PDA

View Full Version : Vazhdojnė masakrat Amerikane nė Irak - Pėrdhunohet 15-vjeēarja dhe i vritet familja


Pause_Print_Scroll
10-08-06, 14:11
Vazhdojnė masakrat Amerikane nė Irak - Pėrdhunohet 15-vjeēarja dhe i vritet familja

Nė lajmėrimin e postuar natėn e tė shtunės (23:55 koha e Mekkes), Mafkarat el-Islam publikoi raportimin e detaluar tė korrespodentit tė tyre rreth rastit tė pėrdhunimit dhe vrasjeve tė muajit Mars, rast ky qė tani ushtarakat amerikan janė detyruar t'a hetojnė, pasiqė ka dalur nė shesh nga agjensionet e lajmeve dhe deklaratat e dėshmitarėve. Mafkarat el-Islam theksoi se, numri i pėrdhunimeve tė grave Irakiane nga ana e trupave okupuese Amerikane veēse ėshtė mizėri dhe vazhdon tė rritet. Shumė gra kanė rėnė viktima brenda (burgut) Abu Ghurayb dhe burgjeve tjera; derisa, shumė tė tjera kanė rėnė pre“ e pėrdhunuesve nė uniforma Amerikane, tė cilėt enden nė burgun e madh, gjegjėsisht, nė Irakun e okupuar.
Por ėshtė njė rast pėrdhunimi, i cili ka dalur nė dritė ditėve tė fundit, rast ky qė paraqet egėrsi dhe brutalitet jashtė ēdo kufiri dhe perceptimi tė mendjes njerėzore.
Nė njė pasdite tė Marsit 2006, njė forcė prej 10-15 trupave Amerikane hyrėn nė shtėpinė e Kasim Hamzah Rashid el-Xhanabi-ut, i lindur mė 1970 dhe i cili punonte si roje nė njė depo shtetėrore tė patateve. El-Xhanabi jetonte me gruan e tij, Fakhrijah Taha Muhsin, dhe me katėr fėmijėt e tyre - Abir (lindur mė 1991), Hadil (lindur mė 1999), Muhammed (lindur mė 1998) dhe Ahmed (lindur mė 1996).
Amerikanėt morrėn Kasimin, gruan e tij dhe vajzėn e tij Hadil (7-vjeēare) dhe i vendosėn nė njė dhomė tė shtėpisė. Djemtė, Ahmedi (10-vjeēar) dhe Muhamedi (8-vjeēar) ishin nė shkollė, pasiqė Amerikanėt kishin hyrė nė shtėpinė e tyre rreth orės 14. Amerikanėt e vranė Kasimin, gruan e tij dhe vajzėn e tij nė atė dhomė. Ata qėlluan Kasimin me katėr plumba nė kokė dhe gruan e tij, Fakhriyan, e qėlluan me pesė plumba nė bark dhe nėn-bark. Hadili u qėllua nė kokė dhe nė krahėror.
Pas kėsaj, Amerikanėt morrėn Abiren (vajzėn 15-vjeēare) nė njė dhomė tjetėr dhe e rrethuan atė nė njė kėnd tė shtėpisė. Aty ata e zhveshėn atė, dhe 10 Amerikanėt filluan t'a pėrdhunojnė me rradhė. Pasi qė e pėrdhunuan qė tė gjithė, ata e qėlluan atė nė kokė me njė mjet tė mprehtė - bazuar nė raportin forensik (mjeko-ligjor) tė mjekėve - duke e lėnė pavetėdije. Nė kėtė gjenjde, ata ia zunė frymėn me njė jastėk derisa kishte vdekur. Edhe kjo nuk ju ka mjaftuar. Ata ia vunė flakėn trupit tė saj tė pashpirtė.
Fqiu i familjes martire dėshmon pran Mafkarat el-Islam rreth asaj qė kishte parė

" Nė orėn 14, disa trupa Amerikane ia mėsynė shtėpisė sė martirit Kasim, All-llahu e mėshiroftė. Ata e rrethuan atė dhe unė dėgjova tė shtėna armėsh. Pas kėsaj, tė shtėnat u ndalėn. Njė orė mė vonė, unė pashė tym duke u ngritur nga dhoma dhe pastaj i pashė trupat e okupatorit duke dalur me shpejtėsi nga shtėpia. Ata rrethuan zonėn bashkė me forcat Shiite tė "Gardės Nacionale tė Irakut", ndėrsa neve na thanė se 'terroristėt e el-Kaidės kanė hyrė nė shtėpi dhe i kanė vrarė tė gjithė'. Ata nuk lejonin asnjėrin prej nesh qė tė hyjmė nė shtėpi. Mirėpo, unė i thash njėrit prej ushtarėve tė "Gardės Nacionale" se unė jam fqiu i tyre dhe se mė duhet tė shoh se ēka ka ndodhur ashtuqė t'i tregoj el-Haxhxh Abu el-Kasim ēka ka ndohur me tė birin dhe familjen e tij. Ai u pajtua dhe mė lejoi tė hyjė brenda."
" Kėshtu, unė hyra nė shtėpi dhe e gjeta nė dhomėn e parė Kasimin, gruan e tij dhe Hadilin. Kufomat e tyre lundronin nė gjak. Gjaku kishte shpėrthyer nga trupat e tyre me aq fuqi saqė kishte rrjedhur jashtė dhome pėrfundi derės sė dhomės. Unė i rrotullova ata por nuk kishte reagim; ata veēse kishin dhėnė shpirtė."
" Pastaj," - vazhdon fqiu me deklaratėn e tij, " unė hyra nė dhomėn e Abires. Zjarri ishte duke flakėruar nga ajo. Koka dhe gjoksi i saj ishin nė zjarr. Ajo ishte detyruar nė njė pozitė mjeruese; ata ia kishin ngritur fusatnin e saj deri nė qafė dhe ia kishin shqyer sutien. Gjaku ende i rridhte prej meskėmbėve tė saja, edhepse kishte dhėnė shpirtė njė ēerek ore mėparė dhe pėrkundėr intesitetit tė zjarrit nė dhomė. Ajo kishte dhėnė shpirtė, All-llahu e mėshiroftė. E njoha menjėherė. E dija se ishte pėrdhunuar, pasiqė e kishin kthyer me fytyrė pėrtokė dhe pjesa e poshtme e trupit ishte ngritur, ndėrsa duart dhe kėmbėt i kishte tė lidhura."
" vAllahi, nuk munda t'a kontrolloj vehten dhe fillova tė qaj, por shpejtė e shuajta zjarrin i cili ndizej nga koka dhe gjoksi i saj. Zjarri ia kishte djegur tėrėsisht gjinjtė e saj, flokėt nė kokė dhe lėkurėn e fytyrės. Ia mbulova pjesėt e turpshme me njė rrobe, All-llahu e mėshiroftė. Nė atė ēast, mendoja se, nėse dalė pėrjashtė duke folur dhe kanosur ata do tė mė burgosin, prandaj e kontrollova vehten dhe vendosa qė tė dalė i qetė, ashtuqė tė jemė nė gjendje tė dėshmoj rreth kėsaj tragjedie."
" Pas tri orėve, trupat okupuese Amerikane e rrethuan shtėpinė dhe i thonin njerėzve tė atij rrethi se 'kjo familje ėshtė vrarė nga terroristėt sepse kėta ishin Shiia.' Askush nė qytet nuk i besoi kėtij tregimi, sepse Abu Abir (Kasimi) ishte i njohur si njė prej njerėzve mė tė mirė nė qytet, njė prej mė bujarėve, dhe nuk ishte Shiit, por monoteist Sunni. Secili dyshoi nė tregimin e tyre dhe kėshtu, pas Namazit tė akshamit, trupat e okupatorit morrėn katėr kufomat dhe i dėrguan nė bazėn Amerikane. Pastaj, tė nesėrmen, ia kishin dorėzuar spitalit qeveritar nė el-Mahmudijah dhe i kishin thėnė administratės sė spitalit se 'terroristėt e kanė vrarė kėtė familje.' Atė mėngjes, unė shkova me familjen e tė ndjerit nė spital. I morrėm kufomat dhe i varrosėm, All-llahu i mėshiroftė."
Mediat refuzojnė tė publikojnė rastin

" Ne pastaj vendosėm qė tė mos heshtim," - vazhdon fqiu, " prandaj i lutėm Muxhahedinėt qė t'u pėrgjigjen sa mė shpejtė tė jetė e mundur. Ata u pėrgjigjėn me 30 sulme ndaj okupuesve brenda dy ditėve, duke vrarė tepėr se 40 ushtarė Amerikan. Por gjaku ynė ende nuk ėshtė ftohur, andaj vendosėm tė lajmėrojmė TV-Satelitore el-Arabiyah (sh.p. tv-stacion qeveritar i financuar nga SHBA-tė) dhe t'u tregojmė ngjarjen, pasiqė ėshtė stacion qė tranmeton nė Irak. Mirėpo, el-Arabiyah nuk na vuri veshin dhe na tha se ne jemi gėnjeshtarė. Ata na thanė se, regullorja e tyre ėshtė tė bazuarit nė lajmėrime zyrtare tė lėshuara nga armata Amerikane dhe se ata nuk janė nė gjendje tė lėshohen nė njė tregim mbi tė cilin ata nuk kanė fuqi. Kjo na u tha neve nga korrespodenti i el-Arabiyah Ahmed es-Salih."
" Kėshtu, ne shkuam tek gazetat lokale dhe ata na e pėrplasėn derėn para hundėve sepse ne jemi Sunni dhe viktima e pėrdhunuar ishte vajzė Sunnite. Mirėpo, luftėtarėt e Rezistencės na thanė se All-llahu nuk lejon qė tė humbet gjaku i Muslimanit dhe na thanė tė kemi durim kėmbėngulės dhe do tė shohim njė ndėshkim tė tillė pėr gjakun e Abires dhe familjes sė saj, pėr pėrdhunimin e nderit tė motrės tonė, ndėshkim i cili do ngrisė flokėt e njerėzve pėrjpetė."

Dea_A
12-10-06, 11:39
Degjoj lajmet e fundit ne EuroNews

Tri vjete lufta ne Irak ........350 000 te vdekur ,per tri vjete
dhe parashtroj pyetjen vetit edhe juve ,bashebisedues te mij

Po te qendronte Sadam Husein ende ne pushtet me diktaturen e tij ,athue do te vdisnin kaq shume njerez per tri vjetet e fundit ?

Espresso
12-10-06, 12:20
Dea

Ndoshta nuk do te vdisnin kaq shume njerez, por une te keshilloj te parashtrosh vetit pyetjen se kush eshte fajtor per kaq shume humbje jetesh njerzish, kush vrau kaq shume njrez, USA, terroristet apo luftrat sektare?? USA vrau me se shumti gjate luftimeve okupuese tri-kater javore, por ky numer eshte shume i vockel ne krahasim me keto shifra alarmante qe po servohen keto dite.
Pergjigjen e ke shume te leht, te mbetet vetem pakez te ndezesh rreflektorin.

Dea_A
12-10-06, 12:27
Dea

Ndoshta nuk do te vdisnin kaq shume njerez, por une te keshilloj te parashtrosh vetit pyetjen se kush eshte fajtor per kaq shume humbje jetesh njerzish, kush vrau kaq shume njrez, USA, terroristet apo luftrat sektare?? USA vrau me se shumti gjate luftimeve okupuese tri-kater javore, por ky numer eshte shume i vockel ne krahasim me keto shifra alarmante qe po servohen keto dite.
Pergjigjen e ke shume te leht, te mbetet vetem pakez te ndezesh rreflektorin.


I nderuar
per momentin kur degjova kete lajm ,u rrenqetha ,,,dhe skam fjale te e shpjegoj ,se sa me mllef ajo , se qfare eshte ne gjendje te beje njeriu kunder njeriut .......
Pyetjen qe ma parashtrove mua ate e ke mese te qarte keshtu qe nuk ia vlen te e perseris e te hy ne polemika me njerez qe mundohen realitetin ta veshin me petkun e djallezise ....
Me nderime Dea_!

Fshatari
12-10-06, 13:13
Pas njė pauze tė shkurtėt, print vazhdon fushatėn e vetė tė vockėl anti-amerikane.
Ai vend, qė nuk ka meritue kurrė tė jetė shtet i pavarur, pėr shkak tė njė diktatori antimusliman dhe anti njerzor, sadam huseini (mik i madh edhe i serbisė tė millosheviēit edhe i francės), ai vend pra do tė copėtohet nė tri pjesė ashtu siē e meriton.
Pra desha me thanė se miku i anmiqeve tė shqiptarve asht poashtu anmik i shqiptarve.
Kurrė nė mediat e kėtij vendi(irakut tė sadamit), nė mediat e serbisė apo francės(krejt njė punė) nuk u fol publikisht se gjatė viteve 1989-1999, ushtria, milicia, paramilitarėt, civilet e armatosur serb kanė pėrdhunuar 2 mijė femra nė Kosovė; kėto kanė lindur pastaj bastardėt, e as dea, as pausi i hamamit nuk folėn kurrė nė kėtė forum : personat qė interesohen aq shumė pėr njė detaj qė ndodh 10 mijė km larg Kosovės por nuk i shohin 2 mijė raste tė ngjashme nė Kosovė ose janė irakjan ose shkie, ose s'di ēfarė tjetėr... me i fjalė individ tė pa peshė e parėndėsi.
Amerika asht aleate objektive, e vetme, e Kosovės. Nė vitin 1944, i ka shpetue ēifutėt nga asgjėsimi franko-gjerman. Nė vitin 1999, e ka shpėtu Kosovėn nga asgjėsimi serbo-frėng.
Nė forumet ku flitet vetėm shqip nuk duhet kritikuar shpėtimtari i Kosovės, nė asnjė rast.
Postime tė tilla figurojnė nėpėr forume frėnge(anti-amerkanizėm primar, shtazarak...) dhe serb, kuptohet.
E morźt veshė ku e keni vendin a jo ?!

Espresso
12-10-06, 15:21
I nderuar
per momentin kur degjova kete lajm ,u rrenqetha ,,,dhe skam fjale te e shpjegoj ,se sa me mllef ajo , se qfare eshte ne gjendje te beje njeriu kunder njeriut .......
Pyetjen qe ma parashtrove mua ate e ke mese te qarte keshtu qe nuk ia vlen te e perseris e te hy ne polemika me njerez qe mundohen realitetin ta veshin me petkun e djallezise ....
Me nderime Dea_!

As mua s'me erdhi mire kur degjova kete lajm, kur vleresohej se 2.5 % e popullates irakiane kane humbur jeten qe me nderhyrjen e USA por c'te bejme kur ky eshte realiteti. Me dhimbsen civilet e pafajshem se per ata qe e gjejne taksiratin ne fene e tyre, kurr mos u ndalshin der te ju humb fara e ndyre. Une e kame shume te qart pyetjen qe te kam parashtrua ty, jo qe sot por e kam te qart qysh prej vitesh. Nga statistikat e korrikut dhe gushtit del se ne Irak vdesin mesatarisht, gjate nje dite, rreth 120 njerez. Kush po i vret gjithe keta njerez? Bushi apo luftrat e tyre sektaro-fetare per pushtet?? Ky eshte petku i djellezise Dea dhe jo tjeter send. Dmth: sipas teje dhe rangut tend, USA paska bere gabim qe ka nderhyre ne Irak ngaqe ata i kishin punet mire nen regjimin e Sadamit? Sipas teje edhe nderhyrja ne Afganistan ka qene gabim? Talibanet e palare me mjekrra nje-mertershe qeverisnin per mrekulli shtetin nen komandon e Allahut!! Po jo mire e keni "iriqin largoje nga therra, ai prap aty" :wink:

Espresso
12-10-06, 15:29
Edhe diq harrova te ceki: Qe kur u largua Sadami (shtypesi i klerikeve fetare) i dual edhe levizjes fetare fytyra e vertet. U desh nderhyrja e USA qe te behen morrat mbreter. Tashi ata po e ndertojne shtetin fetar, femrat kane filluar t'i mbulojne me shamije te cilen gje Sadami nuk e preferonte; kane filluar t'i ndalojne te dalin rrugeve te qytetit pa percjellje nga te afermit; Kane fillaur t'i perzene nga fakultetet, gje te cilen Sadami nuk e bente. Kjo eshte poenta e largimit te Sadamit dhe nderhyrjes se SHBA! Ne forum njihesh si besimtare e devotshmte dhe meqenese Sadami i shtypkte kleriket islamist mund te me tregosh perse ankohesh ndaj USA mbase ata ua dhane juve (atyre) lirine fetare qe nuk e gezonin?? Ju ka kush faje qe ngrini thikat e sepatat kunder njeri-tjetrit?? JO askush. Atehere c'jane keto lajthitje???

pirro
13-10-06, 21:01
Une mendoj qe demokracia i ka sfidat e veta, dhe jam i sigurt se populli irakian do ta perballoi edhe kete sfide dhe do te dal kryelart se bashku me amerikanet.

Albanian eX|PerT
10-02-07, 19:06
Ata gėnjyen gjat hyrjes nė Irak. Tani ata janė duke u pėrpjekur tė gėnjejnė pėr daljen jasht tij
Nga:Gary Younge


http://www.mesazhi.com/Lajme/images/ata_genjyen_gjat_hyrjes_ne_irak2.jpg Bushi dhe Bleri fajėsojnė ēdonjeri pėrveq vetes sė tyre, pėr pasojat e luftės shkatėrimtare – bile edhe viktimat

'Nė fundlojė," tha njėri nga lojtarėt mė tė mirė tė botės nė shah, José Raśl Capablanca, "mos mendoni nė mėnyrėn e lėvizjeve, por nė mėnyrėn e planeve." Situata nė Irak, tani shtyhet nė njė fundlojė mė tė pėrgjakshme tė imagjinuar. Pėrkrahja e tė dy anėve, popullore dhe zyrtare tė atyre vendeve qė urdhėruan sulmet, tanimė ėshtė nė ulje dhe vetėm se do tė jetė mė e ulėt. Ēfarėdo mandati qė okupuesit kishin dikur nga elektoriati i tyre – qė nė Britani nuk kishte, nė SHBA ishte e pasigurtė – tani ėshtė shkatėrruar. Ata nuk munden edhe mė tej tė udhėheqin kėtė luftė, ashtu si ishin duke e drejtuar.

Albanian eX|PerT
10-02-07, 19:07
Burimi: www.politics.guardian.co.uk

lirik
18-02-07, 23:11
Llahtari

kahdo n botė po ndodhė llahatari
se ,q,po,rrqethen tokė e dhe
n,kombe e fe, ka mbi bizari
diell e hanė pse kan me nxe

pse me dalė ,n,qille ato yje,
pse me pi ylberi,,n lara
pse me lmue flladi n, per pyje
pse me ra ,kaq kthjellt ujvara

kur kaq zi po ndjellin ,shtetet
kur me lot,po mbushen detet
kur po shkelet ajo etika
kur nen dhunė bien gra e qika

kur po e sheh llahtarin djepi
gjakun britmen e bajoneten
pse me kndu bilbil n,majė shrepi
pse,nayra me e nisė jeten

pse me u vesh po gur e dhe
,n, rreze dielli ,e pse me pi
pse me us hstue kombe e fe
kur kush norm s, po mban n, etni

kahdo ligjet qe po shkelen
shkel ushtri shkel,cuba e ,klane
pse me e lidhė hana kordelen
n brushė me re,me shndrit,n,dhe rane

me e shndrit globin per q, arsye
pse sherbim me ba per bisha
pse nuk bien kodrat me u thye
mos me,mbajt ma dushk a s pisha

kahdo krim kjo penda ime
qe po pin me lot,e ngjyrė
sot per ty oj bot kto shkrime
po ti shtroj si nje detyrė


ju spo mbani norm as kod
kahdo thundra qe po shkelė
gjith po del njeriu pa rod
e ma i zi, e ma rrrebel

kush po shkel mbi gjak ,pa mshirė
kush po e ka britmen muzikė
jeta e njerit po bjen lirė
kah po shkyhet n ,plumb e thikė

Me titull lahtari vazhdon ne vazhdime
te kesaj kenge xhelal ferizi

lirik
18-02-07, 23:16
Thundra

Thundra Po Shkruhet Si Ligj
Shkelja ;po Behet Si Modė
Qendro O Glob Mos U Digj
Se;shpresė; Caku ; Po Te Mbanė Si Kod

Shkruar Nga Xhelal Ferizi Vargje

lirik
19-02-07, 10:54
--------------------------------------------------------------------------------

Llahtari

kahdo n, botė po ndodhė llahatari
se ,q,po,rrqethen tokė e dhe
n,kombe e fe, ka mbi bizari
diell e hanė pse kan me nxe

pse me dalė ,n,qiell ato yje,
pse me pi ylberi,,n lara
pse me lmue flladi n, per pyje
pse me ra ,kaq kthjellt ujvara

kur kaq zi po ndjellin ,shtetet
kur me lot,po mbushen detet
kur po shkelet ajo etika
kur nen dhunė bien gra e qika

kur po e sheh llahtarin djepi
gjakun britmen e bajoneten
pse me kndu bilbil n,majė shrepi
pse,natyra me e nisė jeten

pse me u vesh po gur e dhe
,n, rreze dielli ,e pse me pi
pse te shtohen kombe e fe
kur,askush normė s, po mbanė n, etni

kahdo ligjet qe po shkelen
shkel ushtri shkel,cuba e ,klane
pse me e lidhė hana kordelen
n brushė me re,me shndrit,n,dhe rane

me e shndritė globin per q, arsye
pse sherbim me ba per bisha
pse nuk bien kodrat me u thye
mos me,mbajt ma dushk a s, pisha

kahdo krim kjo penda ime
qe po pin me lot,e ngjyrė
sot per ty oj bot kto shkrime
po ti shtroj si nje detyrė


ju spo mbani norm as kod
kahdo thundra qe po shkelė
gjith po del njeriu pa rod
e ma i zi, e ma rrrebel

kush po shkel mbi gjak ,pa mshirė
kush po e ka britmen muzikė
jeta e njerit po bjen lirė
kah po shkyhet n ,plumb e thikė

Me titull llahtari vazhdon ne vazhdime
te kėsaj kėnge xhelal ferizipermirsim

Albanian eX|PerT
24-04-07, 21:27
Irak: Kėrkojmė ndjesė, kemi vrarė djalin tuaj, por ja ku i keni 500 dollarė

Ministria amerikane e mbrojtjes sipas kėrkesės sė Unionit pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut ACLU publikoi 496 kėrkesa dėmshpėrblimi pėr vdekjen e civilėve gjatė luftimeve nė Irak dhe Afganistan, tė cilėt zbulojnė vetėm njė pjesė tė vogėl tė tregimeve tė tmerrshme rreth fatit tė popullatės civile nė kėto vende. Armata amerikane nė bazė tė kėtyre kėrkesave shpenzoi gjithsejtė 32,3 milion dollarė dėmshpėrblim: 34,6 milion pėr Irak dhe 720.000 pėr Afganistan

Sipas dosjes sė Pentagonit, Salah Ad Din, civil nga provinca irakiane, ka bėrė tė ditur se ushtarėt amerikan me 100 plumba vranė familjarėt e tij qė ishin duke fjetur, duke vrarė nėnėn e tij, babanė dhe vėllain. Pėrveē tre personave, ushtarėt amerikan kanė vrarė edhe 32 dele, pas pranimit tė pėrgjegjėsisė, irakianit i ėshtė paguar dėmshpėrblimi nė shumė prej 11.200 dollarė dhe 2.500 pėr "heshtje".

Nė rastin tjetėr ky lloj dėmshpėrblimi i ėshtė paguar familjes sė njė djaloshi tė cilin e kishte shkelur kamioni ushtarak pas "ndarjes sė dhuratave" nė shkollėn e qytetit Karbali. Kėrkesa pėr dėmshpėrblim e njė irakiani ėshtė refuzuar sepse djali i tij ishte vrarė gjatė luftimeve mes forcave amerikane dhe vullnetarėve irakian. "SHBA-tė nuk mund ta pranojnė kėrkesėn tuaj sepse vdekja e djalit tuaj ėshtė pasojė e luftimeve. Na vjen keq pėr humbjen e djalit tuaj. Ju dėshirojmė tė gjitha tė mirat nė Irakun e lirė", qėndron nė letrėn tė cilėn ia dėrgoi oficeri amerikan babait tė dėshpėruar.

Pėr vrasjen e djaloshit nėntė vjeēar, tė cilin, siē thuhet, ushtari amerikan e kishte vrarė gabimisht sepse kishte menduar se nė ēantėn e tij shkollore kishte bomba, Pentagoni pagoi 500 dollarė.