PDA

View Full Version : Zarkawi vritet - lufta vazhdon


Dilaver
08-06-06, 20:18
Presidenti Bush uron trupat amerikane pėr vrasjen e udhėheqėsit terrorist, Abu Musab al-Zarkavit
08-06-2006
VOA
http://cache.aftenposten.no/multimedia/archive/00410/IRAQ_ZARQAWI_ANNOUN_410126g.jpg


Forcat amerikane vranė figurėn kryesore tė al-Kaidės nė Irak, jordanezin Abu Musab al-Zarqawi nė njė goditje ajrore nė veri-lindje tė Bagdadit. Korrespondenti i Zėrit tė Amerikės Miajkell Bauman njofton nga Washingtoni se lajmi u mirėprit nė pjesėn mė tė madhe tė Irakut dhe u pėrshėndet nga udhėheqėsit botėrorė:
Nė Bagdad dhe pjesė tė tjera tė Irakut filliun festime spontane pasi zyrtarėt irakianė dhe amerikanė njoftuan se Zarqavi dhe disa nga kėshilltarėt e tij kryesorė ishin vrarė. Gjatė njė konferencė shtypi nė Bagdad, u transmetuan pamje filmike nga kabina e njėrit prej dy avionėve amerikanė, qė u angazhuan nė operacionin ajror duke lėshuar njė bombė masive nė njė shtėpi ferme qė pėrdorej si bazė e fshehtė e terroristėve pranė kryeqytetit rajonal tė Bakubės.
http://cache.aftenposten.no/multimedia/archive/00410/IRAQ_ZARQAWI__06541_410076h.jpg
“Nuk kishim asnjė dyshim se Zarqavi ishte brenda asaj shtėpie. Ishte 100 pėr qind e konfirmuar. Dhe ishte pikėrisht objektivi qė ne kishim vėnė nė shėnjestėr pėr tė goditur”- tha gjenerali Kejsi.
Komandanti i forcave tė koalicionit nė Irak, Gjenerali Xhorxh Kejsi tha se trupi i Zarqawit ishte identifikuar plotėsisht nga shenjat e gishtėrinjve, nga tiparet e fytyrės dhe shenja tė tjera tė trupit.
http://www.vg.no/bilder/edrum/1149775926054_142.jpg
Ministri i Jashtėm i Irakut Hoshiar Zebari deklaroi: "Ėshtė njė ditė e madhe pėr popullin e Irakut."
Edhe presidenti Bush e pėrshėndeti lajmin nga Shtėpia e Bardhė:
“Zarqawi personalisht u ka prerė kokat pengjeve amerikane dhe civilėve tė tjerė nė Irak. Ai ishte organizatori i sulmit ndaj zyrave tė OKB-sė nė Bagdad. I uroj trupat tona pėr kėtė arritje tė madhe. Zarqavi vdiq. Por puna e vėshtirė dhe e nevojshme nė Irak vazhdon. Ne parashikojmė qė terroristėt dhe kryengritėsit tė vazhdojnė edhe pa tė”.
Edhe kryeministri britanik Tony Blair foli me njė ton tė kujdesshėm. Ai tha se njė goditje ndaj al-Kaidės nė Irak, ėshtė goditje ndaj al-Kaidės kudo, por shtoi se ende mbeten shumė pengesa pėr t’u kapėrcyer nė betejėn kundėr terrorizmit.
Nė Bruksel, Sekretari amerikan i Mbrojtjes Donald Ramsfeld tha se forcat amerikane kishin disa kohė qė e ndiqnin Zarqawin. Kur e gjetėn se ku ishte, ato vendosėn qė tė mos ndėrmerrnin njė sulm tokėsor nė bazėn e terroristėve, pasi druheshin se ai mund tė ikte. Zoti Rumsfeld qė po merr pjesė nė njė takim tė Ministrave tė Mbrojtjes tė NATO-s tha se askush nuk kishte vrarė mė shumė tė pafajshėm vitet e fundit sesa Zarqavi.
“Duke pasur parasysh natyrėn e rrjeteve terroriste, vdekja e Zarqavit, megjithėse shumė e rėndėsishme, nuk do tė thotė se iu dha fund dhunės nė atė vend. Por nuk duhet tė ketė dyshim se fakti qė ai ka vdekur ėshtė njė fitore e rėndėsishme nė betejėn kundėr terrorizmit nė atė vend dhe nė gjithė botėn”.
Komandantėt e ushtrisė amerikane qė tani kanė filluar tė analizojnė se kush mund ta zėrė vendin e Zarqawit, si drejtues kryesor i al-Kaidės nė Irak. Vrasja e tij u njoftua nė njė kohė qė parlamenti i Irakut miratoi kandidatėt e kryeministrit Nouri al-Maliki pėr Ministritė e Mbrojtjes dhe tė Brendshme, duke i dhėnė fund bllokimit disa javor politik mbi kėto poste nė qeverinė e re tė unitetit nė Irak.//lk

Dilaver
08-06-06, 20:38
Kush ishte Al-Zarqawi?


Disa prej krimeve mė tė rėnda kundėr civilėve dhe punonjėsve tė huaj nė Irak i janė atribuar njė grupi qė udhėhiqet nga Abu Musaab Al-Zarqawi.
Deklaratat qė pretendonin se ishin nga ky grup, qė quhet Al-Kaida nė Tokėn e Dy Lumejve, kanė marrė pėrgjegjėsinė pėr shumė sulme vetvrasėse, qė kanė shkaktuar vdekjen e qindra civilėve shiitė dhe rekrutėve tė ushtrisė.
Grupi i tij ka publikuar gjithashtu video tė prerjes sė kokės tė tė huajve. Nė disa prej tyre, thuhet se vetė Al-Zarqawi ka qenė personi qė ka pėrdorur thikėn.
Pėrveē informacioneve tė dhėna nga autoritetet jordaneze dhe deklaratave nė internet qė i atribuohen grupit tė tij, pak dihet pėr kėtė person.
Abu Musaab Al-Zarqawi ėshtė emri qė ka marrė Ahmad Fadeel Al-Khalayllay, qė ėshtė me origjinė jordaneze dhe jo palestineze siē besojnė shumė vetė.
Ai ishte nga njė familje e varfėr nga qyteti industrial Zarqa, nė veri tė Amanit.
Ai u largua nga shkolla nė moshė tė vogėl dhe mė vonė u bashkua me radhėt e muxhahidinėve arabė qė luftuan kundėr forcave sovjetike nė Afganistan nė vitet 1980.
Kur u kthye nė Jordani ai u burgos pėr pjesėmarrje nė njė kompllot pėr tė rrėzuar monarkinė, por mė vonė u lirua si pjesė e njė amnistie tė pėrgjithshme.
Nė vitin 2002 ai u dėnua me vdekje nė mungesė pėr rolin e tij nė vrasjen e njė diplomati amerikan.
Lidhur me marrėdhėniet e tij me udhėheqėsin e Al-Kaidas, Osama bin Laden, ka informacione konfliktuale.
Megjithatė, deklaratat e tij nga Iraku konfirmojnė angazhimin e tij ndaj ideologjisė sė Al-Kaidas.
Ndėrsa grupe tė tjera kryengritėse luftonin pėr largimin e trupave tė huaja nga Iraku, pėr Al-Zarqawin Iraku ishte njė trampolinė pėr njė luftė mė tė gjerė kundėr tė pafeve dhe regjimeve arabe me synimin pėr krijimin e njė kalifati, apo supershteti islamik.
Bota e dėgjoi emrin e tij pėr herė tė parė para luftės nė Irak.
Uashingtoni tha atėhere se prania e Al-Zarqawit nė Irak ishte pro

Kalt
08-06-06, 20:44
Abu Musab el-Zarkavi ishte terroristi mė i kėrkuar nė Irak. Nė llogarinė e tij kishte shumė akte tė pėrgjakshme, tė cilat kishin pėr qėllim rrėnimin e sistemit tė rendit nė Irak. Tė enjėten u vra gjatė njė sulmi tė forcave amerikane dhe irakiane tė sigurisė.
Ishte me origjinė prej njė familje tė varfėr jordaneze, nga vendi Zarqa. Askush nuk mund t'a paramendonte se njė kriminel i vogėl i ditėve tė rinisė, do tė bėhej terroristi mė i kėrkuar. Vrasja e Abu Musab el-Zarkavit ishte pėr amerikanėt e tė njėjtės vlerė sikurse edhe koka e vet Osama Bin Ladenit. Uashingtoni ka ofruar 25 milionė dollarė shpėrblim pėr kapjen apo vrasjen e udhėheqėsit tė grupit mė tė rrezikėshėm terrorist nė Irak. Sipas tė gjitha gjasave, kėto para nuk do t'i marrė askush, sepse el-Zarkavi u vra gjatė sulmeve ajrore nė afėrsi tė Bagdadit.
Qysh si i ri Zarkavi kishte rėnė ndeshė me ligjet e Jordanisė. Idetė e tija islamike e sollėn nė afėrsi tė kryeterroristit Osama Bin Laden, nė Afganistan. Ai pėrpiqej qė nė Jordani tė organizonte sulme terroriste kundėr amerikanėve dhe izraelitėve. Pėr kėto shkaqe ėshtė dėnuar me vdekje. Mirėpo Zarkavi ia doli tė ikė dhe tė kthehet nė Afganistan e mė vonė edhe nė Irak. Pas futjes sė trupave amerikane nė Irak, Zarkavi e shpalli kėtė vend si fushėbetejėn e tij qėndrore nė luftėn kundėr amerikanėve. Ai ishte aktorė i rrėmbimeve dhe vrasjeve brutale tė tė huajve, para kamerave.
Idhėtarėt e tij e quajnė veten si "Organizata pėr bashkimin e besimtarėve nė luftėn e shenjtė". Qėllimi i tij ishte konkurrenca ndaj Bin Ladenit, edhe pse nė mėnyrė demonstrative i nėnshtrohej shefit tė Al Kaidės. Mirėpo, ideologu i Bin Ladenit, Aiman Al Zavahiri e kritikonte hapur Zarkavin, me shpjegimin se veprat e tija e dėmtojnė lėvizjen. Ky ishte edhe shkaku pse ky jordanez rralloi sulmet. Aktivitetet e tija i kishte drejtuar kohėn e fundit nė pėrhapjen e urrejtjes midis sunitėve dhe shiitėve nė Irak. Burimet e informuara mirė thonė se ai qėndron pas sulmeve terroriste ndaj xhamive dhe besimtarėve tė tė dyja grupeve.
Qėllimi kryesor i kėtyre sulmeve ishte evitimi i ēdo forme tė normalizimit tė gjendjes. Kjo sepse normalizimi i gjendjes do tė thoshte edhe fundi i nevojės pėr kryengritės.
Konfirmimi i vrasjes sė shefit tė terrorit nė Irak, do tė ketė pasoja tė shumta pozitive pėr qeverinė e kryeministrit Nuri Maliki. Shpesh ėshtė thėnė se Zarkavi nuk ėshtė pėrsoni nga i cili varen tė gjitha. Mirėpo me siguri qė grupi i tij ka pėrjetuar njė goditje tė rėndė.
Megjithatė, dyshohet qė kjo goditje do tė mjaftojė pėr vendosjen e rendit dhe qetėsisė afatshkurte dhe afatmesme nė Irak. Nė shtigje tė gjata, me siguri qė kjo paraqet njė periudhė shumė tė rėndėsishme pėr Irakun.


Peter Filiphttp://www2.dw-world.de/media/layout/transpa.gif
DW

Kalt
08-06-06, 20:59
Abu Musab al-Zarqawi, lindur me 20 tetor 1966 dhe vrare me 7 qershor 2006, ishte nje udheheqes militant islamik salafist dhe i veteshpallur lider i Al-Qaeda per Irakun.
Si nje islamist i identifikuar me levizjen salafiste te Vehabisteve, Zarqawi ne shtator te vitit 2005 deklaroi luften e “shenjte” kunder shiteve myslimane te Irakut dhe ishte pergjegjes per nje sere atentatesh, rrembimesh, ekzekutimesh ne Irak dhe vecanerisht ne zonat me perqendrim te larte te popullsise shite.

SPARTAKU
08-06-06, 22:38
Zoti ne gjenet ishalla i perpjek me keta selefistat e forumit, Zoti i lasht shnosh se boll keq koka bo e fara ju hupt me ka krejt.
O kon njoni me ni far shalli te madh rreth kreje 4paste i thojshin e deshta me ja shnosh kryet per ket far patrioti si tek o ra deshmor, e di si merzitet fort po qka me bo, ishalla i perpjek Zoti ne xhehnem.

Arb
09-06-06, 14:27
Ajo bombe osht dasht me i marr me veti edhe Vahabizagaret e forumit...

fuli_88
09-06-06, 21:15
po te ishin vetem 25% te shqiptareve si ABU MUSAB ARZAKAWI serbia kurr nuk kishte mujt me hy ne Kosov .... ALL-LLAHU e meshirofte ate dhe shoket e tij sepse ata e kane te merituar XHENETIN me punen e tyre ne kete bote ......
ALL-LLAHU i denoft ata qe ofendojn punen e tij dhe te shokeve te tij per te tillen nuk ka vend ne kete bote e ne boten tjeter sepse vendi i tyre eshte xhehnemi lende djegese e te cilit eshte guret dhe njerzit mekatare

fuli_88
09-06-06, 21:24
edhe harrova te them se edhe te gjithe luftetaret e tille si zarkawi te vriten vetem emri musliman deri sa egziston kundershtaret e fese islame do te tridhen nga frika sepse feje islame eshte fe te cilen e percaktoi ALL-LLAHU XHSH

Arb
09-06-06, 22:11
po te ishin vetem 25% te shqiptareve si ABU MUSAB ARZAKAWI serbia kurr nuk kishte mujt me hy ne Kosov .... ALL-LLAHU e meshirofte ate dhe shoket e tij sepse ata e kane te merituar XHENETIN me punen e tyre ne kete bote ......
ALL-LLAHU i denoft ata qe ofendojn punen e tij dhe te shokeve te tij per te tillen nuk ka vend ne kete bote e ne boten tjeter sepse vendi i tyre eshte xhehnemi lende djegese e te cilit eshte guret dhe njerzit mekatare

Allahu e mallahu ty ta farofte gjakun e gabelit qe e ki. Eh sa zagari me gjak te perzim ish kon bre...

trimi99
10-06-06, 01:44
po te ishin vetem 25% te shqiptareve si ABU MUSAB ARZAKAWI serbia kurr nuk kishte mujt me hy ne Kosov .... ALL-LLAHU e meshirofte ate dhe shoket e tij sepse ata e kane te merituar XHENETIN me punen e tyre ne kete bote ......
ALL-LLAHU i denoft ata qe ofendojn punen e tij dhe te shokeve te tij per te tillen nuk ka vend ne kete bote e ne boten tjeter sepse vendi i tyre eshte xhehnemi lende djegese e te cilit eshte guret dhe njerzit mekatare========================================== =============

Po te ishin vetem 25% te shqiptarve si abu musab arzakawi, serrbia kurr nuk ishte dale nga Kosova!

vendasi
10-06-06, 01:49
po te ishin vetem 25% te shqiptareve si ABU MUSAB ARZAKAWI serbia kurr nuk kishte mujt me hy ne Kosov .... ALL-LLAHU e meshirofte ate dhe shoket e tij sepse ata e kane te merituar XHENETIN me punen e tyre ne kete bote ......
ALL-LLAHU i denoft ata qe ofendojn punen e tij dhe te shokeve te tij per te tillen nuk ka vend ne kete bote e ne boten tjeter sepse vendi i tyre eshte xhehnemi lende djegese e te cilit eshte guret dhe njerzit mekatare
He more trullan,
Po deshka dikush me te shti ne nje qorre_rrugice me ti shkepe nja pese a gjashte flakaresha e me ta shkunde pak ate tru te vogel qe e paske.....
Ne qoftese je edhe ti asi Vehab_majmun ftyre mlidhi panlat e tua e msyja Arabhanes se kesi klysha Kosoves nuk i duhen.......

Reana
10-06-06, 02:25
po te ishin vetem 25% te shqiptareve si ABU MUSAB ARZAKAWI serbia kurr nuk kishte mujt me hy ne Kosov .... ALL-LLAHU e meshirofte ate dhe shoket e tij sepse ata e kane te merituar XHENETIN me punen e tyre ne kete bote ......
ALL-LLAHU i denoft ata qe ofendojn punen e tij dhe te shokeve te tij per te tillen nuk ka vend ne kete bote e ne boten tjeter sepse vendi i tyre eshte xhehnemi lende djegese e te cilit eshte guret dhe njerzit mekatare

Qy, qy, qy....
Po nuk shkoi ky fare "trimi" ta cliroj Palestinen, atdheun e tij....cfare dreqi kerkoi ky ne Irak duke i ndjek muslimanet shia dhe naften e Sadamit??? Nuk qenka rahatuar Palestina vendlindja e tij me kete fare ndytesirash, e i paska mbetur Kosoves mangut sindromi i majmunave, a????:mad:


Marroq.
Edhe individi me i skajshem i shoqerise ne Kosove, eshte me i vetedijshem dhe me atdhetar se fara e ndyte e ketij pisi, qe deri dje ka egzekutuar edhe xhematin neper xhamia.

musl|m
10-06-06, 08:51
Nje e vertet e hidhur tregon se 90% te popullit Amerikan me shum i gzoi vdekja e Zarkavit se sa lindja e nje foshnje nga Angelina Jolie...

Besoj se jam i qarte, dhe shpresoj qe te kenaqeni sado pak deri sa ky te zavendesohet nga nje tjeter i cili pa dyshim do te vazhdoj rrugen e luftimit te okupatoreve.

experti_lu
10-06-06, 10:33
sa per mu ishalla copa bahen me amrikan e me irakian.
ajo lufte as nuk na bjen mire as keq neve popullit shqiptar,ata luftojne per interesa te veta e ne si popull naiv(disa),qajme koken pa pik nevoje!!!
e shajme njani tjtrin e ofendojme pa kurrfar arsyje,vetem se jemi shume te ulet si komb(disa).......
te jete kjo si keshille per disa ketu ne forum..kaloni mire.

experti_lu
10-06-06, 10:38
================================================== =====

Po te ishin vetem 25% te shqiptarve si abu musab arzakawi, serrbia kurr nuk ishte dale nga Kosova!...qka je ka llomtit pash buken???
qka je ka e perzin ti serbin me fene islame????
serbia eshte armiku i popullit shqiptar dhe kurr nuk do ta hek ilizionin per kosoven she shqiprin.
qka ka te bej lufta kosoves me nifar arbi se koka vra dikun ne arabi,e aifar arabi as se je ka ni emrin koeoves...ik pash buken mos lomotit se ne tranove.

Kodra
10-06-06, 11:15
Nje e vertet e hidhur tregon se 90% te popullit Amerikan me shum i gzoi vdekja e Zarkavit se sa lindja e nje foshnje nga Angelina Jolie...

Besoj se jam i qarte, dhe shpresoj qe te kenaqeni sado pak deri sa ky te zavendesohet nga nje tjeter i cili pa dyshim do te vazhdoj rrugen e luftimit te okupatoreve.


**********
**********
**********

Vdekja e tė keqit,tė marrit i cili nuk ka asgjė nė kokėn e tij,vetėm sesi tė mbjell nė tė gjitha pjesėt e botės paqetėsi,ērregullim,natyrisht se i gėzon shumė Amerikanė e shumė tė tjerė tė cilėt kanė zemrėn e paqes.
Pastaj,a nuk ishte edhe Zarkawi nė vend tė huaj?????.
Cila ishte rruga e Zarkawit,tė vras tė pafajshėm,tė minojė veturat me eksploziv e ti pozicionoj nė vende ku ka shumė njerėz,tė cilėt nuk kanė pikė faji ?????

Ēuditem me mendimin tuaj !!!!!.
Ēuditem,se kam pasur me tė vėrtet njė mendim tjetėr pėr ty.


!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Paksa i zhgėnjyer


Kodra

Kalt
12-06-06, 09:19
Irani i kenaqur me vrasjen e al-Zarqawi

http://www.hln.be/hlns/FOTO/artikels/large_157225.jpgFemije irakiane duke festuar per vdekjen e al-Zarqawi.

Irani eshte i kenaqur me vdekjen udheheqesit terrorist Aboe Moessab al-Zarqawi. Kete e deklaroi te merkuren zedhenesi i Ministrise se Puneve te Jashtme te Iranit ne nje konference shtypi.
"Vdekja e Zarqawit ka ngjallur shpresen dhe gezimin e irakianeve, gje qe tregon se ai eshte urryer nga populli irakian. Ne jemi gjithashtu te kenaqur me ate qe ka ndodhur".
Irani mohon faktin se ata e kane ndihmuar SHBA-ne ne kerkimin dhe eleminimin e Zarqawit.

Udheheqesi i rrjetit te al-Qaļdas ne Irak ju pat deklaruar lufte te hapur besimtareve shiite, qe perbejne me shume se 60 perqind te popullsise se Irakut dhe mbi 90 perqind te popullsise se Iranit.
Marre nga gazeta belge "Het Laatste Nieuws"

Ora
10-02-07, 00:37
Po cka intereson nji shqiptarit te ndershim shitet a sunitet ata te gjithe jane me kulture mijra vjete
mbrapa krejte botes,ma fort i perngjajn shtazes se eger se njeriut.shqiptar pa marre parasysh te ciles fe i takoni mos u merrni me keto marrina.

Albanian eX|PerT
10-02-07, 04:37
Ora, ma thuaj, si t'i mbushin redaktoret gazetat e tyre te sakatosura, tek hapesira "Lajme nga Bota" nga shtypi i mjere ditor i yni, pos me komente te paverifikuara, e te pakoncepta, te cilat vetem percillen duke u perkthyer nga gj. angleze, prej CNN apo BBC, e qe ndoshta keta ne forme parciale nga "gazetaret" (te ashtequajturit) e tyre, me falsite te qarte e te shumta..

Albanian