PDA

View Full Version : Nji lekcion pėr del ponten !


Fshatari
21-06-07, 13:13
Drejtėsia libiane e kolonelit Mohamad Gadafi ka denue me vdekje 7 infirmiere bullgare dhe dy mjek palestinez.
Kėta 9 kriminelėt nė fjalė janė punėsue para disa vitesh nga administrata libjane nėpėr spitale publike tė kėtij vendi.
Pas disa muajsh, personeli mjeksor libian zbulon se nėn "mantelat e bardha" tė skllaveve bullgare fshiheshin kriminele tė pagueme nga sherbime sekrete evropjane : misioni i tyne : tė infektojnė me virusin e Aidsit sa ma shumė fėmijė libjan. Nė nji periudhė shum tź shkurt, ato ia arrijnė tė infektojnė ma shum se 400 fėmij libjan.
Para 2-3 ditėsh, ministri i ajstėm gjerman(kur e pash nė tele besova se ishte fjala pėr nji akademik serb, njifarė ēosiēi, si me kanė vllazen... e keni vėnė re kėtė ngjashmėri tė ēuditshme a jo...: kush gjason pėr sė jashtmi gjason edhe pėr sė brendshme do thoshte ndonji poeticien!), nejse ma, hajgaret anash, e personeli i drejtėsisė tė kėtij vendi qė e respekton vetėvetėn i tha ēosiēit: evropa duhet me pague 14 milion euro pėr ēdo fėmij tė infektuem e ne angazhohemi me shndėrrue dėnimin me vdekje nė dėnim tė pėrjetshėm. Dėnimin duhet tź vuhet nė Libi, kuptohet.
Si duket tė gjitha palėt janė pajtue me "sentencėn" dhe propozimin human tė qeverisė libjane.
Sipas nji diplomati perėndimor qė "deshti me met anonim" (dmth mos me i dal emni nėpėr gazeta) edhe delme pontes iu asht sugjerue tė veprojė sipas shembullit tė drejtėsisė libjane : tė denojė me vdekje ēdo serb qė ka shkaktue vdekje tė kosovarve, kroatve dhe boshnjakve, rreth 400 mijė viktima, rreth 500 mijė kriminel serb...! Nuk kam digitron kėtu n'katun po di si bohet shumėzimi 400 000 X 14 000 000 € ; kjo asht faktura qė duhet pague nga unioni evropjan dhe duhet tė cilėsohet si e "pa negociueshme"!
PS: a din ma mė kallxue dikush qysh thuhet n'anglisht : "mshile gojėn moj kudėr" se diēka ēishtu i tha Schook-u dje Del Pontes!
Ju falenderon pėr mirėkuptim, Fshatari