PDA

View Full Version : A ka vdekur HITLERI?


Arb
18-04-06, 22:18
A VDIQ ME TE VERTETE ADOLF HITLERI?

Me kujtohet te kem degjuar ne vitin 1950 disa pershperitje per faktin qe Hitleri kishte arritur te shpetonte duke ikur ne nje baze sekrete Naziste ne Polin e Jugut. Ne vitin 1952, Dwight D.Eisenhower ka thene: "Ne nuk kemi qene ne gjendje te zbulojme as evidencen me te vogel qe provon vdekjen e Hitlerit. Shume njerez besojne se Hitleri u arratis nga Berlini."
Ne konferencen e Potsdamit ne vitin 1945 kur Presidenti Harri Truman pyeti Stalinin nese Hitleri kishte vdekur apo jo, mori kete pergjigje te prere prej ti: "JO"
Ushtaraku me i larte i Stalinit, marshalli Gregory Zhukov, trupat e te cilit pushtuan Berlinin, mbas nje hetimi te detajuar deklaroi ne menyre decizive ne vitin 1945: "Nuk kemi gjetur asnje trup qe te jete i Hitlerit."

http://www.gazetashkodra.net/_0Lajmet/1 8 prill/Hitler.jpg

Me duhet te bej nje paranteze te vogel ketu. Ne lidhje me Bashkimin Sovjetik shume pak veta arrijne te kujtojne faktin qe Stalini ka qene pergjegjes per vrasjen e 6 milion cifuteve ne BRSS gjate periudhes se Luftes se Dyte Boterore. Hitleri vrau rreth 10 milion, 6 milion neper kampet e shfarosjes dhe 4 milion te tjere jashte kampeve ose gjate betejave. Pra si total gjate Luftes se Dyte Boterore jane vrare 16 milion cifute. Numri i sakte vazhdon te diskutohet edhe sot e kesaj dite. Nje gje me rendesi qe duhet patur parasysh eshte fakti qe Vladimir Ilic Lenin, revolucionari komunist i cili udhehoqi sulmin bolshevik, i mbeshtetur nga Rockefellers, ndaj Rusise Cariste, ka qene nje agjent i Qeverise Gjermane nga ku u cua me tren ne Rusi per te drejtuar revolucionin bolshevik te mbeshtetur fuqimisht nga Bavarezet. Pra ne te vertete kush punon per ke?

Shefi i Keshillit Gjykues te SHBA-se ne Nuremberg, Thomas J.Dodd ka thene: "Askush nuk mund te thote se ai ka vdekur."
Gjeneral Majori Floyd Parks i cili ka qene drejtuesi i trupave amerikane ne sektorin e Berlinit eshte shprehur ne publikimet e tij se ka qene i pranishem kur marshalli Zhukov ka pershkruar hyrjen ne Berlin dhe shton qe ai besonte se Hitleri kishte arritur te ikte. NenGjenerali Bedell Smith, shefi i stafit te Gjeneralit Eisenhower gjate luftes ne Europe dhe me pas drejtor i CIA-s ka deklaruar publikisht ne 12 Tetor 1945 se: "Asnje qenie njerezore nuk mund te thote ne menyre konkluzive qe Hitleri ka vdekur."

Koloneli W.J.Heimlich, ish shefi i inteligjences se SHBA-se ne Berlin ka deklaruar per shtypin se ai ka qene i ngarkuar per te determinuar se cfare ndodhi me Hitlerin dhe mbas nje hetimi te detajuar shprehet ne raportin e tij: "Nuk kishte asnje evidence qe te vertetonte vetvrasjen e Hitlerit." Ai shton me pas: "Duke u bazuar ne evidencat aktuale, asnje kompani sigurimesh ne Amerike sdo paguaje ndonje kerkese per demshperblim per vdekjen e Adolf Hitlerit."

Gjykatesi i Nurembergut Michael Mussmanno ne librin e tij "10 dite per te vdekur" ka shkruar: "Rusia duhet te pranoje fajin qe Hitleri nuk vdiq ne Majini e 1945." Sidoqofte Mussmanno shton se ai ka intervistuar kamarierin personal te Hitlerit, sherbetorin e tij personal, shoferin personal, dy sekretaret, pilote, gjeneralet e larte ushtarake etj dhe te gjithe njezeri ne menyre identike deklaruan qe Hitleri kreu vetvrasje. Ai thote se deshmitaret nuk jane takuar me njeri tjetrin por theniet e tyre perputhen ne menyre perfekte. Pra historia ne aparence tingellon bindese deri ne momentin qe ju vini trurin tuaj ne pune dhe mendoni qe e gjithe deklarata mund te jete e mesuar permendesh nga keta njerez qe i faleshin Hitlerit sikur te ishte perendi. A perputhen ndonjehere ne menyre kaq perfekte deshmitaret ne realitet?

Ish Sekretari i Shtetit Jimmy Byrnes ne librin e tij "Te flasesh qarte" ka shkruar: Kur ndodhesha ne Potsdam ne Konferencen e Kater Fuqive te Medhaja, Stalini la vendin e tij, me afrohet dhe troket goten e pijes me timen ne menyre shume miqesore. Perfitoj nga rasti dhe i drejtohem: "Marshall Stalin, kush eshte teoria juaj per vdekjen e Hitlerit? Stalini me pergjigjet pa u menduar fare: "Ai nuk ka vdekur. Eshte arratisur ne Spanje ose Argjentine."

Ende kam ne duar nje numer te revistes E Verteta e Plote e shtatorit te vitit 1948 qe hapet me titullin e madh HITLERI KA VDEKUR APO ESHTE GJALLE? dhe nentitulli vazhdon 'Ketu jane konkluzionet e permbledhura te nje hetimi 3 vjecar se bashku me arsyet pse mendohet qe Hitleri mund te jete i gjalle dhe ne menyre sekrete ka pergatitur mashtrimin me te madh te te gjithe historise.'
Nje tjeter artikull i Nendorit 1949 hapet me kete titull duke ju referuar nje fakti historik: "Nazistet u futen nendhe, 6 Maj 1943 !" dhe detaje te nje mbledhje te bere ne rezidencen e Krupp von Bohlen-Halbach, kreu i I.G. Farben etj ku ata planifikuan detajet per "Luften e Trete Boterore."

Nje tjeter artikull i gushtit 1952, i titulluar HITLERI NUK VDIQ kishte kete nentitull: "Vevrasja e sajuar e Adolf Hitkerit ne bunkerin e Berlinit tani eshte zbuluar dhe paraqet mashtrimin me te madh ne histori! Evidenca qe mbeshtesin kete fakt kane dale ne drite dhe tregojne qe Hitleri nuk ka vdekur---ketu eshte nje evidence e re qe tregon se Hitleri eshte akoma i gjalle dhe drejton Nazistet ne bazat e tyre nentokesore !"

Ne numrin e qershorit 1952, E Verteta e Plote ka perseri nje kryetitull: HITLERI MUND TE JETE ENDE I GJALLE ! Artikulli thote: Disa fakte te reja kane dale ne drite kohet e fundit. Eshte raportuar se ne vitin 1940 Nazistet filluan te transportojne nje sasi shume te madhe makinerish si traktora, avione, makina transporti, makina germuese dhe shume e shume lloje te tjera, ne RAJONET E POLIT TE JUGUT dhe qe per kater vitet qe vijuan tekniket Naziste ndertuan ne nje kontinet pothuajse te panjohur fare, Antarkita, SHANGRILEN e Fuhrerit, nje Berchtesgaden te ri."

Raporti flet per punen e bere, sesi u germua faqa e tere e nje mali ku u ndertua nje vendstrehim komplet i kamufluar. Kontinenti i zbuluar kohet e fundit eshte me i madh se Europa ne nje distance prej 5600 miljesh nga Afrika, 1900 milje nga pika me jugore e Amerikes se Jugut dhe 4800 milje nga Australia.
Nuk eshte thjeshte nje siperfaqe e mbuluar nga akulli por nje kontinet i vertete me rrafshnalta, lugina, maja malesh qe arrijne deri ne 15 mije kembe. Temperaturat e brendeshme jane rreth zeros ne vere ndersa ne dimer asnjehere nuk zbresin me shume se -20 apo -30 grdae celcius. Me pak fjale nuk eshte dhe aq ftohte, madje me pak sesa ne disa zona te North Dakotas apo Kanadase dhe sidomos nentoke ku temperatura natyrale duhet te jete 10-12 grade celcius, ndonese ne siperfaqe mund te kete akull dhe debore."

Disa gazeta dhe revista pariziane, ne te njejten kohe botuan disa artikuj me tema te perbashketa qe lidheshin me vendstrehimin e fshehte te Hitlerit ne Polin e Jugut. Admirali Doenitz deklaroi ne vitin 1943 se flota e nendetesve gjermane ka arritur te ndertoje nje parajse tokesore, nje fortese te pathyeshme per Fuhrerin e saj, ne ndonje pjese te botes. Shkrimet nuk specifikonin vendndodhjen e sakte.

Njera nga keto gazeta shton dhe informacionin tjeter qe inxhinjeret Naziste ne vitin 1940 kishin filluar ndertimin e ndertesave te cilat mund te duronin temperatura edhe -60 grade celcius. Ka patur te dhena shume te forta ne perfundim te luftes qe Hitleri arriti te ikte ne Polin e Jugut. Edhe sot e kesaj dite shume njerez e kane te pamundur te pranojne dhe besojne evidencat apo vete idene qe Hitleri i ka mbijetuar luftes. Per shume prej tyre kjo ide eshte shume shqetesuese!

Ka shume prova qe amerikanet dhe ruset genjyen per ate qe i ndodhi Hitlerit dhe ka po ashtu shume te dhena qe ai iku ne Antarktite. Ka shume provaqe tregojne per nje grup te madh nazistesh qe u larguan per ne Argjentine. Si mendoni ju? Pse Admirali Byrd drejtoi *pushtimin e Antarktites* dhe pse cdo gje u ruajt dhe mbulua nga nje sekret ekstrem?

Ne vitin 1981 Donald McKale shkruan: "Hitleri: Miti i Mbijeteses." duke dhene te qarte se cfare pyetjesh do permbante libri i tij ku si hyrje thuhet: "Ne kete liber nje historian shume i spikatur, ekzaminon misterin me te madh dhe absorbues te mbasluftes duke dhene detaje se cfare mund tekete ndodhur dhe se ku te con misteri. Bindja absoulte per ate qe mund te kete ndodhur me te vertete, vazhdon te na mundoje sot e kesaj dite."

Edhe kohet e fundit ka patur disa emisione te ndryshme televizive te cilat pretendojne se do shpalosin variantin perfundimtar se cfare ka ndodhur me Hitlerin dhe si perfundim perseri nuk i japin dot pergjigje te plote pyetjes se cfare ndodhi me Fuhrerin. Nje program i tille i titulluar Cfare Ndodhi me te Vertete me Adolf Hitler mbas nje numri te madh historishe hetuese perfundoi duke thene se ne vazhdim te ekzistences se Glasnost dhe aksesit te mundshem neper dosjet e Rusise, dokumentat qe lidhen me Hitlerin vazhdojne te mbeten nga dokumentat me sekrete te arkivit rus.

Fshatari
21-04-06, 14:08
Tani me siguri ėshtė i vdekur.

Por nuk jam i sigurt se a e ka vendin vdkja e Hitlerit nė rubrikėn Kultura kombėtare.
Unė besoj se jo. E ju, ēfarė mendoni ?
Besoni ju se Hitleri bėn pjesė nź kulturėn kombtare shqiptare ?

jadore
21-04-06, 14:44
Tani me siguri ėshtė i vdekur.

Por nuk jam i sigurt se a e ka vendin vdkja e Hitlerit nė rubrikėn Kultura kombėtare.
Unė besoj se jo. E ju, ēfarė mendoni ?
Besoni ju se Hitleri bėn pjesė nź kulturėn kombtare shqiptare ?....


.....te verteten te them "fshatari"nuk e dij, se a ka vendin ketu apo ,jo , dij qe shume here nga ne gjithesecili kemi bere komente rreth tij si personalitet ...si faktor njerzor, qe shkroj historine boterore, ndoshta ne nje ekstrimitet gjenocid-ial, mekate,!!- nje potencjal i tille mund te perdorej edhe ne progres pozitiv per njerzimin ...qka te besh .pune konceptesh prarimesh , idesh fikse ,.....(dhe se pse kam bindjen qe nga ne ,krahas botes nuk vlersohet edhe aq keq ,ndoshta bindje personale , ndoshta bindje edhe kombetare, ndoshta kjo vie si rrezultat qe, sipas tij ishim te priviligjuar si rase nnjerzore , kushedine !!!!????)...dij, qe sa here flitet per Hitlerin si personalitet me kujohen bisedat me nje shok te veqante,ne kohe studimesh (dhe ishim idealiste atebote) ishte, aq i pasionuar ndaj trurit te tij, sa qe qdo diskutim e anali zonte nga kendet me te ndryshme te psikollogjis ,, sot ka kohe nuk e kam takuar , eshte fetyre e njohur e skenes politike ne Kosove ,,megjithate mendoj qe gjithe ajo njohuri e tij ne kete drejtim nuk duhet te jete zdukur me kalimin e kohes , kush e dine ?ndoshta do te keme prap rastin te flas per keto tema dhe ne te ardhemen , (jo per tjeter, vetem te shof, se si transformohen bindjet ,botekuptimet e njeriut.......eshte person i formuar e qmoj prandaj dhe e analizoj dhe pres te flas prap ne kete teme per Hitlrin ,rreth Hitlerit me ate....)

..

Fshatari
21-04-06, 16:55
Pajtohem me ty Jador kur shkruan se ",.....(dhe se pse kam bindjen qe nga ne ,krahas botes nuk vlersohet edhe aq keq ,ndoshta bindje personale , ndoshta bindje edhe kombetare, ndoshta kjo vie si rrezultat qe, sipas tij ishim te priviligjuar si rase nnjerzore , kushedine !!!!????)".
Asht e sigurt se Hitleri nuk kishte paragjykime as bindje negative ndaj shqiptarve. Nuk kam degjue ndonji rast tź ketė pas pėrbuzje, keqtrajtim ndaj popullatės civile shqiptare.
Krejt kjo asht nė rregull : unė pyeta, nuk thash se kjo temė nuk duhet tź trajtohet kźtu nź forum, a mund tė inkuadrohet pikźrisht nė rubrikėn e kulturės kombtare apo mos e ka vendin nė ndonjė rubrikź tjetėr. Po nejse, nuk ka shumė randėsi as pyetja ime.
Pźrshendetje, fshatari

4peace
22-04-06, 13:29
*

Jo, s'ka vdekė ende... Eshte i semure, e ka humbe memorien dhe kish harruar te marre fryme.


Sa keq per disa, te cileve iu paska "ndihmuar" e "perkrahur"....
A na ishte ketu nenforumi per humor apo gabim?!

Arb
22-04-06, 14:20
Tani me siguri ėshtė i vdekur.

Por nuk jam i sigurt se a e ka vendin vdkja e Hitlerit nė rubrikėn Kultura kombėtare.
Unė besoj se jo. E ju, ēfarė mendoni ?
Besoni ju se Hitleri bėn pjesė nź kulturėn kombtare shqiptare ?

Fshatar,

Paske marr nje detyre te re. Me ba vendosjen e drejte te temave ne Forum a?

Ky artikull i ketij zotnise gazetar, te Gazetes Shkodra, kish qene me mire me e vendos ne ndonje nenforum me titull Historia Nderkombetare. Masi ky nenforum nuk ekziston atehere e vendosa ne Kulturen Kombetare, ku mundesohet te postohen materiale historike.

Nese ke dicka per te shtuar rreth artikullit te ketij zotnise, mire, nese jo, mos e hup kohen kot me na tregu se ku duhet vendos temat...

Arb
22-04-06, 15:27
*

Jo, s'ka vdekė ende... Eshte i semure, e ka humbe memorien dhe kish harruar te marre fryme.


Sa keq per disa, te cileve iu paska "ndihmuar" e "perkrahur"....
A na ishte ketu nenforumi per humor apo gabim?!

Nuk kemi vu sondazh, se a ka vdek, apo nuk ka vdek Hitleri. Me kete artikull ky zotnia me shume perpiqet te ve ne pah dyshimet se si me te vertete ka vdekur Hitleri.

As vete gazetari nuk thote, se mendoj se ka vdekur, apo mendoj se nuk ka vdekur. Vetem ka sjellur pohime dhe te dhena qe kundershtojne te thenat dhe te shkruarat rreth vdekjes se tij.

Domira
23-04-06, 01:44
Arb ke sjell nje artikull shume interesant per Hitlerin. Mua me zgjoi interesim ky artikull dhe e lexova me endje.
Teme e qelluar i nderuar miku im i shtrejte Arb.

Perqafime nga Domira.

Tomori
03-05-06, 11:30
Po besoje qe Hitleri ka te beje shume me Shqiptaret..! Ju lutem shume mos injoroni faktin se ky Hitleri, ishte ai qe bashkoi tokat Shqiptare me vitin 1941. Hitleri fshiu prej hartes Mbreterin e Jugosllavise se atehershme, Kroacia fitoi pamvarsin po ne at vite te 1941 me krye me Ante Paveliqin. Kosova dhe Qameriu ju bashkuan Shqiperise, ky projekte ishte projektuar ne Berlin nen mbikqyrjen e Hitlerit te madh..! Na si popull Shqiptar i kemi shum borxhe moral kety prisi te madhe vizionar..qe dua te theme se Hitleri ka luajtur rolin pozitiv per kombin tone.

Tani me siguri ėshtė i vdekur.

Por nuk jam i sigurt se a e ka vendin vdkja e Hitlerit nė rubrikėn Kultura kombėtare.
Unė besoj se jo. E ju, ēfarė mendoni ?
Besoni ju se Hitleri bėn pjesė nź kulturėn kombtare shqiptare ?

Drinni
03-05-06, 12:10
Po besoje qe Hitleri ka te beje shume me Shqiptaret..! Ju lutem shume mos injoroni faktin se ky Hitleri, ishte ai qe bashkoi tokat Shqiptare me vitin 1941. Hitleri fshiu prej hartes Mbreterin e Jugosllavise se atehershme, Kroacia fitoi pamvarsin po ne at vite te 1941 me krye me Ante Paveliqin. Kosova dhe Qameriu ju bashkuan Shqiperise, ky projekte ishte projektuar ne Berlin nen mbikqyrjen e Hitlerit te madh..! Na si popull Shqiptar i kemi shum borxhe moral kety prisi te madhe vizionar..qe dua te theme se Hitleri ka luajtur rolin pozitiv per kombin tone.Uuuuu Tomor, mos pash zoten se po nin Amerika e po naj prish punt amaaaaaan.

pirro
03-08-06, 19:12
E kam pa ne kafe "DE RADA" ne prishtine, mire ish sheqeri tha mu ka rrit pak, po po u majke.

Arb
03-08-06, 22:46
E kam pa ne kafe "DE RADA" ne prishtine, mire ish sheqeri tha mu ka rrit pak, po po u majke.

Eh e paske honger! Tash vec te paskan shti Komunistat ne listen e bashkepunetoreve te armiqeve te kombit...

Savior
04-08-06, 12:10
E kam pa ne kafe "DE RADA" ne prishtine, mire ish sheqeri tha mu ka rrit pak, po po u majke.

hahahaha, nom qe tu kuka mire se pernime u patem bo marak per to, u ankojke prej sheqerit e qishtu.

pirro
06-08-06, 16:58
Arb

Po u dashka me u rujt prej vetevendosjes(a jan komunista a jo ata).Nuk e di a jan levizje ma se pari, se nuk e di a i kan mbi 50 veta mas veti.

Gentiani
06-08-06, 21:59
Po flitet qė e kanė parė nė pishinėn e Zllakuqanit :tongue: :tongue: :wink:

Bom-Boni
07-08-06, 15:10
Mundet me qene nje indicie kjo qe tha Arb-i, por askush deri me sot nuk e ka vertetu nje gje te till.

Nejse.

Sa per projektin "Lufta e Tret Boterore", projekt special ne te cilen paskan punu strategeget e Luftes se II Boterore bashke me Hitlerin ne krye ne ndonje vend nentoksorė atje ne "fund te botes".

As per kete top lajm nuk kam ndonje informat. Mirepo e di se projektet e Hitlerit (pas shpalljes zyrtare per te vdekur) per aramtim ne lemin e raketave ( V1, V2) kane vazhdu edhe mbas perfundimit te lufte nga ana e USA dhe UDSSR. Ky eshte fakt.

Werner von Braun eshte dorezuar te ushtaret amerikan me gjithe materialet dhe hulumtimet ne lemin e fluturimeve ajrore (Luftfahrttechnik), kurse ingenieur te tjere gjerman (bashkepunetor te von Braun) jane kapur nga ushtaret rus. Dhe secili nga keto grupe ne tabore te "kundershtarit" e kane vazhdu punen e tyre kerkuse ne kete lemi. Rezultatet e ingenieurve gjerman jane te pakontestushme. Perveq ne tekniken e prodhimit te raketave me rreze te gjate veprimi edhe te gjitha atyreve tjerave emrat e te cilave nuk po i permendi
Ata kane kontribu edhe ne ndertimin e raketave kozmike. Werner von Braun ka qene drejtor i NASA deri para disa vitesh, kurse grupi tjeter i ingenieurve gjerman ne rusi pas sukseseve te raketes R1 dhe anijes kosmike Sputnik jane internu ne Siberi ne menyre qe shkelqimi i ketyre arritjeve tu mbetet ingenieurve rus.

Pra projekti "Lufta e III Boterore" eshte vazhdu nga USA dhe UDSSR me emrin "Lufta e ftohte" dhe "Lufta e Yjeve" qe nuk eshte asgje tjeter veq kercnim i superfuqive me raketa te planifikuara dhe konstruktuara nga vet gjermanet. Ky eshte fakt.

Edhe sot e kesaj dite baraspesha dhe interesat boterore te superfuqive ruhet me argumentin RAKET (ēfaredo qofte ajo).

A nuk eshte ky nje paradox per te gjithe ata artikuj qe shkruhen neper gazeta dhe libra historik ku manipulohet me vdekjen e Hitlerit dhe me planet per Luften e III Boterore!!!