PDA

View Full Version : Ndrrimi i gjuhes se SO


enesi_21
27-12-06, 12:42
Pershendetje desha te dije a ka ndonje mundesi tjeter perveq se me e riinstalu Sistemin Operativ me e kthy nga gjuha Italiane ne ate Angleze.

Shembull nje mundesi eshte me CD e multilanguage por nuk eshte shume epreferuar a ka ndonje menyre tjetet ?

kaloni mire, enesi_21

Zero Cool
27-12-06, 13:13
Nuk e kam provu por provoje ti: qe linku :

http://channel9.msdn.com/Photos/ZippedFiles/129654_ChangeWindowsLanguage.zip

enesi_21
27-12-06, 13:29
Po ky nuk eshte per Sistem Operativ, njejte sikur me shku ne Control Panel tek Language qe vlen vetem per tastatur.

kalo mire, enesi_21

Mustaqedredhur
27-12-06, 21:59
Per ta ndrue komplet 'gjuhen' e SO duhet reinstalim i sistemit , ne rastin konkret ,ne gjuhen Angleze.

lihhi
28-12-06, 17:58
Po bleje ose gjeje nje Recovery CD ne gjuh Angleze, edhe Formatizo PC-jen tuaj, edhe ma merr mendja se do te ndryshohet Gjuha prej Italjanes ne Angleze

INFO
Kete se kam pervu, por e kam pervu per me ja ndryshu Windowsin prej Win. 98 ne Win. XP edhe ka ba pun

enesi_21
29-12-06, 13:28
PO une thashe naj menyre pa e formatizu PC, se me e formatizu e blej nje XP edhe u kry.

Por pastaj po ka problem me drajvera, a ka naj program qe te tregon se cilet drajvera si ka PC-ja dhe ku mundesh me i gjet permes atij programi, me crack e me krete.

kalo mire

lihhi
29-12-06, 18:56
PO une thashe naj menyre pa e formatizu PC, se me e formatizu e blej nje XP edhe u kry.
Por pastaj po ka problem me drajvera, a ka naj program qe te tregon se cilet drajvera si ka PC-ja dhe ku mundesh me i gjet permes atij programi, me crack e me krete.
kalo mire
Kur ta Formatizojsh PC-jen te behet sikur me e ble prej fabrike i instalon krejt prej fillimtit :) edhe ma merr mendja te dalin qata Drajvera qka po thu ti se ket fjalen drajver spo ekuptoj qka dmth shqip :(

enesi_21
03-01-07, 20:36
Kur ta Formatizojsh PC-jen te behet sikur me e ble prej fabrike i instalon krejt prej fillimtit :) edhe ma merr mendja te dalin qata Drajvera qka po thu ti se ket fjalen drajver spo ekuptoj qka dmth shqip :(

Drajvera - Drivers
Jo bre ka plote sende qe varesishte prej prodhuesit te pjeseve te kompjuterit qe kur e instalon Windows-in nuk te punojne. Shembull grafika nuk eshte ne rregull, pastaj zeri etj etj qe kan munges te Drivers.

u mundova pak me ta skjaru.
me t'mira enesi_2

Mustaqedredhur
04-01-07, 21:30
o enes_21, reinstaloje vindovsin , verzion ne gjuhen angleze,mos e formato kompjuterin s'ka nevoj.

Para instalimit , kopjo ne ndonje disk , : c:\windows\inf\ ,( asht i mshefun /hidden/ ), kjo ne reinstalim do te ndihmoj per drivers-at e duhur..
reisntalimi asht pune e lehte... si pasuli...:biggrin:

enesi_21
05-01-07, 21:59
o enes_21, reinstaloje vindovsin , verzion ne gjuhen angleze,mos e formato kompjuterin s'ka nevoj.

Para instalimit , kopjo ne ndonje disk , : c:\windows\inf\ ,( asht i mshefun /hidden/ ), kjo ne reinstalim do te ndihmoj per drivers-at e duhur..
reisntalimi asht pune e lehte... si pasuli...:biggrin:

Po thu kryne pune kjy Inf-i a ?
Si do qe te jete flm.

Kalo mire, enesi_21

dexter
07-01-07, 16:14
o enes_21, reinstaloje vindovsin , verzion ne gjuhen angleze,mos e formato kompjuterin s'ka nevoj.

Para instalimit , kopjo ne ndonje disk , : c:\windows\inf\ ,( asht i mshefun /hidden/ ), kjo ne reinstalim do te ndihmoj per drivers-at e duhur..
reisntalimi asht pune e lehte... si pasuli...:biggrin:

Qenka metod shum e mir sepse kam pasur edhe une problem me gjuh te kompjuterit e kam pas ne gjuh norvegjeze dhe kam desht ta bej anglisht nuk kam gjetur metod tjeter perveq formatizimit .

Mustaqedredhur
08-01-07, 18:39
Qenka metod shum e mir sepse kam pasur edhe une problem me gjuh te kompjuterit e kam pas ne gjuh norvegjeze dhe kam desht ta bej anglisht nuk kam gjetur metod tjeter perveq formatizimit .

Asht metode e provuar.Installimi duhet te bohet me 'boot' metode.
Ne setup-in e pllakes (kompjuterit) bohet zgjedhja e 'ngritjes' te SO nga CD-ja..kompjuteri e detekton windowsin installues ne CD dhe fillon instalimi..

Nje sygjerim par ata qe nuk kane njohuri te mjaftueshme mbi setup-in PC-se, qe kete pune t'ia lane ndonje njohesi te instalimeve.

(Aktivizimi i setup-it behet duke e shypte susten Del /ose F2, mbas aktivizmit te /kyqjes te PC.se.)

Elektroliti
02-02-07, 00:38
S'e di, nuk e kam provuar un se s'kam pasur pun me gjuh t tjera. A funksionon opsioni Upgrade? Riinstalimi i Windows-it pa pasur nevoj pr formatizim dhe humbje t programeve. Por nejse ktu disa drajver nuk funksionojn dhe duhet t riinstalohen. Enesi m s shumti ka telashe me drajver prandaj. Ama pr t mos humbur asgj e vlen t provohet q t instalohet Windows XP anglisht duke zgjedhur opsionin Upgrade e jo Advanced.

Zero Cool
03-02-07, 19:41
Nese e hap windowsin qe e ke tani te instaluar, dhe e fute CD te Windows XP (anglisht psh) ke mundesi me instalu edhe kete si sistem operativ paralel dmth 2 windowsa ne 2 gjuhe te ndryshme, me kusht qe gjate instalimit te caktosh nje folder te ri ne te cilin do te instalohet windowsi i ri ( te vjetrin e ke ne C:/Windows ,nese eshte wondowsXP), kurse te riut caktoje psh ne C:/WindowsAnglisht, apo D:/Windows, apo E:/Windows. Gjate startimit te PC (boot) do te kesh 30 sec (standard por mundet edhe te ndryshohet) te percaktohesh se cilin sistem operativ don ta startosh. Kurse Opcioni i Upgrade eshte i pamundur nese Windows instalohet ne gjuhe tjeter !!
Menyra tjeter e instalimit te cilen ta preferojne disa ketu, eshte te startosh pc nga CD/dvd rom dhe ta instalosh windowsin e ri dhe gjate instalimit mund te zgjedhesh disa opcione nje nga te cilat edhe fshira (formatizimi i C:/ ) dhe nje instalim te paster (ky instalim i paster eshte i nevojshem nganjehere, por une nuk e preferoj sepse me mire eshte te behet nje backup dhe sa here te rendohet PC, apo te kesh probleme me startim te windowsit, e kthen backupin me te gjitha programet qe kan qene te instaluara ne ate moment.
Pra propozimi im eshte qe ne kete moment te besh nje backup te C:/ , me power quest (eshte ma i shpejti per kete pune), dhe te instalosh windowsin e ri anglisht ne C:/ paraprakisht te formatizuar, nese nuk te pelqen te nevojiten vetem disa minuta te kthesh backup-in, dmth gjendjen e tanishme te PC.
Sukses..........

Zero Cool
18-05-07, 12:21
Shkarko Albanian pack dhe instaloje dhe do ta kesh windowsin Shqip (instalimi eshte i mundshem vetem nese ke nje kopje legale te Windows XP)


http://www.keepmyfile.com/download/7eacd81603520 (http://www.keepmyfile.com/download/7eacd81603520)