PDA

View Full Version : John Abizaid:Bota drejt luftes se tret boterore


pirro
19-11-06, 13:36
Para disa ditesh komandanti Amarikan per lindje te mesme mbajti nje ligjerate ne nje nder univerzitetet me me ndikim ne Bote,ne Harvard.Ne kete ligjerate nder te tjera Abizaid ka theksuar,se nese ne vendet islame vazhdon te predikohet dhune dhe te ushqehet ideologjia extremiste-terroriste,bota shume shpejt mund te gjendet para nje sfide shume te madhe,pra te filloi edhe nje lufte me parmasa boterore.

prishtinasi
19-11-06, 13:47
po mer si te ja kini qefin ,
Lufte kunder islamit ,? , se ne nuk dumi lufte po ne qofte se na iponohet jemi te gatshem
pershendetje

Fol per veti...!

pirro
19-11-06, 14:00
Ebu idris

Prej teje po e ndegjoi "lufte kunder islamit"ai ka then lufte kunder extremizmit islamik,mirpo ndoshta ky extremizem do ti kaloi permsat normale.edhe atehere kush te qellon ka ai extremizem e bajt me SHNET.

Marco
19-11-06, 23:31
Ebu idris

Prej teje po e ndegjoi "lufte kunder islamit"ai ka then lufte kunder extremizmit islamik,mirpo ndoshta ky extremizem do ti kaloi permsat normale.edhe atehere kush te qellon ka ai extremizem e bajt me SHNET.

Dhis kur ju kish pas kall bishti kish pas than u kall krejt Bota edhe Amerikes tasht po me doket po i vjen zheg, tasht ju kan bo kogja do aleat me qisi bume atomike e spo i tuten edhe qaq. Hajt more kryt e thefshin se na shqiptart boll jena kan neper lufta deri vitet 99 bile bile hale do po hajn dajak ne mal te zi veq edhe atje ndreqet veq sa te stabilizohem ne ks ..
PA KOSOVĖ NUK KA SHQIPERI TE FORT E TE PASTERT(DARDANIA)

Arjanit Thopia
20-11-06, 13:11
Shqiptare,
Nese ata duan te luftojne me ke te duan eshte problem i tyre. Ne duhet te jemi ne gjendje te mbrohemi nga armiqte tane te cilet i dijme shume mire se kush jane. Nuk na interesojne lufterat e atyre permasave. Dhashte Zoti e Kosova behet shtet me nje ushtri qe do te ishte e zonja ta mbroj territorin e saj nga armiqte tane e asgje me teper. Nese ata duan lufte fetare, ne nuk kemi cka kerkojme aty. Kemi mjaft probleme tonat.

pirro
20-11-06, 17:18
Arjanit Thopia

Mire e ki ti ne nje pjes te texit,mirpo nuk e mendoi qe ne shek.21 nje shtet mund te mbrohet ne menyre individuale nga armiqt e vete ma pasur aleat te forte.Dhe aletaet krijohen duke u pozicionuar ne njeren ane.dhe ne ate rast shteti me i fort boteror ja u shpeblen shteteve te vogla aleancen e tyre.

pirro
20-11-06, 17:20
Marco.

spo di kujna po i vjen ma shume zheg,nuk e besoj qe asht ka i vjen amerikes shume zheg.

Kujtoje njehere Japonin ne te 1945 dhe kujtoje HIROSHIMEN

Drinni
20-11-06, 17:24
Njė koment i shkurtėr nga unė.
Nė shekullin e tashėm luftėrat nuk i fiton ai qė ka mashkujt ma tė mirė, por ai qė ka teknikėn!

Savior
20-11-06, 18:31
Njė koment i shkurtėr nga unė.
Nė shekullin e tashėm luftėrat nuk i fiton ai qė ka mashkujt ma tė mirė, por ai qė ka teknikėn!

ah, dul alltia diq Brusllia.:tongue:
Pershendetje per ju.

Drinni
20-11-06, 18:36
ah, dul alltia diq Brusllia.:tongue:
Pershendetje per ju.

Fakt Savior.
Ju pėrshėndes edhe unė juve.

dardan100
20-11-06, 18:48
I nderuar Pirro,
ēfare do te thuash me ate citim mbi Hiroshimen e 6 gushtit 1945? Ndoshta e thua me mburrje dhe krenari!!!!!!!!!! Mirpo per mua ai ka qene akt i shemtuar dhe ēnjerezor qe hyn ne librin e zi te krimeve kunder njerezimit. Ke kujdes kur merr per kembe viktima te pafajshme, pastaj mos kerko qe nje i huaj ( italian, francez, gjerman) te ndjej pjetet e meshire per viktimat tona!!!

pirro
21-11-06, 19:06
dardan100.

Lidhur me perdorimin apo mos perdorimin e armeve atomike mendoj qe duhet nje diskutim i veqante sepse eshte qeshtje shume e ndjeshme.
Kishte qen shume mire sikur keto arme te mos kishin ekzituar fare,mirpo qe ja ekzistojne.Ne shumicen e rasteve armet atomike perdoren per re bere kercenim nje shteti(atehere kur rrezikohet siguria kombtare e shteteve).
Ne kohen kur e perdori Amerika bomben atomike une mendoj qe nuk ka pasur zgjidhje tjeter,sepse Japonia ka qen shtete FASHIST ashtu siq ka qene Gjermania.Ashtu siq ka bere zullum gjermania ne europe dhe vendet tjera, ashtu ka bere dem japonia ne Kinen fqinje duke vrare dhe masakruar qindra civil.Ne ato momente ka qene dashur te zgjedhesh ne mes te dy te kqijave,dhe amerika e ka zgjedhur njeren te keqe,mirpo duke e perfunduar luften njehere e pergjimon.

Reana
23-11-06, 19:26
Para disa ditesh komandanti Amarikan per lindje te mesme mbajti nje ligjerate ne nje nder univerzitetet me me ndikim ne Bote,ne Harvard.Ne kete ligjerate nder te tjera Abizaid ka theksuar,se nese ne vendet islame vazhdon te predikohet dhune dhe te ushqehet ideologjia extremiste-terroriste,bota shume shpejt mund te gjendet para nje sfide shume te madhe,pra te filloi edhe nje lufte me parmasa boterore.

Ky Abizaidi bile eshte shume KOMPETENT per te folur per kete ceshtje, se eshte Arab vet!!!
Bile, bile, me ua lene ne dore ketyre, jam e sigurte se jo lufte me permasa boterore, po edhe me permasa ndergalaktike, qe do te kishte me shfarose jo vetem njerzimin po deri edhe thneglat, si kane marre hov keta qafira, njeri me tjeterin!
E mira e se mires eshte qe keto rrezilleqe te INJOROHEN ne teresi, se si komb shqiptaret nuk kane asfare dobie te perzihen ne keto ceshtje.
Fatekeqesisht keto jane afera qe kane mundesine e perseritjes dhe kopjimit ne ambiente jasht Botes arabe/semite, prandaj sa me LARG prej tyre, e jo DREJt e ne rrezilleqe!

pirro
24-11-06, 09:46
Reana.

Me rendesi eshte qe superfuqia boterore(aty ku e paske ti vendbanimin) te mbetet e pa prekur dhe te mbetet superfuqi deri ne perfundim te botes.Se keto tjerat jan kaluese dhe do te zgjidhen te gjitha.

Arabet shume shpejt do ti qerojn hesapet ne mes veti,pa pasur nevoje per nderhyrje nga jashte.