PDA

View Full Version : Sekreti qe i tronditi te gjith,Arab dhe jo arab


xnjeri
11-07-07, 23:28
Sekreti qe i tronditi te gjith,Arab dhe jo arabGjendja alarmuese, e alarmuar nga Izraeli dhe aleatet e saj, posaqėrisht shtetet e bashkuara,Britania si dhe shtetet fqinje tė Palestines, pasiqe levizja islamike <<Hamas>> mori nėn kontrollin e saj <<Rripin e Gazes>>, sa qė kryetrai egjiptian Husny Mubarak, bėri thirrje per mbajtjen e njė samiti katerpalėsh, i pėrbėr nga vet ai, mbreti jordanez Abdullahu i dytė, kryetari palestinez Mahmud Abbas dhe kryeministri izraelit Ohud Olmert. Ky alarmim, shtesė i ngurrimit amerikano-perendimor, pėr t'iu ofruar ndihmė pa masė kryetarit palestinez dhe qeverisė sė tij tė pėrkohshme , e tė njejtėn kohė nje izolim total i Gazas dhe banorve tė saj.
Ky alarmim ndėrkomtarė,arabo-izraelito-amerikan kunder Hamasit, jo pse ajo kishte marrė nėn kontrollė Rripin e Gazes, por pėr gjetjen e shum dokumenteve sekrete dhe mjete pėrgjuese , nepėr rezidencat e sherbimit sekret qė dokumentojn pėr marrdhenje direkte nė mes te sherbimit sekret palestinez dhe ketyre vendeve.
Hamasi gjat njė konference pėr shtyp tė mbajtur tė premten e kalua,r veq lajmėroj pėr disa nga keto sekrete.
Burimet izraelite, meniher pas ramjes se rezidencave tė sherbimit sekret nė duart e Hamasit , deklaruan se "kjo cfar ndodhi ėshtė katastrofa mė e madhe e nje sherbimi secret, nė shekullin e fundit". Ndoshta dikush kėtė e konsideron si alarmim izraelit, por ka mundesi tė jet edhe mė shum se kaq, sepse pėrgjat 13 viteve mė radhė shtetet e bashkuara kan shpėnzuar me miliona dollarė pėr trajnimin e njerzve dhe pėrgaditjen e mjeteve pergjuese secrete.
Ka disa raporte qė jan publikuar gjat viteve tė kaluara ,ku bejn me dije se disa nga udhėheqsit e ketyre sherbimeve kan lidhje direkte me sherbimin sekret amerikan dhe izraelit. Si dhe marrveshjet qė jan bėr gjat viteve tė kaluara , nė vete mbajnė shum detaje. Edhe pse Hamasi deri me tani nuk lajmėruar pėr atė se cfar ka ozurpuar , ndoshta edhe nuk do te lajmron fare, perveq dicka tė pakt. Por ka disa raporte qė bejn me dije se Hamasi ka ozurpuar mjete pėrgjuese amerikane shum te pėrparuara. Perdorimi i tyre nga ana e Hamasit , apo bartja e tyre jasht Gazas, dot sjell pėrfundime tė tmerrshme, si pėr Izraelin dhe Ameriken ahtu edhe pėr aleatet e tyre tė cilėt meniher shpejtuan pėr zgjidhjen e ketij problemi shum tė madh duke izoluar banoret e Gazas nė tėrsi.
Disa nga burimet Izraelite bejn me dije se keto dokumente konsiderohen armė e rėnd dhe njė thesarė me plot sekrete, qė ka ran ė duart e Hamasit. Gjė qė ka kėrkuar njė takim tė menihershėm mes pergjegjėsav te sherbimit secret C.I.A,amerikan, M.I.6 britanez dhe atij Musad izraelit, pėr hulumtime rreth kesaj katastrofe qė i ka tronditur tė gjith.
Tė gjith keta , gjat viteve tė kaluara shpejtuan pėr tė ndihmuar qeverinė palestineze me mjete pergjuese tė nivelit tė lartė dhe nė trajnimin e mijra njerzve nėpėr vende tė evropes dhe atyre arabe, pastaj ramja e tyre ne duart e Hamasit, kjo vertet ėshtė njė rrezik i madh pėr tė gjith.


Gjithashtu ky thesar i sekreteve ėshtė arm me dy teha, e qė nuk dot jet "katastrofė sekret" vetem pėr Izraelin , Ameriken,Britanin dhe aleatet e tyre, por gjithashtu mund tė jet edhe pėr vet popullin palestinez.
Ky ėshtė sekreti qė i ka trondit arabet dhe perendimoret.
A dot dij Hamasi ta pėrdorė kėtė thesarė me plot secrete?

SoKoLi-i-Maleve
12-07-07, 02:44
http://news.google.com/news/url?sa=t&ct=us/15-1&fp=4695a812e74f6fbf&ei=9YWVRteGJaWuoAKezpSJAQ&url=http%3A//www.gulfnews.com/world/United_Kingdom/10138687.html&cid=1118041347