PDA

View Full Version : Greqi: mė shumė se njė e treta e vendit nė flakė, dy tė mitur shqiptar tė dyshuar pėr


Dilaver
26-08-07, 16:34
http://cache.aftenposten.no/multimedia/archive/00597/GREECE-FIRE___bredd_597457s.jpg


Qeveria greke ka shpallur gjendjen e jashtėzakonshme nė gjithė vendin, pas tragjedisė sė shkaktuar nga zjarret masive qė tashmė u kanė marrė jetėn mė shumė se 50 personave.


Zjarret kercenojne qytetin e lashte historik te Olimpias, vendin e trashegimise boterore ku zhvilloheshin lojerat e para olimpike disa shekuj para eres sone. Zjarret jane pare mengjesin e se dieles ne fshatrat afer Olimpias, duke shkaterrurar pyjet afer ketij qyteti. Qindra zjarrfikes jane dyndur ne kete zone per te shpetuar vendin historik. Aktualisht jane evakuuar banoret e gjithe fshatrave te afert me Olimpian. Avionet zjarrshues jane derguar ne vendngjarje dhe po perpiqen te ndalin flaket e zjarrit. Ekipet greke te zjarrfikesve po ndihmohen edhe nga avione e helikoptere te BE-se qe kane mberritur ne Athine gjate oreve te fundit.

http://cache.aftenposten.no/multimedia/archive/00597/EUROPE-FIRES___sx2f_597182r.jpghttp://cache.aftenposten.no/multimedia/archive/00597/GREECE_FIRES__sx2f3_597181r.jpg

Dy tė mitur shqiptarė janė tė dyshuarit nga ana e autoriteteve greke si autorė tė vėnies sė zjarreve qė morėn jetėn e sė paku 52 personave nė Greqi.
Lajmi ėshtė bėrė i ditur nga Ministria e Punėve tė Jashtme tė Greqisė, zyrtarė tė sė cilės kanė thėnė se dy tė mitur shqiptarė, njėri 12 e tjetri 13 vjeē dyshohen se e kanė shkaktuar zjarrin, ndėrkohė prindėrit e tyre janė ndaluar nga policia si pėrgjegjės para ligjit pėr fėmijėt e tyre. Ministria e Punėve tė Jashtme greke njofton se kryeministri Sali Berisha dhe ministri Lulzim Basha u kanė dėrguar telegrame ngushėllimi homologėve tė tyre grekė. Ndėrkohė, zjarri ka vazhduar gjatė tėrė natės dhe autoritetet frikėsohen se qindra fshatra pėr rreth jugut tė vendit, tė cilat janė zėnė nė kurth nga zjarret, mund tė digjen. Kryeministri grek, Kostas Karamanlis, ka shpallur gjendjen e jashtėzakonshme nė vend dhe ka thėnė se njė pėrfshirje e tillė e zjarrit ėshtė e dyshimtė. Deri mė tash, policia ka arrestuar tre persona tė dyshimtė pėr zjarrvėnie, dy prej tyre tė moshės rinore. Pėr shuarje tė zjarrit tashmė janė duke i ndihmuar edhe shtetet tjera partnere tė Bashkimit Evropian si Franca, Italia, Suedia dhe Gjermania duke i dėrguar aeroplanė dhe helikopterė.

luckyman
26-08-07, 16:41
......rrafsh i boft kjo flaké,........Greqi,Turqi.Serbi.!!!!!

pirro
26-08-07, 16:45
I Bashkangjitem URIMIT me kengen "ishalla nuk i qel mengjezi"

Bjeshka1
26-08-07, 18:01
......rrafsh i boft kjo flaké,........Greqi,Turqi.Serbi.!!!!!
Edhe Malit te Zi i kish ra flaka, e te shpresojme se perhapet edhe ne Maqedoni..atej pertej po mendoj..:wink: Auuu si beme te keqi sikurse ata..a thue eshte semundje kjo?

Linka_pz
27-08-07, 19:29
Zjarret vazhdojne edhe sot, ne disa nga lagjet e Athines, Papagu , Imito. Flaket e zjarrit jane mbi 20 metra. Deri tani jane 42 te vdekur dhe dhjetera te plagosur, gjithashtu te shumte jane personat qe kerkuan ndihme dhe qe tashme nuk jane gjetur.

Mbreme kerkonin nje grua me kater femijet e saj te vegjel, dhe sot u gjeten te vdekur. Ishin djegur te gjalle, djali i saj me i madh 17 vjec u gjet pak me larg, ndersa nena u gjet duke pasur mbeshtjelle m ne krahet e saj tre femijet e tjere .......

Ne njerin nga fshatrat ku u si pasoje e aksidentit te nje zjarrfikese me nje nga makina t e banoreve te vendit, pasoja ishte vdekja e tre zjarrefikesve dhe e gjashte banoreve te makines.

Zjarri kishte pushtuar te dy anet e rruges dhe shpetimi i tyre ishte i pamundur. Trupat disa banoreve qe ishin ne makine u gjendet jashte makines dhe rruges, afer disa pemeve te djegura, gjithashtu njeri nga zjarrefikesit ishte djegur brenda ne zjarrefikese, ndersa dy te tjeret ishin gjetur jashte asaj.

Gjithashtu ne te njetin fshat ishin gjetur te vdekur nje gjyshe me dy niperit e saj te vegjel, nje polic dhe ruajti i pyllit, nje djale i ri, i cili sapo kishte filluar kete pune.

Personalisht mund te shoh nga ketu pamjen e shtellungave e dendura te tymit qe dalin nga zjarri i madh ne Imito dhe qe kercenohen me qindra shtepi, zjarri ndodhen vetem 100 metra nga shtepite, gjithashtu dhe avionet qe kalojne siper lagjes dhe furnizohen ne det, i cili ndodhet vetem 10 minuta larg shtepise sone.


Qielli eshte i zi, dita duket si nate, dhe era eshte e furishme, dhe perhap zjarrin me nje shpejtesi te madhe.

Policia dhe njerezit kane gjetur ne vende te ndryshme mekanizma shperthyes. Ata informojne se ne castin kur shuanin nje zjarr pak me larg degjonin shperthime dhe zjarr te ri ...............

Vazhdon te rritet numri i viktimave....

http://i186.photobucket.com/albums/x212/PoRoJLiA/14-4.jpg
http://i186.photobucket.com/albums/x212/PoRoJLiA/15-4.jpg

Preshevar
30-08-07, 13:56
Mediet greke akuzojnė UĒK-nė pėr zjarret nė Greqi

Sipas senariove qė qarkullojnė nė media greke ndėr tė tjerat akuzohet edhe UĒK-ja e cila sipas medieve ėshtė ende funksionale nė Kosovė
Sipas gazetės Atinase "To Vima", burimet zyrtare pohojnė se intensiteti i zjarreve tė paraqitura nuk mund tė jenė rastėsi por ende nuk ka tė dhėna se bėhet fjalė pėr sabotim. Ndėrsa nė mediat greke qarkullojnė skenarjo tė ndryshme ku nė mes tė tyre pėrmendet se kjo mund tė jetė punė e UĒK-sė, ngase Greqia nuk e pėrkrah planin pėr pavarėsinė e Kosovės, e cila mbėshtetet nga SHBA-tė.

Zjarret qė kapluan gadishullin Mora dhe ishullin Ervia lanė tė vdekur 64 qytetar grek. Njėkohėsisht 16 mijė veta mbetėn pa strehim ndėrsa 2.7 milion ari tokė u dogjėn tėrėsisht. Me qindra fshatra u shlyen nga harta si dhe janė shkatėrruar 60 mijė shtazė.

Mediat transmetojnė se sistemi i ujėsjellėsit ėshtė tėrėsisht i dėmtuar dhe rajoni nuk ka ujė, si dhe me djegien e mbi njėmijė shtyllave elektrike nuk mund tė furnizohen mbi 250 fshatra me energji elektrike.

Mediat greke tregojnė se pėrpjekjet pėr tė vėnė nėn kontroll zjarret janė akoma duke vazhduar, kurse njėra pjesė e tyre janė vėnė nėn kontroll mbasi edhe fryma ka humbur forcėn.

Qeveria greke deklaroi se do tė ndihmohen ata tė cilėt kanė humbur tė afėrmit dhe shtėpitė e tyre me nga 10 mijė euro.

SoKoLi-i-Maleve
30-08-07, 18:50
Greket per me anashkalue ligjin qe ndalon ndertimin ne vende me pyje,apo me i kthyje ato ne farma,e kan praktikue gjithmon djegejen e pyjeve dhe djerrinave,dhe qeveritaret e kan mbylle njerin sy.Kete here zjarri dhe djegja ka dal jasht kontrollit nga thatesija dhe nxetsija qe ka kaplue balknanin .Asht turp per ata qe mendojn apo akuzojn se dy te mitur shqiptar e kan ba kete apo te tjeret qe perziejn edhe emnin e Nderuar te Uck,ne thash e te thenme dhe perralla te tjerve.Tjera here mesohen greket apo te tjeret ne ballkan se zjarri asht edhe i rrezikshem,ashtu qe mos te luajn me te.