PDA

View Full Version : Avokati turk vret gjykatesin.


Kalt
18-05-06, 09:02
Nje avokat turk ka hyre brenda Keshillit te Shtetit ne Ankara dhe ka qelluar mbi pese gjykates, me nje pistolete automatike.
Ai qelloi mbi gjykatesit nga afer duke thirrur "Allahu eshte me madhi" dhe "Une jam ushtar i Allahut".
Gjykatesi Mustafa Yucel Ozbilgin mbeti i vdekur, nga plumbi qe mori ne koke.
Autori i krimit deklaroi pas arrestimit se ai donte te hakmerrej me gjykatesit qe dhane vendime "antiislamike".
Kjo gjykate vendosi ne muajin shkurt te ketij viti, qe mesuesit nuk duhet te mbajne shami ne koke si ne klase ashtu dhe jashte saj.
Sipas CNN turk, ky avokat ka qene i mbajtur nen kontroll nga policia turke, per shkak te lidhjeve te tij me grupime radikale islamike.
Sulmi i shton tensionet ne mes te qeverise me rrenje islamike te kryeministrit Recep Tayyip Erdogan dhe opozites e cila nga ana e saj e akuzon qeverine si nxitese te ketij krimi, ngaqe ajo (qeveria) kishte kritikuar vendimin e kesaj gjykate.
Gruaja e Erdogan e mban shamine publikisht e qeveria nuk e fsheh deshiren qe te lejoje mbajtjen e saj dhe ne ndertesa publike.
Kryetari i opozites, Deniz Baykal thote se "Kjo duhet pare si nje paralajmerim se nga po shkon Turqia" dhe Kemal Anadol thote se "Me kete akt eshte kercenuar zyrtarisht republika sekulare".
Erdogan nga ana e tij e denoi aktin dhe i kerkoi organeve ligjore qe te zbatojne ligjin.

Kalt
19-05-06, 12:06
Funerali nė Ankara kthehet nė protestė
http://www.bbc.co.uk/f/t.gifhttp://www.bbc.co.uk/worldservice/images/2006/05/20060518155644ankaraja_ataturk.jpg
Protestuesit hodhėn parrulla pėr mbrojtjen e shtetit laik turkMijėra protestues nė Ankara, i kthyen ceremonitė funerale pėr nder tė gjykatėsit tė vrarė nė shfaqje masive pėr tė mbėshtetur shtetin laik nė Turqi.
Shumė protestues u mblodhėn rreth arkivolit tė gjykatėsit Mustafa Yucel Ozbilgin, i vendosur nė ndėrtesėn e njė gjykate dhe i mbuluar me flamurin kombėtar.
Tė tjerėt, hodhėn parrulla pėr mbrojtjen e shtetit laik nė Turqi, teksa marshuan drejt mazoleumit tė Mustafa Kemal Ataturkut, themeluesit tė shtetit modern dhe shekullar turk.
Njė person qė e quante veten 'ushtari i Allahut' qėlloi me armė zjarri ditėn e mėrkurė gjykatėsin Ozbilgin, nė njė prej gjykatave kryesore tė shkallės sė parė nė Turqi.
Autori i vrasjes u arrestua menjėherė dhe dy persona tė tjerė janė ndaluar nga policia dhe po merren nė pyetje.
Korrespondentėt besojnė se sulmi mund tė jetė i lidhur me vendimin e gjykatės pėr tė mos hequr rregullin pėr ndalimin e mbajtjes sė shamisė myslimane nė shkolla dhe nė zyrat qeveritare.BBC
19 Maj 2006

pirro
24-07-06, 18:33
Une mendoj qe ne vitet e ardhshme turqia do te gjendet ne nje kriz te mbrenshme qe do te thellohet gjithnje e me shume, pikerisht per kete arsye se a do te mbetet shteti laik apo jo.
Turqin deri tani sadokudo e ka mbrojtur ushtria e me nje baze te fort qe nga koha e ATATURKUT,mirpo kjo gje nuk do te vlej ne momentin kur turqia do te duhet te hyj ne EUROPE.Atehere ushtris do te duhet qe ti merren shume kompetenca nga fusha e politikes.