PDA

View Full Version : Ndikimi i lobit sionist nė politikėn e jashtme amerikane


hasanmehmeti
10-11-07, 15:00
Ndikimi i lobit sionist nė politikėn e jashtme amerikane
Duket se kėrcėnimi qė pėrbėn regjimi sionist pėr paqen dhe sigurinė botėrore dhe njohja e opinionit publik me kėtė realitet, ėshtė bėrė shkak qė edhe brenda Amerikės dhe Anglisė qė janė mbėshtetėsit kryesor tė kėtij regjimi, tė fillojnė disa lėvizje tė cilat kėrkojnė dhėnien fund tė mbėshtetjes sė Uashingtonit dhe Londrės ndaj regjimit sionist.
Nė kėtė kuadėr, qendra pėr ekonomi dhe shkenca politike e Londrės LSA, tė martėn ishte mikpritėse e dy profesorėve amerikanė tė cilėt kanė publikuar njė libėr nė lidhje me rolin e lobit sionist AIPAC nė politikėn e jashtme tė SHBA. Ky lobi i cili zyrtarisht quhet "komiteti pėr marrėdhėnie Amerikė-Izrael" , nė fakt konsiderohet si njė grup me ndikim nė kongresin amerikan dhe Shtėpinė e Bardhė i cili vepron nė kuadėr tė afrimit sa mė tė madh tė marrėdhėnieve midis Uashingtonit dhe Tel Avivit. Profesorėt amerikanė Stiven Valt nga universiteti i Harvardit dhe Xhon Mershajmer nga universiteti i Ēikagos, vitin e kaluar publikuan njė artikull nė revistėn "kritika e librit" nė Londėr, qė shkaktoi jehonė tė madhe dhe krijoi probleme tė shumta pėr ta nė SHBA. Atėherė u tha se artikulli i tyre nuk ėshtė lejuar qė tė botohet nė revistat amerikane dhe ata janė detyruar qė atė ta botojnė nė Angli. Pas njė viti e gjysmė, hyri nė treg libri me temė "Lobi sionist" i kėtyre dy profesorėve amerikanė, i cili sėrish ngjalli debatet e kaluara. Sipas profesor Stiven Valt, ėshtė normale qė nė lidhje me ēėshtjen e armėmbajtjes nė SHBA, tė flitet pėr rolin e lobit pėrkrahės tė kėtij ligji. Pėr ēėshtjen e energjisė nė Amerikė, ėshtė e natyrshme qė tė flitet mbi rolin e kompanive tė naftės. Atėherė, cila ėshtė arsyeja qė kur duam tė shqyrtojmė politikėn e jashtme tė Amerikės nė Lindje tė Mesme, nuk kemi tė drejtė tė flasim pėr rolin e lobit pėrkrahės tė Izraelit? Valt ėshtė i mendimit se lobi izraelit ėshtė duke kryer punėn e tij me sukses dhe ka arritur qė politikat amerikane ti pėrshtatė plotėsisht me kėrkesat e Izraelit. Pėr kėtė flet shumė qartė fakti qė ēdo politikan nė SHBA qė dėshiron tė merr ndonjė post, nuk guxon tė flasė kundėr interesave tė regjimit sionist, sepse shumė lehtė fshihet nga skena politike e kėtij vendi. Sipas tij, mbėshtetjet e gjithanshme tė SHBA ndaj Izraelit justifikohen me pretendimin se Izraeli ėshtė njė vend demokratik dhe pasuri strategjike pėr SHBA. Autorėt e kėtij libri theksojnė se vendet tjera demokratike nuk gėzojnė njė mbėshtetje tė kėtillė tė SHBA, kurse sjellja e Izraelit me vendet arabe dhe nė veēanti palestinezėt, nuk ėshtė aspak demokratike. Funksionarėt amerikanė pretendojnė se edhe populli amerikan dėshiron qė SHBA tė mbėshtesė Izraelin nė kohėn kur sondazhet tregojnė qartė se 78 % e amerikanėve kėrkojnė qė vendi i tyre tė jetė i paanshėm nė lidhje me krizėn nė LM. Profesor Valt thekson se njėra prej punėve kryesore tė lobit pėrkrahės tė Izraelit nė SHBA, ėshtė shuarja e tė gjitha zėrave kundėrshtarė tė Izraelit. Kurse sipas profesor Mershajmer, lobi pro-sionist nė SHBA ėshtė projektuesi kryesor i politikave tė jashtme tė Amerikės i cili ka detyruar Amerikėn tė sulmojė Irakun. Ai shton se ky lob, ėshtė grupi i vetėm nė Amerikė i cili mbėshtet njė sulm ushtarak tė Amerikės edhe kundėr Iranit.


www.iqna.ir/ sq

pirro
10-11-07, 16:50
Ajo dihet shume mire qe Izraelitet kane ndkim shume te madh ne politiken e jashtme Amerikane.Kjo me se miri u pa ne qendrimin e njejt AMERIKE-IZRAEL ne perkrahje te pavarsise se Kosoves.

hasanmehmeti
11-11-07, 01:47
po bre edhe Turqia qe e pranon pavarsin e Kosoves per ate ka ndikim dhe udheheq politiken e jashtme te Amerikes :biggrin: hahaha qesharak veq hajt.

admin
11-11-07, 02:01
Ia vlen te lexohet libri "Die Israle Lobby" nga John J. Maearsheimer dhe Stephan M.Walt.

24,90 Euro nje investim qe nuk do te pendoheni. (Libri) (http://www.amazon.de/Die-Israel-Lobby-John-J-Mearsheimer/dp/3593383772)

pirro
12-11-07, 14:22
Qesharak jeni ju, qe per shkak te fanatizmit fetar dilni dhe kundershtoni edhe shtetet qe jane pro-pavarsise.

Preshevar
12-11-07, 18:02
Qesharak jeni ju, qe per shkak te fanatizmit fetar dilni dhe kundershtoni edhe shtetet qe jane pro-pavarsise.

"israeli" nuk eshte Shtet !!!

ps: Shqip ta shkruajta !

pirro
12-11-07, 18:17
Preshevar,

Keto qe i shkrun ti Preshevar duhet me i marr si perfundimtare ,dmth po i vendosim pike kesaj haha.ndoshta e ke pas fjalen per Palestinen? edhe po pajtohem se per momentin nuk osht shtet.Ndersa Izraeli eshte nder shtetet me te forta ne rajon.

Preshevar
12-11-07, 18:20
Preshevar,

Keto qe i shkrun ti Preshevar duhet me i marr si perfundimtare ,dmth po i vendosim pike kesaj haha.ndoshta e ke pas fjalen per Palestinen? edhe po pajtohem se per momentin nuk osht shtet.Ndersa Izraeli eshte nder shtetet me te forta ne rajon.

Kam "menduar" qė e njeh me mir se kaq politiken por jo.

Interesohu pak mbi shtetin "cionist" dhe do ta kuptosh qė ai nuk eshte shtet, sa Transilvania a eshte shtet ?! Edhe pse e njeh Rusia !

pirro
12-11-07, 18:26
Preshevar,

Mire de preshevar, po pres nga ju qe ta komentoni te kunderten e kesaj qe e them une?Izraeli eshte i njohur nga OKB si shtet dhe per mua mjafton ky fakt per SHTETIN e izraelit.Nese ju e dini ndonje organizate tjeter qe merret me njohjen apo mos njohjen e shteteve te lutem ma trego se kisha me u kan shume kurioz.

Preshevar
12-11-07, 22:21
Preshevar,

Mire de preshevar, po pres nga ju qe ta komentoni te kunderten e kesaj qe e them une?Izraeli eshte i njohur nga OKB si shtet dhe per mua mjafton ky fakt per SHTETIN e izraelit.Nese ju e dini ndonje organizate tjeter qe merret me njohjen apo mos njohjen e shteteve te lutem ma trego se kisha me u kan shume kurioz.

Pikėrisht OKB-ėja nuk e njeh legjitimin e shtetit cionist "israel". Pėr kėt jam mė i sigurt ! Dhe Palestina nuk ka drejtė tė behet Shtet duke i len teritor kolonistėve.


Informohu mė shumė !

arton bala
13-11-07, 01:46
Ia vlen te lexohet libri "Die Israle Lobby" nga John J. Maearsheimer dhe Stephan M.Walt.

24,90 Euro nje investim qe nuk do te pendoheni. (Libri) (http://www.amazon.de/Die-Israel-Lobby-John-J-Mearsheimer/dp/3593383772)

Une kam lexuar se ky liber eshte i njohur si nje nder librat me kontroverz ndonjehere ne skenen perkatese. Ne recensione/vleresime kushtuar ketij libri flitet pastaj qe analistet Mearsheimer dhe Walt te kene deshtuar edhe me pare ne analizat e tyre gjeopolitike (ne libra tjere). Atehere, cka do te perfitoj une nga leximi i ketij libri?

arton bala
13-11-07, 01:54
Preshevar,

Keto qe i shkrun ti Preshevar duhet me i marr si perfundimtare ,dmth po i vendosim pike kesaj haha.ndoshta e ke pas fjalen per Palestinen? edhe po pajtohem se per momentin nuk osht shtet.Ndersa Izraeli eshte nder shtetet me te forta ne rajon.

topi s“e lun..
ani sa cudi: cifutet, armiqte e pejgamberit te arrisin keso mrekullira :biggrin:

hasanmehmeti
13-11-07, 19:23
Njeriu duke u ber shume qesharak edhe luan mendesh,:eek:

Sipas jush Kosova nuk nuk po u dufka me qen e Pamvarur nese Rusia ven Veton , ateher OKB ska qka me ban, ateher ne mbetem pa Pavarsi hahaha po me duket si me i ndegju deklaratat e Kushtenices e hajt , keshtu qe ju lumte :wink: se ende kemi nga shqipetaret qe kan deshire Bshkim Vllaznimin me Serbet.

Bala , ti ke lexu qe eshte kontraverse , edhe eshte e vertet se eshte e tille se ia ka qite shume sekrete Jahudeve ne shesh.

Qdo liber vlen te lexohet, por siq thote nje fjal e Popullit: Nese don me RREJT fol qka te Ndegjojsh.

pirro
13-11-07, 20:45
Hasan,

Tashme dihet hasan se nje nder taktikat e juaja eshte qe te ikeni nga thelbi i temes dhe me fjal te tjera te mos thuhet asgje per temen.
Une edhe nje here po e them se izraeli eshte nje nder vendet me besnike te SHBA-ve dhe kete se ve ne dyshim askush.
Mirpo,qudia e madhe eshte se fanatizmi fetar i disave islamikve shkon aq larg sa i kalon disa here kufit kombetar dhe as qe doni te ja dini per ate.Ju jeni gati qe nje shtet sikur izraeli i cili e ka perkrah pavarsine e Kosoves ta injoroni dhe ta gjuani anesh edhe pse ky i fundit e ka perkrah kosoven me popullsi me shumice muslimane te shkoj drejt pavarsise se saj.Ndersa dilni ne perkrahje te vendeve islame te cilat ne shumice te madhe ende nuk e perkrahin pavarsine e vendit tone.

Verete jane te rrezikshem radikalet,mirpo jan pakice qe nuk vlen te merret me ta.

Pupi
13-11-07, 21:12
Hasan,

Tashme dihet hasan se nje nder taktikat e juaja eshte qe te ikeni nga thelbi i temes dhe me fjal te tjera te mos thuhet asgje per temen.
Une edhe nje here po e them se izraeli eshte nje nder vendet me besnike te SHBA-ve dhe kete se ve ne dyshim askush.
Mirpo,qudia e madhe eshte se fanatizmi fetar i disave islamikve shkon aq larg sa i kalon disa here kufit kombetar dhe as qe doni te ja dini per ate.Ju jeni gati qe nje shtet sikur izraeli i cili e ka perkrah pavarsine e Kosoves ta injoroni dhe ta gjuani anesh edhe pse ky i fundit e ka perkrah kosoven me popullsi me shumice muslimane te shkoj drejt pavarsise se saj.Ndersa dilni ne perkrahje te vendeve islame te cilat ne shumice te madhe ende nuk e perkrahin pavarsine e vendit tone.

Verete jane te rrezikshem radikalet,mirpo jan pakice qe nuk vlen te merret me ta.

Ah mor Pirro!
Kot e ke ti me keta njerz, Keta njerz bile nuk jan as fetar te denjet, ju ka dhene dikush ndonje cop ashti per ta lepir, apo ju ka pjekur ne mendje budallakia.
ē'me bene mua e drejta, apo jo e drejta e Palestines, apo marsit a jupiterit.
More u be mir, shume mir bile qe erdhen Amerikanet me miqt e tyre/ tane, dhe na i hapen syt e religjioneve se kur ishte shkjau s'mund benim cerc, edhe pse shkjaut i shkonte per shtati ti mbante kolonit ne kete gjendje, per ti debuar me vone, si edhe u mundua t'ia shes botes(kishe islamizmin prej evropes).
Edhe vetem nje Radikal Fetare eshte i tepert nder Shqiptar!

hasanmehmeti
13-11-07, 21:53
Pirro,Hasan,

Tashme dihet hasan se nje nder taktikat e juaja eshte qe te ikeni nga thelbi i temes dhe me fjal te tjera te mos thuhet asgje per temen.


Nuk eshte e vertet nga e morre kete konkluze , tema ska pas te bej me ate qe ke filluar ti te replikosh , po te kishte te bej me Fe ateher e kisha derguar tek feja atje e jo tek nenforumi ku jemi.Shume e vertet se ne nuk themi asgje se I verberi as Bjeshket si shef e le me shkronjat.


Une edhe nje here po e them se izraeli eshte nje nder vendet me besnike te SHBA-ve dhe kete se ve ne dyshim askush.


e the e vertet po morre shembull qe nuk verteton gje , per ate ta permenda Turqin , se ajo qka the ti nuk pin uje.

Mirpo,qudia e madhe eshte se fanatizmi fetar i disave islamikve shkon aq larg sa i kalon disa here kufit kombetar dhe as qe doni te ja dini per ate.
qka ka te bej me temen kjo , asgje fare , per kete po behesh qesharak , islami nuk njef vetem kometaren se vetem shqipetaret nuk jane musliman, edhe ate pa fanatizem.
Kombi kur kishte nevoj atu kemi qene, te gjitha i kemi dhene , por ka dashte Zoti qe te mos vdesim nga dora e Serbit.Por edhe feja kur te kete nevoj dhe te plotesohen kushtet atu do jemi .Keto jane dy gjera qe nuk i ndaj posaqerisht une ta theme shtruar kete.Ju jeni gati qe nje shtet sikur izraeli i cili e ka perkrah pavarsine e Kosoves ta injoroni dhe ta gjuani anesh edhe pse ky i fundit e ka perkrah kosoven me popullsi me shumice muslimane te shkoj drejt pavarsise se saj.Ndersa dilni ne perkrahje te vendeve islame te cilat ne shumice te madhe ende nuk e perkrahin pavarsine e vendit tone.


Sa i perket qe vendet Islamike nuk e perkrahin Kosoven e Pamvarur eshte genjeshter (me vjen keq por te vertet nuk mund ta bej) , kete e vertetoni nga biseda e Surroit dhe Berishes keto dite.Sa i perket Izraelit , ai per mua nuk eshte shtet edhe nese e ka pranu OKB , shkakun dhe arsyen e din edhe ti , por edhe ti po te shifesh mire me mendje te hapur do e thoje te njejten gje , e kjo nese nuk me beson merr shembull Vendet tona nen pushtimin Serb ateher ishte Jugosllavia (se bashku me kosoven atu) Shtet sipas OKB, por as ti e as une kurr nuk e kemi pranuar deri sa erdhi koha e u ngritem dhe u be si u be dhe jemi sot ku jemi. Tash nese nuk pranon Okb kosoven si shtet (dihet kushtet qe i kan ata) ateher ne nuk pajtohemi se e dim historin tone shqipetare te gjate , e njejta eshte me Palestinen , nuk eshte histori e gjat qe u vran e u spastruan dhe u vendos Izraeli artificial aty ,por nese pranon Kosoven ateher me vie mire , por Padrejtesin e keti shteti nuk e gelltiti kurr ne jete se Nuk shitem lehte , apo per nje fjale goje.Mua mund te me blesh vetem me Xhenet , por ajo nuk eshte pune e njeriut por e Krijuesit , keshtu qe biznes me njerez ne kete gje nuk ka ne mes njerezve .Verete jane te rrezikshem radikalet,mirpo jan pakice qe nuk vlen te merret me ta

Tash se di per ke po flet mirpo qendrimet e mia i morre, dhe nese jam une individi qe perflitem atu ateher nuk kerkoj nga ti qe te merresh , vet koha do tregoj drejtesin , edhe nese tash mundohen njerezit ta fshehin.

Hasani

ps// Pupi pastro fjalorin, ne i dim aftesit e tua ne baz te shkrimeve tua, ndersa per ashtin beson qe kupton pergjigjien qe do ta kisha dhen se per qfar lloji behet fjal. me tmira.

Preshevar
14-11-07, 09:26
I dim mir mendimėt e Pirro-s dhe tė Pupi-t,... a nuk eshte Pirro ai qė ka hapur nje tem me pretekst qė Nje fenomen i ri po i prek shqiptarėt ? Aj fenomen ishte qė "Shqiptarėt Masovikisht po ju kthehėn Kulturės Shqiptare duke e pranuar krishterizmin" Kishe me heret nuk kan pasur kultur dhe s'mundesh me qen shqiptar nese s'je katalik ! A s'eshte keshtu Pirro'man ?

Pra ky debat eshte i kot,.. sepse sa here qe ti thuash qe Shtetet Arabe jan te paret qe do ta pranojn Pavarsin e Kosovės dhe kem dėshmi e prova, keta kan me tu pergjigj qe Shtetet Arabe nuk i duan Shqiptarėt dhe jan kunder pavarsis,.. duke menduar qe ne ket menyr edhe do ti afrojn me popullin e krishter dhe atė Sionist qė jan nder popujt me tė poshtėr NĖ BOTĖ ! Por fal Zotit qe shtetet e krishtere nuk na dojn neve,... se do t'me kishte ardhur turp mem krahasuar me nje Portugall, Francez apo Lituanez !

Caku i tyre eshte ta zhveshin popullin Shqiptar nga feja e tyre duke e akuzuar qdo besimtar si EKSTREMIST, araB apo Turk, kėta ne te vertet jan Virusat qe do ta kontaminojn popullin Shqiptar, her do kur do, do te nxisin luft nderfetare ashtu siq ka ndodh edhe me heret me vllezerit e tyre nė Vietnam psh. me misionaret e krishter duke i shpallur luft indirekte budistav apo ne Liban qė i tradhtuan vllezerit e kombit tyre, "muslimanėt", duke u ber miq te sionisteve.

SoKoLi-i-Maleve
14-11-07, 20:46
Preshevari Thot:(quote):
duke menduar qe ne ket menyr edhe do ti afrojn me popullin e krishter dhe atė Sionist qė jan nder popujt me tė poshtėr NĖ BOTĖ ! Por fal Zotit qe shtetet e krishtere nuk na dojn neve,... se do t'me kishte ardhur turp mem krahasuar me nje Portugall, Francez apo Lituanez !

Me gjithse bota e Krishter na shpetoj nga masakrimi i shkaut,dhe nga asgjesimi,sa e kalojm ujit e shajm kalin.Por ti or zotrrote:
Mos u ben merak se je shum larg me arsim dhe kultur atyre qe i permend ma siper,dhe gjykue nga shkrimet tua je sinonim me talibanet dhe beduinet tjer apo me Dafur.Per inadi te tjerve mos ja prej hunden vehtes se coroditesh!

Preshevar
14-11-07, 20:50
Me gjithse bota e Krishter na shpetoj nga masakrimi i shkaut,dhe nga asgjesimi,sa e kalojm ujit e shajm kalin.Por ti or zotrrote:
Mos u ben merak se je shum larg me arsim dhe kultur atyre qe i permend ma siper,dhe gjykue nga shkrimet tua je sinonim me talibanet dhe beduinet tjer apo me Dafur.Per inadi te tjerve mos ja prej hunden vehtes se coroditesh!

Ti veq po e konfirmon ate qe e thash me lart.

Pupi
14-11-07, 21:08
Hasani po thojka
Pupi pastro fjalorin, ne i dim aftesit e tua ne baz te shkrimeve tua, ndersa per ashtin beson qe kupton pergjigjien qe do ta kisha dhen se per qfar lloji behet fjal. me tmira.

Ora 21:04 fillimi
Unė fjalorin e kam shumė tė pastėr hasan, shumė tė pastėr mė se e meritoni JU!
Ju i ditkėni aftėsit e mija? Nga e para sa veta jenu JU?
Shkrimet e mija jan shumė spontane, dhe pa ndonje parapėrgaditje nga askushi!
Ndėrsa JU, sbėni gjė tjeėr nė jetė veqse shpėrlani trurin tuaj, edhe tė mbarė shoqėris, kėtu kam njė problem unė, sepse unė e dua vendin tim!