PDA

View Full Version : Internet Explorer 7 edhe nė kopjet pirate tė Windows-it


iliros
11-10-07, 20:15
http://img209.imageshack.us/img209/5567/f1006062334114mxw9.gif
Nė arnimin e fundit tė lėshuar online, Microsoft ka mundėsuar instalimin e IE7 edhe nė kopjet e paligjshme tė Windows XP. Paksa e papritur, por lėvizje logjike, duke marrė parasysh se, Internet Explorer ngadalė, por sigurt, po e humb pjesėn e tij nė treg.

--------------------------------------------------------------------------------------
Shfletuesi i internetit i Microsoft-it, Internet Explorer 7, ka filluar para njė viti, mirėpo edhe pse bėhet fjalė pėr produkt krejtėsisht pa pagesė, shfrytėzuesit e kopjeve tė paligjshme tė Windows XP nuk kanė mundur ta instalojnė, sepse instalimi ka kėrkuar autorizimin WGA.

WGA (anglisht. Windows Genuine Advantage – pėrparėsia e Windows origjinal) ėshtė fushatė kundėr piraterisė, tė cilėn e ka nisur Microsoft dhe, e cila, ka pasur pėr qėllim t’u tregojė shfrytėzuesve gjėrat negative tė shfrytėzimit tė prodhimeve pirate dhe t’i shtyjė ata nė blerjen e softuerėve tė ligjshėm.

Autorizimi megjithatė ka shėrbyer pėr tė vėrtetuar nėse bėhet fjalė pėr kopje origjinale apo tė paligjshme tė Windowsit. Nė raste kur ka gjetur kopje pirate, Microsoft nuk ka lejuar instalimin e arnimeve dhe shtojcave softuerike tė shpėrndara nėpėrmes sistemit Windows Update, e pėr shkak tė sigurisė ėshtė lejuar qė me pėrditėsimin automatik tė shkarkohen vetėm arnimet e sigurisė.

Gjiganti softuerik sigurisht ka konkluduar se, ata qė kanė dashur tė legalizojnė Windowsin edhe e kanė bėrė kėtė gjė gjatė vitit tė fundit, derisa ata qė nuk kanė dashur apo nuk janė nė gjendje tė legalizojnė Windowsin, kanė vazhduar tė shfrytėzojnė IE6, e ndoshta edhe shfletuesit tjerė konkurrent si Firefox, Opera etj.
Nė ēdo rast, IE7 tani ėshtė “hapur”, dhe mund tė instalohet edhe te kopjet e paligjshme tė Windows XP. Ėshtė e mundur qė Microsoft e ka marrė kėtė vendim pėr shkaqe sigurie, pasi qė IE7 ėshtė shfletues larg mė i sigurt se IE6.

www.microsoft.com (http://www.microsoft.com/)

© Portali Telegrafi 2007

Zero Cool
12-10-07, 03:35
Nė arnimin e fundit tė lėshuar online, Microsoft ka mundėsuar instalimin e IE7 edhe nė kopjet e paligjshme tė Windows XP. Paksa e papritur, por lėvizje logjike,Asgje te re ketu, bile ti si "warez-man" e din apo duhet me dite qe IE-7 ka mund te instalohet ne kopjet pirate te Win XP dhe eshte instalu te gjithe kohen. Kurse vet integrimi i IE7 dhe WM11 ne nje Win XP boot CD (ilegal) nuk eshte aspak problem.