PDA

View Full Version : si thyhet nje password i nje web-i?


lastsamurai
11-12-06, 23:42
si thyhet nje password i nje web-i?

Lani_Cracker
15-12-06, 22:52
si thyhet nje password i nje web-i?


Hmmmm Varet se C'far webi bro Free apo WEbSute

Hyrja
2 Ruajuni mos tė ju nxajn
3 Whois
4 Hack

1 Hyrja:
Nė kėtė text do tė i shfrytzojm metodat dhe mėnyren e depertimit nė sajte pėr tė i manipuluar . . Unė nuk mar pėrgjegjėsin pėr damet e shkaktuara nė sajte pėr shkak tė shfrytzimit tė kėtij texti . Ky text destinohet vetėm pėr qėshtje informative.

2. Ruajuni mos tė ju nxajn:
Pėrmbajuni regullave dhe zdo tė keni problem:

1. Gjithni ipni emra dhe numra tė gabuar
2. Nė regjistrimin e -e-maul akontit tė juaj Gėnjeni
3. Mos u lavdoni shum
4. Mos shkaktoni dame

3. Whois:
Hapi i parė nė haking tė web faqeve ėshtė tė bėni whois search(programin mund ta merni nga interneti), ai ju jep tė dhėna interesante mbi sajtin. Kėtė mund ta shfrytzoni nė u brute force metoden.

4. Hack:
E tani provoni me kėto metoda:

Metoda #1
Pasi e bėni whois search provoni ta gjeni paswordin pėrmes FTP-s. ka shum njerės jo kreativ qė shkruajn pass-in si edhe user, ose provoni me diqka logjike qė keni gjet ne sajt.

Metoda #2
Do ta provojmė permes administratorit tė padijshėm .
Dėrgojeni njė fake mail(keni textin nė ketė sajt, gjė e thjesht) nė meilin e tij kontaktues pra mailin e webmasterit. Gjeje ndoni arsye si psh "Plesse send me my password on my new mail vas@mail.com. I foriget my old password" Kjo nuk funkcionon shpesh por bėn tė provohet.


Metoda #3
Do tė mundohemi pėrmes ftp-s.
GJejeni nė internet programin qe quhet
Bic.bat ihapeni dhe ju paraqitet diq si mė posht:
root:x:0:1:0000-Admin(0000):/:/usr/bin/csh
daemon:x:1:1:0000-Admin(0000):/:
bin:x:2:2:0000-Admin(0000):/usr/bin:
sys:x:3:3:0000-Admin(0000):/:
adm:x:4:4:0000-Admin(0000):/var/adm:
lp:x:71:8:0000-lp(0000):/usr/spool/lp:
smtp:x:0:0:mail daemon user:/:
uucp:x:5:5:0000-uucp(0000):/usr/lib/uucp:
nuucp:x:9:9:0000-uucp(0000):/var/spool/uucppublic:/usr/lib/uucp/uucico
listen:x:37:4:Network Admin:/usr/net/nls:
nobody:x:60001:60001:uid no body:/:
noaccess:x:60002:60002:uid no access:/:
webmastr:x:53:53:WWW Admin:/export/home/webmastr:/usr/bin/csh
pin4geo:x:55:55:PinPaper Admin:/export/home/webmastr/new/gregY/test/pin4geo:/bin/false
ftp:x:54:54:Anonymous FTP:/export/home/anon_ftp:/bin/false

Kjo quhet password file.
Startoni njė program tė crackimit si psh. (John the ripper, cracker jack, wwwhack) pshtetuni
dhe pritni...

Crackimi i Site-ve-pėrmabjtja--Spjegimi
-Kur ta lexon kėtė...
-Qka tė nevoitet
-Si tė mbetesh anonim?
-Shell Account...?
-Disa Unix komanda themelore
-Gjetja e informatave mbi site-n (webfaqen)
-shfrytėzo vrimėn
-Tjera-SPJEGIMI-

-Kėtė tutorial kam shkrua sepse jam lodhur nga pyetjet e shumta pėrmes mailit privat lidhur me kėto
shkathtėsi "Tė lutem mėson si ta shkatroj kėtė site!",
ose"Tė lutem a mundesh me e shkatrue nji kete sajt qe po ta dergoj adresen sepse webmasteri i saj u ba shum i poshtėr".
-E tani sa i peret flame-s, mund t'a haroni,sepse nuk di sa ėshtė kjo e drejt apo jo,por
po e shkruaj vetem e vetėm tė mė leni tė qetė nė t'ardhmen.Ndoshta ky tutorial ėshtė i keq,dhe qė nuk ishte dasht tė egzistoj,por spo mėrzitem shum !!!! he he !!!.Jam mėrzit duke mar pyetkje te njejta nga 1000 njerėz ,dhe ne t'ardhmen iu pergjigjem vetem me "link"tė
kėtij tutoriali .
-Nuk mar pėrgjegjėsi pėr veprimet e juaja pas leximit tė kėtij tutoriali,kėtu spjegoj vetem se si kryhet ky veprim
por nuk ju kėshilloj ta bėni atė !!!!!!.-KUR TA LEXON KĖTĖ-

-Kur ta lexon kėtė tutorial NUK JE HACKER!!!kjo duhet tė jet e qart per ty.Dhe mos hynė nė forume tė ndryshme me lavdata
se je hacker shkaku i asaj qė tu tha mundėsia pėr deface-im tė ndonjė web faqeje.Nuk do tė bėje spjegime se si baheni hacker....
se ka me tonelata tutoriale mbi kėtė.-QKA JU NEVOITET-


Pėr kėtė tutorial skeni nevoj ta keni unix-in,edhepse me e mira do tė ishte t'a keni ,por e di qė ju del telashe ta instaloni
Pra ju nevoiten disa wingate adresa dhe shell accounte.Mos u bezdisni,
Ju spjegoj se qka janė kėto !!!.
Pasi qė edhe pėr kėtė ka tutorial me tonelata ,nuk do tė hy nė detale.Kryesisht,wingate ėshtė adresa nė tė cilen
gjendet njė program i vogėl qė i pėrngjan shum proxy-s. Egzistojnė shum wingate tė konfiguruara dobėt dhe
kjo mund tė shfrytzohet pėr tė u arijt njė lloj anonimiteti.Anonimitetin e mbini duke u lidhur
pėrmes telnet klijentit.Mė vonė ju spjegoj pėr kėtė.

Shell account...tani do ta thjeshtėzoj.
Kjo ėshtė si njė faktur nė ndonjė kompjuter i cili shėrben pėr tė shfrytzuar at kompjuter me shėrbimet e saja ,por me privilegje tė caktuara.Nė rastėse kjo nuk ėshtė e qart pėr ju,lexojeni fjalin 10 herė,,nė rastėse as atėher se keni te qartė,shkoni nė kuzhinė,gjejeni njė thikė tė madhe dhe bani vetvrasje si i gjorė......
Dhe do tė keni nevojė pėr njė port scanner.Ky asht pra nji programi qė i shiqon portet e hapura nė ndonjė kompjuter.
Portet janė si dyer pėrmes tė cilave lidhesh me ndonjė kompjuter dhe ia shfrytzon shėrbimet.Nė rastėse pėr shembull eshtė i hapur
porti me numėr 21,kjo do tė thot atėher qe kompjuteri ka FTP deamon,ky eshtė program qė ofron shėrbimet
e FTP-s (File transfer protocol). Kjo ėshtė ajo qė ju nevoitet.


-SI TĖ MBETENI ANONIM-

NUK MUND TĖ MBETENI PLOTSISHT ANONIM.Por mund tė mbeteni mjaft anonim.
Do tė ju spjegoj se si bėheni anonim pėrmes wingate-s. Ka mjaft sajte ku mund tė gjendet lista e
wingate-s, e njera nga to ėshtė: http:// www.cyberarmy.com/
Aty zgjedhni wingate,nė (lists) ku ka mjaft adresa dhe porte (ju kam spjeguar mbi porte ).Po e mar shembull se egziston nifar adrese : 213.43.22.11 (e mora nga hamendja) e cila ėshtė nė portin 1080.Duhet tė veproni kėshtu:
Starto telne-in.Kėtė e bėni duke klikuar nė "Start",pastaj "Run",kėtu shkruani telnet.Ju paraqitet njė program ,i cili ska disajn tė bukur ,por kjo s'ėshtė me randėsi .Kaloni nė " Connect " dhe pastaj
"Remote System".
Pas kėsaj nė" Hostname "shkruani adresėn nė tė cilen thash qė gjendet Wingate,nė rastin tonė
213.43.22.11 .Nė fushėn port shkruaj 1080 (thash qė Wingate nė atė adresė punon nė atė port)
.Termtype duhet tė jetė vt100.
Tani klikoni nė" connect".pritni pak dhe do tė kyqeni .Pas kėsaj telnetoheni nė shell accontin duke shkruar "www.ndonjė adres.com23

(23 ėshtė telnet porti).Nė vend tė 23 mund tė shkruani edhe 21,nė kėtė mėnyrė konektoheni nė FTP protokol. Tani jeni nė njė menyrė anonim.Ju kėshilloj tė linkoni disa wingate.Kėtė e bėni nė atė mėnyrė qė ne vendėse tė telenetoheni nė shell-account,telnetoheni nė adresen e wingate-s sė dytė dhe kėshtu me radhė...
derisa nuk ju mbetet asni wingate adresė e pas kėsaj konektoheni nė shell account.

Lani_Cracker
15-12-06, 22:53
-SHELL ACCOUNT-


Unixi ėshtė njė sistem shum shfrytzues.Kjo do tė thot se shum shfrtytzues mund tė sherbehen me te njejtin sistem operativ.
Egzistojnė servise qė japin pa pages "acount" nė sistemet e tyre.Njera nga kėto ėshtė psh. http://www. luxadmin.org
Kur e merni accountin ketu mund ta shfrytzoni unixin ,por me kufizime.do tė keni account me privilegje tė zvogluara
dhe do tė ju lejojnė diku reth 50 MB.Kjo ju mjafton.Pra hyni nė
luxadmin.org dhe e merni ni shell account. Ju ipet username dhe passwordi.Tani duhet tė
telnetoheni nė at shell account qė tė mund ta shfrytzoni.Pra sė pari telnet nė wingate
e pastaj....ju spjegova pėr kėtė.
Kur tė telnetoheni ju ipet prompti pėr login.Aty shkruani username dhe passwordin e juaj. Kur shkruani pasword nuk e shifni kėtė
shkaku i mbrojtjes.Kur tė logoheni keni hyrė nėj shell accountin e juaj.


-DISA UNIX KOMANDE THEMELORE-

Ju kėshilloj ta bleni ndonjė Unix/Linux libėr dhe tė mėsoni pak.Do tė jet me vlerė.
E tani pėr tė ditur se nė cilin direktorium gjendeni shkruani kėtė komandė: pwd .Pėr tė parė se cilat file i keni nė
direktorium shkruani: ls -al (me keėtė i shifni edhe privilegjet....spo ju spjegoj me shum)
Pėr tė mund me leviz nėpėr direktoriume shfrytzoni kėto komandė:
cd direktorium (me keėtė hyni nė direktoriumin e duhur) ,cd .. (dilni nga direktoriumi).Pėr ta fshir ndonjė fil shfrytzoni kėtė komandė:
rm file. Nė rastė se dėshironi ti zhlyeni tė gjitha nga direktoriumi shkruani : rm *.*
-GJETJA E INFORMACIONEVE MBI SITE(SAJTIN)-


Kjo ėshtė faza me e randėsishme gjatė hyrjse(thyerjes) sė ndonjė sajti.Ka mėnyra tė shumta dhe gjera qė duhet tė zbulohen si:
sistemi operativ,portet e hapura, deamone dhe verzionet qė punojnė nė atė serv.

--Sistemi operativ--
-Po ju spjegoj dy mėnyra: E para ėshtė tė telnetoheni nė server nė rastė se e keni tė hapur telnetportint 23.Aty shkruen se cili ėshtė sistemi operativ.
-Mėnyra e dytė ėshtė http://netcraft.com/
Hyni nė kėtė sitebdhe klikoni nė link nė tė cilin shkruen "Whats that site running" apo diqka tė ngjajshme.
Hyni aty dhe shenoni sajtin qė ju intereson.
Aty ju ipen shenimet mbi sajtin.Ka edhe mėnyra tjera,siq psh" nmap" ....por kjo mjafton pėr ju.

Pastaj skanoni portet e hapura me programin port scanner.
Telnetouni nė gjdo port dhe shiqoni se qka shkruen,cili ėshtė verzioni i programit,emrin....SHENONI TĖ GJITHA.
Kur ta kryeni kete do te keni mjaft informata mbi sajtin qė mund te i shfrytzoni.
-SHFRYTĖZONI VRIMĖN-

E tani janė disa sende qė quhen exploitie Kėto janė programe qė shfrytzojnė vrimat nė programe.Me kėto
exploite egziston mundėsia tė fitoni root nė ndpnjė serveru(root ėshtė user pėr tė gjitha mundėsit,i ka tė gjitha privilegjet).
Ka shum lloje tė exploiteve.Siq janė Remote (keto do ti shfrytzojm ne) ,Local dhe DoS.
Ne do tė shfrytzojmė remote.Exploitet janė 95% tė shkruara nė" C++",ndonjėher edhe nė" PERL".E tani kur i kemi informatat mbi
site-n na mbetet tė gjejm nji exploit dhe tė hyjmė nė server.Egzistojnė site ku kėto mund tė gjenden.
Dy site me tė njohura dhe me tė mira gjenden nė: http://packetstorm.securify.com dhe http://www.hack.co.za
Kėtu gjeni exploit pėr shenimet qė i keni marė.Me randėsi jan verzionet e programeve!
Tani kur t'a merni exploitin dhe e keni vendosur nė shell account ju mbetet vetėm tė kompajloni exploitin
dhe ta startoni.
--Nė rastė se exploiti ėshtė i shkruar ne C++ duhet tė bėni kėtė:

gcc file.c -o file
Tani keni exploitin e kompajluar.Mund ta startoni me:
file ose ./file
Tani ju shkruen usage.Nė rastėse shkruan psh: Usage <site> <port>
exploitein e startoni kėshtu:
./file www.nekisite.com 21
Pritni pak dhe e shifni qė keni depertuar.Tani shfrytėzoni atė qė ju spjegova ne sekcionin mbi unix komandat.

--Nė ratėse ėshtė e shkruar nė PERL--
Nė rastėse ėshtė e shkruar nė PERL-z'do tė keni nevoj tė kompajoni sepse PERL ėshtė gjhuhė e interpretuar
(nė raste se nuk dini azgje mbi programim ateher se dini as kete).Pra vetem startoni me:
perl file.pl
Atėher prap do tė ju shkruan Usage,dhe prap tregimi i njejtė.


-TJERAT-

Nė rastė se keni pyetje plotsuese HIQ nuk mėrzitna.Nė

Zero Cool
18-12-06, 18:43
lastsamurai per qe po e then passwordin e nje webit : HARROJE

Krejt qka te shkrujn ndryshe jane pallavra dhe menyra te tejkalume, dmth qe ndoshta ka ba pune ne kohen e gurit, por jo edhe sot....

lihhi
28-12-06, 18:05
Per mendimin timė duhet me kry shum shkoll per me thy qesi sendesh passworda e me hackeru etj etj :), se nuk thehen kollaj

P.Sh duhet me e kry shkollen per Informatiker (Supporter, Technical Supporter etj etj qka jon per qesi punsh)

lastsamurai
29-12-06, 22:21
thnxx per kete ndihme

Kavaleri
30-12-06, 19:26
Lani_Cracker hej zotri Cracker a mundesh me ma blloku webfaqen tem?
hajt provo po kam deshir qe te mbydhet.
Por jo nga dikush tjter por nga ti.
Esht deshire e imja te me ma prish webfaqen time.
Web linkun tim e gjen ne profil.
tau tau papaaaa

Lani_Cracker
31-12-06, 16:22
Lani_Cracker hej zotri Cracker a mundesh me ma blloku webfaqen tem?
hajt provo po kam deshir qe te mbydhet.
Por jo nga dikush tjter por nga ti.
Esht deshire e imja te me ma prish webfaqen time.
Web linkun tim e gjen ne profil.
tau tau papaaaa


Bro keto pun i kam lon edhe sa per Zotri nuk jam une jam 18 vjeqar
jam po nejse ti mudnesh mem thirr sit dush por keto pun i kam len ma
nuk po mirrem ma me ksi pun te kota se prej ketyre nuk kish asgje as para as asgje spo fitojshe prej ketyre sendeVe
e qe po thue ti Kam deshir qe te mbyllet nuk ka nevoj edhe nuk ben bro me thon fjali te kuta
se qkas te ndodh qkas bovavkia nuk ben me fol ashtu se qkas del tuli njer e keshtu te falenderona per gjitha keta nuk ka nevoj as me ta mbyll as aggje shqiptar jemi nuk ka nevoj me bo kundershtime ndermjet veti kaq kisha te falenderona te per gjitha keto dhe te pereshendes kalfosh a me mire kudro qe ndodhesh kalofsh XIX

Kavaleri
01-01-07, 01:14
hmmm.. Shoki ti per veq se qenke Cracker ,ti qenke edhe djlalosh Urime vitin e ri,edhe nese ke mundesi theja Keku-t paswortin e futja nje bomb e theja me A,me B,e me C se sa duket askujt nuk po i vyn Keku.
Kaloja keksi ku do qe te jesh.

Abdullahi
07-01-07, 16:51
ne mundin me m etrgua ju faliminderit per mirkuptim

Abdullahi
07-01-07, 16:59
pergjigj je

mitrovicali
23-06-07, 03:03
hmmm.. Shoki ti per veq se qenke Cracker ,ti qenke edhe djlalosh Urime vitin e ri,edhe nese ke mundesi theja Keku-t paswortin e futja nje bomb e theja me A,me B,e me C se sa duket askujt nuk po i vyn Keku.
Kaloja keksi ku do qe te jesh. OOOOOOOOOO kavaler mos u gut me fol pa i njoft Njerzit, veq per veti fol amunesh a nuk munesh me ba at pun Flm.per mirkuptim Kalo bukur nr Zhvicerr

rilinda
23-06-07, 15:57
Pash Zotin! A s'po keni me ēka me u marr veē me ksi budallakina a!? Ēka po ju pengojnė? A po keni qejf me ju qu nanave e familjeve t'juja selame me tonelata a?

O MILEEEEET, gjene rrugėn e ecni pėrpara! Mundohuni tė bėni mirė, e mos e sulmoni vėllau-vėllaun!Hajt, ju ardhshin mendėt!!!

BE LK
23-06-07, 16:03
Sa pe punen e hakimit nuk mendoj se eshte kaq e thjeshte por jo se nuk eshte e mundur por ca perralla ce lexova siper tregojuna femijeve kur te flene se i ze gjumi shume shejt

mirupafshim

rilinda
27-06-07, 19:33
Babai i internetit paralajmėron

"Interneti, i pushtuar nga falsifikatorėt e mashtruesit"

Sė voni, "Top-Show" trajtoi njė temė me tė vėrtetė interesante, duke tė intriguar ta ndiqje nė ēdo sekondė tė tijėn. Bėhej fjalė pėr hackersat shqiptarė (thyerėsit e faqeve tė internetit). E ndėrsa tė gjithė tė ftuarit e kolegut Alban Dudushi e shikonin problemin nga kėndvėshtrime tė ndryshme, vetėm njėrit prej tyre dukej se i kishte hyrė frika, ende pa u aktivizuar mirė "ushtria" e masive e hackersave shqiptarė, qė rezulton tė jetė nė fillimet e saj. Ajo ishte gazetarja Belina Budini. E veshur me njė fustan tė kuq me lule tė zeza, tejet klasik, qė do ta kishte zili vetė Valeria Marini apo Siena Miller, kolegia Budini, qė dukej si njė modele e vėrtetė gjatė "Top-Show", do tė pohonte se interneti ėshtė i mbushur me njė informacion tė pafund. Por kur vjen puna te bloget e ndryshme ato nuk janė tė sakta. Nė fakt, shumėllojshmėria informative qė tė ofrohet nė web ėshtė mahnitėse dhe lehtėsuese pėr ēdo gazetar. Kjo ėshtė njėra anė e medaljes. Tani qė shpikja mė e madhe e shekullit XX ėshtė kthyer nė njė mjet komercial, ku ti mund tė bėsh ē‘tė duash, pjesa e mashtrimit mes tij ėshtė kthyer nė problemin mė kryesor. Njė gjė tė tillė e demonstroi shkurt e bukur me pak fjalė njė djalė i ri nga tė ftuarit e "Top-Show", qė me tė drejtė Dudushi ndjeu keqardhje qė se kishte ulur nė panel. Dy ditė pas transmetimit tė kėsaj teme, teksa po dėgjoja lajmet nė BBC, radio 4, u anonēua transmetimi i intervistės me njeriun qė shpiku internetin, Sir Sir Tim Berners-Lee. Nuk duhej humbur rasti pėr ta dėgjuar babanė e internetit. Ja rrėfimi i njeriut qė shpiku "World Wide Web" nė vitin 1990.


Shqetėsimi

Qė nė fillim tė intervistės, shkencėtari britanik, Sir Tim Berners-Lee, do tė lėshonte alarmin se krijesa e tij tani ėshtė kthyer nė diēka tė rrezikshme, vegėl pėr falsifikatorėt dhe mashtruesit.

"Ėshtė bėrė me tė vėrtetė diēka e rrezikshme, njė vend ku e pavėrteta fillon tė shpėrndahet mė shpejt se e vėrteta, mbi tė gjitha interneti po kthehet nė njė diēka tė padrejtė pėr shumė njerėz", do tė deklaronte babai i internetit. Sipas tij, nėse nuk tė krijohen mundėsi pėr tė kuptuar zhvillimin e vrullshėm tė internetit dhe pasojat negative tė tij, do tė krijohen probleme me tė vėrtetė tė kėqija, duke i bėrė kėshtu njė parantezė iniciativės sė tij mė tė re, atė tė krijimit tė njė dege qė do tė studiojė botėn e web-it. "Disa gjėra totalisht jodemokratike mund tė lindin si pasojė e dezinformacionit, tė cilat i gjen nė web. Duke studiuar kėtė fushė dhe efektin e saj negativ nė kėtė teknologji, ėshtė njė nga gjėrat tė cilat padyshim ėshtė shumė e rėndėsishme".


Lind shkenca e studimit tė web-it

Dhe pėr ta bėrė njė gjė tė tillė, Sir Tim Berners-Lee e ka gati propozimin. Ai ka nė plan tė krijojė njė iniciativė te re kėrkimore nė fushėn e shkencės sė web-it. Pėrgatitjet janė drejt finalizimit dhe do tė jetė njė bashkėpunim mes universitetit tė Southampton dhe Institutit tė Teknologjisė nė Massachusetts.

Pėrmes njė nisme tė tillė, ai kėrkon tė arrijė kėrkime tė thella rreth impaktit social dhe implikimeve tė zhvillimit tė web-it, pėrfshi influencėn qė do tė ketė nė tė ardhmen "World Wide Web".
Mė tej, Sir Tim shpjegoi se iniciativa e tij kėrkimore nė fushėn e internetit, "Web Science Research Initiative" nuk do tė pėrqendrohet te problemet shkencore tė shkencės sė kompjuterėve.

Ai tha: "Edhe aspekte tė tjera tė internetit do tė pėrfshihen nė studim. Njerėz me aftėsi tė ndryshme do tė punojnė sė bashku pėr tė ndėrtuar njė web tė ri, i cili do tė jetė akoma mė i mirė". Parė nė aspektin e shkollimit krijimi i njė dege tė re nė universitet e quajtur, Shkenca e web-it, pėr Sir Tim ėshtė njė domosdoshmėri, pasi deri mė sot nuk ka degė tė tilla nėpėr universitete.

"Ne marrim ankesa nga kompani tė cilat duan njerėz me aftėsi pėr tė kuptuar internetin nga ana teknologjike dhe ajo sociale. Kur shikon kurset e universiteteve, shkenca e internetit nuk ekziston. Kėshtu, ne duam tė formojmė njerėz qė janė tė aftė tė kenė nė CV-nė e tyre edhe njohjen e kėsaj fushe".

Kush ėshtė shpikėsi i "www"

Tim Berners-Lee lindi nė Londėr nė vitin 1995. Ai studioi fizikė nė Universitetin e Oksfordit, ku edhe ndėrtoi kompjuterin e tij tė parė. Nė vitin 1982, kur po punonte si konsulent softuerėsh pėr CERN, "The European Organisation for Nuclear Research" (Organizatėn Evropiane tė Kėrkimeve Nukleare) filloi tė mendonte se si tė dhėnat, pėrfshi disa "media file" mund tė lidheshin me njėra-tjetrėn. Zgjidhja e tij ishte bashkimi i dy koncepteve ekzistuese, qė ishin interneti dhe Hypertext. Lėvizja e tij ishte qė gjithēka tė ishte njė burim i hapur, e cila lejonte teknologjinė tė zhvillohet nė mėnyrė tė organizuar, pa pasur nevojė pėr leje. Kjo, mė shumė se ēdo gjė tjetėr, ishte ajo e cila do ta bėnte web-in njė fenomen botėror. "Vendimi pėr ta bėrė web-in njė sistem tė hapur ishte e domosdoshme, nė mėnyrė qė tė bėhej universal. Ti nuk mund tė propozosh diēka universale dhe nė tė njėjtėn kohė tė ruash kontrollin e saj", sqaron shkencėtari britanik. Berners-Lee vazhdon tė jetė numri njė i drejtimit tė "World Wide Web Consortium", qė njihet si (W3C) nė "Massachusetts Institute of Technology" nė Boston. Tmerrėsisht njė njeri privat, qė vazhdon tė ketė njė prezencė nė web, gjė e cila e kėnaq. "Jam shumė i gėzuar nga pasuria e madhe qė t‘i gjen nė web, pėrfshi diversitetin dhe mėnyra qė po pėrdoret. Janė shumė pjesė tė ėndrrės origjinale, tė cilat nuk janė zbatuar ende, por ato mund dhe do tė zbatohen".