PDA

View Full Version : Jo uzina e lėkurės po Kosova ėshtė...!


Fshatari
02-05-07, 16:26
"...ndėr sfidat mė tė rėndėsishme tė politikės sė Shqipėrisė, thot Basha."
Para i muej dite fillonte emetimi i nji kange tė ushtrisė greke me tė cilėn i sqarohej Mustafajit dhe tani Bashės se grekėt kishin ndėrmend tė "prodhonin opinga me lėkurėn e bashkevendasve tė Bashės kurse me zorrėt e tyre do tė fabrikonin lidhėset e atyre kėpucve". Kjo nuk ėshtė ndonjė sfidė me rėndėsi krahasuar me Kosovėn. Pėr ēfarė arėsyeje na qenka vallė Kosova sfidė e politikės tė jashtme shqiptare?
Mos i frikohet Basha pavarėsisė dhe krijimit tė shtetit tė Kosovės?! Ka tź ngjarė tė jetė pikėrisht kjo.
Nuk ka ma shum se i muaj, ambasadori i Shqipėrisė nė beograd i cilėsonte mardhėniet serbo-shqiptare tė "shkėlqyeshme"(gjithėmonė tė tilla kanė qenė).
Paraardhėsi i Bashės, Mustafaj, para sa kohėsh ka pas firmosur e vulosur nji dokument bashk me drashkoviēin nė tė cilin Kosova pėrcaktohet si "pjesė e pandashme e serbisė...". Po i njėjti malok, mustafaj, do tė jetė kėshilltar i afėrt i ministrit tė sapoemruar, Basha. Disa zėra tė kėqinj qė nuk ia duan tė mirėn mustafės thon se "ky individ asht pague edhe nga njifarė llobi serbo-amerikian" qė llobon me tė madhe kundėr pavarėsisė tė Kosovės. Kėtu duhet tė ketė edhe diēka tė vėrtetė : e keni vėnė re se se si u bėn bisht pyetjeve tė gazetarve lidhur me dorėheqjen e vetė nė njė moment shumė tė rėndėsishėm pėr Kosovėn, nė prag tė njė vizite tė Bush-it nė Tiranė, nė prag, mbase, tė antarsimit tė Shqipėrisė nė Nato...!
Aq sa ma kapi rradakja mue, deklarata e parė e lartėmadhėrisė basha mė duket shum e ēuditshme : mos po e ndieka vetėn tė provokuar nga pavarėsia e Kosovės; po i duheka prishur pak punėt me shkie...!
Njė asht krejt e sigurt : asnji zyrtar kosovar nuk ka kėrkuar as kėshilla as ndihmė nga ministri Basha prandaj nuk shoh arėsyen pse Kosova do tė ishte njėra "ndėr sfidat kryesore tė politikės shqiptare".
Ēfarė ministri asht qė nuk guxon t'u thot asnji fjalė atyne qė duan t'ia rjepin lėkurėn pėr fabrikimin e opingave e t'ia nxjerrin zorrėt pėr lidhėse kėpucėsh(grekėve, pra)...ministėr pallavrash si paraardhėsi i tij, malok opingash...!

gazi-de
02-05-07, 18:12
Fshatari,pershendetje.......
Po mundohem pake te false politiken Shqipetare(Shqipris),per trojet tjera shqipetare..
Ky shkrim i drejtohet vetem politikes shqipetare ne Shqiperi jo popullit shqipetar,qe mos te ket keqkuptime.
Ne histori te Shqipris,prej 1912 qe eshte shtet,nuke ka pase kurre nje plan apo nje mendim per trojet tjera shqipetare,e vetemja ndihm ishte populli,gjithe her kure kishe lufte ne trojet shqiptare,i priten refugjatet me ate qe kishin.
E politika shqiptare ne Tirane,ase nje her nuke kisht plan per trojet tjera apo ndihm,gjithe her ishine interest serbo greke dhe italjane.
Edhe pse une nuke e njoh politiken dhe historin mire,por une nuke kam ndegju,ase ne histori qe Trinan syrtare kishte ndonje plane per trojet tjera..
Historia e re,kosova ishte gati ne falak e Nano u takojke me milloshin ne Greqi,dhe ai ka qen takim privat,
apo Berisha kure ishte ne pushtet ne vitet e 90ta,Serbia kishte enbargon prej te gjithe botes,kurse Tirana dhe qeveria shqpitare bashkpunojshin.
Apo ne kohen e Enverit,kure ishte nje her ne vizit ne Jugosllavi,ter Jugosllavin e vizitoj,vetem ne Kosove nuke ishte,dhe nuke kishte fare bisedashe per shqipetaret ne Jugosllavi,keto jane fakte qe i dine edhe bota.
Apo me 1912 kure eshte ber shtet Shqipria,ajo qeveri mbrojtjen e kishte nga Kosovret.
Ishte Isa Boletini qe i dual ne ndihme asaj qeverie.
Mos te flas me shume se mos po ka vetem keqkuptime,u mundova pake a shume te flase per politiken e Tiranes zyrtare,se ne te gjithe jemi shqipetar,e mos po keqkupton ndo kushe.
Edhe nje,mos e kame postu ket postim ne tem te gabuar,nese po,me falni..
me respekt gazi-de