PDA

View Full Version : Kreu veri-korean kėrcėnon SHBA-tė me sulm atomik!


Dilaver
11-10-06, 23:17
Kreu veri-korean iu kėrcėnua Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės me njė sulm atomik, nėse ato nuk pranojnė bisedime tė drejtpėrdrejta me vendin e tyre.


JERUSALEM, 10 TETOR — Zyrtarėt veri-korean u kėrcėnuan me sulm atomik ndaj SHBA nėse kjo fuqi botėrore nuk pranon bisedime tė drejtpėrdrejta me qeverinė e tyre. Duke theksuar se nga qėllimi i tyre do tė mund tė hiqnin dorė vetėm nėse Washington edhe pėrfundimisht hyn nė bisedime tė drejtpėrdrejta me Pyongyang, nė vend se pėr fatin e Koresė Veriore tė bisedoj me Kinėn, Japoninė, Rusinė dhe Korenė Jugore nė takimet e 'tė gjashtėve".
"Shpresojmė se e tėrė kjo situatė tė zgjidhet para se tė jemi tė detyruar qė tė lansojmė raketat nukleare. E tėra tani varet nga SHBA, ardhmėria varet nga ajo se si do tė sillen ata. Testimi nuklear ishte mėnyra e vetme qė Amerikėn pėrfundimisht ta sjellim pranė tavolinės sė bisedimeve. Ne vetėm dėshirojmė njė siguri tė plotė tė vendit dhe tė sistemit tonė. Sanksionet nuk do tė ndalojnė testimet tona nukleare, kurse ne jemi tė gatshėm tė kthehemi nė tavolinėn e bisedimeve nėse edhe Amerika shfaq mirėkuptim pėr negociata", deklaroi njė zyrtar i paemėruar veri-korean.
Kėto informata dhe deklarata shqetėsuese tė martėn nė mėngjes i publikoi agjencia jug-koreane e lajmeve 'Yonhap', ndėrkohė qė ato u shfaqėn edhe nė ditoren izraelite 'The Jerusalem Post'.
Agjencia e njėjtė e lajmeve, duke u thirrur nė pohimin e shefit tė shėrbimit tė fshehtė jug-korean tė zbulimit, Kim Seung Gyu, bėri tė ditur se veri-koreanėt tashmė po pėrgatiten edhe pėr testimin e ri nuklear brenda territorit tė tyre.
Mendohet se testimi i sė hėnės nuk tregoi suksesin e pritur, me tė cilin diktatori Kim Jong-il do tė kishte qenė i kėnaqur. Korea Veriore supozohet se posedon njė sasi tė mjaftueshme tė plutoniumit tė pastėr pėr prodhimin e shtatė bombave atomike, gjė qė paraqet njė rrezik tė madh, si pėr SHBA, ashtu edhe pėr pjesėn tjetėr tė botės. Agjencia 'Yonhap' nuk precizoi se ku dhe nė ē'mėnyrė kontaktoi me zyrtarin e pėrmendur verikorean, i cili me deklaratėn e tij duket se e pėrqeshi edhe gatishmėrinė e Kėshillit tė Sigurimit qė ndaj Koresė Veriore tė vendos sanksione.
"Tashmė kemi humbur mjaft, prandaj as sanksionet kurrė s'do tė paraqesin zgjidhje. Edhe mė tej jemi tė gatshėm tė heqim dorė nga programi ynė nuklear dhe t'iu kthehemi bisedimeve me 'gjashtėshen'. Mirėpo, po e pėrsėrisė edhe njė herė, kjo gjė ėshtė e mundur vetėm nėse arrijmė njė dialog tė drejtpėrdrejtė me SHBA", pėrfundon zyrtari veri-korean.

Burimi: Nga AgjencitėExpress

Fshatari
12-10-06, 09:04
SHBA-ja nuk do tė sulmojė Korenė e Veriut

SHBA-ja nuk ka ndėrmend tė sulmojė Korenė e Veriut. Por regjimi Koreano-Verior duhet ta kuptojė mirė se nėse nuk ndryshon sjelljet do tė pėrballet mė pasoja tė rėnda”. Kėshtu ka deklaruar presidenti amerikan, Xhorxh Bush, nė njė takim me gazetarėt".

Njė ekspert i ēėshtjes kosovare,fshatari qė deshti me met anonimus dhe shumė agjensi tė lajmeve, tė gjitha anonime, vlerėsojnė dhe sigurojnė kosovarėt se Kosova qendron nė krye tė agjendės tė Shtėpisė sė Bardhė. Pra ēdo pėrpjekje serbo-franceze pėr largimin e SHBA-ve nga Kosova do tė jetė e kotė dhe kėto dy vende mund tė pėrballen me pasoja tė rėnda nėse nuk ndryshojnė sjelljet e tyre barbare.
Korea e veriut dhe tė gjitha vendet tjera nė botė e kanė shumė tė qartė se ēfarė mund tė jetė pėrgjigjia e SHBA-ve! Kėtė ua pėrkujton pėr ēdo ditė Japonia. Por kryetari tha se nuk do tė vijė deri aty dmth nuk do tė sulmojė Koren e veriut e cila nuk paraqet problem pėr SHBA-tė, e "qentė e evrops lė tė lehin sa tė dojnė", tha Llokjiuh Stytrfgrtrfdhsgt, ministėr i punėve tė jashtme tė Kjdhfyt, qė m'u lut tė mbetet anonim.