PDA

View Full Version : Kush ishte Mehė Uka


Pages : 1 [2]

lirik
01-11-08, 10:02
Dikur Ikjen Jasht Vendit E Kam Marr Mjaft Tragjike
Kur I Kam Pa Shqiptart E Shqipnisė Neper Anije Te Ndryshkta Me Gra E Fmi
Trup Detit Adriatikut Te Lenin Pershtypjen E Njerzve Te Qakerdisur
Por Paksan Pas Hall Te Madh E Arsye Kur Kam Hy Ne Vitin 1992 Ne Shqiperi
Mu Ka Rrwqeth Kapaku I Kresė Qka Kan Pa Syt E Mi Mbrapambeturi E Varfri Hata Mbi Dhe Njerz Qe Rrinin Ne Radh Gjith Diten Per Nji Bukė Qe Te Tmerronte
Me E Hanger Ne Shekullin Enjizet E Njizet E Nji Ndodhte Kjo
Me Ikjen Enjerzve Ashtu Te Hallakatur
Mbetesha Pa Koment
Edhe Shum Tjer Njerz Nuk Kuptonin
Edhe Kur Erdhen Shqiptart E Shqipris Ktu I Akuzonin Disa Koktrashė Se Kta Paskan Ik E Pakan Tradhtu Atdheun
Jo Jo Atdheu I Ka Tradhtu Kta S Enji Popull Nuk Qohet Me Ik Pa Pas Zor Te Hatashem Por Kto Gjamė Vatanit Ja Sjellin Bijt Bastard Gjithmonė E Bajn Me Ik Edhe Ne Antarktik Ku Ka Akull E Nuk Ka Jet
Sot Kosova Ka Ardh Ne At Dit E Dhe Ma Zi
Me Pranu Njerzt Me U Mbyt N Deti Me Gra E Fmi
Te Shtyrė Prej Pasojave Te Bastardve Prej Barbarve
Q E Po I Mbajnė Nė Dorė Situatat E Frejt Gjithmonė Kudo E Kah Do

lirik
01-11-08, 10:12
Ndryshe Sillen Civilizimet Tjera Ndaj Qytetarit T E Vet Dhe Nuk Ja Bien Punen Me U Zhgenjye Deri Ne Themel E Me Vdek Per Buk E Ne Papunsi E Me Izolue Ne Te Gjitha Format
Per Te Mbrri Te Vetedija Nuk E Di Edhe Sa Shekuj Na Duhen
Nji Zot E Din Se Vetedija Sot Askund Nuk Esht Per Kurgja
Se Si Esht Vetedija Njerzore E Civilizuese E Rregulli Shkoni E Shihni Ne Suedi Norvegji Zvicer Asutri Gjermani Danimark Finalndė Ene Vendet Ku Njeriu
Me Te Vretet Te Len Perhstypje Eknaqsi Shpirtrore
Atje Fakti Dhe Vetem Fakti E Kultura Jan Vula Jete Dhe Ideale
Por Jo Orroganca Pshtyma Dinakrija Gelbaza Peoshtrimi
I Qytetrait Fanatizmi Errsira Anarkija Tendenca Miztoria Izolimi I Qytetarit Dhe Falsifikimi I Qdo Merite
Rrena Dhe Barbaria E Pordht Porpagandistike Aty Nuk Kan Vend Te Kta Njerz Tejet T E Civilizuar Qe Un I Qmoj Jashtzakonisht Per Kulturen Qe Kan
Te Njerzt Tonė Te Kombi Jonė Traditat Shekullore Te Beses Shqiptare
Po Zhduken U Mor Ma Teper Si Model Tinzrija E Rrena Tash Ne Kohet E Fundit Po Ben Kerdi Flacifikimi
Dikur Te Vjetrit Tanė E Kan Pas Fjalen Fjalė Jan Ba Gjaqet Por Fjalen Qe E Kan Fol Nuk E Ka Mohue Se Ka Qen Etika Besa Fisnikria
Sot Del Njeriu E Te Rren Sy E Nder Sy
Ather Dikur Si Embaj Nemend Un Shqiptarin Kur Merrte Lopen Veresi Merrrrte Mallin Veresi Ka Qen Gjithqka Me Bes ė Fjala Ka Qenė Nenshkrim
Dhe Me Shekuj Ka Shkua Kshtu Sepse Karakteri Ka Qen Teper Qelik Edukata Kultura
Sot Gjithnji E Ma Shum Po Dalin Njerz Qe Edhe Faktin Edhe Dokumentin Mundohenme Ta Falcifiku Edhe Pronen Me Letra E Dhe Pasurinė Edhe Oborrin Mundohem Me Ta Marr Me Be Rrejshem
Kan Ardh Kohra Te Kqiaj Megjithse Se Besoj Shum S E Ne Popullin Tim Pjesa Ma Emadeh Jan Tė Ndershem Por Po Dalin Disa Pleshta Te Zi E Iriqa
Qe Po Ja Qesin Namin E Zi E Po Shkkaktojn Mjaft Demtime

FeratPolaci
01-11-08, 10:32
LIRIK une nuk po i quaj te burgosurit politik Rankoviq po i quaj ata qe e akuzojne Mehe Uken e sa per dijeni agja ime Gani Koci ka qene i burgosur politik me 15 vite burg nga to i ka mbajtur rreth 11 vite nuk jam ka i akuzoj Te Burgosurit Politik por ata sherbetor , e ketu kush e ka mizen mas veshi net e merr si te doj , e sa per pushk qe po thue se paske pushk per Xhelal Ferizin je gabim ti ne komentet e tua ke shkrujt se kam nipa e sene vene qe te jesin ne fyt e une te kam shkrujt qe pushka top ju baft se une nuk mshefna apo lexoi mire te gjitha edhe fol .
Kush flet keq per Mehe Uken dhe deshmoret e tjere te kombit aj pa kufar arsyetimi eshte bashkpuntor i serbise e keta ne e marrin qysh te dojne pra ata qe e kan mizen mas veshi .

qe imella e jeme koci88_21@msn.com qe don me bisedu drejtpersedrejt o LIRIK se nuk besoj qe ja vlen me e diskutu ne keto weba ma po me fol drejtperdrejt

FeratPolaci
01-11-08, 10:39
Po I Mbrojsha Shkiet Un A Qfar Fjale Esht Kjo Bre A Je Mend Qka Po Flet

lexoje mire ate rreshti kur thua se shkiet eshte dashur qe ende te merreshin me njerez si ti qka mendon ti qka eshte kjo

FeratPolaci
01-11-08, 10:54
a per DILAVERIN apo kushdo qofte ai jo qe nuk i besoj po eshte nje njeri i cili ende sot merr urdhera nga shovenistet-serboqetnik duke akuzuar kinse me dokumente falso se Mehe Uka na paska qene argat i serbis e gja qe dihet se serbet asnje dokument nuk e kan pasur pa vula o DILAVER dil si burrat he BURRE a je Burre a Grua marre eshte nese i thua vetiti shqiptar dhe mundohesh me e perly emrin e deshmorit Mehe Uka ,ti mund ti genjesh nje pjes pra ata njerez qe asnjeher nuk paten rast me ndigju per Mehe Uken apo veprimtarine e tij por jo njerezit e Mitrovices me rrethine gabim je o DILAVER PO DILE E FLASUM SI BURRAT

lirik
01-11-08, 11:09
O Ferat Polaci Nji Pyetje E Kam Per Ty Veq Nji Pyetje
Qka Je Tue Fol Ti E Je Ne Gjum A Je Quet A Din Mema Dhan Pergjegjen Vetem Ne Nji Pyetje Kush Ehst Tue Shty Meh Uken Ktu
A Un A Kush A E E Ke Lexue Temen Ti Bre Dajė E Veq Ke Hy Hajt S Epo Hy E Po Flas Diqka
A Po E Sheh Bre Djal Qe Ti Hiq Kurgja Nuk Ke Lexue A Snuk Po Din Qka Po
Flet Ndoshta Jam I Vemti Ktu Q Epo Mundohemme Nxjerr Meh Uken S E Serbt Kan Pas Dorė Ne Vrasjen E Ti A Flet Shqip Ti A Qfar Gjuhe Jam Tue Fol Me Ty Un
Un Gjith Kohen E Percjella Ne Detale Agim Baren Se Si E Spjegoj Vrasjen E Meh Ukes Dhe Gjithnji Po Them Meh Uka Nuk Ka Shkue Ne Prekaz Me Prashitė Por Ka Shkua Me Bė Perpjekje Me U Takua Me Dine Aty Me Jasharajt Apo Me Diken
Per Qellime Bisedismeh Per Kto Punė Pra Per Diqka Q Eka Te Bej Me Veprimtarin Ilegale Te Asaj Kohe E Ti Po Me Qet Kodra Mas Bregu Po Hala Kshtu Njeri Kaq T Ngatrruem Nuk Paska M Pa Qe I Perdredh Fjalt Posht E Peprjet Enuk Len Pershtypjen E Njji Njeriu Normal

lirik
01-11-08, 11:19
Ti Po Me Dukesh Mua Si Provokatorė Si Njeri Qe I Perdedh Fjalt Me Bishta Posht Eperpjet Dhe Ne Asnji Pyetje Nuk Po Pergjigjesh
Un Po Te Them A E Ke Lexue Temen E Diskutimit Prej Fillimi A Ke Tru Bre Djal Ti Me Analizue Ndoj Fije A Ndo Pak
Jam I Vetmi Ktu Q E Po Mundohem Ti Lidhi Tri Arsye Kryesore
Qe Ta Mbroj Familjen Uka Nga Thashethemet E Ti Po Me Shet Prralla
E Nuk Po Ke Lidhje Me Diskutimin
Un Po Them Ne Tri Pika
1) Bali Uka Ehst Vllau I Meh Ukes Ekam Pas Profesor Ne Vitet 1975 1976
Ather Meh Uka Vllau I Ti Ka Qen Vetem 11 Vjeq Nuk Kam Pas Si Me E Njoft Meh Uken Un Ne Fshat A Merr Vesh Shqip O Dajė S E Un Jam Lindė Ne Mitrovicė E Jo Ne Bajgorė
2)bali Uka Ishte Patriot Ne At Kohė Dhe Kam Deshmuar S E Ekam Pa Ne Burg Ne Vitin 1981 Ne Mitrovicė Ka Qen Ne Pyetje I Marrur Ka Ndejt Disa Dit Ne Burg Por Nuk Di Ne Detale Qka Ekan Pyet Akoma Nuk Me Ka Ra Rasti Me Epyte Ne Detale Sa Dit Ndejti E Qka Ekan Pyet Baliun Profesorin Si Duket E Kan Pyet Pse Keni Lejuatr Nxansat E Shkolles Teknik Me I Lshue En Demsotrata Ju Profesort
Me Gjithat Per Baliun Kam Pasė Pershtpyje Se Sht Nji Patrioti Atdhetarė Se Pse Heret Kam Pas Me Te Kontakte Edhe Biseda Por Jo Edhe Aq Sa Kam Pas Me Musa Hotin Kontakete E Biseda U Deshmua Kjo Sepse Musa Hoti Iku Para S E
Ta Burgosnin Ne Vitin 1979 A Merrvesh Ti Djalo Dhe Mus A Hoti Doli Pastaj Ne Bruksel Dhe Vrau Ambasadorat Serb Nuk Ma Kan Pas Mua Kot Inati Udb Ja Pse Rrisha Me Te Ne Mitrovic E Pse Silelsha Me Njerz Atdhtarė Qe Ata I Kishininati E Mua S Ebashku Me Ata A Merr Vesh Djalo Mos Shpif Pa Lidhje

lirik
01-11-08, 11:29
SECILI DISKTUES PO ME DEL MA I KOMPLKIUARS ETJETRI DHE PO LENI PERSHTYPYJEN E NJERZVE TE PėRTHURT Nė TRU
PYETJA TJETER PYETJA
2) a ke lexue ti kur un kam than aty ma heret se meqense serbia vrau baben e Bali Ukes dhe meh ukes
pra serbia nuk vret njerzt e vet siq po thot dilaveri sikur te ishte Meh Uka
siq tha dilaveri serbia nuk do te ja masakronte baben por do te ja qointe baben me pajton si zotni ne beograd me shettit
3) Un thash sipas te gjitha gjasave po del s emeh uken serbt e kan vra pa marr para sysh s e ngjarja duket shum misterioze si e spejgoj agim barja variantitn e asaj dite po del se policia serbe ka dorė ktu
dhe me mejstri ka ba diqka teper te organizuar per zhdukjen e Meh Ukes
SEPSE PO LIDHET KJO S EMEH UKA ISHTE EDHE I DENUAR I VITIT 1984 UN PO JA LIDHI
TE GJITHA MUNDESIT QKA MUND TE LIDHEN POZITIVE E TI PO LLOMOTIT O DJAL PA LIDHJE
TI KAPUI ME ATA Q EPO E SHTYJN E JO ME ATA Q EPO MUNDOHEN TA MBROJN DREJT ME FAKTE EME DATA REALE O DAI A JE NE VETE TI KUSH PO DEL KTU Q EPO E SHTYN E KUSH PO DEL Q EPO E MBRON O INSAN A JE NJERI TI NORMAL KQYR PAK MA MIR KUTJ PO ID REJTOHESH E JO PA KURFAR LIDHJE ME LSHU FJALEN SI LOPA BAGLEN
DHE NUK PO DU ME DAL HIQ NE IMEIL TANDDIN SE NUK BISDEOJ UN MBAS SYSH POR RRI KTU SI BURRAT MBASI DOLE ME AQ TURR E SHKO QE NGA TEMA E PARė KU ESHT NISė E KQYR KUSH QKA KA THAN MOS DIL ME PSHTJELL PA LIDHJE SE NA I QOVE FLOKT HAVA PREJ PSHTJELLIMI A DIN TI BRE DJAL QKA ESHT NGJYRA E BARDHE QKA ESHT E ZEZA
NESE NUK DIN MOS DIL KTU ME BA TELASHE NJERZ HAJT DJALI I BACIT NE PUN TANDE S E I RI JE TI NUK DIN MA GJAT PASHA BACIN

lirik
01-11-08, 11:39
Edhe Mos Me Thuaj S E E Ke Mizen Mbas Veshi
E Mos Me Dit Se Kah E Ku E Per Qka Po I Lidhė Fjaltė
Hapi Syt ė Ma Shum E Lexo Kush Po Mudnohet Me E Shty Meh Uken
E Kush Me Mbrojtė
Se Pasha Bacin Djali I Bacit Me Dhi E Me Bollica Me Te Que Ty Hata Qenka
S E Le Ma Ma Shum Diqka
Hajt Baco Shko Ne Pun Te Hajrit
E Mos Dil Me I Than Ti Xhelal Ferizit Aso Fjalsh

S Ene Ne Polac Kemi Bija E Miqasi Aty E Ni Ppat Trjer Tonė Kan Bija At Y E Kan Miq Kemi Te Dhanune Te Marrun Aty Ehst Puna Lidhun
E Mos Fol Kso Fjalsh Jo Pushka Top E Me Shit Trimni Hajt Djali I Bacit S Eme Pas Qen Aaq Trima Na U Dok Puna Me Shka Flet Puna Vet Ktu Mundet Me Dal Nji Vagon Material Hajt Shko Banu Trim Me Shka E Mos Shit Trimni Me Shqiptar
S E Nuk Po Du Mu U Ba Shkaktar I Gjaqeve Per Nipa Te Mi
As Per Kerken Mati Fjalt E Kqyri Temat Tjera Her Ne Secilen Imtsi Kush Qka Ka Dahst Me Thanė
Mos Me Terhqe Per Gjuhe Tash
E Me Pshtjell Kso Dokrrash
Se I Ri Je Ti
' Po U Dashka Ty Dikush Me Ta Terheq Veshin
E Me Ti Mndal Fjalėt I Vogel Je Ti Me Folė Per
Mue E Per Shum Kend Po Shko E Kqyri Ma Mir Temat Nes Eke Shkue Ndoj Dit Ne Shkollė Apo Ne Bankat Shkollore Qka Mue Hiq Nuk Po Ma Merr Mendja

lirik
01-11-08, 11:46
Kqyri Mir Fjalt E Pergjegjju Temave Jo Me Pshtjellime Por Me Analiza Rendme Rend Kush Qka Po Thot E Kqyr Pak Ma Mir Qka Po Flitet Ne Mitrovicė
Se Shumkush Po Thto S Ekerri I Meh Ukes Ka Ba Ndehsje Qka
Vet Mua Nuk Po Me Besohet Sepse Rrethanat Q Epo Tregohen Po Tregohen Se Te Rasti I Meh Ukes Dorė Ka Serbia Sipas Te Gjitha Gjasave E Vperimeve Qe Po Shi Hen
Per Bali Uken Vllaun E Meh Ukes Poashtu E Kam Bindjen Se Ai Ka Mbetur Ai Patrioti Q ė Ishte Profsori Atdhetarė Qe E Njoh Dikurė Ma Teoer Nuk Diq Qka Me Thanė Se Nuk Jam Ekspert I Familjes Uka
E Lej Tiu Ato Pushka E Topa Grahi Shkolles E Punes E Mos Fol Püa Lidhje Per Katund Tandin Per Nipat E Mi Se Qenke Que Peshė Bacit Po Ec Gahi Punes Tande Rri Rahat Mos Qit Flakė Ne Benzin Pa Nevoj Kqyri Hesapet T Ua Ekqyri Tmeat Ma Mirė Se Je Nder Diksutuesit Aq Pa Lidhje Qe Vetem Edhe Nja Pes A Gjasht I Kam Pas Kshtu Pa Lidhje Si Ti Ne Disa Tema Qe Nuk Kishte Djal Nane Qe U Zhvillon Trutė Ma S E Pari Trup Duhet Me Pas Se Qka Fole Dhe Pa Koker Faji Mu Gjuajte Mua Pa Lidhje Pa Baza Hiq

lirik
01-11-08, 11:50
UN ME AGIM BAREN SHUM MIR ISHA DUKE U SQARUAR DAL NGADAL PER GJITHQKLA EDHE AI E MUERR ME TURR N #FILLIM DHE ma vonė me vones filloj me e kuptue
edhe ai me tha qenke kshtu e ashtu e qka jo dikur kur e pau dal ngadal me fakte
u qetsue e pau se un nuk dal jashta kufijve te drejtesisė mbrenda mundsive at qka mundem e di
prandaj mos vlo si qumshtu ne zjarr se nuk esht mirė prek n tok njiher nese nuk e ekuptue
shko thirre ndoj msues e ndoj profesor a diken q e din me te sjkajure qka kam shkru e qka kam dasht me than e mos dil me fye s enuk jam un nji fis a snji farė qe embaj mizen mbas veshi me doket s ekeq ke gabue

FeratPolaci
01-11-08, 22:14
UN ME AGIM BAREN SHUM MIR ISHA DUKE U SQARUAR DAL NGADAL PER GJITHQKLA EDHE AI E MUERR ME TURR N #FILLIM DHE ma vonė me vones filloj me e kuptue
edhe ai me tha qenke kshtu e ashtu e qka jo dikur kur e pau dal ngadal me fakte
u qetsue e pau se un nuk dal jashta kufijve te drejtesisė mbrenda mundsive at qka mundem e di
prandaj mos vlo si qumshtu ne zjarr se nuk esht mirė prek n tok njiher nese nuk e ekuptue
shko thirre ndoj msues e ndoj profesor a diken q e din me te sjkajure qka kam shkru e qka kam dasht me than e mos dil me fye s enuk jam un nji fis a snji farė qe embaj mizen mbas veshi me doket s ekeq ke gabue

ne rregull kam kerkuar nga shoqata e te burgosurve politik listen e te denuarve qysh nga vitet e 1968 e deri pas 1981 dhe do ta publikoj qe te bindesh edhe vete nuk ka nevoj ma me e diskutu a sa per Balin e njoh shum mire nuk ke nevoj me tregu per ta se e njoh shum mire kam kontakte me te qysh ne momentin kur ka ardhur nga Anglia e deri sot

FeratPolaci
01-11-08, 22:17
Nuk kam nevoj me e humb kohen me njerez sikurse ti por kam pune me te menqura per te bere per ti sherbyer atdheut time pra ndihem krenar qe sot e ndjeku rrugen e Mehe Ukes

lirik
02-11-08, 00:03
Askush nuk tė ftoj ty me humbė kohė kot
as fjalė kot
ty nuk ta mbajti me nder me thėnė zuza me dal e me e folė as tė vetmen fjalė me ata qė po thonė pėr
MEH UKEN gjithka e po qesin e dhe intervista e libra e dokumente ktu pėr Meh Uken
por dole u ngatrrove me poetiun xhelal ferizi pa kurfar faji un qe po mundohem gjithqkah me at qka
di e mundem me e mbrojt familjen uka E mehen kur te tjeret kan shpifė pėr ta e pos shpifin ndersa un po mundohem me sa do ndoj fakt te vogel e rreethanė me drejtesi diqka me i mbrojtė
por ti ke ardh me qellim nga qarqe te caktuara te qendrave te zeza e tė mendjes sė zezė tė atyre qendrave qė tė kan shty o Ferat Polaci
Ndoshta dikush ta ka dhėnė ndoj pare apo ta ka q it nji drekė nė kėt fukarallak ku njerzt per pak gjė
po shesin shpirtin.
Se ktu askund ne asnji shkrim apo temė time nuk ka diqka tė qėllimshe as qėllimkeqe pėr Meh Uken
por po perpiqem me gjith sinqeritetin tė ja precizoj datat e veprimtarisė qė tė mos e turprojnė e ta
degradojn ata q e po mundohen qė MEH UKEN ta nxjerrrin veprimtarin kryesorė edhe kur meha i kishte vetem 11 e 13 vjeq e 17 vjeq kjo ėsht rritje e tepert e nuk i bėn nderė Meh Ukes

lirik
02-11-08, 00:13
Pėr datat hostorike dhe ngjarjet duuhet me fol drejtė pėr secilin njeri
Nėse meh uken e shpallim se ai qdo kund ishte gjithqka ate vetem e degradojmė
HISTORIA REALE E DATAT PREJ KUR ėSHT DėNUAR PREJ KUR KA FILLU VPERMITARINė
aty ishte qėllimi im e jo ta shpallin Meh UKEN se ne ngjarjet ne mitrovicė ne demostrata ai paska qenė
gjithqka ne vitin 1981 kur Meh uka ne at kohė po del fmi kalama 17 vjeq
turp te keni se ju talleni me familjen uka dhe neperkembni me rritje datash e me fryrje te ngjarjeve neper te cilat ai nuk ka qenė as ne grupet ku nuk bėnte pjesė as nuk ishte i denuar nė at kohė
KA ARDH KOH E KEQE e kazanat e rrenave tė disa njerzve veq po vlojnė ku po zihen rrenat
e po diskreditohen njerz kqyr e dilni e shpallne edhe haradin pashen se ne vitin 1981 edhe ai ishte
ne gruope e demostrata edhe ai u denua me sa vjet burg e rregullonja ndoj lloj veprimtarie eshpallne drangue me krah e thuani popullit se haradin pasha ka flututrue se vet e keni pa
veq vazhdoni e kallxoni prralla e rritni sa te mundeni njerzt e qoni ne qiell deri permbi re
se ne na u paska shkruar me u bė horė para bote e mem qeshė bota me ne se te jet toka me njerz
se jan mbush trojet me prralla e zadhime sa q e nuk ka me pas as ara te bukes ma ku me mbejll grunin prej rritjes se veprave e te fjalve

lirik
02-11-08, 00:29
Njeriu duhet me qen real ne pepruthje te datave historike e te nmgjarjeve datat historike dhe ngjarjen jan fakte dhe nuk lshojn pe
por ti qellimisht ke dalė qellimi yt ishte vetem me fye poetin xhelal ferizi
se je i nxitur nga qarqet qė gjithmonė u mundan me perflliqė jo vetem mua por edhe familjen time per te cilen e dijn njerzit dhe e njohin veprimtarin dhe te kalueren e ndershme t ksaj familje
por te pandershmit si ti dali e perflliqin etiketojnė
TY O FERAT POLACI NUK TE INTRESOJ ASNJI RRETHANė DHE EDHE PSE E DIN SHUM
MIRė SE UN AS MA Tė VOGLEN FJALė
tė keqe nuk e thash per meh uken prap s eprap dole me ato fjalt e tua qe nuk i perngjajn shqipes hiq por jan fund ekrye provokuese fyese shkinore qėllim kryesorė ishte titulli yt qe para opinionit ta quaje poetin dhe veprimtarin xhelal ferizin rankoviqist e titist
Njeriun organizatorin te denuarin tri her politikisht te shkatrruarin te keqtrajtuarin te perndjekurin nji jetė poetin dhe organizatorin e shum demostratave dhe veprimtarive ne sherbim te atdheut edhe jasht kosove ndersa ne kosovė per mitrovicen me rrethinė i denuari me gjygj se bashku me shum shokė qe ti po i fyen e poo i poshtron
Ky poshtrim i behet edhe familjes ferizi dhe krejt fisit ferizi njerz te ndjekur qe treqind vjet neper
breza dhe te keqtrajtuarit nga pushtuesi ndersa te jgith vlelzrit dhe babai i xhelal ferizit te burgosur politik
nuk di si do ti perballosh ti regjionit mitrovicė drenicė e vushtri e prishtinė e drenas e nga shum njerz qe e njohin ket familje qe ti po i fyen sepse poetin e quajte rankoviqist titist qka nujk ka pas guxim deri me sot askush ta quaj perveq teje ferat polaci qenke vertet i kapadai i madh
dhe paske qef telashe por kjo formė e fyrejes shum kuj nuk ka me ardh mirė se ti poetin pa kurfar faji e quajte titist rankoviqist ndersa poti xhelal ferizi ne kohene rankoviqit nuk ka qenė i lindur
po i gabon datat shum ti ferat polaci po shihesh se je nji mendje qorre agjami analfabet
dhe te kan nxit qarqe te caktuara me i thanė kto fjalė publikisht per xhelal ferizin poetin e shum vargjeve atdhetare e shum temave ne sherbim te atdheut
qenke i shum i jashtzakonshem dhe i famshem per poshtrime te njerzve t pafajshem e pse
veq per pikė t' qefit

lirik
02-11-08, 00:29
Njeriu duhet me qen real ne pepruthje te datave historike e te nmgjarjeve datat historike dhe ngjarjen jan fakte dhe nuk lshojn pe
por ti qellimisht ke dalė qellimi yt ishte vetem me fye poetin xhelal ferizi
se je i nxitur nga qarqet qė gjithmonė u mundan me perflliqė jo vetem mua por edhe familjen time per te cilen e dijn njerzit dhe e njohin veprimtarin dhe te kalueren e ndershme t ksaj familje
por te pandershmit si ti dali e perflliqin etiketojnė
TY O FERAT POLACI NUK TE INTRESOJ ASNJI RRETHANė DHE EDHE PSE E DIN SHUM
MIRė SE UN AS MA Tė VOGLEN FJALė
tė keqe nuk e thash per meh uken prap s eprap dole me ato fjalt e tua qe nuk i perngjajn shqipes hiq por jan fund ekrye provokuese fyese shkinore qėllim kryesorė ishte titulli yt qe para opinionit ta quaje poetin dhe veprimtarin xhelal ferizin rankoviqist e titist
Njeriun organizatorin te denuarin tri her politikisht te shkatrruarin te keqtrajtuarin te perndjekurin nji jetė poetin dhe organizatorin e shum demostratave dhe veprimtarive ne sherbim te atdheut edhe jasht kosove ndersa ne kosovė per mitrovicen me rrethinė i denuari me gjygj se bashku me shum shokė qe ti po i fyen e poo i poshtron
Ky poshtrim i behet edhe familjes ferizi dhe krejt fisit ferizi njerz te ndjekur qe treqind vjet neper
breza dhe te keqtrajtuarit nga pushtuesi ndersa te jgith vlelzrit dhe babai i xhelal ferizit te burgosur politik
nuk di si do ti perballosh ti regjionit mitrovicė drenicė e vushtri e prishtinė e drenas e nga shum njerz qe e njohin ket familje qe ti po i fyen sepse poetin e quajte rankoviqist titist qka nujk ka pas guxim deri me sot askush ta quaj perveq teje ferat polaci qenke vertet i kapadai i madh
dhe paske qef telashe por kjo formė e fyrejes shum kuj nuk ka me ardh mirė se ti poetin pa kurfar faji e quajte titist rankoviqist ndersa poti xhelal ferizi ne kohene rankoviqit nuk ka qenė i lindur
po i gabon datat shum ti ferat polaci po shihesh se je nji mendje qorre agjami analfabet
dhe te kan nxit qarqe te caktuara me i thanė kto fjalė publikisht per xhelal ferizin poetin e shum vargjeve atdhetare e shum temave ne sherbim te atdheut
qenke i shum i jashtzakonshem dhe i famshem per poshtrime te njerzve t pafajshem e pse
veq per pikė t' qefit

lirik
02-11-08, 00:30
Njeriu duhet me qen real ne pepruthje te datave historike e te nmgjarjeve datat historike dhe ngjarjen jan fakte dhe nuk lshojn pe
por ti qellimisht ke dalė qellimi yt ishte vetem me fye poetin xhelal ferizi
se je i nxitur nga qarqet qė gjithmonė u mundan me perflliqė jo vetem mua por edhe familjen time per te cilen e dijn njerzit dhe e njohin veprimtarin dhe te kalueren e ndershme t ksaj familje
por te pandershmit si ti dali e perflliqin etiketojnė
TY O FERAT POLACI NUK TE INTRESOJ ASNJI RRETHANė DHE EDHE PSE E DIN SHUM
MIRė SE UN AS MA Tė VOGLEN FJALė
tė keqe nuk e thash per meh uken prap s eprap dole me ato fjalt e tua qe nuk i perngjajn shqipes hiq por jan fund ekrye provokuese fyese shkinore qėllim kryesorė ishte titulli yt qe para opinionit ta quaje poetin dhe veprimtarin xhelal ferizin rankoviqist e titist
Njeriun organizatorin te denuarin tri her politikisht te shkatrruarin te keqtrajtuarin te perndjekurin nji jetė poetin dhe organizatorin e shum demostratave dhe veprimtarive ne sherbim te atdheut edhe jasht kosove ndersa ne kosovė per mitrovicen me rrethinė i denuari me gjygj se bashku me shum shokė qe ti po i fyen e poo i poshtron
Ky poshtrim i behet edhe familjes ferizi dhe krejt fisit ferizi njerz te ndjekur qe treqind vjet neper
breza dhe te keqtrajtuarit nga pushtuesi ndersa te jgith vlelzrit dhe babai i xhelal ferizit te burgosur politik
nuk di si do ti perballosh ti regjionit mitrovicė drenicė e vushtri e prishtinė e drenas e nga shum njerz qe e njohin ket familje qe ti po i fyen sepse poetin e quajte rankoviqist titist qka nujk ka pas guxim deri me sot askush ta quaj perveq teje ferat polaci qenke vertet i kapadai i madh
dhe paske qef telashe por kjo formė e fyrejes shum kuj nuk ka me ardh mirė se ti poetin pa kurfar faji e quajte titist rankoviqist ndersa poti xhelal ferizi ne kohene rankoviqit nuk ka qenė i lindur
po i gabon datat shum ti ferat polaci po shihesh se je nji mendje qorre agjami analfabet
dhe te kan nxit qarqe te caktuara me i thanė kto fjalė publikisht per xhelal ferizin poetin e shum vargjeve atdhetare e shum temave ne sherbim te atdheut
qenke i shum i jashtzakonshem dhe i famshem per poshtrime te njerzve t pafajshem e pse
veq per pikė t' qefit

lirik
02-11-08, 00:31
Njeriu duhet me qen real ne pepruthje te datave historike e te nmgjarjeve datat historike dhe ngjarjen jan fakte dhe nuk lshojn pe
por ti qellimisht ke dalė qellimi yt ishte vetem me fye poetin xhelal ferizi
se je i nxitur nga qarqet qė gjithmonė u mundan me perflliqė jo vetem mua por edhe familjen time per te cilen e dijn njerzit dhe e njohin veprimtarin dhe te kalueren e ndershme t ksaj familje
por te pandershmit si ti dali e perflliqin etiketojnė
TY O FERAT POLACI NUK TE INTRESOJ ASNJI RRETHANė DHE EDHE PSE E DIN SHUM
MIRė SE UN AS MA Tė VOGLEN FJALė
tė keqe nuk e thash per meh uken prap s eprap dole me ato fjalt e tua qe nuk i perngjajn shqipes hiq por jan fund ekrye provokuese fyese shkinore qėllim kryesorė ishte titulli yt qe para opinionit ta quaje poetin dhe veprimtarin xhelal ferizin rankoviqist e titist
Njeriun organizatorin te denuarin tri her politikisht te shkatrruarin te keqtrajtuarin te perndjekurin nji jetė poetin dhe organizatorin e shum demostratave dhe veprimtarive ne sherbim te atdheut edhe jasht kosove ndersa ne kosovė per mitrovicen me rrethinė i denuari me gjygj se bashku me shum shokė qe ti po i fyen e poo i poshtron
Ky poshtrim i behet edhe familjes ferizi dhe krejt fisit ferizi njerz te ndjekur qe treqind vjet neper
breza dhe te keqtrajtuarit nga pushtuesi ndersa te jgith vlelzrit dhe babai i xhelal ferizit te burgosur politik
nuk di si do ti perballosh ti regjionit mitrovicė drenicė e vushtri e prishtinė e drenas e nga shum njerz qe e njohin ket familje qe ti po i fyen sepse poetin e quajte rankoviqist titist qka nujk ka pas guxim deri me sot askush ta quaj perveq teje ferat polaci qenke vertet i kapadai i madh
dhe paske qef telashe por kjo formė e fyrejes shum kuj nuk ka me ardh mirė se ti poetin pa kurfar faji e quajte titist rankoviqist ndersa poti xhelal ferizi ne kohene rankoviqit nuk ka qenė i lindur
po i gabon datat shum ti ferat polaci po shihesh se je nji mendje qorre agjami analfabet
dhe te kan nxit qarqe te caktuara me i thanė kto fjalė publikisht per xhelal ferizin poetin e shum vargjeve atdhetare e shum temave ne sherbim te atdheut
qenke i shum i jashtzakonshem dhe i famshem per poshtrime te njerzve t pafajshem e pse
veq per pikė t' qefit

lirik
02-11-08, 00:31
Njeriu duhet me qen real ne pepruthje te datave historike e te nmgjarjeve datat historike dhe ngjarjen jan fakte dhe nuk lshojn pe
por ti qellimisht ke dalė qellimi yt ishte vetem me fye poetin xhelal ferizi
se je i nxitur nga qarqet qė gjithmonė u mundan me perflliqė jo vetem mua por edhe familjen time per te cilen e dijn njerzit dhe e njohin veprimtarin dhe te kalueren e ndershme t ksaj familje
por te pandershmit si ti dali e perflliqin etiketojnė
TY O FERAT POLACI NUK TE INTRESOJ ASNJI RRETHANė DHE EDHE PSE E DIN SHUM
MIRė SE UN AS MA Tė VOGLEN FJALė
tė keqe nuk e thash per meh uken prap s eprap dole me ato fjalt e tua qe nuk i perngjajn shqipes hiq por jan fund ekrye provokuese fyese shkinore qėllim kryesorė ishte titulli yt qe para opinionit ta quaje poetin dhe veprimtarin xhelal ferizin rankoviqist e titist
Njeriun organizatorin te denuarin tri her politikisht te shkatrruarin te keqtrajtuarin te perndjekurin nji jetė poetin dhe organizatorin e shum demostratave dhe veprimtarive ne sherbim te atdheut edhe jasht kosove ndersa ne kosovė per mitrovicen me rrethinė i denuari me gjygj se bashku me shum shokė qe ti po i fyen e poo i poshtron
Ky poshtrim i behet edhe familjes ferizi dhe krejt fisit ferizi njerz te ndjekur qe treqind vjet neper
breza dhe te keqtrajtuarit nga pushtuesi ndersa te jgith vlelzrit dhe babai i xhelal ferizit te burgosur politik
nuk di si do ti perballosh ti regjionit mitrovicė drenicė e vushtri e prishtinė e drenas e nga shum njerz qe e njohin ket familje qe ti po i fyen sepse poetin e quajte rankoviqist titist qka nujk ka pas guxim deri me sot askush ta quaj perveq teje ferat polaci qenke vertet i kapadai i madh
dhe paske qef telashe por kjo formė e fyrejes shum kuj nuk ka me ardh mirė se ti poetin pa kurfar faji e quajte titist rankoviqist ndersa poti xhelal ferizi ne kohene rankoviqit nuk ka qenė i lindur
po i gabon datat shum ti ferat polaci po shihesh se je nji mendje qorre agjami analfabet
dhe te kan nxit qarqe te caktuara me i thanė kto fjalė publikisht per xhelal ferizin poetin e shum vargjeve atdhetare e shum temave ne sherbim te atdheut
qenke i shum i jashtzakonshem dhe i famshem per poshtrime te njerzve t pafajshem e pse
veq per pikė t' qefit

lirik
02-11-08, 01:50
Njeriu duhet me qenė real nė pėrputhje tė datave historike e tė ngjarjeve
datat historike dhe ngjarjet e dtave sa ma te sakta
jan fakte dhe nuk lshojn pe
por ti qellimisht ke dalė me fyerje
qellimi yt ishte vetem me fye poetin xhelal ferizi
se je i nxitur nga qarqet agjentureske te ndrya qe perher e qė gjithmonė u mundan me perflliqė
jo vetem poetin xhelal ferizi por edhe familjen e poetit
per te cilen e dijn njerzit aq shum dhe e njohin veprimtarin atdhetare te ksaj familje
dhe te kalueren e ndershme t ksaj familje


por te pandershmit si ti pa kurfar ftyre dhe karakteri pa kurfar turpi ata dalin e perflliqin etiketojnė

TY O FERAT POLACI NUK TE INTRESOJ ASNJI RRETHANė TJETER PER VEQ QELLIMIT ME FYE XHELAL FERIZIN SE KE NXITJE NGA DIKUSH
DHE EDHE PSE E DIN SHUM
MIRė
SE UN AS MA Tė VOGLEN FJALė
tė keqe nuk e tha POETI XHELAL FERIZI per Meh Uken

prap s e prap dole me ato fjalt e tua
PERGOJSE E Tė NDYRA
qe nuk i perngjajn shqipes
hiq por jan fund e krye provokuese fyese shkinore ARMIQSORE
qėllim kryesorė ishte titulli yt
qe para opinionit ta quaje poetin dhe veprimtarin xhelal ferizin rankoviqist e titist
-------
Njeriun organizatorin te denuarin tri her politikisht --- te shkatrruarin te keqtrajtuarin te perndjekurin--- nji jetė----- poetin dhe organizatorin e shum demostratave----- dhe veprimtarive ne sherbim te atdheut------ edhe jasht kosove------- ndersa ne kosovė per mitrovicen me rrethinė i denuari me gjygj NE VITIN 1981-------- se bashku me shum shokė qe ti po i fyen e poo i poshtron------------
Ky poshtrim i bėhet edhe familjes ferizi dhe krejt fisit ferizi MEQENSE TI PO E FYEN BIRIN E TYRE
KY FIS JAN njerz te ndjekur qe treqind vjet nga qeverit e ndyrshme te pushtuesve
dhe ka kontribuar gjithmon per atdhe

me breza dhe te keqtrajtuarit nga pushtuesi--- ndersa te jgith vllezrit dhe babai i xhelal ferizit jan te burgosur politik komplet familja e ti ua quan poetin publikut shqiptar titist rankoviqsit
nuk di si do ti perballosh ti njerzit e regjionit mitrovicė drenicė e vushtri e prishtinė e drenas e nga shum njerz qe e njohin ket familje
qe ti po i fyen
sepse poetin e quajte rankoviqist titist
qka nuk ka pas guxim deri me sot askush ta quaj perveq teje ferat polaci
qenke vertet i kapadai i madh
dhe paske qef telashe qenke marakli i telasheve por kjo formė e fyrejes shum kuj nuk ka me ardh mirė
se ti poetin pa kurfar faji e quajte titist rankoviqist
ndersa poti xhelal ferizi ne kohene rankoviqit nuk ka qenė i lindur
-------
po i gabon datat
shum
ti ferat polaci
po shihesh se je nji mendje qorre agjami analfabet
dhe te kan nxit qarqe te caktuara hijanete me i thanė kto fjalė publikisht per xhelal ferizin
poetin e shum vargjeve atdhetare
e shum temave ne sherbim te atdheut
qenke i shum i jashtzakonshem dhe i famshem per poshtrime te njerzve t pafajshem e pse
veq per pikė t' qefit por publikun dhe lexuesin ferat polaci e ke prekė mos harro s e et gjitha forumet shqiptare i duan m eshpirt vargjet e mia
tash po bindem se qfar fare e keqe qenke e sa njeri i poshter qenke me kto fjalė qe nuk ka dal kush me thanė deri sot por ti i the
dhe pa kurfar shkaku hiq pa kurfar baze
vetem pse u nxite nga qaarqet e ndyra si njeri i paguar per ket etiketim
po shihet s e te kan nxitė te kann paguar por jam kureshtar te disa sa pare ti kann dhanė
siq e nxiten at shpifsin gazetarin e kohes ditore at te fisit te hajzerajve te smrekonices musa mustafen
e ramadan kelmendin profesorin e katundit lipė rrethi i mitrovices qe jep msim ne gjimnazin e mitrovices edhe ata pa kurfar ftyre me falcifikate u munduan ta marrin vlalun tim per gojė 1500 marka jepte ramadan kelmendi per keto qellime kah i merrte ato pare per te shkruar zi neper artikuj gazetash nders a gaztari musa mustafa e tregoj me veper s e shet nenen e baben e gjithqka tjeter per pare

por shpifsit nuk kann bythė me nder me thanė me u shty me familjen ferizi sepse shum rreth I gjerė i njerzve enjohin ket familje enuk munden plehat pergojsa me e diskreditu asnji her se vepra jon nuk esht veper plehu por kontributi im shihet qdo kudn ne shkrime e ne
vargje
o shpifs o njeri pergojs

lirik
02-11-08, 01:56
Paftyrsia ejuaj qenka vertet e pa kufi si mund te quhet njeriu kshtu me epitete
kaq t poshtra
nji jet i shkon njeriut neper mundime dhe ma ne fund quhet rankoviqist titist nga s hqipfolsat
kisha dasht me t pshty krejt rrethinat tona e krejt kosova o ferat polaci
e njeri i pa tru po si emerr guximine m quan ti mua kshtu
me kso far epitetesh po ato laviret mashkullore q ete nxiten ty me kcye kshtu
perpjetė e ta lan kopilin ne derė ty se te kan pa qe je nji njeri me tru te trashė e kollaj te nxisin
veq ta bejn kapisss e ti menjiher hau hau hau peer emrin ferizi te cilin nuk ka mund kush deri sot me i ngjit kso far epitetesh
nuk edi qfar soji i paftyrsisė qenke ti po kshtu vetem njerzt antikombtarė qohen e ngjesin njerzve gjithfar bishttash por per shkka te njerzve si ti kosova nuk ec me hapa se qiftat tu e kan mberthye per fyti e nuk ka bereqet aty ka mbarue qdo gjė

lirik
02-11-08, 12:55
NGA INTERVISTA E REGJEP SELIMIT TE RASTI MEH UKA DALIN DISA GJėRA
Qė PO ASHTU VERTETOJN♪7S E MEH UKA PASKA ZHVILLUE AKTIVITET
deh qenka takuar edhe ma parė me Regjep Selimin
lkqk ja po na del levizje me disa bindje dhe modele ma ndryshe se levizja popullore
leizja popullor e kishte model tjeter te veprimit dhe te funksionimit si dhe tendencė per inatlimin
mundsiht te marksizem leninizmit por kur e pau s enuk bėhen kto veprime nuk lejojn rrethanat e reja ndrroj veprimet sipas situatave dhe pershtatjet e kohrave perndryshe shpirti dhe ideali i saj ka qendru
gjithmon mbi kėt ide dhe ėsht ushqye nga kjo ide
Ajo qka ktu po del ne siperfaqe ėsht pa siguria sipas psikozave e sjelljeve qe po dalin ne siperfaqe
po na del ma kjartė s e grupet nuk kan pas ujdi njera me tjetren as besim per ti shkri forcat
dhe veprimtarinė sepse levizja popullore nuk len ne hise askend njihet mentaliteti i saj kur ne ktu ne perendim i shkrimė te gjitha forcat politike
q ė tė funksionojm si shtab emergjente ne sherbim te atdheut me ndihma ne te holla etj
levizja popullore ishte ajo qe dilte nga secila marrveshje dhe delte ne vete dhe themeloj edhe fondin vendlindja thrrret kry e ne vete jashta shtabeve emergjente te disapores q e nuk kishin kurfar ngjyrimi politik ma ishin shkri tė gjitha partitė politike per hir te atdheut dhe situates s e jashtzakonshme
ndersa levizja püopullore edhe mbas marrveshjes s e pergjitshme
dilte menjiher ne krye ne vete nga te gjitha marveshjjet nga te gjitha subjektet dhe shoqatat nga te gjitha shkrirjet e unitetit ajo gjithmon veqohej dhe dallohej e vepronte me tekat e saja dhe mentalitetin e sajė duke synuar gjithmonė marrjen e pozitave kryeisht gjithqka ta pervetsonte dhe ta bėnte tapi te veten edhe punen shum vjeqare te tjera subjekteve e individve qe vite me parė kishin punuar ekam fjalen ktu ne perendim ne europė sa per ne tertorin ne kosovė nuk i njoh rrethanat
holl se nuk isha ne ato rrjedha atje por siq po shihet lakqk ja dhe lpk ja nuk kan arrit marrveshje dhe ktu ka pas probleme e mosmarrveshje per fat qe nuk ka arrit puna deri aty qe te ndezet vllavrasja shqiptare sepse ka pas aq probleme epengesa sa qe punet e shqiptarve nuk i q'pshtjell as dreqi
KTU PO NA DALIN SHUM RRYMA E GRUPE POLITIKE GRUPI I MEH UKES I ADEM JAHARIT I REGJEP SELIMIT TRI RRYMA QE JAN SJELL RRETH PROBLEMIT DHE KAN PAS FER KIME
E MOSMARRVESHJE
SE PARI NE MITROVICė TAKIMI I PRPOPOZUAR NGA LKAQK JA NGA MEH UKA SI DUKET NUK KA QENė SHUM I DėSHIRUAR KUSH ARRIN SA DO PAK TA ANALIZOJ KTU INTERVISTEN E REGJEP SELIMIT KTU POO DEL SHUMQKA POR PO DELE DHE FAKTI SE RRETH TAKIMIT
NE MITROVIC NE SHIPOL NUK KA PASė PAJTIME
nji nder problemet kyqe kjo por edhe zvarritje per shkak se dy porgramet dhe pikpamjet e lkqk
dhe lpk nuk kan pelqyer aspak ne mes vete per shkak te pikpamjeve krejtisht te ndryshme dhe
modeleve
LEVIZJA POPULLORE KA PAS NJI KOMPLEKS TE PERVETSIMIT TE GJėRAVE DUKE DIT SE NE AT KOHė SI NE PERENDIM SE MBRENDA NE ATDHE AJO KA PAS DIKUR NDIKIME
EDHE NGA KOHA EPOKA E VITIT 1981 KURKISHTE EDHE GRUPE TE AKTIVITETIT POLITIK QE ISHIN MARKSIST LENINISTE NE STRUKTUR DHE KONSPIRACION DHE ORGANIZIM

lirik
02-11-08, 12:59
Nga intervista e regjep selimit nxjerrim se mospajtimet ne mes te ktyre rrymave ku edhe ne vet qerdhen e lirsė ne prekaz pati ferkime dhe ndasi mospajtime dhe rrymime politike kahje
marrja ne dorė e situates dhe themelimi i nji uqk je ku fjalen kryesore do ta kishte levizja
popullore kjo esht kompleks vuajtje qe shihet ne secilin hap te levizjes popullore dhe aktivitetiti te sajė
prandaj me gjet gjuh te perbashkt ne mes te rrymimeve shqiptare terrymave politke dhe grupimeve
te nytres tjeter ka qen tejet e vshtirė
sepse vet organizmi ynė esht i komplikuar per kso punesh te mdha me fuqi shopirtrore ku kekrohet drit emadhe dhe arsye e madhe lshim pe per hir t e interesave madhore

lirik
02-11-08, 13:07
nga intervista e regjep selimit ktu po del se ka munguar vullneti dhe deshira per shkak te perbajtjeve ne gazeten qlirimi dhe per shkak te vet permbajtjes se lkqk s si struktur organizuese
qė levizjes popullore nuk i ka pėlqyer
SEKSIONI POLITIK KY SYNOHEJTE THEMELOHEJ DREJTORIA E ARDSHME POLITKE
E UQKS eka pas para sysh gjithmonė ne rast te bashkimit te forcave politike te funksionoj
bashkimi ose shkrirja por gjithmon nen kujdesin dhe primatin e levizjes popullore
kti kanqen mospajtimet dhe vuajtjet e ferkimet thelbi ka qen s ekush do ta marr timonin
lkqk apo levizja popullore pasi lidhja demokratike ne ket organizim dshtoj per shkak te
struktures se komplikuar te sajė ide paqsore por veprime te ngahtha
NE KET SHKATHTSI kohrash ku gjėrat shum shpejt rrokulliseshin dhe nuk kishte parti politike
ne program te rrept luftarak rreszistent or te gjitha silelshin po thuajse rreth nji formimi disi njiher te bashkohen kur lufta trokiste ne derė e nuk kishte kohė per teorizime te tilla e vonesa
NE KSO RRETHANASH KUR NUK KA parti t emirfillt politike qe merrte me shum vendosmeri ne duar fatin e atdheut levizjes popullore i binte shi ne kollomoq dhe shfytzonte situatat me mejshtri ajo e kishte kshillin organizativ dhe strukturat tjera te propagandes si dhe nji nnume rte madh te antarve
te cilet edhe pse kaluan neper ldk nji pjes e mir mbeten ne levizjen popullore ose bashkpunonin melevizjen popullore

lirik
02-11-08, 13:23
lkqk ja ne at kohė po ashtu ishte teper ngadalt dhe nuk arinte te merrte ne duar situaten pra problem i te gjitha partive ishte vet natyra paqsore e ldk s dhe e vet njerzve qe ishin ldk i zuar
ne gjith hapsiren shqiptare si me hipnozė
ne kto situata veprimet egrupeve te caktuiara q e kishin numer te konsideruar te antarve
dhe pikpamje lufte pra rezistence kombtare ato nuk kishin as numrinas peshen e duhur se mbizotronte koha shumvjeqare e te ndejturit dhe rrezostences paqsore
NE KTO HAPSIRA U NDESHEN LEVIZJA POPULLORE DHE LKQK JA DY modele te ndryshme te pikpamjeve dhe taktikave permbajtjeve dhe synimeve te cilat nuk besoj s e do t ekishin gjet rahati mbrenda njera tjetres
KTU QENDROJN DHE MSHEFEN SHUM PROBLEME SI DHE FERKIMET E ADEM JASHARIT ME REGJEP SELIMIN
Levizja donte te merrte kalan nga mbrenda prandaj mu ne kshtjellen e liris ne prekaz nuk u drejtua kot
regjep selimi Hashim thaqi dhe te gjith te tjeret por edhe Meh Uka
sepse aty pregatitej qerdhja ekryengritjes shqiptare ne krye me Legjendat ADEM DHE HAMZ JASHARIN
Tė gjitha mosmarrveshjet ktu qendrojnė ne taktikat dhe planet e seciles parti nga mbrenda
NEN NDIKIMIN E SISTEMIT DEMOKTRATIK DHE RREZESS E LIRIS TE SISTEMIT SHUM PARTIAK
QE PARAQITEJ TE SHQIPTART PAS KOMUNIZMIT TE GJATė DHE SISTEMIT NJI PARTIAK
E DIKTATURES AS HAMZ AS ADEM JASHARI NUK MUND TE KEN PAS SIMPATI PER LEVIZJEN POPUILLORE POR REZERVA MEGJITHAT ADEMI DHE HAMZA KAN QEN PER PARIN EPUSHKES
DHE SECILI QE U KA ARDH NE KONAK MEH UKA KOMANDANT REMI APO REGJEP SELIMI ZAHIR PAJAZITI EDMOND HOGJA E TE GJITH QE ISHIN NE PREKAZ ATY SHKUAN RRYMIME TE NDRYSHME POLITIKE NUK ISHIN TE GJITH T EMENDIMIT TE NJEJT
Pikrisht ktu qendron ferkimi ne mes te
REGJEP SELIMIT DHE ADEM JASHARIT i cili ka kaluar edhe ne grindje dhe mospajtime siq e shohim te libri i GANI GECIT
Gjithqka qe rrjedh ktu e ka burimin te mospajtimet si zakon apo e metė qe ekan shqiptart si t e bėhen dy shqiptar mos me u pajtu .
TAKIMI OSE HAMNEDJA E TAKIMIT NE SHIPOL SIPAS PROPOZIMIT TE MEH UKES
KTU DEL SE TAKIMI NUK PARAQET SIGURI NE RRETHANT SIQ ISHTE KOSOVA ATHER
POR EDHE NE RRETHANAT SE SHUMKQA NUK KA PAS PAJTIME NE MES TE GRUPEVE KA PAS MOSMARRVESHJE
PALGOSJA E SAHIT JASHARIT THOT REGJEP SELIMI NGA NJI NJERI Q E NUK JETON MA
EDHE KTU NA DEL NJI MISTER NE KET INTERVISTė DHE PYETJA SHTORHET KUSHQENKA AI PERSON QE NUK JETON MA

lirik
02-11-08, 14:05
SE VERFTE KA PAS PIKPAMJE DHE PSHTJELLIME TE PA KJARTA NE MES TE GRUPEVE
NGA INTERVISTA E REGJEP SELIMIT MUND TE NXIRRET SHUMQKA
POR MBI TE GJITHA NJė GJė E DI JAM VET DESHMITAR I KOHES DėSHMITARė KOHORė
SE LEVIZJA POPULLORE KA PAS SPECIFIKė TE JASHTZAKONSHME
TE BEJ GJITHQKA TAPI TE VETEN
DHE PERVETSIM TE GJITHQKAJE QE I PERKET VEPRIMTARISė UN KUR DNEGJOJA FJALIMET ESAJA NE PERENDIM KA PAS RATSE KUR KAM DASHT ME QESH N MJEDIS T POPULLIT
NE MEJDIS TE MASES KUR LEVIZJA POPULLORE PERAQITEJ SI LEGJITIME E EMRAVE TE AZEM GALICES SHABAN POLLUZHES MEHMET GRADICES
Ishte kjo taktik♪7 e elvizjes popullore me i nxit masasat me propagand simpati se gjoja te gjith herojt po i takojkan levizjes popullore ne e dijm se sa e ka urrejt mehmet gradica komunizmin

agim__barja
03-11-08, 09:08
vetem nje z:lirik ketu kemi cfare te flasim per temen kush ishte mehe uka ketu po shkojn senet perte qka edhe nuk ja vlen te bisedohen gjithemon shko ne kerkim te vertetes e jo te permendim emra tan personal une jam apo une isha ne kete tem ska qka lidhe rasti i juaj me kete teme z:LIRIK PA KEQKUPTIME po nese ke diqka per veprimtarin tende pse jo edhe te mos hapet nje teme prsh kush ishte xhelal ferizi ed per kete teme kush ishte mehe uka ketu ka te beje me nje veprimtare shume te rendesishem te ceshtjes sone kombetare kete e ka thene sa e sa here edhe zahir pajazit e shume te tjere edhe Zahir pajazit eshte betuar ne oden e Rames babait te Mehes se 10 fish do e marr hakun po ja cfare ndodhi mbase nje viti edhe Zahiri me shoke u vra ata nuk jane ter vdekur po ata jane te gjalle qe kurr nuk do harrohen e ata qe e bene pusin le te mendojne se cfare do ju vije dita .

lirik
03-11-08, 11:41
I NDERUAR AGIM
Nuk mi njeh principet e mia per drejtesi nuk ke faj ti para principit tė drejtsisė
nuk e njoh as baben as kend mbi dhe
bile edhe jeta mė duket e pa vlerė nėse shkeli mbi drejtėsinė
keqkuptimet kan lind ne mes e meje eteje dhe u sqaruan deri diku ne mes meje e teje
dhe ndjehem i qetsuar por drejtesia ime shkon deri nė vuajtje
Mua me kan kshilluar MUSA HOTI EMIN FAZLIA ALIAS EMIL KASTRIOTI ėSHT GJALLė SOT
DHE Mė KA THėNė TE LUTEM XHELAL MOS FOL ME NDEGJO MUA ASNJIHER MOS FOL
MUNDISHT MOS FOL PUBLIISHT SE PER SHKAK SE TI FLET DREJT E PAANSHėM
PER TY ESHT RREZIK SE BOTA NUK ESHT E PAANSHME DHE E DREJT
ME KUJTOHET NE ASCHAFENBURG KUR MA BėNI ME SHEJ TE MOS FLAS PARA KAMERA DHE ME THA ULU RRI SE TI SHKRETON DHE PER MUA FJALA E TI ėSHT QETSUESE
UN I LAKMOJ EMIL KASTRIOTIT PER QETSINė QEE KA DHE NATYREN E TI JASHTZAKONISHT TE QETė AI FLET MA NDRYSHE DHE JA JAP DOREN
NDERSA UN FLAS MA EGER SE AI MA VRAZHDė NE DISA RASTE POR DREJTESIA IME SHKON DERI NE VUAJTJE SE TI AGIM PO MENDON KE MENDUE SE UN PO DUA ME MOHUE EME ZVOGLUE NJERZ DHE I KE DHAN KEQKUPTIM TEMES
UN DHE QELLIMI IM JAN GJITHMONė REALJA DATAT E VERTETA DHE JO ZMADHIMET NGATRRIMI I DATAVE DHE HIPERPOLIZIMET JASHTA MERITAVE NUK ME KA INTRESU NJERIU ASNJIHER NGA ISHTE AS KUSH E SI E TEK AS QKA E KAM ME FAR AS ME FIS KUR ESHT FJALA PER MERITAT DHE DREJTESINė ME KA INTRESU VETEM SASIJA SA KA DHANė AI NJERI DHE SA MERITON NOTA REALE
TE RASTI I SABIT IDRIZIT NUK KAM GENJYE ASNJI MILIMETER ASHTU U SOLL AI ME MENDJE TE MADHE DHE MOHUESE JO BASHKPUNUESE NUK TREGOJ KURFAR KONISDERATE PER MUA
POR SIKUR TE MOS ISHA I LINDUR NE MITROVICė SIKUR TE MOS ISHA I MITROVICES SIKUR TE MOS ISHA KURFAR KRIJUESI AS POETI SIKUR TE MOS ISHA KURGJA MBI DHE BILE AS HIJE MBI DHE
NJERZT E TILL LE TE JEN KAH TE DUAN AGIM SE KUR I SHKELIN VLERAT I MOHOJN NJERZT E PUNES NUK ME INTRESON HIQ TE CILIT KATUN JAN AS KAH JAN POR UA PERPLASI TE VERTETEN NE SY EDHE VLLAU IM ME KENė NUKE DI SA PO ME KUPTON NDOSHTA TY TE ESHT DUK SE PO FLAS ME TENDENCA POR JO NUK KAM KURFAR ARSYE TE FLAS ME TENDENCA SE VARGJET E KADRI BISTRICES I KAM Tė PABOTUARA Tė ADEM VOCES PO ASHTU TE IS BOLETINIT PO ASHTU TE UKSHIN KOVAQICES TE AZEM GALICES TE ADEM JASHARIT TE HAMZ JASHARIT TE ARTIM JASHARIT TE GJITHA I NGJAJN ė NJI LAHUTE MALSIJE FORMAVE KRESHNIKE ARTISTIKISHT SIQ DI UN ME I KOMBINU
NESE SABIT IDRIZI U TRMB NGA VLERAT DHE U SOLL AQ FTOFT E AQ MOHUESHEM
NUK MUND TA MSHEFI KėT FAKT PAMVARSISHT SE A I DHEMB DIKUJ AJO
POASHTU TE VERTETEN E VITIT 1981 PER RASTIN MEH UKA JAN FAKTE KTO
DHE NUK KA TE BEJ HIQ ME KURFAR QESHTJE SE KUSH KAH ėSHT POR EM FAJET E RėNDA DHE PUNET E KQIJA Qė PO I BėJN NJERZIT ME PADREJTESITė JO VETEM SOT POR PADREJTESI TE SHQIPTART PO KA NEPER SHEKUJ QYSH SE U FORMUAN T# SHKRETIT
si komb e nuk e kan ndermend hiq me i ndal padrejtesit e shkeljet veq sa po munden me i shkel vlerat
por kuptohet kur them shqiptart te mos merret kjo per te gjith por per nji numer shqiptarėsh
mos ma ngjitni pash zotin dikund prap ndoj grep e me u kap per fjala e me than kshtu tha xhela per shqiptart per kombin e vet pra fjala esht te nji numer q ė po bėjn pa drejtėsi
Libri me titul fjalė dhe valė financohet nga komuna dhe nuk esht pron private prandaj aty e kam pas edhe un do hise do vendė qe mu mohua bile ju ka pas hije mitrovices me mi lan nja dy tre numra
te botimit se kam punime intresnte jo me u mohua ashtu pa lidhje pse a pak me mohoj koha mua
a po u dashka gjith jeten me u shkelė prandaj jam pezmatue dhe jam ndje keq nga perbuzja e sjellja e ftoft mohuese kshtu po krijohen mandej inatet dhe un kur ta shoh at njeri as qe dua me ja pa syt ma as nuk me intreson me folė ma me te se un e di se sa vargje mund ti prezentoja ne liber
por hiq u sollen me mua thua se kam ardh pürej banglladeshi e jo qe jam i lindur aty dhe kam zhvullue veprimtari aty jam i biri i ati vendi qka do me than kjo kshtu pas kaq vitesh me u prit un ashtu
aq ftoft e mohueshem pas sa vitesh mergimi e ndjekje e burgime e pasoja tjera
jo ti xhelal ferizi nuk ke vend askund hup kah te duash nuk je i joni nuk ke vend per asn ji varg as per asnji kontribut askund ik zhduku jo more se kto sjellje jan bastarde te pa njerzishme
edhe un ekam do hise ne at tokė ma kadal jaran se nuk esht ashtu.
NUK ESHT VETEM KY QE U SOLL KSHTI INJORUESHEM O AGIM SE NUK ISHA PEZMATUE AQ SHUM POR AS NE MINSISTRI T EKULTURES NE PRISHTIN NUK U PRANOVA NE BISEDė SE NUK PASKA PAS KOHė MINISTRI POR AS NA NUK KEMI KOHė SE PO VIJM PREJ EUROPE ME MIJA KILOMETRA PO SHPENZOJM PO HARGJOJM NUK JEMI MA TE RI NE MOSHė POR QE BESA NE MERGIMTARVE NUK PO NA BEJN HESAP AS SA MIZEN SIQ PO SHIHET
E ME E DIT TI KONTRIBUTIN EMERGIMTARVE TE SHKOJJN FLOKT HAVA SE KAN DHėNė ME SA FUQI PATEN KONTRIBUT PER KOSOVEN ME PARE EME QKA MUNDEN DUKE JU NDIHMUAR FAMILJEVE ARSIMIT SHOLLAVE UQK S E QKA JO PO THUAJSE TE GJITH ME AT QKA MUNDEN
E PA JA NDA KURR ZULLUMIN EUROPES ME DEMOSTRATA E AKTIVITETE PARA DIPLOMACIVE TE HUAJA PER TA QIT KOSOVEN NE DRITė E PO LODHEMI E PO MALTRETOHEMI DERI SA PO VIJM ATJE SE NUK JEMI TE RI MA E KUR PO VIJM PO NA PRESIN SI TE HUAJ DISI SHUM FTOFT E MOHUESHEM DHE JEMI PEZMATUE TE GJITH JO VETEM UN
PRANDAJ HIQ NUK Mė KE KUPTUE NE FILLIM AS QKA PO FLAS AS PER MERITAT E KUJT E DREJTESIN QE PO FLAS AS PėR GJENDJEN E PASQYRAT REALE TE DATAVE E TE NJERZVE VEQ JE NGUTUR POR MEQNESE ME KE KEKRUAR FALJE PER KEQKUPTIMIN NE TE DY JEMI PAJTUAR POR KAH NA DUOLI TASH KY FERAT POLACI ME ATO FYERJE PER MUA NUK PO MARR VESH HIQ

lirik
03-11-08, 12:20
Per Meh Uken Jam Duke U Thelluar Ne Secilin Detal Nesecilen Fjalė Te Intrevistes
Sė Regjep Selimit
Un Mendoj Se Duhet Te Organizohet Emision Televiziv Pėr Meh Uken
Aty Shihet Secili Qka Mund Tė Thot Edhe Regjep Selimi Edhe R Ifat Jasharai
Apo Ata Qė Jan Gjallė Hekuri Kthehet Sa Esht I Nxehtė
Nese Aq I Nxeht Po Paraqitet Ferat Polaci Le Te De L Vet Ne Televizion
Dhe Le Te Flet Per Te E Per Ata Njrz Kus Ishin E Cilt Ishin Me Meh Uken Meqense Po Dijka Kaq Shum
Edhe Le Ti Thot Edh E Ata Njerz Q ė Po Mshefen Enuk Po Dėshmojnė
Gjithqka Per Veprimtarinė E Deshmorit Jo Ti Thuhet Dikuj Hajde Te Them Diqka Ne Vesh
Mjaft Ma Me Keto Sjellje Ktu Te Ne Doli Njeriu Mu Ne Mes Te Salles E I Tha Ne Sy Tjetrit Qė E Zgjodhen Ne Kryesi Te Lidhjes Demokratike Te Nji Qyteti Te Madh Ktu Afer Nesh Ku Jetojmė
Burri I Dheut I Tha Nder Sy A Je Ti Ai Qe Me Ke Spiunue Ne Konsulaten Jugosllave
E Tash Po Mban Procese Te Mbledhjeve Te Ldk S
Ti Me Ke Spiunuar Ti Je Ai Mu Mor Pasaporta Pes Vjet Dhe Mbeta Pa Punė Dhe Gati I Humba Letrat Ne Gjermani
Ti Je Ai Dhe Ja Deshmoi Me Gjithqka Qe Dėshmohet Aq Sa Ai Mbeti Si I Dheir Me Nder Me Thanė
Para Krejt Tė Pranishmve Nė Sallė I Tha Dhe I Tha Ti Je Ai Qe Ke Shkua Ne Konsulat Jugosllave E Ke Spiunuar Per Shqiptarė Etash Patriot Aktivist Ne Ldk
Qu Hup Prej Ktuhit Zhduku Dhe Te Gjith Njerzt E Kan Pshty
Jo Jo Ka Rrotell Mbi Rrotel Ka Burra Hala Kosova E Ka Me Pasė Se Nuk Jan Vdek Burrat
Nuk Jam Hiq Per Me Ju Ngranė Haku Meh Ukes As Kekruj Hiq Por Kush Esht Burr Le Te Flet Para Televizioni Ne Intervist Direkte Nga Gazetar Te Sprovuar Ti Shtrohen Pyetjet Per Meh Uken Secilit Qe Din Diqka Per Te
Un Vetem Fola Sinqerisht E Thash At Njeri Nuk E Kam Njoft Ne Jeten Time Dhe Lexuesi Mund Te Me Besoj Mua Se Un Q Enga Vitit 1981 Po Thuajse U Kputa Prej Kosove Njiher Ne Burg E Mandej Jasht Kosove Ne Europen Perendimore
Pra Nuk Jam Njoft As Nuk Kam Qenė Ne Jeten Time Me At Njeri Ne Kontakt As Dy Fjalė Nuk I Kam Folė Dhe Per Ket Mund Te Betohem Si Te Don Kush Te Don
Pra Nuk Kishte Nevojė Me Me Sjell Deri Ktu Duke Me Terheq Per Gjuhe Kur Thot Njeriu Nuk Ekam Njoftė Menjiher I Shtrohet Pyetje Pse Zotri Xhelal Nuk E Keni Njoftė A Ka Mundsi Te Na Sqaroni Ma Teper Rreth Ksaj Si Qendrojn Punet Q Enuk E Keni Njoftė
Por Jo Ti Kalove Menjiher Ne Ekstrem Jo Po I Zvoglon Njerzit Jo Po I Dallon Njerzit Jo Po Kshztu Jo Po Ashtu Domethėnė Gjithqka Me Biseda Ekstreme Dhe Te Njianshme Qka Tash Edhe Ky Ferat Polaci Nga Dikush U Nxit Te Shprehet Kshtu Me Fyerje Se Vet Nuk E Ka Pa Ket Temė Dikush E Solli Ktu
Me Gjithat Kultura E Te Dialoguarit Mungon
Dhe Format Elokuente Si Dhe Te
Kulturuara
Mungojnė Te Disa Njerz Per Dialogime Ata Kalojn Menjiher Ne Fyerje
Dhe Provokime Mjaftonte Ajo Fjala Kur Thash Nuk Ekam Njoft Meh Uken
Nese Dikush Nuk E Ka Njoft Ose Nuk Don Me Njoft Ather Dalin Datat Rrethanat Dhe Faktet Po Ne Snji Menyrė Jo Provokimet Se Provokimi E Nxitė Provokimin
E Nxitė Pezmin Dhe Mosknaqsinė Aq Sa Njeriu Del Prej Takti E Ma Nuk Din Qka
Flet Dhe Ktu Po E Them Me Vrejtje Te Gjith Diskutuesit Pa Marr Para Syhs Kush Del Duhet Te Ket Talent Elokuencė Dhe Moderacion Te Dialoguarit
Mbi Te Gjith A Kujdes Te Veqant Te Sjelljes Jashta Qdo Lloj Provokimi Apo Pickimi Tė Nervave
Me Nerva Nuk Arrrihet Asgjė Vetem Me Qetsi Dhe Me Fakte Me Data Me Koncentrime Dhe Analiza Ne Secilen Fjalė Ku Eka Qellimin Dhe Domethenjen Vetem Ather Logjika I Afrohet Qmbshtjelljes S E Lamshit Tė Problemi T
Jam Duke Eu Koncentruar Ne Secilen Fjalė Te Intervistes Te Regjep Selimit Ne Lidhje Me Meh Uken Prandaj Po E Analizoj Nese Kjo Esht Intervista E Ti
Sepse Disa Rreshta Nganjiher Sikur Nuk Po Lidhen Po Dalin Nga Kronologjia Kohore

FeratPolaci
03-11-08, 17:26
Njeriu duhet me qenė real nė pėrputhje tė datave historike e tė ngjarjeve
datat historike dhe ngjarjet e dtave sa ma te sakta
jan fakte dhe nuk lshojn pe
por ti qellimisht ke dalė me fyerje
qellimi yt ishte vetem me fye poetin xhelal ferizi
se je i nxitur nga qarqet agjentureske te ndrya qe perher e qė gjithmonė u mundan me perflliqė
jo vetem poetin xhelal ferizi por edhe familjen e poetit
per te cilen e dijn njerzit aq shum dhe e njohin veprimtarin atdhetare te ksaj familje
dhe te kalueren e ndershme t ksaj familje


por te pandershmit si ti pa kurfar ftyre dhe karakteri pa kurfar turpi ata dalin e perflliqin etiketojnė

TY O FERAT POLACI NUK TE INTRESOJ ASNJI RRETHANė TJETER PER VEQ QELLIMIT ME FYE XHELAL FERIZIN SE KE NXITJE NGA DIKUSH
DHE EDHE PSE E DIN SHUM
MIRė
SE UN AS MA Tė VOGLEN FJALė
tė keqe nuk e tha POETI XHELAL FERIZI per Meh Uken

prap s e prap dole me ato fjalt e tua
PERGOJSE E Tė NDYRA
qe nuk i perngjajn shqipes
hiq por jan fund e krye provokuese fyese shkinore ARMIQSORE
qėllim kryesorė ishte titulli yt
qe para opinionit ta quaje poetin dhe veprimtarin xhelal ferizin rankoviqist e titist
-------
Njeriun organizatorin te denuarin tri her politikisht --- te shkatrruarin te keqtrajtuarin te perndjekurin--- nji jetė----- poetin dhe organizatorin e shum demostratave----- dhe veprimtarive ne sherbim te atdheut------ edhe jasht kosove------- ndersa ne kosovė per mitrovicen me rrethinė i denuari me gjygj NE VITIN 1981-------- se bashku me shum shokė qe ti po i fyen e poo i poshtron------------
Ky poshtrim i bėhet edhe familjes ferizi dhe krejt fisit ferizi MEQENSE TI PO E FYEN BIRIN E TYRE
KY FIS JAN njerz te ndjekur qe treqind vjet nga qeverit e ndyrshme te pushtuesve
dhe ka kontribuar gjithmon per atdhe

me breza dhe te keqtrajtuarit nga pushtuesi--- ndersa te jgith vllezrit dhe babai i xhelal ferizit jan te burgosur politik komplet familja e ti ua quan poetin publikut shqiptar titist rankoviqsit
nuk di si do ti perballosh ti njerzit e regjionit mitrovicė drenicė e vushtri e prishtinė e drenas e nga shum njerz qe e njohin ket familje
qe ti po i fyen
sepse poetin e quajte rankoviqist titist
qka nuk ka pas guxim deri me sot askush ta quaj perveq teje ferat polaci
qenke vertet i kapadai i madh
dhe paske qef telashe qenke marakli i telasheve por kjo formė e fyrejes shum kuj nuk ka me ardh mirė
se ti poetin pa kurfar faji e quajte titist rankoviqist
ndersa poti xhelal ferizi ne kohene rankoviqit nuk ka qenė i lindur
-------
po i gabon datat
shum
ti ferat polaci
po shihesh se je nji mendje qorre agjami analfabet
dhe te kan nxit qarqe te caktuara hijanete me i thanė kto fjalė publikisht per xhelal ferizin
poetin e shum vargjeve atdhetare
e shum temave ne sherbim te atdheut
qenke i shum i jashtzakonshem dhe i famshem per poshtrime te njerzve t pafajshem e pse
veq per pikė t' qefit por publikun dhe lexuesin ferat polaci e ke prekė mos harro s e et gjitha forumet shqiptare i duan m eshpirt vargjet e mia
tash po bindem se qfar fare e keqe qenke e sa njeri i poshter qenke me kto fjalė qe nuk ka dal kush me thanė deri sot por ti i the
dhe pa kurfar shkaku hiq pa kurfar baze
vetem pse u nxite nga qaarqet e ndyra si njeri i paguar per ket etiketim
po shihet s e te kan nxitė te kann paguar por jam kureshtar te disa sa pare ti kann dhanė
siq e nxiten at shpifsin gazetarin e kohes ditore at te fisit te hajzerajve te smrekonices musa mustafen
e ramadan kelmendin profesorin e katundit lipė rrethi i mitrovices qe jep msim ne gjimnazin e mitrovices edhe ata pa kurfar ftyre me falcifikate u munduan ta marrin vlalun tim per gojė 1500 marka jepte ramadan kelmendi per keto qellime kah i merrte ato pare per te shkruar zi neper artikuj gazetash nders a gaztari musa mustafa e tregoj me veper s e shet nenen e baben e gjithqka tjeter per pare

por shpifsit nuk kann bythė me nder me thanė me u shty me familjen ferizi sepse shum rreth I gjerė i njerzve enjohin ket familje enuk munden plehat pergojsa me e diskreditu asnji her se vepra jon nuk esht veper plehu por kontributi im shihet qdo kudn ne shkrime e ne
vargje
o shpifs o njeri pergojs

O Xhelal Ferizi po ti masi koke qekaq trim hajde bre vlla po i hina veriut te Mitrovices edhe jav hjekum flamurat maje kalas qe i kan ngrit serbet e mos u ba si laviret me ofendu a po merr vesh a jo qitash se edhe durimi e ka nje fund
a sa per vargje te tuat mund ti shkruaj kushdo mund te jet edhe armik aj qe i shkruan per te mbuluar veten e tij

tjetra ky forum po mi fshin komentet e mija

dhe po te tham ty masi koke kaq njeri i afte ti asnjher njeriu nuk bene ta lavderoj veten e tij me mire eshte te jeret me te lavderuar se sa ti veten tuaj e qe je burr hajde dalum takohum kur te dush ti e mos u ba si femij me ofendu e sha njerez une po te them ty nuk me intereson kush je por kujdes se qka flet se qe te gjitha i kam te regjistruara qka ke fol e kujdes prandaj njeriu nuk ben ta lavderoj veten se kam bere keshtu e ashtu me mire te tjeret me te lavderuar edhe ju administratore te ketij forumu mos i fshini komentet e askujt

E ti XHelal Ferizi mua nuk me shtin askush qe ta mbroj vepren e mehe ukes vetem ndergjegjja e ketij trimi qe sot te gjithe ja kan lakmi ati prandaj mjaft po te them me ofendime poshtruese se i keshti mundohet me te kesh e ne kete rast ti je ky i keshti qe po mundohesh me e kesh tjeter kan tuj e mbrojt veten tuja dhe duke lavderuar s ekinse na paske qen organizator i demonstratave te 81 a e njeh ti Gani Kocen i burgosur politik i 81 si organizator bashk me Hydajt Hysenin e une jam i nip i Gani Kocit e mos ofendo ma as edhe 1 fjal te vetme po te them

FeratPolaci
03-11-08, 17:37
DILAVERI per DILAVERIN apo mos me ja permend emrin e tij qe tashme eshte i njohur per ne.
Ku je qe je futur si laviret dhe akuzon njerez hajde bire ate dokument qe e ki ti per Mehe Uken edhe tjetra mos muno se mund te fshihesh sepse tradhetaret edhe ne fund te botes nese shkojne plumbi do ti gjeje e mos u ba si laviret o DILAVER po dil si burr e thuj po e kam gjet kete dukument ne filan venin dhe e kam publiku e mos u ba se ti vet e ke shkruaj kete dokument ,ku kan perdorur serbet dokumente pa vula e nenshkrime prandaj ti je aj qe po akuzon njerezit njeri nga ta eshte Mehe Uka hajde sjelli faket nes eka qene mehe uka MAROVACI e qe MArovaci je ti ore njeri i pafetyre mos u ba Lavire me u fsheh po dil e thuje se une qyky qyky

Dilaver
03-11-08, 22:20
Hagė: Zoran Stijoviq tha se rreth 200 shqiptarė informonin UDB-nė pėr UĒK-nė

Nė Gjykatėn ndėrkombėtare tė Hagės, ka vazhduar procesi gjyqėsor ndaj ish-kryeministrit tė Kosovės – Ramush Haradinajt dhe dy ish-bashkėluftėtarėve tė tij – Idriz Balajt e Lahi Brahimajt. Seanca e sotme u zhvillua pa zotin Haradinaj, i cili ėshtė liruar pėrkohėsisht nga Gjykata pėr tė marrė pjesė nė ceremoninė e varrimit tė nipit tė tij.
Nė seancėn e sotme, nė cilėsinė e dėshmitarit tė Prokurorisė ėshtė paraqitur, ish-shefi i Sektorit analitik tė Shėrbimit shtetėror serb nė Prishtinė, Zoran Stijoviq. Duke u pėrgjigjur nė pyetjet e prokurorit Rej lidhur me veprimtarinė e kėtij shėrbimi gjatė periudhės sė luftės nė Kosovė, veēmas nė Dukagjin, Stijoviq tha edhe se UDB-a ka pasur rreth 200 bashkėpunėtorė dhe informatorė qė kanė informuar edhe pėr zhvillimet brenda njėsive tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.
Avokatėt e zotit Haradinaj, Balaj e Brahimaj, janė interesuar tė dinė edhe hollėsi lidhur me metodologjinė e veprimit tė Shėrbimit tė sigurimit shtetėror serb pėr tė motivuar bashkėpunėtorėt pėr tė siguruar informacione tė besueshme.
Stijoviq pohoi se varėsisht nga rėndėsia e informacioneve, ata qė i kanė siguruar ato janė stimuluar edhe materailisht dhe nė forma tė tjera.

http://www.rtklive.com/index.php?newsId=12592

(Raport i tė dėrguarit special tė RTK-sė, Nuhi Bytyēi)

04 tetor 2007 - 17:03:28

Ish shefi i Sigurimit Shteteror nė Kosovė Zoran Stijoviq prezenton librin ”Kosmet, dėshmia ime”.
”Stijoviq zbulon se nė Sigurimin Shtetėror serb kishte mbi 200 spiun tė cilėt nė shėrbimin sjellnin informata drejt nga burimet. Njeni i cili shėrbente me emrin ’Jagliq’ ishte i infiltruar nė udhėheqjėn e UĒK-sė nė Gllogjan. I dyti ’Moravac’, ka ofruar pėr shum vite tė dhėna tė rėndėsishme pėr veprimet e terroristėve. ’Ris’ dhe ’Zoran’ ishin tė inkuadruar nė krye tė levizjeve separatiste. Disa pėr sherbimin kan punuar qysh si tė burgosur nė RSFJ. – Kur qeveria federale nė vitet 90 solli vendimin pėr lirimin e tė gjith tė burgosurve politik, nė liri u gjendėn tė gjithė anėtarėt e LPK, projekti i tė cilėve ishte UĒK, rrėfen pėr ngjarjet qė kan pasuar Zoran Stijoviq. Nė mesin e tė liruarve ishin edhe ideologėt kryesor: Adem Demaqi, Hidajet Hyseni, Mehmet Hajrizi, Bajram Kosumi, Ismet Hardinaj…. Shėrbimi furnizohej me informata nga spiunet ’Moravac’ dhe ’Jagliq’…………………………
Mehė Uka, i burgosur politik, ish anėtar i LPRK i cili edhe si i burgosur punonte pėr Sigurimin Shteteror tė Serbisė: - Ka shėrbyer me emrin ’Moravac’, e kur ėshtė liruar sė bashku me tė tjerėt, detyrė ka pas tė pėrcjellė grupin e Adem Jasharit. Ka pėsuar me vdekje nė njė aksion nė vitin 1996. Shtabi suprem i UĒK-sė e ka shpall hero i popullit tė Republikės sė Kosovės, i ka ndarė gradėn Gjeneral Major, e njė Brigadė e UĒK-sė ka mbajt emrin e tij. Pas terheqjes sė policisė serbe nga Kosova ne vitin 1999, ėshtė kuptuar kush ka qenė ai. E ka zbuluar njė operativc shqiptar nga Mitrovica e Kosovės, i cili ka mbet posht pas terheqjes tonė……dhe pasi ėshtė zbuluar mbrenda nate i jan hek dekoratat” Pohon Stjoviq nė librin e tij……….http://i38.tinypic.com/2v835l1.jpg (http://i38.tinypic.com/2v835l1.jpg)


http://www.revija92.rs/code/navigate.php?Id=599&editionId=6&articleId=32 (http://www.revija92.rs/code/navigate.php?Id=599&editionId=6&articleId=32)Nuk jam unė autor i kėtyre informatave por janė me dhjetra faqe elektronike, media informative, si tė shkruara si TV, Radio e libri i botuar.
Si shihet plot emra janė lakuar si tė burgosur politik e tė lirė, por nuk janė etiketuar si spiuj apo bashkėpunėtore tė Serbisė pos atyre qė kan punuar pėr ta, si Mehė Uka (“Moravac”) etj.
Ja ku e ke emrin e autorit tė librit dhe informatave qė ka lansuar edhe me syret Zoran Stijoviq http://www.youtube.com/watch?v=blI1fnR_i_4 (http://www.youtube.com/watch?v=blI1fnR_i_4) shko mirru me tė dhe demantoj informatat e tij, si edhe atyre nė Mitrovicė qe ja kan hek meritat mbrenda nate Moravacit kur e kan kuptuar kush ka qenė. Para se tė vrasish tjerė shko gjej vrasėsit e Mehė Ukės e nxjerrni gjakun e pastaj….

lirik
04-11-08, 07:29
Dilaver vrasja e Meh Ukes pse at'here ku lidhet ktu logjika nėse do tė ishte ashtu siq thot shkau
i shkines zoran stijoviq shefi i sigurimit dhe intrigat shekullore tė europes
Nė europė ka sa tė duash antishqiptarė ashtu siqk ka proshqiptarė nga nderkombtarėt ka antishqiptarė dhe pro shqiptarė ,a nuk ishte kshtu haga ma teper ishte antishqiptare anuk e sheh ti se qfar shpifjesh tė ndyra qiti karla del ponte se gjoja shqiptart paskan vra serb per tu ua shit organet e tyre
bile ne luginen e burrelit e paskan pas spitalin per marrjen ektyre organeve.
A JENI QORRA DHE NUK SHIHHNI prapavijat kurdisjet mjeshtrore te propagandes serbiane e zgjodhen pikrisht burrelin aty ku ka bė ushtrime ushtria qlirimtare UQK ja pėr ta
Diskredituar UQK n i gjith plani dhelpnak i politikes serbe lidhet me kto qėllime diskreditimi
Serbiant jan te lindur per kso far marifetesh me nji gur me i vra dy zgoj ata qysh ne shekulin e shtatė
pas krishtit kan dit kopili te jashtzakonshme qka rrethtyre njerzit tjer as ne ednerr nuk i kan pa
kta jan tė specializuar pėr kso propagandash speciale.
Mendja e tyre ezez pjellė gjithfar ngatrrimesh qka dreqit mendja nuk ja merr pra psee zgjidhen pikrisht burrelin per ket merifet sepse aty fillojn shkendeijate para te ushtrimeve te uqk s per ta diskrdeituar qė nė tehemel pra uqk n edhe ktu qėllim e kan diskreditimine familjes atdhetare Uka
pse ather nuk ua kursyen jeten babes se MEHES pOR JA MASKARUAN PSE
PSE BASRI PLLANES ALI SHUKRIS E SHUM MUNAFIKGJIJVE SHERBTOR TE REGJIMIT PO UA SIGURON JETEN SERBIA QE SA VJET EDHE KUR ESHT PER VETE NE VARFRI EKONOMIKE
Ka sa te duash sherbtor te shteteit serb shqiptarė qe jetojn neper serbi shum bukur dhe ekan jeten lusoze e te garantuar pse nuk e kan vra lulin djalin e rojtarit t e pyllit nga broboniqi
i cili ma vonė ju dasht serbisė sepse krah per krah me paramilitart masakroi shqiptarė
JETEN E MEH UKES DOTA KISHTE KURSYE SERBIA PRA SE DO TI DUHEJ JETA E TI PER AKSIONE SHUM MA TE RENEISHME DERI SA AS ADEM JASHARI AS ASNJI TE CILET I DUHESHIN SERBIS TE GJALLė NUK U KAPEN NE RASTE TE TILLA DO TE JU DUHEJ MEH UKA
POR VRASJA E MEH UKES KA NGJASHMERI ME VRASJEN E ZAHIR PAJAZITIT
PRA ISHTE VITIT 1996 ATHER PIKRISHT NJI HOV I ZHVILLIMIT TE VEPRIMTARISė
SE UQK S KUR NJERZIT I DUHESHIN SERBIS PSE TA VRISTE NJERIUN E VET
KėTU NUK KA KURFAR LOGJIKE KURFARE POR VRASJA E MEH UKES U Bė SE SHEKNDIJAT E PARA TE UQK S PO NDIZESHIN DHE KISHTE RREZIK Tė PERGAPESHIN NE LLAP E SHALė NDERSA DRENICEN ARMIKU SERB E NJEH ME SHEKUJ SE ATY KA PAS RREZISTENC GJITHMONė PRANDAJ PER TE JA KPUT KRAHT KRYENGRITJES SHQIPTARE QE OPRITEJ TE NDIZEJ E TE ZGJEROHEJ NEPER TJERA TERITORE SHQIPTARE E VRAU SERBIA MEH UKEN SIQ PO SHIHET
NėSE KA PAS KRISMA PUSH“KėSH Nė PRITA SIQ PO FLITET S E I KAN NDėGJUAR
FSHATARėT PėR RRETH E KAN GODIT KERRIN E MEH UKES
E JA KAN HUMB DREJTIMIN ATHER PO DEL SE POLITIKA SERBE EKA PERCJELL AKTIVITETIN EMEH UKES DHE E KA VRA THEJSHT ASHTU SIQ E VRAU ZAHIRIN HAKIFIN DHE EDMONDIN
SE EDMONDI NDOSHTA DO TE ISHTE PER RRAFSH TE DUKAGJINIT NDERSA MEHA PER REGJIONIN E SHALES ZAHIRI PE R EGJIONIN E LLAPIT KTU PO SHIHET KJARTė QėLLIMI I SERBISė TI VRAS AKTIVISTET E UQKS E TI QUJ TERRORIST ME ETIKETIME ME NJI GUR TI VRAS DY ZOGJ SIQ KA VEPRU SERBIA ME PROPAGANDEN E PJELLAVE TE MENDJES MA TE ZEZA SATANIKE INTRIGANTE NEPER SHEKUJ
:

lirik
04-11-08, 07:55
Nuk do koment se vrasja e Meh Ukes po del shum e ngjajshme me at tė zahir pajazitit
Ademi dhe hamz jashari kan qen ne shqiperi se bashkku me shaban jasharin te djali i agjes tim Profesor Ibrahim Ferizi
PROFESOR IBRAHIM FERIZI KA IK NE VITIN 1956 NGA KOSOVA KA QEN MSUES HISTORIE
E KA KEKRUAR SIHURIMI I RANKOOVIQIT SE BASHKU ME BEQIRIN E PAJAZITIT TE DY KTA NGA KATUNDI MIKUSHNICė KATUND
I AFERT ME GJAK ME PREKAZIN GALICEN DHE OBRINė
KUSHERI TE NJI FISI TE PERBASHKT TE NJI TRUNGU TE DIKURSHEM TE NJI PREJARDHJE
Ademi dhe hamza kan pas informata te hershme se ku rrin patrioti Ibrahim Ferizi
profesori i historis qe ne vitet 1946 1956 vepri ne kosovė me fuqi atdhetare patriotike siq vepri edhe vllau i ti selman ferizi por edhe smajli nji kohė mbajti kurset si msues kunder analfabetizmit
ndersa veprimtarin patriotike e vazhduan Ibrahimi dhe Selmani
edhe sot te dy jan patriot qe sherbejn me forcen e tyre edhe pse ibrahimi shum i plakur i lodhur dhe i semurė ka afro 70 vjet por ka kryer ne turqi operacione te smundjess e zemres dhe esht tejet i lodhur
dhe shikimi ju ka dobsur shum e ndegjimi nuk ka mbet ma po thuajse kurgja prej ti ose shum pak me than ė por dyzet vjet ne shqiperi si msues profesor histroie dha kontributin ma shembullorė dhe esht
kosovari legjendė e gjallė qe perfaqsoi kosoven dyzet vjet ne qendra te ndryshme te shqiperisė e neper mbledhje atje foli me nji brilantizem te pa shoq dhe embrojti kosoven ne secilen mbledhje e ku do
SOT SHQUHET DHE NJIHET SI KOSOVARI MA ME AUTORITET NE SHQIPERI SI KOSOVARI MA ME FAMė QE KA LAN PERSHTPYJE TE JASHTZAKONSHME DUKE PERFAQSUAR KOSOVEN ME SHUM AKTIVITETE ATJE ME FORCEN E FJALES SEPSE ISHTE PROFESOR I LETERSIS DHE HISTORISė
HAMZA DHE ADEM JASHARI E SHABAN I THONė IBRAHIM FERIZIT SE PO BėHEN PERPJEKJE QE LUFTA TE SHTRIHET NE TE GJITHA REGJIONET E ATDHEUT
Ibrahimi i thot Shaban Jasharit TEKSTUALISHT KSHTU
MIXHA SHABAN NE JU NJOHIM SI SHPI E JU NA NJIHNI DRA IME PER JU ESHT EHAPUR SA HER TE RREIKOHENI SHQIPERIN KTU EKENI URDHRONI BUK E KRYP E ZEMER
DERI NE ORA TRE TE MENGJEZIT KAN BISEDUAR GJAT DISA VIZITAVE QE IA KAM BA JASHARVE TE PREKZIT E KAM PAS KET TEMė DHE RIFATI ME LOT MA NGJITI PER QAFE E ME PERQAFOJ SE SHPINė TONė E NJOHIN JASHRAJT E PREKAZI KREJT ME SHEKUJ
SHABAN JASHARI ME LOT PER FAQE I FRYMZUAR PREJ AKTIVITETIT ATDHETAR TE FAMILJES FERIZI TE MIKUSHNICES NEPER SHEKUJ DUKE E DIT MIR SE KUSH JAN EKAP PER QAFE PROFESOR IBRAHIMIN DHE I THOT ISHALLA BRAHIM SHIHEMI NE GJENET SE DJEMT KAN VENDOS MOS ME ELSHU PREKAZIN DHE QELLIM JA KAN VU VETES ME EZGJERU LUFTEN NE KREJT KOSOVEN EJAN DUKE PUNUAR PER KET QELLIM
IBRAHIMI UA TREGON NJERZT E SIGURT NE SHQIOPERI ME CILT DUHET ME PAS PUN KUSH JAN E KUSH ISIHN NJERZIT SEPSE NE SHQIPERI PER DYZET VJET IBRAHIMI KISHTE PERVOJ DHE NJIHTE NJERZT E ISHTE NJI NDER NJERZIT MA ME AUTORITET NE SHQIPERI PREJ KOSOVARVE TE GJITH E DIJN KET
POR SIPAS ASAJ QKA SPJEGON IBRAHIM FERIZI PO DIHET SE HAMZA DHE ADEMI KAN PAS QELLIM TA SHTRIJN LUFTEN NE KREJT KOSOVEN DHE U JAN DASHT NJERZT
DHE KTU PO DEL SE U ESHT DASHT EDHE MEH UKA SEPSE UQKA JA NUK KA PAS INTERESA TA SHTRIJ LUFTEN VETEM NE DISA FSHATRA POR NE GJITH TERITORIN E KOSOVES
DHE KTU PO SHIHET HAPUR PUNA Q ETE GJITH KAN SHKUAR NE PREKAZ TE HAMZA DHE ADEMI PO SHIHET FUQISHEM QENDRA DHE QERDHEJA ELIRIS PREKAZI E NJERZT
TJER QE KAN HY ATY PIKRISHT ATY PER TE FILLUAR GJITHQKA PER LUFTEN NJI NDER TA KA QENE DHE MEH UKA KTU PO DEL HAPUR VEPRIMTARIA E TI ATDHETARE DHE
ANGAZHIMI
TJETER DIQKA JAN SE SI E QYSH E QKA E SI JAN ZHVILLUAR BISEDIMET E SI JAN ZHVILLUAR POR GJURMT E AKTIVITETIT PATRIOTIK PO SHIIHEN TE FAMILJA UKA EDHE TE MEH UKA PO SHIHEN HAPUR DHE KJART KUSH KA SY ME PA

lirik
04-11-08, 08:59
VE T ANALIZA E Tė MENDUARIT NJERZORė FLET
se serbia qysh nė bėrthamė po pepriqet ta diskreditoj familjen Uka
temat te cilat spjegonte Bali Uka profesori i historisė ne vitet e hershme
te arsimit por edhe ne vitet 1975 1976 nuk ishin te lehta “por kishin permbajtje dhe brum atdhtarė
dhe e njoh si trim derisa BALIU ISHTE TRIM NUK KISHTE SI T EMOS JET TRIM EDHE MEHA
nese nji nanė i ka ba kta dhe familja uka njihen pra si trima nuk i ka zgjedh rastesisht Adem Jashari
kto famlije sepse BABA I ADEM JASHARIT KA QENė MSUES Migja Shaban
dhe ka pas intelegjencė njohuri ai e ka njoft rrethin ne at kohė shum heret i ka njoft famijen qe kan
pas te kaluar atdhetare dhe ju ka tregue te bijve ne odė neper ndeja se cilat familje neper rrethe
jan familje me taban atdhetarė BABA I SHABAN JASHARIT KA PAS LIDHJE ME AHMET DELINė E ME IS BOLETININ SEPSE EDHE VET IS BOLETINI KA QEN SA E SA HER NE PREKAZ
PRA LIDHJET DHE NJOHURITė JAN TE HERSHME NUK DATOJNė TE SHKURTA POR KAN SHKUAR BREZ MBAS BREZI NJOFTIMET
DHE INFORMIMET SE KUSH E CILA FAMILJE ATDHETARE KAN BRUM PATRIOTIK DHE KU MUND TE MBESHTETET NJERIU
SHABAN JASHARI ME TE BIJT VET NUK E GJETEN RASTESISHT PROFESOR IBRAHIM FERIZIN
NE SHQIPERI NJI NDER KOSOVARIN MA TE NDERUAR ATJE
QE NJERZIT NE SHQIPERI ME AMDIMIRM TE JASHTZAKONSHEM FLASIN
POR KA PAS INFORMIM E PRA
LIDHJET DHE INFORMIMET KAN LEVIZė NDERSA NE EDUKIMIN PATRIOTIK TE BIJVE TE VET BALI DHE MEH UKES DO TE KET NDIKUAR BABAI I TYRE QE E KA MASAKRUAR SERBIA
POASHTU NE VLLAUN E VOGEL MEH UKEN KUSH TJETER DO TE KET NDIKUAR NE EDUKIKM
PATRIOTIK ATDHETAR PERVEQ BALI UKA SERBIA PO MUNDOHET ME KET PROPAGANDė
PRA NE BERTHAMė NE QELIZė Tė GODAS PRA TA DISKREDITOJ QDO KUND LEVIZJEN PER QLIRIM KOMBTARė ATY KU MUNDET EDHE PER ZAHIRI PAJAZITIN U MUNDUA TE SHPIF JO TERROSITA JO KNDEJ JO ANDEJ POR NUK I PIU UJ PROPAGANDA SERBISė PER KTA SEPSE ISHIN TRE STUDENA QE U VRANė BASHK NE KERR NDERSA PER MEHEN E KA PAK MA LEHT SERBIA SE VRASJA E TIJ ėSHT MISTERIOZE DHE KTU MEHA NA DEL VIKTIMė DHE KA MBROJTJE MA PAK PREJ OPINIONI SE VRASJA NUK PÜO DEL SHUM ENDRIQUAR SE SERBIA DHELPER I KA MBULUAR SHUM MIR KEMBET NE RASTIN E MEHES I KA ARDH SHANSI MA I MIR PER TA ZHDUKė MA LEHT POR KJO ėSHT E RASTėSISHME ėSH QESHTJE VEPRIMTARIE DHE ESHT QESHTJE SE PRAPA MEHES NUK ISHIN EDHE NJA DY KERRE TJERA ME NJERZ QE TA PERCJELLIN NGA MBRAPA TE ARMATOSUR OSE NJENA PARA NEJNA MPRAPA E MEHA NE MIDIS PER SHEMBULL ESHT QESHTJE KJO SE SHQIPTART SHPESH HER ENNEQMOJN ARMIKUN DHE AFTESIT E TI NUK EDIJN SE QFAR KURHTASH TE RREZIKSHME MUND TE ORGANIZOJ SERBIANI AI Q ENUK I NJEH MIRė DHELPRITė E SLLAVėVE SI TALENTI I ROMANIT ABEDIN BALAJ QE U MUNDUA TI PERSHKRUAJ ME TITULL NE ROMANIN E TI
UN UA TREGOJ SLLAVT POR AI NUK ISHTE NE GJENDJE TI PARA SHOH KURTHAT E TYRE SA DUHET PRANDAJ EDHE E VRANė ABEDEIN BALAJN NE VITIN 1985 ASHTU SIQ E VRANė SERBIANT FERIZ FERIZIN VLLAUN TIM NE VITIN 1986 KURTHAT SERBIANE E VRASJEVE TE PATRIOTVE JAN KURTHA TE CILAVE VETEM DJALLI MUND Tė JU BIE Nė FIJE ATA EDHE AZEM GALICEN JAN MUNDUE ME E PERLYE DUKE THAN SE E KAN VRA SHQIPTART POR NJERZT DESHMITAR ISHIN DERI VONė Tė GJALLė SE MITROLOZI SERB I MSHEFUR NE PRITA
NGA NJI ANė E NJI VENDI STRATEGJIK KU DYSHONINS EAZEM GALICA MUND TE KALONTE PER TE HY NE MALIN E QIQAVICES AI QAU DY RRETHIME NE TE TRETIN TOGA E USHTARVE
SERB TE KRAJLIT TE MSHEFUR ME MITROLOZA ME DUSHK E KAN GODIT AZEM GALICEN NE SHTYLLEN KURRIZORE DHE E KAN PLAGOSUR PER VDEKJE
KAMER LLAUSHA E KA MARR N GRYK AZEM GALICEN DHE AZEMI NE AT TE NXEHT EDNE PA E HETUE VARREN I THOT KAMEEER LLAUSHES AMA PUSHKEN
DHE NE ATA TE NXET I VRET GJANDART NE PRITA PREJ SHPINESSSE KAMER LLAUSHES
NEPER ODAA TE MIKUSHNICES KA TREGUE BASHKLUFTARI I TI SHABAN MANGJOLLI POR EDHE GJEM TERNAFCI QE DERI VON KA JETUE
GAZETAT SERBE TE KOHES MUNDOHESHIN TA SHPALLIN SE KAN VRA SHOKT E VET
AZEM GALICEN GJUHA E KEQEE SERBIS EKZISTON NEPER SHEKUJ VRAJė E PERQAJė
SHQIPTARė EDHE VRASJEN EMEH UKES DO TA KET KURDISUR MIR SERBIA DHE DO TA KET BA GATI EDHE PROPAGANDEN PER TE SI PER QDO VRASJE SHQIPTARE ASHTU PASI E VRAU ABEDIN BALAJN NE BURG E SHPALLI SE E VRAU VETEN ABEDIN BALA GJOJSA SE U VAR NE QELI TE GJITHA SHKRIMET E RENDESISHME JA KAN MSHEFUR DHE E KANDERGUAR NE NJI VEND SE GJOJA MJEKT KAN NESHKRUAR SE BERI VETVRASJE POR NE FAKT TINZRITė E TYRE NUK KAN FUND DO T EKET NENRSHKRUAR NDONJI UDBASH APO MJEK I KERCNUAR APO NJERI I TYRE TE GJITH TE BURGOSURIT ME KEMNGULJE KERKUAM TA SHOHIM KUFOMEN E ABEDINIT DHE NUK NA LEJUAN NUK NA LEJUAN SEPSE ABEDIN BALA ISHTE GODIT MBAS KOKE ME MJETE TE FORTA E NUK DONIN QE TA SHIHNIM NE TE BURGOSURIT DHE MA NE FUND NE JU THAM JU E KENI VRA VET PSE NUK PO NA LENI TA SHOHIM KUFOMEN

lirik
04-11-08, 09:06
Ne e dij dhe jemi deshmitar te prrallave serbe kur u vra aziz kelmendi se qka dijn me shkretue intrigant serbian
sigurimi ushtarak i serbisė sigurimi politik i shtetit ne bashkpunim me politiken shoveniste organizoj likuidimine aziz kelmendit ne kazermat jugosllave
ata zgjodhen nga tė gjitha nacionalitetet viktima nga boshnjak slloven kroat e te gjitha kombet ejugosllavisė si simbol dhe arsye per ta nxit jugosllavinė te gjith popujt ne hasmeri kunder nesh
Ata e perbalten aziz kelmendin si terrorist gjoja se azizi vrau kombet dhe kombsite vllazruara jugosllave
me te gjitha mjetet propaganda egazetave te asaj kohe pepriqej te njolloste shqiptart s e ata jan terrorista se vrasin kombet dhe kombsit e jugosllavis kombet e bashkuara dhe te vllazruar a
pikrisht ne kohen kur kombet kishin nis rrugen eliris e kombi shqiptar ma i pari ne nismen e vitit 1981
ku nder vllezrit tjer shqiptar isha edhe un ne aktivitet ne shėrbim tė atdheut

lirik
04-11-08, 09:09
INTRIGAT E qindra mija shqiptarve qe serbia i vrsite mandej i diskreditonte me propaganda
jan dhelpri e serbisė e hershme ata jan per poltikė dhe intriga te lindur specialista per perqarje
por njeriu duhet me ken mjeshter ne zberthimin e ngjarjes ne zberthimin e fjales
nese don te jesh i zgjuar percille secilen kahje secilen fjalė secilen fjal duhet me edit nga cila qender mund te vie nga cila parti politike nga cili laborator nga cila propagand nga cili armik dhe cili qėllim ėsht
vetem ather mund te jehs ma syqelė kur edin ku qendron arsyeja forma dhe qellimi

lirik
04-11-08, 09:15
serbia ka aftesi destabilizuese dhe esht qerdhe e rrezikshme e rusisė
ne ballkan
PERENDIMI E DIKTOJ DHE E HETOJ KET GJARPėR SI RREZIK Q ė MUND TA KAFSHFOJ
CIVILIZIMIN NJERZORė
DHE TE JA RREZIKOJ JETEN SHUM KOMBEVE E CIVILIZIMEVE NJERZORE
PRANDAJ I RA Nė KOKė GJAT KONTAKETEVE TE MIA ME NJERZ TE POLITIKES
ME KA RA TE NDEGJOJ DIQKA INTRESANTE
KTU DHE JO LARG PARA DY TRI VITESH
NJI GJERMAN ZYRTAR I PASKA THAN NJI NJERIU SHQIPTARė SE NE KEMI QEN MA TE SINQERT ME SERBIN ė NE BASHKPUNIM
NDERSA ATA NEPER SHEKUJ GJITHHMONė NA KAN DERGUAR INFOIRMATA TE RREJSHME
JA PRA KET MUND TA DESHMOJN TE GJITHA SHTETET ZYRTARE TE EURPOES SOT PER HIR TE MORALIT DHE TE VERTETES SEPSE EUROPA KA PERVOJA ME SERB E DIN NEPER SHEKUJ QKA GENJEU SERBIA
DHE QFAR INFORMATASH SOLLI NE EUROPė NE FAKT JO INFORMATA POR DEZINFORMATA

lirik
04-11-08, 09:27
SERBIA ESHT TEPR E RREZIKSHME NE TRILLIME DHE NE GATIMIN E KURTHAVE
vetem ai q eka nuhatje teper te hollė tejet te taklentuar qe ja ka dhuruar vet ZOTI MUND TI SHPETOJ KURTHAVE TE SERBIS SE GJITHMON SERBIA KA VRA E KA PERLYE NJERZ
AJO ME MEJSHTRI E QITI NE KURTH EDHE IS BOLETININ
ME NDIHMEN E POLITIKES FRANQEZE NE SHKODER NE AT KOHė KU E QOJ NE MAL TE ZI GJOJA PER MARRVESHVJE PER KUFIJ DHE E VRAU SIQ DIHET HISTORIKISHT NGJARJA E ISES NUK KA NEVOJ TA KOMENTOJM TASH GJITH HISTORINė E TI KTU
POR EDHE ISEN NE KURTH E QITEN SERBIANT ASHTU SIQ KAN PROVUAR AZEM GALICEN
E SHUM TJER PRA EDHE MEH UKA ESHT VIKTIMė E KONTRIBUTIT ATDHETARė SE VRASJA E TI
U Bė PIKRISHT KUR PO RRITEJ BėRTHAMA E PO ZGJEROHEJ USHTRIA QLIRIMTARE
SERBT I NOHIN RAJONET SHUM MIR PREJ KRYENGRITJEVE TE MAPARSHME SHQIPTARE LLAP DRENICė SHALė ATA EDIJN SE NIPAT E STERNIPAT EBEC SINANIT AZEM GALICES KADRI BISTRICES E KALLIN FLAKė SERBINė DHE PIKRISHT KTU KA FILLUAR SERBIA ME KORRė PASARDHST E TYRE NIPATE TYRE ADEM JASHARIN QERDHEN E LIRSė MEH UKEN ZAHIR PAJAZITIN DHE KJO NUK ESHT E RASTESISHME POR ESHT VEPRIM I SERBIS ME QDO KUSHT TA SHPETONTE JUGOSLLAVIN PREJ RAMJES PREJ SHEMBJES PERFUNDIMTARE POR JUGOSLLAVIA E KISHTE MARR RROKULLISJEN PERPJEKJET S ERBE ISHIN Tė KOTA
SHUM TRIMA MEH UKA ADEM JASHARA ZAHIR PAJAZITA NXORI USHTRIA QLIRIMTARE UQK JA
KOT E KISHTE SERBIA SERBIA
SERBET U MUNDUAN TI SHKYMIN TI FIKUN SHKENDIJAT EPARA TE UQK S ADEM JASHARIN MEH UKEN ZAHIR PAJAZITIN EDMOND HOGJEN NJERZT E RAJONEVE QE PRITEJ TA NISIN LUFTEN ATA I SHUAN ATAO SHKENDIJA POR NDEZEN FLAKEN E LIRISė
SEERBIA NUK DIN ME BA SHUM LLOGARI TE MIRA NUK ESHT MA E MENQURA NE MATEMATIKEN POLTIKE EDHE PSE ESHT NJI NGATRESTARE E KEQE NE BALLKAN DHE NE EUROPė KA EDHE ME TE MENQUR SE SERBIA

lirik
04-11-08, 09:36
Serbia ka inat te madh me njerzt e uqk s dhe shpif vazhdimisht kshtu shpifi per secilin per cilin jo
pra te gjith nuk jan te kqi
ata secilin njeri qe vrisinin ku“do thonin ka vra veten
ose e ka vra uqk ja neper hagė prrallat e tyre u bėnė bajate
nė aksionet terrosite qe bėnte serbia secilin e vriste dhe ja mbulonte gjurmt edhe neper kazerma
edhe gjithkund te gjitha msakrat nė hagė mundoheshin te ja mveshnin uqk s do me thėnė asnji nuk e paskan bė serbijant ata na qenkan engjuj
te mundohen e ti mshefin gjith kto krime e hata me nji miljon e miliearda rrena rrena rena te serbis vetem qorri mund te ju besoj fjalve te intrigave e pallavrave serbe
djemt e uqks u perlyen edhe pas lufte duke i quajt grabitqarė hajdut etj por ne fakt ka shum prej tyre q e jetojn ne mejrim varfria pe mjete elemntare dhe familjet e deshmorve qfar privilegjesh paska pas familja uka perveq babes s e vrar dhe mehes s e vrar e fmijve jetima qė i la Meha
nuk jamne takort me kto far perbaltjesh te figuraev kombtare siq esht figura e Meh Ukes
DHE BALI UKES qe ja njoh shpirtin atdhetarė personalisht

lirik
04-11-08, 09:39
te Meh uka kam vetem nji vrejtje ne vitin 1981 nuk ishte ne grupin e organizatorve te demostratave te vitit 1981 aty ishim ne dhe familjet e te denuarve te gjith me emra dhe mbiemra
por njerzt po pe“rpiqen edhe ktu ta vendsoin Mehen
UN THEM JO KJO NUK QENDRON
NE AT KOHė MEHA ISHTE SHUM I RI
NUK E PERJASHTOJ M UNDSIN Q EMEHA TE KET QEN PJESMARS NE ATO DEMOSTRATA NDERSA NE GRUPIN E TE GJYKUARVE PER DEMOSTRATA DIHEN TE GJITH KUSH ISHIN TE BURGOSURIT E VITIT 1981 NE MITROVICė
NE KOHEN KUR MEHA ATHER ISHTE SHUM I RI ME MOSHė VETEM 17 VJEQ
PRA TE JEMI REAL NE TE GJITHA DATAT DHE QESHTJET

lirik
04-11-08, 09:48
Ti Ferat Polaci Njiher Jam I Nxanun Me Do Punė Komentin Per Ty Do Ta Kem
Sa I Perket Gani Kocit Ai Ka Qen Ne Prishtinė Ne Organizimin E Demostratave
Kan Qen Tri Grupe Qe Kan Kordinuar Dhe Veopruar Ne Prishtinė Grupi I Gani Kocit
Ali Lajqit Mergjan Abdylit Por Ky Ka Ba üüpjes Me Ali Lajqin
Kto Jan Grupe Te Organizimieve Te Para Ne Kryeqytet Ne Prishtinė Ne Vitin 1981
Me 26 Mars Qe Mars
Me Njimbdhjet Mars Ka Qen Rremuja Ne Menxen E Studentve Kur Nji Vajz E Gjuajti Pjaten E Pasulit Groshen Ne Menxė Dhe Vetem Per Disa Minuta E Gjith Menxa U Bė
Qė Nuk E Njihte Ma Njeriu Me E Pa Se Si U Thye E Si U Bė Prej Aty Kan Dal Nga Menza Ne Prishtinė Dhe Kan Fillue Medisa Fjalė Duam Kushte Mjaft Ma Kshtu
Mbas Pak Perpjekjesh Kan Filluar Fjalt E Para Te Parollave Politike
Ato Ishin Shkendijat E Para Nė Prishtinė
Qytetet Tjera Fillojn Ma Vonė Poedujeva Ferizaj Drenasi Vuqiterna Mitrovica
E Tjera Qendra Te Mdha E Mandej Disa Te Vogla Nder Te Cilat Edhe Istogu
Per Grupin Tim Ne Mitrovicė Kam Qen Un I Denuar Me Grupin Timme Shokt E Mi
Gje Qe E Din Edhe Fmia I Djepit Ne Mitrovicė Prandaj Mos E Ngatrro Gani Kocin Me Mitrovicen Ata Jan Denuar Si Student Ne Prishtinė Neper Konvikte I Kan Mbajt Takimet Dhe Bisedat Atje Kan Organizuar Atje Kan Shperthyer
Prishtina Esht Prishtinė E Mitrovica Mitrovicė Besoj Se Din Me I Dallue
Por Me Ty Do Ti Kem Edhe Disa Komente Ma Vonė Se Njiher Jam Shum I Zanin Me Do Punė Tjera

lirik
04-11-08, 10:51
Serbia ka nxit shum njerz dhe shum her e ka gjua gurin e sherrit ne mes te shqiptarve
nė kohen time te rinisė sa po ndegjosjha ndonji pjellė te sherrit duke hetuar e hulumtuar
zanafillate sherreve kur ngatrroheshin shqiptart sa po ndegjosjha diqka q eme kapnin vesht neper ndeja e kam pas zakon tė mendohem mir e mirė ne secilen fjalė qė vinte nga kush mund te ishte ajo fjalė kush do t e mund te ket hedhur ne pazarė pėr qfar sherri e qfar maske
KUSH MUND TE KET GJUAJTUR KET GUR E TE KET MSHEFė DOREN
NE BURG KUR ISHA KA NDEJT EDHE ME NJERZ Q EJAN AKUZUAR PER VEPRA TJERA PER VRASJE NUK ISHTE VESHTIR TE NUHASJE SE NE ZANAFILLEN E KONFLIKTIT
KISHTE NDIKUAR DORA E UDB ES SE SERBISė
NE NI RAST ME KUJTOHET NJI MJERAN I CILI E KISHTE VRA ME PUSHKė NJJI KOJSHI Tė VETIN PER DO TOKė
I NJJETI NJERI SHEBTOR I UDBES I KISHTE NXITė ATI TE VRARIT I KISHTE THAN NDRYSHE DHE E KISHTE NXIT KUNDER KTI E KISHTE NXIT ME JA SHTY MEGJAT ME PREMTIM SE DO TI NDIHMONTE NE KATASTER NDERSSA KTI KOKTRASHIT I KISHTE THANė SI PO MUNDESH ME E DURUE ME KEN SI TI PA E VRA NUK E KISHA LAN KURR BRE DHE MOS TA NIN SE PER KET HARAMBASH AS NUK TE MBAJN NE BURG BILE THUJ QE E KAM VRA NE VETMBROJTJE
PO KAM DESHIR QE POPULLIT TIM TE JA TREGOJ DISA SHERRE DHE INTRIGA SE NE BURG TE GJITH VRASESIT I PYESJE NE DETALE SE SI KAN RREJDH NGJARJETE KONFLIKTIT
KISHIM KOHė DHE ME SPJÉGONIN
UDBASHAT ISHIN NJERZ TE PA MORAL KATILA
MA VONė KY SHTISI QE KISHTE SHTI KET KOKTRASHIN ME E VRA KOJSHINė KISHTE PROVUAR ME HY TE GRUAAJ E TI SEPSE KY TASH MA ISHTE NE BURG JETA E TI KISH PERFUNDU MA VEQ
GRUAJA E TI I KISHTE TREGUAR NE VIZITė DHE KUR ERDH PREJ VIZITE TUE KJA
UN E PYETA QKA KE DHE ME TREGOJJ FILL ;E E PėR PE QKA I KISHTE THėNė GRUAJA
UN NUK KA NDEJT SI DISA HUTA POR KAM NUHAT NEPER PROBLEME KOMBTARE JAN ME QINDRA KUJTIME QE I KAM NGA TE BURGOSURIT TREGIMET E JETES S E TYRE
QE PO I MBAJ NE MEND AKOMA SE ME SHKRUE NUK ISHTE E MUDNUR NE BURG ATHER NUK LEJONIN RRETHANAT EDHE EDEH ATA QKA SHKRUAJE NUK TA LEJONIN ASNJIHER ME DAL PERJASHTA E DI NGA PERVOJA IME SEPSE ME JA N NDALUAR POEZIT EBURGUT DHE DISA KUJTIME QE NUK PREKNIN EDHE AQ THELL POR MEGJITHAT NUK ME LAN KURFAR LETRE ME DAL AS KURFAR GJURME JUGSOLLAVIA MBYSTE MENDIMIN DHE FJALEN ELIRė DHE MBYTTE NJERZT E FJALESS E LIRė ABEDIN BALA ISHTE DESHMOR HERO VIKTIM E FJALES S ELIRė QE GUXOI DHE I SHKOJ DERI NE FUND FJALES S ELIR POR E KA PAGUE ME JET I NDJERI
NGA UDBASHAT E ZI KRIMINEL

lirik
04-11-08, 11:14
Nuk ishte e veshtirė te dihej gjithkund ndikimi i udb s dhe sherri e ngatrresa ju past bė mirė shqiptarve shkurtpams plani i serbisė
NE VITIN 1979 NE HOTEL PRANVERA NUK U VRA KOT SKENDER KASTRATI DJALI I SHABAN POLLUZHES
Fillim e mbarim sherrin aty e hidhte udb ja nuk esht veshtir kush ka vetem pak intelegjencė
e zberhen fillin engatrreses dhe arsyet thellsit dhe motivet e perqarjet
NE BURG ME NJI TE POLLUZHES I CILI ME KA TRGEUE FILL E PER PE SI KA NIS SHERRI
E KAM KONSTTATUAR S E SHERRIN KTU VETEM UDBA E KA SHTI DHE ASKUHS TJETER QELLIMI KA QEN VRASJA EPATRIOTIT TE MADH SKENDER KASTRATIT DJALIT T E SHABAN POLLUZHES NJI TRIM SI BABAI I VET
Pra udba ishte aktive neper ngatrresa shqiptare shqiptart nuk shihnin s enuk shihnin
dreqi ua kishte mbyll sytė dhe vriteshin vllau me vlla nuke dinin s e udb ja i shtinte me u vra ne mes vete dhe nxirrte kembt me mjeshtri e provonte mandej me i qu shpijunat et grat e viktimave
me i ba horė me than filan familja u gjet ne marre eh udb a ezez udba sa shum te kqijat i ke ba
e shqiptart emjer nuk kan dit se ti je ajo falltorja dhelper qe ke vra bijt ma te mir te kombit
ktu e ka burimin e keqja e shqiptarve
Edhe te vrasja e meh ukes esht dora serbe qe e ka likuiduar asnji logjikė e shendoshė nuk dergon ne ndioj adres tjeter sikur te ishte meh uka njeri i tyre siq thot dilaveri ata do ta ruanin me kudesin ma te madh mehen do te ja ruanin jeten dhe nuk do ta dergonin mehen ne zjjarr ne aksione por njeriun e mehes me tjeter mashė ata do ti nxjerrnin geshtenjat prej zjajrri emehen do ta mbanin shef nen hije ne hotele tjer zagarė do te ja jepnin per sherbim
por ne nuk kemi qka ju bejm njerzve te trashė qe nuk ua ka dhuruar zoti intelegjencen
prirjen nuk ua ka fal mendjen e kthjellur te mendojn holl
sikurt e isha i trash nga koka edhe un do t ekisha ra ne kurthat e udbashve
neper mundimet e mia jetsore
Nji nder ta ishte edhe zenulah shala qe gjat hetimeve ne mitrovicė derri sa me merrnin ne pyetje
luante rrolin e dhelpres me tha me ndegjo mos prano me u kalb burgjeve
ti je i ri i bukur femrat e bukura shetisin perjashta e ti ne ket errsir ne moshen e lulen e rinis ka me te vra vet ndergjegjja jote dhe me llomotiste shum me demagogji per sisitemin e titos
ishte nji poltikan i vertet demagog i rrezikshme qe nuk ekishte shoqin udba zgjedhte njerzit porfesionista te aft
Gjuhen e dhelpres kah e perdridhte e percillsha me analiza e vemeendje se ku don me dalė
nuk ke nevoj me u denue me tha pse me shkue dhet vjet burg ti e me kalb rinin burgjeve ti je shum intelgjent sykalter flokbardh bukurosh fmerat do te vdisnin mbas teje jeta shtrihet para teje nese ke probleme mjafton te me qosh nji porosi dhe ku te duash e kah te duash e qka te duash ne jet kerko
me thoshte s e tito e bashkim vllazrrimi popperpiqen per kombin shqiptar se vetem ne jugosllavi
e kemi arhdhmerin si komb s emiliarda e miliarda dinarė jepen per zhvillimin ekosoves me thoshte se sikur vetem pak te mendoja jeten do ta ksiha prrallore e nuk do te denohesh as nji dit burg
KSHTU E SHISNINDEMOGAOGJIN DHE PRRLLAT ISNPEKTORT E UDB S ME TE GJITH TE BURGOSURIT POLITIK DUKE U MUNDUAR HER ME DAJAK E HER ME TE MIR TI THYEJN
E PROVONIN POR KUR NUK THEHESHE TE VRISNIN TI LSHONIN QENT SI MUE TE DENONIN ME VITE BURG DHE TE MALTRETONIN NE BURG AS MEH UKA NUK DO T EJET THYE PRANDAJ E KAN VRA SE PERNDRYSHE DO TE ISHTE SHENDOSH E MIR ME PASURI E TE GJITHA TE MIRAT
MEH UKA NUK KA QEN I MARRė QE TA SAKRIFIKOJ FAMILJEN DHE GRUAN E FMIJTė POR ATE E KA SHTY DIQKA SHUM EMADHE VETEM IDEALI I LIRISė KURFAR QMIMI TJETER NUK TE LEN
ME SHKU DERI NE SAKRIFICė PERVEQ IDEALIT T E LIRISė
KUSH DIN PAK ME LOGJIKUE SHIHEN GJURMET E VEPRIMTARISė PATRIOTIKE TE KSAJ FAMILJE
PRA TE FAMILJES UKA QE U PEPROQEN PER IDELA KOMBTARė DHE QDO LLOJ NGJITJE E SHPIFJE ėSHT VETEM INTIRGė EZEZė E SERBISė QE KA PER QELLIM DISKREDITIMIN E MEH UKES DHE BALI UKES PROFESORIT PATRIOT ATDHETARė SE DHE BABAIT T E TYRE DESHMOR KURBAN I KOSOVES PRA TE KEMI KUJDES NGA MENDJA E ZEZ E SERBISė NGA PJELLA E ZEZ E TYRE EDHE TI DILAVER MOS BJER NE KET KURTH EME BESUE QKA THOT NJI SHKJA NE HAGė SE AI KUSH E DI SA SHQIPTAR ME URDHRINE TI DO T EJEN MBYTUR NE MENYRA MIZORE MOS I BESO AQ LEHT QETNIKUT PER MEH UKEN

lirik
04-11-08, 11:24
Edhe haga nuk u trgeue e paster mbrapa perdeve mbante ish udbash njerz te sherbimeve sekrete qe kishin vepruar kunder interesave te shqiptarve dhe i mbronte deshmitart eme ta i dennonte njerzt e lirisė
pallavrat e serbis datojn q enga shekujt e hershem shum pallavra ka arrit me ua shit shqiptarve te mjer
pallavra qe shum kush ka ngarnė dhe prej tyre sherre te cilat kan qel shum varre e kan kja shum nanan shqiptare e jan mbet shum me duar ne gji e shum nuset jan kthye ne gjini
duhet me ju katrrith punes e lirisė eveprave te bashkimit kombtarė e me u menqurua shqiptarė e me mendue me thell e ma gjerė se serbia edhe pas lufte b♪7ri hata duke u infiltruar ne mes te njerzve dhe nxiti vrasje e ngatrresa me paramendime kshilloj njerzt se si t ebehen timzarė me maska
dhe ndryshoj traditen e shqiptarve per ti quajtur pastaj njerz te rrezkshem vrases tinzarė
e per ti paraqit para europes si njerz te komplikuar
politika serbe esht poltik e ferrit prandaj duhet te botojm libra e libra qe te ua shperndajm popullit
tonė e te ua ndriqojm trurin ti pregatisim prej shereve te mundshme te agjenturave enxitjeve
se shum shqiptart kan pesuar dėme te pallogaritshme duke ra pe vetedije ne kurthen eudbes s ezez serbe
sihalla po arrijm me ndihmen e europes ete amerikes mike te ja ndalim turrin infiltrimit te udb es serbo ruse ne tokat shqiptare se nuk elen kombin ton dit me pa
vetem nji menquri e madhe e popullit ton qe kolektivisht te lexojn sa ma shum q e te ngriten ne nivele te larta te vetedijeve mund te prgatitet qe kruthat te mos ndikojn te mos ngatrrojnė
dhe te mos pengojn unitetin ton kombtarė
NESE LLOGARISIM SE QFAR DEMESH DHE PENGESASH KAN BA NXITJET E SHERRETS ERBE TE SHQIPTART NEPER SHEKUJ HABITET NJERIU DUHET ME LEXU ROMANE E ROMANE
QE UN MENDOJ SE DIKUISH DUHET TI SHKRUAJ E TE UA JAP TITULLIN ROMANET E SHERRIT
NDERSA NJI NJERI I AFT NDONJI SHKRIMTAR ROMANSIER DO TE DUHEJ TE DILTE E TE VAZHDONTE ROMANIN E E ABEDIN BALAJT ME TE NJJETIN TITULL
DO TE ISHTE NE SHERBIM TE JASHTZAKONSHEM TE KOMBIT DHE SIKUR TE SHPERNDAHEJ FALAS DO TE JA VLENTE DO T EISHTE NE DOBI TE KOMBIT

lirik
04-11-08, 11:27
DUHET shum mendje hollsi e analizė shum e
jashtzakonshme per te pa se ku e gjuan serbia gurin
vite me parė ata e ziejn nji plan neper kuzhinat ebeogradit mandej e qesin
ne shitje ne treg dhe shum peshq naiv bien ne at grep te serbisė
mos bini pra
serbia pepriqej qe te gjitha krimet te ua lente ushtarve te uqk s
edhe vrasjet e civilve milloshi ku do thoshte e u thsohte deshmitarve a ka pas uqk
aty ne at lagje e ata e kan vra ata jan terrositat
pra serbet vetem paskan ndejt qenkan ardh me i falė pes vaktet ne kosovė
e nuk u ngopet me prrallat serbe

lirik
04-11-08, 11:52
Serbet edhe si arushagji kan ardh nga karpatet ne trojet ilire si lypsarė e gjithsesi te maskuar ne tokat ilire ne te gjitha formate mundshme
ata kan que edhe falltore magjupe neper oborrre te shqiptarve dhe kan marrr informata sa fmi i ka filan shpija qfar burri si e qon me vllezer me kojshi e gjithqka me fall u kan nxjerrr grave prej fundit t ė barkut
informatat te gjitha menyrat dhe moshate format emundshme i kan perdor serbt per informata gjithqka ka qene rendsishme per ata informata
kur vreja disa sjellje te serbve dhe disa akuza neper burgje qe na i drejtonin ne shqiptarve do far propagandash qe i benin per ne menjiher dalloje se nga cilat nivele i merrnin informatat
per ne kush din me enalizu eme mendu holle gjat e din
neper jugoasllavin e athershme kan qarkullu fjalė gjithfar llojesh per shqiptarė po sa i ndegjoje menjher
te shtynin mendimet nga kush kan rrjedhė kt fjal nga q nivel nga nivele te arsimuarish
njerz fshataresk nga nivele te larta nga qellime politke partiake propagande apo cilat nivele
njeriu duhet me dit s enga cili nivele qfar niveli esht propaganda dhe e kuj mund te jet nji analiktik i hollė mund te mendoj holl

lirik
04-11-08, 12:02
Serbet Kur Gjuanin Gruin E Dinin Enjihinin Mentalitetitn E Shqiptarve Se Me At Guri Nxisni Nji Mi Sherre Dyshime E Dinin S Eshqiptart Jan Te Ndarė Neper Regjione Fise Bajraqe Dhe Shfrytzonin Te Metat Tona E Dinin Se
Me Nji Ngatrres Nadin Tezen Dajen Hallen Fisin Mahallen Krahun Migjen Kusheririn
Dhe Kshtu Dobsonin Unitetin Tonė Te Gjitha Kto Studidme
Dhe Dokumente Qe I Kan Gjet Te Huajt Dhe I Kan Mahnit Edhe Amerikant E Bill Klintonin Qe Thoshte Jam Renqethė Prejd Etaleve Edhe Ma Te Ima
Te Informimit Serb Pra Nuk Ishin Te Rastesishme
Populli Ynė Duhet Te Msohet Ma Teper Me Kriju Iminitet Nga Propaganda Dhe Rrenat Se Sot Gjithqka Me Perlyerje Sherbehet
Serbet Duhet Te Ken Turp Per Kto Sjjellje Ne Vend Se Ti Sherbejn Fqinjsive E Ti Edukojn Brezat Ne Sinqeritet E Moral Ata Bejn Intriga Te Qmendura
Merren Me Intriga Qe Mjegullojn Eurupen
Nuk Kan Than Te Vjetrit Ruana Zot Prej Shkjaut
Ruana Zot Prej Hileve Te Tyre Pra Sepse Populli Ka Pas Pervoja Shekullore Me
Kto Far Hallakamashe Rrenash Qe I Lshon Serbia Ne Ballkan
Rrenat Serbe Ne Gjygjine Hages Jan Turp Gjithqka Qe Esht Perlyese
Ju Binte Djemve Tanė Te Uqk S As Te Biri Ynė I Popullit Luftari Ramush Haradinaj Nuk Gjeten Kurfar Fakti Ishin Vetem Prralla Dhe Pluhur Serb I Hages
Te Gjith Djemt E Uqk S I Burgoesn Djemt E Lirisė Nuk Them Se Ndonjeri Nuk Ka Ndoni Te Metė Aty Ktu Se Te Gjith Nuk Jan Engjuj Por Kryesisht Pa Faj Dhe Shfrytzuan Trurin Naiv Te Disa Prej Tyre E I Ngatrruan Ne Mes E Vete Me Shpifje
Ju Past Ba Mir Shqiptarve Kulaqi I Helmuar Serb Kush Ju Ka Faj Qe Nuk Mendojn Se Kah Po Vjen E Kush Poe Gatuen
Para S Eme Hanger Diqka Esht Mir Me Pyet Kush E Ka Gatue

lirik
04-11-08, 12:03
Kush Eka Gatue Dhe Qka Mshefet Mbas Asaj Embelsire Qe Duket Shewqer Permbi E Ka Helm Permbrenda Qe Mbas Shum Kohe Fillon Me Ndikue

lirik
04-11-08, 12:04
Mendoj S E Jam I Kjart Per Lexuesin Aq Mund Te Jap Ne Takatin Tim
Besoj Ne Mirkuptim Se Nuk Kam Qen I Qellimshem Askund

lirik
04-11-08, 12:18
KAM MENDUAR REAL DHE PAANSHEM TE JAP NJI FAR PASQYRE SA MA REALE
NE SHKRIME SECILI VEPRON DHE MENDON ME AT QKA KA NE DISPOZICION NE NUK JEMI NJERZ GJENIAL JEMI NJERZ NORMAL DHE FLASIM AT QKA DIJM
E QKA MUNDEMI POR GJUHA E HELMIT NUK QON ASKUND VETEM NE
ATO DESHIRA QE ARMIKU KA SHUM DESHIR TI PLOTOSOHEN

SA I PERKET BALI UKES MUA ME ERHI KEQ NE VITIN 2008 DHE 2007 VERES DY HER E KAM TAKUAR DHE ME KA VRA NE SHPIRTė QEHREJA E TI
NE BISEDA JO AQ TE THELLA QE KEMI HY KEMI HY VETEM PER DISA LISTA
QE DILNIN NEPER MITROVICė DHE ETIKETONIN NJERZ
KU QYTETART DYSHONIN SHUM NE RAMDAN KELMENDIN I NJOHUR PėR SHPIFJE Nė MITROVICė TE GJITHQYTETART E NJOHIN PER SHERRE DHE NGATRRESA SI DHE MEJSHTER PER TE SHKRUAR ARTIKUJ NE GAZETė I NJHOUR PER NGJITJA PER INTRIGA NJERZVE UA NGJET ETIKETIMET ME QELLIM PERQARJE NJERI I SMURR KARRIERIST NJERI QE I FUT HUNDET KU DO NEPER SECILIN POST MUNDOHET ME HY

BALIUA GATI SA NUK DėNESI NUK ISHA MSUAR ME E PA PROFESORIN TIM NE AT GJENDJE
ME MUA ISHTE EDHE VLLAU IM PROFESORI
PAS DIA BISEDAVE RA MUHABETI PER LISTA PER SHPIFJET NE MITROVICė KUSH PO I BėN
MEQNESE GJITH KOHEN PO NA Q OJN MBAS DOKUMENTEVE PER NJI PASAPORT
E PO DUHET ME VRAPO POSHT E PERPJET MBAS LETRAVE NUK NA RA SHUM MENDEJT ME BALI UKEN
POR ME KA PREK NE SHPIRT KUR ME THA
EH O XHELAL A PO ESHEH QFAR KOHRASH TE LIGA JAN GATI S ANUK QANTE
NJERIU VDES SHUHET SHKATRROHET PSON DHE MA NE FUND SHPALLET TRADHTARė
MUHABETI KRYESISHT U SOLL RRETH LSITAVE DHE MEQENSE ISHIN EDHE NJERZ TJER ATY
AKOMA NUK KAM PAS KOH TE SHTOHEM MA BALI UKEN SY ME SY E TE BISEDOJM PER SHUM QESHTJE HOLL E HOLL NUK ISHTE SITUATA E PERSHTATSHME ME E QEL MUHABETIN EMEH UKES ATY DHE UN MBI DHJET DIT NUK PO KAM KOH ME NDEJT NE KOSOVė
SE PO DUHET ME NGRAN BUK FAMILJA NE DHE TE HUAJ PO KEKROHEN TERMINE
DHE ME DNEJT PRAN FAMUILJES PER SHUMQKA SE FAMILJA PO KA NEVO J PER MUE
PRA DO KOHE ME ERDHEN 1700 EURO ME I PAGUE PER TATIMIN ETELEVIZIONIT DHJE JAM DUKE U SHTY ME TA E NGA NJI KLUB SPORTIV 600 EURO E KSHTU M;E RADHė PO TE QESIN
NE GJYGJ KTU NE PERENDIM PER QDO DIT VJEN NGANJI LETER OSE TERMIN
JO PREJ SHKOLLES S E FMIJVE JO PREJ BYROS PER PUNSIM JO PREJ FIRMAVE
JO PREJ RRYME JO PREJ BANESE MOS ME QELLU ATY TE SAKAToSIN ME GJYGJE pra mergimtari mbi djet 15 dit vshtir e ka me ndejt ne kosov edhe ato po na i merr vrapi mbas letrave neper komun e mbas dokuneteve e mbas ndoj vizite te farefisit

lirik
04-11-08, 12:22
nuk arrita pra te flas per temen Meh Uka me bali Uken
POR NUK ISHA MSUE TA SHOH ASHTU NE AT GJENDJE
Tė VRARė Nė SHPIRTė SEPSE KOPILAT PERQARSIT EKOMBIT KISHIN SHPERNDA LETRA NEPER MITROVICė DUKE ETIKETU NJERZ KU EDHE EMRIN EBALI UKES E KISHIN FUT NE AT LISTė
LISTAT E MITROVICES KAN PER QLLIM ME HUTU NJERZ ME FUT PERQARJE
TURP DUHET TE KET SERBIA PER KSO PROPAGANDASH ANTISHQIPTARE

lirik
04-11-08, 12:42
Vrapi i zellshėm i disa sherbtorve nė mitrovovicė qė shperdnanin etiketime per njerzt e mitrovices
duke nxjerr lista me emra dhe etiketime ku me mjeshtri ne emsin e ndtysirave i kishin furt edhe njerzt e ndershem nuk vjen nga propaganda e thjesht por i ka rrenjet te nji agjentur ma e lartė
dhe ma qellimkeqe e kush ehst kjo perveq agjentures s eerbe
TE GJITH ATA NJERZ QE VRAPUAN PER TI SHPERNDA NEPER QTYTE JAN MENDJECEKT
QE NUK DIJN S E QFAR SHERBIMESH TE KOTA BEJNė NE VEND SE ATA DJEM TE RI ME U MARR ME PUNEN PER ATDHE OSE ME I SHERBY NDONJI BIZNESI EKOSVES RRIJN GJITH DITEN POSHT E LART MERREN ME KSO FAR PUNESH THASH E THEME TE KOTA FJAL TE CILAT NUK DIHET CILI DREQ I SHPERNDAN
I THASH BALI UKES TE MOS MERRET SERIOZISHT ME KSO PLUHURASH E PRRALLASH TE KOTA TE NJERZVE QE VRAPOJN PAS KOTSIRAVE
SE SERBET GJITHMON E KAN PAS QELLIMIN QE TI VONOJN SHQIPTART ME U MARR ME VETEVTEN POR ATA PO NA I BEJNEDHE DO T E MIRA Q EPOPULLI YNE GJITNJI E MA SHUM PO I QEL SYTė E PO E SHEH SE ME QFAR INTRIGASH E PSOHETRSI U MOR SERBIA EZEZ GJAT SHEKUJVE KUNDER SHQIPTARVE
SERBIA NE VEND S E TI STABILIZOJ MARDHNEJET NE BALLKAN E TI SHERBEJ SINQETITETIEVE
E CIVILIZIMIT DEMOKRACISė LEVIZJEVE TE LIRA TE NJERZVE DHE PAQES AJO MERRET ME INTRIGA SE PER QELLIM E KA TA BEJ NJERIUN DJALLė TE ZI E TE MERET ME PUNė TE KOTA ESHPIFJE KU I GJITH BALLKANI PO JA SHEH SHERRIN DUKE U VARFRUE NE MOS PUNė E NE MOS ZHVILLIM ME KOS FAR PRRALLASH TE KOTA GJITH DITEN TU U MARR ME I LAN NJERZT PA PUNUE E PA EC PARA ME BIZNESE TJERA E ME HALLE TJERA TE KSAJ JETE TEPER TE VESHTIRė SERBIA NUK E KUTPON SE KTYRE PRRLAIQKAVE TE SAJA U KA RA BOJA DHE JAN BA TEPER BAJATE TETEPER TE DEMODUARA DHE MONOTONE

lirik
04-11-08, 12:47
Pra Sipas Te Gjitha Anlizave Tze Holla Dhe Duke U Nis Nga Te Gjitha Ktoi Fakte
Un Mendoj Se Familja Uka Po Diskriminohet Se Kjo Familje Nuk Fitoj Kurgja Vetem Humbi Ne Gjendjen Te Cilen E Kam Pa Baliun Biseduam Se Ai Ka Edhe Halle Tjera Dhe Ekonomikisht Lufton Pėr Nji Jetė Tė Thjeshtė
Duke U Nis Nga Te Gjitha Faktet Mendoj Se Familja Uka Na Del E Paster
Dhe Kombtare Ky Esht Emndim I Imi Personal
Dhe Nuk Besoj Se Iksuh Nga Kjo Familje Te Jen Marr Me Punė Te Pahijshme
Baliu Ka Ndikuar Ne Formimin Emeh Ukes Ne Pikpamje Atdhetare
Diskreditimi Ndaj Ksaj Familje Perben Poltiken Qe Te Diskreditohet
Qgjithqka Q Ene Fillim Edhe Baliu Si Patriot Edhe Babai I Tyre Edhe Meha
Pra Po Shihet Kjartė Se Qellimet E Serbis Jan Me Diskreditu Familje Dhe Emra Atdhetaresh Te Deshmuar

lirik
04-11-08, 12:52
Ne E Dijm Te Rastin E Adem Jasharit
Se Si Pepriqeshin Ne Fillim Ta Mbulonin Aksionin Terrorist
Te Masakres Poltika Serbe Qetnike Rrenacake Porpagandistike

Duke U Perpjek
Per Ta Mbuluar Aksionin Terrorist
Mbi Jasharajt
Serbia E Dijm Se Qfar Fjaslsh Shpifse Fliste Ather Edhe Per Adem Jasharin
Se Sa Shpifsat Folen E Dhe Per Te Per Ademin

Nuk Dua Ti Ceku E Ti Komentoj Tash Kto Fjalė Populli E Din
Tash Ktu Nuk Esht Itresant Ti Them

'por Rrenqethet Njeriu Kur Ndegjoja
Pra Shpifja E Mjerė Shpifja E Zez Ishte Rrena Buka Shekullore Serbe
Neper Shekuj Por Tash Ju Kan Sos Rrent Nuk Ju Beson Ma Kush Rrenave Serbe

lirik
04-11-08, 13:06
O Xhelal Ferizi po ti masi koke qekaq trim hajde bre vlla po i hina veriut te Mitrovices edhe jav hjekum flamurat maje kalas qe i kan ngrit serbet e mos u ba si laviret me ofendu a po merr vesh a jo qitash se edhe durimi e ka nje fund
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
a sa per vargje te tuat mund ti shkruaj kushdo mund te jet edhe armik aj qe i shkruan per te mbuluar veten e tij ************************************************** ************
------------------------------------------------------------------------------------------------------
KėTO FJALė I THOT FERAT POLACI PER AUTORIN E VARGJEVE XHELAL FERIZI
NGA KUSH NGA CILA QENDER VJEN KJO PROPAGANDė DISKREDITUESE QKA MENDONI JU
UN NJI JET POPERPIQEM ME VARGJE E ME ME KONTRIBUT PER KOMBIN
KU E KA BURIMIN KJO PRPOPAGANDė
KUNDER AUTORIT T EVARGJEVE XHELAL FERIZI
JA DERI KU ARRIN MENDJA EZEZ E NJI NJERIU QE FLET PER NJI NJERI Q ENJI JETė VUAJTI NGA PASOJAT E POLTIKES S ERBE
SI MUND TA SPEJGONI JU QMENDURIN E DISA NJERZVE QE FLASIN KSHTU
KSO FJALESH TE ZEZA TE MJERA POER PEOTIN QE U DETYRUA TA LSHOJ ATDHEUN DHE NUK JETON NE ATDHE NUK KA PARE TA SPONZORIZOJ NJI LIBER
Q MUND TI THUASH TI KTYRE LLOJ MJERANVE QE FLASIN KSHTU
JA SHIHENI PSE
DHE PER QKA MITROVICA NUK EC ASNJI HAP PARA
SE SHPIRTI I ZI I SHUM NJERZVE NUK E LEN
DHE SHIHENI S ENE QFAR MJERANASH KA PUN E ME QKA EKALOJ NJI JET POETI NEPER RREZIQE E NEPER PERPJETZE JETOSRE EME QFAR NJERZISH PATA PUN NEPER AKTIVITETE
E QFAR KUNDERSHTIMESH PRANDAJ RRI I ZHGENJYER NE SHTEPIN TIME UN
DHE MERREM VETEM ME PENDEN ME SHKRIMET TASH EKENI KUTPUAR PSE ESHT ZHGEJYER POETI
KY QE FLET ESHT LUL E DRIT ME QFAR KOKASH TJERA E ME QFAR SHPIRTTASH TJER KAM KALUAR NEPER PERPJETZE TE JETES HAJDE MERRU ME NJERZ MANDEJ E MERRU VESH ME TA


---------------------------
A MENDONI SE ESHT DAL KJO LLOJ PROPAGANDė PER PEOTIN NGA DIQKA E ZAKONSHME A KA QELLIM TE CAKTUAR NGA DIKUSH QE GJUAN GRUIN E MSHEF DOREN DHE PARAQITET ME DY RROLE TE MASKUARA DINAKE DHE FJALEN EMBJELL PLOT SHERR SHIHNI VET GJYKONI
PRA VET


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

lirik
04-11-08, 13:25
pra njerzit si ky ferat polaci te quajn armik pamvarsisht se a mundohesh ti nji jet per popull
per veprimtari püer vargjet e len keq me mija detyra tjera kta jan ata lloj njerzish qe komplet nji veprimtrai te hjedhin balt dhe te shpallin armik tradhtarė
se ne qfar halli esht edhe vet zoti me ne shqiptart le te shihet pra
se te vjetrit nuk thonin kot edhe me dasht s e nuk te lanė kurr burr t mir me ndejt
kot eke se per ket cak kujdeset tjeter kush

pra ferat polacit nuk i intreson kurfar rrethane tjeter ai me quan armik mua edhe pse un nuk kam shtepi ne koosvė ku me e fut koken a s ku me ardh ne kosovė
prandaj e kuptova BALI UKEN S ENUK JAMMESAU TA SHOH ASHTU KA PAS KREJT
QENDRIM TJETER SOT PO I SHOH NJERZIT T E THYER
QELLIMI I DIKUJ ESHT ME THYE SHPIRTA TE SHQIPTARVE GJITH NATEN RRIJN ME VAMPIRA E DITEN DALIN ME THYE SHPIRTA
SEPSE THYERJEN E SHQIPTARVE E DON DIKUSH ME QDO KUSHT POR TE UN KJO NUK KA ME NDODHė DO TE RRII NE KėMBė DER NE FUND PRA

lirik
04-11-08, 13:41
Kjo vret e sa per serb qe eshte dashur me e tregu vehtem po shihet qart se po i mbrojshe te lumt keshtu si ti keta jane ata qe dikur i "prirė" demonstratave ne 1981 e kujdes se qka flet se nuk e lejoj askend me ofendu keshtu e po ta terhiqi verejtjen se kujdes se qka po flet nuk te lejoj kushdo qofsh nuk te lejoj me ofendu keshtu e sa per nipa e kan dush ti net dalin pushka top ju baft te gjitheve se une qe ku jame nuk fshihem si laviret duke i shar njerezit dhe ofenduar sa i paske sherby ti atdheut a ke qene ushtar i UĒK-sė JO nuk ke qene prandaj mos fol keshtu .

--------------------------------------------------------------------------------
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga FeratPolaci : 01-11-08 nė 03----------------------------------------------------------------------------------------------------
PO I MBROJSHE SEERBT THOT FERAT POLACI RUANA ZOT KUJT DO NE BOTė TI THUASH PER XHELAL FERIZIT AS FMIJA I DJEPIT KET NUK E BESON NUK KA ASKUND VEND NE SHKRIMET EMIA AS NE VEPRAT E MIA KU I KAM MBROJT SERBT AS NE JETEN TIME
SE ME QFAR TRURI E NEJRZSH KA KALUE JETEN POETI JUEJ JA PRA
NESE HYN NE POLITIK NESE HYN NE VEPRIMTARI PER ATDHE
PRITI KSO FAR TELASHESH JO PRE SERBVE POR PREJ ATYRE QE FLASIN SHQIP DHE MUA ME KUJTOHET NE MES TE FJALIMIT NE MES TE QELLIMI NE PIK TE DITES DRITEN ME DIELL
VEQ KUR I NXJERRNIN THIKAT SHQIPTART SE U NGATRROJSHIN NE ME S VETE
NE MJEDI S KLUBI GHJUAJSHINSHISHE PENGOJSHIN MBLEDHJET E KAN VJEDH FONDIN E PAREVE
JAN KACAFYT NE MES VETE PA KURFAR LIDHJE DUKE U MUNDUA ME DIT T E GJITH E DUKE MOS E DIT SE ZOTI I KA FAL NJERZT E CAKTUAR PER DIJE TE MDHA SE TE GJITH NUK BEJN PJES ATJE NEPER MAJATE DIJEVE SE NJI PJES DUHET ME NDEJT E ME I KRYE DO PUNė MATE THEJSHTA SIMBAS KAQIKUT SIMBAS KATEGIRIE TE INTELEGJENCES
POR JO DONIN ME HYP MU NEPER MAJA DONI N ME QEN DIKUSHI ME QDO KUSHT

KA PAS KLUB QE ME NGA 15 VJET JA KA DHAN PA QIRA GJERMANI NUK KA PAS KURFAR OBLIGIMI AS PER RRYM AS PER QIRA DIKUR NGA NJIMIJ MARKA BėHEJ HYRJA E DALJA
NJIMI MARKA NE NATė KA PASė SHITJE TE GJITHA JAN SHPERDORUE POSHT E PERPJETė
ASNJI CENT NE JETEN E TI NUK E KA MARR LIRIKU E HA MISHIN TEM POR NUK BEHEM HAJN
NESE FOTOJ DIQKA VEQ ME MUNDIN TEM E DUA
SHYQYR Q ENUK ME FALI ZOTI HAJN PIS TE PA KARAKTER SI DISA S EMA MIR ME SHKU E ME U KALLė ME BENZIN S EME E VJEDH PAREN E MUNDIN E DIKUJ VET TITULLI HAJN
ESHT TITULLI MA I PA KARAKTER I NJERIUT PRANDAJ JAM I ZHGENJYER EDHE NE PERENDIM
ME AKTIVITETE KU GJITHMON JAM BALLAFAQUAR ME VESHTIRSI DUKE U MUNDUAR TI QETSOJ E TI EDUKOJ QETSOE DREQIN NES E MUNDESH
SOT NE FONDET E KLUBEVE SHQIPTARE NE PERENDIM NUK E GJEN ASNJI PARE PER ILAQ TE GJITHA JAN VJEDHUR ASKSUH NUK JEP LLOGARI PER TO
LE TE DIHET E LETE SHOHET MIRė PASQYRA JON SE KUSH DERQIN E KJOFTLARTGIN JEMI
E QFAR TE ZEZASH BEHEN NDER NE TE MOS JA HUDHIM GJITHMON FAJIN VETEM EUROPES PER TRAGJEDITė TONA SE FAJ KAN SHQIPTART EDHE VET ME SHUM SJELLJE TE VETA PER KTO TRAGJEDI E MJERIME QE JU RANė NE SHPINė SE U GJETEN MJAFT NJERZ QE PENGUAN
GJITHQKA QE NUK DUHEJ TE PENGOHEJ POR DUHEJ T E PUNONIN MIRė E JO KEQ
PRANDAJ KJO NA U HAKMORR ME KTO SJELLJE EDHE ZOTI THON TA QON TAKSIRATIN

lirik
04-11-08, 13:43
Un Kam Dėshir Me Fol Drejt Vetem Sinqert E Me Fakte Pa Prralla
Kur Jam Drejt A Snuk Ndiej Per Krajl As Per Mbret As Per Kurfar Pushke As Per Kurfar Kercnimi Mbi Tokė As Mbi Dhe
Vetem Kur Jam Shtremt Ndoshta
Strukem See Di Qė Kam Faj Ose Kam Gabuar Dikund

lirik
04-11-08, 13:49
Fjala Eferat Polacit Po I Mbrojshe Serbt Kjo Nuk Ka Krufar Lidhje As Kurfar Logjike Me Hiq Kurgja Pse Flitet Kjo Fjalė Kah Qysh Kah Po Vjen Kujt I Sherben Logjikojeni Vet A Ka Kund Kurfar Baze Mbi Tokė Tokė E Mbi Dhe
Ka Pas Raste Kur Un Mundohesha Me Iq Etsu Njerzt Ne Klub Mos Me U Ngatrru
Kta Mu Kthejshin Mue Ja Shiheni Pra Bėn Mirė E Hiq Keq Kan Than Te Vjetrit
Edhe Liriku Juaj Te Dashur Lexues Neper Kso Errsirash Ka Klaue
Me Trulkifar Truri Jeta Ime Ka Qen Ferr I Verttet Deri Sa Ekam Kputruar Dhe Kam Filluar Te Terhiqem Deri Sa Ekam Kuptue Se Duhet Me Lshue Penen Famiuljen E Me Ndejt Me Mitroloz Ne Krah Ndryshe Nuk E Qet
Ja Duhet Per Qdo Dit Me U Vra Me Diken Ja Duhet Me Mbajt Penden Ne Dorė Se Ka Njeri Qe Si Te Qohet Ne Mengjez Thot Ham Dreq

lirik
04-11-08, 14:00
agim__barja
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek agim__barja
Gjej mė shumė postime nga agim__barja
Shto agim__barja nė Listėn e Miqve

29-10-08, 20:01 #229
FeratPolaci
Ferat Shqiperia


Anėtarėsuar: 29-10-08
Vendndodhja: Mitrovicė / Shqiperi
Postime: 14 Titulli: Kush ishte Mehė Uka

--------------------------------------------------------------------------------

Pėr LIRIKUN apo emrin e vertet XHELAL FERIZI sido qė tė quajne ;
Nėse ke vepruar dhe ke jetuar ne Mitrovicė unė tė garantoj ty se ti qenke njė armik i Mehė Ukės ,ndersa qė tė gjithė e dine se kush ishte Mehė Uka dhe veprimtaria e tij e hershme pra qysh ne fillimin e viteteve 80-ta me parollat e para ne Mitrovicė qė shkruheshin ndersa ti nese je i Mitrovicės kur je zgjuar nė mengjės je frigu me i lexu ato parulla qė Mehė Uka i ka shkrujt me disa veprimtar te dalluar te qėshtjes sone Kombetare , po ta kujtoj Raif Qelen njerin nga shoket e heroit tonė kombetar deshmorit te Kombit njeriut qe u flijua per kėtė gjysem liri ,qe ti sot po e shijon dhe ne emer te atyre qė u flijuan ti sot po i pėrqesh dėshmoret e kombit duke i akuzua dhe fshehur pas ndonje pseudonimi (LIRIKI) e qe ne tė vertet je Xhelal Ferizi se kjo sot ėshte shumė e lehtė pėr tu zbuluar .
Mehė Uka ishte dhe do tė mbetet dėshmor i kombit shqiptar , po ta permend nje fakt rreth ngjarjeve se si rrodhen ne diten tragjike tė Mehė Ukės :
ishe data 29 dhjetor 1996 kur Mehė Uka dhe pėrfaqesuesit e UĒK-se do ta mbajshin njė takim apo mbledhje si te doni thoni nė banesen e Mehė Ukės ne Mitrovicė , mbledhja do te fillonte ne oren 19:00 . Pikrisht nė kete ditė Mehė Uka shkoi ne Prekaz gjat oreve tė mesdites pėr tu takuar me disa nga udheheqesit e UĒK-se ne lagjen e Jasharajve , Mehės nuk i doli askush pėr tė biseduar mė tė nė Prekaz , mirpo gjatė kthimit ne Mitrovicė Mehė Uka ra ne prit nga shqipfolesit , dhe ra deshmor pėr tė mos vdekur kurr.
Mehė Uka ishte pėr tu zgjedhur ne postin e Drejtor i Drejtorisė Politike tė tė UĒK-se , prandaj ku mund tė ishte edhe atentat i pregaditur ndaj Mehė Ukės kjo mbetet njė mister i pazgjidhur ende , Mehė Uka nuk shkoi i vetėm nė Prekaz po ishte i shoqeruar edhe me disa persona kush ishin keta persona , kush e voziti veturen nė tė cilen gjindej Mehė Uka edhe kjo mbeti njė mister i pa zgjidhur ,prandaj LIRIK nese ti e shan dhe pėrqesh sot Mehė Ukėn ti neser do ta shash dhe pėrqeshesh Adem Jasharin , Ilaz Kodren, Fehmi Lladrofcin dhe tė gjithė ata qė ranė dėshmor pėr Bashkimin dhe Ēlirimin e tokave Shqiptare ne njė shtet tė vetėm mė emrin Shqiperi .
Ta tregojmė realitetin dhe tė verteten tė mos fshihemi pas pseudonimeve po nese kemi diqka te dalim hapur dhe ti thomi se ti je filan personi qe e ke ba filan vepren apo diq tjeter dhe mos te bahemi si grat e tė fshihemi duke pėshperitur nė vesh duke i marrur pėr goje njerezit qė sakrifikuan me tė shtrejten e tyre pra jeten , qe ti asnjeher nuk e kishe ba kėtė gjė pra te sakrifikosh jeten pėr tė tjeret . Ėshtė turp te flasesh pėr njė njeri qe nuk ki informacion tė sakt pėr tė, eja ne Mitrovice e takohemi dhe tė jap informacion pėr Mehė Ukėn sa ti tė dėshirosh .
Njerezit qė flasin dhe akuzojnė dėshmoret ata janė demagog dhe servil tė Serbis ata janė persona tė cilet nuk ja dojnė tė mirėn kombit Shqiptar ,ata janė njerez qe qdo herė ju nenshtruan sistemeve te ndryshme si Rankoviqėve Titisteve Millosheviqeve Rugovisteve
dhe sistemet i pregaditen te fusin pėrqamje nė mes popullit .

Respekt jetes dhe vepres sė Mehė Ukės
Lavdi gjithė dėshmoreve tė Kombit
Rroft Shqiperia e Bashkuar ashtu siq e dėshironin dėshmoret

--------------------------------------------------------------------------------
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bond : 29-10-08 nė 20:10.JA SI FILLOJ ME FYERJE KY FERAT POLACI GJOJA QENKA KY FERTA POLACI QKA UN NUK PO BESOJ DHE KAM DESHIR TE ME LAJMROHET GANI KOCI KTU NESE KA MUNDSI TE SQAROHEMI PER PUNEN E KTI FERATIT SE ME AGJAMI NUK FLITET
KY FILLOJ FYERJEN PA KURFAR LOGJIKE PA KURFAR ARSYE PA KURFAR AANALIZE VETEM PSE DIKSUH I FOLI TE EVSHI E AI DIKUSHI E DINI JU TE DASHUR LEXUES SHUM MIR KUSH ESHT

JA PRA ME QKA I KA SHKUA XHELAL FERIZIT JETA
ME KUJTOHET NJIHER D GRUPE U KACAFYTEN NE KLUB KTU NE DIASPORė
U MUNDOVA TE JU FLAS E TI QETSOJ KUR NJERI NGA ATA ME THA ULU QATU KQYRE PUNEN TANDE
U ACAROVA EDHE UN E JA KTHEVA ME FJAL TE KQIA NEJSE SHPETUAM PA ARDH TE MA E
KEQJA

PAS DISA DITE ME NXEN TAKSIRATI ME DO SERB NE NJI FAR VENDI ATA NA I KAN SHA NANAT E MOTRAT SHQIPTARE KUR ERDH PUNA ME U KACAFYT TE GJITH ATA QE LLO;OTISNIN ME LAN VETEM NE KACAFYTJJE ME SERBIAN KET GJE E DIN I GJITH VENDI DHE RRETHINA KTU EDHE KLUBET
PRANAJ UN NUK DI DALLAVERE E PRRALLA ME KALLXUE FLAS ME FAKTE
NEPER KULBE BENIN PROBLELE ZHURMAGJI NXIRRNIN THIKAT NDERMJET VETE PENGONIN MBLEDHJET PERZIHESHIN PA LIDHJE MUNDOHEJ ME DIT SECILI
PIKRISHT KTO TE META NA I KA NJOFT ME SHEKUJ SERBIANI DHE I KA SHFRYTZUE
E PO I SHFRYTZON HALA NEPER KOHRA
KA ARDH KOHA QE TE NDRYSHOJM SHUMQKA TE SILELMI MA NDRYSHE E JO T EKERCNOJM VLLAU VLLAUN E TE FYEJM E TE SULMOJM PA LIDHJE
SE KUR ESHT FJALA PER KERCNIME E SULME AQ SA MIZAT AQ ME BEN PERSHTYPJE KERCNIMI I DIKUJ

lirik
04-11-08, 14:37
po mė befason agresiviteti i disa shqiptarve te ne dihet se sa shum motra shqiptare
jan dhunuar ng qetnikt paramilitarė dhe kur qetniku i thoshte ndoj femre shqiptare hajde ktu
e dhunonte un mendoj se aty esht dasht me vdekė kur nuk vdes njeriu per grue per moter per evlad
le ma se e dhe vdekja e ka humb kuptimin
ka shum paramilitarėqe ka dhunuar edhe nga dhjet e tridhjet femra shqiptare
e sillet sot neper graqanicė fush kosovė e brezovicė enuk del kush dy shuplak me u dhanė

trimnija pas lufte e disa shqiptarve po me befason

un gjithmon kam than kur nuk vdioset per evlad deri aty shkon ma un nuk di ma me nder me than qka hamamin duhet ma jeta e per qka ruhet kjo e shkretėka plot paramilitar eka plot edhe me adresa nuk esht veshtir me i gjet edhe neper mitrovicen
veriore ka sa te duash me adresa bile qe kan dhunua motra e femra shqiptare e silen si kapadai hala nuk ekekroj asksuh adresn e tyre e me i shti ne dor njiher
dikur kush emban ne mend ne shpesh her kemi dal ne zveqan ne qerdhen e tyre
me nga tridhjet shokė shqiptar i kemi rreh shkiet si lopt po flas per kohen time nuk kan guzu me than ka zot
edhe vllau im i rrehte gojes kahdo qe sillej me kutjohet

por ne mitrovic te mos flasim gjynah te vinte kur i shtijshim nene dorė
shum kush i ati brezi i asaj kohe e din
shum mir
nuk ka nevoj me deshsmue ktu un hiq ka kush e deshmon jan shum deshmitar gjall hala
prandaj nuk ka nevoj qe tash te terhiqem per gjuhe pasi qe jam struk tash epo rri n shtepin teme
kur ishte koha diqka kam ba ne kaqik temin aq sa pata kaqik
ma shum nuk mu dha rasti se rrota historike veq njiher te vjen kah dera gjithmon nuk t evjen
prandaj shko gjeni ata qe kan dhunu femra shqiptare ka shkie boll ku me marr hak
e ku me u agresivizu na jan dhunu mbi shtatdhjet mi femra shqiptare gjat luftes te gjith ata qetnik qe i kan ba kto te zeza hala jan gjallė mjert na per trimnin qe ja shesim njani tjetrit

lirik
04-11-08, 14:49
#313
lirik


Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 2,815 Titulli: Kush ishte Mehė Uka

--------------------------------------------------------------------------------

po mė befason trimnija dhe agresiviteti i disa shqiptarve te ne pas lufte
dihet se sa shum motra shqiptare
jan dhunuar
nga qetnikt paramilitarė
dhe kur qetniku i thoshte ndoj femre shqiptare hajde ktu
e dhunonte ne prani te njerzve
un mendoj se aty esht dasht me vdekė
kur nuk vdes njeriu per grue per moter per evlad
le ma
se e dhe vdekja e ka humb kuptimin

ka shum paramilitarė qė ka dhunuar edhe nga dhjet e tridhjet femra shqiptare


e sillet sot neper graqanicė fush kosovė e brezovicė e nuk del kush dy shuplak me u a dhanė
shkieve qetnik

trimnija pas lufte e disa shqiptarve po me befason

un gjithmonė kam thanė kur nuk vdiset per evlad
deri aty shkon ma ma andej qka ............
nuk ka ku shkon ma andej ma
un nuk di ma me nder me than qka hamamin duhet ma jeta e per qka ruhet kjo e shkretėka plot paramilitar e ka plot edhe me adresa
nuk esht veshtir me i gjet
edhe neper mitrovicen
veriore
ka sa te duash
me adresa bile
qe kan dhunua motra e femra shqiptare
e silen si kapadai neper qytet
hala nuk e kerkoj askush adresen e tyre e
me i shti ne dorė njiher ose ndoj pushk me u ndie

dikur kush e mban ne mend
ne komunen tonė ne shpesh her kemi dal ne zveqan ne qerdhen e tyre
te shkieve
me nga tridhjet shokė shqiptarė
i kemi rreh shkiet si lopt
po flas per kohen time
nuk kan guzu shkau me than ka zot
edhe vllau im i rrehte gojes
kahdo qe sillej me kutjohet

por ne mitrovic te mos flasim
gjynah te vinte kur i shtijshim ne nė dorė
shkeit
koha ime kaloj tash
nuk jam ma i ri nuk ekam ma kohen time si nuk ekupton ket dikush
shum kush i ati brezi i asaj kohe e din
shum mir se vetem se i kan ngacmu nji her do klas shqiptare
ne zveqan qka kan heq prej zignirve tanė kresė jovanat e stojanat
ekrejt te lamė ne gjak ikshin zveqanit tue ba kuku lele nana shkina e jeme
as pordha pordhen nuk ua pirtte
por kaloj koha im e kush e din

nuk ka nevoj me deshmue ktu
un hiq ktu ka kush e deshmon
ket fakt
jan shum deshmitar gjallė hala
edijn qka kan heq shkiet e shkines
e nuk kan guxu me nndje per s gjalli
prandaj nuk ka nevoj qe tash te terhiqem per gjuhe
pasi qe jam strukė tash e po rri n shtepin teme

kur ishte koha diqka kam ba edhe un ne kaqik temin
aq sa pata kaqik
ma shum nuk mu dha rasti se bollqef pata
por se rrota historike veq njiher te vjen kah dera
gjithmon nuk t e vjen
prandaj shko gjeni ata qe kan dhunu femra shqiptare
ka shkie boll ku me marr hak
e ku me u agresivizu
na jan dhunu mbi shtatdhjet mi 70000 femra shqiptare gjat luftes
te gjith ata qetnik qe i kan ba kto te zeza hala jan gjallė
mjert na per trimnin qe ja shesim njani tjetrit

lirik
04-11-08, 14:54
duke qenė s e po mendoj se mjaft kam kontribuar per forumin dardania
dal ngadal po mendoj te terheqem
per nji pushim kohorė
nga ky forum
do te kthehem prap pas nji kohe te caktuar
por per nji pushim kan nevojė

FeratPolaci
04-11-08, 22:42
agim__barja
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek agim__barja
Gjej mė shumė postime nga agim__barja
Shto agim__barja nė Listėn e Miqve

29-10-08, 20:01 #229
FeratPolaci
Ferat Shqiperia


Anėtarėsuar: 29-10-08
Vendndodhja: Mitrovicė / Shqiperi
Postime: 14 Titulli: Kush ishte Mehė Uka

--------------------------------------------------------------------------------

Pėr LIRIKUN apo emrin e vertet XHELAL FERIZI sido qė tė quajne ;
Nėse ke vepruar dhe ke jetuar ne Mitrovicė unė tė garantoj ty se ti qenke njė armik i Mehė Ukės ,ndersa qė tė gjithė e dine se kush ishte Mehė Uka dhe veprimtaria e tij e hershme pra qysh ne fillimin e viteteve 80-ta me parollat e para ne Mitrovicė qė shkruheshin ndersa ti nese je i Mitrovicės kur je zgjuar nė mengjės je frigu me i lexu ato parulla qė Mehė Uka i ka shkrujt me disa veprimtar te dalluar te qėshtjes sone Kombetare , po ta kujtoj Raif Qelen njerin nga shoket e heroit tonė kombetar deshmorit te Kombit njeriut qe u flijua per kėtė gjysem liri ,qe ti sot po e shijon dhe ne emer te atyre qė u flijuan ti sot po i pėrqesh dėshmoret e kombit duke i akuzua dhe fshehur pas ndonje pseudonimi (LIRIKI) e qe ne tė vertet je Xhelal Ferizi se kjo sot ėshte shumė e lehtė pėr tu zbuluar .
Mehė Uka ishte dhe do tė mbetet dėshmor i kombit shqiptar , po ta permend nje fakt rreth ngjarjeve se si rrodhen ne diten tragjike tė Mehė Ukės :
ishe data 29 dhjetor 1996 kur Mehė Uka dhe pėrfaqesuesit e UĒK-se do ta mbajshin njė takim apo mbledhje si te doni thoni nė banesen e Mehė Ukės ne Mitrovicė , mbledhja do te fillonte ne oren 19:00 . Pikrisht nė kete ditė Mehė Uka shkoi ne Prekaz gjat oreve tė mesdites pėr tu takuar me disa nga udheheqesit e UĒK-se ne lagjen e Jasharajve , Mehės nuk i doli askush pėr tė biseduar mė tė nė Prekaz , mirpo gjatė kthimit ne Mitrovicė Mehė Uka ra ne prit nga shqipfolesit , dhe ra deshmor pėr tė mos vdekur kurr.
Mehė Uka ishte pėr tu zgjedhur ne postin e Drejtor i Drejtorisė Politike tė tė UĒK-se , prandaj ku mund tė ishte edhe atentat i pregaditur ndaj Mehė Ukės kjo mbetet njė mister i pazgjidhur ende , Mehė Uka nuk shkoi i vetėm nė Prekaz po ishte i shoqeruar edhe me disa persona kush ishin keta persona , kush e voziti veturen nė tė cilen gjindej Mehė Uka edhe kjo mbeti njė mister i pa zgjidhur ,prandaj LIRIK nese ti e shan dhe pėrqesh sot Mehė Ukėn ti neser do ta shash dhe pėrqeshesh Adem Jasharin , Ilaz Kodren, Fehmi Lladrofcin dhe tė gjithė ata qė ranė dėshmor pėr Bashkimin dhe Ēlirimin e tokave Shqiptare ne njė shtet tė vetėm mė emrin Shqiperi .
Ta tregojmė realitetin dhe tė verteten tė mos fshihemi pas pseudonimeve po nese kemi diqka te dalim hapur dhe ti thomi se ti je filan personi qe e ke ba filan vepren apo diq tjeter dhe mos te bahemi si grat e tė fshihemi duke pėshperitur nė vesh duke i marrur pėr goje njerezit qė sakrifikuan me tė shtrejten e tyre pra jeten , qe ti asnjeher nuk e kishe ba kėtė gjė pra te sakrifikosh jeten pėr tė tjeret . Ėshtė turp te flasesh pėr njė njeri qe nuk ki informacion tė sakt pėr tė, eja ne Mitrovice e takohemi dhe tė jap informacion pėr Mehė Ukėn sa ti tė dėshirosh .
Njerezit qė flasin dhe akuzojnė dėshmoret ata janė demagog dhe servil tė Serbis ata janė persona tė cilet nuk ja dojnė tė mirėn kombit Shqiptar ,ata janė njerez qe qdo herė ju nenshtruan sistemeve te ndryshme si Rankoviqėve Titisteve Millosheviqeve Rugovisteve
dhe sistemet i pregaditen te fusin pėrqamje nė mes popullit .

Respekt jetes dhe vepres sė Mehė Ukės
Lavdi gjithė dėshmoreve tė Kombit
Rroft Shqiperia e Bashkuar ashtu siq e dėshironin dėshmoret

--------------------------------------------------------------------------------
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bond : 29-10-08 nė 20:10.JA SI FILLOJ ME FYERJE KY FERAT POLACI GJOJA QENKA KY FERTA POLACI QKA UN NUK PO BESOJ DHE KAM DESHIR TE ME LAJMROHET GANI KOCI KTU NESE KA MUNDSI TE SQAROHEMI PER PUNEN E KTI FERATIT SE ME AGJAMI NUK FLITET
KY FILLOJ FYERJEN PA KURFAR LOGJIKE PA KURFAR ARSYE PA KURFAR AANALIZE VETEM PSE DIKSUH I FOLI TE EVSHI E AI DIKUSHI E DINI JU TE DASHUR LEXUES SHUM MIR KUSH ESHT

JA PRA ME QKA I KA SHKUA XHELAL FERIZIT JETA
ME KUJTOHET NJIHER D GRUPE U KACAFYTEN NE KLUB KTU NE DIASPORė
U MUNDOVA TE JU FLAS E TI QETSOJ KUR NJERI NGA ATA ME THA ULU QATU KQYRE PUNEN TANDE
U ACAROVA EDHE UN E JA KTHEVA ME FJAL TE KQIA NEJSE SHPETUAM PA ARDH TE MA E
KEQJA

PAS DISA DITE ME NXEN TAKSIRATI ME DO SERB NE NJI FAR VENDI ATA NA I KAN SHA NANAT E MOTRAT SHQIPTARE KUR ERDH PUNA ME U KACAFYT TE GJITH ATA QE LLO;OTISNIN ME LAN VETEM NE KACAFYTJJE ME SERBIAN KET GJE E DIN I GJITH VENDI DHE RRETHINA KTU EDHE KLUBET
PRANAJ UN NUK DI DALLAVERE E PRRALLA ME KALLXUE FLAS ME FAKTE
NEPER KULBE BENIN PROBLELE ZHURMAGJI NXIRRNIN THIKAT NDERMJET VETE PENGONIN MBLEDHJET PERZIHESHIN PA LIDHJE MUNDOHEJ ME DIT SECILI
PIKRISHT KTO TE META NA I KA NJOFT ME SHEKUJ SERBIANI DHE I KA SHFRYTZUE
E PO I SHFRYTZON HALA NEPER KOHRA
KA ARDH KOHA QE TE NDRYSHOJM SHUMQKA TE SILELMI MA NDRYSHE E JO T EKERCNOJM VLLAU VLLAUN E TE FYEJM E TE SULMOJM PA LIDHJE
SE KUR ESHT FJALA PER KERCNIME E SULME AQ SA MIZAT AQ ME BEN PERSHTYPJE KERCNIMI I DIKUJ

Xhelal une te kam than dhe po te tham prap se qdo gje qe ti je tuj than nuk besoj e sa per Ganin dhe grupin e tij dihet qarte ka libra te botuar dhe te gjitha per te burgosurit politik une do ta publikoj listen e te burgosurve politik te gjithe kosoves pra pa i nda asnje duke i marrur nga shoqata e te burgosurve politik , une te kam akuzu ty pse po fshihesh pas pseudonimit nuk kemi nevoj me u fsheh nga askush nuk jemi fsheh ne kohen e shkaut e mu fsheh tash nuk eshte e rruges per ndryshe une sote dhe veprimtaria e imja eshte e bazuar nga te paret qe na e lan amanet dhe rrugen e tyre ta qojme deri ne fund une sot isha ne veri te vendit pra e shtina kryt ne gerrshere per banoret shqiptar ne veri ku per pak sa nuk krisi pushka aty prandaj Xhelal nuk ke nevoj me i ofendu njerezit une ne te gjitha komentet te kam than kujdes mos ofendo edhe ne heren e fundit ta kam terhjek verejtjen e fundit per ofendime nese don me debatu rreth seciles tem urdhero edhe nese deshiron me dit per qka te dush urdhero por ofendimet ishin te teperta pra nga ana e juaj Xhela pra kalofsh mire ne pushim pra ne punet tuaja e sa per poetin e vargjeve nuk ksiha than asgje se shkrime e vargje po i bejne te gjithe shiqo ne dervina ne shqiperiaebashkuar ne al-today te gjitha i ke me mijra mijra emra per shkrime poezi e analiza nga me te ndryshmet prandaj nuk po them asgje .....

lirik
05-11-08, 07:11
Ferat nuk di pėr qka e ke fjalen as nuk ti kuptoj aspak sjelljet nuk tė kuptoj aspak si qenje njerzore nė asnji aspekt je teper teper i pa kjartė.
1)Asnji varg timin poetik nuk e ke lexue
2)muk jam mshef pas pseudonimit lirik se agim barja e dinte qe jam un dhe nuk e pash te arsyeshme
qė ne secilen rubrikė ta qes emrin e mbiemrin kėt e bėj nė vargje por jo qdo kun d nėpėr tema nėse dikush m kekron menjiher dal siq tė dola ty por ti gjithqka fillove nga fyerjet qenke specialist
me ja lan tjetrit fajin e nismave kėtu nuk ka njerz qė gjykojn drejt prandaj ti po e shfrytzon rastin
sepse tė kishte pas njerez ri do tė mbetsha fajtorė ti thuash ti nji veprimtari poeti qė nji jetė tė tėrė veproi shkatrroi rini e shendete gjithqka per qeshtje te kombit epikrisht ne kohen e titizmit psoi rėnd
dėmtime shėndetsore ti injorosh dhe ti mohosh tė gjith tė burgosurit politk tė mitrovices tė vitit 1981
shtrohet pyetja kush qenke ti dhe un absolutisht po dyshoj se ti je ferat polaci
absolutisht po se polaci mbiemrin po mė duket e pazakonshme kam ndegju koci kabashi kerolli
veliqi kosumi hoti gruda por polaci nuk kam dėgjuar asnjiher
aq ma par fyerjet e püaskurpullta fillove ti por jo un.

lirik
05-11-08, 07:26
Ti ferat polaci as nji germė te temes nuk e ke lexuar as nuk ke bė krufar analize ke fyer rėnd nuji njeri
tė veprimtarisė me emrin titist rankoviqist dhe ke fye organizatorin e demostratave te vitit 1981
tjeter ėsht diqka se organizatorin poetin veprimtarin ata me dhėmb pa la pisat fundrrinat
hajnat e pulave plehat llumat e mohuan gjith e mohuan dhe nuk dashten qe kurr diqka e ti ne drit tė mos dal por kjo mua nuk mė intreosn embroj veten un i dal vetes zot
nuk jam un si ata qe kurr nujk i kan la dhėmbt ju vjen era me kilometra gojes e kan marr vende te rendsishme e fryhen por kurr nuk ju pa hajri per diqka mohimi i veprimtarve dhe organizatorve te demostratave te pergjakshme dhe teper perleshjet qe u bėn me policinė ne mitrovicė deri sa shperthyen dhe ishin aq te fiqishme ky ėsht veprim i agjenturave i mediave qe e kan kryet ne mosk e ne beograd un kam heshtur gjithmonė dhe a e sheh se nuk me ka intresuar do t ekisha heshtur gjith jeten me heshtjen do te kisha shkuar ne varr por ata tjert q ei heshhten kto dhe ju hyn ne hak ktyre njerzve te vitit 1981 te cilet te gjith humben shkollimin profesionin shkollen punen jeten ardhmerin dhe shendetitn dikush u smur prej zemre dikujt i mbaruan veshkat dikush u destabilizu psiqkisht
bile nja tre vet qe kan psue keq e i kam nxit un per veprime ishalla ma bėjn hallall njeri prej tyre ka psuar edhe psiqkisht ne burgjet e pozharefcit por ata qe ne kosovė i kan dhėmbt pa la e kan mar ne dorė shumqka nuk u intresuan per ngjarjet emitroviuces hiq te gjitha i mshefen me qellim se i kan
dhėmbt pa la ma taksirat nuk paska s eme ardh njeriu prej bollicave direkt ne sheher
TE GJITH ATA Q E KAN MOHUAR GJITHQKA DHE VEPRIMTARIN TIME DHE TE SHOKVE TE MI ATA ZEMER HIJANETE ZEMER EZEZ ZEMER SHKAU JAN AGJENT DHE SHERBTORė TE PANSLLAVIZMIT NJERZ TE PAGUAR KLYSH TE SHKIEVE TE SHKINAVE
UN DO TE KISHA HESHTUR GJITH JETEN DHE HESHTJEN DO TA KISHA MARR NE VARR
ME VETE POR NUK NDEJTA IDNIFERENT KUR E VREJTA SE DIKUJT TJETER PO I MVESHET PUNA DHE VEPRIMTARIA KJO ESHT POSHTERSI E PA SHEMBULLT KJO NUK NDODH AS TE ESKIMEZT KJO E NXIT NJERIU ME SHA QKA TE GJEN PARA E MBRAPA
UN DO T EPERPIQEM TA JAP NJI INTRERVIST NE TELEVIZIONIN E SHQIPERIS POR ME
DISA KOSOVARė NUK DUA TE KEM PUNė MA KAN FTOF KTA NJERZ NUK KISHA BESUAR
KTA Tė BėJN ME U PENDU PSE Tė KA LIND NANA
Intervisten nuk dua ta jap pse kjo mė intreson mua per diqka sepse fare fare hiq nuk me intreson aspak per kurgja hiq intervisten dua ta jap vetem ta qes zdrolin dhe mykun eshpirrtave ezemrave te atyre qe fryhen ei kan dhambt pa la ju duken shtresat qe nuk i ka la dhambt qe sa vite se nuk din me i la ktu esht problemi

lirik
05-11-08, 07:33
Nji njeri si ti o ferat polaci qe del e fyen njerz pa e lexue temen hiq as pa analizu kurgja qka mund te bisedoj njeriu me ty po dukesh shum i pa arsimuar dhe i pa aft me analizuedhe elementaren
as ne politik as ne histori as ne asnji temė a dole ktu veq me te pa diksuh a pse
mos dil tė lutem ti edhe njerz si ti nėse nuk jeni tė aft pėr probleme te tilla mos dilni veq po dal e po them diqka kur nuk e njeh as forrmene as teorinė e essencave as te problematikave
te koklavitura pranoje nes e nuk nuk ke kurfararsimimi thuaj un jam per punė tjera por jo per diskutime
Un gjith e kam pas zakon me pyet per diqka hajde dilni kush ja ka zanatė ksaj pune hajde kush ka talent kush ka aftesi edhe ne sport kur luanim futboll ju thosha hajde cili e ndieni veten se jen i per sulm e cili per mbrojtje gjithqka e ka nda perendija me aftsi e talent deri kur duan me e kutpue shqiptart ket fakt tezotit se nese nuk je i aft per nji punė nuk duhet me dal hiq me e te pa kush aty

lirik
05-11-08, 07:39
diskutove per ni temė qe nuk nxore asgja ne dritė kurfar analize veq dole me fye xhelal ferizin dhe kurgja tjeter
as nji gja ne temė nuk tu pa hajri veq dole kot dhe pa logjikė un isha dal ngadal tu u thellu ne analizen
e temes e duke e zberthyer me mundsit e mia e ti pa u lidh askund logjika fare dele thau jo titist e jo rankoviqst a spa dit hiq me ken ke te bejsh a skujt po ia thue at fjalė
mjaft ma s eme plasi shpirti qe tridhjet ema teper vjet kur askush nuk po edin vendin e vet s eku eka
sharti i par esht thon me ja dit veti hallin te gjith njerzit nuk mund te bhen akademik as zanatli as profesor as mjeshter as zdruktar as rrobaqepsa as artsita as poet as analista jan te ndame
punėt i ka nda zoti talentėt pse ne shqiptart nuk u msuam njiher me dit me i nda e perzihemi ne punet e zotit duam me dal edhe te zoti edhe ata qe e iakn dhambt pa la atje duan me dalė pikrisht kjo ti qon flokt hava le te rrin secili ne vendin e vet per qka e ka lind nana e ka kriju perendia ne at drejtim le te mundohet

lirik
05-11-08, 07:49
KUR ESHT FJALA PER ATE SE TI NUK BESON NE ATE QKA THEM UN KJO DUHET PUBLIKISHT JAN GJALL NJERZIT E AKSIONEVE TONA KUR NA LAJMRUAN NE MITROVICCė ISHTE VITIT 1980 KUR DISA SHKIE Nė ZVEQAN
kishin hy nė klasat e shqiptarve
dhe ua kishin kap gjijt m motrave shqiptare nxėnseve te klasave te shkolles ekonomike
ata qyqart e klases mashkujt kishin ndejt si qyqe
nuk jan perleshur me ta me bandat serbe

kemi shkuar ne nga mitrovica
kam qen me mua Gjafer Musliuka i shipolit Nuhi Sejdiu shoku im
nga kutllofci katund ne komunen e mitrovices regjion i shales
qe ma vonė i ka pri toges se njisitit special ne zonen operative te shales
dhe ka treguar heroizem te e luftė pa kompromis me serbian edhe pse te tjeret po mundohen te ja marrin meritat sepse poshtersia ka arrit kulmin
NUHI SEJDIU ėSHT NJI NDER SHOKėT Mė Tė DASHUR QE KAM EDHE SOT MBAS NJIZET VJETE KUR ME KA KA TAKUAR NE KOSOVė GATI KA PLAS TUE QA PREJ PERMALLIMI
PRA NUK RREJ UN TI O FERAT POLACI

lirik
05-11-08, 07:53
Ne at grup qe kemi shkue ne zveqan te gjith e dijn te gjith me kan dasht e me kan rrespektu ather
por un kam qen i ndezur flakė kur kam degjuar se gjijt ua kan prek motrave shqiptare shkiet e zveqanit
edhe sot kryesisht te dhunimi i vashaave e grave shqiptare me dhemb shpirti dhe vuaj
se jam i ndjeshem ne ekt pik mos pyet bile e kam shpreh ne nji forum tjeter se pikrisht ktu ka pas rrezik qe te bie ne deprsion ete mos emarr ma veten veq zoti me ka pshtue se ne ket pik te morali i vashave e i grave shqiptare me luan kapaku i kresė pra dije njiher e mir e mos nenqmo njerz dije me ken je tue diskutue mbeldehe pak veten

lirik
05-11-08, 08:11
Ne at grup ka qen edhe i ndjeri Rrustem Gashi nga kryshefci i drenices trim i idht bash si zana
ka vdek ne nji aksident
kam qen ne konakun e ti i biri i Muharrem Gashit prej kryshefci vllau i ti Skenderi ėsht gjall ai e din mė njeh kam qenė n konak te tyre disa dit i mshefur nga policia ne ato kohra me kan mbajt me buk
ka qen edhe Hysen Ibrahimi i shukofcit nji djal shum i mir por qe nji zagaricė fmer e udbes ja ka
marue kulaqin te shkretit ish rruspija kurva e isuf mejzinit gjykatsit i cili thoshte edhe gum ė traktiori
me me pru ktu kam me denue se le ma shqiptarė pse nuk del sot dikush me ju than nder sy kapllan barutave e isuf mejzinave per poshtersit qe i kan ba ndaj shqiptarve
ISUF MEJZINI GJYKATSI MA I POSHTER Q EPJELL NANA NE DY KėMBET SE BASHKU ME ISMET EMREN ISH KRYETARINE GJYGJIT DHE NE MITROVICė PISAT TJERė
QE MOS TE UA PERMENDI EMRIN QE QKA E KAP RRETHI I MITROVICES
DRENIC SHALė MERRETHINė E RRRAFSH KOSOVE ME QINDRA GJAQE KAN SHTIU E KAN ORGANIZU NJERZ SHQIPTAR ME U SAKATOS NDER VETE DUKE I NXITė ME SHERRE
nJI NDER NXITSIT E SHERREVE KA QEN EDHE GJYKTASI HETUES I KMITROVICES REGJEP KAQANIKU SE BASHKU ME KOMANDIRIN E POLICIS SE SKEDNERAJT SADRI LIKOFCI
TE CILET KAN NXIT GJAQE E NGATRRESA NE MES TE SHQIPTARVE NE DRENICė
KTU QENDRON EDHE MONTIMI Q ė JU Bė TAHIR MEHES E JA THYEN BRIJT NJERIUT
i cili ma vonė luftoi dhe ra heroikisht ne luft me polici e ushtri serbe me 13 maj te vitit 1981 n e prekaz


vazdojm tash ne grupin ne zveqan kunder serbve per perleshje me ta ka qene dhe Agim Gushafci i biri i Shaban Gushafcit tugjarit tė lopve ka qen Qerim Vidimriqi
Musa Vidimriqi
fadil pasoma
fadili nj nji rast tjeter edhe e ka ma rr nji te goditun me thik ne kokė
gjat ktyre perleshjeve te gjith e dijn kush ka hy ma i pari ne mesin eserbve qetnik qe ishin te armatosur
ktu nuk kam nevoj te flas le te flet tjeter kush dhe te gjith edijn kush e kishte ather fjalen dhe komanden te ata shqiptarė nuk ka nevoj te flas
ne ato perleshje me shkje te zveqanit ka pas serb te lenduar te cilet iknin grupe qetnike te asaj kohe ndersa ne me zingjir ne dorė e mjete tjera

lirik
05-11-08, 08:47
Televizioni i mitrovices he mozomakeq nuk paska me zi s eme pas diqka dikush ne dorė qe e i ka dhembt pa la po pse televizioni i mitrovices nuk e ka intervistu asnjiher as Nuhi Sejdiun as Jahir Sejdiun pėr aksionet E NISITIT SPECIAL TOGES QE I KA PRI NUHA NE TE GJITHA OPERCIONET DHE AKSIONET GJAT LUFTES SE UQK S NE ZONEN E SHALES
UN NUK KAM QEN NE UQK NUK KAM LUFTUAR NE UQK SE MA ZUNI RROTA BISHTIN
ERDH KOHė E KEQE PER MUA POR SHOKT PO KAN LUFTUE
AKSIONET QE E I KA BA NJISITI I NUHES JAN AKSIONE PER FILMA AKSIONE TE RIMAVE BALL PER BALL ME QETNIKT SHKJE
POR DISA MEDIA TONAT NUK DIJN AS QKA E SHT HISTORIA AS QKA ESHT DOKUMNTARI
GJITHQKA DUAN TA SHUAJN ė NUK KAN PROFESIONALIZMA
ka shum qka qe do t embetet nė hije ka shum qka qe tjeter kuj po i shkruhet njerz qe nuk kan qen hiq aty nejrzt qe e kan fut koken ne mija emija rreziqe po ana shkalohen Nuha esht sot nji hero i gjallė se ai ishte edhe ne veprimtari me mua ne vitin 1981 si dhe pjesmarrs i demostratave te atij viti ndersa per shum bashkpunime tjera un nukk e kam zbuluar se ka pas me qen edhe ai me mua ne burg ne vitin 1981 por gjithmon kam pas besė t shqiptarit nuk ekam qit kurr njeriun pa ma marr shpirtin
merre vesh ti djalo se i ri je ti agjami

lirik
05-11-08, 08:57
Sa per heqjen e flamujve matan mitrovice kėt mund ta bėjn djemt e ri sot

me ardh un atje pa fishek e rrethatore pa bomba un nuk dal matan ures s e ibrit
nuk jam fmi un me ra ne dor te shkieve ma nese bie kam qef me ra veq i dekun por jo i gjallė
kto punet emitrovices esht dasht me i dit ata qe nuk e kan ba hesap askend njeri te gjallė por kan punue krye ne vete krye ne vete nuk punohet djalo duhet me epyet edhe qobanin
nganjiher se edhe ai din diqka me kry e peprjet nuk shkohet ma
njeriu qe don me ba gjana te mdha duhet me pas shum kshilltarė se dija nuk ka fund

A e sheh se ata qe kan nis punė te mdha nuk kan dit kurgja nuk ekan dit qka mundet me plnifiku serbi nuk ekan dit se munden me hy ish agjentat e serbit neper vende n eper komunė munden me i utzurpu postet antishqiptart
munden me e popullu mitrovicen serbiant mos ja gjuani tash xhelal ferizit kto punė esht dasht me me lyp para lufte ejo tash ndoshta ather ne mesin tuaj te uqk s kurgja mos me pas ba
ndoj kshill kisha mund me e dhanė ndoj parashikim sepse serbijant qellim kryesor kte e paten ato zona qka atyre ju intresuan dhe qellimi u arrit sot me i nxjerr 60 kilometra teritor te kosoves
ne veri ket nuk mund ta bejm un dhe ti duhen sa e sa perkrahje te fuqishme e organizime speciale
e perkrahje nga amerika dhe shtetet e mdha nese dalim un dhe ti andej mund te na akuzojn se kemi dal me vjedh pula qesh dikush me ne
se nuk edijn pse kemi dal mandej edhe me edit ja qesin tjeterkuj meriten un e ti e hamė ndoshta edhe kapemi te gjallė mbajm burgun e mandej te harrojn nja njizet vjet e ma teper masandej thojnė ka qen valla filani e jo ti
nuk edin ti sa vshtir esht m ep pas punė me miletin tonė un kam pervoja djalo

lirik
05-11-08, 09:01
kto punė bėhen tash nemenyra politike duke gjet foonde nga shtetet e pasura
por ma se pari duhet pastruar kosven nga agjentet e sherbimeve te huaja qe ekan kap popullin per fyti
e kan hy neper vende njerz me dhėmb pa la kto pun nuk mund ti rregullojm un e ti kto jan gjėra madhore
qe duhen rreguluar me organizim te gjith kombit dhe shqiptarve te paster kombtarsiht
por jo me ata qe i kan dhėmbt pa la ata nuk bėjn hajr se nuk jan ne gjendje me i la dhėmbt e vet
se le ma me ba punė madhore me peshė te tilla kombtare

lirik
05-11-08, 09:05
serbia realizoj planin ne kto zona te bukura veriore teritoriale strategjike
kombi nuk u koncentrua nme kto anė kaq te rendesishme se ka shum intriga
ka shum sabotime qe vetem superfuqit e mdha mund ti anulojnė
amerika truqia shtetet arabe duhet te ndajn fonde per kthimin e shqiptarve ne veri nen kujdesin e ushtris e policis shqiptare dhe banort shqiptar duhet te jen te gatshem per sakrifica ete jen te armatosur te mos arrins erbi ti rrah me shuplakė e te ua prek gjith femrave motrave te tyre e ti dhunoj
kjo punė per shpetimine veriut don organizim madhorė
don angazhim te gjith diaspores don angazhim te shum shteteve duhet me punu nen dhe siq punon serbia e pansllavizmi don menquri kjo punė djalo
at qka thue ti tash esht gjė e vogel kjo nuk e arrin efektin

lirik
05-11-08, 09:08
Me Rėndėsi ėsht Kthimi I Shqiptarve Andej Ja Per Shembull Shoku Im
Nuhi Sjediu Nji Luftar Si Rambo Qe E Pat Banesen Andej Ures S E Ibrit
Deri Sa Ai Rrinte Ne Malet E Shales Duke Luftuar Fyt Per Fyt Me Njsit Speciale Qetnike
Shkjau Ka Hy Ne Banesen E Ti Dhe E Ruan Kfori E Ruan Organizmi Serb Nuha Edhe Pse Burr Trim Dhe Ishte Gjithmon Djalosh Trim Nuk Ka Qka Ben Nuk Ka Si Del Andej Me E Qliru Banesen Se Gjith Kohen E Kan Ruajt Kfori Franqez Shkjaune Shkines Enuha Nuk Mund Te Luftonte Me Francen Eme Serbi Me Dy Shtete Vetem
Kto Punė Behen Ndryshe Djalo Me Tjeter Menquri Me Tjera Plane

lirik
05-11-08, 09:15
SEPSE KOHA KREJTSISHT KA NDRYSHUAR KA NDRYSHUAR POZITA RRETHANAT SERBT JAN TASH ATY TE MBROJTUR TE ARMATOSUR QE NGA LEPOSAVIQI E LESHAKU E KATINDET PREJ KUFIRIT TE ZVEQANI E E MITROVICA VETEM SERBIAN KE RRIJN GATI TE ARMATOSUR
DHE JAN SHUM MA TE ORGANIZUAR S E SHQIPTART
ATY TASH DUHET ME E GJET NJI FORMULė TEPER T E MENQUR
TEPER INTELEGEJENTE TEPER LARGPAMSE STRATEGJIKE DUHEN FONDE PER KTHIMIN E SHQIPTARVE SE VETEM ME NUMRIN E NJERZVE MUND TA MBULOSH ZONEN PA NJERZ NUK KE SI ARRIN KURGJA
KPUTJA E ARTERIES SE ZEMRES BALLIT T EKOSOVES KU NUK MUND TE QARKULLOJ SHQIPTART KAH MAGJSTRALJA A ADRIATIKUT NEPER ZUBIN POTOK ESHT TRAGJIKE
KTO GJANA ESHT DASHT TI PARASHOHIN ATA QE HYN NEPER PUN TE MDHAJA
kUE PATEN AFTESIN ATA KJO ESHT AJO QE UN THEM SE NESE DO T E KISHTE VDEKJE
NGA NDONJI SMUNDJE QE QUHET LAVDI E KARRIERIZEM NUK E DI NEPER POPUJ SE
CILI NUMER DO TE ISHTE MA I MADHI NE CILIN POPULL NGA VDEKJET NGA LAVDIJA E KARRIERIZMI E SA DO TE MBESNIN GJALLė NGA KJO DERGJė MOZOMOKEQ NUK KA GJA MA ZI S EME MARR ZANATIN E HUEJ

lirik
05-11-08, 09:32
DHE ME KET RAST PO T A TREGOJ NJI MESELE POPULLORE
kishin pas ken dy vllezer njiher ne nji fshat
ky vllau i vogel e kiish pas zanatė bujqsinė e ky i madhi ekish pas zanatė i oden
muhabetin me dit me pritė e me i njoft rrethanat situatat
dhe ounet tjera te komplikuara organizimet e gjera e teori kishte pas dit shum fjalė e shembuj
kishte pas menquri
dhe i thot vllaut t e vogel
megjithse je bujk i vyeshem ja din zanatin grunit misrit bujqsis blegtoris e punve te fushes thot
kur nuk jam un ktu nes e dikush ka ba nodj fjal t keqe ne katun per ndoj gardh ose per kafsh e per livadh diqka ndoj idhnim te vogel shko ne odė e rregulloje at punė se kto me dner me than jan mutcihane te vogla
por ne mutcihane te mdha mos u perziej kur ka ndoj diqka te madhe ma le mua se kur te vi un e rregulloj disi ja lidhi kryet ksaj pune mos u perziej aty se ka rrezik shum ngatrron pun e shkon puna edhe ma keq se jan pun te komplikueme ato shum vshtir esht me ju gjet filli
nejse shkon ky ne nji punė ku e thrrasin me pajtue gjaqe ne ato kohrat e moqme
rrijshin ne pajtim gjaqesh nga nji muaj neper kulla deri sa ja lidhnin disi kryet punes ne nderkoh ne ket katunin kishin ndodh disa vrasje
KUR VJEN KY VLLAU I MADH EGJEN VLLAUN E VOGEL NE KRYE TE VENDIT NE ODė
E SHEH DUKE U PERFULITUR E FLISTE GJOJA PER GJAQET QE ISHIN BA
I THOT VLLAU I MADH QKA PO DO KTU NE KRYE TE VENDIT
VALLA QE THOT QITU NXUNA VEND
QOU BRE QAFIR I THOT SHKO TE PUNT E FUSHES PO A MUTCIHANE E VOGEL PO TE
D OKET TY SA GJAQE QENKAN BA KTU
MUTCIHANE E VOGEL PO TE DUKET TY

VEQ EDHE KE DAL NE KRYE TE VENDIT ME E ZGJEDH KET PROBLEM
A JEMI MARR VESH QE TI ME I PAS MUTCIHANE T E VOGLA
E UN MUTCIHANE T E MDHA
Dhe vllau i vogel u que prej ne krye te odes e doli perjashta shkoj ne punė te fushes ku e kish zanatin

meselet popullore jan pervojė filozofi dhe dije gjeniale tru i kthjellt dhe pervoj popullore
qka esht shembull edhe sot dhe vlen aq shum edhe sot
kjo praktik aq gjeniale
diijapopullor eka qen dije e kthjellt dituri e paster dhe i ka sherbye qellimit te mir njerzorė
edhe sot vlen kjo per njerzit qe i moren punt e mdha ne dorė e i kallamuten

nese dikush nuk ka lind per pun te mdha le ta lyp vendin ku e ka ne shoqeri aty te kaqiku i vet aq sa mundet secili duhet me enjift vetveten por jo mbredna nate me u ba mbret
pikrisht kjo na kushtoj dhe e humbem mitrovicen sherri i syleshve qe nuk shohin as mbas dheut aq sa qon uri e jo me pa mbas kodre qka ka e qka vjen ja pafshin hajrin ata qe u treguan se dijn shum
ja pafshin hajrin ksaj diturie un po rri n shpi teme s e mir jam

lirik
05-11-08, 10:09
pra udb ja nuk ma ka pas mua inati per shkak s ekam shit pasul a kompira
por veq per kto sherre qe i bėja ather edhe pse kto hiq kurgja nuk jan jandisa perpjekje te vogla
ne kaqikun tonė ather me kaqik shkon kjo ishim shoqni aq sa kishim kaqik
ather nuk ishin rrethanat per lufta e formime njistesh ishte vshtir me hy ne kto punė se populi nuk ishte askund i pregatitur per kso veprimesh as rrethanat nderkombtare
edhe gjat gjith zullumit qe bente serbia ne vitin 1998 1999 dhe nuk kishte plot njerz q enuk ishin per luft se le ma ather ather bile me ba diqka e me te fut mbrenda ne burg thoshin jerzt pse more ishte ky ne burg a ka vjedh pula a qqka bani vaki
oasha bacin milet per seri jemi ne djalo baci xhelė ka pervoja sa te duash
dhe un per kto shkaqe nuk kam mund ti kushtohem pednes dhe shkrimeve sa duhet
nuk isha si disa krijues qe rrinin me prapanic ne lesh ene pmbuk por isha veprimtar i ilegales
dhe nuk kisha mundsi gjithmon me ju kushtu pendes
nese don me vertetu per mua diqka shko pyete EDHE BURHAN KAVAJEN REGJEP KAVEJEN
NASER RAMAGJIKUN MURAT SYLEN NUHIS SEJDIUN JAHIR SEJDIUN FATMIR AZEMIN HYSEN IBRAHIMIN MUAT BEJTEN EPREKAZIT HAGJIN BAJRUSHIN PO TE ATI FSHATI M MEHMET BISLIMIN EPREKAZIT ISMET KABASHIN E POLACIT REGJEP VELIQIN E POLACIN FERIZ VELIQIN E POLLUZEHS PROFESOR BALI UKEN PER KOHRAT KUR POLICIA E RUANTE SHKOLLEN MOS ME HY UN ATY NE ATO VITE PARA VITIT 1980 JO PER PASUL E PER KUMPIRA POR VETEM PER KTO SHERRE
PYETE EDHE PROFESOR QERIM HAMITIN PROFESOR AZIZ HASANIN PREJ KQIQI
PROFESORINE EDUKATES FIZIKE ILAZ REGJEN PREJ PREKAZI PORFESOR GANI RRUSTEMIN PREJ KOLLE JETULLAJ FAZLIUN PREJ KQIQI IZET KQIQIN ARSIMTARIN DHE MEHMET KQIQIN ARSIMTARIN DIKUR ARSIMTAR I BAT TIT TE DY TE LAGJES NIMANAJ TE KQIQIT
PYETE EDHE AGIMIN BESIMIN QAMILIN PO TE ASAJ LAGJE NASERIN TE BIRIN E IMER KQIQIT QE KA QEN POASHTU NE ZONEN OPRATIVE TE SHALES LUFTAR TEPER AKTIV
I BIRI I MER KQIQIT NIPI I REGJEP KQIQIT QE E KA VRA KAPETNIN NE USHRI NE VITE T 1953
PYETE SEFER ISMAILIN PREJ KATUNDIT BEQIQ DRENICė NASERIN GJAVAIT BEDIRUN TE PO ATI FSHATI QE KAN QEN TE GJITH LUFTAR TE UQKS SEFERI E KA VRA MAJORIN NE BETEJ PYETE SHAIP FYZLINė PREJ MIKUSHNICE JO VETEM PER AKTIVITETIN E PARA VITIT 1981 POR EDHE NE VITITN 1989 KUR JETOJA ILEGAL NE LUBLANė PIKRISHT PER AT KOHė PYETE EDHE NAIM MALOKUN NENKRYETAR I KUVENDIT TE KOSOVES
SOT POR EDHE KOHEN SA KA NDEJT ME MUA NE BURG PER QKA ISHA UN I AKUZUAR NE KEMI NDEJT AFRO DY VJET NE BURG ME NAIM MALOKUN BASHK
AI KA QEN I DENUAR NE USHTRI NDERSA UN E VUAJTJE TE DENIMIT SI ORGANIZATORė
I DEMOSTRATAVE TE MITROVICES ME RRETHINė PER VITITN 1981
PYET KAH TE DUASH E KU TE DUASH PER AKTIVITETIN TIM DHE PSE E NDIQTE UDB JA XHELAL FERIZIN DIKUR NEPER MALE KUR FLESJHA PERJASHTA NEPER BOR E SHI E KUR SHKOJSHA ME LYP DO BUK DIKUN NERZIT NE AT KOHė MA JEPNIN ATA BUK POR EDHE TRMEBESHIN PREJ PASOJAVE PRANDAJ I NDRROJA KONAQET SHPESH DJALO
NUK RREJ UNE DHE NUK ME INTRESON A BESON TI A NUK BESON O FERAT POLACI
VARGJEVE POETIKE SPE NUK KAM ARRIT ME JU KSUHTUA ATHER ME GJITH FUQINė SEPSE KAM BA DY PUNė UN DERI VONė PRANDAJ E SA PER VARGJET PASHA BESEN JAM I BINDUR
O FERAT POLACI SE TI HABER NE VARGJE NUK KE PSE BRE BURR NUK PO FLET DRREJT


FOLE DREJTSIN MA MIR THUJ NUK MA RR VESH NE TO
PRA NESE JE I INTREUAR PE RLISTEN EMERAVE KAH MUNDESH ME PYET PER MUA ETE TREGOJN NJERZT UN HALA TE JAP EMRA SA TE DUASH
DJALO MUA ME KA NJOFT RRETH I GJER I NJERZVE PER VEPRIMTARI
POR UN KAM HESHTUR TI DUHET ME PAS SY ME PA QE UN HIQ NUK JAM DUKė ANDEJ AS KAH KARRIGA AS POZITA AS ME GRABIT DUGAJq NEPER MITROVICė AS ME GRABIT BANESA AS ME HYP NEPER POZITA VEQ KAM HESHT GJAT TRIDHJET VJETVE A DUHET ME HESHT GJITH A
MOS BACO MOS SE NUK THOT ZOTI KSHTU NUK ESHT DREJTESI KJO
E TI PO THUE PO SHKRUAN GJITHKUSH PO EHST EVERFTET KJO
EDHE ME KDNUE PO KDNDON GJITHKUSH PO KUESH ESHT ARTIST I KENGES
PSE A GJITHFAR GABELI TALLAVGJI E QUAN TI KENGTAR A
MUA HIQ NUK ME SHKON ZANI PER KANGEN BILE NGAPAK NE HUMOR E SIPER DUKE SHPOTIOT KENGTART PARA DISA SHOKVE NJI DIT THASH DU MU U BA KANGTAR
E FILLUAN TE QESHIN NE TAVOLIN RANė PER TOKE DUKE QESH ME LOT SE UN FILLOVA ME AT ZERIN TIM JO Q ENUK I PERNGJAJ KENGTARIT POR AS NUK ME DEL HQI ZANI ME JA NIS UN ME KNDUE NUK EKQARE PA KESH KPUTESH S E NUK M SHKON HIQ
POR JU THASH SHOKVE JO VALA DUE ME KNDUE EDHE UN KAJA LOKEN SE PER QASHTU
HAJT MA MA PSHTJELL DIKUSH ME MUZIK PAK E HARRNOHNA DIQYSH E DELSHA DHE BėJSHA OHOOOOOOOOOO AIIIIIIIIIIII E TA PAKT NE TOKė BIJSHIN TEU QESH
JO PER QASHTU PO DAL EDHE UN VALLA KENI ME U KNAQ TIE NDEGJUE KANG EME U KANQ EDHE TUE QESH DJALO GJITTKUJ NUK JA KA DHAN ZOTI
TE VJETRIT KAN THAN MOS EMERR ZANATIN EHUEJ
PER AT KOH NE KAQIKUN TEM KAM NGA NGAPAK PER QESHTJEN KOMBTARE KOHA IME IKU
LE TA VAZHDON TASH BREZI TJETER MO LUANI ME MUE S ENUK JU KA HIJE ME U SJLEL KSHTU ME FYERJE

ME MUA NE BURG
NE NJI TOGė

lirik
05-11-08, 10:36
--------------------------------------------------------------------------------

pra udb ja nuk ma ka pas mua inati per shkak s e kam shit pasul a kompira

por veq per kto sherre qe i bėja ather
edhe pse kto hiq kurgja nuk jan
jan disa perpjekje te vogla

TE ASAJ KOHE
ne kaqikun tonė
ather me kaqik shkonte
kjo punė
ishim shoqni aq sa kishim kaqik


ather nuk ishin rrethanat per lufta e formime njisitesh
ishte vshtir me hy ne kto punė
se populli nuk ishte askund i pregatitur
per kso veprimesh as rrethanat nderkombtare
kushtet nuk ishin te pjekura
edhe gjat gjith zullumit qe bente serbia ne vitin 1998 1999 dhe kishte plot njerz q e nuk ishin per luft

se le ma at'her at'her bile me ba diqka e me te fut mbrenda ne burg thoshin N jerzt pse more i
shte ky ne burg
a ka vjedh pula a qka bani vaki “ me te
pasha bacin milet per seri jemi ne
djalo baci xhelė ka pervoja sa te duash
me njerzim
dhe un per kto shkaqe nuk kam mund ti kushtohem pendes dhe shkrimeve sa duhet


nuk isha si disa krijues qe rrinin me prapanic ne lesh
e ne pambuk por isha veprimtar i ilegales


dhe nuk kisha mundsi gjithmon me ju kushtu pendes


nese don me vertetu per mua diqka

shko pyete EDHE BURHAN KAVAJEN REGJEP KAVaJEN
i njeh mitrovica ata se paku per kohrat ather
NASER RAMAGJIKUN MURAT SYLEN NUHIS SEJDIUN JAHIR SEJDIUN FATMIR AZEMIN HYSEN IBRAHIMIN

MUAT BEJTEN E PREKAZIT HAGJIN BAJRUSHIN
PO TE ATI FSHATI
M MEHMET BISLIMIN E PREKAZIT ISMET KABASHIN E POLACIT
REGJEP VELIQIN E POLACIt FERIZ VELIQIN E POLLUZEHS
PROFESOR BALI UKEN
PER KOHRAT KUR POLICIA E RUANTE SHKOLLEN MOS ME HY UN ATY
NE ATO VITE PARA VITIT 1980
JO PER PASUL E PER KUMPIRA POR VETEM PER KTO SHERRE


PYETE EDHE PROFESOR QERIM HAMITIN
PROFESOR AZIZ HASANIN PREJ KQIQI


PROFESORINE EDUKATES FIZIKE ILAZ REGJEN PREJ PREKAZI

PORFESOR GANI RRUSTEMIN PREJ KOLLE

JETULLAJ FAZLIUN PREJ KQIQI

IZET KQIQIN ARSIMTARIN DHE MEHMET KQIQIN ARSIMTARIN DIKUR ARSIMTAR I BAT TIT TE DY TE LAGJES NIMANAJ TE KQIQIT


PYETE EDHE AGIMIN BESIMIN QAMILIN PO TE ASAJ LAGJE

NASERIN TE BIRIN E IMER KQIQIT QE KA QEN POASHTU NE ZONEN OPRATIVE TE SHALES LUFTAR TEPER AKTIV


I BIRI I MER KQIQIT NIPI I REGJEP KQIQIT
QE E KA VRA KAPETaNIN NE USHRI NE VITE T 1953
I BIRI I NJI TRIMI QE E PSHTOJ FSHATIN KQIQ PREJ DHUNE
SEPSE JA RRRASI PUSHKEN NE FYT KOMANDANTIT BULLGAR NE KOHENE LUFTESSE DYT BOTRORE EPSHTOJ FSHATIN NGA DHUNA DERI SA DOLEN MATAN LUMI BANORT ME DAL ME IK ANDEJ KAH DRENICA ME U “STREHUE SE BULLGART BėNIN NAMIN NE GRA
TREGOJN NJERZT TI NUK KE NDEJT NEPER ODA DJALO
PYETE SEFER ISMAILIN PREJ KATUNDIT BEQIQ DRENICė
NASERIN GJAVAITIN BEDIRUN TE PO ATI FSHATI
QE KAN QEN TE GJITH LUFTAR TE UQKS
SEFERI E KA VRA MAJORIN NE BETEJė TRIM I QARUT QE KA MBAJT MITROLOZIN
PYETE SHAIP FAZLINė PREJ MIKUSHNICE
JO VETEM PER AKTIVITETIN E PARA VITIT 1981 POR EDHE NE VITITN 1989
KUR JETOJA ILEGAL NE LUBLANė
PIKRISHT PER AT KOHė PYETE EDHE NAIM MALOKUN NENKRYETAR I KUVENDIT TE KOSOVES


SOT


POR EDHE KOHEN SA KA NDEJT ME MUA NE BURG

PER QKA ISHA UN I AKUZUAR
DHE QFAR BISEDASH KEMI Bė ME TE PER MUDNIST E ARDHSHME TE LUFTES DHE KOMBIT SHQIPTAR PYETE THUAJ QFAR BISEDASH ZHVILLONTE XHELALI NE BURG ME NJERZ
DHE TE GJITH TE BURGOSURIT SHQIPTAR PYETI TI JAP ME EMRA

NE KEMI NDEJT AFRO DY VJET NE BURG ME NAIM MALOKUN BASHK

PYETE NE HOLLSI QFAR HOLLSISH BISEDASH KE Bė ME XHELALIN NE BURG PYETE
PRA SHKO PYEETE MEQENSE KURGJA NUK PO BESOJSHE
AI KA QEN I DENUAR NE USHTRI NAIMI
NDERSA UN NE VUAJTJE TE DENIMIT SI ORGANIZATORė


I DEMOSTRATAVE TE MITROVICES ME RRETHINė PER VITITN 1981PYET KAH TE DUASH E KU TE DUASH PER AKTIVITETIN TIM
DHE PSE E NDIQTE UDB JA XHELAL FERIZIN DIKUR NEPER MALE TE KOSOVES
KUR FLESJHA PERJASHTA NEPER BOR E SHI


E KUR SHKOJSHA ME LYP DO BUK DIKUN NERZIT NE AT KOHė MA JEPNIN ATA BUK


POR EDHE TRMEBESHIN PREJ PASOJAVE


PRANDAJ I NDRROJA KONAQET SHPESH DJALONUK RREJ UNE NUK KAM ARSYE ME RREJT UN TI JAP DESHMITARTT ME EMRA E MBIEMRA
TE GJITH ATA NUK RREJN THUAJ TASH SE EDHE ATA RREJN NUK JU BESON AS ATYRE


DHE NUK ME INTRESON A BESON TI A NUK BESON O FERAT POLACIVARGJEVE POETIKE S NUK KAM ARRIT ME JU KSUHTUA ATHER SA DUHET

ME GJITH FUQINė


SEPSE KAM BA DY PUNė UN DERI VONė


PRANDAJE SA PER VARGJET PASHA BESEN JAM I BINDUR
O FERAT POLACI SE TI HABER NE VARGJE NUK KE


PSE BRE BURR NUK PO FLET DREJT


FOLE DREJTSIN MA MIR THUJ NUK MA RR VESH NE TO


PRA NESE JE I INTRESUAR PE R LISTEN EMRAVE KAH MUNDESH ME PYET PER MUA E TE TREGOJN NJERZT


UN HALA TE JAP EMRA SA TE DUASHDJALO MUA ME KA NJOFT RRETH I GJER I NJERZVE PER VEPRIMTARIPOR UN KAM HESHTUR


TI DUHET ME PAS SY ME PA


QE UN HIQ NUK JAM DUKė ANDEJ AS KAH KOSOVA AS KAH KARRIGA AS POZITA

AS ME GRABIT DUGAJė DYQANE NEPER MITROVICė

AS ME GRABIT BANESA

AS ME HYP NEPER POZITA

VEQ KAM HESHT


GJAT TRIDHJET VJETVE


A DUHET ME HESHT GJITH AMOS BACO MOS SE NUK THOT ZOTI KSHTU

NUK ESHT DREJTESI KJO ME I PSOHTRU E ETIKETU NJERZIT ME I QUAJT RANKOVIQA E TITISTA


E TI PO THUE PO SHKRUAN GJITHKUSH

PO ESHT E VERTET KJO


EDHE ME KDNUE PO KDNDON GJITHKUSH


PO KUSH ESHT ARTIST I KENGES

I KUALITETIT

SE PO VALLA KA SHUM QE PO KNDOJNMAGJUPQE SA TE DUASH JAN BA KENNKGTARė'

PSE A GJITHFAR GABELI TALLAVGJI E QUAN TI KENGTAR A


MUA HIQ NUK ME SHKON ZANI
PER KANGEN


BILE NGAPAK NE HUMOR E SIPER DUKE SHPOTIT KENGTART DISA KENGTTARė
PARA DISA SHOKVE NE NJI TAVOLINė
NJI DIT JU THASH

DU MU U BA KANGTAR EDHE UN SE SHUM JAN DAL
E FILLUAN TE QESHIN NE TAVOLINė
RANė PER TOKE DUKE QESH ME LOT

SE UN FILLOVA ME AT ZERIN TIM

JO Q E NUK I PERNGJAJ KENGTARIT POR AS NUK ME DEL HIQ ZANI
NUK KA QARE NJERIU PA QESH
SE ME JA NIS UN ME KNDUE NUK KE QARE PA KESH
KPUTESH
S E NUK M SHKON HIQ ZANI AS NUK JAM LE PER KENGTAR

POR JU THASH SHOKVE JO VALLA DUE ME KNDUE EDHE UN

KAJA LOKEN

SE PER QASHTU EDEH UN DI

HAJT MA

MA PSHTJELL DIKUSH ME MUZIK PAK E HARRNOHNA DIQYSH

E DELSHA DHE BėJSHA OHOOOOOOOOOO AIIIIIIIIIIII

E ATA TE PAKT NE TOKė BIJSHIN TEU QESH

SE NUK ME SHKON BRE VLLA KANGA NUK M KA HIJE HIQ

JO PER QASHTU PO DAL EDHE UN VALLA

JU THASH KENI ME U KNAQ TUE NDEGJUE KANG E ZA NGA UN
E ME U KANQ

EDHE TUE QESH JEMI KNAQ AT NAT NE TAVOLIN SE EDHE HUMORI DUHET NGAPAK
ZOTI JU NDIHMOFT SHQIPTARVE NUK DI QKA ME THAN TEJETER

DJALO GJITTKUJ NUK JA KA DHAN ZOTI


TE VJETRIT KAN THAN MOS E MERR ZANATIN E HUEJ
PER AT KOH

NE KAQIKUN TEM
KAM VRAPUE NGA NGAPAK PER QESHTJEN KOMBTARE
POR KJO SHKON ME KAQIK E ME MUNDSI
DHE NUK JAM UNE I VETMI KA ME MIJA NJERZ Q EKAN VRAPUE
SHUM KA SECILI NE AT MENYREN E VET DHE NE KAQIKUN E VET

KOHA I QET DIS A NJERZ QELLON KOHA DHE RRETHANAT MA TE PERSHTATSHME PER TAKOHA IME IKU MUA TASH

NUK KA NEVOJ TASH TE ME MALTROTON ASKUSH

LE TA VAZHDON TASH BREZI TJETER

MOS LUANI ME MUE

S E NUK JU KA HIJE

ME U TALL ME NJI NJERI TE MOSHUAR


ME U SJLEL KSHTU ME FYERJE

lirik
05-11-08, 10:55
Sa I Perkt Meh Ukes At Qka Po Mundem Po E Flas Drejtesisht
Vrasja E Ti Esht Nji Qeshtje Tjeter Vetem Ekspertet Ma Te Hollė Mund Te Japin Spjegim Per Ket Rreth Vrasjes Dhe Rrethanave Te Vrasjes Sepse Esht Teper Misterioze Serb T I Kan Mbuluar Gjurmt Me Kopili Te Jasjtzakonshme
Dhe Esht Veshtir Te Dihet
Ka Nji Variant Nese Nxirret Prej Vorri Dhe Ekspertiza Ligjore Konstaton
A Esht Vra Nga Plumbat Apo Si Esht Vra Nes E Dikush Ka Interes Rrreth Ksaj Te Verftete

Por Sipaas Te Gjitha Gjasave Ktu Serbia Ka Dorė Pamvarsisht S Eme Qfar Mjetesh I Esht Marr Jeta Meh Ukes Serbia Ka Dor Ktu
Sepse Nuk Ka Arrit Me E Thye Dhe Ju Ka Tremb Rrezikut Per Perhapjen E Zjarrit Ne An Tjera Te Kosoves
Sigurimi Serb Sigurisht Ka Pas Informata Se Grupet Po Pregatisin Luften
Kryengritje Dhe Po Pregatisin Terenin
Qe Te Perfshihet Krejt Kosova Poashtu Serbet Paskan Pas Informata Se Kjo Gjė Po Pregatitet Pikrisht Nga Qerdheja E Liris Prekazi
Analiza Po Del S Ekan Dasht Me Ja Kput Kraht Nji Mundise Te Tilll Prandaj I Kan Vra Kta Njerz Qe Te Mos Perhapet Zjarri
Se Sa Kan Qen Athher T Eintresuar Jugosllavt Per Ruajtjen E Jugosllavisė Jam Njohs I M Irė Ma Merr Mendja I Spikologjis Se Asaj Kohe Ata Pshurreshin Mender Me Than Nga Levizja Ma E Vogel Per Ti Ruajt Pozitat Dhe Shtetin
Jugosllav Dhe Secilalevizje I Alarmonte I Trembte Si Lep Ujt
Ata Alrmohehsin Dhe Njeriun Qe Paraqet Rrezik E Izolonin E Burgosnin E Perbaltnine Perlyenin Evrisnin Me Prpopaganda Sa Qe As Dy Vet Te Mos I Shkojn Mbarapa Flliqnin Propagandonin Kunder Ti
Mundoheshin Ta Lenin Lakuriq Qe Askush Mos Me I Than As Mirdita
As Merhaba As A Je Si Je
Kjo Ky Qen Taktika E Politikes Jugosllave Ndersa Per Ata Q Enuk Arrinin Ti Izolonin Ne Nji Far Menyre Ose Ti Vrisnin Me Propagand I Vrisnin Me Plumb
Dhe Ktu Po Del S Emeh Uken Ekan Likuidue Per Ket Shkka S Enuk Kan Arrrit T A Ndalin Me Asnji Menyrė
Dhe Ka Qen Koh Rreziku Ka Qen Kohė Kur Ata E Kan Dit Se Mundet Me Ju Dal Kosova Prej Dore Prandaj Te Gjitha Rreziqeve U A Kan Pre Rrrugen Heret Nuk Jan Ata Si Ne Shqiptart Me Prit Nga Pesqind Vjet Per Nji Punė Njerzit Tjer I Kryejn Punt Ndryshe Nuk Jan Gjith Bota Njejt Duhet Me Im Njift Popujt Tdhe Mentalitetet E Tyre S Ekush E Qka Jan
Mehen Ekan Nuhat S E Don Me Zgjeru Konfliktin Poashtu Edhe Zahirin Dhe I Kan Vra Ktu Qendron Arsyeeja E Shnoshė
Nese Esht Ashtu Siq Paska Trhan Ai Shkjau I Shkines Siq Ka Paraqit Ktu Dilaveri

Serbia Nuk Do Te Kishte Interesa Ta Vret As Mehen As Zahir Pajazitin Por Do Ti Infiltornte Neper Vende Te Ndryshme Por Serbia I Ka Vra Se I Ka Pa S Ejan Njerz T Rrezikshem Se Paraqesin Rrezik Per Intresat E Shtetit Serb
Serbia Gjithmon Ka Godit Neper Pika Te Rendesishme Aata Kan Mendue Ti Vrasin Krert E Uqk S Sepse E Kandit Se Me Vrasjen Etyre E Vonojn Kryengritjen Dhe Kan Llogarit Ne Rrethana Ma Te Pershttashme Per Ta Ku Ndoshta Kryengritja Shqiptare Nu Mund Te Shperthej Hiq

Pra Serbt Ne Te Tyren Kan Punu Aq Sa Kan Mundur Ata Vran Edhe Ahmet Krasniqin Ne Rrethana Misterioze Mu Ne Tiranė Pra Nuk Esht Gjė E Re Ata Poashtu Me Shum Misteriozitet E Vran Edhe Isuf Gervallen Me An Te Mjekut Ne Spital
Ja Pra Qfar Regjie Dijn Me Ba Serbt Apo Jo Jan Kopila Mjeshter Ne Montimin E
Vrasjeve Ne Kto Rrethana Do Ta Ken Zhduk Edhe Mehen Pikrisht Serbt Sepse
Ju Ka Ardh Rasti Situaten E Kishin Ne Duar Dhe Meha Ishte Duke Kaluar Neper Gjaden Te Ciline Serbt E Kontrollonin Pra Nuk Ka Mundur Dikush Tjeter Ta Ket Nen Kontroll Gjaden Dhe Po Dihet Se Kush Tjeter Perveq Dora E Serbve E Ka Vra Meh Uken

lirik
05-11-08, 11:04
Po Mundohem Te Jap Aq Sa Di Ne Analizat E Mundshme Per Meh Uken
Nuk E Di Sa Po Arrij Te Jem I Bindshem Per Lexuesin
Nuk Edi Se Kto Spjegime Qe Po I Jap A Po Ja Merr Mendja Edhe Dikuj Se Ky Variant Mund Te Jet Per Mehen Dhe Nese Ja Merr Mendja Ndryshe Sipas Gjitha Gjasave
Perveq Kti Varianti Se Qind Per Qind Serbt E Kan Vra Nuk Ka Variant Tjeter
Sepse Te Gjitha Kto Q E Po Shkruaj Jan Fakte Kohore Se Ashtu Ishte Situata
Ne Te Vertet Se Gjadet Ne At Kohė Akoma Nuk I Kishte Nen Kontroll Uqk Ja
Por Plotsisht Polcia Dhe Shtetit Serb
Prandaj Kush Tjeter Ktu E Ka Vra Perveq Serbijant Arsyet Politike Rrethanat
Ekohes Rreziqet Dhe Te Gjitha Tjerat Fakte Flasin Ne Ket Favor
Vetem Nuk Dihet Saktesisht Forma Se Si E Kan Vra
Ndersa Per Zahir Pajazitin Ehst Ma E Ndriquar Sepse Ka Pas Deshmitar Qe I Kan Pa Duke Qit Ne Ta Neper Ara Njisia Speciale
Kta Te Te Tre Zahiri Edmondi Jan Vra Me Rafale Nga Policia Serbe Siq Tregojn Shum Deshmitar
Ndersa Te Rasti I Mehes Siq Po Flitet Vetem Jan Degjuar Krisma Pushkesh Por
Nga Afer Qe Ka Pa Diqka Nuk Ka Than Akoma Kush Por Kjo Nuk Esht Me Rendesi
Edhe Aq Mjafton Se Jan Ndegju Krisma Pushkesh
Dhe Po Dihet Se Krismat Jan Te Nisiteve Speciale Qe Kan Pas Punktet
Policore Qetniko Serbe
Dhe Npeper Pikat E Gjadet Ne At Kohė
Q E Vrisinin'
Dhe Maltretonin Shqiptarė
Dhunon Femra Shqiptare Dhe Benin Maltretime Te Jashtzakonshme
Kush Pra Perveq Serbve Po Del Se E Kan Vra Meh Uken

agim__barja
05-11-08, 15:03
qysh thuhet ZAHIR PAJAZITI u vra ne ara jo zoteri poet po ne atllarin e lirise u vra ne lufte kunder serbis per ribashkimin e trojeve shqiptare per clirim ketu ka shume dmth te madhe te thuhet u vra ne ara kjo po vret shume apo edhe ne te tjerat ke shkrujt ne ara te misrit tani veq spo di me cfare te ju korigjoje ketu ka dallim te madhe se nuk ka qen tuj prashit o burr mos

agim__barja
05-11-08, 15:17
mos se nuk thuhet per deshmoret keto fjal nencmuese se nuk e meritojn keshtu ki cfare flet sa te duashe ende asnje vende nuk te pashe qe shkruajte per ribashkimin e trojeve shqiptare o poet a ki naj poezi per trojet shqiptare per shqiperin etnike per deshmoret e kombit qe dhane jeten per ribashkimin e trojeve shqiptare per shqiperin natyrale cka po do me than ma ketu o burr nuk eshte tema kush eshte xhelal ferizi veq per vehte je tuj shkrujt po do me shpalle vehten heroj te gjalle a qka se seriozisht sjam ka ju kuptoj aspak mos se ketu jane shume vizitore qe dojn me pa e me mesue e dijt diqka se nuk ja vlen ajo cfare je tuj shkrujt ne kete tem hape temen per vehten e debatojmi se nuk them qe nuk je kan askushi po kur te shkruajsh per deshmoret tane pak ma mire thuaje e shkruaje se vetem burrat vdesi ku ka vdek ZAHIR PAJAZITI ME SHOKE lexoj shkrimet e tua e kqyre qka ke shkrujt

lirik
05-11-08, 17:05
I Nderuar Agim
Un Nuk Kam Qen Ne Vend Te Ngjarjes Ne Rastin E Zahir Pajazitit Edmond Hogjes Dhe Mos Me Kap Pick Per Seciles Fjalė
Flitet Se Kan Qenė Dy Kerre Te Policisė Qė Kan Dasht Me E Ndalė Grupin E Zahir Pajazitit Ne Kerr Me Zahir Pajazitin Ka Qenė Edmond Hogja Dhe Hakif Zejnullahu
Te Cilet Pepriqeshin Per Kordinimin E Celulave Dhe Te Organizmit Ushtrakak
Me Komandant Adem Jasharin Ne Krye Qe U Denua Me Njizet Vjet Burg Ne Mungesė
Nga Gjygji Serb Dhe U Sulmua Ne Vitin 1981 N E Prekaz Sepse Te Gjitha Celulat
E Uqks Rreth Prekazit Silelshin Edhe Komandant Remi Aty Sillej Me Sami Lushtakun E Adem Jasharin E Hamzen
Ky Esht Fakt I Gjallė Dhe U Deshmua Qe Policia Serbe Edhe Para Vitit 1991
Filmonte Terenin Dhe Sillej Rreth Arave E Shtepis Se Adem Jasharit Siq Deshmojn Prekazi Qe Kan Pa Njerz T E Dyshimt Duke Filmuar Terenin Pra Per Qka Kan Pas Me Filmu Vetem E Vetem Qe Ta Sulmojn Nji Dit
Dhe Po Deshmohet S Epikrisht Rreth Asj Qerdhe Shum Njerz Jan Sjellur Aty
Gjithmon Me Qka Deshmon Se Qerdhja Kryesore E Lirisė Aty Ishte
E Zahiri Edmondi Dhe Hakifi Thonė Kan Provu Me U Pozicionu Ne Arat E Misrit
Dhe Jan Ndje Krismat E Armve Te Tyre Pra Kan Rrezistuar Nga Pozicioni Ne Ara Disa Metra Larg Asfaltit Sepse Nuk Jan Kap Me U Legjitimuar E Me U Vra
Ata Ishin Luftar Tė Lirisė Ishin Jerz Qe Merreshin Me Punė Te Mdha Dhe E Dinins Enese Dorzohen E Tregojn Identitetin Leternjftimin Vriten Menjiher Sepse Emrat E Tyre Kan Qen Ne Listen E Policisė Serbe Nuk Ishin Aq Naiv Ata Qe Te Mos Vrapojn Disa Metra E Te Pozicionohen Per Luftė Ne Miser Aty Eka Permendoren Zahiri Te Vendi I Vrasjes Dhe Un Kam Pyetur Disa Njerz Aty A U Vra Pikrisht Ktu
Ne Ket Vend Ku U Ngrit Permendorja Than Po Pikrisht Me Saktesi Ky Esht Vendi I Vrasjes Ktu Mu Ktu Sakt Ktu Dhe Jan Gjet Edhe Gzhoja Te Qendreses Se Tyre Q Ekan Provuar Te Luftojn Me Policinė Serbe
Un Edhe Mund Te Gaboj Se Thonė T E Vjetrit Nese Don Me Rrejt Fol Me Fjal Te Huaja
Un Mund Te Gabioj Gjithqka Rreth Ngjarjes Por Sipas Fjalve Te Nejrzve
Flitet S E Qe Te Tre Kan Rpovuar Te Mos Bien Gjall Ne Dorė Prandaj Jan Pozicionuar Ne Arat Afer Asfalti Dhe Kan Qit N Polic Ata N Kta Ekta Ne Ata
Por Policia Serbe Ka Qen Ma Armatosur Me Kallasha Kan Qit N Ta Dhe Kan Pas Municion Ma Shum Kan Qen Ma Shum Polic Ne At Punkt
Sepse Dy Kerre Thonė I Kandal Njena Para Tjetra Mbrapa
Te Dy Kto Kerre Te Policisė Kan Provuar Ti Qesin Jasht E Ti Legjitimojn
Ti Kapin Te Gjall E Ti Arrestojn Ose Un Nuk Mund Te Jem Ekspeert Evlia Te Di
Se Qka Kan Pas Ndermend Te Bejn Me Ta Sigurisht Ti Perkdhelin Jo
Por Ose Ti Arrestojn Ose Ti Vrasin
Kjo Esht Qeshtje Teknike Qe Un Nese Gabopj Per Dy Tri Metra Mos Me Terheqni Per Fjale

lirik
05-11-08, 17:25
Nese Jna Vra Pa Dal Prej Kerri Pa U Pozicionua Ather Jan Vra Ne Kerr Qe Te Tre
Policia Pa Kurfar Pyetjesh Peprjekjesh Tjera Paska Qit N Ta E I Ka Vra Qe Te Tre Ne Kerr Pa Dal Jhiq Prej Kerri Ose I Ka Vra Para Kerri Tue Dal Prej Kerri
Diqysh I Ka Vra Agim Na Thuaj Ti Ather Cili Esht Varianti I Sakt Se Esht Fol Se Ata Duke Dal Prej Kerrit Kan Qit N Polic Pra Nese Ata Kan Qit N Polic
Sigurisht Nuk Kan Dnejt Aty Para Kerrit Ne Asfalt Nuk Kan Dnejt Gatitu Por Kan Zan Pozicion Pran Asfalti Aty Pran Ne Buz Te Asfaltit Ka Qen Ara Me Miser
Pra Jan Pozicionu Luftarakisht Me Qendrue Me Aq S Akan Pas Mundsi E Jan Vra Q E Te Tre Duke Qendruar Ne Largsi Metrash Te Ndryshme
Besoj Se E Kupton O Agim Se Qka Do Te Thot Kur Kerset Pushka
Nuk Esht Balet Aty Balet Nuk Luhet Por Njeriu Pozicionohet Si T Emundet E Bjen Per Toke A Pozicionohet Per Ta Demtuar Armikun Nga Nji Pozit Ma E Mirė A Lufton Ne Kambė Hiq Nuk Mshefet Lufton N Mjedis Asfalti Pip N Kambė
Ather Na Thuaj Ti Pra Qka Ka Ndodh Si E Kan Vra Zahirin Meqense Qenke Aq Ekspert Aq I Sakt Se Un Me Me Pre Nuk Po Di Bre Vlla
Ndoshta Edhe Gaboj
Me S Akam Degjuar Nga Njerzit Zahiri Edmondi Dhe Hakifi Ekan Pa Se Shpetim Nuk Kan Dhe Kan Vendos Me Qendrue Dhe Janpozicionue Ather Ku Qenkan Pozicionue O Agim Aty As Mal A Skoder Nuk Ka Pas Vetem Nji Arė Me Miser Ka Qen Krejt Gjysm Meter Buz Asfalti
Tjeter Kurn Nuk Kanpas Ku Me U Pozicionue Per Luftė Se Derii S Akan Dal Prej Kerri
Nuk Dihet Sa I Kan Pas Armt Gati E Qka Kan Pas Natyrisht Ata Kan Pas Vetem Pistoleta Alltija Ndersa Policia Serbe Kallasha Kjo Dihet O Agim
Kot Po Me Terheq Per Gjuhe Ata Ne Qiell Nuk Jan Vra Ja Jan Vra Ne Kerr Ja Jan Vra Jashta Kerri Duke U Mundue Me Ba Diqka
Siq Flasin Deshhmitart Ata Kan Qit Nga Alltijat Ka Qen Nji Lloj Lufte Aty Ne Pozicione Ather Paska Qen Ne Mejdis Asfalti Pra Se Kot E Ke O Agim Se Aty Nuk Mudnesh Me E Ba Mont Everest Malin Ma Te Lart Ne Botė Se Aty Rrafsh Kosove Ishte Ishte Nji Asfalt Dhe Nji Ar Me Miser E Cila Ishte Vetem Gjys Metre Larg Asfalti
Kot E Ka Njeriu Me Marue Koder Aty Nuk Bahet Ishte Rrafshi I Kosoves Rruga Qe Shkon Per Prishtin Dhe Kurfar Nenqmimesh Nuk Po Bej Ather Na E Thuaj Ti Variantin Si U Vra Zahir Pajaziti
Se Dis Spo Thon Serbt Hiq Pa Paralajmrim Kan Qit N Ta Nuk Po Dihet Kujt Me I Besu Te Gjitha Variantet Jan Te Mundshme Por Dihet Se Zahiri Edmondi Dhe Hakifi Ishin Ne Kerr Duke Shkuar
Kan Ardh Thon Andej Nga Takimi Q Ekan Pas Ne Prekaz Kan Kalu Kah Mitrovica
Pikrisht Kah Ajo Rruga Ku U Vra Meh Uka
Kan Dal Kah Rruga Mitrovic Psrishtinė Dhe Te Fshati Pestov Ne Rrrafshin Tepsi
Te Kosves Ne Asfaltin Pran Arave Me Miser Jan Ndesh Ne Pken Policore Ku Ka Pas Shum Polic Te Armatosur Dhe Aty Jan Vra E Si Jan Vra Pra O Agim Na E Thuaj Ti Variantin Tend
Ta Dijm Se Ti Din Ndoshta Ma Mirė Ke Ndegjua Ma Hollsisht S Ene Kndej Ne Diasporė Q Emungojm Me Nga Afro Tridhjet Vjet Nga Vendlindja Ne Mund Edhe Te
Gabojm Te Gjitha Infromatat I Kemi Prej Njerzve Tonė Shqiptarvte Kosoves
Se Edhe Ne Bij T Ekosoves Jemi Por Jemi Kput Shum Vite Ndoshta Nuk Kemi Edhe Informim Te Sakt Na Ndihmo Pak Ather Si U Vran Bij E Tanė Zahir Pajazti Hakif
Zenullahi Dhe Edmond Hogja Njerzt Q Eme Kan Tregua Mua Nga Ato Sfhatra Deshmitart Than Se Jan Vra Duke Luftuar Qe Te Tre Dhe Janpeprjek Mos Me Ra Te Gjall Ne Dorė Te Policve Kriminel Serb
Po Nga Cili Pozicion Simbas Teje Paska Ba Qendresen Se Ujn Po Besoj S Ekan Qendruar Dhe Jan Vra Heroikisht Duke Luftuar Kur Deshmiotart Qe Ekan Pa Ngjarjen Emsy Po Thonė Sepse Aty Ka Banorė Ne At Rrafsh Nuk Ka Qen Mal
Porrrug Qe Lidh Fshsatrat Me Banime Te Dendura Ne Drejtim Te Prishtines

lirik
05-11-08, 17:40
Un Vetem Me Fjal Te Tjerve Po Flas Un Shqip Po Shkruaj As Nuk Po Nenqmoj
Simbas Asaj Qe E Kam Pa Permednoren Ne Ara Dhe Kam Pyet Njerzit A Pikrisht Ktu Jan Vra Apo Si Si Thoni Ju Qe U Vran Ata
Ata Thonė S Eka Pas Te Shtena Nga Te Dy Anet Edhe Nga Polict Edhe Nga Ata
E Ku E Si Jan Vra Pra Kur Kerri Ka Has Mu Ne Rrugen Kryesore Te Kosoves Te Dy Qendrave Te Mdha Mirtrovicė Prishtinė A Thue Ti Se Kta Kan Qit Prej Kerri Pra Hiq Pa Dal Dh E Kan Mbet Qe Te Tre Te Vrarė Ne Kerr Apo Dike Dal Prej Kerri A Si Thua Ti Na Thuaj Nji Variant
Se Un E Thash Ata Jan Vra Heroikisht Duke Luftuar Duke Qendruar Dhe Jan Heroj
Pra Kan Ofruar Rrezistencė Nuk Jan Kap Te Gjallė Se Ne Kohen E Milloshit Me U Kap I Gjallė E Mera Ne Doren E Shkjaut Secili Qe Merej Meveprimtari Te Tilla Ka Qen I Vetedijshem Edhe Adem Jashari Eka Dit Se I Gjall Ne Dor T Eshkaut Nuk Duhet Me Ra Dhe Ehst Pozicionuar Disi Nuk Besoj S Eju Ka Ndejt Drejt Shkieve Me Gjua Ata Ne Te Lufta Nenekupton Pozicionim Duke Luftuar Duke U Pozicionuar Qe S Ama Shum Ta Demtosh Armikun E E Me Nxjerr Vetveten
Nese Thua Ti Se Adem Jashari Gjat Gjith Kohes Ka Ndejt Vetem Ne Nji Vend Ne Oborr Drejt Pip N Kamb Hiq Pa Leviz Apo Jo Qka Thue Ti Agim
Njeriu I Gjall Leviz Lufton Si Te Mundet E Kah Te Mundet Vet Instikti Njerzor Esht
Till
Ka Pas Luftar Qe Jan Pozicionuar Nga Pes Gjsht Her Mbrenda Pak Kohe Dhe Nga Pozitat E Kan Demtu Armikun Por Ehde Jan Vra
A Mendon Ti Se Njeriu Leviz Kur Behen Rremuja Ai Dikah Leviz Se Krisma Jan Ato
Nuk Jan Bombona Besoj Se Ne Tok Po Jeton E I Kupton Gjanat Toksore
Se Si Jan Vra Zahir Pajaziti Edmond Hogja E Hakif Zejnullahu Un Lidhje Nuk
Kam Me Krye Nuk Di Hiq Me Me Pre Veq Qka Kam Ndegjue Prej Njerzve Neper Kombi
Busa Neper Ndeja Gjat Vizites Ne Kosvė Dhe Gjat Kontaktit Me Ata Njerz Te Atyre Anve Aty Se I Njoh Disa Njerz Andej

Un Ne Fillim Kam Pas Ndegjue S Emeh Uka U Vra Duke Shkuar Ne Prekaz Ejo Duke Ardh Nga Prekazi Ma Vonė E Dnegjova Variantin Tjeter
Pasha Bacin Me Me Pre Nuk E Di Vetem Sipas Fjalve Te Njerzve Nuk I Di Detalet Me Me Pre Ne Qafė Nuk I Di
Thaj Ti Athere
Se Un Me Fjal Te Njerzve Edh Mund Te Gaboj

lirik
05-11-08, 17:55
Njkerzit Jan Te Vdekur Agim Ata Jan Vra Si Zahiri Si Hakifi Si Edmondi
Jan Gjaku Jonė Jan Te Bijt Tanė Te Kosoves Ata U Vran Dhe Fakt Esht Qe U Vranė
Dis Jan Vra Se Reja Nuk I Ka Vra Por Policia Serbe E Nga Cili Pozicion Qysh Deri Ku Kan Arrit Si Tek Qysh Ku Jan Ndal Ku Ka Qen Pozzicioni I Kerit Ku Kaqen Policia
Ku Kan Qen Ata Nga Cilat Arm Jan Godit Dhe Sda Kan Rezsitue Baci Nuk I Din Kto Punė S E Nuk Kam Qen Aty Jo Pasha Bascin
Nuk Di Di Veq Me Than Se Jan Vra Aty Te Nji Asfalt Ne Rrafsh Te Kosoves Te Bllkuar Nga Policia Serbe
Pak Ma Larg Asfaltit Kan Qen Disa Shpija Por Jo Aty Afer Dhe Doa Ara Me Miser Sopas Deshmive Te Disa Aklimtarve Dhe Fshatarve Aty Afer Te Shtėna Ka Pasur Nga Te Dy Ppalet Secili Nga Pozicionet E Veta Se Qka Ka Ba Policia Serbe Mandej Aty Me Kufomat Nuk Edi Kur I Ka Vra Qe Te Tre As Nuk Ka Bir Nane Q E Merret Vesh Me Ty O Agim Se Ne Secilen Fjalė Po Gjen Diqka Duke E Munduar Te Ma Intepretosh Ndryshe Enuk Po Flet Me Duket Prej Qellimeve Te Dashamirssisė
Se Po E Shfrytzon Rastin Me U Tall Me Ne Mergimtart Q E Nuk Kemi Informime Ndoshta Veq Qka Po Ndegjojm Prej Juve Ne Kosovė
Infromimi Te Ne Q Ejetojm Ne Europė Nuk Ka Ardh Nga Ne Mergimtart E Shkretė
Por Ka Ardh Nga Ju Qe Jetoni Atje
Un Di Me Te Tregu Per Nji Gnjarje Per Shembull Qe E Shoh Ktu
Nese E Shoh Se Jan Zhvillue Ngjarjet E Informoj Kosven E Them Skhtu Ndodhi Ne Folan Rrugen Ne Gjermani Apo Ne Zvicerr Kjo Ndodhi E Kshtu Ndodhi Filani Duel Me Allti ürej Kerri Apo Ju Gjuan Policia Ne Shpin E Lidhen Apo Tamam Si Eka M Pa Mundohem I Shkreti Me Than Qka Kam Pa Drejt E Pa Hile
Nese Ju Atje Na Mashtroni Neve Si Te Doni Veq Pse Ne Jmei Larg E Nuk Dijm Kurgja
Mund Te Na Infromoni Si Te Doni E Te Luani Me Ne Te Talleni Me Ne Ajo Esht Diqka Tjeter Luani Talluni Me Ne Vazhdoni Te Talleni Por Ne Nuk Kem Faj Vetem Qka Ndegjojm Nga Ata Qe Kan Qen Desmitar Atje Mund Te Flasim Edhe Ne
Nese Un E Shoh Nji Ngjarje Ne Gjermani Me Dy Syt E Ballit T Ejesh I Bindur Pik Pe R
Pik Ashtu E Tregoj Si E Kam Pa Pa E Rrejt Asnji Fjalė Hiq

lirik
05-11-08, 18:08
Agim ato pehlivanlliqet tua lej tash heroj i gjall e ato prralla
per herojt per ribashkim kombtar un kam vargje plot poltika jote sihste vetem ne disa pika ktu qka ty te intresonin dhe po i drehd bigat her kdnej e her andej
ma mir dile thuaj se si e sa poshtersisht u bė plani ne mitrovicė q ete mshefen
te gjith njerzit e vertet ata qe sishin te denuar per ngjarjet e mitrovices ne vititn 1981
kush i organizoj kto poshtersi dhe komplote kto marifete
dhe kur ua ftofa me fakte ty edhe ati provokatorit kur me gfakt t e gjallė ua deshmova tash
jo hero i gjall e jo kshtu e jo ashtu
per mua jan me qindra njerz qe dijn aktivitetin tim dhe te shokve te mi
e tash e kuptova se kush ka qellim q e kjo te mshefet e ngjrja ti mveshet tjeter kuj
kjo me ka ra nevesh mua neper mitrovicė ne por nuk e kisha besuar s e kjo esht e vertet
deri s apo bindem vet turp te falcifikohet everteta dhe ngjarjet
tur p hije zez paftyrsi ka me i ra qytettit tonė marre ne krejt shqiptarin dhje hije e keqe nese
prrallat e te pa vertetat dominojn ne qtytet
me thuaj kur ka organizuar mitrovica diqka te hajrit asnji her qoft edhe nji recitim pas lufte ai esht qytet qe i ka vdek qdo gjė prandaj duhet ta dij e gjith kosova pse ktu nuk levizit gjaėrat per kurgja pozitive
ktu kurr nuk u organizua asnji lloj diqkaje per ti kthyer banort shqiptar andej as nji gja publike as nji kekres para te huajve asnji iniciativ perveq biznesit dhe tregtis q ė bėhen e allishevreshet me shkie matan ures s e ibrit me tregti te disa harambashave
dhe njerzt i kan shit shtepiat edhe ata shqiptar qe ishin andej q e jez tuan te mjert sa vite nen presionin serb pa u kujdes kush per ta
pse mshefet kjo pse mshfen dobsit ne qytet kush jan shkaktart qe duan te rrijn nji vend ete mso leviz kurr njiher diqka
shqiptart qe kan ndejt matan ures s e ibrit kan vuajt si dreqi deri sa e vrejten qe nuk kudeset ksuh per ta filluan ti shesin shtepitė e di qe njerzt e drejt nuk i do kush as ata qe e thon fjalen nder sy

lirik
05-11-08, 18:17
qyteti yn m,e kso ndejash pasive
kurr nuk mund te bashkohet qyteti ast te ket perspektiv me sko sjelljesh
as te arrij kthimin e shqiptarve andej
qė nga mbarimi i luftes gjithqka po shihet vetem pasivitet
kjo esht politika dhe caku i dikuj
tjerat qendra ne kosovė nuk e dijn ket
prandaj nuk ekan te kjart qka po ndodh me mitrovicen
dhe duhet ta dijn se aty shumqka esht e vendosur mbrapsht
se aty dreqi ka kriju qerdhe se aty krejt kosova duhet te intresohet ete alarmohet edhe qeveria qe gjerat ne at qytet te ndryshojn
dhe situaten ta mrrin ne dor atdhetart e vertet
njerz energjik patrioti te vertet
njerz qe duan te punojn per atdhe e ta shpetojn qytetin
edh efaren e helmimit te banorve aty u ba se dreqi aty eka qerdhen kush e lejoj helmimine banorve aty
esht e pakapshme per mendjen e njeriut se shqiptari eben at veprim te poshter
anti njerzor e anti kombtarė dhe te gjith lexuesve qe kan vetem pak dashamirsi kombtare shqiptare e dhimbje per atdhe le te mi besojn fjales time ne mitrovic ky hy koftlargti
dhe ka kriju qerdhe aty te gjut ata shqiptar te shqiperis etnike qe ju dhimbset sa do pak secila pjes e atdhuet ta marrin seriozisht ket vrejtje te lirikut
dhe te koncentrohen me gjith fuqin e shpirtit qe ne mitrovic te ndryshojn gjėrat se
tejete rkush e eka mberthyer per fyt i qytettin nji nder ma te rendeishmit qytet strategjik te kosoves

agim__barja
05-11-08, 18:24
eshte fakt qe nuk i ka vra reja po dora e shkaut me tradhetaret qe ja u benen me gishte edhe i tregun ne sa ora dhe kur munden me mbrri dhe ne cilat vetura jane e kjo eshte pabesi pabesi tradheti prej shqiptareve qe sot mundohen mu qky tuj hap gushat se une jam patriot atdhetare e u duft me vra MEHE UKEN E ZHAIR PAJAZITIN E SHUME E SHUME TE TJERE PER ME U BA SOT DIKUSHI EDHE SKA NEVOJ no COMENT JANE SYT ME PA i dijna te gjitha qka dhe si kush ku qka ka ba nuk jan tuj fjet ata qe ja duan te miren shqiperis etnike bijt e bijat e shqiperis u vran mbase shpine me te miret nga dora tradhetare me shkaun ne bashkepunim te thelle dhe mir te organizuar por shqiperia nene me bijt e bijat qe nuk i vdesin kurr do i godasin pameshireshem te gjith ata qe e bene kete pabesi e na i vran me te miret herdo kur do marrim hak ska shpetim nga plumbi i shqiptari tradhetari e shpijunat ZAHIR PAJAZIT E Dijmi mire cfare trimi ishte mu ne mes te qytetit policise te serbis ne mes qyteti ja dhajke plumbat ne goj dhe i thojke une jam djali i shqiperis etnike qe kurr nuk do ua kam friken dhe asnje te gjalle skam me u lan lum nena qe e lindi e rriti e lum na qe e patem kesi trim ZAHIR PAJAZITIN ATY KU ESHTE VRA ZAHIR PAJAZITI ATY KU DIELLI NUK PRARON KURR ATA U BENE YLL I PASHUARE EMER TE PAHARRUAR

lirik
05-11-08, 18:24
--------------------------------------------------------------------------------

Qyteti ynė MITROVICA m,e kso ndejash pasive

kurr nuk mund te bashkohet
qyteti NUK DO te ket perspektivė KURFARE me kso sjelljesh

as te arrij kthimin e shqiptarve andej

qė nga mbarimi i luftes

gjithqka po shihet vetem pasivitet

dhe sabotime


kjo esht politika dhe caku i dikuj

ne at qytet
tjerat qendra ne kosovė nuk e dijn ket


prandaj nuk e kan te kjartė
qka po ndodh me Mitrovicen


dhe duhet ta dijn
se aty shumqka esht e vendosur mbrapsht


se aty dreqi ka kriju qerdhe

se aty krejt kosova duhet te intresohet
e te alarmohet
edhe qeveria
qe gjerat ne at qytet te ndryshojn


dhe situaten ta marrin ne dor atdhetart e vertet


njerz energjik patrioti te vertet


njerz qe duan te punojn per atdhe e ta shpetojn qytetin


edh e faren e helmimit te banorve
e gjeten kemikaliet ma te rrezikshme helmet qe i sollen aty
nuk i solla haradin pasha por dikush qe mori para te majme
per at qellim
un flas drejt nuk rrej

aty u bė ne mitrovic ė hellmimi se dreqi aty e ka qerdhen po mendoj dis a dreqer
kan kriju aty qerdhe
kush e lejoj helmimine banorve aty


esht e pakapshme per mendjen e njeriut

se shqiptari e ben at veprim te poshter

antikombtarė
per pak pare
medet sa keq
anti njerzor e
anti kombtarė
dhe te gjith lexuesve qe kan vetem pak dashamirsi
kombtare shqiptare
e dhimbje
per atdhe
le te mi besojn fjales time
ne mitrovic ky hy koftlargti
dhe ka kriju qerdhe aty
te gjith ata shqiptar te shqiperis etnike #
qe ju dhimbset sa do pak secila pjes e atdhuet#
ta marrin seriozisht ket vrejtje te lirikut

dhe te koncentrohen me gjith fuqin e shpirtit qe ne mitrovic te ndryshojn gjėrat
se
tjete r kush e ka mberthyer per fyt i qytettin
nji nder ma te rendeishmit qytet strategjik te kosoves

lirik
05-11-08, 18:27
eshte fakt qe nuk i ka vra reja po dora e shkaut me tradhetaret qe ja u benen me gishte edhe i tregun ne sa ora dhe kur munden me mbrri dhe ne cilat vetura jane e kjo eshte pabesi pabesi tradheti prej shqiptareve qe sot mundohen mu qky tuj hap gushat se une jam patriot atdhetare e u duft me vra MEHE UKEN E ZHAIR PAJAZITIN E SHUME E SHUME TE TJERE PER ME U BA SOT DIKUSHI EDHE SKA NEVOJ no COMENT JANE SYT ME PA i dijna te gjitha qka dhe si kush ku qka ka ba nuk jan tuj fjet ata qe ja duan te miren shqiperis etnike bijt e bijat e shqiperis u vran mbase shpine me te miret nga dora tradhetare me shkaun ne bashkepunim te thelle dhe mir te organizuar por shqiperia nene me bijt e bijat qe nuk i vdesin kurr do i godasin pameshireshem te gjith ata qe e bene kete pabesi e na i vran me te miret herdo kur do marrim hak ska shpetim nga plumbi i shqiptari tradhetari e shpijunat ZAHIR PAJAZIT E Dijmi mire cfare trimi ishte mu ne mes te qytetit policise te serbis ne mes qyteti ja dhajke plumbat ne goj dhe i thojke une jam djali i shqiperis etnike qe kurr nuk do ua kam friken dhe asnje te gjalle skam me u lan lum nena qe e lindi e rriti e lum na qe e patem kesi trim ZAHIR PAJAZITIN ATY KU ESHTE VRA ZAHIR PAJAZITI ATY KU DIELLI NUK PRARON KURR ATA U BENE YLL I PASHUARE EMER TE PAHARRUAR


pse pra ather ne scilen fjal po provon me provokue me me kap dikun per fjale
e em zgjerue temen pa nevoj
kur un me shum konstruktivitet po flas edhe real aq sa po mundem
pse po provon
kahdo q e po mundesh diukun me u kap per ndoj fijekashte
pse po me quan heroj te gjall kur un vetem disa fakte i dhash me njerz qe jan gjall kan emra mbiemra dhe adresa
pse po provohohet q ete mshefet me qdo kusht kush ishin te denuar ne mitrovicė
pse nu e ke lexue asnji varg timin per shqiperin etnike

agim__barja
05-11-08, 18:58
PO LIRIK po te pergjigjem pyete hashim tradhtarin thaqin thuj qka na ke ba
kush dha urdher me shkue ushtaret e shales ne vushtri pyete shtabin e uckse na skena pas asnje njeri ne shtabin qendrore pyeti ata se cfare keni bere dhe thuaju pse e tradhtuat adem jasharin pse e shumtuat mitrovicen pse e ndat ner tavolin sa lek i keni marr per kete pyeti ke te drejt te pyesish ti e di mire adresen kend duhet ta pyesish shume mir e di po ndoshta deshte me ta tregue une se kush jan hashimi jakupi azemi e shume te tjer pyeti ata qe e ngriten flamuri ne tamnik patriotat pyeti ke te drejt ti pyetesh se une jam krejt tjeter sene jam nje ushtar qe ne kohen e luftes e kame refuzuar marveshjen e rambujes dhe e kam thene kena me u tradhtue nga njerezit tane edhe ndodhi dokumentyet jan e vetmja zone qe e ka refuzuar marveshjen e rambujes edhe jena kan kunder asj edhe ashtu doli e qka ma me te tregue kujt do me ja gjue fajin ne mitrovice atyre lahperave e xhokerave te hashim thaqit hajnave se une kur eshte ne pytje ceshtja kombetare per njeri te gjalle nuk nij edhe ja u them ner sy se jan tradhetare e kane tradhetuar kombin vetem plumbi ketA I PAQLLAIS po te ishte ZAHIR PAJAZITI E MEHE UKA E ADEM JASHARI KETO SOT NUK ishin senet keshtu po tash mendo se qka po te them se ase hashimi e ase sejdiu smundet te me inponoje tti betohem nje flamuri te kurvave qe u vizatue ne kafehane pa fije turpi e pranu dhe zgerdhihen duke e keqperdor edhe fotografit e ADEM JASHARIT BAC U KRY keta po ta bon hashim e fol me ta thuj qka ke ba se je prej drenices heroike turp thuj qka ke ba krejt kena mendue ndryshe e na tradhtoje edhe sa me pare eshte qe te organizojsh qe te distancohen nga ky hashim se po te ishim ne pa nderhy shtabi i pergjithshem sot e kishim flamurin e runic e jo ne tamnik o lirik se ti ske qen ketu edhe si di senet gjdo ushtar i shales e ka pas te vizatume pozicioni se ku duhet me u vendos ne pjesen veriore te shqiperis etnike une kam qen me minahedhes te 120mm edhe komandat i asaj njesie edhhe kam gjuajtur me ta edhe e kam pas piken mbi dudikersh tyi e di ku eshte fort mir edhe veq me rreh zveqanin edhe te poleti e kembesoria jone me hy njesia speciale e shales por kete plan pyete hashimin pse si keni lan shalen ne pjesen veriore ata na e kishim marr mbrend 24 oreve se nuk ka pas forca nderkombetare rren eshte ajo po keta ishin kan nxan tuj nga mbas plaqkave hajnive banesave restorantave placeve e kah kqyrshe e shkrume e nxane uck e qikjo eshte e verteta o lirik nje paqet cigare se kam marr edhe ne fund ju kam thene une nuk e veshi uniformen e TMKse se betimi ime ende eshte ne fuqi ende bac su kry po te rren hashimi edhe ja pra sot e cmilitarizoj UCKpa asnje kusht kush HASHIMI ,ja cfare sot me TMKne ja me MITROVICEN TE NDAR spo di qka me te thene tjeter por nje eshte e vertet se lufta eshte e pashmangeshme mbaje ne mende kete dhe do mjemi deshmitare se nuk ja kemi pas friken shikave e siave ketyre flliqnakave jo jo se na ketu jena edhe na kena me nis se nuk mundet hashimi me komandue askend se nuk e ka deshmue vehten se eshte nje patriot atdhetare u pa puna e ti

agim__barja
05-11-08, 19:04
une lirk spo te them me te nencmue asgje ase nuk kam kunder tej asgje larg mendje se sme ke bere ase keq e ase mir skam pse me te ofendue por shkrimet fjalit ti kritikoj ty edhe gjdo kujt a eshte fer kjo e mos u merr me thash e thena se krejt qka vijn fjalet prej kosove vijn nga klyshqit e rugoves e te ktyre tradhtareve qe e tradhtuan luften e ju duhet ti keni syt mir te hapur dhe te mendoni mir se sot kallaj te qesin ne fund pusi e per me majt ate qendrimin tende duhet me dijt ku mundesh e ku jo ku eshte mir e ku sharron se une bigat nuk i dredhoj e kam qit nje vend dhe ma se nguci deri ku te shkon veq ma merr mendja qe fort mir po shkon edhe me emere te zotit mir ka ME SHKUE

agim__barja
05-11-08, 19:20
o lirik une po te them se sot krejt ndryshe folet e ndryshe punohet une sjam me lujt me mergimtaret une ndaq me dijt po me dhem zemera per ta se sot o neser do kemi nevoje per ta e kujt do ti trokasim ne der neser a e di sa leku u dhene ku jan kush di ku jan shku perveq nje % te vogel qwe na ka ra ndore e une bigat si kam lue ase ne luft kategorikisht isha kunder rambujes edhe shoket mu bashkangjiten dhe kemi dokumentacione se zona operative 141 MEHE UKA ne shale nuk pajtohet me pjestaret e saj te UCKse me nenshkrimin e rambujes PSE ATY GJDO GJE KAPITULLUAM CMILITARIZIMI I UCKse pa asnje kushte pa e dijt te ardhemen e ushtris se kosoves pa e dijte asgje veq me sy meshel me veton surrojoviqin e rugoviqin e hashimoviqin u bene trima edhe i ran nenshkrimave per kete sot ku jemi pa ushtri pa kompetenca qka te bejna duhet me pyet serbin unmiku sovranitet nen serbi pavarsi pa kompetenca hin e del kush kah te ka qef ne shtetin e shpallur te sejdoviqave e hashimoviqave kush kah don arrestohen pjestaret e uckse ne vendese ta denojmi serbin ne organizatat nderkombetare per gjenocid e krime lufte serbia na denon neve per te gjitha pyete hashimin se e ki te krahut tende masi po ki qef me dijt te gjitha edhe nja pyete perse ushtareve te shales nuk ju lejua te dalin ne pjesen verior te gjith ne ushtaret i kena pas pikat kush ku mu vendos pyete pse qka u rrezikue s,rekonica e vushtrria qe i qut ushtaret e shales atje nashta te tregon pse nuk ishte gjalle ADEM JASHARI MEHE UKA ZAHIR PAJAZITI e per ate u deshte me ngrit flamurin ne tamnik o lirik

lirik
05-11-08, 22:43
O I NDERUAR AGIM nuk di un nuk njoh kurfar krahu
un njoh vetem shqiptarin e mir e shqiptarin e keq
UN EDI SE MITROVICEN E KA MARR PUSI
TI E DIN SE SA LISTAT U SHPERNDAN ATY NE AT QYTET
ME FUT HUTI NE NJERZ E SA EMRAT E PA FAJ U MOREN NEPER GOJ
ME QFAR PAFTYRSIE DELSHIN ASHTU E SHPERNDANIN LISTA
SI GUXONIN ME I Bė ATO VEPRIME TE QMENDURA ATA NJERZ MERITOJN PLUMIN BALLIT QE MARRIN NJERZ NEPER GOJė NE MES TYRE EDHE PROFESORET MA TE DNERSHEM TE QYTETIT
VETEM AARGATET E SERBIS I BEJN KTO PISLLIQE
PRANDAJ MITROVICA KA KAPITULLUE
E MERRNIN NJI AGJENT E SPIUN E JA FUTNIN NJA TRIDHET TJER TE PASTER
ATY NE LISTA
E I SHPERDNANIN NEPER QYTET
PO KTO KOPILI VEQ SERBIA I BėN

PRANDAJ DESHTA TE THEM SE NE MITROVIC NUK SHKOJN MIR PUNET
DUHEN NDRYSHIME
ATY
DUHET TE NDRROHET SHUMQKA

POR NEJSE
SA I PERKET MEH UKES
UN E DHASH PAK A SHUM VERSIIONIN MENDIMIN TIM AQ SA KAM TAKAT DHE KAQIK ASHTU SIQ MENDOJ UN SE ISHTE E DREJT DHE E PA ANSHME
NE DETALET E VRASJES S E TI AS QE PO MUNDEM ME HY ME ANALIZU DIQKA
SE VETEM MUND TE GABOJ ASGJE RRETH KSAJ NUK DI
POR SIPAS KOMBINIMEVE KOHOREVE DHE RRETHANAVE TE KOHES MEHEN E KA VRA SERBIA
SE JU KA TREMB ZGJERIMITT TE USHTRIS QLIRIMTARE PER KET ANALIZ TI NUKE THE ASNJI FJAL QKA TA MERR MENDJA NE ANALIKTIKEN TIME TE CILEN E PARAQITA SI TE DUKET AJO
UN E THASH SE SERBIA JU TREMBEJ VEPRIMTARVE TE UQKS SEPSE ADEM JASHARI ZAHIR PAJAZITI EKZEKUTONIN SPIUNA DHE POLIC SEERB DHE KET DRO E KA PAS PRA SE PRA SE ZGJEROHET USHTRIA QLIRIMTRARE DHE BEHET TOLLOVI E MADHE NE EUROP AJO KA DESHT MENJIHER ME I SHUE KTO CELULA ME QKA EDHE E DESHMOJ I VRAU NJI NGA NJI SE PARI E VRAU MEHEN MANDJ ZAHIRIN MANDEJ ADEMIN PRA I VRAU QERDHET E CELULAVE TE UQKS
DHE KJO ESHT SHUM LOGJIKE E DESHMOI SE SIPAS SHANSEVE I VRAU TE GJITH VETEM ME ADEMIN EKISHTE PAK MA VESHTIR SE AI EDNEJ ME MOTORR DHE IHSTE I ARMATSOUR SHUM
EDHE ME BOMBA DHE E KISHIN PROBLEM KISHIN PERVOJ ME TAHIR MEHEN E KAN RUE RASTIN VETEM ME AKSION TE MADH
POR SHTETI SERB KA MENDUE NESE I SHUAN CELULAT QERDHET E PARA KA MENDDUE
SE DO TA SHUAN KOMPLET QERDHEN E LIRIS TE UQK S
POR ATA NUK LLOGRITEN SE EDHE PSE I VRAU KTA DOLEN QERDHE TE REJA PRA LUFTA PER LIRI NUK U NDAL DHE PA DYSHIM MEH UKA KTU BEN PJES NE CELULAT E UQK S
DHE KJO ESHT SHUM LOGJIKE SE SI U VRA VERTET MUND TI KET MSHEF SERBIA GJURMT POR PA DYSHIM PAS ASNJI DYSHIM SERBIA E KA VRA MEH UKEN DHE PIKRISHT PER KET SHKAK
SEPSE JU KA TREMB AKTIVITETIT TE TI
POR TY TE MBETI HATRI NE FILLIM QE THASH NUK EKAM NJOFT E NUK U BINDSHE
SE PO E FLAS TE VERTETEN DHE TE MBETI HATRI PER TE VERTTETEN QE FOLA PER VITIN 1981 QKA UN MUND TE BETOHEM SE KAM FOL VETEM TE VERTETEN
DHE ASGJE AS NJI MILIMETER NUK KAM SHTREMBRUE

lirik
05-11-08, 23:13
Po ėsht E Vertet Agim Se Mitrovicen Dikush E La Tė Ndarė Por Gjithqka Qe Po Flas Po Gaboj
Ti Po I Jep Do Adresa Un Taqmoj Guximin Dhe Sinqeritetin Se Edhe Un Ne Krye Kam Qen Guri Ma I Zi Se Guri Dhe Kur Ngulsha Qyk Ne Te Verteten
Shkojsha Drejt Me Krye Ne Muri
Por Muri Me Kokė Nuk Po U Thejka
Drenica Eka Pas Besen E Burrnin Zanatė Oden Dhe Sinqeritetitn
Ndoshta Buk Mos Me Pas Peer Dark Deren Per Musafir E Ka Lanė Qelė
Kullen Por Gjanat Sot Po Ndryshojn Dal Ngadal Traditat Po Humbin Qdo Kund
Te Dal Tash E Te Ngatrrohna Me Hashimin E Me Jakupin
Nuk Besoj S E Mundem Jo Per Diqka Por Ti Po E Sheh Se Un Nuk Po Kam Kurfar Faktesh Dhe Veq Po Sharroj
Njiher Me Informoj Nji Person Keq Per Diqka Gabueshem Ne Mitrovicė Dhe Gati Sharrova Keq Nuk Kishte Qen Puna Ashtu Por Ndryshe
Nji Person Nga Oshlani Me Tha Fill E Per Pe Se Si Kishte Qen Ajo Punė Dhe Drejt E Sinqert Qe Ma Mbushi Mendjen
Dhe Tash Nuk Po Ma Mban Ma Me Hy Ne Mes Te Zjarreve Se Po Jes Me Marre Dikun
Po Perzihem Nė Gjana Te Cilat Nuk Po I Di Shum Sakt E Mandej Po Gaboj
Ne Listen Qe E Kan Shkep Ne Mitrovic Per Njerzt E Pafajshme Ne Fillim U Munduan Me Ja Lan Krejt Tjeter Kuj Mandej Doli Dikush Tjeter
Kan Marr Pa Faj Njerz Neper Gojė Edhe Ata Idiota Qe Kan Dal E Kan Shkep Lista Lypin Vra Me Buk Ne Goj Agim
Prandaj Me Mua Po Luajn Qysh Po Dopjn Her Thon Ky E Her Thon Ai
Nuk Po Di Kujt Me I Besu Heren E Fundit Methan Se I Gjithqyteti Ka Dyshim Se Ramadan Kelmendi Po I Ben Kto Marifete Se Ai Ja Ka Zanat Ktyne
Far Botimeve Neper Gazeta E Shpifjeve
Nuk E Di Agim Ti A E Din Se Ramadani E Ka Marr Edhe Vllaun Tem Per Goj
Njeriun Qe Ti E Njeh Se Ehst Nji Engjull I Paster Jo Pse E Kam Vlla Por E Din Krejt Mitrovica Se Qfar Njeriu Pa Fije Sherri Ne Shpirt Esht Ai E Sa Me Dner Ka Sherbye
Ramadani Ka Marr Shum Njerz Neper Goj
Ksaj Here Disa Njerz Jo Bash Te Thjesht Me Than Xhelal I Gjithqytetti Te Ramdani Po Dyshon Ashtu Edhe Flitej
Qe Ebsa Boll Dinak Njeri Duket Edhe Nen Dhe Shkon Ai Far Majmuni
Ti Edin Se Prej Komune Jan Shpernda Listat Dhe Tash Se Paku Me Beson Se Un Nuk Po Rrej Asnuk Me Intreson Pasha Buken Hiq Kush Kah Esht Enuk Punoj Un Me Krah Eme Mahalla Nuk Ma Nien Hiq Per Hesap Se Vlla Me Epas Nuk Eprkrahi S Ejo Te Mahalles A Katunit Por Esht E Vertet Se Jan Shpernda Prej Do Njerzve Te Flliqt Do Propaganda Qe Na Kan Preke Dhe Ne E Nodshta Ti Ke Mendu S Eun Po I Gjykoj Se Jan Te Ati Apo Kti Katuni Jo Bre Agim Jo Beso Jo Veq Na Kan Prek Ne Shum Keq E Ma Kan Marr At Vlla Neper Goj Qka Ma Mir T Me Kishi N Ra Me Plum Se Qka Kan Hanger Me Dner Me Than Bagla
Tie Din Qe Na Nuk Jemi Aso Familje Qe Qesim Pushk N Shqiptar Per Te Madhin Zor
Tie Din Te Kaluaren E Familjes Ton Ndoshta Nuk Edin Qka Kan Vuajt Ata Neper Breza Por E Din Se Paku Ne Kohen Ton S Epo Na Na Njifshe
Mua Me Ka Ardh Mir Qe E Ke Kuptue Dhe Me Kekrove Falje S Ene Fillim Pate Bindje T Keqe Por Pasha Buken Nuk Ekam Pas Me Ndoj Katunas Mahall Se Nuk Jam I Till Por Ndoshta Kan Qellu Do Pisa Andej Eke Mendue Pse E Qka Por Jo Le Te Jen Kah Te Don Se Kur Kan Ba Aso Veprimesh Pasha Zotin Regoj Edhe Me Dit S E Nami Bahet
Dhe Un Prita Prej Teje Qe Do Te Na Mbrojsh Pak Ma Shum Se Ti Po Enjihshe Pastertiin Ton E Mos Ua Mbaj Krahun Edhe Nese I Ke Te Katunit Se Keq Kan Pergojue Ekeq Kan Perflliq E Keqjan Sjell Me Propaganda E Keq Jan Sjell Me Ne Ekeq Kan Perqa Ti E Din Tash Kush E Qka Po Edhe Kusheri Nese I Ke Mos I Mbroj Tekqijt Po Bjen Fjala Nes E Punojn Keq E Pdrejtesisht
Mua Me Ka Mbet Hatri Agim Perveq Asaj Ps Eme Qfar Te Drejte Nuk Me Lan Me Hy
Ne Librin E Qytetit Me Do Punime Te Miat Dhe Jam Prek Shum Nga Kjo Sjellje Kam Shum Punime Me Rendesi Ju Ka Pas Hije Vet Meme Than Hajde Bjeri Punimet
E Mos Ke Gajle Mos Hup Koh Shu M Se Na Meremi Tash Me To Do Ti Botojm Ktu Ti Je I Joni Ti Je Lind Ktu Ty Ta Kemi Borgj Me Te Ndihmue Se Dijm Qka Ke Hjek E Je I Kti Vendi Edhe Me Pas Ken Krejt Pa Lidhje Punimet Ndoshta Diqka E Bukur Ishte Gjet
Qka Un Po Te Them Agim Kam Shum Vlera Te Bukura Qe Ja Vlen Me I Botue
Prandaj Jam Nervozue Me Ta Mos U Mbaj Krahun Te Lutem Emos I Mbaj Anen Te Keqes
Se Mjaft Jen Shkel Mjaft Jena Perbuz

lirik
05-11-08, 23:25
Sa I Perket Informimeve Ne Te Jashtit Veq Qka Po Ndegjojm Andej Kah Ju
Edhe Mund Te Gabojm Prandaj Qka Te Them Un I Shkreti
Dikush Po Thot Franqezt Kan Nderhy Dhe Nuk Ka Qen Ma E Mundur
Me Dal Andej Diksuh Po Thto Ka Ardh Nji Urdher
Disa Nuk Kan Dasht Me E Rrespketu Disa Po
Nuk Dihet Nga Ka Ardh Ai Urdher A Ka Ardh Urdher A Ka Diqka Me Shkrim
Ti Po Thue Ashtu O Agim Por Qka Me Than Un I Shkreti Veq Po Them Se
U Ba Nji Vones Tragjike E Qytetit Yn Mbeti Ne Ne Kthetrat E Serbijanve
Shpirti Po Me Kallet Per Se Gjalli S E Me Merr Malli S Ei Kam Do Kujtime Feminore Edhe Andej Ures S Ibrit Matan Ibri E Nuk Po Mundem Me Dal E Me U Qmall Njiher
Qenka Keq Me Ta Nda Shpirtin
Por Nejse Ishalla Po Arrijm Disi Me E Nxjerr Perseri
Se Paku Pjesen Veriore Se Shum Zona Te Bukura Jan
Por Edhe Me Zubin Potokun Na Kan Kall Na E Kan Ndepre Rrugen Magjistralen E Adriatikut
Vende Shum Turistike Jan Edhe Andej
Koncentrimi Esht Dasht Me Ken Nper Zona Te Kufijve Ku Armiku I Rrezikon Ket Nuk Ekn Kuptuar Zonat E Thella Te Kosovessepse Nuk Kan Qen Shpirtrisht
Te Lidhur Me Kto An Dhe Forcat Emdha Kan Ken Andej Te Koncentruara
Per Shkka Se Armet Hynin Andej Kah Rrafshi I Dukagjinit
Dhe Nuk Kan Mendue Koosva Hiq Se I Rrezokohen Kufijt Ne Veri Gabim Trashanik Ky Por Ne Te Ardhmen Shqiptart Duhet Ta Ken Para Sysh Ket Problem Kombtar Se Ato Zona Kan Nji Bukuri Te Jashtzakonshme Lugina
Turistike E Ibrit Njio Perlė E Vertet Jashtzakonisht E Bukur Ku Deri Te Kufiri
Pertej Leshakut Shkojn Edhe 60 Kilometra Teritor
Anet Tjera Te Kosves Nuk I Kanjoft Mir Kto Anė Dhe Ky Ishte Gabim I Madh
Strategjik Politik I Shqiptarve N Ejemio Vlelzer Jemi Nji Popull Dhe Nuk Kemi Kurfar Dallimesh Kemi Pikpamje Te Ndryshme Dhe Jemi Ba Pak Ma Te Ndjeshem Ndaj Padrejtesive Te Cilat Nganjiher Po Na Doken Ndryshe Po I Shiqojm Prej Kendeve Te Ndryshme

lirik
05-11-08, 23:35
Sa Per Vitin 1981 Un Nuk Kam Pas As Kurfar Qellimi Me E Largu As Me Emohu As Me E Zvoglu Meh Uken Por Kur Vet Ekam La Me Shpinė Dhe Ti Duhet Ta Kuptosh
Ti Vet Paske Qen Neper Lufta Ti E Din Qka Esht Me Te Than Tash Dikush Jo
Kam Qen Un Nuk Ke Qen Ti
Prandaj Disa Fjal Qe Janperhap Neper Qytet Me Te Madhe Mu Duken Te Paarsyeshme Bile Ne Nji Far Kafje Ju Thash Dissa Njerzve More Kadal Pak Ju Keni Harru Krejt Qe Ne Jemi Lindur Ktu Ekemi Do Hise Ktu Jemi Te Bijt E Kti Vendi Jemi Bijt E Juaj Me Mbeti Hatri Se Edhe Oborrin E Babes Ishin Mundue Me Ma Keqperdor Hisen E Murin E Kishin Rrxue Ekerrin Sa Elash Aty Qe E Ruajsha Aq Fort Ekam Mar Me E Pague Me Kiste Kapak Kapak Pe Rdisa Vjet Ma Kishin Grrith Per Inati Sa Elash Jasht Mu Duken Si Shkie Edhe Kur Me Perbuzen Te Vargjet Edhe Te Disa Vende Tjera Thash Vet Me Vete Po Kush Hamamin Jan Kta Po
Kta Nuk Kan Guxu Me Than Ka Zot Kur Un Jam Fut Ne Aktivitete Qka Po Fryhen Fjalen Ekam Pe Disa Te Merremi Vesh
Un E Di O Agim Jam Deshmitar I Aaj Kohe Pasha Besen Me I Than Dikuj Hajde
Bejm Diqka Kunder Jugosllavis Ne At Koh Ka Qen Shum Veshtir
Njimi Njerz I Ke Hulumtu E Menxi E Eke Gjet Nji Te Jemi Real Tash
Ma Von Po Kur Hyni Millosheviqi Po Se Upezmatu Populli Por Ne Kohene Titos Jo
Te Jemi Te Sinqert Ktu Esht Pezmatimi Im Pra Te Njerzt Qe Po Fryhen
Se Mua Nuk Me Ka Intresu Kurr As Me Hy Neper Poste As Me U Afru Aty Hiq As Nuk Me Intreson Per Krugja Hiq
Ajo Qka Do T Eme Intresonte Ne Kosoven E Lir Per Shembull Po Me Pas Nji Magazin Shitje Me Shumic Kisha Pas Qef Eme Kalu Jeten Ne Kosoven E Lir Ne Politik Me Mi Fal Komunat Nuk Hyj Beso Jo Per Diqka Po Nuk Me Hyhet Mua Aty
Vet Ekam Natyren E Till Un Iku Nga Ato Far Zyrash Nuk Me Pelqen Hioq Me Hy Andej E Kam Organizmin Vet Alergjik

agim__barja
06-11-08, 00:07
o zoteri lirik une po them keshtu skam me te nencmue asgje e ae per me te akuzue por nuk bene me ra ne gracka te tjereve e ne dem tendin e sa per list qe ka dal ne mitrovice ajo u ra poshte pse se aty ka emra qe njeri ka vdek para 80tave e aty figuron emri i tij e kete kush e ka be fjal po qarkullojn turli fare se me dit te sigurt une po te garntoje me dor teme e shti me hanger ate list edhe per ne dy vend skish pas ne mitrovice po qka ketu jan dokumente te shkruar per me i perqa njerezit ka emer i shkrum aty qe per ate kohe kur u shkrujke ne listi nje person ne ate kohe i ka pase diku 12 vjet tash sa eshte e vertet kjo ketu e kan kuptue se kjo eshte loj e flliqet edhe u be dhe e ka be njeri ndoshta per sherbimet e serbis u pague por kjo nuk ka vler ne mitrovice edhe kjo me nuk diskutohet ase qe behet llaf se ajo list u botue nga kjo dardania ketu e kan nxirr njerezit edhe u shpernda se ketu dikush e ka dergue e keta te dardanis se kesaj faqje munden me i nxirr ip dhe dihet saktesisht nga cili vend jan dergue edhe kush po kjo ska vler se kjo list nuk pin uje askund e kam fol me shume shoke e njerez dhe kjo nuk ka vler aspak ase per mir e ase per keq se njerezit i dijn senet krejt kush qka u kane
e nuk munet nje person ose me shume se nje me i gjyku njerezit me keto aktakuza kaq te randa po kjo spin uje askund hiq e dij ka pas emera te komandanteve te intelektualeve njerezeve te dijes per me i etiketue veq me i marr per goje por kjo nuk vlen edhe nuk qendron askund hiq se bastri pllana e ka gojhn kish mujt me i than vete por bastri pllan ska punue ne sigurim ai ka qene deputet ne parlamentin e serbis edhe u pajtue me regjimin e millosheviqit edhe sot eshte ku eshte diku ne serbi keto jan fakte qe ska te bvej aspak me keta emera ne kete listen ase qe mundet te dyshohet per shpiunazhe apo diqka tjeter po keto dikush i ka qit veq sa me i perqa ska katund ne regjionin e mitrovices qe nuk e ka shti ka nje njeri ne ate list edhe per kete skisha deshte te komentoj me kurr se nuk eshte interesant edhe nuk eshte lista e vertet hiq

lirik
06-11-08, 00:25
PRA KTU QENDRON IDHNIMI IM AGIM KAM PAS TE DREJT SE SHUM TOLLOVI U BAN ATY EDHE MA SE TEPERMI U KALLA KREJT KUR MA MOREN VLLAUN NEPER GOJė PISAT
PRA KAM PAS PLOTSISHT TE DREJT DHE ARSYE ME U IDHNUE E ME QIT FLAK PER GOJE E NDOSHTA TI MA MORE PER KEQ
POR KUJDES SE DREJT PO FLAS SE TI EDIN FORT MIR SE KA TE KQI ATY BILE QYTETIT TON KA NIS PO I VJEN ERA MANDJE HELMIN KUSH JA LA ATY POPLLIT KUSH MORI PARE ME I LAN ATA KAMIONA ATY PLOT HELM KEMIKALE TE RREZIKSHME
AGIM UJN NUK FLAS ME RRENA E DALLAVERE ME TY PO BISEDOJ SI NJI VENDAS
NUK DUA TA NNEQMOJ ASKEND POPR KA NJERZ BRE AGIM QE ERDHEN PREJ DISA FSHATRAVE TE HUMBURA E KUR KAN ARDH ATY KURGJA NE BOT NUK KAN DIT
HIQ AS KURGJA AS NUK KAN ZHVILLU KURFAR AKTIVITETEI POLITIK A SNUK KE MUND TE BISEDOSH DIQKA ME TA PER QESHTJE KOMBTARE SOT JAN HYP NEPER VENDE
E NUK FOLET ME TA NUK PREKEN AS MBRETI NUK SILLET ASHTU
E DERI DJE NE KATUN TE VETIN O ZOT UN E DI SE SI DLEJ ATJE PASHA BESEN VEQ ME HELIKOPTER KE MUJT ME DAL NE JET T EVET NUK KA DAL DY HER NE QYTET E TASH
SA ERDHI NE MITROVIC AS KRYETARI I KOMBEVE TA BASHKUARA NUK JA JEP KAQ
NALT PRANDAJ U DETYROVA ME REAGUE PAK E DIN TI NEPER QFAR POZITASH KAN HYP TE BIJT E KOMUNISTAVE QE I KAN PAS LIBREZAT E PARTIS S E TITOS TE CILT DIKUR NUK DININ ME SHKU AS DER TE DYQANI KUR ERDHEN PREJ FSHATI
SA ERDHE MENJIHER NE PARTI HOP HOP HOP
ME TITEN DHE TE BIJT E TYRE HOP HOP HOP U BEN MBRTER MBRENDA NATE
JO BRE AGIM NUK ESHT E DREJT KJO
NJERZIT O AGIM KAN VUAJT NE AT KOH KA NJERZ Q ENE AT KOH KAN QEN TE IZOLUAR
NUK KANPAS KURFAR TE DREJTE MBI DHE ATA NJERZ EDHE SOT PO SHKELEN
A GJITH PO U DAHSKA ME U SHKEL A
THUE S ENUK JEM TE ASAJ TOKE NE VEQ ATA E PASKAN TAPIN PER AT TOKė QFAR PADREJTESIE
DHE KUR ME KUJTOHET TOKA E BABES E PASURIA Q E JA MOREN KOMUNSITAT E SOT SHUM KUSH I SHTIN VESHT NE LESH QE SIQ TREGOJKE BABA ME QUMSHTIN TON E KAN RRIT TRUPIN NUK KAN PAS AS ME QKA BAJRAM ME DA SOT SILLEN SI PISA PARAQITEN
SE GJOJA NUK EIJM SE TE KUJT ESHT ATA TOK JAN 60 HEKTAR O AGIM TOKė PUNUESE QE NA I KA MARR SHTETI EKAN NDJEK BABEN TEM KAN DASHT ME JA HUMB KOKEN
ME EKAP PUSHKEN E ME DAL ME JA QIT GURT ME ZOR QKA ME BA
TI HIQ NUK MA KE KUPTUE HALLIN
PADREJTESIT NE KOSV JAN AQ SHUMSA QE AS N GJEHNEM NUK KA KAQ PADREJTESI
nejse kryesisht kto ishin ankimet e mia
dhe nervozat edhe u preka shum nga sjelljete disa te tjerve te cilat nuk ja vlen hiq
me fol ktu tash se po zgjatet muhabeti e njeri mbas njeri del puna shum thell veq deshta me te tregu se keq jam perbuz jo vetem aty por edhe ne disa vende tjera kshtu qe u ba boll edhe mue m e kcej kanari
se tash nuk jam si dikur kur hajt nuk ma ka ndie fort tash po e shoh q ema keq po prekem ndoshta me moshen gjithqka po ndrrojka bukur shum po me jet hatri kur diksuh po mi shkel te drejtat

FeratPolaci
06-11-08, 01:27
po Agim eshte fakt ajo qe po thua ti se pikrisht me marrveshjen per demilitarizimin e UCK-se me kete kemi nenshkruar kapitullaur dhe ket e nenshkroi Hashim Thaqoviqi bashk me Agim Qekoviqin pra keta tradhetar qe i kemi ne pozita dhe opozita sepse ketyre ju paskan premtuar pushteti prandaj e tradhetuan idealin e bac Adem Jasharit .

Lirik une asnjeher si Xhelal Ferizi nuk te kam ofenduar po si LIRIKI i ketyre komenteve pra une te kam njoft vetem ne kete tem per mehen qe rastesisht e gjeta kete teme prandaj nuk te njoh dhe nuk me intereson me te njoft , sa i perket frikes nuk ja kam askujt pos zotit e sa per poezi te tuat asniher nuk i kam lexu po te tregoj drejt sepse i lexoj poezit e disa shkrimtareve qe mua me duken me te rendesishme sepse keto te tuat me duken ne nje forme sikurse vetem te shkruhen por pa kuptim ndersa radhitja e fjaleve tingellimi ne vesh se si tingellojne

"Fjalt e hershme Fjalt e te pareve
Se shqypnia ashte e Shqyptareve
E nder skaje fjalen Liri
Me kete flamur te kuq e zi
Lidhuni tok si bajshin moti
ata bit e Kastriotit
e brohorisni n'gzim e n'vaj
rroft Shqypnija e flamuri i saj"

--keshtu duhet qe te jen te lidhura fjalet per te krijuar rima prandaj nuk te njoh dhe nuk i kam lexu poezit e tua a ke ndonje liber me poezi qe eshte publikuar sepse une asniher nuk ka ni per ty e as per poezi te tua pa kurfar keqkuptimi Xhelal e une kam vesh edhe ate bile shum mire ma kap veshi per poezi lexoj ne dervina shkrimet e mia ku ne secilin e ke nga nje poezi jo te gjate por te kuptimt d.m.th pra duke ju pershtatur temes
Une me nuk komentoj ne kete teme ju pershendes te gjitheve e posaqerisht ty Agim Barja qe po i mbron vlerat e luftes
Kalofshi mire suksese te gjitheve

Lavdi deshmoreve te kombit
Respet jetes dhe vepres se Mehe Ukes
Vdekje tradhetareve
Rroft populli shqiptar dhe Shqiperia e Bashkuar

Administrator ju kisha lutur qe ta mbyllni kete teme sepse nuk ja vlen qe te komentohet me shume per kete teme

lirik
06-11-08, 13:26
Tema mund tė mbetet e hapur ka njerz tjerė ndoshta qė mund tė shtojnė diqka
nuk jemi vetėm ne te tre ktu ka njerz qe duan ndoshta duan tė thonė diqka nese jo tash ndonjiher tjeter ka njerz te cilet nuk jan regjistruar dhe nuk dijn pert temen mendoj se pak diskutues jemi kyqyr reth ksaj teme le te flet e dhe diksuh tjeter ndoshta do te ishte me interes
per lexuesit

FeratPolaci
06-11-08, 14:55
Tema mund tė mbetet e hapur ka njerz tjerė ndoshta qė mund tė shtojnė diqka
nuk jemi vetėm ne te tre ktu ka njerz qe duan ndoshta duan tė thonė diqka nese jo tash ndonjiher tjeter ka njerz te cilet nuk jan regjistruar dhe nuk dijn pert temen mendoj se pak diskutues jemi kyqyr reth ksaj teme le te flet e dhe diksuh tjeter ndoshta do te ishte me interes
per lexuesit

Mendoj se e ke kuptuar qellim tim z.Lirik apo jo , pra qellimi ime eshte dhe do te mbetet pra mbrojtja e vlerave kombetare pra realizimi i amanetiti te deshmoreve te atdheut duke u angazhuar per bashkimin e trojeve shqiptare ju pershendes te gjitheve
Nga ana ime mendoj se duhet mbyllur kjo teme po mendoj nga ana ime por jo per te tjeret sepse vetem njerez te njejte po shkruajne Liriku Agim Barja FeratPOlaci ne kete kuptim po them

lirik
07-11-08, 07:18
Sa i perket intervenimit nė zveqan zveqani ėsht nji nder qytezat ma e bukur po thuajse ne gjith kosoven
Dikur zveqani ka qen ndoshta nji nder te parat vende ne kosovė qė ka pas pishinė
ne si te ri andej shpeshher kemi shikuar filma ner at qytet ose kemi shkuar ne ndonji
ballo muzikore ndonjiher mbremje mature apoo diqka tejeter por kryesisht vendi ishte i banuar me serb aaty sepse qe nga kohrat e hershme aty ka filluar spastrimi i shqiptarve dhe ka vazhduar deri vonė duke ju afruar Mitrovices deri sa perfundimisht e spastruan etnikisht Mitrovicen
ne veri te cilen deshten edhe ne jug
Njerzt mund te shkruajn qka te dojn e te thon qka te dojn por masa mbrojtse ne menyr te organizuar
per at anė asnjiher nuk jan marr te verteta dhe seriozisht shqiptart kan ndejt pasiv
zakonisht lexuesit le te me besojn mua se jam njohs i mirė i shumqkaje qe ka tė bėj me ato zona
shqiptart andej nuk ju kan kundevru ne menyr te organizuar dhe te persosur asnjiher formave te
te marrjes se masave kunder ksaj taktike serbe qe dal ngadal i shtyu shqiptart nga veriu
.FSHATRAT E FUNDIT SHQIPTARE TE YTRE ANVE JAN SHPERNGULUR
deri ne vite 1970 e ma vonė kan ik dhe jan shpernda ne rrethinat emitrovices dhe zonat tjera te kosoves
Popullsia e kosoves dhe ne pergjithsi kosova nuk ju ka kushtuar asnjiher interes zonave te veriut nuk janperqendruar asnjiher ne kto rrreziqe nuk kan kordinuar asnjiher me ndonji plan bashkpunimi qe te behen plane se si te ndalohen kto metoda
KERKOJ FALJE NGA LEXUESI KTU NGA OPINIONI
uN SI PERSON NUK KAMPAS ASNJIHER KAQIK TE DUHHUR PERKUNDER DESHIRES S E MADHE
PėR Tė Bė DIQKA DHE NGA PERVOJA IME JETSORE NDJEHEM I ZHGNEJYER
NESE SHKRUAJ KTU DETALET PERSE MBETEM I ZHGENJYER SHKON SHUM GJAT PUNA E HYN SHUM THELL
SECILI NGA NE E NJOHIM VETVETEN
KERKOJ FALJE NGA LEXUESIT SE U TERHOQA PER GJUHE PER TE DAL NE SKENė SE NUK DO TE ISHA DAL ASNJIHER MA ME DESHIR DO TE KISHA NDEJT SIQK KAM NDEJT ME VITE DUKE SHIKUAR DHE NDEGJAUR QKA THON TE TJERET
POR JA QE SHPERTHEVA NUK PO ARRIJ TE RRI GJITH I QETė SE DISA GJėRAVE NUK PO JU GJEMOHET DOT SI THOT FJALA POPULLORE
POR NEJSE
DUA TE KERKOJ FALJE NGA PUBLIKU DHE LEXUESIT PER DISA RASTET NE ZVEQAN QYTEZė QE ESHT TRI KILOMETRA PREJ MITROVICE KRYEISHT ME BANOR SERB SOT NUK BESOJ SE ATY KA SHQIPTAR MA A SNJI:
NE zveqan ne kemi shkuar shum heret edhe si t e ri me grup nga mitrovica ne kohrat ehershme sepse ne nuk kemi qen njerz te tredhur a s kallugjer as hagji por rini si te gjith rinia botrore kemi biseduar per shumqka atdhatrizem dashur sporte jet dukuri etj
Atje ne shqiptart i kemi pas shkollat shkolla teknike gjimnazi ekonomike PRA E MBAJ NE MEND KOHEN KUR KALUAM NGA MITROVICA NE ZVEQAN DISA SHKOLLA SHQIPTARE etj
NE KTO KOHRA TE NDRYSHEM TE SHKAUARJEVE ATJE NE ZVEQAN Kan nddh provokime te serbve por eedhe gjat larjeve ne bazen ose gjat prais tonė te shqiptarve atje ferkime serbo shqiptare
EDHE RASTET DISA RASTE KUR KAN NGACMUAR SERBET FEMRA SHQIPTARE LIDHEN ME KTO NGATRRESA KUR SHQIPTART NGA MITROVICA VET PARAQITESHIN VULLNETAR
PER TE UA NDAL TURRIN NJI GRUP QETNIKVE TE NJI FAR ZORANIT NGA ZVEQANI I CILI GRUPONTE SERB PER NGACMIMIN E SHQIPTARVE DHE FEMRAVE SHQIPTARE
Ktyre problemeve ne ather nuk kishim si ti shmangeshim sepe nuk jemi te vetmit
ne por edhe ne mitrovic dikur her pas here ka pas rrahje e ngatrresa shqiptaro serbe per shkak te urrejtjeve te dyanshme deri ne ditet e sotme dhe ka qen shum vshtir ti shmangesh ktyre provokimeve shoveniste serbomdha sidomos un qe ma se tepermi jam i ndjeshem te prekja ne moral ndaj femres shqiptare e kam shpreh edhe ne forume tjera se perkunder gjtihqka tjeter qka ka ndodh ne kosovė ma se tepermi me ka prek e me ka shkatrruar prekja ne moral e femres shqiptare
qe nuk u moren kurr kurfar masash asnjiher per ta mbrojt te gjoren
Ne ne kosovė fjal kemi shum por fjalt eteperta jan fukarallak por esht fakt qe jan dhunuar me mija femra e jan keqtrajtuar e nuk kanpas kurfar mbrojtje as organizimi per ti mbrojt disi apo per ti shpetuar
nga ktehtrat e armikut
PAS LUFTRAVE NE JEMI TE GJITH TE MENQUR DHE GJEJM FAJE FAJIN KRYESOR E KEMI VET NE SHQIPTART KOMPLET PER GJITHQKA TE GJITH DHE SECILI NGA PAK
DHE DUHET TA RIKONTROLLOJ E TA RISHIKOJM VETVETEN SECILI

lirik
07-11-08, 07:24
KEKROJ FALJE NGA LEXUESIT QE U SHPREHA EDHE PER DHUNEN ME SERB KY KONTAKT NE AT KOH NEPERMES LEVIZJEVE ZVEQAN MITROVIC ISHTE E PAMUNDUR
te i qendroje ndonji provokimi serb apo fyerje mjaftonte nji provokim shobenist serb apo ngacmim
dhe nuk kishe si me u shmang se ai qe lente shokt vetem quhej tradhtar
dhe ma mir ishte me vdek s eme mbet i i zoluar me te perbuz shoqeria
besoj s e lexuese e kupton se ne qfar vrulli ishte rinija jon ather ne shqiptart me serb asnjiher nuk kemi qen ne marrdhenje stabile fqinjsore por gjithnji neper shekuj me hasmeri
dhe ka mjaftuar vetem nji shkendi e ka ardh rrahja e kacafytja sepse ne shqiptatt shkonim grup bashk e ata grup bashk edhe sot ndodh kshtu ne ato anė qe shum pak po i njeh pjesa tjeter ekosoves dhe nuk eka dit se ne veri gjendet nji pjes shum emadhe e kosoves gati edhe 60 kilometra teritor
pertej mitrovice qe e kan okupuar serbet ndersa ndjekjet e shqiptarve kan vazhduar deri ne kohene titos dhe millosheviqit nga ato anė prandaj ka pas probleme e incidente andej her pas here

lirik
07-11-08, 07:35
Ishim Te Ri Ather Dhe Nromalisht Si Qdo Rini Nuk Kemi Duruar Ngacmimet Shoveniste Ma Vonė Serbt U Organizuan Dhe I Ndoqen Te Gjitha Shkollat Shqiptare Nga Zveqani E Ne Kohen Eluftes Edhe Nga Mitrovica Edhe Sot
Kjo Gjednje Rrin Andej E Tenssionuar
Ne Kohrat Tona Peprjekjet Tona Ishin Pa Kaqik Ne Nuk Kemi Arrit Te Shendrrohemi Ne Ndonji Organizatė Te Fort Ne At Kohė Sepse Ka Munguar Paraja Dhe Mjetet Organizmi Siq Mungon Gjithmon Ne Jet Te Shqiptart
Dhe Ka Fillu Te Vdes Vullneti Per Gjithqka
Edhe Ather Rrxohej E Binte Vullneti Sepse Nuk Kiishte Kurgja E Hiq Asgjė
Peprjekjet Tona Qe Te Bashkoheshim Ne Grupe Ishin Ma Teper Mbi Baza Te Nji Vullneti Se Sa Te Ndonji Organizimi Profesional
Pra Edhe Demostratat E Vitit 1981 Mbi Bazat E Vullnetiti Kryesisht Te Vullnetit Dhe Dashuris Nndjenjes Dhe Shtytjes Patriotike Per Te Ba Diqka Ne Dobi Te Atdheut Mbi Tko Baza Jan Organizuar Grupet Qe Kan Shperthyer Demostratat Se As Ather Organizimet Nuk Kan Qen Aq Te Mira Ka Pas Hum Mangsi Por Nejse
Kryeissht Kan Shperthy Demostratat Jan Arrit Qellimet
Shqiptart Gjithmon Kan Pas Probleme Ne Organizim Dhe Ne Baza Materiale
Kjo Dihet Kurr Nuk Ekan Pas Bazen E Fort Materiale Qe Te Sherbehen Me Punen Si Duhet Gjith Ka Pas Mungesa Ashtu Siq Pat Mungesa Gjat Liftes Se Fundit
Ne Municion Dhe Armatim Ashtu Siq U La Populli Fmi E Gra Ne Duar Te Paramilitarve Pa Dal Njerzt Emenqur Ne Krye E Me Ja Gjet Popullit Rrugen E Shpetimit
Per Shkak Se Kam Fol Gjith Drejt E Kam Hangeer Gjith Kresė Po E Ha Edhe Sot
Mu Paska Shkrue Kshtu Qka Me Ba Por Nga Lexuesit Kekroj Falje Te Mos Me Keqkuptojn Se Kam Qen Ndoj Arrogant Dhe Jam Ngatrrruar Me Srb Ba Arsy E Pa Faj
Deshmitart Jan Gjall Se Si Kan Provokuar Ne Disa Raste Femrat Shqiptare Ne Shkoll Grupet Qetnike Dhe Si Pasoj Eksaj Iken Te Gjitha Shkollat Shqiptare Nga Zveqani Per Qka Tjeter Iken Shkollat Dhe Erdhen Ne Mitrovicė
Sepse Serbet Organizuan Ket Perti Perzanė Dhe Arriten Qysh Ather
Un Flas Vetem Te Verteten Serbt Ne Ato Anė Po Tregohen Gjithmon Ma Te Shkatht Se Ne Ket Duhet Ta Prnojm Hapur Nuk Esht Turp Te Pranohen Dobsitė Ndersa Mitrovices I Duhen Patriot Trima Ne Pushtet Njerz Energjik Qe Ndryshojn Gjendjen Dhe Bejn Plane Per Kthimin E Banorve Shqiptar Neper Shtepia Te Tyre Ne Veri Te Mitrovices Se Pari Duhet Ne Mitrovic Pastaj Ne Zveqan

lirik
07-11-08, 07:43
Mendojs Eduhet Te Mbahet Nji Mitng I Madh Ne Mitrovicen Ne Jug
Miting I Madh Publik Apel Te Paraqiten Te Gjith Te Shüerngulurit Shqiptar Ne Mitrovic Te Gjith Ata Qe Kan Ik Te Dalin Aty Me Kekresen Per Kthimm Ne
Perkrahje Te Plot T Ekomunes Dhe Strukturave Nderkomtare Le Te Sheh Bota Se Sa Shqiptar Jan Shperngul Nga Ato Zona Dhe Ua Kan Amrr Shpijat Dhe Oborret Serbiant Pas Asnji Pare As Pa Kompenzim
Nga Ato Zona Ka Shqiptar Te Shperngulur Edhe Ne Turqi
Jo Vetem Nga Mitrovica E Zveqani Por Nga Leshaku Bajska Simonia Zhervnica
Dereni Albaniku Ronica Leposaviqi Deri Te Ushtja Qe Serbt I Thon Ushqe
Dhe Deri Te Guri I Bardh Ku I Kan Than Shqiptart Ne Kohrat E Vjetra Kufirit
Esht Detyr E Qytetit Te Mitrovices Komunave E Shkollave E Popullit
Te Mitrovices Dhe Rrethines Qe Te Kekroj Perkrahjen Epopullit Dhe Te Nderkombtarve Per Kthimin E Shqiptarve Andej
Qe Te Ju Kthehen Shtepit Dhe Pasuria Ne Kemi Edhe Nji Qameri Andej Qe Pjesa Tjeter Ekosoves Nuk E Nejh E Nuk E Din
Se Ato Jan Zona Te Pasura Te Hjeshme Dhe Shum Turistike Me Ujrat E Luginat E Ibrit
Si Zonat Kolashin Leposaviq Zubin Potok Ndersa Andej Ishte Kryeqendra E Asaj Kohe Albaniku Qe Serbet E Shuan Dhe E Shkatrruan Neper Shekuj Dal Ngadal
Duke I Njdek Shqiptart Nga Andej

lirik
07-11-08, 07:50
un nuk flas pa baza e me fol posht e perpjet hava por flas gjana faktike kshtu esht e verteta edhe nji qameri esht andej dhe dobsit tona te sjelljeve pasive e kan sjellė ket situatė agonije aty duhet nji ringjallje aktivizim gjithqka energjike dhe ndryshim rrenjesor ne mitrovicė secili i shperngulur
ne at miting te madh qe mund te mbahet ne mitrovic te ket shenjen eveqant te dallohet nga ata
qe nuk jan ndjek e nuk ekan pasurin e shtepin andej
le te mbahet miting i madh popullor per krejt kosoven dhe trojet shqiptare ne mitrovic
le te vijn te gjith ata qe kan shtepi dhe pasuri para dnerkombtarve te ftuar aty ete kerkojn pasurit e evta e te kekrojn fonde per kthime siguri absolute
shkiet ekninit e qetnik tjer nga bosnja qe kan masakruar andej ne bosnje dhe kroaci e e i solli milloshi si kriminel te sterhaur le te ikun nga shtepit e uzurpuara te shqiptarve
dhe ne rast nevoje igjith kombi duhet ti kthej syt kndej kah veriu i kosoves
ky do t ejet akt patriotik dhe jo ndejat pasive eheshtjet e problemeve
se qka ka ne mbrendi te mitrovices qfar kalbje un po marr vesh her pas here kur po shkoj ne pushim
ndejat pasive kan per te na shuar duhen mitingje populore dhe duhet ftuar televizioni duhen ftuar te huajt le ta shohin vet numrin e shqiptarve se sa shteoija dhe oborre e pasuri ju jan marr shqiptarve enadej jo vetem nga pjesa e qytetit por edhe nga fshatrat e komplet toka
LLEFTE BOSHE UN I KAM MERZI MA TEPER I DUA LEVIZJET KOKKNKRETE AAQ SA KA KAQIK LE TE BEN NJERIU MA MIR S EME NDEJT HESHTUR ME I MSHEF PROBLEMET

lirik
07-11-08, 08:01
Vetem Puna Na Qet Ne Dritė Llafet E Teperta Na Shkatrrojn Dhe Jan
Jo Te Dobishme Puna Vetem Puna Le Te Tregohet Ne Mitrovic Le Te Behet Mitrovica Qender Q Ete Kthen Syt Opinoini Botror Nga Kto Padrejtesi Serbet Duan Te Na Marrin Ibrin Gazivoden Magjstralen E Adriatikut Kodrat Dhe Luginat Ma Te Bukura Te Ibrit Dhe Vet Qytetin Emitrovices S Ebashku Me Zonat Per Rrreth
Nuk Esht Gjė E Voggel Kjo Prandaj Duhen Mitingje Te Her Pas Hershme E Manifestime Per Kthimin Eshqiptarve Andej Dhe Ftesa Qe E Dhe Tjerat Vende Te Marrin Pjes Aty Forma Te Ndryshme Te Paraqitjes Nepermes Mbledhjeve Ne Sala Ne Televizoin Gazeta T I Jepet Nji Valė E Nji Flak Kthimit T E Shqiptarve
Vetem Kthimi I Shqiptarve Prania Ebanorve Ne Ato Anė Kthimi I Tyre Neper Shtepit T Veta Dhe Largimi I Qetnikve Nga Andej Qe Kan Uzurpu Shtepiat Me Zor E
Zgjedh Problemin Le Te Stdudjohet Forma Ma E Mir Ekthimit Te Tyre Le Te Gjenden Fonde Per Kto Qellime Dhe Te Kudesen Maksimalisht Per Ata Shqiptar Te Mjer Qe Kan Mbet Andej Te Gjith Ata Jan Heroj Qe Po Durojjn Terrorin
E Serbit Tash E Dhjet Vjet Pas Luftes E Jan Ne N Mshiren E Fatit Por Jo Te Fliten Gjėra Te Cilat Nuk Kan Te Bejn Me Problemet Tona Jetike Kombtare
Fyerje E Shpoti Te Ish Burgosurve Poltitk Te Vitit 1981 Qe Dhan Aq Sa Munden
Sa Paten Kaqik Edhe Rininė E Shenbdetin E Tyre Aq Paten Mundsi Aq Dhan
Nuk Jemi Ne Njerz Mekrah Q Ete Flutturojm Qiellit Se Edeh At Mundsi Do Ta Ksihim Shfrytzuar Njerz Jem Edhe Ne Me Halle Te Jetes Mezi Mbajm Familjet Dhe Veteveten Ne Dhe Te Huaj Me Shendet Te Dobsuar E Lodhje
Nuk Duhet Me Ju Shit Trimni Njerzve Te Till Neper Dhena Te Huaja Te Ndjekur E Te Tretur

lirik
07-11-08, 08:07
mohimi dhe shpotija ndaj ish te burgosurve politik nuk qon askund ne vend se ata te ken nji far pritje te ngroht vllazrore ne atdhe nga gjith kto katarahura e perndjekje e ikje e neper qelija mizore edhe ather kur na burgosen neper vende te huaja mebejtem burgun pra ne si te ri si filiza u kputem prej atdheu
dhe prap po perjetojmm sitiata te pakendshme
direkt aopo indirekt po perjetojm shpoti e disa po na dalin ma trima se SE AZEM BEJTA
kjo praktik u pa edhe neper disa vende tjera neper mbledhje ktu ne diaspor ku
njerzt e ndryshem me provokime na qiten ne pozita te pa lakmueshme
pa kurfar te drejte pa kurfar faji
fyerjet jan ba nji far praktike dhe etiketimet te disa njerz
ky ferat polaci ne vend s ete me kekroj fallje publike per fyerjen e rend qe e filloj ndaj meje tash po
po silelt jher kndej her andej duke mos dal konkret eme than me fal xhelal ferizi se kam gabuar ti nuk je as titist as rankovist ishte gabim i i mi nga mgutija
ky vet doli e tha s e nuk me njeh deri sa nuk me njeh nga i gjet pra ato epitete fyese
per mua nuk ka kuptim kjo

lirik
07-11-08, 09:17
Per Jakup Krasniqin dhe Hashim Thaqin
keq po flitet ne ket forum por harrojm ne se te dyt kan qen te denuar politik
e hashimi ishte dymbdhjet vjet i denuar ne mungesė nga serbia akom a pa filluar aktivitetit i mir u qk s
Nuk esht e besueshme kjo qė hashim thaqi e Jakup Krasniqi ekan shit Mitrovicen
kA ZėRA Tė LLOJ LLOJSHEM DISA THONIN pse nuk u nenshkrua marrveshja e rambujes ma heret do te kishte hpetuar populli ma shum nga masakrat disa kshtu disa ashtu
Ne ishim si popull gjithmon nen kemben e serbis nen kontrollin dhe pushtimin esaj nen kontrollin e forcave nderkombtare dhe kishim shum varfri mos organizim
shpartallim nga mbrenda grupacione dhe botkuptime fisnokre klanore
te pa pjekur per shum pun te mdha
Defektet tona qendrojn pikrisht mu ne formim te ndergjegjes e vetedijes kombtare
ne formime tjera te larta te vetedijeve duke perfshi edhe vetedijen shtetrore
aEDOJA PER POZITA DHE HEIRARKI TE LARTA EPER KARRIGA POASHTU DESHMON PER VETEDIJEN TON TE ULT JO NE NIVEL
PERBALTJA KAQ E MADHE E HASHIM THAQIT DHE NGARKIMI ME PESHA TE TILLA QE NUK JAN REALE KA SHUM NJERZ QE ME PAUSAHLLIZMA APO NGA MOSINFORMIMI
E TJ JAN VIKTIMA TE BINDJEVE TE GABUARA
NUK E EBSOJ DHE NUK MA MERR MENDJA S E HASHIM THAQI E JAKUP KRASNIQI
JAN NJERZ TE SHITJEVE TE TOKAVE SHQIPTARE PRA AS EMITROVICES KJO ESHT E PA BESUUSHME
AKUZAT QE PO JU BEHEN KTYRE NJERZVE Q EVEPRIMTARIN E TYRE E ZHVILLUAN AQ SA MUNDEN NDERSA HASHIMI LUAJTI AT RROL QE JA CAKTOJ SUPERFUQIA AMERIKA E TJETER
MUNDSI NUK KISHTE SEPSE NE E DIJM FORT MIR SE SI EKISHIM POPULLIN ME HARRNA NEPER KAMBė E ME FMI NE GRYK DUKE NAI DHUNAUR MOTRAT TONA SERBIA NE QDO HAP E DUKE MASAKRUAR DJEPA
NE ATO TAKIME E KONTAKTE TE SUPERFUQIVE KU NJERIU YN POPULLI DHE TE TJERET ISHIN TE PA FUQISHEM NE NUK KISHIM SHUM ZGJEDHJE AS OPCIONE PERVEQ SE TE HUMBNIM KOSOVEN KREJT DUKE U ZBRAZ DERI TE I FUNDIT BANORė DHE MBAS NJI DHJET VEJQARI KJO DO T E ISHTE FTOFUR ASHTU SIQ U FTOF DESHIRA PER KTHIM NE MITROVIC KU TE GJITH BANORET E SAJ IKEN NE PRISHTINė
ASHTU BANORT NISEN TE KEKROJN IKJE DHE DALJE NE PERENDIM NGA SHQIPERIA KU MATRAPAZT E NDRYSHEM TE ORGANIZATAVE MAFIOZE NXJERRNIN NJERZ BANORė PER NE PERENDIM
NGA PERENDIMI ATA ASNJIHER MA NUK DO TE ISHIN KTHYE EDHE ME UA FAL KOSOVEN
DHE KSHTU KOSOVA DO TE JU MBESTE SERBVE DESHTE NUK DESHTE EDHE FAVORETE FAKTORVE NDERKOMBTAR DO TE ISHIN FTOFUR DHE INTRESAT DO TE KISHIN NDRYSHUAR
NENESHKRIMI I RAMBUJES ISHTE ME KOHė BILE I VONUAR PAK SE ZGJIDHJE TJETER NUK KISHIN SHQIPTART VEQ ME VRA TE GJITH VETEN SE NIUK KISHIN QKA TE BEJN PARA FUQIS
KULQEDER RUSO SERBE VETEM FATI I TE GJITHA FATEVE TONA QE U ANGAZHUA AMERIKA SI SUPERFUQI SE SOT NE DO TE ISHIM TE SHPERNDAR DHE TE MALTRETUAR SI GABELT NEPER BOTė DUKE LYP MSHIR E STREH SIQ PO LYPIN SOT DUIKE FOL SERBISHT PER NJI VIZ KROATE Q EPO STRUKEN SI GJYNAHA PARA AMBASDES KROATE PER NJI VIZ KALIMI
TRANZITE E NUK PO DIJN AS ME FOL TE SHKRETIT ME I PA NE QFAR POZITASH SKLLAVRUESE PRESIN PRESIN ME GRA E FMI DUKE I KEQTRAJTUAR KROACIA ATA STRUKEN SI GJYNAHA
SI LYPSAR PER NJI VIZ E KROATI I TRAJTON ME TALLJE NJEJT SI SERBI DIKUR

lirik
07-11-08, 09:28
Rreth Dy Miljon Banor Ne Ikje E Me Nga Njizet Tridhjet Mi E Gjashtdhjet Mi Civil Ne Duar Te Armikut Dhunues Masakrues
E Serbia Mbrenda Me Komplet Armatimin
Dhe Okupimin
E Ne Pa Kurfar Armatimi Te Mirfillt Pa Qen En Gjendje Ta Bombardojm Serbin As Beogradin As Kragujevcin
E Serbia
E Cila Nuk E Perdorte Aviacionin Se E Kishte Te Ndaluar Nga Kercnimet Nderkombtare Nuk Guxonte
Sepse Sikur Ta Kishte Perdor Aviacionin
Bombardues Do Na Ishin Harruar Edhe Mizat E Kosoves

Por Ne Duhet Ti Falenderojm Superfuqitė Qė Nuk I La Serbosllavt E Ruso Sllavt Me Na Qfarosė Deri Nė Njeriun E Fundit E Me Hy Serbt Edhe Rust Edhe Ne Shqiperi
Edhe U Deshmua Se Kan Hy Njizet Kilometra Por U Kerncian Nga Faktori Nderkombtar Dhe U Detyruan Te Terheqen Te Rrespektojn Kufijt E Nji Shteti Sovran Te Njohur Nderkombtarisht
Prandaj Mendoj Se Duhet Te Diujm Se Qka Po Flasim Ne Cilat Rrethana Nga Cilt Faktor Nga Cilat Mundis Ndikoheshim E Qka Na Imponohej Qe Nuk Kishim Rrugdalje Pa E Pranuar O Me E Hanger Hekurin E Kuq Me Dhemb Se Zgjedhje Tjeter Nuk Kishim
Ne E Dijm Se Qarqe Te Ndryshme Te Politkes Amerikane I Jan Imponuar Thaqit Dhe I Kan Then Mendo Mir Se Situata Ndererkombtare Dhe Rrrethanat E Kekrojn Nnenshkrimin Hapi Syt Se Qka Je Tue Ba Perndryshe Dihen Pasojat
Pra Nuk Esht Askush Edhe Aq I Trash Ne Kok Te Mos Dij Se Kur Jan Rrethanat Teper Seerioze Thaqi Nuk E Ka Nenshkruar Krye Ne Vete Rambujen Por Jan Pajtuar Te Gjith Aty Dhe Miqt Tan Qe Na Kan Garantuar Dhe Edhe Populli Ishte Shumica
Qe Donin Te Shpetonin Shpirt Dhe Kekronin Shansin E Fundit Per Te Shpetuar Kosoven
Kosova Veq Mbeti Pa Banorė Mbrenda Ne Kosv Nuk Mbete N As Dyqindmi Njerz Te Mshefur Neper Tavane

lirik
07-11-08, 09:34
Ukq Ja Ishte Ne Mal Dhe Nuk Mund Te Perballej Edhe Me Barrren E Civilve Me Mungesa Municioni

Me Bojkote Me Varfri Me Civil Neperkemb Me Perqarje Nga Mbrenda Me
Gjith Kto Probleme Varfrie Emungesa Municioni
Lufta Nuk Behet Me Furnizim Armesh Me Gomarė E Kuaj Ne Ngarkesa Neper Male Por Behet Me Futnizim Kohor Modern
Uqk Ja Nuk Kishte Aviacion Per Ta Bombarduar Beogradin E Eme I Qit Kushte
As Ne Token Serbe Nuk I Kishin As Nji Njisi Komando Per Te Ba Diqka Aty Nga Mbrenda Te Gjitha Njisit Serbe Ishin Ne Token Tonė


Do T Ekishte Pas Vrasje Te Fund Dhe Viktima Ne Nuk Jemi Popull Sa Kinezt Ne Numer Ket E Ka Llogarit Menqurija Nderkombtare Qe Na E Ka Dasht T Miren Aleatet Tanė Pra Miqt Qe Edhe Sot Po Na Perkrahin Por Askush Nuk Na Ka Faj Se Ne Nuk E Perkrahim Veten
Po Del Fjala Gjeniale E Faik Konices
Te Madhit Gjeni Publicist Teper Te Talentuar Qka Un Kurr Nuk E Kisha Menduar
Ket Formulė Perveq Koka E Tij E Nji Publicisti Teper Te Menqur
Armiku I Shqiptarit Esht Vet Shqiptari Dhe Ksaj Jepi Vul Kan Then Edhe Tjer Rilindas Ka Th♪7n Edhe I Madhi Gjergj Fishta
Dhe Po Thot Edhe Shumkush Sot
Vetem Nese Permrisohemi Esht Nji Shpresė Tejeter Shpres Nuk Ka Mbi Dhe
Per Ne Ne Asnji Menyr Vetem Nese Rrenjesisht Ndryshojm

lirik
07-11-08, 09:38
PRA SA I PERKET ZONAVE KREJT NE VERI ZVEQAN MITROVIC PLANET KAN FILLUAR ATHER
te tjerat zona nuk ekan ndje ket se ka qen e ushtruar hestur ne forma tjera
sa na perket ne te burgosurve politik ne nuk patem rini hiq as kurfar jete edhe at jet qe mundohehsim ta zhvillojm ather edhe aty pari kah silleshim hasnim nes erb dhe provokime te tyre q ena detyronin te reagojm ashtu na qitnin neper pozita te kqija na kan provokuar duke luajt futboll apo afer ndoj
vendi tjeter aty afer dhe ne nuk kemi mundur te rrij gjakftoft pa u kundervu
atyre grupeve qetnike e gjith shqiptaria ekuptoj tash se qfar katili shovenist esht serbi vetem se ne ne ato zona ku ishim ne kontakt e ferkime me ta ma heret e kemi kuptu kndej kah zonat veriore se kemi qen ne ferkime me ta ma heret

lirik
07-11-08, 09:42
ne te burgosurit politik nuk mund te knaqnim shpirtin me asgjė dhe nuk patem jet sepse edhe kur bisedonim per sportin si shoqeeri ather ne kalonim menjiher ne politik edhe kur ishte dasem ne kalonim ne politkk edhe kur ishte ndoj larje pran lumi ne vend se te flsinim per tema shkollore apo per dashurin apo per mirsit ejetes per gjithqka tjeter qe e ka bukuria e jetes ne flsinim per politik sepse vet rrethanat dhe preokupimet vet mjerimi robria ishte e till ne nuk kishim liri prandaj flsinim per planete zeza te armikut preokupoheshim per hallet ekombit
dhe nuk kishim si me pas jet e gjith jeta na shkoj me preokupime brenga ehalle te mjera edhe sot siq po e shihni ne vend s ete diskutojm per forma te biznesit e ekonomisė po duhet t emerremi me tema plot therra e vuajtje e ngarkesa se nuk po kemi rahati

lirik
07-11-08, 09:57
ne ve na imponoheshin situata e rrethanat gjithmon nuk ishin budall te vjetrit kur thonin luaje macė kryete bullit ne kemi qejf te kemi fuqi me rrafshu kodra me duar por a mundemi deshira esht deshir realiteti diqka tjeter
secili do te kishte deshir me prek qiellin me dorė dhe bile do t ehypte ne koder per ta prek por ajo ėsht vetėm njė dėshirė
inatet emdha me THQAIN E JAKUP KRASNIQIN NUK EKAN BAZEN TE GJITHA NE VEPRIMET E TYRE POR NE INTERESAT TJERA
NUK KAM KURFAR INTERESASH TE MBROJ AS THAQIN AS KRASNIQIN
SE NUK I KAM KURGJA ME FIS AS ME FARė NUK JAM NE LDK AS NE PDK AS NE KURFAR PARTIJE JAM VETEM SHQIPTAR NEUTRAL I PA ANTARSUAR ASKUND HIQ
SE NUK ME INTRESOJN VRAPIMET PAS KARRIGAVE ASKUND ME INTRESON VETEM DREJTESIA
primitivizmi qe po ndersejn njerzt me forma klanore fisnore grupore dhe interesa tjera edhe aso krahinore
kan per ta demtuar kosoven dhe shqiptarizmin
Mua nuk me intreson s ekush vjen ne pozit e i ciles mahall apo katund esht ky esht trup me mendue khtu
bajraku shqiptar e ngulet ne bajgor a ne prekaz e ne gllogjan nuk esht aspak intresant per mua per mua esht intresant se ai bajrak esht bajrak shqiptar dhe nuk mund te del prej shqiptarizmi esht i shqiptarizmit se ku ngulet nuk ka hiq rendesi
te gjithshqiptart perngjajm ne njeri tjetrin qka deshmon s e jemi te gjith t ebijt e nji nane
kemi nji qehre nji pamje perfaresisht dallohet fara jonė prandaj nuk kam kso dhiimbjesh te mahallve
kur esht drejtesia ne pyetje te gjith e dijm s esherret plasin edhe ne familje
sepse drejtesia esht gj♪7 e madhe ngatrron bab e nanė e vlla prandaj nuk duhet njeriu kurrr me ja dhan krahun njeriut te mahalles se vet harambashit te mahalles se vet veq psee ka kojshi
se edmoton at djaloshin emir burrin emir te urtin akademikun e ate te shkretin qe mundohet nat e dit per shqiptari e komb shqiptart duhet ti heqin dhe ti pastrojn te gjith dreqnit e vetdijes se ktyre grupimeve me inate e fjalve me ttherra e me inate duhet t e jen te sinqert
un nuk do te ksiha pranuar ndoj dreq te mahalles time me hyp ne pushtet zot mos ben veq pse e kam kojshi a jo kurr kursesi vetem sipas meritave qka ka punue dhe kush esht qfar njeriu esht a esht i mir apo i krymt me nis sa hajni e harami esht neper sheher eneper mahalla te atdheut e me kqyr me e qit n pozita per hir te kojshillėkut kshtu as talibant eprapambez“tur nuk bėjn kso veprimesh
duhet em gjet njeriun ehajrit nuk ka rendesi kush esht e kah esht nese esht i aft ingjinjeri le te vjen prej gostivari ne katun tem me gjith qejf e bej kryengjinjer t fabrikes bile me knaqet shpirti kur e gjej nji njeri t e aft
pra duhet ndryshuar te menduarit te mos menohet klanorqe eme mmentalitet grupacioni

lirik
07-11-08, 10:08
Te gjith dėshmort e heroj t qe jan vra SI AZEM BEJTA SHABAN POLLUZHA MEHMET GRADICA KADRI BISTRICA ADEM VOCA UKSHIN KOVAQICA

FAZLI GRAJQEFCI BESNIK RESTELICA JUSUF GERVALLA ENVER HADRI VEHBI IBARHIMI
ABEDIN BALA ZAHIR PAJAZITI ADEM JASHARI MEH UKA
BESIM NDRECA ADRIAN KRASNIQI E SHUM E SHUM TJER
JAN VRA NGA DORA SERBE
KTU NUK KA QKA ME U DISKUTU ASPAK
TE GJITH KTA I PENGONIN SERBISė NEPER PERIUDHA TE NDRYSHME
PERNDRYSHE DO TI KISHTE KREHė
DO TI KSIHTE LMUE
JU KISHTE DERGUAR PARE E KRAHEN E PESHQESHE
E JO PLUMBA
JAN VRA S E SERBIA E KA PA SE NGA KTO SHKENDIJA MUND TE NDEZET FLAK E MADHE E LIRIS DHE POPULLIT NE KRYENGRITJE KTA KAN PAS VEPRIMTARI DHE NDIKIME KAN DASHT ME SHTRI NDIKIM QE SERBIS I KA PENGUAR
E KA PA SERBIA SE MUND QE E TA HUMB KOSOVEN DHE TERIOTE TJERA
DHE KA MARR MASA PERKRAHJE KA PAS EDHE NGA AGJENTURA
TJERA DHE MIQ TJER NEPER BOT QE SHUMQKA I KAN TREGUAR
SERBIA ASNJIHER NUK KA QEN VETEM PA PERKRAHJE NUK ESHT AS SOT
SERBET NUK KAN NDEJT ME MBJELL QEPė
POR E KAN PERCJELL S E CILIN DHE KAN VEPRUAR
NUK ESHT E THANUNSE VETEM KA SPIUNU DIKUSH POR ATA VET KAN PAS SA TE DUASH MJETE PER ZBULIME SE JAN SHTET Q EKAN PUNUAR GJITHMON PER KTO QELLIME
KAN PAS PRETEDNIME SUPERFUQIJE PRETENDIME POLITIKE USHTRAKE NE EUROPė DHE NE BOT NE BASHKPUNIM ME RUSIN APO JO
PA DYSHIM SE KTO JAN SHKAQET QE DUHET KER
UAR NE THELB KUR KEKROHET NJI ANALIZė MA E HOLL DHE MA E PERKRYER
SHUM GJAT KOHė

lirik
07-11-08, 10:09
Mendoj Se Jam I Kjart Per Lexuesin Dhe Mendoj Se Edhe Lexues Tjer Duhet Te Kyqen Ne Kto Tema E Jo Terrijn Te Heshtur Le Te Thon Mendimin E Tyre Per At Qka Mendojn Hapur Dhe Lirisht Por Pa Fyerje Banale E Primitive

agim__barja
07-11-08, 12:30
z:lirik une se kam mendjen me mbrojt asnjerin ase tjetrin por e cka duhet me ja thene ja them pse politikanet tane te sidit nuk jane ne toke te bukes kerkun hiq ti shume mire po thue me u ngrit populli shkollat banoret ne pjesen veriore qe ka shtepi veq une po te theme ty keshtu kush do i ndegjoj ata kjo strategji e shkive per spastrimin e pjeses veriore te shqiperis etnike eshte duke u perkrahur edhe sot nga shqipfolsat ti veq paske shetit neper fshatrat e shales po i dijshe pse nuk u qun zoterit ta parandalojn shpernguljen e kesaj ane e tash po te tregoje asnje banore ,BATAHIRI,RREZHANA,OVQARI,DEDIA,BISTRICA ME 5 SHTEPI,CERAJA ASHTU ,KOSHTOVA,VLLAHIJA15 SHTEPI,MELENICA,LIPA,BOLETINI,VIDISHIQI,ZABERGJA,M AXHERA,ZJAQA,TE gjitha keto fashatra ne kete pjesen veriore te shqiperise etnike jane gati te boshatisura perse kete se nuk deshten te investojn infrastrukturen asgje nuk eshte ndertue prej ne kohen e titos perveq bashksia nderkombetare qe i ka ndertue shtepit e dijegura asnje investim rruget katastrof me zhavor nje vit vere mir rruga por kur filloj stina e dimrit rruge e zhavor ma nuk ka se jan vjedhe leket e sjan kan te interesum per kete pjes aspak i lajna na filozofit e tyre rrenat patriotizmin e tyre veq fjal dredhi e faqe te zeza e shume shpejt do ta dijn se kush ishin burrat e pjesese veriore te shqiperis etnike qe kur sja ndan pushken shkaut per ti mbrojt trojet shqiptare shume shpjet do e lexoni librin cili do botohet ne dhjetor nga ASLLAN ISTREFI rerecensent HAKIF BAJRAMI E SHUME E SHUME HISTORIAN TE TROJEVE SHQIPTARE ATEHER DO E PYESIN VEHTEN KU JEMI PSE NUK BEM ASGJE asnje kulle nuk eshte renovue ne kete pjes veriore te shqiperis etnike trojet shqiptare mbrohen ketu e jo ne zemere te kosoves qe nuk rrezikohet asgje po pasi qe do e botoj nje liber vet nuk dua shume tani ti qes ne faqe interneti se shume do do kan me pyet vehten ku jena sot dhe qka kemi bere qe nuk paskemi bere asgje veq mbrapa jemi shkue cka ka lidheje pse kan qen te burgosur politik apo te denuar ne munges tash edhe qe gabon duhet me ja fal edhe me i than si ti nuk eshte kerkush jo jo lirik betimi eshte mbi te gjitha njeri i sinqert atdhetari i vertet luftari i liris nuk gabon kur jane ne pytje trojet tona shqiptare .
MEHE UKA edha jeten per ribashkimin e trojeve shqiptare e sot keta dait po mundohen me na i fal te tjereve e SHUME E SHUME LUFTETAR QE LUFTUAN NE BORE E NE SHI AHMET SELACI,UKASHIN KOVAQICA,SHERIF TERSTENA,KADRI BISTRICA,REXHEP DEDIA,RIFAT DEDIA,BISLIM BAJGORA,ADEM VOCA SHERIF VOCA,PAJAZIT BOLETINI,RIZH SELACI I MADHI ISA BOLETINI,E TANI EDHE NE LUFTEN E UCKse shemsi ahmeti,xhevat jusufi,arsim muzaqi ,faruk beqiri,ferit preteni,bajram musa,nystret musa,hamdi barja,e shume e shume te tjer te gjithe luftuan per bashkim kombetare per clirimin e trojeve tona shqiptare

lirik
08-11-08, 08:30
I NDERUAR Z.Agim Barja
i kuptoj shqetsimet tua ne liddje me fshatrat e regjionit te atdheut tonė Shales
ajo zonė ne veri te kosoves ėsht nė rrezik
ashtu si edhe zonat tjera
andej kah lugina e ibrit ne veri poashtu edhe lugina e ibrit kah magjistralja e adriatikut
kah zubin potoku sepse aty jemi bllokuar ne shqiptart
me dal kah rozhaja e me u lidh me europen

nepermes malit te zi
pra ktu europa dhe amerika
duhet te ndermarrin nji aksion sa ma te shpejt energjik sepse nji zbin potok ja ka mbyll shtigjet kalimin te ne e tranzitin
per ma andej neper tregje e kontakte
serbet kolon duhet larguar nga asfalti aty q e bejn probleme

serbet kan ardh nga stepat ruse ne trojet e ballkanit ne shekullin e shtat pas eres se re per ke t duhet t e vetedijsohen e jo te mbyllin shtigjet e europes
dhe kalimin e shtigjet e saj
prandaj ne zubin potok dhe bėrrnjakė duhet kthye sa ma par shqiptart
qe jan ndjekur dikur
nji pjes e tyre ne kohrat e lashta tregojn
se kan ik ne drenicė
nga presionet ashtu edhe nji pjes e fisit kuq
ndersa pjesa tjeter jan asimiluar kuqi dhe berrnjaka
sot jan serbo malazez
disa nga kushtet e liga ne drenicė kan ikė dhe jan shperngul ne turqi
mund te jet ndal nji numer i vogel shqiptarsh aty
qe mandej jan shperngul neper qytete
por bernjaksit dhe kuqi kan qen shqiptar ė ne te gjith shekujt e historis
ajo pjes e kuqit qe nuk ka dasht me hi ne kishen ortodokse

me u serbizue me u bė ortodoks
jan mbet shqiptar
nji pjes kan ik se bashku me bernjaksit

bernjakt jan brinakasit
kshtu quhen ato fis e te lashta ilire
qe kishin perkrenaren si te skenderbeut
me briena te dhisė# simbol luftarak i perkrenares
dikur fiset kuq bernajakas drenajt iabrdhėt dhe kolshajt ishin te nji zjermi vllezer

dhe kishin lidhje vllazrie
drenasit e perbenin drenicen
ndersa bernakasit ishin voter e tyre e drenasve
dhe kuqve dhe kolshve fise te lashta shqiptaro ilire me fe katolike
dihet s ete gjith ilirt nga paganizmi kaluan ne katolicizem
vllazri te ndara te nji votre ishin kto
por qe mbaheshin gjithmon bashk

me bajraktarin dhe fisin
me nji vllazri dhe ogjak
fiset kuqe te drenices deri ne shekujt 17 - kan pas shkuarje ardhje me kto fise vllazrie kuqin dhe bernakajt brinakajt qe ishin shqiptarė

kan shkue ne dekė e drekė si thonė
kur ata ishin shqiptarė por edhe me kolshajt
nuk thon kot neper odat e drenices nga tradita shekullore
A ardhe prej kuqi e prej kolshi
kur dikush i lodhur ka udhtue me kali edhe forma e shpotive ka
ekzistue kur dikush nuk esht lodh ne punė e ka kerkue diqka qe nuk e ka meritue
i kan than po qe veq banu gati ti s emos e ke meritu buken se mos te kam pas ne punė a ne rrug se mos erdhe prej kolshi a prej kuqi
pra vet raditat gojore neper drenicė qe kan mbetur dhe ikjet njera pas tjtres nga zullumet dhe ndjekjet serbe te shtypjeve shekullore ku car dushani i masakronte ata qe nuk shkonin ne kish me u kthy ne ortodoks
ortodoksia mandej preferonte vetem gjuhen serbe te lutjes ne kishė por edhe mbas dyqind vjete tregojn gojdhanat edhe kur jan bė ortdodoks gjuha shqipe esht fol neper shtepija ne kuq te malit te zi edhe sot flitet dhe nuk ka asnji i vetmi kuqas qe thot jam malazez veq jam shqiptar edh e pse flasin gjuhen malazeze neper shtepi por ka edhe
familje qe dijn shqip jam i bindur se me ua qel shkollat shqip krejt kuqi do te turrreshin me fol e me shkrue shqip
pra tradita ka vazhdue deri sa kuqi e kolshi e brinakajt jan serbizue
nepermes ksihes me fe mandej kto vllazri
drenica i ka nderpre shkuarje ardhjet me ta
dhe nuk kan pas ma shkuardhje
ardhje pas serbizimit te tyre
pra te klashajt brinakajve dhe te kuqit
kjo ka ndodh edhe me zubqin
e nuk quheshin zubqajt por buzqajt qe jan me origjinė shqiptarė drenicas drenicas rajė
e vjeter nji pjes e te cilve kan ikur dhe jan shpernda neper teritore tjera
si loshajt e shqiptar te drenices qe kan ik deri ne mirditė
gegajt qe kan ik ne geghysen te tropojes ndersa buzajt ose buzqajt jan ba mandej buzzollt buzolli qe jan shpernda edhe ata neper zona tjera me duket se ka ksi mbiemri
ne regjionin e drenices
Asimilime ka pas shum ne kohene car dushanit dhe millutinit por ne kohen e car duashanit shum teper
Nese pyetet secili nga zubqi sot se cili serbijan aty ata mund te tregojnse kah ekan prejardhjen jan pa dyshim shqiptar te serbizuar drenicas qe kan mbajt lidhje te hershme
pazari ne mes te kolashajt dhe drenices ne kohen e car dushanit
dhe s ebashku me kolshajt dhe kuqt kan hy ne kishen ortodokse dhe jan serbizuar

lirik
08-11-08, 10:10
kolshajt esht fjala pe koloshinin qe sot jan serb por historia flet s epopat e rashkes kan shkuar qdo dit me kuaj andej dhe kan pas synim asimilmin e popullit shqiptarė
nji shembull konkret ekemi edhe ne kosovė ku per shembull popat serb msynin fise te forta me bajraqe
ket gje ebente edhe turku ne kemi ne kosv fise me mbiemrin vojvoda
e bajraktari pra fise qė mbanin privilegje jo se ishin te neshtruara por s e serbi e turku ju jepte tituj
se ata nuk nenshtroheshin se ishin fise te njohura dhe pikrisht aty msynte armiku me i ftue neper kisha me i serbizu
kto veprime i benin shum popat e rashkes pikrisht me afrimin e qendres serbe ne mesjeten e hershme rashkken kan qe te rrezikuara te gjitha fiset shqiptare nga asimilimi edhe fiset ne shqiperi
pra dikun dikun ka preke dikun jo
ne kemi fisin prellofci te drenices qe ik nga presioni i athershem i serbis se vjeter ku ftohenne kish te deviqit per t u serbizuar por ata ikun nga drenica e dalin ne rrafsh koosove nji koh te shkurter ne gojbul e mandej ne kqiq gojbulasit ishin shqiptar edhe ata jan serbizue me hyrjen ne kish ku kan kaluar nga riti fetar katilok ne ritin bizantin
gojbulasit kan ruajtur te gjitha doket dhe kanunet shqiptare gjakmarrjen sjelljet mentalitetin por ata sot jan serb te serbizuar sepse kan hy ne kishen e zveqanit qe ather quhej kisha e dhimitrit
kisha edmeterit greko bizantine qe ishte kisha e shėn zanit ma parė e eu bė ksiha e demetrit e mandej e dhimitrit qe serbet e quajten dhimitroviq
te gjitha kto kisha dhe qendra manastire e deviqit zveqanit graqanices mitrovices prozrenit e shum tjera qe nga milutini car dushani brankoviqt jan ushtruar asmimilime
dhe mashtrime te shqiptarve ne kemi qen ne rrezik te serbizohemi ne mejsten e hershme ashtu siq kemi qen ne rrezik te turqizohemi nga turqit ne mejsetne ma te vonshme

lirik
08-11-08, 10:17
Agim te jesh i bindur s e kto infromime nuk i kam marr prej qielli por duke ndejt neper oda ather me qka ndiqesha hap pas hapi dhe shum fletore te shenimeve me kan humbur gjat ikjeve te jetes time
kampas deshir gjithmon me diq prej pleqve te vjeterve edhe sot e kam ket joshje ket deshir
me dit e eme marr informata
athere udba e zez nuhaste gjithqkla agim
ndoshta ti e din vet sidomos aktivistat un prandaj ka m shkue nepr fshatra
jo me mbjell qep por veq per kto punė dhe me beso kam shum informata te asaj kohe sepse shenoja ne fletore edhe dasem kur kishte mundohesha te kapi ndoj fjal dikun dikush qe diqka dinte
sa i perkt katuneve te shales ato kan fillu heret me uzbraz per shkak te kushteve te kqija
sfhatart tanė te malsive ku bora ishte dimrit deri ne fyt e nuk kishte kurfar ksuhte jetese
iknin ne rrafsh te kosoves neper qytete kerkonin kushte shkollimi punsimi ejetese rrzhana ka fillu qe shum koh me u shpopullu ndersa pas lufte shum katunde tjera por edhe ne drenicė ku ka ma shum rrafsh nuk po mbijeton fshatari
prishtina po behet terheqse e mitrovica e qendrat tjera derenicasit kan fillue edhe ne pje me ik me u shperngul, se le ma ne prishtin emitrovic qe kan pas ardh neper shekuj
sot ne katundin e babait tim nuk kanmbnet as dy tri shpi te kusherijve te gjith jan te shprndar mitrovic
vushtrri prishtin

lirik
08-11-08, 10:30
NUK DESHTA TA KEM PER QELLIM MJBROJTJEN E ASKUJ AS TE MEH UKES APO TTHAQIT
poe ma merr mendja s epo flas drejt edhe pse ne informime nuk mund te jem i doress epar ma i hollsishmi s enuk punoj per kurfar institucionesh speciale por me sa po kap veshi dhe arsyeja ime qe po mundohem ti lidhi ngjarjet nuk duket e besueshme se thaqi mund ta ket ba at veper
as krasniqi pra shitjen e mitrovices
kjo nuk del e besueshme dhe nuk ma merr mendja kurrsesi
un mendoj se ndoshta dikush tjeter ka ktu dorė ose superfuqit e mdha
sa i perket flamurit kombtar edhe pse na dhemb shpirti neve po na i imponojn kto far masllahatesh superfuqit e mdha
o zgjedhe o vrahje veten pije helmin ahtisari me europen e ameriken na e menduan ket flamur nese do t emvraej kjo prej jakup krasniqit jam i bindur se flamurin kombtar do ta nxjerte jakup krasniqi
nuk besoj s ejakup krasniqi dop ta shkelte flamurin me dy krena por ne me superfuqi botrore nuk mund te luftojm duhet dal ngadal me kalimuin e kohes disi me ezgjedh ket problem
sa i perket problemit tonė te mitrovices ka shum njerz qe haber nuk kan pas a s ku kufizohen serb e shqiptar e qka mund te ndodh as nuk i kandit planet seerbe por thejsht prej naiviteti e kan lan pas dore
duke mos dit as ku i bjen mitrovicaa as nuk kan qen te lidhur emocionalisht per ksaj qeshtje
NUK KAN QEN BUDALLEJ TE VJETRIT QE KAN FTUE NE LIDHJEN E PRIZRENIT NJERZ NGA TE GJITHA REGJIONET
PERFAQSUESI I MITROVICES ESHT DASHT ME KEN NE SHTAB ATHER ATY ASHTU SI DEPUTETI
KUSH KA BA PAZARE ME MITROVICEN HER DO KUR DO DO TA NXJERR HISTORIA KUSH DO QOFT AI NESE KTU DIKUSH KA DORė POR DUHET ME PAS KUJDES TE MOS KAPEN TE PAFAJSHMIT E SA PER FAJTORIN E VERET LETE GJINDET KUSH E DIN NJIQND PER QIND SE VLLA ME E PAS QE BESA NUK E MBROJ ASKEND
POR PO MA MRR MENDJA SE DISA NJERZ QE U ANGAZHUAN PER QESHTJEN KOMBTARE PAMVARSISHT S EMUND TE KEN PAS GABIME NUK EEBSOJ SE MUND TE JEN NJERZ TE PAZAREVE TE TILLA POR ME GJITHAT KET QESHTJEN EMITROVICES HOLL NUK E DI
KA NJERZ QE EDIJN HOLL E MA HOLL JAM NE TAKORT PER KET NUK JAM UN EDHE AQ HOLL I INFORMUAR KA NJERZ QE JAN SHUM MA TE INFROMUAR S EUN SE SI NDODHI

qifti_mf
17-11-08, 17:20
Lirik dhe Agim i lezova tekstet e juja me kujdese dhe po e vreje se qe te dy jeni shqiptare dhe e doni shqiperin dhe shqipetaret ne pergjithesi. Une e kam njofte Mehen sa ka qene gjalle, dhe e njoh familjen e tije, dhe kemi kontakte vllazerore e miqesore me me familjen e mehes ne bajgore vllezrit dhe motrat e tije e i njof dhe i kam takuar familjen e ngushte te mehes pra Bashkshorten Resen dhe femijet Dardanin Shoten Arten dhe Mehen e vogel, te cilet jetojne ne Austri.
Pasi qe jame ne kontakt me familjen e tije, besoi se do mundja te beje edhe me te kjarte dhe do ju ndihemoja ne zbardhjen e figures se madhe te ketije njeriu te madhe.
Une personalisht e ndije veten krenare dhe krenohem per ata pak hapa qe kam ba se bashku me Mehen
Nese nje njeri prej moshes 17 vjeqare e deri ne moshen 34 pra deri ne vdekje eshte privu nga jeta ,burgose, rrahe, malltretu, persekutu, per interesa kombetare pra nuk ka qene qofshin edhe 10 minuta te jetes se tije te privilegjura nga pushtusi, pra nuk ka logjike e as formule matematikore qe do mundet kete njeri ta radhise si tradhetare, pore vetem te kunderten ,nese kosova ka heroi e une mendoi se ka, Meha eshte prezent gjithmone ne altarin e Lirise i cli eshte i pa prekshem per ne te gjallet.

lirik
17-11-08, 20:19
Qifti mf
pershendetje

mir se na erdhe me vjen mirė qe na u prezentove
asnjiher nuk jam kunder herojve dhe veprimtarve
por jam vetem per saktesi dhe data dhe te mos i hyhet ne hak dikujė
drejtesin time ndjenjen time per drejtesi dikush po e intepreton keqkuptueshem dhe gabimisht deri edhe me fyerje
nuk jam nji shqiptar as i nji familje e tradite qe perlyej diken ose bėj dallime
kur jan dhunuar femrat shqiptare prej shkieve ka qen goditje aq e rend per mua sa nuk mund ta them me fjalė
nes e endegjoj nji femer shqiptare shqip duke bertitė o kuku marova aman shkjau po ma qartė nderin e shqiptarizmin
nuk me bjen ndermend ne ato momente hiq dhe nuk e ndaj dhimbjen ndryshe veq si moter shqiptare nuk me bjen as nuk me shkon ndermend e ciles mahallė apo e ciles parti esht ajo moter shqiptare
nuk me intreson a esht e gjakoves a esht e prishtines a esht e mitrovices por njejt me luan kapaku i kresė
te un nuk ka dallime kurfare
un nuk edua krijimin e zotave as nuk i duaa shum paushallizmat as nuk dua qe dikuj ti jepet merita deri ne pafundsi e dikuj ti shkelet deri ne pafundsi
jam per drejtsi aq sa mundem
un u mundova me gjith qenjen time te mos lejoj qe MEH UKA TE SHPALLET per keq siq po perpiqen
serbt ta paraqesin propagandes serbe kurr nuk i kam besuar se ata jan djalli vet
e dķ un se qfar perqarjesh e huti munden me fut e dyshime ata ne mes njerzve dhe e di un se qka e si mund ta perlyejn njeriun kur esht fjala per shqiptarin sidomos e per njeriun qe paraqet rrezik per ta
MEH UKEN E KONSIDEROJ NJI NDER ATA QE JAN VRA PER INTERESIN E ATDHEUT
KURRRSESI NDRYSHE
por un kur thash nuk ekam njohur agimit i ka kcye kanari duke menduar s epo dua me e zvoglue
a me ja humb meriten un gjithmon them dhe betohem se nuk ekam njohur se ai po del ma i ri s e un ket po e perseris shum her dhe nuk kisha qellim ta ja uli vepren apo veprimtarinė
u mundova te flas sinqerisht edhe disa perjetime e padrejtesi te miat por sinqeriteti po e shoh s e po me intepretohet ndryshe nganjiher e me keqkuptime
un kam deshir te flas me fakte ma teper se me pshtjellime te pa kjarta
e kam thanė publikisht se diasa gjan e ndodhi te disa herojve i kam te mjegulluara
dhe nuk di shum per ta
ndersa disa i kam noft personalisht disa deshmorė dhe di ma shum per ta
ktu nuk ka qka as nuk ka nevoj te komplikohet
rrejdha e diksutimit nga aksuh por duhet ti shkohet me rend e me fakte fjalve e bisedave
pa tendenca e qellime me hy neper lluga e therra mesa ekam kuptuar agimin
ai krejtisht e mori gabimisht mendimin kur thahs nuk ekam njohur ndersa ai ferat polaci doli eme ka fye ne fillim keq duke menduar se un jam ndoj armik i meh ukes qka as nukqendron kjo far teorie hiq as nuk ka kurfar lidhje logjike kjo
un vetem isha ai qe kur ndegjon diqka per diken ka qejf te di ma shum e mbi bazat e gjurmve dhe te fakteve te deshmohet ma me rregull dhe me disciplinė
por jo te te ngatrrohen datat kohrat
ne jemi njerz qe nuk i shkruajm kohrat dhe faktet prandaj edhe kemi probleme si popull
sikur ta kishim shkruar historin e ilirve ne gjuhen shqipe nuk do te kishim pas kso problemesh tash
qe bota te merret me ne se kuhs jemi e kah vijmė
un enjoh dembelin paushsallizmin dhe mentalitetin tonė qka ne europė nuk kalon ne provim
eruopa shkruan gjithqka dhe merr shenime te sakta dhe shkruan datat nuk lenasgje per neser as pas dore prandaj ekan historinė ma te kjartė e ma te thurur mirė s e ne
se jan ma te pperpikt dhe nese un shpalosi kso vrejtjesh nuk meritoj fyerje un flas kshtu se faktet flasin vet

lirik
17-11-08, 20:25
qifti mf thuaje at qka din me ngadal e qetė per Meh Uken ESHT NE INTERES TE LEXUESIT
DHE VET KRONOLOGJISė te vet rrjedhes te vet historisė
pse jo nese ky biri i popullit ka merita dhe veprimtari kombtare pse te mohohet
drejtesia nuk ben te tejkalohet per askend vetem kujdes mos i ngatrroni
kohrat dhe datat e hollsitė se nese ato ngatrrohen e nuk i mbushet mendja lexuesit
shum keq ather ma mir lene mos e spjego hiq nese nuk endjen veten te aft per shum hollsi
dhe ju lutem principet emia mos i perqeshni me fyerje askush se un e dua te verteten
e per shkak te vertetes nuk e meritoj asnji shpoti a po fyerje
ne ket rast nuk po mendoj te ti i nderuari qifti mf
kronologjija e meh ukes do te ishte intresant dhe zbardhja e figures se ti pse jo nese i takon qeshtjes kombtare
urdhro e shkruaje drejt e me idspciplinė te regullt e te paster drrejt dhe paanshem dhe mendo e betou ne zotin e ne fmi e ne familje se vetem te verteten e flet enuk shtrembron asgjė por vetem at qka din
drejt dhe sinqert

qifti_mf
18-11-08, 11:05
Lirik une te kuptoi, disa njerz njifen shpejt disa te tjere ma ngadale ka njerze te mdhenje qe veten pas vdekjes se tyre dihet kush ka qene psh. Adem Jasharin e kemi njofte vetem mbasi qe ka vdeke pa pyte njher sa persona e kane njofte sa ka qene gjalle shume pake, por kjo nuk ja humbe vleren por e ban edhe ma te madhe.
Sa i perket jetes se Mehes do ta shkruaj nje artikull me data te sakta por me duhet kohe.
Faleminderit per mirekuptim .

lirik
18-11-08, 11:50
po ke te drejt shkruaje nuk esht askush kunder bile do te ishte mir te shkruhet per te gjith
sa per Adem Jasharin nuk di te tjert mund te dijn ma shum qe e kan njoft nga afer
kam degjuar se nuk ka pas fjal shum fjalt i ka pas te shkurta dhe ka qen fjal pak si e pershkruan njo focer nga shqiperia qe e ka njoft
ne ushtrime
ndoshta ke te drejt njerzt emdhej njihen ngadale
njeriun nuk ka lindur per ta njoft gjith boten
kjo nuk esht mundur secili nga ne njeh diken e diken jo
e tillė ėsht bota dhe jeta
prandaj me vjen mirė qe ke dalė e te shkruash per at njeri
dhe me vjen mir qe po nihem gjithnji e ma teper
me njerz tė tillė qe jan persona qe kan pervoja jete dhe njohuri

lirik
18-11-08, 11:55
shkruaj at qka din dhe ke perjetuar drejt dhe sinqert
mundohu te jesh objektiv dhe i sakt ka gjėra qe pas nji kohe pshtillen dhe harrohen siq ndodh me mua nganjiher se kujtesa gjith nuk emban njeriun por
megjithat shumqka mund te thuhet dhe me vjen keq qe historia dhe ngjarjet nuk po shkruhen
do te ksiha pas deshir ti qes ne leter disa perjetime
te disa te burgosurve politik qe i kam degjuar
nga ata por nuk ekam lejen e tyre ndersa nji grua qe kishte perjetuar
nji tragjedi ne luftė u rrqetha dhe ishte dhunuar ajo se bashku me vajzat
por buri i saj nuk ma dha lejen ta qes ne vargje
prandaj me duhet te heshti kur nuk ekam lejen e njerzve
jam munduar te kontaktoj me do njerz qe do te me tregonin per disa ngjarje
un kamdeshir ne vargje te stilizoj sepse ket prirje e kam te lindur nga fminija
ma aftesi ndjej ne vargje se ne proza e renditje tjera

qifti_mf
20-11-08, 12:47
Mehe Uka u lind me 20 dhjetore 1962 ne fshatin Bajgore.
Baba Rama dhe Nena Gjyla kishin 13 femije Meha ishte i 10-ti sot jetojne 8 prej tyre.
5 klase te shkolles fillore i kreu ne Bajgore kurse te 6,7,8 ne mitrovice, pastaj regjistroi gjimnazin ne mitrovice dhe kreu nje vite. Me rekomandimin e profesoreve vazhdoi gjimnazin ne prishtine ku u regjistrua ne gjimnazin Matematikore dhe i perkiste gjenerates se 7 viti 1978-1981 .
Vitet 77-81 jane vitet ne te cilat Meha krijohet si individ i cili i kupton drejt raportet politike dhe ato njerzore. Grupi i pare i tije Mesohet te kete qene Grupi i Mitrovices Ku aktivitetin e tije e provuan ne vitin 1979 me aksionin e shperndarjes se parollave: Trepca punon Beogradi nderton, si dhe Puntor ,ju punoni e begradi pasurohet, mos lejoni, si dhe me nje parolle te shkruar ne drrase te zeze nga kater shoke per te humbur gjurme : „profesore te nderuar na tregoni te verteten“.
Keto e tronditen mitrovicen titiste ne ate Bote pasi qe pritej ardhja e Titos ne Mitrovice.
Grupi u zbulua me vone por nuk u burgosen psi qe ishin te mitur.
Meha nuk Arriti ta prfundonte gjimnasin matematikore pasi qe u denua per here te pare me
8 maj 1981 me dy muaj burg ne burgun e Smrokovnices u lirua me 7 Korrik 1971.
Ai pastai u deturua ti nenshtrohet provimit te vjeshtes per marrjen e matures qe e mbrojti me sukses por I humbi mundesia e regjistrimit ne Fakultet.
Meha nuk u ndale dy muaj ne burge vetem sa e ngriten dhe e burreruan , ai nuk ndali perhapjen e parullave dhe shperndarjen e pamfleteve , pasi qe UDB e kishte ne listen e zeze dhe kishin informata se Meha po levizte neper Shale ,Mitrovice e Prishtine Udb vendosi qe Mehen ta izolonte dhe me urdhesrin e Mehmet Maliqit Sekretar i puneve te mbrendshme te kosoves ,shtepija e Mehes u Bastise me 7 mars 1982 ku atije ju gjinden , nje maqine shkrimi , disa vjersha nga cikli Kenget e lirise si dhe lajme te shkruara dhe te inqizura nga Rtsh dhe Deklarat te Enver Hoxhes per demonstrat e 81. Meha ishte ne izolime deri me 21 qershore te vitit 1982 pra per mbi 100 dite familja nuk kishte ditur se ku gjindet Meha 24 Gushte te vitit 1982 Meha denohet me 18 muje burg per kundervajte dhe per luften kunder jugosllavise ne burgun e Mitrovices . Pas ankeses se familjel me avukat ne gjygjin suprem ne prishtine ju hoqen 6 muaj Meha pra per her te dyte vuajti denimin prej dates 21.06.82 deri 24.05.83. Me duket se ne kete kohe ka qene anetar i Grupit Marksist-Leninis i Kosoves.

Ne bug u njoftua edhe me Kadri Osmanin. Pas daljes nga burgu Meha regjistrohet ne Fakultetin teknik ne prishtine dega e Matematikes, Me 10 Tetore 1983 detyrohet te shkoje ne sherbimin ushtarak. Shoket e tije Raif qela, Kadri Osmani , tregojne se ishin mjaf te brengosur per Mehen pasi qe ishte dy here i denuar dhe Student dhe ne APJ ishte rrezike per keta njerze.
Grupi I Kadri Osmanit u zbulua, Udb arrestoi 20 veta edhe Mehen e burgosen ne ushtri mbas 102 diteve, me 20.01.1994 me 26 qershor 1994 fillo aktgjykimi me 29 qershore u gjykuan 14 veta :
Kadri Osmani 15 vjet
Enver Topalli 14 vjete
Raif Qela 12 vjet
Avdullah Rrustolli 10 vjet
Rrahim Rama 5 vjet
Remz Bunjaku 6 vjet
Ajet Duli 7 vjet
Mehe Uka 7 vjet

Ibush Vishi 9 vjet
Rame Buja 8 vjet
Nexhmedin Gerguri 5 vjet
Mahmut Ibrahimi 1 vit
Behxhet Imishti 10 vjet
Agim Vishi 8 vjet
Meha u lirua me 22 prill 1990 pas nje Amnestije te RSFJ per 108 te burgosur politik lirim me kushte, ku menjer mundohen ta qojne ne sherbimin ushtarak Meha nuk i pegjigjet kesaje thirrje dhe per kete ne shkurt te vitit 1994 gjoja se i ka ikur sherbimit ushtarak burgoset ne burgun ushtarak te Nishit ku qendron afer nje muaj . Pasi qe familja e Mehes kishte paguar disa mijra Marka Meha u lirua perkohesiaht.
Ai fillon Studimet ne Prishtine dega Matematik ne vitin shkollore 1990-1991 ku edhe zgjidhet Kryetar i Unionit te pavarur te studenteve te Universitetit te prishtines.
Ne shkurt te vitit 1991 ne shume qendra te kosoves formohet Fronti i Rezistences per Ribashkimin Kombetare Ekjo organizate krijohet edhe ne Vushtrri , Mitrovice dhe Shale.
Ate kohe Meha ishte kordinator i Grupeve dhe Studentave te Universitetit.
Veprimtarin politike ai e zhvillon edhe ne kuader te LPk-se dhe pastaj i bashkangjitet LKCK.
Meha ishte i njohur ne Udb dhe per te humbur gjurme detyrohet ti nderprej studimet .
Pastaj filloi te jap mesim sie mesues i Fizikes dhe per te levizur ma lehete ishte edhe kryetare i nendeges se LDK ne Bajgore, po ne kete viti 1991 Meha martohet i cili per te gjalle pati tre femije Dardanin, Shoten, Arten, femija ei fundit lindi pas vdekjes se tije i cili e trashigon emrin e tije.
Meha ka qene nje misionari i cili ka komunuku me LPK, LKCK pastaj po ashtu caktohet si nderlidhes mes ketyre grupeve dhe grupit te Llapit te Zahir Pajaziti dhe grupit te Prekazit Adem-Hamza Jashari dhe me grupin e Vrrinit qe i prinin Badallajt e zhurit.
Pikrishte ne kete mission e gjeti edhe vdekja me 29 dhjetore 1996 Ate dite Meha kishte per detyre te takohet me grupin e Adem Jasharit I cili nuk u realizua dhe gjat kthimit Serbet I dolen ne prite dhe ne mes Broboniqit dhe Lushtes e qelluan per vdekje I cili gjate rrugtimit per ne spital Vdese.
Me vdekjen e Mehes UCK humbi Ushtarin e pare te saje , familja humbi Djalin, Bashkshortin, Baben , Kosova u pasurua edhe me nje Hero.
Te qofte perher dheu i lehte o bire i atedheut.....Per shume njerze ka qene lajmetar i Lirise, tek une mbetesh gjithemon i tille i Lire!!!!!

pa_dorza
23-11-08, 14:36
qifti mf
qka paske pshtjell pash zotin qka paske shkru kshtu pshtjellime

jo ne vitin 1981 u hi nė burg jo ne vitin jo ne vitin 1971 u dal pej burgu
po ti krejt sallamadi paske shkru pa lidhje

le pash zotin ma mos rreni po a nuk po e sheh se ne qfar niveli ke shkru katastrofė
ku ke ni bre ti fmiun 16 vjeq sa ishe meh uka ather ne vitin 1981 me e qu ne burg

e me izolu mandej 18 muaj mandej veq kti i paska ndodh ne krejt boten hala kso rrene s' paskam ndi
e nuk paska dit kekrush kurgja ku ėsht izolu e masandej jo valla paskan dit po ata kur e kan izolu pse e paskan lajmru prap le pash zotin mos ja futni pallavra pa lidhje per meh uken se kerkush kurgja nuk po dishit veq na murrt ftyren pa lidhje me fjalė pallavra
po lene ma ket temė se krejt pa lidhje po shkruni secili ma pallavragji se tjetri kurgja hiq nuk po dini thu se na nuk jetojna n tokė e hamė bari ik more ik pash zotin mos delni ma kush ktu pa lidhje me shkru
se krejt pa lidhje po shkruni po qfar meh uke asnjani nuk po dini hiq kurgja asnjani prej jush nuk e ka njoft kerkush hiq po kush e ka njift ni fmi 16 vjeq athere bre qysh spo ju vjen marre me fol pa lidhje

pa_dorza
23-11-08, 14:47
valla bre ferat polaci qka po lypshe me te nxan dikund e me te lidh per naj druni e me te rreh
e me t shashtris deri sa te dhijsh gjak deri sa te lypsh mshirė me ja puth kamben qatina qi t shtin n dorė
nime na ka pas ardh keq kur e rrehi fadil geci gani kocin po ju po lypshi rreh apanga gojs
valla more ferat polaci s je hi hala ne dor te dikujna ti mir se kishe pshurr gjak more ferat polaci tu kish ni brima e piskama ne shtat katune po nime gect nuk paskan faj paskan pas zor t shkretit qitash po bindum po ja u besojna te gjith se nime gect e llaushes nuk paskan qare pa ja thy hundt dikuj dikuj se qfar malli tek jini ju koct e polacit po ti edhe i rrehun gojs edhe po del me shit trimni ktu e more ferat polaci more zuza e shtremt ruju se po zatetesh n hunlesha

pa_dorza
23-11-08, 16:13
ky ferat polaci dit per dit i pshjell pordht me shkie shkon e hyn e del ne mitrovicen veriore te shkiet

sa her te don e nuk e nguc kush prej shkieve se ėsht patriot i madh shqiptar

qfar patriotash po na dalin krejt secili ma patriot se tjetri mos ju merrni msysh ktyne patriotave

qifti_mf
24-11-08, 09:05
7 Korrik (1971 gabim)por 1981 edhe pse besoi se per ata qe falisin dhe mendojne shqip ka qene e kjarte .
Ndersa ne ne vitin 1981 Meha i ka mbushe te 19 -tat .
Nje gja duhet ta keshe te kjarte Me-dorza Serbet na i kan pre foshnjet ne djep, e sa per te rinjet qe si te mitur kan qene ne polizi ne Kosove ka sa te duash edhe pse une kerkun nuk e kam ceke se Meha si i mitur ka qene i Burgosur.
Me gjithe ate ka gjasa se jame i pa kjarte, ne ate qka e kam shkru , por nese te intereson e ki Librin e Dr. Fehmi Pushkollit Me titull " Mehe Uka Madheshtore" i botuar nga Instituti i historise Bashkohore ne Prishtine.
Si dhe nje liber Tjeter i shkruar nga Reshat Badallaj Me titull "Mehe (Rame) Uka 1962-1996"
Po ahtu i ke edhe dy Filme Dokumentare te gjiruara per Mehe Uken.

n.demir
22-12-08, 00:03
Mehė Uka hero i kombit


Redaksi e nderuar ju pėrshėndes dhe iu pėrgėzoi pėr tem hapur,un nuk ka shum fjal por vetėm dua tė ceku se MEHĖ UKA ishte njė nga ideatorė dhe arkitektėt e UCK-sė dhe lirisė sė kosovės njeri qė tėr rinin e kaloj nė burgjet e serbis nė ileglitet,vuajte t tortura vetėm e vetėm qė ne ta gėzojm kėt cop liri qė e kemi sot,e mjerė pėr ata mjeran qė mehen e quaj tradhtar e spiun sepse ata jan vet tė till andaj i pėrgojojn edhe figurat e tillu si MEHĖ UKA flamurtanrin e SHALES SĖ ISA BOLETINIT.MEHĖ UKA DHE LEGJENDA DHE KAMPIONI I HEROIZMIT SIMBOLI I TRIMĖRIS DHE I REZISTENCES KOMANDANT SHEMSI AHMETI KAN QEN JAN DHE DO TĖ JEN LEGJENDA TĖ LUFTĖS QLIRMTARE ØJAN HERONJĖT MĖ TĖ MĖDHENJĖ TĖ KOMBIT.

uka i shtat
23-08-09, 13:06
qifti mf
qka paske pshtjell pash zotin qka paske shkru kshtu pshtjellime

jo ne vitin 1981 u hi nė burg jo ne vitin jo ne vitin 1971 u dal pej burgu
po ti krejt sallamadi paske shkru pa lidhje

le pash zotin ma mos rreni po a nuk po e sheh se ne qfar niveli ke shkru katastrofė
ku ke ni bre ti fmiun 16 vjeq sa ishe meh uka ather ne vitin 1981 me e qu ne burg

e me izolu mandej 18 muaj mandej veq kti i paska ndodh ne krejt boten hala kso rrene s' paskam ndi
e nuk paska dit kekrush kurgja ku ėsht izolu e masandej jo valla paskan dit po ata kur e kan izolu pse e paskan lajmru prap le pash zotin mos ja futni pallavra pa lidhje per meh uken se kerkush kurgja nuk po dishit veq na murrt ftyren pa lidhje me fjalė pallavra
po lene ma ket temė se krejt pa lidhje po shkruni secili ma pallavragji se tjetri kurgja hiq nuk po dini thu se na nuk jetojna n tokė e hamė bari ik more ik pash zotin mos delni ma kush ktu pa lidhje me shkru
se krejt pa lidhje po shkruni po qfar meh uke asnjani nuk po dini hiq kurgja asnjani prej jush nuk e ka njoft kerkush hiq po kush e ka njift ni fmi 16 vjeq athere bre qysh spo ju vjen marre me fol pa lidhje
o mos folni si kurvat neper kafe po qitni emrat kush jeni

uka i shtat
23-08-09, 13:10
o mos folni si kurvat neper kafe po qitni emrat kush jeni
e ti qe spaske ni qe meha u hi ne burg 16 vjeqar shko vete raif qelen ne post te prishtines punon e te kallxon edhe`per kusheri te vetin kur ika gju policin e udbes ne bajgore ne vitin 1972 e kur ekan arrestu shqiptari i zi gjykats ja ka shqiptu 17 vjet burgim e ky ika pas vetem 17 vjet

uka i shtat
23-08-09, 13:39
Ti agim barja me keto far shprehjesh tua tejet tė pa nivel dhe gjelozo fshatareske
mos me tregua mua prralla
kot
sepse un e di ku ėsht fshati bare nė kohen kur un isha i lindur nė Mitrovicė
ne vitin 1958
nė katundin bare e nė disa katunde tė humbura malore
te kosoves ka mundur vetėm ujku ta dėrgoj posten
sa per dijeni tėnde qe ti thua as deri ne vushtrri nuk kam qen mua ne at kohė me kan njoft shum njerz nga rrethe te ndryshme qe jan deshmitar per veprimtarin time kombtare edhe deri ne kaqanik qka ti as ne ėndėrr nuk e ke pa
ne bare vidishiq bajgorė kovaqicė kaqanoll boletin rahovė kutllofc melenicė zasellė rashan pasomė
nuk ka katund qe nuk kam dikend tė njofshėm
si nė shalė si ne drenicė e nė shum regjione tjera qka ti fatkeqsisht
nuk ke dal pertej mahalles tande
Pra nga barja pyete lagjen gjafaj se se ka dikush qe me njeh aty dhe dije se un isha edhe ne fshatra te thella malore e shum her kam shkuar nė kėmbė nuk kam shkuar pas bullicave as pas dhive neper katunde por kam shkuar me zhvillu veprimtari kombtare
shum deshmitar jan gjall sot per ket fakt tjeter esht se Mitrovica fjalen e kam sot te qarqet e caktuara nė Mitrovicė Tė CILėT DUAN TA SHUAJN QDO GJURMė tė veprimtarisė sė asaj kohe dhe te veprimtarve qe u denuan dhe ishin nepermes shtypit
si te denuar
Fjala jote ti nuk paske qenė askund qė ti mė thua mua kjo nuk mė brengosė
fare as pse ti del e llomotit per biografi te paster se nuk je i vetmi ti qe nga gjelozija
krahinore ke tendenca te perlyesh nji njeri por shum njerz kjo smundje i ka verbuar
te un kjo smundje nuk ka nxan vend ne shpirtin tim asnjiher
Un nuk mund te genjej per hir te vertetes dhe per hir te ZOTIT as per j hir te historis
Nuk mund te them un se Meh uka ishte ne grupin tonė te vitit 1981 kur nuk ishte
sepse ekziston procesi gjygjsor dhe dokumentacioni aktakuzat dhe gazetat e asaj kohe qe kan shkruar jan ne te gjitha arkivat shtetrore botrore
barja nuk esht paris e londer por nji katund malor afer bajgores qe un ekam shkel me pllėmbė nė kambė dikur ne moshen njizet vjeqare deri ne picel te bajgore isha e mandej poshtė kam ra te lugu i livadheve te lagjes mehmeti tė bajgorve bile at dit qe isha mekujtohet ne pik te veres na zuri dimri re te zeza kokrriz dhe ftoft ka qen aq sa u detaruam me ecė nė kėmbė nga bjeshka e bajgores teposht kah barja e me ra ne trepqe te autobusi per me ardh ne mitrovicė
pėr mua nuk ishte e lehtė ather se un nuk isha miljoner as pasanik qe te udhtoja neper katunde sepse isha nji familje e perndjekur me traditė ndjekje qe nga gjyshrit
-------------------

PO SKI FAJ TI PO ATA QE TE KAN LAN MU REXHISTRU KTU , SE KSI HALABAKASH SI TI KA PLOT SE JU VUNI PER JUGOSLLAVIN E MUTIT MA TE MADH TITOS

uka i shtat
23-08-09, 13:57
TI MORE LIRIK PO VUJSHE SHUM PER MUTIN TITO E PO THU UNE JAM KAN NE DEMOSTRATA TE VITIT 1981 JE KON VEQ JE KON DIKUN TU PI RAKI SE TISHE KON QAQ BURR I FORT QYSH PE KALLXON VETEN PSE DILSHE AZIL PO NUK RRISHE SI MEHA E ADEM JASHARI ME JU DAL SHKIVE NE PRIT NAT PER NAT PO MSHELE AT GOJ E MOS DIL KTU MA ME SHKRU LIDHJE E PA LIDHJE ,SE IPASKE RRAS KOXHA DO VJET E SA PER MEHEN QE PO THU SKA MARR PJES NE DEMOSTRATA TE VITIT 1981 TI SKOKE KON NE ATO DEMOSTRATA PER QATA SI PASKA KRIS LUFTA E PARE NE JUGOSLLAVI PASKE IK PREJ KOSOVE SE TE PASKA FRY SHUM PER MAS ME NEJT E ME DAL PERBALL SHKAUT JA KOKE TUT PREJ NJERZVE TE UCK QE PO TA HIQIN FLAMEN SE SKOKE KON NI MOLL E MIR KUR FOL TI KSHTU PER NJERZIT E PAR TE UCK , MEHA KA SHUM VLLAZNI NE SHAL TE BAJGORES E PER MEHEN MUNESH ME VET ALI JONUZIN KUSH U KON MEHA TE KALLXON AJ MAS MIRI QE UKON DORA E DJATHT E ADEM JASHARIT NE VUSHTRRI MUNESH ME GJET ALI JONUZIN PUNON NE KEK ESHT NGA PASOMA E SHKO THUJ ALIS UNE KURR SKAM NI PER MEHEN EDHE SESHT E VERTET QE MEHA KA MARR PJES NE DEMOSRATA TE VITIT 1981

lirik
01-09-09, 16:40
TI MORE LIRIK PO VUJSHE SHUM PER MUTIN TITO E PO THU UNE JAM KAN NE DEMOSTRATA TE VITIT 1981 JE KON VEQ JE KON DIKUN TU PI RAKI SE TISHE KON QAQ BURR I FORT QYSH PE KALLXON VETEN PSE DILSHE AZIL PO NUK RRISHE SI MEHA E ADEM JASHARI ME JU DAL SHKIVE NE PRIT NAT PER NAT PO MSHELE AT GOJ E MOS DIL KTU MA ME SHKRU LIDHJE E PA LIDHJE ,SE IPASKE RRAS KOXHA DO VJET E SA PER MEHEN QE PO THU SKA MARR PJES NE DEMOSTRATA TE VITIT 1981 TI SKOKE KON NE ATO DEMOSTRATA PER QATA SI PASKA KRIS LUFTA E PARE NE JUGOSLLAVI PASKE IK PREJ KOSOVE SE TE PASKA FRY SHUM PER MAS ME NEJT E ME DAL PERBALL SHKAUT JA KOKE TUT PREJ NJERZVE TE UCK QE PO TA HIQIN FLAMEN SE SKOKE KON NI MOLL E MIR KUR FOL TI KSHTU PER NJERZIT E PAR TE UCK , MEHA KA SHUM VLLAZNI NE SHAL TE BAJGORES E PER MEHEN MUNESH ME VET ALI JONUZIN KUSH U KON MEHA TE KALLXON AJ MAS MIRI QE UKON DORA E DJATHT E ADEM JASHARIT NE VUSHTRRI MUNESH ME GJET ALI JONUZIN PUNON NE KEK ESHT NGA PASOMA E SHKO THUJ ALIS UNE KURR SKAM NI PER MEHEN EDHE SESHT E VERTET QE MEHA KA MARR PJES NE DEMOSRATA TE VITIT 1981

--------------------------


Nuk e kisha nder mend te pergjegjem ne kto tema ma-


por njerzit me tru qorr si ti po me nxisin
me folė-

po me terhqin per gjuhe edhe pse kapacitetit yt mendorė nuk ja vlenė qe as te diskutohet me ty -

sepse je vetem nje analfabet nje njeri qe aspak nuk i kupton as gjėrat elementare -


un siq jam shprehur edhe ma parė as nuk di kush ishte Meh uka-

e as kurgja nuk kam pasur te ditur rreth atij njeriu FLAS SHUM SINQERISHT -


sa e sa her po e perseris ket dhe me shum sinqeritet -por i pa besi nuk beson thonė te vjetrit dhe qenka e vertet kjo

un as nuk e kam njohur Mehen


as nuk i takoj kohes se ti-

as NUK I KAM TAKUAR gjenerates se ti JAM GJENERAT TJETER


as nuk di se qka te them per at njeri sepse nuk e kam njohur -

siq po e sheh vet un ja kam krijuar Nuhi Sejdiut nga fshatu kutllofc shalė e bajgores


vargjet dhe kengen


sepse e njoh shum bukur nuhiun

ishte shok i imi i veprimtarisė


dhe priijs i njisis speciale ne shalen e bajgores

ne njisitet e ushtris qlirimtaree njoh nuhiun shum bukurdhe nuk trembem ti kushtoj edhe vargje e te flas per te sepse e njoh shum mir ate vllezrit dhe kusherijt e ti


sepse e di shum ne detale se kush esht Nuhiu


e qfar shpirti patriotik ka e kishte


por te me detyroni ta njoh Meh uken pa e njohur fare kjo esht ma teper se marri


as nuk e kuptoj se ku do me dalė me keto fjalė ti -o uka i shtatė


por po e shoh se as qe ke lexuarse qka esht shkruar ma parė ktu


por vetem ke dalur sa per te then diqka kot


sa per te thene at fjalen e madhe

qe e kan thėnė ne kohrat e vjetra qe kan thanė


fjala ma e madhe esht te thuash buall


si duket edhe ti ke dalur per te thanėat fjalėpa e ditur se pse po e thuae per qka po e thua e pse

e ku e ke qellimin-Un i kam njohur shum nga djelmnia e shales


por Mehen josigurisht qe do kisha deshir SA ISHTE GJALLė ta njoh edhe ate

pot ja qe nuk e kam njohur


por ja qe nuk na ka ra rasti per tu njohur


po ti qfar halli ke o uka i shtatė pse del me kto fyerje ndaj meje


e bertet


a mos te kam diqka borgj ty nese un nuk e kam njohur Meh Uken


A MOS I KAM DIQKA BORGJ DIKUJ NESE UN ATE NUK E KAM NJOHURKUR NJERIU DEL DHE PARAQITET SINQERT SE NUK E KAM NJOHUR FILANIN


MENDOJ
SE GJITHQKA MANDEJ DUHET TE MBYLLET ME KAQE JO TE SHKOJ PUNA AQ LARG THUA SE U BA NAMI PSE FILANI NUK PO E NJIHKA FILANIN -
PO TI PSE NUK E KE NJOFT QEL TAPILLEN
NA THUAJ PRA PSE NUKE KE NJOHUR ATE
DHE PASKE SHUM GJYNAHE SEPSE NUK E PASKE NJOHUR


a e din ti kush ishte qel tapilla

PO MERITOJSHE ME TE SHTI NE BURG PER KET MEKAT SEPSE NUK E KE NJOHUR
qel tapillen
dhe nuk po dijshme asgje per at njeri ja pra shum keq qe nuk po e njihsh e

lirik
01-09-09, 17:29
TI MORE LIRIK PO VUJSHE SHUM PER MUTIN TITO E PO THU UNE JAM KAN NE DEMOSTRATA TE VITIT 1981 JE KON VEQ JE KON DIKUN TU PI RAKI SE TISHE KON QAQ BURR I FORT QYSH PE KALLXON VETEN PSE DILSHE AZIL PO NUK RRISHE SI MEHA E ADEM JASHARI ME JU DAL SHKIVE NE PRIT NAT PER NAT PO MSHELE AT GOJ E MOS DIL KTU MA ME SHKRU LIDHJE E PA LIDHJE ,SE IPASKE RRAS KOXHA DO VJET E SA PER MEHEN QE PO THU SKA MARR PJES NE DEMOSTRATA TE VITIT 1981 TI SKOKE KON NE ATO DEMOSTRATA PER QATA SI PASKA KRIS LUFTA E PARE NE JUGOSLLAVI PASKE IK PREJ KOSOVE SE TE PASKA FRY SHUM PER MAS ME NEJT E ME DAL PERBALL SHKAUT JA KOKE TUT PREJ NJERZVE TE UCK QE PO TA HIQIN FLAMEN SE SKOKE KON NI MOLL E MIR KUR FOL TI KSHTU PER NJERZIT E PAR TE UCK , MEHA KA SHUM VLLAZNI NE SHAL TE BAJGORES E PER MEHEN MUNESH ME VET ALI JONUZIN KUSH U KON MEHA TE KALLXON AJ MAS MIRI QE UKON DORA E DJATHT E ADEM JASHARIT NE VUSHTRRI MUNESH ME GJET ALI JONUZIN PUNON NE KEK ESHT NGA PASOMA E SHKO THUJ ALIS UNE KURR SKAM NI PER MEHEN EDHE SESHT E VERTET QE MEHA KA MARR PJES NE DEMOSRATA TE VITIT 1981
Nuk e kisha ndermend hiq me folė


por po dalin disa llafazan e po me detyrojn me folė

dhe po te them ty diqka hapur more uka i shtatė


mbaje ne mend
dhe dije njiher e mirė per gjithmonė

pra

qe ta dķJsh ti


kur shum kush ne vend te Jezus Krishtit Muhamedit Alej Selam
i drejtohej tito m............

qe po thua ti

un liriku me trup e me shpirtė vet


para krejt mases se gjygjit ne mitrovicė


para kryetarit te gjygjit ismet emra e kryeprokurorit kapllan baruti


para te gjith policve dhe deshmitarve


e para gjith mases e te pranishmve

e kam sha hapur jugosllavinė tito m.....utin PER TE CILIN TI PO E HAP GOJEN ZALLOGė E PO MUNDOHESH ME ME ETIKETUEnuk e di se sa e kan bė dikush ne gjygjet tjera te kosoves te asaj kohe ket le ta deshmoj koha dhe faktet e deshmitart


sepse nuk i kam degjuar ato gjygje te tjerve neper kosovė

vetem kam degjuar nepermes te njerzve


e sa per veten e grupin tonė ne mitrovicė te flas vet

sepse isha vet aty duke u gjykuar bashk me grupin -----------


Ne vitit 1981 per ket mund te deshmoj ne gjygjin e
mitrovices dhe mund ta deshmojnė

te gjith te pranishmit qe kan qen aty ne sallen e gjygjit ME DATEN 29 QERSHOR 1981


e gjith mitrovica dhe rrethina e deshmitart qe jan gjallė e dijn ket

e qe ishin te pranishem ne gjygj ather

por ti flet pa pik turpi e me akuzon per titon dhe je provokatorė
se pse kur dikuj kuj i shkonte shurra pik pikė nen pantoll


ne kohrat ma te vshtira ather

e nuk guxonte me hapė goj

un vet un e kam sha jugosllavinė sistemin

e vet e te gjith bile i kam thanė hapur duke ju thanė ptrej tittos e deri te pastruesi i juaj jeni kaLBSIRA TE DEGJENERUARA


PER QKA KAM VUAJTUR SHUM PASTAJ ME PROVOKIME E MALTREME NE BURGJE

titon DHE KLIKENE TIJ I KAM SHA hapur ne gjygj
ME 29 QERSHOR NE VITIN 1981 KU GJYKIMI KA ZGJATUR DY DIT
ate SISTEMIN JUGOSLLAV
dhe politiken e tij kur ti ke ken ne fshat duke pi cicen e dhisė direkt sepse as pjatten nuk e ke njohur per ta vluar qumshtin jam i bindurpra dil e pyet neper mitrovic ė ku do se e diojn shum mir rastin
ku do

e neper rrethina ne fshatra


se e dijn shum njerz qe kan me ta thanė ket fakt


e mos del me akuzu kot me llafe bajate e mos me terheq per fjale
se nuk e pata qellimin me fol ė por me nxite


E fjalen perfundimtare kur na e ka dhanė gjygji

un kam brohoritur ne sallė


me daten 29 qershor ne vitin 1981 ne gjygjin e mitrovices


RRNOFTė BASHKIMI KOMBTAR DHE SHQIPNIJA ETNIKE ME TROJET E BASHKUARA
POSHTė TITISTET KRIMINEL KLIKA E TIJ DHE JUGOSLLAVIA

POSHTė TITIZMI

DHE JUGOSLLAVIA QETNIKE


NUK JEMI JUGOSLLAV POR JEMI SHQIPTAR ė

KOSOVA ESHT E SHQIPTARVE PASURITė JAN TONAT

LIRI POPULLIT SHQIPTARė

DHE JU KAM THėNė SHOKVE TE MOS MERZIITEN


TE PRANISHMIT NE SALLė KAN QA NGA KUSHTRIMI IM DHE GAJRETI QE JU JEPJA SHOKVE

SHOKET JAN GJALLė DHE TE GJITH TE PRANISHMIT E ASAJ KOHE NE GJYGJ

prandaj mos akuzo kot e sa per rakinė ne at kohė un hiq nuk e kam pi rakinė as sot nuk e pi nuk kam ken njeri i kafeve un e ke gabim po rrejshe shum po me vjen keq por shum po rrejke

lirik
03-09-09, 10:30
TI MORE LIRIK PO VUJSHE SHUM PER MUTIN TITO E PO THU UNE JAM KAN NE DEMOSTRATA TE VITIT 1981 JE KON VEQ JE KON DIKUN TU PI RAKI SE TISHE KON QAQ BURR I FORT QYSH PE KALLXON VETEN PSE DILSHE AZIL PO NUK RRISHE SI MEHA E ADEM JASHARI ME JU DAL SHKIVE NE PRIT NAT PER NAT PO MSHELE AT GOJ E MOS DIL KTU MA ME SHKRU LIDHJE E PA LIDHJE ,SE IPASKE RRAS KOXHA DO VJET E SA PER MEHEN QE PO THU SKA MARR PJES NE DEMOSTRATA TE VITIT 1981 TI SKOKE KON NE ATO DEMOSTRATA PER QATA SI PASKA KRIS LUFTA E PARE NE JUGOSLLAVI PASKE IK PREJ KOSOVE SE TE PASKA FRY SHUM PER MAS ME NEJT E ME DAL PERBALL SHKAUT JA KOKE TUT PREJ NJERZVE TE UCK QE PO TA HIQIN FLAMEN SE SKOKE KON NI MOLL E MIR KUR FOL TI KSHTU PER NJERZIT E PAR TE UCK , MEHA KA SHUM VLLAZNI NE SHAL TE BAJGORES E PER MEHEN MUNESH ME VET ALI JONUZIN KUSH U KON MEHA TE KALLXON AJ MAS MIRI QE UKON DORA E DJATHT E ADEM JASHARIT NE VUSHTRRI MUNESH ME GJET ALI JONUZIN PUNON NE KEK ESHT NGA PASOMA E SHKO THUJ ALIS UNE KURR SKAM NI PER MEHEN EDHE SESHT E VERTET QE MEHA KA MARR PJES NE DEMOSRATA TE VITIT 1981

-------------------------------


Azil kam dalur sepse ne te kaluaren kur ndiqesha nga udb ja e nga spiunat qe benin dashuri me bashkim vllazrimin e shkieve -
ishin at'her vitet e rahatisė e sefallėkut akoma me bashkim vllarimin e jugosllavisė- edhe kur hyjsha dikun ne ndonje shpi me kerkue buk si ilegal ne sytė e tyre shihej dyshimi rezerva ndjenja jo e mirė me perjashtim te disa shtepive aty ktu-

shihej friga -ne syt etyre edhe
ata buk qe ma jepnin -si ilegal i ikur me duke3j se me mbetej ne fyt -
ather nuk mkishte uqk as kushte kurfare kishte diskoteka jugosllave dhe qifat tu si ti qe po del ktu me bė zhurem me qu pluhur me fjalė e kishin harruar shqiptarizmin e kombin -ishin habitur mbas diskotekave e shkinave dhe jetes luksoze jugosllave te bashkim vllazrimit kur un merdhihesha maleve per nje cop buk sepse edhe ata buk qe e haja diku me lahej me gjak duke u dridhur prej s ftofti -e as qe guxoja diten me u duk ne ndonje fshat sepse munafikt spiunat e bashkim vllazrimit e asi kishte boll sa te duash rrinin gati sa e ndegjonin ndonje pordhė dikun ne ndonje fshat vrapüonin me e lajmrue hyqymetin sepse ashtu i kishte edukuar bashkim vllazrimi i titotistve rangoviqstve pansllav-per fat nuk ishin te gjith por kishte mjaft -ne nji katund me levizė ishte e pa mundur pa te lajmrue ata mbi dy dit ne nji fshat nuk rrihej ather -dhe fillova te ftofem e te demtohem nga shendeti nga merdhirjet e filloj te ndikonte edhe ne anė tjera te shendetit ndeja neper lagshtira e male duke fjetur perjashta -
isha vetem ather dhe nuk kisha krah kurfare -as para as buk as te holla -
njerzit flenin neper shtepija ndersa un maleve ishte ma veshtir ather -
ather ishte veshtir per te vepruar-se ma vonė pastaj u bė ma leht sepse filloj gjithqka te masivizohej -
sa per strehimet dhe buken e di un vet i kam provuar gjėrat ne ilegaleiet dhe qka esht me mbet ne doren e dikuj-

me dukej se po me mbetet ne fyt-


ne syt e tyre lexohej ajo ndjenja se isha i pa deshiruar


se ata buk ma jepnin ne kushte ilegale


dhe dukej sikur ua kisha nxanė deren -


mandej se frigoheshin per te me strehuar ma gjat sepse as qe imagjinohej athere me u prish jugosllavia -


ket e lexoja ne syt e tyre -


kur mbetja un rrugve ne shi e ne borė perjashta

duke u dridhur nen temperaturen 25 gradė nen zero dimrit perjashta-
pa te holla pa perkrahje i zbathur i deshur pa kurfar mbeshteje kurfare -


nuk kisha besim me hy askun ne konak

te askuj sidomos te ytyre familjeve qe nuk i njihja sepse mendoja naten deri sa un jam duke fjetur shkon e me lajmron te hyqymet -


sepse sa po te bijsha ne duart e policisė


koka me ikte menjiher -sepse ishte koha e keqe shum ather

ose me zhduknin diku pa gjurmė-
ishte janari i vitit 1989 kur un neper kosovė ikja nga udb ja i merdhirė pa kushte ne jeten ilegale ne acarė te pa durueshem e ne borė ne dimra te ftoft -
prandaj ika dola azil sepse nuk e perballoja ma pa buk e pa perkrahje po ti ku ishe ather qe nuk me ndihmove mos ishe me kta aktivistat e tito mutit duke pi raki e duke bė qejfe te bashkim vllazrimit jugosllav e tash po na del patriot si shum kush qe nuk ishte ather hiq patriot

Mr.Boss
11-05-10, 23:06
Per juve qe folni keq per Mehe Uken - Hero Kombetar, do te jepni pergjithsi per fjalet e juaja! Sepse ju sjeni asgje me shume veq se disa klyshqi te tina! Duhet turp me ju ardh disave ketu!

Njeri mat madh e mat menqur se MEHE UKA nuk ka pas kurr Kosova, as kurr ska me pas!!!!!

E ju qe pe hapni gojen e po RRENI te gjithe keni pe pagu me gjake!