PDA

View Full Version : Vaji i ullirit dhe ulliri


Hattabi
06-05-07, 17:35
http://www.fjalaebukur.com/sq/images/stories/ulliri.jpg


Ulliri ėshtė pa dyshim njė bimė mjekėsore e mrekullueshme. Bima dhe lėvozhga e ullirit pėrdoren me rezultate shumė tė mira kundėr arteriosklerozės, temsionit tė lartė tė gjakut, temperaturat e larta etj.
Nėse vaji i ullirit pėrdoret si melhem pėr lyerje, forcon flokėt dhe ndalon tė thinjurit. Pirja e vajit tė ullirit ėshtė i dobishėn kundėr helmimit. Ky vaj lehtėson dhimbjet nė lukth dhe zorrė dhe mbyt parazitėt nė zorrė.
Ibn Omeri transmeton hadithin e njohur: “Shėrbehuni me vajin e ullirit dhe lyhuni me tė, sepse ai pėrftohet nga druri i bekuar”
Allahu thotė nė Kur’an:
“Dhe (krijuam) drunjėsh qė mbijnė nė kodrėn Sina e qė japin vajra dhe mėlmėsa pėr ngrėnėsit.” (Mu’minun, 20)
Nga Alkame ibn Amir na vjen hadithi vijues: “Ēdo lloj ulliri ėshtė pėr ju, prandaj lyhuni me vaj ulliri, pini se vaji i ullirit ndihmon ata qė kanė probleme me hemorroide.”
Pejgamberi s.a.u.s kėshillon pirjen e vajit tė ullirit nga tė sėmurėt me pneoumoni. Ullinjtė e gjelbėr kanė vlera tė shumta ushqyese e gjithashtu forcojnė barkun dhe stimulojnė potencėn seksuale. Ullinjtė e hidhur janė tė mirė pėr trajtimin e djegjeve. Tė pėrtypurit e gjetheve tė ullirit ndihmon nė rastet e inflamacionit tė mukozės sė gojės, herpesit, dermatitit buloz dhe kromės. Ēaji i pėrgatitur me gjethet e ullirit ul sasinė e sheqerit nė gjak. Diabetikėt kėshillohen tė hanė kokrra jeshile ulliri, tė cilat ulin etjen qė shkakton diabeti.
Vaji i ullirit ndihmon nė sėmundjet e mėlēisė dhe nė eleminimin e gurėve tė fshikėzės sė tėmthit dhe gurėve tė veshkave.
Nga pomadat dhe preparatet e tjera qė pėrgatien me vajin e ullirit mjekohen plagė tė ndryshme, djegje tė lėkurės, duke ndhuar nė ripėrtėritjen e indeve tė dėmtuara.

Hattabi
06-05-07, 17:36
Vaji i ullirit mbron nga kanceri i gjiritShkencėtarėt nė Shtetet e Bashkuara mund tė kenė zbuluar se dieta mesdhetare ku pėrdoret shumė vaji i ullirit mbron nga kanceri i gjirit.
Studiuesit qė i botuan rezultatet e punės sė tyre nė revistėn Analet e Onkologjisė thonė se acidi oleik qė gjendet nė vajin e ullirit mund tė ndihmojė nė kurimin e sėmundjes
Studimet e mėparshme kanė treguar se pėr gratė qė jetojnė nė vendet ku pėrdoret njė dietė e pasur nė proteina, rreziku nga kanceri i gjirit ėshtė pesė herė mė i lartė se nė ato vende ku kultura e tė ushqyerit ėshtė pėr njė dietė me mė pak kalori.
Megjithatė gratė qė ushqehen me vaj ulliri duket se janė tė mbrojtura nga ky lloj kanceri.
Studiuesit nė Spanjė dhe nė SHBA gjetėn se njė prej pėrbėrėsve tė vajit tė ullirit ul me gjysmėn e tyre nivelin e substancave qė shkaktojnė kancerin e gjirit.
Testet laboratorike mbi qelizat kanceroze tė gjirit treguan se acidi oleik e bėnte mė tė efektshėm medikamentin qė pėrdoret kundėr kancerit dhe rriste prodhimin e proteinave qė lufton tumoret.
Tani shkencėtarėt do tė shohin nėse teoria e tyre provohet gjatė eksperimenteve me kaviet.