PDA

View Full Version : Pse janė hebrenjtė kaq tė fuqishėm?


Murgesha
21-04-07, 01:33
Pse janė hebrenjtė kaq tė fuqishėm
Nga: Farrukh Saleem
Nė botė ka vetėm 14 milion hebrenj. 7 milion nė Amerikė, pesė milion nė Azi, dy milion nė Evropė dhe 100000 nė Afrikė. Pėr ēdo hebre nė botė ka 100 musliman. Pėrsėri hebrenjtė janė qindra herė mė tė fortė se muslimanėt tė gjithė sė bashku. A keni pyetur ndonjėherė veten pse?

Albert Einstein, shkencėtari mė me ndikim i tė gjitha kohėve dhe “personi i shekullit” nė revistėn TIME ishte hebre. Sigmund Frojd – idi, ego, superego – baba i psikanalizės ishte hebre. I tillė ishte edhe Karl Marksi, Paul Samuelsoni dhe Milton Friedman.

Kėtu janė disa hebrenj kontributi intelektual i tė cilėve ka pasuruar mbarė njerėzimin: Benjamin Rubin i dha njerėzimit gjilpėrėn e vaksinės. Jonas Salk i pari e zhvilloi polio vaksinėn. Alert Sabin zhvilloi dhe e pėrsosi “polio vaksinėn e gjallė”. Gertrude Elion na e dha neve barin pėr luftimin e leukemisė. Baruch Blumberg zhvilloi vaksinėn pėr hepatit B. Paul Ehrich zbuloi tretmanin pėr sifiliz (sėmundje qė bartet seksualisht). Elie Metchinkoff fitoi ēmimin nobėl nė sėmundjet infektuese.

Bernard Katz fitoi ēmimin nobėl nė “transmetim neuromuskular”. Andrew Schally fitoi ēmimin nobėl nė endoricrologji (ērregullime nė sistemin endokrin; diabetet, hyperthiordisma). Araon Beck founded Congnitive Therapy (psikoterapi pėr trajtimin e qrregullimeve mentale, depresionin dhe fobitė). George Pincus zhvilloi hapin e parė oral kontraceptiv. Gorge Wald fitoi ēmimin nobėl pėr pėrparimin e njohurive tonė pėr syrin e njeriut. Stanley Cohen fitoi ēmimin nobel nė embriologji (studim tė embrioneve dhe zhvillimit tė tyre). Willem Kolff erdhi me makinėn pėr dializėn e veshkave.

Gjatė 105 viteve tė fundit, 14 milion hebrenj kanė fituar 15 dyzina tė qmimeve nobel pėrderisa vetėm 3 ēmime nobel janė fituar nga 1.4 milard mysliman (tjera pos ēmime tė paqes)

Pse janė hebrenjtė kaq tė fuqishėm? Stanley Mezor shpiku ēipin e parė mikro-mikroprocesor. Leo Szilard zhvilloi i pari reaktorin zingjiror nuklearė. Peter Schultz, kabllon fibėr optike; Charles Adler, semaforėt; Emile Berliner mikrofonin e telefonit dhe Charles Ginsburg, video rekorderin.

Financierėt e famshėm tė botės sė biznesit tė cilėt janė me besim hebre janė Ralph Lauren (Polo), Levis Strauss (Levi's Jeans), Howard Schultz (Starbuck's), Sergey Brin (Google), Michael Dell (Dell Computers), Larry Ellison (Oracle), Donna Karan (DKNY), Irv Robbins (Baskins & Robbins) and Bill Rosenberg (Dunkin Donuts).

Richard Levin president i “Yale University” ėshtė hebre. Tė tillė janė edhe Henry Kissinger (sekretari i shtetit tė SHBA), Alan Greenspan (fed chairman under Reagan, Bush, Clinton and Bush), Joseph Lieberman, Madeleine Albright (sekretare i shtetit tė SHBA), Casper Weinberger (sekretar i mbrojtjes tė SHBA), Maxim Litvinov (Minister i jashtėm i BRSS), David Marshal (Singapore's first chief minister), Issac Isaacs (guvernator gjeneral i Australisė), Benjamin Disraeli (burrėshteti i Anglisė dhe autor), Yevgeny Primakov (Kryeministėr i Rusisė), Barry Goldwater, Jorge Sampaio (president i Portugalisė), John Deutsch (drejtor i CIA), Herb Gray (zėvendės kryeministėr i Kanadasė), Pierre Mendes (Kryeministėr i Framcės), Michael Howard (sekretar i vendit nė UK), Bruno Kreisky (Kancelar i Austrisė) dhe Robert Rubin (Ministėr i financave nė Amerikė).

Nė media hebrenjtė e famshėm janė Wolf Blitzer (CNN), Barbara Walters (ABC News), Eugene Meyer (Washington Post), Henry Grunwald (editor-in-chief Time), Katherine Graham (botuesi i “The Washington Post”), Joseph Lelyyeld (editor ekzekutiv, The New York Times), dhe Max Frankel (New York Times).

A mund ta pėrmendi njeriun mė tė mėshirshėm dhe filantrop nė botė? Emrin e ka George Soros, njė hebre i cili deri mė tani ka dhuruar 4 miliard dollarė tė cilat janė shkuar si ndihma universiteteve dhe shkencėtarėve nga mbarė bota. Gorge Sorosi i dytė ėshtė Walter Annenberg, njė hebre tjetėr, i cili ka ndėrtuar qindra libraria duke dhuruar shumė e cila e kalon vlerėn 2 miliard dollarė.

Nė garat olimpike, Mark Spitz vendosi njė rekord duke fituar 7 medalje tė arta. Lenny Krayzelburg ėshtė tri herė fitues i medaljes sė artė. Spitz, Krayzelburg dhe Boris Becker tė dy janė hebrenj.

A e dini se Harrison Ford, George Burns, Tony Curtis, Charles Bronson, Sandra Bullock, Billy Crystal, Woody Allen, Paul Newman, Peter Sellers, Dustin Hoffman, Michael Douglas, Ben Kingsley, Kirk Douglas, Goldie Hawn, Cary Grant, William Shatner, Jerry Lewis and Peter Falk tė gjithė janė hebrenj? Dhe si ēėshtje faktike: vet Holliwudi ėshtė themeluar nga hebrenjt. Prej drejtorėve dhe producentėve, Steven Spielberg, Mel Brooks, Oliver Stone, Aaron Spelling (Beverly Hills 90210), Neil Simon (The Odd Couple), Andrew Vaina (Rambo 1/2/3), Michael Man (Starsky and Hutch), Milos Forman (One flew over the Cuckoo's Nest), Douglas Fairbanks (The thief of Baghdad) and Ivan Reitman (Ghostbusters) tė gjithė janė hebrenj.

Tė jemi tė sinqertė, Uashington ėshtė kryeqyteti i cili ėshtė thelbi, dhe nė Uashington lobi i cili ėshtė thelbi ėshtė The American Israel Public Affairs Committee, ose AIPAC. Uashnigtoni e dinė se nėse kryeministri Ehud Olmert e zbulon se toka ėshtė e rrafshėt, AIPAC do ta bėjė kongresin e 109-tė nxjerrė njė vendim pėr tė uruar Olmertin pėr zbulimin e tij.

William James Sidis, me intelegjencė 250-300, ėshtė njeriu mė inteligjent qė ka ekzistuar. Qėlloja ēfarė feje ka pas dhe kujt i ka takuar.

Pyetje:
Pra, pse janė hebrenjtė kaq tė fuqishėm?
Pėrgjigja: Edukimi.

Murgesha
21-04-07, 01:34
Pse janė muslimanėt kaq tė pafuqishėm ?

Llogaritet tė jenė 1,476,233,470 muslimanė nė fytyrėn e tokės: njė miliard janė nė Azi, 400 milion nė Afrikė, 44 milion nė Evropė dhe 6 milion nė Amerikė. Ēdo i pesti banorė i tokės ėshtė mysliman; pėr ēdo hindu janė dy mysliman; pėr ēdo budist janė dy muslimanė dhe pėr ēdo hebre janė 100 muslimanė. A e keni pyetur ndonjėherė veten pse muslimanėt janė kaq tė pafuqishėm?

Ja pse: Organizata Konferenca Islamike (OIC) ka 57 vende anėtare dhe tė gjitha sė bashku i kanė rreth 500 universitete; njė universitet pėr ēdo tre milion muslimanė. Shtetet e bashkuara kanė 5,758 universitete ndėrsa India ka 8,407 universitete. Mė 2004 universiteti “Shangai Jaio Tong” pėrmblodhi njė ‘Radhitje akademike e universiteteve botėrore’ dhe intriguese, asnjė nga unverzitetet e shteteve me shumicė myslimane nuk ishte nė toplistėn e 500 universiteteve.

Sipas tė dhėnave tė mbledhura nga UNDP, joanalfabetizimi nė botėn krishtere qėndron afėr 90 % dhe 15 shtete me shumice krishtere kanė shkalllėn e joanalfabetizmit 100 %. Pėr kontrast tė madh, njė shtet me shumicė muslimanė ka njė shkallė tė joanalfabetizmit 40 % dhe nuk ka shtet me shumice myslimane qė ka shkallėn e joanalfabetizmit 100 %. Afėrsisht 98 % e joanalfabetėve nė botėn krishtere kanė tė kryer shkollėn fillore, pėrderisa mė pak se 50 % e joanalfabetėve nė botėn islame kanė kryer shkollėn fillore.

Vendet me shumicė islame kanė 230 shkencėtarė nė njė milion muslimanė. SHBA ka 4000 shkencėtarė nė njė milion banorė dhe Japonia ka 5000 shkencėtarė nė njė milion banorė. Nė tėrė botėn arabe numri total i kėrkuesve me kohė tė plotė ėshtė 35,000 dhe ka vetėm 50 teknikė nė njė milion arab (nė botėn krishtere ka deri 1000 teknikė nė njė milion banorė). Pėr mė shumė, bota islame shpenzon vetėm 0.2 % pėr GDP e sajė nė kėrkime dhe zhvillim, pėrderisa bota krishtere shpenzon rreth 5 % pėr GDP.

Konkluzė: bota islame ka dėshtuar nė aftėsinė pėr tė prodhoj dituri.

Gazetat ditore pėr 1000 njerėz dhe numri i titujve te librave pėr 1,000,000 janė dy indikatorė me rėndėsi se si ėshtė duke u shpėrndarė dituria nė njė shoqėri. Nė Pakistan ka 23 gazeta ditore pėr 1000 njerėz ndėrsa nė Singapor kjo shkallė ėshtė 360. nė UK numri i titujve te librave pėr njė milion njerėz ėshtė 2000 ndėrsa e njėjta nė Egjipt ėshtė 20.

Konkluza: bota islame po dėshton nė pėrhapjen e diturisė.

Eksporti i produkteve tė teknologjisė se lartė si pėrqindje e eksportit total ėshtė njė tregues i mirė i zbatimit tė diturisė.

Eksportimi i produkteve tė teknologjisė sė lartė si pėrqindje ndaj eksportimit tė pėrgjithshėm nė pakistan ėshtė 1 %. E njėjta pėr Arabinė saudite ėshtė 0.3 %; Kuvajti, Maroku dhe Algjeria kanė pėrqindjen 0.3 % pėrderisa Singapori e ka 58 %.

Konkluza: bota islame po dėshton nė zbatimin e diturisė.

Pse janė muslimanėt kaq tė pafuqishėm? Pėr shkak se nuk janė duke prodhuar dituri. Pse janė muslimanėt kaq tė pafuqishėm? Sepse ne nuk po e shpėrndajmė diturinė.

Pse janė muslimanėt tė pafuqishėm? Sepse ne nuk po e zbatojmė diturinė dhe ardhmėria i takon shoqėrisė qė bazohet nė dituri.

Interesant, vjetori i bashkuar i GDP tė 57 shteteve tė organizatės islamike ėshtė nėn 2 bilion dollarė. Amerika e vetėm prodhon mallra dhe shėrbime 12 bilion dollar; Kina 8 bilion, japonia 3.8 bilion dhe Gjermania 2.4 bilion (duke blerė lėndėn e parė pėr rrymė).

Arabia saudite e pasur me naftė, UAE (Emiratet) Kuvajti dhe Katari sė bashku prodhojnė mallra dhe shėrbime (shumica naftė) nė vlerė 500 $ milard; Spanja vetėm prodhon mallra dhe shėrbime nė vlerė mbi 1 trilion dollarė, Polonia katolike 489 miliard dollarė dhe Tailanda Budiste 545 milard (GDP e muslimanve nė raport mė GDP-nė botėrore ėshtė nė rėnje tė shpejtė).

Pra, pse janė muslimanėt kaq tė pafuqishėm ?
Pėrgjigjja: Mungesa e edukimit.

Autori ėshtė kolumnist i pavarur nga Islamabadi.
pėrktheu: Bashkim Shala

Murgesha
21-04-07, 01:36
Pėrshėndetje pėr tė gjithė qė do e lexoni kėtė temė.
Para se tja nisni ofendimet apo mosmiratimet pėr kėtė shkrim ndaj meje luteni tė e lexoni artikullin deri nė fund.

Murgesha!

nait
21-04-07, 08:00
Dallimi mes hebrenjeve dhe shqiptareve eshte se hebrenjt jan si milingonat te gjithe punojn se bashku per te e arrit nje qellim te caktuar ndersa shqiptaret jan si shqiponjat kan deshir te jen te vetem ne nje qellim

Preshevar
21-04-07, 09:30
Nje korigjim te vogel.. nuk jan 14 milion hebrej nė botė... por 350 million.

Albanian
21-04-07, 11:57
Pergjigje pytjes: Pse janė hebrenjtė kaq tė fuqishėm? (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=995880#post995880)

Sepse e kan Djallin Menaxher, Sponzor, Mbeshtetes etj...

SoKoLi-i-Maleve
21-04-07, 18:43
Pergjigje pytjes: Pse janė hebrenjtė kaq tė fuqishėm? (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=995880#post995880)

Sepse e kan Djallin Menaxher, Sponzor, Mbeshtetes etj...


Sepse jan populli i zgjedhur nga Zoti,dhe jan te edukuar . Gjergj Fishta thot' Kijau inadin por foljau hakun'

4peace
21-04-07, 19:39
*
Pershendetje

E paska thene edhe dikush tjeter, keshtuqe edhe une po e them ngjashem me te:
Me te aftit jipja doren.

Eshte e vertete se jane nje lloj populli te zgjedhur, por jo ne ate kuptimin sic kane deshire ata e as ne kuptimin sic deshirojne simpatizantet apo urrjetesit e tyre. ( E kerkova ne arkiv definicionin me te sakte te gjithe kesaj, por pa sukses. Kur ta gjej do ta postoj).

Mirepo, edhe urrjetjen e meritojne. Jo per inati pse jane me te afte por per shkak te karakterit te tyre si komb. Cfare eshte karakteri i tyre - do sa sjell se shpejti nje artikull (nga viti 1945, i vjeter por shume i sakte).

Dikush paska thene se jane 350 milione. S'eshte e vertete! Artikullshkruesi e ka ngaterruar perkatesine fetare me ate kombetare.

luckyman
21-04-07, 21:15
Mos te ishin Hebrenjet Kosovaret ende do te ishin neper kampe Shqipri,Maqedoni,Mal i zi.

SoKoLi-i-Maleve
22-04-07, 01:58
Mos te ishin Hebrenjet Kosovaret ende do te ishin neper kampe Shqipri,Maqedoni,Mal i zi.

Shqiptaret kan shum virtyte pozitive,si nderin,burrnin dhe mikepritjen,por nji pjes e madhe mjerisht kan edhe vese negative,shum shpejt i harrojn te mirat, dhe miqet e dhunusve ,okupusve dhe anmiqeve ju thurin lavde dhe permallen per ndamjen nga ata.
Hebrejt e Amerikes kan ndihmue shum ne krijimin e opinionit per shpetimin e Shqiptarve( Kosovarve) nga gjenosidi serb.

Gentiani
22-04-07, 03:17
Nga: Farrukh Saleem

A e dini se Harrison Ford, George Burns, Tony Curtis, Charles Bronson, Sandra Bullock, Billy Crystal, Woody Allen, Paul Newman, Peter Sellers, Dustin Hoffman, Michael Douglas, Ben Kingsley, Kirk Douglas, Goldie Hawn, Cary Grant, William Shatner, Jerry Lewis and Peter Falk tė gjithė janė hebrenj? Dhe si ēėshtje faktike: vet Holliwudi ėshtė themeluar nga hebrenjt. Prej drejtorėve dhe producentėve, Steven Spielberg, Mel Brooks, Oliver Stone, Aaron Spelling (Beverly Hills 90210), Neil Simon (The Odd Couple), Andrew Vaina (Rambo 1/2/3), Michael Man (Starsky and Hutch), Milos Forman (One flew over the Cuckoo's Nest), Douglas Fairbanks (The thief of Baghdad) and Ivan Reitman (Ghostbusters) tė gjithė janė hebrenj.Kėsaj radhe lidhur me temėn qė lexova mė ra tė ndalem tek rasti i Sandra Bullock dhe tė tė shkruaj qė Farruku i Salemit ja paska futur pikė sė koti, sepse:
http://www.silkhouse.co.uk/tytv/images/childstars/actors/sandra_bullock.jpgSandra Bullock
Born Washington DC on July 26th 1964
Sandra is half Albanian, half German. Her mother was a well known opera singer so when Sandra was young, she and her sister would regularly travel to Europe with their mother when she was performing. Sandra always seemed to fit in at school and was even voted "Most Likely To Brighten Up Your Day".

http://www.silkhouse.co.uk/tytv/html/childstars/actors.shtm

taxisti
22-04-07, 09:09
Mos te ishin Hebrenjet Kosovaret ende do te ishin neper kampe Shqipri,Maqedoni,Mal i zi.

Prej kujt na kane shpetuar hebrenjete neve prej te krishterve a .
Nime te fort te qenkan kta jahudi ,i kane ba edhe te krishteret qe te besojne ne ēfrado lloj prrale.

taxisti
22-04-07, 09:26
Shqiptaret kan shum virtyte pozitive,si nderin,burrnin dhe mikepritjen,por nji pjes e madhe mjerisht kan edhe vese negative,shum shpejt i harrojn te mirat, dhe miqet e dhunusve ,okupusve dhe anmiqeve ju thurin lavde dhe permallen per ndamjen nga ata.
Hebrejt e Amerikes kan ndihmue shum ne krijimin e opinionit per shpetimin e Shqiptarve( Kosovarve) nga gjenosidi serb.

Mre o sokol ne shqiptaret paskum disa gjera negative po kta hebrenjet a kane gjera negative.
Po ēfare populli i zgjedhur jane kta se po hiēni nga politika e tyre.

Kta kane para se shkojne e bejne tollovi ne shtetet afrikane mandej shkojne jau blejne diamantat dhe arin per disa dollare se afrikanet skane ēka me henger.

Keta diamanta dhe ari jau shesin perndimorve dhe fitojne miliarda ,kto gjera ibejne "popull i zgjedhur".

Ma se fundmi po me vjen mire se edhe me te krishter luajne hajgare kta jahudi .
I kercenojne edhe krishteret se do te tregojne disa gjera qe sdo tju vjen mire te ndegjojne kishat e krishtera.

Bash popull i zgjedhur.

Ne qofte se e keni pare filmin Lord of The Rings do te kuptoni kur Gandalfi ju thote mos e vritni ate Smigel se edhe ky do ta luaj nje rol te vetin ne jeten e tyre.

Ma ne fund ishte ky Smigel qe e shkaterroi unazen nga deshira per ta pervetesuar per vehte.Pra Smigel rra ne zjarr duke u munduar ta merte unazen qe kishte fuqi te madhe.

Edhe une njejt besoj se edhe ky "popull i zgjedhur" do ta luaj rolin e vete ne historine e botes .
Ndoshta nevojiten ksi njerez ne te ardhmen kur te kercnoset ndonje rrezik nga kinezet apo indianet e indise.Kta jane shume te mire me shku me ja ba torllobuq punet e atyre shteteve.

4peace
22-04-07, 15:02
*Pėrshėndetje nga unė

Meqenėse premtova, megjithėse me doli mė gjat, prapseprap vendosa ta realizoj premtimin e dhėnė. Unė jam i bindur thellė qė shkrimi i mėposhtėm (qė do ta postoj pjesė-pjesė) nuk ka vend pėr ndonjė kritikė, meqė nuk ekzistojnė ende njerėz tė tillė. Kėtu bėj pjesė edhe unė.

Gjithė kėtė mundi po e bėj vetėm pėr hirė tė sė vėrtetės dhe informimit tė drejtė.

Ju falėnderoj paraprakisht pėr mirėkuptim!Pakicat

Ekzistojnė pakica (minoritete) si kombėtare ashtu edhe ndėrkombtare. Nė kornizat ndėrkombėtare kemi majoritete tė forta – tre tė mėdhenjtė, katėr tė mėdhenjtė apo pesė tė mėdhenjtė si edhe kombe tė shumėnumėrta tė vogla, tė cilat pretendojnė tė drejta dhe vota tė njėjta. Tė vegjlit iu frikėsohen mė tė fortėve dhe aftėsisė sė tyre pėr ta imponuar vullnetin e vet…ata janė tė paaftė pėr t’ia dalė qėllimit tė vet apo pėr t’i thkesuar dėshirat e veta, meqenėse ushtarakisht janė tė dobėt e politikisht tė paralizuar. Sot nė botė i kemi tre kombe tė mėdha e me shumė ndikim sikur qė ėshtė Rusia, Commonwealthi Britanik dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe, pėrveē kėsaj edhe kombe si Franca e Spanja qė kanė ndikim tė dorės sė dytė por qė nuk janė aspak tė kėnaqur me kėtė. Mė nė fund kemi shumė kombe tė vogla qė ēojnė jetė vetjake dhe posedojnė civilizim e kulturė vetjake. Tė gjithė pa dallim janė tė shenjuar nga fryma e nacionalizmit dhe vendosmėrisė pėr t’iu mbajtur me ēdo ēmim asaj qė iu takon apo qė iu ka takaur ndonjėherė mė parė. Tė gjithė kėta kanė tė kaluar historike dhe traditat e tyre lokale, tė cilat e pėrcaktojnė tė menduarit e tyre; tė gjithė posedojnė me kulturė pak a shumė tė zhvilluar dhe tė gjithė janė tė lidhur pėr atė tė cilin e qujmė civilizim modern. Ky ėshtė civilizim i cili momentalisht mbėshtetet krejtėsisht nė bazėn materiale, tė cilės nė rend tė parė nuk i ka shkuar pėrdore pėr t’ia pėrēuar njeriut ndjenjėn e vlerave tė vėrteta – pėr ato vlera qė vetėm e lidhin njerėzimin…
Tė gjitha kėto kombe, qofshin tė vogla apo tė medha, kanė vujatur tmerrėsisht gjat viteve tė luftės (1914 – 1945) dhe janė tė gjykuar pėr vuajtje edhe pėr vitet e parat ė pasluftės nėn rregullimin e ri. Disa kanė vuajtur mė shumė se tė tjerėt dhe tani e kanė rastin pėr ta demonstruar dėlirėsinė (shpirtėrore) si rezultat i kėsaj (vuajtjeje), nėse duan ta bėjnė kėtė. Gjat kohės sė luftės disa e kanė zgjedhur udhėn mė tė lehtė dhe kanė hequr dorė nga mbajtja e anės (animi), me ē’gjė iu ka shpėtuar njė rast i madh shpirtėror, i cili mbėshtetet nė parimin e ndarjes sė tė mirave; mėsimet (qė dalin) nga vujatja kėta do tė jenė tė detyruar t’i mėsojnė nė mėnyrė tjetėr e mė tė ngadalshme; disa vende tė hemisferės perėndimore nuk kanė vujatur nė mėnyrė akute, sepse territoret e tyre kanė qenė tė kursyera (nga dėmet e luftės) dhe popullsia civile mund tė jetonte nė mėnyrė komode, tė lehtė e pa probleme tė veēanta; edhe kėtyre iu ka shpėtuar diēka (pa e provuar), kurse edhe kėta do ta mėsojnė leksionin e madh njerėzor tė identifikimit dhe tė mos qenit tė veēuar.

Tė mėdhenjtė e tė vegjėlit sot qėndrojnė para njė botet ė re; tė mėdhenjtė e tė vegjėlit nė ditėt e sotme e kanė humbur besimin ndaj metodave tė vjetra dhe janė shumė pak syresh qė me tė vėrtetė kanė mall pėr rimėkėmbjen e rregullit tė vjetėr. Tė gjitha kombet, tė vogla e tė mėdha, kėrkojnė tė pėrfotojnė sa mė shumė pėr vehte nė fushėn diplomatike, politike e ekonomike; mosbesimi (i ndėrsjellė) dhe kritika janė tejet tė pėrhapura; nuk ekziston ndjenjė e vėrtetė sigurie, para sė gjithash nė mesin e minoriteteve (pakicave)…

…Nė ēdo vend ėshtė sėrish duke ngre krye koka e shėmtuar e mėkatit tė madh tė separatizmit. Minoritetet po e marrin epėrsinė dhe po shpėrdorohen. Ēarjet mund t’i hasėsh kudo. Partitė po kėrkojnė vesh dhe simpatizantė. Grupet religjioze po pėrhapin pėrēarje dhe po mundohen ta shtojnė numrin e anėtarėve tė vet nė llogari tė tjerėve. Tė pasurit po bashkohen me qėllim qė ta marrin sėrish kontrollin mbi financat e botės. Tirania e politikės egoiste po e kaplon si kapitalin ashtu edhe sindikatat.
Kjo ėshtė pamje e vėrtetė dhe tragjike. (Ky libėr ėshtė shkruar mė 1947). Mirėpo, pėr fat tė mirė, kjo nuk ėshtė e vetmja (pamje). Ekziston edhe njė tjetėr, kurse vėshtrimi i kėsaj pamjeje tjetėr transmeton shpresė tė madhe dhe besim nė Planin Hyjnor dhe bukurinė e qenies njerėzore. Gjithandej nė botė ka njerėz qė kanė para syve tė vet njė vizion mė tė mirė pėr njė botė mė tė mirė, qė mendojnė, flasin e planifikojnė nė kuptim tė njerėzimit dhe se e kanė tė qartė se tė gjithė anėtarėt e grupeve tė ndryshme nga politika, religjioni, arsimi e punėtoria janė njerėz, dhe nė esencė, megjithėse ndoshta tė pavetėdijshėm pėr ketė, vėllezėr. Ata e shohin botėn si njė tėrėsi dhe mundohen pėr njė bashkim qė ėshtė i pashmangshėm; ata i njohin problemet e kombeve tė mėdha e tė vogla dhe pozitėn e vėshtirė, nė tė cilėn gjinden minoritetet. Ata e dijnė se pėrdorimi i dhunės pjell pasoja qė (duke u nisur nga ēmimi shumė i lartė) nuk arrijnė rezultate tė duhura e, pėrveē kėsaj janė shumė afatshkurtėra. Ata e dijnė se shpresa e vetme e vėrtetė ėshtė mendimi i kthjelluar publik, kurse kjo duhet tė jet rezultat i metodave tė arsyeshme emancipuese dhe propagandės sė drejtė e kompetente.
Pėr shkaqe tė kuptueshme nuk ėshtė e mundur pėr t’i hyrė nė detaje historisė sė tė gjitha minoriteteve veē e veē nė gjithė arenėn ndėrkombėtare, si p.sh. pėr pėrpjeket e kombeve tė vogla pėr tė qenė tė njohur (pranuar) pėr atė qė (me tė drejtė apo pa tė drejtė) e mbajnė si pretendim tė vetin. Do tė zgjaste me vite tė tėra pėr ta shkruar historinė e kombeve tė vogla dhe edhe disa vite mė shumė pėr t’I lexuar ato. Kjo do tė kishte qenė historia e njerėzimit. Prandja dhe do ta thjeshtėsojmė kėtė…

Problemet e dy minoriteteve nxisin shumė vėmendje nė opinionin publik. Kur tė mund tė zgjidheshin kėto probleme, kjo do tė kishte qenė njė hap shumė i madh pėrpara nė drejtim tė kuptimit tė ndėrsjellė nė botė. Fjala ėshtė pėr:


1. Problemi i hebrenjėve. Hebrenjtė krijojnė minoritet ndėrkombėtar qė ėshtė shumė agresiv dhe ėshtė jashtėzakonisht i zėshėm. Nė kėtė e sipėr kėta paraqesin njė minoritet pothuajse nė ēdo komb. Pėr kėtė arsye problemi i tyre ėshtė i veēantė.


vazhdon...


***

Dardani_K1
22-04-07, 18:27
Pershendetje,

Sedi se qka dreqin keni disa ketu qe jeni que aras e po i shani e kritikoni Jahudit pse po e beni kete kure mire e dime se neve shqipetareve asgja te keqe snak kane ba pastaj po mos te ishte Lobi i Jahudive ne Amerik dhe ndikimi i tyre sode shume nga ju as qe ishit kanen ne Kosove ty dalen ne Korzo e as ne internet Kafe por fale Lobit Jahudi qe na mbeshteten dhe qe e kishin pasun edhe si amanet nga gjysherit e tyre ata e perdoren ndikimin e tyre dhe u ngriten aeroplanet Amerikan dhe Bombarduan.
Mos harroni se Madllejn Ollbrajt ashte Jahudike pastaj Vesli Kllark ashte Jahudi i cili nga Inati pse hyri ushtria Ruse ne Aeroport te prishtines nga Inati pat me ju kallen Luft e mos i harroni te mirat o Burra Shqipetar,se sa per Arabet na kish hanger dreqi syte si kishim qelen,se Arabet jane tregue se ma shume i kane perkrahen Serbet se Shqipetaret.

luckyman
22-04-07, 20:10
Prej kujt na kane shpetuar hebrenjete neve prej te krishterve a .
Nime te fort te qenkan kta jahudi ,i kane ba edhe te krishteret qe te besojne ne ēfrado lloj prrale.Po te isha i krishtér do té isha i mburr("jo sa i perket fesé"),por nuk me kishte ardhur turp ti tregoja dikujt historin e Shqiptarve e sidomos pas vdekjes se Skenderbeut.

Albanian eX|PerT
23-04-07, 00:44
"Qellimi justifikon mjetin" ky eshte sllogani i hebrenjeve, pra keta kane nje qellim, e qe per te arritur tek ai qellim e arsyetojne cdo veprim, pra e arsyetojne edhe mbytjen e mbi nje mije femijeve vetem ne Palestine prej viti 2001, gjithashtu justifikojne krimin e g jenocidinin vetem e vetem vellaun e tyre te mos e lene pa pasuri. Pra keta jane ata qe per te te marrur nje lek, -nese e ka qellim- edhe te mbyt e te masakron!

S'po kam deshire te jem keshtu i fuqishem duke qene kriminel... karakteri i njeriu vishet me moral, sinqeritetet, dhe ndergjegje te forte, kete e perseris shpesh!

Marco
23-04-07, 13:08
a hale kokan kto temat me mualife a ..

arton bala
23-04-07, 18:04
Personalisht kam simpati te vecante per hebrejte. Njoh edhe personalisht disa, por nuk eshte kjo arsyeja. Mendimin tim per kete popull dhe historine e tij e bazoj ne informacionet ne shoqerine gjermane ku jam shkolluar. Ketu kam mesuar se nje numer i madh i shkenctareve, poeteve, filozofeve, si dhe “dijetareve” tjere, te cilet bota i njeh si “gjermanet e shkathtź”, jane me prejardhje hebreje. Vleresoj (dhe me kete vleresim i bashkangjitem nje profesori tim) se kjo begati intelektuale e tyre ka qene arsyeja e perndjekjes se tyre ne shume shoqeri (p.sh. gjate Luftes se Dyte Boterore). Mendimi negativ ndaj hebrejeve ne pergjithesi per mua eshte nje shprehje zilie.

Se si eshte e mundur kjo begati, kisha deshiruar ta kuptoj saktesisht, por sigurisht qe edhe pergjigja ime mbetet vetem nje tentim per spjegim, i cili nuk eshte me pak kontroverz sesa mendimet e shprehura me larte apo ne vijim.

Pasurine me te madhe ne kulturen hebreje e shoh tek “roli” qe ky popull i percakon vetit simbas syve e Zotit (simbas religjionit te tyre). Pra keta edukohen me bindjen qe jane “popull i zgjedhur” prej Zotit. Kjo zgjedhje e Zotit eshte njekohesisht urdher apo obligim i tyre ndaj tij. Ky lloj botekuptimi e mban individin hebrej ne “garime” permanente, por (per dallim me popuj tjere) me urdher dhe pergjegjesi transcendentale apo hyjnore. Edukimi i tille sjelle vetebesim shembullor, te ben te shohesh veten si nje pjese te vecante te botes. Si i tille, sigurisht mund te respektosh te gjitha kombet dhe religjionet tjera, por dashurine dhe pergjegjesine ndaj kombit te vet e ke te rezervuar apo urdheruar nga Zoti. Ne kete menyre qendron permbi cdo influencim te pamireseardhur nga jashte, qofte ky religjioz apo ideologjik.

Poashtu karakteristike dhe fascinuese per mua eshte shkalla e larte e arsimimit te tyre si dhe definimi i perkatesise ne kombin hebrej: nese e ke nenen hebreje, je edhe vet i tille (nuk mjafton te jete “vetem” i ati hebrej). Pra nena si monopoliste e edukimit apo bartese e vlerave shoqerore si porte hyrese ne kombin hebrej.

budo785
23-04-07, 19:40
Popull i zgjedhur!!!
Kjo asht larje e trurit.Nese dikush ne shekullin XXI konsiderohet 'me gjake te kaltert'-aristokrat,atehere mund lirisht te themi-LAMTUMIRE DEMOKRACI!
Marksi,Frojdi kane qene ateiste,madje themeluesit e tij,e jo hebre,e nese ndonje komb ka merita per te arriturat e tyre,atehere ky eshe kombi Gjerman!
Kisha dasht te ndalem pak te KRENIMI ME UNIVERZITETET!-si argument per kvalitet!P.sh.Maqedonia se shpejti po arrin shifren e 50 universitete ne vend!Normalisht private.Mund te them se po behet ni biznis shume i madhe me univerzitetet.Po po,nese i ke 10 mije evro,ti me cdo kusht do te diplomojsh,te pakten ketu ne Maqedoni!
Mjafton ta sjelli vetem ni rast qe me ndodhi,pa dashje:ni i sapodiplomuar ekonomist,gjate tere muhabetit qe e beme,perdorke termin AKCIZAT ne vend te AKCIONET(behej fjale per letren me vlere-akcionin).E nje laik e di se Akciza asht tatim doganor edhe ska lidhje me akcionet!Po cka mi thon ekonomistit te mjere i cili besoj se ne cdo provim ju jane permend akcionet edhe nuk i di cka jane(e un si jurist 'duhesha te bindem para profesionistit"),plus kishte diplomuar ne afat me nota te mira!!!!
Mendoj se kjo asht tragjedia e kti shekulli,e cila mund te permblidhet me nje MOTO:VETEM AI QE KA PARA,DO TE KETE DIPLOME!!!!

4peace
23-04-07, 20:03
*

2.[/b]Problemi i zezakėve[/b]. Ky ėshtė njė problem tjetėr i veēuar, me ē’rast zezakėt krijojnė majoritet (shumicė) nė kontinentin e madh (ende tė pazhvilluar) tė Afrikės e njėkohėsisht edhe minoritet (pakicė) nė Shtetet e Bashkuara, pėr ē’gjė ky problem ngjall vėmendje mjaft tė lartė. Ėshtė problem i veēantė nė atė kuptim qė ky ėshtė esencialisht problem i tė bardhėve dhe se duhet tė zgjidhet nga vet kėta, meqenėse tė bardhėt e kanė shkaktuar kėtė dhe e mbajnė nė dorė (kanė pėrgjegjėsinė pėr tė).


Nėse do tė ishim nė gjendje ta fitojmė njė pėrfytyrim tė domethėnies materiale e shpirtėrore tė kėtyre dy problemeve dhe ta shqyrtojmė deri diku atė qė ka tė bėjė me pėrgjegjėsitė e lidhura mė kėtė, atėherė kjo do tė kishte qenė njė fitim mjaft dobiprurės pėr ne. Nė rastin e hebrenjve ėshtė i rrėnjosur thellė nė vet racėn mėkati i tė tjetėrsuarit, njėsoj edhe nė ata, nė mesin e tė cilėve jetojnė ata; mirėpo, pėr mbajtjen nė fuqi tė ndarjes janė edhe mė tutje vet hebrenjėt. Nė rastin e zezakėve instinkti i ndarjes mbėshtetet nga tė bardhėt; zezaku pėrpiqet pėr t’i dhėnė fund kėsaj dhe pėr kėtė arsye forcat shpirtėrore tė botės ia mbajnė anėn kėtyre.
1. Problemi i hebrenjėve.
Ky problem ėshtė aq i vjetėr e aq i njohur sa qė ėshtė vėshtirė tė dhuhet edhe diē mė shumė, pėr tė mos qenė vend i ulėt e (nga pikėvėshtrimi i lexuesit) tė mos dalė si paragjykim, i cili do tė mund tė nxiste reagime tė padėshiruara para sė gjithash nga lexuesi me pėrkatėsi hebreje. Megjithatė nuk kemi dobi pėr ta thėne vetėm atė qė ėshtė e pranueshme apo qė bie nė ujdi me tė gjitha pikėpamjet, apo diēka qė mė nė fund i pėrsėrit tė gjitha konstatimet e mėparshme. Duhet doemos tė thuhen ato gjėra qė kanė qenė mė pak tė njohura apo qė janė pėrmendur shumė rrallė; ato qė janė paraqitur nė frymėn e kritikės apo tė antisemitizmit, nė vend tė frymės sė dashurisė, siē do tė duhej tė provohej kėtu.
T’ia hedhim njė vėshtrim tė shkurtėr situatės sė hebrenjėve para sulmit tė hidhur e tė pafalshėm tė Hitlerit mbi popullin hebre para luftės sė 1939 – 1945. Ata haseshin nė sejcilin vend (shtet) dhe i kėrkonin tė drejtat e tyre qytetare; mbrendapėrmbrenda sejcilit shtet e ruanin kompaktėsinė e identitetit racor vetjak, mėnyrėn e veēantė vetanake tė tė jetuarit, religjionit tė tyre nacional vetanak (pėr ēka sejcili njeri mund ta kėrkojė me tė drejtė) dhe dhe kohezionin e ngushte me anėtarėt e racės sė vet. Grupet tjera e kanė bėrė kėtė gjithashtu por nė masė jashtėzakonisht mė tė vogėl se kėta dhe, mė nė fund edhe janė absorbuar e asimiluar nga vendi i natyralizimit. Hebrenjtė gjithmonė kanė formuar njė popull pėrmbrenda njė kombi, megjithėse kjo nuk ishte aq e shquar nė Angli, Holandė, Francė e Itali sikurse nė vendet tjera dhe, mu pėr kėtė arsye nė asnjėrin nga kėto vende nuk ėshtė zhvilluar ndjenjė e forte antisemite.
Nė ēdo vend dhe qė nga kohėrat mė tė lashta hebrenjtė iu kanė kushtuar tregtisė dhe kanė punuar me tė holla; ata kanė qenė banues puro komercial tė qyteteve dhe kanė treguar pak interesim pėr bujqėsi, pėrveē kohėve tė fundit nėn Lėvizjen Cioniste nė Palestinė. Tendencave tė tyre jashtėzakonisht materialiste ia kanė shtuar edhe shqisės pėr bukuri (arteve tė bukura) dhe koncepteve artistike, me ēka kanė dhėnė kontribut tė madh pėr botėn e arteve; ata kanė qenė qė nga kohėrat e hershme mecenė tė sė bukurės dhe radhiteshin gjithashtu ndėr filantropėt e mėdhenj botėror, pavarėsisht metodave tė padėshiruara e kuturu tregtare tė tyre, tė cilat i kanė sjellė atyre shumė antipati e mosbesim (dyshim). Ata janė dhe, nė esencė, mbesin popull oriental – ēka nė Perėndim harrohet lehtė. Po tė mos harrohej kjo, njeriu do ta kuptonte se qėndrimi lindor (oriental) ndaj tė sė vėrtetės dhe ndershmėrisė, posedimit dhe pėrdorimit tė mjeteve financiare ka dallim tė madh ndaj (qėndrimit) perėndimorit, kurse kėtu qėndron njė pjesė e vėshtirėsive. Nuk ėshtė aq shumė nė pyetje ēėshtja e tė drejtės apo jo tė drejtės porse mė tepėr ka tė bėjė me normat e ndryshme dhe karakterin e veēantė racor, qė ėshtė i pėrbashkėt nė gjithė Lindjen.

Veē kėsaj, hebreu modern ėshtė produkt i shumė, shumė shekujve tė pėrndjekjes dhe shtegtimit. Ai ka shtegtuar prej njė vendi nė njė vend tjetėr, prej njė qyteti nė njė qytet tjetėr dhe me kalimin e kėtyre shtegtimeve ka zhvilluar pashmangshėm zakone tė caktuara tė tė jetuarit e tė tė menduarit, tė cilat njeriu perėndimor sėrish nuk i kupton e nuk i futė nė llogari. Hebrenjtė p.sh. kanė qenė me shekuj banues tė ēadrave (shatoreve) dhe, si rrjedhojė e kėsaj ėshtė pėrshtypja e parregullsisė, tė cilėn e ngjallin nė njė komunitet ku jetojnė ata, gjė qė nuk mund ta pikasė perėndomori i organizuar (banuesi i mėhershėm e shpellave). Kėsaj i shtohet se ata ende janė produkt i domosdoshmėrisė sė tyre shekullore pėr tė jetuar nga tjetri, nė mesin e tė cilėve shtegtonin, pėr ta pėrceptuar sejcilin rast tė dhėnė pėr kėnaqjen e nevojave tė veta, pėr t’u kujdesur pėr atė qė fėmijėt e tyre ta kenė mė tė mirėn nga ato gjėra qė janė nė dispozicion, pėr t’iu bashkangjitur popullit tė vet mu nė mes tė racave tė huaja me tė cilėt i lidhte fati i njėjtė dhe pėr ta ruajtur sa mė mirė qė ėshtė e mundur religjionin e vet nacional, tabutė e tyre nacionale dhe shenjat e lashta dalluese. E gjithė kjo ka qenė esenciale pėr ekzistencėn e tyre si popull i pėrndjekur; ata duhet t’i ruanin kėta faktorė nė trajtat e tyre tė vjetra t’i ruajnė doemos, me qėllim qė hebrenjėve tjere nėpėr vendet e qytetet e reja t’iu lėnė pėrshtypjen e dėshmisė se ata janė me tė vėrtet hebrenj. Kjo ėshtė ajo qė kėta i bėn ndėr racat mė reaksionare e mė konservative nė botė.vazhdon......

4peace
25-04-07, 18:20
...vazhdimi
*
Shenjat dalluese racore shquheshin gjithnjė e mė shumė, meqenėse martesat ndėrmjet veti kanė qenė tė pashmangshme gjat shekujve tė kaluar dhe, meqenėse hebreu nė tė kaluarėn e ka vlerėsuar shumė lart dėlirėsinė racore. Hebreu i ri e modern kėtė gjė nuk e potencon mė dhe rėndom nuk ka asgjė kundėr njė martese me johebrenj; por kjo ėshtė ende paraqitje e re, e cila, nga gjeneratat e vjetra nė tė shumtėn e rasteve nuk pranohet. Edhe johebreu nė tė shumtėn e rasteve ėshtė kundėr kėsaj.
Hebreu ėshtė shtetas i mirė, besnik ndaj ligjit, miqėsor e me sjellje tė mira, merr pjesė me gjithė qejf nė komunitet dhe ėshtė i gatshėm pėr tė dhėnė tė holla, kur tė lutet pėr kėtė gjė por, prapseprap qėndron i veēuar. Prirja pėr geto, siē do tė mund ta quanim, bie shumė nė sy, veēanėrisht nėpėr qytetet e mėdha tė vendeve tė ndryshme. Nga nevoja pėr vetėmbrojtje dhe jetesės sė lumtur nė komunitet hebrenjtė kanė pasur tendencė qe nga kohėrat e lashta pėr t’u tubuar bashkė e pėr ta kėrkuar njėri-tjetrin; johebrenjtė qė kanė jetuar nė mesin e tyre e kanė pėrforcuar edhe mė tej kėtė tendencė dhe nė kėtė mėnyrė kanė lindur zakonet shoqėrore tė cilat predominojnė edhe sot e kėsaj dite. Kėsaj i kanė ndihmuar edhe masat ndarėse nga ana e popullatės johebreje nė shumė vende (shtete) e qytete duke ngritur territore tė bllokuara ku nuk guxonte tė banojė, blejė pasuri tė patundshme apo tė shpėrngulej asnjė hebre. Pėr shkak tė prirjes sė tij pėr tė jetuar nga tė tjerėt (djersa e huaj, siē i themi ne) dhe pėr tė marrė pjesė nė zakonet (doket), kulturėn dhe civilizimin e njė kombi si bashkėqytetar i tyre, porse nė kėtė e sipėr edhe pėr ta ruajtur identitetin e veēantė dhe pėr t’u mos ubėrė me tė vertetė pjesė e jetės nacionale, hebreu ka qenė gjithmonė i konfrontuar nga pėrmndjekja; si racė nuk ėshtė askund i mirėpritur dhe prej tij dhe metodave tė tij kihet gjithmonė kujdes.

Kjo thėnie e pėrgjithėsuar nuk mund tė thuhet edhe me rastin e ēdo hebreu veē e veē. Nė mesin e ēdo kombi e vendi ekzistojnė hebrenj, para sė gjithash ata qė i njihni, qoftė hebre apo jo hebre, qė janė shumė tė mirėpritur (dashur) dhe tė ēmuar, me tė cilėt ke dėshirė tė bisedosh dhe tė cilėt lanė tė ēmuar shumė lart. Ata i pėrkasin aristikracisė sė madhe shpirtėrore tė njerėzimit dhe, megjithėse veprojnė nė trupa hebrenjėsh dhe mbajnė emra hebrenjė, forcat e tyre i bashkojnė me tė gjithė meshkujt e femrat nga tė gjitha kombet tjera qė bėjnė pjesė nė njerėzim dhe qė i kanė tejkaluar shenjat dalluese nacionale e racore. Tė gjithė kėta sė bashku si grup janė shpresa e njerėzimit. Kėta garantojnė njė botė tė re e mė tė mirė qė e presim kurse numri i tyre ėshtė duke u rritur prej dite nė ditė. Ēdo pėrgjithėsim lidhje me ndonjė racė apo komb ia ul vlerėn njė njeriu veē e veē, por, konstatimet e bėra mbi racat apo kombet si tėrėsi janė me vend, tė vėrteta dhe tė dėshmueshme.

Ajo qė e ka ēuar hebreun deri te vetėdija pėr ndarje (veēim) dhe qė e ka ushqyer kompleksin e superioritetit, qė ėshtė aq dallues tek ata (nga pamja e jashtme ky ėshtė kompleks i inferioritetit) ėshtė kryesisht besimi i tij religjioz. Ky besim ėshtė njėri nga mė tė vjetrit nė botė. Ai ėshtė pėr shekuj tė tėrė mė i vjetėr se Budizmi, mė i lashtė se shumė mėsime Hinduse e edhe mė i lashtė se religjioni i Krishterė, dhe ai (religjion) pėrmban nė vehte disa shenja dalluese tė cilat hebreun e kanė bėrė tė atillė ēfarė ėshtė sot. Ky ėshtė religjion me tabu, i pėrcaktuar me kujdes pėr ta mbrojtur hebreun shtegtar duke shtegtuar prej njė vendi nė njė vend tjetėr, prej njė komuniteti nė komunitet tjetėr. Ėshtė religjion me themel tė theksuar material, nėn theks tė veēantė tė „Vendit, ku rrjedh qumėsht e mjaltė“; kurse nė atė kohė kjo nuk ėshtė menduar simbolikisht porse si cak i fortė i udhėtimit. I gjithė ngjyrimi i religjionit ėshtė pėrēarės: Zoti ėshtė Zoti i hebrenjve. Hebrenjtė janė popull i zgjedhur i Zotit. Ata duhet tė mbesin nė dėlirėsi fizike dhe mbarėvajtja e tyre ėshtė me rėndėsi mė tė madhe pėr Jehovanė. Ata kanė paracaktim mesianik dhe Jehova i mbikėqyr me xhelozi kontaktet e tyre dhe interesimin e tyre pėr cilindo popull apo Zot tjetėr. Ndaj kėtyre kėrkesave hyjnore ata kanė qenė tė dėgjueshėm si popull dhe kėtu mbėshtetet situata e tyre e mjerė nė njė botė moderne.
***
...vazhdon...

SoKoLi-i-Maleve
01-05-07, 22:40
Sepse jan nji Komb,kan Nji Zot dhe nji Fe,dmth jan NJI dhe I vetmi ne bote.Te Zgjedhur dhe te Mbrojtun nga Providenca e Tij prej te gjith atyre qe sua deshirojn te miren.

SoKoLi-i-Maleve
01-05-07, 22:41
Fishta do te Thonte: Kijau inadin por foljau hakun.

eksperti 1
02-05-07, 11:08
ata mund te mburen vetem me nje gje ,me vjedhje ,vrasje ,uzurpime e me cka jo tjeter, i di me bota kush jane cifutet ska nevoje per komente

:.:.:.:Shqip:.:.:
15-05-07, 13:18
Pse Gjermanėt (Nazistėt) i luftuan ēifutėt ?

Si lindi Cionizmi ?

Pse ēifutet Ultra-Ortodoks i pėrkrahin Muslimanėt ?

Pse Palestinezėt, Libanezėt, Egjpitjanėt, Sirianėt Kan luftuar dhe ende vazhdojn tė luftojn me Cionistėt (ksaj here) ?

- A EGZISTON DREJTSIA SOT - ?

Bjeshka1
15-05-07, 16:33
Palestinezet dhe hebrenjet i kan rrenjet e perbashketa, por palestinezet jane arabizuar (sic po duen dhe disa shqiptar te behen) dhe per kete i shperblei "Perendia". Te gjitha shtetet fqinje i kan luftuar kunder Izraelit dhe te gjitha me radhe e kan humbur luften. Perendia na doli i/e pa drejte!!!!
Kush lufton me mend dhe pune cdo here fiton, te tjeret pesojne. Arabet luftojne ne emer te "Allhut" dhe presin ndihme nga Ai, keshtu kan vepruar tash e sa shekuj...
Pse nuk pyetni se sa jahudi kan kryer universitetin dhe sa arabet jane analfabet?
Ndoshta aty e gjeni edhe pergjigjen ne pytjen e temes.

Albanian eX|PerT
15-05-07, 16:57
Palestinezet dhe hebrenjet i kan rrenjet e perbashketa, por palestinezet jane arabizuar (sic po duen dhe disa shqiptar te behen) dhe per kete i shperblei "Perendia". Te gjitha shtetet fqinje i kan luftuar kunder Izraelit dhe te gjitha me radhe e kan humbur luften. Perendia na doli i/e pa drejte!!!!
Kush lufton me mend dhe pune cdo here fiton, te tjeret pesojne. Arabet luftojne ne emer te "Allhut" dhe presin ndihme nga Ai, keshtu kan vepruar tash e sa shekuj...
Pse nuk pyetni se sa jahudi kan kryer universitetin dhe sa arabet jane analfabet?
Ndoshta aty e gjeni edhe pergjigjen ne pytjen e temes.
Ne rruge prej tek plazha e Alexandrise per ne qytet, vitin qe lam pas:

Une: Me fal, je i lire?
Taxisti: Po, urdheroni! Per ku jeni?
Une: Deri ne lagjen e pesembedhjet!
Taxisti: Ne rregul urdhero, 20 funta mundet?
Une: Ne rregull!
Taxisti: C'ben ne Egjipt?
Une: Turist, porse edhe ndjeki kurse gjuhe!
Taxisti: Qe sa kohe je ketu, dhe sa do qendrosh ketu?
Une: Kam tre muaj qe jam ketu, porse muajin e ardhshme kthehem ne shtepi!
Taxisti: Po deshe te mbaj kurs privat ne banes me shume pak te holla!
Une: Ti je i shkolluar?
Taxisti: Po, kam doktoruar vitin e kaluar -ne temen: "El kauaidul lugatul arabijje (rregullat gramatikore te gjuhes arabe)"-!
(pata ndegjuara para se te shkoj se shumica e popullit jane te diplomuar ne Egjipt ne Universitetin me te vjeter ne Bote El'Az'har)
Une: Po c'ben taxist o zoteri, je doktor dhe punon pune qe s'jane per ty?
Taxisti: A te vdes urije? Duhet te punoj ndonje gje!
Une: Po pse nuk punon profesor apo dicka si intelektual?
Taxisti: Ketu shtetin e kemi sekularist qe ne publik deklarohet demokratik, ketu s'ka perspektive perderisa i tere administrata jane argat te ideologjive leniniste-darwiniste e jane egoista!
Une: Po a s'jane musliman administrata?
Taxisti: Po c'fare musliman o njeri, ata as njerez nuk jane -perderisa aprovojne idene se njeriu eshte kafshe qe duhet te mbijetoje-!
Une: Po ne familjen tend punon ndokush?
Taxisti: Baben e kam ne burg qe 20 vjet, mbase akuzohet si aktivist anti-pushtetar, e ligji i Egjiptit per keta te burgosur nen kete akt-akuz eshte se keta s'kane date te daljes prej Burgut, dhe as nuk kane te drejte per te kerkuar avokat!
Une: Ka shume keshtu neper burgje?
Taxisti: Kur ka qene Naseri kane qene disa milion, ndersa tash jane vetem nje milion!

Ky eshte shteti Egjiptas... qe e kam pare vet...!!! Komunizem, censure, e diktature, ndersa ne organizatat nderkombetare etiketohet si "Shteti Demokratik",... e mos te flasim per Sirine, ku partija komuniste e markistave eshte qe disa dekada ne pushtet dhe i ka disa milion musliman neper burgje!

E ti Bjeshka1 mos baj dert, e as mos u trishto, se e verteta keshtu e ka, duhet vuajtur deri sa te fitosh, duhet te sakrifikosh deri sa te triumfosh, a nuk ndodhi keshtu me kombin tone, vujtem e sakrifikuam dhe me ne fund FITUAM!

SoKoLi-i-Maleve
17-05-07, 03:56
'Diturija ti hap te gjitha rruget per te perparuar,kurse urrejtja te qorron dhe te le ne errsire'.Ky asht dallimi ne mes te Hebrejve dhe Arabve,te paret merren me dituri e te dytet perhapin urrejtje " ne emen te zotit".

Berkan
18-05-07, 16:37
Sepse jane te bashkuar

Preshevar
21-05-07, 14:12
A i dini keto per "Izraelin"?


-A e keni ditur qe te gjithe ata qe jetojne ne "Izrael" e nuk jane jahudi nuk munden ne kete shtet as te blejne toke e as te huazojne ate?
-A e keni ditur qe tabelet e automjeteve te Palestinezeve jane te ngjyrosura ne menyre qe te dallohen nga jahudite???
-A e keni ditur qe qyteti i Jerusalemit edhe pjesa lindore edhe perendimore nga gjithe bashkesia nderkombetare duke perfshire edhe Ameriken e vlersojne si teritor i okupuar e jo pjese te "Izraelit"???
-A e dini qe "Izraeli" 85% te resurseve te ujit i ka nda per jehudite, ndersa 15% per palestinezet, per shembull ne qytetin e Hebronit 85% e ujit eshte e ndare per 400 ardhacake jehudi ndersa pjesa tjeter 15% eshte e ndare per 120000 palestinez qe jetojne ne qytetin e Hebronit???
-A e keni ditur qe Shtetet e Bashkuara te Amerikes cdo vit ndajne ndihme ne lartesi prej 5 miliard dollare per "Izraelin"?
-A e keni ditur qe ndihma vjetore qe Amerika e ndan per "Izraelin" eshte me e madhe se ndima qe ajo ndan per krejt kontinentin e Afrikes???
-A e keni ditur qe "Izraeli" eshte shteti i vetem ne Lindjen e Mesme qe posedon arme berthamore???
-A e keni ditur qe "Izraeli" eshte shteti i vetem ne lindjen e afert qe nuk ka pranuar mareveshjen per carmatosje nukleare, duke mbyllur keshtu te gjithe rruget per inspektoret nderkombetar???-A e dini qe "Izraeli" ka okupuar pjese nga dy shtete te pranuara nga bashkesia nderkombetare; Libanin dhe Sirine edhe perkunder rezulucionit te Kombeve te Bashkuara???
-A e dini qe "Izraeli" me vite te tera ka stervitur vrases te paguar dhe i ka derguar ne shtete te ndryshme ne menyre qe ti likuidojne armiqte e "Izraelit"?
-A e keni ditur qe oficiret ushtarak te "Izraelit", ne forcat e mbrojtjes, haptazi kane urdheruar qe te ekzekutohen roberit e luftes???
-A e dini qe "Izraeli" ka mohuar procesin kunder ushtareve qe kane pranuar se kane ekzekutuar rober te luftes???
-A e keni ditur qe "Izraeli" konfiskon xhirrollogari bankare, biznese dhe pronat e patundshme duke refuzuar te paguaj damshperblim atyre qe u eshte konfiskuar pasuria???
-A e keni ditur qe "Izraeli" e ka hudhur ne ajer perfaqesine diplomatike amerikane ne Egjipt, dhe qe ne ujera nderkombetare kane sulmuar anijen amerikane duke vrare 33 dhe duke plagosur 177 marinsa amerikane???
-A e dini qe "Izraeli" egziston edhe perkunder 69 rezolutave te keshillit te Kombeve te Bashkuara???
-A e dini qe "Izraeli" i ka pervetesuar rreth 400 fshatra te humbura palestineze duke ju ndryshuar emrat e tyre dhe duke ju ndryshuar dukjen e tyre teresisht???
Marre nga "Preporod" 18/739
Marrė nga presheva.com (zeNET)

Zero Cool
24-05-07, 19:16
A i dini keto per "Izraelin"?


-A e keni ditur qe te gjithe ata qe jetojne ne "Izrael" e nuk jane jahudi nuk munden ne kete shtet as te blejne toke e as te huazojne ate?
-A e keni ditur qe tabelet e automjeteve te Palestinezeve jane te ngjyrosura ne menyre qe te dallohen nga jahudite???
-A e keni ditur qe qyteti i Jerusalemit edhe pjesa lindore edhe perendimore nga gjithe bashkesia nderkombetare duke perfshire edhe Ameriken e vlersojne si teritor i okupuar e jo pjese te "Izraelit"???
-A e dini qe "Izraeli" 85% te resurseve te ujit i ka nda per jehudite, ndersa 15% per palestinezet, per shembull ne qytetin e Hebronit 85% e ujit eshte e ndare per 400 ardhacake jehudi ndersa pjesa tjeter 15% eshte e ndare per 120000 palestinez qe jetojne ne qytetin e Hebronit???
-A e keni ditur qe Shtetet e Bashkuara te Amerikes cdo vit ndajne ndihme ne lartesi prej 5 miliard dollare per "Izraelin"?
-A e keni ditur qe ndihma vjetore qe Amerika e ndan per "Izraelin" eshte me e madhe se ndima qe ajo ndan per krejt kontinentin e Afrikes???
-A e keni ditur qe "Izraeli" eshte shteti i vetem ne Lindjen e Mesme qe posedon arme berthamore???
-A e keni ditur qe "Izraeli" eshte shteti i vetem ne lindjen e afert qe nuk ka pranuar mareveshjen per carmatosje nukleare, duke mbyllur keshtu te gjithe rruget per inspektoret nderkombetar???-A e dini qe "Izraeli" ka okupuar pjese nga dy shtete te pranuara nga bashkesia nderkombetare; Libanin dhe Sirine edhe perkunder rezulucionit te Kombeve te Bashkuara???
-A e dini qe "Izraeli" me vite te tera ka stervitur vrases te paguar dhe i ka derguar ne shtete te ndryshme ne menyre qe ti likuidojne armiqte e "Izraelit"?
-A e keni ditur qe oficiret ushtarak te "Izraelit", ne forcat e mbrojtjes, haptazi kane urdheruar qe te ekzekutohen roberit e luftes???
-A e dini qe "Izraeli" ka mohuar procesin kunder ushtareve qe kane pranuar se kane ekzekutuar rober te luftes???
-A e keni ditur qe "Izraeli" konfiskon xhirrollogari bankare, biznese dhe pronat e patundshme duke refuzuar te paguaj damshperblim atyre qe u eshte konfiskuar pasuria???
-A e keni ditur qe "Izraeli" e ka hudhur ne ajer perfaqesine diplomatike amerikane ne Egjipt, dhe qe ne ujera nderkombetare kane sulmuar anijen amerikane duke vrare 33 dhe duke plagosur 177 marinsa amerikane???
-A e dini qe "Izraeli" egziston edhe perkunder 69 rezolutave te keshillit te Kombeve te Bashkuara???
-A e dini qe "Izraeli" i ka pervetesuar rreth 400 fshatra te humbura palestineze duke ju ndryshuar emrat e tyre dhe duke ju ndryshuar dukjen e tyre teresisht???
Marre nga "Preporod" 18/739
Marrė nga presheva.com (zeNET)

I dim te gjitha keto dhe keto jane arsyjet qe ata jane me te afte ushtarakisht dhe ekonomikisht se 300 milion harap. Dhe a e din ti qe keto te gjitha i kan arritur duke mos i lejuar mjekrracjapat me i shpernda ne grupacioni sikur qe ju kan shpernda juve disave"Shqiptareve".
I lumt Izraelit se ashtu mbahet kombi dhe shteti !

Preshevar
24-05-07, 19:31
I dim te gjitha keto dhe keto jane arsyjet qe ata jane me te afte ushtarakisht dhe ekonomikisht se 300 milion harap. Dhe a e din ti qe keto te gjitha i kan arritur duke mos i lejuar mjekrracjapat me i shpernda ne grupacioni sikur qe ju kan shpernda juve disave"Shqiptareve".
I lumt Izraelit se ashtu mbahet kombi dhe shteti !
Amu patriot e atdhetar tė na qenke apapap ! Tė lumt ! :smile:

Po e bej nje rikapitullim: Nė qoft se tė gjith ēifutet me pas ardhur nė kosovė, menjehere pas dekolonizimit Serb siq ndodhi me kolonizatoret britanik, dhe na kishin shtypur, vrar dhe na kishin larguar prej vendlindjes edhe nje here me tepėr se sa serbet at here mir na kishin ber a ?

WaoooW ! :confused: Mė ke impresionu tash !

Zero Cool
24-05-07, 19:51
Amu patriot e atdhetar tė na qenke apapap ! Tė lumt ! :smile:

Po e bej nje rikapitullim: Nė qoft se tė gjith ēifutet me pas ardhur nė kosovė, menjehere pas dekolonizimit Serb siq ndodhi me kolonizatoret britanik, dhe na kishin shtypur, vrar dhe na kishin larguar prej vendlindjes edhe nje here me tepėr se sa serbet at here mir na kishin ber a ?

WaoooW ! :confused: Mė ke impresionu tash !

Pasi qe e shoh qe e percjelle me vemendje gjdo shkrim timin dhe ke deshire te me kundervihesh do te jap pergjegjen edhe ketu edhepse nuk e miriton, sepse nuk e ke lexuar mire shkrimin tim, apo qellimisht i ke bere lajka.
* Cilido popull qe e shtyp popullin tim, eshte automatikisht edhe armiku im, qofshin ata edhe Izraelitet, te cilet jane vere ne krahun e Shqiptareve ne kohen e luftes dhe pas saj.
*Kam thene dhe e them prap, shteti dhe kombi nese don te mbrohet e sidomos nese eshte nje komb i vogel sikur qe jemi ne, duhet te mbrohet mu ashtu si qe e bejne Izraelitet, perndryshe do te na lepijn kocat (neve slavet e Izraeliteve harapet), sepse proporcioni eshte rreth 40:1 (300 milion harap e 5 milion jahudi dhe 300 ca milion sllav dhe 5-6 milion Shqiptar).


ZC

Preshevar
24-05-07, 20:17
Pasi qe e shoh qe e percjelle me vemendje gjdo shkrim timin dhe ke deshire te me kundervihesh do te jap pergjegjen edhe ketu edhepse nuk e miriton, sepse nuk e ke lexuar mire shkrimin tim, apo qellimisht i ke bere lajka.
* Cilido popull qe e shtyp popullin tim, eshte automatikisht edhe armiku im, qofshin ata edhe Izraelitet, te cilet jane vere ne krahun e Shqiptareve ne kohen e luftes dhe pas saj.
*Kam thene dhe e them prap, shteti dhe kombi nese don te mbrohet e sidomos nese eshte nje komb i vogel sikur qe jemi ne, duhet te mbrohet mu ashtu si qe e bejne Izraelitet, perndryshe do te na lepijn kocat (neve slavet e Izraeliteve harapet), sepse proporcioni eshte rreth 40:1 (300 milion harap e 5 milion jahudi dhe 300 ca milion sllav dhe 5-6 milion Shqiptar).


ZCE pra,,.. qka mos te duash per vete, mos ja deshiro tjeter kujt. Na me Arabė KURRĖ s'kemi qen ne luft,.. s'di ka po na qet kto teorija ti, qka po i perzin sa here ata me neve.

Po te them edhe un, mos e mer shembull "Izraelin" ! Sepse nuk eshte shembull i mir per popullin tonė ! pse nuk e mer Shembull "Zvicrrėn" pėr shembull qe nuk eshte me asnje shtet ne konflikt ?... dispozojn ekonomi t'mir, armat t'mir,.... etj. Po shkon dhe e mer shembull Izraelin. Edhe tjetra pik ku po GABON shum, se Israeli nuk eshte duke luftue me Arabet !?

Edhe ne ishim ne luft me Serbin, po Shqiprija nuk mori Pjes aty edhe pse ishim te nje gjaku, nje babe e nje nene. Ashtu sikur Shtetet arabe rreth Palestines. Pėr ndryshe,. egzistojn rreth 7 milion Cionista n'"izrael", dhe diku 3 milion Palestinez, kurse gjysma jetojn neper kampe prej viteve t'49 neper Liban, Egjipta, Jordani etj...

Tė kesh kujdes tjera here se prej kujt po inspirohesh ! :cool:

Zero Cool
25-05-07, 02:39
E pra,,.. qka mos te duash per vete, mos ja deshiro tjeter kujt. Na me Arabė KURRĖ s'kemi qen ne luft,.. s'di ka po na qet kto teorija ti, qka po i perzin sa here ata me neve.

Po te them edhe un, mos e mer shembull "Izraelin" ! Sepse nuk eshte shembull i mir per popullin tonė ! pse nuk e mer Shembull "Zvicrrėn" pėr shembull qe nuk eshte me asnje shtet ne konflikt ?... dispozojn ekonomi t'mir, armat t'mir,.... etj. Po shkon dhe e mer shembull Izraelin. Edhe tjetra pik ku po GABON shum, se Israeli nuk eshte duke luftue me Arabet !?

Edhe ne ishim ne luft me Serbin, po Shqiprija nuk mori Pjes aty edhe pse ishim te nje gjaku, nje babe e nje nene. Ashtu sikur Shtetet arabe rreth Palestines. Pėr ndryshe,. egzistojn rreth 7 milion Cionista n'"izrael", dhe diku 3 milion Palestinez, kurse gjysma jetojn neper kampe prej viteve t'49 neper Liban, Egjipta, Jordani etj...

Tė kesh kujdes tjera here se prej kujt po inspirohesh ! :cool:Ti ja je qorr ja sdon me pa !
Ketu eshte tema per Izraelin lexoje ne fillim, dhe per ate e kam marr shembull.
Pastaj paske harru qe Izraeli ka bere lufte njekohesisht me 5 shtete arabe dhe ka dal fitues.
Pastaj ti ne presheve nuk ke mujt me pa se sa Shqiptar te Shqiperise kan marr pjese ne lufte. Masi nuk po e din te tregioj une: Shqiperia si shtet nuk ka marre pjese por individualish Shqiptaret e Shqiperise kan marre pjese, kurse shteti i ka bere te gjitha te mundshmet per te ndihmuar lufta ne Kosove dhe ne Lugine si dhe Maqedoni.
Tani per fund po te them: nese dojm te kemi shtet duhet te marrim shembullin e Izraelit sepse edhe ne jemi te rrethuar me armiq njesoj si Izraeli!

PS: Inspirimi im eshte nga ata qe jane me te miret.


ZC

Preshevar
25-05-07, 10:24
Ti ja je qorr ja sdon me pa !
Ketu eshte tema per Izraelin lexoje ne fillim, dhe per ate e kam marr shembull.
Pastaj paske harru qe Izraeli ka bere lufte njekohesisht me 5 shtete arabe dhe ka dal fitues.
Pastaj ti ne presheve nuk ke mujt me pa se sa Shqiptar te Shqiperise kan marr pjese ne lufte. Masi nuk po e din te tregioj une: Shqiperia si shtet nuk ka marre pjese por individualish Shqiptaret e Shqiperise kan marre pjese, kurse shteti i ka bere te gjitha te mundshmet per te ndihmuar lufta ne Kosove dhe ne Lugine si dhe Maqedoni.
Tani per fund po te them: nese dojm te kemi shtet duhet te marrim shembullin e Izraelit sepse edhe ne jemi te rrethuar me armiq njesoj si Izraeli!

PS: Inspirimi im eshte nga ata qe jane me te miret.ZCJo be s'po shoh,... edhe asgje treja sje kam mson. :rolleyes: Ndoshta je mende e leht dhe kujton qe jam lind me shiun e fundit.? Dhe qe nuk di se qka ka ndodh n'troja tmia.

Po ta citoj edhe nje fjal popullore qe thot, dhe po e lė me kaq me ty.:

(diqka kėshtu) ..."Nuk ka me tė shurdhėr se sa ai qė nuk don me tė ndėgjuar"

Pėr mi ra n'fije me leht, un sa her qe t'tham qe Israeli ėshtė Shtet mė i Poshtėr se sa Sėrbija, ti prap ki me than qe Israeli eshte Shteti me i mir pėr Shqiptaret. E kshtu me radhė...! Sepse i .... :smile:

ps: Inspirimin kėrkoje aty ku buron paqja Zotni, e jo aty ku masakrohen fėmijėt.

Zero Cool
27-05-07, 14:22
Po pse more djal na qenka Izraeli shteti me i poshter per Shqiptaret?
Vetem e vetem se ti mendon ashtu apo, per faktin se Izraeli eshte nje nder shtetet qe kurre nuk ka pas asgje kunder Shqiptareve, apo per faktin se ne vitin 1999 kur Shqiptaret po iknin nga Kosova ishte i vetmi shtet i lindjes i cili strehoi Shqiptaret? Apo ndoshta per faktin se Izraelitet, si Medlin Ollbrajt,se bashku me lobin Izraelit ne USA, e perkrahen lobin Shqiptar ne USA, dhe sollen qe te bombardohen shkijet dhe te shporren nga Kosova? Apo ndoshta qe edhe tani lobi Izraelit e ndihmon qeshtjen e Kosoves per tu bere shtet?
Thuje pra nje aresyje te vetme pse Izraelitet na qenkan te keqinje per ne ?

PS: Inspirim jam ka e kerkoj nga ata qe jane per komb, e ti po e kerkon te ata qe masakrojne femijet (shih lajmet e perditshme se sa harap vriten mes veti dhe caqet e tyre jane shkollat, tregjet, femijet dhe gjdo gje qe eshte njerezore).ZC

Preshevar
27-05-07, 16:12
Po pse more djal na qenka Izraeli shteti me i poshter per Shqiptaret?
Sepse Shqiptarėt jan Musliman. Dhe Izraelitet jan Kunder Muslimanve, tregon gjaku i muslimaneve qe derdhet per dit n'ato troje te shenjta. Ata masakrohen vetėm pse Dėshmojn pėr njė Zot Unik. Njė e vėrtet qe i dhemb tė gjithė zullumqarėve
(Shumica e Shqiptarve jan Musliman, pra i bjen sikur kur t'shoqnohet kingji me ujkun)

Vetem e vetem se ti mendon ashtu apo, per faktin se Izraeli eshte nje nder shtetet qe kurre nuk ka pas asgje kunder Shqiptareve, apo per faktin se ne vitin 1999 kur Shqiptaret po iknin nga Kosova ishte i vetmi shtet i lindjes i cili strehoi Shqiptaret?
Nuk jam i vetmi qe mendoj keshtu, a e din ti qe prej Korejės, prej amerikes latine, afrikes jugut kan shpejtuar per t'luftuar krahas me hezbollahun gjat luftes me libanit ?... Pra ta dish edhe ti qe Pos Amerikes qe e perdor gjithmon drejten e Vetos per ta mbrojtur shtetin e 52 ("israelin"),, se mbron askush ! Po lloji i yt eshte keshtu, Amerika n'm** mi rras hunt,. jam i sigurt qe do ta percjellni. Shembull ma konkret Shqiptart shkuan n'Irak. Pse ?

Apo ndoshta per faktin se Izraelitet, si Medlin Ollbrajt,se bashku me lobin Izraelit ne USA, e perkrahen lobin Shqiptar ne USA, dhe sollen qe te bombardohen shkijet dhe te shporren nga Kosova?
Jo i nderuar nuk eshte as ky fakt ! Mendoj qe skemi pas nevoj per lob, e as per mbėshtetje t'izraelive e as t'amerikanve. Lirijėn qe e pergėzojm sot, eshte paguajtur me gjakun e dėshmorve SHQIPTAR e vetėm t'atij Shqiptar !!

Pra, kuptoje qe lirija nuk falėt ! E as nuk blehet, ajo Fitohet ! Dhe eshte fort e merituar !

Apo ndoshta qe edhe tani lobi Izraelit e ndihmon qeshtjen e Kosoves per tu bere shtet?
bla bla bla... israeli vet nuk eshte shtet qe per ta ber dikona ! N'rrs israeli !

Thuje pra nje aresyje te vetme pse Izraelitet na qenkan te keqinje per ne ?
Arsyja ėshtė, qe do t'vin koha kur te behem shtet ! Dhe duhet te fillojm me baza tė pastėrta ! Baza tė tolernacės, mirsis, bamirsis, jo-luftės, pro-dialogut, pro-punės, pro-dashuris ndaj njėri tjetrit pa mar parasysh racėn apo kombin. Duam njė shtet 1oo tė pastėr pa asnjė ideologji Cioniste apo Amerikane.

Ketu ku jetojm ne, quhėt EVROPĖ ! Nuk them qe evropjanėt jan tė mir, por duhet te punojmė, qe ti kalojmė shtet evropjane, ejo ti pergjangjajmė !


PS: Inspirim jam ka e kerkoj nga ata qe jane per komb, e ti po e kerkon te ata qe masakrojne femijet (shih lajmet e perditshme se sa harap vriten mes veti dhe caqet e tyre jane shkollat, tregjet, femijet dhe gjdo gje qe eshte njerezore).ZC

Tė thash me nalt, kėrko inspirimin aty ku buron "Paqja". E jo aty ku buron urrejtja, diskriminimi e terorizmi !

ps: Pėr me fol per nje shtet, duhesh ta dish historin e tyre, problemet e tyre e jo, siq bėn ti. Flet n'Ajėr.

Me t'mira,
Preshevari
:cool:

Berisha-boy
27-05-07, 19:29
Sepse Shqiptarėt jan Musliman. Dhe Izraelitet jan Kunder Muslimanve, tregon gjaku i muslimaneve qe derdhet per dit n'ato troje te shenjta. Ata masakrohen vetėm pse Dėshmojn pėr njė Zot Unik. Njė e vėrtet qe i dhemb tė gjithė zullumqarėve
(Shumica e Shqiptarve jan Musliman, pra i bjen sikur kur t'shoqnohet kingji me ujkun)


Nuk jam i vetmi qe mendoj keshtu, a e din ti qe prej Korejės, prej amerikes latine, afrikes jugut kan shpejtuar per t'luftuar krahas me hezbollahun gjat luftes me libanit ?... Pra ta dish edhe ti qe Pos Amerikes qe e perdor gjithmon drejten e Vetos per ta mbrojtur shtetin e 52 ("israelin"),, se mbron askush ! Po lloji i yt eshte keshtu, Amerika n'm** mi rras hunt,. jam i sigurt qe do ta percjellni. Shembull ma konkret Shqiptart shkuan n'Irak. Pse ?


Jo i nderuar nuk eshte as ky fakt ! Mendoj qe skemi pas nevoj per lob, e as per mbėshtetje t'izraelive e as t'amerikanve. Lirijėn qe e pergėzojm sot, eshte paguajtur me gjakun e dėshmorve SHQIPTAR e vetėm t'atij Shqiptar !!

Pra, kuptoje qe lirija nuk falėt ! E as nuk blehet, ajo Fitohet ! Dhe eshte fort e merituar !


bla bla bla... israeli vet nuk eshte shtet qe per ta ber dikona ! N'rrs israeli !


Arsyja ėshtė, qe do t'vin koha kur te behem shtet ! Dhe duhet te fillojm me baza tė pastėrta ! Baza tė tolernacės, mirsis, bamirsis, jo-luftės, pro-dialogut, pro-punės, pro-dashuris ndaj njėri tjetrit pa mar parasysh racėn apo kombin. Duam njė shtet 1oo tė pastėr pa asnjė ideologji Cioniste apo Amerikane.

Ketu ku jetojm ne, quhėt EVROPĖ ! Nuk them qe evropjanėt jan tė mir, por duhet te punojmė, qe ti kalojmė shtet evropjane, ejo ti pergjangjajmė !
Tė thash me nalt, kėrko inspirimin aty ku buron "Paqja". E jo aty ku buron urrejtja, diskriminimi e terorizmi !

ps: Pėr me fol per nje shtet, duhesh ta dish historin e tyre, problemet e tyre e jo, siq bėn ti. Flet n'Ajėr.

Me t'mira,
Preshevari
:cool:Sepse Shqiptarėt jan Musliman. Dhe Izraelitet jan Kunder Muslimanve, tregon gjaku i muslimaneve qe derdhet per dit n'ato troje te shenjta. Ata masakrohen vetėm pse Dėshmojn pėr njė Zot Unik. Njė e vėrtet qe i dhemb tė gjithė zullumqarėve
(Shumica e Shqiptarve jan Musliman, pra i bjen sikur kur t'shoqnohet kingji me ujkun)


Kush te tha qe shqiptaret 100 % musliman?Qfar gjaku i muslimaneve derdhet ne ate ''TOKE TE SHEJTE''.Sa per info token e shejt e keni MEKEN E MEDINE e Jerusalemin ajo eshte toke e SHEJTE KRISHTERE.

Nuk jam i vetmi qe mendoj keshtu, a e din ti qe prej Korejės, prej amerikes latine, afrikes jugut kan shpejtuar per t'luftuar krahas me hezbollahun gjat luftes me libanit ?... Pra ta dish edhe ti qe Pos Amerikes qe e perdor gjithmon drejten e Vetos per ta mbrojtur shtetin e 52 ("israelin"),, se mbron askush ! Po lloji i yt eshte keshtu, Amerika n'm** mi rras hunt,. jam i sigurt qe do ta percjellni. Shembull ma konkret Shqiptart shkuan n'Irak. Pse ?


Wowowowow qfar fakte na jepe ti more quni i presheves.Po a din ti se Izraeli ta ta gjunjezu Egjiptin per 3 ore lufte edhe 3 lufta ti ka fitu me 3 shtete muslimane(Egjiptin,Sirin,Libanin).

Jo i nderuar nuk eshte as ky fakt ! Mendoj qe skemi pas nevoj per lob, e as per mbėshtetje t'izraelive e as t'amerikanve. Lirijėn qe e pergėzojm sot, eshte paguajtur me gjakun e dėshmorve SHQIPTAR e vetėm t'atij Shqiptar !!

Pra, kuptoje qe lirija nuk falėt ! E as nuk blehet, ajo Fitohet ! Dhe eshte fort e merituar !


Fakte eshte qe lirin qe e gezojme sot eshte fale Amerike dhe Izraelit e jo vendeve islamiste lol.Me u pash qu krejt populli me rrokte armet sen nuk kishe mujt me ba.A i perzun mbi 1milon shqiptar prej Kosove serbi per ni kohe te shkurte.

Arsyja ėshtė, qe do t'vin koha kur te behem shtet ! Dhe duhet te fillojm me baza tė pastėrta ! Baza tė tolernacės, mirsis, bamirsis, jo-luftės, pro-dialogut, pro-punės, pro-dashuris ndaj njėri tjetrit pa mar parasysh racėn apo kombin. Duam njė shtet 1oo tė pastėr pa asnjė ideologji Cioniste apo Amerikane.

Ketu ku jetojm ne, quhėt EVROPĖ ! Nuk them qe evropjanėt jan tė mir, por duhet te punojmė, qe ti kalojmė shtet evropjane, ejo ti pergjangjajmė !


Ti ketu po e kallxon tolerancen tande more m***.

Preshevar
27-05-07, 23:58
Kush te tha qe shqiptaret 100 % musliman?Qfar gjaku i muslimaneve derdhet ne ate ''TOKE TE SHEJTE''.Sa per info token e shejt e keni MEKEN E MEDINE e Jerusalemin ajo eshte toke e SHEJTE KRISHTERE.

Qyqy,.. edhe ti kėtu a ?.. An e mban shqiptarin, estimohet qe te jen afėr 80% Musliman, dhe 20 % Krishtere (katolik shqiptar & ortodoks shqiptaro/serb/grek)
Sa pėr info,. se pe shoh qe s'qenke kėrka, Jerusalemi ėshtė toka e shenjt per tri fet monoteiste. Aty gjindėt edhe Xhamija Al-Aksa, kurse ju e keni qytetin e Betle'emit, qytet i cili mbrohet nga vet muslimanet palestinez.

Wowowowow qfar fakte na jepe ti more quni i presheves.Po a din ti se Izraeli ta ta gjunjezu Egjiptin per 3 ore lufte edhe 3 lufta ti ka fitu me 3 shtete muslimane(Egjiptin,Sirin,Libanin).
Tash te tregon quni tye, A e din ti qe Izraeli ska me egzistue edhe pak ?... A e din ti se "izraelit" jetojnė si n'baskija prej frigės ?.. Ndoshta nuk e din apo ke harrue, po me Egjiptin e ka humb luftėn, por edhe me libanin me ket luften e fundit ishte vetėm si test, per ti par se deri ku kan arrit ushtart e Hezbollahut. 2'ooo ushtar t'Hezbollahut kundėr njė ushtri Cioniste. Nė luftė nuk eshte Fitimtar ai i cili vret me shum femij, pleq e gra sikur qe ndodhi ne Cana t'Libanit. Me vjen keq. Ky eshte krim, gjenocid.

Fakte eshte qe lirin qe e gezojme sot eshte fale Amerike dhe Izraelit e jo vendeve islamiste lol.Me u pash qu krejt populli me rrokte armet sen nuk kishe mujt me ba.A i perzun mbi 1milon shqiptar prej Kosove serbi per ni kohe te shkurte.

Eshte fakt, qe lirin qe e gėzojmė sot eshte pikrisht nga Zoti i madhėrueshem. e Jo nga Amerika e as me pak nga Izraeli. Ata qė derdhėn gjak, ata qe u masakruan, ata qe luftuan deri n'minutat e fundit,.. ishin Shqiptar e jo Amerikan apo "izraelit". Kush na perzuni prej kosove, shtetet islamike apo shtetet krishtere ?... :cool:Ti ketu po e kallxon tolerancen tande more m***.

Ketu e tregova tolerancėn time,. duke mos pėrdor fjal fyese siq bėn ti.
E sheh ?... Ky eshte dallimi mes mue dhe tye. Un kur te flas, flas n'emer drejtsis e cila ju drejtohet tė gjithve pa mar parasysh racėn, kombin apo fejėn. Kurse ti kur te flet, flet n'emer t'Amerikes e cila e lufton fejėn e "vllezėrve" tu muslimanė. Po siduket,.. larg jemi per tė qen vllezėr ti dhe un.

Zoti t'Udhėzoft e ta shtoft dijonijėn.
Paqe nga Preshevari !
:wink:

SoKoLi-i-Maleve
28-05-07, 20:18
Sepse Izraelitet jan te edukuam , dhe mbrojn kombin dhe besimin e vet, e jo te shkatruem si ti o Preshevarac me zagaret tjer si ti qe mbroni talibanet dhe arabet e fyeni vlaznit e juaj Shqiptar dhe kulturen e historin e traditat e kombit te Shejt dhe te shumvuajtur .Po te merrni shembull nga Izraelitet dhe te afroni e mbroni kombin dhe vellezerit tuaj edhe ne do perparonim,por keshtu si vazhdoni ju,sdi ku do ja mberrijm?

Pupi
28-05-07, 20:44
A e din ti Preshevar qė po tė jenė veq 10% si ty, Kosova lindore do ti bėhej qė sot pėrhajr Serbis.
Mė gėzon fakti dhe njerzit qė njoh nga atje se ju jeni vetėm njė 0,0001%

Preshevar
28-05-07, 23:18
Sepse Izraelitet jan te edukuam , dhe mbrojn kombin dhe besimin e vet, e jo te shkatruem si ti o Preshevarac me zagaret tjer si ti qe mbroni talibanet dhe arabet e fyeni vlaznit e juaj Shqiptar dhe kulturen e historin e traditat e kombit te Shejt dhe te shumvuajtur .Po te merrni shembull nga Izraelitet dhe te afroni e mbroni kombin dhe vellezerit tuaj edhe ne do perparonim,por keshtu si vazhdoni ju,sdi ku do ja mberrijm?

Sokol, sokol,.. sokol !!

O i Malit, mos u mundo si ajo shoqja jote "REANA", mem pėrzi me sėrbė. Pėrkundrazi qe mendon ti, dhe njė mazhoranc e madhe e tė krishterve, un Jam SHQIPTAR, dhe atė Mė shumė SE ti e Ajo RRena !

Edhe qka po flet kur spo din bre ? Dil prej maleve, lexo, dhe kuptoje t'vėrteten, se njerzit si un, ta kan ruajtur gjuhėn, kombin, familjėn, dhe ta kan ruajtur besimin qe e pergezon sot plus e kan larguar kolonizatorin e Shen Lazarit ! Un tė flas si muslimanė, pra me duhet me fol tė vėrteten, dhe e vėrteta eshte se Irazeli, zemra apo biri i Amerikes (quaje sit te duash), ėshtė i poshtėr ! mizor ! Pis ! Haram ! Hajdut ! ... me nje fjal ėshtė si baba, si biri ! Bėrllogė !

ps: Nuk jam taliban, as vehabist, as arab,.. por jam Shqiptar, dhe te kisha lutur qe tme folesh si Shqiptar se shpesh here me fshihen mesazhėt kur po duhet me jua spjegue 10000... x , dhe po pritoj me te dhan msim ketu. :wink:

Kuptom pak,.
Adios

Sokol-i-malit

Preshevar
28-05-07, 23:21
A e din ti Preshevar qė po tė jenė veq 10% si ty, Kosova lindore do ti bėhej qė sot pėrhajr Serbis.
Mė gėzon fakti dhe njerzit qė njoh nga atje se ju jeni vetėm njė 0,0001%

A e din ti, qe edhe kiameti me kėrsit, edhe fara me na dal,.. se Presheven kurr pėrahajr sja bej ???

Nuk quhem Pupi un,.. por Preshevar ! Dhe Drejt pėr sė drejti SHQIP PO JU FLAS !

Kapish ibish ?

Preshevar
29-05-07, 09:46
Nga legjendat e rrėfyera pėr shekuj me radhė shpaloset dhimbshėm historia e njė populli, qė trashėgoi nga tė parėt vetėm lot.
Thuhet se kjo tokė e ashtuquajtur “toka e premtuar”, i pėrket atyre qė Zoti (xh.sh) i zgjodhi tė denjė pėr tė qenė mėkėmbėsit e Tij, e si gjithnjė tė gjithė e pretendojnė njė gjė tė tillė. Dhe kjo pikėrisht, ishte “molla e sherrit” qė pėr vite me radhė qėndroi nė plan tė parė tė mediave. “Konflikti arabo-izraelit, vazhdon tė marrė jetėn e tė tjera viktimave”, niste kėshtu faqja e kronikės sė zezė. Ndodhte qė njerėzit qė e dėgjonin tė lodhesin me tė njėjtat fjalė, me vrasjet qė shtoheshin dita-ditės e pyesnin: “Kur do tė mbarojė e gjitha kjo?” A menduan ata se Palestina don tė derdhė gjakun e bijve tė vet? Po a mund ta harrojė bota dhimbjen e kėtij populli? A mund t’i harrojė zemrat e ngrira tė nėnave palestineze? Sa e sa fėmijė tė vegjėl e pėrqafuan aq shpejt vdekjen?! Ishin ata palestinezėt, qė dhanė jetėn pėr tė ujitur kėtė tokė me gjakun e tyre. Pėr ta vdekja ishte mė e mirė se jeta nė njė tokė tė pushtuar. Ata treguan se shekulli i XXI nuk nisi siē e parashikuan “Fuqitė e Mėdha” dhe as nuk do tė bėhet kurrė i tillė pėrderisa padrejtėsitė tė vazhdojnė tė bėhen nė kurriz tė mė tė dobtėve. Ata demostruan njė dashuri tė pashembullt pėr kėtė tokė, njė dashuri qė kalonte ēdo limit. Nėna krenare pėr vdekjen e bijve tė tyre, tė rinj e tė reja pėr tė cilėt kjo tokė ėshtė mė e shtrenjtė se familja e se rinia e tyre, u shtrinė kudo nė ēdo cep tė Palestinės.
Dhe nė fund ata janė “terroristė”. O Zot! I pushtuari “terrorist” dhe pushtuesi i “pafajshėm”. Por ky ėshtė mesazhi qė Palestina na jep ne sot: “Ne nuk jemi njė atdhe pa popull, qė tė pranojmė njė popull pa atdhe.”

SoKoLi-i-Maleve
30-05-07, 06:32
A e din ti, qe edhe kiameti me kėrsit, edhe fara me na dal,.. se Presheven kurr pėrahajr sja bej ???

Nuk quhem Pupi un,.. por Preshevar ! Dhe Drejt pėr sė drejti SHQIP PO JU FLAS !

Kapish ibish ?


Je shum trim ti,i meshefun diku ne qytetet e gjermanve,por Presheven dhe kombin Shqiptar e ke ndrrue me ate arabo-taliban,sigurisht nga trimnija e madhe qe ke?

Preshevar
30-05-07, 10:13
Je shum trim ti,i meshefun diku ne qytetet e gjermanve,por Presheven dhe kombin Shqiptar e ke ndrrue me ate arabo-taliban,sigurisht nga trimnija e madhe qe ke?

Ok !

ps: Kur t'kish diqka t'interesant me tregu kthehu prap,.. amu kur "tė kish" thash, keshtu qe s'ma mer mendja me t'pa ktu pari mo :wink:

Zero Cool
02-06-07, 12:13
Edhe nje aresyje pse jane Izraelitet aq te forte:

* Sepse nuk po vriten mes veti sikur qe po bejne harapt (ne irak shiit ws sunit, ne libanon al-harabija ws al-,uslimanija, ne palestin al-fatah ws al-zhuganija ne afganiztan al-afganistanija ws al-talibanija etj....)

Albanian eX|PerT
02-06-07, 16:03
Mbase i paskeni hyre studimeve komperative, na beni nje krahasim, pse ne shqiptaret nuk jemi te fuqishem?

p.s. Tek ne s'ka fraksione (sikur ato) qe i ceki zero-ja, e qe skane infleunce e as efekt aspak ne trevat e shtrejta shqiptare! Tash ku qenka faji, e te behemi si hebenjet te fuqishem! :rolleyes:

emine
23-02-12, 21:54
Pse janė muslimanėt kaq tė pafuqishėm ?

Llogaritet tė jenė 1,476,233,470 muslimanė nė fytyrėn e tokės: njė miliard janė nė Azi, 400 milion nė Afrikė, 44 milion nė Evropė dhe 6 milion nė Amerikė. Ēdo i pesti banorė i tokės ėshtė mysliman; pėr ēdo hindu janė dy mysliman; pėr ēdo budist janė dy muslimanė dhe pėr ēdo hebre janė 100 muslimanė. A e keni pyetur ndonjėherė veten pse muslimanėt janė kaq tė pafuqishėm?

Ja pse: Organizata Konferenca Islamike (OIC) ka 57 vende anėtare dhe tė gjitha sė bashku i kanė rreth 500 universitete; njė universitet pėr ēdo tre milion muslimanė. Shtetet e bashkuara kanė 5,758 universitete ndėrsa India ka 8,407 universitete. Mė 2004 universiteti “Shangai Jaio Tong” pėrmblodhi njė ‘Radhitje akademike e universiteteve botėrore’ dhe intriguese, asnjė nga unverzitetet e shteteve me shumicė myslimane nuk ishte nė toplistėn e 500 universiteteve.

Sipas tė dhėnave tė mbledhura nga UNDP, joanalfabetizimi nė botėn krishtere qėndron afėr 90 % dhe 15 shtete me shumice krishtere kanė shkalllėn e joanalfabetizmit 100 %. Pėr kontrast tė madh, njė shtet me shumicė muslimanė ka njė shkallė tė joanalfabetizmit 40 % dhe nuk ka shtet me shumice myslimane qė ka shkallėn e joanalfabetizmit 100 %. Afėrsisht 98 % e joanalfabetėve nė botėn krishtere kanė tė kryer shkollėn fillore, pėrderisa mė pak se 50 % e joanalfabetėve nė botėn islame kanė kryer shkollėn fillore.

Vendet me shumicė islame kanė 230 shkencėtarė nė njė milion muslimanė. SHBA ka 4000 shkencėtarė nė njė milion banorė dhe Japonia ka 5000 shkencėtarė nė njė milion banorė. Nė tėrė botėn arabe numri total i kėrkuesve me kohė tė plotė ėshtė 35,000 dhe ka vetėm 50 teknikė nė njė milion arab (nė botėn krishtere ka deri 1000 teknikė nė njė milion banorė). Pėr mė shumė, bota islame shpenzon vetėm 0.2 % pėr GDP e sajė nė kėrkime dhe zhvillim, pėrderisa bota krishtere shpenzon rreth 5 % pėr GDP.

Konkluzė: bota islame ka dėshtuar nė aftėsinė pėr tė prodhoj dituri.

Gazetat ditore pėr 1000 njerėz dhe numri i titujve te librave pėr 1,000,000 janė dy indikatorė me rėndėsi se si ėshtė duke u shpėrndarė dituria nė njė shoqėri. Nė Pakistan ka 23 gazeta ditore pėr 1000 njerėz ndėrsa nė Singapor kjo shkallė ėshtė 360. nė UK numri i titujve te librave pėr njė milion njerėz ėshtė 2000 ndėrsa e njėjta nė Egjipt ėshtė 20.

Konkluza: bota islame po dėshton nė pėrhapjen e diturisė.

Eksporti i produkteve tė teknologjisė se lartė si pėrqindje e eksportit total ėshtė njė tregues i mirė i zbatimit tė diturisė.

Eksportimi i produkteve tė teknologjisė sė lartė si pėrqindje ndaj eksportimit tė pėrgjithshėm nė pakistan ėshtė 1 %. E njėjta pėr Arabinė saudite ėshtė 0.3 %; Kuvajti, Maroku dhe Algjeria kanė pėrqindjen 0.3 % pėrderisa Singapori e ka 58 %.

Konkluza: bota islame po dėshton nė zbatimin e diturisė.

Pse janė muslimanėt kaq tė pafuqishėm? Pėr shkak se nuk janė duke prodhuar dituri. Pse janė muslimanėt kaq tė pafuqishėm? Sepse ne nuk po e shpėrndajmė diturinė.

Pse janė muslimanėt tė pafuqishėm? Sepse ne nuk po e zbatojmė diturinė dhe ardhmėria i takon shoqėrisė qė bazohet nė dituri.

Interesant, vjetori i bashkuar i GDP tė 57 shteteve tė organizatės islamike ėshtė nėn 2 bilion dollarė. Amerika e vetėm prodhon mallra dhe shėrbime 12 bilion dollar; Kina 8 bilion, japonia 3.8 bilion dhe Gjermania 2.4 bilion (duke blerė lėndėn e parė pėr rrymė).

Arabia saudite e pasur me naftė, UAE (Emiratet) Kuvajti dhe Katari sė bashku prodhojnė mallra dhe shėrbime (shumica naftė) nė vlerė 500 $ milard; Spanja vetėm prodhon mallra dhe shėrbime nė vlerė mbi 1 trilion dollarė, Polonia katolike 489 miliard dollarė dhe Tailanda Budiste 545 milard (GDP e muslimanve nė raport mė GDP-nė botėrore ėshtė nė rėnje tė shpejtė).

Pra, pse janė muslimanėt kaq tė pafuqishėm ?
Pėrgjigjja: Mungesa e edukimit.

Autori ėshtė kolumnist i pavarur nga Islamabadi.
pėrktheu: Bashkim Shala

Shume interesant!

Dali!Keq!ch
25-02-12, 00:55
Un mendoj, se pse hebrenjet jane rrenjet e illuminatit.

Dali!Keq!ch
25-02-12, 01:42
e keni harru shume te tjer si Jay-Z , Rihanna, dhe kryesorin Mark Zuckerberg, zbuluesi i facebook-ut, facebook i arrin 2 Mrd. USD ne vit. dhe i ka mbi 845 Mio anetar.
Shkurt e Ship respekt.

Sa i perket herbejve ne pergjithesi po ashtu Respekt, un personalisht nuk besoj qe arrihet me edukim kaq shum, por e kunderta me mashtrim me derdhija, luftera duke i shtyp vendet e varfera duke ja marr si shembulli tek ne eshte bonstilli, apo ne vende si i quajme ne vendet e prapambetura duke ja marr arin e zi. (uljen)

Si mjeskia si, fizika e matematika duhet te jemi mirenjohes vetem Islamit, qysh e tek lypne se kush e lyp realitetin edhe e gjen, por mos ju besoni askujt as mua por kerkoni realitetin heret a vone keni me kuptu po sa me heret edhe me mire.

shpreoj qe mos te ndjehet dikush i fyer, perkundrazi kam respekt per te gjithe, por un se besoj qe mequria na vjen direkt nga hebrejnt ata dikund e kan mesu pra Respekt per mu ata e kane mesu ne Islam.

Ja vetem nje shembull para 1400 vjete Muslimani ju eshte dashte te matet kohen per ta fal namazin, edhe cka kujtove ata e kishin oren , kishin mjetet per te mjeku, operu dhe natyrisht pa matematik keto nuk kishte mujt askush me i ba, kishin te gjitha..
cka ateher Europa pr ta sheru dekend eshte mundu me falltore, apo magji cka do koft ajo e bardh apo e zez.

Europa ateher kishte numra romak, qe per te shenu krejt nje numer te vogel u dashke me perdor gati gjysem e alfabetit.

nga frika qe mos po shenoj dicka gabim un ju surgjeroj ta bleni librin, mund ta gjeni ne gogole kerkoni fjaline:
Geheimwissen des Islam

Lus te gjithe moderatoret te mos me fshijne kete mesazh, kjo ishte arsya pse me heret e shtova nje link te videos se pse nga nje her duhet degju qoft edhe anetar i thjesht si un.
Faleminderit

Skyfter
25-02-12, 09:15
Fjala -Nobady is Perfeckt- eshte zbulue nga Judet per jo Judet, demek nese nuk je Jude nuk je Perfekt.


Sarrazini i zi kur thojke Juden Gen e quajshin Racist edhe pse qetu ja ka qellu.

D.m.th. Judet menqurine e kane ne Gjene.

Zanzi/M
25-02-12, 12:16
Edhe nje aresyje pse jane Izraelitet aq te forte:

* Sepse nuk po vriten mes veti sikur qe po bejne harapt (ne irak shiit ws sunit, ne libanon al-harabija ws al-,uslimanija, ne palestin al-fatah ws al-zhuganija ne afganiztan al-afganistanija ws al-talibanija etj....)


Nje antar te qeti fisi "zhuganija" e kam pa nje dite ne Prishtine ..

Fshatari
25-02-12, 12:44
E kane Talmudin, gjuhen, kulturen, solidaritetin, menēurine dhe besen-bese dhe keshtu e dominojne boten.

Hajra
25-02-12, 13:26
......sepse nuk kane luftu dhe nuk luftoin mes vete, mbi te gjitha nuk e shesin njeri tjetrin, perkundrazi bashkpunoin dhe e ndihmoin njeri tjetrin.

4peace
25-02-12, 14:00
*

Une e kam nje shok te klases dhe, sa here takohemi,
...num“k ma leshon kurrsesi rendin per ta thene nje fjale, mendim...Ia nise me te vetat, vetelavderime e muhabete, thua ti se ai eshte me i mencuri i kesaj bote...
...megjithese kur kemi qene se bashku ne shkolle, ai ka qene nenmesatar (me nota nen 3) e une superior (gjitha 5-she).
Nuk e kontestoj se nuk ka arritur gje por, ajo qe ka arritur ai eshte ne nje drejtim te caktuar...
Ai eshte per dhjeta fish me i njohur se une, me i popullarizuar, (ashtu e ka edhe profesionin)...
...prandaj dhe njihet si shume me i suksesshem.

Keshtu eshte edhe me cifutet.
Ka dicka te verteta ne keto qe thuhen por, pjesa derrmuese jane te fryera, ekzagjeruara...
...sa qe eshte krijuar nje mit mbi e rreth tyre...

Kjo ka te beje me karakteristikat, vecorite e popujve. Ato jane njesoj sikur ato te individeve. Cdo popull ka dicka te vecante: qofte nga ana pozitive, ashtu edhe ajo negative.
Nje popull mundet me qene me i zhvilluar ne nje lemi te caktuar, kurse lemite tjera i ka dobesi. Dhe anasjelltas.

E pata filluar nje shkrim ketu, ama e nderpreva...
...sepse me dukej e kote ta marr gjithe ate mund (perkthim, pershtatje, pergatitje) per nje vend ku ke ndjenjen sikur shkruan ne flete (gjeth) lakre...


*

Neferta
25-02-12, 14:13
.. Sepse me fanatizem e kan ruajtur berthamen e vete(kombetare-fetare) mivjeqare, duke ditur te adaptohen neper perandori te ndyshme.

Shpati
27-02-12, 12:27
Hebrenjet jan shume te dobet .
Gjuha Hebreje ka qen e vdekur deri ne funde te shek.XVIII.
Popull Hebre ska pasur fare.
Njerz te ndryshem ka praktikue religjionin Jahudi.

Para disa diteve bera nje bised me nje Qytetare nga Turqia !
I njeti tha une jam Zaza dhe tregonte se edhe ne jemi Popull per nga madhesia sikurse Kurdet por te njetit jan ber te njofur per shkak te vrasjeve qe kan ber.
Edhe te Hebrenjet kemi rast te ngjashem sikurse te Kurdet !
Te njetit ja ber te njohur per shkak te luftes se dyte boterore .
SHBA-te ndimuan ne themelimin e Shtetit Juhudi dhe e Armatosen fale.
Ndersa financiarsht e financuan Gjermanet.
Pra Shteti Jahudi u krijua nga te tjeret por ateher kur nuk do ta ndimojn ose nuk do te munde ta ndimojn ky Shtet me siguri nuk do te ekzistoj fare.

Dali!Keq!ch
27-02-12, 16:55
Hebrenjet jan shume te dobet .
Gjuha Hebreje ka qen e vdekur deri ne funde te shek.XVIII.
Popull Hebre ska pasur fare.
Njerz te ndryshem ka praktikue religjionin Jahudi.

Para disa diteve bera nje bised me nje Qytetare nga Turqia !
I njeti tha une jam Zaza dhe tregonte se edhe ne jemi Popull per nga madhesia sikurse Kurdet por te njetit jan ber te njofur per shkak te vrasjeve qe kan ber.
Edhe te Hebrenjet kemi rast te ngjashem sikurse te Kurdet !
Te njetit ja ber te njohur per shkak te luftes se dyte boterore .
SHBA-te ndimuan ne themelimin e Shtetit Juhudi dhe e Armatosen fale.
Ndersa financiarsht e financuan Gjermanet.
Pra Shteti Jahudi u krijua nga te tjeret por ateher kur nuk do ta ndimojn ose nuk do te munde ta ndimojn ky Shtet me siguri nuk do te ekzistoj fare.

Hebrenjet deri vone ja kan pre koken foshnjes kur ka lind vajz, kjo eshte edhe arsya pse ky popull ka mbet vogel.

emine
27-02-12, 17:04
del ku del po dalim na ma te miret,vec Ibrahim rugova na ka prish tripat,e tash thaci se kumedit ku kishum mrri na:tongue:

Dali!Keq!ch
27-02-12, 17:12
Mbase i paskeni hyre studimeve komperative, na beni nje krahasim, pse ne shqiptaret nuk jemi te fuqishem?

p.s. Tek ne s'ka fraksione (sikur ato) qe i ceki zero-ja, e qe skane infleunce e as efekt aspak ne trevat e shtrejta shqiptare! Tash ku qenka faji, e te behemi si hebenjet te fuqishem! :rolleyes:
se pse kemi shum armiq edhe shumica jane shqipfolsa.
se pse hajm buken tone dhe bajm gajlen e te huajve.
se pse me shume veprojme me kishe, nashta, mu duk, se dita, mendova, se sa me sa me plot vetbesim dhe kembgulje.
se pse degjojm dhe pranojme cdo gje qe na ofrohet nga te huajte ( qe pastaj e arsytojme si: me mire e mundshme per momementit)
se pse cdo faj qe ne i bejm vet, mendojme fajet i ka feja edhe kur nau prishet disponimi fajet i ka Islami.
se pse mendojme e besojme se me ndrrimin e partise, apo fes do te perparojme.
ka edhe nje milion arsy pse ne nuk jemi te fuqishem por mbi gjitha eshte ORGANIZIMI, se pse fjale e cdo popullit ne bote thote: nje thuperr thehet shum lehet por te bashkuara nuk mund ti thej askush.

Bajlozi i Zi
27-02-12, 17:13
Formula:

Mos ban ēka bajne shqiptaret, suksesin e ke te sigurte.

King_Gentius
14-04-12, 18:53
Cifutet ne Amerike kane mbeshtetjen e te krishtereve evangjeliste e cfare do lloj dege te tjera ekstremiste te krishtere. Kta te krishtere japin nje pjese shum te madhe te rroges te tyre kishave te tyre, madje disa me shpenzimet e veta shkojne edhe ne Izrael vullnetarisht e punojne falas ne vreshtat e cifuteve, sepse me sa duket nje cifut para tre mije vjetve paska shkruajt ne Bibel qe keshtu duhej bere, ha ha. Po tja u lesh frenat e Amerikes ne dore keti lloji idiotesh hyn ne luften e trete boterore kur te duash.

e-uritura
14-04-12, 21:45
Kėta kanė trurin tė dashurit e mi, trurin!


Ps; A po mė duket mua, a po pėrmendet truri si shpesh kėndejpari? lol

Kalimero
14-04-12, 21:48
Kėta kanė trurin tė dashurit e mi, trurin!


Ps; A po mė duket mua, a po pėrmendet truri si shpesh kėndejpari? lol

tibe be po, ere truni pur qa pe purdorshin femnat u purmen qishti :biggrin:
qa me bo ,shnosh me konen se truna kish bodh ,kah pu kshirshe naper trup t' njerit be :biggrin:

e-uritura
14-04-12, 21:49
tibe be po, ere truni pur qa pe purdorshin femnat u purmen qishti :biggrin:
qa me bo ,shnosh me konen se truna ka bodh kah pu sidhshe naper trup t' njerit be :biggrin:


Kalimeli i vocėrr, eja tek pacenzura, do tė tė shpjegoj cfarė dtth ky inkuadrimi i trurit nė orgazmė.

Kalimero
14-04-12, 21:50
Kalimeli i vocėrr, eja tek pacenzura, do tė tė shpjegoj cfarė dtth ky inkuadrimi i trurit nė orgazmė.

oni be oni, qish tum thush ti ,pu vi pu vi :biggrin: