PDA

View Full Version : Bushtra e Francės: ma mirė qen se shqiptar!


Fshatari
16-04-07, 14:52
Nė njė letėr drejtuar kryetarit tė kryeqytetit kosovar, Ismet Beqirit, ish-aktresha franceze, Brigitte Bardot, kėrkon qė tė ndėrpritet fushata e organizuar nga komuna e Prishtinės pėr "vrasjen e qenve endacak..."!
"Edhepse Kosova ka pėrjetuar viteve tė fundit shumė tragjedi, kjo nuk justifikon pėrdorimin e mjeteve barbare pėr ērrėnjosjen e mikut mė tė mirė e mė besnik tė njeriut", saktėson bushtra e shėmtuar franceze.
Antare e konfirmuar e ekstremit tė djatht francez, mikeshė e pėrhershme e s.millosheviēit, sheshelit dhe pasardhsve tė tyre, "ylli" i dikurshėm i artit tė shtat nė francė e ka humbur krejt bukurinė e sharmin e ka zėnė t'u pėrngjaj gjithnjė e mė shumė bushtrave(kudrave) endacake e kloshardeske tė parisit prandaj i jep vetės tė drejtėn t'i cilėsojė autoritetet e Prishtinės si "barbare"!
Ku ishte kjo zonjė nė vitin 1999 kur barbaria serbe (kjo fjalė duhet tė cilėsojė ekskluzivisht serbėt e kurrė, nė asnjė mėnyrė tjetėr popujt tjerė tė ballkanit) ērrėnjosi rreth 1 milion shqiptar, duke i plagosur, vrar, plaēkitur, pėrdhunuar, gjunjėzuar, djegur pasurin e tyre ndėrkohė qė moralistja e shėmtuar franceze heshtėte...!
Unė vazhdoj tė besoj qė femrat mė tź bukura, mė tė menēura, mė humane mbeten shqiptarėt, ēfardo qoftė mosha e tyre, e sa pėr kudra, pranoj se nuk kam ndonjė simpati tė theksuar! Zoti mź ka fal tė keq e tė papėrmirsueshėm!
Shumė tė fala nga katuni, plot me diell e lulėzim,
fshatari i juaj!

arton bala
16-04-07, 19:29
Nė njė letėr drejtuar kryetarit tė kryeqytetit kosovar, Ismet Beqirit, ish-aktresha franceze, Brigitte Bardot, kėrkon qė tė ndėrpritet fushata e organizuar nga komuna e Prishtinės pėr "vrasjen e qenve endacak..."!
"Edhepse Kosova ka pėrjetuar viteve tė fundit shumė tragjedi, kjo nuk justifikon pėrdorimin e mjeteve barbare pėr ērrėnjosjen e mikut mė tė mirė e mė besnik tė njeriut", saktėson bushtra e shėmtuar franceze.
Antare e konfirmuar e ekstremit tė djatht francez, mikeshė e pėrhershme e s.millosheviēit, sheshelit dhe pasardhsve tė tyre, "ylli" i dikurshėm i artit tė shtat nė francė e ka humbur krejt bukurinė e sharmin e ka zėnė t'u pėrngjaj gjithnjė e mė shumė bushtrave(kudrave) endacake e kloshardeske tė parisit prandaj i jep vetės tė drejtėn t'i cilėsojė autoritetet e Prishtinės si "barbare"!
Ku ishte kjo zonjė nė vitin 1999 kur barbaria serbe (kjo fjalė duhet tė cilėsojė ekskluzivisht serbėt e kurrė, nė asnjė mėnyrė tjetėr popujt tjerė tė ballkanit) ērrėnjosi rreth 1 milion shqiptar, duke i plagosur, vrar, plaēkitur, pėrdhunuar, gjunjėzuar, djegur pasurin e tyre ndėrkohė qė moralistja e shėmtuar franceze heshtėte...!
Unė vazhdoj tė besoj qė femrat mė tź bukura, mė tė menēura, mė humane mbeten shqiptarėt, ēfardo qoftė mosha e tyre, e sa pėr kudra, pranoj se nuk kam ndonjė simpati tė theksuar! Zoti mź ka fal tė keq e tė papėrmirsueshėm!
Shumė tė fala nga katuni, plot me diell e lulėzim,
fshatari i juaj!

"Ethet" mi shtine: mendova qe thenja "me mire qen sesa shqiptar" eshte citim i ndonje francezeje me renome e zemra te themra me shkoj prej "konkurences" te re.:eek:

Mendimi im:

Dashuria ndaj qeneve dhe nderhyrja e saj kunder vrasjes se tyre ne Kosove, nuk eshte patjeter nje shprehje e urrejtjes ndaj shqiptareve. Une perdite takoj njerez ne Perendim te cilet jane kafshedashes militant. Edhe nese ndodhe e vrasja e qeneve ne Kroaci apo Turqi e tj., me te njejtin intensitet kritikhet..

Edhe une besoj qe nuk eshte zgjidhje proporcionale vrasja. A nuk munden p.sh. mu shite ata qenź?:rolleyes:

Nderime vllacko, te fala tana luleve te pranveres qe kan qele atje, edhe detelines gjithesesi

LOJETARI
16-04-07, 20:09
Fshatari ynė i nderuar , ta paska plasė zemrėn Brigitte Bardot .........

Jam i bindur qė Millosheviqi edhe pa ndihmėn e Brigitte Bardos do tė kryente krimet qė ka kryer .

Nėse ėshtė i vėrtet ai citati qė ke futė nė thonjėza , unė nuk shohė asgjė qė do tė duhej tė na shqetėsonte, pėrveq kuptimit tė thjesht qė del nga mesazhi i zonjės nė fjalė, me tė cilin ajo i drejtohet institucionit mė tė lartė tė kryeqytetit tonė.

Reana
16-04-07, 20:40
Perveq paranojes (se zakonshme qe e percjellin autorin ne shumicen e shkrimeve/postimeve/opinioneve), nuk verej asgje tjeter ketu!!!

Kosova eshte ne Evrope; pikepamjet/qendrimet e ketilla jane te njohura gjithekund ne Perendim!!!!!

Fshatari
16-04-07, 22:45
Perveq paranojes (se zakonshme qe e percjellin autorin ne shumicen e shkrimeve/postimeve/opinioneve), nuk verej asgje tjeter ketu!!!

Kosova eshte ne Evrope; pikepamjet/qendrimet e ketilla jane te njohura gjithekund ne Perendim!!!!!
Veēanėrisht shkrimet e pa krip, pa stil, banale, prozaike si kjo kėtu dhe tė gjitha postimet tjera tė njė rangu aq tė mjerė intelektual e moral janė pėr tė ardhur keq po moderatorėt e kėtij forumi (qė nuk janė rastėsisht kosovar, dmth njerėz tė menqur, tė zgjuar, inteligjent e tolerant) u mundėsojnė tė gjithė llojeve tė legenave tė shprehen edhe aty ku nuk e kanė vendin!
Mė habit shumė rasti i disa personave (sic autorja e e kėtyre shkarravinave qė mund t'i gjasojė asaj aktreshės franceze)qė nuk bėjnė as pėrpjekje minimale pėr t'u ngritur pak po vazhdojnė gjithnjė me budallėqet e tyre duke bezdisur parreshtur forumistėt e kėtij forumi!
Ja se ēfarė na mėson kjo zonjusha e nderuar : Kosova na qenka nė Evropė.
Pastaj "paranoja" e s'di ēfarė tjetėr! Janė kėto shkrime qė i di pėr mendsh : e lexoj fjalėn e parė; e qėlloj tė fundit sepse ėshtė njė referen prozaike deri nź palcė tė cilin shumkushi kėtu e di tanimė pėr mendsh...!
Mė vjen keq qė perėndia i ka fal me hendikepe aq tė rėnda mendore dhe i kėshilloj miqėsisht tė kėrkojnė ndonjė ilaē efikas diku atje nė Manhatan(New York)!
Kaq pra sa pėr kėtė "legenėn" e Shkodrės qė, pa kurfarė dyshimi, zė vendin e parė, sa i pėrket injorancės dhe budallėkut, nė gjithė kėtė forum!

prishtinasi
16-04-07, 22:54
Si duket kjo mikja e Le Pen-it (lexo Brigit Bardo), paska marre informata te gabuara nga qarqet ekstreme te miqesise ne mes Zhirinovskit-Radikalve serbe dhe Le Penit, pasiqe komuna e Prishtines qemoti e ka ndaluar vrasjen e qenve endacak! Kjo jo per shkak se Bardo e ka kerkuar, por tenderi nuk po ec si duhet!
Ndersa Bardo (la pute blonde) mundet me ardhe me i adoptu te gjithe qenet endacake nese ka deshire!

legenda
16-04-07, 23:01
" SA ME SHUME I NJOH NJERZITE, AQ ME SHUME I DUA KAFSHET "
B.BARDO

...pas zhgenjimeve te njepasnjesshme nga qenia njerezore,BARDO gjeti mbeshtetje ne qenien shtazore!!!...ehhh...

nese aq shume i dhimben qente endacak te Prishtines (prej te cileve une aq shume kisha frike kur isha e vogel...),ia shesim,ahaha...,dhe ne menyre solemne ia dergojme ne PARIS.

Nė njė letėr drejtuar kryetarit tė kryeqytetit kosovar, Ismet Beqirit, ish-aktresha franceze, Brigitte Bardot, kėrkon qė tė ndėrpritet fushata e organizuar nga komuna e Prishtinės pėr "vrasjen e qenve endacak..."!
"Edhepse Kosova ka pėrjetuar viteve tė fundit shumė tragjedi, kjo nuk justifikon pėrdorimin e mjeteve barbare pėr ērrėnjosjen e mikut mė tė mirė e mė besnik tė njeriut", saktėson bushtra e shėmtuar franceze.
Antare e konfirmuar e ekstremit tė djatht francez, mikeshė e pėrhershme e s.millosheviēit, sheshelit dhe pasardhsve tė tyre, "ylli" i dikurshėm i artit tė shtat nė francė e ka humbur krejt bukurinė e sharmin e ka zėnė t'u pėrngjaj gjithnjė e mė shumė bushtrave(kudrave) endacake e kloshardeske tė parisit prandaj i jep vetės tė drejtėn t'i cilėsojė autoritetet e Prishtinės si "barbare"!
Ku ishte kjo zonjė nė vitin 1999 kur barbaria serbe (kjo fjalė duhet tė cilėsojė ekskluzivisht serbėt e kurrė, nė asnjė mėnyrė tjetėr popujt tjerė tė ballkanit) ērrėnjosi rreth 1 milion shqiptar, duke i plagosur, vrar, plaēkitur, pėrdhunuar, gjunjėzuar, djegur pasurin e tyre ndėrkohė qė moralistja e shėmtuar franceze heshtėte...!
Unė vazhdoj tė besoj qė femrat mė tź bukura, mė tė menēura, mė humane mbeten shqiptarėt, ēfardo qoftė mosha e tyre, e sa pėr kudra, pranoj se nuk kam ndonjė simpati tė theksuar! Zoti mź ka fal tė keq e tė papėrmirsueshėm!
Shumė tė fala nga katuni, plot me diell e lulėzim,
fshatari i juaj!

Fshatari
16-04-07, 23:08
Fshatari ynė i nderuar , ta paska plasė zemrėn Brigitte Bardot .........

Jam i bindur qė Millosheviqi edhe pa ndihmėn e Brigitte Bardos do tė kryente krimet qė ka kryer .

Nėse ėshtė i vėrtet ai citati qė ke futė nė thonjėza , unė nuk shohė asgjė qė do tė duhej tė na shqetėsonte, pėrveq kuptimit tė thjesht qė del nga mesazhi i zonjės nė fjalė, me tė cilin ajo i drejtohet institucionit mė tė lartė tė kryeqytetit tonė.

Para nji muaji, milicėt rumunė vranė dy shqiptar nė qendėr tė Prishtinės. Ky asht gjest barbar. B.B. nuk pat reague sepse bahej fjalė pėr njerėz e jo pėr qen!
Zonjusha nė fjalė nuk pėrdor fjalėn "barbar" rastėsisht : i cilėson (metonimikisht gjithė kosovarėt) si barbar nė njė kontekst shumė tė ndieshėm, siē e dim tė gjithė. Para i muej, edhe nė Mitrovicė asht organizue "vrasja e qenve endacak"! ece dije ti pse kjo zonja nė fjalė nuk reagoi para i muej ditėsh! po reagon pėr rastin e Prishtinės ku ende nuk ka ndodh "vrasja e qenve endacak" po asht duke u organizue!
Sė dyti, kjo depeshė e botuar nga AFP-ja nė fėngjisht, pėrveē "barbarisė kosvare" i mėson publikut francez se e gjithė kjo po ngjet nė "provincėn e serbisė jugore"! As kjo nuk asht hiē e rastit!
Pra qėllimi kryesor i kėtij mesazhi propagandues asht kėshtu:
- kosovarėt janė barbar sepse i vrasin qent(pėr tė cilėt B.B. nuk qan kokėn...);
- Kosova asht (pėr B.B. dhe nja 92% tė francezve) provincė serbe dhe e tillė duhet tė mbetėt!
Nė postimin tim inicial reagova ndaj kėtyne dy elementeve, ekskluzivisht!

Fshatari
16-04-07, 23:24
Po pėrfitoj nga minutat e parė tė pas mesnatės tė pėrshendes miqt e mi tė pėrhershėm Legendėn dhe Prishtinasin tė cilėve u ofroj njė kafe virtuale me ka dy kokrra shiqer. Edhe unė pajtohem se nėse zonja e mplakur, plotė me rrudha, krejt e shemtueme, e ka derėn e hapun : tė shkoj nė Prishtinė e t'i mbledh tė gjithė qent endacak e ti shndėrroj nė parizian...! ose t'i pėrdor pėr qėllime tjera(ajo burrė nuk gjen ma se ta ēon tė vjellit kur e sheh! Ju e dini pėr se e kam fjalėn)!
Passez une trčs bonne nuit et bonne battue aux chasseurs prishtinas!

Fshatari
16-04-07, 23:40
" SA ME SHUME I NJOH NJERZITE, AQ ME SHUME I DUA KAFSHET "
B.BARDO

...pas zhgenjimeve te njepasnjesshme nga qenia njerezore,BARDO gjeti mbeshtetje ne qenien shtazore!!!...ehhh...

nese aq shume i dhimben qente endacak te Prishtines (prej te cileve une aq shume kisha frike kur isha e vogel...),ia shesim,ahaha...,dhe ne menyre solemne ia dergojme ne PARIS.
Kush mund tė qėndroj indiferent ndaj "...une aq shume kisha frike kur isha e vogel..."!Unė, jo!
Pėr ty, legenda, jam nė gjendje tė vras tė gjithė qent endacak tė Prishtinės! Po, a ja vlen ?! Tani kur nuk je mė e vogėl.Tani kur s'ia ke mė frikėn askujt. Tani kur ke zėnė njė rrugė paralele me rrugėn time e dy rrugė paralele nuk takohen kurrė (kėshtu mė thoshte dikur profi im i matematikės). Nuk di sa ėshtė e sakėt po, miku yn, Prishtinasi, do na ndihėmojė tė zgjidhim edhe kėtė problem formal tė matematikės!
Fleni rehat e mos ėndrroni mė "qent endacak" : nuk jemi mė ēiliminj!

legenda
16-04-07, 23:49
ahaha,fakt fshatari,nuk ia kam friken askujt me,as ATIJ apo ASAJ qe me qoi reputacion te kuq te postimi im me larte ,si duket u prek dikush ne seder per Bardon e rafinuar....ahaha

me bene te ndjehem mire gatishmeria e JUAJ,per te me dal ne ndihme,flm shume.

ehhh rruget paralele apo BOTERAT PARALELE-jane FILOZOFI ne vehte....megjithate cdo ligje ka perjashtim,apo jo PRISHTINAS.

tani po iki ne gjume,e lumtur qe nuk do te frigohem me nga qente endacake....qe aq te shumte jane te na....

Kush mund tė qėndroj indiferent ndaj "...une aq shume kisha frike kur isha e vogel..."!Unė, jo!
Pėr ty, legenda, jam nė gjendje tė vras tė gjithė qent endacak tė Prishtinės! Po, a ja vlen ?! Tani kur nuk je mė e vogėl.Tani kur s'ia ke mė frikėn askujt. Tani kur ke zėnė njė rrugė paralele me rrugėn time e dy rrugė paralele nuk takohen kurrė (kėshtu mė thoshte dikur profi im i matematikės). Nuk di sa ėshtė e sakėt po, miku yn, Prishtinasi, do na ndihėmojė tė zgjidhim edhe kėtė problem formal tė matematikės!
Fleni rehat e mos ėndrroni mė "qent endacak" : nuk jemi mė ēiliminj!

legenda
16-04-07, 23:55
ahahahaaaa,jo ,joooo
u cudita se kujte i pengoi aq shume postimi im me larte se,ahaha...

Legenda, mos u cudit kur te vijne ne reputacion -100 poena me nje reputacion, se edhe kjo cudi ndodh n'dardani..... te nana e vakijave :biggrin:

arton bala
17-04-07, 00:01
...

Pra qėllimi kryesor i kėtij mesazhi propagandues asht kėshtu:
- kosovarėt janė barbar sepse i vrasin qent(pėr tė cilėt B.B. nuk qan kokėn...);
- Kosova asht (pėr B.B. dhe nja 92% tė francezve) provincė serbe dhe e tillė duhet tė mbetėt!
Nė postimin tim inicial reagova ndaj kėtyne dy elementeve, ekskluzivisht!

Nuk qendon edhe ky pohim, fshatari.

Une jetoj ne Gjermani edhe asnjehere nuk me ka ndodhe te lexoj dicka tjeter pos "province serbe" kur flitet per Kosoven. Pra nuk eshte Franca prodhuese e ketij termi apo problemi. Jam i bindur se nuk thuhet gje tjeter as ne Skandinavi, Amerike e tj. Sepse ky eshte nje problem juridik. Ai shtet qe e emrton Kosoven si shtet te pavarur, e then ligjin nderkombetar. Per ate nuk e bejne. Nuk kemi ne "kerkese" ndaj popujve te Europes te nisin ata pavaresimin e Kosoves ne gjuhen e perditshme te tyre. Kjo niset ne Kombe te Bashkuara, ku edhe eshte nisur. Nje shembull konkret: paramendoje qe ti je gazetar edhe raporton mbi territorin e baskeve (ne Spanje); a do te thuashe ti: shteti i pavarur Baskeria? Apo shteti i pavarur Kurdistani? Pra nuk ka konspiracion europian kunder Kosoves! Nje mendim i tille eshte demshem per ne.

Poashtu kritikohen te gjitha vendet, ne te cilat kafshet nuk e kan te njejtin trajtim si ne Gjermani. P.sh. ne Gjermani qeni eshte pronź. Nese e demton nje qen, e merr te njejtin tip te denimit penal sikurse nese e demton p.sh. nje veture te huaj. Nuk ka lidhje cfar nenshtetasi je, do te "qortohesh", nese nuk trajton kafshet si qenie njerezore e bla bla..

arton bala
17-04-07, 00:09
...

Poashtu kritikohen te gjitha vendet, ne te cilat kafshet nuk e kan te njejtin trajtim si ne Gjermani. P.sh. ne Gjermani qeni eshte pronź. Nese e demton nje qen, e merr te njejtin tip te denimit penal sikurse nese e demton p.sh. nje veture te huaj. Nuk ka lidhje cfar nenshtetasi je, do te "qortohesh", nese nuk trajton kafshet si qenie njerezore e bla bla..

oh ooh po korigjona vet, sa nuk ma ka kap najkush edhe mu fjalen per bishti:
pra njo njerezore, por qenie jetesore (pra qe kane jete)..

pardon:wink:

arton bala
17-04-07, 00:14
...
Poashtu kritikohen te gjitha vendet, ne te cilat kafshet nuk e kan te njejtin trajtim si ne Gjermani. P.sh. ne Gjermani qeni eshte pronź. Nese e demton nje qen, e merr te njejtin tip te denimit penal sikurse nese e demton p.sh. nje veture te huaj. Nuk ka lidhje cfar nenshtetasi je, do te "qortohesh", nese nuk trajton kafshet si qenie njerezore e bla bla..


oh ooh po korigjona vet sa nuk ma ka kapź edhe mu najkush fjalen per bishti:

pra lexo: qenie jetesore

pardon :wink:

prishtinasi
17-04-07, 00:18
Eshte e vertet qe Bardo ka pasur te njejtin problem edhe me ish-kryetarin e Bukureshtit Traian Basesku...ka bere fushate edhe ne Bruksel qe Rumania te mos behet anetare e BE-se, sepse vret qenet endacake! Kerkesa e biondes franceze as qe eshte marre parasysh ne Bruksel! E kane trajtuar si problem mes Bardose dhe Baseskut! Probleme me qenet endacake nuk kane vendet perendimore...sepse ata moti i kane vrare...para se te hidhej ideja per Bashkimin e shteteve Evropiane!
Ballkani njihet si vend ku dimri eshte i ashper dhe njerzit levizin, sepse kane detyrime ndaje punes, jetes...etj! Qente endacake jane te rrezikshem sidomos gjate kesaj periudhe! Jam nga Prishtina dhe e di cka flas..., per mengjeset kur duhet te levizesh me kater sy hapur, se nuk e din kah po te vjen! Atehere, me mire eshte te ruhet jeta e njeriut ne kete rast apo e qenve! Por Bardo ndoshta me mire do te kishte menduar po ta hapte ndonje strehimore per qenete endacake ne marrveshje me kryetarin e Prishtines, sesa te leshoj deklarata nga villa e saj ne Cote d'Azur! Me duket palidhje qe i humba keta rreshta per hobin e biondes se cmendur nga jugu i Frances!

legenda
17-04-07, 10:40
.....e miratoj

reputacion te gjelberte per TY.


ahahaaa...

Eshte e vertet qe Bardo ka pasur te njejtin problem edhe me ish-kryetarin e Bukureshtit Traian Basesku...ka bere fushate edhe ne Bruksel qe Rumania te mos behet anetare e BE-se, sepse vret qenet endacake! Kerkesa e biondes franceze as qe eshte marre parasysh ne Bruksel! E kane trajtuar si problem mes Bardose dhe Baseskut! Probleme me qenet endacake nuk kane vendet perendimore...sepse ata moti i kane vrare...para se te hidhej ideja per Bashkimin e shteteve Evropiane!
Ballkani njihet si vend ku dimri eshte i ashper dhe njerzit levizin, sepse kane detyrime ndaje punes, jetes...etj! Qente endacake jane te rrezikshem sidomos gjate kesaj periudhe! Jam nga Prishtina dhe e di cka flas..., per mengjeset kur duhet te levizesh me kater sy hapur, se nuk e din kah po te vjen! Atehere, me mire eshte te ruhet jeta e njeriut ne kete rast apo e qenve! Por Bardo ndoshta me mire do te kishte menduar po ta hapte ndonje strehimore per qenete endacake ne marrveshje me kryetarin e Prishtines, sesa te leshoj deklarata nga villa e saj ne Cote d'Azur! Me duket palidhje qe i humba keta rreshta per hobin e biondes se cmendur nga jugu i Frances!

ŤħĒмż$ťöĸėľĩ
18-04-07, 15:26
Sigurisht kjo bushtra i ka familjarė qenėt prandaj edhe i do! Etiketimi 'bushtėr' ėshtė pak pėr kėtė kafshė!

SoKoLi-i-Maleve
18-04-07, 20:09
Esht e natyrshme me kerkue mbrojtjen humane te shtazve,apo te ambijentit / natyres,por se pari duhet te arrijm te mbrojm te drejtat e njerzve ne pergjithsi,fimjve femrave dhe pleqve ne veqanti,qe ne ballkan ashtu si ne shum shtete aziatike apo afrikane duhen edhe shum vjet pune e disciplin dhe edukim rigoroz per te ja arrit.