PDA

View Full Version : Anemia


Naki
07-04-06, 18:16
Anemia nuk ėshtė sėmundjehttp://www.dodadent.net/foto/anemia.jpgDeri ta pagjaksia vjen shpesh pas njė gjakderdhje tė madhe dhe tė fuqishme; mirėpo ērregullime mund tė vijnė edhe shkallė shkallė, ushqimi i dobėt dhe i keq.

Pagjaksia apo anemia ėshtė njė gjendje kur nuk ka hemobglobinė apo (edhe) eritrocite tė mjaftueshme nė gjak, ēka rezulton nė furnizim tė dobėt tė indeve me oksigjen.

Hekuri dhe oksigjeni
Gjaku pėrbėn rreth 8 % tė masės trupore, ėshtė pjesė e pazėvendėsueshme e organizmit sepse bart oksigjenin dhe materjet ushqyese deri te tė gjitha indet dhe largon prodhimet e metabolizmit.
Bartėsi i oksigjenit ėshtė hemoglobina e cila gjendet nė rruzat e kuqe tė gjakut - eritrocitet.
Pėr ndėrtimin e hemoglobinės ėshtė e nevojshme njė sasi e hekurit.

Llojet mė tė shpeshta tė anemisė
Forma mė e shpeshtė e anemisė e cila paraqitet tek fėmijėt dhe tek shtatėzėnat ėshtė pagjaksia e cila shkaktohet nga sasia e pakėt e hekurit.
Shkaktarėt kryesorė tė kėsaj forme tė anemisė janė mangėsia e hekurit nė ushqim, rritjet e kėrkesave tė organizmit gjatė rritjes, shtatėzania dhe dhėnja e gjirit, ērregullimi i apsorbimit tė hekurit dhe gjakderdhja e gjatė.
Grupet mė tė rrezikuara janė fėmijėt dhe adoleshentėt pėr shkak tė rritjes sė kėrkesave tė trupit pėr hekur gjatė rritjes, gratė nė kohėn gjenerative, shtatėzėnat dhe dhėnja e gjirit, sportistėt.
Nė njeriun e shėndoshė gjendet prej 4 deri 5 litra gjak. Nė njė milimetėr kub tek meshkujt gjenden rreth 5 milionė rruza tė kuqe tė gjakut (eritrocite), kurse tek femrat rreth 4.5 milionė. Detyra kryesore e rruzave tė kuqe ėshtė me ndihmėn e hemoglobinės nė vete tė lidhė oksigjenin dhe dioksid karbonin. Oksigjeni bartet nė tė trupin dhe nė kthim deri te mushkėritė kthen dioksid karbonin i cili lirohet pastaj me frymėmarje.
Deri te pagjaksia vjen shpesh edhe pas gjakderdhjeve tė mėdha dhe tė forta, mirėpo ēregullime mund tė vijnė edhe shkallė shkallė, nga gjakderdhja e pavėrejtur e brendshme, nga ushqimi i dobėt dhe i keq.
Nuk ėshtė ndonjė sėmundje e rrezikshme, por nėse nuk mjekohet mund tė vijnė edhe pasoja tė rėnda siē janė dobėsim i pėrgjithėshėm, shpejtohet puna e zemrės etj.

Simptomet
Tė sėmurėt janė tė zverdhur, ndjehen tė lodhur dhe shpesh nuk kanė vullnet pėr punė. Shpesh kanė dhembje koke, zemra i rrah mė fortė kur ecin, nuk kanė apetit dhe ankohen pėr dhimbje nė lukth dhe nė kapsllėk.
Simptomet e pagjaksisė janė lodhja e shpejtė gjatė punės, ngulfatje, shpejtim i punės sė zemrės, kokėdhembje tė shpeshta...

Preventiva
Duhet qė tė jepen ushqime tė llojllojshme dhe tė pasura me hekur (mish, peshk, mushkėri, vezė, perime tė gjebėrta, pemė) si dhe pemėt e freskėta qė pėrmbajnė vitamin C e cila ndihmon nė apsorbimin e hekurit.
Nėse pijmė kafe, ēaj, kakao apo edhe lėngje tjera qė pėrmbajnė kofein, teotrombin apo tanin, ato duhet ti marrim dy orė para ose pas ushqimit sepse vėshtirėsojnė apsorbimin e hekurit.


marrė nga dodadent


(http://www.dodadent.net/kuriozitete.html)

(http://www.dodadent.net/humor.html)

NKS (http://www.dodadent.net/links.html) |

TONINO
10-04-06, 10:57
Naki, te gjitha femnat qenkan Anemike... hihihihih, por ato e kompenzojn me ushqime te pasura qe permbajn energjidrink.

dr1ta
12-04-06, 12:18
Nese dikush ka shume nevoj per hekur ne gjak: provoni rrush te that ,me leng portokalli(orangejuice). Esht shume efektiv dhe nuk e demton barkun.:smile:

Naki
06-05-06, 23:33
Pėr kurimin e pagjakėsis, nė mjekėsinė popullore pėrdoren pothuajse tė gjitha pjesėt e bimės, frutat, gjethet, degėt, rrėnjėt etj. Nė vendet arabe ėshtė ushqim kryesor, i cili shuan urinė pėr shkak tė pėrbėrjes sė celulozės. Hurmat kanė gjetur pėrdorim tė mirė kundėr Anemisė. Gjithashtu karota ėshtė e pazėvendėsueshme pėr shėndetin e njeriut. Lėngu ditor i karotės nė sasi prej 50-150 gr ėshtė ilaē efikas te tė sėmurėt, qė vuajnė nga Anemia. Karota nė periudhė rekord e rregullon pastrimin e gjakut. Rrepa e kuqe, u kėshillohet pirja ēdo ditė e 150 ml lėng tė rrepės sė kuqe, para buke, apo tė konsumohet sa mė shpesh domatja. Duhet tė marrin, gjithashtu, ēdo ditė 10 - 15 fruta tė mandarinės pėr njė kohė prej 20 - 25 ditė. Njė kurė e efektshme ėshtė edhe ajo e pėrgatitur nga 250 gramė gjethe hithre, 10 gramė uthull dhe 10 gramė gjethe delli. Tė gjitha kėto vendosen nė 1 litėr ujė tė ftohtė, ku qėndrojnė 12 orė. Pastaj zihen pėr 10 minuta, ėmbėlsohen sipas dėshirės me mjaltė dhe pastaj sėrish mbyllen dhe qėndrojnė tė mbyllura pėr 20 minuta. Kullohen dhe pihen gjatė tėrė ditės me lugėn e kafesė. Fiku ėshtė njė frut, qė pėrmban shumė karbohidrate, albuminė, yndyrė. Pėrdoret i freskėt, i tharė dhe i pėrpunuar nė produkte tė ndryshme. Rekomandohet tė pėrdoret nga personat e dobėsuar, nga anemikėt dhe nga ata qė ndiejnė shumė tė ftohtė, pasi i japin organizmit forcė dhe nxehtėsi. Si kurohet Anemia me bimet mjekesore Pėrvoja ka treguar se edhe kurat popullore kanė dhėnė rezultate tė shkėlqyera nė shėrimin e shumė sėmundjeve. Disa prej kurave tė pėrgatitura me bimė mjekėsore pėrdoren edhe pėr shėrimin e sėmundjes sė Anemisė ose pagjakėsisė. Anemia vjen shpesh pas njė gjakderdhjeje tė madhe dhe tė fuqishme, mirėpo ē’rregullime mund tė vijnė edhe si pasojė e ushqimit tė dobėt dhe tė keq. Tė sėmurėt anemikė duhet tė konsumojnė ushqime tė shumėllojshme dhe tė pasura me hekur, si mish, peshk, shpretkė, vezė, perime, fruta etj.