PDA

View Full Version : Sadam Husein dėnohet me vdekje!


Murgesha
05-11-06, 18:07
Sadam Husein dėnohet me vdekje Ish udhėheqėsi irakian Sadam Husein ėshte dėnuar me vdekje me varje nga njė gjykatė nė Bagdad. Ai kėrkoi qė tė vritej nga njė skuadėr pushkatimi. Ai ishte akuzuar pėr krime kundėr njerėzimit pėr ngjarjet nė Duxhail ku humbėn jetėn 148 vetė.

http://www.rtklive.com/site/themes/default/images/spacer_black.gifPo ashtu edhe vėllai i tij Barzan al-Tikriti ėshtė dėnuar me vdekje. Ndėrkohė qeveria irakiane ka vendosur orėn e plotė policore nė tėrė Bagdadin dhe dy provinca tė tjera tė vendit. Ndėrkohė lejet pėr ushtarakėt janė anulluar. Kritikėt akuzojnė qeveritė irakiane dhe amerikane se kanė ndėrhyrė nė proēes. BBC

jadore
05-11-06, 21:34
... nje lajme te tille kur degjova , dij qe mendova kete zgjidhje ekuacionesh

(a mendojne ).........Shpaguan ky akt makaber , cmimin e mijra jeterave ,fateve ,qe ishin viktim e nje ambicije qmendurije ....!!! shume here eshte ironike vete jeta ....!!!???

Dea_A
05-11-06, 21:38
... nje lajme te tille kur degjova , dij qe mendova kete zgjidhje ekuacionesh

(a mendojne ).........Shpaguan ky akt makaber , cmimin e mijra jeterave ,fateve ,qe ishin viktim e nje ambicije qmendurije ....!!! shume here eshte ironike vete jeta ....!!!???

E NDERUAR JADOR

SA DO TE DOJA TE KUPTOJA ESENCEN E PERGJEGJIES SUAJ NE KETE TEME

SINQERISHT DEA_A!

jadore
05-11-06, 21:55
E NDERUAR JADOR

SA DO TE DOJA TE KUPTOJA ESENCEN E PERGJEGJIES SUAJ NE KETE TEME

SINQERISHT DEA_A!

ok ,me falni prap isha shume e shifruar apo.??

them qe mendoj , privimi i se drejtes te te jetuarit nga tjeret , i formes me makabre duhet te jete denimi me varje ,eshte shkalla me cnjerzore per cmimit e denimit , megjithat vertet mendojne qe shpaguhet me kete akt fatet e mijra e mijra viktimave , esht e padrejtesi vete njeriut per aq qe ka ne dore apo e fatit ironik qe dine dhe prap lene te gjoret te enden mes dhimbjes dhe shpreses ,vdekjes dhe mbijeteses , , dime qe shume here historija jep fakte qe diktatoret heret a vone marrin qmimin e merituar ,ama pak si vone , si te kthehen gjithe ato jetra te marra padrejtesish te njerzve te pa fajshem , mijra e mijra fate te cunguara te nje populli te tere ,si te sherohen shume e shume dhembje e trauma , mendohet qe kompenzohen te gjitha keto me nje varje , kaq vlen fati i njerzeve te quajtur popull ....

Dea_A
05-11-06, 21:59
ok ,me falni prap isha shume e shifruar apo.??

them qe mendoj , privimi i se drejtes te te jetuarit nga tjeret , i formes me makabre duhet te jete denimi me varje ,eshte shkalla me cnjerzore per cmimit e denimit , megjithat vertet mendojne qe shpaguhet me kete akt fatet e mijra e mijra viktimave , esht e padrejtesi vete njeriut per aq qe ka ne dore apo e fatit ironik qe dine dhe prap lene te gjoret te enden mes dhimbjes dhe shpreses ,vdekjes dhe mbijeteses , , dime qe shume here historija jep fakte qe diktatoret heret a vone marrin qmimin e merituar ,ama pak si vone , si te kthehen gjithe ato jetra te marra padrejtesish te njerzve te pa fajshem , mijra e mijra fate te cunguara te nje populli te tere ,si te sherohen shume e shume dhembje e trauma , mendohet qe kompenzohen te gjitha keto me nje varje , kaq vlen fati i njerzeve te quajtur popull ....


Te falem nderit e nderuar !
Pajtohem plotesisht me mendimin tuaj !
Me respekt Dea_A!

Drinni
05-11-06, 23:34
Sadam Husein dėnohet me vdekje Ish udhėheqėsi irakian Sadam Husein ėshte dėnuar me vdekje me varje nga njė gjykatė nė Bagdad. Ai kėrkoi qė tė vritej nga njė skuadėr pushkatimi. Ai ishte akuzuar pėr krime kundėr njerėzimit pėr ngjarjet nė Duxhail ku humbėn jetėn 148 vetė.

http://www.rtklive.com/site/themes/default/images/spacer_black.gifPo ashtu edhe vėllai i tij Barzan al-Tikriti ėshtė dėnuar me vdekje. Ndėrkohė qeveria irakiane ka vendosur orėn e plotė policore nė tėrė Bagdadin dhe dy provinca tė tjera tė vendit. Ndėrkohė lejet pėr ushtarakėt janė anulluar. Kritikėt akuzojnė qeveritė irakiane dhe amerikane se kanė ndėrhyrė nė proēes. BBC

Shiquar nga kėndi i njė Neutrali, deri mė tash mund tė them se ky ishte verzioni zyrtar nga tė nderuarit lartshėnuar.
Sa mund tė jenė tė vėrteta kritikat nė kėtė rast nga BBC-ja ?
Apo ėshtė kjo edhe njė lojė e gatuar nė kthinat @ ala Bush, mu tash kur janė zgjedhjet pėr kongresin!
Drinni nuk ėshtė antar i ndonjė grupimi politik :wink: por edhe Demokracia ka rregulla, Bile unė fjalen Demokraci e pėrkthej kėshtu (Demo-Burrnia, kraci-me zor).
Apo ka mbajtur burgje mjaft Sadamusi dhe pėr vitet qė i kan mbetur duhet tė tėrhiqet ti shijoj diku nė ishujt privat pėr argatin e bėrė:wink:

Murgesha
05-11-06, 23:42
Shiquar nga kėndi i njė Neutrali, deri mė tash mund tė them se ky ishte verzioni zyrtar nga tė nderuarit lartshėnuar.
Sa mund tė jenė tė vėrteta kritikat nė kėtė rast nga BBC-ja ?
Apo ėshtė kjo edhe njė lojė e gatuar nė kthinat @ ala Bush, mu tash kur janė zgjedhjet pėr kongresin!
Drinni nuk ėshtė antar i ndonjė grupimi politik :wink: por edhe Demokracia ka rregulla, Bile unė fjalen Demokraci e pėrkthej kėshtu (Demo-Burrnia, kraci-me zor).
Apo ka mbajtur burgje mjaft Sadamusi dhe pėr vitet qė i kan mbetur duhet tė tėrhiqet ti shijoj diku nė ishujt privat pėr argatin e bėrė:wink:

Ēuditėrisht Drinni por edhe vet kam njė pėrshtypje tė tillė.
Aq mė tepėr mė bėnė pėrshtypje reagimet e Evropės nė lidhje me kėtė dėnim.
Sikur janė tė indinjuar se pse atij ju shqiptua dėnimi me vdekje. :confused:

Guri i madh
06-11-06, 19:20
SADAMI ishte nji diktator besoj se te gjith ne kemi ndegjue per sadamin ma mir kishte me qen sikur sadami te kishte ber vet vrasje .
ka ber shum masakra ne popullin ma te pervujtur mund te themi ne bot kurdet i humbi dy djemt e humbi shtetin e humbi kombin por jam kunder denimit me vdekje mendimi im kishte me qen burg te perjetshem

musl|m
07-11-06, 02:58
Iraku per te cilin presidenti Bush deklaron qe eshte shemndrruar ne nje shtet demokratik ne fakt po del qe eshte shendrruar nje shtet me jo demokratik ne bote. Ne dekaden e fundit jemi mesuar qe shtetet demokratike te jen shtete meshiruese ne pergjithsi dhe aspak te jen shtete "hakmarrese" siē po tregohet qeveria e Irakut tani.

Ai qe hakmerr eshte i barabart me ate qe ka hy ne hak dhe nuk esht hiē me i mir se ai.

Nuk jam aspak kunder ēfardo denimi te ketij diktatori, por vendimi qe esht marr tani nuk eshte aspak denim ky vendim esht plotesisht fund e krye hakmarrje e bazuar ne te kaluaren e shekujve kur njerezit nuk kishin pun me te menēura per te bere.

Me perkujtoni nese dini ndonje rast ne dekaden e fundit kur nje shtet demokratik ka varrur nje person, te pakten un sa jam gjalle dhe sa e mbaj ne mend jeten time nuk me kujtohet ndonje lajm se diku dikush eshte varur, po ju perkujtoj per varjen kam lexuar libra te shekullit te kaluar, apo ndoshta kam shikuar filma gjithashtu te shekullit te kaluar.

Lexova disa postime dhe verejta se dikush dinte aq shum per sadam husein sa qe me pak fjal e permbylli dhe sikur deshti te na bind se ne "e dim kush ka qen sadami." Do te ishte me mire i/e nderuari te na sillte argumente perveē atyre 128 te vrare pas tentimit per atentat ndaj tij. Ka pas njerez ne dhjet vjeēarin e fundit qe jo 128 persona po 10 000 civil i kan masakru, rasti ne Kosove mos te flasim per tjerat, por personat qe kan qen te implikuar ne ket rast kan vuajtur denimin ne dhomen "e burgut me luksoz ne bote" e nuk u varr, ose te tjeret as qe vuajn denim shetiten te lire neper serbi jetojne si esht me mire, sikur te ishin aq te drejte ata qe ju thojm se jan te drejte do te mbaronin punen me serbet njeher e pastaj le te merreshin me sadamin, por jo mendoj se drejtesia esht shum larg syve tane, shumica prej neve ketu mendojm se dime e ne fakt jemi te zhytur thell ne oqeanet e mashtrimeve te kesaj bote.

Le te na tregoje cili do me fakte se "Kush ishte Sadami?"

Per kete un do te ju shkruaj neser mbrema inshAll-llah e sonte do tua le vetem titullin e asaj qe do tua them: "Sadam Husen Armiku me i mire i Amerikes"

Besoj se nga vet titulli e keni te qarte kush mendoj un se ishte sadam husein, mendoj se nga titulli e kuptoni se gjithqka per qka akuzohet mund te jet ndonje propagande e Amerikes e cila me dekada ka qen ne "Zor" te madh nga ky person. Per sonte analizoni e mendoni kete neser shpresoj qe do te ju shkruaj me hodhesisht dhe do te mbroj mendimin tim me fakte.

Me rrespekt
muslimi

GjIlAnAsI_cSi
07-11-06, 13:02
Mire do ishte per ne shqiptaret e zi te shohim Sadamat e ton qe i kemi ne pushtet... dhe qe sdim tjeter dhe shohim cfar po behet me sadamin e irakit , por keni menduar ju a do jet mire per ata irakiant qe tani e tutje do kallet ai vend.. prej asaj dite qe Sadami do varet.. sa lufta do behet ne at vend? Kur fort mire e dini qe 70% e popullit at e kan ne zemer dhe e duan , dhe po te ishte gjykat e irakit ai nuk do denohet hiq , por kete ja futi Amerika sic e pat thene edhe vet i madhi Sadam Husein.. se po me denon nje gjykat Amerikane e jo populli im , dhe kjo eshte me se e vertet.. kshtu skeni pse lodheni gishtat se tani e tutje do e shiheni se cka ka me ndodh ne at vend..

Gjith te mirat

Fshatari
07-11-06, 13:54
Mire do ishte per ne shqiptaret e zi te shohim Sadamat e ton qe i kemi ne pushtet... dhe qe sdim tjeter dhe shohim cfar po behet me sadamin e irakit , por keni menduar ju a do jet mire per ata irakiant qe tani e tutje do kallet ai vend.. prej asaj dite qe Sadami do varet.. sa lufta do behet ne at vend? Kur fort mire e dini qe 70% e popullit at e kan ne zemer dhe e duan , dhe po te ishte gjykat e irakit ai nuk do denohet hiq , por kete ja futi Amerika sic e pat thene edhe vet i madhi Sadam Husein.. se po me denon nje gjykat Amerikane e jo populli im , dhe kjo eshte me se e vertet.. kshtu skeni pse lodheni gishtat se tani e tutje do e shiheni se cka ka me ndodh ne at vend..

Gjith te mirat

Cilėt janė "Sadamat ton" qė i kemi nė pushtet ?Kush ta frymėzoj ty kėtė krahasim prej idioti ?
Si mund tė krahasosh njė kriminel tė shumėfisht (provat e krimeve tė Sadam Huseinit nuk mungojnė) me "Sadamat ton" ? Ku je ti zotrote qė guxon tė bėsh krahasime prej shkaut nė adresėn e shqiptarve ?!
S.Huseini ka qenė diktator dhe kriminel. Ka qenė nź krye tė njė partie "baas" shumė minoritare krahasuar me pjesėn tjetėr tė popullit irakjan : shiitėt dhe kurdėt qė pėrbėjnė rreth 80% tė popullėsiė. Pikėrisht pėr kėtė arėsye, 80% tė popullit e urren e nuk e ka hiē nė zemėr.
Gjykata qė e ka dėnuar nuk ėshtė amerikane por autentike irakjane. Pra vetė populli i "tij" e ka dėnuar ashtu siē qe dėnuar, para disa vitesh, ēifti Ēaushesku nė Rumani por nė mėnyrė shumė mė tė vrazdhdėt sepse i gjithė procesi dhe ekzekutimi i atij "proēesi (maskarrėku) gjyqėsor" u kryen pėr vetėm dy orė : nuk shkaktoi asnjė turbullirė nė Rumani jo pse ekzekutuesit ishin mė tė mirė se ēifti Ēaushesku (edhe kėta ishin hiē mė pak se kriminel) por populli rumun nuk e kishte nė "zemėr" ēiftin kriminel...!
Pra "me atė vend(dmth Irakun) nuk do ndodh asgjė : diktatorėt dhe kriminelėt duhen mposhtur me tė gjitha mjetėt. Kjo po i ndodh edhe sadam Huseinit...!

Guri i madh
07-11-06, 17:30
postimi im i par ishte i shkur po i qart nuk deshta te shenoj ma shum per sadamin se te gjith e din si ka ardh ne pushtet me likfidime te atyre qe i kishte kundershtar por masakren ma te madhe e ka ba ne popullaten kurde me qindra mijra kurd jan vrar me helme kimike nga gjysem vllai i tij Ali altikriti i qujtur Ali kimiki e di se ka te till qe nuk ju pelqen te shofin po as te ndegjojn per kto masakra shif o i verber nenen me fmij ngryk si ka dhan shpirt nga kto helme kimike nuk je i dashur i perendis nese rrin tan diten i germysur e te urrejsh te tjeret besoj se e din aj i cili e ka mizen mbas veshi

Drinni
07-11-06, 18:37
Mire do ishte per ne shqiptaret e zi te shohim Sadamat e ton qe i kemi ne pushtet... dhe qe sdim tjeter dhe shohim cfar po behet me sadamin e irakit , por keni menduar ju a do jet mire per ata irakiant qe tani e tutje do kallet ai vend.. prej asaj dite qe Sadami do varet.. sa lufta do behet ne at vend? Kur fort mire e dini qe 70% e popullit at e kan ne zemer dhe e duan , dhe po te ishte gjykat e irakit ai nuk do denohet hiq , por kete ja futi Amerika sic e pat thene edhe vet i madhi Sadam Husein.. se po me denon nje gjykat Amerikane e jo populli im , dhe kjo eshte me se e vertet.. kshtu skeni pse lodheni gishtat se tani e tutje do e shiheni se cka ka me ndodh ne at vend..

Gjith te mirat

Sa po vijė e bindem me pėrgjegjien e POKERIT qė ta ka dhėnė.

Cilėt janė "Sadamat ton" qė i kemi nė pushtet ?Kush ta frymėzoj ty kėtė krahasim prej idioti ?
Si mund tė krahasosh njė kriminel tė shumėfisht (provat e krimeve tė Sadam Huseinit nuk mungojnė) me "Sadamat ton" ? Ku je ti zotrote qė guxon tė bėsh krahasime prej shkaut nė adresėn e shqiptarve ?!
S.Huseini ka qenė diktator dhe kriminel. Ka qenė nź krye tė njė partie "baas" shumė minoritare krahasuar me pjesėn tjetėr tė popullit irakjan : shiitėt dhe kurdėt qė pėrbėjnė rreth 80% tė popullėsiė. Pikėrisht pėr kėtė arėsye, 80% tė popullit e urren e nuk e ka hiē nė zemėr.
Gjykata qė e ka dėnuar nuk ėshtė amerikane por autentike irakjane. Pra vetė populli i "tij" e ka dėnuar ashtu siē qe dėnuar, para disa vitesh, ēifti Ēaushesku nė Rumani por nė mėnyrė shumė mė tė vrazdhdėt sepse i gjithė procesi dhe ekzekutimi i atij "proēesi (maskarrėku) gjyqėsor" u kryen pėr vetėm dy orė : nuk shkaktoi asnjė turbullirė nė Rumani jo pse ekzekutuesit ishin mė tė mirė se ēifti Ēaushesku (edhe kėta ishin hiē mė pak se kriminel) por populli rumun nuk e kishte nė "zemėr" ēiftin kriminel...!
Pra "me atė vend(dmth Irakun) nuk do ndodh asgjė : diktatorėt dhe kriminelėt duhen mposhtur me tė gjitha mjetėt. Kjo po i ndodh edhe sadam Huseinit...!

Gjersa pėrgjegjia tė ėshtė dhėnė nga Fshatari shumė bukur e drejt (edhe pse i gjason korit diplomatik :wink:)
Nga njėher po kujtohem ti bėjė nja katėr a pesė emra, dhe t'ua pėrshtat gjitha temave :tongue:

musl|m
08-11-06, 02:30
Do te mundohem te ju shkruaj ne pika te shkurtera kush ishte Sadam Huseini duke u bazuar ne ate qe lexova sot enkas per te ju shkruar juve ketu.

Ne fillim te viteve 60 udheheqes i Irakut komunist ka qene Abdul Karin Kasel i partise shiite ne Irak, nderkaq Sadami atekohe ishte anetar i levizjes ilegale sunite BAAS, me plan te pergaditur nga CIA Amerikane Sadami me shoke organizojne atentat ndaj kryetarit komunist te atehershem Abdul Kasel, atentati realizohet por pa sukses, Sadami me disa te tjer qe direkt kishin marr pjes ne atentat kan ikur per ne Egjipt, atje Sadami disa here ka vizituar ambasaden Amerikane dhe ne ato takime zhvillohet plani tjeter per te mposhtur kryetarin komunist gje kjo qe i shkonte ne favor Amerikes po edhe Sadamit i cili kishte nevoj per pushtet.

Keshtu u organizua plani tjeter per te sulmuar serish presidentin Abdul Kasel, kesaj radhe CIA kishte pergaditur nje bund me te madh, me ēka organizohen grupe te medha irakiane qe te rrezojne nga pushteti kryetarin komunist, ushtria e BAAS-e ishin te furnizuara mire me arme nga Turqia te cilen e kishte urdheruar Washingtoni te vepronte ashtu, luftimet fillojne dhe lufta zgjat tre dite, ushtria BAAS-se kishin marrur peng kryetarin dhe e kishin derguar ate deri ne studio te televizionit shteteror, ku edhe e vrasin ate me bashkpuntoret perpara kamerave, duke shikuar keto pamje BAAS-istet festonin bashk me to edhe Washingtoni, perkujtojme ambasadori amerikan ne Kairo kishte hapur nje shampanje dhe kishte thirrur gjith stafin e ambasades per festim.

Rruga per Sadamin ishte e hapur, dhe Ai prej Kairos kthehet ne Irak, partia BAAS-e ne te cilen ai bente pjes e emeroi ate personin numer 2 ne Irak, kjo udheheqje nuk zgjat shume pas 10 muajve pushtet ushtria Irakiane e kryesuar nga shiitet e partis se kryetarit te vdekur Abdul Kasel rimerr serish pushtetin mbi Irak. Mirepo edhe ketyre nuk ju zgjati shume BAAS perseri ka marr pushtetin dhe pas kesaj Sadami shum shpejt u be udheheqsi numer nje i Irakut, Sadami ra ne sy te keq botes ateher kur zhduku 19 anetar te partis se tij BAAS qe akuzoheshin per tradheti.

Megjithate Ai punoi me te madhe per te modernizuar shtetin e tij dhe bente perpjekje intenzive qe ti afrohej shteteve te zhvilluara europiane, ai shfrytezoi biznesin me nafte per te arritur qellime te caktuara ne tegjitha sferat e ekonomise, ai nga perfitimet e naftes rriti shkallen e prodhimit ne vend, irakianet ishin te interesuar per kete gje dhe gjat kesaj kohe e mbeshtetnin ate, irakianet ishin te lodhur nga varferia.

Ne shtetin fqinje ne Iran deri sa po zhvilloheshin protesta te medha shiitet deshironin qe me dhune te merrnin pushtetin ne dore ne kete shtet, dhe pasi e bejne ket e marrin pushtetin ata ngrejn zerin edhe kunder Amerikes, pas kesaj sadami jep urdher per te sulmuar Iranin sepse e ndiente vehten te rrezikuar nga Irani. Lufta Iran - Irak fillon e gjith bota dhe Kombet e bashkuara shikojne por askush nuk nderhyn, mos te flasim per Ameriken e cila i kishte dhen Sadamit programet per prodhimin e armeve kimike me te cilat ushtria e sadamit kishte vrare fshatra e vendbanime te tera iraniane, Amerika ndihmonte sadamin ne tegjitha aspektet ne lufte kunder iranit, qeshte me kryesorja i kishte siguruar heshtje te shteteve tjera ne kete aspekt dhe nuk kishte kush ta pengonte ate, madje nje pilot irakian gabimisht kishte goditur nje flote amerikane duke i marre jeten mbi 30 ushtareve amerikan por e gjith kjo nga qeveria u cilesua si Aksident dhe ky gabim iu fal sadamit menjehere duke i rrahur shpinen te vazhdonte luften me iranin, ne anen tjeter amerika edhe iranit i jepte arme kimike dhe nje rast te till e kishte zbuluar edhe Sadami me cka situata tensionohet dhe presidenti amerikan dergon nje perfaqsues ne bagdat qe te takohet me Sadamin, ne ate takim u kerkua falje dhe u fal per ato qe kishin ndodhur dhe lufta vazhdoi e zgjati 8 vite, pas kesaj Sadami festonte fitoren e tij.

Me 1989 presidenti i ri George Bush emerohet president i SH.B.A-ve, ky i fundit me nuk kishte nevoj per Sadamin sepse nuk kishte per te kercnim nga irani, por kishte parasysh se sadami ishte i armatosur mire dhe tash me ky (miku i vjeter) perbente rrezik per Ameriken.

Pa pritur Kuvajti fillon me prodhimin e naftes me te madhe, me ēka ēmimi i naftes bie shum poshte dhe kjo i sjell humbje te miljardave Irakut, kjo do te ishte arsye qe sadami thirri perfaqsues Amerikan ne bagdat te cileve ju tha qe te ndalonin kuvajtin ne prodhimin e naftes por ne kete rast sadami u injorua dhe pergjigja qe mori nga perfaqsuesit Amerikan ishte se ata nuk perzihen ne kete pune dhe nuk futen dot ne mes sadamit dhe kuvajtit, sadami pas kesaj urdheron sulmin ndaj kuvajtit dhe me kete bie ne kurthen Amerikane.

Pas fillimit te invazionit ndaj Kuvajtit OKB voton per nje fushate ushtarake ne mes te Kuvajtit dhe Irakut me qellim te parandaloj luften atje, dhe ate nate presidenti Amerikan i derjtohet popullit duke thene, para 5 muajsh Sadam Husein filloi lufte kunder Kuvajtit sonte ne do te fillojme lufte kunder Tij.

Dhe keshtu irakianet perjashtohen nga Kuvajti dhe trupat nderkombetare shumica prej tyre trupa Amerikane stacionohen ne pjesen e kufirit irakian me Kuvajtin, CIA tash me kishte hapsire me te madhe qe te nxiste nje perēarje te madhe mes vet irakianeve dhe ne kete menyr organizon popullaten shiite te kesaj ane qe te ngrisin zerin kunder Sadamit, madje vet presidenti Bush kishte be apel publik tek populli i Irakut qe te ngrit zerin kunder diktatorit Sadam Husein, keto ndodhi tensionuan situaten ne mes shiitve dhe sunive ne irak, pas nje marrveshje qe kishin be ushtria amerikane dhe ajo irakiane, irakieneve u ishte lejuar qe te fluturonin me helikopter mbi fshatrat e banuara me shiit andej ku e kishin te ndaluar dhe kete sunit e shfrytezuan per te ju hakmarrur shiitve qe po bashkpunonin me amerikanet per te rrezuar sadamin.

Ky ishte shkaku qe okb ti vendos sanksione te rrepta irakut me vite rresht, irakianet u detyruan te shkatrronin shumicen e armeve qe kishin me qellim qe te ju hiqet embargo por edhe pas shkatrrimit te armeve te tyre embargo vazhdoi deri sa sulmet e 11 shtatorit detyruan presidentin tjeter George W Bush qe te sulmonte irakun dhe te rrezonte sadamin nga pushteti, trupat amerikane ne kete rast luanin rolin e ēlirimtareve por shtrohet pytja tash qe sadami dhe partia e tij jan rrezuar nga pushteti dhe ne pushtet jan shiitet, cfar bejn tash ata atje? A mund te themi se u shendruan nga nje ushtri clirimtare ne nje ushtri okupuese?

Tegjith atyre qe kan pershtypje se po mundohem te mbroj sadamin ju bej me dije se sadamin shumica e dijetareve musliman e kan shpallur si njeri jasht fejes dhe jo besimtar, flitet se ai eshte penduar por kete nuk e dime ne vetem e dime se per nje koh te gjat ky njeri ka qen edhe kercnim per islamin e vertete!

Deshiroj qe ketu te bisedojme ne menyr te drejte dhe aq sa kemi mundesi te flasim realitetin, pa marre parasysh se na shkon kjo neve personalisht per shtati apo jo.

Gentiani
08-11-06, 23:38
Ēka ju kanė lėshuar njeriut more ?! Vetėm pse i humbi Bushi zgjedhjet ngriten e dėnojnė Sadamin pėr pikė tė qejfit :tongue: :tongue: :tongue: :biggrin:

Kalt
26-12-06, 22:53
Konfirmohet dėnimi me vdekje pėr Sadamin
http://www.bbc.co.uk/f/t.gifhttp://www.bbc.co.uk/worldservice/images/2006/11/20061105120713saddam2.jpg

Sadamin e pret ekzekutimi me varje brenda njė muaji

Gjykata e Apelit nė Irak ka vendosur qė ishpresidenti Sadam Husein tė ekzekutohet pėr krime kundėr njerėzimit.
Proēedura e apelit ndaj dėnimit me vdekje tashmė ka pėrfunduar.
Sipas ligjit irakian ekzekutimi i Sadam Huseinit duhet tė kryhet brenda njė muaji.
Sadami, bashkė me dy tė akuzuar tė tjerė, u dėnuan muajin e kaluar me varje nė litar pėr vrasjen e mbi 150 vetėve nė qytetin Duxhail nė vitin 1982.
Qė prej tri javėsh njė trup gjykatėsish irakianė ka shqyrtuar kėrkesėn e apelit tė Sadam Huseinit kundėr dėnimit tė tij me vdekje.
Zėdhėnėsi i gjakatės i tha BBC-sė se apeli ishte hedhur poshtė dhe gjykata e kishte konfirmuar dėnimin me vdekje me varje nė litar.
Sipas ligjit irakian Sadam Huseini duhet tė ekzekutohet brenda 30 ditėsh.
Por ekzekutimi pritet tė provokojė njė reagim tė ashpėr nga pėrkrahėsit e tij, prandaj mendohet se ai do tė kryhet nė njė kohė dhe vend tė pacaktuar.
Ndaj ish-dikatorit irakian po zhvillohet edhe njė proces tjetėr gjyqėsor.
Megjithatė autoritetet irakiane kanė thėnė se do ta zbatojnė dėnimin me vdekje ndaj Sadam Huseinit edhe nėse procedurat gjyqėsore ndaj tij vazhdojnė.
BBC

pirro
27-12-06, 18:13
Ja kishin montuar me ju keput litari kur te shkon tek vendi.Hajt se krejt konspiracion jan keto pune.

Edhe Arkani edhe milloshi jan gjall hahaahahahah.

get_up
30-12-06, 00:22
Nuk ka me keq per lideret kur denohen nga vet populli .Esht me mire per ta te vdesin se te denohen keshtu..Mirepo prap mendoj se ata qe denojne Saddamin nuk mbajne ligjin e shtetit por ligjin e amerikes .
Do te ishte trimeri qe gjyqtaret irakiane te thonin se gjykimi i Sadamit ose te behet ne Hag ose te behet pasi qe irak te jete i pavarur e jo tash nen thundrat amerikane..
Keshtu qe sot ose neser Saddami do varret dhe ata qe kane duartrokitur sa ishte gjall do duartrokisin edhe kur te varret..Ēudi :)

andaluzi91
30-12-06, 10:35
Sot ne mengjez ne ora 6 eshte ekzekutuar.

Shpesh thote populli: "...nje m*** ma pak" dhe per kete ia qellon (edhe pse spo e kallzoj fjalen te plote).

Gjithe te mirat,
Andi

Zana_ch
30-12-06, 17:41
Momenten e fundit te Sadamit


http://www.youtube.com/results?search_query=sadam+hysein&search=Search

Zana_ch
30-12-06, 18:18
Momenten e fundit te Sadamit


http://www.youtube.com/results?search_query=sadam+hysein&search=Search


Kjo ashte e video e plotė


http://www.youtube.com/watch?v=hVk155U1mF0&eurl=

Kavaleri
30-12-06, 18:43
Nuk e di pse po e lodheni koken per kesi kafshe!
Edhe jo vetem per ket kafsh "sadam gjajen" por edhe qdo njeri qe vret femi , gra per mu ai esht kafsh.
Edhe zoti i qit fare kesi gjaje.

ARVANITI
30-12-06, 20:12
Nje diktator me pak.
Shume familje moren gjakun, irakene (shiit e suni), iraniane, e kurde.
Nje paralajmerim per te gjithe diktatoret e botes. Vrit e ther, po ne fund edhe vete do ta pesoh turpshem.
Nje goditje per sadamizmin.

get_up
30-12-06, 22:17
Po mire bre po kur do han goditje ata te tjeret se ..650 000 irakiane jan vra qe nga 90 kur sulmoi amerika ..shum esht interesante jeta ..saddami ka vrar shume vet por denimi per vdekje iu esht dhene vetem per dosjen e pare per 140 vete qe i ka vrar ..kurse per kurdet dhe tjeret ne iran qe ka vrar nuk jan hapur dosjet fare ..mos ndoshta dikush esht friguar se mos po del dora e tij aty e ka thene tia hjekim koken menjeher..AA :)

GjIlAnAsI_cSi
31-12-06, 10:32
Vatikani e denoncon ekzekutimin e Sadamit si tragjikVATICAN CITY — Vatikani denoncoi diten e shtune ekzekutimin e Sadam Huseinit si 'tragjik' dhe u shpreh se kjo mund te rrisi tensionet, hakmarrjen dhe ti japi shkas fillimit te nje dhune te re ne Irak.

"Nje ekzekutim eshte gjithmone nje lajm tragjik, nje arsye per trishtim edhe ne rastin kur nje person eshte pergjegjes per krime te renda," u shpreh zedhenesi i Selise se Shenjte Reverend Francesco Lombardi ne nje deklarate per shtypin.

Sot heret ne mengjes Lombardi beri nje koment te ngjashem ne Radio Vatikan.

GjIlAnAsI_cSi
31-12-06, 10:32
Kujt ti tregoj vatikani , pejlles bushit qe e beri kete? ka qen nje gje teper e dhimbshme... cfardo te kete bere.. denimi me i mire ka qen me BURG si gjith ata qe bejn krime , por jo nje denim 10 seconde.. me varje.. kjo me vjen teper keq se ne cilen koh ka arrit politika e flliqur e bushit.. per kete dite te madhe te Bajramit..

Ai pejlla e prisht doli para televizionit the thoshte per cdo gjee Forcat Amerikane do te jen aty.. dhe mbas 1..2 ore.. u .. ne b... 100 veta : arsyea e Sadamit : Po bejeni mend sa te tjere do vrahen diteve ne vazhdim.. ai nuk e rrun te vetin pse i vrahen mirja tetjere mbrapa.. kete duhet shiku mire populli dhe ta heq kete plere sa me shpejt.

skam koment me shum ka qen turp i madh qe kur me kujtohet mmmm sdi sdi..

Gjith te mirat

dardan100
31-12-06, 13:23
Te vrasesh nje vrases paraqet vrasje? Denimi per nje krim a mund te aplikohet me nje krim tjeter? Perdhunimi me perdhunim, vjedhja me vjedhje, vdekja me vdekje? Ta denosh vrasjen dhe pastaj ta apliosh per ligj, paraqet nje kontradikt perverse te mendjes se njeriut. Eshte hakmarrje e kulluar, jo ligj!
Sadami eshte varur. I denuar prej irakianeve. Por askush nuk i beson ksaj perralle. Duart e ekzekutoreve ishin irakiane, por urdheruesi ishte Bushi. Sadami eshte dashte te denohej me burgim te perjeteshem. Eshte dashte te plakej ne burg. Te humb, ne kete menyre mitin e tij. Me kete ekzekutim atij i eshte dhuruar DINJITETI, te cilin nuk e kishte me pare. Nje madheshti made in Texas!
Me vdekjen e Sadamit, tash martir, duhet te kujtojme luften kunder Iranit te financiuar nga SHBA. Duhet kujtuar Sadamin e bute e te urte, aleat te Perendimit ne lufte kunder armikut Khomeinit (pozite e njejte qe ka pase Shba me Uēk-ne tone te dashur gjate bombardimeve te vitit 1999, pra dashuri me interes!!!!)
Nese Sadami eshte kriminel , atehere jane te tille shume kryetare shtetesh qe e kane ulesen e tyre ne OKB! Pse Sadami po, e ata jo? pergjigjja eshte Biznisi i Karburanteve.
Tere bota i shpalli luften e pare Irakut shkaku i okupimit te Kuvaitit dhe te rezervave te naftes. Ne Darfur (regjion ne jug te Sudanit) jane ekzekutuar qindra-mijera te pafajshem. Askush nuk levizi as me te voglin gisht. Ne Ceēeni nyk ka mbet asnje shtepi e vetme ne kembe! Askujt nuk i intereson fati i ketij populli, barbarisht i shfarosur nga bishat ruso - madhe. Kjo eshte Hipokrizia e dinimit "te drejte" me vdekje Perendimore, biznismene e derivateve te naftes!
Sadami ka qene kriminel? Ka shfaros kurdet me gaz? Ka vra kundershtaret e tij? Po, pa dyshim. Mirpo, kur te mbaroj lufta ne Irak, a do te jete e mundur te behet nje llogari e te vdekurve? Dhe do te dalin shume me shume sesa ata te regjimit te Sadamit. A do te varet ndokush ne litar per ato 40 te vdekur per gjdo dite te lume qe nuk brengosin askend? A do te paguan dikush nje denim edhe te vogel, ndonje gjobe, apo thjeshte te kerkoj FALJE?
Sadami ka paguar, me dinjitet, llogarin e tij! Kurse, Hiroshimes, Ceēenise, Tibetit nuk do ti jap llogari kurre, askush!

Murgesha
31-12-06, 16:31
Njė diktator mė pak!

ARI_03
31-12-06, 17:01
A thua valle, te gjithe diktatoret do te pesonin te njejtin fat?????? Ose .....

get_up
01-01-07, 12:38
une skuptoj diēka ne kete forum ..mendova te jem me serioz por shoh njerez me pak serioz ketu..Ēka do te thote nje diktator me pak ??!! .ose diktatoret pesonin te njejtin fakt..Pse flisni fjale palidhje dhe nuk lexoni shkrimet me lart per tdhene pergjigje ..me mire mos shkruani fare se te jepni pergjijge banale ..
Nje diktator me PAK ..ai njeri ka qene diktator dhe kriminal por kjo nuk do te thote qe te vrtet ne nje fest me te madhe per suni myslimanet per 10 sekonda pa mbaruar i gjith gjykimi . Diktatori me i madh ne bote eshte George Bush shpresoj qe edhe ai do te kete te njejtin fat ..

Murgesha
01-01-07, 15:16
une skuptoj diēka ne kete forum ..mendova te jem me serioz por shoh njerez me pak serioz ketu..Ēka do te thote nje diktator me pak ??!! .ose diktatoret pesonin te njejtin fakt..Pse flisni fjale palidhje dhe nuk lexoni shkrimet me lart per tdhene pergjigje ..me mire mos shkruani fare se te jepni pergjijge banale ..
Nje diktator me PAK ..ai njeri ka qene diktator dhe kriminal por kjo nuk do te thote qe te vrtet ne nje fest me te madhe per suni myslimanet per 10 sekonda pa mbaruar i gjith gjykimi . Diktatori me i madh ne bote eshte George Bush shpresoj qe edhe ai do te kete te njejtin fat ..

Get-up nuk kam nevoje te lexoj shkrimet e tua pėr tė kuptuar kėto gjėra.
Njė diktator mė pak don me thėnė NJĖ DIKTATOR MĖ PAK e asgjė tjetėr.

Hajt me te mira e mos u mėrzit se ndoshta se kan varė hiē more, po politike eshte kjo. :biggrin:

valiii
01-01-07, 19:12
po qka keni mu bo qaq merak keshtu e ka "demokracia"
me urdherin e mlladiqit jan ekzekutuar per qdo dite ka 8000 musliman e edhe ai sikur ne e ka pa ekzekutimin e sadamit ne TV.
tek e fundit bushi ja ka kry amanetin babes vet , qa oshte puna juve njerzve pse perziheni ne problemet familjare t njerzve .

get_up
01-01-07, 19:45
murgesha- sthash lexomi shkrimet e mia ..por mos ia futni si kau peles per disa gjera:)..Nje diktator me pak ,ose ka shume dmth kjo fjale ose esht fjal budalleqe..
per at them qe para se te shkruani ti lexoni tgjitha pastaj shkruani..Nejse me shendet edhe ty e shkruani ēka te doni ..demokraci vella :))..
Valii problem familjar mire ia ke qellu :))) super..

pirro
01-01-07, 20:11
Sadami jo qe e mori denimin e merituar mirpo te super merituar.Ne ate vend ku ju vendos litari kryekriminelit,aty jan varur edhe shume kundershtar te sadamit,kryesisht shiit.

Po shihet se shume njerez kan qene kunder denimit me vdekje te diktatorit,mirpo e keni shume leht te flitni per njerez qe i ka vrar ai bandit dhe natyrisht ndjenjat jan me te vogla per kurdet dhe shiitet.Mirpo vetem te kthehemi tek diktarori yne qe vdiq ne hage.Cka mendoni si do te ishte anketa per PO ose JO denimit me vdekje per MILLOSHIN,po te anketoheshin SHQIPTARET.

Murgesha
02-01-07, 14:02
Po ēka po mėrzitesh o get_up a kanė domėthėnie tė mėdha fjalėt e mia a po janė budallaqe?
Ti shprehe mendimin tėnd e mua s`mė pengon aspak, por nėse ty tė dhimbset njė njeri vetėm pse ėshtė varė Ditėn e Bajramit (nuk ėshtė dashtė mu nė kėtė ditė pajtohem me ty) atėherė ja pak material pėr ty, e ndoshta tė sjell ngushėllim ky shkrim.


Avokatja e Sadamit mbron Sheshelin

Njėra nga dėshirat e fundit tė diktatorit ka tė bėjė me liderin radikal dhe kriminelin e luftės

Njėrėn prej dėshirave tė fundit tė liderit tė pėrmbysur irakian, Sadam Husein, i cili ėshtė dėnuar me vdekje me varje, do tė duhej ta plotėsonte mikja e tij e kamotshme dhe avokatja, Bushra Al
Khalil. Sadam Huseini e luti avokaten e njohur libaneze qė ta marrė pėrsipėr mbrojtjen e kryetarit tė Partisė Radikale Serbe, Vojislav Seshel, i cili gjykohet para Tribunalit tė Hagės pėr krime lufte
ndaj kroatėve dhe myslimanėve.

Sadam Husein, i cili nuk mundi pėr vete ta shmangte dėnimin me vdekje, dėshirėn e vet tė parėndomtė ia arsyetoi avokates me miqėsinė shumėvjeēare me kriminelin serb tė luftės dhe nevojėn pėr t'i ndihmuar atij qė tė nxirret prej situatės, nga e cila nuk kishte pasur sukses as vetė tė nxirret. Pas njėzet ditėsh, Bushra Al Khalil do tė duhej tė udhėtonte nė Beograd, nė mbledhje me ekipin e avokatėve tė Vojislav Sheshelit, tė cilit sė shpejti do tė duhej t'i bashkėngjitej nė pėrgatitjen e mbrojtjes sė kriminelit serb tė luftės. Pak para takimit tė fundit tim me Sadam Huseinin, dhjetė ditė pasi qė i ėshtė shpallur dėnimi me vdekje, kam pranuar ftesėn e Amjad Mikati, pėrfaqėsuesit tė zyrės sė Vojislav Sheshelit, pėr t'iu bashkėngjitur ekipit tė mbrojtėsve tė Vojislav Sheshelit.
Atėherė ende kisha shumė obligime me mbrojtjen e Sadam Huseinit dhe nuk mund ta pranoja ofertėn. Por, nė bisedėn e fundit me Sadamin ia pėrcolla pėrshėndetjet e Sheshelit dhe pėrmenda dėshirėn e tij qė ta mbrojė para gjyqit tė Hagės. Sadami mė sugjeroi qė ta pranojė mbrojtjen e tij, sepse, siē tha, bėhet fjalė pėr njeri tė madh, i cili bashkė me Milosheviēin bėri ēmos pėr ta ruajtur Jugosllavinė dhe t'i kundėrvihet imperializmit amerikan nė Ballkan – zbuloi Bushra Al Khalil.
Nė pyetjen e gazetarėve se a ėshtė e njohur me faktin se formacionet paraushtarake nėn ko mandėn e Sheshelit kanė kryer krime ndaj kroatėve dhe myslimanėve nė Kroaci dhe Bosnjė, Bushra u pėrgjigj: Sadami mė shpjegoi se nė territoret e Jugosllavisė ish te udhėhequr luftė qytetare dhe se tė gjitha akuzat nė llogari tė Sheshelit janė tė rrejshme, pėrndryshe Vojislav Sheshelin disa herė personalisht e kam takuar nė Bagdad, sepse udhėhiqte me kėshillin koordinues, tė cilit viteve tė nėntėdhjeta iu kishin bashkangjitur intelektualė tė njohur botėrorė,
tė cilėt pėrpiqeshin pėr ndėrprerjen e sanksioneve ndaj Irakut.
Pėrveē kėsaj, si avokate, konsideroj se askush nuk ėshtė fajtor derisa nuk iu vėrtetohet fajėsia.

Bushra, e cila edhe vetė e konsideron Sadam Huseinin udhėheqės tė madh dhe idhull, kishte shpjeguar se prej nga buron aq miqėsi nė mes tė radikalit serb dhe diktatorit irakian. Sadami mė kishte thėnė: Shesheli ėshtė sikurse unė, atdhetar i madh dhe nacionalist. Pėrveē kėsaj, ideologjia e Ba'th Partisė ėshtė e njėjtė sikurse ajo e Partisė Radikale tė Sheshelit. Ashtu siē dėshirojnė tė gjithė arabėt tė jetojnė nė njė shtet, po ashtu edhe Shesheli dėshiron qė tė gjithė serbėt tė jetojnė nė njė shtet. Sa herė qė kishte rastin, Sadami me kėnaqėsi e pranonte
bashkėmendimtarin Sheshel, kurse Shesheli e vizitonte sė paku dy herė nė vit.


Nėse as kėtu nuk e gjen ngushėllimin Zoti qoftė me ty se unė nuk kam ēka tė baj.

Sadami Mik me vrasėsin e muslimanėve nė Ballkan. :eek: :eek:

Me sa e di unė Sheshelit kurr si ka interesuar a kanė muslimanėt Bajram Apo ramazan.

Hajt shėndet pėr ty.

Arb
02-01-07, 17:39
po qka keni mu bo qaq merak keshtu e ka "demokracia"
me urdherin e mlladiqit jan ekzekutuar per qdo dite ka 8000 musliman e edhe ai sikur ne e ka pa ekzekutimin e sadamit ne TV.
tek e fundit bushi ja ka kry amanetin babes vet , qa oshte puna juve njerzve pse perziheni ne problemet familjare t njerzve .

Muslimane? Ku po i sheh ata Boshnjake?

Ata gabele jane Boshnjake, Sllave, qe flasin Shkinishten.

S'ka identitet Boshnjak. Ata zagare ose jane cetnike Shkije, ose cetnike Kroate.

Masi vellaznit e tyne Shkije ju kajten nonen e i farosen, atehere u lidhen per fe. Ptthuu bre faren e keqe sllave!

valiii
02-01-07, 20:45
Muslimane? Ku po i sheh ata Boshnjake?

Ata gabele jane Boshnjake, Sllave, qe flasin Shkinishten.

S'ka identitet Boshnjak. Ata zagare ose jane cetnike Shkije, ose cetnike Kroate.

Masi vellaznit e tyne Shkije ju kajten nonen e i farosen, atehere u lidhen per fe. Ptthuu bre faren e keqe sllave!

ah more arb po shume je zhyt ne ujerat e injorances.
po qka do koft me urdher te mlladiqit jan ekzekutuar po qaq njerez 'pamvarsishte si i cilson ti. e di qe ke averzion per muslimanet po se paku ni here pergjigju real pa dal prej temes

get_up
03-01-07, 13:29
Murgesha me vjen mire qe e hape temen me zor ,po shkrove diēka nfund:))..
Por mua nuk me dhimbet Saddami qe u varr me dhimbsen popujt sikur ne qe kemi mbet pa koke vetem shikojm shprehjet e te tjereve e mburremi me te tjeret...Sidoqoft ato qe i shkrove lart nuk jan te verteta Saddami nuk ka pas kohe te mirret me Serbi ai ka qene njeri kunder amerikes edhe pse ka qene pjell e amerikes* dhe ka mbeshtet popujt qe kan qene kunder US,por kjo nuk do te thote qe ka mbeshtet serbin si shtet apo masakrat qe kan bere ata qent.. Şeşelji po te denohet me Vdekje populli i vet ne serbi nuk e kishte varrur kurre,sikur qe varren Sadamin sepse serbet jan patriota edhe pse jan racista tflliqt mbajn patriotizmin ende ..
Kurse arabet jan njerez qe mburren vetem e ska asgje prejt tyre dmth si ne shqiptaret.Edhe une jam me denimin e Saddamit por jo nen kurthen amerikane po pasi qe te kishte mbaruar puna e amerikes ne nje irak te lire..PSE Nuk vazhdoi gjykimi edhe per qindra te vrar irakien nga Saddami por mbeti vetem me 140 shejler..??,PSE u varr Saddami ne dite te shenjt te myslimaneve ,Pse gjate ekzekutimit u lejuan edhe kamera deri sa dha shpirt??Kush ishte ai qe vuri litarin ne fyt sadamit dhe ēka i tha para se ta varte,,...
Keto pergjigje do i merrni pas reklamave :))..

Urata
05-01-07, 03:58
Viti 2007, shek XXI dhe denim shtazarak me varje!Krimi me krim nuk luftohet. Vendimi aq i shpejte dhe pa perfillje te apelit ishte nje akt politik me permasa dhe dimensione te shumefishta. Varja e Sadamit ne Diten e Shejte te Bajramit ishte nje ofendim per tere boten muslimane. Sadami u denua per 148 shija te vrare(nuk u lejua ti perfundoje gjykimi) dmth nxitje ne vrasje sektesh. Procesi i gjykimit ishte ilegal qe nga fillimi e deri ne momentin e futjes se vegzes se litarit ne qafin e tij(tre mbrojtesit iu vrane). Sadami vdiq me fjalen MUHAMED ne goje. Amerikanet diktatorin e MARTIRIZUAN, pa dashje dhe dije! NUk isha perkrahese dhe pelqyese e tij dhe politikes irakiene. Veē nje di t'ua them se Administrata Amerikane ushqehet dhe lufton me krim.

http://www.youtube.com/watch?v=1WDZT1NDqA0&mode=related&search=


Sa e sa diktatore te tjere ekzistojn me t'bera edhe me te thella dhe shumta se Sadami? Kujtone Pinoqen.....!? Gjyqi internacional, nuk e denoi me varje sepse ai ishte kryetar shteti i asaj kohe!!!!!!!!!!!

E kam nje pyetje per ju forumista te nderuar. A do lejonin apo vendosnin bota krishtere qe nje i krishtere te varet ne diten e Krishtlindjes(Christmas Day)?

Urata
05-01-07, 04:14
Degjoj lajmet e fundit ne EuroNews

Tri vjete lufta ne Irak ........350 000 te vdekur ,per tri vjete
dhe parashtroj pyetjen vetit edhe juve ,bashebisedues te mij

Po te qendronte Sadam Husein ende ne pushtet me diktaturen e tij ,athue do te vdisnin kaq shume njerez per tri vjetet e fundit ?

Edhe une e nderuar po ua beje te njejten pyetje shume veteve, prej asaj dite qe u var Sadami.

Naten kur vdes Sadami nje ushtar Amerikan 25 vjeē ishte gezue, jo me faktin e varjes se Sadamit, por duke mendue se tani me Amerikanet skane arsye qendrimi ne Irak. Nder te tjera kishte pas thene:

Na thane te kerojm arme berthamore, kerkimin e beme por armet berthamore nuk u gjeten.
Na thane ta kerkojm e gjejm Sadam Hyseinin, e kerkuam dhe gjetem. Thane ta gjykojm, e gjykuan. Vendosen qe ai te vdes, Sadami vdiq. E tani per ēfare arsye duhet te qendrojme ketu?!!!!

valiii
05-01-07, 19:14
Edhe une e nderuar po ua beje te njejten pyetje shume veteve, prej asaj dite qe u var Sadami.

Naten kur vdes Sadami nje ushtar Amerikan 25 vjeē ishte gezue, jo me faktin e varjes se Sadamit, por duke mendue se tani me Amerikanet skane arsye qendrimi ne Irak. Nder te tjera kishte pas thene:

Na thane te kerojm arme berthamore, kerkimin e beme por armet berthamore nuk u gjeten.
Na thane ta kerkojm e gjejm Sadam Hyseinin, e kerkuam dhe gjetem. Thane ta gjykojm, e gjykuan. Vendosen qe ai te vdes, Sadami vdiq. E tani per ēfare arsye duhet te qendrojme ketu?!!!!

per nafte!!!

RIN0RI
06-01-07, 21:32
Mi paqt marr te ligat mu sadami bashk me prekrahesit e tij qe sa me shpejt ju uroj rrug per ne xhenem.

pokeri
07-01-07, 19:47
E kam nje pyetje per ju forumista te nderuar. A do lejonin apo vendosnin bota krishtere qe nje i krishtere te varet ne diten e Krishtlindjes(Christmas Day)?

E para, pyetja ėshtė konfuze sepse nuk ėshtė e qartė kujt i drejtohet, tė gjithėve apo tė krishterėve!

Po, unė do ta pėrkujtoja njė moment. Ka tė bėj me "shokun" e Sadamit, Slloben! Ky farė majmuni iu dorėzua autoriteteve tė Hagės, pikėrisht mė 28 qershor (Vidovdan), qė paraqet Ditėn mė tė shenjtė pėr serbėt.


Po lexoj mjaft shkrime emocionale qė nė thelb kanė keqndjenjen qė ėshtė krijuar nga imazhet televizive tė ekzekutimit. Besoj qė nuk keni ndonjė "dashuri" pėr Sadamin. Sigurisht qė pamjet ishin mjaft prekėse. Varej njė krijesė njerėzore! Vetėm i pashpirti do tė mund tė kėnaqej me to! Por, mos harroni edhe bėmat e mėhershme. Ndoshta keni pasur rastin t'i shihnit gra e fėmijė tė vrarė me gaz! Ata qė e dėnuan dhe ekzekutuan kanė besuar thellė qė po e vendosnin drejtėsinė. E, edhe drejtėsia ėshtė relative! Nė fund tė fundit Ne as s'kemi ndikuar, as nuk kemi pasur mundxėsi tė ndikojmė pėr fatin e Sadamit, Irakut! Ne, akoma nuk po mund ta zgjidhim ēėshtjen tonė (ta bėjmė shtetin, tė kemi rrymė, bukė, punė...) e po harxhojmė kaq shumė energji pėr njė Njeri i cili u dėnua nga populli i vet!

Urata
08-01-07, 04:41
Nuk e denoi populli i tij, Sadamin e denoi Amerika. Kishte plot njerez qe e donin akoma Sadamin.Nder te tjere nje Mesuese shprehet keshtu: Do te vishem ne te zeza, per humbjen e djalit me t'mire te popullit. I kam 5 femije dhe do ti edukoj ti hakmirren Amerikes.....!

Edhe ne Kosoven e pasluftes u vrane shume e shume koka, ēfare kishte te bente kryetari i Kosoves me ato vrasje? Te denohet kryetari pse kriminelet e mafizozet dhunojn e vrasin?!!!
"Shoku" i Sadamit, rrinte ne Beograd kur te tjeret prenin, gjakosnin, piqnin e dhunonin , po mos te ishin te uritur ato krijesat njerezore me shpirte shtaze, nuk do t'nodhnin te gjitha ato trishtime.....A thua valle me vdekjen e Sllobes, duhet te arsyetohet e falet nje popull!?? NCUK.............

ps: kurdet, ishin per mos ekzekutimin e Sadamit! Ata kerkonin vazhdimin e gjykimit te tij.....! Advokatet e tij kerkuan qe Sadami te gjykohet ne Hage, Amerikanet nuk e lejuan. Athua perse te gjitha keto refuzime?! Sepse me ekzekutimin e Sadamit, varrosnin shume t'bera te dikurshme jo ligjore te veta....!!!!!

Amerika e paska dite qe Sadami diktator, po vran njerez te pafajshem etj, etj , perse nuk reagonin qe athere?!!

pokeri
08-01-07, 18:42
Sadamin e denoi Amerika. Kishte plot njerez qe e donin akoma Sadamin?!!

Mos harro qė fituesi i pėrcaktyon rregullat. Sadami ishte humbės!
Edhe Sllobėn akoma e duan shumė nė Serbi!

Mrdanos
08-01-07, 18:46
Mos harro qė fituesi i pėrcaktyon rregullat. Sadami ishte humbės!
Edhe Sllobėn akoma e duan shumė nė Serbi!

nta e ki poker mos e luj

pokeri
08-01-07, 19:31
Pėr dėnimin, humbėsin dhe tė drejtėn e Jetės!

Nė luftėrat antike fati i “humbėsit” varej nga mėshira e kundėrshtarit! Prijėsi fitues, kishte mundėsi t’i vriste, t’ua nxjerrte sytė, t’i shndėrronte nė skllevėr apo t’i falte.
Historia e luftėrave njėkohėsisht ėshtė edhe histori e krimeve tė luftės. Vetėm se, fituesit krimet e tyre i paraqesin si vepra heroike, ndėrsa krimet e kundėrshtarėve si krime. Shkrimet e vjetra mė sė miri dėshmojnė pėr kėtė tė vėrtetė tė thjeshtė. Asnjė njeri normal nuk mund ta mohoj qė ata nga Nirnbergu kishin bėrė krime, kėta tė Hagės, apo Saddami.
Mund tė shtrohet kjo pyetje; - Kush do tė gjykohej (dėnohej) pas luftės sė II botėrore sikur rezultati i kėsaj lufte tė ishte i kundėrt?
S’ka dyshim qė do tė gjykoheshin Ata, tė cilėt kishin dhėnė urdhėr qė tė bombardohej Dresdeni, dhe aq mė sigurtė Ata qė kishin dhėnė urdhėr tė hedheshin bombat nė Hiroshimė dhe Nagasaki.
Lista e kriminelėve mė tė mėdhenj tė botės do tė ishte krejt ndryshe, gjithashtu edhe lista e heronjve.
E njejta gjė ėshtė edhe me Hagėn. Gjykohen humbėsit, ndėrsa fituesit e pėrcaktojnė ēfarė janė vepra heroike e ēka krime.
Pėr fituesit ndaj Saddamit mė sė miri flet vlerėsimi i njė Ajatollahu i cili tha se; “ Vdekja e Saddamit ėshtė dhurata mė e mirė pėr tė gjithė besimtarėt nė kėtė Kurban-Bajram”. Vdekja, dhurata mė e mirė!?
O tempora, o mores!


Ėshtė lehtė qė tė neveritemi ndaj “fatit” tė njė tirani, kur i njejti gjendet me mijėra kilometra larg. Tė jesh “objektiv” ėshtė lehtė, kur ky diktator nuk tė ka shkaktuar asnjė tė keqe ty dhe as popullit tėnd. Por, mbajeni mend ēfarė “fati” i kishim dėshiruar Millosheviqit?!
Dy ditė para ekzekutimit njė Irakien deklaron; - Ky do tė jetė dėnim i butė pėr Saddamin. Atė, do duhej prerė me shpatė nė copėza tė vogla dhe ato copėza t’u hedheshin qenve.
Natyrisht qė nuk pajtohem aspak me kėtė njeri, por kjo flet pėr vuajtjet e njė pjese tė madhe tė popullit nė Irak.
Duke mos i ditur mirė vuajtjet e popullit Irakien, nuk ėshtė e drejtė tė mbrojmė tė drejtėn pėr jetė, tė Saddamit. Nė kėtė mėnyrė do t’ua merrnim tė drejtėn e jetės, atyre qė kėtė tė drejtė ua kishte marrė diktatori!!!

Regjistrimi
08-01-07, 22:39
Edhe une e nderuar po ua beje te njejten pyetje shume veteve, prej asaj dite qe u var Sadami.

Naten kur vdes Sadami nje ushtar Amerikan 25 vjeē ishte gezue, jo me faktin e varjes se Sadamit, por duke mendue se tani me Amerikanet skane arsye qendrimi ne Irak. Nder te tjera kishte pas thene:

Na thane te kerojm arme berthamore, kerkimin e beme por armet berthamore nuk u gjeten.
Na thane ta kerkojm e gjejm Sadam Hyseinin, e kerkuam dhe gjetem. Thane ta gjykojm, e gjykuan. Vendosen qe ai te vdes, Sadami vdiq. E tani per ēfare arsye duhet te qendrojme ketu?!!!!

Ata qe e denun jane vet musliman dhe skan nevoj mi dvet te tjeret se kur me ja heq flamen, a per bajram a per asllan.

arton121
03-02-07, 14:54
Sadam Husein Rest In HEll bastardo, atje do ta takojsh shokun tone milosevic...

etniku
03-02-07, 23:32
shum bre me ven ne shikim te par per sadamin mirpo duhet me pa edhe pas kodre ndonjeher sepse qka fluturon nuk hahet ,merreni nje shembull,sadami ka qen njeri i cias,amerika e ka ngrit e ka bo per veti amerika hini ne shpin te sadamit ne irak,e tash qka po ndodh sa njerz po vriten kush po jep pergjegjsi,,e me ne fund amerika e vari sadamin,ju lutem numri i viktimave eshte i madh mirpo kush e di se qka ka ndodh mos u ngutni me komente e bindje analizoni prej luftes iran,irak e kendej edhe e shifnsi se qka ka ndodh,sadami,rugova,milloshi,edhe pikpytje,binlladeni