PDA

View Full Version : Qindra diplomatė tė ardhshėm amerikanė studiojnė nė Kajro tė Egjiptit


Preshevar
22-11-07, 10:38
Qindra diplomatė tė ardhshėm amerikanė studiojnė nė Kajro tė Egjiptit


"Tė gjithė njerėzit mendojnė se ēdo njeri kėtu ėshtė terrorist dhe se urrejnė ēdo tė krishterė. Kur tė kthehem do t'iu tregoj miqve tė mi se kėta njerėz janė shumė tė dashur " thotė Weakley, student nga Kentucky i SHBA –sė, qė po studion nė Universitetin


http://mesazhi.com/images/news/2146.jpgKoha ditore

Kajro, 16 nėntor


Profesorėt nė Universitetin Amerikan tė Kajros i quajnė ata "fėmijėt e 11 shtatorit". Nė zemėr tė kryeqytetit egjiptian ndėrtesa me stil arab ėshtė njė vend i nxehtė pėr amerikanėt tė cilėt kanė shkuar nė kėtė shtet pėr tė studiuar. Tė tėrhequr nga sulmet e 11 shtatorit mbi Qendrėn Botėrore Tregtare me qindra amerikanė po shkojnė drejt Lindjes sė Mesme. Ata dėshirojnė qė vetė ta mėsojnė mė shumė Islamin, gjuhėn arabe dhe tė largohen nga stereotipet e krijuar nga mediat e ndryshme. Kėshtu ata po pėrgatiten pėr karrierė nė diplomaci dhe shėrbime tė intelegjencės. Numri i studentėve amerikanė nė universitetin qė njihet si AUC, ėshtė trefishuar qė nga viti 2002, kur ishte hapur. Kėtė vit ėshtė arritur numėr rekord prej katėrqind studentėsh. "Ata janė me bindje tė ndryshme dhe tė moshave tė ndryshme. " thotė Kim Jackson, i cili ėshtė zėvendėsdrejtor i AUC –sė. Egjipti ėshtė njėri prej aleatėve mė tė mėdhenjė amerikanė. Natasha George 38 vjeēarja nga Texasi ka vendosur tė shkojė nė AUC pasi vėllanė e saj ushtria merikane kishte dėrguar nė Irak. "Desha tė kuptoj se pse jemi nė kėtė pozitė kur duhet ta pushtojmė njė vend pa asnjė arsye" thotė ajo duke shtuar se ka dashur qė vetė ta kuptojė kėtė, sepse nuk iu besonte mediave amerikane gjatė raportimeve tė tyre nga vatrat e krizave.

Lindja e Mesme aspak vend frikėsues

Shumė prej studentėve amerikanė nė Egjipt thonė se kanė shkuar atje pėr ta kuptuar zemėrimin e vendorėve karshi politikės amerikane. Njė pjesė e madhe e tyre thonė se
vendet arabe nuk janė shtete tė dhunės siē pėrshkruhen nė mediat e SHBA –sė.
"Ėshtė pėr tė qeshur sa i madh ėshtė ndryshimi. Nuk ėshtė aspak njė vend frikėsues. " thotė Anne Shivers qė vjen nga Universiteti i Illinoisit.
Kenneth Weakley 22 vjeēar qė ka shkuar nga Universiteti i Texasit pėr tė studiuar nė Kajro thotė se ishte inspiruar pėr tė shkuar nė AUC pas pėrplasjeve qė kishte pasur me njė profesor qė kishte shėrbyer nė forcat amerikane nė Lindje tė Mesme.
"Tė gjitha lajmet kryesore janė me Lindjen e Mesme dhe desha qė vetė ta shihja gjendjen nė kėtė vend" shprehet Weakley. " Desha qė ta njihja islamin mė thellė dhe njerėzit, jo nė bazė tė mediave por nė realitet" thekson ai. "Tė gjithė njerėzit mendojnė se ēdo njeri kėtu ėshtė terrorist dhe se urrejnė ēdo tė krishterė. Kur tė kthehem do t'iu tregoj miqve tė mi se kėta njerėz janė shumė tė dashur " thotė Weakley.

Njerėz miqėsorė

Prej 132 studentėve sa kishte mė 2002, tani AUC ka 4004 studentė. Pjesa mė e madhe e ligjėratave mbahen nė gjuhėn arabe. Ata mėsojnė politikat e Lindjes sė Mesme dhe historinė e Islamit. Jackson thotė se 11 shtatori ishte njė shtytje e madhe. Niambi Young e cila ka diplomuar nė Universitetin Tufts tė Bostonit dhe tani ėshtė e punėsuar nė njė sektor tė Departmentit amerikan tė shtetit ka shkuar nė Egjipt ku nė AUC po studion gjuhėn arabe. "Nėse jeni i interesuar nė ēėshtje ndėrkombėtare ėshtė pak e besueshme se nuk do tė interesohesh pėr botėn arabe. Kurrė nuk kam pasur paragjykime pėr kėtė vend. Njerėzit janė shumė tė dashur dhe miqėsorė. Ata janė tė lumtur qė unė e mėsoj gjuhėn e tyre " thotė ajo. Njė studim i administratės amerikane mė 2006 tregon se njė e treta e punonjėsve tė shėrbimeve publike nuk kanė aftėsi tė kėnaqshme tė gjuhėve tė huaja.
"Ne nuk jemi duke e bėrė punėn tonė si duhet nė diplomacinė tonė publike" thotė Michael Ruthenberg Marshall njė njohės i mirė i rrjedhave ndėrkombėtare dhe profesor nė Universitetitn Georgetoun, i cili po studion gjuhėn arabe nė AUC.