PDA

View Full Version : Avokatėt Amerikan


pokeri
13-11-06, 18:48
Avokatėt amerikan
SHBA-tė ėshtė vendi me numrin mė tė madh tė avokatėve nė botė. Pjestarėt e kėtij profesioni bėjnė pjesė nė shtresėn e pasur tė shoqėrisė amerikane, sepse numri i kontesteve nė SHBA ėshtė shumė i madh, ndėrsa nė gjyq ėshtė thuajase e pamundur tė paraqitesh pa avokat, honoraret e tė cilėve janė 30% nga vlera e kontestit. Pėr gjeturinė e avokatėve dhe kombinatorikėn e tyre nė gjykime flasin shumė anekdota, rrėfime, vepra letrare e filmike.
Nė vazhdim tė tekstit ju sjell njė pasqyrė humoristike por autentike tė pyetjeve dhe konstatimeve tė pazakonta tė avokatėve amerikan.
Tė gjitha pyetjet janė autentike sepse tė gjitha shoshitjet gjyqėsore nė SHBA regjistrohen pėrmes stenogrameve.

A ėshtė e mundur
"Na thoni doktor, a ėshtė e vėrtetė qė kur njeriu vdes nė gjumė, pėr kėtė nuk ėshtė i vetėdijshėm deri nė mėngjes"?

Mosha
"Biri juaj mė i ri, njėzet e njė vjeqar, na thoni sa vjeq ėshtė"?

Prania
"A ishit i pranishėm kur ju fotografuan"?

I Vetėm
"A ishit vetėm, apo nuk ishte askush"?

Kush e pėsoi
"Ju, apo vėllau juaj i vogėl u vra nė luftė"?

Konkretisht
"A ju vrau"?

Largėsia
"Sa larg ishin automjetet nė momentin e pėrplasjes"?

Ku ishit?
"Ishit atje, derisa nuk shkuat, a ėshtė ashtu"?

Vetėvrasja
"Sa herė keni bėrė vetėvrasje"?

Ēasti i mbarsimit
"Fryti i foshnjės suaj u krijua mė 8. gusht"? "Po".
"E ēka bėnit ju nė atė ēast"?

Tre fėmijė
"Ai i ka tre fėmijė, apo jo"? "Po".
"Sa djem"? "Asnjė".
"E vajza"?

Shkallėt
"Thoni se shkallėt shpiejnė nė bodrum"? "Po"
"E, a mundet qė me ato shkallė njeriu tė ngjitet lartė"?

Muaji i mjaltit
"Zotėri Slateri, ishit mjaft gjatė nė muajin e mjaltit, apo jo"?
"Po, isha nė Evropė, zotėri".
"E, a e kishit marrė me vete nusėn"?

Mbarimi i martesės
"Si pėrfundoi martesa juaj e parė"?
"Me vdekje".
"Me vdekjen e kujt"?

Pėrshkrimi
"Si do ta pėrshkruanit atė person"?
"Ishte me trup tė mesėm, me mjekėr".
"A ishte burrė apo grua"?

Tė gjitha autopsitė
"Doktor, sa autopsi i keni bėrė nė tė vdekurit"?
"Tė gjitha autopsitė e mia, i kam kryer nė tė vdekurit".

Gojore
"Tė gjitha pėrgjigjet tuaja duhet tė jenė gojore, e kuptoni?
Nė cilėn shkollė keni shkuar"?
"Gojore".

Ēuditej
"Ju kujtohet sa ishte ora kur e shikuat trupin"?
"Autopsia filloi rreth orės 8 e 30 nė mėngjes".
"Ndėrsa zotėri Denington nė atė moment ishte i vdekur"?
"Jo, ishte ulur nė tavolinėn e operimit dhe ēuditej se pėrse vallė i nevojitej autopsia".

Kualifikimi
"A jeni tė kualifikuar tė jepni mostrėn e urinės"?
"Jam i kualifikuar qė nga vegjėlia".

Me ēka merret sot?
"Doktor, para se tė kishit filluar autopsinė, a e kishit kontrolluar pulsin"? "Jo".
"A e kontrolluat shtypjen e gjakut"? "Jo".
"A e kontrolluat frymėmarrjen"? "Jo".
"Do tė thotė, ėshtė e mundur qė pacienti akoma tė ishte gjallė kur ju filluat autospinė"?
"Nuk ėshtė e mundur".
"Si mund tė jeni tė sigurtė, doktor"?
"Sepse truri i tij ishte nė njė tegėll pėrlot formalinė, mbi tavolinėn time".
"Por, a nuk ėshtė e mundur qė megjithatė pacienti tė ishte gjallė"?
"Ėshtė e mundur tė jetė gjallė, dhe sot tė merret me avokaturė".

Kolegėt
Dy avokatė amerikan nė njė barkė vozitėn pranė brigjeve tė Floridės.
Njėri pėrgatitet tė kėrcej nė ujė.
"Mos kėrce, ka peshkaqenė." - thotė shoku i tij i brengosur.
"S'ka problem. I kemi kolegė." - i pėrgjigjet tjetri.

Paralajmėrim i rėndėsishėm
Nė derėn e njė avokati tė njohur Njujorkas ėshtė ky mbishkrim:
"Kur tė hyni nė kėtė zyrė, ma paraqitni problemin tuaj sa mė thjeshtė, ndėrsa mua mė lejoni qė ta komplikoj sipas nevojės".

Profesioni mė i vjetėr
Diskutojnė inxhinieri, kirurgu dhe avokati se cili profesion ėshtė mė i vjetri!.
Kirurgu thotė: "Tė gjithė e dimė qė Zoti e krijoi Evėn nga brinja e Adamit. S'ka dyshim qė mjekėsia u krijua e para."
Ndėrsa inxhinieri i pėrgjigjet: "Po, por, para kėsaj, Zoti nga kaosi e krijoi qiellin dhe tokėn, edhe atė pėr mė pak se njė javė. Duhet tė pajtoheni qė kjo ishte kryevepėr e inxhinierisė, dhe kjo e bėn profesionin tim mė tė vjetėr se mjekėsinė".
Mandej avokati i kėnaqur qeshet dhe thotė: "E ēka mendoni, kush e krijoi Kaosin?"