PDA

View Full Version : Shendeti femijror.


ARI_03
24-12-06, 02:20
Fėmija juaj dhe televizioniFėmijėt e kohės bashkėkohore e teprojnė duke parė televizion. Nė shumė shoqėri tė zhvilluara koha tė cilėn e kalojnė fėmijėt para ekraneve ėshtė mė e madhe nga ajo e kaluar nė shkollė. Sipas disa statistikave nė SHBA fėmijėt nga mosha prej 2-12 vjet mesatarisht shohin televizion rreth 25 orė nė javė. Situata ėshtė e ngjashme edhe nė vendin tonė. Do tė jetė e dobishmė nėse njė medium aq e fuqishėm, siē ėshtė televizioni, ta shfrytzojmė pėr tė mirėn e fėmijės. Por, a ėshtė ēdo herė kėshtu? A ėshtė tė shikuarit televizion i parrezikshėm? A duhet t'i lejoni fėmijės tuaj lirisht tė shohė televizion sa do dhe ēfarė do ai? Prindėrit duhet tė posedojnė dituri tė caktuara lidhur me kėtė temė, qė tė mund tė selektojnė programe “tė vėrteta” pėr fėmijėn e tyre.

Si ėshtė ndikimi qė televizioni mund ta ketė mbi fėmijėn tuaj?
Tė parit televizion mund tė ketė shumė efektė pozitive mbi zhvillimin e fėmijės, por njėkohėsisht edhe shumė efekte negative. Ėshtė e vėshtirė tė gjendet masa e vėrtetė. Prindėrit e njohin fėmijėn e tyre mė sė miri dhe ata duhet tė vendosin ēfarė ėshtė mė e mirė pėr tė. Pėr tė sjell vendim tė drejtė duhet t'i njohin argumentet pėr dhe kundėr.

Tė shikuarit televizion mund tė ketė efekte pozitive

Programi televiziv i cili ėshtė i pėrshtatur pėr moshėn e fėmijės mund tė ndikojė pozitivisht , duke e pėrshpejtuar procesin e tė mėsuarit te fėmijėt .
Programi i tillė kontribon pėr zhvillimin e imagjinatės , i promovon me sukses vlerat familjare , i stimulon fėmijėt tė mendojnė , me ndihmėn e televizionit fėmijėt mund tė mėsojnė tė lexojnė, mėsojnė numra, forma, ngjyra, ballafaqohen me konceptin kohė ( nė ē'orė ėshtė filmi i preferuar?).
Fėmijėt shpesh pėrparojnė kėshtu qė mundohen t ' i kopjojnė rolet e tė rriturve dhe tė identifikohen me heronjtė televiziv, tė fitojnė shprehi tė mira etj.
vazhdon..