PDA

View Full Version : Konferenca Islamike, Dipomacia Kosovare/Dardanase nė rrugė tė mir apo dėshtim i saj?


Pupi
17-05-07, 21:09
Konferenca Islamike nė nivel tė ministrave tė punėve tė jashtme me 15 maj nė Islamabad tė Pakistanit.
Edhe pse nė kėtė aspekt Kosova nuk ka pas tė drejtė tė merr pjesė, pasi qė ende nuk ėshtė e pranuar si shtet, kjo ftesė ėshtė refuzuar apriori nga Ekipi i Unitetit, nė radhė tė parė nga kryetari i Kosovės Fatmir Sejdiut dhe tė tjerėve, tė cilėt nuk janė prononcuar gjer tani, pėrveē Veton Surroit i cili ka qenė pro pjesėmarrjes sė Kosovės nė kėtė sesion.

Fshatari
17-05-07, 23:18
Konferenca Islamike nė nivel tė ministrave tė punėve tė jashtme me 15 maj nė Islamabad tė Pakistanit.
Edhe pse nė kėtė aspekt Kosova nuk ka pas tė drejtė tė merr pjesė, pasi qė ende nuk ėshtė e pranuar si shtet, kjo ftesė ėshtė refuzuar apriori nga Ekipi i Unitetit, nė radhė tė parė nga kryetari i Kosovės Fatmir Sejdiut dhe tė tjerėve, tė cilėt nuk janė prononcuar gjer tani, pėrveē Veton Surroit i cili ka qenė pro pjesėmarrjes sė Kosovės nė kėtė sesion.

Thuhet se ministri i ri pėr Kosovėn, njifarė samarxhiēi, i paska thanė Sejdiut me e refuzue atė ftesė. Sejdiu mendon se kjo ēashtje asht tanima e mbyllun; bota, gjithė bota e njeh Kosovėn! Nuk ka nevojė pėr ma shum publicitet!
4peace shkruen nė nji temė tjetėr se "shumēka i mungon kėtij populli"!, e ma mirė me thanė "atyne qė drejtojnė kėtė popull"! Nė rend tė parė i mungon, absolutisht, sensi diplomatik!

SoKoLi-i-Maleve
18-05-07, 04:47
Shum mire kan bere nese kan refuzua pjesmarrjen ne kete konference,perndryshe do bejshin te njejtin gabim qe beri Shqiprija.

rafet llapjani
18-05-07, 08:11
Thuhet se ministri i ri pėr Kosovėn, njifarė samarxhiēi, i paska thanė Sejdiut me e refuzue atė ftesė. Sejdiu mendon se kjo ēashtje asht tanima e mbyllun; bota, gjithė bota e njeh Kosovėn! Nuk ka nevojė pėr ma shum publicitet!
4peace shkruen nė nji temė tjetėr se "shumēka i mungon kėtij populli"!, e ma mirė me thanė "atyne qė drejtojnė kėtė popull"! Nė rend tė parė i mungon, absolutisht, sensi diplomatik!

Po Fshatar mire e ke se edhe gazeta ma e fort arabe zhimi zhibao ka qkru qe konferenca islamike u shty per shkaqe te kosoves qe nuk ka pranue ftesen dhe jan tu prit deri te ndryshon mendimin kryetari i kosves F.Sejdiu per me shkue ne konferenc .

Po bre se shtete islamike i kan ndreq punt ,me e myt njanin tjetrei veq ish met edhe kosova pa hie ne ate rend se do me dane najkan prue veq edhe qisi taliban qe idhezin bombat mjedis pazari po na mungojn ahhahahahha

Bjeshka1
18-05-07, 13:39
Me iniciativen e Turqise, Iranit dhe Irakut, vendosen qe Kurdistanit dhe Kosoves tu nihet pamvarsia.

sunshine
18-05-07, 16:18
Fatmir Sejdiu ka pasur frikė se po mori pjesė Kosova nė kėtė samit, nuk do i njihej Pavarėsia e kufizuar!? Si duket politikanjėt tanė janė bėrė mė Papė se Papa! Nuk ėshtė ēudi nėse ndonjė ditė dėgjojmė "se Vatikani mund lirisht tė zhvendoset nė Kosovė"!

Berkan
18-05-07, 16:31
Ne baze te mendimit tim, ne grupin negociator vertete nuk ka pasir kundershtim mendimesh por kjo ka qene nje skenar se si ti shmangen shkuarjes ne kete konference pasi qe ne po mundohemi te behemi pro perendimore. Por sidoqofte politiken tone te jashtme si edhe grupin e unitetit eshte duke e dirigjuar dikush tjeter dhe nuk eshte e quditshme qe nuk moren pjese ne kete konference. sa i perket diplomacise kosovare, kjo eshte pika ma me e dobet ne te cilen do te kemi pasoja te shumta pas shtetformimit.

Gentiani
18-05-07, 21:08
Diplomacia nė politikė, ėshtė njė stazė e gjatė e veprimit, lobimit, krijimit tė aleatėve, raporteve ekonomike dhe politike me partnerėt, por edhe me ata qė nuk konsiderohen si partnerė, ose nuk na lidhin interesa.

Megjithėate, nuk ėshtė pėr tė ia nxėnė pėr tė madhe atyre qė nuk e dijnė qė kjo stazė ėshtė mė e gjatė se relacioni i tė menduarit Pakashticė-Prishtinė.

Pra ėshtė nė pyetje parashtrimi i ēėshtjes sė Kosovės para KS tė OKB, ku pėr zgjidhjen e statusit tė saj, pos anėtarėve tė pėrherėshėm tė KS votojnė edhe shtetet e tjera anėtare tė OKB, ku nė mesin e tyre janė edhe shtetet islamike nė numėr jo tė vogėl.

Ėshtė pėr keqardhje mentaliteti varfanjak politikė kosovar i tė menduarit, sipas tė cilėve bota duhet tė sillet rreth tyre, sepse atje ka ndodhur diēka dhe duhet patjetėr tė interesohet dikush pėr ta, pa llogaritur nė anėn tjetėr tė monedhės: ēdo marrje ka edhe dhėnjen, qoftė nė politikė, ekonomi e ēdo aspekt tė jetės.

Eh... nėse, nėse do ta kishin zgjedhur ēėshtjen e statusit tė vendit, atėherė le tė vendosin se nė cilat organizma ndėrkombėtarė, dėshirojnė tė marrin pjesė, bile atėhėrė munden tė injorojnė edhe BE e edhe SHBA-tė dhe tė kėrkojnė pjesmarrjen nė organizma ndėrplanetarė, edhe pse ... hehe sigurisht e din Pupi Ha,hahahaaaaaaa!

Albanian eX|PerT
18-05-07, 22:57
Po Fshatar mire e ke se edhe gazeta ma e fort arabe zhimi zhibao ka qkru qe konferenca islamike u shty per shkaqe te kosoves qe nuk ka pranue ftesen dhe jan tu prit deri te ndryshon mendimin kryetari i kosves F.Sejdiu per me shkue ne konferenc .

Po bre se shtete islamike i kan ndreq punt ,me e myt njanin tjetrei veq ish met edhe kosova pa hie ne ate rend se do me dane najkan prue veq edhe qisi taliban qe idhezin bombat mjedis pazari po na mungojn ahhahahahha
O Rafet Llapi, kjo eshte "Konferenca Islamike" e jo "Konferenca Arabe", keshtu qe dalloj keto dy gjera! Ato ideologjite ekstreme jane te arabeve e jo te muslimaneve, keshtu qe ketu kemi te bejme me dy koncepte, e qe arabet s'janė ata qe perfaqesojne dicka islame, e ketu shume thjesht mund te kuptojme se per veprimet e tyre nuk mban barrė askush perpos ata vet!

Arb
19-05-07, 01:23
Jo konference me gabelet...

Gentiani
19-05-07, 02:07
Jo konference me gabelet...

Erdhi Arb me hit shprehjet e tija "ēetniko - gabele" :biggrin::biggrin::biggrin:

Lexo kėtej Arb, e kėtė gjė duhet ta dish, qė nė fund tė fundit vehtė Kosova ka pėr tė pasur nevojė dhe domosdoshmėri e njėkohėsisht interes jetėsorė, tė njihet si shtet edhe nga vehtė armiku i saj Serbia, sė fundit nuk mundet ta largojė nga kufinjėt e saj!

Prandaj Kosova para KB ėshtė duke shkuar nė pozitėn e lypėsit, ku do ti nevojitet edhe vota e Tunguzisė e ndonjė shteti tjetėr "gabel". Andaj me kėtė formė tė menduarit, nuk ėshtė ēudi qė Kosovėn e nxėn 2007 si lypėsare e Pamvarėsisė.

Edhe lypės, e edhe krenar ! dyjat nuk shkojnė bashkė ėh!

SoKoLi-i-Maleve
19-05-07, 04:53
Nuk ėshtė ēudi nėse ndonjė ditė dėgjojmė "se Vatikani mund lirisht tė zhvendoset nė Kosovė"!


Edhe per kete te ka hy frika? Kujdes se duket paska fillue me te shqetsue ndergjigjeja.Po prap TY ndoshta te pranon ndoj shtet arab si bashk -vlla,dhe shpeton nga Vatikani.

sunshine
19-05-07, 16:45
Edhe per kete te ka hy frika? Kujdes se duket paska fillue me te shqetsue ndergjigjeja.Po prap TY ndoshta te pranon ndoj shtet arab si bashk -vlla,dhe shpeton nga Vatikani.

Mua nuk mė hy aspak frika, se nuk mbahem kurrė me puthadorėt alla Rugovianė! Por frika duhet hyrė atyre qė inorojnė faktin se Kosova ka mė shumė se 80% popullsi qė i takojnė besimit islam, fakt ky qė deshen ata apo nuk deshen e tregon realitetin!
Ėshtė bėrė traditė qė nėpėr tė gjitha mediat kosovare tė ngriten nė qiell vendet qė kanė ndihmuar Kosovėn dhe qė i takojnė botės katolike, po nuk mund ta mohosh assesi faktin se Kosovėn e ndohmojnė dhe e kanė ndihmuar edhe shumė shtete islamike!
Sa ishte lufta nė Kosovė, Arabia Saudite ndėrtoi edhe Aeroport tė pėrkohshėm nė Kukės pėr tė ndihmuar refugjatėt nga Kosova (ndihmė kjo qė pėr ēudi kurrė nuk pėrmendet!). Ėshtė edhe njė fakt tjetėr se nė Kosovė janė penguar edhe shumė projekte tjera nga bota arabe, vetėm e vetėm se janė islam!
Asnjė populli nuk mund tė i imonohet diēka me dhunė nė kushte tė paqes, prandaj nuk e detyron askush asnjė tė ri nė Kosovė tė shetetit me pantollona tre ēerekėsh e me mjekrra! Kėtė e bėjnė fanatikėt dhe ata qė nuk shohin mė larg se Bjeshkėt e Nemura!
Andaj, nėse Kosova dėshironė tė bėhet pjesė e botės sė nesėrme si njė shtet i pavarur, duhet ta rritė numrin e "miqėve" nė mėnyrė qė tė mund tė qėndrojė nė kėmbė! Ose, le tė shpallė Fatmir Sejdiu ndonjė referendum pėr ndrrimin e fesė, nėse "turpėrohet" pse ėshtė musliman!!!

Fshatari
19-05-07, 19:32
Ambasadori i tanishėm amerikan nė Kombet e Bashkuara asht pakistanezi Zalmai Khalilzad .
Konferenca e organizatės nė fjalė mbahej pikėrisht nė kryeqytetin pakistanez, Islamabad.
Kosova duhej tė merrte pjesė nė atė konferencė, nė mos qoftė pėr tjetėr, pėr mos me ia prish qejfin Khalilzad-it, i cili qendroi para sa ditėsh nė Kosovė.
Fatmir llapjani ma i krishter se Xhorxh Bushi a ?!

hasanmehmeti
19-05-07, 21:00
Eshte me rendesi se ne kete konferenc sipas disa injormacioneve te marra qe njera nder vendet e pakta kundershtare te Pavarsis se Kosoves , Indonezia pranoj pas nje imponimi te mendimit nga vendet tjera antare te kesaj Konference qe edhe ajo tia njef Kosoves te drejten per vetvendosje.

Ndersa sa i perket pjesmarrjes ne kete Konferenc te Kosoves .Ne na duhet se pari vetedijesimi i vetes dhe familjeve tona , se kjo kohe do vije medomos qe edhe ne do jemi prezent ne ate Konferenc. Pushtetaret qe i kemi ne pushtet ose do e pranojne nje gje te tille tash apo kur te vetedijesohet populli ose do leshojne vendin atyre qe jane pro pjesmarrjes ne kete Konferenc.
E atyre qe po flasin kunder pjesmarrjes i theme qe ta ndegjojne analizen e Pandeli Majkos(ortodokes) qe une e vlersoj shume nder politikanet e shqiperis se qka thote mbi kete qeshtje.

Pra tash te shofim Vatikani me Prifat shqiptar a po munden tia thejn mendjen vellezerve te tyre te njejtit besim Krishtereve Ortodokes te Rusis qe ta pranojne Pavarsin e Kosoves apo te pakten te heshtin ne diten e aprovimit.


Dhe Lutja ime e Fundit eshte:
Krijuesi i Udhezofte dhe i Vetedijesofte Popullin Tone , I Shpreblefte me Liri pas nje mundi te madhe qe u detyruan ta perjetojne nga serbet ortodoks dhe i befte prej respektuesve te Tij. Amin

me respekt per ju
hasani.

valiii
19-05-07, 21:25
Fatmir llapjani ma i krishter se Xhorxh Bushi a ?!

:tongue: :tongue: :tongue:

rafet llapjani
20-05-07, 08:12
O Rafet Llapi, kjo eshte "Konferenca Islamike" e jo "Konferenca Arabe", keshtu qe dalloj keto dy gjera! Ato ideologjite ekstreme jane te arabeve e jo te muslimaneve, keshtu qe ketu kemi te bejme me dy koncepte, e qe arabet s'janė ata qe perfaqesojne dicka islame, e ketu shume thjesht mund te kuptojme se per veprimet e tyre nuk mban barrė askush perpos ata vet!

Albania expert bali ti je tum than mue jo has po hysa pote pys ty ku ka lind islamizmi o bali ty ta hangt shkollen ahahahhah le balit ti kit pune se kur na jepshin dajak edhe na prejshin e grijshin shkijet qeta islamista ase qe ju bike ne mend qe jem gjall ,po ta them ty nje qe kta e kane vetem per gjoker mena shfrytzue sikur ne kohen e turkut e kur dulen nga ballkani na lan mjedis shkinis he ktyne ju hupt fara hooooooooo

rafet llapjani
20-05-07, 08:19
Fatmir llapjani ma i krishter se Xhorxh Bushi a ?![/quote]


Fshatar jo more nuke eshte ketu puna e krishizmit por Ftmire Llapjani e din fort mire qe qita islamikat nae paten leshu karramel ne kohen e turqis qe na lane ner shkije se ne ate koh turqija ka qen super fuqi edhe ka mujt me te lan shtet ,po qita islamista jane qe delshin perpar per mos me shpall pavarsin Ismajl Qemaili e per tjetren ane i lejoshin shkijet me pre e gri dhe mi coptue trojet shqiptare ty balit fshatar mos tu dokt te krishter shko te islamista shperngulu po ku ke pae burra ne arabi krejt bajn fistan breeeeeee hahhhahhhahaahahahha

Pupi
20-05-07, 13:17
Diplomacia nė politikė, ėshtė njė stazė e gjatė e veprimit, lobimit, krijimit tė aleatėve, raporteve ekonomike dhe politike me partnerėt, por edhe me ata qė nuk konsiderohen si partnerė, ose nuk na lidhin interesa.

Megjithėate, nuk ėshtė pėr tė ia nxėnė pėr tė madhe atyre qė nuk e dijnė qė kjo stazė ėshtė mė e gjatė se relacioni i tė menduarit Pakashticė-Prishtinė.

Pra ėshtė nė pyetje parashtrimi i ēėshtjes sė Kosovės para KS tė OKB, ku pėr zgjidhjen e statusit tė saj, pos anėtarėve tė pėrherėshėm tė KS votojnė edhe shtetet e tjera anėtare tė OKB, ku nė mesin e tyre janė edhe shtetet islamike nė numėr jo tė vogėl.

Ėshtė pėr keqardhje mentaliteti varfanjak politikė kosovar i tė menduarit, sipas tė cilėve bota duhet tė sillet rreth tyre, sepse atje ka ndodhur diēka dhe duhet patjetėr tė interesohet dikush pėr ta, pa llogaritur nė anėn tjetėr tė monedhės: ēdo marrje ka edhe dhėnjen, qoftė nė politikė, ekonomi e ēdo aspekt tė jetės.

Eh... nėse, nėse do ta kishin zgjedhur ēėshtjen e statusit tė vendit, atėherė le tė vendosin se nė cilat organizma ndėrkombėtarė, dėshirojnė tė marrin pjesė, bile atėhėrė munden tė injorojnė edhe BE e edhe SHBA-tė dhe tė kėrkojnė pjesmarrjen nė organizma ndėrplanetarė, edhe pse ... hehe sigurisht e din Pupi Ha,hahahaaaaaaa!
Edhe pse e din Pupi ? Jo pse u deshka ta dijė Pupi, unė nuk e dita dhe lash tė pyes popullin, edhe pse nė pėrqindje tė vogėl kėtu nė dardania .de jan mė shumė se 10,000 antarė tė regjestruar dhe pėrafro 300 antarė nė ditė aktual, pra duke shkuar nga ajo se ,, Dituria gjindet nė mendjen e popullit" nga kėtej u mundova ta dijė. Gent

Po mirė po e lėm kėtė e di a po nuk e dijė.
Pasi qė jemi nė Arenen ndėrkombėtare tė ndalėmi e ti hedhim njė vėshtrim sė gjithės, e pik sė pari dy ngjarjėve tė fundit.
Tentim atentati nė caqet amerikane nga shpirtė shiturit shqiptarė (e bajshim me shėndet) dhe jo-ja, Konferences islamike nga grupi i unitetit.
Ta marrim sikur kosova tė kishte marrė pjes nė kėtė samit/konferenc.
Si pėr fillim do tė duhej tė mbante ndonjė qeleshe textili mbi kokė, Kryetari Sejdiu. ndėrsa pėrcjellėsit e tij tė vishnin nga ato dimijat fustana.
Tash dikush do tė thoshte, jo skan patur nevoj tė veshin ato zhelet arabe. Dakord, ndoshta nuk ka patur nevoj tė veshin tė tilla veshje, ama kur nga kėtu flitet pėr Diplomaci, a nuk do tė ishte mir paksa tu pėrshtatėshe tė pranishmeve nė kėtė konferenc.?
Jo edhe mė kaq!
Siq e dijm neve ka dy gjuhė nė politik, ajo me tone tė moderuara para kamerave dhe ajo prapa perdeve/ kulisave, dyer tė mbyllyra pėr tė mos u pėrgjuar nga Armiqėt,, Kishe".
Kjo gjuha e dytė, dhe mė e rėndėsishmja, kjo ėshtė ajo qė vendos tė tėren, me njė fjalė Kosovarėt ėshtė dashur tė pranojn kushtet e Musharafit apo dhe tė mikut tė tijė Nedzhadit, Mjafton tė jenė ulur bashk me njė tryez sė fundi.

Preshevar
21-05-07, 13:07
Kosovarve i ka hi frika e Amerikanve. Po m'dhimbet Fatmir Sejdiu. Mendon i shkreti qe Amerika i ka syt e fiksum mbi kosoven, dhe na percjellin hap pas hapi !!!?

Pėrshėndetje tė medhaja pėr Veton Suroit qe si trembet syri para askujt ! As para Amerikes ! E flet Realitetin, logjiken ! Kosova antar i keshillit Vatikanit ska shanca per tu ber, po kshtu qe ndoshta edhe rrin me shpresa Fatmiri.

Gentiani
21-05-07, 20:58
Edhe pse e din Pupi ? Jo pse u deshka ta dijė Pupi, unė nuk e dita dhe lash tė pyes popullin, edhe pse nė pėrqindje tė vogėl kėtu nė dardania .de jan mė shumė se 10,000 antarė tė regjestruar dhe pėrafro 300 antarė nė ditė aktual, pra duke shkuar nga ajo se ,, Dituria gjindet nė mendjen e popullit" nga kėtej u mundova ta dijė. Gent

Po mirė po e lėm kėtė e di a po nuk e dijė.
Pasi qė jemi nė Arenen ndėrkombėtare tė ndalėmi e ti hedhim njė vėshtrim sė gjithės, e pik sė pari dy ngjarjėve tė fundit.
Tentim atentati nė caqet amerikane nga shpirtė shiturit shqiptarė (e bajshim me shėndet) dhe jo-ja, Konferences islamike nga grupi i unitetit.
Ta marrim sikur kosova tė kishte marrė pjes nė kėtė samit/konferenc.
Si pėr fillim do tė duhej tė mbante ndonjė qeleshe textili mbi kokė, Kryetari Sejdiu. ndėrsa pėrcjellėsit e tij tė vishnin nga ato dimijat fustana.
Tash dikush do tė thoshte, jo skan patur nevoj tė veshin ato zhelet arabe. Dakord, ndoshta nuk ka patur nevoj tė veshin tė tilla veshje, ama kur nga kėtu flitet pėr Diplomaci, a nuk do tė ishte mir paksa tu pėrshtatėshe tė pranishmeve nė kėtė konferenc.?
Jo edhe mė kaq!
Siq e dijm neve ka dy gjuhė nė politik, ajo me tone tė moderuara para kamerave dhe ajo prapa perdeve/ kulisave, dyer tė mbyllyra pėr tė mos u pėrgjuar nga Armiqėt,, Kishe".
Kjo gjuha e dytė, dhe mė e rėndėsishmja, kjo ėshtė ajo qė vendos tė tėren, me njė fjalė Kosovarėt ėshtė dashur tė pranojn kushtet e Musharafit apo dhe tė mikut tė tijė Nedzhadit, Mjafton tė jenė ulur bashk me njė tryez sė fundi.


Sepse mendova se sigurisht si iniciatorė i temės e din Pupi!


Nė arenėn ndėrkombėtare ndodhin me qindra ngjarje nė ditė, andaj rastin i parė me tė dytin, nuk ka tė bėjė fare, raste diametralisht tė kundėrt nga njėri - tjetri.
Rasti i parė, akuzė pėr tentim tė veprės terroriste, ēka personalisht jam tejet skeptikė nė atė qė zyrtarisht ėshtė publikuar dhe mėnyrėn e paraqitjes sė rastit dhe sė dyti ėshtė fjala pėr njė konferencė, ku marrin pjesė njė numėr i madh i vendeve islamike, ndėr to edhe Shqipėria.

Mori apo nuk morri pjesė Kosova atje, tani ėshtė tejet e parėndėsishme, sepse kėsaj here obligimet dhe detyrat e saja i kreu shteti Shqipėtarė me pjesmarrjen e tij atje. Ndėrsa sa i pėrket qėndrimit tė grupit tė unitetit, nuk mė befason aspak qėndrimi i administratės sė UNMIK-ut i cili pothuajse ua pati ndaluar deri kėtė vit tė gjitha kontaktet lidhur me diplomacinė dhe politikėn e jashtme, ... sigurisht e kanė vėrejtur edhe ata qė nuk ja kanė haber kjo klasė politike tė mirret me diplomaci, andaj trusni nė Prishtinė ėh!!!

Ndėrsa sa i pėrket veshjes ajo ėshtė aq informale dhe se askush, askujt nuk i imponon stilin e veshjes - shiko delegacionet e vendeve tė veēanta arabe qė marrin pjesė atje, por sė fundit edhe nėse do tu duhej tė veshnin ndonjė fustanellė, qoftė formalisht... e pra, kur ėshtė nė pyetje pėrcaktimi i statusit, nėse duhet tė jetė nevoja do tė duhej tė sakrifikonin, qoftė edhe nė rroba banjosh tė shkonin pėr pėrfaqėsim! Sė fundit ke plot raste kur burrshtetas tė vendeve tė ndryshme, shembull gjatė vizitave tė tyre nė ndonjėrin nga venden Afrikane tė veshin veshjet e tyre tradicionale ose tė vendosin rreth qafe 3 kilogram rruaza e shavare!

Kosovarėt ėshtė dashur tė pranojnė kushtet tė cilat janė nė interesin e tyre, tė vendit dhe popullit tė tyre, e jo tė Musharafit! Apropo Musharafi ėshte best Friends i Georg W. Bushit Junior, kėshtu qė pa frikė ėshtė dashur delegacioni Kosovarė tė shkojė atje, edhe pse Musharaf udhėheq njė vend me diktaturė ushtarake ... kjo ėshtė loja e moralit tė dyfishtė qė luhet nė arenėn ndėrkombėtare. Po pati interesa tė ndihmon dhe tė pėrkrah, qoftė fjala edhe pėr regjime diktaturiale.

Por ėshtė edhe tjera se ēfarė shablloni fjalėsh do tė mėsojmė pėrmendėsh kjo kastė politike, kur do tė zgjidhet statusi dhe ēfarė do ti thojnė delegacioneve tė huaja, jam tejet kurreshtarė ti dėgjoj ?!