PDA

View Full Version : 22 tė vrarė nė njė universitet tė Virxhinias


GjIlAnAsI_cSi
17-04-07, 01:06
Tė paktėn 22 vetė janė vrarė nė goditje me armė nė njė universitet tė Virxhinias, ngjarja mė e rėndė pėr njė kampus amerikan nė dekada.

Shefi i policisė sė universitetit Virginia Tech u tha gazetarėve se njė numėr njerėzish janė plagosur, disa nė gjendje tė rėndė dhe janė ēuar pėr trajtim nė spitale.

Disa nga viktimat ishin studentė qė u qėlluan nė klasat e tyre. Personi qė besohet tė ketė kryer sulmin i vetėm ėshtė gjithashtu mes tė vdekurve, ndėrsa policia po pėrpiqet tė pėrcaktojė nė se ai vrau veten ose u qėllua nga oficerė tė policisė.

Tė shtėnat ndodhėn nė dy zona tė veēanta tė kampusit tė madh, dy orė larg nga njėra tjetra sot nė mėngjes. Incidenti i parė ishte njė nė godinėn studentore dhe njė tjetėr nė ndėrtesėn e klasave.

Presidenti i Virginia Tech Charles Steger tha se universiteti ėshtė goditur nga njė tragjedi madhore. Ai e quajti incidentin tė pakuptimtė dhe ngjarje tė neveritshme. Zoti Steger tha se klasat janė anuluar pėr ditėn e sotme dhe tė nesėrme dhe shėrbimet e kėshillimit pėr studentėt e traumatizuar janė nė dispozicion.

Kampusi nė Blacksburg ėshtė tani i siguruar pasi policia kėrkoi pėr orė tė tėra pėr njė person tė dytė. Nė kohėn e incidentit, faqja elektronike e universitetit Virginia Tech i paralajmėroi stuedentėt tė qėndronin brenda dhe tė mbyllnin dyert mirė.
Virginia Tech ėshtė njė universitet shtetėror me gati 26 mijė studentė dhe ndodhet nė pjesėn jugperendimore tė shtetit tė Virginias, rreth 386 kilometra nga Washington DC.


http://dnevnik.hr/naslovnica/vijesti...5560_43528.php (http://dnevnik.hr/naslovnica/vijesti/svijet/20070416_15560_43528.php)
VOA

GjIlAnAsI_cSi
17-04-07, 01:14
VIDEO AMATORE :http://dnevnik.hr/naslovnica/vijesti...5560_43484.php

SoKoLi-i-Maleve
17-04-07, 03:50
33 te vrar.

uck_aksh
17-04-07, 08:14
33 te vrar
http://www.liveleak.com/view?i=f59_1176748483

Luana
17-04-07, 10:17
32 persona jan te vrar plus veten 33 , dhe jan te plagosur 29 persona ....
me vjen teper keq per ket tragjedi por ne Amerik dhe ne Canada nuk eshte hera e par qe po bejn , per qdo vite ka vrasje te studeneve ,pershkak se vet governmenti i ka fajet , i ben provide me arm qdo te dyten person , kurse ne Amerik ka disa vende qe nese e hap nji account te bankes te japin si shperblim arme ....
pastaj i thejn se ai /ajo ishin psikopat , jo nuk e besoj , pse nuk ishte psikopat te vras veten ai/ajo idiot .

eksperti 1
17-04-07, 11:00
pse habiti amerika nuk eshte parajse

ne doni te dini me shume njerez te semure psiqikisht ke ne amerik dhe ne europe se kudo ne bote.

ne irak me bomba ne amerik me te semure mentalisht,njejte sikur presidenti bush

GjIlAnAsI_cSi
17-04-07, 12:43
..i ben provide me arm qdo te dyten person , kurse ne Amerik ka disa vende qe nese e hap nji account te bankes te japin si shperblim arme ....
.

Jam kurioz ta dij.. ne cilin shekull po jeton ti?

Pershendetje..

Arb
17-04-07, 16:45
Krimineli eshte nga Koreja Jugore. 23 vjecar. Studionte Gjuhen Angleze, ne vitin e fundit. Kishte ardhur me Vize Studenti. Kishte fituar statusin e banorit te perhershem.

Vazhdojne sulmet e mediave dhe zyrtareve te larte mbi sigurimin e Universitetit qe nuk dha alarmin per vrasjet e para te kriminelit, ne perjashtim te e-maileve te shperndara per studentet dhe stafin e universitetit.

Akoma nuk eshte thene rreth asaj se cfare e e shtyri kete koke orizi te shkaktoj kete tragjedi.

Ne kete universitet studiojne edhe 50 Shqiptare. Fatbardhesisht, te gjithe jane shendosh e mire.

sunshine
17-04-07, 18:24
Mirė se vini nė "Nėnėn e Demokracisė botėrore"! Kjo qė ka ndodhur nė Amerikė nuk ėshtė aspak pėr tė u ēuditur. Kjo gjė ndodhė ēdo ditė nė Irak nga po tė njėjtit vrasės, pra qeverisė amerikane! Nė njė shtet ku ēdo ditė prodhohen dhjetėra filma me Superman, Batman, Rambo etj., etj., nuk mund tė presish mė shumė sesa kriminel qė mund tė godasin kur tė duan dhe nė kėnd tė duan!
E pashė se dikė e kishte penguar kur ėshtė cekur se nė Amerikė tė japin edhe armė pėr dhuratė, por e vėrteta qėndron mu kėtu! Nuk ka popull nė botė qė posedon mė shumė armė se populli amerikan! Paramendoni nė shtetin mė demokratik nė botė, mbron qytetari pronen e vet me armė tė zjarrit!? Ēshtė paradoksale dhe shumė ironike tė i shitet mend dikujt tjetėr pėr paqė!
Ngushėllime familjeve qė i kanė humbur tė dashurit e tyre, por mos tė harron askush se edhe ata qė vdesin ēdo ditė nė Irak janė njerėz, edhe ata lėnė dikujt pas, edhe ata lėnė njė vend tė zbrazėt nė familjen e tyre!
U thellova mė shumė nė temė vetėm pėr njė arsye: Kur njė shtet e udhėheqė njė njeri i krisur, do tė kėrset arma edhe mė shpesh se deri tani!

budo785
17-04-07, 18:25
Arb,po me vjen cudi,si asht e mundur nje i huaj,te vie aq leht tek arma?!Ndoshta Amerika asht shume liberale ne aspektin e armatimit ose ma mire me thon secili cidon mundet me ble ni arm!!!
Sidoqoft,me vie shume kec sidomos kurr po shof se krimi u krye nga nje STUDENT!!!

budo785
17-04-07, 18:34
Sunshine,kjo ska te baje me Irakun.Asht ni krim i natyres krejt tjeter,nuk asht ndonje hakmarrje!
Sa po muj me verejt une,kjo asht nje shizofreni nga e cila duhet te mbrohemi gjithsesi.
Ne fakt kudo ne bote jane shpeshtuar krimet 'pa motive'...ndoshta do te duhet te kufizohen edhe lirite e te gjitheve?!

sunshine
17-04-07, 19:18
Sunshine,kjo ska te baje me Irakun.Asht ni krim i natyres krejt tjeter,nuk asht ndonje hakmarrje!
Sa po muj me verejt une,kjo asht nje shizofreni nga e cila duhet te mbrohemi gjithsesi.
Ne fakt kudo ne bote jane shpeshtuar krimet 'pa motive'...ndoshta do te duhet te kufizohen edhe lirite e te gjitheve?!

Ke plotėsisht tė drejtė, por edhe unė e theksova mė lartė se pse e mora pėr shembull edhe Irakun, se Amerikėn e udhėheq njė i krisur, rrjedhimisht shpeshtohen krimet!

Luana
17-04-07, 21:13
Jam kurioz ta dij.. ne cilin shekull po jeton ti?

Pershendetje..

Kurioz hmmmmmm a po existojka edhe shekulla tjere ketu ne ket boten e vockel ah , hahaahahhah gjilanas ....

Mos po don me then qe nuk eshte e vertet kjo ....?????

instruktori
17-04-07, 21:36
Shume keq
Jeten nuk ka te drejt me ta marr askush veq ai se ta ka fale.
Te shpresojm qe keto raste te mos perseriten askund ne bote.
Te shpresojm.

ŤħĒмż$ťöĸėľĩ
18-04-07, 02:22
Policia nė shtetin amerikan, Virxhinia, po heton masakrėn e djeshme nė njė universitet, nga e cila gjetėn vdekjen 33 vetė. Zyrtarėt e Universitetit Virginia Tech thotė se personi i armatosur vrau 32 vetė dhe plagosi 15 tė tjerė nė dy pika tė ndryshme tė universitetit, para se tė vriste veten. Dėshmitarėt pėrshkruajnė skena tė tmerrshme kur autori i sulmit qėllonte me breshėri tė pandėrprera nė grupe studentėsh tė fshehur pas bankave. Zyrtarėt nuk e kanė bėrė ende tė ditur identitetin e tij.

Sulmi nė Virxhinia Tech ėshtė incidenti mė i rėndė nė historinė e incidenteve tė dhunshme nė shkolla apo universitete amerikane. Incidenti i fundit mė i pėrgjakshėm ndodhi nė vitin 1966, kur Charles Witman, student nė Austin tė Teksasit, vrau 16 vetė nga njė kullė sahati nė sheshin kryesor tė universitetit.

Ndėrkaq, sot Amerika ėshtė e tronditur dhe po mban zi pas masakrės mė tė rėndė nga njė incident me armė zjarri nė historinė e vendit. Paula Wolfson e Zėrit tė Amerikės sjell hollėsitė mė tė fundit nga Universiteti Virginia Tech, ku janė pėrqėdruar lutjet dhe emocionet e mbarė vendit.

Njė mėngjes i ftohtė pranvere u shndėrrua nė njė skenar makabėr nė mjediset e Universitetit Virginia Tech. Njė person i vetėm hapi fillimisht zjarr nė njė konvikt tė universitetit. Dy orė mė pas, ai filloi tė qėllonte pėrsėri nė njė mjedis mėsimor tė universitetit. Studentėt u larguan nė panik, dhe policia u fut nė territorin e universitetit. Ndėrtesat e universitetit u mbyllėn dhe mbarė vendi ndiqte me zemėr tė ngrirė njoftimet pėr shtimin e numrit tė viktimave.

"Vendi ynė ėshtė i tronditur dhe i pikėlluar nga njoftimi pėr sulmin nė Universitetin Virginia Tech," tha Presidenti Bush duke u bėrė jehonė ndjenjave tė mbarė popullit amerikan pėr sulmin: "Kombi ynė ndan dhimbjen me ata qė kishin njerėz tė dashur nė Virginia Tech. Ne i ruajmė nė zemėr viktimat, do t’i kujtojmė nė lutjet tona dhe i kėrkojmė Zotit tė qetėsojė ata qė sot vuajnė."

Nė mbarė Uashingtonin, nė mjediset e Kongresit, politikanė tė ndarė nė dy anėt e spektrit u bashkuan pėr njė minutė heshtje pėr viktimat, fillimisht nė Senat dhe mė pas nė Dhomėn e Pėrfaqėsuesve. Demokrati mė i lartė nė Senat – Heri Rid – tha se ende ka shumė pyetje qė presin pėrgjigje:

"Ato qė i dimė na kanė pikėlluar dhe na kanė tronditur thellė. Pėr momentin e vetmja gjė qė mund tė bėjmė ėshtė qė secili nga ne tė ofrojė luftjet e tij," tha Senatori demokrat.

Anėtarėt e Kongresit qė pėrfaqėsojnė shtetin e Virginias e ndjenė edhe mė tepėr kėtė tragjedi. Virginia Tech ėshtė universiteti mė i madh nė kėtė shtet me mbi 25 mijė studentė. Qeveria federale i ka ofruar Virgianias ndihmė pėr tė kryer hetimet.
Zyrtarėt e Universitetit Virginia Tech, i cili administrohet nga shteti i Virginias, i kanė dalė nė mbrojtje mėnyrės se si reaguan ndaj situatės. Studentėt janė ankuar se universiteti nuk reagoi me shpejtėsinė e duhur pėr tė dhėnė informacion menjėherė pasi autori ndėrmori sulmin e parė nė konvikt, dhe shtojnė se njė paralajmėrim i shpejtė mund tė kishte parandaluar humbje tė tjera jete.

SoKoLi-i-Maleve
18-04-07, 04:19
32 persona jan te vrar plus veten 33 , dhe jan te plagosur 29 persona ....
me vjen teper keq per ket tragjedi por ne Amerik dhe ne Canada nuk eshte hera e par qe po bejn , per qdo vite ka vrasje te studeneve ,pershkak se vet governmenti i ka fajet , i ben provide me arm qdo te dyten person , kurse ne Amerik ka disa vende qe nese e hap nji account te bankes te japin si shperblim arme ....
pastaj i thejn se ai /ajo ishin psikopat , jo nuk e besoj , pse nuk ishte psikopat te vras veten ai/ajo idiot .

Ne cilin nga shtetet ne USA japin arm si shperblim per hapjen e llogaris bankare?
E nderuar edhe lirija i ka problemet e vehta,,se jo gjithkush din me respektue lirin,por ata sdo me then qe duhet me ju cungue lirin njerzve apo me shendrrua ndoj shtet ne diktatorjal.

ŤħĒмż$ťöĸėľĩ
18-04-07, 15:24
http://islamgjakova.net/Lajmet/prill_07/Namazi_ne_lokal_me_qira_clip_image002_0000.jpg
www.bashkesiaislame.net (http://www.bashkesiaislame.net/)
Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės
Shėrbimi pėr informim
Adresa: rr. “Bajram Kelmendi” nr. 84, 10 000 Prishtinė
tel.& fax: +381 38 224 022; 224 024


Prishtinė, 18 prill 2007

Znj. Tina KAJDANOVA
Shefe e Zyrės sė SHBA-ve nė Kosovė
Prishtinė


Telegramngushėllimi

E nderuara znj. Kajdanova!

Me rastin e ngjarjes sė rėndė tė ndodhur nė Universitetin Virginia Tech, me ē’rast humbėn jetėn 32 studentė dhe shumė tė tjerė u lėnduan, luteni ti pranoni ngushėllimet tona mė tė sinqerta.
Kjo ngjarje e tmerrshme, na ka shqetėsuar pa masė dhe ne ndajmė dhimbjet me tė gjithė familjarėt e viktimave dhe me tėrė popullin amerikan, pėr tė cilėt lutemi qė kėtė ta pėrballojnė me durim. E kuptojmė plotėsisht se sa e rėndė ėshtė kur njė familje e pret qė mė i dashuri i tyre t’iu kthehet i pajisur me mė shumė dituri e me diplomė, e ai iu kthehet nė arkivol.
Ne, gjithashtu, lutemi qė tė tilla akte kriminale mos tė ndodhin askund nė botė e mė sė paku nė vatrat e shkencės dhe diturisė. Duke Ju pėrcjellė edhe njė herė keqardhjen tonė tė thellė, pranoni konsideratėn tonė tė lartė.


Kryetari,
Myftiu, mr. Naim Tėrnava

Peja-Boy
18-04-07, 19:10
Studenti koreanojugor autori i vrasjeve

http://www.bbc.co.uk/f/t.gifhttp://newsimg.bbc.co.uk/media/images/42812000/jpg/_42812241_cho203i.jpg
Cho Seung-Hui u gjet nė njė nga klasat nė mesin e viktimave tė tijPersoni qė vrau tė paktėn 30 vetė nė Virginia Tech nė Shtetet e Bashkuara ėshtė identifikuar.
Ai ėshtė njė 23 vjeēar me origjinė koreanojugore qė studionte nė universitet.
Njė zėdhėnės i policisė, Steve Flaherty, tha se ishte e arsyeshme tė arrije nė pėrfundimin se Cho Seung-Hui, ka vepruar i vetėm nė dy incidentet nė kampus.
Megjithatė ai shtoi se policia ishte duke hetuar nėse studenti kishte vepruar i vetėm.
"Nuk kemi asnjė provė qė tė tregojė se ka patur tė implikuar, nė secilin prej incidenteve, por jemi duke hetuar nėse dikush mund ta ketė ndihmuar Cho nė njė farė mėnyre gjatė planifikimit apo ekzekutimit tė kėsaj qė ndodhi", tha Steve Flaherty.
Viktimat e incidentit tė dytė u gjetėn nė dy klasa dhe nėpėr shkallėt e universitetit.
Tė mbijetuarit thanė se studenti i armatosur u soll me shumė qetėsi nė kampus dhe mbylli dyert me qėllim qė studentėt tė mos largoheshin.
Presidenti Bush, qė do tė vizitojė kampusin pėr tė marrė pjesė nė shėrbimin pėrkujtimor, ka urdhėruar qė flamujt tė valviten deri nė gjysėm shtize nė shenjė respekti pėr viktimat.

Amina
18-04-07, 21:54
Ne nje shtyp shqipetar shkruhej se at e la shoqja e tij dhe per kete arsye kishte vare aq shume njerez!

Peja-Boy
19-04-07, 13:16
Ne nje shtyp shqipetar shkruhej se at e la shoqja e tij dhe per kete arsye kishte vare aq shume njerez!

E vertet eshte ashtu si kan shkruar, se edhe shtypi Austriak thot Te njejten gje , qe ka Vrar te Dashuren, nje shoqe te saj edhe mbas Dy ore ka filluar te vras te tjeret !!

Peja-Boy
20-04-07, 13:08
Shume arsye qe kan quar kete person ne ate drejtimin e Masakres ne Virgina!!
Mediat dhe Shtypi thon se ky person ka planifikuar Koh me pare kete atentat, ku dhe ka lajmruar te gjith Shtetroret ne Virginia, nga Kryetari e zevendesa etj.
Siq thuhet ka ber Planin koh me pare, ka ber Foto dhe Video para se ta bej Krimin , dhe i ka derguar me post ne Adresen e NBC, afro 43 Foto dhe 27 video !!!


http://www.youtube.com/watch?v=wIECu5NuMW0


http://www.youtube.com/watch?v=JyyqNsP0UN4


http://www.youtube.com/watch?v=AHq4A44fUsI

http://www.youtube.com/watch?v=yNl37hfVhbk

lenna
20-04-07, 22:50
gjate kohes ndermjet dy te shtenave (1 her :dy persona te vrare; heren e dyte: 30 te tjer)..vrasesi ka derguar me post video,foto te tij me arme ne dore dhe shkrime tek televizioni amerikan NBC..

arsyjen per kete masaker studenti 23 vjecar e deklaron ne video: e ka bere kete per te ispiruar gjeneraten e te pambrojturve, si akt kunder pasurimit te njerzve,kunder urrejtjes(ndjenje te cilin e ka ndier ky ne mesin e studentave tjere;ndjenje e cila ka shkatrruar shpirtin e tij),gjithashtu ka nxjerr veten si martir duke then qe fale juve un esht dashur te vdes si Jesus Christus.

gjithashtu thot ne video: se keni pasur 100 milard shanse dhe menyra per ta parandaluar kete krim..

sipas informatave te mediave amerikane vrasesi ka qen ne dhjetor ne nje klinik psikiatrike ..

shkaku pse gjerat e postuara kane arritur me vone (te merkuren) tek NBC esht sepse esht adresuar gabimisht..

Zoti na ruajt!

Albanian eX|PerT
23-04-07, 01:28
Per kete terrorist e vrases e kriminel, Gazeta Shekulli nga Shqiperija shkruan:

Vrasėsi, Cho Seung-Hui, paraqitet duke drejtuar pistoletat ndaj kameras. Ai dėnon hedonizmin dhe krishtėrimin. Studenti vrau 32 persona nė qytetin e studentit tė njė universiteti amerikan kėtė javė. Cho Seung-Hui, mbasi vrau dy persona, dergoi nje video televizionit NBC ku shprehej : " Nuk duhet te perfundonte keshtu, cdo gje mund te evitohej. Vendimi ishte i juaji, ju i keni duart te perlyera plot me gjak".

Disa foto te vrasesit:

http://www.shekulli.com.al/tpllib/img.php?im=2007/4/img_229_8204_464.jpg&w=420&h=300

http://www.shekulli.com.al/tpllib/img.php?im=2007/4/img_229_8204_465.jpg&w=420&h=300

http://www.shekulli.com.al/tpllib/img.php?im=2007/4/img_229_8204_466.jpg&w=420&h=300

http://www.shekulli.com.al/tpllib/img.php?im=2007/4/img_229_8204_469.jpg&w=420&h=300

RiannA
14-05-07, 13:52
Keto pun ndodhin kur dikujt i hyp gjaku ntru edhe e hup kontrollen mbi vetveten edhe hin ntripa.

nAmerik esht problemi se neper shkolla dhe universitete esht pika e par per te gjith se si me kon ma i famshem dhe ma i preferum ne at vend. Edhe kshtu se jan disa te cillet mbesin anaesh edhe askush nuk i vren ose jan te shtypur nga at tjert. Edhe dikur tranohen. Keq valla! Shum her kam mendu se si mund te zgjidhet ky problem, deri tani nuk kam ardh ne fund...

ju pershendes