PDA

View Full Version : Gjurmė tė ujit nė Mars


Dilaver
06-12-06, 15:26
06. 12. 2006
NASA mban mbledhje pėr media sonte nė orėn 19;00 sipas orės lokale tė Evropės pėrendimore, mund tė pėrcillet drejtpėrdrejt nė TV.

http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html (http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html)

Sipas shkencėtarėve bėhet fjalė pėr ujė nė formė tė lėngėt nė mbrendėsi tė shkėmbinjve e ne mbrendesi tė siperfaqes, ndėrsa nė siperfaqe pėr shkak tė shtypjes dhe tėmperaturave tė ulėta nuk mundė tė gjindet ujė nė form tė lėngėt.
Pėr tė hulumtuar nė mbrendėsi tė shkėmbinjėve e sipėrfaqės vetėm Mars Express ka pajisje pėr tė hulumtuar edhe atė deri nė 5 km thellėsi.

Dilaver
07-12-06, 19:53
http://www.nrk.no/contentfile/file/1.1445250.1165440525!img1445232.jpg


http://gfx.dagbladet.no/pub/artikkel/4/48/485/485228/marsvann_503_1165436795.jpg


Shkenctarėt e NASA-s kanė zbuluar imazhe tė tjera nga planeti mars. Disa pamje tė marra sė fundi dhe tė publikuara nė media tregojnė pėr praninė e ujit tė rrjedhshėm nė kėtė planet, dhe ky ėshtė njė tregues se nė tė ka jetė.
Disa ndryshime tė dukshme, nė muret e kraterit tė Marsit janė dallur nga Sateliti Global Surveyer, tė cilat janė shkaktuar nga rrjedhja e kohėve tė fundit e ujit. Njė specialist i NASA-s shprehet se kjo zonė survejohet vazhdimisht dhe nė tė janė parė ndryshime, qė tregojnė se tė gjitha format e shkaktuara janė bėrė nga uji. Shkenctarėt mė parė kishin dalluar dy forma tė tjera tė ujit- akull nė polet e Marsit dhe avuj uji nė kėtė planet, por rrjedhja e ujit ėshtė dicka thelbėsore pėr tė pėrcaktuar ekzistencėn e jetės.
Mė parė ėshtė sugjeruar se nėse gjendet vėrtet ujė, atėherė ky fakt do tė pėrdoret si njė burim pėr misione tė ardhshme eksploruese nė kėtė planet.

Kodra
04-02-08, 20:06
http://estb.msn.com/i/30/BCAC3EE9613A1136AD887233C13F.jpg

Foto: Nasa


Kjo foto e lansuar nga roboti i Nasa me emrin Spirit ka sjellur njė fjalėkryq tė madh ndėr ekspertėt e Nasa.

Ende nuk ėshtė konstatuar se bėhet fjalė pėr Marsnjeriun, shkėmb apo hije tė ndonjė shkėmbi.

BE LK
13-02-08, 11:09
http://estb.msn.com/i/30/BCAC3EE9613A1136AD887233C13F.jpg

Foto: Nasa


Kjo foto e lansuar nga roboti i Nasa me emrin Spirit ka sjellur njė fjalėkryq tė madh ndėr ekspertėt e Nasa.

Ende nuk ėshtė konstatuar se bėhet fjalė pėr Marsnjeriun, shkėmb apo hije tė ndonjė shkėmbi.
Mua po me duket si montazh.........!