PDA

View Full Version : Acidi folik


Pause_Print_Scroll
10-07-06, 23:22
Acidi folik
Njė studim i ri tregon se acidi folik, qė u shtohet disa ushqimeve, mund tė ketė edhe disa tė mira tė tjera si pėr shembull parandalimin e tensionit tė lartė tė gjakut tek gratė. Anne Maria Donadio thotė se ēdo ditė merr acid folik me rekomandim tė mjekut pėr parandalimin e lindjes me defekt tė fėmijės sė saj. Ajo i merr ato nė formė tabletash krahas ushqimit. Acidi folik gjendet gjithashtu nė lėngun e portokallit, fruta, perime, fasule e bukė. Krahas parandalimit tė lindjeve defektoze, acidi folik ose folate, mund tė ketė njė tjetėr dobi pėr gratė pėr uljen e tensionit tė gjakut. Nė kėtė pėrfundim arriti njė studim botuar kėto ditė nė revistėn e shoqatės amerikane tė mjekėsisė. Doktor John Forman i spitalit Brigham thotė se njė dozė mė e lartė acidi folik duket se pakėson rrezikun e zhvillimit tė tensionit tė lartė. Doktor Forman dhe kolegėt e tij pranė spitalit tė Grave, Brigham nė Boston, studiuan tė dhėnat dietike tė 150 mijė grave. Ata studiuan dy grup mosha; 27 deri 44 vjeē dhe 43 deri mė 70 vjeē, duke vėzhguar marrjen e acidit folik dhe tensionin e gjakut pėr 8 vjet. Rezultate mė tė dukshme u vunė re tek gratė e reja. Doktor Forman thotė se mes grave tė reja, ato qė konsumuan mbi 1 mijė mikrogram folate nė ditė, rreziku pėr t’u prekur nga tensioni i gjakut ra 46 pėrqind, nė krahasim me ato gra qė merrnin 200 mikrogram acid folik nė ditė. Tek gratė mė tė moshuara ky rrezik ra 18 %. Shumė prej grave amerikane konsumojnė 400 mikrogram acid folik nė ditė, duke e marrė atė nėpėrmjet ushqimeve. Pėr marrjen e 1 mijė mikrogramėve, gratė pjesmarrėse nė studim morrėn folate shtesė. Por doktor Forman thotė se duhet patur kujdes: “Deri sa tė kryen studime tė tjera, gratė nuk duhet tė shtojnė pa arsye dozėn e acidit folik, megjithatė ne jemi tė gėzuar rreth shpresave qė kanė krijuar rezultatet e studimit tė tanishėm pėr parandalimin e tensionit tė lartė tė gjakut.”
Pėrgatiti: Astrit Lulushi

Me rrespekt nga Asketi SmArTs_WAY
Ebu Dawud AbdulMuhsin ibn Jahja el Albani el Darekutni
Kumanovė, 11.07.2006