PDA

View Full Version : Amerika ėshtė e gatshme edhe pėr njė luftė!!


Murgesha
30-08-06, 22:04
Amerika ėshtė nė gjendje ta nisė edhe njė luftė tjetėr, pavarėsisht pėrfshirjes sė saj nė Irak dhe nė Afganistan.
Lajmin e bėri tė ditur sekretari amerikan i Mbrojtjes, Donald Rumsfeld, gjatė njė takimi me ushtarėt nė bazėn aerodetare nė Fallon nė Nevada. Duke iu referuar Iranit dhe Korsesė sė Veriut, Rumsfeld tha se SHBA-ja ėshtė e aftė tė pėrballet me ēdo problem, kudo qoftė, sepse ka njė ushtri tė madhe, forcė rezervė dhe aleatė tė shumtė.

luaNI-USA
01-09-06, 05:13
une nuk besoje qe usa do hape perseri nje lufte te re ajo por une mndoje qe ajo nuk po munde te le luften qe e ka fillure se lej me ja nise perseri

pirro
01-09-06, 17:49
Besoj lufta e ardhshme e SHBAse ka me kan IRANI.Dhe bushi ka me e kry nje mandat presidencial,mandat qe do te mbahet mend per ndryshim rrethanash historike(normalisht per te mire),si luften kunder terrorit islamik.

Dhe mendoj me kete lufte te ardhshme do te kete qetesi sado kudo ne bote.Dhe me p[astaj amerika me shume do te merret me nje ngritje te vetedijes dhe arsimimit ne vendet islamike te lindjes,sepse nga nnje program shume i dobet arsimor ose pa program fare ju jepet hapsire grupeve te ndryshme qe te manipolojn me njerzit e pa shkolluar.

Gentiani
02-09-06, 00:08
Taksirat me e marrė nė qafė edhe SHBA-nė, mu sikur Izraelin nė Jug tė Libanit, Pirro-ja me shokė!

Me shpresė qė nuk ndodhė, por aty ku po ndėrhynte pirroja shumė, shumė keq puna.Eu, po paska vendos, me na lėnė shqiptarėve edhe pa miqėt tanė Amerikanė :wink:

pirro
02-09-06, 10:19
Gentiani

hahaahh , pat doze te mire humori shkrimi yt(sinqerisht po)ama lidhje me temen as me realitetin nuk ka as nje lidhje.

tung

Kreshniku
02-09-06, 22:04
Ate qe e thua ti Pirro-ja qesharak me vertet me ben me qesh.Thirri mendjes pakez dhe llogarit se ku jane nje mori perandorishe qe ishin dhe u shemben nje her e pergjithmon e pa dyshim kjo po e pret edhe Ameriken gjakatare , e cila duke shfytezuar popujte e tjere po pasurohet ne kurriz te tyre.Por ty si duket te paska mpire Ministira Amerikane e Porpagandes se kinse ne bote do te mbizoteroj paqja.Por ty te siguroj se zhvillimet e fundit ne bote dhe pasaqerishte ne Lindjen e Mesme do te jene ato te cilat deri ne fund te kesaj dekade do te ia sjellin fundin te mallkuares Amerike e cila po mundohet ta luaj rolin e nje imperatorie.

pirro
02-09-06, 23:04
Kreshniku

Kjo qe thua ti, se kush do te bjer nga perandoria dhe kush do te ngritet ne perandori eshte vetem nje hipoteze qe nuk perkon me realitetin.Sepse realiteti tani per tani(kie para sysh eshte ndryshe)eshte se amerika eshte perandoria e vetme mbi kete rruzull.

Ndoshta ju mendoni qe ne te ardhmen do te ngritet nje "perandori"arabo-islamiste-terroriste,mendoj qe e ke gabim sepse ata ne koke kan vetem TRU mirpo duhet te ken edhe MEND qe te punojn.tru ka
edhe lopa.

Kreshnik mos e ke pas ndonje te aferm ne GUANTANAMO(mos e merr ofendim)??

pirro
02-09-06, 23:10
Ku e shpike qat ministrine e propagandes,une nuk e di qe po ekzistojka qajo ministri??aaa po e di po e lexojke boten sot ti me doket.

Gentiani
02-09-06, 23:25
Gentiani

hahaahh , pat doze te mire humori shkrimi yt(sinqerisht po)ama lidhje me temen as me realitetin nuk ka as nje lidhje.

tung

shumė ka lidhje me temėn dhe realitetin shkrimi im i mėparshėm, bile ishte pėrgjigje adekuate shkrimit tėnd qė kishe shkruar! Kjo doza e mirė e humorit ishte pėr fillim, tė shėrbejė ty si relaksim, pėr atė qė tė pret tė lexosh nė tė ardhmen, sikur Saviorit, tek tema fqinje :wink:

Eu taksirat, po kanė vendosur ta shkatėrrojnė Amerikėn, "dora e zgjatur e shkinisė" G.W (dabelju) Rrenci :tongue:

Pirro, Irani nuk ėshtė Banana Republikė as Liban Jugorė, por shtetė me pėrkrahje dhe mbėshtetje tė fuqishme nė arenėn ndėrkombėtare. Po tė ishte pėr G.W Rrencin, fjala ėshtė pėr Bush juniorin, i kishte vendosur bazat qysh moti nė Iran mu sikur nė Afganistan dhe Irak, por Irani ėshtė kafshatė e pakapėrdishme pėr SHBA-tė, pamvarėsisht arsenalit dhe potencialit ushtarak modernė dhe armatės mė tė fuqishme nė botė qė ka. Ke plotė raste ku njė superfuqi, ka dalur me hundė tė pėrgjakura nga konfliktet e ndryshme, shiko Vietnamin, Somalinė, pastaj rasti i Bashkimit Sovjetik nė Afganistan....

Irani financiarisht ėshtė me miliarda dollarė i rėndė pėr kontraktat e ndryshme me shumė shtete tė Botės dhe nuk i besojnė tė gjithė rrenave tė Bushit, pėr "boshtin e sė keqes" sepse kanė interesat e tyre ekonomike dhe financiare dhe jo ēmendurinė e intervenimeve ushtarake aty e kėtu.

Kush i ka faj Bushit, qė i vjen inat, qė Irani momentalisht ka reaktorin mė modernė nė Botė, prodhim i 2006, fullversion me numėr serik origjinal dhe jo Kopje :tongue: :wink:

Guri i madh
02-09-06, 23:32
Ate qe e thua ti Pirro-ja qesharak me vertet me ben me qesh.Thirri mendjes pakez dhe llogarit se ku jane nje mori perandorishe qe ishin dhe u shemben nje her e pergjithmon e pa dyshim kjo po e pret edhe Ameriken gjakatare , e cila duke shfytezuar popujte e tjere po pasurohet ne kurriz te tyre.Por ty si duket te paska mpire Ministira Amerikane e Porpagandes se kinse ne bote do te mbizoteroj paqja.Por ty te siguroj se zhvillimet e fundit ne bote dhe pasaqerishte ne Lindjen e Mesme do te jene ato te cilat deri ne fund te kesaj dekade do te ia sjellin fundin te mallkuares Amerike e cila po mundohet ta luaj rolin e nje imperatorie.

met vertet ka pas shum perandori qe jan zhduk para disa ditesh kam pa ne TVgjermane nji program dokumentar per mongolin ku edhe mongolia kishte pas teritore te pushtuara por sot kush nuk e njeh DMTHnuk ka ndonji ndikim ne arenen nderkombtare por nese AMERIKA nese e lejon irakun qe te posedoj arme atomike ather edhe ashtu do te shuhet pa tjeter AMERIKA duhet te hyj ne luft ose te pakten nga ajri ta bombardoj ose duhet te derzohet para ktyre fundamentalistave islamik e ather nuk do te ket as EVROP

Kreshniku
03-09-06, 00:03
Sa shume qe befasohem nga frika qe u ka hyre ne palce nga feja islame dhe muslimanet.Por ne kete rast une mendoj se ka dhen rezultat propaganda perendimore duke punuar qe te krijoj urrejtje ndaj muslimaneve. A thua valle, e veni gishtin ne koke ndonjeher dhe te mendoni se perse ndodhin te gjitha ato luftra ne ato vende,kush eshte duke ua ozurpuar pasurite natyrore atyre vendeve,kushe po vret femije,gra,te moshuar e qka jo tjeter.Amerika gjakepirese dhe Britanija plake ishin keto dy vende qe e akuzuan Irakun per arme te shkaterrimit ne mase dhe synonin kapjen e Sadam Hyseint,ku pas krimeve te papara ne histori e pushtuan kete vend por armet nuk i gjeten kurre me pas e zune Sadam Hyseinin.Te gjitha keto krime u kryen ne emer te "lirise" dhe tani trupat e ketyre vendeve akoma po qendrojne ne Iraku duke nxjerrur naften e ketij vendi dhe futur luften vellavrasese.Ju lutem me thuani se cili ishte qendrimi i Frances,Gjermanise e i shume vendeve te tjera lidhur me pushtimin e Irakut.Nje gje duhet patur parasyshe se te gjitha administratat amerikane dhe kongresi amerikan kan qen te udhehequara dhe akoma po udhhiqen nga lobi cionist i cili ka per qellim qe te thith pasurit e popujve te tjere dhe si shembull te fresket kemi Lindjen e Mesme ku mundohet qe te mbaj te ndezura konfliktete e atjeshme ne menyre qe te nxjerre pasurit natyrore te atyre vendeve.

Guri i madh
03-09-06, 00:35
Sa shume qe befasohem nga frika qe u ka hyre ne palce nga feja islame dhe muslimanet.Por ne kete rast une mendoj se ka dhen rezultat propaganda perendimore duke punuar qe te krijoj urrejtje ndaj muslimaneve. A thua valle, e veni gishtin ne koke ndonjeher dhe te mendoni se perse ndodhin te gjitha ato luftra ne ato vende,kush eshte duke ua ozurpuar pasurite natyrore atyre vendeve,kushe po vret femije,gra,te moshuar e qka jo tjeter.Amerika gjakepirese dhe Britanija plake ishin keto dy vende qe e akuzuan Irakun per arme te shkaterrimit ne mase dhe synonin kapjen e Sadam Hyseint,ku pas krimeve te papara ne histori e pushtuan kete vend por armet nuk i gjeten kurre me pas e zune Sadam Hyseinin.Te gjitha keto krime u kryen ne emer te "lirise" dhe tani trupat e ketyre vendeve akoma po qendrojne ne Iraku duke nxjerrur naften e ketij vendi dhe futur luften vellavrasese.Ju lutem me thuani se cili ishte qendrimi i Frances,Gjermanise e i shume vendeve te tjera lidhur me pushtimin e Irakut.Nje gje duhet patur parasyshe se te gjitha administratat amerikane dhe kongresi amerikan kan qen te udhehequara dhe akoma po udhhiqen nga lobi cionist i cili ka per qellim qe te thith pasurit e popujve te tjere dhe si shembull te fresket kemi Lindjen e Mesme ku mundohet qe te mbaj te ndezura konfliktete e atjeshme ne menyre qe te nxjerre pasurit natyrore te atyre vendeve.kur shoh ksi muslimansh si ju me shkon mendja ti them plakut tim mos shko me ne gjami po me dhimbesh qe ke qit ne rend te par fundamentalizmin islamik para atij kombtar a ishte ky sadami i cili gjat luftrave ne ish jugosllavin i dha te drejt sllobes qe te luftoj ne bosne e kosov duke i dhan mbeshtetje politike edhe ekonomike ku pat cekur se serbia ka te drejt kushtetuse te luftoj ne teritoret e ish jugosllavis po edhe boshjaket ishin musliman po edhe shumica ne kosov musliman .
po edhe mos te jet amerika fare e kyqur ne gadishullin arabik ata kan me hanger njeri tjetrin te ndar ne sekte fetare
tani ka mbet irani ne radh disa bomba edhe at,her ata vet qohen ne krye ngritje per ta rrezuar at rezhim


e kie shembull GADAFIN ma as bubrrecat si shkel

pirro
03-09-06, 10:06
Gentiani

Vertete nuk eshte banana republike,mirepo nuk eshte as shtete i forte ushtarakisht.Mirpo po mendohem se ku e more ket"me mbeshtetje te fort nderkombetare"??Ku ka irani mbeshtjetje nderkombetare?Kan e ka mbeshtetje? Rusin,kinen?Rusia eshte qajo se po i qet faree muslmanet ne ceceni.Kina eshte qajo se mbajke shpresa edhe serbia qe po i ndihmon ne luften me naton,mirpo perfundimi shume deshperues.

Te vetmin aleat irani e ka SIRINE,i cili shtete nuk i ka punet hiq ma mire se irani.

Evertete se amerika ka humbur shume ne vietnam, mirpo ka perdorur teorin makiavelliste"qellimi arsyeton mjetet"dhe nuk e la vitnamin ne dominimin rus dhe e ndav ne dysh.
Dhe nuk e di kush ke humbesi ketu vietnamez te vedekur rreth 3 milon, amerikan 59 mije.

pirro
03-09-06, 12:43
Kreshniku

Muslimanet jan te rrezikuar nga vet muslmanet extrem,dhe mendoj qe do te jen edhe per nje koh te gjate deri sa nuk hiqen nga pushteti si kryetari i iranit dhe i sirise.Paramenoje qysh ja bajn njani tjetrit muslmanet,shkon muslmani dhe vret musliman ne xhamia,shkon ne treg me plot njerez musliman dhe vret musliman.Anuk eshte kjo nje krize te cilen duhet ta zgjidhin vet muslimanet?Normalisht shtetet si TURQIA,egjipti dhe vendet tjrea te mdha muslimane do ta ken kete perkrhaje te amerikes ne kete rruge qe une mendoj qe do te zgjat edhe nje 10 vite.

Kreshniku
03-09-06, 13:36
kur shoh ksi muslimansh si ju me shkon mendja ti them plakut tim mos shko me ne gjami po me dhimbesh qe ke qit ne rend te par fundamentalizmin islamik para atij kombtar a ishte ky sadami i cili gjat luftrave ne ish jugosllavin i dha te drejt sllobes qe te luftoj ne bosne e kosov duke i dhan mbeshtetje politike edhe ekonomike ku pat cekur se serbia ka te drejt kushtetuse te luftoj ne teritoret e ish jugosllavis po edhe boshjaket ishin musliman po edhe shumica ne kosov musliman .
po edhe mos te jet amerika fare e kyqur ne gadishullin arabik ata kan me hanger njeri tjetrin te ndar ne sekte fetare
tani ka mbet irani ne radh disa bomba edhe at,her ata vet qohen ne krye ngritje per ta rrezuar at rezhim


e kie shembull GADAFIN ma as bubrrecat si shkel
Guri i madh
Se pari do te porosisja qe t'i bashkangjitesh plakut tend ne xhami.Sepse ne kete menyre do ta ushqesh shpirtin.Se dyte dua ta bej te qarte se une nuk i perkrahe qeverit e tanishme arabe si dhe ate te Iranit ngase per mendimin tim ato jane qeveri kukulla dhe te cilat po shtypin popujt e vendeve e tyre.Dhe kam shpres se ne nje te ardhme te afert ne pushtet do te vijne partite e orientimit islamik ku me qe rast do te mibizoteroj drejtesia jo vetem ne ato vende por edhe ne mbare boten.Sepse vetem pushtet e tilla do te perzene nga vendet e tyre turpat pushtuese perendimre.Me qe rast do tu behet e qarte shume te tilleve si ti qe jane te ndikuar drejtperdrejt nga propaganda perendimore se islam therret ne dhune.
Dhe ne fund dua te cek se Islami pa as nje dyshim do te jet civilizimi i cili do ta perfshije mbare bote dhe mu ateher te gjithe popujte e botes do ta shijojne lirine,progresin sepse me ate rast do behet ndarja e drejt e pasurive.

Guri i madh
03-09-06, 16:28
Guri i madh
Se pari do te porosisja qe t'i bashkangjitesh plakut tend ne xhami.Sepse ne kete menyre do ta ushqesh shpirtin.Se dyte dua ta bej te qarte se une nuk i perkrahe qeverit e tanishme arabe si dhe ate te Iranit ngase per mendimin tim ato jane qeveri kukulla dhe te cilat po shtypin popujt e vendeve e tyre.Dhe kam shpres se ne nje te ardhme te afert ne pushtet do te vijne partite e orientimit islamik ku me qe rast do te mibizoteroj drejtesia jo vetem ne ato vende por edhe ne mbare boten.Sepse vetem pushtet e tilla do te perzene nga vendet e tyre turpat pushtuese perendimre.Me qe rast do tu behet e qarte shume te tilleve si ti qe jane te ndikuar drejtperdrejt nga propaganda perendimore se islam therret ne dhune.
Dhe ne fund dua te cek se Islami pa as nje dyshim do te jet civilizimi i cili do ta perfshije mbare bote dhe mu ateher te gjithe popujte e botes do ta shijojne lirine,progresin sepse me ate rast do behet ndarja e drejt e pasurive.


falemenderit per kshilla une e kam zgjedh rrugen time kshillat do ti kisha pranue nga dikush tjeter e prej juve nuk i pranoj se ju vet paskeni nevoj per kshilla

Savior
06-09-06, 15:51
kur shoh ksi muslimansh si ju me shkon mendja ti them plakut tim mos shko me ne gjami po me dhimbesh qe ke qit ne rend te par fundamentalizmin islamik para atij kombtar a ishte ky sadami i cili gjat luftrave ne ish jugosllavin i dha te drejt sllobes qe te luftoj ne bosne e kosov duke i dhan mbeshtetje politike edhe ekonomike ku pat cekur se serbia ka te drejt kushtetuse te luftoj ne teritoret e ish jugosllavis po edhe boshjaket ishin musliman po edhe shumica ne kosov musliman .
po edhe mos te jet amerika fare e kyqur ne gadishullin arabik ata kan me hanger njeri tjetrin te ndar ne sekte fetare
tani ka mbet irani ne radh disa bomba edhe at,her ata vet qohen ne krye ngritje per ta rrezuar at rezhim


e kie shembull GADAFIN ma as bubrrecat si shkel


hahahaha. Gadaf mos shaj, ai perseri shajke, o Gadaf mos shaj more se na bone hore, ai perseri shajke. Buuuuummmmmmmmmmmmm bomba.:biggrin: Prej qat dite kurre ma s'ka sha.

Qitash ma i urti prej Arabve u bo, veq qysh pom doket ma i urte ka m'u bo Nexhat Ahmeti (Ahmedinexhadi). Hajde per hajr oj USA, bravo ju qofte qe po luftoni.

Gentiani
06-09-06, 22:15
Ahmedi po e pėrzien "mjaltin" nė fabrikėn e tij dhe centrifugat po sillen, po sillen, e po sillen e nuk kanė tė ndalur :wink: edhe po thonė,qė sa mė shumė qė tė sillen, po aq mė kualitet del "mjalta" :tongue: Ndėrsa, Nexhati para ca ditėve ua ka rregulluar edhe ujin e ftohtė qė tė mos ngrohet shumė dhe ka filluar me prodhimin e atyre "vekshave" dhe "qypave" tė mėdhenjė pėr ta vendosur, para se ta nxjerrin nė treg :tongue:

He, Savior, duket qė nuk ke lexuar pėr Persianėt, ose pėr ty Arabė janė edhe Kinezėt! :wink:

Artisti
06-09-06, 22:28
Ahmedi po e pėrzien "mjaltin" nė fabrikėn e tij dhe centrifugat po sillen, po sillen, e po sillen e nuk kanė tė ndalur :wink: edhe po thonė,qė sa mė shumė qė tė sillen, po aq mė kualitet del "mjalta" :tongue: Ndėrsa, Nexhati para ca ditėve ua ka rregulluar edhe ujin e ftohtė qė tė mos ngrohet shumė dhe ka filluar me prodhimin e atyre "vekshave" dhe "qypave" tė mėdhenjė pėr ta vendosur, para se ta nxjerrin nė treg :tongue:

He, Savior, duket qė nuk ke lexuar pėr Persianėt, ose pėr ty Arabė janė edhe Kinezėt! :wink:


hhhhhhhhhhhhhhhhahhhhhaaahahahahahhahhahahhaahaa

OOOOOOO Gentiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ty te lshoft toka e te marrt qielli ho


Ani bletet e mira qka pe bejshin mjaltin kualitativ,veq nje Grajz pi rrin Nexhatit para bleteve e po ja ........ bletet hhhhhhhhhahahhahahahhahahhahahhahhahahhahhaha

hahhhhhhhahhahhahahhahahahhahha


.

Guri i madh
15-09-06, 19:44
hhhhhhhhhhhhhhhhahhhhhaaahahahahahhahhahahhaahaa

OOOOOOO Gentiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ty te lshoft toka e te marrt qielli ho


Ani bletet e mira qka pe bejshin mjaltin kualitativ,veq nje Grajz pi rrin Nexhatit para bleteve e po ja ........ bletet hhhhhhhhhahahhahahahhahahhahahhahhahahhahhaha

hahhhhhhhahhahhahahhahahahhahha


.tash i ka ardh fundi ose ka me pranue qka ti thot amerika ose ka me ja perzie mjaltin me pestil e me pekmez se amerika kallauz ne bot nuk lejon esht vet

Gentiani
17-09-06, 01:01
Akoma nuk ka ardhur fundi, dhe se Ahmedi edhe Nexhati kanė pėr ta pyetur Bushin a don Mjaltė apo Pekmez, ndėrsa nėse shkon mė tutje i ofrojnė edhe Pestil prej Mėngjezi e deri nė Darkė :tongue: :tongue:

Kazanat po vlojnė, Centrifugat po sillen, ndėrkohė qė "Mjalti" ėshtė duke fituar nė kualitet ditė e mė shumė :tongue:

Deklarata e Ahmedit dhe Nexhatit, se Bushi para Allahut ėshtė njė hiē :tongue: , do ta vazhdoja se vėrtetė Bushi ėshtė njė hiē hiēi edhe para ēdo njeriu tė thjeshtė. Njė Rrenacak, rrenat e tė cilit nuk kanė mbarim dhe janė tė shumta qė i ka pranuar deri tani.

Bushi,pas gjitha atyre qė kanė ndodhur, nuk ka aspak dhe hiē kredibilitet ti kėrkoj dikujt diēka!

lenna
19-09-06, 14:29
Mundem me paramendu qe e ben kete Amerika (Bushi) ..lufte, te cilen vec ka fillue ta ndez..
Esht gjynah si perfundojn mijera njerez si viktima te pafajshem ne keto konflikte interesash,per te cilat fajin komplet ka Amerika, e cila ka deshir ti fus hundet gjithkund..

pse nuk mundohen shtetet e tjera te qetsojn, me kuptimin e plote te fjales, situaten ne lindjen e mesme duke u munduar me gjet nje marrveshje, e cila mundson tejkalimin e konfliktit te cilin islamistet kane mes veti, ose konflikti Izrael-Palestin,..etj ..sigurisht qe esht e veshtir te arrihet, por sepaku ti perdorin te gjitha metodat qe egzistojn..

por jo: me mire eshte te mobilizosh shtete tjera me arme (p.sh. Izraelin) , kshtuqe njerezit vazhdojn te vriten, situata te perkeqesohet, ndertesat te shemben (Twin-Tower), "mjalti" ne Iran te perpunohet..dhe me ne fund te perballemi me nje lufte te tret boterore te mundshme..

edhe Texas ka naft...dmth. edhe ajo duhet te bombardohet?

pse vrasim njerez qe vrasin njerez, te tregojm qe vrasje e njerzve esht e keqe?

prishtinasi
19-09-06, 17:27
Akoma nuk ka ardhur fundi, dhe se Ahmedi edhe Nexhati kanė pėr ta pyetur Bushin a don Mjaltė apo Pekmez, ndėrsa nėse shkon mė tutje i ofrojnė edhe Pestil prej Mėngjezi e deri nė Darkė :tongue:

Kazanat po vlojnė, Centrifugat po sillen, ndėrkohė qė "Mjalti" ėshtė duke fituar nė kualitet ditė e mė shumė :tongue:

Deklarata e Ahmedit dhe Nexhatit, se Bushi para Allahut ėshtė njė hiē :tongue: , do ta vazhdoja se vėrtetė Bushi ėshtė njė hiē hiēi edhe para ēdo njeriu tė thjeshtė. Njė Rrenacak, rrenat e tė cilit nuk kanė mbarim dhe janė tė shumta qė i ka pranuar deri tani.

Bushi,pas gjitha atyre qė kanė ndodhur, nuk ka aspak dhe hiē kredibilitet ti kėrkoj dikujt diēka!

E tash e tera varet nga Bush Junior! A do te kete Bushi ndonje arme te fshehte (rasoj) qe do ta shkatrroje Iranin para se Irani ta perdore pekmezin...dhe a do te hapen vende te reja pune per kosovaret ne iran....krejt varet nga Bushi...:):):):):biggrin:
Kom degju qe femrat e Tehranit jane shume te bukura, a po i kanoset Nexhatit ndonje UNMIK-Iran...prite te vendoset nga arbitrat ne NY!

ebu_idris
19-09-06, 19:03
Bushi , le ta rregulloj punet ne Irak edhe ne Afganistan para se te nis Lufte te reje
se ata boll jane tu hup ushtare ne Irak edhe ne Afganistan ,a pune per Kosovaret siq tha njanij prej ketu le te shkojne ne Afganistan ne Kandahar edhe atje ka shum pune per neje shqipetaret se kane me ardhe shum shpejte ne Arkivole , :rolleyes:
edhe kane per me u qudit te gjithe , se nje gjeneral Amerikan ne interviju ka dhane se 60 % te afganistanit e kane marr Talibanet nen kontroll se edhe vete po i kallzojne humbjet mirpo as po degjonij lajme edhe po folnij:eek:

Dilaver
03-04-07, 10:23
Amerika pėrgatitet pėr luftė

Bota 3. prill 20007.
Pėrfaqėsuesi i shėrbimit informativ ushtarak i Izraelit, gjeneral Amos Jadlin dje gjatė kohės sė mbajtjės sė mbledhjes sė qeverisė pohoi se Siria, Irani dhe Hezbullah pėrgatitėn pėr luftė gjatė kėsaj vere dhe se Izraeli me vigjilencė percjell zhvillimin e pėrgatitjeve. Sipas informatave qė vijnė nga sherbimi informativ ushtarak (shėrbimi informativ mė i fortė izraelitė), luftėn do tė nxis SHBA, e Izraeli do tė detyrohet tė inkuadrohet.
Jadlin thot se Irani, Siria dhe Hezbollah pėrgatiten pėr mbrojtje dhe nuk pritet qė ata tė fillojnė luftėn.
Jadlin nuk precizon se ku do tė shpėrthejė lufta.

Pupi
03-04-07, 15:27
Akoma nuk ka ardhur fundi, dhe se Ahmedi edhe Nexhati kanė pėr ta pyetur Bushin a don Mjaltė apo Pekmez, ndėrsa nėse shkon mė tutje i ofrojnė edhe Pestil prej Mėngjezi e deri nė Darkė :tongue: :tongue:

Kazanat po vlojnė, Centrifugat po sillen, ndėrkohė qė "Mjalti" ėshtė duke fituar nė kualitet ditė e mė shumė :tongue:

Deklarata e Ahmedit dhe Nexhatit, se Bushi para Allahut ėshtė njė hiē :tongue: , do ta vazhdoja se vėrtetė Bushi ėshtė njė hiē hiēi edhe para ēdo njeriu tė thjeshtė. Njė Rrenacak, rrenat e tė cilit nuk kanė mbarim dhe janė tė shumta qė i ka pranuar deri tani.

Bushi,pas gjitha atyre qė kanė ndodhur, nuk ka aspak dhe hiē kredibilitet ti kėrkoj dikujt diēka!
Gentiani i inatosur hö,hö,hö.....

SoKoLi-i-Maleve
03-04-07, 16:34
Akoma nuk ka ardhur fundi, dhe se Ahmedi edhe Nexhati kanė pėr ta pyetur Bushin a don Mjaltė apo Pekmez, ndėrsa nėse shkon mė tutje i ofrojnė edhe Pestil prej Mėngjezi e deri nė Darkė :tongue: :tongue:

Kazanat po vlojnė, Centrifugat po sillen, ndėrkohė qė "Mjalti" ėshtė duke fituar nė kualitet ditė e mė shumė :tongue:

Deklarata e Ahmedit dhe Nexhatit, se Bushi para Allahut ėshtė njė hiē :tongue: , do ta vazhdoja se vėrtetė Bushi ėshtė njė hiē hiēi edhe para ēdo njeriu tė thjeshtė. Njė Rrenacak, rrenat e tė cilit nuk kanė mbarim dhe janė tė shumta qė i ka pranuar deri tani.

Bushi,pas gjitha atyre qė kanė ndodhur, nuk ka aspak dhe hiē kredibilitet ti kėrkoj dikujt diēka!

A thue mos je Ti ai keshilltari qe po e meson me rrejt,apo perhap rrena ne emer te ti,se per ndryshe Ai( Bushi) njifet nji nder njerzit ma te vendosun qe nuk ndrron si mbas eresqe fryje( kjo edhe po e damton ne boten e sotshme instabile)

hasanmehmeti
03-04-07, 16:47
Shefi armatės sė Iranit tėrheq vėrejtjen pėr njė "sulm vetėvrasės" nga Izraeli

E Hėne 02 Prill 2007
Njė zyrtarė i lartė ushtarak u tėrhoqi vėrejtjen shteteve Arabe fqinje me Izraelin kundėr njė "sulmi vetėvrasės Sionist" gjatė kėsaj vere.
"Plani Sionist pėr tė kryer njė kurth vetėvrasėse nė kėtė verė," citoj agjencia e lajmeve semi-zyrtare Farse fjalėt e Gjeneralit Hasan Firouzabadi, shefit tė forcave tė armatosura tė Iranit, duke thėnė.
"Unė u tėrhoqi vėmendjen vėllezėrve Islamik dhe liderėve tė vendeve tė cilat janė fqinje me tokėn e okupuar se ata janė seriozisht tė kėrcėnuar prej kėtij sulmi vetėvrasės Sionist," tha gjenerali.
Ai predikoj se sulmi Izraelit do tė filloj nė Libanin dhe Siri dhe do tė vazhdoj nė Jordani, Egjipt dhe Arabin Saudite.
Firouzabadi tha se plani ka pėr qėllim qė ti pengojė SHBA-t nga tėrheqja e forcave tė saj prej Irakut dhe prej Lindjes sė Mesme.
"Populli Amerikan, senati dhe kongresi e kanė kuptuar se interesat e tyre po i sakrifikohen Sionistėve tė ligė, dhe vendosėn qė tė tėrheqin forcat Amerikane prej regjionit, " tha ai.
"Por Sionistėt dhe neo-konservatorėt Amerikan dėshirojnė qė ta arsyetojnė prezencėn Amerikane nė regjion," tha ai duke ju bėrė thirrje "Vėllezėrve Araba qė ti bashkojnė frontet e tyre kundėr Izraelit dhe nė mbrojtje tė Palestinezėve."


desha ti pershendes shkrimet e Gentianit pasi paska dhen mendimin time.

me tmira
hasani

Gentiani
07-04-07, 22:59
Gentiani i inatosur hö,hö,hö.....


Pupi, puuuuupuuuupupuuuuuuuuu,

he,he qenke vonuar shumė, invazioni ka moti kohė qė ka filluar, edhe konflikti kishte pėrfunduar!

Gentiani
07-04-07, 23:06
A thue mos je Ti ai keshilltari qe po e meson me rrejt,apo perhap rrena ne emer te ti,se per ndryshe Ai( Bushi) njifet nji nder njerzit ma te vendosun qe nuk ndrron si mbas eresqe fryje( kjo edhe po e damton ne boten e sotshme instabile)

ti sigurisht nuk e din si ka thėnė ai i moēmi ėh! pėrndryshe me kėtė kapacitet intelekti, kisha dyshuar shumė, tė tė angazhoj edhe pėr ngjyrosje tė vezėve !!!

SoKoLi-i-Maleve
08-04-07, 05:19
ti sigurisht nuk e din si ka thėnė ai i moēmi ėh! pėrndryshe me kėtė kapacitet intelekti, kisha dyshuar shumė, tė tė angazhoj edhe pėr ngjyrosje tė vezėve !!!


Kujdes fjalet , dhe ngushllimet e mija per idealin tend Nexhatin qe se shpejti do e han ndoj peshqesh,dhe mbase do rrin urt si qingj Kadafi,( te mjeret ju disa,qe ne vend qe te deshironi paqe dhe qetsi ne bote,shifni andrra hurmat e Riadhit dhe Bagadatit)

Pupi
08-04-07, 11:00
Pupi, puuuuupuuuupupuuuuuuuuu,

he,he qenke vonuar shumė, invazioni ka moti kohė qė ka filluar, edhe konflikti kishte pėrfunduar!

He,eeh. Asgjė nuk ka pėrfunduar, pėrkundrazi e gjitha sapo ka filluar.
T'ia lėm pak kohė sė ardhmės! Edhe ca kohė tė duhėn ty ? Unė gati i'a dola !

Gentiani
09-04-07, 12:24
Kujdes fjalet , dhe ngushllimet e mija per idealin tend Nexhatin qe se shpejti do e han ndoj peshqesh,dhe mbase do rrin urt si qingj Kadafi,( te mjeret ju disa,qe ne vend qe te deshironi paqe dhe qetsi ne bote,shifni andrra hurmat e Riadhit dhe Bagadatit)

Tė kam shkruajtur njėherė diku, qė ēdo shkresė e postim, qė nuk ka bazė logjike e sillet pėrskaj kufinjėve tė Imperatorisė sime katapultohet pamėshirshėm! Po, pra kujdes dhe mos harro tė marrėsh edhe logjikėn e shkrimit, posimit me vehte herave tjera kur tė postosh, ose e ke ndėrmend tė postosh e tė ndėrlidhesh rreth Nikut tim!

Gentiani
09-04-07, 12:31
He,eeh. Asgjė nuk ka pėrfunduar, pėrkundrazi e gjitha sapo ka filluar.
T'ia lėm pak kohė sė ardhmės! Edhe ca kohė tė duhėn ty ? Unė gati i'a dola !

Mirė pra ja lėmė kohės, e deri atėherė ke rastin tė lexosh nė njė temė fqinje kėtu rreth konfliktit tė Izraelit nė Jugun e Libanit dhe ta konstatosh si doli pėrfundimi dhe kush pati tė drejtė nė "konstatimet" e tija. Pra kanė qenė komente qė zhvilloheshin paralelisht me zhvillimin e ngjarjeve, e jo nga njė periudhė pasi tė pėrfundojnė zhvillimet!

e nė momentin e duhur e vazhdojmė edhe kėtu...

eksperti 1
11-04-07, 15:23
kesaj rradhe ka me e henger me teper se ne irak hahahah.

Murgesha
11-04-07, 20:19
Ēdo superfuqi qė njef historia ka pas dikur fundin e vet.
Amerikės pėr kėto 100 vitet e ardhshme nuk kemi nevojė me ja bajt dertin. http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

4peace
12-04-07, 00:36
*

"Amerika osht bokser. Profi bokser. Bokson veē pėr para. Ka me boksue deri sa t'ja thejne hundet (doni dite)."

M'tha njani edhe shkoi ne gjume me shprese per epilogun e meēit te ardhshem!!!


***

Preshevar
21-04-07, 09:58
Ēdo superfuqi qė njef historia ka pas dikur fundin e vet.
Amerikės pėr kėto 100 vitet e ardhshme nuk kemi nevojė me ja bajt dertin. http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Ne vend tėndin nuk isha zgėrdhie kaq shpejt.

Lufta mes irakut dhe amerikės eshte si nje lojė e boksit.
Amerikanėt hyrėn nė irak,.. e rrezuan sadam hysenin.. ....ja futėn njė Boks tė madh Irakut... ne fillim e trullavėn,. bile edhe ne tokė e qitėn. Amerika po gzohet... dhe rundi i par mbaroj... Po kur filloj rundi i dyt.. Irakianėt pushuan pak ne qoshin e tyre... e kuptuan qe amerika e qiti n'tok 1x... por iraku nuk po dorzohet.. po kthehet dal nga dal. Qaq ma shuum po e inkurajon populli ata qaq ma shuum vullneti po i vjen. Dhe ftyren krejt gunga ja boni Amerikės. mbi 3'000 ushtare Amerikan kan vdekur. Edhe pse Amerika nuk ka luftuar me ushri por me popull... dhe numri i te vdekurve... dot vazhdoj gratualisht deri sa mos t'jesin asnje amerikan.

tani Lufta me Iranin... :tongue:

A e dini qe prej se Shah-i, klyshi i Amerikanve eshte rrezuar nga karrika e tij. Amerika nuk eshte ndal duke e kercenue ket shtet ? Jo pot bie sot, jo nesra, jo sot, jo nesra. kshtu vazhdon qe 30 vite...

dmth.. qe 30 vite... Iranianėt po e presin kėt LUFTĖ. Jan pregadit per ket luft dhe i mir presin Amerikanet. Kush nuk e njeh armaten iraniane... shkoni n'youtube dhe do ta shifni se qfar fuqie ka. Dy Shtete Egal. Avantazh Amerikanve... sepse kur t'ja fillojn luftės nuk shkojn kurr pa qent e tyre.. Anglezt.. Shqiptart.. polonez etjer maxhup.

Sipas do shkenctar Amerikan. N'qet pranver ka pas me ja fillue lufta... po siduket paskan harrue krejt.

Eshte normal... ata pa e fitu luftėn n'Afganistan e n'Irak... sjav qet me shkue n'Iran.

SoKoLi-i-Maleve
21-04-07, 18:59
Ne vend tėndin nuk isha zgėrdhie kaq shpejt.

Lufta mes irakut dhe amerikės eshte si nje lojė e boksit.
Amerikanėt hyrėn nė irak,.. e rrezuan sadam hysenin.. ....ja futėn njė Boks tė madh Irakut... ne fillim e trullavėn,. bile edhe ne tokė e qitėn. Amerika po gzohet... dhe rundi i par mbaroj... Po kur filloj rundi i dyt.. Irakianėt pushuan pak ne qoshin e tyre... e kuptuan qe amerika e qiti n'tok 1x... por iraku nuk po dorzohet.. po kthehet dal nga dal. Qaq ma shuum po e inkurajon populli ata qaq ma shuum vullneti po i vjen. Dhe ftyren krejt gunga ja boni Amerikės. mbi 3'000 ushtare Amerikan kan vdekur. Edhe pse Amerika nuk ka luftuar me ushri por me popull... dhe numri i te vdekurve... dot vazhdoj gratualisht deri sa mos t'jesin asnje amerikan.

tani Lufta me Iranin... :tongue:

A e dini qe prej se Shah-i, klyshi i Amerikanve eshte rrezuar nga karrika e tij. Amerika nuk eshte ndal duke e kercenue ket shtet ? Jo pot bie sot, jo nesra, jo sot, jo nesra. kshtu vazhdon qe 30 vite...

dmth.. qe 30 vite... Iranianėt po e presin kėt LUFTĖ. Jan pregadit per ket luft dhe i mir presin Amerikanet. Kush nuk e njeh armaten iraniane... shkoni n'youtube dhe do ta shifni se qfar fuqie ka. Dy Shtete Egal. Avantazh Amerikanve... sepse kur t'ja fillojn luftės nuk shkojn kurr pa qent e tyre.. Anglezt.. Shqiptart.. polonez etjer maxhup.

Sipas do shkenctar Amerikan. N'qet pranver ka pas me ja fillue lufta... po siduket paskan harrue krejt.

Eshte normal... ata pa e fitu luftėn n'Afganistan e n'Irak... sjav qet me shkue n'Iran.


Besom,qe kur lexoj se cka shkruen,me dhimbesh ,se si i kupton dhe interpreton ngjarjet ne bote,uroj qe nji dite te zgjohesh nga andrrat dhe ta shofish se ne cilin shekull ndodhet bota ne realiet.

Preshevar
22-04-07, 09:24
Besom,qe kur lexoj se cka shkruen,me dhimbesh ,se si i kupton dhe interpreton ngjarjet ne bote,uroj qe nji dite te zgjohesh nga andrrat dhe ta shofish se ne cilin shekull ndodhet bota ne realiet.


:biggrin:

A fola keq dikun a ? Pėr mem kuptue mue,.. duhesh ta lexosh me teper pėr Iranin,. per luftėn n'USA-Afganistan, e USA-IRAK---

A e din ti qe Amerikanet n'Afganistan kan nenshkrujten nje nderprerje t'luftės me talibanet deri sa t'shkojn ti mlbedhin te plagost ne betej a ??? :biggrin:

N'qoft se kjo nuk eshte Turp per Ameriken mi konsiderue talibant si ushtri e jo terrorista t'vertet at here Ti e paske me tė drejt e un e pasna gabim !

Albanian eX|PerT
23-04-07, 05:23
Ēdo superfuqi qė njef historia ka pas dikur fundin e vet.
Amerikės pėr kėto 100 vitet e ardhshme nuk kemi nevojė me ja bajt dertin. http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
Ujkut nuk ia kemi dertin, porse kopesė -tė cilėn po na e sulmon Ujku- e prandaj sot kuvendarėt nė odėn e burrave nė katund morrėn vendimin ta kapin Ujkun se i murr n'qaf 3-4 katunde! :wink: