PDA

View Full Version : Dhėndrri 40 vjec, nusja 11 vjec


Dilaver
18-12-07, 00:40
http://graphics8.nytimes.com/images/2006/07/04/magazine/brides.650.3.jpgNe kishim nevoj pėr tė holla, pohojnė prindėt e (vajzės) Ghulam fotgrafes amerikane Stephanie Sinclar.
Muhamedi ka premtuar se do tė dergoj vajzėn nė shkollė, por femrat e fshatit Damarda nė krahinen afgane Ghor e dinė mė mirė: ”Burrat tanė nuk i duan gratė e arsimuara”.
Fotografia e qiftit bashkshortor ėshtė zgjedh foto e vitit nga UNICEF.

http://www.nytimes.com/slideshow/2006/07/06/magazine/20060709_BRIDES_SLIDESHOW_1.html (http://www.nytimes.com/slideshow/2006/07/06/magazine/20060709_BRIDES_SLIDESHOW_1.html)

Guri i madh
18-12-07, 00:47
suphnallah suphanallah kjamet nuk ėsht ndryshe

Fshatari
18-12-07, 10:56
suphnallah suphanallah kjamet nuk ėsht ndryshesuphnallah suphanallah kjamet nuk ėsht ndryshe
__________________
Duke demaskuar vehabizmin i beni nder kombit

Shkiet kanė pėrdhunue vajzat 11 vjeēare shqiptare, boshnjake, kroate, me mija mes 1990 e 1999. Pra s'keni nevojė me shkue nė Indi; larg asht india; kontinent tjetėr pa raporte me shqiptarėt. Dilaveri qėllimisht thekson emnin Muhamedi : e kuptoni se kujt don me i ra!
Sa pėr gurin e madh, kam vėrejt se "vehabizmi"(nuk di ēfarė do tė thot) nuk asht ndonji enigmė e madhe; madje kam pėrshtypjen se e njeh mjaft mirė kėtė rrymė ekzotike. Fjalėt :"suphanallah kjamet " rrjedhin drejtpėrdrejt nga gjuha e vehabizmit.
Morali i Gurit : nėse doni tė mėsoni arabishtėn,-edhe vehabizmin, demaskone si unė.
Morali im: shqiptari nuk e ka anmik arabin, as turkun, as aziatikun; krejt kėta janė larg shqiptarit; kanė kulturė e tė kalueme krejt tė ndryshme nga shqiptari; as na njohin as si njohim...!
Anmiqt e shqiptarve janė fqinjė, e nganjiherė, brenda tokave shqiptare.
Ai/ajo qė ka guximin(k...)t'i demaskojė i bėn nder kombit.
Ēdo gjė tjetėr asht pallavėr, e shkarravinė e parėndėsi.

Tochi
18-12-07, 12:29
Nuk besoj qe dikush nga ju ka qen ne provinc "Ghor". Ne ate zone udheq regjimi Talibant, sikur ne 90% e teritorit afghan.
Martese me femij nuk lejohet ne ate regjim. Vajza duhet te jete 14 vjecare poashtu te kete pjekurin seksuale.

Vajza ne foto eshte 15 vjecar e " dhendrri" eshte i ati !

Arkza
18-12-07, 13:25
http://graphics8.nytimes.com/images/2006/07/04/magazine/brides.650.3.jpgNe kishim nevoj pėr tė holla, pohojnė prindėt e (vajzės) Ghulam fotgrafes amerikane Stephanie Sinclar.
Muhamedi ka premtuar se do tė dergoj vajzėn nė shkollė, por femrat e fshatit Damarda nė krahinen afgane Ghor e dinė mė mirė: ”Burrat tanė nuk i duan gratė e arsimuara”.
Fotografia e qiftit bashkshortor ėshtė zgjedh foto e vitit nga UNICEF.

http://www.nytimes.com/slideshow/2006/07/06/magazine/20060709_BRIDES_SLIDESHOW_1.html (http://www.nytimes.com/slideshow/2006/07/06/magazine/20060709_BRIDES_SLIDESHOW_1.html)Hhahahahahahahaha hahahhahahahahahahahahahhahah Phiiiiiiiiiiiiiiiiiii Shikoni edhe Vet me Vendje se Vet Fotoja Po flet !!!!!!! Thuhet se Pohonje Prindert te Vjazes per Shkake te Hollave !!! Aman me qfaret te Hollashe Bohet Fjala bre kur po shihet shume Qart se Kjo eshte Shpifjeeeeeeeeeeeeeee e atyreve qe jan Kunder se Fotoja eshte Krejtsisht e Varfer dhe Nuk ka te boj me nje Qifte Kjo Foto as pakk !!!! Krejt RRen Hesap jan dhe Shpifjeeeeeeeeeeee !!!

jadore
18-12-07, 13:58
Shkiet kanė pėrdhunue vajzat 11 vjeēare shqiptare, boshnjake, kroate, me mija mes 1990 e 1999. Pra s'keni nevojė me shkue nė Indi; larg asht india; kontinent tjetėr pa raporte me shqiptar.ėt. Dilaveri qėllimisht thekson emnin Muhamedi : e kuptoni se kujt don me i ra!
Sa pėr gurin e madh, kam vėrejt se "vehabizmi"(nuk di ēfarė do tė thot) nuk asht ndonji enigmė e madhe; madje kam pėrshtypjen se e njeh mjaft mirė kėtė rrymė ekzotike. Fjalėt :"suphanallah kjamet " rrjedhin drejtpėrdrejt nga gjuha e vehabizmit.
Morali i Gurit : nėse doni tė mėsoni arabishtėn,-edhe vehabizmin, demaskone si unė.
Morali im: shqiptari nuk e ka anmik arabin, as turkun, as aziatikun; krejt kėta janė larg shqiptarit; kanė kulturė e tė kalueme krejt tė ndryshme nga shqiptari; as na njohin as si njohim...!
Anmiqt e shqiptarve janė fqinjė, e nganjiherė, brenda tokave shqiptare.
Ai/ajo qė ka guximin(k...)t'i demaskojė i bėn nder kombit.
Ēdo gjė tjetėr asht pallavėr, e shkarravinė e parėndėsi.

nuk done koment....!!
p.s.
postim qe flet shume me pak fjal.. lirisht te nominohet per postim te Vitit me vlersimin maksimal..

Guri i madh
18-12-07, 14:37
Shkiet kanė pėrdhunue vajzat 11 vjeēare shqiptare, boshnjake, kroate, me mija mes 1990 e 1999. Pra s'keni nevojė me shkue nė Indi; larg asht india; kontinent tjetėr pa raporte me shqiptarėt. Dilaveri qėllimisht thekson emnin Muhamedi : e kuptoni se kujt don me i ra!
Sa pėr gurin e madh, kam vėrejt se "vehabizmi"(nuk di ēfarė do tė thot) nuk asht ndonji enigmė e madhe; madje kam pėrshtypjen se e njeh mjaft mirė kėtė rrymė ekzotike. Fjalėt :"suphanallah kjamet " rrjedhin drejtpėrdrejt nga gjuha e vehabizmit.
Morali i Gurit : nėse doni tė mėsoni arabishtėn,-edhe vehabizmin, demaskone si unė.
Morali im: shqiptari nuk e ka anmik arabin, as turkun, as aziatikun; krejt kėta janė larg shqiptarit; kanė kulturė e tė kalueme krejt tė ndryshme nga shqiptari; as na njohin as si njohim...!
Anmiqt e shqiptarve janė fqinjė, e nganjiherė, brenda tokave shqiptare.
Ai/ajo qė ka guximin(k...)t'i demaskojė i bėn nder kombit.
Ēdo gjė tjetėr asht pallavėr, e shkarravinė e parėndėsi.


nuk e di pse po e lidh luften e fundit tek nen forumi arena nderkombtare

une nuk kam shkrujt se i kena miq apo armiq aziatiket turqit tė pakten nė ket tem

nuk po e shoh tė arsyshme me replikue per ket tem tė hapur

po pasi ju qenkeni aj personi qe mas shumti i urren armiqt e shqiptarve nė trojet tona urdhno mobilizona se neve na kie mbrapa per me i luftue armiqt

Murgesha
18-12-07, 15:35
nuk done koment....!!
p.s.
postim qe flet shume me pak fjal.. lirisht te nominohet per postim te Vitit me vlersimin maksimal..

Si po thua Jador a ta hapim njė sondazh? http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

aLbaChiCk
18-12-07, 15:40
E njejta tem dy her a ka edhe kshtu a

SANTANA-29
18-12-07, 15:41
E njejta tem dy her a ka edhe kshtu a

Jo njanen e qujten ndeti,,,,hahahahahahaha,,,

Zero Cool
18-12-07, 16:53
Ghulam Haider, 11, is to be married to Faiz Mohammed, 40. She had hoped to be a teacher but was forced to quit her classes when she became engaged.Ēkaaaaaaaaaaa ?!
N`vend shkova mu bo taliban :tongue: :tongue: :tongue: :tongue:

Dilaver
18-12-07, 18:36
Nuk bėhet fjalė kėtu pėr profetin, islamin, vehabizmin por pėr ”kulturėn, traditen”, maskarallekun e disa vendeve, ku pėr fat tė keq njė farė tė tillė na e kanė mbjellė edhe nė tokėn tonė.

51 milion fėmijė tė moshės 9-15 vjec janė tė martuar nė mėnyrė ”njerzore”. Shtazėt njė gjė tė tillė nuk e lejojnė as nuk e bėjnė dhe sikur ato tė flisnin, pėr kėto tė meta ”njerėzore”do tė thoshin; kjo ėshtė veti njerzore, sikurse ne qė themi shpesh, kjo ėshtė shtazarake.

Cili nga ju do tė pranonit qė fėmija (vajza) juaj tė bėhet pre e epsheve tė njė pėrbindshi/montrumi/bishe tė tillė nė moshėn 11 vjecare?

http://media.npr.org/programs/day/features/2006/jul/child_bride/main2_lg.jpg

Roshan Qasem, 11, will joing the household of Said Mohammed, 55; his first wife; their three sons; and their daughter, who is the same age as Roshan. New York Times Magazine © 2006


A i thuhet kėsaj turperie; sjellje/veti/karakteristikė/moral/kultur/tradit njerėzore?

Kjo ėshtė egersi, turpėri, degjenerim, bastardim, shfrenim, idotizėm,…..kanibalizėm…


Sa m… nė kėtė botė mban emrin muhamed si kėta tre mu.. nė fotografi qė kan emra tė tillė, nuk mund tė mendohet sė jo tė krahasohen me profetin, bile edhe ai kryem..i i tan m…ve Muhamed Ibn Abdulwehab ka pas emer tė tillė.

http://media.npr.org/programs/day/features/2006/jul/child_bride/main1_lg.jpg

Majabin Mohammed, 13, at left, sits with her husband of six months, Mohammed Fazal, 45, his first wife and their child. Village elders advised him to accept Majabin as payment for a gambling debt. New York Times Magazine © 2006Vehabistat nuk jan armiq tė shqiptarėve por armiq tė islamit, e strategjin e tyre e qfaqin nė mėnyra tė ndryshme pėr tė dėpertuar mė lehtė nė shtresat e varfėra por nuk i kan lėnė mangut as njerez me arsim, kryesisht nė perendim, njerez edhe pse kan arsim qė pėr islamin nuk dijnė asgjė, e kėta satnista i marrin nė mbrojtje tani.
Vehabistat janė ata njerez tė cilėt e kan shit identitetin kombėtar e fetra pėr tė formuar njė identitet tė ri hibrid duke u thirrur nė emėr tė ndonjė arsye a propagande, ku parull kryesore kan “ne jemi besimtarėt e vėrtetė” dhe shpalljen e Amerikes si armik tė botės islame, e nė realitet janė vegla (spiuj) tė tė huajve kundėr islamit.


http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=5541006 (http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=5541006)

device on line
18-12-07, 18:55
me siguri DILAVERI ua ka vu niqahin ketyre dy, nese po atehere te preferoj qe ti futish edhe dhender ne dhome dhe sipas mundesise tua mbash qirin se ata nuk kane rryme elektrike ,kishe me be sevap hahahaha.

luckyman
18-12-07, 19:24
Sa mjerim kur sheh se si "Shqiptaret"mundohen ti dalin zot kti mentaliteti t`fliqt!

Guri i madh
18-12-07, 19:36
ky lajm ishte edhe dje nė BILD ZEITUNG

uck_aksh
18-12-07, 20:20
<SPAN class=story1 lang=SQ><FONT face=Arial size=2>Abuzimi seksual i tė miturve nė Kosovė ėshtė njė dukuri, e cila ēdo ditė po shėnon njė rritje tė madhe, thotė Sevdije Ahmeti, drejtuese e Qendrės pėr Mbrojtjen e Grave dhe Fėmijėve nė Kosovė. Ajo tha se ka shumė raste, tė cilat qendra e saj i ka paraqitur tashmė nė gjykatė, por nuk dėshiron tė japė mė shumė hollėsi pėr shkak tė sigurisė sė viktimave.

SoKoLi-i-Maleve
19-12-07, 00:49
Nuk cuditem se ne ato vende ndodhin keso pislleqesh,por me cudisin disa "shqiptar te mire dhe besimtar te devotshem" qe i mbrojn.


Estukfurullah.

Ma-Origano
19-12-07, 15:38
per mendimin tim shum keq besa !

device on line
19-12-07, 16:46
me dit ti se ne shqiptaret far mut mentaliteti kemi ee.. une besoj qe ti e din se cfar mentaliteti kemi po haj do behemi se kuse nuk e dim hahaha shko andej nga malesia e kuksit ,tropojes nga ana e kosoves e nga maqedonia auuu plot me mentalitet muti jemi , me vjen keq qe jemi te tille por realiteti eshte ky deshem apo jo

Guri i madh
19-12-07, 17:03
me dit ti se ne shqiptaret far mut mentaliteti kemi ee.. une besoj qe ti e din se cfar mentaliteti kemi po haj do behemi se kuse nuk e dim hahaha shko andej nga malesia e kuksit ,tropojes nga ana e kosoves e nga maqedonia auuu plot me mentalitet muti jemi , me vjen keq qe jemi te tille por realiteti eshte ky deshem apo jo


ti mundesh vetem ne emer tandin personal me fol e me tregue se qfar mentaliteti kie po edhe nuk kie nevoj me tregue se tė njoh fort mir si paren e kuqe

device on line
19-12-07, 19:51
njashtu edhe ti vetem per veten tende mundesh me fol e jo edhe per tjeret,ca te hin ty ne udhe kush me kend martohet e kush cka ban kot nuk thone SI MO KISH PUNE LIJE DEREN

Artisti
19-12-07, 21:59
Shkiet kanė pėrdhunue vajzat 11 vjeēare shqiptare, boshnjake, kroate, me mija mes 1990 e 1999. Pra s'keni nevojė me shkue nė Indi; larg asht india; kontinent tjetėr pa raporte me shqiptarėt. Dilaveri qėllimisht thekson emnin Muhamedi : e kuptoni se kujt don me i ra!
Sa pėr gurin e madh, kam vėrejt se "vehabizmi"(nuk di ēfarė do tė thot) nuk asht ndonji enigmė e madhe; madje kam pėrshtypjen se e njeh mjaft mirė kėtė rrymė ekzotike. Fjalėt :"suphanallah kjamet " rrjedhin drejtpėrdrejt nga gjuha e vehabizmit.
Morali i Gurit : nėse doni tė mėsoni arabishtėn,-edhe vehabizmin, demaskone si unė.
Morali im: shqiptari nuk e ka anmik arabin, as turkun, as aziatikun; krejt kėta janė larg shqiptarit; kanė kulturė e tė kalueme krejt tė ndryshme nga shqiptari; as na njohin as si njohim...!
Anmiqt e shqiptarve janė fqinjė, e nganjiherė, brenda tokave shqiptare.
Ai/ajo qė ka guximin(k...)t'i demaskojė i bėn nder kombit.
Ēdo gjė tjetėr asht pallavėr, e shkarravinė e parėndėsi.


Miredita juve,

keso ngjarjesh, keso gjestesh perbindeshe, keso gjestesh shfryerje epshesh jane jonjerezore, ata te cilet perkrahin keto dukuri, jane edhe vete perbindesha, epsheshfryres pa llogaritur dhembjet te cilat shkaktohen ne femijet e mjere.

Tash pak koment per komentin e Fshatarit!

Fshatari si fshatari me, deshiron te kundervihet me fakte por pa ditur se nuk eshte kah flet per temen, kapet ne Dilaverin, i gjuhet Gurit e nuk kritikon aspak Mohamedin, ani sa me mjeshteri per ata te cilet nuk e kuptojne, thur jo me pak se ngerseje me fjalin "Dilaveri qellimisht thekson emrin e Muhamedit, e dini kujt don me i ra" hmmmm, kesaj i thone me ja fut katunarqe pa analizuar se ē'pasoja mund te kete ose me mire te themi, dil ne Are per te prashitur pa e mpreh Shatin!.

Vjen Jador, propozon kete komentim te tij per te parin ne Keshillin e Sigurimit, aty ku shkruan "Security Council", sipas Jador duhet te jete komentimi i Fshatarit, mund edhe te gaboje ketu sepse shkrimet e Jador duhet te deshifrohen qe te mund me mire te kuptohen( kerkoje ndjese nese kam kuptuar keq).

Ani pse jo ( hahahaha) se paku kemi nje komentim i shkruar ne gjuhen shqipe por pasojat jane se nuk po sulmohen ata te cilet po shfryjne epshet e tyre ne femije.


.

legenda
20-12-07, 00:38
....eshte dukuria me e SHEMTUAR ne BOTE.
-----------------------------------------------------------------------------

...mirpo kush fshehet pas ketyre fotove te publikuara,dhe sa jane te verteta ato qe thuhen????....-eshte ceshtje relative.

-nder interesat e properendimoreve,padyshim eshte perhapja
e propagandes (mjet i forte strategjik),,,kunder vendeve ne lindje,....nenkuptohet vendeve ku mbreteron feja muslimane,...

....po SA PERENDIMOR udhtojne per ne TAILANDE,,,ku argetohen pas perdeve me femije 10 deri 15 vjec.????!!!!!!

....mos te harrojme se PEDOFILET me te rrezikshem gjenden mu ne zemer te "botes civilizuese",
te cilet abuzojne me femije shume me te njome ,,,

kohe me pare keto HIJENA krijuan Partine e PEDOFILEVE ne HOLANDE,,,dhe kerkonin qe te legalizohet!!!!!!!!!????

http://www.00de.de/07/2006/niederlande-padophilen-partei-pnvd-ist-nun-offiziell/ (http://www.00de.de/07/2006/niederlande-padophilen-partei-pnvd-ist-nun-offiziell/)

http://www.shisha-forum.de/archive/25997/thread.html (http://www.shisha-forum.de/archive/25997/thread.html)


.....me teper se TMERRUESE,,,nje e katerta e te anketuareve e kane mbeshtet krijimin e kesaj PARTIE,dhe legalizimin e saj.


....vetem ne Gjermani mbrenda vitit humbin afer 20.000 femije,,,ku pjesa dermuese e tyre behen pre e Pedofileve,dhe shtepive qe prodhojne filma pornografik me femije,!!!!!!....

--------------------------------------------------------------------

Fshatari
20-12-07, 10:50
Ani pse jo ( hahahaha) se paku kemi nje komentim i shkruar ne gjuhen shqipe por pasojat jane se nuk po sulmohen ata te cilet po shfryjne epshet e tyre ne femije.

Qe ku e paske pėrrgjigjen e Legendės qė edhe unė mbėshtesė totalisht po ku nuk figuron emni i askujt(as Muhamed as Xhon!). Asht vlerėsim real e objektiv : pėrshkruhet njė dukuri e shėmtuar qė nuk ka fe, as kufinj; e pėrhapur sa nė lindje aq edhe nė perėndim; e dėnueshme atje dhe kėtu, nė gjuhėn shqipe dhe nė gjuhė tjera.
PS. Fshatari nuk asht pėrgjegjės i vlerėsimit tė Jadorit.
....eshte dukuria me e SHEMTUAR ne BOTE.
-----------------------------------------------------------------------------

...mirpo kush fshehet pas ketyre fotove te publikuara,dhe sa jane te verteta ato qe thuhen????....-eshte ceshtje relative.

-nder interesat e properendimoreve,padyshim eshte perhapja
e propagandes (mjet i forte strategjik),,,kunder vendeve ne lindje,....nenkuptohet vendeve ku mbreteron feja muslimane,...

....po SA PERENDIMOR udhtojne per ne TAILANDE,,,ku argetohen pas perdeve me femije 10 deri 15 vjec.????!!!!!!

....mos te harrojme se PEDOFILET me te rrezikshem gjenden mu ne zemer te "botes civilizuese",
te cilet abuzojne me femije shume me te njome ,,,

kohe me pare keto HIJENA krijuan Partine e PEDOFILEVE ne HOLANDE,,,dhe kerkonin qe te legalizohet!!!!!!!!!????

http://www.00de.de/07/2006/niederlande-padophilen-partei-pnvd-ist-nun-offiziell/ (http://www.00de.de/07/2006/niederlande-padophilen-partei-pnvd-ist-nun-offiziell/)

http://www.shisha-forum.de/archive/25997/thread.html (http://www.shisha-forum.de/archive/25997/thread.html)


.....me teper se TMERRUESE,,,nje e katerta e te anketuareve e kane mbeshtet krijimin e kesaj PARTIE,dhe legalizimin e saj.


....vetem ne Gjermani mbrenda vitit humbin afer 20.000 femije,,,ku pjesa dermuese e tyre behen pre e Pedofileve,dhe shtepive qe prodhojne filma pornografik me femije,!!!!!!....

--------------------------------------------------------------------

jadore
20-12-07, 11:06
Miredita juve,

keso ngjarjesh, keso gjestesh perbindeshe, keso gjestesh shfryerje epshesh jane jonjerezore, ata te cilet perkrahin keto dukuri, jane edhe vete perbindesha, epsheshfryres pa llogaritur dhembjet te cilat shkaktohen ne femijet e mjere.

Tash pak koment per komentin e Fshatarit!

Fshatari si fshatari me, deshiron te kundervihet me fakte por pa ditur se nuk eshte kah flet per temen, kapet ne Dilaverin, i gjuhet Gurit e nuk kritikon aspak Mohamedin, ani sa me mjeshteri per ata te cilet nuk e kuptojne, thur jo me pak se ngerseje me fjalin &quot;Dilaveri qellimisht thekson emrin e Muhamedit, e dini kujt don me i ra&quot; hmmmm, kesaj i thone me ja fut katunarqe pa analizuar se ē'pasoja mund te kete ose me mire te themi, dil ne Are per te prashitur pa e mpreh Shatin!.

Vjen Jador, propozon kete komentim te tij per te parin ne Keshillin e Sigurimit, aty ku shkruan &quot;Security Council&quot;, sipas Jador duhet te jete komentimi i Fshatarit, mund edhe te gaboje ketu sepse shkrimet e Jador duhet te deshifrohen qe te mund me mire te kuptohen( kerkoje ndjese nese kam kuptuar keq).

Ani pse jo ( hahahaha) se paku kemi nje komentim i shkruar ne gjuhen shqipe por pasojat jane se nuk po sulmohen ata te cilet po shfryjne epshet e tyre ne femije.


.

Mirdita juve , rastesisi qe ky postim te shkruhet ne Dite te madhe per gjithe Besimtaret Musliman , prandaj duke ju permbajtur mesazhit te kesaj dite paqe,arsyeshmeri dhe sinqeritet ju pergjigjem lidhje me temen ..nese te gjithe ju beni qe rrethi i juaj shoqeror ku veproni te ndjehet i knaqeshem ,..nese te gjitha dukurit negative ne rrethin e juaj jane te larguara , ....nese nuk ka abuzime te qfardo natyre ne rrethin e juaj ku jetoni , te lirive te tjetrit, nese nuk ka dallime gjinore dhe te qfardo natyre ne mesin e juaj ku jetoni ,..... nese rrethi i juaj nuk eshte nje parajse ku mirkuptimi dhe rendi shoqeror eshte i knaqeshem per te gjithe lirite individuale ..atehere qfardo komenti tjeter kritikues per shoqerite e largeta nuk e marr si te sinqerte apo te denjet per kritike vlersuese ..p.s. punoni ne rradhe te pare per veteveten , kur etniteti jone te jete i liruar nga te gjitha vetit negative qe ngulfatine lirine dhe mirekuptimin ,atehere kemi kohe te mirremi dhe me problemet e shoqerise si tersi globale ..me fat dhe shume mote ...

pirro
20-12-07, 11:45
Edhe une mendoj qe edhe ne Europe ndodhin gjera te tilla ,bile mund te ndodhin gjera edhe ma makabre. Mirpo mendoj qe edhe ju e dini ku eshte dallimi, dallimi eshte tek legjitimiteti i kesaj tradite te shemtuar , ajo eshte qe i shtyn njerzit qe te komentojne lidhur me keto gjera. Ne europe denohesh rend po te zihesh me keto gjera , ndersa atje .... se besoj.

legenda
20-12-07, 15:31
....a pak LEGJIMITET,te duket kjo PARTIA E PERBINDSHAVE ne HOLANDE,,,qe kerkojne me ligj te i mbrojne "te drejtat" e tyre-edhe ate ne HAGE,,,

per "martesat" me / pa Kurore,,,

e te tille ka shume ,fatkeqesishte te maskuar nen "kostumin civilizues" njerez me shkolle-mjek,profesor etj....po te cilet mund te jene edhe redaktor me KRAVATA NE FYT-te mediave qe perhapin foto te tilla,(te vendeve ku pjesa dermuese jane analfabet).....

Edhe une mendoj qe edhe ne Europe ndodhin gjera te tilla ,bile mund te ndodhin gjera edhe ma makabre. Mirpo mendoj qe edhe ju e dini ku eshte dallimi, dallimi eshte tek legjitimiteti i kesaj tradite te shemtuar , ajo eshte qe i shtyn njerzit qe te komentojne lidhur me keto gjera. Ne europe denohesh rend po te zihesh me keto gjera , ndersa atje .... se besoj.

pirro
20-12-07, 16:29
Legenda,

Spo di cka te them Legenda ... vetem qe eshte vertete fatkeqesi nese mundohesh qe te besh balancimin ne mes vendeve perindimore dhe atyre lindore-islamike, lidhur me te drejtat e femijeve per martesa dhe sex para kohe. Une vetem dua te te them se po qe se ne nje vend BE argumentohet qe nje person i moshes madhore ka bere sex me nje femije te moshes 11 vjeqare ai do te denohet me burg se pakuuu 5 vite( po shkoj ne minimum). Ndersa ne Afganistan nuk pengohet nje dukuri e tille.

Ate qe the me heret se shume njerez shkojne ne vende te ndryshme per shfryerjen abnormale te epsheve te tyre, plotesisht pajtohem me ty. Mirpo a mund ta bejne ne vendin e tyre ata njerz kete gje? Patjeter qe jo. Sepse ka ligje qe e rregullojne kete gje dhe ketu vjen ne shprehje fjala popullore: FRIKA E RUAN MALIN.

Artisti
20-12-07, 17:46
[/size][/font][/size][/font]

Qe ku e paske pėrrgjigjen e Legendės qė edhe unė mbėshtesė totalisht po ku nuk figuron emni i askujt(as Muhamed as Xhon!). Asht vlerėsim real e objektiv : pėrshkruhet njė dukuri e shėmtuar qė nuk ka fe, as kufinj; e pėrhapur sa nė lindje aq edhe nė perėndim; e dėnueshme atje dhe kėtu, nė gjuhėn shqipe dhe nė gjuhė tjera.
PS. Fshatari nuk asht pėrgjegjės i vlerėsimit tė Jadorit.

Fshatari i nderuar, ai i cili ka bere ate pune quhet ( quhej) Muhamed, tash a ishe dashte me ja ndrrue Dilaveri emrin atij a, veq per mos me permend Muhamedin.Mua po me duket se shumica e atyre qe quhen Muhameda, kane marre mesim prej atij Muhamedit i cili martoi 9 vjeēaren.Sa per Xhonin dhe Partin e Pedofilave e cila eshte hap ne Holande( sipas Legendes), mund te hapim nje teme tjeter.Nuk e di a mund te prehet Terfoja me Shati, pra kur te mprehet Shati, dije se do dalesh te prashitesh e jo te presh Terfojen. Edhe ketu kemi temen per martesen e Muhamedit me vajzen 11 vjeēare, nuk e di pse te pengon ty te flasesh, kritikosh Muhamedin ne fjale.

Rrnofsh sa malet Fshatari yne

.

Artisti
20-12-07, 17:48
....a pak LEGJIMITET,te duket kjo PARTIA E PERBINDSHAVE ne HOLANDE,,,qe kerkojne me ligj te i mbrojne "te drejtat" e tyre-edhe ate ne HAGE,,,

per "martesat" me / pa Kurore,,,

e te tille ka shume ,fatkeqesishte te maskuar nen "kostumin civilizues" njerez me shkolle-mjek,profesor etj....po te cilet mund te jene edhe redaktor me KRAVATA NE FYT-te mediave qe perhapin foto te tilla,(te vendeve ku pjesa dermuese jane analfabet).....


Jashte temeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee


Haaaaaaahahahahhahahaaaa


:wink:

.

Guri i madh
20-12-07, 21:32
tė pakten tregoni kush i fshijti ato shkrime

p,sh


heren e fundit ndryshar nga sadri kaqamaku

legenda
20-12-07, 22:34
Legenda,

Spo di cka te them Legenda ... vetem qe eshte vertete fatkeqesi nese mundohesh qe te besh balancimin ne mes vendeve perindimore dhe atyre lindore-islamike, lidhur me te drejtat e femijeve per martesa dhe sex para kohe.


....pirro,si duket me keni keqkuptuar,e kam cek titullin me germa te zeza ne postimin tim,se pa dallim ne perendim apo lindje kjo eshte dukuria me e shemtuar ne bote.

vetite negative jane te shperndar ne gjithe rruzullin,,,por ato jane edhe me negative kur maskohen,,,
dhe shpesh ne jete sulmohet i DOBTI....


Une vetem dua te te them se po qe se ne nje vend BE argumentohet qe nje person i moshes madhore ka bere sex me nje femije te moshes 11 vjeqare ai do te denohet me burg se pakuuu 5 vite( po shkoj ne minimum). Ndersa ne Afganistan nuk pengohet nje dukuri e tille.

po pikerishte edhe ne BE (nje vend ku ka ligje )-ka kerkesa qe te legjitimohet kjo dukuri,,,e kjo eshte tmerr,,,

e sa per Afganistan e kam cek me larte,treva ku mbreteron analfabetizmi,dhe ku nuk ligje,nuk me habit,


Ate qe the me heret se shume njerez shkojne ne vende te ndryshme per shfryerjen abnormale te epsheve te tyre, plotesisht pajtohem me ty. Mirpo a mund ta bejne ne vendin e tyre ata njerz kete gje? Patjeter qe jo.

Pirro,,,sa e sa raste jane te njohura nepermjet mediave,e sa nuk jane publike,eshte ceshtje relevante...


Sepse ka ligje qe e rregullojne kete gje dhe ketu vjen ne shprehje fjala popullore: FRIKA E RUAN MALIN.

shpresojme....

te pershendes TY.
------------------------------------------------------------------------------------
Guri i madh

legegjend ju pershendes keni shkrime shum tė mira po ksaj radhe jeni jasht temes nė diskutim

tė gjith para ligjit tė barabart

patjeter qe PARA LIGJIT DUHET TE JENE TE GJITHE TE BARABARTE.
por sa jane,se.....

Dilaver
20-12-07, 23:26
....eshte dukuria me e SHEMTUAR ne BOTE.
-----------------------------------------------------------------------------

...mirpo kush fshehet pas ketyre fotove te publikuara,dhe sa jane te verteta ato qe thuhen????....-eshte ceshtje relative.

-nder interesat e properendimoreve,padyshim eshte perhapja
e propagandes (mjet i forte strategjik),,,kunder vendeve ne lindje,....nenkuptohet vendeve ku mbreteron feja muslimane,...

....po SA PERENDIMOR udhtojne per ne TAILANDE,,,ku argetohen pas perdeve me femije 10 deri 15 vjec.????!!!!!!

....mos te harrojme se PEDOFILET me te rrezikshem gjenden mu ne zemer te "botes civilizuese",
te cilet abuzojne me femije shume me te njome ,,,

kohe me pare keto HIJENA krijuan Partine e PEDOFILEVE ne HOLANDE,,,dhe kerkonin qe te legalizohet!!!!!!!!!????

http://www.00de.de/07/2006/niederlande-padophilen-partei-pnvd-ist-nun-offiziell/ (http://www.00de.de/07/2006/niederlande-padophilen-partei-pnvd-ist-nun-offiziell/)

http://www.shisha-forum.de/archive/25997/thread.html (http://www.shisha-forum.de/archive/25997/thread.html)


.....me teper se TMERRUESE,,,nje e katerta e te anketuareve e kane mbeshtet krijimin e kesaj PARTIE,dhe legalizimin e saj.


....vetem ne Gjermani mbrenda vitit humbin afer 20.000 femije,,,ku pjesa dermuese e tyre behen pre e Pedofileve,dhe shtepive qe prodhojne filma pornografik me femije,!!!!!!....

--------------------------------------------------------------------


Hė, edhe njė shkrim i nominuar pėr cmimin nobel!

Tema trajton zakonet e traditat e gabueshme, bestytnitė e prapambetura me shekuj, martesėn sakrifikimin e fėmijėve tė gjinisė femėrore nga prindėt nė mėnyrė "njerėzore" vullnetarisht pa qenė tė shtrenguar tė bėjnė njė gjė tė tillė.
Nuk bėhet fjalė pėr njė komunitet fetar por pėr shtresa tė gjera me theks tė posaqėm nė vendet e pazhvilluara, qė kanė ngelur jasht kornizave tė civilizimit.

Tema nuk trajton fatkeqėsitė natyrore, si termete, cunami, vershime, shpėrthim vullkanesh, fatkeqėsi komunikacioni/ajrore/ujore, epidemi e pėrhapje tė semundjeve tė pashėrueshme, pedofilizem, terrorizėm, lufta, gjenocide, tortura etj.

Meqense ka tendenca pėr t’i dhėnė ngjyra fetare kėsaj teme, me duhet tė them se nė pėrpjekje pėr tė mbrojtur kėtė turp, Ti paske shkuar edhe mė larg, i paske shpall njė komunitet tė terė si pedofila! Ndoshta kėtė e ke bėre nga mosdija!

Para shpalljes sė fjalės sė Zotit (Kur’anit), lindja e vajzės konsiderohej si bela e jo dhuratė prej Zotit, pėr kėtė vajzat vriteshin nga prindi i saj duke e mbuluar tė gjallė nė dhe.

Ja sė cfar shkruan njė dijetar jo musliman: Will Durant “Muhammedi i dha fund vrasjes sė fėmijėve tė gjinisė femėrore tek arabėt. Nė punėt ekonomike dhe juridike, gruan e solli nė pozitė tė barabartė me mashkullin. Gruaja mund tė mirret me ēdo profesion ligjor. Mund tė disponojė me fitimin e vet, mund tė trashėgojė pasuri dhe me pronėsinė e vet mund tė udhėheqė si tė dojė ajo personal­isht. Muhammedi a.s. gjithashtu e ndėrpreu edhe zakonin tek arabėt qė siguronte trashėgiminė e grave prej tė jatit nė tė birin. Grave u pranohet gjysma e tė drejtės trashėgimore tė burrit.”

Kush fshehet prapa kėtyre fotografive dhe a janė manipulime kėto fotografi?

Atė ėshtė shumė lehtė pėr tė vėrtetuar, bile shumė lehtė, e sikur tė ishin manipulime atėherė Stephanie Sinclair dhe UNICEF duhet tė japin pėrgjegjėsi para organeve tė drejtėsisė e tė demtuarve tu paguhet dėmshpėrblim, kėsi raste nuk janė pak mbi 50 milion. Pra UNICEF tė shpallet organizatė Terroriste e jo Organizatė pėr mbrojtjen e fėmijėve.
Mė thuaj ti vetėm njė rast nė botėn e civilizuar ku prindi e sakrifikon femijėn e vet, ia dhuron ndonjė pėrbindėshi pėr tė pėrdhunuar atė?
Kėta njerėz i martojnė vajzat e tyre me dėshir i shesin si rob, i martojnė pa deshirė tė tyre, nė moshė tė tė re, kėtė islami nuk e lejon.
Nė botėn e civilizuar rastet e tilla denohen ligjerisht.

uck_aksh
20-12-07, 23:41
Ai qe sesht normal i ban keto gjeste po veq qite gishtin ne kok edhe mendoje se ti vet a e ban
o jam ka e kqyri qka po na ndosh ne vendin ton se per afganistan e kazakistan e vende qe jemi lar iq sjam ka merzitna qka ndodh po ta kqyrim vendet tona ta ruajm mos te na ndodhin edhe te na keto

Guri i madh
20-12-07, 23:48
Ai qe sesht normal i ban keto gjeste po veq qite gishtin ne kok edhe mendoje se ti vet a e ban
o jam ka e kqyri qka po na ndosh ne vendin ton se per afganistan e kazakistan e vende qe jemi lar iq sjam ka merzitna qka ndodh po ta kqyrim vendet tona ta ruajm mos te na ndodhin edhe te na keto


shum mir ke than UQK_AKSH po thojn kur arusha vallzon te dera e fqiut prite edhe te dera e ime ka me ardh , e ktu jan disa qe i perkrahin kto martesa tė dhunshme nė lindjen e larget

e do me than po e pergaditin popullin per kso martesash tė dhunshme edhe nė trojet etnike shqiptare


ju pershendes UQK_AKSH

uck_aksh
20-12-07, 23:53
Hė, edhe njė shkrim i nominuar pėr cmimin nobel!

Tema trajton zakonet e traditat e gabueshme, bestytnitė e prapambetura me shekuj, martesėn sakrifikimin e fėmijėve tė gjinisė femėrore nga prindėt nė mėnyrė "njerėzore" vullnetarisht pa qenė tė shtrenguar tė bėjnė njė gjė tė tillė.
Nuk bėhet fjalė pėr njė komunitet fetar por pėr shtresa tė gjera me theks tė posaqėm nė vendet e pazhvilluara, qė kanė ngelur jasht kornizave tė civilizimit.

Tema nuk trajton fatkeqėsitė natyrore, si termete, cunami, vershime, shpėrthim vullkanesh, fatkeqėsi komunikacioni/ajrore/ujore, epidemi e pėrhapje tė semundjeve tė pashėrueshme, pedofilizem, terrorizėm, lufta, g me te mira nga uck_akshjenocide, tortura etj.

Meqense ka tendenca pėr t’i dhėnė ngjyra fetare kėsaj teme, me duhet tė them se nė pėrpjekje pėr tė mbrojtur kėtė turp, Ti paske shkuar edhe mė larg, i paske shpall njė komunitet tė terė si pedofila! Ndoshta kėtė e ke bėre nga mosdija!

Para shpalljes sė fjalės sė Zotit (Kur’anit), lindja e vajzės konsiderohej si bela e jo dhuratė prej Zotit, pėr kėtė vajzat vriteshin nga prindi i saj duke e mbuluar tė gjallė nė dhe.

Ja sė cfar shkruan njė dijetar jo musliman: Will Durant “Muhammedi i dha fund vrasjes sė fėmijėve tė gjinisė femėrore tek arabėt. Nė punėt ekonomike dhe juridike, gruan e solli nė pozitė tė barabartė me mashkullin. Gruaja mund tė mirret me ēdo profesion ligjor. Mund tė disponojė me fitimin e vet, mund tė trashėgojė pasuri dhe me pronėsinė e vet mund tė udhėheqė si tė dojė ajo personal­isht. Muhammedi a.s. gjithashtu e ndėrpreu edhe zakonin tek arabėt qė siguronte trashėgiminė e grave prej tė jatit nė tė birin. Grave u pranohet gjysma e tė drejtės trashėgimore tė burrit.”

Kush fshehet prapa kėtyre fotografive dhe a janė manipulime kėto fotografi?

Atė ėshtė shumė lehtė pėr tė vėrtetuar, bile shumė lehtė, e sikur tė ishin manipulime atėherė Stephanie Sinclair dhe UNICEF duhet tė japin pėrgjegjėsi para organeve tė drejtėsisė e tė demtuarve tu paguhet dėmshpėrblim, kėsi raste nuk janė pak mbi 50 milion. Pra UNICEF tė shpallet organizatė Terroriste e jo Organizatė pėr mbrojtjen e fėmijėve.
Mė thuaj ti vetėm njė rast nė botėn e civilizuar ku prindi e sakrifikon femijėn e vet, ia dhuron ndonjė pėrbindėshi pėr tė pėrdhunuar atė?
Kėta njerėz i martojnė vajzat e tyre me dėshir i shesin si rob, i martojnė pa deshirė tė tyre, nė moshė tė tė re, kėtė islami nuk e lejon.
Nė botėn e civilizuar rastet e tilla denohen ligjerisht.


pershendetje Daliver lexova qetu se muslimanet vajzat kur te lindin i mbysin athu ku kan marr ata vajza qe jan martu a prralla ke nis qetash me tregu a musliman i mbysin femijet qe lindin vajz e ka vajza muslimane sa te dush bile bile edhe jan shkep neper bot se nuk po i nxen veq shtetet arabe mo bre mos shkruj prralla para se te pergadisish nje rren mendoje pak

ishin kan 2 vllezer e njani kish pas shum deshir me genjy edhe shkojn vllezrit me nejt te nje fshatar edhe hyn ne od e ulen duke ba muhabet ky far rrenci thot ne od te burrav e marr burra e kam pa nje qen duke fluturuar burrat i thon qysh bre qeni po fluturojka ky rrenci thot burrav qe pyteni vllaun vllau per ta mbrojtur vllaun thot po esht e vertet mbas mbarimit te ndejes vllezrit duke u kthyer ne shtepi i thot vllaut qe genjejti qyre vlla
KUR TE GENJEN GENJE PER TOKE JO PER QIELLI

Murgesha
21-12-07, 00:11
pershendetje Daliver lexova qetu se muslimanet vajzat kur te lindin i mbysin athu ku kan marr ata vajza qe jan martu a prralla ke nis qetash me tregu a musliman i mbysin femijet qe lindin vajz e ka vajza muslimane sa te dush bile bile edhe jan shkep neper bot se nuk po i nxen veq shtetet arabe mo bre mos shkruj prralla para se te pergadisish nje rren mendoje pak

ishin kan 2 vllezer e njani kish pas shum deshir me genjy edhe shkojn vllezrit me nejt te nje fshatar edhe hyn ne od e ulen duke ba muhabet ky far rrenci thot ne od te burrav e marr burra e kam pa nje qen duke fluturuar burrat i thon qysh bre qeni po fluturojka ky rrenci thot burrav qe pyteni vllaun vllau per ta mbrojtur vllaun thot po esht e vertet mbas mbarimit te ndejes vllezrit duke u kthyer ne shtepi i thot vllaut qe genjejti qyre vlla
KUR TE GENJEN GENJE PER TOKE JO PER QIELLIUĒK_AKSH kthehu dhe lexoje edhe njėherė shkrimin e Dilaverit se po mė duket krejt e paske keqkuptuar.
Nuk ėshtė ka thot se kėto gjėra ndodhin nė ditėt e sotme, por nė historinė para islamike te arabėt thuhet qė kur ka lind ndoj vajzė ajo ėshtė mbytur apo ėshtė varrosurr pėr sė gjalli.
Mirė e ke ti kur aludon se si janė shumuar populli arab nėse para Muhammedit a.s vajzat janė zhdukur qė nė lindje e shkencėtarisht dihet se burrat nuk kan aftėsinė pėr tė lindur.
Kjo sigurisht se ėshtė njė rrenė e kulluar nga historianėt arab pėr ta paraqitur Muhammedin si shpėtimtar tė tė drejtave tė gruas Arabe a nė realitet ai i pari i ka shkel me tė madhe tė drejtat e tyre. Ku ka padrejtėsi mė tė madhe se tė lejohet njė burrė tė marrė 4 gra. Ku ka grua nė botė qė do tė jetonte e lumtur nėn njė kulm me tri apo katėr artake??

hawk
21-12-07, 00:30
l...idhur me te drejtat e femijeve per martesa dhe sex para kohe...
...sex me nje femije te moshes 11 vjeqare Ndersa ne Afganistan nuk pengohet nje dukuri e tille.
Ti Pirro nga njera ane na uron festen nga ana tjeter mendon se jemi nje bote tjeter,e eger qe duket se nuk meriton te krahasohet me sublimin perendimorizim.
Je pak kontadiktore sepse nuk e kuptoj se cfare duhet te na urosh nese mendon se jemi te gabuar apo kafshe.Te na urosh te vazhdojme kete kafshrizem duke u bere edhe ti pjese e tije qofte vetem me mbeshtetjen e nje urimi ?!
Nejse....

Kam cituar pak rreshta sepse me duken shume delikat.

Legenda ka cituar nje parti ne Hollande dhe istitucionalizim te maredhenjeve seksuale me te mitur me te madh se ky,madje jo martesore (ndryshe nga rasti Afgan), nuk gjej shembuj tjere.


Perendimi nuk eshte abstrakt,perbehet nga individe dhe qytetare qe pretendojne si ti,qe jane superior.

Si ka mundesi qe mbushin bordelet e Tailandes,Kamboxhias ?!Apo sitet e internetit me foto,akte,jo vetem me minoren qe kane arritur pubertetin por edhe me foshnje,e kjo jo per martese por per trasgresion!!

Ne Afganistan nuk pengohet nje fenomen i tille sepse eshte fenomen kulturore ashtu sic ne Indi gruaja vdiste ne zjarr sebashku me bashkeshortin pas vdekjes se tije,ne Kine femres i fashohenin kembet per ti mbajtur ne permasa feminore,ne Amazone qe jetojne lakuriq,ne Tailande qe hajne merimanga dhe gjarperinj,ne Itali qe hajne djath me krimba,ne Sardenje(Itali) qe nese vret rrezikon te fusesh fisin ne hasmeri gjaku,ne Afrike qe zmadhojne buzet duke i hapur me unaza,ne oqeani qe mbulojne trupin me tatuazhe,ne Spanje qe homoseksualet martohen,ne Britani qe adoptojne femije(do te shnderrohet ne kulturore),nder shqipetare besa,nder hebrenj dituria....!!

Islami percakton si moshe te gatshme martesore kalimin e fazes se pubertetit per femren e cila mund te jete e ndryshme.
Qe te kemi abuzim seksual duhet qe personi abuzues te ushtroje dhune,te kryej kontaktin seksual,te demostroje organet gjenitale,materiale erotike ndaj minorenit-sipas Giddens,sociologut me te shquar Europian-por cila eshte mosha e tije kete Giddens nuk e shpjegon sepse eshte fakt kulturore.
Maria,e ema e Jezusit ishte 13 vjec kur ngeli shtatzene,pra dy vjet me shume se femija 11 vjecare afganistanas,femije i rritur dy vjet me teper.
Por asnjeri nuk pretendon se zoti ishte pedofil!!Apo jo?!
Europa e ka kete fe ne kulturen e vet,beson ne kete zot !!
Besoj se shumica e atyre qe marrin pjese ne kete forum(te datlindjeve te viteve '70) vijne nga familje ku njeri prind,kryesisht nena, eshte martuar nen moshen 18 vjec pra minorene.Ne kete prizem ato jane femije lidhjesh martesore pedofilike.Kjo eshte nje mase e madhe e popullit tone,nese nuk jemi ne te paktene prinderit tane sigurisht qe po si femije te familjeve ku femra ishte shume e re ne martese dhe ne aktin seksual me synin riprodhimin.
Nese ne Afganistan ndodh nje martese e tille tek ne,ne zonat malore ku feja Islame dhe besoj as ajo e Krishtere nuk eshte rrenjosur sic duhet,ekziston ose ka ekzistuar blerja e nuses ne djep,martesa ne moshe te vogel.Nese sot nuk zbatohet nuk eshte per arsye fetare por kulturore dhe ceshtje kostumesh shoqerore qe kane ndryshuar ashtu sic ka ndryshuar mosha e marteses se femres e cila vetem ne zonat rurale lidhet ne martese ne moshen minorene.Sipas statistikave kalon mesatarisht moshen 20 vjec.

Mesatarja e mardhenjeve te para seksuale per femren ne Hollande eshte 13-14 vjec,qe do te thote se ka vajza qe kane mardhenje te tilla,jo martesore natyrisht,edhe me heret.Ky eshte fenomen masiv qe eshte shnderruar ne kostum dhe normalitet.
Per Francen 14-15 vjec.Perseri minorene.

Un si musliman bej pjese ne nje kulture shqipetare qe martesa te tilla i ka tejkaluar dhe qe jam kunder ketyre fenomeneve jo si rrezultat i evolucionit shoqerore por si bindje personale.Por ama feja ime nuk bie ndesh me kulturen dhe botkuptimin tim personal sepse nuk me urdheron te ndermarr nje lidhje te tille.Ajo vetem e lejon per popuj,vende,botkuptime-ku te tilla ka ne te gjitha anet e globit,perfshire edhe Perendimin-qe ndajne nje fenomen te ngjashem ashtu sic bejne fe te tjera si Hinduizmi,apo Krishterimi sic permenda me lart ne lidhejn e Zotit me Marien.Kete tolerim e ben edhe per poligamine qe ndonese ne Perendim nuk njihet ligejrisht ajo aplikohet me normalitet pasi tradhetia bashkeshortore kaq e perhapur tjeter nuk eshte vecse nje tendence poligamiste e paligjshme por ama jo e denueshme as nga lidhi dhe as nga shoqeria ashtu sic ndosh ne disa vende Islame te cilat e ligjerojne.
Tolerance ka edhe ne divorcin si praktike e ndejkur ne Perendim dhe e ligjeruar por e kundert me mesimet e krishtera....

legenda
21-12-07, 00:32
Hė, edhe njė shkrim i nominuar pėr cmimin nobel!

Tema trajton zakonet e traditat e gabueshme, bestytnitė e prapambetura me shekuj, martesėn sakrifikimin e fėmijėve tė gjinisė femėrore nga prindėt nė mėnyrė "njerėzore" vullnetarisht pa qenė tė shtrenguar tė bėjnė njė gjė tė tillė.
Nuk bėhet fjalė pėr njė komunitet fetar por pėr shtresa tė gjera me theks tė posaqėm nė vendet e pazhvilluara, qė kanė ngelur jasht kornizave tė civilizimit.

Tema nuk trajton fatkeqėsitė natyrore, si termete, cunami, vershime, shpėrthim vullkanesh, fatkeqėsi komunikacioni/ajrore/ujore, epidemi e pėrhapje tė semundjeve tė pashėrueshme, pedofilizem, terrorizėm, lufta, gjenocide, tortura etj.

Meqense ka tendenca pėr t’i dhėnė ngjyra fetare kėsaj teme, me duhet tė them se nė pėrpjekje pėr tė mbrojtur kėtė turp, Ti paske shkuar edhe mė larg, i paske shpall njė komunitet tė terė si pedofila! Ndoshta kėtė e ke bėre nga mosdija!

...me vjen keq,Z.Dilaver
te lexoj nje citat te tille nga JU,ketu e shoh se ju ose e keni anashkaluar qellimin e postimit tim,ose e keni keqkuptuar,
nuk ka nevoje te ceket se cfare trajton tema,kur ajo edhe per ate qe nuk ka sy -shihet.

me trego te lutem dallimin ne mes pedofilit dhe "marteses" se 40 vjec. me 11 vjec.,,,esenca eshte e njejta,...

nuk besoj se eshte nje komunitet i tere,por ne ato treva ku jetohet ende si ne mesjete pa dyshim se ka edhe raste te tilla,nuk jam une analiste e jetes sociale ne Afganistan,,,mijera km larg nesh,...dhe as qe jam duke e mbrojte kete shemti,,,-besoj se nuk diskutohet kjo ceshtje,

mirpo te sulmosh te DOBTIN e te i mbyllesh syte para TE FORTIT,,,per te njejten dukuri,,,nuk eshte e drejte,thjeshte eshte JUSTIFIKIM.
Para shpalljes sė fjalės sė Zotit (Kur’anit), lindja e vajzės konsiderohej si bela e jo dhuratė prej Zotit, pėr kėtė vajzat vriteshin nga prindi i saj duke e mbuluar tė gjallė nė dhe.

Ja sė cfar shkruan njė dijetar jo musliman: Will Durant “Muhammedi i dha fund vrasjes sė fėmijėve tė gjinisė femėrore tek arabėt. Nė punėt ekonomike dhe juridike, gruan e solli nė pozitė tė barabartė me mashkullin. Gruaja mund tė mirret me ēdo profesion ligjor. Mund tė disponojė me fitimin e vet, mund tė trashėgojė pasuri dhe me pronėsinė e vet mund tė udhėheqė si tė dojė ajo personal­isht. Muhammedi a.s. gjithashtu e ndėrpreu edhe zakonin tek arabėt qė siguronte trashėgiminė e grave prej tė jatit nė tė birin. Grave u pranohet gjysma e tė drejtės trashėgimore tė burrit.”

....ketu me duket JU i jepni ngjyre fetare,,,kurse une ngjyren fetare,dallimet fetare u mundova me larte te i apstrahoj,,,pra si ne lindje po ashtu edhe ne perendim,,,vetem se AMBALAZHA tjeter.

Kush fshehet prapa kėtyre fotografive dhe a janė manipulime kėto fotografi?

Atė ėshtė shumė lehtė pėr tė vėrtetuar, bile shumė lehtė, e sikur tė ishin manipulime atėherė Stephanie Sinclair dhe UNICEF duhet tė japin pėrgjegjėsi para organeve tė drejtėsisė e tė demtuarve tu paguhet dėmshpėrblim, kėsi raste nuk janė pak mbi 50 milion. Pra UNICEF tė shpallet organizatė Terroriste e jo Organizatė pėr mbrojtjen e fėmijėve.
Mė thuaj ti vetėm njė rast nė botėn e civilizuar ku prindi e sakrifikon femijėn e vet, ia dhuron ndonjė pėrbindėshi pėr tė pėrdhunuar atė?
Kėta njerėz i martojnė vajzat e tyre me dėshir i shesin si rob, i martojnė pa deshirė tė tyre, nė moshė tė tė re, kėtė islami nuk e lejon.
Nė botėn e civilizuar rastet e tilla denohen ligjerisht.


....shpresoj se nuk jane manipulime,,,edhe pse mediat jane PROPAGANDE,,,

....ne boten civilizuese ( Gjermani) Nena mbyti para pak diteve 4 apo 5 femijet e vet,,,
e "bota e civilizuar" e derguan ne klinike psikiatrike.....

uck_aksh
21-12-07, 01:14
UĒK_AKSH kthehu dhe lexoje edhe njėherė shkrimin e Dilaverit se po mė duket krejt e paske keqkuptuar.
Nuk ėshtė ka thot se kėto gjėra ndodhin nė ditėt e sotme, por nė historinė para islamike te arabėt thuhet qė kur ka lind ndoj vajzė ajo ėshtė mbytur apo ėshtė varrosurr pėr sė gjalli.
Mirė e ke ti kur aludon se si janė shumuar populli arab nėse para Muhammedit a.s vajzat janė zhdukur qė nė lindje e shkencėtarisht dihet se burrat nuk kan aftėsinė pėr tė lindur.
Kjo sigurisht se ėshtė njė rrenė e kulluar nga historianėt arab pėr ta paraqitur Muhammedin si shpėtimtar tė tė drejtave tė gruas Arabe a nė realitet ai i pari i ka shkel me tė madhe tė drejtat e tyre. Ku ka padrejtėsi mė tė madhe se tė lejohet njė burrė tė marrė 4 gra. Ku ka grua nė botė qė do tė jetonte e lumtur nėn njė kulm me tri apo katėr artake??


Murgesha moter nuk po muj me duru kur ne vllezer shqiptar edhe pse kemi fe te ndryshme qajm koka per diqka qe jem shum larg tyre per qka do kof se sa me perket mua
un kam respekt per ju edhe per te gjith antaret e FD por edhe per gjith shqiptaret e per ata te gjith qe njeriun e respektojn si njeri se sa i perket fes un nuk besoj iq ama bash iq ne ekzistimin e zotit per mua nuk ekziston edhe nuk merzitem iq qe dikush e shan jezu krishtin apo muhamedin biblen apo kuranin me dhem ne zemer kur dikush e shan shqiptarin me dhem ne shpirt kur dikush nuk i respekton ata qe gjan jeten e tyre per ne

duke ja ditur per nder Bondit ne faqen time nuk shfaqen rubrikat ku diskutohet per fet
kur kam par se si ne ndermjet vete ofendohemi per diqka qe si takojm asaj gjeje

Dilaver
22-12-07, 01:29
Legenda e nderuar, hiq mos tė vie keq, kėtu ėshtė arenė diskutimesh. Arena nganjėhere shndrrohet nė fushė tė minuar, e pėr tė luajtur nė atė fushė nuk ėshtė lehtė, duhet pas kujdes mos me shkel nė mina....domėthenjen e pikave do ta percjelli privat.
Pasusi i parė tė cilin e ke nėnvizuar i dedikohet Haxhi Pishmonit e jo TY.
Pedofilia ėshtė sėmudnje e rrezikshme e cila nuk njeh kultur, civilizim, komb, besim fetar, krahin etj.

legenda
22-12-07, 15:13
....cdo dite mundohemi te kuptojme boten qe na rrethon,,,e ky labirinth nuk ka fund,.....
Legenda e nderuar, hiq mos tė vie keq, kėtu ėshtė arenė diskutimesh. Arena nganjėhere shndrrohet nė fushė tė minuar, e pėr tė luajtur nė atė fushė nuk ėshtė lehtė, duhet pas kujdes mos me shkel nė mina....domėthenjen e pikave do ta percjelli privat.

ahhh,JO,,,Z.DILAVER
e di se eshte fushebeteje,,,dhe nganjehere eshte mire te "ecim" neper mina,e shohim sa jemi te forte,...
eshte e natyrshme qe ne debate te kete edhe ferkime te pikepamjeve,,,debatet behen edhe me te thella,dhe motivuese...
" nese mendojme te gjithe njejte,,,po del se nuk kemi menduar..."-ka thene XENINI nga PRISHTINA.

Pasusi i parė tė cilin e ke nėnvizuar i dedikohet Haxhi Pishmonit e jo TY.

....flm per kete sqarim...


Pedofilia ėshtė sėmudnje e rrezikshme e cila nuk njeh kultur, civilizim, komb, besim fetar, krahin etj.

...e di se eshte semundje e rrezikshme dhe me e shemtuara ne BOTE,,,e kam parasysh ta dalloj me "zakonet" e uleta dhe primitive.....


te pershendes TY.

qika_pejes
22-12-07, 15:14
Shume jam befasu kur kam lexu qet raste

pirro
22-12-07, 16:10
hawk,

Nuk e di se a e ke pare, mirpo une festen ja uroj Shqiptarve qe rri me ta punoj me ta dhe qe nuk e shohin nje person te nje feje tjeter si te "pa fe" ashtu siq ka shume ne FD se shohin me ate sy .

hawk
22-12-07, 16:24
Nuk e di me ke punon apo jeton por mora shkas nga urimi qe i kishe bere shqipetareve,nder to jam edhe une.
E nga ana tjeter lexova nje shkrim tendin qe te them te drejten ja humb vlerat urimit pasi akuzon nje fe per fenomene te atilla.Nuk shkon shume larg nga akuzat qe hedh ti mbi ato anetare qe shikojne nje tjeter si te pa fe.Me ato rreshta ja dh..fene.
Nejse mendimi yt,te cilit un i kunderve mendimin tim qe kurrsesi nuk eshte mohues i opinioneve e aq me teper te besimeve fetare te te tjereve.

tan t'mirat.

BE LK
22-12-07, 19:23
hawk,

Nuk e di se a e ke pare, mirpo une festen ja uroj Shqiptarve qe rri me ta punoj me ta dhe qe nuk e shohin nje person te nje feje tjeter si te "pa fe" ashtu siq ka shume ne FD se shohin me ate sy .
I nderuar pirro me sa shoh une ju i merrni pak gjerat si te smadhuara por se di pse.

Espresso
29-12-07, 13:03
Asgje e Re. Sikur Ai nga Mekka, ashtu nje mori pasardhesish te tij.