PDA

View Full Version : Syri i Zotit!


Era1
07-05-07, 22:01
Sot me kishin nisur nje e-mail me nje foto te cuditshme e cila quhej Syri i Zotit.
Ne internet munda te gjej kete informacion.

Kjo eshte Mjegullnaja Helice. Eshte “Syri i Zotit”
Eshte fotografuar ne vitin 2004 nga teleskopi Hubble , i Nases.
Identifikimi astronomik i tij eshte NGC7293 dhe ka 1,5 vite drite diametėr.
Carlyle ka thene qe “ Universi nuk eshte gje tjeter perverse nje simbol i hapur i Zotit” dhe teknologjia e shekullit te XXI i ka dhene te drejte.

Kush di me shume per te le te postoje.

Fotua eshte kjo:

Dilaver
09-05-07, 02:45
Mjegullnajat planetare janė Re tė mdha gazrash e pluhrash zakonisht gjinden nė ndonjė galaksi, krijohen gjatė hedhjes sė shtresave tė jashtme nė fund tė evolucionit tė yjėve.
Egzistojnė shumė trupa/objekte qiellorė me dimenzione tė mėdha tė cilėt pėr shkaqe tė ndryshme (qoftė largėsia, dukshmeria e dobėt, ndricimi i tepėrt etj) vėshtirė mund tė shifen.
Sa i pėrket se cka ka thėnė Carlyle nė lidhje mė kėtė mjegullnajė (Heliks NGC7293) hėėė, pėr mendimin tim ėshtė hipotezė qesharake njėjt sikurse disa ”shkencėtar” qė bėjnė farė fotografish dhe me anė tė tyre duan tė na vėrtetojnė sė qenkan shėnja apo dėshmi pėr egzistencėn e Zotit.
Janė tė njohura disa mjegullnaja tė cilat mund tė shifen kur ėshtė pamja e mirė (qielli i pastėr) me objektiv tė madh teleskopi, me fush tė madhe shikuese tė okularit tė ashtuquajtur (RFT) Rich field telescop, teleskop me fushė tė madhe shikimi dhe filter (UHC) i cili lėshon ndricimin e mjegullnajės, ndėsa ndricimet tjera mė pak.

Mjegullnaja Heliks gjindet nė yjėsinė e ujorit, shum herė ėshtė fotografuar, ėshtė mjegullnaja planetare mė e afėrt mė planetėn tonė dhe me dimension mė tė madh.

Mjegullnaja Amerika Veriore NGC7000 nė yjėsinė Ujori, ėshtė njėra nga mjegullnajat mė tė fotografuara dhe thuhet se mund tė shihet me sy (kush e ka syrin llaskuc).

Mjegullnaja Cirus NGC 6960 nė yjėsinė e ujorit. Kjo mjegullnajė duket si njė re e rrumbullakt dhe ka disa emra

Mjegullnaja Rozeta NGC 2237

Mjegullnaja syri i macės NGC6543

http://www.oursci.org/magazine/200204/08-02.jpg


http://www.spacetelescope.org/projects/fits_liberator/fitsimages/medium/mike_herbaut_8.jpg

etj.

Obama
13-11-08, 10:43
Foton qe e solli z. Dilaveri e cila quhet edhe Syri i Macės, qė eshte 3000 vite-drite larg nga toka, tregon nje eksplozim te nje ylli. Fotografi, e cila eshte shfaqur nga NASA me 31 tetor 1999.
Tash shiqone se qfar e ben fotografin tė mrekullueshme, eksplozimi i ngjan nje lule, "Trėndafilit", Zoti na thotė nė Kuran E kur tė ēahet qielli nė aspektin e njė trėndafili e tė bėhet si vaji i shkrirė. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?" (Sure55, ajete 37/38)

GURI SYLAJ
13-11-08, 17:39
Foton qe e solli z. Dilaveri e cila quhet edhe Syri i Macės, qė eshte 3000 vite-drite larg nga toka, tregon nje eksplozim te nje ylli. Fotografi, e cila eshte shfaqur nga NASA me 31 tetor 1999.
Tash shiqone se qfar e ben fotografin tė mrekullueshme, eksplozimi i ngjan nje lule, "Trėndafilit", Zoti na thotė nė Kuran E kur tė ēahet qielli nė aspektin e njė trėndafili e tė bėhet si vaji i shkrirė. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?" (Sure55, ajete 37/38)

Ajeti nuk eshte cituar drejt dhe fjala trandafil eshte shtuar e kjo nuk lejohet !!!Ajeti i sipershenuar thot;"E kur te cahet qiellie behet kuq si vaji i shkrire."
............!??

Obama
13-11-08, 17:44
Ajeti nuk eshte cituar drejt dhe fjala trandafil eshte shtuar e kjo nuk lejohet !!!Ajeti i sipershenuar thot;"E kur te cahet qiellie behet kuq si vaji i shkrire."
............!??

Ajetin e kam pėrkthyer nga gjuha frenge. Ne gjuhen shqipe s'di si figuron. Kėrko ne gjuhen angleze, gjermane dhe do e vertetosh.

GURI SYLAJ
13-11-08, 18:13
Ajetin e kam pėrkthyer nga gjuha frenge. Ne gjuhen shqipe s'di si figuron. Kėrko ne gjuhen angleze, gjermane dhe do e vertetosh.Ne shqip eshte origjinal i shkruar me siper ! Jo ne Ajetet e cekura por as ne tere Suren nuk permendet fjala Trandafil !

~AnnA~
13-11-08, 18:15
Qe te mirekuptohemi me mire me ju forumiste,ky nuk eshte "Syri i Zotit" i atij zoti qe permendet neper librat e shenjte (Kur'an dhe Bibel...) por,eshte vetem nje term shkencor...pra,mos perzini shkencen me fene,se keto dyja as dhe njehere te vetme nuk kan qene te nje mendimi....
T'i kthehem temes tani...Ky eshte vetem nje YLL i shuar (para mijera vitesh) i rrethuar me nje re pluhuri...
ja dhe nje foto e bere tani me vone nga NASA

http://1.1.1.5/bmi/img.kronline.at/hps/upload/hxmedia/2007/02/13/1_9mLms3xsUt_C2.jpg

GURI SYLAJ
13-11-08, 19:08
Pjesa e pare shume e kjart kurse ajo kur thoni se shkenca dhe feja asnjehere nuk qen te nje mendimi gaboheni!
Jo rralle ato edhe pajtohen ne njefar menyre! Kemi plot shembuj!

Feja thot:Shpirti eshte NURE (Drite)
Nje teori e Re shkencore thot:
Organizmet nuk jan asgje tjeter perveq se FOTONE qe komunikojne ne mes vete pa gabime (ne menyre te perkryer)

~AnnA~
14-11-08, 11:25
Pjesa e pare shume e kjart kurse ajo kur thoni se shkenca dhe feja asnjehere nuk qen te nje mendimi gaboheni!
Jo rralle ato edhe pajtohen ne njefar menyre! Kemi plot shembuj!

Feja thot:Shpirti eshte NURE (Drite)
Nje teori e Re shkencore thot:
Organizmet nuk jan asgje tjeter perveq se FOTONE qe komunikojne ne mes vete pa gabime (ne menyre te perkryer)

Dihet qe feja dhe shkenca e hedhin totalisht poshte njera tjetren. Feja perqafon besimin dhe ate cka eshte e mbinatyrshme e mistike, ndersa shkenca bazohet ne fakte te verteta ,ne realitet,hedhje e vertetim hipotezash. Mendoj se nje njeri qe beson tek njera nuk mund te besoje tek tjetra. Pikerisht ngaqe te dyja e shpjegojne ekzistencen dhe gjithcka tjeter qe ka lidhje me te ne menyra shume te ndryshme qe asnjehere nuk mund te ken 1 pike-takimi midis tyre. :)

Meqe vete jam ne nje drejtim shkencore dhe me ka interesuar c'dohere shkenca edhe feja,mund te them se,me aq sa kam lexuar une,shkenca dhe feja kan qene ne nje lufte te vazhdueshme...lufte kjo e permasave te tilla ku duket se njera do te triumfoje kur te vdese tjetra....

GURI SYLAJ
14-11-08, 22:26
Megjitheate une nuk do i kisha nda ne dy taborre armiqesore qe e luftojne njera tjetren.Sepse jo rralle i gjejme te dyat bashk tek i njejti individ dhe nje lufte e tille cfare ju po e prezentoni ketu do te ishte e pa kuptimt!!

P.S. Une nuk e kam fjalen tek interpretimet as te njeres e as te tjetres !

Dilaver
15-11-08, 01:39
Sa e fotografova Mjegullnajėn Heliks "Syrin e Zotit" NGC7293

http://www.phobos.pcm.hr/slike/Helix%20Nebula%20NGC7293.jpg

Bardhyli-Iliri
15-11-08, 02:22
AnnA jam plotesisht me ju, mbi te gjitha SHKENCA.
Apo mos ju keqkuptova?

Pershendetje te sinqerta

~AnnA~
15-11-08, 15:14
AnnA jam plotesisht me ju, mbi te gjitha SHKENCA.
Apo mos ju keqkuptova?

Pershendetje te sinqerta

meqe je me shkencen,atehere s'me ke keqkuptuar fare :)

Zero Cool
24-09-12, 19:03
"SYRI I ZOTIT"

Ose NGC 7293 Helix Nebula ėshtė njė mjegullnajė planetare ndodhet nė Ujori plejadė, nė afėrsi tė Peshkut Jugore. Ngjashmėri e saj tė fortė me njė sy tė njeriut, i dha atij pseudonimin "Syri i Zotit".
Ajo u zbulua nga Karl Ludwig Harding nė 1824.
Vendosur mė pak se 650 vite-dritė nga Toka, nė fakt njė tė afėrt nebulae planetare atė. Ajo duket si dy unaza .
22h 29m drejta Ascension 40.7 s, lakim -20 ° 47 '30 ", 7,3 magnitudė, madhėsia 12.8 '


http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSIiILICHQA1EqEXb31H3S0MsDWFcDhW jWHyXwnlLBBwvnIZYM1yVPN-kIr
http://img.kronline.at/hps/upload/hxmedia/2007/02/13/1_9mLms3xsUt_C2.jpg