PDA

View Full Version : Kapja e Sadamit fitore pėr Forcat e Koalicionit


arTanibb
14-12-03, 13:50
Amerikanėt pohojnė tė kenė kapur Sadam HyseininIsh presidenti irakian Sadam Hysen besohet tė jetė kapur nė qytetin e Tikritit, thanė zyrtarė tė ushtrisė amerikane. Arrestimi u bė pa rezistencė, thanė zyrtarėt nė Uashington. Ai ishte me njė grup tė vogėl tė cilėt gjithashtu u arrestuan. Ekziston “shkallė e madhe e besimit” se njeriui i arrestuar ėshtė Sadami, thanė zyrtarėt. Pas arrestimit ai ėshtė dėrguar nė aeroportin e Bagdadit, ku u ėshtė treguar ish liderėve tė tjerė tė Irakut tė cilėt tashmė gjenden prapa grilave. Nė aeroport Sadami duhet ti nėnshtrohet procesit tėKryesuesi i Kėshillit Qeverisės tė Irakut, Abdel-Aziz al-Hakim, tha se testet e AND-sė kanė konfirmuar se ish lideri irakian Sadam Hysen ėshtė kapur nė Irak. Ėshtė paralajmėruar njė konferencė pėr shtyp e venmdeve tė Koalicionit nė Irak , ku do tė shpalosen detaje tė tjera rreth kėsaj. identifikimit, thanė zyrtarėt.Administratori i Irakut Pol Bremer ka konfirmuar se ish diktatori irakian Sadam Hysein ėshtė kapur i gjallė. Kjo ėshtė fitore e madhe pėr forcat e Koalicionit, ka thėnė Bremer.

Kėshilli Qeverisės i Irakut njoftoi arrestimin e Sadam Hyseinit pėrmes njė deklarate pėr popullin irakian. " Kėshilli Qeverisės i Irakut dėshiron tė njoftojė popullin irakian dhe tėrė botėn se kėtė mėngjes Sadami ėshtė arrestuar dhe ai tani po mbahet nėn masa tė rrepta sigurie” thotė deklarata."Ai ėshtė arrestuar nė Tikrit me pėrpjekje tė pėrbashkėta tė popullit irakian nė Irakun Kurdistan, me forcat e koalicionit, posaēėrisht Divizionin e 4 –tė tė Ushtrisė Amerikane” thuhet mė tej. “ Ai mbante mjekėrr tė rrejshme dhe testet laboratorike dėshmuan identitetin e tij pa kurrėfarė dyshimi. Me kėtė rast Kėshilli Qeverisės i uron popullit irakian dhe njerėzimit pėr kėtė fitore tė madhe” thuhet nė deklaratė.