PDA

View Full Version : Tre shpėrthime nė Egjipt, vriten 22 njerėz


Kalt
25-04-06, 10:31
Shpėrthimet me eksploziv, nė qendėr tė qytetit Dahab, tė frekuentuar nga turistėt. Rreth 150 tė plagosur


Gazeta Shekulli

http://www.shekulli.com.al/images/0.gif
EGJIPT- Tė paktėn 22 njerėz mbetėn tė vrarė dhe shumė tė tjerė u plagosėn gjatė tre shpėrthimeve tė eksplozivit nė qytetin egjiptian tė Dahabit. Shpėrthimet ndodhėn nė qendėr tė zonės sė frekuentuar nga turistėt, rreth orės 17: 15 minuta tė pasdites sė djeshme, nė kohėn qė shumė njerėz ndodheshin jashtė nėpėr lokale apo restorante. Dėshmitarėt treguan tė tmerruar se kishin parė copėza eksplozivi dhe trupash tė ‘fluturonin” nėpėr rrugė. Pjesa jugore e gadishullit Sinai, ku ndodhet edhe qyteti i Dahabit ėshtė goditur disa herė nga sulmet me bomba. Rreth 60 persona mbetėn tė vrarė korrikun e kaluar nė njė sulm tė ngjashėm, nė Sharm el-Sheikh. Duke iu referuar BBC, policia ka pohuar se mė shumė se 20 ambulanca dhe makina policie janė nisur me nxitim drejt zonės sė goditur nga sulmet. Ndėrsa zėdhėnėsi i Ministrisė sė Brendshme konfirmoi shpėrthimet, mbrėmė nė darkė. “Ndodhėn shpėrthime, por panorama nuk ėshtė ende e qartė”,-i pohoi ai agjencisė sė lajmeve Reuters. Ndėrkaq, mėsohet se rreth 150 persona kanė mbetur tė plagosur gjatė sulmeve tė mbrėmshme me bomba. Policia lokale pohoi se shpėrthimet ndodhėn nė qendrėn e qytetit, ku ndodhen edhe pjesa mė e madhe e bareve dhe restoranteve. Njė mjek lokal tha pėr “Associated Press” se njėri prej shpėrthimeve pėrfshiu edhe njė hotel. “Dėgjova tre shpėrthime tė zhurmshme nė njė zonė dyqanesh tė qytetit. Pas shpėrthimeve pashė shumė trupa njerėzish tė gjakosur”,-pohoi njė tjetėr dėshmitar pėr BBC-nė. Dėshmitari shton se policia egjiptiane ishte shumė e organizuar dhe pastroi gjithė zonėn e shpėrthimit. Dyshohet se pjesa mė e madhe e tė vdekurve gjatė tre shpėrthimeve tė djeshme janė turistė tė huaj. Sipas BBC, autoritetet egjiptiane kanė zbuluar njė grup aktivistėsh militantė nė Sinai, por nuk kanė dhėnė detaje mbi lidhjen e tyre me sulmet e djeshme. Dyshohet gjithashtu se i njėjti grup ėshtė pėrgjegjės pėr shpėrthimet nė zonėn e Tabas, tė ndodhura ato nė tetor tė vitit 2004, gjatė tė cilave mbetėn tė vrarė 34 njerėz.


25/04/2006

http://www.shekulli.com.al/newsfoto/25-4-06_1.jpg

http://www.corriere.it/Media/Foto/2006/04_Aprile/24/cartinaDahab.gif

Kalt
25-04-06, 10:39
http://www.hln.be/hlns/FOTO/wib/xl_138198.jpg

Zhytesit egjiptiane duke kerkuar ne brigjet e Detit te Kuq per copat e trupave te njerezve, pas shperthimeve te mbremshme.

Kalt
25-04-06, 10:44
http://www.hln.be/hlns/FOTO/wib/xl_138197.jpg

Kalt
25-04-06, 10:45
http://www.hln.be/hlns/FOTO/wib/xl_138084.jpg

Kalt
25-04-06, 10:46
http://www.hln.be/hlns/FOTO/wib/xl_138082.jpg

Kalt
25-04-06, 10:47
http://www.hln.be/hlns/FOTO/wib/xl_138079.jpg

Kalt
25-04-06, 10:54
http://www.corriere.it/gallery/Esteri/2006/04_Aprile/dahab/1/EGI2.jpg

Kalt
25-04-06, 10:55
http://www.corriere.it/gallery/Esteri/2006/04_Aprile/dahab/1/EGI4.jpg

Dilaver
25-04-06, 12:03
Kajro, 25 prill 2006 (Kosovapress) Koha 09:19

23 vetė, prej tyre 20 egjiptianė dhe 3 tė huaj, humbėn jetėn nė njė sulm terrorist nė Dahab nė Detin e Kuq, njoftoi Ministria e Punėve tė Jashtme e Egjiptit.


--------------------------------------------------------------------------

Si duket ushtarėt e Pjetėr Macallungės (40 000 atentatorėt vetvrasės qė "do tė sulmojnė" SHBA-tė) e paskan ndryshuar planin!

Gentiani
25-04-06, 21:42
Kėto raste tragjike tregojnė se sa pak ose nuk u nevojitet shumė "ushtarėve" tė "Pjetėr Maēallungės" siē e e shkruajti Dilaveri nga njė temė tjetėr pėrkundėr 40.000 atentatorėve vetėvrasės.

Viktimat janė, zakonisht tė pafajshėm vizitorė, nė kėtė rast vehtė Egjiptianė! Por kur humb arsyeja, pėr terroristėt nuk luan rol fare se kush janė, ēka janė dhe nga vijnė?