PDA

View Full Version : Kongresi Amerikan:Turqia zhvilloj gjenocid ndaj Armeneve.


pirro
13-10-07, 16:05
Para disa diteve dy dhomat e kongresit Amerikan (dhoma perfaqsuese dhe senati) nxoren nje rezolute,ne te cilen thuhej se Shteti Turk kishte zhvilluar gjenocid ndaj Armeneve ne fillim te shek. te kaluar.
Ndersa qeveria Turke ka reaguar ashper ndaj ndaj kesaj rezolute duke e terhequr ambasadorin e saj nga SHBA-te perkohsisht.P as ketij hapi ka kercenuar turqia se do te bllokoi furnizimet e SHBA-ve per irak.
Ndresa depertamenti amerikan ka shprehur keqardhje lidhur me miratimin e kesaj rezolute.

pirro
13-10-07, 16:47
Gjenocidi qe pretendohet qe te jet zhvilluar nga ndodhur ne vitet 1911-1915dhe gjate kesaj kohe jan ekzekutuar rreth 2 milion Armen.
Baza kryesore e armeneve per te kerkuar demshperblim per viktimat eshte tek disa konventa nderkombetare qe aso kohe kan qene ne fuqi, si konventa e gjeneves.

pleshti
13-10-07, 16:57
Gjenocidi qe pretendohet qe te jet zhvilluar nga ndodhur ne vitet 1911-1915dhe gjate kesaj kohe jan ekzekutuar rreth 2 milion Armen.
Baza kryesore e armeneve per te kerkuar demshperblim per viktimat eshte tek disa konventa nderkombetare qe aso kohe kan qene ne fuqi, si konventa e gjeneves.
Sa mire e paska lehtesuar Kongresi Amerikan, turqine prej masakrave e gjenocidit 5 shekullor te ushtruar neper popuj te ndryshem mes te cileve bejme pjes edhe ne shqiptaret.
Sikur edhe shqiptaret te kishin nje Kongres si Amerikanet e ti kerkojn demshperlim turqve per lenie 5 shekullore ne erresiren e pa diturise po pullin ton.

Guri i madh
13-10-07, 17:04
shum votim me ven nga senati amerikan dihet fort mir se turqit jan popull qe kan bae gjenocid me shekuj jan popull asimilus

Artisti
13-10-07, 19:36
shum votim me ven nga senati amerikan dihet fort mir se turqit jan popull qe kan bae gjenocid me shekuj jan popull asimilus

Sa ti rregullojme pak punet, duhet qe edhe ne ti akuzojme per gjenocidin shpirteror qe na e kane be 500 vjet me radhe.


.

Preshevar
17-10-07, 07:42
Edhe 100 mijė miratime le ti bejn Amerika e Bota,.. Turqia kurrėn e kurrės nuk do ta pranoj at gjenocid tė imagjinuar.

Kjo eshte e ngjashme me perrallen e Holokostit qė 6 milion ēifut jan vrar.


"Prralla prralla, han qeni arra" ......kujdes ju qė jeni alergjik ! :wink:

Fshatari
17-10-07, 08:18
Shprehja "Konventa e Gjenevės" mbulon 4 konventa("marrėveshje") e 3 protokole.
Konventa e parė, e firmosur mė 12 gusht 1949, mbron popullatėn civile nė rastet e konflikteve tė armatosura.
E dim tė gjithė qė njė "konventė" apo ligj nuk mund tė ketė karakter "retroaktiv", dmth nuk mund tė zbatohet pėr rastet qė kanė ndodhur para se ajo konventė apo ai ligj tė jetė miratuar.
Nisur nga ky parim themelor, as asambleja franceze (qysh vitin e kaluar, kjo e fundit e ka akuzuar Turqinė pėr gjenocidin armenez tė viteve 1911-15...)as Senati amerikan(kėtė vit) nuk kanė mundėsinė tė akuzojnė retroaktivisht Turqinė pėr gjenocit tė viteve 1911-1915 sepse konventa e parė e Gjenevės u firmos, siē e pamė, nė vitin 1949...!
Kėto akuza janė ratroaktive prandaj arbitrare: pse tė ngjitemi deri te vitet 1911 e jo mė herėt ?!
Akuzat e kėsaj natyre nuk kursejnė as faraonėt e dikurshėm dhe pasardhėsit e tyre; as dinastitė e njėpasnjėshme kineze dhe kinezėt e sotėm; as parandorinė romake; as sulltanėt osmanli dhe turqit e sotėm... as konkisradorėt spanjoll nė kontinentin jugo-amerikan...! Po, pėr fat tė keq, e gjithė historia e tmerrshme, e pėrgjkashme, gjenocidale qė ka ndodhur para vitit 1949 nuk mund tė gjykohet nė bazė tė kėsaj konvente...!

pirro
17-10-07, 10:27
SHBA-te nuk mund te shperblejne per keto gjera TURQINE,SHBA vetem e ka denuar me anen e nje rezolute turqine per gjerat qe i ka bere.
Duhet ditur FSHATAR se ne kohen e krimeve kunder armenve ka pasur media ne boten e civilizuar dhe e kan perciell ate gjenocid qe eshte kryer.Dhe nuk mund te besh krahasime me kohen e faraoneve.
Duhet ditur se ka patur edhe konventa te cilat ne menyre DEKLARATIVE kan denuar krimet e luftes.

Preshevar
17-10-07, 11:00
Kryetari i Fondacionit pėr gjuhė dhe histori tė Turqisė ka kėrkuar mbylljen e menjėhershme tė bazės ushtarake amerikane 'Inxhirlik' nė kėtė vend.

Jusuf Hallaēoglu, kryetari i Fondacionit pėr gjuhė dhe histori tė Turqisė, nė reagimin e tij ndaj njohjes sė 'gjenocidit' osmanė ndaj armenėve nė senatin amerikan, ka thėnė se si pėrgjigje ndaj kėtij akti tė ndytė tė SHBA-ve, ne mund t'ia mbyllim bazėn ushtarake tė tyre nė 'Inxhirlik'.

Ai gjithashtu ėshtė shprehur se miratimi i rezolutės qė njehė 'gjenocidin' turk ndaj armenėve ėshtė nė kundėrshtim me konventat ndėrkombėtare dhe ėshtė bėrė pėr qėllime politike.

arton bala
17-10-07, 11:11
Sa ti rregullojme pak punet, duhet qe edhe ne ti akuzojme per gjenocidin shpirteror qe na e kane be 500 vjet me radhe..Simbas disa broshurave te lobbyt turk qe i pata lexuar neper muret e univerzitetit (ne pinnwand), turqit e mohojne nje masaker te tille duke i permendur shqiptaret, duke thene pra se shqiptaret e krishtere nuk u masakruan apo nuk e penguan shtetin osman..

Keso mendimesh gjen edhe nder vet shqiptaret. Sidomos nga disa qe titujt shkencor (doktor historie e tj.) ju falenderojne disa rrymave te mbetura otomane/islame ne shoqerine tone. Kjo na dallon neve nga armenet, dhe nese intentojme nje proces te tille, jam i bindur se procesi do te deshtoj ende pa u internacionalizuar.

Cka poashtu do e kishte veshtiresuar nje proces te tille te neve shqiptareve, eshte mungesa e deshmitareve kohore. Gjenocidet osmane/islame ndaj shqiptareve (te krishtere) datojne me heret sesa ato ndaj armeneve (p.sh. ne kohen e Selimit I dhe Muratit IV). Krimet e ndodhura ne kete kohe, jane veshtire te deshmohen nga shqiptaret si viktimat. Keshtu qe behet fjale per nje proces, deshimte me te rendesishme te se cilit jane ne dore te krimberesit turk. Kete gje e dijne turqit sot, dhe per kete arsye kane teper kujdes ne lidhje me te kaluaren e tyre osmane, p.sh. i mbajne arkivet e P. Osmane te mbyllura. Mirepo historia eshte shkence dinamike, nuk dihet se cka na zbulon e ardhmja ne lidhje me kete ceshtje, e ndoshta na plotesohet mua dhe ty deshira me nje proces te tille.

arton bala
17-10-07, 11:26
shum votim me ven nga senati amerikan dihet fort mir se turqit jan popull qe kan bae gjenocid me shekuj jan popull asimilus

hehehe turqit popull asimilues?? une kisha thene se turqit s“jane popull hic, por nje bashkesi e entiteteve me te ndryshme aziatike. dicka cka ne nje fare mase te vogel ishte edhe p.sh. "populli jugosllav". nje sallate popujsh fare te ndyshem, dhe si e tille edhe me labil sesa populli jugosllave. s“eshte cudi qe ne nje shtet te tille kane me shume influence armata sesa parlamenti. ta shohim edhe sa shekuj i mbijeton ky shtet pa u "ballkanizuar".

Edhe dicka: nese nuk gaboj une, edhe parlamenti francez e ka konfirmuar gjenocidin ndaj armeneve. Pra Amerika nuk eshte e vetmja e as e para..

Preshevar
17-10-07, 12:27
Rreth 6/700'000 Armenian jetojnė nė francė.
Se kur i pat propozue kryeministri Turk, Kryetarit t'Armenis nje << Komision tė Vėrtetės >>, ai e ftoj Kryetarin (arm.) per njė debat Shkencor gjat periudhės 1915-17 (siq e quajn turqit "Tragjedia e Madhe") dhe ky i fundit e refuzoj. Tash le ti hapin SyyyyyT Evropa,......... dhe archivat e veta.

pirro
17-10-07, 12:29
Eshte shume e leht qe te hudhet diqka qe ka ndodhur pothuajse qe nje shek.Te thuhet me plot qetesi "eshte e montuar politikisht"apo "nuk ka ndodhur fare".Mirpo ne shqiptaret kemi qene ndoshta shume me pak te prekur se sa Armenet dhe vetem paramendoni sikur do ta dinim ne ditet e sotme se pas 100 viteve dikush do te del dhe do te hedh poshte ato qe na i beri serbia ne.Dhe prap them se ne Kosove kan qene te vrare rreth 10.000-15.000.Duhet ta dini se behet fjal per 1.5 deri ne 2 miloin njerez te vrare nga turqit.

Preshevar
17-10-07, 12:41
Eshte shume e leht qe te hudhet diqka qe ka ndodhur pothuajse qe nje shek.Te thuhet me plot qetesi "eshte e montuar politikisht"apo "nuk ka ndodhur fare".Mirpo ne shqiptaret kemi qene ndoshta shume me pak te prekur se sa Armenet dhe vetem paramendoni sikur do ta dinim ne ditet e sotme se pas 100 viteve dikush do te del dhe do te hedh poshte ato qe na i beri serbia ne.Dhe prap them se ne Kosove kan qene te vrare rreth 10.000-15.000.Duhet ta dini se behet fjal per 1.5 deri ne 2 miloin njerez te vrare nga turqit.

Pirro, kta 1.5 / 2 milion a shqiptar ken a ?..... Mos je ka bėn shaka qetu ?


Edhe sėrbia nuk i ka vrar kurrr 10/15 mijė por mė shum se kaq ! Lufta e kosovės nuk ka filluar 1998/99 por shuum mė herėt nėse ke lexuar "pak" histori.

pirro
17-10-07, 12:50
Jo Jo Preshevar e kam fjalen per Armenet qe kan qene te vrare rreth 2 milion.Ndersa shqiptar thash qe jan vrare 15 mije.Ndersa per shqiptaret e vrare nga turqit nuk e di se sa jane te vrare.

Preshevar,e kam nje pyetje.

A mund te thuash qe nuk ka passur gjenocid nga ana e turqis ndaj armenve ne kohen qe flitet?

Ti lem anash bindjet per SHBA dhe qellimet e tyre.

Preshevar
17-10-07, 12:59
Jo Jo Preshevar e kam fjalen per Armenet qe kan qene te vrare rreth 2 milion.Ndersa shqiptar thash qe jan vrare 15 mije.Ndersa per shqiptaret e vrare nga turqit nuk e di se sa jane te vrare.

Preshevar,e kam nje pyetje.

A mund te thuash qe nuk ka passur gjenocid nga ana e turqis ndaj armenve ne kohen qe flitet?

Ti lem anash bindjet per SHBA dhe qellimet e tyre.

Aha, okey flm per Sqarim,,,,

Po ka pasur Pirro (por jo Gjenocid), ata (armanet) prej qefit nuk e thojn por qfar kan faj Turqit e sodit per Krimet qe i kan ber te paret e tyre ? a e bėjn FAJTOR turqin e sodit a ?.... Un s'besoj dhe mendoj qe per ket gjenocid as nuk duhet te flitet se aq me shum qe te flitet aq me shum po rritet problemi !

pirro
17-10-07, 13:14
Preshevar,

Ne jemi deshmitar ne ditet e sotit dhe shohim gjdo dite se qysh behet presion mbi serbine qe te kerkoj falje per krimet qe ka kryer ne ish-jugosllavi. Ndoshta edhe TADIQ nuk mund ta quaj veten fajtor per krimet e kryera nga serbia,mirpo ai do te detyrohet qe te kerkoj fajle dhe une jam i bindur qe edhe do te paguaj per demet e luftes,si ato morale poashtu edhe ato matriale.Per shkak qe eshte bartes-pasardhes i po te njejtit TRUP te shtetit.
Une jam i bindur qe nne turqit e sotem kishin dashur qe ajo qe ka ndodhur te mos kishte ndodhur,mirpo ja qe ka ndodhur dhe ata duhet te perballen me realitetin.

Preshevar
17-10-07, 14:08
Aplikoje ligjin !.................. dhe tema mbaron !

Fshatari
17-10-07, 14:33
Preshevar,

Ne jemi deshmitar ne ditet e sotit dhe shohim gjdo dite se qysh behet presion mbi serbine qe te kerkoj falje per krimet qe ka kryer ne ish-jugosllavi. Ndoshta edhe TADIQ nuk mund ta quaj veten fajtor per krimet e kryera nga serbia,mirpo ai do te detyrohet qe te kerkoj fajle dhe une jam i bindur qe edhe do te paguaj per demet e luftes,si ato morale poashtu edhe ato matriale.Per shkak qe eshte bartes-pasardhes i po te njejtit TRUP te shtetit.
Une jam i bindur qe nne turqit e sotem kishin dashur qe ajo qe ka ndodhur te mos kishte ndodhur,mirpo ja qe ka ndodhur dhe ata duhet te perballen me realitetin.

Problemi asht qė serbia si pasaedhėse e ish-jugosllavisė ka obligimet e ish jugosllavisė e cila e ka pas firmos "konventėn e Gjenevės": serbia asht akuzue pėr gjenocid pikėrisht se e ka krye atė gjenocid pas ratifikimit tė konventės tė Gjenevės (dmth nė vitet 1990) rreth 50 vjetė pas nėnshkrimit tė konventės gjenevase tė 1949.
Nė tė kundėrten, turqia nuk mund tė akuzohet pėr diēka qė ka ndodh 35 vjet para nėnshkrimit tė asaj konvente : dispozitat ligjore tė kėsaj konvente nuk janė valide retroaktivisht...!
PS: mos ma shihni pėr tė madhe nėse nuk iu jam pėrmbajt rregullave gramatikore qė rekomandojnė shkronja tė mėdha iniciale nė toponimet si janė serbia, ose turqia (miq tė pandashėm...!)...!

arton bala
17-10-07, 15:24
Problemi asht qė serbia si pasaedhėse e ish-jugosllavisė ka obligimet e ish jugosllavisė e cila e ka pas firmos "konventėn e Gjenevės": serbia asht akuzue pėr gjenocid pikėrisht se e ka krye atė gjenocid pas ratifikimit tė konventės tė Gjenevės (dmth nė vitet 1990) rreth 50 vjetė pas nėnshkrimit tė konventės gjenevase tė 1949.
Nė tė kundėrten, turqia nuk mund tė akuzohet pėr diēka qė ka ndodh 35 vjet para nėnshkrimit tė asaj konvente : dispozitat ligjore tė kėsaj konvente nuk janė valide retroaktivisht...!
PS: mos ma shihni pėr tė madhe nėse nuk iu jam pėrmbajt rregullave gramatikore qė rekomandojnė shkronja tė mėdha iniciale nė toponimet si janė serbia, ose turqia (miq tė pandashėm...!)...!

Nuk e di perse saktesisht kembengulin armenet ne kete proces. Ndoshta ata e bejne kete gje per te denuar Turqine simbas Konventes se Gjeneves. Nese e bejne per kete arsye, atehere eshte e rendesishme se a ka qene Turqia ne ate kohe kontraktuese dhe me ate e obliguar nga kjo konvente.

Mirepo armeneve duhet te ju pranohen edhe motive/interesa tjera per te sqaruar kete ceshtje. P.sh. motiv tjeter i mundshem mund te jete thjeshte deshira per te njohur te kaluaren e tyre, per te ditur se cka te shkruhet ne librat e tyre historike (pra jo per te fituar nje mundesi per paditje juridike te Turqise). E ne kete rast nuk luan rol vlefshmeria e Konventes se Gjeneves ne kohen dhe territorin ne fjale.

Poashtu nuk eshte Konventa e Gjeneves, e cila per here te pare ne bote e solli mendimin se nje popull qe synon te shfarosi nje popull tjeter, sjellet ne menyre jonjerezore. Keshtu qe mosvlefshmeria e Konventes se Gjeneves per Turqine ne ate kohe, nuk paraqet asnje "shpetim" per Turqine. Pastaj Turqia as qe thote se nuk ka qene kontraktuese e Konventes se Gjeneves apo konventave tjera nderkombetare qe reglementojne keso sjelljesh (gjenocide), por ajo e sheh pohimin e gjenocidit nga ana e armeneve si dhe shkenctareve neutrale (nder ta edhe gjermane) thjeshte si nje shpifje, dhe arreston e kercnon njerez e institucione, te cilet mirren me objektivsht me kete pyetje.

yllbardh
17-10-07, 15:57
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/c/cd/Armenianmediterian.gif
Nga pikėpamja historike dihet shumė mirė se armenia nuk shtrihej nė regjionin a tanishėm nė Kaukazus. Gradualisht me formimin e Perantoris Otomane edhe fillon shpėrngulja e detyrueshme e kėtij populli nė viset e Kaukasit. Kjo shpėrngulje merr masa drastike deri sa qė shprehet edhe nė gjenocid nė fillim tė shek. XIX.
Dihet shumė mirė se historia shkruhet nga fituesit por me vendimin e Kongresit Amerikan dhe institucioneve tjera botėrore provohet mundėsia qė tė ndikohet deri dikund nė pėrmirėsimin e aspektit historik tė shiquar nga pala turke, ku rasti i gjenocidit mohohet nė mėnyrė kategorike, sepse dėmton ndėrgjegjėjen historike tė tyre. Ata kurrėsesi nuk mundė tė dalin nė publik dhe tė pranojnė qė formimi i shtetit tė tyre modern ka rrėnjėt nė njė gjenocid tė njė popullate tjetre.
P.S.
turqit s“jane popull hic, por nje bashkesi e entiteteve me te ndryshme aziatike.
Mos tė harrojm faktin se nė formimin e kombit turk kan ndikuar nė njė masė tė mirė edhe pėrzierja e popujve tė ndryshėm nga Ballkani.
Pėr kėtė shkakė edhe ata e konsiderojn veten si pjestarė tė kombeve Evropiane, ku edhe shprehin dėshirėn qė tė anėtarėsohen nė Unionin Evropian, nga e cila edhe kan marrur pėrgjegjėjen qė mė s'pari duhet qė tė bėjnė ndryshime tė mėdha nė sistemin e tyre shoqėror, e njėra nga kėto ndryshime ėshtė edhe pranimi i kėtij gjenocidi.

arton bala
17-10-07, 16:54
Mos tė harrojm faktin se nė formimin e kombit turk kan ndikuar nė njė masė tė mirė edhe pėrzierja e popujve tė ndryshėm nga Ballkani.

Jo, nuk e harrova kete fakt. Me duket ky vec mbeshtet pohimin tim (qe citove ti) se turqit jane nje permbledhje popujsh prej Mongolise deri ne Ballkan, dhe si te tille nuk mund te jene asimilues apo nacionaliste ne kuptimin klasik te ketij termi.

Bjeshka1
17-10-07, 19:30
Nuk eshte ky i vetmi gjenocid i turqeve. Mos te harrojme V sheekujt se cka na ka n ba, atehere cka ju kan ba e edhe sot iu bajne kurdve. Qe sa po pergaditen me hy ne Kursdistanin ne ate ane kufinit ne Irak. Iu duket pak ajo se si i vrasin e i diskriminojne ne Turqi. A sgjuhen e as kombin nuk iau pranojne. Po keta jan pisa qe si ka bote. Cka i dallon kta nga sllavi e greku? Nuk din njeri se cili asht ma i keq se tjetri.

Guri i madh
17-10-07, 21:26
se qfar mileti jan turqit e dim te gjith jan popull barbar popull qe ka ber gjenocid plot 5 shekuj

turqija 40% te popullsis i ka popull jo turq tani shifni se si ushtrojn dhun mbi popullin KURD


per KURDIT njerzit ndegjojn vetem fjal te kqija po kjo esht nji prpogand e shtetit turk ashtu si prpoganda e serrbis per shqiptart


e mos te flasim sa ka ERMEN, LLAZ sa ka SHQIPTAR e shum nacionalitete tjera pa kurr far te drejtash kombtare

Guri i madh
17-10-07, 21:34
Kryetari i Fondacionit pėr gjuhė dhe histori tė Turqisė ka kėrkuar mbylljen e menjėhershme tė bazės ushtarake amerikane 'Inxhirlik' nė kėtė vend.

Jusuf Hallaēoglu, kryetari i Fondacionit pėr gjuhė dhe histori tė Turqisė, nė reagimin e tij ndaj njohjes sė 'gjenocidit' osmanė ndaj armenėve nė senatin amerikan, ka thėnė se si pėrgjigje ndaj kėtij akti tė ndytė tė SHBA-ve, ne mund t'ia mbyllim bazėn ushtarake tė tyre nė 'Inxhirlik'.

Ai gjithashtu ėshtė shprehur se miratimi i rezolutės qė njehė 'gjenocidin' turk ndaj armenėve ėshtė nė kundėrshtim me konventat ndėrkombėtare dhe ėshtė bėrė pėr qėllime politike.


hiq ska problem let i mbyll kto baza taaaannniiii ne shqiptaret i pranojm ato baza edhe kurdistani dalngadal ka me u formue shtet edhe aty bazat e amerikes te dashtur

e kta pis miletat kan me u sjell kah dardha e AHMATIT evropa edhe ashtu nuk i don


juve jav past marr te ligat turqia

device on line
18-10-07, 15:43
turqia mund te pranoje gjenocidin ndaj ermeneve vetem atehere kur cifutet kur do e pranojne gjenocidin ndaj palestinezeve ,serbet ndaj boshnjakeve e shqiptareve,francezet ndaj algjerise e tunizise, amerika ndaj afganiztanit dhe irakut ,ruset ndaj ceceneve,britaniket ndaj disa vendeve arabe ,italia ndaj libise dhe shume e shume gjenocide dhe masakra tjera qe jan kryer nga te krishteret ne bashkepunim me jehudit kunder muslimaneve.

kete e dine me mire keta shtete qe i permenda ,por kjo eshte vetem nje loje politike qe dikush ne kete forum nuk e kupton.

Guri i madh
20-10-07, 23:27
turqia mund te pranoje gjenocidin ndaj ermeneve vetem atehere kur cifutet kur do e pranojne gjenocidin ndaj palestinezeve ,serbet ndaj boshnjakeve e shqiptareve,francezet ndaj algjerise e tunizise, amerika ndaj afganiztanit dhe irakut ,ruset ndaj ceceneve,britaniket ndaj disa vendeve arabe ,italia ndaj libise dhe shume e shume gjenocide dhe masakra tjera qe jan kryer nga te krishteret ne bashkepunim me jehudit kunder muslimaneve.

kete e dine me mire keta shtete qe i permenda ,por kjo eshte vetem nje loje politike qe dikush ne kete forum nuk e kupton.
ti si expert i shqiptaris qka ta merr mendja kur duhet turqia me i pranue masakrat ndaj shqiptarve

dhe kur duhet te kerkoj falje shqiptarve per marrveshjen me serrbin per debimin e shqiptarve nga trojet etnike per ne turqi

Reana
20-10-07, 23:36
ti si expert i shqiptaris qka ta merr mendja kur duhet turqia me i pranue masakrat ndaj shqiptarve

dhe kur duhet te kerkoj falje shqiptarve per marrveshjen me serrbin per debimin e shqiptarve nga trojet etnike per ne turqi

I kane harruar ato, moti kane qene.
po si po harrojne se Turqia eshte nje nder shtetet qe eshte shprehur dis ahere zyrtarisht kunder pavaresise se Kosoves, eshte per tu cuditur!!!

Guri i madh
20-10-07, 23:43
I kane harruar ato, moti kane qene.
po si po harrojne se Turqia eshte nje nder shtetet qe eshte shprehur dis ahere zyrtarisht kunder pavaresise se Kosoves, eshte per tu cuditur!!!

Reana ju pershendes
familja ime ka qen e detyrume te shperngulet per ne turqi po ma par jan shperngul ne maqedoni ne komunen e velesit ne fshati keqellar dikun afer vardarit siq tregojn se nuk e di ku gjendet disa jan shperngul po edhe asimilue e ne disa prap jemi kthye ne vendlindje pas 5 viteve


prap ju pershendes koh te gjt na kan mungue shkrimet tuaja

Preshevar
21-10-07, 00:39
Qenka shendrrue kjo tem ne tem Perrallash si pe shoh !

Reana,... kallxona edhe ni perrall ne form dueti me Gurin :biggrin:

A se ndegjove lajmet se qfar tha Drashkoviqi a ?... Pas 10 shtator kosova do te shpallėt e Pavarur, dhe te jemi tė sigurt qė krejt shtetet Islame do ta pranojn e pastaj e pranon edhe usa edhe game over ! Po ty s'ta rrok a jo ?

Guri i madh
21-10-07, 00:46
Qenka shendrrue kjo tem ne tem Perrallash si pe shoh !

Reana,... kallxona edhe ni perrall ne form dueti me Gurin :biggrin:

A se ndegjove lajmet se qfar tha Drashkoviqi a ?... Pas 10 shtator kosova do te shpallėt e Pavarur, dhe te jemi tė sigurt qė krejt shtetet Islame do ta pranojn e pastaj e pranon edhe usa edhe game over ! Po ty s'ta rrok a jo ?Preshevar ju pershendes


si e kuptova nuk po kie deshir qe te debatohet per ket tem po ky esht realiteti edhe pse per ty personalisht esht i hidhur

Preshevar
21-10-07, 01:00
Preshevar ju pershendes


si e kuptova nuk po kie deshir qe te debatohet per ket tem po ky esht realiteti edhe pse per ty personalisht esht i hidhur

Guri,... per qka spo kam deshir me debatue ? Pėr prrallat e tua dhe te Reanės a ? normal bre, a spom kupton se pse a ?

.. a t'ja filloj t'ju tregoj biografin e vellaut t'gjyshit tim i cili u dėrgua nė Jemen apo nė Siri qe besa askush se din ndoshta edhe e kan vrar dikunė rrugė!!? Ups !!! me fal se e paskam gabuar temen,... kėtu flitėt per Turqinė e jo per biografit e baballareve tonė qė s'kan ASPAK lidhje me tė ashtuquajtur "gjenocid" kundėr armaneve.

Hec shko flej, se per gjum e ke :wink:

Natėn e mirė.

Guri i madh
21-10-07, 01:13
Guri,... per qka spo kam deshir me debatue ? Pėr prrallat e tua dhe te Reanės a ? normal bre, a spom kupton se pse a ?

.. a t'ja filloj t'ju tregoj biografin e vellaut t'gjyshit tim i cili u dėrgua nė Jemen apo nė Siri qe besa askush se din ndoshta edhe e kan vrar dikunė rrugė!!? Ups !!! me fal se e paskam gabuar temen,... kėtu flitėt per Turqinė e jo per biografit e baballareve tonė qė s'kan ASPAK lidhje me tė ashtuquajtur "gjenocid" kundėr armaneve.

Hec shko flej, se per gjum e ke :wink:

Natėn e mirė.


moderator nese jena dal prej teme fshini kto shkrime po prej vini dee vicit apo albenin expertit e kendej


preshevar ktu po flitet per Turqin qe ka zhvillue gjenicid ndaj popullit Ermen

esht e vertet qe turqia ka ber gjenocid dhe esht popull i krijum me zhvillue gjenocid ndaj popujve tjer

turqit jan popull buk permys qysh thot populli edhe qka esht ma e keqja e mbi vlersojn vehten duke i nen,qmue te tjeret po mos harro po mos te ishin kta te nen,qmuarit e turqve turqia qysh moti do te ishte coptuar se i ka 40%popuj tjer qe i mban me dhun nen kufijt e tashem qe i ka turqia

Preshevar
21-10-07, 09:28
moderator nese jena dal prej teme fshini kto shkrime po prej vini dee vicit apo albenin expertit e kendej


preshevar ktu po flitet per Turqin qe ka zhvillue gjenicid ndaj popullit Ermen

esht e vertet qe turqia ka ber gjenocid dhe esht popull i krijum me zhvillue gjenocid ndaj popujve tjer

turqit jan popull buk permys qysh thot populli edhe qka esht ma e keqja e mbi vlersojn vehten duke i nen,qmue te tjeret po mos harro po mos te ishin kta te nen,qmuarit e turqve turqia qysh moti do te ishte coptuar se i ka 40%popuj tjer qe i mban me dhun nen kufijt e tashem qe i ka turqia

A eshte e mundshme qe te kesh problem me termėt bre ?... Se me duket as "buk permyz" e as "gjenocid" nuk i paske kuptuar.
Kur i nenqmuan te tjeret ? me jep nje shembull..... ata qė i nenqmojn, jan Grekėt qė s'ke guxim t'ja dėmtosh imazhin krishter ! Ua mer mendja qė jan superior i shqiptarve dhe i turqve.

Kurse ata qė po i quan "buk permyz" ti kan pranuar mbi 3'000'000 Shqiptarė nė teritorėt e veta dhe ende vazhdojn ti ndihmojn kosovarve edhe 8vjet pasi qe lufta mbaroj.

Sot, shumica prej tyre jetojn me mir se ne trojet shqiptare perqka a thu ? :confused:

Murgesha
21-10-07, 12:57
A eshte e mundshme qe te kesh problem me termėt bre ?... Se me duket as "buk permyz" e as "gjenocid" nuk i paske kuptuar.
Kur i nenqmuan te tjeret ? me jep nje shembull..... ata qė i nenqmojn, jan Grekėt qė s'ke guxim t'ja dėmtosh imazhin krishter ! Ua mer mendja qė jan superior i shqiptarve dhe i turqve.

Kurse ata qė po i quan "buk permyz" ti kan pranuar mbi 3'000'000 Shqiptarė nė teritorėt e veta dhe ende vazhdojn ti ndihmojn kosovarve edhe 8vjet pasi qe lufta mbaroj.

Sot, shumica prej tyre jetojn me mir se ne trojet shqiptare perqka a thu ? :confused:

Ti po krenohesh qė i paskan pranu 3.000.000 shqiptar ncncncnncnccncn??
Lėre qė na i coptuan tokat shqiptare kur ju erdhi ngordhja osmanlinjve dhe Baba Sulltanit e nuk u ngopėn me aq, po ngaqė na e donin tė mirėn nė shkelmat e fundit gjatė ngordhjes edhe nėnshkruan planet e akademisė serbe pėr degdisjen e shqiptarėve mu atje ku ban dreqi vo.

yllbardh
21-10-07, 15:34
Interesant me ju tė gjithėve, nuk lat asnjė temė pa e shkapėrderdhė nė tė gjitha anėt e nuk jeni duke i'u pėrmbajtė kifijėve tė temės!!! Nga s'po dilni edhe ju!!! Pse nuk diskutoni mbrenda premisave tė temės, kėtu bėhet fjalė pėr vendimin e marrur nga Kongresi amerikan rreth gjenocidit tė turqve ndaj armenve e jo pėr qėshtje tjera.
Sepse dihet shumė mirė se ky gjenocid ėshtė i pa-kontestueshėm se a e pranon Turqia kėtė a jo kjo nuk vjen kurrėsesi nė shprehje se nė fundė tė fundit s'ka rrugėdalje tjetėr pos ta pranoj até. Nė njėfarė mėnyre edhe e pranon si njė konflikt civil i dyanshėm por jo si gjenocid. Kėtu qėndron krejt qėllimi i kėtij vendimi. Vendim i cili ėshtė marrur kundėr dėshirės sė qeveris sė tanishme nė shtėpin e bardhė.

pirro
21-10-07, 16:20
Pajtohem plotesisht me ju yllbardh.Mirpo dihet qe iniciativa per te nderrmarr kete hap duhet te kishte qene shume e guximshme dhe kete nuk do te mund ta bente gjdo shtet,sepse dihet qe TURQIA eshte shtet relativisht i fort dhe i zhvilluar si ushtarakisht po ashtu kohve te fundit edhe ekonomikisht.Kush do qe do te merrte ndonje iniciative sikurse qe e moren SHBA-te do te mund te kishte edhe pasoja ne mardheniet ndermjet TURQIS dhe ndonje shteti eventual.Mirpo fuqia dhe drejtesia e SHBA-ve eshte e pakontestueshme dhe me nje fuqi shume te madhe.Tani ajo cka pritet eshte ,mendoj une se duhet qe vendimit te SHBA-ve dhe vendimit te frances me heret te ju bashkangjiten edhe shtete tjera EUROPIANE dhe botrore.
Ne kete mendyre TURQIA do te izolohej politikisht dhe me e pakta qe mund te beje eshte qe te kerkoj falje publikisht.Pastaj ceshtja mendoj qe do te shkoj ne gjykaten nderkombetare te drejtesise dhe atje eshte vendi se a do te shpallet fajtor dhe si do te denohej turqia per krimet e bera.

yllbardh
21-10-07, 17:04
Sė pari le tė pėrmendim rrethanat nėn tė cilat kjo rezolut, sepse ky nuk ėshtė vendim njė gabim nga ana ime, ėshtė marrur. Shumicėn nė Kongresin amerikan tani e pėrbėjn Demokratėt dhe kj o nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrpos njė tregim i forcės mospajtuese me pakicėn republikane nė kongres.
Ndėrsa sa i pėrketė asaj qė rasti i gjenocidit tė arrij deri tek gjykata ndėrkombėtare, nuk ma merr mendja se do tė arrij deri aty, sepse nuk mundė tė bėhet fjalė pėr asnjė dėmshpėrblim si faktė kushtėzues se P. Otomane ose Republika Turke para bėrjes sė kėtij gjenocidi tė ketė pasur ndonjė marrėveshje qė do t'a ndalonte kėtė. Sepse mė vonė shohim krijimin e konventave tė ndryshme si ajo e Gjenevės qė nėnshkruesit i obligon me ndonjė masė ndėshkuese pėr shkelje. Por ky rastė nė njė farė mėnyre ka tė bėjė mė shumė me bindje morale dhe kėrkim falje.

Preshevar
21-10-07, 21:26
Ti po krenohesh qė i paskan pranu 3.000.000 shqiptar ncncncnncnccncn??
Lėre qė na i coptuan tokat shqiptare kur ju erdhi ngordhja osmanlinjve dhe Baba Sulltanit e nuk u ngopėn me aq, po ngaqė na e donin tė mirėn nė shkelmat e fundit gjatė ngordhjes edhe nėnshkruan planet e akademisė serbe pėr degdisjen e shqiptarėve mu atje ku ban dreqi vo.

Qka u bė Murgesh ?.... kush tha qė po krenohem ? :confused:
Jam mė i sigurt qė me mir trajtohen ata shqiptart ne turqi se sa ti ne Danmark !

Po me mir, le e fute ket urrejtjen tende ne xhepin e djath :wink:

Turkija nuk ti coptoj tokat Shqiptar, Por Aleatėt tanė qė po ju lejn ment pas tyre !!

luckyman
21-10-07, 21:41
[QUOTE=Preshevar]
Jam mė i sigurt qė me mir trajtohen ata shqiptart ne turqi se sa ti ne Danmark !Pse nuk po shkon edhe ti Preshevare ne Turqi mbasi po u trajtojkan kaq mire Shqiptaret,...............por e ke pranu te jetojsh ne Zvicerr te behesh rrogtar i te krishterve!!

a ta porositi nje Kebap :tongue:

Bjeshka1
22-10-07, 09:32
Turqia po pergaditet edhe per nje gjenocid te ri. Kesaj here e kan radhen kurdet ne teritorine Irakut.
Nuk kan mjaft qe po i vrasin dhe diskriminojne kurdet ne teritorin e okupuar, por po dalin edhe ne Irak.
Armenet i harruan dhe po shkojne ne "fitore te reja".

Murgesha
22-10-07, 13:30
Qka u bė Murgesh ?.... kush tha qė po krenohem ? :confused:
Jam mė i sigurt qė me mir trajtohen ata shqiptart ne turqi se sa ti ne Danmark !

Po me mir, le e fute ket urrejtjen tende ne xhepin e djath :wink:

Turkija nuk ti coptoj tokat Shqiptar, Por Aleatėt tanė qė po ju lejn ment pas tyre !!


Pse nuk po shkon edhe ti Preshevare ne Turqi mbasi po u trajtojkan kaq mire Shqiptaret,...............por e ke pranu te jetojsh ne Zvicerr te behesh rrogtar i te krishterve!!

a ta porositi nje Kebap :tongue:


Preshevar pata me t`a kthy njė pėrgjigje "tė ashpėr" por spo ja prishi hiq shkrimin llakimanit. http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

yllbardh
22-10-07, 13:38
Turqia po pergaditet edhe per nje gjenocid te ri. Kesaj here e kan radhen kurdet ne teritorine Irakut.
Nuk kan mjaft qe po i vrasin dhe diskriminojne kurdet ne teritorin e okupuar, por po dalin edhe ne Irak.
Armenet i harruan dhe po shkojne ne "fitore te reja".

Nuk ėshtė hera e parė qė e bėjnė kėtė. Gjatė viteve 90-ta pas luftės sė parė tė Golfit Persik, kėta e patėn bėrė Irakun verior si vend ekskurzioni...Por le tė presim e mos tė ngutemi se munden edhe t'a ndėrrojn mendjen nga ana e presionit qė tanimė shumė shtete jan duke i'a bėrė....

Preshevar
22-10-07, 14:03
Preshevar pata me t`a kthy njė pėrgjigje "tė ashpėr" por spo ja prishi hiq shkrimin llakimanit. http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Llakimani ?... aj "personazhi" qė i kishte ndihmuar maqedonve per shkatrrimin e Xhamive gjat luftės 2001 a ?!


Aha,.. edhe ti shum "patriote" ke qellu bashk me llakimanin. :wink:

S'meritoni pergjigje.

device on line
22-10-07, 14:06
lene o preshevar se sju vjen mire kjo pune,ej nese e marim se kush ka bere me shume gjenocid dhe masakra ne bote, vallahi edhe ketu jeni te paret ,mere si ta maresh historine ,ju jeni number 1 ska kush ua kalon.


e di qe e verteta dhem po cfar te besh .


guri madh me trego pak per masakrat e turqeve nfdaj shqiptareve se nuk me kujtohet historia ,aman nder keto masakra turke ,kam deshire teme tregosh pak per ato masakra dhe gjenocide krishtere qe i permenda me lart,do te jeme shume mirenjohes hehehe

Preshevar
22-10-07, 14:40
guri madh me trego pak per masakrat e turqeve nfdaj shqiptareve se nuk me kujtohet historia ,aman nder keto masakra turke ,kam deshire teme tregosh pak per ato masakra dhe gjenocide krishtere qe i permenda me lart,do te jeme shume mirenjohes hehehe

Nuk e ka kuptuar as Guri termin "GJENOCID".... edhe e di qe do t'pergjigjet PO !

Aj mendon qe ushtria turke ka kryer gjenocid ndaj ushtarve t'skenderbeut :rolleyes:

T'kishin kryer turqit GJENOCID ne Shqiptari, kishim pasur fakte, se paku nuk e kishim harruar kėt ! Sikurse qe "ishim" katolik me herėt !

Sipas logjikės,.. me shpejt e kisha harruar qe "kem" qen katolik se sa qe na kan Masakruar !! E kush po i permend keto "MASAKRA" e ""GJENOCIDA"" ?.... katolikėt ! Edhe pas 6 shekujsh ende sun po e pranojn qė me nje vakt ka pasur katolik dhe u konvertuan nė Islam.

Tash edhe 90% e Shqiptarizmit me dal fare nga nje armik i krishter (sikurse rasti i ortodoksve),.. ata prap do ta permendin TURKUN si shkatrruesit me te mdhej te kombit tonė !

Bjeshka1
22-10-07, 15:40
Me njerz si ti nuk kam deshire te debatoj, por duhet te mesosh me shume nga histori e kombit. turqit nuk kan masakruar vecse katoliket, por edeh muslimanet. A ke ndegjuar per Sefe Kosharen dhe masakret e Dervish Pashes, pastaj Kaēanikun etj? Po ndonje kenge historike s epaku a ke ndegjuar, se per libra sic duket ke lexuar vecse fetre?

Preshevar
22-10-07, 16:01
Me njerz si ti nuk kam deshire te debatoj, por duhet te mesosh me shume nga histori e kombit. turqit nuk kan masakruar vecse katoliket, por edeh muslimanet. A ke ndegjuar per Sefe Kosharen dhe masakret e Dervish Pashes, pastaj Kaēanikun etj? Po ndonje kenge historike s epaku a ke ndegjuar, se per libra sic duket ke lexuar vecse fetre?

"Demokraci",... nuk po te obligoj te debatosh dhe aspak nuk me jet hatri.

Po, kam ndegjuar per Dervish Pashėn dhe per Kaqanikun,.. bile deri frik edhe kėngėt permendsh i kam pas ditur. Por termi Gjenocid per ti pershkruar ato luftra Shqiptaro-Turke nuk me duket aspak adekuat.

Bile me sa di un,.. as sėrbia nuk eshte akuzuar per Gjenocid kundėr popullsis Kosovare. Pse athua ?

device on line
22-10-07, 18:12
ej me falni a ka kush me ma shpjegu termin GJENOCID

Bjeshka1
22-10-07, 20:20
GJENOCID
Shfarosja e plotė a e pjesshme e njė popullsie ose
e grupeve tė veēanta kombėtare, qė bėhet nga
imperialistėt (okupatoret) pėr qėllime kriminale.

Guri i madh
22-10-07, 21:59
Nuk e ka kuptuar as Guri termin "GJENOCID".... edhe e di qe do t'pergjigjet PO !

Aj mendon qe ushtria turke ka kryer gjenocid ndaj ushtarve t'skenderbeut :rolleyes:

T'kishin kryer turqit GJENOCID ne Shqiptari, kishim pasur fakte, se paku nuk e kishim harruar kėt ! Sikurse qe "ishim" katolik me herėt !

Sipas logjikės,.. me shpejt e kisha harruar qe "kem" qen katolik se sa qe na kan Masakruar !! E kush po i permend keto "MASAKRA" e ""GJENOCIDA"" ?.... katolikėt ! Edhe pas 6 shekujsh ende sun po e pranojn qė me nje vakt ka pasur katolik dhe u konvertuan nė Islam.

Tash edhe 90% e Shqiptarizmit me dal fare nga nje armik i krishter (sikurse rasti i ortodoksve),.. ata prap do ta permendin TURKUN si shkatrruesit me te mdhej te kombit tonė !preshevar tani erdha nga puna


me vones po ta kthej pergjegj,jen para dihet se populli shqiptar para aedhjes te otomanve ka pas popull baraz me FRANCEN e tani jemi dikun kah 10 milon shqiptar


po tani une e kam nji pytje shqiptaret ne ukrain pse shkun prej kujt kan ikur po arbresht ne itali prej kujt kan ikur qka i thuj ksaj gjenocid apo perkdhelje e otomanve ndaj shqiptarve

Preshevar
22-10-07, 22:07
preshevar tani erdha nga puna


me vones po ta kthej pergjegj,jen para dihet se populli shqiptar para aedhjes te otomanve ka pas popull baraz me FRANCEN e tani jemi dikun kah 10 milon shqiptar


po tani une e kam nji pytje shqiptaret ne ukrain pse shkun prej kujt kan ikur po arbresht ne itali prej kujt kan ikur qka i thuj ksaj gjenocid apo perkdhelje e otomanve ndaj shqiptarve

Guri, inshallah s'je lodhur fort me pun e nuk do te bej nervoz me postime t'mia :tongue:...


Po i kam pa edhe ata t'ukrainės qė si dishin dy fjal shqip.

Kush i dergoj atje ?... une jo ! Pse nuk ikėn Katolikėt dhe Ortodoksėt e sodit qė jetojn ne Shqiptari ?... ke ndonje spjegim ti ?... E din himnin e flamurit ? E din se qfar thot per tucat ?.... medito pakės... :wink:

Guri i madh
22-10-07, 22:23
Guri, inshallah s'je lodhur fort me pun e nuk do te bej nervoz me postime t'mia :tongue:...


Po i kam pa edhe ata t'ukrainės qė si dishin dy fjal shqip.

Kush i dergoj atje ?... une jo ! Pse nuk ikėn Katolikėt dhe Ortodoksėt e sodit qė jetojn ne Shqiptari ?... ke ndonje spjegim ti ?... E din himnin e flamurit ? E din se qfar thot per tucat ?.... medito pakės... :wink:po esht e vertet qe nuk din shqip se nji apo dy shekuj nuk kan kontakte me shtetin am nuk jam i befasuar

po qka jam i befasur qe edhe ti ke fillue te asimilohesh se fjalen inshallah nuk po e kuptoj veq e die se fjal shqipe nuk esht

Preshevar
22-10-07, 22:30
po esht e vertet qe nuk din shqip se nji apo dy shekuj nuk kan kontakte me shtetin am nuk jam i befasuar

po qka jam i befasur qe edhe ti ke fillue te asimilohesh se fjalen inshallah nuk po e kuptoj veq e die se fjal shqipe nuk esht

Kush po asimilohet ?! :confused: hahahaha,.... si e kuptove ket ? vetem pse e thash fjalen inshallah a ?... po un se di mor arabishtėn... keto terme nuk jan te reja, se tashme me shekuj i perdorim. Kur disa pershendeten me "hello" perse mos te pershendem me Selam ?,... nese nuk e kupton ben pyetje dhe do t'pėrgjigjem, nuk jemi kanibala pra mos ke frik.


ps:fjala "inshallah" don tė thot "nėse don Zoti", sepse asgjė s'bėhet pa vullnetin e Zotit.

device on line
23-10-07, 10:36
bjeshka flm per sqarimin ,por me teper me interesonte intelegjenca e juaj se sa domethenia e fjales GJNOCID ,a vertet mendove se nuk e dime se cfar dtth GJENOCID.


P.S. ej harova nuk me dhat pergjigje per gjenicidin evropjano -krishter ndaj muslimaneve ,apo dikush me qellim i ik kesaj pyetje hehe

Reana
24-10-07, 03:14
Jam mė i sigurt qė me mir trajtohen ata shqiptart ne turqi se sa ti ne Danmark !Turkija nuk ti coptoj tokat Shqiptar, Por Aleatėt tanė qė po ju lejn ment pas tyre !!

Te dy keto pohime jane te pasakta.


Turqia nuk ka statistika zyrtare per numrin e banoreve me origjine shqiptare, edhepse konsiderohet qe disa milione banore me origjine shqiptare te jetojne ne Turqi.
Turqia, si shtet eshte i njohur per taktika dhe praktika diskriminuese ndaj cdo grupi etnik me orgjine jo-turke qe jeton ne territorin e Turqise.

Kjo qe thua se shqiptaret ne Turqi, jetuakan me mire se ne Perendim, eshte kashe e lashe, qe ti ia tregon vetes para se te shkosh ne gjume, sepse mozomakeq ke qelluar krejt jeshil:wink: !!!

perndryshe,:cool:

Pavaresia e Kosoves, nuk eshte fundi i aspiratave te shqiptareve.
Pavaresia, njohja e Kosoves si shtet i pavarur, nuk eshte fundi i telasheve te shoqerise ne Kosove; Kosova me shume se cdo gje tjeter ka nevoje per ri-mekembje ekonomike dhe ngritje te standardit jetesor; nuk di se cfare rroli mund te kene ata "bashibuzukat" e tu te Tunguzise ne kete proces; ndoshta na i dergojne disa tone me hurma dhe "tomel" devesh:biggrin: nga shketerirat e Sahares, po per cfaredo aspketi tjeter rrnofte bota e civilizuar e perendimit!

Reana
24-10-07, 03:22
bjeshka flm per sqarimin ,por me teper me interesonte intelegjenca e juaj se sa domethenia e fjales GJNOCID ,a vertet mendove se nuk e dime se cfar dtth GJENOCID.


P.S. ej harova nuk me dhat pergjigje per gjenicidin evropjano -krishter ndaj muslimaneve ,apo dikush me qellim i ik kesaj pyetje hehe

gjenocidin evropiano-krishter ndaj muslimaneve???

refugjate ekonomik te ikur prej shkretetirave te Tunguzise, njerez te rrjepur e te keputur, me gra e femije, me te moshuar e invalide pa rrugedalje tjeter ne kete Bote, qe i ka ushqyer e shkolluar e ngritur ne kembe Evropa ka plot, ne secilin shtet perendimor-por gjenocid ndaj tyre nuk ka ushtruar askush....


hajt shko kthjellu njehere,
ose provo lexoj Konventat e Gjenves dhe definicionin e gjenocidit, nese merr vesh dicka se te ben mire:wink: !

device on line
24-10-07, 16:51
historia njerezore nuk eshte 60 vitet e fundit ,jemi ne vitin 2007 ,paramendo se sa kane kaluar p.e.r. dhe pas kesaj eee hehe.


lexoe postimin tim me larte dhe e kupton me mire.

konventat e gjeneves tregoja B.E dhe U.S.A bashke me aleatet e tyre aoki hahahah

pirro
24-10-07, 20:04
device on line,

Aaa ti koke tuj u marr me parahistorine,kjo asht ajo pjesa e vlefshme per arabet ,ketu asht e mbushur me begati historia arabe.

Preshevar
24-10-07, 20:16
Pse nuk u dėnua "izraeli" per krimėt nė Liban ? Nė Palestin e nė rrethinė ?

Pse nuk u dėnua Franca per masakrat ne Algjeri e Vietnman ?

E Rusia per n'Afganistan e ēeēeni ?

E Sėrbia per Bosnje e Kosovė ?

EEeeeeeeee...... A M E R I K A ! Pėr tė gjitha Gjenocidėt qė i ka ber ne botė ?

Mi numrue dalin shum holokoste te llojit ēifut. Masakrėt nė Armani afer ketyre krimeve jan "pluhur".

Reana
24-10-07, 23:24
historia njerezore nuk eshte 60 vitet e fundit ,jemi ne vitin 2007 ,paramendo se sa kane kaluar p.e.r. dhe pas kesaj eee hehe.


lexoe postimin tim me larte dhe e kupton me mire.

konventat e gjeneves tregoja B.E dhe U.S.A bashke me aleatet e tyre aoki hahahah

"device",

edhe para atyre 60 vitesh, gjenocid kunder muslimaneve ne evrope, nuk eshte ushtruar ndonjehere-sepse NUK KA shtete muslimane ne Evrope, as nuk ka pasur ndonjehere....
"aoki" edhe "tye":biggrin: !!!!

Reana
24-10-07, 23:34
Pse nuk u dėnua "izraeli" per krimėt nė Liban ? Nė Palestin e nė rrethinė ?

Pse nuk u dėnua Franca per masakrat ne Algjeri e Vietnman ?

E Rusia per n'Afganistan e ēeēeni ?

E Sėrbia per Bosnje e Kosovė ?

EEeeeeeeee...... A M E R I K A ! Pėr tė gjitha Gjenocidėt qė i ka ber ne botė ?

Mi numrue dalin shum holokoste te llojit ēifut. Masakrėt nė Armani afer ketyre krimeve jan "pluhur".

Si duket paske filluar te merresh me thyerjen e te Drejtave Njerezore ne planin global.
Po ndodh ndoshta te bejne ty ndonje Sekretar Gjeneral te ardhshem, dhe pastaj mundesh t'iu sjellesh Drejtesi te gjitheve; por te kisha kerkuar qe para se te mirresh me te drejtat e"dynjese" merru me ato tuat!

Preshevar
25-10-07, 08:49
Si duket paske filluar te merresh me thyerjen e te Drejtave Njerezore ne planin global.
Po ndodh ndoshta te bejne ty ndonje Sekretar Gjeneral te ardhshem, dhe pastaj mundesh t'iu sjellesh Drejtesi te gjitheve; por te kisha kerkuar qe para se te mirresh me te drejtat e"dynjese" merru me ato tuat!


Sipas teje, krimėt qe i paskan bėr "tė civilizuarit" nuk po deshkan mu gjykue ?! ...

Shum e meqme ! Nėse behem sekretar, kam met mar pas meje ka t'shkoj pak si Bushi at zagarin ! :wink:
Tė Premtoj !

Alko71
25-10-07, 11:42
Shih shqiptart shih! I paska rrok gajle e Armeneve (sikur i kane vellezer gjaku gabelt armen siq po i quani ju racen aziatike).

Nuk eshte e rastesishme kjo ēeshtje qe u hap tani ne kongres. E tera ka te bej ne vazhden e ngjarjeve te koheve te fundit. Europa nuk e do nje Turqi muslimane dhe te fuqishme ekonomikisht ne gjirin e saje. Po edhe sikur te mos ishin muslimane prap nuk e do nje Turqi (Aziatike) te forte ekonomikisht. As Jehudeve e as Iranit as sllaveve nuk u konvenon nje Turqi e tille prandaj tani qesin nderskameza. Amerika u terhoq nga ajo rezolute apo te pakten u mundua ta zbus situaten sepse demtohej vete shume dhe nuk e do edhe nje armik te kalibrit te Turqise..... apo ndoshta edhe eshte duke e kerkuar nje te tille sepse u ka mesyer tokave islame dhe me kete do ta perfshije edhe Turqine ne agjenden e konflikteve te ardhshme. Tani ndodhi rasti me kurdet, i sulmuan ushtaret turq brenda kufirit turk dhe iken ne irak. I vrane disa ushtare dhe i kidnapuan disa te tjere PPK ja komuniste. Edhe ky akt mund te jete kurdisje nga agjenturat e huaja (qe per ata kurdet jane mish per topa) per ta provokuar nje reagim te fuqishem te Turqise dhe te pa matur (sipas shpresave te tyre) me qellim qe ta paraqesin se nuk eshte e denje per Europen (lavire).

arton bala
25-10-07, 14:11
Shih shqiptart shih! I paska rrok gajle e Armeneve (sikur i kane vellezer gjaku gabelt armen siq po i quani ju racen aziatike).

Nese nuk qenka e nevojshme "gajlja" per Armenet, atehere me shpjego ti mua perse qenka e nevojshme te mirremi me arabet e shekullit 7 (p.sh. mendimet e jeten e Muhamedit).

Nuk eshte e rastesishme kjo ēeshtje qe u hap tani ne kongres. E tera ka te bej ne vazhden e ngjarjeve te koheve te fundit. Europa nuk e do nje Turqi muslimane dhe te fuqishme ekonomikisht ne gjirin e saje. Po edhe sikur te mos ishin muslimane prap nuk e do nje Turqi (Aziatike) te forte ekonomikisht.

Edhe une mendoj se nuk eshte e rastesishme, por jo me motivet e njejta si ti. Per mua nuk eshte e rastesishme sepse me ceshtjen e armeneve (me te njejtin rezultat si USA, pra me pohim te gjenocidit) u mor para disa viteve edhe p.sh. Franca si dhe historiane gjermane, madje edhe vet turqi. Cila ishte pergjegja turke ne kete ceshtje? Kishte te ndryshme, e vertete. P.sh. ishte Orhan Pamuk (turk), i cili kerokoj te hulumtohet ceshtja e gjenocidit ne armenet dhe te mos tabuizohet asgje. Mirepo Turqia oficiale deri sot asgje tjeter nuk ka bere ne kete drejtim, pos tabuizim te kesaj teme dhe kercenim ndaj atyre qe mendojne ndryshe (shiko p.sh. aktpadite ndaj nobelistit ne fjale, Orhan Pamuk, per "tradheti shteterore"). Nisur nga kjo mosaftesi e shoqerise turke per te hulumtuar objektivisht historine e saj, behet qarte se gjenocidi i armeneve eshte nje ceshtje e cila duhet te trajtohet nga instanca neutrale. Pas Frances pra japi edhe USA nje pergjegje historiko-shkencore mbi kete pyetje. Europa e USA nuk hulumtojne vetem gjenocide te turqeve apo muslimaneve, por edhe aso tjera, ti e din kete. Por problemi eshte qe njerezve si ti "u dhembin" vetem hulumtimet ndaj gjenocideve te turqeve (muslimaneve) ne armene (te krishtere). Arsyet perse i pengon nje shqiptari nje hulumtim i tille, jane aq te flliqta per mua sa qe as nuk kam force te mirrem me to. Por cka deshta te them, eshte se nuk jane te gjithe shqiptaret si ti, dhe nuk te ka faj USA per afersine tende me Turqine, cfaredo lloji qofte ajo.

As Jehudeve e as Iranit as sllaveve nuk u konvenon nje Turqi e tille prandaj tani qesin nderskameza. Amerika u terhoq nga ajo rezolute apo te pakten u mundua ta zbus situaten sepse demtohej vete shume dhe nuk e do edhe nje armik te kalibrit te Turqise..... apo ndoshta edhe eshte duke e kerkuar nje te tille sepse u ka mesyer tokave islame dhe me kete do ta perfshije edhe Turqine ne agjenden e konflikteve te ardhshme. Tani ndodhi rasti me kurdet, i sulmuan ushtaret turq brenda kufirit turk dhe iken ne irak. I vrane disa ushtare dhe i kidnapuan disa te tjere PPK ja komuniste. Edhe ky akt mund te jete kurdisje nga agjenturat e huaja (qe per ata kurdet jane mish per topa) per ta provokuar nje reagim te fuqishem te Turqise dhe te pa matur (sipas shpresave te tyre) me qellim qe ta paraqesin se nuk eshte e denje per Europen (lavire).


E kuptoj, nese e sheh Europen (me mire: fuqite e medha europiane te shekujve te kaluar) si lavire nga kendveshtrimi i shqiptareve. Por nga kendveshtrimi i Turqise dhe vlerave te cilat prezenton kjo shoqeri, Europa eshte shembullore (cka edhe nuk shihet ndryshe as ne Turqi, ku afrimi me vlerat perndimimore eshte teme qe dominon cdo debat me te madh politik). Por per ty kjo eshte ndryshe.. Keshtu qe po ma kujton nje turk qe me pat thene njehere: Turqit e vertete kane mbetur ne Ballkan.

device on line
25-10-07, 14:38
"device",

edhe para atyre 60 vitesh, gjenocid kunder muslimaneve ne evrope, nuk eshte ushtruar ndonjehere-sepse NUK KA shtete muslimane ne Evrope, as nuk ka pasur ndonjehere....
"aoki" edhe "tye":biggrin: !!!!


ke te drejte asnjehere ne europe nuk eshte ushtruar dhune sepse dhunen e bejne ne irak,afganistan,algjeri,tunizi ,sudan,ceceni,palestine, a ka mbetur edhe ndonje shtet pa e permendur ketu ???,nese po mar falje nga ata shtete qe eshte prezente terori dhe gjenocidi evropjano-krishter, direkt dhe indirekt.

e tani dalim pak ne evrope ,bosnja,kosova shqiperia jane islame aq sa eshte iraku dhe palestina, vetem mund te te kujtoje masakrat evropjane qe jane bere ne bosnje ,kosove dhe shqiperi, ndersa muslimanet ne evropen e 'civilizuar" nuk kane te drejten e tyre elementare qe te praktikojne te drejten e tyre fetare, u ndalohet shamia ,perjashtohen nga shkolla ,u behet analiza e ADN e cka jo tjeter,kurse kur sulmohet islami haptas neper gazeta ATEHERE NA DALIN NE MBROJTJE TE DEMOKRACISE DHE SHPREHJES SE LIRE TE FJALES hahahah sa kam qeshe ,cfar idiotlleku i pa pare dhe pastaj REANA cohet dhe na shet peralla krishtlindjesh ketu ne forum hahahah.

bollni me keteo turplleqe tuaj se na vjen me vjelle.

e paramendoni demokracine ne kosove ??? perjashtohen shqiptaret qe mbajne shamia ne koke ,e nuk mund te rregullojne punen e mitrovices ,atje jo se serbi ta luan nenen dhe crc nuk mund te besh,
paramendon ne kohen e diktatures dhe komunizmit serbo sllav shqiptaret kane gezuar te drejtat e tyre kurse ne demokracine RUGOVISTE -EVROPJANISTE jooo niuk guxon se i prishim imazhin para botes hahahah se bota nuk e din se cfarjemi ne shqiptaret.

andaj edhe njehere bej apel qe mos te flisni pa lidhje se nuk keni argumente te shendosha qe tia mbushni mendjen dikujt.

a e dini se cmendojne evropjanet ne kete rast ?? sa torollaka qe jane shqiptaret ,ne vete bejme teror dhe gjenocid dhe ua hudhim fajin tyre keta nuk e marin vesh dot hahaha


eu bre sa do jetosh aq do shofish.

po SONI TE JETE HAJRLI

KLM

Alko71
25-10-07, 22:33
Nese nuk qenka e nevojshme "gajlja" per Armenet, atehere me shpjego ti mua perse qenka e nevojshme te mirremi me arabet e shekullit 7 (p.sh. mendimet e jeten e Muhamedit).

He pra, a po e vereni hipokrizine tuaj ketu sepse per ate e thash me ironi ate fjale dhe jo se une i konsideroj gabel ata por ju i konsideroni te tille aziatiket. Per ēudi ne kete rast beni sikur i'u dhimbsen.

Por problemi eshte qe njerezve si ti "u dhembin" vetem hulumtimet ndaj gjenocideve te turqeve (muslimaneve) ne armene (te krishtere). Arsyet perse i pengon nje shqiptari nje hulumtim i tille, jane aq te flliqta per mua sa qe as nuk kam force te mirrem me to.

Kujdes!!! Mos mu drejto personalisht mua se nuk me njeh. Mua nuk me ha qoshja as per Turqit e Armenet ashtu si nuk me ha qoshja as per Amerikanet e Hiroshimen e Negasakin e Vjetnamin, Hitlerin e Hebrejt dhe 200 milion jeterat, Stalinin dhe 40 milion viktimat e tij, Ēausheskun dhe Rumunet e tij etj Romen dhe viktimat e tyre, Persianet dhe viktimat,Romen, Bizantin, Otomanet dhe shfarosjet e tyre. Per mua jane njejt. Vetem nje gje me pengon, e ajo eshte zbatimi i standardit i dyfisht nga klika boterore dhe nga ju shqiptaret e mi te gjore, te verber dhe te shurdhet.

Shkrimi ishte mendim i imi, pra ajo qe une mendoj se eshte duke ndodhur. Nuk do te thot qe mbetet ashtu mund te me nderroj mendja me vone.

Reana
26-10-07, 03:56
Sipas teje, krimėt qe i paskan bėr "tė civilizuarit" nuk po deshkan mu gjykue ?! ...

Shum e meqme ! Nėse behem sekretar, kam met mar pas meje ka t'shkoj pak si Bushi at zagarin ! :wink:
Tė Premtoj !A u nxeve ti menjehere duke kujtuar qe gati u bere dikushi, a???:biggrin:
(Ti mund te behesh Sekretar i dickahes, apo dicka me cfaredo rroli vendimarres, kur te fillojne te flasin kuajt; keshtuqe mos e mundo gjithe ata tul e dhjam ne tru, per gjera qe jane shume larg teje!!!)

Reana
26-10-07, 04:12
qe te praktikojne te drejten e tyre fetare, u ndalohet shamia ,perjashtohen nga shkolla ,u behet analiza e ADN e cka jo tjeter,kurse kur sulmohet islami haptas neper gazeta ATEHERE NA DALIN NE MBROJTJE TE DEMOKRACISE DHE SHPREHJES SE LIRE TE FJALES hahahah sa kam qeshe ,
Shkolla shteterore ne Kosove, eshte shkolle sekulare; kush don shamija e dimija:biggrin: , mundet te ndertoje shkolle private ku qender e vlerave edukative dhe arsimore jane marifetet e tilla!!!

ndersa Rugova, nuk e solli "imazhin" per Kosoven prej diku tjeter, ai IMAZH qe ai perfaqesoi mirefillte, eshte pasqyrim i denje i deshirave, kerkesave dhe menyres se jeteses se shumices ne Kosove; gjynah qe se ke marre vesh deri me sot se Rugova ishte "produkt" i Kosoves, dhe asesi Kosova produkt i Rugoves:cool: !!!!

Preshevar
26-10-07, 07:54
A u nxeve ti menjehere duke kujtuar qe gati u bere dikushi, a???:biggrin:
(Ti mund te behesh Sekretar i dickahes, apo dicka me cfaredo rroli vendimarres, kur te fillojne te flasin kuajt; keshtuqe mos e mundo gjithe ata tul e dhjam ne tru, per gjera qe jane shume larg teje!!!)

Eeeh,.. mori bi,.. bash qyky kerkushi u bo me t'ngreh mas veti :biggrin:
(Mos e rrudh hunen ashtu, po ciritu pak :tongue:)

arton bala
26-10-07, 11:31
He pra, a po e vereni hipokrizine tuaj ketu sepse per ate e thash me ironi ate fjale dhe jo se une i konsideroj gabel ata por ju i konsideroni te tille aziatiket. Per ēudi ne kete rast beni sikur i'u dhimbsen.

Hipokrizi nuk po verej, por nje pyetje te papergjegjur nga ti.

Nese armenet ndonje dite e prodhojne nje religjion dhe mundohen te na ofrojne ate religjion me dhune, dhe te shpallin te gjithe ata qe nuk e pranojne religjionin e tyre si njerez te demshem, te pa fe, e tj. atehere te jesh i sigurte qe do te flas edhe per ta si per gabelt. Por momentalisht kete titull askush nuk e meriton me shume se arabet, turqit, e ne krye te tyre "profeti" Muhabed.
S“ka hipokrizi ketu.

Por si eshte puna me hipokrizine tende (pyetja qe te bera edhe me larte)? P.sh. ti thua se nuk ben te bajme gajlen e armeneve. Ndersa predikon perdite mbeturina te kultures arabe te shekullit 7 (islamin), dhe tjeret madje edhe prodhojne konflikte me ata bashkekombas qe nuk ju intereson kjo kulture? A mirremi me fatin dhe pervojat e armeneve, apo me ato te arabeve, ku eshte dallimi?

Kujdes!!! Mos mu drejto personalisht mua se nuk me njeh. Mua nuk me ha qoshja as per Turqit e Armenet ashtu si nuk me ha qoshja as per Amerikanet e Hiroshimen e Negasakin e Vjetnamin, Hitlerin e Hebrejt dhe 200 milion jeterat, Stalinin dhe 40 milion viktimat e tij, Ēausheskun dhe Rumunet e tij etj Romen dhe viktimat e tyre, Persianet dhe viktimat,Romen, Bizantin, Otomanet dhe shfarosjet e tyre. Per mua jane njejt. Vetem nje gje me pengon, e ajo eshte zbatimi i standardit i dyfisht nga klika boterore dhe nga ju shqiptaret e mi te gjore, te verber dhe te shurdhet.

Cili standart i dyfishte? Mos fol me kode, se nuk ka nevoje, s“jemi ne shehriat ku duhet te kritikosh dicka ne menyre te fshehte (proverba) qe te shpetosh koken prej padishahit.


Shkrimi ishte mendim i imi, pra ajo qe une mendoj se eshte duke ndodhur. Nuk do te thot qe mbetet ashtu mund te me nderroj mendja me vone.

E njejta vlen edhe per mua. Te mos keqkuptohemi: Vleresimet e tua nuk me pengojne, pos nese mendoj se bazohen ne kunderthenie apo te paverteta. Te njejten e bere edhe ti (ne kete teme).

Alko71
27-10-07, 08:47
O Arton, une ate fjali e thash me ironi per t'iu shpotitur juve a kupton.

Nuk e di more burre ēka eshte puna e jote. Ti ose vertet nuk kupton ose e luan rolin ashtu, me gjithese me shume ma merr mendja se eshte ajo e para.

Ti te njejten gje qe bera une e ktheve ne favor tendin dhe sigurisht mendove sa i shkathet qe je a po? Shko lexoje edhe nje here edhe pse ne kete postimin e fundit qenke pergjigjur ne ate pyetjen time per hipokrizine tuaj ku e fajeson islamin

Nuk te pergjigjem me . Nuk e di pse nderhyn ti kur nuk tu drejtova ty fare.

Undertaker
27-10-07, 21:49
bota nuk e din se cfarjemi ne shqiptaret.

Mos mbaj 'galje' sepse e ka kuptuar diten e pare se cfare m....eshte Kosova.

SoKoLi-i-Maleve
28-10-07, 01:29
Tue lexue kete teme( faqe) ,qe ka te bej nji mbeshtetje morale per popullin Armen ndaj krimit qe u be nga Perandoria Otomane ne ditet e fundit te saj.Smunda pa e verejt se disa forumista jan emocionua dhe pezmatua aq shum sa qe fyejn edhe njeri tjertin per diq qe ka ndodh para nji shekulli,ku jan masakrue nji apo dy milion Armen.
Nga shkrimet e disave mendova mos e kan keq kuptua lajmin se Kongresi Amerikan me pranimin e ketij realiteti(asht fakt qe nji numer i madh i armenve asht asgjasue)don me ndeshkue Shqiprin e jo Turqin apo ma mire te themi perandorin Otomane.Ashtu qe mos u preokupohi aq shum,se ka te bej me nji rishqyrtim te se kaluares te Turqise jo kunder popullit Shqiptar .E besoj qe ne kemi disa pune ma te randesishme se mbrojtjen e Turqve.

Preshevar
21-11-07, 19:18
Terrorizmi armen

http://mesazhi.com/images/news/1708.jpg


Armenet duan t'i shkėpusin Turqisė disa qytete jug-lindore, si Erevanin etj.Presioni qė bėhet kundėr Turqisė pėr ēėshtjen armene, ėshtė presion gjenocidal i cili synon copėtimin e Turqisė jug-lindore dhe bashkimin e saj me Armeninė e Madhe qe
fundamentalistet e krishtere duan te krijojnė. Kėtė projekt armenet kane vite qe luftojnė ta realizojnė dhe pjese e pare e tij ishte lufta qe ata bėn ne vitet 1990 kundėr Azerbajxhanit duke i pushtuar kėtij vendi me dhune krahinėn e Nagorni Karabakut dhe vrare dhe dėbuar me mijėra azerė musliman.

Duke qene se armenet kane njė lob te fuqishėm ne perėndim dhe duke marre shembull nga 'holokausti' ēifut, edhe kėta duan te ndėrtojnė njė mit te kėtillė, pėr te legjitimuar me pas copėtimin e Turqisė dhe Azerbajxhanit, siē po ndodh sot me Palestinėn.

Armenet duan t'i shkėpusin Turqisė disa qytete jug-lindore, si Erevanin etj. ama qe te arrijnė kėtė mė parė duan te ndėrtojnė mitin e gjenocidit armen ne perėndim, dhe ėshtė pėr tė qarė dhe qeshur qė bota sot nuk flet aspak pėr terrorizmin armen, i cili, i udhėhequr nga bandat e terroristeve Dashnake i bėn perandorisė osmane, atė qe u be ne Amerike ne 11 shtator - bombardimin e bankės osmane ne Galata dhe masakrimin e mijėra qytetaresh osmanli.

Terrorizmin armen ne historinė e gjon turqve e ka dėnuar edhe Ismail Qemali. Ne librin 'Young Turks in Oppossition' ndodhet njė fjalim i tij ne referenca ku dėnon pėrdorimin e terrorit nga armenet dhe dėshirėn e tyre pėr te shkatėrruar
perandorinė.

Nga Olsi Jazexhi

Bjeshka1
22-11-07, 20:10
Kam parė hajvana, por si kėtė Olsi Jazėkxhinė nuk kam parė.
E pash edhe nė njė program(vitin ekaluar) nė atė kanalin otoman tė Prizrenit. Po hajvani a nuk e din se ku ėshtė qyteti i Erevanit? Tashti po na del se Armenėt paskan okupuar Ballkanin dhe Kavkazusin!

Guri i madh
22-11-07, 21:21
Terrorizmi armen

http://mesazhi.com/images/news/1708.jpg


Armenet duan t'i shkėpusin Turqisė disa qytete jug-lindore, si Erevanin etj.

Presioni qė bėhet kundėr Turqisė pėr ēėshtjen armene, ėshtė presion gjenocidal i cili synon copėtimin e Turqisė jug-lindore dhe bashkimin e saj me Armeninė e Madhe qe
fundamentalistet e krishtere duan te krijojnė. Kėtė projekt armenet kane vite qe luftojnė ta realizojnė dhe pjese e pare e tij ishte lufta qe ata bėn ne vitet 1990 kundėr Azerbajxhanit duke i pushtuar kėtij vendi me dhune krahinėn e Nagorni Karabakut dhe vrare dhe dėbuar me mijėra azerė musliman.

Duke qene se armenet kane njė lob te fuqishėm ne perėndim dhe duke marre shembull nga 'holokausti' ēifut, edhe kėta duan te ndėrtojnė njė mit te kėtillė, pėr te legjitimuar me pas copėtimin e Turqisė dhe Azerbajxhanit, siē po ndodh sot me Palestinėn.

Armenet duan t'i shkėpusin Turqisė disa qytete jug-lindore, si Erevanin etj. ama qe te arrijnė kėtė mė parė duan te ndėrtojnė mitin e gjenocidit armen ne perėndim, dhe ėshtė pėr tė qarė dhe qeshur qė bota sot nuk flet aspak pėr terrorizmin armen, i cili, i udhėhequr nga bandat e terroristeve Dashnake i bėn perandorisė osmane, atė qe u be ne Amerike ne 11 shtator - bombardimin e bankės osmane ne Galata dhe masakrimin e mijėra qytetaresh osmanli.

Terrorizmin armen ne historinė e gjon turqve e ka dėnuar edhe Ismail Qemali. Ne librin 'Young Turks in Oppossition' ndodhet njė fjalim i tij ne referenca ku dėnon pėrdorimin e terrorit nga armenet dhe dėshirėn e tyre pėr te shkatėrruar
perandorinė.

Nga Olsi Jazexhi
si mbas teje


edhe shqiptart nuk paskan te drejt te kerkojn qe trojet tona etnike mos te kerkojn te dalin nga okupimi serb dhe bashkimi me SHQIPRIN

SoKoLi-i-Maleve
23-11-07, 04:07
Kam parė hajvana, por si kėtė Olsi Jazėkxhinė nuk kam parė.
E pash edhe nė njė program(vitin ekaluar) nė atė kanalin otoman tė Prizrenit. Po hajvani a nuk e din se ku ėshtė qyteti i Erevanit? Tashti po na del se Armenėt paskan okupuar Ballkanin dhe Kavkazusin!


Ky Olsi apo te tjer si ky jan puntor qe paguhen me krijue genjeshtra dhe mashtrime,qe me komfuzue madhanjet Shqiptare ndermjet vehteapo dhe me tjer .Kta bajn punen e padronve te tyre ,me gjdo mjet ,sju intereson e verteta,por ju intereson me krijue dyshime,ndaj historis,traditave,mardhanjeve te shqiptarve me boten e tj.Tue i dizinformua Shqiptaret atehere kan gjas me fitue armiqet e Shqiptarve e kjo asht ne agjendat e tyre.

SoKoLi-i-Maleve
23-11-07, 04:12
Kam parė hajvana, por si kėtė Olsi Jazėkxhinė nuk kam parė.
E pash edhe nė njė program(vitin ekaluar) nė atė kanalin otoman tė Prizrenit. Po hajvani a nuk e din se ku ėshtė qyteti i Erevanit? Tashti po na del se Armenėt paskan okupuar Ballkanin dhe Kavkazusin!


Ky Olsi apo te tjer si ky jan puntor qe paguhen me krijue genjeshtra dhe mashtrime,qe me komfuzue madhanjet Shqiptare ndermjet vehte apo dhe me tjer .Kta bajn punen e padronve te tyre ,me gjdo mjet .Ketyre sju intereson e verteta,por ju intereson me krijue dyshime,ndaj historis,traditave,mardhanjeve te shqiptarve me boten e tj.Tue i dizinformua Shqiptaret atehere kan gjas me fitue armiqet e Shqiptarve e kjo asht ne agjendat e tyre.

Preshevar
23-11-07, 09:04
si mbas teje

edhe shqiptart nuk paskan te drejt te kerkojn qe trojet tona etnike mos te kerkojn te dalin nga okupimi serb dhe bashkimi me SHQIPRIN

Sipas meje, nuk ke te drejt te me flisėsh sikur te mos isha Shqiptar !!! Le te jet e kjart kjo per ty nese e kupton shqipen se per fat t'keq se kam testaturen me shkronja cirilica !

Sė dyti, shtetin shqiptar e kan coptuar miqt e krishterve, pra miqt e atyre qe e quajn kosoven 'Meka e Krishterizmit' apo 'Djepi i Sėrbis' !! Keta e kan arrit qellimin e tyre, e kan arrit edhe ēifutėt me shtetin palestinez tash e kan rendin Armenet me Turqit. Bota i mbyll syt gjithmon ne keto raste. Edhe sot ezitojn a te ja japin pavarsin Kosovės a jo ?!!

Ky Olsi apo te tjer si ky jan puntor qe paguhen me krijue genjeshtra dhe mashtrime,qe me komfuzue madhanjet Shqiptare ndermjet vehte apo dhe me tjer .Kta bajn punen e padronve te tyre ,me gjdo mjet .Ketyre sju intereson e verteta,por ju intereson me krijue dyshime,ndaj historis,traditave,mardhanjeve te shqiptarve me boten e tj.Tue i dizinformua Shqiptaret atehere kan gjas me fitue armiqet e Shqiptarve e kjo asht ne agjendat e tyre.

Po, bre... me ju ndegjue juve ēdo musliman qe i mbron vlerat e veta qenka i paguar nga ndokush si Arabet, qe s'kan as per veti !? Po a je more ti normal ?! I thua Benediktit qe le ti ndryshojn propagandat e tija sa i perket historis krishtere qe po ja pergadit kelyshve "shqiptar" se pa shtylla shpejt po bie n'tok.

E vėrteta eshte qe kur te ndegjoni kesi lajmėsh mundohuni nga lekura e trupit tuaj me dal !!!! E vėrtet eshte Turp kur te ndegjojsh kesi lajmėsh ! Po q'ti besh ? E vėrteta eshte kėshtu, teper e idhėt.

Tė isha ne vend te turqeve e kisha mbyll rreptsisht Kufirin Turqi - Armeni, e le ti bijn tani fyllit ata siq po din kaq mir :wink:

SoKoLi-i-Maleve
23-11-07, 18:34
Sipas meje, nuk ke te drejt te me flisėsh sikur te mos isha Shqiptar !!! Le te jet e kjart kjo per ty nese e kupton shqipen se per fat t'keq se kam testaturen me shkronja cirilica !

Sė dyti, shtetin shqiptar e kan coptuar miqt e krishterve, pra miqt e atyre qe e quajn kosoven 'Meka e Krishterizmit' apo 'Djepi i Sėrbis' !! Keta e kan arrit qellimin e tyre, e kan arrit edhe ēifutėt me shtetin palestinez tash e kan rendin Armenet me Turqit. Bota i mbyll syt gjithmon ne keto raste. Edhe sot ezitojn a te ja japin pavarsin Kosovės a jo ?!!Po, bre... me ju ndegjue juve ēdo musliman qe i mbron vlerat e veta qenka i paguar nga ndokush si Arabet, qe s'kan as per veti !? Po a je more ti normal ?! I thua Benediktit qe le ti ndryshojn propagandat e tija sa i perket historis krishtere qe po ja pergadit kelyshve "shqiptar" se pa shtylla shpejt po bie n'tok.

E vėrteta eshte qe kur te ndegjoni kesi lajmėsh mundohuni nga lekura e trupit tuaj me dal !!!! E vėrtet eshte Turp kur te ndegjojsh kesi lajmėsh ! Po q'ti besh ? E vėrteta eshte kėshtu, teper e idhėt.

Tė isha ne vend te turqeve e kisha mbyll rreptsisht Kufirin Turqi - Armeni, e le ti bijn tani fyllit ata siq po din kaq mir :wink:


Ndoshta Shteti Turk pret qe te u shkojsh ne ndihm si muxhahedin dhe te i keshillojsh dhe ndihmojsh.

ps: e ke shum leht me fol ti kur e ke rahatue vehten ne vende "qafire" te europes dhe te garantojn lirin.Por ama kujdes ,se mos po e tepron si ata ne Fort Dix NJ/Usa.

Preshevar
23-11-07, 19:55
Ndoshta Shteti Turk pret qe te u shkojsh ne ndihm si muxhahedin dhe te i keshillojsh dhe ndihmojsh.

ps: e ke shum leht me fol ti kur e ke rahatue vehten ne vende "qafire" te europes dhe te garantojn lirin.Por ama kujdes ,se mos po e tepron si ata ne Fort Dix NJ/Usa.

S'besoj qe shteti Turk me pret mua. Nese ata duan, per nje mengjes e bejn rrafsh me tok Armenijen.

NB.: Nime e kam leht, se un s'ndihem ne tok te €vropes, por ne tok te Allahut (besoj qe e din edhe ti dhe eshte njejt per ty).

Undertaker
09-02-08, 20:57
Edhe nje fakt se Turqia ka bere gjenocid ndaj Armenve. Me 1927, Turqia solli nje ligj me te cili de-naturalizoj te gjithe Armenet e naturalizuar ne Turqi. Kete e ka bere vetem edhe hitleri me 1933. kur denaturalizoj jevrejet si te padeshiruar dhe antaret e familjeve te tyre.