merrte pjesė nė dialogun pėr Irakun, ky ishte njė rast qė mund tė shfrytėzohej pėr tė zgjidhur probleme tė tjera.
VOA

Kalt
24-03-06, 08:55
Rajs: Kėshilli i Sigurimit duhet tė veprojė pa vonesė pėr ēėshtjen e Iranit
24-03-2006


Sekretarja amerikane e Shtetit, Kondolica Rajs tha se Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara duhet tė veprojė pa vonesė pėr ta detyruar Iranin tė ndalojė programin e tij tė armėve bėrthamore.
Zonja Rajs tha dje se komuniteti ndėrkombėtar duhet tė veprojė dhe e akuzoi Iranin se e ka gėnjyer Agjencinė Ndėrkombėtare tė Energjisė Atomike pėr 18 vjet me radhė.
Ajo tha se Teherani mund tė ketė njė program civil bėrthamor por jo aftėsi pasurimi dhe pėrpunimi tė uraniumit nė teritorin e vet.
Pesė anėtarėt e pėrhershėm tė Kėshillit tė Sigurimit me tė drejtė vetoje dhe Gjermania nuk kanė rėnė dakord mbi mėnyrėn se si ta detyrojnė Iranin tė pezullojė programin e pasurimit tė uraniumit dhe tė zbatojė standardet ndėrkombėtare
Rusia dhe Kina e kanė kundėrshtuar projekt deklaratėn e Kėshillit duke argumentuar se ajo mund tė ēonte nė sanksione kundėr Iranit. Ato duan qė kjo ēėshtje tė trajtohet nga Agjencia Ndėrkombėtre e Energjisė Atomike.VOA News

Dilaver
03-04-06, 16:51
Ditoret prestigjioze nė Britani tema kryesore kanė mundėsinė e sulmit mbi Iranin, dhe ēėshtjen se falė sulmit mbi Irakun Britaniaėshtė shndėrruar nė shėnjestėr terroristėsh.

Londėr, 2 prill – The Sunday Telegraph shkruan se qeveria britanike po pėrgatit bisedime tė fshehta lidhur me sulmin mbi Iranin, dhe shpjegon tashmė do tė pasojnė takime tė pėrfaqėsuesve tė lartė tė ministrive tė mbrojtjes dhe tė kabinetit tė kryeministrit ngase mendohet se sulmi i Amerikės mbi Iranin tashmė ėshtė i paevitueshėm.
Takimi i parė i kėtillė i fshehtė qė iu kushtua sulmit tė mundshėm ushtarak mbi Iranin do tė mbahet tė hėnėn. Nė takimin e nivelit tė lartė nė ndėrtesėn e ministrisė sė mbrojtjes do tė shqyrtohen pasojat e sulmit tė mundhshėm nė Iran, ngase besohet se sulmi nėn udhėheqjen amerikane tashmė ėshtė ”i paevitueshėm”, dhe se ai ka pėr synim shkatėrrimin e potencialit iranian pėr zhvillimin e bombės atomike, shpjegon ”The Sunday Telegraph”.
”The Sunday Times” nė ballinėn e saj sjellė pjesė tė njė raporti shumė tė fshehtė – tė siguruar nga kjo ditore – tė kėshillit britanik tė shėrbimeve tė pėrbashkėta tė zbulimit.
Shefat e shėrbimeve tė spiunimit ia kishin tėrhequr vėrejtjen kryeministrit, Toni Bler, se shkaku i Irakut britania ishte shndėrruar nė njė cak tė aksioneve terroriste tė al-Qaedas, dhe se kėshtu do tė jetė edhe pėr shum vjet me radhė, shkruan ”The Sunday Times” lidhur me raportin e shėrbimeve tė zbulimit, qė ajo e sjell nė titullin ”Ndikimi i Irakut nė terrorizmin ndėrkombėtar”.
Ndėrkohė qė edhe ”The Observer” pohon se qeveria britanike pėr here tė pare vėrtetoi sė pjesmarrja ushtarake britanike nė luftėn nė Irak motivoi katėr sulmuesit vetvrasės me bomba qė tė kryenin sulmin e tyre nė metronė londineze gjatė korrikut tė kaluar.
Duke u thirrur nė raportin voluminoz tė Ministrisė sė brendshme, tė pėrpiluar pas hetimeve pėr sulmet e 7 korrikut, ”The observer” shton se si pėrfundim del qė sulmuesit me bomba ishin tė motivuar me politiken e jashtme britanike, e para se gjithash me pjesmarrjen e saj nė invadimin nė Irak.

BBC

Kalt
09-04-06, 15:10
E Diele, 09 Prill 2006
IRANI, MES PAQES DHE LUFTES

Koheve te fundit, sic be jne te ditur burimet diplomatike, marredheniet
ndermjet Iranit dhe Shteteve te Bashkuara te Amerikes jane duke hyre ne faze kritike te ashpersimit te tyre, si rrjedhim i mosmarreveshjes lidhur me pezullimin e zhvillimit te programit berthamor te Iranit. Ne kete kontekst, si SHBA-ja,
OKB-ja, ashtu edhe Agjencia Nderkombetare per Energji Atomike (IAEA) jane duke bere perpjekje maksimale, qe te arrijne ndonje marreveshje te
perbashket (te legalizuar dhe miratuar nga ana e KS te Kombeve te Bashkuara), ne menyre qe me rruge diplomatike paqesore, ta bindin Iranin te heqe dore nga zhvillimi i programit te tij berthamor.

Gjasat per t'u marre ndonje vendim a rezolute ne kuader te KS te Kombeve te Bashkuara kunder Iranit jane reale, sepse tanime kerkesa e IAEA se dhe e SHBA se ndodhen per debat ne tryezen e gjelber te Keshillit te Sigurimit te Kombeve te Bashkuara ne Nju Jork. Mirepo, perkunder nje paralajmerimi te
ketille tejet serioz te ketyre aktoreve relevante te bashkesise nderkombetare, qarqet zyrtare politike dhe diplomatike te Iranit ende nuk jane te gatshme te tregojne fleksibilitet per permbushjen e kerkeses se SHBA-ve, te IAEA-se dhe te Kombeve te Bashkuara, qe te dakordohen lidhur me nderprerjen e zhvillimit te armes berthamore.

Nje mosmarre veshje e ke tille ndermjet Iranit dhe Shteteve te Bashkuara te Amerikes ka filluar te marre permasa shqetesuese nderkombetare. Kete konstatim brengoses e deshmoi edhe mbledhja sekrete e qeverise britanike, e mbajtur ne kuadrin e Ministrise se Mbrojtjes te henen me 3.04.2006. Sipas "Sunday Telegraph", referuar burimeve te analisteve politike , mbledhja urgjente e qeverise britanike do te kete pasur ne "rend dite" shqyrtimin e mundesive dhe te rrethanave te masave perkatese te mbrojtjes ne rast sulmi eventual kunder Iranit.

Sipas vleresimit unanim te eksperteve politike , ekzistojne gjasat reale per te ardhur ne shprehje ndonje sulm eventual kunder Iranit, (po qe se paraprakisht, do te deshtonin perpjekjet per arritjen e ndonje marreveshjeje diplomatike
ndermjet Iranit dhe Shteteve te Bashkuara te Amerikes dhe KS te Kombeve te Bashkuara per parandalimin e zhvillimit te armes berthamore te Iranit) sepse pas tij qendrojne interesat e SHBA-se dhe te partnereve te saj nderkombetare , e cila per mbrojtjen e tyre (ne rast falimentimi te dialogut paqesor) do te jete e gatshme dhe e vendosur qe te perdore forcen per te parandaluar cdo
mundesi te zhvillimit te metejme te bombes berthamore te Iranit. Nje sulm i tille eventual i SHBA-se , do te mund te evitohej, vetem nese qeveria e Teheranit i ploteson kerkesat e Kombeve te Bashkuara per "ngrirjen" e programit te begatimit te uraniumit.

Ndryshe, do te vinte ne shprehje nderhyrja e forces ushtarake per asgjesimin e objektivave berthamore te Iranit, si pasoje e frikes reale se Irani me anen e armes se tij berthamore, do te mund ta sulmonte Izraelin ose forcat amerikane ne rajon, si dhe bazat ajrore amerikane ne Turqi.

Gjithashtu, edhe Kombet e Bashkuara kane vleresuar se vazhdimi i prodhimit te armes berthamore te Iranit, vetem se mund te shpie ne destabilizimin dhe ne perkeqesimin e metejme ne rajon, gje qe ne kete menyre , do te nxite edhe Egjiptin, Sirine dhe Arabine Saudite, te fillojne prodhimin e armes berthamore. Prandaj, nese Irani edhe me tej vazhdon te tregohet "i shurdher", duke refuzuar dhe injoruar kerkesat e OKB se , kjo do te mund te sjelle deri ne ashpersimin e metejme te krizes, e cila ne vend te paqes, do te shpie drejt shperthimit te konfliktit ushtarak midis Iranit dhe Shteteve te Bashkuara te Amerikes.

Me gjithe paralajmerimin e mundshem te shperthimit te nje vatre te re krize ne Gjirin Persik, deri tani qarqet qeveritare zyrtare te Iranit mbrojne pikepamjet dhe qendrimet e tyre, te cilat, sic pohohet, jane ne fokus te mbrojtjes se interesave vitale te Iranit. Ne ke te kontekst, ia vlen te kuptohet edhe testimi i prodhimit te raketes "FAJR 3" (me 31 mars 2006) ne kuadrin e manovrave te Marines Ushtarake Detare Iraniane ne Gjirin Persik. Sic pohojne disa nga
eproret e ushtrise iraniane, kjo rakete eshte e ngjashme me avionet ushtarake amerikane te tipit "F 117" dhe "B 2". Konkretisht sic vuri ne dukje komandanti i " Gardes Revolucionare Iraniane", Hossein Salami, pe rrjetin televiziv iranian, raketa e theksuar me rreze veprimi 700 km eshte e tipit "te pakapashem" per radaret, keshtu qe ne te njejten kohe mund te godase disa objektive te shenjuara te luftanijeve dhe te nendeteseve te pales kundershtare.
Ne veshtrimin e diplomacise preventive ushtarake nacionale, prodhimi dhe testimi i raketes se tille iraniane, duhet te kuptohet si kunderpergjigje sulmeve eventuale kunder caqeve dhe lokacioneve berthamore te Iranit.

Gjithashtu, krahas eksperimentit praktik te raketes me te re "FAJR 3" nga ana ushtrise iraniane, faktoret relevante te bashkesise nderkombetare, duhet t'i shqyrtojne ne kohe dhe, ne menyre komplekese, kerkesat kunderpergjigje se te Iranit lidhur me pezullimin e programit berthmaor te tij. Lidhur me kete
ceshtje, ne prag te mbajtjes se sesionit te Keshillit te Sigurimit te Kombeve te Bashkuara me 17 mars 2006, eshte deklaruar edhe ministri i Puneve te Jashtme te Iranit, Manouchehr Mottaki, duke pohuar se nuk do te kete bisedime per programin berthamor. Kete qendrim te Iranit zyrtar, ministri i Jashtem i Iranit e ka justifikuar kesisoj: "

Tanime , kemi thene se programi yne berthamor ka karakter paqesor. Keshtu qe , mbi te drejten e zhviullimit te ketij programi te iranianeve, nuk mund te debatohet, sepse kjo e drejte e Iranit eshte e sanksionuar ne Marreveshjen
per moszgjerimin e armes berthamore." Sipas pohimit te ministrit M. Mottaki, del se vendimi i Agjencise Nderkombetare per Energjine Atimike (IAEA) qe Irani te jete objekt debatimi ne Keshillin e Sigurimit te Kombeve te Bashkuara, eshte "vendim politik". Ne kete fryme eshte shprehur edhe kryetari i Iranit, Mahmud Ahmedinexhad (ne fjalimin e tij te mbajtur ne krahinen Lorestan te Iranit), duke e vene ne dije Perendimin se "ne se dikush deshiron t'ia cenoje te drejtat e Iranit lidhur me ceshtjen berthamore, se shpejti do te pendohet per nje akt te tille " (IRNA, 8.03.2006).

Nderkaq, SHBA ja dhe Kombet e Bashkuara decidivisht po kerkojne qe Irani t'i pezulloje te gjitha aktivitetet lidhur me pasurimin e uranit dhe, te zgjeroje bashkepunimin me Agjencine Nderkombetare per Energji Berthamore (IAEA).
Kete vendim Irani, nevojitet ta marre me seriozitetin me te madh, sepse sic pohojne burimet diplomatike amerikane (sipas referimit te gazetes presitigjioze " The Washington Post" te dates 3.4.2006), SHBA ja po insiston me kembe- -ngulje, qe KS i Kombeve te Bashkuara , te miratoje rezoluten perkatese ne afat 30 ditesh, ne menyre qe Irani ta braktise progamin e tij berthamor kontestues, si dhe te detyrohet te bashkepunoje me inspektoret perkates te Agjencise Nderkombetare per Energji Berthamore (IAEA).

Gjithashtu, burimet diplomatike nderkombetare bejne te ditur se propozimi amerikan i rezolutes se KS te Kombeve te Bashkuara ne afatin nje mujor, qe Irani te pezulloje veprimtarine berthamore dhe te bashkepunoje me
inspektoret e trupit te IAEA-se , nenkupton edhe perfshirjen e sanksioneve me te renda diplomatike (kufizimi i levizjes se politikaneve dhe te diplomateve iraniane ) dhe sanksionet ekonomike (embargoja e shitjes se naftes).

Nga prof. dr. Mehdi Hyseni

Espresso
09-04-06, 16:51
Si do te mund te rrezohej regjimi i Iranit? Me nderhyrje nga jashte apo me revolucion te brendshem?

Eshte nje pyetje shume e veshtire. Te nderhyhet nga jasht, ekziston rreziku te riperseritet ajo qe po ndodh ne Irak - fondamentalizmi dhe Kamikazizmi. Kjo do tu sherbente akstremisteve islamik si ushqim shtes per te perhapur ideologjine e tyre te shemtuar. Ushtrise pushtuese do t'i kushtonte shume shtrenjet, ne te holla dhe ne njerez kur kihet parasysh numri e madhe i popullates dhe siperfaqen shume te gjere dhe ne shume zona te pakalueshme, malore te vendit. Irani posedon nje ushtri jo te dobet te pajisur me arsenal Rus. Revolucioni, tani per tani nuk vie ne pyetje ne nje vend ku diktatura fetare ka mbjellur rrenjet brenda 27 viteve ne cdo individ. Ceshtja e programit berthamor vetem cka po e perforcon qeverine diktatoriale te Ahmadinegjadit, madje duke perfitur edhe perkrahjen e kundershtareve te tij.
Personalisht e perkrahi nje sulm ajror kirurgjik ndaj objekteve te energjise berthamore dhe caqeve te armates pa nderhyrje tokesore. Nderhyrja tokesore do te shkaktoj humbje te medha njerzish, civil te pafajshem dhe ushtaresh ne te dyja palet. Sulmet ajrore nga nendeteset, anijet dhe aeroplanet modern do te nokautojne programin berthamore te Mullave dhe shpresen e tyre per Bomba dhe sundimin e rajonit te gjirit persik.

Espresso
09-04-06, 17:11
Pastaj, kur eshte ceshtja e sigurise, cili eshte ai shtet qe me se shumti e rrezikon sigurine boterore? Ai qe ka vendosur forcat e veta ne te gjitha pikat me strategjike ne tere rruzullin.

Prandaj, nese Irani, ne rast se i bie ne dore kjo energji, qenka rrezik per regjionin (si dhe me gjere), kush garanton se keto shtete qe tashme posedojne arme te tilla nuk do t'i keqperdorin ato? Askush.
USA e ruan sigurin Boterore. Mbron Koren e Jugut dhe Japonin nga Korea e Veriut; Mbron Kosoven nga Serbia; Mbrojti Kuvajtin dhe Arabin Saudite nga Iraku; Mbron Libanonin nga Siria; E liroi Irakun nga Diktatura me dekada ( Edhe pse keta te fundit nuk dije ta mbajne. Mire ka thene Reana, disa popuj nuk jane te pjekur per DEMOKRACI, e ne kete grup hyn edhe populli Irakjan. Ky eshte gabimi i tere i Amerikaneve ne strategjine e tyre ushtarake ne Irak); Mbron Tajvanin nga Kina; Ju bene balle cdo diktatori (kjo eshte me relevantja ne strategjin e Amerikaneve mbase diktatoret para se te ndermarrin nje hap te cmendur, pik se pari i kaplon amerikanofobia dhe besa ne te shumten e rasteve edhe tkurren nga epshet e tyre te cmendura ose ndalohen permes kikirikave :biggrin: ).
Paramendojeni sikur te mos kishte Bota kete policin sa leperbaloshi e sa femija ish mundu mu ba superfuqi, apo 4pease??:biggrin:

4pease
A dini Ju pse Amerika ka te drejt te mbaje arme berthamore sepse eshte e pjekur dhe ka kaluar moshen mbi 18 vjec, e ai Irani yt eshte akoma femije dhe femijes nuk i lejohet arma ne dore, ku ke pare keshtu?:biggrin:

Shnet paq 4pease

2 here mendo e pastaj shkruaj:biggrin:

Kalt
10-04-06, 11:43
Irani akuzon Shtetet e Bashkuara se po zhvillojnė luftė psikologjike
09-04-2006


Irani akuzon Shtetet e Bashkuara se po zhvillojnė luftė psikologjike, pas njoftimeve tė medias se Presidenti Bush po studion alternativa ushtarake pėr ta detyruar Teheranin tė braktisė programin e tij bėrthamor.
Zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme Iraniane Hamid Reza Asefi tha se ēdo plan amerikan e ka bazėn nė “zemėrimin dhe faktin se Amerika ndjehet e pashpresė.”
Gazeta Washington Post citon zyrtarė aktualė dhe tė mėparshėm tė Departamentit tė Mbrojtjes sipas tė cilėve njė studim i Pentagonit mbi alternativat e mundshme ushtarake ėshtė pjesė e diplomacisė sė forcės qė synon ta detyrojė Iranin tė heqė dorė nga programi i tij bėrthamor. Artikulli shton se megjithatė nuk ka gjasa pėr sulme amerikane brenda njė periudhe tė shkurtėr.
Nė njė tjetėr artikull tė botuar nė revistėn New York Times, citohen burime tė paidentifikuara sipas tė cilave administrata e Presidentit Bush ka shtuar veprimtaritė sekrete nė Iran si dhe planifikimin e goditjeve tė mundshme ajrore.
Zyrtarėt amerikanė kanė thėnė se administrata po punon pėr gjetjen e njė zgjidhjeje diplomatike pėr ēėshtjen bėrthamore, megjithėse nuk ėshtė pėrjashtuar asnjė alternativė.

Kalt
11-04-06, 14:25
SHBA-s mund tė kryejnė njė sulm masiv me bomba kundėr Iranit - Kėshtu shkruan revista aktuale javore politike "The New Yorker". Gazetari i njohur Seymur Hersh, i cili i referohet njė ish eksperti tė Pentagonit, shkruan se kėto sulme mund tė kryen kundėr disa centrale bėrthamore iraniane.
"Ne nuk do ta tolerojmė kurrė njė bombė bėrthamore atje. Irani do tė ishte shumė i rrezikshėm po tė kishte nė duar njė armė tė tillė."
Kjo ėshtė fjalia e preferuar e presidentit amerikan Xhorxh Bush prej vitesh. Por sipas revistės "New Yorker", kėrcėnimet mund tė kthehen nė realitet sė shpejti. New Yorker shkruan, se qeveria amerikane po planifikon njė sulm ushtarak me bomba bėrthamore kundėr disa objekteve nė Iran. Bomba tė tilla bėrthamore mund tė shkatėrrojnė centrale bėrthamore nėntokėsore, qė pėrpunojnė lėndėn e uranit.
Autori i kėtij artikulli ėshtė gazetari i njohur Seymur Hersh, i cili ka raportuar mė parė mbi torturat qė kryheshin nė burgun irakian, Abu Graib. Flitet se Hersh ka kontakte me politikanė dhe qeveritarė tė lartė.
Sipas tij, Xhorxh Bush e konsideron presidentin iranian Ahmadinexhad si njė "Adolf Hitler tė mundshėm". Qėllimi i presidentit amerikan, ėshtė sipas gazetarit Hersh, qė ta sulmojė aq shpesh me bomba Iranin, deri sa tė provokohet njė lėvizje popullore nė vend, e cila mund tė sjellė kėshtu ndryshimin e qeverisė.
Nė fakt ka kohė qė gazeta tė ndryshme amerikane publikojnė artikuj mbi pėrgatitjet e sulmeve amerikane nė Iran. Edhe Hersh kishte shkruan tri herė mė parė mbi kėtė temė.
Por politika e Bushit kritikohet nga njė grup i madh intelektualėsh amerikanė. Eksperti i sigurisė Harlan Ullman i "Qendrės pėr studime ndėrkombėtare" bėn pjesė nė kėtė grup:
"Presidenti Roosvelet ka thėnė pėrpara 100 vitesh: Fol me zė tė ulėt por mbaj gjithmonė nė dorė njė shkop tė trashė. Qeveria e Bushit e ka njė shkop tė tillė nė dorė, por ka gjithashtu njė retorikė shumė agresive. Nė rast se duam qė Irani tė heqė dorė nga bomba bėrthamore, atėherė duhet ta provojmė me politikėn e qetė."
Pikėrisht, ky ėshtė qėndrimi zyrtar i presidentit amerikan kėto ditė, por sipas Hersh Bush po pėrgatitet nė mėnyrė jozyrtare pėr njė konflikt tė ri ushtarak. Madje Bush, mund tė jetė i sigurtė se do tė gėzojė mbėshtetjen e partisė republikane edhe kėtė herė. Senatori John McCain shjpegon:
"Ne nuk mundemi ta evitojmė obsionin ushtarak. Por ky obsion duhet tė mbetet mjeti i fundit. Vetėm njė gjė do tė ishte mė keq se njė sulm ushtarak amerikan: Irani me armė bėrthamore."Deutsche Welle ne gjuhen shqipe
11 Prill 2006

Kalt
16-04-06, 18:12
SHBA: Irani do tė ketė pasoja nėse nuk pezullon pasurimin e uraniumit
15-04-2006


Njė zyrtar i lartė amerikan thotė se Irani do tė ketė pasoja pėr refuzimin e tij qė tė pezullojė pasurimin e uraniumit. Nėnsekretari amerikan i Shtetit pėr Ēėshtjet Politike, Nicholas Burns, tha nė njė intervistė pėr shėrbimin iranian tė Zėrit tė Amerikės se Teherani po vetizolohet pėr shkak tė veprimtarisė bėrthamore. Zoti Burns tha se Irani do tė pėrballet me sanksione, jo vetėm nga Shtetet e Bashkuara por edhe nga vende tė tjera.
Tė premten, Presidenti iranian Mahmud Ahmadinexhad e hodhi poshtė njė paralajmėrim tė mėparshėm tė Sekretares amerikane tė Shtetit, Condoleeza Rice, se Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė mund tė ndėrmarrė masa tė ashpra ndaj Iranit, pėr shkak tė programit tė tij bėrthamor.
Zonja Rice ishte shprehur mė parė se pretendimet e Iranit pėr vazhdimin e pasurimit tė uraniumit do tė ēojnė nė ndėrmarrjen e hapave tė fuqishme nga Kėshilli i Sigurimit, kur ai tė mblidhet nė fund tė muajit pėr tė diskutuar mbi kėtė ēėshtje. Por zoti Ahmadinexhad tha se komentet e saj nuk kanė ndonjė rėndėsi.
Zyrtarėt nga Shtetet e Bashkuara, Kina, Bashkimi Evropian dhe Rusia kanė nė plan tė zhvillojnė bisedime nė Moskė nė martėn, pėr tė diskutuar mbi programin bėrthamor tė Iranit


VOA

Dilaver
17-04-06, 16:51
Si do te mund te rrezohej regjimi i Iranit? Me nderhyrje nga jashte apo me revolucion te brendshem?

Unė mendoj se ndėrhyrja nga jashtė ėshtė e paevitueshme, mirėpo para se (SHBA) tė futet edhe nė njė avantur, e cila do t'i sjellė dėme e humbje tė medha, patjeter se do tė provohen edhe metoda tjera.

Administrata e Bushit ka ndar njė fond prej 85 milion dollar qė do tė futen nė Iran nepėrmjet kanaleve sekrete tė ndryshme, si ndihmė nė promovimin e reformave politike nė Iran.

Janė grupe disidente, lėvizje, fonde studentore, media informative si edhe aktivistė pėr tė drejtat e njeriut qė do tė finansohen nga ky fond.

Por sa do tė ketė sukses???

Gentiani
18-04-06, 21:44
Unė mendoj, se njė intervenim do tė pasqyronte kulmin e strategjisė sė gabuar idioteske ala G.W. Bush.

Nė shikim tė parė nga reagimet - deklarimet dhe x,y blofet e presidentit iranian, krijon n jeriu pėrshtypjen se ai ėshtė pikėrisht person i duhur, qė i duhet administratės Bushit, nėse nuk ėshtė bashkėpunėtorė i tyre nė gjithė kėtė lojė.

Administrata e Bushit, ėshtė duke u pėrballur me kritikat e vehtė gjeneralėve amerikanė tė cilėt flasin pėr gabime tė mėdha strategjike qė nga intervenimi nė Irak, sė fundit ieshte edhe deklarata e gjeneralit W. Clark, qė intervenimi nė Iran do tė ishte katastrofal!

Shumė herė ka qenė dhe ėshtė vendimtare, se ēfarė kokash udhėheqin vendin, e fatkeqėsisht SHBA janė duke udhėhequr nga njė injorant, i cili nuk ėshtė nė gjendje akoma tė nėnvizojė rezultatin e gjithė atij intervenimi nė Irak si dhe tjetrit qė pretendon!

Intervenuna nė Irak! e larguan diktatorin, faza tjetėr ishte demokratizimi i Irakut. Rezultat vetėm edhe pak ka mbetur tė demokratizohet - shkelje dhe dhunime tė drejtave tė njeriut, nė numėr tė njejtė si nė kohėn e diktatorit - tė dhėna nga organizatat ndėrkombėtare pėr mbdrojtje e tė drejtave tė njeriut dhe raport i OKB -sė. Nga njė vend qė pretendohej tė bėhej demokratik, Iraku ėshtė nė luftė qytetare dhe kėrcėnohet tė shėndėrrohet nė vatėr konfliktesh religjioze jo vetėm nė irak, por edhe pėrskaj tij.

Qėllimi pėr intervenim ndaj Iranit, vetėm se e ka shtyrė Iranin qė tė pėrshpejtojė procesin e zhvillimit nuklear me hapa edhe mė tė shpejtė, nga ajo qė e ka pasur ndėrmend ta zhvilloj.

Fotografitė satelitore tregojnė gjendjen e infrastrukturės bėrthamore mė 30. Mars 2005

http://www.20min.ch/images/content/1/5/2/15213434/4/2.jpg


dhe tjetra nga 25 shkurti i 2006

http://www.20min.ch/images/content/1/5/2/15213434/4/1.jpg

e pėrforcuar dhe mbrojtur nga sulmet e mundshme ajrore me shumė shtresa dheu dhe betoni nė pozitat nėntokėsore.

Nė anėn tjetėr deklariminė Sunday Times, pėr 40.000 atentatorė-vetėvrasės, qė do ti kundėrpėrgjigjen SHBA-ve dhe britanezėve nė rast tė sulmit mbi centralin bėrthamorė, janė shembull si e mbron Bushi SHBA-nė nga sulmet terroriste!

Kėsaj i thonė mė shumė se menēuri! Pėrderisa Gjeneralė qė udhėheqin me operacione dhe pėrgadisin operacione ushtarake e paralajmėrojnė, se s`ka gjė nga kjo punė, Bushi si duket ka vendosur ta fshehė debaklin - gabimet nė Irak me njė debakėl edhe mė spektakular dhe me gabime qė do ti kushtojnė nė radh tė parė vehtė amerikanėve me miliarda, miliarda pa llogaritur koston tjetėr.

Kalt
19-04-06, 14:30
Diplomatėt nuk bien dakort pėr sanksionet.

http://www.bbc.co.uk/f/t.gifhttp://www.bbc.co.uk/worldservice/images/2006/03/20060330140434060329irannuclear203.jpg
Irani njoftoi javėn e shkuar se ka pasuruar uraniumDiplomatėt nga Gjermania dhe pesė vendet anėtare tė pėrhershme tė Kėshillit tė Sigurimit nuk kanė rėnė dot dakord pėr tė vendosur sanksione mbi Iranin nė lidhje me programin e tij bėrthamor pas njė takimi tė zhvilluar tė martėn nė Moskė.
Njė diplomat i lartė amerikan tha se pjesėmarrėsit kishin rėnė dakord pėr njė kundėrpėrgjigje tė shpejtė tė komunitetit ndėrkombėtar ndaj teheranit, por jo pėr formėn e saj.
Javėn e shkuar Irani njoftoi se kishte pasuruar uranium, sipas standarteve industriale, pėr ta pėrdorur pėr prodhimine energjisė, por Uashingtoni dyshon se Teherani kėrkon tė prodhojė armė bėrthamore.
Negociata tė vėshtira
Nė prag tė takimit tė sė martės, Rusia tha se do tė kėmbėngulte nė gjetjen e zgjidhje diplomatike pėr krizėn rreth programit bėrthamor tė Iranit.
Njė zėdhėnės pėr ministrinė e jashtme ruse tha se bisedimet, ku morėn pjesė anėtarėt e tjerė tė pėrhershėm tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė dhe Gjermania, do tė riafirmonin qėndrimin e Rusisė pėr tė ndjekur vetėm strategjinė e negociatave.
Njoftimi i Teheranit javėn e kaluar se kishte pasuruar uranium u pasua nga njoftimet nė Uashington se Amerika mund tė jetė duke planifikuar veprime ushtarake kundėr vendit pėr tė mos e lejuar qė tė prodhojė armė bėrthamore.
Por autoritetet e Teheranit kanė deklaruar se ka kaluar koha e kėrcėnimeve dhe kanė bėrė thirrje pėr negociata.
Opsione
Por presidenti amerikan Bush tha dje se tė gjitha opsionet janė tė hedhura nė tavolinė pėr ta penguar Iranin qė tė prodhojė armė bėrthamore.
Z.Bush iu pėrgjigj njė pyetje gjatė njė konference shtypi tė zhvilluar nė Shtėpinė e Bardhė lidhur me planet pėr njė goditje bėrthamore.
Ndėrkohė mė herėt, presidenti iranian, Mahmud Ahmedinexhad, nė festėn e Ditės sė Ushtrisė ka paralajmėruar se Irani, sipas fjalėve tė tij, do t'i priste duart ēdo agresori.
Presidenti Ahmedinexhad, i ka kėrkuar ushtrisė tė ishte vigjilente.

BBC

Kalt
19-04-06, 15:07
Irani, paralajmėrim Kėshillit tė Sigurimit se nuk do tė heqė dorė nga programi bėrthamor
18-04-2006


Irani i paralajmėroi anėtarėt e pėrhershėm tė Kėshillit tė Sigurimit se asnjė lloj trysnie nuk do ta detyrojė tė heqė dorė nga programi bėrthamor.
Njė zėdhėnės i Ministrisė sė Jashtme iraniane tha se takimi i sotėm i 5 vendeve anėtare tė pėrhershėm tė Kėshillit tė Sigurimit dhe Gjermanisė, ka mė tepėr rėndėsi pėr vetė pjesėmarrėsit, se sa pėr Iranin.
Bisedimet e sotme nė Moskė mes anėtarėve tė Kėshillit tė Sigurimit mbahen njė javė para se Kėshilli i Sigurimit tė dėgjojė njė raport mbi Iranin nga Agjencia Ndėrkombėtare e Energjisė Bėrthamore. Rusia thotė se vazhdon tė jetė kundėr pėrdorimit tė sanksioneve pėr ta bindur Iranin tė heqė dorė nga programi i tij bėrthamor.
Ndėrkohė, sot nė Washington, Presidenti Bush ripėrsėriti se pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Iranit mbeten tė hapura tė gjitha mundėsitė, por shtoi se ai dėshiron njė zgjidhje diplomatike. Presidenti iranian Mahmud Ahmadinexhad tha sot se ēdo agresor do tė pendohej, nė se do tė sulmonte vendin e tij.VOA

Dilaver
19-04-06, 17:04
Sa ėshtė kriza me Iranin kėrcenim serioz i paqės botėrore? A janė tė mundshme sulmet nuklerae nė Iran? Aktivitete tė shumta diplomatike jan duke u zhvilluar ne skenen politike botėrore.

A ėshtė zhvillimi i programit nuclear Iranian me te vertet i mundshėm dhe shkaktar i gjith ketyre pergaditjeve?
Muhamed El Baradej thot se Irani edhe siukur tė donte tė zhvillonte armėt nukleare, pėr ketė i nevojiten 20 vite, e SHBA-tė kan frik panike nga Irani. Ata pohojne se rreziku mė i madh janė terroristet Islamik dhe deshira e tyre tė rrenojnė civilizimin perendimor e tė bėjnė luftė fetare, Xhihad.
Ketu automatikisht shtrohet pyetja PSE? Ku ėshtė logjika? Irani, Iraku, Arabia, Kuvajti si edhe shum shtete muslimanike ne regjionin Kaspik, shtrihen mbi rezerva gjigante tė naftės, Amerika e Evropa perendimore janė bleresit me tė mirė, si mund tė shkatrroj dikush bleresin me te mir prej tė cilit edhe jetojnė.
Analistė tė shumtė thojne se SHBA dhe Izraeli deshirojnė qe tė jene perfituesit kryesor te naftės.
Pikerisht ketu qendron problemi – nė dollar. Amerika mban monopilin ne tregun e naftės. Cmimet e naftės caktohen nė dollar dhe shitet ne dy bursa – NYMEX- ose ne bursen e Londres (IPE)
Tė dy bursat i mbajnė amerikanet dhe blerja e naftės ėshte e mundshme vetem ne dollar. Kjo i detyron bankat qendrore boterore tė mbajnė sasi tė medha dollaresh (letra tė gjelbra).
Borgji aktual i SHBA-ve ėshtė mbi 8 trilion dollar.
Monopoli monetar amerikan ėshtė njė skem perfekte piramidale, dhe kjo skem piramidale i mundeson SHBA-ve te flejne te qete, derisa shtetet tjera jan te detyruara qe naftėn tė blejne ne tregun e naftes e pagesa te behet ne dollar.
SHBA-tė shtypin sasi te medha dollaresh (letra pa kurrfar vlere, kurrfar mbulese tė vlefshme as ne ar apo mall). Vlera e dollarit ngritet vetem nė kerkesen e tij si leter. Ndersa shtetet ne te gjitha anet e botes qe te vijn deri tek keto letra pa pik vlere (dollar) duhet tė shesin mall, pun dhe derivate.
Dollari tani mbulon 68% tė rezervave monetare boterore, e para dhjet vitesh ka qen 51%.
Per kete SHBA-tė detyrohen, me gjdo kusht qe te mbajn ne tregun e naftės dollarin dhe tė luftojn kunder valutes evropiane shum me stabile (Euro). Perdnryshe bankat qendrore boterore buxhetet e tyre devizore do ti pasuronin me moneta tjera, e dollaret do te ktheheshin si leter e shtypur ne vagona per ne SHBA dhe do te pasonte hiperinflacion si ndonjehere ne Serbosllavi.
I vetmi rrezik i SHBA-ve per kete strategji ekonomike ėshtė konkurenca e ndonje bursee tjeter e cila do tė tregtonte naften.
Pikerisht kete strategji e planifikon dhe e deshiron Irani, qe mbrenda ketij vitit te ket bursen e vet per shitjen e naftes dhe shitja te behet ne Euro apo ne Jen kinez, sepse Irani ka disa kontrata strategjike afatgjata per tė eksportuar naft e gaz.
Pra pėr tė ndaluar hapjen e burses tregtare te naftes Iraniane SHBA-tė me gjdo kusht duhet tė sulmojne Iranin.
Pohimet se eshte ne pyetje zhvillimi i armeve nukleare eshte vetem nje mbules para opinioti kombetar amerikan pėr t’u arsyetuar intervenimi.

Kalt
21-04-06, 09:23
Rusia hedh poshtė thirrjen amerikane kundėr ndėrtimit tė njė impianti bėrthamor nė Iran
20-04-2006


Ministria e Jashtme ruse hodhi poshtė njė thirrje tė Shteteve tė Bashkuara pėr tė ndaluar ndėrtimin e njė uzine tė energjisė bėrthamore nė Iran.
Zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme Mihail Kaminin, tha tė enjten se ēdo vend ka tė drejtėn tė vendosė se nė ē’mėnyrė dhe me cilin vend bashkėpunon.
Zoti Kaminin i bėri kėto komente nė pėrgjigje tė njė thirrjeje qė bėri tė mėrkurėn nėnsekretari amerikan i shtetit Nikolas Bėrns qė vende tė ndryshme tė botės t’i japin fund tė gjithė bashkėpunimit nė fushėn bėrthamore me Iranin.
Gjatė vizitės sė tij nė Moskė pėr bisedime mbi Iranin, nėnsekretari Bėrns tha se qeverisė sė Teheranit duhet t’i mohohet ēdo teknologji qė mund tė ndihmojė programin e saj bėrthamor, pėrfshirė edhe uzinėn qė po ndėrton Rusia.
Shefi i agjencisė ruse tė energjisė atomike Sergei Kirijenko mbrojti projektin Busher dhe tha se puna nė uzinėn prej 800 milion dollarėsh ėshtė nė pėrputhje tė plotė me Traktatin pėr Mospėrhapjen e Armėve Bėrthamore.VOA

Kalt
21-04-06, 09:25
SHBA thonė se mbėshtetja pėr vendosjen e sanksioneve kundėr Iranit vazhdon tė rritet
21-04-2006


Shtetet e Bashkuara thonė se mbėshtetja pėr idenė e vendosjes sė sanksioneve kundėr Iranit vazhdon tė rritet. Njė zėdhėnės i Departamentit amerikan tė Shtetit tha se nėse nuk ndodhin ndryshime rrėnjėsore nė qendrimin e Iranit, Shtetet e Bashkuara do tė kėrkojnė miratimin e njė rezolute me fuqi ligjore qė t’i kėrkojė Teheranit tė pezullojė programin e pasurimit tė uraniumit.
Ai e bėri kėtė koment dje, pas njė takimi dy ditėsh nė Moskė midis pėrfaqėsuesve tė pesė vendeve anėtare tė pėrhershme tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė dhe vendeve anėtare tė Grupit tė Tetshes.
Ėshtė njoftuar gjerėsisht se takimi pėrfundoi pa arritjen e ndonjė vendimi pėrfundimtar, por zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit tha se tubimi nuk ishte planifikuar si sesion vendimmarrės mbi Iranin.
Muajin e kaluar, Kėshilli i Sigurimit e urdhėroi Iranin tė ndalojė pasurimin e uraniumit. Ėshtė nė plan qė Agjencia Ndėrkombėtare pėr Energjinė Atomike t’i paraqesė kėshillit mė 28 prill njė raport mbi bashkėpunimin e Teheranit.
VOA

Fshatari
21-04-06, 12:21
...SHA-ja dėshiron tė rivendos mardhėniet e ndėrprera me Iranin nė tė gjitha planet. Se nuk ka ndonjė plan tė prerė pėr ndėrhyrje ushtarake. Se nuk dėshiron tė keqėsojė e ndėpresė mardhėniet me gjithė botėn pėr "sytė e zi" tė rusve, kinezve, francezve, a lajkatarve tjerė tė planetit tanė tė turbulluar! Se armėt eventuale tė prodhuara nga Irani nuk duhet tė pėrdoren kundėr SHBA-ve sepse kėto tė fundit nuk kanė marrė pjesė, nuk e kanė inicuar, nuk kanė shitur lėndet e para bėrthamore Iranit : SHBA-tė konsiderojnė se nuk janė pjesėmarrės tė asaj loje tė pistė qė praktikojnė tri vendet e lartcituara me Iranin...!
Mė nė fund, loja e rrezikshme e filluar nga "partnerėt" e Iranit duhet tė gjejė zgjidhjen brėnda vendeve aleate tė Iranit duke lėnė jasht SHBA-tė qė nuk janė partner (sėpakut jo nė planin e pėrhapjes tė armėve tė shkatėrrimit nė masė). Pse vallė SHBA-tė duhet tė zgjidhin tė gjitha krizat e shkaktuara nga tė tjerėt ?! dhe kėtė t'a bėjnė me luftė dmth me humbje tė ushtarve tė tyre dhe me kosto tė konsiderueshme nė materjal luftarak : dikushi shpreson se nė kėtė mėnyrė SHBA-tė do tė dobėsohen dhe do i lėnė leadership-in dikujt tjetėr : pėr atė(ata) qė mendo(jnė) kėshtu dėshprimi do jetė vdekjeprurės se e pathyeshme ėshtė kėshtjella e leadership-it amerikan!

4peace
21-04-06, 12:35
Unė mendoj, se njė intervenim do tė pasqyronte kulmin e strategjisė sė gabuar idioteske ala G.W. Bush.

Nė shikim tė parė nga reagimet - deklarimet dhe x,y blofet e presidentit iranian, krijon n jeriu pėrshtypjen se ai ėshtė pikėrisht person i duhur, qė i duhet administratės Bushit, nėse nuk ėshtė bashkėpunėtorė i tyre nė gjithė kėtė lojė.

Administrata e Bushit, ėshtė duke u pėrballur me kritikat e vehtė gjeneralėve amerikanė tė cilėt flasin pėr gabime tė mėdha strategjike qė nga intervenimi nė Irak, sė fundit ieshte edhe deklarata e gjeneralit W. Clark, qė intervenimi nė Iran do tė ishte katastrofal!

Shumė herė ka qenė dhe ėshtė vendimtare, se ēfarė kokash udhėheqin vendin, e fatkeqėsisht SHBA janė duke udhėhequr nga njė injorant, i cili nuk ėshtė nė gjendje akoma tė nėnvizojė rezultatin e gjithė atij intervenimi nė Irak si dhe tjetrit qė pretendon!

Intervenuna nė Irak! e larguan diktatorin, faza tjetėr ishte demokratizimi i Irakut. Rezultat vetėm edhe pak ka mbetur tė demokratizohet - shkelje dhe dhunime tė drejtave tė njeriut, nė numėr tė njejtė si nė kohėn e diktatorit - tė dhėna nga organizatat ndėrkombėtare pėr mbdrojtje e tė drejtave tė njeriut dhe raport i OKB -sė. Nga njė vend qė pretendohej tė bėhej demokratik, Iraku ėshtė nė luftė qytetare dhe kėrcėnohet tė shėndėrrohet nė vatėr konfliktesh religjioze jo vetėm nė irak, por edhe pėrskaj tij.

Qėllimi pėr intervenim ndaj Iranit, vetėm se e ka shtyrė Iranin qė tė pėrshpejtojė procesin e zhvillimit nuklear me hapa edhe mė tė shpejtė, nga ajo qė e ka pasur ndėrmend ta zhvilloj.

Fotografitė satelitore tregojnė gjendjen e infrastrukturės bėrthamore mė 30. Mars 2005

http://www.20min.ch/images/content/1/5/2/15213434/4/2.jpg


dhe tjetra nga 25 shkurti i 2006

http://www.20min.ch/images/content/1/5/2/15213434/4/1.jpg

e pėrforcuar dhe mbrojtur nga sulmet e mundshme ajrore me shumė shtresa dheu dhe betoni nė pozitat nėntokėsore.

Nė anėn tjetėr deklariminė Sunday Times, pėr 40.000 atentatorė-vetėvrasės, qė do ti kundėrpėrgjigjen SHBA-ve dhe britanezėve nė rast tė sulmit mbi centralin bėrthamorė, janė shembull si e mbron Bushi SHBA-nė nga sulmet terroriste!

Kėsaj i thonė mė shumė se menēuri! Pėrderisa Gjeneralė qė udhėheqin me operacione dhe pėrgadisin operacione ushtarake e paralajmėrojnė, se s`ka gjė nga kjo punė, Bushi si duket ka vendosur ta fshehė debaklin - gabimet nė Irak me njė debakėl edhe mė spektakular dhe me gabime qė do ti kushtojnė nė radh tė parė vehtė amerikanėve me miliarda, miliarda pa llogaritur koston tjetėr.

Mė nė fund njė analizė e bėrė nga arsyeja e shėndoshė njerėzore!

Dilaver
21-04-06, 23:58
Nuk e paskam vėrejtur kėtė komentim tė z. Gentianit, ku mė la pėrshtypje ushtria prej 40 000 atentatorve vetvrasės, pha kėrdia e Zotit po dojka me u bė me SHBA!

Ndoshta ke ndegjuar pėr tregimin mitologjik tė Pjeter Maēallungės, nėjse mos me zgjat shum, me shtat (7) ushtar i shpall luft mbretit, edhe keta 40 000 ushtar po dojkan me shkatrrua Ameriken!

Intervenimi ushtarak nuk do tė realizohet vetėm nėse bie nė dy gjunjėt Irani, pėrndryshe nuk ka asnjė shans tė mundėshme qė tė shpėtoj edhe nga mė e keqja.

G. W. Bush sipas tė gjitha gjasave nė kete rast po luan rolin e “mbinjeriut” tė Nichės, ndėrsa presidenti Iranian ma teper po punon kunder interesave tė Iranit sė sa tė SHBA-ve, e pėr administratė tė Bushit mos ki gajle se nuk lodhet ai fort jo.

Mandati i parė i G. W. Bushit ishte i dominuar nė ”luftėn kundėr terrorizmit” ndėrsa mandati i dytė do tė jetė ”lufta kundėr armėve berthamore” dhe sipas analistėve qė i percjellin ngjarjet nga afėr ketė luft deshiron tė perfundoj pa e krye mandatin.

Sa i pėrket Irakut, pajtohem plotesisht, por nėse realizohet ajo qė planifikon ”mbinjeriu” i quajtur Bush, do tė harrohet Iraku.

Fotografit, eh fotografit, muret e rrethojat e betonit, ka qen nė njifar vakti Hiroshima dhe Nagasaki por....
Me siguri tė kujtohet njė fjalė ku thuhet: ”Fuqia nuk pyet Zotin”, por,

Zoti nuk e don fuqinė, dhe Ai, ėshtė i vetmi qė mund t'ja ndal turrin Bushit.

Analistė tė shumtė kėtyre ditėve temė diskutimi e kan acarimin e marrdhenjeve SHBA Iran, e lexova diku njė thenje, qė lidhet me ata 40 000 ushtarė vetvrasės: ”Izraeli ėshtė njė qen i cili nuk leh por kafshon, e Irani vetėm leh…”.

Po nėse ka asi ushtarve, mė afėr e kan Izraelin se Amerikėn.

”Mbinjeriu” (Bushi) ka vendos me zhduk nga faqja e dheut ”Hitlerin e Ri” {sipas Bushit (Ahmedinexhadi)}

Gentiani
22-04-06, 16:14
Nuk e paskam vėrejtur kėtė komentim tė z. Gentianit, ku mė la pėrshtypje ushtria prej 40 000 atentatorve vetvrasės, pha kėrdia e Zotit po dojka me u bė me SHBA!

Ndoshta ke ndegjuar pėr tregimin mitologjik tė Pjeter Maēallungės, nėjse mos me zgjat shum, me shtat (7) ushtar i shpall luft mbretit, edhe keta 40 000 ushtar po dojkan me shkatrrua Ameriken!

Intervenimi ushtarak nuk do tė realizohet vetėm nėse bie nė dy gjunjėt Irani, pėrndryshe nuk ka asnjė shans tė mundėshme qė tė shpėtoj edhe nga mė e keqja.

G. W. Bush sipas tė gjitha gjasave nė kete rast po luan rolin e “mbinjeriut” tė Nichės, ndėrsa presidenti Iranian ma teper po punon kunder interesave tė Iranit sė sa tė SHBA-ve, e pėr administratė tė Bushit mos ki gajle se nuk lodhet ai fort jo.

Mandati i parė i G. W. Bushit ishte i dominuar nė ”luftėn kundėr terrorizmit” ndėrsa mandati i dytė do tė jetė ”lufta kundėr armėve berthamore” dhe sipas analistėve qė i percjellin ngjarjet nga afėr ketė luft deshiron tė perfundoj pa e krye mandatin.

Sa i pėrket Irakut, pajtohem plotesisht, por nėse realizohet ajo qė planifikon ”mbinjeriu” i quajtur Bush, do tė harrohet Iraku.

Fotografit, eh fotografit, muret e rrethojat e betonit, ka qen nė njifar vakti Hiroshima dhe Nagasaki por....
Me siguri tė kujtohet njė fjalė ku thuhet: ”Fuqia nuk pyet Zotin”, por,

Zoti nuk e don fuqinė, dhe Ai, ėshtė i vetmi qė mund t'ja ndal turrin Bushit.

Analistė tė shumtė kėtyre ditėve temė diskutimi e kan acarimin e marrdhenjeve SHBA Iran, e lexova diku njė thenje, qė lidhet me ata 40 000 ushtarė vetvrasės: ”Izraeli ėshtė njė qen i cili nuk leh por kafshon, e Irani vetėm leh…”.

Po nėse ka asi ushtarve, mė afėr e kan Izraelin se Amerikėn.

”Mbinjeriu” (Bushi) ka vendos me zhduk nga faqja e dheut ”Hitlerin e Ri” {sipas Bushit (Ahmedinexhadi)}Dilaver, po a nuk je ti me Ahmedinexhadin a ? :tongue: :tongue:

Eu po ē`taksirat me shkruajtur pak mė shumė nė kėtė temė.

Pikėrisht ardhja e mbinjeriut tė Nihēes nė kreun e politikės amerikane, u solli amerikanėve ta ndjejnė nė palcė goditjen qė mundet ti shkaktojnė edhe ata qė nuk paramendohen fare si faktor force e fuqie ushtarake nė skenėn ushtarake.

Po, por mos harro se kjo tjetra ja kalon ushtarėve tė Maēallungės. Ishte 11 shtatori i 2001, kur infrastruktura ushtarake dhe e sigurisė sė shtetit mė tė fortė nė botė mbeti gojėhapur dhe vėzhgues pasiv mu sikur unė dhe ti, qė vėzhgonin pėrmes TV gjitha ato skena pa e ditur se nga vinte e kush ishte dhe ēka bėhej. Ndėrkohė ky mbinjeriu i Nihēes pati fshehur b...en diku nė nėntokė, nė stilin ik, se tė lash, po nuk erdhe me mua!

Dhe nuk ishin as 100 vehta - nga ato bandat e maēallungės qė e shkaktuan
gjithė atė llahtari.

E gjithė kjo seri dhe skenar i gjithė kėsaj e ka pikėnisjen nė Palestinė dhe moszgjidhjen e statusit tė tyre dhe e njėjta mundet ta ketė zgjidhjen nė palestinė. 11 Shtatori ka qenė kundėrpėrgjigje politikės sė mbinjeriut dhe kėtė amerikanėt pa meritėn e tyre dhe njėkohėsisht duke ju falėnderuar mbinjeriut e indirekt izraelit e morrėn.

Ishte administrata e Klintonit qė uli nė tavolina bisedimi dhe u angazhua pėr zgjidhjen e konfliktit palestinezo-izraelit. Erdhi mbinjeriu ndėrseu izraelin ndaj palestinezėve dhe gjithė kjo iu kthye atyre mbrapa. Logjikisht pse tė mirren me qenin qė kafshon, kur munden ti sjellin atij qė e ndėrsenė :biggrin:

Shkurt kėsaj here,mbinjeriu i nihēes u solli amerikanėve tragjedinė e 11 shtatorit, sikur qė do u lėnė nė trashėgim edhe shumė tragjedi tjera nė rast tė vazhdimit tė gjithė asaj politike fatale dhe dėshtuese tė administratės sė tij.

Nė kėtė formė "mbinjeriu" nuk mundet ta luftojė terrorizmin, pikėrisht e kundėrta e forcon dhe e zhvillon kundėr tij, fatkeqėsiht nė radhė tė parė kundėr populli tė tij, i cili bėhet objekt i terrorizmit fal mbinjeriut injorant. Kjo ėshtė mu sikur tė shkosh tė ngacmosh kosheren e bletėve dhe priti pastaj!deri nė vazhdimin tjetėr...

doGzona
22-04-06, 17:42
Gentiani tjeter here me shkronja pake me te medha se mezi e lexova,
shkronjat shume te vogla:biggrin:

Espresso
22-04-06, 20:16
Gentiani

Por, ai Mbinjeriu nuk kishte bere akoma hapat e pare per te ngacmuar gezhojen e bletave?! Mbreteresha e gezhojes kishte bere parapregatitjet qe gjate qeverisjes se Clintonit me duket!?:biggrin:

Gentiani
23-04-06, 15:36
Gentiani tjeter here me shkronja pake me te medha se mezi e lexova,
shkronjat shume te vogla:biggrin:

Admin mi rrit tė lutem shkronjat pak mė shumė ! :tongue:

nga njėri gjysėmkompjuter duket normale, ndėrsa nga tjetri po e vėrej qė qenkan tė vogla.

Espresso, e vazhdoj herėn tjetėr, por nuk po premtoj :tongue: :wink:

Kalt
23-04-06, 20:25
Irani i vendosur tė vazhdojė pasurimin e uraniumit
23-04-2006


Irani thotė se veprimtaria pėr pasurimin e uraniumit ėshtė e pakthyeshme dhe se nuk do tė heqė dorė nga programi i tij bėrthamor. Ky zhvillim vjen vetėm disa ditė para skadimit tė afatit qė Kombet e Bashkuara i kanė vėnė Teheranit pėr tė ndalur pasurimin e uraniumit.
Zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme tė Iranit, Hamid Rezai, thotė se Teherani nuk synon ta ndalė programin e tij tė pasurimit bėrthamor dhe se ėshtė i pėrgatitur tė pėrballet me pasojat. “Ne jemi tė vendosur pėr tė mbrojtur tė drejtat tona. Kėrkimet bėrthamore do tė vazhdojnė dhe ne nuk kemi aspak ndėrmend tė ndalim aktivitetin bėrthamor. Kjo ēėshtje ėshtė tashmė e pakthyeshme”, tha zoti Asafi.
Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė i ka dhėnė Iranit afat deri tė premten pėr pezullimin e programin tė tij pėr pasurimin e uraniumit. Agjencia e OKB-sė pėr Energjinė Bėrthamore ka caktuar 28 prillin si datė pėr raportimin mbi ēėshtjen e Iranit. Irani bėri tė njohur nė fillim tė muajit se ka pasuruar me sukses uranium nė nivelin e nevojshėm pėr pėrdorim nė uzinat bėrthamore.
Vendet perėndimore mendojnė se Irani mund tė jetė duke prodhuar njė bombė atomike, por Teherani thotė se ambiciet e tij bėrthamore kanė synime paqėsore. Asefi u tha gazetarėve nė Teheran se Irani nuk do t’u pėrgjigjet atyre qė ai i cilėsoi kėrcėnime. “Irani nuk do tė heqė dorė nga tė drejtat e tij. Ne jemi tė gatshėm dhe kemi bėrė plane pėr ēdo gjė qė mund tė ndodhė,” tha zoti Asefi.
Shtetet e Bashkuara thonė se duan njė zgjidhje paqėsore tė krizės, por nė tė njėjtėn kohė nuk pranuan tė pėrjashtojnė mundėsinė e pėrdorimit tė forcės ushtarake kundėr Iranit. Vende tė tjera tė pėrfshira nė ēėshtjen e Iranit, si Rusia, Kina dhe Franca, janė kundėr njė zgjidhjeje ushtarake, pėr tė cilėn ata thonė se mund tė ketė pasoja shkatėrrimtare nė rajon dhe nė mbarė botėn.
Zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme iraniane tha se Teherani vazhdon tė jetė duke e diskutuar planin e Rusisė pėr pasurimin e pėrbashkėt tė uraniumit nė Rusi. Zyrtarėt iranianė dhe ata rusė muajin e kaluar bėnė tė ditur atė qė ata e cilėsuan si njė marrėveshje bazė pėr planin, por nuk dhanė hollėsi.VOA

Fshatari
23-04-06, 22:06
Irani i vendosur tė vazhdojė pasurimin e uraniumit
23-04-2006


Irani thotė se veprimtaria pėr pasurimin e uraniumit ėshtė e pakthyeshme dhe se nuk do tė heqė dorė nga programi i tij bėrthamor. Ky zhvillim vjen vetėm disa ditė para skadimit tė afatit qė Kombet e Bashkuara i kanė vėnė Teheranit pėr tė ndalur pasurimin e uraniumit.
Zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme tė Iranit, Hamid Rezai, thotė se Teherani nuk synon ta ndalė programin e tij tė pasurimit bėrthamor dhe se ėshtė i pėrgatitur tė pėrballet me pasojat. “Ne jemi tė vendosur pėr tė mbrojtur tė drejtat tona. Kėrkimet bėrthamore do tė vazhdojnė dhe ne nuk kemi aspak ndėrmend tė ndalim aktivitetin bėrthamor. Kjo ēėshtje ėshtė tashmė e pakthyeshme”, tha zoti Asafi.
Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė i ka dhėnė Iranit afat deri tė premten pėr pezullimin e programin tė tij pėr pasurimin e uraniumit. Agjencia e OKB-sė pėr Energjinė Bėrthamore ka caktuar 28 prillin si datė pėr raportimin mbi ēėshtjen e Iranit. Irani bėri tė njohur nė fillim tė muajit se ka pasuruar me sukses uranium nė nivelin e nevojshėm pėr pėrdorim nė uzinat bėrthamore.
Vendet perėndimore mendojnė se Irani mund tė jetė duke prodhuar njė bombė atomike, por Teherani thotė se ambiciet e tij bėrthamore kanė synime paqėsore. Asefi u tha gazetarėve nė Teheran se Irani nuk do t’u pėrgjigjet atyre qė ai i cilėsoi kėrcėnime. “Irani nuk do tė heqė dorė nga tė drejtat e tij. Ne jemi tė gatshėm dhe kemi bėrė plane pėr ēdo gjė qė mund tė ndodhė,” tha zoti Asefi.
Shtetet e Bashkuara thonė se duan njė zgjidhje paqėsore tė krizės, por nė tė njėjtėn kohė nuk pranuan tė pėrjashtojnė mundėsinė e pėrdorimit tė forcės ushtarake kundėr Iranit. Vende tė tjera tė pėrfshira nė ēėshtjen e Iranit, si Rusia, Kina dhe Franca, janė kundėr njė zgjidhjeje ushtarake, pėr tė cilėn ata thonė se mund tė ketė pasoja shkatėrrimtare nė rajon dhe nė mbarė botėn.
Zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme iraniane tha se Teherani vazhdon tė jetė duke e diskutuar planin e Rusisė pėr pasurimin e pėrbashkėt tė uraniumit nė Rusi. Zyrtarėt iranianė dhe ata rusė muajin e kaluar bėnė tė ditur atė qė ata e cilėsuan si njė marrėveshje bazė pėr planin, por nuk dhanė hollėsi.VOA

Mu bo shumė qejfi qė edhe Zėri i Amerikės paska citue tre vendet aleate tė Iranit : Rusia, Kina, Franca qė mbrojnė Iranin dhe pėrpiqen parreshtur tė gjunjėzojnė Amerikėn e pamposhtur.
Kėtė mendim e shpreha edhe unė nė kėtė temė para dy ditėve.
VOA duhet tė mė paguaj njė dėmshpėrblim tė vockėl se postimi im mbrohej me "copyright"!
Fshatari i varfėr!

Kalt
25-04-06, 13:26
http://www2.dw-world.de/image/art-big-48520.jpg

Ahmadinexhad thotė se Irani do e pėrdorė energjinė atomike vetėm pėr qėllime paqėsore.

Qeveria e Teheranit nuk pret qė KS tė OKB-sė tė vendosė sanksione kundėr Iranit. Pėr kėtė ka pak gjasa, u tha presidenti Mahmud Ahmadinexhad gazetarėve tė hėnėn nė Teheran. Ky organ pati kėrkuar nga Irani qė tė ndėrpresė deri tė premten pasurimin e uraniumit.
Ishte konferenca e dytė ndėrkombėtare e shtypit e Mahmud Ahmadinexhadit, qė kur mori postin e presidentit nė gusht tė vitit tė kaluar. Por ai, qė priti shkarje verbale ose kėrcėnime kundėr perėndimit, u gabua. Kreu i shtetit iranian nė vend tė kėsaj u soll i matur.
Ahmadinexhadi, theksoi karakterin paqėsor tė vendit tė tij dhe se ai nuk ka ē'tė fshehė asgjė. Epoka e ndėrtimit tė bombave atomike ka kaluar, vendit tė tij i intereson vetėm pėrdorimi paqėsor i energjisė bėrthamore. "Ne jemi qė tani njė shtet atomik, por ne do ta pėrdorim teknologjinė tonė atomike vetėm pėr qėllime paqėsore", tha ai. Prandaj ai, Ahmadinexhadi nuk beson qė vendin e tij mund ta presin sanksione pėr shkak tė programit bėrthamor. Edhe aty "dy ose tri vende" qė kanė marrė pozicion veēanėrisht "armiqėsor" kundėr vendit tė tij kanė mjaft forcė arsyejeje pėr tė mos e bėrė kėtė gabim.
KS tė OKB-sė i kishte caktuar Iranit njė afat deri mė 28 prill. Deri atėherė Teherani duhet tė deklarojė se ka hequr dorė nga pasurimi i uraniumit. Kėtė kėrkesė ultimative e refuzoi qė nė fundjavėn e kaluar ministri i jashtėm i vendit, Mottaki. Njėkohėsisht, Irani shpalli se do tė paraqesė tender ndėrkombėtar pėr ndėrtuesit e dy centraleve tė reja atomike. Tė gjitha vendet janė tė ftuara tė marrin pjesė nė tender, tha ambasadori.
Aktualisht Irani po ndėrton me ndihmė ruse njė central atomik nė Busher tė Iranit tė Jugut. Me Rusinė Irani me sa duket ka rėnė dakord parimisht edhe pėr pasurimin e pėrbashkėt tė uraniumit. Tė dyja palėt kanė nėnshkruar njė marrėveshje bazė pėr prodhimin e lėndėve djegėse bėrthamore nė territorin rus, u tha tė shtunėn.
Por njė deklaratė tė ngjashme tė dyja vendet e bėnė edhe nė shkurt. Pėr mė tepėr Ahmadinexhadi lėshoi sinjale tė tjera nė kėtė drejtim: "Rusia ka programin e saj tė pasurimit, ne kemi programin tonė tė pasurimit dhe propozimi rus ėshtė bėrė gjashtė muaj mė parė, kur Irani nuk kishte ende program tė pasurimit", tha Ahmadinexhadi. SHBA dyshojnė se Irani pėrpiqet tė fitojė kohė me kėto manovra diplomatike. Nė fund tė fundit, ky vend po punon me shpejtėsi tė madhe qė ta pasurojė vetė uraniumin. Pėr herė tė parė, shkencėtarėt iranianė e arritėn kėtė dy javė mė parė.
Mbetet e hapur se cilat pasoja mund tė ketė Irani nėse afati i caktuar nga OKB kėtė tė premte kalon. Ahminexhadi nga ana e tij kėrcėnoi si pasojė e grindjes pėr programin e tij atomik se mund tė dalė nga Organizata Ndėrkombėtare e Energjisė Bėrthamore. "Ēfarė na sollėn mė shumė se 30 vjet anėtarėsi nė kėtė organizatė", pyeti ai.
Rusia dhe Kina i refuzojnė masat ndėshkimore ndaj Iranit. Dhe kėtyre dy fuqive me tė drejtė vetoje u qe drejtuar nė radhė tė parė konferenca e sotme jo e zakonshme harmonike e shtypit.

Gunar Köhne

Deutsche Welle ne gjuhen shqipe

Kalt
25-04-06, 19:49
Ajatollahu Ali Khamenei: Irani mund tė ndihmojė me teknologji bėrthamore vende tė tjera
25-04-2006


Udhėheqėsi suprem i Iranit, Ajatollahu Ali Khamenei, tha se vendi i tij ėshtė i gatshėm tė ndihmojė me teknologji bėrthamore edhe vende tė tjera. Gjatė njė takimi me Presidentin e Sudanit Omar al-Bashir, ai tha se Irani ėshtė i pėrgatitur tė ndihmojė me njohuri, pėrvojė dhe teknologji.
Ndėrkohė, pėrfaqėsusi kryesor i Iranit pėr programin bėrthamor, Ali Larixhani tha se Irani do tė ndėrpresė bashkėpunimin me agjencinė bėrthamore tė OKB-sė, nė se Kėshilli i Sigurimit vendos sanksione. Pėrfaqėsuesi iranian tha gjithashtu se Irani do t’i fshehė objektet bėrthamore nė rast tė njė sulmi ushtarak.
Komentet e tij u bėnė tė martėn, tri ditė para mbarimit tė afatit qė Kėshilli i Sigurimit i ka vėnė kėtij vendi pėr tė ndaluar pasurimin e uraniumit. Ambasadori amerikan nė OKB, tha se Kėshilli i Sigurimit ka nė plan tė shqyrtojė njė rezolutė, qė do t’i kėrkonte ligjėrisht Iranit tė respektonte kėrkesat e komunitetit ndėrkombėtar. Por dy vende tė pėrhershme tė Kėshillit, Kina dhe Rusia, janė shprehur kundėr kėsaj mase.

VOA

Kalt
25-04-06, 19:52
Rajs: Shtetet e Bashkuara tė shqetėsuara rreth kėrcėnimit iranian
25-04-2006


Sekretarja amerikane e Shtetit Kondoliza Rajs tha se Shtetet e Bashkuara janė tė shqetėsuara rreth kėrcėnimit tė Iranit pėr t’u dhėnė edhe tė tjerėve teknologjinė e tij bėrthamore.
Dhėnia e informacionit tė tjerėve, tha ajo, ėshtė njė element tjetėr qė i shtohet shqetėsimeve ekzistuese tė komunitetit ndėrkombėtar rreth faktit nė se Irani zotėron apo jo teknologjinė e duhur pėr armė bėrthamore.
Zonja Rajs tha sot se duke kėrcėnuar tė ndėrpresė bashkėpunimin me Agjencinė e OKB-sė pėr Energjinė Atomike, Irani po izolon veten edhe mė tej. Uashingtoni, tha Sekretarja e Shtetit, preferon gjetjen e njė zgjidhjeje diplomatike pėr mosmarrėveshjen bėrthamore me Iranin.VOA

Kalt
28-04-06, 16:36
28-03-2006

Pak para pėrfundimit tė ultimatumit tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara ambasadori iranian pranė OKB-sė, Xhavad Sarif, ka ritheksuar qėndrimin e qeverisė sė tij.
Irani nuk do tė heqė dorė nga pasurimi i uraniumit, sepse programi u sherben vetem qėllimeve paqesore, tha Sarif nė Nju Jork. Forumi mė i lartė i OKB-sė i ka vendosur qeverisė nė Teheran njė afat deri sot, pėr tė nderprerė punimet pėr pasurimin e uraniumit.
Presidenti iranian Mahmud Ahmadinexhad u shpreh, se Irani mund tė bėhet sė shpejti "superfuqi". Mediet shtetėrore e citojnė presidentin me fjalėt: "Shfrytėzimi me sukses i energjisė bėrthamore nga Irani ėshtė aq i rėndėsishėm saqė mund tė ndryshojė barazpeshėn nė botė."

VOA

Kalt
28-04-06, 16:47
El Baradei paraqet raportin pėr Iranin
http://www.bbc.co.uk/f/t.gifhttp://www.bbc.co.uk/worldservice/images/2006/04/20060414050042baradei-larijani-2.jpg
Raporti nuk pritet tė jetė pozitiv pėr Iranin Drejtori i Agjensisė Bėrthamore tė Kombeve tė Bashkuara, Mohamed el Baradei, do tė nxjerrė tė premten njė raport pėr Iranin.
Nė kėtė raport ai analizon nėse Irani i ėshtė pėrmbajtur afatit tė Kėshillit tė Sigurimit pėr tė pezulluar programin e pasurimit tė uraniumit.
Ka pak gjasa qė raporti tė jetė pozitiv po tė merren parasysh deklaratat e fundit tė udhėheqėsve iranianė.
Tė entjen presidenti iranian, Mahmud Ahmadinexhad, tha se vendi i tij do tė vazhdonte me kėtė program pavarėsisht nga presioni nga jashtė.
Zyrtarisht diplomatėt nė selinė e Kombeve tė Bashkuara nė Nju Jork thonė se do tė lexojnė raportin e Mohamed el-Baredeit pėrpara se tė veprojnė.
Por pasi Irani deklaroi se po shpėrfill vendimin e Kombeve tė Bashkuara dhe po bėn pasurim tė uraniumit nė shkallė tė ulėt, Kėshilli i Sigurimit ka filluar diskutime jozyrtare pėr hapat qė duhet tė hedhė.
Franca, Britania dhe Shtetet e Bashkuara janė nė favor tė njė rezolute tė re nė pėrputhje me Kapitullin VII tė Traktatit tė Kombeve tė Bashkuara. Ajo e bėn thirrjen e mėparshme qė Irani tė pezullojė pasurimin e uranimit ligjėrisht tė detyrueshme.
Mirėpo Rusia dhe Kina nuk i pėlqejnė rezolutat e Kapitullit VII, sepse ato i hapin rrugė sanksioneve apo ndėrhyrjes ushtarake.
Pėr tė marrė votėn e kėtyre dy vendeve apo pėr t'i bindur ato qė, tė paktėn, tė abstenojnė, Shtetet e Bashkuara dhe aleatėt e tyre evropianė duhet t'i sigurojnė ato se kjo rezolutė nuk do tė ēojė nė njė pushtim tjetėr.
Ambasadori iranian nė Kombet e Bashkuara ka thėnė se Teherani nuk do ta zbatojė njė rezolutė tė re qė mund tė miratojė Kėshilli i Sigurimit sepse programi i tij bėrthamor ėshtė pėr qėllime paqėsore.
http://www.bbc.co.uk/f/t.gifhttp://www.bbc.co.uk/worldservice/images/2006/04/20060412180912rice.jpg
SHBA kėrkon besueshmėri nė Kėshillin e Sigurimit
Sekretarja amerikane e shtetit, Condoleezza Rice, ka thėnė se besueshmėria e Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara do tė vihet nė provė me mėnyrėn se si do tė trajtohet programi bėrthamor i Iranit.
"Kėshilli i Sigurimit, sigurisht, duhet tė veprojė nė mėnyrė qė tė jetė i besueshėm. Ai ėshtė indistutioni mė i rėndėsishėm pėr ruajtjen e paqes, stabilitetit dhe sigurisė dhe nuk mund tė lejojė qė fjala dhe vullneti i tij tė shpėrfillet nga njė vend anėtar" tha zonja Rice.
Ajo e bėri kėtė koment gjatė njė takimi jozyrtar tė ministrave tė jashtėm tė NATO-s nė Sofie tė Bullgarisė.

BBC

Kalt
28-04-06, 20:55
Kėshilli i Sigurimit merr raportin mbi ēėshtjen bėrthamore tė Iranit
28-04-2006


Agjencia Ndėrkombėtare pėr Energjinė Atomike deklaroi se Irani nuk e ka respektuar afatin e vėnė nga Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė pėr tė pezulluar pasurimin e uraniumit.
Deklarata pėrfshihet nė njė raport tė Agjencisė qė iu paraqit sot Kėshillit tė Sigurimit. Nė tė bėhet thirrje pėr masa transparence shtesė pėr sa i pėrket programit bėrthamor tė Iranit nė mėnyrė qė tė vėrtetohen pėrmasat dhe natyra e programit iranian tė pasurimit tė uraniumit. Agjencia Ndėrkombėtare pėr Energjinė Atomike tha se boshllėqet nė pranimin e programit bėrthamor vazhdojnė tė pėrbėjnė shqetėsim.
Nė Shtėpinė e Bardhė, presidenti Bush tha se raporti ėshtė njė deklaratė e rėndėsishme dhe se bota ėshtė e bashkuar dhe e shqetėsuar lidhur me veprimtaritė e Iranit. Nė Kombet e Bashkuara, ambasadori amerikan, John Bolton tha se veprimtaritė e Iranit pėrbėjnė njė kėrcėnim pėr paqen dhe sigurinė ndėrkombėtare. Ai tha pėrsėri se Shtetet e Bashkuara po pėrpiqen pėr njė rezolutė me fuqi ligjore, ku tė kėrkohet qė Irani tė pezullojė pasurimin e uraniumit.
Rezoluta e ashtuquajtur e Kapitullit 7, do tė hapte rrugėn pėr masa tė mundėshme ndėshkuese ndaj Iranit dhe do ta linte derėn hapur pėr veprime tė mundėshme ushtarake nė tė ardhmen. Anėtarėt e Pėrhershėm tė Kėshillit tė Sigurimit, Rusia dhe Kina janė shprehur kundėr sanksioneve.
Megjithė trysninė ndėrkombėtare, Irani ngul kėmbė se nuk do tė heqė dorė nga programi i tij bėrthamor, pėr tė cilin Teherani thotė se ka synime paqėsore. Shtetet e Bashkuara e akuzojnė Iranin se pėrpiqet tė prodhojė armė bėrthamoreVOA

Kalt
29-04-06, 18:40
Irani gati pėr kthim me kushte tė inspektimeve
29-04-2006


Njė zyrtar i Iranit tha se Teherani ėshtė gati pėr njė kthim me kushte nė ato qė i quajti inspektime tė bezdisshme bėrthamore, por pasurimi i uraniumit do tė vazhdojė.
Mohammad Saidi, zėvendės drejtor i Organizatės pėr Energjinė Bėrthamore tė Iranit tha sot nė televizionin shtetėror se Teherani mund tė lejojė inspektime me paralajmėrim, nėse Kėshilli i Sigurimit heq dorė nga shqyrtimi i ēėshtjes dhe ia kthen atė Agjencisė Ndėrkombėtare pėr Energjinė Atomike.
Irani i ndaloi inspektime tė tilla nė muajin shkurt kur ēėshtja iu referua Kėshillit tė Sigurimit pėr sanksione tė mundėshme. Njė njė raport qė kjo agjenci i paraqiti dje Kėshillit ė Sigurimit, thuhej se Teherani nuk ka qėnė i hapur rreth aktivitetit tė tij bėrthamor. Irani thotė se synimet e tij janė paqėsore por vendet perėndimore ngulin kėmbė se Teherani ka pėr qėllim tė prodhojė armė bėrthamore.
Ministrat e Jashtėm tė pesė vendeve anėtare tė pėrhershme tė Kėshilli tė Sigurimit plus Gjermaninė do tė takohen mė 9 maj pėr tė diskutuar mbi programin bėrthamor tė IranitVOA

Espresso
29-04-06, 21:05
Irani gati pėr kthim me kushte tė inspektimeve
29-04-2006


Njė zyrtar i Iranit tha se Teherani ėshtė gati pėr njė kthim me kushte nė ato qė i quajti inspektime tė bezdisshme bėrthamore, por pasurimi i uraniumit do tė vazhdojė.
Mohammad Saidi, zėvendės drejtor i Organizatės pėr Energjinė Bėrthamore tė Iranit tha sot nė televizionin shtetėror se Teherani mund tė lejojė inspektime me paralajmėrim, nėse Kėshilli i Sigurimit heq dorė nga shqyrtimi i ēėshtjes dhe ia kthen atė Agjencisė Ndėrkombėtare pėr Energjinė Atomike.
Irani i ndaloi inspektime tė tilla nė muajin shkurt kur ēėshtja iu referua Kėshillit tė Sigurimit pėr sanksione tė mundėshme. Njė njė raport qė kjo agjenci i paraqiti dje Kėshillit ė Sigurimit, thuhej se Teherani nuk ka qėnė i hapur rreth aktivitetit tė tij bėrthamor. Irani thotė se synimet e tij janė paqėsore por vendet perėndimore ngulin kėmbė se Teherani ka pėr qėllim tė prodhojė armė bėrthamore.
Ministrat e Jashtėm tė pesė vendeve anėtare tė pėrhershme tė Kėshilli tė Sigurimit plus Gjermaninė do tė takohen mė 9 maj pėr tė diskutuar mbi programin bėrthamor tė IranitVOA

Nje manover tjeter sikurse bente edhe Sadami. Asgje e re. :cool:

Kalt
29-04-06, 21:40
MOSKĖ
Ministri i jashtėm i Rusisė Sergei Lavrov i ka thėnė sot homologut iranian Manoucher Mottaki se Irani duhet ta ndalė pasurimin e uraniumit dhe tė sigurojė bashkėpunim tė plotė me Agjencinė Ndėrkombėtare pėr Energji Bėrthamore.
Nė njė bisedė telefonike me ministrin iranian, Lavrov ka ripėrsėritur se ekziston "nevojė urgjente" qė Irani tė ndėrmarrė hapa konkretė pėr tė rivendosur besimin ndėrkombėtar.
Nė raportin e paraqitur dje nė Kėshillin e Sigurimit, agjencia e Kombeve tė Bashkuara tha se Irani nuk i pėrfilli kėrkesat pėr tė ndėrprerė pasurimin e uraniumit.
Shtetet e Bashkuara thanė se do tė kėrkojnė rezolutė e cila do tė bėjė ligjėrisht tė detyrueshme, ēdo kėrkesė mbi Teheranin ose pėrdorimin e mundshėm tė forcės ushtarake.
Rusia dhe Kina e kundėrshtuan njė hap tė tillė.

Radio Free Europe
29 Prill 2006

Reana
30-04-06, 03:12
Cfare katastrofe diplomatike!!!
Irani ka probleme te medha dhe per te gjithe ata qe lexojne ndonje gje te vlefshme, e kane te qarte se ne Iran pjesa dermuese e popullit eshte rini nen moshen 30 vjecare e etur per ndryshime liberale e prosperuese, perderisa Qeverine e kontrollon Keshilli konzervativ i pleqeve klerike religjioz, qe eshte ne SHFAROSJE e siper natyrale!!!
Ahmedin Nexhad, kryetari i "ri" iranian nuk e ka perkrahjen e shumices se popullit iranian, por meqe Irani nuk eshte demokraci, ky kopuk ka ardhur ne pushtet permes fuqise se konzervativeve qe jane nje grusht i vogel njerezish, ne krahasim me shumicen qe kerkon ndryshime radikale ne shoqerine Iraninane, por fatekqesisht ky grusht i vogel prapanik kontrollon shumicen e Institucioneve ne shtetin e Iranit.

Nderhyrja perendimore per eliminim e armeve jo-konvecionale ne Iran, propaganda e klerikeve religjioz konzervativ Iranian se gjoja nderhyrja e perendimit nuk behet per armet nukleare po per te perndjekur fetaret musliman, eshte DHURATA me e madhe qe Bushi dhe analfabetet tjere te diplomacise nderkombtare, mund ti ofrojne Nexhadit dhe qeverise se tij, per perforcimin e pozites se konzervativeve dhe per te perforcuar autoritetin/perkrahjen e tyre ne Iran, dhe per rritjen e setimenteve anti-perendimore dhe radikalizminin e elementeve ektremiste islamiste.

Njekohesisht, intervenimi nga jashte do te bashkonte ektremistet e te dy paleve (Suni dhe Shia) ne lufte kunder lirive njerezore te te gjithe njerezve, pa dallim feje!!!

Mekat i madh qe ne te gjitha anet e kesaj Bote me diplomaci/politike, jane duke u marre kungujt e bafshqes se Rasimit, pijanecet, ngelanet, smirezinjte, shpirtzinjte, marroqet, etj, etj...:mad:


DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER C'DO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!

Reana
30-04-06, 03:30
Nje manover tjeter sikurse bente edhe Sadami. Asgje e re. :cool:

Manover apo jo....Ku jane armet nukleare te Sadamit???
I ke gjetur ti ndoshta, sepse gjithe ajo prezence nderkombtare ne Irak, nuk i kane gjetur akoma!!!

te jemi te sinqerte per faktin se nderhyrja amerikane ne Irak eshte nje katstrofe e llojit te vecante; nga nje shtet me Z-E-R-O tolerance ndaj ekstremizmit islamist, Iraku eshte shendrruar ne zone per krijimin dhe zhvillimin e lire te fundamentalizmit dhe terrorizmit islamik(nga raporti i fundit i CIA-s mbi situaten ne Irak)!!!
Ky eshte DESHTIM katastrofal, i politikes nderkombtare!!!

Tash Iraku ka aq shume ektremiste, saqe lirisht mund te filloje biznesin me te ri te vendit, eksportimin e ekstremisteve ne vende tjera...
Interesant qe asnje vend arab nuk po proteston per situaten atje-perkundrazi jane fort te knaqur me REZULTATIN!!! nga nje vend me qeveri sekulare, Iraku eshte shendrruar ne diktature religjioze, ku mullat e hoxhollaret "udheheqin" shtetin!!!
Ky eshte "suksesi" i Bushit, e si duket i ka mbet meraku perseri t'ia bej qefin ketyre pisave te Arabise saudite, sepse ata jane te paret qe jane kunder Iranit si fuqi regjionale...


DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER C'DO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!

Arb
30-04-06, 08:11
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER C'DO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!

Cka ka kjo te baj me Kombetaren e Futbollit te Iranit?

Espresso
30-04-06, 14:36
Manover apo jo....Ku jane armet nukleare te Sadamit???
I ke gjetur ti ndoshta, sepse gjithe ajo prezence nderkombtare ne Irak, nuk i kane gjetur akoma!!!

te jemi te sinqerte per faktin se nderhyrja amerikane ne Irak eshte nje katstrofe e llojit te vecante; nga nje shtet me Z-E-R-O tolerance ndaj ekstremizmit islamist, Iraku eshte shendrruar ne zone per krijimin dhe zhvillimin e lire te fundamentalizmit dhe terrorizmit islamik(nga raporti i fundit i CIA-s mbi situaten ne Irak)!!!
Ky eshte DESHTIM katastrofal, i politikes nderkombtare!!!

Tash Iraku ka aq shume ektremiste, saqe lirisht mund te filloje biznesin me te ri te vendit, eksportimin e ekstremisteve ne vende tjera...
Interesant qe asnje vend arab nuk po proteston per situaten atje-perkundrazi jane fort te knaqur me REZULTATIN!!! nga nje vend me qeveri sekulare, Iraku eshte shendrruar ne diktature religjioze, ku mullat e hoxhollaret "udheheqin" shtetin!!!
Ky eshte "suksesi" i Bushit, e si duket i ka mbet meraku perseri t'ia bej qefin ketyre pisave te Arabise saudite, sepse ata jane te paret qe jane kunder Iranit si fuqi regjionale...


DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER C'DO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!

O gajret bre Reana mos mu turr mua ashtu se nuk kame faj une,qy!!!!:rolleyes: E dime se cka dhe tek ka gjetur USA ne Irak...asgje te rendesishme. Do thase me plehra kimike. Edhe ata veht e dinin qe ska arme berthamore ne Irak, sepse qe nga lufta e pare e gjirit persik dhe sanksionet e vazhdueshme ndaj Irakut, irakianet nuk kane mundur te bejne ripertritjen e energjise berthamore per zhvillimin e armeve berthamore dhe deri vone kane qene edhe nen mbikqyrje te inspektoreve nderkombetar. Qeshtja e programit berthamor me Iranin eshte pak me ndryshe, loqkamane!!:biggrin: Po mire atehre, pse nuk i lejon Ahmadinexhadi ispektoret e huaj, meqe ate program te energjise berthamore e paska per ceshtje civile? Pse atehere te kete frike nga te huajt? Kete e bejne vetem ata qe kane "mizen nen kapuq"!:biggrin:

Tfala nga Espresso :wink:

Espresso
30-04-06, 14:37
Harrova te ceki qe me pjesen tjeter te shkrimit tend pajtohem teresisht.

Reana
30-04-06, 16:41
O gajret bre Reana mos mu turr mua ashtu se nuk kame faj une,qy!!!!:rolleyes::biggrin: Mos u frikeso!!! Ishte vetem mendimi im:wink: ....

Kalt
01-05-06, 13:53
Sekretarja Rajs e akuzon Iranin se po “luan lojėra” lidhur me programin bėrthamor
30-04-2006


Sekretarja amerikane e shtetit Kondoliza Rajs akuzon Iranin se po “luan lojėra” nė mosmarrėveshjet me komunitetin ndėrkombėtar pėr programin e tij bėrthamor.
Zonja Rajs i bėri komentet sot nė televizionin amerikan. Ajo tha se Teherani duhet tė ndalė tė gjitha veprimtaritė pėr pasurimin e uraniumit, siē ėshtė kėrkuar nga Kėshilli i Sigurimit. Ajo i bėri gjithashtu thirrje Iranit tė tregohet i sinqertė dhe t’u pėrgjigjet njė sėrė shqetėsimesh ndėrkombėtare rreth programit tė tij bėrthamor.
Nė Teheran, zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtėme tha se Irani dėshiron ta zgjidhė krizėn bėrthamore me negociata. Por ai shtoi se kėrkesat perėndimore qė Teherani tė pezullojė pasurimin e uraniumit nuk janė mė nė planet e Iranit. Zėdhėnėsi tha gjithashtu se Irani ėshtė i gatshėm pėr bisedime tė reja me Bashkimin Evropian nėse diplomatėt perėndimorė u japin fund kėrcėnimeve pėr tė vendosur sanksione.
Irani kėrcėnon pėr masa radikale nėse Kėshilli i Sigurimit vendos sanksione ndaj tij
Irani po i vazhdon pėrpjekjet pėr shmangien e masave nga ana e bashkėsisė ndėrkombėtare mbi programin e tij bėrthamor, duke kombinuar premtimet pėr bashkėpunim me zotimet se nuk do tė tėrhiqet kurrė nga ambiciet e veta. Zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme, Hamid Riza Asefi, u tha gazetarėve se Irani ėshtė i hapur pėr dialog, por tha se vendosja e sanksioneve do tė provokonte njė pėrgjigje tė ashpėr.
“Nėse Kėshilli i Sigurimit i OKBs- e diskuton ēėshtjen e Iranit dhe merr vendim kundėr nesh, ne do tė mbajmė tė hapura tė gjitha alternativat, tha zėdhėnėsi. Kjo do tė thotė se nėse vendimi i tyre do tė jetė radikal, reagimi i Iranit do tė jetė radikal; nėse do tė jetė i arėsyeshėm, atėherė, vendimet tona do tė jenė tė arsyeshme”, tha zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme iraniane.
Agjencia e Kombeve tė Bashkuara pėr Energjinė Bėrthamore raportoi dje para Kėshillit tė Sigurimit se Irani nuk ka pėrmbushur kėrkesat e Kėshillit tė Sigurimit pėr ndalimin e programit tė tij tė pasurimit tė materialeve bėrthamore. Irani thotė se ka arritur tė pasurojė uranium nė cilėsinė e duhur pėr centralet elektrike bėrthamore dhe ngul kėmbė qė ky proces ėshtė i pakthyeshėm.
Teherani thotė se bashkėsia ndėrkombėtare duhet ta trajtojė Iranin si njė fuqi bėrthamore. Vendet perėndimore besojnė se Teherani mund tė jetė duke punuar pėr prodhimin e njė bombe bėrthamore. Udhėheqėsit iranianė e kanė mohuar kėtė pretendim dhe thonė se ambiciet e tyre bėrthamore janė paqėsore. Shtetet e Bashkuara, Franca dhe Britania duan qė Kėshilli i Sigurimit t’i kėrkojė zyrtarisht Iranit tė pezullojė veprimtaritė pėr pasurimin e lėndėve radioaktive.
Njė vendim i tillė do tė pėrgatiste terrenin pėr sanksione, nėse Irani vazhdon tė mos pėrmbushė kėrkesat. Por dy vende tė tjera me tė drejtė vetoje nė Kėshillin e Sigurimit, Rusia dhe Kina, janė pėr vazhdimin e pėrpjekjeve diplomatike. Irani ka bėrė disa pėrpjekje qė ēėshtja e tij t’i kthehet Agjencisė Ndėrkombėtare pėr Energjinė Atomike.
Sot Irani tha se ėshtė gati ta lejojė agjencinė tė rifillojė inspektime pa paralajmėrim, nė uzinat e tij bėrthamore.
“Nė se agjencia dhe Kėshilli i Sigurimit angazhohen ta trajtojnė kėtė ēėshtje vetėm pėrmes kėsaj agjencie, Teherani ėshtė i gatshėm pėr bashkėpunim maksimal”.
Duke folur nė Pakistan, Zėvendės-ministri iranian i Naftės tha se dyshon qė Kėshilli i Sigurimit tė vendosė sanksione ndaj Iranit, sepse kjo do tė rriste ēmimet e naftės. Irani zotėron 10 pėr qind tė rezervave tė njohura tė naftės nė botė dhe ėshtė prodhuesi i dytė nė Organizatėn e Vendeve Exportuese tė Naftės – OPEC.
Ministrat e jashtėm tė pesė vendeve tė Kėshillit tė Sigurimit plus Gjermania kanė nė plan tė takohen brenda javės sė ardhshme nė New York pėr tė diskutuar mbi njė vendim tė ardhshėm pėr Iranin.Zeri i Amerikes

Kalt
01-05-06, 20:37
TEHERAN

Irani ka hedhur poshtė akuzat e Bagdadit se ushtarėt iranianė kanė hedhur predha nė pozicionet kurde nė kufi me Irakun. Ministria e mbrojtjes e Irakut mbrėmė ka akuzuar forcat iraniane se nė luftimet kundėr kryengritėsve kurdė, kanė hedhur predha nė territorin irakian, pėr herė tė dytė nė 10 ditėt e fundit. Raportohet se kryengritėsit kurdė, qė veprojnė nga territori i Irakut, kanė ndėrmarrė disa sulme kundėr ushtrisė kufitare tė Iranit gjatė javėve tė fundit.

Radio Free Europe
01 Maj 2006

SPARTAKU
01-05-06, 23:14
TEHERAN

Irani ka hedhur poshtė akuzat e Bagdadit se ushtarėt iranianė kanė hedhur predha nė pozicionet kurde nė kufi me Irakun. Ministria e mbrojtjes e Irakut mbrėmė ka akuzuar forcat iraniane se nė luftimet kundėr kryengritėsve kurdė, kanė hedhur predha nė territorin irakian, pėr herė tė dytė nė 10 ditėt e fundit. Raportohet se kryengritėsit kurdė, qė veprojnė nga territori i Irakut, kanė ndėrmarrė disa sulme kundėr ushtrisė kufitare tė Iranit gjatė javėve tė fundit.

Radio Free Europe
01 Maj 2006

Qeshtu ja shtjen fitilin Bushi ai me shti gishtin ne oqean atlantik e trumbullon e le ma nji vend si menxi presin me kersit dika e me nis luften nder veti kurd e shit e synit e ku me dijt sa pishta asht ne at vend.

Ai jau sshtjen fitilin ni her mir i kall nder veti e pastaj ju shet arm mir te dy parve e vet ne terun.

Reana
02-05-06, 04:32
Qeshtu ja shtjen fitilin Bushi ai me shti gishtin ne oqean atlantik e trumbullon e le ma nji vend si menxi presin me kersit dika e me nis luften nder veti kurd e shit e synit e ku me dijt sa pishta asht ne at vend.

Ai jau sshtjen fitilin ni her mir i kall nder veti e pastaj ju shet arm mir te dy parve e vet ne terun.

Mbreteresha Elizabete I, e cila sundoi Agline me se 40 vite, e cila asokohe e shendrroi Agline ne mbreterine me perparimtare, me te zhvilluar ekonomikisht dhe fuqine e pare Evropiane, mundi Spanjen, ua bleu te gjitha kolonite fuqive tjera Evropiane ne kontinentin e Amerikes, citohet te kete thene, dhe te kete ndjekur si parim gjate gjysem shekulli sundimi "Nuk i dua lufterat, sepse ASKUSH nuk mund ta parashikoje menyren/formen e perfundimit te tyre".

E duke iu referuar shkrimit tend Spartaku, kur i fut fitilin dikujt/dickase nganjehere mundesh te kapercehesh prej zjarrit edhe vete, dhe nuk dihet perfundimi kurr.

Zjarri/lufta/agresioni, do te duhej te jene forma te tejkaluara ne shoqerine/Boten moderne, ose se paku OPCIONI i fundit per zgjidhjen e problemeve, asesi menyra konstante e trajtimit te problemeve (qe eshte karakteristike e shoqerive/qenieve primitive)!!!

Kjo '"bukuroshja" bashke me kete "bukuroshin" e ketij tregimi palidhje, shume pune me te vlefshme do te benin po te intervenonin ne finalizminin e procesit te pavaresise se Kosoves, perfundimin e krizes se refugjateve ne Darfur (Sudan), te siguronin ushqime per gjithe ata femije qe po vdesin atje, sesa ti ndezin "fitilat e llames"....


DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER C'DO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!:cool:

Kalt
02-05-06, 11:39
Iraku akuzon Iranin pėr sulm ndaj zonės kurde ne verilindje tė vendit
01-05-2006


Ministria irakiane e Mbrojtjes thotė se forcat iraniane goditėn me artileri pozicionet e kryengritėsve kurdė nė veri-lindje tė Irakut. Dėshmitarėt thonė se ėshtė i dyti sulm i kėtij lloji brenda 10 ditėsh.
Nė njė deklaratė tė kėsaj ministrie qė doli tė dielėn, thuhej se forcat iraniane hapėn zjarr ndaj nė zona tė provincės Sulmaniyah tė Irakut qė mbahej nėn kontrollin e Partisė sė Punėtorėve tė Kurdistanit qė ka luftuar kundėr Turqisė qė nė vitet 1980. Ky grup ka lidhje me njė fraksion kurd qė lufton kundėr Iranit.
Sipas deklaratės irakiane goditjet vazhduan pėr 24 orė. Dėshmitarėt i thanė Zėrit tė Amerikės se edhe tė hėnėn nė mėngjes u hap zjarr. Qindra njerėz kanė shkuar nė zona mė tė sigurta. Dėshmitarėt thonė se zjarri i artilerisė vazhdoi deri nė pesė kilometra brenda territorit irakian.
Zyrtarėt kurdė thonė se Irani ndėrmorri njė sulm tė ngjashėm nė tė njėjtėn zonė mė 21 prill. Teherani as nuk i ka konfirmuar, as nuk i ka mohuar njoftimet.


VOA

Kalt
02-05-06, 17:44
PARIS

Nėnsekretari amerikan i shtetit Nicholas Burns tha se pret qė negociatat e vendeve evropiane me Iranin, lidhur me programin e tij bėrthamor, tė ēojnė nė njė vendim qė lejon vendosjen e sanksioneve, nėse Teherani nuk ndalon pasurimin e uraniumit. Deklarata e Burns vjen ndėrsa pritet qė pėrfaqėsuesit e pesė vendeve anėtare tė pėrhershme nė Kėshillin e Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara plus Gjermaninė, diskutojnė sot nė Paris krizėn e programeve bėrthamore tė Iranit.
Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Franca mbėshtesin masa mė tė ashpra ndaj Iranit nė mėnyrė qė Teherani t'i japė fund pasurimit tė uraniumit. Por Rusia dhe Kina nga ana tjetėr kundėrshtojnė masa tė tilla. Ministri i jashtėm i Iranit ka deklaruar se Rusia dhe Kina e kanė informuar zyrtarisht, se nuk do mbėshtesin sanksionet apo ndėrhyrjen ushtarake kundėr Iranit.

Radio Free Europe

Kalt
03-05-06, 19:43
TEHERAN

Zyrtari i lartė iranian Gholamreza Aghazadeh tha se Irani e ka pasuruar uraniumin deri nė shkallėn 4.8%.
Uraniumi i pasuruar prej 3.5% deri 5% shfrytėzohet si lėndė djegėse pėr reaktorėt bėrthamorė, por nėse pasurohet nė masėn mbi 90%, mund tė pėrdoret pėr armė bėrthamore.
Aghazadeh tha se Irani nuk ka pėr qėllim tė pasurojė uraniumin mbi shkallėn 5%.

Radio Free Europe

Kalt
04-05-06, 10:10
New York

Franca dhe Britania e Madhe ne pajtim edhe me SHBA-te e derguan nje projektrezolute per Iranin ne Keshillin e Sigurimit, ku kerkohet nga Irani te heq dore nga pasurimi i uranit. Nese Therani nuk e bene kete atehere Keshilli i Sigurimit do te ndermarre masa tjera.
Programi atomik iranian paraqet kercenim per paqen dhe sigurine ne bote, thuhet ne kete projektrezolute.
Ambasadori amerikan ne OKB Xhon Balton, ka thene, se shpreson se ne Keshillin e Sigurimit do te arrihet nje pajtim rreth projektrezolutes ne fjale.
Ambasadoret e Rusise dhe Kines jane shprehur skeptik. Te dyja palet refuzojne vendosjen e sanksioneve kunder Iranit.

Deutsche Welle
04 Maj 2006

Kalt
05-05-06, 09:23
Ambasadori iranian nė OKB, Javad Zarif u tha gazetarėve nė Nju-Jork se projekt-rezoluta tregonte se vendet perėndimore kėrkonin tė krijonin njė atmosferė tensioni.
"Mendoj se Irani e ka bėrė shumė tė qartė se ne jemi tė pėrgatitur tė ecim pėrpara me masat e transparencės. Irani ėshtė i pėrgatitur pėr njė zgjidhje tė negociuar, por gjithnjė e kemi bėrė shumė tė qartė se Irani nuk reagon mirė para kėrcėnimit dhe kjo rezolutė tregon synimin e atyre qė e kanė pėrgatitur pėr tė krijuar njė krizė atje ku nuk nevojitet njė krizė, pėr tė krijuar njė atmosferė tensioni pėr tė cilin rajoni ynė nuk ka nevojė dhe kjo mund tė shmanget duke lejuar vazhdimin e diskutimeve tė serioze, tė arsyeshme dhe tė qeta."
Rusia dhe Kina kanė shprehur tashmė rezervat e tyre pėr projekt-rezolutėn, sepse ngre mundėsinė e sanksioneve, madje edhe tė veprimit ushtarak kundėr Iranit si njė masė e fundit.


BBC
05 Maj 2006

Kalt
08-05-06, 16:03
Rusia dhe Kina vazhdojnė tė jenė edhe mė tej nė mėnyrė strikte kundėr sanksioneve ndaj Iranit. Sot nė mbrėmje do tė takohen nė Nju Jork ministrat e jashtėm tė pesė fuqive me tė drejtė vetoje dhe Gjermanisė, pėr tė diskutuar sėrish pėr Iranin
"Besoj se ėshtė shumė e rėndėsishme - dhe ky kuptim i punėve na transmetohet nga tė gjitha palėt, madje edhe nga Rusia, qė tė bėhet gjithēka e mundur, pėr t'ia bėrė tė pamundur Iranit posedimin e armėve bėrthamore."
Anglia, Franca dhe SHBA bėnė nė kuadėr tė KS tė OKB-sė tė gjitha pėrpjekjet pėr ta bėrė projektrezolutėn qė ėshtė nė tryezė njė rezolutė. Dhe kjo para takimit tė sotėm tė ministrave tė jashtėm tė pesė anėtarėve tė pėrhershėm tė KS tė OKB-sė dhe Gjermanisė nė Nju Jork. Detyra pėr KS nė kėtė mėnyrė konsiderohej e formuluar:
"Detyra jonė nė dhomėn e makinave ėshtė ta pėrgatisim ēėshtjen, nė mėnyrė qė ata nė urė tė mund tė shohim mė tej", thotė ambasadori amerikan nė OKB, Xhon Bolton. Por edhe njė takim jozyrtar i 15 anėtarėve tė KS tė OKB-sė nuk solli rezultate. Kina dhe Rusia janė edhe mė tej nė mėnyrė strikte kundėr njė rezolute, ku tė pėrmendet kapitulli VII. Me kėtė, edhe nėse nė tekst nuk thuhet shprehimisht, do tė hapej rruga pėr vendosjen e sanksioneve. Dhe ato mund tė pėrfshijnė qė nga bllokadat ekonomike deri nė ndėrhyrje ushtarake.
Hendeku nė moment duket i pakapėrcyeshėm, kėshtu qė nė Nju Jork tani mund tė vėzhgosh aktualisht diplomacinė nė format e saja mė tė bukura. Njė takim pason tjetrin dhe mė pas tė gjitha palėt e sigurojnė njėra-tjetrėn se kanė zhvilluar biseda tė mira.
Ambasadori rus nė OKB, Vitalij Curkin shprehet: "Patėm diskutime tė mira, pėr tė parė edhe njėherė mė me vėmendje se pėrse bėhet fjalė nė kėtė rezolutė.
Sa pėr kujtesė: Rusia nuk do rezolutė nėn kapitullin 7, e quan kėtė madje tė dėmshme, nėse dėshiron vėrtet tė arrish njė zgjidhje nė ēėshtjen e Iranit. Homologu i tij britanik, Emyr Jones Parry, i cili e bashkėparaqiti projektin aktual nė KS tė OKB-sė, pas sė njėjtės mbledhje theksoi: "Diskutimi ishte pozitiv. Anglia dhe Franca shpjeguan edhe njėherė logjikėn si bazė tė rezolutės dhe mbi kėtė bazė do tė flasim edhe ne me njėri-tjetrin"
Xhon Bolton fėrkon ndėrkohė me nervozizėm patkonjtė nė asfalt. Ai do tė kishte preferuar qė tė gjithė tė kishin punuar pa ndėrprerje tė gjithė fundjavėn, pėr tė arritur njė pėrfundim.
Po tė qe pėr tė, tė gjithė mund tė kishin punuar gjithė natėn, 24 orė pa pushim- por kolegėt e tij nuk janė tė entuziazmuar nga kjo ide dhe prandaj i shtynė diskutimet pėr ditėn e hėnė. Me kėtė thuajse u bė e pamundur qė rezoluta tė miratohej para mbėrritjes sė ministrave tė jashtėm sot (tė hėnėn) nė mbrėmje.


Martina Butler
Deutsche Welle
8 Maj 2006

http://www2.dw-world.de/media/layout/transpa.gif

Kalt
08-05-06, 16:10
Ahmadinexhad i dėrgon letėr Bushit
http://www.bbc.co.uk/f/t.gifhttp://www.bbc.co.uk/worldservice/images/2006/04/20060428103152ahmadinejad1.jpg
Mahmud Ahmadinexhad i bėn propopzime presidentit BushQeveria iraniane thotė se presidenti, Mahmud Ahmadinexhad i ka shkruar njė letėr presidentit amerikan, George Bush.
Njė zėdhėnės i qeverisė tha se nė letėr analizohej gjendja e ēėshtjeve ndėrkombėtare dhe ofroheshin propozime tė reja pėr t'u pėrballur me situatėn aktuale nė botė qė pėrshkruhet si e brishtė.
Zėdhėnėsi njoftoi se letra do tė dėrgohet pėrmes ambasadės zvicerane nė Teheran, pėr arsye se SHBA-ja dhe Irani nuk kanė as marrėdhėnie formale diplomatike.
Ministrat e jashtėm tė gjashtė fuqive tė mėdha takohen tė hėnėn nė Nju- Jork pėr tė diskutuar pėr programin bėrthamor tė Iranit.
Sekretarja e Shtetit, Condoleezza Rice, do tė jetė mikėpritėsja nė njė drekė pune me homologėt e saj nga Britania, Franca, Gjermania, Kina dhe me shefin pėr Politikė tė Jashtme tė BE-sė, Javier Solana.
Takimi vjen nė kohėn kur Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara do tė vazhdojė tė negociojė pėr njė zgjidhje qė i bėn thirrje Iranit pėr tė ndaluar pasurimin e uraniumit, ose ndryshe mund tė pėrballet me pasojat.
Analisti i BBC, Jonathan Markus thotė se ėshtė diēka shumė e jashtėzakonshme qė presidenti Ahmadinexhad t'i dėrgojė letėr direkt presidentit Bush, duke patur parasysh ndarjen e madhe ideologjike qė ka mes tyre.
Shumė figura kryesore nė SHBA i kanė bėrė thirrje Bushit tė kėrkojė kontakte tė drejtpėrdrejta me iranianėt.
Tani duket se iranianėt e kanė ndėrmarrė lėvizjen e parė.
Por ajo qė ka rėndėsi mė shumė, pėrveē pėrmbajtjes sė letrės, ėshtė se nga vjen ajo.
Presidenti Ahmadinexhad nuk ėshtė i vetmi zė kontrollues nė politikėn e jashtme iraniane.
Ekspertėt amerikanė do tė kėrkojnė tė vendosin nėse kjo ėshtė vetėm iniciativa e tij, apo nėse vjen nga ata qė vėrtetė janė nė krye tė drejtimit tė Iranit.
BBC
8 Maj 2006

Kalt
01-06-06, 20:27
Irani i pėrgjigjet me kusht ftesės amerikane
Chris Morris
BBC, Vjenė
http://www.bbc.co.uk/f/t.gif
http://www.bbc.co.uk/f/t.gifhttp://www.bbc.co.uk/worldservice/images/2006/06/20060601030214_40049818_bushehr_afp203body.jpg
Ministrat e jashtėm duan qė Irani tė pezullojė pasurimin e uraniumitIrani i ėshtė pėrgjigjur ofertės pėr negociata direkte me SHBA-nė duke thėnė ėshtė gati tė zhvillojė bisedime, por nuk do ta ndėrpresė procesin e pasurimit tė uraniumit.
Ministri i Jashtėm iranian, Manouchehr Mottaki, tha se vendi i tij dėshironte tė diskutonte pėr shqetėsimet e pėrbashkėta, por nuk pranon tė heqė dorė nga e drejta pėr tė pasuruar uraniumin.
Zoti Mottaki tha SHBA-ja duhet te ndryshojė sjellen nėse dėshiron marrėdhėnie tė reja me Iranin.
Tre javė mė parė presidenti iranian, Mahmoud Ahmadinejad, i shkroi njė letėr presidentit Bush, dhe ky ishte komunikimi i parė zyrtar mes dy udhėheqėsve qė prej vitit 1980.
Vendet evropiane e mirėpritėn ofertėn amerikane pėr t'iu bashkuar bisedimeve direkte me Iranin, nėse ky i fundit ndėrpret pasurimin e uraniumit.
Franca, Britania dhe Gjermania, qė drejtojnė negociatat thanė se shpresojnė qė Irani tė njohė rėndėsinė qė ka ndryshimi nė politikėn e amerikane dhe tė pėrgjigjet pozitivisht.
Oferta amerikane erdhi pėrpara fillimit tė takimit nė Vjenė tė ministrave tė jashtėm tė pesė vendeve anėtare tė pėrhershme tė Kėshillit tė Sigurimit plus Gjermaninė
Nė takim do tė bėhet pėrpjekje pėr tė finalizuar planet pėr tė bindur Iranin qė tė ndalojė disa pjesė tė programit tė tij bėrthamor.
Chris morris njofton
Vendet evropiane e mirėpritėn ofertėn amerikane pėr t'iu bashkuar bisedimeve direkte me Iranin, nėse ky i fundit ndėrpret pasurimin e uraniumit.
Franca, Britania dhe Gjermania, qė drejtojnė negociatat thanė se shpresojnė qė Irani tė njohė rėndėsinė qė ka ndryshimi nė politikėn e amerikane dhe tė pėrgjigjet pozitivisht.
Oferta amerikane erdhi pėrpara fillimit tė takimit nė Vjenė tė ministrave tė jashtėm tė pesė vendeve anėtare tė pėrhershme tė Kėshillit tė Sigurimit plus Gjermaninė
Nė takim do tė bėhet pėrpjekje pėr tė finalizuar planet pėr tė bindur Iranin qė tė ndalojė disa pjesė tė programit tė tij bėrthamor.
Takimi do tė drejtohet nga ministrja e jashtme britanike, Margaret Beckett.
Oferta amerikane i ėshtė bashkangjitur paketės sė masave qė u propozuan qė prej fillimit nga fuqitė evropiane, dhe pėr tė cilėn do tė diskutojnė tė enjten ministrat e jashtėm.
Nė tė pėrfshihen edhe oferta nxitėse pėr Iranin, si garanci pėr shfrytėzimin e teknologjisė qė duhet pėr programin bėrthamor civil.
Nga ana tjetėr do tė ketė edhe kėrcėnime me sanksione, nėse iranianėt refuzojnė tė pėrmbushin kėrkesat ndėrkombėtare.
Fuqitė e mėdha kanė qėnė prej javėsh tė angazhuara tej mase me pėrmbajtjen e kėtij plani, ndėrsa aktiviteti diplomatik ka arritur nivelin mė tė lartė.
Ditėt e fundit presidenti Bush ka biseduar me presidentin Putin, presidentin Chirac dhe kancelaren Merkel me qėllim qė tė nxisė njė front tė bashkuar pėr ēėshtjen e Iranit.
Amerikanėt dhe aleatėt e tyre kanė frikė se vullneti i Iranit pėr tė ēuar pėrpara tekonologjinė bėrthamore fsheh sekretin e njė programi tė ndėrtimit tė armėve bėrthamore.
Por ata e kanė patur tė vėshtirė tė bindin Rusinė dhe Kinėn qė kėrcėnimi me sanksione ėshtė i drejtė.
Deri tani, ėshtė shėnuar pėrparim, por nė Vjenė ka nevojė pėr negociata tė vazhdueshme pėrpara se propozimet t'i dėrgohen Iranit.BBC

Kalt
02-06-06, 21:22
Irani me bombė bėrthamore 'pėr dhjetė vjet'
http://www.bbc.co.uk/f/t.gifhttp://www.bbc.co.uk/worldservice/images/2006/01/20060112010544securitycouncil.jpg

Ndėrsa vazhdojnė pėrpjekjet ndėrkombėtare pėr tė bindur Iranin tė ndėrpresė ambiciet bėrthamore, kreu i shėrbimeve sekrete nė SHBA ka akuzuar Iranin se ėshtė sponsori kryesor i terrorizmit.
John Negroponte i tha BBC se Irani aktivisht po kėrkonte tė siguronte armė bėrthamore dhe ndoshta mund ta arrijė kėtė brenda 5-10 viteve tė ardhshme.
Ky paralajmėrim vjen nė kohėn kur nė Vjenė pesė anėtarėt e pėrhershėm tė Kėshillit tė Sigurimit dhe Gjermania ranė dakord pėr njė paketė stimujsh qė kanė si qėllim tė nxisin Iranin tė ndalojė programin bėrthamor.
Duke folur pas njė takimi nė Vjenė, sekretarja e jashtme britanike, Margharet Beckett tha se komuniteti ndėrkombėtar dėshironte tė rifillonte negociatat me Iranin, nėse ai pezullonte pasurim tė uraniumit.
Zonja Beckett tha se do tė kishte pėrfitime tė mėdha pėr Iranin, nėse ai binte dakord tė pezullonte pasurimin.
Mesazhi pėr Iranin, megjithatė ėshtė i qartė. Ndalo pasurim tė uraniumit.
Ka shqetėsime se puna pasuruese e uraniumit mund tė jetė pjesė e njė programi sekret armėsh bėrthamore - njė akuzė qė Teherani nuk e pranon.
Gjashtė fuqitė e botės i kanė ofruar Iranit bisedime dhe pėrfitime tė dukshme, nėse ai bie dakord dhe kanė kėrcėnura nga ana tjetėr veprime tė mėtejshme nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB, nėse ai nuk e bėn kėtė gjė.
Detaje tė paketės do tė bėhen tė ditura sapo t'i prezantohen iranianėve.
Kjo pritet tė ndodhė nė ditėt e ardhshme, ndoshta nė njė takim tė nivelit tė lartė tė diplomatėve evropianė dhe iranianė.
Irani ka shprehur dėshirė tė mbajė bisedime, por kėmbėngul se ka tė drejtė tė vazhdojė me pasurim tė uraniumit pėr qėllime paqėsore.
BBC

Kalt
21-07-06, 19:45
Qeveria gjermane bėri tė njohur tė premten njė pjesė tė pėrmbajtjes sė letrės sė presidentit iranian drejtuar kancelares Merkel
Njė gjė duhet bėrė e qartė qė nė fillim: Qeveria gjermane jo vetėm qė nuk ka ndėr mend ta publikojė letrėn e presidentit iranian drejtuar kancelares Merkel, dhe as tė japė hollėsi nga pėrmbajtja e saj. Zėdhėnėsi i qeverisė, Ulrich Vilhelm, nė konferencėn e zakonshme pėr shtyp tė premten (21.07.)nė Berlin do tė thoshte vetėm qė kjo letėr nuk pėrmban asnjė deklaratė pėr programin atomik tė Iranit, "... por merret kryesisht me kritikėn ndaj Izraelit. Ka shumė deklarata, qė pėr ne janė tė papranueshme, veēanėrisht nė lidhje me Izraelin dhe tė drejtėn e ekzistencės sė tij, si dhe me Holokaustin. Qeveria gjermane ka folur vazhdimisht pėr kėtė ēėshtje, qė e drejta e ekzistencės sė shtetit tė Izraelit ėshtė pjesė e arėsyes shtetėrore tė Gjermanisė, dhe se pėr ne nuk ėshtė kurrsesi e pranueshme qė kjo tė vihet nė pyetje," - tha Vilhelm.
Thelbi i letrės sė Ahmadinexhadit ėshtė qė tė ketė njė bashkėpunim mė intensiv, tha mė tej zėdhėnėsi i qeverisė Vilhelm. "Kjo mund tė arrihet vetėm nė qoftė se ai i pranon kushtet. Grupi i ashtuquajtur E3+3, qė pėrbėhet nga tre vendet antare tė BE-sė, Franca, Britania dhe Gjeramnia, si dhe nga ShBA-tė,Rusia dhe Kina i kishin propozuar mė parė Iranit bashkėpunim tė zgjeruar, nė qoftė se ky do tė heqė dorė nė mėnyrė tė besueshme nga armėt bėrthamore. Deri tani Irani nuk ka kthyer ende pėrgjigje." Vilhem e bėri edhe njė herė tė qartė, qė qeveria gjermane do tė jetė e gatshme tė flasė me Iranin vetėm mbi kėtė bazė.
Tė enjten (20.07.) kancelarja gjermane Angela Merkel pat marre njė letėr nga presidenti iranian Mahmut Ahmadinexhad. Qė atėherė filluan edhe spekulimet se cila ishte pėrmbajtja e letrės enigmatike tė presidentit iranian, tė nxitura edhe nga dy tema tė politikės botėrore, nė tė cilat ėshtė i involvuar Irani: programi i tij atomar dhe sulmet e Izraelit ndaj milicisė libaneze tė Hizbollahut, pėr tė cilėn Irani mendohet tė jetė njėri nga sponzorėt kryesorė.

DW

Gentiani
23-07-06, 00:03
Nė rastin e Iranit, pos „deklaratave ekskluzive politike“, tė kryetarit Iranian, pėr asgjė konkrete nuk mundet tė akuzohet. Irani ėshtė duke pėrdorur teknologjinė e tijė bėrthamore pėr qėllime civile dhe sipas marrėveshjes ndėrkombėtare pėr kufizim bėrthamore, ai guxon dhe mundet ta pėrdorė atė.

Pos tjerash centralet bėrthamore tė Iranit nuk janė ilegale, por nė mėnyrė plotėsisht legale dhe nėn kontrollin e inspektorėve tė energjisė atomike ndėrkombėtare IAEO, ka filluar punėn nė ato centrale.

Pse dhe kujt i pengon kjo?!
Shtetet tjera bėrthamore si India, Pakistani dhe Israeli, tė cilat asnjėherė nuk e kanė nėnshkruar dhe nuk marrin pjesė nė marrėveshjes ndėrkombėtare pėr kufizim bėrthamorė, nuk i pengojnė askujt!!!