PDA

View Full Version : Higjiena e gojes


Linka_pz
22-09-07, 21:09
Higjiena e gojes (http://www.mjeksia.net/higjena-e-gojes/)


http://www.mjeksia.net/wp-content/higjenaoralee3.jpg (http://www.mjeksia.net/wp-content/higjenaoralee3.jpg)Si te kujdesemi per dhembet dhe mishin e dhembeve?
Larja e dhembeve rregullisht dhe perdorimi i fillit dentar ndihmon ne shendetin e dhembeve dhe mishit te dhembeve, dhe parandalon kariesin dentar dhe semundjet e mishit te dhembeve.
Pse eshte higjiena e gojes e rendesishme?
Higjiena e gojes parandalon problemet dentare – kryesisht formimin e pllakes dentare dhe gurezave, te cilat jane faktoret kryesore ne krijimin e problemeve te mishit te dhembeve si dhe kariesit (prishja e dhembeve)
Pllaka dentare eshte nje depozitim i bardhe dhe i bute i cili krijohet ne siperfaqet e dhembeve. Formohet kur bakteriet (sporet) bashkohen me peshtymen dhe ushqimin. Pllaka permban rreth 400 lloje bakteriesh. Ju mund te hiqni ate duke mbajtur nje higjene te mire te gojes.http://www.mjeksia.net/wp-content/kalkulus2.jpg (http://www.mjeksia.net/wp-content/kalkulus2.jpg)
Kalkulus, ose ndryshe gurezat, eshte pllake e kalcifikuar dhe e forcuar. Ngjitet fort pas dhembeve. Ne pergjithesi largohet nga dentisti me instrumenta te vecante.
Kariesi (prishja e dhembeve) jane vrimat te cilat krijohen ne smaltin(enamel) e dhembeve. Nje nder shkaqet kryesore te kariesit eshte mbledhja e pllakes. Bakteriet ne pllake formojne acid pas reaksionit te tyre me sheqerin dhe nishesten qe ndodhet ne ushqime. Acidet mbahen ne kontakt me dhembet me ndihmen e pllakes dhe me kalimin e kohes shkaterrojne smaltin dhe dentinen.
Semundjet e mishit te dhembeve (paradontozat) jane infeksioni dhe inflamimi i indeve qe rrethojne dhembet. Pllaka dentare eshte shkaku kryesor per formimin e ketyre semundjeve. Pllaka permban disa lloje bakteriesh te cilat shtohen me zhvillimin e semundjeve periodontale. Semundjet periodontale ndahen ne dy lloje sipas shkalles se zhvillimit te semundjes.
Gingivitis eshte inflamimi i mishit te dhembeve. Ka shume lloje por ne shumicen e rasteve jane te shkaktuara nga pllaka dentare.
Periodontitis ndodh ne qofte se gingivitisi keqesohet dhe progreson drejt indeve mbeshtetes te dhembit si membrana periodontale dhe procesi alveolar (kocka rreth dhembit).
Semundjet e mishit te dhembeve jane shkaktaret kryesore ne humbjen e dhembeve ne moshat e vjetra. Eshte gjithashtu shkaktari kryesor i eres se keqe te gojes(halitosis). Megjithate semundjet e mishrave te dhembeve ne shumicen e rasteve jane te sherueshme.
Higjera rutine e gojes
http://www.mjeksia.net/wp-content/higjenaoralee2.jpg (http://www.mjeksia.net/wp-content/higjenaoralee2.jpg)Eshte e rendesishme qe te behet zakon pasja e nje higjene te mire te gojes duke perdorur furcen dhe fillin dentar cdo dite.
Larja e dhembeve
Dhembet duhet te lahen te pakten dy here ne dite. Perdorni furce me fije te buta. Koka e furces duhet te jete aq e vogel sa te futet ne te gjithe pjeset e gojes. Furca si rregull duhet te nderrohet cdo 3-4 muaj. Shume veta mendojne se nje furce elektronike kryen nje pastrim me te mire prandaj ato jane bere kaq shume popullore kohet e fundit. Eshte e keshillueshme qe te perdoret nje paste dhembesh qe te permbaje fluorid. (fluoride ndihmon ne parandalimin e kariesit)
Filli dentar
Filli dentar duhet te perdoret te pakten nje here ne dite pasi te lahen dhembet. E preferueshme eshte dy here ne dite.(Shume njerez te cilet nuk e kane perdorur me pare habiten se sa shume copera mund te hiqet duke perdorur fillin dentar si suplement i furces)
Ditet e para kur fillon perdorimi i fillit dentar nga mishi i dhembeve mund te dale pak gjak. Duhet te ndaloje brenda disa ditesh. Ne qofte se dalja e gjakut vazhdon kontaktoni dentistin tuaj sepse gjaku nga mishi i dhembeve eshte tregues i fillimit te semundjeve te mishit te dhembeve.
Cfare mund te beni tjeter?
Zakonisht masat e mesiperme jane te mjaftueshme. Por :
-Shume njerez perdorin gjithashtu gargara antiseptike cdo dite per te parandaluar semundjet. Per individet qe nuk jane te afte te perdorin furcen e dhembeve gargarat antiseptike luajne nje rol te rendesishem ne pastrimin e dhembeve.
-Gjuha mund te pastrohet pasi te lani dhembet. Ky veprim mund te kryhet me ane te furces se dhembeve ose me ane te disa furcave te vecanta per gjuhen.
-Ne qofte se jeni duhanpires duhe te keni si qellim lenjen e duhanit. Pirja e duhanit eshte faktor risku per semundjet e mishrave te dhembeve.
-Ushqehuni me nje diete te shendetshme. Evitoni ushqimet dhe lengjet qe kane permbajtje te madhe sheqeri. Sheqernat jane ushqim per bakteriet i cili me vone kthehet ne acid nga keto te fundit duke shkaktuar karies.
-Ne qofte se do i jepni ilace femijeve, sipas mundesive perdorni ilace qe nuk permbajne sheqer.
-Perdorimi i cimcakezave pa sheqer pas ushqimit rrit rrjedhjen e peshtymes e cila luan nje rol te rendesishem ne pastrimin e gojes.
Disa pika te tjera te rendesishme
-Femijeve duhet ti mesohet higjena e mire e gojes sa me heret qe te jete e mundur.
-Beni kontroll dentar sipas intervaleve te rekomanduara nga dentisti juaj (te pakten nje here ne vit).
-Per ndihme dhe keshilla te metejshme kontaktoni dentistin tuaj.

Kavaleri
24-09-07, 04:00
Ju pershendes Linka.
Un dashta pak me shtu rreth gojes, te gjith e kemi nje er ne goj, sidomos ne mengjes.
Por disave ju vjen edhe mbasi e pastrojn gojen, nuk e di ndoshta prej synustve, apo dhembeve te krymbur?
Kam kaluar me nje turke bukuroshe e rral jam nda sun kam mujt me duru eren.
Pasataj kam nje shok edhe shok edhe te afert kshtu familiarisht me ate sun rri as gjysem ore bashk, veq adin shok se po mu nda edhe me at hahah, edhe ky ka ber op te synustve prap mbas 1 muaje njejt sikur me par un kur udhtoj diku me ket duhet mi nejt gati me i bo hyzmet me sakeza se kur e hap gojen me fol kuku me mbyt ne vend.
Un hiq su ni duroj qito erna mama mia, zot runa.

Naki
24-09-07, 13:12
Njė temė mjaftė interesante,higjena e gojės ėshtė e njė rėndėsije te veqantė tė keshė dhėmbė tė shėndoshė ka efekte tė shumta pėr organizmin e njeriut,sidomos pėr sistemin e traktitdigjestiv apo tė tretjes,pastaj ka rolin estetikė dhe komunikativė.
Aromat apo erėrat ēė produktohen nga goja mund tė jenė tė shkaqeve tė ndryshme,nga marrja e ushqimit tė pasura me qepė dhe hudra,nga defektet e dhėmbėve dhe mukozes,nga gastriti i lukthit, dhe sėmundjet e melqisė.
Vertetė higjena e gojės neutralizonė aromat e pa deshiruara dhe ndjejmė njė freskipėr disa orė.
Personat qė kanė problemė me aromen e gojes preferohet mė shpeshė tė pastrojnė dhėmbėt dhe hapsiren e gojės.
Tani veq ka lloje tė shumta tė solucioneve pėr shpėrlarjen e gojės,nė qdo apothekė apo Qendra te mėdha komerciale ushqimore.

Njė Solucion nė formė pikash SALVIATHYMOL ėshtė mjaftė efektivė nė mirėmbajtejen e mukozės sė dhėmbėve dhe neutralizonė pezmatimet e Gingivitit,mastitit dhe formimin e gurėzėve,dhe ka njė efektė tė aromes sė mirė pėr 6 orė.
Nė apothekat e Gjermanisė,Zvicrres,Austrisė dhe vendeve Skandinavike njė Dozė prej 20 ml kushtonė 5 euro dhe nuk nevoitet receptė.

Pregaditja e solucionit:

20 pika salviathymol treten nė 100ml ujė tė vokėt dhe shpėrlajmė gojen duke mbajtur tretjen pėr 20 sekunda nė gojė,

Preferohet 3-5 herė nė ditė tė bėhet higjena e gojės nė njė interval njė javorė.


Duke ju dėshiruar shėndet ju pėrshėndes!

Naki

rilinda
24-09-07, 13:57
Ju pershendes Linka.
Un dashta pak me shtu rreth gojes, te gjith e kemi nje er ne goj, sidomos ne mengjes.
Por disave ju vjen edhe mbasi e pastrojn gojen, nuk e di ndoshta prej synustve, apo dhembeve te krymbur?
Kam kaluar me nje turke bukuroshe e rral jam nda sun kam mujt me duru eren.
Pasataj kam nje shok edhe shok edhe te afert kshtu familiarisht me ate sun rri as gjysem ore bashk, veq adin shok se po mu nda edhe me at hahah, edhe ky ka ber op te synustve prap mbas 1 muaje njejt sikur me par un kur udhtoj diku me ket duhet mi nejt gati me i bo hyzmet me sakeza se kur e hap gojen me fol kuku me mbyt ne vend.
Un hiq su ni duroj qito erna mama mia, zot runa.

Era e keqe e gojės (Halitosis)

Halitosis, ose siē njihet ndryshe era e gojės, ėshtė shumė e pėrhapur. Njerėz tė ēdo moshe mund tė kenė halitosis, duke pėrfshirė: -Individėt me higjenė tė keqe tė gojės.
-Tė moshuarit, fėmijėt dhe invalidėt qė kanė vėshtirėsi pėr tė mbajtur higjenėn e gojės.
-Individėt tė cilėt mbajnė aparate nė gojė duke pėrfshirė braketat si dhe protezat.
-Duhanpirėsit jo vetėm qė janė tė predispozuar pėr halitosis por janė tė predispozuar dhe pėrkundrejt sėmundjeve tė periodosiumit (tė cilat janė shkak i erės sė keqe tė gojės).
-Njerėzit qė kanė gjendje tė veēanta mjekėsore, kavitet nė dhėmb, dhėmb tė thyer, absces tė dhėmbit, sėmundje tė paradonsiumit, alkolistėt, diabetikėt e pakontrolluar, tė sėmurėt me sinuzit, alergji, infektime tė tonsilave dhe mushkėrive (si bronkit), si dhe gojė tė tharė(dry mouth). Goja e tharė ėshtė rezultat i dietės tė pasur me proteina, dietė jo-fibrose, ose ndonjė patologji tjetėr.
-Individėt qė pėrdorin medikamente.
-Ėshtė vėrtetuar qė disa medikamente si; suplemente vitaminė, antihistaminike, medikamente kardiake, droga psikiatrike, etj. bllokojnė pėshtymėn dhe krijojnė gojė tė tharė, duke shkaktuar halitosis. Goja e tharė gjithashtu krijon etje jo tė zakonshme si dhe kavitacione nė dhėmb- njė burim pėr halitosis sėrish.
Njerėzit qė nuk ushqehen mirė mund tė kenė erė tė keqe e cila shkaktohet nga ushqime tė veēanta tė cilat bėhen shkak i dehidrimit tė trupit , duke pėrfshirė: sodėn dietike, qepėn, specat, lakrėn, si dhe kafja. Pjesė tė ushqimeve tė pasura me proteina ngelin midis dhėmbėve duke shkaktuar halitosis.

Origjina bakteriale e erės sė keqe
Kėrkuesit kanė arritur nė pėrfundimin se kontakti i ajrit me bakteriet brenda nė gojė shkaktojnė halitosis.
Njė pėrqindje e vogėl e origjinės sė erės sė gojės vjen nga hunda. Ka njė numėr stimujsh nė gojė tė erės sė keqe nga hunda. Disfunksionimi i hundėve duke pėrfshirė anormalitetet gjenetike nė rrugėt e frymėmarrjes qė ndodhen nė hundė bllokon rrjedhėn e sekrecioneve tė hundės. Bakteriet qė ndodhen nė hapėsirat (sinusėt) mund tė kalojnė nga hunda nė pjesėn e mbrapme tė gjuhės ku mund tė akumulohen nėqoftėse do tė ketė mungesė tė higjenės sė gojės si dhe rrjedhė jonormale tė pėshtymės.
Nė qoftė se pllaka bakteriale nuk hiqet nga dhėmbėt, mishrat e dhėmbėve ose midis dhėmbėve ajo vazhdon tė rritet dhe shkakton halitosis, kavitete nė dhėmbė dhe sėmundje tė mishrave tė dhėmbėve.

Linka_pz
26-09-07, 23:33
himbja e Dhembit (http://www.mjeksia.net/dhimbja-e-dhembit/)Ēfarė duhet te diniDhimbja e dhėmbit ėshtė zakonisht pasoje e njė kaviteti formuar nga dekompozimi i indit tė dhėmbit, njohur ne stomatogji si ‘kariesi dhėmbit’. Pastrimi i kavitetit dhe mbushja e tij do tė evitonte dhimbjen qė mė shumė mundėsi vjen duke u rritur.

ShkaqetKavitetet nisin nga ngjitja e plakės nė sipėrfaqen e dhėmbit duke formuar kėshtu ushqim pėr bakteret. Bakteret dhe disa acide formojnė nė sipėrfaqen e dhėmbit njė mikrokrater qė ėshtė i predispozuar tė mbushet me material tė dekompozuar e me kalimin e kohės tė depėrtoje brenda dhėmbit. Arsye te tjera qe mund tė shkaktojnė dhimbje dhembi janė; dėmtim i buzės, krisje e dhėmbit, kontakti me temperatura shumė tė larta ose tė ulėta, infeksion i dhėmbit ose i sinuseve, si dhe pas ndėrhyrjeve tė ndryshme tek ato.Simptomat (Shenjat)Dhimbja mund tė jetė e mprehte, termike ose pulsuese. Mund tė shfaqet me seanca, tė pėrfshije gjithė gojėn ose vetėm njė pjese te saj. Ushqimet e ftohta ose tė nxehta, kafshimet e bluarjet mund tė rrisin dhimbjen. Simptoma tė tjera tė mundshme pėrfshijnė temperaturė dhe fryrje te mishit tė dhėmbėve.Ēfarė duhet tė bėniDerisa tė mund tė konsultoni njė dentist, pėrdorni mjekime qetėsuese si acetaminophen apo ibuprofen pėr tė qetėsuar dhimbjen. Vaji i karafilit (Sysygium aromaticum) mund tė jetė efikas. Pastroni mbetjet ushqimore nga kaviteti me njė kruajtėse dhėmbėsh. Lyeni njė copė pambuk me tė e vendoseni te dhembi duke treguar kujdes tė mos prekni gjuhen. Mund tė vendosni kompresa me akull mbi nofull e tė eviton tė nxehtat sepse mund tė shtojnė dhimbjen. Pėr te evituar njė tjetėr atak dhimbjeje, kontrolloni dhembet tuaj ēdo 6 muaj, lajini 2 here nė dite e pėrdorni fill dentar njė herė nė ditė. Por kujdes, mos pėrdorni alkool ose aspirinė direkt mbi dhembin qė ju dhemb sepse shkakton acarim tė mishrave tė dhėmbėve.
Kontaktoni dentistin tuaj nėse keni rritje temperature apo keni rritje tė dhimbjes. Kėrkoni ndihme te menjėhershme nėse keni fryrje nė fytyrė, nofulla, faqe, sy ose qafe.

Linka_pz
26-09-07, 23:37
Zbardhimi i Dhembeve (http://www.mjeksia.net/zbardhimi-i-dhembeve/)


http://www.mjeksia.net/wp-content/zbardhimi-i-dhembeve.JPGKoncepti i estetikes qe simbolizon bukurine dhe te pelqyerit nga njerezit ndryshon shume nga nje kulture ne tjetren. Kultura te ndryshme i ngjyrosin dhembet e tyre me te zeze ,por sic duket kohet e fundit dhembet e bardhe te Hollywood’it kane me teper popullaritet. Lehtesimi i perdorimit te agjenteve zbardhues te dhembeve ka bere qe jo vetem njerezit publik por te gjithe te kene mundesine e zbardhimit te dhembet.
Ka dy lloje menyrash per zbardhimin e dhembeve:

Zbardhim te Stomatologu (Office Bleaching); dhe
Zbardhimi ne kushtet e shtepise nga vete pacienti (Home Bleaching) Le t’i hedhim nje sy zbardhimit te dhembeve nga vete pacienti me disa pyetje pergjigje.


Ēfare eshte zbardhimi i dhembeve dhe nga se perbehet ky sistem

Eshte nje proces kimik me te cilen hiqet ngjyrosja e enamelit dhe dentines. Sistemi eshte i perbere prej nje pllake dhembesh te vecante dhe te holle plastike si dhe nga xheli zbardhues.Pllaka e holle plastike vendoset ne gojen e pacientit naten para gjumit.


Shkaqet e ngjyrosjes se dhembeve

Shkaqet jane te shumta por me te perhapurat jane :

Kafja
Ēaji
Kola Kola
Cigarja
Mosha
Perplasje dhe trauma
Disa antibiotike (tetraciklina ,minociklina, etj.,)
Perdorim i tepert i floridid
Semundje sistemike te trupit dhe malformime gjenetike te dhembeve
Degjenerimi i nervave
Mbushjet me amalgam
Kush mund t’i zbardhe dhembet


http://www.mjeksia.net/wp-content/image013.gifPervec grave shtatzena mund ta bejne pothuajse te gjithe;varet gjithashtu nga sasia e ngjyrosjes dhe durimi i pacientit. Stomatologu eshte ai qe percakton nepermjet nje kontrolli te pergjithshem te gojes dhe dhembeve ne eshte apo jo i mundur nje process i tille. Zbardhja e dhembeve eshte nje proces ideal per ata te cilet i kane dhembet e shendetshem dhe deshirojne ti kene ata me te bardhe dhe me te shndritshem. A eshte kjo menyre e sigurt? Sipas kerkimeve asnje nga zbardhimet e dhembeve qe behen nen kujdesin stomatologut nuk eshte e demshme per dhembin dhe mishrat e dhembeve.Si funksionon ky sistem

Xheli vendoset ne nje shtrese te posatshme per gojen tuaj. Komponentet aktiv te xhelit pas shperberjes clirojne oksigjen i cili zbardh ndermjet nje procesi kimik heq njollat e ndryshme te enamelit dhe dentines. Perberja e dhembit nuk prishet vetem zbardhet ngjyra e tij. Pergatitet nga stomatologu nje pllake dhembesh e posatshme per pacientin.Para gjumit vendoset xheli brenda kesaj pllake e cila me pas vendoset ne goje dhe pacienti fle.Pas zgjimit lahen dhembet.

A ka ndonje efekt anesor

Mund te krijoje sensivitet kunder te ftohtit ne disa njerez. Nje efekt tjeter eshte sensivitet provizor i dhembeve dhe mishrave te dhembit. Te gjitha keto efekte zhduken perfundimisht mbasi nderpritet terapia ose ne 1-3 dite mbasi perfundon terapia e zbardhjes.


Sa kohe zgjat kjo terapi


Sipas personit rezultati mund te merret brenda 3 seancash. Por kur kemi ngjyrosje te medha terapia mund te zgjatet ne me teper se 3.Pas perfundimit te terapise sa permanent eshte ky zbardhim

Dhembet do jene gjithmone me te bardhe se ngjyra fillestare. Por kur kemi njolla te medha ndihet nevoja qe pacienti nje here ne 6 muaj ta rinovoj terapine per 1-2 net.

Linka_pz
18-10-07, 19:41
Stomatitet (http://www.mjeksia.net/stomatitet/)


[/URL]

Stomatitet janė inflamacione tė mukozės sė gojės ndersa gjingjiviti ėshte inflamacion vetėm i mishrave tė dhėmbeve.
Stomatitet shkatohen nga mikrobė virulentė qė hyjnė nė gojė nga jashtė ose me anėn e gjakut, ose mikrobe saprofitė qė gjenden zakonisht nė kavitetin e gojes dhe qė virulentohen si pasoje e dobėsimit tė mekanizmave mbrojtės tė organizmit. Kėto mikrobė janė zakonisht streptokoket. Kėto infeksione favorizohen nga disa faktorė lokalė dhe te pergjithshem si;
-dėmtimi mekanik i mukozės (tartar, trauma gjatė pėrtypjes, proteza, etj.),
-lėndė antiseptike irituese,
-ndryshimi tė flores bakteriale nga pėrdorimi i antibiotikeve,
-ērregullime te daljes sė dhėmbėve tė syrit,
-sėmundje infektive,
-avitaminoza B, PP, C, ērregullime endokrine,
-sėmundje tė gjakut, tė metabolizmit, sėmundje kronike dobėsuese dhe intoksikime ekzogjene, medikamentoze, profesionale, aksidentale (ar, zhivė, etj.).
Diagnoza shpesh ėshtė e vėshtirė pėr arėsye tė ndryshme. Sė pari duhet tė kėrkohen lezionet mukoze karakteristike pėr semundjet e ndryshme: eritemė e thjeshtė ; eritema me erozione; eritemė me hemoragji difuze; ulēerime; vezikula; afta; gangrenė.
Stomatiti vezikular
[URL="http://www.mjeksia.net/wp-content/herpesi.jpg"]http://www.mjeksia.net/wp-content/herpesi.figur%C3%AB%20e%20vog%C3%ABl.jpg (http://www.mjeksia.net/stomatitet/#comments)Herpesi viral qė lokalizohet kryesisht nė buzė, disa herė edhe nė gjingjivat shoqėrohet nga shenjat e pėrgjithshme tė infeksionit akut (pneumonia, menengiti, gripi, semundjet e tė ftohurit, etj.).
Ne mukoze formohen fshikėza tė vogla me lėng seroz qė ēahen dhe bashkohen nė formė ulēerimi tė mbuluar me kore.
Mjekohet me antibiotikė dhe shpėlarje, gjithashtu rekomandohet marrja e vitaminės B1.
Stomatiti aftoz
http://www.mjeksia.net/wp-content/afta.figur%C3%AB%20e%20vog%C3%ABl.jpg (http://www.mjeksia.net/wp-content/afta.jpg)Afta ėshtė njė vezikulė e mbushur me njė lėng tė bardhė qė, pas ēarjes, ulēerohet me njė fund ngjyre gri.
Simptomat janė: dhėmbje djegėse, shumė tė bezdisshme; zakonisht formohen 1-2 afte, qė lokalizohen nė fornikset gjingjivale. Vazhdojne 5-6 dite. Dalin prapė nė tė njejtin vend pas disa muajsh.

Linka_pz
20-10-07, 08:53
Per nje goje te fresket

Pasta e dhėmbėve, fijet pastruese dhe furēa e dhėmbėve nuk janė instrumentat e vetėm pėr tė patur dhėmbė tė shėndetshėm dhe tė bukur. Dhe ushqimet kanė njė rol tė rėndėsishėm pėr tė luftuar kariesin, pėr tė patur njė frymėmarrje sa mė tė kėndėshme dhe pėr tė larguar gurėzat. Dieta ėshtė e nevojshme pėr tė eleminuar grumbullimin e gurėzave dhe pllakėzave mbi dhėmbė. Disa ushqime nė veēanti, ato tė pasura me fibra, vitamina dhe kripėra minerale, mund tė kontribuojnė nė higjenėn e gojės duke ndaluar formimin e kariesit, duke e bėrė smaltin mė tė bardhė dhe duke lehtėsuar frymėmarrjen.

Njė gojė e freskėt dhe e shėndetėshme.

Mjaft mė me erėn e rėndė, njollat e errta nė dhėmbė, gurėzat bezdisėse.Ushqimet qė vendos nė tavolinė ēdo ditė mund tė tė dhurojnė njė buzėqeshje tė shkėlqyer. Ja ēfarė duhet tė zgjedhėsh..

Nė qoftė se dėshiron tė kesh dhėmbė shumė tė bardhė..
Vendos nė tavolinė ushqime qė favorizojnė vetdetersionin, psh lėri rrugė tė lirė sherebelės. Pėrdor gjethet e freskėta qė funksionojnė si njė furēė natyrale. Sipėrfaqja e tyre e ashpėr funksionon njėlloj si njė makinė fshirėse. Pėr tė arritur rezultate sa mė tė mira dhe pėr tė pastruar nė thellėsi, ėshtė e nevojshme qė ta lėvizim gjethen me gishtin tregues mbi dhėmbė dhe mishėra. Tė pėrkryera janė dhe sallatrat, mollėt, portokallet, finokėt qė janė tė pasur me fibra dhe pėrbėjnė njė element zbardhues mbi dhėmbėt tuaj.
Pi tė paktėn 2 litra ujė nė ditė dhe mbaje nė gojė si tė ishe duke bėrė njė shplarje: kėshtu pastron dhėmbėt dhe rimineralizon smaltin. Nė tė vėrtetė nė ujė ka gjurmė fluori, njė substancė qė bllokon aktivitetin e bakterieve qė favorizojnė kariesin, pėr kėtė arsye herė pas here ha ndonjė kivi apo sallatė me domate qė janė njėlloj tė pasura me kėto minerale.
Mos i pėrjashto nga dieta qumėshtin, djathėrat e freskėt dhe thjerrėzat; pėrmbajnė fosfor, njė komponent i rėndėsishėm i smaltit qė ndikon nė rimineralizimin e dhėmbėve.
Nė qoftė se je e pangopur me pije tė gazuara apo me bazė cola, ngushėllohu duke menduar qė pėrmbajnė acid ortofosforik qė funksionon si zbardhues. Herė pas here pi njė limonadė limoni: ėshtė e pasur me acid citrik i dobishėm pėr njė efekt tė lehtė gėrryes.
Pėrtyp ēimēakiza pa sheqer apo fletė sallate: ndihmojnė nė stimulimin e komponentėve tė pėshtymės qė pėrmbajnė substanca dizinfektuese dhe me efekt gėrryrės tė lehtė, tė afta pėr tė hequr njollat e dhėmbėve.

Kundėr kariesit

Arrat dhe drithėrat ekuilibrojnė pehashin e pėshtymės duke forcuar kalciumin e dhėmbėve.
Pėrdor mjaltin nė vend tė sheqerit; pėrmban vitamina dhe kripėra minerale tė ēmuara pėr shėndetin e gojės dhe tė dhėmbėve.
Thuaji po perimeve: kanė njė rol tė rėndėsishėm veēanėrisht nė se konsumohen tė njoma pėr veprimin e tyre detergjent mbi sipėrfaqen e dhėmbėve. E njėjta gjė vlen dhe pėr frutat e freskėta.
Qumėshti dhe kosi janė njė burim kalciumi, fosfori dhe kripėrash tė tjera minerale qė janė pėrbėrės tė dhėmbėve. Mund t'i konsumosh shpesh duke i pėrdorur tė skremuar, mė pak tė pasur me yndyrėra dhe kalori.
Drithėrat dhe zarzavatet bishtajore janė tė pasura me zink, ndėrsa toni, merluci dhe salmoni pėrmbajnė selen, dy elemente qė tė ndihmojnė tė kesh dhėmbė tė shėndetshėm dhe tė bukur.
Pėrdor nė gatimet e tua vajin e ullirit. Ėshtė i pasur me vitaminė E qė ka njė rol mbrojtės pėr mukozėn e gojės dhe pengon zhvillimin e bakterieve pėrgjegjės pėr shkaktimin e kariesit.

Nė qoftė se kėrkon njė frymėmarrje tė kėndshme

Pi shumė lėngje gjatė ditės. Shpėrqėndrimi nė tė vėrtetė shkakton alitozė, goja thahet dhe pėshtyma bėhet acide.
Pėrdor nė gatim trumzėn, ėshtė nga barėrat aromatikė mė tė pasur me vitaminė C, substancė qė ndihmon nė shkatėrrimin e bakterieve pėrgjegjės pėr erėn e rėndė.
Dhe mentja ėshtė e pėrkryer: riaktivizon funksionimin e aparatit gastrik dhe tė mėlēisė. Gjethet e saj pėrmbajnė mentol, njė acid i spikatur pėr veprimin e tij kundėr tharjes sė gojės.
Pėr recetat e tua pėrdor majdanoz me shumicė, ėshtė i pasur me potas, vitaminė C, A dhe E qė ndikojnė nė njė shėndet tė mirė tė gojės. Pėrveē kėsaj, pėrmban substanca me aromė tė mirė.
Pėrtyp jamball. Glicirizina qė ai pėrmban pengon formimin e pllakave dhe reagon kundėr streptokokut, bakterit qė krijon karies.
Vendos nė tavolinė lakrat, por dhe rrepat qė janė tė pasura me vitaminė K qė eviton trejen jonormale shpesh e pėrgjegjshme pėr erėn e pakėndshme tė gojės.

Nė qoftė se kėrkon tė forcosh mishėrat e dhėmbėve

Pi sa mė shumė lėng limoni dhe portokalli, pėrmbajnė vitaminė C qė riaktivizon qarkullimin, kėshtu oksigjenon mbetjet e mukozave orale duke siguruar njė funksionim mė tė mirė tė mishrave tė dhėmbėve. Dhe jo vetėm kaq, vitamina C aktivizon vitaminat e mukozės duke krijuar njė gjendje mbrojtėse qė riparon agresionin e bakterieve.
Ha tė paktėn dy apo tre herė nė javė mish ose peshk, pėrmbajnė njė sasi tė konsiderueshme proteinash nė gjėndje tė largojnė mbeturinat ushqimore.
Mos harro tė pėrfshish nė dietėn tėnde karrotat, mollėt dhe dardhat: janė ushqime tė pasura me fibra dhe ujė. Veēantia e tyre? Stimulojnė aktivitetin e detersimit, i padiskutueshėm pėr tė mbajtur gjithmonė tė freskėt dhe tė pastėr mishrat e dhėmbėve.
Ha herė pas herė njė banane, pėrmban cilitol, njė lloj sheqeri qė ndalon formimin e pllakėzave bakteriale. Rezultati: nė ndryshim me sakarozėn nuk dėmton shėndetin e mishrave tė dhėmbėve.
Nė mėngjes duhet tė hash kos tė bėrė nga qumėshti i lopės ose i dhisė. Laktobacilet qė pėrmban mbajnė nėn kontrroll bakteriet e gojės.

Naki
21-10-07, 14:22
Mjekohet me antibiotikė dhe shpėlarje, gjithashtu rekomandohet marrja e vitaminės B1.
Stomatiti aftoz
http://www.mjeksia.net/wp-content/afta.figur%C3%AB%20e%20vog%C3%ABl.jpg (http://www.mjeksia.net/wp-content/afta.jpg)Afta ėshtė njė vezikulė e mbushur me njė lėng tė bardhė qė, pas ēarjes, ulēerohet me njė fund ngjyre gri.
Simptomat janė: dhėmbje djegėse, shumė tė bezdisshme; zakonisht formohen 1-2 afte, qė lokalizohen nė fornikset gjingjivale. Vazhdojne 5-6 dite. Dalin prapė nė tė njejtin vend pas disa muajsh.


Njė tretmanė profilaktikė pėr tė ruajtur hapsiren e gojės,mukozen e gojes ėshtė edhe shpėrlarja e gojės me solucione Salviathymol,dhe Bapanthen.
Preferohet nė kėtė rastė tė shpėrlajmė gojen 3x mbrenda 24 orėve me Bepanthen solucion,nė kohėzgjatje 7 ditėshe.
Ndėrsa Pacientet qė kanė probleme kronike,sidomos pas rrezatimeve dhe terapive kimike,preferohet njė kohė tė gjatė tė mirėmbahet Hapsira e gojės mė Shperlarje duke pėrdorur Bepanthen nė Formė Solucioni apo gjendje tė lėngėt.
Tani egzistonė edhe nė formė bombonash Bepanthen dhe mund tė marrim 5-6 herė nė ditė duke gėlltitur.

Ky ilaq gjindet nė tė gjitha Apothekat ,nuk ėshtė i shtrenjėt dhe nuk nevoitet Recept.

http://www.bepanthen.de/images/content/news_120_loesung.jpg
Naki

Linka_pz
22-10-07, 19:19
Higjiena e gojes
Ekzistojne mendime te ndryshme per moshen ne te cilen duhet te fillohet me higjenen e gojes, por te gjithe jane te nje mendimi se duhet te fillohet sa me heret.
Nena duhet te laje gojen e femijut me gaze te njome (lagur), kurse ne moshen 3-4 vjeqare femija duhet te mesohet qe vete t’i pastroj dhembet. Femijeve te vegjel u rekomandohet brusha me fije te buta, per shkak te rrezikut te demtimit te mukozes dhe kjo brushe nuk duhet te perdoret me gjate se dy muaj. Ndersa te te rriturit u rekumandohet brusha me fije me fortesi mesatare.

Koheve te fundit gjithnje e me shume po perdoren brushat elektrike, por rezultatet shkencore nuk tregojne se jane me efikase se brushat klasike. Perparsi e tyre eshte se jane me atraktive per femijet dhe me te pershtatshme per perdorim per femijet e hendikepuar.
Pas pastrimit te dhembeve brusha duhet lene te dezinfektohet me 3% peroksik hidrogjeni dhe te mbahet ne vend te thate, te ndritshem dhe me koke perpjete.
Per te pasur higjene te mire te gojes eshte me rendesi te madhe edhe metoda e larjes se dhembeve.

Metodat me efikase per larjen e dhembeve jane :
1) Larja e dhembeve me levizje rrotulluese te brushes ne te gjitha siperfaqet e dhembeve.
2) Larja e dhembeve me levizje vertikale te brushes duke filluar prej gingives (mishit) te dhembeve drejt siperfaqes kafshuese.

Metodat e gabuara per larjen e dhembeve jane :
1) Larja e dhembeve me levizje horizontale te brushes, kjo metode nuk mundeson pastrimin e siperfaqes anesore te dhembeve.
2) Larja e dhembeve me levizje vertikale prej lart poshte dhe prej poshte lart e cila nuk mundeson pastrimin e qafes se dhembeve.
Me larjen e mire te dhembeve ndikon edhe kohezgjatja, rezultati i mire arrihet pas pastrimit 4-5 minuta.

Linka_pz
01-11-07, 21:47
Dhimbja e dhembitShkaqet
Kavitetet nisin nga ngjitja e plakės nė sipėrfaqen e dhėmbit duke formuar kėshtu ushqim pėr bakteret. Bakteret dhe disa acide formojnė nė sipėrfaqen e dhėmbit njė mikrokrater qė ėshtė i predispozuar tė mbushet me material tė dekompozuar e me kalimin e kohės tė depėrtoje brenda dhėmbit. Arsye te tjera qe mund tė shkaktojnė dhimbje dhembi janė; dėmtim i buzės, krisje e dhėmbit, kontakti me temperatura shumė tė larta ose tė ulėta, infeksion i dhėmbit ose i sinuseve, si dhe pas ndėrhyrjeve tė ndryshme tek ato.
Simptomat (Shenjat)
Dhimbja mund tė jetė e mprehte, termike ose pulsuese. Mund tė shfaqet me seanca, tė pėrfshije gjithė gojėn ose vetėm njė pjese te saj. Ushqimet e ftohta ose tė nxehta, kafshimet e bluarjet mund tė rrisin dhimbjen. Simptoma tė tjera tė mundshme pėrfshijnė temperaturė dhe fryrje te mishit tė dhėmbėve.
Ēfarė duhet tė bėni
Derisa tė mund tė konsultoni njė dentist, pėrdorni mjekime qetėsuese si acetaminophen apo ibuprofen pėr tė qetėsuar dhimbjen. Vaji i karafilit (Sysygium aromaticum) mund tė jetė efikas. Pastroni mbetjet ushqimore nga kaviteti me njė kruajtėse dhėmbėsh. Lyeni njė copė pambuk me tė e vendoseni te dhembi duke treguar kujdes tė mos prekni gjuhen. Mund tė vendosni kompresa me akull mbi nofull e tė eviton tė nxehtat sepse mund tė shtojnė dhimbjen. Pėr te evituar njė tjetėr atak dhimbjeje, kontrolloni dhembet tuaj ēdo 6 muaj, lajini 2 here nė dite e pėrdorni fill dentar njė herė nė ditė. Por kujdes, mos pėrdorni alkool ose aspirinė direkt mbi dhembin qė ju dhemb sepse shkakton acarim tė mishrave tė dhėmbėve.
Kontaktoni dentistin tuaj nėse keni rritje temperature apo keni rritje tė dhimbjes. Kėrkoni ndihme te menjėhershme nėse keni fryrje nė fytyrė, nofulla, faqe, sy ose qafe.

luckyman
01-11-07, 21:59
SALBEI tee,(ēaj Sherebel)eshte i dobishem per mishin e dhembeve ,!

ndoshta Naki mundet te na jepe informacione ma te hollsishme,sa i perket ēajit Salbei.

Linka_pz
02-11-07, 14:22
Era e keqe e gojės ( Foetor ex oris )
Era e keqe e gojės ėshtė njė gjendje patologjike qė njihet edhe si "Halitosis".
Era e keqe e gojės mund tė vije nga shkaqe lokale dhe tė pėrgjithshme.
Si shkaqe lokale mund tė jenė dhėmbėt e pamjekuar, cipat e dhėmbėve, gurėzat, punimet protetike si kėllėfėt e metalit ose porcelani tė vendosura jo mirė (tė gjatė ose tė shkurtėr), paradontopatitė inflamatore, stomatitet e ndryshme, periokoronaritet (gjatė daljes sė dhėmbėve tė pjekurisė). Era e keqe ndeshet edhe nė disa raste kur nuk mund tė pėrdoret furēa pėr pastrimin e dhėmbėve, si gjatė paralizave, dėmtimeve psiqike, traumave tė nofullės dhe fytyrės.
Shkaqet e pėrgjithshme: Qėndrueshmėria e erės sė keqe edhe pas largimit tė faktorėve lokal e mbajtjes sė higjienės sė gojės kėrkon ekzaminim tė thelluar tė sistemeve tė pacientėve. Shkaqet e pėrgjithshme mund tė jenė sėmundjet e rrugėve tė sipėrme tė frymėmarjes, ku duhet tė pėrcaktohet nėse era e keqe vjen nga goja apo hunda. Sėmundjet e rrugėve tė sipėrme tė frymėmarjes e detyrojnė tė sėmurin tė marrė frymė me gojė duke shkaktuar tharje tė saj dhe pakėsim tė pėshtymės.
Sėmundjet e rrugėve tė poshtme tė frymėmarjes si trakeitet, bronkitet. Si dhe sėmundjet e aparatit tretės , barkut dhe mėlēisė pankreasit japin erė te keqe karakteristike. Gjatė ērregullimeve tė mėlēisė (Foetor hapaticus) ndjehet erė e gjakut tė shpėrbėrė, ndėrsa nga pankreasi do tėkemi erėn e keqe tė mollės sė kalbur ku e gjejmė te diabetikėt. Nga tė sėmurėt nga veshka ndjehet erė e ngjajshme me atė tė urinės nga prania e amoniakut.

Linka_pz
15-11-07, 22:54
Pastat e dhėmbėve

http://www.rruzull.net/images/topics/dhembe.jpg


Asnjė pastė dhėmbėsh nuk i bėn dhėmbėt mė tė bardha se ē“janė, megjithėse reklamat thonė tė kundėrtėn. Pasta heq njollat nga dhėmbėt por kurrė nuk i zbardh ato. Fluori ėshtė lėnda mė e rėndėsishme e pastės sė dhėmbėve. Ai forcon dhėmbėt dhe rrit qėndrueshmėrinė e tyre ndaj sulmeve tė acideve. Fluori gjithashtu frenon gėrryerjet e dhėmbėve dhe mund tė ndihmojė dhėmbėt me vrima tė vogla. Dy lloje fluori mund tė pėrdoren nė njė pastė dhėmbėsh, fluorid natriumi (nė anglisht quhet sodiumfluorid) dhe monofluorfosfat natriumi. Qė tė dyja mbrojnė dhėmbėt ndaj gėrryerjeve por lloji i parė mbron pak mė mirė. Qė fluori tė japė efektin mė tė madh nė gojė duhet qė dhėmbėt tė lahen dy herė nė ditė, pas ngrėnies sė mėngjesit dhe pas ngrėnies sė darkės. Larja e dhėmbėve nė darkė ėshtė mė e rėndėsishmja, meqėnėse ėshtė e tėrė nata pėrpara. Secili duhet ta ketė furēėn e vet tė dhėmbėve! Furēja nuk duhet mėshuar fort dhe lėvizur me tė shpejtė gjatė larjes sė dhėmbėve. Dhėmbė tė pastėr dhe njė furēe e pastėr dhėmbėsh janė mjete tė efektshme kundėr infeksioneve. Sapuni i pastės sė dhėmbėve ėshtė laurilsulfat natriumi i cili pastron dhėmbėt dhe jep shkumėn. Efekti i pastės sė dhėmbėve pėrmirėsohet duke pėrzier shkumėn e pastės me pak ujė dhe kaluar pėrmes dhėmbėve pėrpara se tė hidhet jashtė gojės. Njė shplarje e tillė dhėmbėsh pėr 20 sekonda ėshtė njė mėnyrė e mirė pėr tė bėrė fluorin tė futet nė hapėsirat e ngushta. Por ajo qė ėshtė me rėndėsi tek njė lloj paste dhėmbėsh nuk ėshtė vetėm pėrmbajtja e fluorit por edhe aftėsia e pėrmbajtjes sė pastės pėr tė lidhur kimikisht fluorin me emajlin. Pėrveē se fluorit disa pasta dhėmbėsh pėrmbajnė lėndėn bakteriepenguese tė quajtur triclosan (triklosan), e cila ul rrezikun pėr malcimin e mishit tė dhėmbėve dhe nė perspektivė ul rrezikun qė mishi tė lėshojė dhėmbėt. Por kjo lėndė ėshtė vėnė nė pikėpyetje nga bakteriologėt pasiqė rreziku ėshtė gjithnjė e mė i lartė qė tė krijohen bakterie rezistente kur pėrdoren sė tepėrmi lėndėt bakteriepenguese. Pasta e dhėmbėve e quajtur Zymbion e cila pėrmban koenzimėb Q10 thuhet tė forcojė dhėmbėt dhe ta mbajė tė freskėt mishin e tyre.

Tregues tė shėndetit
Tek gratė zakonisht shenjat e njė shėndeti tė mirė shihen tek dhėmbėt e bardhė, sytė e shkėlqyer dhe lėkura e lėmuar.

Pėrparime tė teknikės sė dhėmbėve
Njė vegėl me lazer me funksion tė dyfishtė dhe e frymėzuar nga teknologjia e hapėsirės sė Nasa-s ėshtė e aftė tė gėrryejė dhėmbin duke e bėrė gati pėr mbushje si edhe mund tė pėrdoret pėr operacion tė mishit tė dhėmbėve. Kjo bėhet e mundur nėpėrmjet ndryshimit tė gjatėsive tė valėve tė rrezeve lazer. Thuhet qė kjo pajisje e re nuk tė shkakton dhimbje. Dhėmbi i mbushur ėshtė mė i fuqishėm sepse lazeri heq njė copėz mė tė vogėl tė dhėmbit tė shėndoshė nga ēfarė bėn vegla gėrryese e dentistit. Sasia e gjakut qė del nga operimi i mishit ėshtė mė e vogėl sesa sasia qė del kur theret mishi me skalpel. Shkencėtarėt kanė pėrdor gjithashtu me sukses teknikat inxhinierike tė indeve pėr tė rritur dhėmbė pothuajse nė formėn e plotė nė kafshė. Ata besojnė se ky zbulim i madh do tė mund tė ēonte drejt krijimit tė dhėmbėve surrogatė biollogjikė qė do tė zėvendėsonin dhėmbėt e njeriut. Dhėmbėt sintetikė implantues qė pėrdoren sot pėr tė zėvendėsuar dhėmbėt e njeriut ndonėse shpesh e kryejnė si duhet rolin e tyre, nuk kanė hijen e dhėmbėve natyralė. Pėr mė tepėr ndėrsa kafshimi i njeriut ndryshon me moshėn, dhėmbėt e implantuar nuk zhvendosen nė mėnyrė tė natyrshme nė nofull.

Kėrcitja e dhėmbėve natėn
Kush kėrcet dhėmbėt nė gjumė ėshtė duke bluar njė problem - qoftė mekanik apo shpirtėror. Kėrcitja e dhėmbėve nė gjumė nuk ėshtė ndonjė dukuri e rrallė tek njerėzit. Vetė ata qė fėrkojnė e kėrcasin dhėmbėt gjatė natės nuk e marrin pėr kaq shqetėsues kėtė veprim tė tyre dhe shpesh nuk e kuptojnė qė pikėrisht ky fėrkim u jep tė nesėrmen dhimbje tė nofullave, kockave, kokės apo shtrėngim tė muskujve tė fytyrės. Pėrsėritja e kėtij fėrkimi dhe kėrcitjeje tė dhėmbėve me kohėn sjell si pasojė gėrvishtje apo edhe vrimė nė dhėmbė. http://www.rruzull.net/images/foto/proteze.jpg
Njė mėnyrė pėr tė penguar kėtė dėmtim tė dhėmbėve ėshtė pėrdorimi i njė proteze lėkure artificiale qė u vishet dhėmbėve duke penguar kėshtu gėrryerjen e tyre. Ata qė i shtrėngojnė fort nofullat gjatė natės kanė nevojė pėr njė protezė prej njė materiali mė tė fortė nga i zakonshmi.

Linka_pz
04-01-08, 09:47
Flori nė shumė mėnyra parandalon karijesin.
Karijesi paraqet demineralizim (humbje tė mineraleve) tė indit dhėmbor.Flori jo vetėm qė e parandalon demineralizimin, por edhe aktivizon remineralizimin (deponim i mineraleve tė reja nė dhėmbė). Kjo do tė thotė se karijesi nė stadin mė fillestar mund tė shėrohet dhe me aplikacion tė florit.
Flori e bėn dhėmbin mė tė fortė dhe rezistent ndaj bakterjeve.
Bakterjet shkatrrojnė dhėmbin nė atė mėnyrė duke zbėrthyer karbohidratet (sheqernat) dhe duke rritur vlerat e acideve tė ndryshme nė gojė, sjell deri te demineralizimi i indit dhėmbor.
Si dhe sa duhet tė jepet Flori?
Flori normal gjendet nė ujin e pijshėm, dhe nė ato vende ku koncentrimi i florit ėshtė mbi 0,7 mg/l nuk ėshtė e nevojshme fluorizimi i ujit, ku nė kėtė mėnyrė do tė kishim reduktim tė karijesit prej 50-60 %.
Mėnyra mė e mirė pėr dhėnien e florit fėmijėve ėshtė ajo me tableta. Nė kėtė mėnyrė karijesi reduktohet 80 %.


Shėrimi i dhėmbit


Ēfarė tė veprojmė kur kemi dhimbje?


Natyrisht, tė shkoni te dentisti, ose tė merrni disa tableta kundėr dhimbjeve, prap disa tableta deri atė ditė kur dhimbjet bėhen tė padurueshme.


Po pse dhemb dhėmbi? Edhe atė pse natėn?


Pėr pyetjen e parė pėrgjegja: Karijesi depėrton thellė nė dhėmb deri sa tė arrijė nė dhomėn pulpare ku ėshtė i vendosur nervi.
Nė pyetjen e dytė pėrgjegja do tė ishte se dhimbja ėshtė presioni nė fijet nervore, qė gjatė natės kur trupi ėshtė nė qetėsi dhe nė regjionin e sėmurė vjen mė shumė gjak duke rritur presionin mbi nerva.

Linka_pz
14-03-08, 17:16
Shkencėtarėt kanė pėrdor me sukses teknikat inxhinierike tė indeve pėr tė rritur dhėmbė pothuajse nė formėn e plotė nė kafshė. Ata besojnė se ky zbulim i madh do tė mund tė ēonte drejt krijimit tė dhėmbėve surrogat (http://www.rruzull.net/modules.php?name=Encyclopedia&op=content&tid=609)ė biollogjikė qė do tė zėvendėsonin dhėmbėt e njeriut.

Dr Pamela Yelick ėshtė e mendimit se njė ditė do tė bėhet e mundur rritja e dhėmbėve tė njeriut nė madhėsinė dhe formėn e dėshiruar tė cilėt do tė zėnin vend nė nofull (http://www.rruzull.net/modules.php?name=Encyclopedia&op=content&tid=610) posi dhėmbėt natyrorė.
Ajo parashikon se brenda 5 vjetėve, do tė marrim vesh me saktėsi nėse qelizat zanafillėse (http://www.rruzull.net/modules.php?name=Encyclopedia&op=content&tid=608) tė dhėmbėve mund tė manipulohen pėr tė bioinxhinieruar dhėmbėt. Pastaj pėr tė mbėrritur nė krijimin e dhėmbėve tė njeriut do tė duheshin edhe 5 deri 10 vjetė tė tjera.
Dhėmbėt sintetikė implantues qė pėrdoren sot pėr tė zėvendėsuar dhėmbėt e njeriut ndonėse shpesh e kryejnė si duhet rolin e tyre, nuk kanė hijen e dhėmbėve natyralė.
Pėr mė tepėr ndėrsa kafshimi i njeriut ndryshon me moshėn, dhėmbėt e implantuar nuk zhvendosen nė mėnyrė tė natyrshme nė nofull.

Estella
18-03-08, 23:22
SALBEI tee,(ēaj Sherebel)eshte i dobishem per mishin e dhembeve ,!

ndoshta Naki mundet te na jepe informacione ma te hollsishme,sa i perket ēajit Salbei.


slabeiblätter tee eshte si dizenfiktues i gojes ,fytit :)

perdoret per mundpflege e qesi sene :)

uck_aksh
14-08-11, 10:14
qka mund te bej qe ti mbroj te mos shplohen dhembet
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/dhembet.jpg

i pastroj me ket brush
http://i676.photobucket.com/albums/vv128/kunaor/amazon-oral%20b-bruan%20triumph/131bruantriumph_Oral-BTriumphElectricToothbrushwithSmartGuide.jpg

dhe shperlarjen e bej me ket
http://i53.photobucket.com/albums/g69/ablue2/listerine.jpg

lovely
14-08-11, 18:17
UQK, duhesh me perdor rrmojse, ose qisto shqip qiqkalica, ne mes te dhomve.. se aty dmth nermjet dy dhomve edhe mishit t dhomve, qaty po rrikan bakteriet mas shumti. bakteriet bojn qe mishi terhjeket perpjete, edhe qplohet rroja e dhamit..
Kur po thom nermjet dy dhomve edhe mishit t dhamit, dmth krejt nalt te rroja, nuk dmth me mujt me shti rrmojsen nermjet krejt dhomve, amo nalt te mishi, munet pothuajse gjithkush..
perdore kollodontin qe eshte kunder terheqjes te ftoftit ne dhome, se kur t qplohet rroja e nin t ftoftit shume..

rrmojsja eshte ilaqi i dhomve n pergjithsi. Ma me rendsi eshte me perdor rrmojse se sa me i pastru dhomt. nese nuk je msu me perdor rrmojse, herat e para te qet gjak, po nuk osht rrezik, mos u tut :biggrin:
ngom ti mu, shtinja rrmojsen 3 deri ne 5 here nermjet secilit dhom, dmth nalt te mishi, secilen here mas bukes, (ose sa here t hongsh), edhe ia ndal hovin pak asaj smundjes te mishit te dhomve (qe nuk po m kujtohet emri momentalisht). Tani i lan, (sa here n dite i lan ti nuk e di une ) ,perdor listerinen , nese osht nevoja edhe perin (po nuk besoj se eshte e nevojshme :P)

edhe flej mire :))

nga doktorri i dhomve :P