PDA

View Full Version : Kush ishte Mehė Uka


Pages : [1] 2

Dilaver
27-12-07, 00:32
I burgosur politik si anėtar i LPRK-sė.
Nė vitin 1996 ėshtė vra.
Shtabi i UĒK-sė e ka shpall hero i popullit tė Republikės sė Ksovės, i ka ndarė gradėn e Gjeneral Major, e njė brigadė e UĒK-sė mbante emrin e tij, (Ukė Meha).

Ka disa spekulime se pas hyrjės sė forcave tė NATOS i janė marrė tė gjitha dekorimet/nderimet.
A ėshtė e vėrtetė kjo?

Guri i madh
28-12-07, 00:24
Edhe ti temen qe e paske hap tani, une nuk e di cka ka ndodh pas hyrjes se NATO-se me te por e di qe.

Ka qen njeri i UDBES e edhe gjat qendrimit ne burg edhe kur ka dal prej burgut ka qen i ngarkuar pėr percjelljen e Adem jasharit, besoj se te mjafton kaq.


a ka mundsi ma shum informata ku ishte i lindur qka ka punue ma heret se une per her tė par po ndegjoj per ket emer

luan_i
28-12-07, 08:11
Edhe ti temen qe e paske hap tani, une nuk e di cka ka ndodh pas hyrjes se NATO-se me te por e di qe.

Ka qen njeri i UDBES e edhe gjat qendrimit ne burg edhe kur ka dal prej burgut ka qen i ngarkuar pėr percjelljen e Adem jasharit, besoj se te mjafton kaq.
dėshira. Nga i ke ti kėto informacione? Tė lutem zgjerohu pak mė shumė. Respekt

gjini
28-12-07, 15:32
Edhe ti temen qe e paske hap tani, une nuk e di cka ka ndodh pas hyrjes se NATO-se me te por e di qe.

Ka qen njeri i UDBES e edhe gjat qendrimit ne burg edhe kur ka dal prej burgut ka qen i ngarkuar pėr percjelljen e Adem jasharit, besoj se te mjafton kaq.

Nese e keni fjalen per MEHė Uken ju tregoj se kjo qka shkruan ti ketu eshte rrene e kulluar e nese shkruani per ukė mehen ate nuk e njof.

MemphiSx
28-12-07, 18:36
Une e di se nje Brigad e UCK-s e mban emrin e Mehė Ukes e sdi se mundet me kon njeri i UDB-s kur brigada e UCK e mban me krenari emrin e tij!!!

Guri i madh
28-12-07, 18:47
Une e di se nje Brigad e UCK-s e mban emrin e Mehė Ukes e sdi se mundet me kon njeri i UDB-s kur brigada e UCK e mban me krenari emrin e tij!!!


me sa mė kujtohet kjo brigad ka qen nė zonen e SHALES

sunshine
28-12-07, 20:01
Pėr Dilaverin,
Nėse kėrko informata pėr Mehė Ukėn, mund tė gjesh nė njė libėr tė shkruar nga Reshat Badallaj, ku pėrshkruhet e tėrė jeta e tij!

Edhe ti temen qe e paske hap tani, une nuk e di cka ka ndodh pas hyrjes se NATO-se me te por e di qe.
Ka qen njeri i UDBES e edhe gjat qendrimit ne burg edhe kur ka dal prej burgut ka qen i ngarkuar pėr percjelljen e Adem jasharit, besoj se te mjafton kaq.

Unė nuk e di se ku qenke informuar qė paska qenė njeri i UDB-ės, i ndjeri Mehė Uka?
Mehė Uka ka qenė njė atdhetar dhe veprimtar i madh i ēėshtjes kombėtare. Ai ka qenė njė urė-lidhėse para lufte nė mes faktorėve ushtarak dhe atyre politik (jo LDK-sė, se ata nuk kanė pranuar oferta tė tilla!). Ai ėshtė vrarė nė pritė nga policia serbe duke shkuar nė Shalė tė Bajgores nė njė takim me disa ushtarakė tė UĒK-sė.
Andaj, nuk do ishte mirė tė ia futėsh kot, kur nuk di gjė pėr tė!

Murgesha
28-12-07, 21:01
Pėr Dilaverin,
Nėse kėrko informata pėr Mehė Ukėn, mund tė gjesh nė njė libėr tė shkruar nga Reshat Badallaj, ku pėrshkruhet e tėrė jeta e tij!
Kam pas rastin te lexoj monografinė e Reshat Badallaj kushtuar Mehė Ukės.

Kėtė monografi e bajnė tė plotė Kujtimet e shoqes sė Mehės, Resmije Badallaj.
Ajo qė kam kuptuar nga kjo monografi ėshtė se nė te Meha paraqitet si veprimtar i madh i ēėshtjes kombėtare, por qė mjerisht lihet tė nėnkuptohet; Meha u vra nga policia serbe por ishte ose ishin shoku/ėt e tij qė e hodhėn nė pritė tė tyre. Mjerisht as vet Resmija nuk i din cilėt ishin apo me kė ishte Meha ditėn e vrasjes sė tij.

MemphiSx
28-12-07, 23:41
Ne kete intervist te Rexhep Selimit dhene Gazetes Qlirimi si organ i LKQK-s,shihen disa perqarje dhe jon disa elemente te atentateve qe kan ndodh nga ky klan qe e mori ne dor UCK-n,dmth eliminoi udheheqesit kryesor te UCK-s,per t'u futur ne Kosove Hashim Thaqi pas marsi te vitit 98,ose pas Vrasjes(atentatit te pergatitut nga po kta njerz) se Adem Jasharit.

Lexoni eshte shum interesante,ka gjasa se edhe Mehe Ukes i eshte pergatitur atentat!!

DOSSIER
Intervisė me Rexhep Selimin
Idealistėt (unė) krijojnė njerėz tė mėdhenj (Hashim Thaēin) dhe shpeshherė janė viktima tė tyre
Intervistuar nga Shkėlzen Gashi
Kur kanė filluar saktėsisht negociatat pėr arritjen e marrėveshjes mes UĒK-sė dhe LKĒK-sė?
Ndonėse kanė shkuar dhjetė vite kjo nuk do tė thotė se janė harruar ngjarjet. Unė nuk dua t’i quaj negociata sepse natyra e punės qė kemi bėrė nuk mė lejon t’i quaj negociata, por do t’i quaj pėrpjekje pėr t’u bashkuar njerėzit nė luftėn qė e kishte nisur UĒK-ja. Kjo ka ndodhur fillimisht nė fundin e vitit 1996. Kanė qenė disa rrethana tė caktuara qė kanė bėrė qė unė tė jem protagonist i kėsaj ngjarjeje. Nė tetor tė vitit 1996, pas shumė aktiviteteve si pjesėtar i UĒK-sė, mė ėshtė dashur tė kaloj nė arrati sepse pėr mua ėshtė lėshuar fletarrest nga Serbia. Prej asaj kohe kam qenė nė zona tė ndryshme, kryesisht nė Prekaz dhe kam pasur kontakte tė pėrhershme me Adem e Hamėz Jasharin, por edhe me Sahit Jasharin dhe shokėt tjerė. Sahit Jashari mė ka njoftuar se ka ardhur njė njeri nga LKĒK-ja nė njė fshat nė afėrsi tė Skenderajt, nė fshatin Klinė. Me kėtė njeri Sahit Jashari kishte lidhje familjare. Ky njeri ishte Mehė Uka. Mehė Uka kishte ardhur qė tė bie nė kontakt me dikė nga UĒK-ja pėr tė biseduar me ne pėr njė ēėshtje tė madhe. Ne jemi dakorduar qė tė kontaktojmė dhe unė mezi s’kam pritur qė tė takohemi me LKĒK-nė dhe atė pėr dy arsye: e para, sepse kemi dashur qė tė bashkohemi nė mėnyrė qė lufta jonė tė ketė pėrmasa mė tė mėdha dhe tė jetė mė e organizuar dhe, e dyta, tė sqarohemi rreth qėndrimit tė LKĒK-sė pėr luftėn dhe organizimin e UĒK-sė, tė cilin qėndrim ata e patėn shprehur nė njė numėr tė jashtėzakonshėm tė gazetės “Ēlirimi”, i cili shkrim nuk mė ėshtė dukur me vend...
Ky shkrim pėr tė cilin po flisni ju nuk ėshtė botuar nė kėtė kohė sepse “Ēlirimi” i jashtėzakonshėm ėshtė botuar mė vonė...
Nė atė kohė ėshtė botuar sepse unė po flas pėr fundin e vitit 1996...
Po pra! E “Ēlirimi” i jashtėzakonshėm ėshtė botuar nė janar tė vitit 1997, kurse ju keni bėrė pėrpjekje qė tė bashkoheni nė fund tė vitit 1996...
Ndoshta nuk ka qenė ashtu. Mund tė gabohem. Sidoqoftė, shkrime tė vazhdueshme nė Ēlirim ka pasur. Nė kontaktin e parė me Mehėn jemi dakorduar qė tė dy qė tė bisedojmė se ēfarė mund tė bėjmė nė tė ardhmen. Meha ėshtė prezantuar si i dėrguari i Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė LKĒK-sė pėr tė bėrė njė takim tė nivelit tė lartė mes UĒK-sė dhe LKĒK-s dhe ky takim tė ketė karakter tė njė bashkėveprimi nė terren kundėr forcave tė okupatorit serb. Jemi dakorduar pa asnjė rezervė dhe menjėherė kemi filluar tė diskutojmė se ku dhe kur duhet tė takohemi. Takimi mė i lehtė do tė ishte nė njė zonė tė lirė, pra nė Prekaz sepse Prekazi qė nga viti 1992 ka qenė zonė e lirė ngase ne kemi vepruar dhe qėndruar hapur nė Prekaz dhe ka mundur qė shumė lehtė ta zhvillojmė kėtė takim nė Prekaz. Po-ja ime nė kėtė rast, kuptohet me mandatin e shokėve tė mi, ka qenė ‘po’ pa rezervė. Kemi pasur nevojė pėr njerėz dhe lufta jonė ka pasur nevojė qė tė zhvillohet edhe mė tutje. Pra, ky ka qenė takimi i parė me Mehė Ukėn, do tė thotė nė nėntor tė vitit 1996. I kam thėnė Mehė Ukės se ne jemi tė gatshėm qė t’ju presim nė Prekaz. Pas njė jave ai ėshtė kthyer me shumė entuziazėm prapė tek ne dhe na ka thėnė qė shokėt e LKĒK-sė kanė kėrkuar qė takimi tė mbahet diku tjetėr, por jo nė Prekaz. Ne jemi ēuditur pse diku tjetėr, e pse jo nė Prekaz. Dhe pas disa takimeve duke u pėrpjekur qė ta ndėrrojnė vendin e takimit, Meha vjen sėrish nė Prekaz dhe thotė: a mund tė takohemi nė Mitrovicė. Unė jam habitur dhe kam thėnė pse duhet tė takohemi nė Mitrovicė dhe tė kemi shqetėsim sigurinė tonė gjatė takimit, kur njė takim tė tillė mund ta mbajmė nė Prekaz. Por, pėr shkak tė rėndėsisė sė takimit, pas konsultimit me shokė jemi dakorduar, pra kemi thėnė po, ndonėse nuk kemi menduar se ka qenė forma mė e mirė qė takimi tė zhvillohet nė Mitrovicė pėrkatėsisht nė Shipol. LKĒK-ja nuk na tha vendin saktė se ku duhet tė takohemi, me siguri pėr shkak tė konspiracionit, por, ata e morrėn pėrsipėr sigurinė tonė. Ka qenė shumė rrezik sepse atė kohė unė kam qenė njėri ndėr njerėzit mė tė kėrkuar nga Serbia. Ne e planifikuam sigurinė tonė gjatė rrugės. Mė 29 dhjetor 1996, nė ora 18:00, Mehė Uka vjen te shkolla nė Prekaz tė Epėrm. Ka qenė e paraparė qė unė dhe Sahit Jashari tė jemi nė veturėn e Mehė Ukės, kurse njė veturė tjetėr me shokėt tonė tė jetė para ose pas nesh, ku ka qenė paraparė tė jetė Sylejman Selimi, Mujė Krasniqi dhe Musa Jashari. Ka qenė dimėr dhe ka pasur shumė borė. Diku rreth orės 15:00 Sahit Jashari pėrafėrsisht 2-3 kilometra larg shtėpisė sė tij plagoset aksidentalisht shumė rėndė nga njė shok i tij, i cili tash nuk jeton mė. Pra, plagoset nė kėmbė dhe nga ajo plagė qė ka marrė atėherė vuan edhe sot. Unė kam qenė nė shtėpinė e Sahit Jasharit. Mė thėrrasin pėrmes radio lidhjes qė tė shkojė te Sahit Jashari (diku 2-3 km larg shtėpisė sė tij). Kemi shkuar dhe e kemi parė Sahit Jasharin tė plagosur shumė rėndė nga qiftja do tė thotė arma e gjuetisė. Ka qenė i plagosur nė kėmbė dhe njėrin asht tė kėmbės e ka tė kėputur. Ėshtė dashur qė ta dėrgojmė menjėherė nė shtėpi, t’ia japim ndihmėn e parė dhe ta kėrkojmė mjekun. Jemi angazhuar qė tė gjithė – Ademi, Hamza, unė dhe tė tjerėt – rreth Sahit Jasharit duke ia lidhur kėmbėn ngase ka pasur gjakderdhje jashtėzakonisht tė madhe. Nė ndėrkohė kemi marrė masat pėr ta gjetur njė mjek. Sylejman Selimi dhe Asllan Selimi e kanė gjetur mjekun nė Mitrovicė, dr. Bajram Rexhepin. Derisa kėta e kanė kėrkuar mjekun, unė kam kėrkuar prej Mujė Krasniqit dhe Bashkim Jasharit qė tė dalin nė Prekaz nė ora 18:00 te shkolla dhe tė takohem me njė njeri me syza dhe t’i thuhet se pėr rrethana tė caktuara nuk mund tė takohemi sonte ngase Xhema (ky ka qenė pseudonimi im para Mehė Ukės) ka njė problem, pra nuk kam dashur t’i them se Sahiti ka problem pėr shkak tė afėrsisė familjare qė Mehė Uka ka pasur me Sahit Jasharin.
Pse nuk ke shkuar nė takim?! Ju mjek nuk keni qenė?!
Mjek nuk kam qenė, por meqenėqė ėshtė shtyrė tri-katėr herė takimi nuk prishė punė qė tė shtyhet edhe njė herė. Kjo ishte hera e parė qė ne kėrkonim tė shtyhej takimi. Dhe, nė fund tė fundit, roli im ka qenė vendimtar sepse po tė mos isha unė ndoshta nuk do tė gjendej mjeku. Sidoqoftė, Mujė Krasniqi dhe Bashkim Jashari janė takuar me tė dhe i kanė pėrcjellė porosinė. Meha ka thėnė se nuk prishė punė. Takohemi ndonjėherė tjetėr. Pastaj ka ardhur Bajram Rexhepi dhe ėshtė bėrė sanimi i plagės dhe ka sugjeruar qė tė operohet. Cfarė ka ndodhur tash?! Atė natė ne nuk kemi marrė vesh asgjė. Tė nesėrmen kemi marrė vesh se Mehė Uka duke u kthyer pėr nė Mitrovicė ėshtė vrarė. Lajmi i parė te ne ka ardhur se ėshtė vrarė, kurse te familja ka shkuar lajmi se ka pasur aksident dhe ėshtė vrarė. Pas vrasjes sė Mehė Ukės, njė kontakt indirekt, e mė vonė edhe direkt, e ka mbajtur motra e Mehė Ukės, nė shtėpinė e sė cilės, siē e kam marrė vesh mė vonė, ka qenė e paraparė tė mbahet takimi. Pas disa ditėve, prej familjes sė Mehė Ukės kemi marrė vesh se ėshtė vrarė Mehė Uka. Shokėt qė i kemi pasur nė Prekaz tė Epėrm na tregojnė se diēka e madhe ka ndodhur ngase nė rrugėn Broboniq-Shipol ka pasur lėvizje tė mėdha tė forcave serbe dhe ka pasur fishekzjarrė. Bile-bile, thonė ata, kemi shkuar nė vend tė ngjarjes dhe kemi gjetur kėto mjete ushtarake: bomba, gryka tė trombllonit, lloj gazi helmues (prodhim i ushtrisė jugosllave apo ruse) dhe pastaj edhe vetė banorėt e fshatit Lushtė dhe Shipol kanė dėshmuar se ka pasur forca tė mėdha. Makina me tė cilėn ėshtė kthyer Mehė Uka nuk ka qenė e dėmtuar sikur tė ketė pasur aksident trafiku sepse vetėm nė derė e ka pasur njė vijė nga njė makinė pėr pastrimin e borės. Sido qė tė jetė, unė kam pritur javėn e parė, por edhe javėn e dytė qė tė vijė dikush nė Prekaz dhe tė pyes se ēka nuk ėshtė nė rregull, dhe tė pyesin se si ėshtė vrarė shoku i tyre, nė ēfarė rrethana ka ngjarė njė gjė e tillė dhe deri ku kanė shkuar punėt rreth takimit e kėshtu me radhė. Kjo jo qė nuk ka ndodhur atėherė, por, ēuditėrisht, njė gjė e tillė nuk ka ndodhur asnjėherė. Kėtė ngjarje jam pėrpjekur ta lė tė shkruar edhe gjatė luftės qė sė paku tė dihet se ēfarė ka ndodhur me vrasjen e Mehė Ukės, ndonėse atė kohė ėshtė konsideruar si vrasje enigmatike. Kėtu nuk ka asnjė pikė enigme. Ne jemi takuar me motrėn e Mehė Ukės mė pas, e cila e kishte ditur se ne do tė shkojmė nė shtėpinė e saj dhe qė kemi pasur tė takohemi me krerėt e LKĒK-sė. Prapėseprapė kam bėrė pėrpjekje qoftė edhe pėrmes saj tė takohem me dikė tė LKĒK-sė dhe t’ia shpjegoj se ēfarė ka ndodhur dhe si ka ndodhur dhe tė vazhdojmė kontaktet pėr bashkimin tonė. Deri nė prill tė vitit 1998 nuk ka pasur ndonjė shenjė pėr tė vazhduar pėrpjekjet pėr bashkimin tonė. Gjatė kėsaj periudhe UĒK-ja ėshtė rritur shumė.
Nė kėtė kohė, pra nė mes tė vitit 1998, UĒK nuk ka qenė mė e madhe se LKĒK-ja...
Nuk e di! E di se ne nė vitin 1998 jemi rritur shumė. Nė maj kemi rėnė nė kontakt – me iniciativėn e tyre - me krerėt e LKĒK-sė. Jemi takuar nė maj tė vitit 1998 nė fshatin Aēarevė. Qėndrimi i LKĒK-sė ka qenė qėndrim parimor. Shumė korrekt. Ju pata thėnė se ata ėshtė dashtė ta mbėshtesin UĒK-nė tė parėt. LPK-ja veē e kishte mbėshtetur UĒK-nė...

Vazhdon....

MemphiSx
28-12-07, 23:44
Pse nuk ka pasur pėrpjekje mė herėt pėr t’u bėrė bashkė, pra pas 30 dhjetorit tė vitit 1996 dhe para 11 majit tė vitit 1998...?!
Nuk dua t’i shmangem pyetjes, por mbase kėtė pyetje ėshtė mė mirė t’ia shtroni atyre ngase ata e kanė ditur se ku ėshtė adresa e UĒK-sė, ndėrsa unė nuk e kam ditur se ku ėshtė adresa e LKĒK-sė...
A mos ka ndikuar “Ēlirimi” i jashtėzakonshėm qė ju tė mos afroheni?!
Tek unė dhe te bashkėluftėtarėt e mi “Ēlirimi” i jashtėzakonshėm nuk ka pasur as ndikimin mė tė vogėl. Kemi bėrė punė tė madhe qė numri i “Ēlirimi”-t tė jashtėzakonshėm tė mos ketė ndikim. Mua nuk mė ka pėlqyer ajo qė ėshtė shkruar nė “Ēlirimi”-n e jashtėzakonshėm.
Pse s’t’ka pėlqyer?
Nuk mund tė them se ėshtė dėnuar lufta e UĒK-sė, por nuk ėshtė pranuar forma e veprimit tė UĒK-sė dhe ėshtė quajtur formė terroriste...
Ju mendoni se nuk ka qenė terroriste forma e veprimit tė UĒK-sė nė fillim?!
Pse ju mendoni qė ka qenė terroriste?
Unė po ju pyes juve: mendoni se nuk ka qenė terroriste forma e veprimit tė UĒK-sė nė fillim?!
Tė them tė drejtėn unė nuk kam nevojė ta arsyetoj se a ka qenė terroriste a jo. Objektivi i UĒK-sė dhe forma e veprimit nuk ka pasur tė bėjė asgjė me terrorizėm. Ti ndoshta nuk e kupton se ēka do tė thotė terrorizėm. Objektivi i UĒK-sė kanė qenė forcat policore dhe ushtarake tė Serbisė.
Objektivi ka qenė nė rregull, por, s’mund tė thuhet se edhe forma ka qenė nė rregull...
Edhe forma ka qenė nė rregull. Ma thuaj ti njė veprim qė s’ka qenė nė rregull!
Ka pasur raste kur ju keni sulmuar objekte qė e keni ditur se janė me civilė...
A ėshtė varrė ndonjė civil?!
Kjo nuk ėshtė me rėndėsi! Me rėndėsi ėshtė qė ju keni sulmuar dhe ka mundur tė vritet ndonjė civil...
Raste tė tilla ka pasur! Nė fakt, nuk ka pasur!
Pėr shembull, aksioni nė shkollėn e mesme tė mjekėsisė “Dr. Ali Sokoli” nė Prishtinė, tė cilin aksion UĒK-ja e ka marrė pėrsipėr dhe dihet fare mirė se aty ka pasur vetėm civilė tė nacionalitetit serb...
Ne e kemi marrė pėrsipėr atė aksion dhe ne e kemi bėrė atė aksion. Nė oborr tė shkollės nuk ka pasur asnjė njeri, pra bomba ėshtė hedhur nė oborrin e shkollės dhe nėse iu kujtohet komunikata qė ka nxjerrė UĒK-ja ka qenė njė mesazh pėr kolonėt serbė qė janė kthyer nga njė luftė nė njė luftė tjetėr. Ky nuk ka qenė akt terrorist, por njė manifestim politik. Kėto gjėra ndodhin...
A e keni ditur ju qė nė atė objekt ka pasur vetėm civilė dhe a e keni ditur se nė bazė tė Konventės sė Gjenevės tė vitit 1949 nuk keni tė drejtė tė sulmoni nė njė objekt ku ka civilė...
Mua mė ka interesuar liria ime. Dhe mė ka interesuar qė tė pėrdor mjetet dhe format mė tė mira dhe prapėseprapė mendoj se e kemi bėrė punėn mė tė duhur. A ėshtė terrorizėm pse ata e kanė dėgjuar njė krismė?
Ju e keni ditur se aty ka civilė dhe keni hedhur bombė! I keni shqetėsuar! I keni terrorizuar!
Punė e madhe nėse janė shqetėsuar! Ata njerėz kanė ardhur nga njė luftė, pra nga Kroacia dhe Bosnjė Hercegovina dhe njė krismė mė shumė pėr ta nuk ėshtė asgjė.
Mė e rėndėsishme ėshtė liria jonė! S’ka rėndėsi se a e terrorizojmė dikė pėr ta arritur lirinė?!
Po pra!

MemphiSx
28-12-07, 23:45
Ok, kthehemi te 11 maji i vitit 1998! Ēfarė ėshtė bėrė mė 11 maj?! Ēfarė keni nėnshkruar?!
Nė takimin e Shtabit tė Pėrgjithshėm qė ėshtė mbajtur nė Likoc disa ditė para se tė arrihet marrėveshja UĒK-LKĒK, e kam njoftuar SHP pėr idenė e LKĒK-sė qė tė bashkohemi. E kam marrė mandatin e tyre qė tė takohem me LKĒK-nė – nė atė kohė unė kam qenė shef i drejtorisė operative – dhe nė pėrputhje me detyrėn time e kemi bėrė marrėveshjen, e cila, nė fakt, ka qenė marrėveshje teknike. Kjo marrėveshje mė vonė do tė implementohet nė aspektin operativ, pra nė aspektin ushtarak. LKĒK-ja ka insistuar qė tė bėjė njė marrėveshje nė dy segmente: nė aspektin ushtarak dhe nė aspektin politik. Jemi dakorduar dhe kemi bėrė njė marrėveshje, tė cilėn unė nuk e kam sepse nė atė kohė e kam dorėzuar nė SHP, pra nė G1, do tė thotė nė arkivat e UĒK-sė. Pra kemi bėrė marrėveshje vetėm nė aspektin ushtarak dhe i jemi pėrmbajtur plotėsisht tė dyja palėt. Kurse nė aspektin politik unė s’kam pranuar tė bisedoj ngase nuk ka qenė lėmi imja. Kemi lėnė rrugėt e hapura qė ata t’i vazhdojnė bisedimet me Drejtorinė Politike pėr arritjen e marrėveshjes nė aspektin politik. Nė aspektin ushtarak marrėveshja ėshtė realizuar plotėsisht. Aty shkruan fare qartė se tė gjitha efektivat qė ka LKĒK-ja i bashkėngjiten njėsiteve mė tė afėrta tė UĒK-sė dhe futen nėn komandėn e UĒK-sė.
Ēka ka pėrmbajtur pika e dytė, pra aspekti politik?
Afėrsisht ka qenė ndėrtimi i njė pėrfaqėsimi politik mes UĒK dhe LKĒK-sė. Nė atė kohė kjo s’m’pat pėlqyer, por si formė ka mundur qė tė bėhemi bashkė...
Ju keni nėnshkruar se do ta bėni pra Frontin Politik Ēlirimtar?!
Nuk ėshtė e nėnshkruar. Ne kemi nėnshkruar pėr aspektin operativ dhe kėtė e kemi realizuar. Nė marrėveshje thuhet se do tė hapet rrugė pėr realizimin e pėrfaqėsimit politik. Pjesėn time tė marrėveshjes e kam realizuar.
Vetėm pak: marrėveshja ka dy pika: aspektin ushtarak dhe aspektin politik. Ėshtė nėnshkruar nga tė dyja palėt, pra nga Rexhep Selimi nė emėr tė UĒK-sė dhe nga Sabit Gashi nė emėr tė LKĒK-sė. Pika e dytė e marrėveshjes po thotė se duhet krijuar Frontin Politik tė Luftės, i cili do tė angazhohet nė mėnyrė intensive pėr bėrjen e politikės sė luftės dhe se rreth ēėshtjes sė Frontit Politik tė Luftės u vendos qė tė punohet intensivisht nga tė dy palėt pėr tė realizuar sa mė parė kėtė objektiv prioritar tė luftės sonė tė pėrbashkėt. Pse nuk ėshtė realizuar pika e dytė?! Ju keni nėnshkruar se duhet bėrė Frontin Politik!
Aty po thuhet u vendos qė tė punohet intensivisht nga tė dy palėt pėr tė realizuar sa mė parė kėtė objektiv prioritar tė luftės sonė tė pėrbashkėt. E tash a ėshtė punuar intensivisht apo jo nuk dua tė paragjykoj. Kjo nuk i pėrket lėmisė sime. Tė sugjeroj qė nė intervistat tjera t’u drejtohesh atyre qė kanė qenė pėrgjegjės pėr politikė nė UĒK.
Ti nuk mban pėrgjegjėsi pėr pikėn e dytė tė marrėveshjes?!
Absolutisht jo!
Dhe po pajtohesh qė kjo pikė nuk ėshtė realizuar fare?!

Pika e dytė nuk ėshtė plotėsuar!
Pse nuk ėshtė plotėsuar?!
Nuk e di, por e di se prej kur ėshtė nėnshkruar marrėveshja mes UĒK-sė dhe LKĒK e deri nė Konferencėn e Rambujesė ka pasur kontakte mes kėtyre dy subjekteve pėr realizimin e pikės sė dytė tė marrėveshjes...
Prej kur ėshtė nėnshkruar marrėveshja mes UĒK-sė dhe LKĒK e deri nė Konferencėn e Rambujesė, Drejtoria Politike nuk ėshtė takuar asnjėherė me pėrfaqėsuesit e LKĒK-sė edhe pėrkundėr pėrpjekjeve tė kėtyre tė fundit...
Kjo nuk ėshtė e vėrtetė!

MemphiSx
28-12-07, 23:46
Kėshtu po thonė tė gjithė anėtarėt e LKĒK-sė qė kam intervistuar pėr kėtė problem: Fatmir Humolli, Sabit Gashi, Agim Kuleta...
Kėshtu po thotė Fatmir Humolli?!

Kėshtu po thonė tė gjithė! Kanė shkuar pėr t’u takuar me SHP dhe ata s’kanė dalė nė takim...
Kujtojau njė takim para Konferencės sė Rambujesė, pra pasi qė ėshtė marrė vendimi qė tė merret pjesė nė Konferencėn e Rambujesė...
Po, por nė kėtė takim nuk ėshtė biseduar rreth krijimit tė Frontit Politik Ēlirimtar...
Mirė de, mė lejo ta pėrfundoj tash unė. Kujtojau atyre qė nė Lladroc kanė pasur njė takim ku ėshtė biseduar edhe pėr Rambujenė edhe pėr pėrfaqėsimin politik tė UĒK-sė dhe ėshtė biseduar edhe pėr mosangazhimin rreth krijimit tė Frontit Politik tė UĒK-sė. Nuk qėndron fakti se LKĒK nuk ėshtė takuar kurrė prej majit 1998 me Drejtorinė Politike tė UĒK-sė.
Prej majit tė vitit 1998 e deri nė shkurt tė viti 1999 nuk ėshtė takuar asnjėherė! Dhe nė takimin qė ėshtė mbajtur nė shkurt tė vitit 1998 nuk ėshtė vendosur gjė rreth krijimi tė Frontit Politik Ēlirimtar... Pėr mė shumė, UĒK-ja e ka shkelur kėtė marrėveshje tė cilėn ti e ke nėnshkruar nė emėr tė UĒK-sė. Shkelja e parė ėshtė emėrimi i zėdhėnėsit tė UĒK-sė...
Ne jemi marrė vesh qė tė angazhohemi rreth krijimit tė frontit politik...
Por ju s’jeni angazhuar...
Ku e di ti qė s’jemi angazhuar?!
S’jeni angazhuar sepse prej 11 majit tė vitit 1998 deri nė shkurt tė vitit 1999 nuk jeni takuar asnjėherė...
O vėlla, UĒK-ja ka qenė faktor. UĒK-ja ka pasur strukturė. Nė kėtė kohė ka pasur mijėra njerėz duke i strukturuar nė radhėt e saj. Nė kėtė kohė, ju e dini, UĒK-ja ka pasur njė ballafaqim tė tmerrshėm me forcat serbe. UĒK-ja edhe pse ka qenė faktor, nuk i ka nėnēmuar faktorėt tjerė. UĒK-ja nuk ka pasur mundėsi qė nga Drenica tė thotė: kujdes mos ta bėjmė drejtorinė politike sepse nuk e kemi pyetur LKĒK-nė...
Po pse atėherė keni nėnshkruar marrėveshje pėr krijim tė frontit politik tė pėrbashkėt...
Formimi i Drejtorisė Politike ka qenė qėndrim nė pėrputhje me rrethanat shumė rapide qė janė zhvilluar nė atė kohė. Ne jemi angazhuar qė tė bashkėpunojmė me tė gjithė, pėrfshirė LPK-nė, LKĒK-nė dhe me partitė politike nė Prishtinė...
Nuk ėshtė fer qė tė nėnshkruash marrėveshje pėr krijimin e frontit politik bashkė me dikė dhe mė pas tė krijosh vet frontin politik! Shumė mė korrekte do tė ishte sikur ju t’i kishit thėnė LKĒK-sė se ne kemi nėnshkruar marrėveshje me ju pėr krijimin e frontit politik, por po e prishim kėtė marrėveshje sepse po duam ta krijojmė vetė frontin...
Nė kėtė marrėveshje shkruhet shumė mirė, nėse ju dini tė lexoni, qė merret vendimi pėr shkrirjen ose bashkėngjitjen e tė gjitha trupave tė LKĒK-sė nė UĒK dhe kjo ėshtė zbatuar, kurse hapi tjetėr s’ka mundur tė arrihet...
Pse s’ka mundur tė arrihet?
S’ka mundur tė arrihet! Tė dy palėt nuk janė angazhuar nė mėnyrė tė mjaftueshme!
Pse po thua nuk janė angazhuar dy palėt nė mėnyrė tė mjaftueshme?
Kjo marrėveshje nuk ka qenė obligative pėr UĒK-nė sepse nuk ėshtė e specifikuar se ēfarė duhet tė bėjė UĒK-ja...
Askund nuk shkruan qė kjo marrėveshje nuk ėshtė obligative pėr UĒK-nė!
Aty shkruan qė duhet tė angazhohemi pėr frontin politik.
Dhe s’jeni angazhuar pėr krijimin e kėtij fronit sepse nuk keni pranuar tė takoheni me LKĒK-nė dhe ta krijoni kėtė front...
Ajo pjesė qė mė ėshtė dashur mua nė terren ėshtė kryer dhe pėr kėtė pjesėn tjetėr as qė mė ka interesuar...
Nuk tė vjen keq qė e keni mashtruar LKĒK-nė?! Ata ndihen tė mashtruar dhe thonė se ėshtė dėmtuar interesi nacional me kėto veprime tė SHP tė UĒK-sė...
Ndoshta ndihen tė mashtruar, por unė nuk mendoj kėshtu...
Mendon se ėshtė mė mirė qė nuk jeni bėrė bashkė me LKĒK-nė...
Mos mė thuaj mua kėshtu sepse unė kam qenė i vetmi qė jam angazhuar dhe kam arritur diēka. Nė rastin e parė kemi dėshtuar, dhe ky dėshtim na ka kushtuar me jetė njeriu, pra, me jetėn e Mehė Ukės. Ne kemi arritur tė bashkohemi nė aspektin ushtarak...
Sabit Gashi thotė se nuk ke pasur ndikim pėr realizimin e pikės sė dytė se sikur tė kishe pasur ndikim atėherė do tė bėhej edhe Fronti Politik... Bile-bile, Sabit Gashi thotė se njė anėtar i SHP tė UĒK-sė (Azem Syla) mė ka thėnė se po tė ishim ne nė Kosovė nuk do ta kishim lėnė Rexhep Selimin ta nėnshkruante kurrė njė marrėveshje tė tillė...
Nuk dua ta komentoj kėtė! Pėr pikėn politike duhet t’i referoheni Drejtorisė Politike!
Ti e ke nėnshkruar kėtė marrėveshje nė emėr tė UĒK-sė. Pika e dytė e kėsaj marrėveshjeje nuk ėshtė respektuar. A ndihesh keq para kėtyre njerėzve qė kjo marrėveshje qė e ke nėnshkruar ti ėshtė shkelur?!
Tė them tė drejtėn po! Tė them tė drejtėn po! Pėr shkak se unė mendoj qė ėshtė dashtė qė ne tė jemi shumė mė tė zotė dhe qė asnjė forcė politike mos ta kontestojmė. LKĒK-ja ka qenė shumė konstruktive. Edhe pas kėtij mosrealizimi, prapėseprapė, LKĒK-ja nuk ka qenė destruktive sepse e ka marrė shumė seriozisht luftėn e popullit shqiptar pėr liri. Unė nuk jam ndier mirė qė nuk ka vazhduar angazhimi pėr krijimin e frontit politik dhe qė sot tė mos jetė temė kjo...
A mendon se sikur tė mos bėhej kjo marrėveshje do tė kishte luftė vėllavrasėse?
Nė asnjė mėnyrė! Asnjė ushtar i UĒK-sė nuk ka pasur armė pėr LKĒK-nė dhe anasjelltas. Krejt ēfarė do tė bėhej sikur tė mos bashkoheshim ėshtė se anėtarėt e LKĒK-sė do tė ballafaqoheshin me pushtuesin serb nė mėnyrė mė tė pavarur. Unė i kam takuar anėtarėt e LKĒK-sė nė shumė zona dhe ata kanė qenė djem dukat dhe kurrė ata nuk do tė bėnin luftė vėllavrasėse...
Shumė anėtarė tė LKĒK-sė mė kanė thėnė se ka pasur shumė probleme nė terren. Shumė anėtarė tė UĒK-sė kanė tentuar t’i ēarmatosin anėtarėt e LKĒK-sė...
Unė nuk kam njohuri pėr gjėra tė tilla. Luftė ka qenė. Megjithatė unė nuk besoj se do tė kishte luftė vėllavrasėse. Pa marrėveshje do tė ishte mė keq, por luftė vėllavrasėse...
Shumė herė anėtarėt e UĒK-sė kanė tentuar t’i ēarmatosin anėtarėt e LKĒK-sė... Madje-madje, gazeta “Ēlirimi” nuk ėshtė lejuar qė tė shpėrndahet nga anėtarėt e UĒK-sė... Paramendo gazetat qė janė nxjerrė nė Prishtinė janė lejuar tė shpėrndahen, por jo edhe njė gazetė qė ėshtė nxjerrė nė mal – “Ēlirimi”...
Kjo nuk ėshtė e vėrtetė! Nė terren ėshtė zhvilluar gjithēka! Puna jonė ka qenė qė t’i strukturojmė kėta njerėz nė radhėt e UĒK-sė... Unė jam shumė i vetėdijshėm qė kjo marrėveshje ka sjellė shumė tė mira nė terren. Ka mundur qė kėta njerėz tė ndalohen dhe tė pyeten se kush janė dhe ēka janė e nga po shkojnė. Nė ushtritė mė tė rregullta ndodhin kėto gjėra. Ka mundur tė ketė incidente. UĒK-ja ka qenė faktor. UĒK-ja ka qenė e fortė nė terren. Urdhėr qė tė ēarmatosen ushtarėt e LKĒK-sė nė terren nuk ka pasur.
Ėshtė shqetėsuese qė gazeta “Ēlirimi” ėshtė ndaluar nė shumė zona tė luftės, kurse gazetat nga Prishtina janė shpėrndarė pa asnjė problem...
Nėse ėshtė ndaluar “Ēlirimi”, unė po them se ėshtė gabim! Unė nuk kam informacion se ėshtė ndaluar. Ne kemi pasur nevojė pėr mė shumė informata...
Drejtorinė Politike e kanė themeluar njerėz qė kanė ardhur nga perėndimi, pra jo njerėz qė kanė qenė brenda, dhe jo njerėz qė kanė kontribuar nė terren...
Hashim Thaēi nuk ka qenė jashtė! Hashim Thaēi ėshtė futur nė Kosovė diku nė mars tė vitit 1998, pra pas vrasjes sė Adem Jasharit, ndonėse edhe mė herėt ka qenė nė Kosovė, pra ka lėvizur, kurse nė mars tė vitit 1998 ka ardhur pėrfundimisht nė Kosovė. Drejtoria Politike ėshtė formuar nė qershor...
Po pra, ka ardhur nė Kosovė pėr ta futur nėn kontroll UĒK-nė...
E ke gabim! Hashim Thaēi ka ardhur si tė gjithė luftėtarėt...
Pse s’ka ardhur para 5 marsit?! Pse s’e ka pasur para 5 marsit mandatin pėr themelimin e Drejtorisė Politike tė UĒK-sė...?!
Deri nė qershor tė vitit 1998 nuk ka qenė pėrgjegjės pėr Drejtorinė Politike, por vetėm shef i njė departamenti pėr informim publik...
Kush ka qenė pėrgjegjės pėr politikė nė UĒK para Hashim Thaēit?! Ke qenė ti?!
Jo! S’ka qenė askush! Struktura e SHP nuk ka paraparė drejtori politike. Strukturė politike nuk ka asnjė shtab ushtrie nė botė... Drejtorinė Politike e ka themeluar SHP. Ne kishim dy drejtori: drejtorinė politike dhe tė policisė ushtarake. E kemi vėrejtur se na ka munguar pėrfaqėsimi politik prandaj dhe e kemi themeluar drejtorinė politike...
Mua po mė intereson pse Hashim Thaēi nuk ka tentuar tė krijojė Drejtori Politike para datės 5 mars tė vitit 1998?!
Mos thuaj e ka krijuar! Thuaj e keni krijuar!
Ju e keni caktuar Hashim Thaēin pėrgjegjės pėr politikė?
Ndoshta e kam pasur ndikimin tim pėr ta caktuar, pra, ndoshta i kam kontribuar faktit qė Hashim Thaēi tė jetė drejtor i Drejtorisė Politike tė UĒK-sė...
Pse jeni pajtuar qė Hashim Thaēi tė jetė shef pėr politikė?
Na ėshtė dukur njeriu mė i pėrshtatshėm nė atė kohė...
N’ē’kuptim i pėrshtatshėm?! Dukej bukur?!
Jo, por, kemi qenė dakord qė tė jetė shef pėr politikė dhe qė ta udhėheq delegacionin shqiptar nė Rambuje dhe qė ai tė jetė Kryeministėr i Kosovės, dhe nė tri kėto drejtime kam investuar...
Edhe s’mendon qė ke bėrė gabim...?
Luftėn e UĒK-sė e kanė bėrė njerėzit idealistė. Nė mesin e tyre kam qenė edhe unė. Do tė thotė idealistėt bėjnė punė tė mėdha...
Dhe bėjnė gabime sikur puna jote qė ke ndikuar qė Hashim Thaēi tė jetė shef pėr politikė i UĒK-sė...
Ky ėshtė qėndrimi yt! Idealistėt bėjnė punė tė mėdha. Nė kėtė rast, idealistėt edhe krijojnė njerėz tė mėdhenj...
Doni tė thoni se ju e keni bėrė Hashim Thaēin njeri tė madh?!
Ushtarėt e UĒK-sė bashkė me mua e kanė bėrė. Idealistėt krijojnė njerėz tė mėdhenj dhe shpeshherė idealistėt janė viktima tė frytit tė tyre. Mos mė pyet mė pėr Hashim Thaēin!
Ke pėr tė shtuar edhe diēka pėr nė fund?
Unė e kam kuptuar qysh herėt dhe e pranoj formėn e intervistimit tėnd sepse kjo ėshtė produktive. Ėshtė produktive mė shumė pėr ty se sa pėr atė qė e interviston, por mendoj se e rėndėsishme ėshtė qė tė dal nė shesh e vėrteta qė ti po pretendon dhe s’ėshtė e rėndėsishme forma qė e pėrdorė edhe pse forma qė pėrdorė ti ėshtė unikate. Mendoj se kemi kaluar mirė nė kėtė intervistė.

qifti_mf
18-03-08, 11:34
Deshira Me intereson te di ku e ke marre ti kete informacion , dhe me intereson ta di a je ne gjendje edhe para mediave ta proklamosh nje gje te tille , se kojo qka thua ti nuk eshte loje, Mehe Uka ka lene 4 Femije mbrapa duke flijuar jeten ,dhe eshte gjaku i tije qe te muneson sot te jetosh e lire.
Mendoi se u a ke borxhe ter jeten femijeve te Mehe Ukes nje sqarim apo nese ke genjy duhet qe pa tjeter te ju kerkojsh falje.

MemphiSx
19-03-08, 16:16
Deshira Me intereson te di ku e ke marre ti kete informacion , dhe me intereson ta di a je ne gjendje edhe para mediave ta proklamosh nje gje te tille , se kojo qka thua ti nuk eshte loje, Mehe Uka ka lene 4 Femije mbrapa duke flijuar jeten ,dhe eshte gjaku i tije qe te muneson sot te jetosh e lire.
Mendoi se u a ke borxhe ter jeten femijeve te Mehe Ukes nje sqarim apo nese ke genjy duhet qe pa tjeter te ju kerkojsh falje.


Shko pyete Rexhep Selimin per keto fjale qe i ka thene ne interviste! Nuk eshte informacion,por interviste dhene gazetes Qlirimi!
Kerkoje mund ta gjesh Intervisten!

qifti_mf
21-03-08, 08:18
Nuk e kame une fjalen per intervisten e Rexhep Selimit por per fjalet qe i ka shkru Deshira, Rexhep Selimi nuk e quan Mehe Uken tradhetar , Une kam vetem pytje per njerzit qe Mehe Uken padrejt e degradojne duke i dhane epitete qe vetem shkiet jane ne gjendje te prodhojne prandaj une jame i sigurte se "DESHIRA" jeton dhe enderron serbisht.
Mem-pis-x lexo textin ma mire, apo e ke perkthyesin e dobet.

gjini
21-03-08, 13:02
Kush eshte kjo deshira qe don kaq keq ta njollose fytyren e ketij patrioti te madhe dhe te pa nadalur te qeshtjes kombetare.

Mehė Uken, e kam njoft ne ditet ma te veshtira te jetes se tij dhe ate ne kazamatet e shkaut, ku Meha ishte si shembull per qendrimin e tij ndaj dhunes dhe torturave qe na e bojshin UDB-et e serbise.

Pra mallkua qofshin ata qe rrezojn gure ne punen dhe vepren e Mehė Ukes

beku
23-03-08, 00:09
Mehė Uka, i Shalės

Nuk e di sa ja vlen per kėtė temė me u zgjėru:
Nuk mund tė pajtohem , se pėr Mehė Ukėn duhet tė flitet negativisht . Ay ka qenė njė aktivist qe unė e kam takuar si njė bashkėqytetar, biles e kam pasur edhe njė bisedė me tė, fatkeqsisht qe e shkurtėr. Mė kujtohet shumė pak nga ajo bisedė qe e bėm tek kafenet e qytetit, pas "Shtėpisė sė Mallrave", aty fshihej e strukej "elita" e kohės. Ka qen njė djlosh i pashėm, shumė konspirativė, biles pėr tu bėr jo superlativ i mbante sa letra te formatit "A4", qė nė atė kohė, po ti zinte milicia, do ti rraste nė gojė.
M.Uka ka vdekur aksidentalisht me njė veturė te milicisė qe mė pasė ju dha tretmani i njė heroi qytetar. qe pėr mua akom fuqishėm qėndron fakti se ay nuk bėri diē tė madhe. Dokrrat tona pėr ti bėrė, njerzit e mėdhėnjė pa e dhezė as njė plumb mbi shkaun akoma nifestojnė kulturėn tonė. Nėse do tė duhej tė ngritej njė lapidar i tipit te Mehė Ukės, siē i ėshtė vėnė nė qender te qytetit ky hero do te ishte Artim Jashari. i cili vrau dy policė dhe plagosi disa nė ditet mė tė vėshtira. nė ditėt kur ky qytet pati shumė lepuj...

me nderime beku

qifti_mf
25-03-08, 09:00
Mehe Uka nuk ka qene vrases, por nje Ideolog i Lirise, njeri qe me intelektin e tije te ka ber te jeshe krenare qe je shqipetar, prej vitit 1981 deri ne vitin 1989 ka qene i burgosur politik,.Ne vitin 1989 serbet banje nje amnesti ku i liruan 114 ish te burgosur politik si Adem Demaqin, Hydajet Hysenin ... e nder ta ishte edhe Mehe Uka, Kure doli nga bugu ne nje tubim per pajtimin e gjaqeve qe u mbajten atehere, Meha pate thene:
Kosova e paska fitu Lirine sepse kure kam hy ne burg shqiptaret kane degju ma shume muzike serbisht se shqip ndersa neve te burgosurve na quanin njerz te serbise, kurse sote mendoni te gjithe si ne te burgosurit prandaj edhe na kane liru ne, pra te burgosurit politik ia kish arrite qellimit te tyre,neve qka ishim pro serb e ne ate kohe ishim te gjithe te na kthejne ne rrugen e lirise, dhe per mua mjafton kjo veper e tije qe ti ngritet nje Lapidare. Por Meha nuk u ndale ai ishte nder te paret qe organizio mbledhjen e nenshkrimeve per shpalljen e pavaresise nga parlamenti i atehershem i kosoves ku dh pasoi deklarata e pamvaresise dhe ndarja perfundimtare me pushtetin serb. Ishte kryetari i pare i Unionit te pavarur te studenteve te Prishtines, te cilet ishin avangarda e levizjes kombetare.Meha ishte edhe ne ate kohe ne Ilegalitet kishte rene ne kontakt me LKCK dhe me UCK si dhe me grupin e Hasit ku ai mundohej qe ti bashkonte forcat ne nje ushtri tew vetme ku edhe ne keto perpjekje e humb jeten. Humbja e tije ka qene nje fitor e madhe per Serbet sepse ata ia arriten qe njerzit siq je TI BEKU ti bindin se ka qene aksident , sepse ne nuk bente ta marrin veshe se shqiptaret po organisonin lufte te armatosur kunder Serbise.Meha ka qene njeri enigmatik ai edhe sote eshte i tille. por ne qe e kemi njohur jemi krenare qe kemi pase rastin te jetojme dhe bisedojme me njeriun me komplet te asaje kohe.

Dilaver
25-03-08, 19:06
Ish shefi i Sigurimit Shteteror nė Kosovė Zoran Stijoviq prezenton librin ”Kosmet, dėshmia ime”.
”Stijoviq zbulon se nė Sigurimin Shtetėror serb kishte mbi 200 spiun tė cilėt nė shėrbimin sjellnin informata drejt nga burimet. Njeni i cili shėrbente me emrin ’Jagliq’ ishte i infiltruar nė udhėheqjėn e UĒK-sė nė Gllogjan. I dyti ’Moravac’, ka ofruar pėr shum vite tė dhėna tė rėndėsishme pėr veprimet e terroristėve. ’Ris’ dhe ’Zoran’ ishin tė inkuadruar nė krye tė levizjeve separatiste. Disa pėr sherbimin kan punuar qysh si tė burgosur nė RSFJ. – Kur qeveria federale nė vitet 90 solli vendimin pėr lirimin e tė gjith tė burgosurve politik, nė liri u gjendėn tė gjithė anėtarėt e LPK, projekti i tė cilėve ishte UĒK, rrėfen pėr ngjarjet qė kan pasuar Zoran Stijoviq. Nė mesin e tė liruarve ishin edhe ideologėt kryesor: Adem Demaqi, Hidajet Hyseni, Mehmet Hajrizi, Bajram Kosumi, Ismet Hardinaj…. Shėrbimi furnizohej me informata nga spiunet ’Moravac’ dhe ’Jagliq’…………………………
Mehė Uka, i burgosur politik, ish anėtar i LPRK i cili edhe si i burgosur punonte pėr Sigurimin Shteteror tė Serbisė: - Ka shėrbyer me emrin ’Moravac’, e kur ėshtė liruar sė bashku me tė tjerėt, detyrė ka pas tė pėrcjellė grupin e Adem Jasharit. Ka pėsuar me vdekje nė njė aksion nė vitin 1996. Shtabi suprem i UĒK-sė e ka shpall hero i popullit tė Republikės sė Kosovės, i ka ndarė gradėn Gjeneral Major, e njė Brigadė e UĒK-sė ka mbajt emrin e tij. Pas terheqjes sė policisė serbe nga Kosova ne vitin 1999, ėshtė kuptuar kush ka qenė ai. E ka zbuluar njė operativc shqiptar nga Mitrovica e Kosovės, i cili ka mbet posht pas terheqjes tonė……dhe pasi ėshtė zbuluar mbrenda nate i jan hek dekoratat” Pohon Stjoviq nė librin e tij……….

>>{SpOnGeBoB}<<
25-03-08, 19:20
keta qe po thojne e kena njoft Mehe Uken -Moravacin garant duhet mi pas njoft edhe Jagliqin o Risin e Zoranin. Gjini mos shkruj ma ne teme edhe ti beku te paski njoft shpiuna te shkijeve jo konspirativ njani shkrun, jo shembull i qendreses tjetri.

gjini
25-03-08, 20:32
keta qe po thojne e kena njoft Mehe Uken -Moravacin garant duhet mi pas njoft edhe Jagliqin o Risin e Zoranin. Gjini mos shkruj ma ne teme edhe ti beku te paski njoft shpiuna te shkijeve jo konspirativ njani shkrun, jo shembull i qendreses tjetri.

Per mos me shkrue nuk mundesh me than, por ti duhet te dokumetosh ate qka e fol dhe poqese ke ndonje fakt se Mehe Uka eshte kan i till athere do te kerkoj faljepor nje fakt me lene te jem shum i sigurt se serbia ne te gjithe ata qe ka pas frige nga ta i ka quajt pastaj si njerz te UDB.
pra ska gje ne ate qka shkruan ky dyllaveri se shkijet kan shkrua per hesapet e tyre dhe po qese ishte kan ai i njeri i UDB nuk do ishte vrar menjiher pasi qe eshte kthyer nga drenica do thote eshtre vrare ne prite edhe ai qe te mbete si aksident.
Keto jon faktet njeher pernjihere.

Pra ai fare shkau qe ka shkrua e ka dite se sa jemi na te zotet te njohim faktet dhe Dinakerin e serbise ne lidhje me shqiptare.

me te mira.

jadore
25-03-08, 20:36
I burgosur politik si anėtar i LPRK-sė.
Nė vitin 1996 ėshtė vra.
Shtabi i UĒK-sė e ka shpall hero i popullit tė Republikės sė Ksovės, i ka ndarė gradėn e Gjeneral Major, e njė brigadė e UĒK-sė mbante emrin e tij, (Ukė Meha).

Ka disa spekulime se pas hyrjės sė forcave tė NATOS i janė marrė tė gjitha dekorimet/nderimet.
A ėshtė e vėrtetė kjo?

.. pasha Zote'n , une nuk e dij..!!

jadore
25-03-08, 20:38
Ish shefi i Sigurimit Shteteror nė Kosovė Zoran Stijoviq prezenton librin ”Kosmet, dėshmia ime”.
”Stijoviq zbulon se nė Sigurimin Shtetėror serb kishte mbi 200 spiun tė cilėt nė shėrbimin sjellnin informata drejt nga burimet. Njeni i cili shėrbente me emrin ’Jagliq’ ishte i infiltruar nė udhėheqjėn e UĒK-sė nė Gllogjan. I dyti ’Moravac’, ka ofruar pėr shum vite tė dhėna tė rėndėsishme pėr veprimet e terroristėve. ’Ris’ dhe ’Zoran’ ishin tė inkuadruar nė krye tė levizjeve separatiste. Disa pėr sherbimin kan punuar qysh si tė burgosur nė RSFJ. – Kur qeveria federale nė vitet 90 solli vendimin pėr lirimin e tė gjith tė burgosurve politik, nė liri u gjendėn tė gjithė anėtarėt e LPK, projekti i tė cilėve ishte UĒK, rrėfen pėr ngjarjet qė kan pasuar Zoran Stijoviq. Nė mesin e tė liruarve ishin edhe ideologėt kryesor: Adem Demaqi, Hidajet Hyseni, Mehmet Hajrizi, Bajram Kosumi, Ismet Hardinaj…. Shėrbimi furnizohej me informata nga spiunet ’Moravac’ dhe ’Jagliq’…………………………
Mehė Uka, i burgosur politik, ish anėtar i LPRK i cili edhe si i burgosur punonte pėr Sigurimin Shteteror tė Serbisė: - Ka shėrbyer me emrin ’Moravac’, e kur ėshtė liruar sė bashku me tė tjerėt, detyrė ka pas tė pėrcjellė grupin e Adem Jasharit. Ka pėsuar me vdekje nė njė aksion nė vitin 1996. Shtabi suprem i UĒK-sė e ka shpall hero i popullit tė Republikės sė Kosovės, i ka ndarė gradėn Gjeneral Major, e njė Brigadė e UĒK-sė ka mbajt emrin e tij. Pas terheqjes sė policisė serbe nga Kosova ne vitin 1999, ėshtė kuptuar kush ka qenė ai. E ka zbuluar njė operativc shqiptar nga Mitrovica e Kosovės, i cili ka mbet posht pas terheqjes tonė……dhe pasi ėshtė zbuluar mbrenda nate i jan hek dekoratat” Pohon Stjoviq nė librin e tij……….

me pelqej kjo qe solle Dilaaver,
ja nje shembull konkret , ne gati qe mbytemi mes veti se cili me atedhetare dhe patriot se tjetri eshte .... e faktet e dhembshme shume here flasin ndryshe..

gjini
25-03-08, 21:02
jadore, kush je spo e di por mos u gezoni dhe mos u bazoni ne te dhenat e nje shkau qe munden te jene edhe te dhan me qellim vetem sa me diskreditue personin e Mehe Ukes.
Pra, mos u ngutni se arkiva ende nuk eshte hapur qe te dihet se kush eshte dhe kush qka ka qene ne te kaluaren.
Nje gje mundem me te sigurue se Ky Mehe Uka ndjes paste nga ana ime ne kohen e burgut este mbajt si burr dhe per kete askush ska dyshue kurr as ne burg e as ne liri.
Kan dal disa zera qe dojne tja nderrojne kahjen krejt levizjes se athershme.
pra lutje mos shitni rrena te shkijeve ketu ne kete Forum.

Guri i madh
25-03-08, 21:08
edhe pas lufte po shitet lufta psikologjike e serrbis

jadore
25-03-08, 21:14
jadore, kush je spo e di por mos u gezoni dhe mos u bazoni ne te dhenat e nje shkau qe munden te jene edhe te dhan me qellim vetem sa me diskreditue personin e Mehe Ukes.
Pra, mos u ngutni se arkiva ende nuk eshte hapur qe te dihet se kush eshte dhe kush qka ka qene ne te kaluaren.
Nje gje mundem me te sigurue se Ky Mehe Uka ndjes paste nga ana ime ne kohen e burgut este mbajt si burr dhe per kete askush ska dyshue kurr as ne burg e as ne liri.
Kan dal disa zera qe dojne tja nderrojne kahjen krejt levizjes se athershme.
pra lutje mos shitni rrena te shkijeve ketu ne kete Forum.

gjin bre , mos te keqkuptohemi , anjerin nuk e njoh e as kete Mehe-n ,
perderi sa ka dhe ka pas vrasje tek ne per qeshtje politike , del qe tek ne ka pas dhe njerze te infletuar nga armiku ...
..e dine ku me dhemb mua , prap e perseris
ne jemi ne gjendje te vritemi njeri me tjetrit ,vetem te deshmojme mes nesh cili eshte me patriot se tjetri ...

>>{SpOnGeBoB}<<
25-03-08, 21:23
Per mos me shkrue nuk mundesh me than, por ti duhet te dokumetosh ate qka e fol dhe poqese ke ndonje fakt se Mehe Uka eshte kan i till athere do te kerkoj faljepor nje fakt me lene te jem shum i sigurt se serbia ne te gjithe ata qe ka pas frige nga ta i ka quajt pastaj si njerz te UDB.
pra ska gje ne ate qka shkruan ky dyllaveri se shkijet kan shkrua per hesapet e tyre dhe po qese ishte kan ai i njeri i UDB nuk do ishte vrar menjiher pasi qe eshte kthyer nga drenica do thote eshtre vrare ne prite edhe ai qe te mbete si aksident.
Keto jon faktet njeher pernjihere.

Pra ai fare shkau qe ka shkrua e ka dite se sa jemi na te zotet te njohim faktet dhe Dinakerin e serbise ne lidhje me shqiptare.

me te mira.

jo me kerku falje nuk ke nevoj askujna, po ata bashkpuntoret nuk jon kane te mbshtjellun me qarshaf qe nuk ke mujt me i pa. Ke mujt me taku diten e naten ai shoqi ka shkue ne stanice edhe ja ka krise ashtu keshtu, keshtu ashtu edhe te nesermen patriot u mbet.

gjini
25-03-08, 23:21
Ju gjithqka mundeni me than ketu dhe aty por nje gje nuk mundem me i besue ketu askujt per `Mehe Uken, kur e tham kete e zbukuroj me nje thenje se nuk besoj qe MEha ka qene i till. Kesaj i thon sikur ajo pyetja qe ja kan drejtue hocxhes:
O hoxhe a bon vaki me ra bajrami ne ramazan? hoxha ish kon pas ngushtue se e pyeten mbi njeqind here e pastaj aj ju tha se nese bjen bajrami ne ramazan kemi me ja lujt e kemi me e hanger .
keshtu eshte edhe kjo puna me kete fare marifeti qe nje budall e gjuan nje guri e tash ne bajme ketu luft ne mes vete se kush e ka ma mire dhe kush ka te drejt
ai apo ajo qe ka hape kete teme nuk besoj se do jet vete i paster dhe üpara se ti thot dikush atij apo asaj doli e thot se Meha qenka shpijun e serbise.

me duket shum e pa kapshme por asgje e pa mundur.

qifti_mf
26-03-08, 08:39
Dilaver po me intereson te dije si te lindi ideja qe te lexosh nje liber te nje shkau se qka shkruan per shqipetaret, apo mos ke frig se e gjene emrin tend dikun pari, une nuk e di se kush je ti por jam i bindur se ke qene ne sherbim te serbeve.
Nese pret qe shkiet bijte tane qe kan vdekur dhe jane kalb neper burgjet serbe, te na i lavdojne dhe te na i quajn heronje , ateher mund te them se ti je nje Idiot dhe nje vrases i shqipetarve, Une e kam njoft Mehen shume mire dhe e di edhe si u vra, jame i bindur se njeri nga ju qe po shkruani kunder tije, keni qene bashkepunetor i serbeve, dhe keni gisht ne vdekjen e tije, nga friga se do zbuloheni, po mundoheni qe edhe per se vdekuri ta mbyteni.
Njerzit si Meha jane te pa vdekshum. eshte turp per ju more Gomare te shkruani diqka te tille kur dihet se ai ka lan 4 femije qe neser do ju kerkojne llogari per keto qka po i shkuani.
Nje njeri qe rrine 10 vjet ne burgjet e serbise Ai kurre nuk behet shpijun.
Edhe diqka Dilaver Meha ka ra Me Jasharajt vone ne kontakt per ti spijunu ata, shkiet i kan pas shpijunat per Jasharajt shume ma heret e ti e dine fort mire se kush kan qene ????? prandaj edhe interesi i yte ne librat e fashistve serbe, per te gjete te verteten shqiptare, qfar poshtersije.....

cinos
26-03-08, 10:19
Mehe Uka ka qene trim dhe i menqur .
Sa i perket asaje se ka qene sherbetore i serbise, harrojeni, nese ai ka qene sherbetor i serbise ju jeni te bijet e Sveti Saves.

>>{SpOnGeBoB}<<
27-03-08, 19:53
pa shihe njihere, te kokan ardhe Jaglliqi me Risin me e pershnet per se vdekuni "Morravacin".

GURI SYLAJ
28-03-08, 08:08
Arma me e forte kunder armikut eshte te njohesh gjuhen e tij !
Nga kjo qe lexova ketu -dicka nuk eshte ne rregull.Por qelesi i tere kesaj eshte ne duar e mirnjohjeve dhe gradave qe i jan dhene.
Dhe ,NESE, i jan marre prap keto, kjo mban peshen e tere asaj per te cilen neve po flasim ketu e bile edhe me shume.Peshen e organizimit ton gjat dekadave te fundit te shekullit te fundit.
Do te me vinte keq dhe sinqerisht do te hamendesha per disa gjera -po doli se ketu ka dicka te vertete.Ketu ,po deshten ,ka kush i vene kapak kesaj pune.Cdo orvatje qe kjo te kalohet ne heshtje mban pergjegjesine e dikujt qe ndoshta me qellim deshiron ende te mbetet i mshehur pas perdeve!!!
Kurse sherbimet intelegjente ,te kujdo qofshin ato,te vetmen detyre kan te veprojn ne format te ndryshme edhe atje ku me se paku pritet-kuptohet brenda organizmit dhe teritorit te ATIJ TJETRIT !

cinos
28-03-08, 10:47
Guri ti ke te drejt por ketu po sulmohet nje njeri i cili ka dhane aq shume per qeshtjen kombetare, pra edhe jeten e tije, 10 vjete, prej moshes 18-28 vjeqare ka dhane Rinin e tije ne burgjet serbe, familja e Mehes ka qene gjithmone e ndjekur nga serbet , Baben e Mehes - Rame Uken e kan Masakru serbet gjate luftes se fundit ne ofansivat e Shales vetem se ka qene baba i Mehes, dhe tash ne te cilet kemi hesht dhe kemi ba qka kan dashte shkiet , qesim blate mbi gjakun e atyre qe na sollen lirine dhe i quajm tradhetare, cili nga ne ka sakrifiku kaq shume per lirin tone- asnje.
Qdo shqiptare qe sot hudhe balte mbi Mehe Uken eshte Tradhetar e mbi tradhetar, ju qe po thoni se e keni njofte Mehen dhe e etiketoni me emra dhe pseudonima serbe, nuk e meritoni ta gezoni lirine mjer femijt e juaj qe ju kan prind.
Pa paremendoni njeher more te mjere, te vujsh ter jeten, te rrahesh,malltretohesh, burgosesh dhe ne fund te vdisesh per nje popull , dhe ai te quan tradhetare, si do ta ndieni veten, apo jeni me te vertet kafshe qe nuk ka logjike .
Mehe Uka ne asnje moment te jetes se tije nuk ka qene i previligjuar nga pushtuesi, ne kemi sa te doni te tille por ata ju nuk ju pengojne po pse eshte keshtu??? pse ju jeni kafshe, dhe Baluken nuk e pengon Kerpeshi kur han sane.
Ju them Sinqerish e njof Mehen edhe si te burgosur por edhe si student qe ishim, dhe kur lexoi diqka te tille se qka shkruani per Te, me vjen te vjelle qe i perkas te njejtit popull, ky eshte me te vertet tmerr.

qifti_mf
28-03-08, 11:06
Cinos une nuk e njof Mehen vetem nga jeta e perditshem dhe ma se shumti kame pase kontak me te gjat pajtimit te gjaqeve, por te jap apsolutikishte te drejt ne ate qe ti shkruan.
Per Baben e Mehes po me vjen keq nuk e kam ditur se e kane Masakru.
Meha i ka lane 4 Femije dhe me sa di une Jetojne diku jashte, e di vetem se kure ka fillu lufta kane qene ne Kosove ne baze disa shkrimeve ne gazeta dhe nje emisioni dokumentare per Mehe Uken kam kuptu se jane diku ne Austri te do nipa te Mehes.
Une do ju kerkoi atyre falje per keto qka po i shkruajn bashkombasit e Mehes, por po ju them mos u merziteni nese lexoni diqka te tille , nuk ka shtepi qe nuk ka wc.

qifti_mf
28-03-08, 11:22
Me fale Cinos desh te them se nuk e njof nga burgu por nga jeta e perditshme..

Ndofta di dikush ma shume per familjen e Mehes, me qka mundemi ne Femijeve Te mehes tju ndihmojme.

gjini
28-03-08, 18:21
Po ju drejtohem edhe njehere ketyre besnikve te shkijeve qe ju besojne pordhve t shkije dhe rrinė pas böthve te tyre se qka te pordhin ata keta e marrin si te vetet.
pra, une ju siguroj se Mehen e kom pas shok te burgut dhe se per te mundem me than vetem nje se ja kom pas lakmi se qfare qendimi ka pasur .
Mehes nuk i humb merita nese dikujt i teket me than se aj ka qene bashkepuntore i serbise e as nese dojne me qdo kushte tja humbin meriten e tij ne lidhje me qeshtjen kombetare.
Ju qe i percjellni pordhet e shkije rrini ju aty pas se ndoshta pas pordhve del edhe naj send e siguroni darken.

kaq sa per juve qe keni hapur kaq me inat kete hesap dhe ju mallkoft zoti nese ka dhe ju vraft reja ne diten me diell juve qe mundoheni me e njollose nje figur te till si MEHA.
Po nje pyetje e kom per keta qe ju marrin ere pordhve te shkijeve ?
po mos jeni ju ata qe e qitet ne prite kete trim pasi qe keni pas frige se do ju merr pushtetin apo keni ba marifetlleqe sikur me rastin e Zahir pajazitit ku "rastesisht " ra ne prite me dy trima te tjere#

pra ketu eshte krejt marifeti i kesaj pune se eshte dasht te likuidohen disa njerz qe do kishte pas probleme nese ata jesin gjalle dhe ne liri nuk do ken mundesi me dal ne siperfaqe e keshtu ma se miri likuidoj e pastaj shpalli heroj e kur as heroj nuk ju duhet i shpallin tradhtare qka mos ma keq.

kaq dhe e kisha lute shum moderatoret qe mos ta ngacmojne ma shum kete familje e ta len te qete se dikur humb durimi dhe dalin gjerat tjera ne fush dhe duhet dikush me dhan pergjegjesi per kete pisllek qe kan shkrua dikush ketu

mos mendoni ju disa qe mundeni te mbeteni anonim nese shkruani ketu dhe thuani qka te doni .
ikni nga forumet shiptare ju te mallkuar e shkoni ne ate te shkijeve ka mjaft. aty e gjeni veten.

>>{SpOnGeBoB}<<
28-03-08, 18:34
Po ju drejtohem edhe njehere ketyre besnikve te shkijeve qe ju besojne pordhve t shkije dhe rrinė pas böthve te tyre se qka te pordhin ata keta e marrin si te vetet.
pra, une ju siguroj se Mehen e kom pas shok te burgut dhe se per te mundem me than vetem nje se ja kom pas lakmi se qfare qendimi ka pasur .
Mehes nuk i humb merita nese dikujt i teket me than se aj ka qene bashkepuntore i serbise e as nese dojne me qdo kushte tja humbin meriten e tij ne lidhje me qeshtjen kombetare.
Ju qe i percjellni pordhet e shkije rrini ju aty pas se ndoshta pas pordhve del edhe naj send e siguroni darken.

kaq sa per juve qe keni hapur kaq me inat kete hesap dhe ju mallkoft zoti nese ka dhe ju vraft reja ne diten me diell juve qe mundoheni me e njollose nje figur te till si MEHA.
Po nje pyetje e kom per keta qe ju marrin ere pordhve te shkijeve ?
po mos jeni ju ata qe e qitet ne prite kete trim pasi qe keni pas frige se do ju merr pushtetin apo keni ba marifetlleqe sikur me rastin e Zahir pajazitit ku "rastesisht " ra ne prite me dy trima te tjere#

pra ketu eshte krejt marifeti i kesaj pune se eshte dasht te likuidohen disa njerz qe do kishte pas probleme nese ata jesin gjalle dhe ne liri nuk do ken mundesi me dal ne siperfaqe e keshtu ma se miri likuidoj e pastaj shpalli heroj e kur as heroj nuk ju duhet i shpallin tradhtare qka mos ma keq.

kaq dhe e kisha lute shum moderatoret qe mos ta ngacmojne ma shum kete familje e ta len te qete se dikur humb durimi dhe dalin gjerat tjera ne fush dhe duhet dikush me dhan pergjegjesi per kete pisllek qe kan shkrua dikush ketu

mos mendoni ju disa qe mundeni te mbeteni anonim nese shkruani ketu dhe thuani qka te doni .
ikni nga forumet shiptare ju te mallkuar e shkoni ne ate te shkijeve ka mjaft. aty e gjeni veten.

kallezo drejt gjin cilla shifer je kon ti. Per morravacin e morem vesh jane mete edhe tri tjera me dalen. Mos u tut se nuk jemi tu detyru me kallezu shifren. Po mos ja fut llaf badihava, Serbia nuk ti ka vra do njerez te medhaj e te fort kombetar. Ti vjen kallezon per Zahir Pajazitin.

O ti njeri 1997 ke mujt me kerr me shku ne prishtine me pi naj kafe a naj birre o je nis dikund me pi qaj dikund masdarke edhe rruges kane qellue policia te dehun ta kan jap kallash, heeeeeeeee e tani mule ta shpallim heroj lufte. Bile edhe ti me pas qellue ne vend tyne sot ishe kane heroj edhe ta kishin ngrite lapidarin 20 metra ne midis prishtine.

A po kupton qitash !!!!

GURI SYLAJ
29-03-08, 11:34
sqarim:
Mehe Uken nuk e kam njohur !
Shkrimi im nuk ka te beje me personin por me dukurin e cila edhe si trajtohet e edhe si heshtet meriton kritike. Ose ,mungon guximi dhe trajtimi profesional i problemeve te tilla qe nuk jan te pakta.Nuk eshte vetem Meha qe perflitet por ka edhe te tjere qe dikush nuk priton t'i etiketoj si bashkpuntor te udb-se bile edhe njerez qe kan emer dhe rrespekt sot ne Kosove guxojn te mirren me thashetheme te tilla.
Ky problem eshte i ndieshem dhe kerkon qasje te guximeshme por edhe me nje rrespekt te vecant!??
Kur del dicka sikur enigme qon shume pluhur kurse per ata qe dihej bterisht dhe qe merrnin rroga te majme nga (sekretariatet e puneve te brendeshme e te jashtme te serbise) askush nuk merzitet dhe nuk nxjerre asnje shkrole ketu!
Sa qudi!??Apo ndoshta miqesite i kan fajet!!?

Preshevar
31-03-08, 15:36
Po t'lojn ment ty gjini,,, edhe Nga kush do t'paguhen, bashkpuntoret e tij ?.....

Me intereson te di se Mehe Uka, a beri vetvrasje apo dikush ja heki flamen ?
Nese dikush, at here cilja pal ishte ? Shqiptaret apo serbet ?
E nese vet'vrasje siq deklaronte familja e tij at here PSE ?
Cilet ishin arsyet qe i ftoj ushtaret e uck-ės ne Mitrovic e nuk u mbajt ky takim simbol i bashkimit si ghithemon ne Prekazin e lirė ?

ps: gjini, si ta pash edhe nihere, boni t'fala nga une. :)

qifti_mf
01-04-08, 11:31
Mehe Uka i lindur ne Bjeshket e Bajgores ka qene nje Lis i Madhe , nen hijen e te cilit ka qene e mundur te jetohet, punohet ,mesohet, ideli dhe mendje e tije largepamse, vetedija dhe ngritja e tije kulturore, e ben ate te paprekshem dhe te pa vdekshem si cdo deshmore te kombit, prandaj mos u beni te marre dhe te lig se ju mundeni te drejtoni gishtin nga Qielli por kurre nuk mundeni ta prekni.

Me lejoni ti citoi disa vargjr te Heroit:

O Populli i im, ju lus qe ne momentin e fundit te Jetes sime te mo me leni vetem, por te me jeni percielles ne rrugen qe me drejton tek, Prindrit, Motrat, Vllezrit, Gjyshrit dhe Stergjysherit e mi dhe te te gjithe ata qe lirine e kane fjalen e pare!!!
drejtomni ka Oborri Kombetare ku Burrat Trima dhe Grat Trimeresha kurre nuk Vdesin.

Ky ishte hymni i Mehe Ukes si student qe ishim.
Une te perkulem per jet e mot o burr i dheut , po te ishte e mundur qe te ngjallja, do ta paguja me jeten time.
E nderuara Familje e Mehes te nderuar femijet e tije, mbane ballin larte dhe krenohuni, mos bieni pre e thashethemeve te te paditurve injoratve dhe te verberve, Dielli ka fillu te shendris dhe dal ngadal do e largon erresiren.
Meha per ne qe e kemi njofte eshte nje pishtar i lirise qe te shpie ka pavdeksia, qofte e gzume cdo der qe ka hap ky njeri i madhe ne rrugetimin e tije te Lirise.

AGIM FERATI
04-10-08, 19:24
KUSHE ISHTE MEHE UKA AI ISHTE NJE SHALJANE QE NUK DIJTI QKA ESHTE FRIKA I CILA E FOLI HAPTAZI DHE E THA SE PA NJE USHTRI KURR ZDO KEMI LIRI SHKAU E DI VETEM GJUHEN E PUSHKESE E JU SHPIJUNET E UDBse QE PO SHKRUANI KUNDER MEHE UKESE PRA NGA KUSH I KENI JU KETO INFO QE PO E DITKANI SE NE CFARE VETURE ESHTE VRARE MEHE UKA KREJTE ESHTE NDRYSHE ATE DITE ISHA UNE KUR E KERKOJE MEHA VETUREN TEK NJE PERSON ME EMRIN M-H NE ,MTROVICE PO ATE DITE KISHTE TAKIM SHUME TE RENDESISHEM NE PREKAZE DO VENDIME TE RENDESISHME PO ATE DITE JANE VENDOSE NE TE KTHYER NDODHI QKA NDODHI KUSH E QITI NE PRIT KUR U DERGUA ME NDIHMEN E SHPEJT NGA MITRO PER NE PRISHTIN SIGURIMI SECRET I SERBISE I KA BERTIT VOZITESIT NGADALSO DERI SA TE LESHON SHPIRTI NE GHUHEN SERBE I KA THENE UNE ZDUA TA FLASE NJE GJUHE TE FELLIQURE VOZITESI ISHTE SHQIPTARE ME EMRIN O-J EDHE HOXHA ESHTE DESHMITARE SE MEHE UKA E KISHTE NJE PLUMBE NE GJOKESE SE SERBIJA JA KISHTE FRIKEN KETI TRIMI TE TRIMAVE QE SHUME RRALLE DO I KEMI NJE GJE DUHET TA DINI SE I VETMI NE NJE KOHE E KA PERKRAHURE REXHEP QOSJA DHE NE ATE KOHE GJATE STUDIMEVE NE PR PER MEHEN ESHTE THENE SE ESHTE NJERI MBI INTELIGJENCEN E TI BEKU E GJINI JU JENI NJEREZ TE TURPRUARE E SHPIUNE TE SERBISE VETE SE PER ATE QE E MBAJTI EMRIN E TE MADHIT MEHE UKA ZONA OPERATIVE E SHALESE SE BAJGORESE EDHE I DHA VULEN E UCK NE KOMBET E BASHKUARA NE KS DHE NE GJITHE BOTEN SE UCKja ESHTE USHTRI E RREGULLET QE I RESPEKTON TE GJITHA NORMAT NDERKOMBETARE E LIGJET E LUFTESE E JU QE PO SHKRUANI SJENI KERKUSHI VEQ NJEREZ TE HUMBURE E TE HARRUARE MEHE UKA ISHTE EDHE IDEOLOGU I TRI SHKRONJAVE TE UCKse E KJO ESHTE KUSH ISHTE MEHE UKA TRIM I TRIMAVE LUME TOKA SHQIPTARE PER KESI TRIMA LUM NANA QE E PAT DJALE E LUM NE QE LUFTUAM ME EMRIN E TE MADHIT MEHE UKA QYTETI PO SHKELQEN QYTETI NDRIQON ME PERMENDOREN E TE MADHIT MEHE UKA NE ME EMRIN E TE MADHIT MEHE UKA I HAPEM DYER E TE GJITHA DIPLOMACIVE BOTRORE SE NE JEMI UCK E VERTET EDHE QYSH NA E MESOJE I MADHI MEHE TE LUFTOJMI PER CLIRIMIN E TE GJITHA TROJEVE SHQIPTARE LUFTA ENDE VAZHDON AMANETI I MEHE UKESE ENDE SESHTE KRY JO JO BAC SU KRY MOS RRENI

AGIM FERATI
04-10-08, 19:27
Nese Keni Cfare Te Thoni E Te Pyesni Urnoni Drejte Dhe Vetem Shqip

lirik
05-10-08, 12:17
Un isha nxėnės nė shkollen teknike boris kidriq dega elektroteknikėnč Mitrovicė
e di se vllau i Mehė ukes Bali Uka mė ka pas dhanė mėsim ishte ather viti 1976 isha akoma pa u burgosur ku ndejta trudhjet dit nėn hetime duke u torturuar pėr disa gazeta dhe materiale tė ndaluara aktivitete politike dhe pėr vargje qė un zakonisht ekam pasė nė shpirtė tė shkruaj pėr shqipėrinė etnike ishte kjo si tė them smundje ime e pa shėruar.
Kush mė ka njoftė nė Mitrovicė dhe rrethinė vuqitern drenicė Mitrovicė e din se un kur kam hyp nė autobus kam thėnė zakonisht kondukterit ma jep nji bilet deri nė vlorė nji biletė deri nė durrs nji biletė deri nė tiranė njerzit i hapnin syt nė autobus.
Njiher mė ka pas ndodhė keq disa spiuna ne autobus se bashku me shoferin dhe kondukterin mi kan pas dedhė duart e ne perleshje e siper me shkelma me kan qit perjasht duke mi nxjerr flokt por edhe un kam qendruar me shkelma e grushta aq sa kam mundur
.Me Bali uken edhe sot kam miqsi edhe un por edhe vllau im profesori
bali uka pra ishte profesor i imi ather kur donin te me perjashtonin nga shkolla BALI Ukes
i vinte keq dhe mundohej te me ndihmonte nė fushaten qe ushtrohej kunder meje ather per tu perjashtuar nga shkolla pasi ne mua dyshonon gjith per aktivitete politike parolla e tjera veprime
BALI UKA ME KA MBROJT AI E KISHTE LANDEN E HISTORIS TE AI EKAM PAS NOTEN MA TE MIREN NOTEN 5 QE ISHTE NOTA MA EMIRA NE AT KOHė E DI SI SOT ME KUJTOHET
TEMA ISHTE TRI MENYRAT E SHPERNGULJES SE SHQIPTARVE NGA TROJET ETNIKE
1 ISHTE MENYRA E TERRORIZIMIT;2 MENYRA E SHPERNGULJES DHE MENYRA E ASIMILIMIT
KA PASUR EDHE TEMA TJERA me kujtohet profesor BALI UKA NE HISTORI DHE ISMET PESTOVA
NE GJEOGRAFI ME LENIN ME SPJEGUE HER MBAS HERE DHE KNAQESHIN SEPSE KISHA TALENT PER TE FOLUR Nė TABELE:
Nė at kohė Musa Hoti ishte Sekretar i shkoles ne teknikė ne mitrovicė E DI SE VIZATIM TEKNIK
Mė KA DHėNė AVDI KAQANIKU matematikė Ragip VESELI NGA BROBONIQI i Mitrovices ndersa mekanikė
ENVER VERBIQI
Nė kėto landė nuk isha shum i suksesshem matematiken nuk ekam dasht kurr un ideal e kam pas gjhuhen shqipe letersin dhe historinė e gjeografinė
Politika e udb s nuk me lente te regjistrohem ne gjimnaz ather
UN ISHA NE LIDHJE TE FORTA ME MUSA HOTIN NDERSA NEPERMES TEZAKUT TIM RAMaDAN FAZLIA isha i lidhur edhe me Emil Kastriotin
Ramadan Fazlija ISHTE axha i Emil Kastriotit nga fshati vidishiq Shalė e bajgores
Babain e Emil Kastriotit e kan vra ne luftene dyt botrore qetniko partizant serb ka qen nji nder prijsit e kryengritjes se shales kunder pushtuesit serb ne kohen e trimit ADEM VOCA NGA ZONA E SHALES DHE UKSHIN KOVAQICA POASHTU NGA ZONA E SHALES QE TE TRE KTA TRIMA JAN VRA ATHER NE KRAHINEN ESHALES S E BAJGORES Qė UN NE GJUHEN TIME ATHER E QUAJA SHALA E BARDHė DHE JU KAM THAN SHUM NJERZVE EDHE SOT JU THEM TE MOS E QUAJN SHALA E BAJGORES POR SHALA E BARDHORES SEPSE NJESHKT ATJE DIMRIT RRIJN TE BARDHA NGA BORA dhe shala e bardh esht quajtur dikurė e armiku ja ka ndryshuar toponimin e ka ba te bajgores pra krejt shala quhet e nji fshati qe quhet bajgorė kjo nk qendorn e as nuk esht e drejt-.
KU MBETEM PRA UN NE AT KOHė ISHA I LIDHUR ME SHUM NJERZ NGA TE GJITHA ANET E ZONAVE VBERIORE TE KOSOVES VUQITERN DRENIC MITROVIC SHALė RRAFSH KOSOVE
POR KISHA SHOKė EDHE NGA ZONAT E TJERA TE KOSOVES EJASHT SAJ BILE EDHE NGA ANA EMALIT E MALSIJA E TUZIT KU SHKOJA NGANJIHER PER TE JU SHMANGUR SITUATAVE
KAM APS SHOKė EDHE NGA DIBRA E NGA KERQOVA E ZAJAZI E GOSTIVARI E NGA ZONA TJERA
Me Bali Uken profesorin tim kemi biseduar ather per qeshtjen kombtare por un ma teper ngusht kam qen i lidhur me Musa Hotin keta jan nga hoti fis nga katundi likofc i drenices te ardhur nė Mitrovicė te cilin e vrau udb ja dhe sigurimi NE BRUKSEL TE BELGJIKES PER SHKAQE TE VEPRIMTARIS KOMBTARE
MANDEJ ISHA I LIDHUR ME RAMADAN FAZLIUN ky ishte antar i beslidhjes shqiptare
ne at kohė vepronte ne gjermani ishte viti 1976 dhe quhej ME PSEUDONIMIN Ram Bareli
ket pseudonim ma ka than vetem mua nė besė pasi e njihte besnkrin time dhe ne veproni kshtu tė gjith se bashku ne veprimtari DHE KUR RAMADANI VINTE n epushim ne kosovė ne at kohė me tregonte per rretrhanat dhe situaten jasht shtetit ashtu siq e informonte EMIL KASTRIOTI OSE EMIN FAZLIJA i cili ather bente demostrata kombtare ne münchen te gjermanis dhe qendra tjera.

lirik
05-10-08, 12:23
Pra Deshta Vetem Te Tregoj Se Isha Nxėnės I Bali Ukes Vllaut Te Meh Ukes
I Cili Me Dha Landen E Historisė Dhe Jam I Bindur Se Balia Vllau I Mehes Ishte Atdhetarė Por Mehen Vertet As Nuk E Kam Njohur As Nuk Di Pėr Te Nuk Kam Kurfar
Informatash Per Ket Njeri As Qe Kam Degjuar Ndonjiher As Ather Kur Isha Ne
Kosov As Gjat Qednrimittim Ne Burg As Vetem Ne Kohrat E Vonshme Pasi Esht Vra Qe Esht Permendur Ne Kosovė Dhe U Shpall Nji Nder Herojt

Guri i madh
05-10-08, 12:38
Pra Deshta Vetem Te Tregoj Se Isha Nxėnės I Bali Ukes Vllaut Te Meh Ukes
I Cili Me Dha Landen E Historisė Dhe Jam I Bindur Se Balia Vllau I Mehes Ishte Atdhetarė Por Mehen Vertet As Nuk E Kam Njohur As Nuk Di Pėr Te Nuk Kam Kurfar
Informatash Per Ket Njeri As Qe Kam Degjuar Ndonjiher As Ather Kur Isha Ne
Kosov As Gjat Qednrimittim Ne Burg As Vetem Ne Kohrat E Vonshme Pasi Esht Vra Qe Esht Permendur Ne Kosovė Dhe U Shpall Nji Nder Herojtmeha ishte patriot dhe luftar i njohur , po tani disa dezinformojn se kur MEH UKA ishte gjall ktyre hashimave e jakupave nuk ju shitshin dallaveret ne zonen e shales ky tentonin me bae perqamje ne mes popullit dhe ushtarve

lirik
05-10-08, 13:04
PAS VITIT 2002 NE KOSV JAM TAKUAR DISA HER ME PROFESORT E MITROVICES DHE POASHTU EDHE ME BALI UKEN DHE ME ANKOHEJ SE ATE DHE FAMILJEN E TI PO E ETIKETOJN DISA SHPIFSA ME BALI UKEN JAM TAKUAR SE BASHKU ME PROFESORIN VLLAUN TIM
AI SHUM MIR ME NJIFTE DHE EDINTE S EME KA PAS NXENS SEPSE ME KAN NJIFT TE GJITH NXESNESIT E ASAJ KOHE DHE PROFESORėT DHE EKAN DIT PER PROBLEMIN TIM DHE NDJEKJET Q E MI BENTE UDB JA ATHER
NE AT KOHė KUR UN KAM BISEDUAR ME BALI UKEN NE VITET 1976 NUK KAM DIT SE E KA VLLA MEH UKEN AS NUK KA THAN ASNJI FJAL PER TE POR ME MUSA HOTIN KAM QEN MA I HAPUR NE SHUM BISEDA ENJIHER ME KUJTOHET KUR MUSA HOTI VINTE PREJ NJI AKTIVITETI ILEGAL JEMI TAKUAR NATEN DIKU NE DRENICė UN ME SHOKT E MI A E AI ME SHOKT E VET DUKE BAJT METARIALE LIBRA GAZETA TE NDALUARA TE ASJ KOHE ISHTE VITI 1976 DHE ME KA PA NATEN NE DRITEN E AUTOMOBILIT QE AI E VOZISTE DHE ME KA MARR DERI NE MITROVICė UN EKAM PAS THESIN PLOT PAROLLA QE I PERHPJA ANDEJ KENDEJ
ME KUTOHET KUR ME THA QKA KE KTU I THASH PATATE PO TI ME THA PASUL PSE QKA KUTOVE TI SE NE NUK HAM PASUL APO DHE QESHEM E DINIM TE DY SE MERRESHIM ME VEPRIMTARI KOMBTARE
PER MEH UKEN UN NUK KAM DEGJUAR AS ATHER AS MA VONė SINQERISHT AS NUK EDI SE QFAR MOSHE KISHTE MEHA ATHER AS NUK KAM AS SOT INFORMATA SE QFAR MOSHE KA KUR VDIQ KUR U VRA MUND TE KET QENė AKTIVIST MA I VONė AS SI I BURGOSUR POLITIK NUK EDI NE CILIN VIT ESHT BURGOSUR SEPSE NE VITIN 1981 ISHA UN ME GRUPIN TIM DHE ISHIM KTA PERSONA QE U DENUAM
NE VITIN 1981 PER DEMOSTRATAT NE MITROVIC DHE RRETHINė
XHELAL FERIZI
I DENUAR ME 8 E 6 MUAJ BURG ORGANIZATORė DHE INICIATORė KSHTU SHKRUANTE AKTATKUZA STUDENT I VITIT TE DYT NE FAKULTETIN XEHTARO METALURGJIK DEGA GJEOLOGJI UN E PATA NDRRUAR DEGEN SE NUK KISHA MUNDSI FINANCIARE TE SHKOJ NE PRISHTIN PER STUDIME NE DEGEN E LEKTORTEKNIKES APO NE GJUH DHE LETERSI POR STUDJOJA NE MITROVICė THJESHT PER SHKAQE TE GJENDJESS FINANCIARE
NE NJI FLETė TE AKTAKUZES ME SHKRUANTE I NJOHUR PER VARGJE ARMIQSORE NDAJ SHTETIT TE RSFJ SI DHE I PRIRUR PER VARGJE QE PRISHIN HARMONIN DHE BASHKIM VLLAZRIMIN NE MES TE KOMBEVE DHE KOMBSIVE TE JUGOSLLAVIS SOCIALISTE VETQEVERISESE
POET NACIONALIST IRREDENTIST I LINDUR Nė MITROVICė
UJKAN ZENELI ISHTE I AKUZUARI I DYTė I LINDUR NE KATUNDIN LIBOVEC TE DRENICES KOMUNA E SKENERAJT I ARDHUR NE MITROVICė
SKENDER HAJREDINI NGA NJI FSHAT BUZ IBRIT BUZ MAGJISTRALES SE ADRIATIKUT KSHTU QUHET FSHATI QE BEN PJES NE ANEN PERENDIMORE TE MITROVICES ANDEJ KAH LUMI IBER
MANDEJ I AKUZUARI I KATERT ISHTE SABIT VESELI NGA KATUNDI BROBONIQ RRETHINA DRENIC MITROVICė KATUND NE JUG TE MITROVICES RRUGA QE SHKON PER SKENDERAJ
FSHAT I VOGEL MALORė SI DHE NAZMI SHAQIRI NGA KATUNDI LIBOVEC DRENICė KOMUNA ESKENDERAJT FAMILJE ATDHETARE TE ARDHUR NGA DRENICA NE SHIPOL TE MITROVICES
SHIPOLI DIKUR ė SI FSHAT QE KUFIZOHET ME KATUNDIN LUSHTE TE MITROVICES NE JUG TE MITROVICES NE RRUGEN AUTOMOBILISTIKE QE SHKON PER SKENDERAJ
DHE KUFIZOHET EDHE ME FSHATIN VAGANICė POASHTU RRETHI I MITROVIES
PRA SHIPOLI DIKUR ISHTE FSHAT NDERSA SOT QUHET LAGJE E QYTETIT TE MITROVICES
MANDEJ TE DENUAR ISHIN ME MA PAK BURG ME NGA GJASHT MUAJ E TRE MUAJ E MANDEJ ME NGA 60 DIT KETA NJERZ
ISMET KADRIU NGA KATUNDI OSHLAN NGA ANA LINDORE E MITROVICES MBARAPA TIJ JAN MALET E LIBOVECIT KATUND I DRENICES PRA OSHLANI ESHT PJESERSIHT NE MALE PJESERSIHT NE RRAFSHIN E KOSOVES VEND I NJOHUR PER TRIMA E PATRIOTA
MANDEJ ISHTE I DENUAR EDHE GJAVIT BAJRAKTARI NGA BAJRAKTART E KLINES S E DRENICES FAMILJE E ARDHUR NE MITROVICė NGA KATUNDI KLINė QE VJEN MBAS KATUNDIT TERNAFC NE DEJTIIM TE SKENDERAJT TE DRENICES PRA PO UA SPJEGOJ LEXUESVE DHE GJEOGRAFIKISHT PASI Q EKAM QEN ė I MIR NE GJEOGRAFI
PASTAJ LATIF HYSENI NGA PREKAZI LEGJENDARė KATUND I DRENICES PREKAZI ESHT NE LINDJE TE QYTETIT SKENDERAJ TE DRENICES ;MANDEJ ISHTE I DENUAR ZENEL LOSHI
NGA KATUNDI PADALISHTė PADALISHTA ESHT NE JUG PERENDIM TE DRENICES
KOMUNA E SKENDERAJT
ISHTE KY KUSHERI I KAMER LOSHIT QE NJIHET NE HISTORI SI BASHKLUFTAR I AZEM GALICES KAMER LOSHI U VRA NE LUFT ME GJANDAR SERB NE KOHENE SERBIS SE PARė DUKE U DJEGUR I GJALL NE KULLė SI OSO KUKA
PRA ZENEL LOSHI LATIF HYSENI GJAVIT BAJRAKTARI E KTA ISHIN NJERZ ME PRIOFESOIONE TEKNIK EINGJINJERA QE PUNONIN EN FABRIKEN E AKUMULATORVE BATERIVE KSHTU QUHEJ ATHER FABRIKA E QYTETIT MITROVICė NGA E CILA SHPERTHYEN DEMOSTRATAT E PUNTORVE UN KSIHE LIDHJE ME NJERZ NE AT FABRIKė PASI BANOJA ATY AFER SAJė ME SHTEPI
MANDEJ U DENUA EDHE IMER HAGJA NGA GALICA LEGJENDARE E DRENICES
GALICA E AZEM GALICES KYTUND SHUM I BUKUR ME TRADIT TRIMRIJE E PATRIOTIZMI
POASHTU KY FSHAT BėN PJES NE LINDJE TE KOMUNES SE SKDNERAJT JO LARG MALEVE TE QIQAVICES ESHT FSHAT NE MES TE TRI KOMUNAVE VUQITERN MITROVIC SKENDERAJ POR QE ESHT NEN ADMINISTARTEN E QYTETIT TE VUQITERNES
KATUND KOJSHI EKA MIKUSHNICEN LIBOVECIN TARGJEN OSHLANIN DUBOFCIN
VERNISEN PRA TE GJITHA FSHATRA SHUM JASHTZAKONISHT TE BUKURA DHE ME TRADITA ATDHETARE
'
TE DENUAR ATHER NE VITIN 1981 NE MITROVIC ISHIN EDHE TE PERSONA SMAJL SMAKIQI BISLIM IZBICA DHE JAKUP IZBICA PRA TE KATUNDEVE TE REGJIONIT TE DRENICES POR TE ARDHUR NE MITROVICė KY GRUP NUK AKUZOHEJ PER ORGANIZIM DEMOSTRATASH VERTET KTA KAN QEN TE LIDHUR ME GRUPIN TONė POR INDIREKT KTA KAN QEN TE BASJHKUAR PER VEPRIMTARI PATRIOTIKE DHE JAN DENUAR PER KET BASHKIM VEPRIMTARIJE
QE ISH JUGOSLLAVIJA E QUANTE VEPRIMTARI ARMIQSORE DHE KAN QENė NE VEPRIM
NDERSA PER ORGANIZIM DEMOSTRATSAH JEMI DENUAR VETEMN NE KETA QE ISHIM
DHE JEMI AKUZUAR DIREKT SI ORGANIZATOR TE MITROVICES ME RRETHIN PER DEMOSTRATA NE VITIN 1981 NE MITROVICė PARA GJYGJIT TE QARKUT KU PROCESIN E DENIMIT E KA UDHHEQ KRYETARI ISMET EMRA DHE KRYEPROKURORI KAPLLAN BARUTI
AVOKATET TANė NE AT PROCES KAN QEN I NDJERI I VRARė BAJRAM KELMENDI GJURAN DEMAJ NGA DIBRA E MAQEDONIS AVOKAT NE MITROVICė
SIQ E SHIHNI KETU NE KET VIT DHE NE KKTO DENIME NUK KA QENė EMRI I MEH UKES
DHE UN NUK E NJIHJA EDHE PSE EKAM PASė AT TEROTOR NE ATO VITE KU ZHVILLOHEJ
VEPRIMTARIJA EJONė POR MEH UKA NDOSHTA KA QEN MA VONė I KYQUR NE VITET
N996 1997 NDOSHTA PER TY NUK DI UN ASGJė SEPSE UN PAS VITIT 1981 PASI JAM BURGOSUR NE VITIN 1989 KAM DAL SI EMGRANT POLITIK NE GJERMANI

lirik
05-10-08, 22:32
--------------------------------------------------------------------------------

Pra informimi im ėsht korekt- sipas akteve e aktakuzave te asaj kohe te vitit 1981
sipas fakteve dhe shtypit e akteve qė jan evidente-
PėR Mehė Uken nuk e di- nuk jam i informuar se ne cilin vit ka qenė Meh Uka i burgosur politik
I DėNUAR
NDOSHTA Nė VITET MA VONė POR NE VITIN 1981 NUK ISHTE NE ZONAT NE REGJONET TONA KA MUNDESI TE JET DENUAR NE VITET MA VONė PAS VITIT 1981
kėt mund ta di dikush ma mirė se kurė ishte ai i dėnuar nė qfar viti e date e nė qfar viti sepse nuk kam informata as me cilin grup u dėnua

lirik
05-10-08, 23:18
PAS VITIT 2002 NE KOSOVė JAM TAKUAR DISA HER ME PROFESORT E MITROVICES
DHE POASHTU EDHE ME POROFESOR BALI UKEN VLLAUN E MEH UKES
DHE Mė ANKOHEJ SE ATE DHE FAMILJEN E TI PO E ETIKETOJN DISA SHPIFSA
ME BALI UKEN JAM TAKUAR SE BASHKU ME PROFESORIN VLLAUN TIM
AI SHUM MIR Mė NJIFTE DHE E DINTE S E Mė KA PAS NXėNS
SEPSE Mė KA KAN NJOFT NXėNėSIT E PROFESORT E ASAJ KOHE DHE E KAN DIT PER PROBLEMIN TIM DHE NDJEKJET Q E MI BENTE UDB JA AT'HER
Nė AT KOHė
PO TI I THASH Mė THA PASUL
PSE QKA KUJTOVE TI
SE NE NUK HAM PASUL-
DHE QESHEM TE DY E DINIM TE DY SE MERRESHIM ME VEPRIMTARI KOMBTARE
ME SHEPRNDARJE TE MATERIALE TE NDRYSHME LIBRA E GAZETA ME PERMBAJTJE PATRIOTIKE E APELE TE NDRYSHME SI DHE TEMA PER LIRINė E ATDHEUT
PER MEH UKEN UN NUK KAM DėGJUAR AS ATHER AS MA VONė SINQERISHT
AS NUK E DI SE QFAR MOSHE KISHTE MEHA ATHER
AS NUK KAM AS SOT INFORMATA SE QFAR MOSHE KA- AS KUR VDIQ KUR U VRA NUK E E DI SE NE QFAR MOSH ESHT
MUND TE KET QENė AKTIVIST MA I VONė
AS SI I BURGOSUR POLITIK NUK E DI NE CILIN VIT ėSHT BURGOSUR
SEPSE NE VITIN 1981 ISHA UN ME GRUPIN TIM
NE MITROVICė DHE ISHIM KTA PERSONA QE U DėNUAM
NE VITIN 1981
PėR DEMOSTRATAT Nė MITROVICė DHE RRETHINė

1 XHELAL FERIZI POET AKTIVIST POLITIK STUDENT I VITIT Tė DYTė Nė MITROVICė FAKULTETI
XEHTARO METALURGJIK DEGA GJEOLOGJI
I DėNUAR ME 8 E 6 MUAJ BURG ORGANIZATORė DHE INICIATORė I DEMOSTRATAVE TE VITIT 1981
NE MITROVICė ME RRETHINė
KSHTU SHKRUANTE AKTATKUZA E ASAJ KOHE
STUDENT I VITIT TE DYT NE FAKULTETIN XEHTARO METALURGJIK DEGA GJEOLOGJI
UN E PATA NDRRUAR DEGEN
SE NUK KISHA MUNDSI FINANCIARE TE SHKOJ NE PRISHTIN PER STUDIME NE DEGEN E ELEKTORTEKNIKES
APO NE GJUH DHE LETERSI
POR STUDJOJA Nė MITROVICė GJEOLOGJINė
THJESHT PER SHKAQE TE GJENDJESS FINANCIARE
Nė NJI FLETė Tė AKTAKUZES Mė SHKRUANTE
I NJOHUR PER VARGJE ARMIQSORE NDAJ SHTETIT Tė RSFJ
SI DHE I PRIRUR PėR VARGJE QE PRISHIN HARMONINė DHE BASHKIM VLLAZRIMIN Nė MES Tė KOMBEVE DHE KOMBSIVE
Tė JUGOSLLAVISė SOCIALISTE VETQEVERISėSE
POET NACIONALIST IRREDENTIST I LINDUR Nė MITROVICė
---
2 ; UJKAN ZENELI ISHTE I AKUZUARI I DYTė I LINDUR NE KATUNDIN LIBOVEC Tė DRENICES KOMUNA E SKENDERAJT I ARDHUR Nė MITROVICė ME FAMILJE
NE MBARIM TE VITIT TE KATERT NE SHKOLLEN E MEDICINES NE MITROVICė

-3 SKENDER HAJREDINI NGA KOSHTOVA NJI FSHAT BUZ IBRIT BUZ MAGJISTRALES SE ADRIATIKUT
KSHTU QUHET FSHATI Qė BėN PJESė Nė ANEN PERENDIMORE Tė MITROVICES
ANDEJ KAH LUMI IBER NE PERENDIM TE MITROVICES
SKENDERI ISHTE TEKNIK NE FABRIKEN E BATERIVE NE MITROVICė
MANDEJ I AKUZUARI I KATERT ISHTE SABIT VESELI NGA KATUNDI BROBONIQ
RRETHINA DRENICė MITROVICė
KATUND Nė JUG Tė MITROVICES RRUGA Qė SHKON PER SKENDERAJ KUR NISESH NGA MITROVICA
FSHAT I VOGEL MALORė SABITI ISHTE TEKNIK DHE STIUDENT ME KOROSPONDENCė
PER SHKAK TE TEMPERAMENTIT PATRIOTIK DHE NATYRES SE TIJ TE RREMBYER U DEMTUA REND NGA SIGURIMI I SHTETIT BURGUN EMBAJTI NE POZHAREVC TE SERBIS
SI DHE NAZMI SHAQIRI I AKUZIARI I PEST
STUDENT NE FAKULTETTIN XEHTARO METALURGJIK NE MITROVIC NE VITIN E TRET
TE FAKULTETIT
KY NGA KATUNDI LIBOVEC DRENICė KOMUNA E SKENDERAJT
FAMILJE ATDHETARE TE ARDHUR NGA DRENICA NE SHIPOL TE MITROVICES
SHIPOLI DIKUR ė ISHTE SI FSHAT Qė KUFIZOHET ME KATUNDIN LUSHTė Tė MITROVICES
Nė JUG Tė MITROVICES Nė RRUGEN AUTOMOBILISTIKE QE SHKON PėR SKENDERAJ
NE DALJE TE MITROVICES
DHE KUFIZOHET EDHE ME FSHATIN VAGANICė
POASHTU RRETHI I MITROVICES
PRA SHIPOLI DIKUR ISHTE FSHAT NDERSA SOT QUHET LAGJE E QYTETIT TE MITROVICES
KU JAN TE ARDHUR SHUM NGA FSHATRAT PER RRETH
MANDEJ TE DENUAR TJERė Qė ISHIN ISHIN ME MA PAK BURG ME NGA GJASHT MUAJ E TRE MUAJ
E MANDEJ ME NGA 60 DIT ISHIN KETA NJERZ -
- ISMET KADRIU NGA KATUNDI OSHLAN - OSHLANI ESHT NGA ANA LINDORE E MITROVICES MBARAPA TIJ JAN MALET E LIBOVECIT KATUND I DRENICES
PRA OSHLANI ėSHT PJESERSIHT Nė MALE E PJESERSIHT NE RRAFSHIN E KOSOVES
VEND I NJOHUR PėR TRIMA E PATRIOTA QE LUFTUAN KUNDER QETNIKVE GJAT LZ UFTES SE DYT BOTRORE ISMETI ISHTE POASHTU STUDENT
MANDEJ ISHTE I DENUAR EDHE GJAVIT BAJRAKTARI NGA BAJRAKTART E KLINES S E DRENICES
FAMILJE E ARDHUR NE MITROVICė NGA KATUNDI KLINė
QE VJEN MBAS KATUNDIT TERNAFC NE DEJTIIM TE SKENDERAJT TE DRENICES
PRA PO UA SPJEGOJ LEXUESVE E DHE GJEOGRAFIKISHT PASI Q E KAM QEN ė I MIR NE GJEOGRAFI

GJAVITI ISHTE INGJINJER Nė SHKRITOREN E ZVEQANIT
ZVEQANI ėSHT QYTET TRI KILOMETRA Nė VERI Tė MITROVICES
-

PASTAJ LATIF HYSENI NGA PREKAZI LEGJENDARė - KATUND I DRENICES-
PREKAZI ėSHT Nė LINDJE Tė QYTETIT SKENDERAJ Tė DRENICES
LATIF PREKAZI OSE HYSENI SIQ E QUANIM ISHTE POASHTU INGJINJER Nė ELEKTROLIZė KSHTU QUHEJ NJI SEKSION I FABRIKES SE MADHE TE SUPERFOSFATIT NE MITROVICė
;MANDEJ ISHTE I DENUAR ZENEL LOSHI
NGA KATUNDI PADALISHTė
PADALISHTA ESHT NE JUG PERENDIM TE DRENICES
KOMUNA E SKENDERAJT
ZENEL LOSHI ISHTE KY KUSHERI I KAMER LOSHIT -QE NJIHET NE HISTORI SI BASHKLUFTAR I AZEM GALICES-
KAMER LOSHI U VRA NE LUFT ME GJANDAR SERB NE KOHENE SERBIS SE PARė DUKE U DJEGUR I GJALL NE KULLė SI OSO KUKA
PRA ZENEL LOSHI LATIF HYSENI GJAVIT BAJRAKTARI E KTA ISHIN NJERZ ME PRIOFESOIONE TEKNIK E INGJINJERA QE PUNONIN Nė FABRIKEN E AKUMULATORVE BATERIVE
KSHTU QUHEJ ATHER FABRIKA E QYTETIT MITROVICė
NGA E CILA SHPERTHYEN DEMOSTRATAT E PUNTORVE
UN KISHE LIDHJE ME NJERZ NE AT FABRIKė
PASI BANOJA ATY AFER SAJė ME SHTEPI
MANDEJ U DENUA EDHE IMER HAGJA- NGA GALICA LEGJENDARE E DRENICES
GALICA E AZEM GALICES -KY KA TUND SHUM I BUKUR ME TRADITė TRIMRIJE E PATRIOTIZMI
POASHTU KY FSHAT BėN PJES NE LINDJE TE KOMUNES SE SKEDNERAJT DRENICė VERIORE
JO LARG MALEVE Tė QIQAVICES
ėSHT FSHAT NE MES TE TRI KOMUNAVE VUQITERN MITROVIC SKENDERAJ
POR Qė ėSHT NėN ADMINISTARTEN E QYTETIT TE VUQITERNES
KATUND KOJSHI EKA MIKUSHNICEN LIBOVECIN TARAGJEN OSHLANIN DUBOFCIN
VERNISEN
PRA TE GJITHA FSHATRA SHUM JASHTZAKONISHT Tė BUKURA DHE ME TRADITA ATDHETARE
'
KėTA TE DENUAR POLITIK PER DEMOSTRATA ATHER Nė VITIN 1981 Nė MITROVIC
ISHIN

EDHE TE PERSONA MANDEJ POASHTU TE DENUAR POLITIK TE VITIT 1981
SMAJL SMAKIQI NGA KATUNDI OBRI DRENICė NUK E DI A ISHIN FAMILJE QE JETONIN NE MITROVICė
BISLIM IZBICA DHE JAKUP IZBICA TE DY TE KATUNDIT IZBICė DRENICė KETA JETONIN SI TE ARDHUR NE MITROVICė
PRA Tė KATUNDEVE Tė REGJIONIT Tė DRENICES POR TE ARDHUR NE MITROVICė
KY GRUP I TRESHIT NUK AKUZOHEJ PėR ORGANIZIM DEMOSTRATASH
VERTET KTA KAN QEN Tė LIDHUR ME GRUPIN TONė
POR INDIREKT
KTA TRE TE FUNDIT JAKUPI BISLIMI E SMAJLI KAN QENė TE BASHKUAR PėR VEPRIMTARI PATRIOTIKE
SI GRUP ORGANIZATIV
DHE JAN DENUAR PėR KET BASHKIM VEPRIMTARIJE
Qė ISH JUGOSLLAVIJA E QUANTE VEPRIMTARI ARMIQSORE
DHE KAN QENė NE VEPRIM
NDERSA PER ORGANIZIM DEMOSTRATSAH JEMI DėNUAR VETEM NE KėTA Qė ISHIM
Qė I CEKA MA LART PRA
DHE JEMI AKUZUAR DIREKT SI ORGANIZATORė Tė MITROVICES ME RRETHINė
PėR DEMOSTRATA Nė VITIN 1981 Nė MITROVICė
PARA GJYGJIT Tė QARKUT Nė MITROVICė
KU PROCESIN GJGJSOR PER DENIM E KA UDHHEQ KRYETARI I GJYGJIT ISMET EMRA
DHE KRYEPROKURORI KAPLLAN BARUTI GJYKATS HETUES REGJEP KAQANIKU
AVOKATET TANė Nė AT PROCES KAN QEN I NDJERI I VRARė I NJOHURI BAJRAM KELMENDI
QE U VRA ME DY TE BIJT GJAT LUFTES NE KOSOV 1998 1999
GJURAN DEMAJ NGA DIBRA E MAQEDONIS AVOKAT Nė MITROVICė

SIQ E SHIHNI KėTU Nė KėT VIT DHE Nė KTO DėNIME NUK KA QENė EMRI I MEH UKES
DHE UN NUK E NJIHJA
EDHE PSE E KAM PASė AT TERITOR Nė ATO VITE KU ZHVILLOHEJ
VEPRIMTARIJA E JONė
POR MEH UKA NDOSHTA KA QENė MA VONė I KYQUR Nė VITET
1996 1997

lirik
05-10-08, 23:31
AKUZAT TONA NE AKTAKUZA LIDHESHIN ME NENIN 114 DHE 136 TE LIGJIT PENAL TE JUGOSLLAVIS NA SHKRUANTE SE KEMI RRENUAR BASHKIM VLLAZRIMIN NE MES TE KOMBEVE DHE KOMBSIVE JEMI PER MINIMIN KUSHTETUES TE RREGULLIMIT FEDERATIV TE JUGOSLLAVIS SOCIALISTE FEDERATIVE SI DHE SISTEMIT SOCIALIST VETQEVERISES KUNDER SHTETIT DHE BARAZIS SE KOMBEVE DHE KRYESISHT JEMI PER RREZIKIM TERITORIAL SIDOMOS I AKUZUARI I PARė I CILI EDHE MA PARė SI I PAPERMIRSUAR
NE VEPRIMTARIN E TIJ NJIHET SI IDHTAR I SHQIPERIS SE MADHE QE KY NE PROPAGANDEN E TIJ E QUAN SHQIPERIA ETNIKE
JA KJO ISHTE NJI PREJ SHUM FLETVE TE AKTAKUZES QKA PERMBANTE AKTAKUZA
PASTAJ VAZHDON ME SHUM FAQE TJERA E CILA SHKRUAN PER DETALET DHE TAKIMET TONA E MENYREN E ORGANIZIMIT TE DEMOSTRATAVE
PRA NE VITET QE KAM DEGJUAR MA VONė NUK ME KA RA NE VESH EMRI I MEH UKES
MUND TE JET DENUAR NDOSHTA NE VITET E MA VONSHME POR KUR DHE KU !
SA PER BALI UKEN VLLAUN E TIJ PROFESOR I HISTORIS PO AI KA QENė ATO DIT NE BURG POR VETEM E KAN MARR NE PYETJE DISDA DIT MANDEJ E KAN LIRUAR EKAN MARR SI TE DYSHUAR
PA DYSHIM BALI UKA ISHTE ME BRUM ATDHETARė E NJOH PERSONALISHT DHE E DI SE EDHE ATHER ISHTE PATRIOT KA NDEJT DISA DIT NE BURG ATHER NE VITIN 1981
POR VETEM SI I DYSHUAR ESHT PYETUR NESE KA PAS LIDHJE ME POETIN XHELAL FERIZI
DHE ME DISA NJERZ SE A MOS ESHT NXITUR NGA NE NGA DIKSUH SE KU KA QEN GJAT DEMOSTRATAVE ETJ
NUK E DI NE DETALE MANDEJ POR E DI SE PAS DISA DITESH E KAN LIRUAR
BALI UKEN NE MUNGES TE NDONJI FAKTI PER TA DENUAR POR NE SY TE KEQ E KAN PAS SI PATRIOT KET E DI E DI SHUM MIR SE BALIA KISHTE BRUM PATRIOTIK SEPSE KEMI BISEDUAR DISA HER EDHE PARA VITIT 1981 DHE JA NJOH BINDJET PATRIOTIKE DHE DASHURIN PER ATDHE POR PER MEHEN VERTET NUK ME KA RA TE NDEGJOJ DIQKA ATHER NDOSHTA MEHA MUND TE JET I BREZIT MA TE VONSHEM NE VEPRIMTARI
KETA JAN LAGJE E UKAJVE NGA REGJIONI I SHALES BAJGORA FSHAT NE VERI LINDJE TE MITROVICES NE BJESHKė
BAJGORA SI FSHAT VJEN NE VERI TE TREPQES SI FSHAT AFER E KA FSHATIN BARE DHE KOVAQICė LARTSIAJ MBI DETARE NE BEJSHK ATY ESHT MBI PESQIND METRA JAN BJESHK MJAFT TE FRESKTA EDHE VERE S
MENDOJ SE KAM DHAN DIQKA INFORMIM PER LEXUESIN

lirik
05-10-08, 23:57
E KAM TE MJEGULLUAR INFORMACIONIN PER MEH UKEN
DISA THONIN U VRA DUKE SHKUAR NE PREKAZ RRUGES
DISA THON U VRA DUKE ARDH NGA ANDEJ
NE CILEN VEPRIMTARI ILEGALE ISHTE
DHE SI U VRA
MEH UKA
MENDOJ SE DUHET TE DAL MA TEPER NE DRIT HISTORIA
PER KET NJERI
NE MENYR QE TE KET INFORMACION MA
Tė PLOTė
PER ZAHIR PAJAZITIN KAM NDEGJUAR
DHE KAM NDEGJUAR DHE ESHT FOLUR MA TEPER
PER AT NJERI
FLITEJ SE ISHTE STUDENT VEPRIMTAR ILEGAL PER QESHTJEN KOMBTARE
DUKE SHKUAR NGA MITROVICA NE DREJTIM TE PRISHTINES U VRA
NGA POLICIJA SERBE NE ARAT E MISRIT PERMBI VUQITERN
NE DREJTIM TE PRISHTINES U VRA VET I TRETI ME
HAKIF ZEJNULLAHIN DHE EDMOIND HOGJEN DJALOSH STUDENT NGA JUNIKU
ZAHIRI ISHTE
ATDHETAR I DESHMUAR DHE AKTIVIST
MENDOJ SE KTO CELULA ISHIN CELULAT TE CILAT PERPIQESHIN TE BASHKOHEN
NEPER REGJIONE TE NDRYSHME TE KOSOVES
DHE TE FORMOHET
USHTRIJA QLIRIMTARE SHQIPTARE
KETO GRUPE PRA JAN GRUPE ATDHETARE E POASHTU EDHE GRUPI I LEGJENDARIT TE MADH ADEM JASHARI
TE CILAT PERPIQESHIN PER BASHKIM
DHE FORMIM TE USHTRIS QLIRIMTARE TE KOSOVES
POASHTU PER KOMANDANT REMIN KAM NDEGJUAR SE KA PAS KONTAKTE ME ADEM JASHARIN E ME SAMI LUSHTAKUN PARA FILLIMIT Tė LUFTES Nė DRENICė
KU REMI KA SHKUAR SHUM HER NE PREKAZ PRA SIPAS VET LEVIZJEVE
QE U DESHMUAN KETA NJERZ PERPIQESHIN QE NE TE GJITHA ZONAT E REGJIONET E KOSOVES TE SHTRININ ORGANIZIMIN PRA ISHIN KETO GRUPE TE FUQISHME
NGA VET FAKTI SE ISHIN NGA TE GJITHA ANET E KOSVES DEL SE BEHESHIN PERPJEKJE
QE USHTRIA QLIRIMTARE TE SHTRIHEJ KAHDO NE MENYR QE E GJITH KOSOVA TE QOHEJ NE KRYENGRITJE PER LIRI PA MARR PARA SYSH S E KUSHTET I KISHIN MJAFT TE VESHTRIA
SEPSE ARMIKU E KISHTE NEN KONTROLL TE MADH KOSOVEN
LAVDI E PERJETSHME TE GJITH BIJVE TE TRIMA TE KOSOVES QE MOREN GUXIMIN ME JA KTHYE PUSHKEN ARMIKUT GJAKSOR DHE NA E SOLLEN LIRIN ME SAKRIFICATE TRYE LAVDI TE GJITH HEROJVE DHE DESHMORVE RRNOFT KOSOVA ELIRė DHE DEMOKRATIKE TOKė E SHQIPTARVE NEPER SHEKUJ PASARDHSVE TE ILIRVE DARDANIA ANTIKE

lirik
05-10-08, 23:58
TE GJITH ATA QE RANė PER ATDHE DHE LIRI KOSOVA DO I NDERON NEPER SHEKUJ
I LAVDISHEM QOFT KUTIMI PER TA I LEHT JU QOFT DHEU I KOSOVES NANė ATYRE NUK JU HUMB KURR HISTORIA

Dilaver
06-10-08, 00:00
Hagė: Zoran Stijoviq tha se rreth 200 shqiptarė informonin UDB-nė pėr UĒK-nė

Nė Gjykatėn ndėrkombėtare tė Hagės, ka vazhduar procesi gjyqėsor ndaj ish-kryeministrit tė Kosovės – Ramush Haradinajt dhe dy ish-bashkėluftėtarėve tė tij – Idriz Balajt e Lahi Brahimajt. Seanca e sotme u zhvillua pa zotin Haradinaj, i cili ėshtė liruar pėrkohėsisht nga Gjykata pėr tė marrė pjesė nė ceremoninė e varrimit tė nipit tė tij.
Nė seancėn e sotme, nė cilėsinė e dėshmitarit tė Prokurorisė ėshtė paraqitur, ish-shefi i Sektorit analitik tė Shėrbimit shtetėror serb nė Prishtinė, Zoran Stijoviq. Duke u pėrgjigjur nė pyetjet e prokurorit Rej lidhur me veprimtarinė e kėtij shėrbimi gjatė periudhės sė luftės nė Kosovė, veēmas nė Dukagjin, Stijoviq tha edhe se UDB-a ka pasur rreth 200 bashkėpunėtorė dhe informatorė qė kanė informuar edhe pėr zhvillimet brenda njėsive tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.
Avokatėt e zotit Haradinaj, Balaj e Brahimaj, janė interesuar tė dinė edhe hollėsi lidhur me metodologjinė e veprimit tė Shėrbimit tė sigurimit shtetėror serb pėr tė motivuar bashkėpunėtorėt pėr tė siguruar informacione tė besueshme.
Stijoviq pohoi se varėsisht nga rėndėsia e informacioneve, ata qė i kanė siguruar ato janė stimuluar edhe materailisht dhe nė forma tė tjera.

(Raport i tė dėrguarit special tė RTK-sė, Nuhi Bytyēi)http://i38.tinypic.com/2v835l1.jpg

lirik
06-10-08, 00:27
Per aktivitetin e ushtris qlirimtare kam degjuar vetem neper emisionet te ndryshme dhe aq sa kam lexuar ne shtyp si dhe disa emisione televizive qe jepeshin mbas luftes ndersa pikrisht per meh uken nuk me ka ra ne detale te ndegjoj te lexoj ose te shoh ndonji emision
dhe te dij ma shum diqka
prandaj kur flitet per ket njeri nuk kam dijeni ma te gjerė as njohuri
por mendojs e faktet dhe historija do ta nxjerr secilin ne dritė ashtu sipas meritave dhe fakteve
te veprimtaris me ket qeshtje do t emerren historianet

lirik
06-10-08, 00:34
Hagė: Zoran Stijoviq tha se rreth 200 shqiptarė informonin UDB-nė pėr UĒK-nė

Nė Gjykatėn ndėrkombėtare tė Hagės, ka vazhduar procesi gjyqėsor ndaj ish-kryeministrit tė Kosovės – Ramush Haradinajt dhe dy ish-bashkėluftėtarėve tė tij – Idriz Balajt e Lahi Brahimajt. Seanca e sotme u zhvillua pa zotin Haradinaj, i cili ėshtė liruar pėrkohėsisht nga Gjykata pėr tė marrė pjesė nė ceremoninė e varrimit tė nipit tė tij.
Nė seancėn e sotme, nė cilėsinė e dėshmitarit tė Prokurorisė ėshtė paraqitur, ish-shefi i Sektorit analitik tė Shėrbimit shtetėror serb nė Prishtinė, Zoran Stijoviq. Duke u pėrgjigjur nė pyetjet e prokurorit Rej lidhur me veprimtarinė e kėtij shėrbimi gjatė periudhės sė luftės nė Kosovė, veēmas nė Dukagjin, Stijoviq tha edhe se UDB-a ka pasur rreth 200 bashkėpunėtorė dhe informatorė qė kanė informuar edhe pėr zhvillimet brenda njėsive tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.
Avokatėt e zotit Haradinaj, Balaj e Brahimaj, janė interesuar tė dinė edhe hollėsi lidhur me metodologjinė e veprimit tė Shėrbimit tė sigurimit shtetėror serb pėr tė motivuar bashkėpunėtorėt pėr tė siguruar informacione tė besueshme.
Stijoviq pohoi se varėsisht nga rėndėsia e informacioneve, ata qė i kanė siguruar ato janė stimuluar edhe materailisht dhe nė forma tė tjera.

(Raport i tė dėrguarit special tė RTK-sė, Nuhi Bytyēi)http://i38.tinypic.com/2v835l1.jpg


Serbija dhe serbi me shpifje e intriga e zmadhojn e shtojn numrin e spiunve nese esht ashtu siq po thua ti dilaver 200 spiun vetem ne disa sektor te ushtris qlirimtare
ather nese shumzojm numrin e spiunve ne sektor tjer po na del gjysma e kosoves
mendoj se nuk duhet te merreni seriozisht me pallavrat serbe
sepse ata eshtojn numrin qellimisht me fut huti ne popull shqiptar
me fut defanziv dhe shkatrrim vullneti propaganda serbe gjithmon i ka sherbyer keti qellimi thyerjes se vullnetit te kombit shqiptar me te gjitha metodat
numrin e spiunve

GURI SYLAJ
06-10-08, 08:15
Ketu me se miri do te pushonte mendimi i te madhit Wintgenshtain:

" Per ate qe mund te flitet ( dhe dijme te themi dicka) flitet shkurt ,thjeshte dhe kjarte.
Per ate qe nuk mund te fltet (nuk dijm ) duhet HESHTE "

lirik
06-10-08, 10:17
PALLAVRAVE DHE PROPAGANDAVE SERBE ASNJIHER NUK JU BESOHET
QėLLIMI I TYRE GJITHMONė KA QENė PERQARJA E KOMBIT SHQIPTARė ATA ME Tė GJITHA MJETET KAN LUFTUAR Nė KėT DREJTIM Qė SHQIPTART TI PėRQAJNė
TI HUTOJNė TI SHKATRROJN NE UNITET
NESE KAN SPINUAR DY VETė ATA NGA NUMRI DY E BEJN DYQIND SEPSE ESHT NE
QELLIMET E TYRE POLITIKE KJO PRA TE SERBVE QE TRADICIONALISHT SHPIFJEN E KAN
SPECIALE

lirik
06-10-08, 19:38
Kush ishte Mehė Uka

--------------------------------------------------------------------------------

I burgosur politik si anėtar i LPRK-sė.
Nė vitin 1996 ėshtė vra.
Shtabi i UĒK-sė e ka shpall hero i popullit tė Republikės sė Ksovės, i ka ndarė gradėn e Gjeneral Major, e njė brigadė e UĒK-sė mbante emrin e tij, (Ukė Meha).

Ka disa spekulime se pas hyrjės sė forcave tė NATOS i janė marrė tė gjitha dekorimet/nderimet.
A ėshtė e vėrtetė kjo?
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.


INTERESANT PRA NJIHER THUHET S E KA QENė PėRFAQSUES I LKQK E HER I LPRK
U VRA NE VITIN 1996 PRA KU ISHTE KY NE VITIN 1991 1992 1993 1994 1995
KU ISHTE KY NJERI NE KTO VITE PARTIA E TIJ PSE NUK FLET
KY PASKA QEN I BURGOSUR POLITIK KU DHE NE CILIN C VIT
ME CILIN GRUP DHE NE CILIN GJYGJ U DENUA
ME QFAR AKTAKUZE
KUR U LIRUA NGA BURGU ETJ
MENDOJ SE INFORMACIONET PER KET NJERI DUHET ZGJERUAR

lirik
06-10-08, 19:50
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
Pra Deshta Vetem Te Tregoj Se Isha Nxėnės I Bali Ukes Vllaut Te Meh Ukes
I Cili Me Dha Landen E Historisė Dhe Jam I Bindur Se Balia Vllau I Mehes Ishte Atdhetarė Por Mehen Vertet As Nuk E Kam Njohur As Nuk Di Pėr Te Nuk Kam Kurfar
Informatash Per Ket Njeri As Qe Kam Degjuar Ndonjiher As Ather Kur Isha Ne
Kosov As Gjat Qednrimittim Ne Burg As Vetem Ne Kohrat E Vonshme Pasi Esht Vra Qe Esht Permendur Ne Kosovė Dhe U Shpall Nji Nder Herojt
meha ishte patriot dhe luftar i njohur , po tani disa dezinformojn se kur MEH UKA ishte gjall ktyre hashimave e jakupave nuk ju shitshin dallaveret ne zonen e shales ky tentonin me bae perqamje ne mes popullit dhe ushtarve
__________________
Duke demaskuar vehabizmin i beni nder kombit

Rujna ZOT nga komandantat e canhanit tė krumes e tė bllaces
KJO Qė THONI LUFTARė MA KA HUMB SHQIPEN KREJT DERI SA KY QENKA VRA NE VITIN 1996
NUK E KUPTOJ SE SI MUND TE KET QENė LUFTARė ATHER AKOMA NUK KISHTE FILLUAR LUFTA PRANDAJ MUND TE ISHTE VEPRIMTARė POLITIK DHE MUND TE KET QENė NE KSHILLIN E LKQK S PRANDAJ TE JEMI MA TE KUJDESSHEM NE KUALIFIKME TE SAKTA
TE JEMI MA REAL MA PRECIZ NESE DUAM TE DALIM TE SAKTESIA
PO E THEM REALITETITN SINQERISHT SE E DI SHUM MIR QE VLLAU I TIJ ISHTE ATDHETARė
NE KET JAM I SIGURT DERI ATHER SA E KAM NJOHUR BALIUN PROFESORIN
DHE NUK BESOJ S EM AVONė BALIU TE KET NDRYSHUAR UN MEHES AS NUK PO J A DI MOSHEN
AS KUR KA VEPRUAR DHE KJO DO TE ISHTE INTRESANT QE DIKUSH QE E DIN TA SPJEGOJ MA SAKT NGADAL ME RADH E MA GJERSISHT

lirik
06-10-08, 20:06
Ketu me se miri do te pushonte mendimi i te madhit Wintgenshtain:

" Per ate qe mund te flitet ( dhe dijme te themi dicka) flitet shkurt ,thjeshte dhe kjarte.
Per ate qe nuk mund te fltet (nuk dijm ) duhet HESHTE "


UN E THASH SE PER MEH UKEN VERTET PAK DI SHUM PAK
VETEM QKA LEXOJ KSHTU E NDEGJOJ DHE SI PER MJEGULL DIQKA
QKA ESHT FOLUR PAS LU FTE PER TE NE MITROVICė
Nė DISA NDEJA PRIVATE PRA
POR PAS LUFTE NE VITIN 2002 2003 ETJ
KUR UN ISHA PER VIZIT Nė KOSOVė
KUR E KAM PA PERMENDOREN E TI NE QENDER Tė QYTETIT JAM INTRESUAR MA TEPER
DHE E KAM KUPTUAR SE ESHT VLLAU I ISH PROFESORIT TIM BALI UKES
QE NA JEPTE HISTORI DHE Qė E KAM DIT S E BALIU ėSHT ATDHETARė
PO E THEM TASH SA HER SEPSE PER QESHTJE ATDHETARE KOMBTARE ME BALI UKEN KAM BISEDUAR ATHER NE MOSHEN RINORE KUR ISHA AKTIVIST POR EDHE SIKUR TE MOS KISHA BISEDUAR FARE NGA LANDA QE NA JEPTE DIHEJ ATDHETARIZMI I TI
PRA KETU LIDHET PROBLEMI SE MEH UKA PA DYSHIM DO TE KET QENė I FAMILJES ATDHETARE

POR MA TEPER NUK KAM DITė PER KET FAMILJE AS NUK KAM DIT SE ėSHT MASAKRUAR BABAI I MEH UKES
NDOSHTA MEH UKA MUND TE JET GJENERAT E MA VONSHME DHE KA QEN I RI NE AT KOHė NUK ISHTE I MOSHES DHE I BREZIT TIM PRANDAJ EDHE NUK E KAM NJOFT

JAN MASAKRUAR ME MIJA NJERZ E ėSHT VėSHTIR PėR TI MBAJT Nė MEND TE GJITH
POR DO TE ISHHTE INTRESANT Tė DILTE MA TEPER Nė DRITė VEPRIMTARIA E KTI NJERIU
Qė U VRA Nė RRETHANA SHUM Tė PA SQARUARA
NJERIU KOT NUK VRITET
PRA EKZISTOJN SHKAQET PSE U VRA MEH UKA
DO TE ISHTE INTRESANT Tė DIHET ME KEND ISHTE MEH UKA NE MAKINė KUR U VRA
APO ISHTE VETEM DHE PSE ISHTE VETEM APO KUSH ISHTE AI PERSON ME TE QE HESHT
ETJ
POR DITEN QE U NIS PER MITROVIC KUSH E PERCOLLI DHE SI E KU NE Q VEND SI DHE DETALE TJERA DUHEN MA TE SAKTA MUND TE SJELLIN MA TEPER FAKTE

agim-barja
10-10-08, 23:35
PER TY LIRIK TI ASE QE PASKE MARR PJES NE VEPRIMTARIN KOMBETARE SE MEHE UKA ISHTE NDER TE PARET PER MITROVICEN EDHE NE DEMOSTRATA E 1981 E DERI NE FORMIMIN E NJESITEVE TE PARA TE UCKse KU EDHE NDER TA ISHTE IDEOLOGU I TRI SHKRONJAVE TE ARTA UCK E TI PO BEN LLAFE TE KOTA E GENJESHTRA SE SPAKE DITUR ASGJE PER MEHEN E TI STE KOKE KANE ASKUNDE Z:LIRIK PER TA NJOFTUR MEHEN U DUFT SHUME ME PAS BIOGRAFI TE PASTERT PER TU SHOQERUARE ME TE PER VEPRIMTARI EDHE TANI QKA KESAJ REDAKSIE PO I DREJTOHEM ME NJE QE SA ME PARE TI ZBULON KETA IP TE CILET NJOLLOSIN DESHMORET E KOMBITE TONE SHQIPTARE KETYRE PISAVE SA ME PARE DUHET TE JU JIPET HAKU CFARE E MERITOJN TE GJITHE ATYRE SI PO SHKRUAJN SE GGJOJA MEHA PASKA QEN TRADHETARE KETA FAQEZINJE E MERITOJN TE JU SHTYPET KOKA SI GJARPERIT DHE SHUME SERIOZISHT DO E MARRIM KETE SE KETU DIKUSH PO MUNDOHET TE BEJ PROPAGANDE PER VELLA VRASJE DHE NDARJE NESE JENI BURRA O JU THUANI EMRIN E MBIEMRIN E MOS U BENI SI LAVIRET EDHE PER TY PRESHEVARE DIQKA DUA TE THEM FAMILJA KURR NJEHER SE KA THEN SE KA BERE VETVRASJE E QKA JE KA SHEHE ENDRRA TAKIMI NE PREKAZ PO NE PREKAZ ATE DITE ESHTE MBAJT AI TAKIM DHE NE TE KTHYER MEHA ESHTE VRARE PASI QE JAN MARR DISA VENDIME SHUME TE RENDESISHME ATE DITE PER UCK A E KE TE KJARET E TI LIRIK QKA PO SHOHE UNE ME KETO SHKRIMET E TUA SE GJOJA MEHE UKA SPAKA QEN AQE I RENDESISHEM PERVEQ TI QE NA PASKE QEN NE MITROVICE E PASKE NGA BOLL KREJT PUNA JOTE PO SHIHET E MEHES SPO DOKET SIPAS TEJE VEQ KUR U KANE MEHE UKA SPO BESOJ QE KE DIT DIQKA MA SHUME SE ME SHKUE DERI NE VUSHTRRI TUNG KALONI MIRE SE MEHE UKA ISHTE GJENERAL DHE DO MBETET I PAVDEKSHEM GJITHMONE NE FAQEN E PARE TE HISTORISE SONE KOMBETARE

lirik
11-10-08, 08:02
PER TY LIRIK TI ASE QE PASKE MARR PJES NE VEPRIMTARIN KOMBETARE SE MEHE UKA ISHTE NDER TE PARET PER MITROVICEN EDHE NE DEMOSTRATA E 1981 E DERI NE FORMIMIN E NJESITEVE TE PARA TE UCKse KU EDHE NDER TA ISHTE IDEOLOGU I TRI SHKRONJAVE TE ARTA UCK E TI PO BEN LLAFE TE KOTA E GENJESHTRA SE SPAKE DITUR ASGJE PER MEHEN E TI STE KOKE KANE ASKUNDE Z:LIRIK PER TA NJOFTUR MEHEN U DUFT SHUME ME PAS BIOGRAFI TE PASTERT PER TU SHOQERUARE ME TE PER VEPRIMTARI EDHE TANI QKA KESAJ REDAKSIE PO I DREJTOHEM ME NJE QE SA ME PARE TI ZBULON KETA IP TE CILET NJOLLOSIN DESHMORET E KOMBITE TONE SHQIPTARE KETYRE PISAVE SA ME PARE DUHET TE JU JIPET HAKU CFARE E MERITOJN TE GJITHE ATYRE SI PO SHKRUAJN SE GGJOJA MEHA PASKA QEN TRADHETARE KETA FAQEZINJE E MERITOJN TE JU SHTYPET KOKA SI GJARPERIT DHE SHUME SERIOZISHT DO E MARRIM KETE SE KETU DIKUSH PO MUNDOHET TE BEJ PROPAGANDE PER VELLA VRASJE DHE NDARJE NESE JENI BURRA O JU THUANI EMRIN E MBIEMRIN E MOS U BENI SI LAVIRET EDHE PER TY PRESHEVARE DIQKA DUA TE THEM FAMILJA KURR NJEHER SE KA THEN SE KA BERE VETVRASJE E QKA JE KA SHEHE ENDRRA TAKIMI NE PREKAZ PO NE PREKAZ ATE DITE ESHTE MBAJT AI TAKIM DHE NE TE KTHYER MEHA ESHTE VRARE PASI QE JAN MARR DISA VENDIME SHUME TE RENDESISHME ATE DITE PER UCK A E KE TE KJARET E TI LIRIK QKA PO SHOHE UNE ME KETO SHKRIMET E TUA SE GJOJA MEHE UKA SPAKA QEN AQE I RENDESISHEM PERVEQ TI QE NA PASKE QEN NE MITROVICE E PASKE NGA BOLL KREJT PUNA JOTE PO SHIHET E MEHES SPO DOKET SIPAS TEJE VEQ KUR U KANE MEHE UKA SPO BESOJ QE KE DIT DIQKA MA SHUME SE ME SHKUE DERI NE VUSHTRRI TUNG KALONI MIRE SE MEHE UKA ISHTE GJENERAL DHE DO MBETET I PAVDEKSHEM GJITHMONE NE FAQEN E PARE TE HISTORISE SONE KOMBETARE


Ti agim barja me keto far shprehjesh tua tejet tė pa nivel dhe gjelozo fshatareske
mos me tregua mua prralla
kot
sepse un e di ku ėsht fshati bare nė kohen kur un isha i lindur nė Mitrovicė
ne vitin 1958
nė katundin bare e nė disa katunde tė humbura malore
te kosoves ka mundur vetėm ujku ta dėrgoj posten
sa per dijeni tėnde qe ti thua as deri ne vushtrri nuk kam qen mua ne at kohė me kan njoft shum njerz nga rrethe te ndryshme qe jan deshmitar per veprimtarin time kombtare edhe deri ne kaqanik qka ti as ne ėndėrr nuk e ke pa
ne bare vidishiq bajgorė kovaqicė kaqanoll boletin rahovė kutllofc melenicė zasellė rashan pasomė
nuk ka katund qe nuk kam dikend tė njofshėm
si nė shalė si ne drenicė e nė shum regjione tjera qka ti fatkeqsisht
nuk ke dal pertej mahalles tande
Pra nga barja pyete lagjen gjafaj se se ka dikush qe me njeh aty dhe dije se un isha edhe ne fshatra te thella malore e shum her kam shkuar nė kėmbė nuk kam shkuar pas bullicave as pas dhive neper katunde por kam shkuar me zhvillu veprimtari kombtare
shum deshmitar jan gjall sot per ket fakt tjeter esht se Mitrovica fjalen e kam sot te qarqet e caktuara nė Mitrovicė Tė CILėT DUAN TA SHUAJN QDO GJURMė tė veprimtarisė sė asaj kohe dhe te veprimtarve qe u denuan dhe ishin nepermes shtypit
si te denuar
Fjala jote ti nuk paske qenė askund qė ti mė thua mua kjo nuk mė brengosė
fare as pse ti del e llomotit per biografi te paster se nuk je i vetmi ti qe nga gjelozija
krahinore ke tendenca te perlyesh nji njeri por shum njerz kjo smundje i ka verbuar
te un kjo smundje nuk ka nxan vend ne shpirtin tim asnjiher
Un nuk mund te genjej per hir te vertetes dhe per hir te ZOTIT as per j hir te historis
Nuk mund te them un se Meh uka ishte ne grupin tonė te vitit 1981 kur nuk ishte
sepse ekziston procesi gjygjsor dhe dokumentacioni aktakuzat dhe gazetat e asaj kohe qe kan shkruar jan ne te gjitha arkivat shtetrore botrore
barja nuk esht paris e londer por nji katund malor afer bajgores qe un ekam shkel me pllėmbė nė kambė dikur ne moshen njizet vjeqare deri ne picel te bajgore isha e mandej poshtė kam ra te lugu i livadheve te lagjes mehmeti tė bajgorve bile at dit qe isha mekujtohet ne pik te veres na zuri dimri re te zeza kokrriz dhe ftoft ka qen aq sa u detaruam me ecė nė kėmbė nga bjeshka e bajgores teposht kah barja e me ra ne trepqe te autobusi per me ardh ne mitrovicė
pėr mua nuk ishte e lehtė ather se un nuk isha miljoner as pasanik qe te udhtoja neper katunde sepse isha nji familje e perndjekur me traditė ndjekje qe nga gjyshrit
-------------------

lirik
11-10-08, 17:56
Nė qoftė se MEHė UKA KA QENė I BURGOSUR POLITIK at'her le te del dikush e le TE thot cili gjykats e ka denuar
cili gjygj ėsht mbajtur nė vitin 1981
un pėr vete di me tregu me daten 9 prill 1981
jam arrestuar dit e mėrkurė KA QEN DIT ME DIELL NE MITROVICė
NE GJYGJ JAM DAL NE FILLIM TE KORRIKUT POR KA ZGJAT PROCESI DISA HER EDHE ME 29 QERSHOR JAM DAL NJIHER PRA KA VAZHDUAR DERI NE VENDIMIN PERFUNDIMTAR
gjykats hetues ishte regjep kaqaniku ne krejt procesin e landes hetuese te gjygjit politik
Mė ka mbrojtur avokati Gjuran Demaj
dibran NGA DIBRA E MAQDONISė
qė ushtronTE avokaturen ne Mitrovicė qe sa vite MA PARė
ndersa disa shokė tė mi TE DENUAR NE AT KOHė
ne vitin 1981 i ka mbrojt i Ndjeri
Bajram Kelmendi
te cilin e kan vra me dy te bijt gjat masakrave te fundit ne kosov ne vitin 1999

Tė gjith ne tė burgosurit politik jemi gjallė POR GJALL JAN NJERZIT MITROVICA E RRETHINA
PER DIQKA TE TILL NUK MUND TE GENJEHET
SEPSE NUK ESHT MIZė KJO GJė POR QESHTJE GJYKIMI KU ISHIM ME VJET TE DENUAR

E gjith kta qe ishim te denuar ne at grup
pra grupi i parė qė u denua nė MITROVICė DHE ME DUKET SE EDHE NE KOSOV NGA NE KAN FILLUAR NUK E DI SE A U DENU NDONJI GRUP PARA NESH A JO VEQ E DI SE GJYGJI I MITROVICES ME DUKET KA PAS FILLUAR E MANDEJ KOMUNAT TJERA ME DENIME TE BURGOSURVE POLITIK
MANDEJ DIKUND NE GUSHT APO NE SHTATOR JAN DENUAR GRUPE TJERA NGA KOMUNAT TJERA
NE JEMI TE DENUAR me aktakuza ne secilen fletė dhe vendim burgimi E paraburgimi
ekziston emri dhe mbiemri i te burgosurve
politik te vitit 1981
ne krye me te akuzuarin e parė Xhelal Ferizi--- Me nickun liriku ktu ne forumin dardania
kėshtu fillon aktakuza
un at aktakuzė nuk e kam formulu
vet por gjygji i qarkut nė Mitrovicė

dhe nuk mud te bejm histori tė pa qenė
e te qesim emra qka nuk ishin e njerz qe nuk ishin nuk kemni nevoj te rreh jm e te genjejm
un flas vetem realitetin dhe nuk mund te fus njerz ne
ne proces gjygjsor njerz qe nuk ishin
Meh Uka mund te jet denuar ne vitin 1984 ose 1986
POR ME GRUPIN TON NE VITIN 1981 NUK ISHTE
MA VONė NUK E DI ASPAK SE KAM HARRUAR SA NJERZ JAN DENUAR NE VITET PAS VITIT 1981 POR PER TE DENUARIT XHELAL FERIZI 8 VJET E 6 MUAJ BURG PER ORGANIZIM DEMOSTRATASH NE MITROVICė ME RRETHINė UJKAN ZENELI 8 VJET BURG SKENDER HAJREDINI 7 VJET E 6 MUAJ SABIT VESELI 7 VJET dhe NAZMI SHAQIRI i 6 VJET E 6 MUAJ BURG
TE VITIT 1981 PER ORGANIZIM DEMOSTRATASH NE MITROVIC DIREKT ISHIN KETA PERSONA
PRA SHTYPI I ATHERSHEM TELEVIZIONI AKTET DOKUMENTET QYTETI SHTETI NJERIT EDHE SOT JAN DESHMITARė NE KET VIT NUK ESHT NDEGJUAR PER EMRIN E MEH UKES NE MITROVICė KUSH DON TE KRIJOJ HISTORI TJETER QE NUK ESHT E VERTETė AI RRENė SHUM RRENė
UN NUK EKAM PER ASGJA POR KJO NUK ESHT E VERTET DHE NESE THEMI NE SE ISHTE EDHE MEH UKA I DENUAR ME NE NE RREJM VETVETEN DHE JA ULIM EDHE ATI VLERAT SEPSE NUK MUND TE THEMI SE DETI ESHT KODER AS BJESHKA ESHT KOPSHT AS E BARDHA ėSHT E ZEZė
VETEM MANJAKT Q EMUNDOHEN ME QDO KUSHT PER SHKAK TE SMUNDJES SH IZOFRENE Tė LAVDISė MAJNAK GENJESHTARė MUND TE KRIJOJN HISTORI TE PA QENA EDHE NESE NE
E KRIJOJM KET HISTORI TE PA QENė PROCESET DHE DOKUMENTET JAN GJALLė DHE NE NUK MUND TE KRIJOJM AKTE TE PA QENA AS NGJARJE TE PA QENA KETU DUA TE DAL E AS QE E KAM NDERMEND TA ULI VLEREN E DIKUJT AS ME INTRESON TE JA ULI DIKUJT VLEREN DHE NESE E KA VLEREN DHE MERITEN E FAKTIN AS KUSH AS UN NUK JA ULIN DOT VLEREN
AS NUK KA KUSH QELLIM ME JA UL VLEREN

MA VONė SE QKA U BA NE VITIN 1982 KUSH U DENUA NE MITROVICė ME RRETHINė
nuk e di sepse un ather kam qen ne vuajtje te denimit i transferuar ne repuBliken e sllovenis
me daten 14 nentor autobusi i njisiS speciale sllovene ka ardh e na ka marr NE te burgosurve politik

qe kan pas me u transferu me urdher te sekretariatit krahinorė ne prishtinė me duket se ather ishte
vesel latifi ISHTE ATHER KRYETAR ne jurispondencė ne prishtinė nenshkruante per te burgosurit

i cili dha urdher te gjith te burgosurit politik nga kosova
te transferohen ne republika tjera te ish jugosllavis
dhe u transferuam
Un as gjė nuk thash per keq per Meh Uken
un nuk mud te them se e kan njoft skenderbegun
nese nuk e kam njoft
se rrej rrej ATHER AQ shum aq shumm RRej E GJITH BOTA QESH ME MUA MANDEJ
sa qe edhe qielli bjen posht ė ME RREJT ASHTU
me than e kam njoft skenderbegun pa e njoft hiq
E ME THAN E KAM NJOFT JUL CZARIN
rrena i ka kamt e shkurta
me ja nis me rrejt tani mozomakeq shum keq esht me rrejt

E DISA PO RREJN SE PO MUNDOHEN ME NGRIT KATUNDIN E VET MOZOMAKEQ

kta pes e mra i tha TELEVIZIONI ATHER EEDHE GAZETA RILINDJA E ASAJ KOHE
E ILUSTROVANA POLITIKA DANASI E TE GJITHA GAZETAT E JUGOSLLAVIS ATHER
I THAN KTA EMRA si te denuar PER DEMOSTRATA TE VITIT 1981
kta pes emra qe i shkruajta ktu
e po i shkruaj edhe nji her QE TA DIN KY QORRI I BARES
se shum keq esht me rrejt jashtzakoionisht keq esht me rrejt
ma shizofreni se me rrejt nuk ka
pra Xhelal ferizi Ujkan Zeneli Skender Hajredini Sabit Veseli dhe Nazmi Shaqiri
meh uka nuk ishet askund hiq ne ket grup te denuarish
meh uka mund te jet denuar ne vitin 1994 ose 1996 as nuk edi ne cilin gjygj as me qfar grupi eshtdenuar as ku e ka mbajt burgun ka qen dikund ne sremska mitrovicė ne burg kshtu kamndegjuar
ka qen i burgosur por nuk kam njohuri se ku dhe cili gjygj e denoi me kend ishte ne grup
me kend veproi kur u denua per qfar aktiviteti konkret pergjigjej e qka shkruante e per qka engarkonte aktakuza me cilin grup dhe kush ishin emrat kush ishin avokatet cila gazet shkruajti
---------------------------------------------------------------------------------

un nuk thash asnji te keqe per Meh Uken
sepse nuk di e di s e mbas vitit 1981
gjenerata e parė e te burgosurve qe jemi denuar
Mmė pas taj nė vitin 1982 ka vazhduar dėnimi i njerzve ne Mitrovicė
JAN DENUAR GRUPE TJERA por ata jan te denuarit e gjeneratave tjera
pra jan te vitit 1982 1983 1984 85 e me
radhė
Un ne burg e kam pa Bali Uken NE VITIN 1981 vllaun e Meh Ukes profesorin tim TE HSITORIS
e di se e kan marr ne pyetje per disa dyshime KAN DYSHUAR NE BALI UKEN DIQKA E KAN MARR NE PYETJE E KAN LIRUAR MA VON PAS DISA DITESH NUK DI A DY JAV A TRI KA NDEJT NE BURG SAKT NUK E DI NUK DUHET ME RREJT DUHET ME PYET EDHE NJIHER VET PROFESOR BALIUN SA E MBAJTEN DHE QKA EKAN PYET NE SEKRETARIAT E DI SE E KAN PAS MARR DIQKA SI TE DYSHIMT PER QEWSHTJE POLITIKE POR NUK I KAN GJET NDONJI FAKT DHE KAN LIRUAR
E DI S ENJERZIT I MERNIN I MBANIN DISA DIT NE IZOLIM I PYESNIN E I LIRONIN
DISA I MBANIN NE ne burg NGA TRIDHJET DIT PER KUNDERVAJTJE
Duke dalė nė oborrin e burgut kur na qojshin ne vizita kur na vinin familjet
ose kur na qojshin me u rru te berberi i burgut e kam pa me sy te ballit vet Bali Uken
PROFESORINTIM TE HISTRORIS
DHE BILE PATA MENDU VET ME VETE PER QKA THASH E KAN MARRE E QKA E PYESIN
dhe e kam pa ne burg profersorin e historisė Bali Uken EDHE NJIHER PO THEM BALI UKA ESHT VLLAU I MEH UKES PREJ NANE E PREJ BABE PER MEH UKEN NUK DI
NUK PO RREJ SE KEQ ESHT ME RREJT SHUM B VON KAM NDEGJU PER KET PERSON
NDERSA BALI UKA ISHTE PROIFESORI I HISTORIS
Qė Mė KA DHANė MSIM Nė VITIN 1975 1976 Nė SHKOLlEN TEKNIKE boris kidriq
nė Mitrovicė ne degen e elektroteknikes EKAM NJOFT SHUM MIR PROFESOR MA TE GJITH PROFESORT E MI I KAM NJOFT SE NUK PO RREJ NUK JAM BUDALL KY QORRI I BARES EDHE BUDALL PO KQYR ME ME BA UN SHQIP PO SHKRUAJ E SHQIP PO THEM NUK EKAM NJOFT MEH UKEN AS NUK ISHTE MEH UKA I DENUAR I VITIT 1981 NE GRUPIN TONė QE U DENUAM
NE AT KOHė PO THEM MUND TE KET QENė I DENUAR MA VONė AS NUK JA DI MOSHEN ATIJ NJERIU QFAR GJENERATE ESHT DIKUSH DUHET TE DIJ PER KET NJERI DO TE DEL NE SHESH GJITHQKA
KRYESORJA UN NUK PO FLAS ASGJE PER TE SE NUK DI ASGJE PER KET NJERI

lirik
12-10-08, 11:11
I burgosur politik si anėtar i LPRK-sė.
Nė vitin 1996 ėshtė vra.
Shtabi i UĒK-sė e ka shpall hero i popullit tė Republikės sė Ksovės, i ka ndarė gradėn e Gjeneral Major, e njė brigadė e UĒK-sė mbante emrin e tij, (Ukė Meha).

Ka disa spekulime se pas hyrjės sė forcave tė NATOS i janė marrė tė gjitha dekorimet/nderimet.
A ėshtė e vėrtetė kjo?Antarė i lprk s a ėsht e vertetė kjo
u vra ne vitin 1996
disa thonė u vra duke shkuar ne prekaz disa thonė u vra
duke ardhur andej
MEH UKA E PASKA PAS MOTREN TE DHANUN NE FSHATIN KLINė TE DRENICES
DHE KA SHJKUAR TE MOTRA E NEPERMES MOTRES PASKA TENTUAR TE KONTAKTOJ
ME DISA AKTIVIST ANDEJ SIQ PO LEXOJ KETU TE DISA NJERZ QE PERFLASIN E SHKRUAJN POSHT E PERPJETė PA KURFAR KRITERESH PRA PO SHIHET SE KURFAR INFORMIMI TE SAKT NUK KA SEPSE NUK ESHT TRADIT TE NE SHQIPTART NEPERMES MOTRES ME KONTAKTU ME DIKEND E ME I THAN MOTRES E PASTAJ AJO TI THOT DIKUJT KJO ME DUKET QESHARAKE SE QKA KAN SHKRUAR DISA NJERZ DHE MENDOJ S EPIKRISHT PER MEH UKEN DUHET
TE MERREN MA HOLLSISHT NJERZ TE J KOHES S E TI QE E DIJN MA HOLLSISHT VEPRIMTARIN E KTI NJERIU
Nė kohen e millosheviqit rrugėt ishin plot me pika policore
kahdo qė levizte njeriu ishte rrezzik jete nė qdo hap
Nė at kohė un isha emigrant i vendosur qė nga viti 1989 nė gjermani
nė gazetat e pėrditshme qė i blenim ne banhof kshtu quhej stacioni i qytetit ku shiteshin gazetat e ne lajme te ndryshme percillnim situaten nė kosovė qdo vrasje e qdo #
padrejtesi masaker burgosje ketrajtim e qdo detal tejeter qė bėhej ndaj shqiptarve ne at kohė pra ishim te informuar nepermes lajmeve shtypit .

LPRK levizja popullore per reepubliken e kosoves ne te cilen ka qen edhe Hashim Thaqi Gjavit Haliti NE FAKT GJAVIT HALITIN EKAM PA NJIHER NE NJI TUBIM NE GJERMANI
POR HASHIM THAQIN JO KURR NE JETEN TIME ASNJIHER AS QE NJIHEMI AS QE E KAM PA PER DSE AFERMI DIKUND
PRA LEVIZJA POPULLORE KISHTE EDHE LIBREZAT E ANTARSISSė
nėnshkrimin e shefit te partisė dhe caktonte edhe pergjegjsit e zonave
dhe kishte kshillin dhe seksionet e saja neper regjione
pergjegjsit e regjioneve
le te dokumentohet tash kjo
LE TE DOKUMNTOHET EDHE PER MEH UKEN ME FAKTE
E SA I PERKET SI ISH I DENUAR NE VITIN 1981 NE ;MITROVICė
MUND TE DAL NE TELEVOZION PARA GJITH BOTEES E TE DESHMOJ SE NE GRUPIN TON TE DENUARVE NUK ISHTE POR JO VETEM UN POR LE TE DALIN TE GJITH QYTETART E MITROVICES QE E DIJN SE KUSH ISHIN TE DENUARIT NE AT KOHė PRA TE MOS QOHET PLUHUR KOT E TE KRIJOHEN LEGJENDA TE GJALLA NGA QORRAT E BARES PA KURFAR DOKUMENTIMI PA KURFAR FAKTI E PA KURFAR TE VERTETE
ku u antarsua dhe kur kush dinte pėr Meh Uken ku e kishte te caktuar regjionin e veprimtarisė kujt i jepte llogari kush ishin ata antar te lprk e te lkqk qe e dijn ket
fakt te gjallė kush jan ata dėshmitarė
Po nė mitrovicė kush e din se ai ishte ne oret e para aty ne vitin 1981 dhe se ishte i burgosur i ati“viti ne gjygj apo dikund
Vrasja e MEH UKES ėSHT KREJTSISHT E PA KJARTė

lirik
14-10-08, 11:05
Nuk pask qenė ti XHELAL FERIZI NE VITIN 1981 NE DEMOSTRATA thot ky Agim Barja pa kurfar turpi
por paska qenė Mehė Uka nė vitin 1981 I ORVE TE PARA NE QYTET IN MITROVICė
Ky agim barja paska dalė me e rrejt krejt Mitrovicen e gjith boten arkivat shtetrore
e tė gjitha dėshmitė e njerzve
e ngjarjeve
dhe vetėm pse M eh Uka qenka nga regjioni i ti
tash vrap ta heqim faktin
ta heqim ta spostojm grupin e Xhelal Ferizit e ta vendosim Meh Uken PER VITIN 1981 Nė Mitrovicė
Ky ėsht turp i pa shembullt qė nuk ka shembull nė histori o Agim Barja
po me tė vėrtetė njerzit krahinarist si ti nuk paskan pas kurfar fytyre
dhe kėtu haptas po dalin gjelozi dhe inate krahinore FISNORE .
Pas lufte nė Mitrovicė linden pėrmendore si kėpurdhat menjiher
por kur erdhi nė pyetje tė ndertohet nji bust i
Adem Jasharit nė at qytet ku adem jashari edhe ka vepruar u kundėrshtua nga klanorėt antikombtarė
nga fisnorėt
me forcė dhe me hata tė jashtzakonshme
thue se ėsht fjala pėr nji hata mbi dhe
zhurma qė bėhej e piskama kunder bustit tė Adem Jasharit
trondiste sallen nė MITROVICė njejet si nga klanet e errsires fisnore nė prishtinė
dhe merret me mend se kush vepron kėshtu
le ta dij e gjith bota se ky komb nuk del prej verbrive klanore fisnore krahinore
se ka shum qorra e sakata si ky Agim Barja .
Nė Mitrovicė ka vite e vite qė bėhet tendencė e jashtzakonshme pėr spostimin e tė gjith atyre njerzve qe jan nga zona tjera nuk jan andej kah krahi i atyre qe tentojn te sundojn me fise si ne kohen e Mahmut Pashes
PO PROVOHET qė tė ju shuhet gjurma e historia komplet edhe si banorė aty
tė qytetit tė dėnuarve tė vitit 1981 nė mitrovicė
vetė m e vetėm qė qorrat si ky agim barja
po mendoj qorrat si ti o agim barja
e qiftat tu mohues
qė nat e dit grryejn themelet e atdheut
e shkaktojn pėrqarje e pezm nxitje klanore
por asgjė tė shėndoshė kombtare nuk ndertoni
-----
Edhe ai Sabit Idrizi Qorri klanorė nga katindi cerajė njeri fisnorė me vetedije fisnore
u bė pėrgjegjsi per kulturė nė Mitrovicė gjoja poet ky i madh
qė nuk eka pa ma par ė qytetin e Mitrovices
kurr nė jeten e ti deri pas lu fte tha:
Asnji varg POETIK I XHELAL FERIZIT Tė MOS QITET nė librin me titull Fjalė dhe Valė
asnji tha KY FISNORI
asnji varg te poetit xhelal ferizi te mos qitet NE LIBER
urdher i prerė i qorrit nė krye me qorrat TJERė UZURPUES TE POSTEVE TE KOMUNES SE MITROVICES
Ata kan uzurpuar gjithqka nė QYTETIN e Mitrovices KAN ARDH PREJ KATUNDEVE TE THELLA MALORE E KURR NUK KAN KONTRIBUAR ASGJė PER QYTETITN E MITROVICES
VETEM PERFITUAN NGA SITUATAT E TRUBULLTA TE KOHES
dhe vetem klani dhe krahu i tyre mund tė shkruaj TASH NE LIBRIN FJALė DHE VALė
VETEM ATA GRUPI I TIJ mund te jet aty nė at liber qė financon fondi i komunės s ė varfėr tė Mitrovices .
Ja kush jini ju qorrat dhe fytyra e juve gjeloze me zemer bloze e katrani qe nuk duroni askend tjeter jashta mahalles tuaj fisnore u pa fytra juaj e zezė hijanetizmi juaj fukarallak ne shpirtė kishit maskrallak

lirik
14-10-08, 11:30
Te ura e gjakut u vra ball per ball me qetnik u vra Selman vajvoda nga llausha mori plumbin nė lule te ballit
e Sadullah Dibrani PJSEMARRS AKTIV I DEMOSTRATAVE TE VITIT 1981 LUFTAR I UQK S
ME MUSTAQE SI TE ADEM JASHARIT
bashk me t e nipin U VRA DUKE LUFTUAR NE KATINDIN VAGANIC AFER MITROVICE
duke luftuar heroikisht si oso kuka deri ne fishekun e fundit U VRANė NIP E AGJė NDERSA E GJITH FAMILJA DIBRANI LUFTOJ ME PUSHK NE DORė DHE TENTOJN TI SPOSTOJNė TI ANASHKALOJN ė PERMENDEN VETEM DISA QE JU INTRESON KLANORVE
FAMILJA DIBRANI ISHIN TE NGJAJSHEM SI FAMILJA JASHARAJ E HARADINAJ
POR PO TENTOHET TE SPOSTOHEN ME QDO KUSHT NGA KOMUNA TE MOS JUN JEPET ASNJI MERITė PER VIKTIMAT Q ė DHAN E KONTRIBUTIN
KA S ATE DUASH KSI QE PO SPSOTOHEN TE FILLOJ MENJIOHER EMRIMI TASH NE MITROVICė NGA KUSH BėHEN KTO MARIFETE TE TURPSHME KUSH JAN ATA FIOSNORė PISA KATILA QE DUAN TE SPOSTOJN QDOI GJė ATDHETARE TE VEPRIMTARVE
ndersa djali i tij tjetri I FAMILJES DIBRANI NGA GRADICA TE ARDHUR NE MITROVICė hodhi bomba mbi s e rbian kur shumkush e ikte prapanicen per te shfrytzu pastaj rastin me u fry pas lufte me marr poste per se gatshmi
PO KUSHERIRI i Adem Jasharit
ARTIM JASHARI
qė u vra fyt pėr fyt me serbian heroikisht duke vra e plagos polic serb
ne lagjen tavnik te mitrovices

nji vdekje e lavdishme heroike e tij te gjith kta nuk po meritojkan permendore nė mitrovicė
apo jo
Agim Barja

As AGIM HAJRIZI i njohur VEPRIMTARI MITROVICAS qė vdiq trimrisht
u masakarua me gjith djalė e nanen e vet pa ju tremb syri
intelektuali i rrallė
veprimtari dhe aktivisti i shkelqyeshėm i kohes kryetar i sindikatave te asaj kohe
as Latif Berisha
profesori i njohur nė MITROVICė
qė kishte nji aktivitet te jashtzakonshėm e u masakrua nga serbet
por as nuk bėri ah as oh tregojn dėshmitart PER TRIMRIN E TI

pėrse kėta njerz qė historia e tyre ėsht aq heroike e famshme
perse nuk po meritojkan buste PERMENDORE NE QYTETIN E MITROVICES
dhe duhet tė shuhen nga historia dhe gjurmėt e qytetit
DHE HESHTET PER TA NE MENYRAT MA KLNORE E FISNORE
sepse ne qytet erdhen uzurpatorė NJERZ Tė PA DREJT QE NE SHPIRT NUK E KAN NDJENJEN KOMBTARE POR KLANORE MAFIOZE HIJANETE
qe kurr nuk kan vepruar ne at qytet
e nuk i ka njoft kush pėrveq bullicat e dHitė e veta nė aher Nė STALLė TE FSHATTIT
A po do me na bė budall neve nji qytet budall ti Agim Barja
jo jo agim barja shum gjėra duhet te pastrohen e te sqarohen
se kshtu nuk do te shkoj kungulli mbi ujė
nuk po lufton populli shqiptar per klane hijanete
por pėr komb atdhe e liri
drejtesia duhet te dal nė shesh
mjaft ma me padrjtesi te poshtra klanore me perbuzje spostiome anakronizma
me uzurpime postesh nga njerz te pa aft klanorė qė hiq asgjė nuk bėjn per qytettin
PRANDAJ KOSOVA DHE MBAR SHQIPTARIA DUHET TA DIJ S ENE DUAR TE KUJT KA MBET QYTETI I MITROVICES E QKA PO ZIHET ATY EKUSH E KA NE DORė E PSE NUK ECET ASNJI MILIMETER PERPARA AS NUK NDRYSHON GJENDJA NE MITROVICė AS NIK KTHEHEN SHQIPTART NE SHTEPI TE VETA ANDEJ URE
SEPSE KLANORT NUIK BėJN ASGJė PėR QYTETTIN PER VEQ PER DISA NJERZ TE MAHALLES S E TYRE FISNORE

lirik
14-10-08, 11:34
Deri mė tani kemi besuar nė drejtėsi kur i kemi pa disa padrejtėsi nė fillim na jan dukė tė rastit
por tash po e shohim se gjithqka u bė me plan me poshtėrsi te hijanetve gjelozve tė sėmurė
tė cilėt jashta mahalles se vet nuk duan ta shohin kend me sy edhe ne qoftė ADEM JASHAR
Mjaft ma he qena te bushtrave me padrejtesi se po me shtini me than tipat si ju e mertoni me ua ba kshtu e kshtu nanes shkjau se ua njohin fytyren juve e zemren qorre se ju jeni lindur me ja hanger hakun njeriut por zoti nuk ja han hakun jo

lirik
14-10-08, 11:54
KA ARDH KOHA TI DAL ZOT VETES
TASH
E NUK ME INTRESON FARE A ME DEL ZOT KUSH A JO
SE PREJ QYQARVE NUK KAM PRIT KURR DIKQA
POR PO E THEM --PA MARR PARA SYSH
SE QKA FLITET-- E QKA SHKRUHET-- PER GRUPIN E XHELAL FERIZIT
DHE SE EKZISTON TENDENCA NE KOMUNė TE NA SPOSTOJN NGA KOMUNA
E BILE DESHTEN TE NA SHLYEJN NGA AKTET MEZI E KAM GJET NJI DESHMI QE JAM BANOR ATY
E MUA MA KISHIN RRėXU EDHE MURIN E OBORRIT
E U MUNDUAN ME MAR R EDHE ATA PAK OBORR HISE QE MA LA BABA NE MITROVIC
E NJI SHTEPI TE VOGEL KAH RREXOHET
PO JU THEM HAJNAVE SE KOT E KAN E PERGOJSAVE E
LLAFAZANAVE E FALCIFIKATORVE TE HISTORIVE E NGJARJEVE
SE EDHE PSE PO MUNDOHEN TA SPOSTOJN GRUPIN E XHELAL FERIZIT NGA NGJARJET NE MITROVIC NE VITIN 1981 EKET PO E BEJN ME KEMBNGULJE
NUK DO TE ARRIJN
VETEM FTYREN E TYRE E TREGOJN
SE U MUNDUAN NE FILLIM TE MOS NA REGJISTROJN AS SI BANORė Tė QYTETIT
QE JEMI LINDUR ATY
POR ME SHUM MUND ARRITA Tė REGJISTROHEM
NE KOMUNė
DUKE ME NDIHMUAR DISA TE NJOFSHEM DHE VLLAU IM
NE VITIN 2002 DHE MORA PASPORTEN E UNMIKUT POR ME SHUM MUNDIME

SE PO TE MOS ISHIN DISA NJERZ TE NJOFSHEM E MUNDI I VLLAUT TIM
QE KA SHUM TE NJOFSHEM NE AT QYTET
UN AS QE ISHA REGJISTRU NE KOMUNė SI BANORė
A S NUK KISHA MARR PASAPORT TE UNMIKUT
NE VEND SE TE NA PRISNIN SI ISH TE BURGOSUR POLITIK VENDAS
QE NUK NA KAN PA QE NJIZET E MA TEPER VJET
PO MUNDOHEN TE NA SHUAJN TE NA FSHJIJNė NGA FAQJA E DHEUT
POR NUK PASKA SKEJ A S FUND E KEQJA BRE
HAJT SHQIPTARI HAJT S E KE ME JA PA VETI HAJRIN ME KTO SJELLJE
GRUPORE FISNORE KLANORE DUKE JA HANGER HAKUN GJITHNJI TE MUNDUARIT
PADREJTESIA BESA PO BEHET SOT LIGJ TE SHQIPTART DAL NGADAL E DO TE BEHET KULT
MOZOMAKEQ ISHALLA PO PSHTOJM O MILETI I MEMLEQETIT SE SI JAN ARDH PUNET
NUK PO DIHET KUSH ESHT RROGTAR E KUSH ESHT MBRET U PERZI PAZARI
E DERI SA TE QEROHET PUNA E HANGER UJKU VATANIN

agim__barja
15-10-08, 11:16
PERSHENDETJE LIRIK PO TE PERGJIGJEM EDHE UNE KESHTU ME DISA FJAL TE MIRA SE KAM DITE KUSH JENI MIR PASKE BA QE PASKE NGA PER REPUBLIKEN E TITOS PASKE HIJEK BOLLE UNE STE PASNA NJOFTE SE JAM KREJT PER TJETER SEN PER BASHKIMIN E TE GJITHA TROJEVE SHQIPTARE KU MA KA MESUARE KETE MEHE UKA DHE BETIMI IME I DHENE ESHTE DERI NE VDEKJE SE JAM LINDUR E RRITURE NE FSHTAT ATY KU GJITHEQKA MESOHEHET SE SI TE LUFTOHET PER BASHKIM KOMBETARE ATY KU UKSHIN KOVAQICA BERI NAM MBI SHKIE ATY NE ATO FSHATRA KU U LINDEN TRIMATE QE ZDIJTEN QKA ESHTE FRIKA DHE JA NGRITEN ZERIN SHQIPERISE EDHE PERTEJE OQEANIT TI LIRIK TE KOKE NJERI I SEMURE NE KOKE ASE VET SPO DI SE QKA PO SHKRUN PO I NJOLLOSE FIGURAT KOMBETARE E SIDOMOS ATA DJEMET SHALJAN PASKE ORATORI DIPLOMATIKE ME MJESHTRI PO DIJSHE PO NUK PO TE SHKO ZERI KERKUN HIQ E TI MUA SME NJEHE TI RRI ATJE MIR TE KOKE PASKE KQYR LUFTEN E SHEJT TE UCKse NE TV E TASH PO MAN VAJZE NEPER INTERNETA KUSH ESHTE MEHE UKA EDHE SELMAN VOJVODEN PO E PERMEND E TI [PER TA HIQ SKI QKA ME TREGON SE KAME PAS FATIN ATE DITE DIKU I TRETI RENDE ISHA NE DEMOSTRAT PO EDHE AI VORRIMI I TI ISHTE AQE I MADHE SA QE ME BEHEJ ZEMERA MAL DHE THOJE LUM UNE QE I TAKOJE KETI KOMBI ISHA UNE ME 4 VELLEZERIT E MI E TI PO MI SILLE DO FAR PERALLASH PO I NJOLLOS NJEREZIT PER TY SABIT IDRIZI ESHTE AKADEMIK E TI PO I URREJSHE PERSE ESHTE VETEM SHALJAN EDHE PER ARTIMIN TI MOS SHKRUJ FORT PREJ STAMI SE NA JENA KETU KENA QEN BASHKE NE NJE PARTI ATEHER NE PARTIN REPUBLIKANE KU UNE ISHA PER REGJIONIN TIME EDHE SEKRETARE I PARTIS REPUBLIKANE SKENDER HOTI KRY..... ANTARET E KRYESIS HAMDI VISOKA ABEDIN BAJRAKTARI SHABAN MUJA E SHUME DO TJER QE TI NUK I NJEHE E PER MEHEN PO SHKRUN SE PO I DIJSHE SENET EDHE PO TE BREN ME DITE MEHE UKA PO E KA LIDHEJE NE KLIN PO ATE DITE SKA TE BEJE KJO ME VIZITEN EDHE ME MOTREN E MEHES SE MEHA KA PAS TAKIM NE PREKAZE KUR KA MBRRI NE PREKAZ U ANULUA TAKIMIN PO ATE DITE ESHTE PLAGOSUR SAHIT JASHARI E NE TE KTHYER KUR VIJE NE FSHATIN LUSHTE KETI TRIMI TE RRALLE PO I VIJE VDEKJA DHE ATY ESHTE QELLUARE ME ARME ZJARRI DHE DREJTIMI SIPAS DISA HETIMEVE QE JAN DUKE U ZHVILLUARE I KA HUMBUR U VRA MEHE UKA EDHE QKA TASH DO DALIN SENET NE SHESH E AI QE E BERI DO I SHTYPET KOKA SI GJARPERIT SE NJE DITE E VERTETA DO DEL NE SHESH DHE KURR NUK DO HUMBET GJAKU I TI EDHE MOS QIT GENJESHTRA SE E PASKAN DEGRADUARE KU DHE KUSH TI THA KETO TY NA SPO DIJMI SEN EDHE PSE PASI MORA INFO NGA TI PER KETE KAME PYETUR NE SHTABIN E TMKse SHUME GJENERAL DHE I KAM THENE KUSH ESHTE AI DJAL NANE QE DO MUNDET TE DEGRADON DESHMORIN TONE KOMBETARE MEHE UKA U THA NE ASGJE NUK DIJMI PER KETE E TY PO TI VRAN SYT QE TE KOKA PERMENDORJA NE ZEMREN E QYTETIT TE MITROVICESE PO ATY E KA VENDI MORE KY TRIM I TRIMAVE LUME KJO TOKE QE LINDI KETE DJALE E LUME NE QE E PATEM NE BALLE DHE NE FUNDE DOLUM FITIMTARE DHE ARRIJTUM QE TE GJITHA DYERET E DIPLOMACIVE TI HAPIM PER CESHTJEN TONE TE MADHE KOMBETARE DHE I THAME BOTES NE JEMI CLIRIMTARE E SJEMI TERORIST E ASE DORE E ZGJATURE E SERBISE E NE JEMI ATA QE ENDE KEMI PER TE BERE PUNE DERI NE FINALE DERI SA TI RIBASHKOJMI TROJET TONA SHQIPTARE E TI MOS BE PROPAGANDE E MOS I NJOLLOS NJEREZIT SE STE KA FAJ KERKUSH ASGJE QE SPASKE DIJT ME KERKUE RRUGEN E DREJTE EDHE KUSH TE KA THENE TY SE NE MITROVICE KA PAS ZERA KUNDER ADEM JASHARIT NUK ESHTE E VERTET PERVEQ DISA NJEREZEV TE LDKse PER TA NUK ESHTE QUDI SE NA KAN QUAJTURE EDHE DORE E ZGJATURE E SERBISE E MOS U MUNDO ME PERQA LEXOJE SHKRIMET TUA SE QKA PO SHKRUN SE UNE I KAM PATUR MUNDESIT SI TI ME DALE JASHTE SHTETI E ME RRNUE NE LUXE PO TE GJITHA MBI TE GJITHA PER MUA ESHTE CESHTJA JONE SHQIPTARE SHQIPERIA ETNIKE RIBASHKIMI I TROJEVE SHQIPTARE QE PADREJTESISHTE NA I KANE NDA KJO EUROPA PLAK QE NA ESHTE BERE KANCER I TROJEVE SHQIPTARE QE NUK PO DIJ TE NDALURE DUKE NA COPTUARE E ME TY NUK PO JA VLEKJE ME TE MIRREM ME JU

agim__barja
15-10-08, 12:11
Mos i perserit shkrimet me shkronja te zmadhuara lexo rregulloren.


Bond

lirik
15-10-08, 15:22
Agim barja shum qesharak po dukesh ti
thirresh ne edukimin luftarak te Ukshin Kovaqica
po nuk them un qė nuk ka luftua
Ukshin Kovaqica
Ukshini luftoj Nė kovaqicė
por pėr baren nuk kam ndėgju
asnjiher nė histori diqka luftarake apo kontribut atdhetarė
pėr ndonji hero
as per kurfar kontributi patriotik qė ka dhėn dikush
nga ai katun
Ose SE aty ka pas ndonji luftarė

mundesh me ju shit ti tjerve pallavra pra tjerve qe jan
nga regjionet tjera te kosoves
te tjera anve
e q e nuk e njohin terenin
e historin ė
un flas realitetin

Un e njoh secilin fshat sidmos regjionet andej
deri te rrethi i prishtines# e qka e kap rrethin e rrafshit te kosoves e drenicen
e di nė pllammbė tė dores.
Republika e titos e quan ti kryengritjen demostraten ma te ashper shqiptare te pergjakshme
te vitit 1981
po gjithqka per ju e te njerzve si ti dhe kush do qė ka vepruar pėr qėshtje tė atdheut nė at kohė pėr ju jan titista

Ata te burgosurit e vitit 1981 e kan humbur rininė jeten shkollimin shendetin ardhmerin perspektiven
dhe kan pas pasoja edhe familjet e tyre kan jetuar ne bojko varfri ne izolim diferencim s ekur dola prej burgu nuk guxointe qdo kush me me fol e me me pershendet se jetonin rahat ne krahinen autonome socialiste titiste e merrnin blloka traktora dikush besa jetonte per bukuri jet luksoze
Ndersa te burgosurit pülitik ndiqeshin neper dyer e strehė kahdo duke ikur per te mos ju shkuar koka
edhe pasi dolen prej burgjeve
se ne at kohė tė tjerėt nuk ekam fjalen per te gjith flenin nė krahinen ap pokrainen e tito rankoviqit bėnin sefa jet luksoze bile me ja u permend qėshtjen e vatanit dy syt ti qitshin
deri sa millosheviqi ju hini mbarė e nuk pyeti ma
mos me trego prralla mua ti Agim Barja
se un i njoh shum mirė rrethanat
Te burgosurit politik te vitit 1981 ju i quani tash titista kshtu duke ju vu bishta e etiketa
por ata te gjith ishin atdhetarė
qe nuk donin me ja pa syt shkjaut e hoqen te zit eullirit neper burgje qe veq nates s e vorrit ja tregefshim ato vuajtje e zullume te shkjaut mbi ne
ATA donin ti nxjerrnin trojet etnike prej kthetrave te armikut dhe e vazhduan at rrug deri sot
me veprimtari kombtare ne sherbim te atdheut
edhe pse kushtet tona ne at kohė nuk ishin si kushtet tash kur hyni NATO
me aeroplana luftonte
bota per ne
e disa e rrezitnin prapanicen perddredheshin ne muzik ne plazhet e durrsit e te lezhes
po po keshtu keni filluar ju ti fyeni te burgosurit e vitit 1981
sepse ne at kohė duhej shtrenguar bukur shum prapanicen me dal para tankeve tė armikut
se tė shkelte tanku si mizen ene ishim me duar that e her i kishim ka dy gur ne dor para tankut .
Por tash sa te doni fyeni e poshtroni te burgosurit politik meqense Adem Demaqi i shkretė i mbajti
tridhjet vjet burg
i shkoj jeta neper qelija e errsira
e tash po luajn si me leckė njerzit me te
e me shum tjerė mirė besa veq vazhdoni
Merrja jeten njeriut humbja ditėt ma tė bukura tė jetes e tallu me te pastaj .
Po pash zotin mos dil andej kah kovaqica
kah ai katund se larg e ke ukshinin ti#
e ke bajgoren ndermjet
se larg ke shkue
fol per baren pak ma teper
e mos na shit prralla bėnu ma real
se ne i dijmė e i njohim tė gjitha regjionet e katundet dhe hollsirat
mos na shit kapalla ktu Agim Barja
me u lavdu ne krah te Ukshin Kovaqices
se ti nuk je hiq i ati fshati
.Fyerja e tė burgosurve politik qė ti e shokėt tu ua bėjnė
SIQ KAM PAS RAST TE DEGJOJ EDHE NE DISA raste TJERA
esht turpi ma i madh kombtarė
kjo duhet tė ket vulen e turpit ma tė madh
ky esht antikombtarizėm sulm i ngjajshėm si nė gazetat serbo qetnike
kush i fyen te burgosurit poilitik te vitit 1981 ai fyen krejt qeshtjen kombtare shqiptare njejt si gazetat serbe qe na kan fye
ashtu na fyenin ne ather
tash po fyhemi nga tjer shkje
se shkie jan ata qe i fyejn te burgosurit politik tė vitit 1981
N e na quanin iredenta
njerz iredentista nacionalista kshtu na quante shtypi i asaj kohe e politika jugosllave
njerz thoshin ata per ne njerz shqiptaromdhej
q ė po luftojn per republiken e kosoves
pėr tė ia bashkangjitur shiqperisė
nen kto akuza
ne kemi mbajtur burgun
dhe jemi akuzuar
ndersa sa per dijeni un edhe ne vargjet e mia qe ti kurr asnji nuk e ke lexuar
dhe ku do ne literaturen e kam pas te shkruar shqipnija etnike
edhe sot e kam ket ideal
nuk e kam bindjen te ndryshuar
por e kam te njejtin ideal
po ti ne jeten tende nuk ke lexuar kurr asnji germė
o i mjerė
se nė fshatin ku je rritė ti ka pas veq llama me gaz
nuk ka pas elektrikė ne at vend bjeshkė malorė qė athher ka qen katasrof larg per kohen tonė
shum larg prej mitrovice
bile ne at kohė ka qen katastrof me ardh deri ne qytet
shum shum teper veshtirė deri sa ka pas dal autobusi
por prap veshtir ka q enė shum veshtir ME ZBRIT NGA AJO BJESHKė
Sa pėr padrejtėsitė nė Mitrovicė e din tash edhe lopa e gomari me bisht
edhe kali
se le ma njeriu me mend nė kokė
askush nuk ėsht budall ė
Mitrovica u bė regjioni ku ma s e tepėrmi bėhen padrejtėsi e dallime klanore
GRUPORE E RAJONALE
qka nuk ishte kshtu para lufte
por pas lufte filloi kjo dukuri
pėrqarjet aty i ka filluar tjeter kush nė krye me kuadrin komunist
pėrgojsin ma tė ndyrė e tinzarin ma dredharak qė ka nxjerrė toka shqiptare
njeriu dinak teper i dyshimt
PROFESORI I LANDES kulturologji NE gjimnazin e Mitrovices
Ramadan Kelmendi
Ai kur punonte ather nė vitet e shtatdhjeta nė kohen e titos nė fabriken e akumulatorve baterive
nė Mitrovicė
njerzve qė ishin te pėrkushtuar pėr bashkim vllazrimin jugosllav
ne kohen e titos ju krijonte shum lehtesira i punsonte menjiher
ndersa shqiptarėt e familjeve patriotike i sabotonte ne te gjitha format
duke i sorollatur me nga nji vjet per nji dokument


dhe nuk i punsonte asnjiher nė fabrikė as nji atdhetarė patriot qe veq pak ka pas diqka me atdhetarizmin
ose te gjith ata qe kishin te kaluar patriotike e atdhetare i pėrjashtonte nga mundsia e punsimit
sepse ishte kuadėr kėmbė e krye titist
projugosllav
qė diefrenconte qdo gja e sidomos ata qė kombtarisht ishin tė prirur
ata qe ishin atdhetarė nga familjet patriotike
ndėrsa titistve ua lehtsonte menjiher punsimin
e atdhetart i zvarriste me vite pėr nji dokument
Mafiozi titist Ramadan kelmendi e filloj i pari pėrqarjen nė mitrovocė
pastaj vijn te tjerėt pėrqarsa dinak
Sa pėr Adem Jasharin Selman Vajvoden Artim Jasharin Sadullah Dibranin Agim Hajrizin
POR NUK JAN VETEM KėTA KA SHUM TJERė njerz te kontributit te madh kombtarė
QE NUK GUXOJNė AS Tė PėRMENDEN Nė MITROVICė SE BėHET NAMI
TAMAM SI NE KOHEN E QETNIKVE RANKOVUIQIST ASHTU FUNKSIONON
garnitura antikombtare e pėrqarse nė Mitrovicė
NDėRSA SADULLAHI FAMILJA E TE CILIT ISHIN KOMPLET Nė UQK E SADULLAHU ME MUSTAQE SI TE ADEM JASHARIT E ME PO AT KRESHNIKI HEROIKE
qė u vra herokisht ne UQK
duke luftuar SI LEGJEDNARė SI MIC SOKOLI
as q ė guxon kush me i permend nė Mitrovicė EMRIN E TI
e le ma me emru ndonji rrugė a sokak me emrin e tyre
mua mos mė trego prralla ti Agim Barja SE GJOJA LDK JA po bėjka pengesa
thell ėsht ezeza ktu shum thell smundje hijanete e quaj un ket ne gjuhen time popullore smundje e pasherueshme prej zemres hijanete e shpirtit te zi te gjelozis se ngushtė primitive
smundje qe nuk ka aspak kurfar kombtarizmi ne shpirtėas atdhetarizmi pėrveq hijanetizmi
klanorė
q e sa vite u bėnė pas lufte e as qe guxon te emrohet nji rrugė me emer te sadullah dibranit e Artim Jasharit ose tė Agim Hajrizit
padrejtesitė qė bėhen aty nė Mitrovicė jan po ashtu si nė kohen e serbisė
veq format i kan ndryshe prandaj Mitrovicen e ka marr pusi i ka la duart qyteti pasha bacin .
.

lirik
15-10-08, 16:05
E sa per at sabit idrizin
mozomakeq
u tut sabiti i shkreti
se mos po dal nė sipėrfaqe
kur shkova ne zyren e ti
i thash veq nja dy a tri poezi me i qit ne librin me titull fjalė dhe valė
libri qe del ne Mitrovicė i poetve
dhe financohet nga komuna e mitrovices jo nga sabit idrizi
kur shkova me tha pyftyrsisht e rreencakrisht tė kan humbė poezitė
nuk i ke ma te un nuk di ku jan
qehren mashtruese e kishte kapadai mendjen hu pėrpjetė
veq e shikova me qudi
bile nji qehre mozomakeq qfar qehreje ja vrejta hijanetizmin ne shpirtė e fodullizmin fytyren mashtruese qendrimin katastrofal ndaj njeriut e sineritetit qdo gja ne fytren e tij shihej uzurpuese
klanore
Po nuk ėsht vetėm sabit idrizi qė ka uzurpuar qendren kulturore nė mitrovicė pa kurfar merite
ka shum sabit idriza #
qe mua jan munduar tė me qesin poshtė
e ma poshtė
por un nuk mėrzitem un vazhdoj punen time krijoj vazhdimisht
Frigohej i gjori sabit se mos po dal ne siperfaqe ME KRIJIMTARIN TIME MOS PO DEL EMRI IM NE LIBER
e mos po shihet dikund ndoj varg i xhelal ferizit ne liber
prandaj mi kishte humbė
poezitė
nja 20 minuta kishe po i kontrolloj dokumentet se ku i kam lanė
e tha me vjen keq por nuk i ke ktu ma
po si ka mundsi it hash a ti ka dhan vllau ty ne dor po tha por kan humbur #
haaaaaaaaaaa me qesh besa edhe me qa eh mjerim mjerim
ka mendu i gjori se un nuk krijoj tjera poezi
vllau im ja ka dhan me i botu ne librin me titull fjalė
dhe valė
qė del me fondin e komunes ne mitrovicė
e jo me fondin e sabit idrizit
TEATRI QE luante me mua duke mi mshef vjershat qe i ksihte marr nga vllau im per botim
shihej nė syt e tij
lexohej friga s e mos po dal rastėsisht s nė siperfaqe

e vaj halli mandej
un i di arsyet tė gjitha pse ai nuk donte qė asnji punim i imi tė del nė liber
un i di shum mirė
nuk ėsht vetėm ky sabit idrizi
q ė ka vepruar kėshtu
ka tė tjerė sa tė duash
qė ju tremben vargut tim e fjales time
me kohė
eheeeeee ka shum vite e njerz kjo histori shum e gjat esht
bile qka as mendja nuk ta merr #
ka asi qe me penguan qė kishinedhe emėr nė at kohė mozomakeq
ata ju trembeshin
krijimtarisė time
fjales time
se fjala ime prente si shppata nuk duronte as klane as antikombtarizma
poezija ime godiste fuqishėm gjithqka
shum mbreht
nuk duronte asgja “ negative
vargu im i sakatoste dukuritė negative
ne shoqeri
ishte i drejtė dhe shum godits i mbreht siq e shohin edhe sot lexuesit me fakt t ė gjallė

por nejse
SABITI U TREMB
SE MOS PO DAL NE SIPERFAQE I GJORI NUK KA FAJ trembej shum
ratsesisht se mos po del qoft edhe nji poezi e imja
NDERSA ATA TE KOHES SE MONIZMIT
ku ku--- mos ta prefshin udhen ata--- qka kam heq prej tyre
e disa prej tyre shtiheshin si dhelp ra se gjoja vargu yt po ma prekė shpirtin e nė anen tjetėr vraponin nė hyqymet te hyqymeti i titos se asaj kohe mozomakeq
pasha nderen
dreqi e marrt vesh ket punė
a shkonin naten ne hyqymet
a diten heret ne mengjez e ju thonin udbashve
ku ku nana jeme qfar vargjesh propagandistike kunder jugasllavie e vllazrim bashkimit ka ky xhelal ferizi---
shkoni ne filan ven veq me i pa---por edhe un nuk ehaja sapunin per djath e ndrrojsha shpesh vendin
ishte pak zor edhe mua me ma ngjit per fakti se edhe un syt embreht bukur shum i kam pas me i nuhat te kqijat edhe pse si dreqi maskoheshin njerzit
ata ishin mozomakeq shpijuna hafije
por nganjiher disa shtihoheshin aq shum dreqi i marrt
qe un mendoja se po ju dhemb shpirti per qeshtjen kombtare
qe besa boll shum her jam therr edhe un i shkreti edhe pse boll
largpams mundohesha me qenė e me u ruajt por ishte shum veshtir se kisha pun me shum njerz
mozomakeq sa e zorshme ishte jeta luftė krejt luftė kjo jetė ishte

agim__barja
15-10-08, 16:05
lirik po mi peshtjell senet une me ty jam duke shkruare dhe personalisht ty tu kam drejtu edhe po te drejtohem perse po i urren djemet e shalese ti po behesh si nje njeri i shkolluare e veprimtare e nuk paske ndegjuare per mehe uken asgje deri mbase lufte kjo eshte nje gjuhe e jotja dhelpnake kur thojn nje fjale e gjun gurin e mshefe doren po mundohesh diqka me thane me politike se gjoja ste koka kan meha asgje e tash ti si veprimtare po thue qe jam po tregoje se meha ishte edhe ideologu i tri shkronjave UCK bashke me Ukshin Hotin e po hyn llugave po qka ka rendesi sa ka barja trima po nje eshte po na fort ja kena merrzi me i ba llaf senet se eshte historia ajo qe do shkruhet ne ate kohe gaqa furtonovic ishte nje komandant policie e shkive e feriz barja i ka ra ne lule te ballit plumb e i tha jo ore ne shale ska vend per ty se na jena ketu se ke dit se po e njofshe shalen mir e ne luften e fundit qka eshte me e shejta ne bare me shoke une dhe nje zenel ferati i kemi zen shkiet te gjalle kjo eshte per kete kohe te kesaj historie shume qe ja vlen te shkruhet shume ne e detyruam serbin ta njofe UCK ushtri te barabaret edhe krejt bota tha kjo me te vertet qenka ushtri e rregullet po na spo kemi kohe fort me nga mbase qiftelijave e sharkijave se nuk eshte kohe tani e ti te kokshe per ato ndasit e po i urrejshe njerezit me regjione paske qef veq vet me kan komandant po spo ki kaqike me majt e per ate mos e merr nje pune kur nuk je i zoti me i dal ne balle e une nje po te them shume je tu e be nje lufte speciale kunder shaljaneve e sidomos kunder mehe ukes se une mehe uken e kam pas nip e cka do me teper takohem ne mitrovice e ti tregoje te gjitha se paske qef me gju gur prej stami e ti mua sme njehe se nuk jam une se pari cka do dhe kush do merr vesh edhe njiqind vjet me rrnue ti ski me mujt nje dite timen ta zesh sa kam punuare une per qeshtjen kombetare edhe me mos ma permend emrin askund se une jam Agim Barja

agim__barja
15-10-08, 17:11
e keshtu shoqit po dishe bolle zdi ishalla si ki edhe poezit qysh je ka shkrun me keto ndasi se kogja jam nje sponzor i shume do librave se gjitheqka qka eshte ne interese te kombit tone nuk pritoje me zgjate doren me dhane ase per lapidare e permendore te deshmoreve se tkisha kallxue historikun e bare po e la nje dite tjeter se jam duke e lexuar nje liber te nje miku tim shume te madhe ne shenje respekti ma kishte derguare nga suedia Fadil SHyti Drejt Vetevendosjes se bashku me nje trimeresh shqiptare Mona Agrigoroaiei e cila jeton ne rumani edhe nga XHemil Zeqiri e juve lirik po te them njeqind her mendo e njeher shkruje se ka shkrimtare e mbi shkrimtare qe ti analizojn shkrimet edhe te pergjigjen se cfare ki ne shpirt ti lexojn si une qe e kuptova qe po kishe qef veq vet me kan dikushi e ashtu nuk bene se nuk mundeni mesohu me zgjeru rrethin shoqnin edhe kur te shkojsh diku ndonje fshat meso diqka nga fshataret se ti paske qen sheherli e na katunare jena po me vjen shume keq qe edhe prej nje poeti kete e ndegjova kush paska jetuare ne llampa e qira e paskan udhetuare me qerre e kuaj per ta sja vlen te shkruhet asgje keshtu e ke thene zotri poet edhe po te theme une jam i lindur ne mitrovice kurr skam jetuare ne fshatin bare dhe gjithe e them se jam i bares nuk me vije turp mburrm me kete edhe qe e them e ti ishalla sja nis me ju thane te tjereve se jam i jashtit te pershendes zotri poet edhe pse diku e patem mir e diku keq opet behet mir se ato qka ti paska peshtjell sabit idrizi mund te ndodhe edhe ty neser nuk eshte diqka tragjike se ndodhin keto gjera njeri po e humbe jeten sot se lere ma ndonje poezi edhe ska qka me i ba te medhaja keto pune e me shkrue neper internet burri i fort keshtu se ka se edhe une me ra nje poezi ne koke e po e shkruaje n'shale te bajgorese ne ato male mirren n'gryke nena me dajle po ku po e nis loke ate djale tu e rrehe kraheve e tuj i thene rruga e mbare po e nisa djalin aty ku jane burrat qe nuk shemben kurr kullat po aty ku nuk vdiset kurr ku shkruhet emri e nuk harrohet kurr kjo vazhdone per Mehe Uken eshte nje kenge e cila se shpejti do del pershendetje te nderuare vizitor gjithmon fol shkurt e shqip drejt vetem drejt

lirik
15-10-08, 20:24
Po po ju zanat e kini tipat si ti
llojet e njerzve si ti
kjo poshtersi kjo etiketė akuzė
qė po mundohesh me ma ngjit ėsht paftyrsija ma e madhe

Edhe kėt e ndjeva nė jeten time
pse u i urren djemt e Shales
do me thėnė gjithqka ėsht e mundur me ta ngjitė
ndersa un ruaj shum vargje e poezi per djemt e uqks e betejat qe nuk i kam botuar
nder ta ka shum deshmor nga ana e shales e nder ta edhe meh uka i ka vargjet e krijuara nga un
por ato vargje nuk kan shum permbajtje pasuri sepse pak kam njohuri per te
por i kam thur ashtu siq kam mundur
ndersa per isak ibrahimine abaz ibrahimin dy deshmor edhe ata andej jan te ardhur i kam perjetsuar ne vargje te bukura aq sa kam dit dhe kam pas informim pra ndersa jam duke pregatitur
te gjitha vargjet ne lirikė fishtiane te te gjitha zonave por vetem ata te cilet e meritojnė dhe marr gjithmon informata teper te sakta e precize jam shum i kujdeshsem qe atij qe nuk e meriton te mos i shkruaj varg
jo jo o ngjitsa jo o etiketues jo jo o intriganta ket etiket nuk do te ma ngjitni kurr se shpirtin patriotik ma njeh shum kush por thuaj sa te duash fjalė te pa baza e ngjitse trilluese
sepse po e humb betejen me fakte e nuk po pergjegjesh konkret pse sabit idrizi veproi ashtu me mua
pse
fol pra pse
JU qė leni kopila nė derė KUR KAPMNI NE FAJ E njerzve MUNDOHNI TE UA NGJITNI PASTAJ
e bėni me nder me thanė at qe nuk permendet e LENI EREN E ikni
un ne asnji vend nuk flas per urrejtje ndaj askuj
flas vetėm pėr padrejtėsi pėr klanocentrizėm
pėr njianshmėri tė grupeve te caktuara tė njerzve Qė NDEROJN KALNO CENTRIZMIN
edhe sikur vllau i im te ishte ai do te me kishe pa ktu me grindje me te ne debate
dhe flas vetem per faktin
por e vėrteta dhemb shum dhemb dhe ti po kalon nga nji diskutim qe do te duhej te ishte me fakte e drejtesi ne pytje dhe intriga tejet te ulta primitive

Un e spjegova per se e injoroj sabit idrizin
per shkak te primitvizmit klanocentrisdt ai per mua esht i pa kurfar niveli
njeri me prirje mahalle aq shkon vetedija eti jo ma teper
dhe nuk ka potencial ashtu siq thua ti
ai esht njeri i mohimit dhe dhe hiles ekam pa me sy dhe jam bindur dhe e di motivin pse eberi at veprim
e ti per shkak te sjelljeve klanore per shkak te vetive te ti fodulle dhe padrejtesisė sė ti
dhe qiftave tė ti e tjer si ai edhe ti duhet me i urrejt ejo me i mbrojt e me kalu ne krahun etyre vetem pse jan nga mahalla ejote nuk po luajm ktu mahallas por me fakte po flasim
Po sabit idrizi e ramadan kelmendi nuk jan shala
por jan klanocentrista SIDMOS RAMADANI QE NJERI MA DYFTYRSH MA DINAK MA PIS NUK KA
AI E DIN MIR SE QFAR LLOMOTIJESH ESHERRESH KA BA NE QYTET E QFAR NGATRRESASH
Kėta
JAN nji grup njerzish q e po perpiqen te bėjn klanocentrizėm dėmtime
e qe esht i dėmshėm pėr shoqėrinė dhe kombin
edhe sikur te ishin kusheri te mi do ti gjuaja me fjalė e thumba sepse jam i betuar dukurit e kqija me i luftu
NE VARGJET E MIA KA SHPALLJE LUFTE KUNDER Tė KQIJAVE DUKURIVE NEGATIVE
E
gjėra tjera
Un jam per drejtsi jo pėr njianshmeri
un jam pėr ata qė e meritojnė meriten jam gjithmonė kunder te pa merituarve qė po bėhen kulte pa merita jam kundeer kultomanisė e klanocentrizmit
por ti pėr kėt kulifikim qė e thua dhe mundohesh me ma bashkangjitė si etiketė
kjo ėsht kopili e jotja fshatareske bastarde dhe shum e paskurpullt
UN TE THASH PėR KėTO VETI JO E URREJ POR E QORTOJ SABIT IDRIZIN
jam i llefosur ndaj sjelljes s e tij teper dinake e dyftyrshe le te jet ky edhe i afganistanit se pa ja than te verteten ne sy nuk e lshoj e dil e thuj ti pse e i urrej djemt e atij e jo te kti por po ben poshtersi
diaalog te padrejt dhe tendencioz jo konstruktiv dhe duzhet te kekrosh falje per ket intrigė ngjitse
Un e perbuzi sabit idrizin
SEPSE U SOLL ME POSHTERSI
DHE KA BOTKUPTIME KLANO CENTRISTE
NEJRZ Tė TILLė NUK MUND Tė MOS I GJYKOJ

UN TY NUK Tė THASH PSE E URREN LLAPIN E GJAKOVEN AS PRISIHTINEN
JE TI AI Qė PO THUA ME PSOHTERSIN MA Tė MADHE PO MA NGJET ME ANė TE INTRIGES KET TE PA VERTETė
DHE KėT AKUZ ė TE NDYRė
HALA Nė JETEN TIME NUK E KAM NDEGJUAR NGA ASKUSH KET LLOJ AKUZE
JE TI I PARI Q ė MA THUA
Ne nuk kemi pas asnjiher paragjykime
as per shalen as per rugoven as per gjakoven per

askend
Ne shalė kemi marrė e dhanė shum bija vajza e agjes tim ishte e dhanun ne terstenė
e tri vajzat e vllaut jan te martauar per djem shaljan
ndersa nji ėsht e martuar nė ferizaj
me pas daSht un nuk ishte ba kjo punė
po mos shit pallavra fshatareske injorante
por dsiskuto PER DREJTESI mos ja jep kodrave bregut pa lidhje +#
e koncentrou aty ku po tė them re drejtesia
Mua nuk me pelqen tė krijoj kulte por me peklqen realiteti
natyrisht kjo qė ma ka shkaktuar sabit idrizi dhe tė tjerėt mė kan shkaktuar lėndime neveri
jo vetėm mua por shumkuj
me ato sjellje injorante klanoro centriste tencencioze.

Prandaj mbaje gojen e mos flliq Pa ldihje
se kjo ėsht akuzė e randė dhe kėt po e shpifė ti
Un nuk te thash ty pse eurren ket apo at prandaj koncentrou te drejtesia e fakti
sa pėr sponzorizimin qė thua ti
qenke nji dhelpėr e vėrtetė qe po mundohesh me luajt me fjalė por ne kurtha po bjen vet
por me mua e ke tė veshtirė pak
ti e paske pa qe sa kohė se un kam nevojė per sponzoor
e paske fut bishtin nėn shalė pra
si i thonė nji fjal popullore ne shqipri
e kam ndegjuar
te ne ne kosovė thon bisht ndėr kėmbė

pra ti qenke sjellė indfierent si behgjet pacolli gjon berisha veton surroi
e shum tjerė qė e dijn rastin tim
e
heshten per gjithqka ti nuk paske dasht pra me me sponzorizu
nga urrejtja dhe gjelozija veq pse nuk jam prej shale apo jo a te them
tash edhe un ty kshtu si te duket hė
------
un i kam gjykuar ne vargjet e mia dukurit negative agjenturat wehabizmin katolikocentrizmin klanocentrizmin fundmantalizmin e qdo veprim tejete r te dėmshėm e ksaj nuk i shpetojn as kta pshtjellsat ne mitrovicė qe po gabojn tash s avjet e po shihet me sy veprimi i tyre i njianshem
nuk ekursej un askend mos hyfsh ne vargjet e mia s ebahesh pishman
edhe ata karrieristat e shum kend i kam gjaujtur me shtiza
e shigjeta kritike pra secilen dukuri begative ndersa ti per me pshtue me bisht te perdrdhur po ma qet ne teren tjeter mos po te peshperit t e veshi sabit idrizi e ramadan kelmendi e disa tjer klnocentrist aty
Pėr gabimet e tyre KATATSROFALE nes e dikush ua terheq vrejtjen ti menjiher me intrighen e kalbur
thuaj tash se edhe ata jan prej shale e per ata po i gjuan me fjal te kqija
jo jo zotri u trashė shum zullumi prandaj e jo per tjeter as pse ky esht andej e ky kendej por per shkka te padrejtesive
djalo une edhe me re te qiellit kapem e ngatrrohem per princip e per drejtesi
e mos ngjit te zeza ktu
se un ne asnji rast nuk e kam cekė askund konkret
se eurrej dikend nuk jam un antikombtarė
qė tė u rrej fshatra e krahina
por kur ua them tė verteten dikujė po i djeg fort
e nuk po din si me u mbrojt
e hajt hidhja nji fjalė lirikut ta nervozoj si serbia per shembull masakroi e bėri me miljona te zeza e kur u moren masat ndaj sajė krejt botes i tho po na urreni veq qe jemi serb
jo jo zotri bota nuk te urren per ata po per veprimet tua qnjerzore
Por publiku me qenė real e shohin ktu s e ku kam shprehė un urrejtje kshtu SI thua ti
ASKUND NE ASNJI RRESHT PRA VEQ POSHTERSIA JOTE QPIFI KET ETIKETė
un kam shum shokė prej atyre anėve
DHE MBETEMI SHOKė TE PERJETSHEM
dhe kjo qka thua ti nuk qendron aspak
POR NUK JE NJERI QE EPERBALLON KRITIKEN
po hajt te gjuj fjalen si lopa baglen ja qėllova s ja qėllova hajt te them diqka por veq veten po e pasqyron se ka njerz ktu qe dijn me analizu eme gjyku kush po flet per drejtesi e kush per urrejtje
un edhe baben tem e vllaun e gjykoj
nese nuk punon drejt
e vepron shtremt e keq e padrejtesisht

lirik
15-10-08, 20:53
Pse nuk paskam dėgjuar Pėr meh Uken
un po e urrejsha shalen a e sheh se sa cekt logjikon ti
pikrisht ktu po diskreditohesh dhe po me vjen mir qe edhe publiku po eshohin se si kceni ju menjiher ndaj qdo lloj kritike dhe sa esht e mundur me diskutu me njerz si ti
domethen sa te humbsh dialogun e duelin me emnxjerr menjiher o primitvizmin
e me thanė me ureen se jam prej shale po a aka ma turp e psohtersi se qka qet prej goje jo jo duhet drejtesia me drejtesi lufto dhe kur te sheh s e tjeztri ka te drejt jepja doren e mos e trego shpirtin fanatik katran hijanet e me ja ngjit tjetrin ne kamb e ne dorė pa lidhje
sa njeri i pa pregatitje je e i pa vizion po tegohesh
un edhe ma lart kam thanė se nuk kam njohuri te bollshme e te hollshishme per at njeri
as detale gjėrat po paraqiten turbullt per n mehen jo kjartė prandaj ka edhe shum tjerė qe ket rast do ta ndjekune do ta hetojn nuk jam un prokurori un veq u deklarova sinqerisht
kur them njohuri njohuri duhet me pas te thella shum te gjithanshme
un nuk jam qiellorė qe rti di te gjitha apo jo
Po me quani te shkolluar jo jo nuk jam i shkolluar
se me jan nderpre studimet nuk e kam mbaruar fakultetin hiq
as nuk gjeta askund sponzor as per ket qellim per ta vazhduar se nga kushtet financiare nuk mundem
dhe nuk arrita kam pas deshir ta kryej gjuhen dhe letersinė
mos me quani te shkolluar un jam nji ish studient asgja ma teper
as nuk dua te jem dikushi
krejt gabim po flet
veq etiketė mbas etikete po ngjet
ashtu si po ta don shpifja jote
duke kercyer si zogu degė mė degė
pa tė pre asnjiher sakica nė nji vend
mos u sjell kshtu s e trup ėsht
E SA I PERKET Fadil Shytit mona e agrigorei ka vite qe un atyra u kam kushtuar vargje
dhe kam thanė per qdo njeri qe tregon kshtu zell e vrull ne publicistikė e i diskrediton
armiqt si ti Fadil shyti si ti o Mona
edhe pse me bindjet politike me fadilin ndryshojm
ai esht enverist
e un nuk jam
por prap ne ato sfera ku ka kontribuar fadili
nuk ja kam ngranė hakun
edhe pse ne nji far menyre ne shum pika nuk pajtohemi
sepse un enverizimin ndoshta vetem ne disa pika shoh diqka krejt pak pozitibve
shum pak ka te mira
por shum ka pas te kqija ajo looj dikature e gabuar politikisht dhe ekonomikisht e bile qeshi shpeshher kur analizoaj hollsitė eveprimit t epartisė komuniste te shqiperisė kur thoshte ekonomija e partisė
kur MEHMET SHEHU E ENVER HOGJA E TE TJERET NE PARTI AS LIDHJE NUK KAN PAS ME EKONOMI

eknomin e eudhehqin ekonomistat ekspert jo partia sistem i gabuar ne shum aspekte
edhe ne diplomaci sidmos varfria ka qen hataja mbi dhe andej kam me mija fakte qe mund ti qes
por nejse
un nuk e dua a“t sistem un ma teper jam demokrat
ma teper i djatht se sa i qendres
ndersa jam pėr shqipni etnike si ideal
Edhe pse per ibrahim rugoven kam vrejtje prap s eprap i kam kushtuar vargje atij njeriu
ne pikat ne ato pika ku e ka pasė mirė por kur e shikon njeriu ne na u imponua situata ma katastrofale as rugova nuk kishte qka ben ma teper veq me ua lan ne dor superfuqive
punen rrolet i kn luajtur ata te mdhejt ne jemi te vegjel na esht imponuar loja pra siq po e sheh o ti shaljan qe po e urreejshe veten
se un as nė ėndėrr nuk e kam ndjenjet e urrejtjes
ashtu siq mundohesh ti me shpif per tė me diskredituar
pra siq e sheh me qdo kend un ngatrrohem e ku i ka te mirat aty pajtohem
PER IBRAHIM RUGOVEN KAM SHUM NJOHURI E FAKTE E INFORMIME SE KAM LEXUAR PER KET NJERI PRANDAJ KAM MJAFT pika ku e ngris e ku i terheq vrejtje ne vargje por me qindra mija vargje qe i kam nuk i qes neper forume ato presin sponzor por ti nuk do te jesh ai qe mi sponzorizon
se un nuk pranoj asnjiher ne jetė te jetve qe ti te jesh sponzor
sepse me ke ngacmuar ke q ma ke shpif akuzen pa fakt dhe nuk ke fol pėr drejtesi nuk qenke njeri i drejt aspak por teper i shtremt dhe tendencioz i pa kurfar talenti ne dialog

lirik
15-10-08, 21:06
Po sikur te ishte veq pak burrė sabit idrizi do tė thoshte mirė o xhelal ferizi mir s e ke ardh pas njizet ema teper vjete ne atdhe ti je ktu je i joni je i lindur ne mitrovicė hajde qe i paska humb ato poezit qe ja ka dhan vllau per botim po kishte mund me thanė hajde sjell tjera a ke sa te duash se ne ti botojm ti e meriton ke vuajt shum ke ik me shpetu koken e dijm rastin tend
por jo jo ne ansji mėnyr jo pra u dėshmua kjartė kjo u pa me sy tė ballit
se mua nuk me duan ne mitrovicė jo me vargje e me prezencen time ne krijimtari por hiq as fizikisht si trup thua se nuk jam lind ne at qytet por jo te gjith nuk jan te gjith tė tillė vetem kta tipat e lollojit te gjelozve klanocentrist njerz qe duan tė spostoojnė gjithqka qka ėsht progresive
njerz te tillė jan shtuar e po veprojn pa drejtesisht a nuk esht trup kjo te mohohet i biri i mitrovices njeriu tri her i denuar politikisht me dy miljon vargje artsitke te gatshme per botim
dhe ka ftyr e eparaqitet si perfasues i kultures ne mitrovicė krim kulturor i leteris♪7 esht ky
un u mohova edhe ather ne regjimin e titos por njejt me ndoshi edhe tash
se ndtryshimet qe i kam pa un ne kosov kam mbet me goj hapur kam mbet pa tekst se si kishin ndryshuar njerzit per ke bile nji pjes e mir e njerzve
korrupsioni klanet gruzpet mafioziteti shpesh her mendoja dhe thosha ma mir qe jam jasht e nuk jam ne token elindjes mere me mend me u gerdit njeriu prej te kqiave e prej tokes ku esht lind me u zhgenjye prej vendlindje me u trajtue si i huaj me fodullek e me mohime
NUK PO nervozohem pse u mohova un por me dhimbsen dy miljon vargje artsitike vlerat e tyre

lirik
15-10-08, 21:26
DHE TI AGIM BARJA po ta terheqi edhe njiher vrejtjen
se te gjith po te shohin ktu
se sa i mjer qenke
mos ma thuaj ma at fjalė po i urrejshe shaljant
s e ma bajat se qe po flet nuk ka
fol me fakte
veq me fakte e me drejtesi
po ta perseris e mos ngjit me intriga
kerko falje per ket shprehje shoifse qe po ma ngjet poshtersisht se
turp duhet me te ardh qka po flet
UN PO TA PERSERIS NJIMI HER
UN FLAS VEQ DREJT DHE PAANSHėM
NUK E FALI ASKEND PėR GABIME
PO TI Nė ASNJI PYETJE NUK JE PėRGJEGJė
DERI Mė TANI
MEQENSE PO E NJIFSHE FADIL SHYTIN
PO MUSTAF SHYTI PSE NUK KA PERMeDdORE Nė MITROVICė
EDHE PSE ėSHT I FSHATTIT Tė RETHIT TE MITROVICES
PREJ OSHLANI
A KA MA VDEKJE HEROIKE SE E TI
AI VDIQ ME PUSHK NE DORė SI TRIMAT DUKE LUFTUAR
PA
U SHTY MBRAPA ASNJI PLLAMBė---
KUNDER NJISIVE QETNIKE RA HEROIKISHT DUKE MBROJTė
TROLLIN TAMAM SI ADEM JASHARI
ISHTE MSUES POET ATDHETARė I RRALLė
DIHET QENDRESA DHE HISTORIA E TI KA QEN EDHE POET EDUKATOR MESUES ME ETIKė E VLERA TE JASHTZAKONSHME
PSE NUK GUXON AS Tė PERMENDET Nė MITROVICė AS EMRI I TI S E LE MA TI NGRITET PėRMENDORE
PERGJIGJU NE KET PYTJE PSE
kush po ja bėn kėt gjamė Mitrovices
ndersa sa i perket meritave te Mustaf Shytit As tė emrohet ndonji rrugė me emėr tė ti
NE MITROVICė
DHE SA TE FILLOJ NJI INICIATIVė E TILLė dalin sabotatorėt menjiher e anulojnė
kush po i bėn kto maskrallaqe nė Mitrovicė
un fls me fakte dhe me drejtesi
e ti asnji ktyre pyetjeve nuk i pergjegjesh
as per gabimet e sabitit nuk flet
veq po ju shmangesh fakteve
po e mbron te keqen pra vazhdimisht
Le ta din krejt kosova se padrejtesitė nė Mitrovicė kan krijuar shum pshtjellime
shum inetlektual kan ikur pėr kto shkaqe
tė lamshit tė ngatrruar e pshtjellimeve
ata kan ikė n ė prishtinė
PRANDAJ SOT MITROVICA
QE DIKUR ISHTE ZONJė NE KOSOVė e permendur i ngjanė nji katastrofe
TE PRAPAMBETURISė si askund ne kosovė
ndersa ne qe jemi lindur aty ne at qytet
ndjehemi te huaj krejtesisht te spostuar
ja pra pse Mitrovica sot i ngjan nji prapambeturie tė hatashme
sepse ėsht e mbushur me shum padrejtėsi klanore grupore

lirik
15-10-08, 21:55
Nuk e them un me kurfr perbuzje se un baben e kam prej fshati por duhet me dit qdo kush se ku ishte dje e jo me kriju kulte e me kriju madheshti gjithfare ne i dijm kushtet e fshatit si ishin nuke nenqmoj fshatarin ne ansji menyr por me neverit njeriu qe kqyr me hyp ne qiell me than un isha gjithmon ė
mbi qiellorė ne edijm shum mir ather se qka kemi heq u dahske me i testu njimij njerz per me gjet nji njeri q ete perkrah ne veprimtari politke kishte njerz qe thonin
mos ma thuaj ma kurr at fjalė kur ja shfaqshe mendimin per qeshtje kombtare me hy ne organizat e me veprue
Por mbasandej i njejti veq kur e shihje ne krye te vendit si ketu ne gjermani un kur erdha ne azil ne vitin 1989 kisha ndegjuar per disa njerz qe nuk i kisha pa me vite
U GZOVA PA MASė
NJI BASHKATDHETAR QE MA TREGOJ BANESEN E Mė QOJ ATY e vrjta menjiher se qehre nuk jepshin ata far herojash mozomakeq kur ndejta sa ndejta u qova diqka pak fola per qeshtje
politike por mbas nji kohe ata po ndegjoj e kishin ba telashe ket personin qe me ka qu ne banes aty
pse na eke sjell ktu poetin lirik ai esht i ndjekur nga shtetit jugosllav ne mundemi me pas pasoja etj
NEJSE KEQ BOLL por kur erdhi koha e u hap lidhja demokratike ata ne ballė te sajė nuk lshonin kend me fol bile thonins e gjith kan qen prej qe u kurdis dynjaja ishin veprimtarė
e qe gjemoj ksaj pune moszomake q ka pas raste kur kam dasht me plas pasha besen
nuk po mundem me ju gjemu gjithfar lloj rrencash
TI AGIM NUK EKAM PER TY NE KET RAST SINQERISHT NESE JE I TILL QE TI PASKE QEN NE AKSION KUNDER SERBVE UN NUK TA HA HAKUN
ME VJEN MIR QE JE PATRIOT DHE KOMBTARISHT I FORMUAR POR ME DO VESE TE KQIJA PO ME NERVOZON SE PO NGJET SE UN PO I UREJKAM SHALJANT EKAM ME TA VERTETU TE KUNDERTEN KE ME U PENDU PER KET ETIKETIM KA ME TE ARDH TURP KUR VET KE ME PA SE QFAR MATERIALESH KAM UN PER TE GJITHA ZONAT E KOSVES DHE NJERZT PėR TE CILT UN DI SE KAN DHANė PėR QėSHTJE KOMBTARE
Tė gjith ata njerz i kam te perjetsuar ne vargje lirike veq ti po flet kot ma more inati pse thash un
nuk e njoh
MEH UKEN DHE UN PO TA THEM SE NUK I KAM NJOHė AS JASHARAJT E PREKAZIT
dHE NUK KAM QEF MERREJT HIQ DUA ME FOL VEQ KAH DEL SHPIRTI POR JASHARAJVE NUK JU JET HATRI SE ATA JAN GJALLė
E DIJNė
SOT KUSH KA MBETė GJALLė JAN DėSHMITARė E DIJNė ATA
E PSE QENKA KAQ TRAGJIKE ME THAN NUK E KAM NJOFT NJERIUN UN VEQ TE TI PO SHOH
Un nuk i kam njoft se jam burgos shum her e shum i ri heren e fundit jam burgos pa i mbush 23 vjet
ne vitin 1981 pra 22 vjeq e tre muaj i kam pas ndejta tet vjet ne burg sa dola prej burgu vetem neper ikje ndejta ne ilegalitet ne kosv nja dy muaj e gjys ne gjysmen e janarit ne vitin 1989 ika ne slloveni
atje vazhdova aktivitetin politik dhe organizim demostratash deri nė fund te majit 1989 ndejta nė slloveni
shum her duke fjetė
perjashta
pa buk pa tė holla
por jam msu un me fjet perjashta
nė shi e nė borė
se mė kan ndjekė shpeshher zagarėt e udbs si i ri
kur merresha me veprimtari kombtare
pra un “shum i ri jam kput prej kosove e kah kam pas me i njoft un njerzit aq sa kam njoft kam njoft
ma teper nuk kam njoft nuk guxoj me rrejt zotin
Bile po me vjen keq po s kam qka baj duhet me than t 'verteten s ena vret zoti me rrejt
Pra ne fillimte korrikut 1989 un jam paraqit azil ne gjermani
Ata qka i kam njoft i kam njoft qka nuk i kam njoft nuk i kam njoft nuk rrej
njiher e di ne ikje e siper isha ne prekaz aty ekam takuar
MEHMET BISLIMIN NE NJI ODė NE PREKAZ NE VITIN 1989
MEHMETI EHT GJALL LE TA DESHMON UN KAM QEN NE KONAKUN E MURAT BEJTES
NE PREKAZ MURAT BEJTA ESHT GJALL ė MUND TA DESHMOJ
UN DUKE IK NGA TE FTOFTIT E NGA NDJEKJET NE VITIN 1989 NUK MUND TE NDALESHA DIKUND MBI TRI KATER DIT E DIKUND NJI NATė HIQ MA TEPER

lirik
15-10-08, 23:26
Qė nga viti 1988 kur u lirova nga burgu
erdha ne shtepi
dy javė--
kam prit njerz pėr vizita ---
menjiher
ma kan qu thirrjen per shėrbim ushtarak nė nishė
donin direkt nė kazermė me mė dėrgu
dhe un kam dal nė ilegalitet
kam shkuar te shoku i burgut shefki shatri nė katundin tomoc te istogut

kam ndejt gjith diten aty
e kam ngran pak buk
shum pak pare kisha me vete
nana e shefki shatrit qante se ja kishin vra djalin e madh nė sarajevė
pikrisht kur ky e kishte kry shėrbimin ushtarak duke dal te kapija
i kishin than ktheu se kemi diqka me te pyet e ksihin vra masakruar
siq tregonte nana e tij vllaun e shefkiut e kishin mbyt e kishin masakru
me bajoneta gruaja i kishte mbet e vejė me fmi
ME KUJTOHET NANA E SHEFKI SHATRIT ME FOTOGRAFI TE DJALIT PEPRARA QANTE PA NDERPRE
SHPIRTIN MA KPUTTE
I thash hiqe bre fotografin se merzitesh ma teper
Sehfkiu ka qen nė pejė at dit per do punė te veta bile nana e shefkiut
me tha s e ma teper del kot me k hjek merzi se prej s eju ka vra vllau ka marue
kur erdhi nė mbramje e pashė s e nuk ishte ai shefkiu i burgut
kishte ndryshuar me ka krejt
as nuk me luti per buk as per konak
ishte qorodit ishte destabilizu psiqikisht po thuajse prej vrasjhes s evllauzt a halleve te jetes
por edhe burgu ka pas ndiku keq te ai
ika
dola dhe hypa ne autobus pėr pejė
e kerkoja shokun tim te burgut Ujkan rugovas kta te ardhuir ne pejė gjithmon un kshtu ne ikje ne ilegalitet
duke ikur sepse udb ja planifikonte likudimin tim fizik ne kazerm ushtarake
ne sherbim ushtarak.
Nuk e gjeta as Ujkan Nikqin m e ujkanin kemi ndejt bashk ne burg
ne cele tesllovenisė
kur isha un ne vuajtjen e denimit
UJKANI KISHTE DAL PER VETE ME U STREHU NE DRENICė ILEGAL
me u mshef dikund nga ndjekjet epolicis serbe te asaj kohe te gjith ne ndiqeshim
te burgosurit politik edhe mbasi kishm kry burgun

ujkani kishte dnejt ne drenicė e ma vonė me humb gjurm kishte dal ne zonen e llapit
pra te ne nuk ka pas ne shpirt krahinarizma siq po me akuzon pa baz ky agimi

ME UJKANIN KEMI PAS BA SHUM BISEDA KRYE M KRYE ne burg
dhe jemi marr vesh q e kur te dalim prej burgu
nes e arrijm te takohemi ne liri ne kosov
do ta kallim nes e mundemi nji kryengritje t e pergjithshme shqiptare
-------
KESHTU KAM BISEDUAR EDHE ME XHAVIT TOPPALLAJN NGA VITAKU
I DRENICES me xhavitin kemi qen bashk ne burgun e celes ne slloveni
gjaviti ka dal para meje u liru nga burgu
por me gjavitin veq nji her se ma nuk jam takuar ne kosovė sepse edhe ai per vete kishte halle
mshefej andej kendej e shkonte shpesh ne gjilan ku e kishte te fjeuaren e ti qe sot jan te martuar dhe kan tre femi JETOJN NE GJERMANI
edhe ajo ka qen e burgosur politike
Qefsere malaj QUHET KUSHERIRA E REGJEPO MALAJT QE U VRA NE PRISHTINė
SE BASHKU ME NUHIU MBIEMRI I TE CILIT PER MOMENTIN NUK PO ME KUJTOHET
ka mbajt 5 vjet burg ne pozharevc te serbis QEFSERI E denuar ne vitin 1981
ish studente ne pirshtin dhe ndiqej vazhdimisht edhe mba sdaljes nga burgu
km leviz edhe n deqan kam mbet naten n deqan
isha ne mishen afro tridhjet e nji vjeqe
KU DO T EKET QEN ATHER RAMUSH HARADINAJ
UN E KAM NDEGJUAR VETEM PER ISMAIL HARADINAJ DRITA KUQIN DHE GRUPIN E DEQANIT
NE VITIN 1981 RAMUSHIN AS NE ENDERR NUK EKAM PA
ATHER AI MUND TE KET QENė 16 17 VJEQAR


MBETA NATEN NE DEQAN DESHTA TE NDALLEM NE DEQAN TE DIS ASHOKė TE BURGUT
POR NUK U NDALA VENDOSA TE SHKOJ NE GJAKOVė


ISHTE JANAR I VITIT 1989 NE GJAKOVė
TEMERPARTURA MINUS 25 GRADė
E MA TEPER PO SILLESHA NEPER QYTET TE GJAKOVES
ISHTE JANAR VITIT 1989 ISHA NE ARRATI
pOE KERKOJA NJI TE BURGOSUR POLITIK SHTJEFEN MIRDITA SHOK BURGU
QE KAM NDEJT ME TE NE BURG NE SLLOVENI SHTJEFNI KA QEN ME GRUOIN E ABEDIN BALAJT
TE DENUAR NE USHTRI DHE TEPER TE MALTRETUAR

Kisha nevojė per qetsi e gjumė PER BUK E PAK PARE
E ME NGRAN NDOJ COP BUK
Kur pas nji mundimi te madh e gjej shtepinė ESHTJEFNIT
disa kojshi te ti me thon shtjefni ka dal diku jasht shteti
ka ik se e kan keRku policia baba e nana i kan vdek
e ka veq nji moter
nese don te qojm te motra e ti
nuk pranova
dhe deshta te nisem per katUndin dollashaj
te MALSIS SE gjakoves e ta takoj Hasan Kurtin
njeriun me te cilin kam ndejt ne burg
HASANI KA QEN NE POSTOJNė
te sllovenis
I DENUAR NE USHTRI ME 10 VJET BURG
m e grup me
SELMAN FETAJN NGA STERLLCI I DEQANIT
FERIZ VELIQIN NGA POLLUZHA E DRENICES
DHE ABEDIN BALAJ NGA KORROTICA E DRENICES
PIKTORIN E FMASHEM DHE NJERIUN QE ISHTE I AFT ME SHKRUA NE PROZė ROMANE
djal shum trim qe e vranė ne burgun e celes udb ja
sepse ishte shum atdhetarė TRIM KENGTAR I TALENTUAR

E KAN VRA ABEDININ
SE KY E KA SHKRUAR ROMANIN ME TITULL
UN UA TREGOJ SLLAVET
ABEDINI ISHTE NJERIU MA INTELGJENT QE KAM TAKUAR NDONJIHER
VETEM NESE KA PAS NJI INTELEGJENC TE TILL UKSHIN HOTI
E VRAU UDBA E ZEZ ABEDININ NJI TRIM SI ZANA QE NUK DINTE SYRI TRR ME I BA
NJI DJALOSH I RI NJIZET E PES VJEQARė
PO AQ TRIM NJI MIC SOKOL
qė kurr nuk ju tremb syri nga askkush DERI SA E MASKARUAN NE BURG SIGURIMI I SHTETIT E NE TE BURGOSURVE MUNDOHESHIN TE NA GENJEJN s eka vra veten .
te gjith ne te burgosurit shqiptar kemiq en ne rrezik jete se na kan sulmuar disa her ne burg kemi qen ne perlshje te ashper me gardian e me te burgosur te tyre ata nxiteshin direkt nga beogradi
me na sulmu ne shqiptarve
me ua tregu detalet nuk besoni si ne filma
eh shqiptari i shkret neper shekuj me vuajtje
e vran ebdeinin edhe pse ne te burgosurti kerkuam me kembngulje te gjith
bile edhe te brugosur te nacionaliteteve tjera
e kekruam me kembngulje ta shohim kufomen e abedinit nuk na lan ne nuk ju besuam ju tham ekeni vra ju
po dal tash prap te ilegaliteti neper kosov pas daljes nga burgu
---------

Duke bredh posht e perpjet nuk arrija ti takoj njerzit qe me duheshin per te me ndihmuar
s e kishin ik nga ndjekjet kishn halle per vete
mendova te shkoj ne prizren te nipi im nga polaci i drenices Regj Veliqi
NE AT KOHė Regja studjonte anglishten ne prizren

dhe merdhihej per vete NE KUSHTE TE KQIJA
as nuk kishte para as dru me u nxe
ndejta tri dit aty TE REGJA
duke u munduar te bie ne kontakt me shokt te burgut NGA prizreni
asim badallaj nga zhuri e disa tjer q e nuk i gjeta
se kishin dal dikah jasht shteti DIKUN NE ZVICER SIQ ME KUJTOHET

U NISA nga prizreni per prishtin
pasi askend nuk e njifsha ma
dhe nuk isha i sigurt ne njerzit qe nuk i
njifsha
se qellimin e kisha me lshu jugosllavin e me dal ne shqiperi

HARROVA TE TREGOJ SE NATEN NEN MINUS 25 GRAD E KAM BA NE GJAKOVė TU U NGRI PERJASJHTA
NE JANAR NE BORė
KUR JAM QU BORA KA QEN MBI MUA GATI SI GJYSM I VDEKUR SA ESA NET KM KALU PERJASHTA NE JETEN TIME DUKE IK NGA DJAJT E UDB S
SE NUK KISHA GUXIM ME I HY DIKUJ MRENDA
SE NUK E DIJA KUSH MUND TE JET AI
E ME LAJMRONTE KUR UN TE BIJA ME FJET PRA

E DIJA SE SI TE ME KAPIN ME DERGOJN NE KUFI E ME VRASIN
ISHTE KOHA
e tmerrit ather
Nejse vi ne prishtinė me autobus
kam meNduar te ndalem ne suharekė te shoku i burgut Gjemajl Sadiku
nga mushtishti
por nuk shkova shkova
arsyet nuk po i ceku pse
n e prishtinė nė kam ndejt banesen e Isak Dibranit NGA GRADICA E DRENICES
aty kam ndejt disa dit i strehuar
kam hanger buk
Isak dibrani ishte ather student
ne kishim miqsi me dibrant e gradices katund ky nė Drenicė
ATY E KISHA EDHE NIPIN
Halit Hasani
qe studjonte medicinen NE PRISHTINė
HALITI nga fshati kuqicė drenicė
TASH ESHT I PARALIZUAR INVALID NE QERRZE
NE KELN TE GJERMANIS
QE SHUM VITE NGA NDESHJA AUTOMOBILISTIKE NE GJERMANI

MBAS DISA DITE KAM IKė NGA PRISHTINA Nė MITROVICė
JAM STREHUAR NATEN NE SHTEPIN TIME
NJA DISA DIT
POR DUKE FJET NE NJIFAR SHUPE
EMA TEPER PERJASHTA JO LARG SHPISė
POR BUK KISHA ME HANGER
SHUPA KA QEN E NDAR NGA SHTEPIA
KAM FJET NE MES TE FSHISAVE
NGANJIHER HER KAM FJET TE VLLAU Q E KISHTE BANESEN NE MITROVICė
------
PASTAJ KAM DAL NE KATUNDIN MIKUSHNICė
NE GRADICė KU KEMI MIQ
DY BIJA TE TYRE PER Y VLLEZRIT E MI
ATY JAM STREHUAR VETEM NJI NATė ME KAN LUTė SHUM GRADICA TE RRI POR JO NUK NDEJTA

E KAM VAZHDUAR RRUGEN PER LIKOSHAN ISHTE DIMRI I VITIT 1989

E POLAC
TE NIPAT E BABES TIM
EDHE ATY NGA NJI NATė
E MANDEJ TE MBESAT TE DHENURET TE BURRI I I MBESE RASIM LIBOVECI NE SKENDERAJ

POLICIA MA KONTROLLONIN SHTėPINė Nė MITROVICė
SHUM SHPESH MERRSHA VESH
nga njerzit qė lėviznin e nipa e kusheri te tė cilet kam ndejt e jam stRehu duke ndrruar vend
shpesh
e duke hanger buk
Kam qenė ne katundin beqiq te drenices rrez qiqavices aty i kam dy vajza te agjallarve te martuar nipat kan qen luftar ne uqk por ather nuk ishte hala koha euqk s kur un isha ne levizje ne ikje ne vitin 1989
dhe levizja mikushnic beqiq e her ne prekaz te Murat Bejta
ne konakun e te cilit erdhi Mehmet bislimi NGA PREKAZI
ish i burgosur politik I VITIT 1981

Me Mehmet Bislimin nuk jemi njoft ma parė
vetem aty ne prekaz at natė mua dhe mehmetit ma kan dhan fjalen ne odė
kam fol,per qeshtje kombtare aty ka pas bukur kallabllak
nuk mund ti mbaj ne mend emrat e fshatarve te prekazit
Ne burg ne vitin 1981
Mehmet biSlimi ka qenė i burgosur per demostrata ne prishtinė
por e kan pas transferu nė burgun e Mitrovices
NE MITROVICė E DI S E ne burg kemi pas bė grev urie per shkak se e rrahen
MEHMET BISLMIN E PREKAZIT GARDIANT E burgut KAN RRAH SHUM KEQ
SE AI BERTITI NE RRNOFT SHQIPNIA
E RRNOFT ENVER HOGJEA NE MJEDIS BURGU PA U NDAL HIQ
Ne i ndegjojshim shkpoijt
duke i sjellė shpines Mehmetit trupit Mehmetit
e me shkelma gardiant polic
ne burgun famkeq t e Mitrovices

lirik
15-10-08, 23:46
Nė prekaz e di se kam shku dy tri her dhe i kam taku poashtu dy djem te prekazit
Hagji Bejten e Bajrush MURATIN
Bajrushi e hagjija kan qen ne burgun e sllovenis ne kpd dob novo mesto
mua me kan transferuar nga burgu ne burg sepse kam pas ba shum greva i urije
e kam pas telshe te mdha e konflk likte me gardian e me te burgosur serb boshnjak slloven te asaj kohe ka pas shum telashegji aty kriminele rrebela
ata i nxisnin kunder meje te me ngacmojn e te mos me lanė te qetė edhe ne ato kushte her pas heere
gjeja kohe m shkru ndonji varg poetik
PRA NE BURGUN E NOVO MESTOS NE KPD DOB
Kan qenė shum shqiptar nuk ishin te gjit politikisht ka pas edhe per tjera vepra
HAGJIJA E BAJRUSHI KAN QEN PER MANUPILIM TE KREDIVE NE BANKA NE BURG EDHE HALITI KA PAS NJERZ QE KAN MBET BORGJ NEPER DYQANE E KA PAS PER THERRJE VRASJE NGATRRESA E GJITHFAR VEPRASH
Por vllezrit shqiptar asnjiher nuk i kemi dalluar
nese na sulmonte dikush i huaji nuk pyeste kjush per qfar vepre je por veq a je shqiptar dhe
mbroheshim ashtu si mundeshim ne perleshje te shpeshta e kacafytje mozomakeq si na ka shku
jeta beogradi qetnik nuk ngopej me zullumin e urdhrat ndaj shqiptarve per te ju ba zullum
KISHTE NJERI KRIMINEL QE KISHTE MBYT PES VET e e nxisnin per shembull kunder nji poeti
Un per shembull nuk jam natyr e till me u rrah pa lidhje por te benin horė vagabondat ta merni fytren o me qendru o ku ku qka te benin
dhe mund te them se shqiptart kan qendru me perjashtim te ndonji qyqari
KUR TAKOHESHIM JASHT BURGU NUK KA PYET KUSH PSE KE QEN NE BURG POR NA DUKEJ SI VLLA SE KISHIM QEN NE DIT TE NGUSHTA BASHK E N E VEND TE HUAJ 1000 kilometra
larg kosove
Murat bejta trim sa te duash nuk i trembej syri me kujtohet epatem ba llaf me bajrushin hagjinė MURATIN E DISA SHOK TJER nga obria qe ta nxėmė dikund ISMET GASHIN E KRYSHEFCIT
nė skenderaj
UN KISHA DESHIR TA GJEJ AT NJERI me qdo kusht kta tjert ebenin per ahter timin
ISMET GASHI KA QEN NJI GJAKPIRS GARDIAN QE KA RREH SHUM SHQIPTAR NE BURG
KY gardian esht nga kryshefci i drenices
Mua me ka sakatosur me disa gardian roje burgu polic pra quhen gardiant
qe i ruajn te burgosurit ky bashk me disa gardian tjer me ka goditur shum keq ne burg me ka goditur aq keq sa qe te dy vesht me kan pelcit jamkap me disa gardian aty dhe kemi shkua lamsh neper kordior t e burgut ismet gashi
nji pis i madh
me kA sjell aq keq sa nuk di te them

I KAM PAS THAN SA TE DAL NGA BURGU S E NUK DO TA HARROJ ASNJIHER
ishim ather gjasht persona me druj te shkurt e kerkonim ket duhet ta pranoj per j hir te vertetes
nuk kemi has askund ne ismet gashin
pasi kam dal ne gjemrani kam ndegju nga nji bashkfshatar i tij se djali ja ka vra vllaun eka gjet taksiratin per zullumin qe ua ka ba shqiptarve ne burg ky pis

lirik
15-10-08, 23:56
Kam shkuar mandej te kusherijt e mi te lagjja ferizi ne Mikushnicė qe ta dijn lexuesit Mikushnica esht katund afer prekazit e galica afer mikushnice ky fshat qendron ne mes te ktyre dy fshatrave
KAM SHKUAR TE KUSHERIRI I BABES ajeti ai ka vdek tash i ndjeri
natyrisht neoda beheshin biseda politike kam ndejt aty veq dy net a tri kam harruar
dhe kam dalė nė katundin kuqicė kam shkruar te Gjevat Hasani te nipi
gjevati esht djali i vajzes se agjes tim
aty kam ndejt tri dit ka mudnsi t e kem ndejt ma teper nuk e di por jo mbi 5 dit
per t ehumbur gjurmet pasi fjeta nja dy net aty naten shyrtoja mundsit se qka mund te beja per atdhe e si te lidhesha me dikend me grupe per veprimtari te re
por kushtet askund nuk ishin isha i pa krah diten kam fjet ne malet ejuqices gjevati vinte me pre dru e me jepte buk me shtronte ne mal me sjellte qyrk e buk nganjiher kam shkuar tegjevati ne shtepi
por edhe nga kuqica u largova nukdoja te rrija shum asnjiher ne nji vend
Humbja egjurmve ka qen taktika ime gjithmon prandaj nuk kishin gjasa te me kapin
her sillesha ne mitrovic her ne prishtin her ne vuqitern e skenderaj por gjithkun kam ndejt nga pak
NE VUQITERN KAM NDEJT TE VAJZA E AGJES TE DHANDRRI BURRI I SAJ ESHT NGA TERSTENA SHALA E BAJGORES por edhe te djali i agjs pak dit te Azem Ferizi e Smajl Ferizi
e Selman Ferizi
DUA TE JA SPJEGOJ ME FAKTE KTI AGIM BARES SJLLJEN TIME POSHT E LART LE TA DIN
MERRėNJė PSE NUK I KAM NJOHUR NEJRZIT ATHER
SPJEGIMI VAZHDON

lirik
16-10-08, 00:16
Mė vjen QUDI SA keq si shprehet ky agim barja
DUKE THAN se un gjoja nuk kam kaqik te jem dikushi
e ku ta di un se qfar flet ky
E PER QKA PO DASHKAM UN TE JEM DIKUSHI NE CILEN SFERė U N PO KONKUROJKAM TE JEM DIKUSHI

MUA NUK M INTRESON ME QEN DIKUSHI
SIKUR TE KISHA LUFTUAR TE JEM DIKUSHI NUK DO TE ISHA NE KET POZI CION Q E JAM
NDRYSHE DO TE ISHTE PUNA IME
POR NJERZIT PO TE URREJKAN KUR FLET DREJT KJO ESHT E VERTETA
TE JEM DIKUSHI PSE
nuk me hyn fare ne punė MUA kjo
un ne kosov erdha pas shum vitesh
ikje e mergimi e mallengjimi ne mergim
as nuk erdha me qenė dikushi
as nuk me intreson me qen dikushi nuk jamantar i anji partije as qe jam paraqit askund neper parti
as qe me ka intresuar te bej as perpjekjen ma te vogel te jem dikushi
kam shkuar veq me pa kosven time
per te cilen jam mallengjy jashtzakonisht
sa qe nuk di ta pershkruaj
ME QFAR FAKTI EM THOT KY AGIM BARJA SE un po dashkm me qen dikushi e nuk paskam kaqik
kjo fare nuk esht e vertet por diskreditim ndaj meje ky esht halli i ti
ky AGIM BARJA FLET KOT
PA KURFAR KONCEPTI fakti as mb ulese
AS KUND LOGJIKE NUK I LIDH
as DOMETHANJET VEQ JA FUT KOT
FJaLES POSHT E PERPJET pa kurfar koncentrimi ne nji fakt as temė vetem e vetem pse
thash nuk e njoh MEH UKEN
PO DON ME EBA TE VOGEL THA TI THEMELUESIN E UQK S SE PO I URREJSHE SHALJANT
shihe ti qfar logjike e smurė katastrof

UN FLAS SHUM REALISHT DHE DREJT
JAP VREJTJE DHE PO TREGOJ PER JETEN DHE TE
KALUEREN TIME SHUM SINQERISHT
ME QFAR FAKTI ME THOT K Y NUK KE KAQIK
S E PO DASHKE ME U BA DIKUSHI
ASKUND UN NUK KONKUROVA AS PER PArTI AS PER DEPUTET
AS NUK D ESHTA TE KYQEM ASKUND ne kosov ne politik
pse ather ky me quan kshtu veq kot
AS NUK DESHTA TE RRI NE KOSOVė
SE KAM FAMILJE JETOJ NE GJERMANI
QE NGA VITI 1989
PRA SIQ E SHIHNI NJERZT SI KY AGIM BARJA
E KAN QELLIM VETEM DISKRDITIMIN TIM
pa asnji lloj fakti
un as ne gjermani nuk jam antar i asnji partie politike
nuk deshta te merrem me ket pun
ė me politikė dhe kontribut atdhetar jam marr krejt privat
neper ndeja te lira
ktu ne gjermani
e her dikund neper ndoj tubim
kam qen aktivist politik shum kohė me vite krejtsisht ne baza vullnetare jo partiake
dhe jam ilumtur qe kam dhan kontribut per atdhe

pra ky m e akuzon krejt kot
as nuk din qka flet katastrof pasha baecen

lirik
16-10-08, 06:35
pėrshėndetje agim barja

du me shkru krejt me germa tė vogla se po mė bėn problem tastatura e mandej kur po del prek t vogles po me qet telashe
prandaj te mos me sheh kusur lexuesi
ti bre djal agim barja po me vjen shum keq por po vuajshme shum prej kompleksit shaljan
po shyqyr qe po te shohin ktu e po binden te gjith lexuesit se me qfar njerzish ka punė mitrovica
ka kshtu shum si ti shyqyr zotit qe nuk jan krejt por nji numer bukur i mir kshtu si ti telashe jan duke e ba qytetitn
njerz t smut si ti jan ata poq ysh po mundesh ti me thanė qdo qdo gja fjelne eparė qe
e qet prej goje menjher thu po i urrejshe djem shaljan
njeriu nuk po guxojka asnji vrejtje asnji gabim me u a thanė bre mozomakeq
po njeriu kur ka gabime duhet me qen autokritik bre mozomakeq

lirik
16-10-08, 06:35
pėrshėndetje agim barja

du me shkru krejt me germa tė vogla se po mė bėn problem tastatura e mandej kur po del prek t vogles po me qet telashe
prandaj te mos me sheh kusur lexuesi
ti bre djal agim barja po me vjen shum keq por po vuajshme shum prej kompleksit shaljan
po shyqyr qe po te shohin ktu e po binden te gjith lexuesit se me qfar njerzish ka punė mitrovica
ka kshtu shum si ti shyqyr zotit qe nuk jan krejt por nji numer bukur i mir kshtu si ti telashe jan duke e ba qytetitn
njerz t smut si ti jan ata poq ysh po mundesh ti me thanė qdo qdo gja fjelne eparė qe
e qet prej goje menjher thu po i urrejshe djem shaljan
njeriu nuk po guxojka asnji vrejtje asnji gabim me u a thanė bre mozomakeq
po njeriu kur ka gabime duhet me qen autokritik bre mozomakeq

lirik
16-10-08, 06:45
pėrshėndetje agim barja

du me shkru krejt me germa tė vogla se po mė bėn problem tastatura e mandej kur po del prek t vogles po me qet telashe
prandaj te mos me sheh kusur lexuesi
ti bre djal agim barja po me vjen shum keq por po vuajshme shum prej kompleksit shaljan
po shyqyr qe po te shohin ktu e po binden te gjith lexuesit se me qfar njerzish ka punė mitrovica
ka kshtu shum si ti shyqyr zotit qe nuk jan krejt por nji numer bukur i mir kshtu si ti telashe jan duke e ba qytetitn
njerz t smut si ti jan ata poq ysh po mundesh ti me thanė qdo qdo gja fjelne eparė qe
e qet prej goje menjher thu po i urrejshe djem shaljan
njeriu nuk po guxojka asnji vrejtje asnji gabim me u a thanė bre mozomakeq
po njeriu kur ka gabime duhet me qen autokritik he mozomakeq per ty o agim barja e per shum si ti qe si te ja thot njeriu nji gabim menjiher thoni ti na urren veq pse jemi te filan vendit ti na urren veq pse jemi te ksaj apo asaj ane
po edhe me qen gjakovar edhe me qen shkupjan edhe me qen mbret se njeriu kur ben gabim un ja them
hapur nder sy
po ti o agim barja nuk lexon kurgja mbi dhe po veton surroi surroi e gjon berisha e behgjet pacolli nuk jan shaljan po dil e kqyr te tema pikrisht ktu ne dardani se qka ju kam ba per sjelljet e tyre te padrejta
tash me u qu vetzon surroi e me thanė ti po na urrejshe xhelal se jem prizrenali e behgjeti me than ti po na urresjhe se jem prej marefci e gjoni me u qu me than ti po na urrejshe s e jem katolik
jo jo o i zi jo se un shum shok i kam sshaljan dhe kam vetedije te lartė kombtare formim qysh ne qeliza
te djepit por me te keqen kurr nuk kam me e u pajtue edhe ne qoft se eshst nevoja me gjith boten me u ngatrru kam me u ngatrru vetem per parimin e drejtesisė shyqyr qe ka shum njerz qe mi njohin parimet
e drejtesisė
po qysh bre me qfar ftyre ky behgjet pacolli tri letra ja kam dergu per sponzorizimin e dy miljon vargjeve me vlera artistike
dy miljon vargje jan vlera per letersin shqiptare dhe nji sasi e tillė e vargjeve jan te rekordit botrorė
mre qfar ftyre behgjet pacolli e ben veshin e shurdht ndaj poetit
e shum tjerė qe nuk po dua me i qit ktu me emra se po behet bajat e me u qu ata e me than ti po na diskrediton se veq pse po na urren se jem gollak llap pejė gjakovarė marefc klin e begut
po qka po flet o agim barja a je smut pash zotin qka tu ka tek ajo po i urrejshe djemt shaljan kur un kam shum shokė nga ajo anė s ate duash por ti duhet me e njoft parimindrejtesi e precizitet un per ke tparim nuk e njoh as baben nuk dua me ja dhan kodres e bregut por kam qef sa ma real e drejt me folė
behgjet pacolli duhet me u turpru ndersa veton surroit ne vitin 2006 edhe njiher ja kam lan letren me shkrim ne zyte ne dor te sekretarit dy her e kam kekru ne prishtinė enujk ekam gjet kam bisedu me sekretarin e ti nji djalosh i ri stiudent nga ferizaj

lirik
16-10-08, 06:53
I kam thanė djaloshit nga ferizaj krejt rendesinė e botimit te dy miljon vargjeve qe i kam te shkruara
i kam than se jan rekord e krenari per ne te gjith sepse jan me sasi te mdha lirika e epika te gjata per shum ngjarje dhe i sherbejn letersisė ja kam shkru ne leter veton surroit dhe ja kam shkru adresen numriun e telefonit dhe rednesin e vargjeve
rndesin e sponzorizimit dhe nuk esht lajmru fare as me pyet s e kush jam
keshtu kan vepruar shum mdenjemdhej tjer qe fryhen se gjoja jam un ky e bej kshtu ebej ashtu qka po bėn behgjet paciolli hiq asgje nuk po ben per kosoven a snuk ka me ba kurr
veq fjal te thata e pallavra per intresat e ti
le te del tash edhe behgjet pacoli e le te thot ti po u rrejshe gollakun bre poet po a je i smut bre agim barja secila kritik e drejt ty po ta shkaktojka kompleksit e urrejtjes krahinore moszamakeq po shyqyr qe po te shohin lexuesit se me qfar njerzsh t komplkum ka mitrovica e prej qfar klanocentristve vuan qyteti“
po mua sabit idrizi me sakatosi ma ndaloj daljen ne librin e mitrovices prandaj neveritem prej sjelljeve te tij e jo pse esht kah esht por ai vepron ashtu siq vepron e nuk esht fjala ktu hiq prej kah esht por ma bllokoi daljen ne liber
pse a nuk paska vend mitrovica per dy vargje te poetit xhelal ferizi i lindur ne mitrovicė
trup bre agim barja tjeter kund njuk po ke ku mbahesh ne fakte vetem aty qe po thua po i urren regjionet jo jo agim barja se me nis sa njeriut ja kam terheq vrejtjen per padrejtesi
ather un po e urrejsha krejt kombin shqiptar por shko sherou prej kompleksit te urrejtjeve
un flas per drejtesi

lirik
16-10-08, 07:10
po ky veton surroi a nuk paska pas mundsi me than dergonaj vargjet ose te ma dergonte nji email un ja kam lan edhe numrin e telefonit ne gjermani e nuk ka thirr i kam than aty neleter i nderuar veton vargjet e mia mund ti gjesh ne filan vend ne internet dhe biografin time
e tash po dal hapur kunder sjelljes se ti mos po do me than se edhe kta i urrej per shkaqe regjionale
mos bre agim barja se ebane veten horė para lexuesit duke akuzuar njerz poet pa faj
e jan tue t pa te gjith
po ndaj meje sabit idrizi ka ba bllokim atyre te gjithve ju ka pas hije te organizuar me eprit poetin e
me ja krye punen e vargjeve pa kurfar problemi bile poeti hiq mos me u marr me punė te lodhur veq me than o xhelal ferizi bjerna na i sjell ktu vargjet dhe ne librat qe dalin ne mitrovic me fond t komunes deri sa te kryhet vargu i fundit ti ke me qen aty
po pse po thue bre agim barja po mundohesh me e zvoglu problemin
pse nuk po flet drejt se qfar klanesh e bllokimesh bahen ne qytetin e mjer te mitrovices qe sot esht qytetti ma i pa zhvilluar ne trojet shqiptare e ma i mjeri
enga kush pra veq nga grupet e keqqeverisjet po secila vrejtje e kritik po u dashka menjiher
akuzė me gjuh skilje jo po na urren se jemi kshtu e ashtu po kjo nuk qendron
sabit idrizi nuk ka ba ashtu siq po thua ti mi ka ndal dy tri poezi por e ka ba namin e padrejtesis
duke ja sakatos shansen jo vetem mitrovices por edhe letersis shqipe duke mykur dy miljon vargje letersis shqiptare rekord botror ket krim kulturor e ndaj letersis e ka ba edhe behgjet pacolli ne vend te cilit pergjigjej sekretresha shkinė serbijanja qe un kur ja dergojsha letrat behgjetit me post rekomande me qmim ekstra qe veq ati me i ra ne dor nenshkrimin e bente gjithmon sekretaresha e besuar e ti
serbijanja
po qka tash edhe kta po u dashka me u qu ne kamb e me than o xhelal ferizi qka po na urrejshe bre me prizren e me klin eme gjithkah mos bre agim barja se u bane hor u korite kreejt u prrallove eu qprallove me kto far rrokopendlash tua jo po na urren me krahina eme regjione kjo nuk qendron aspak
bile gjon berisha mundet me dal me than o xhelal ferizi po me qet ne publik se veq ma ke inati qe jam katolik
jo bre jo jo o gjon berisha un nuk i bej hiq kto dallime se kam aq shum shokė e miq katolik
shqiptar ne shqioeri qe shkoj e ha epi e rri me ta kur shkoj ne shqiperi gjithnji me ta rri vazhdimisht#
por gjoni nuk mundet me than ashtu se ai e din gabimine vet
gjon berisha esht nji nder pasanikt e mdhej ne gjermani ppes muaj me mashtrime me thoshte ne telefon xhelal prit se qe ta bej ta kryej jo ne ket te shtune e jo ne at te shtune
vetem dallavere fjal kot e pengesa sabotime
pra do ti gjykoj sabotatort nuk me intreson kah jan e sabit idrizin me shum tjer aty qe kan kriju qerdhe poashtu do ti gjykoj do ti akuopzoj qe kan pengu me qellim kan ba sabotim e ti mos e mbrojshe sabitin pra veq pse e ke te krahut tend jo per tjeter do me than sabiti paska mundsi me ja shti flaken kosoves me eba shkrum vatanin e ti me mbrojt se e ke te krahut tand kjo esht ma teper se krim njeriu n duhet me e mbrojt vetem kur esht drejt aspak nuk duhet me mebrojt se kush esht e kah esht
vetem kshtu eka kultura dhe drejtesia

lirik
16-10-08, 07:32
pra ka shum ktu njerz qe meritojn me ua qit lpenrat per toke por nuk po du nme hy laknave
se un ua di veprimet e dobsitė por nuk po du me dal se qka me kan ba ata mu me pengesa mos pyet
e sa per meh uken edhe para zoti dal e them nuk enjoh pre burr a beson ti n zot
nuk mundem me than se e njoh se rrej mandej del dikush e mi qet rrenat edhe bali uka i vllaj e din se un mehen nuk e njoh eehe familja e ti e shum kush mund me deshmu
qka mu ke gju ne qaf bre vlla a po don ti ta bej te njofshem un pa ken hiq te dal e te them ne publik o po vala ekam njoft mos bre agim barja shko sherou e mos ngarko njerz pa lidhje veq pse thash nuk enjoh meh uken e bane namin po ku kam em njoft un i shkreti qe jam burgos ne vitin 1981 22 vjeqar e tre muaj e kam ndejt neper kto far ikjesh siq po e sheh edhe ne ato ikje kah jam sjell neper prekaz nuk jam hy asnjiher te jasharajt me u strehu se nuk i kam njoft se qysh kam pas un nevoj me fjet e me ngran buk e e me u s trehu e me pushu
te thash un andej kam dal kah dyert e jasharve kam shku e jam sjell ne relacionin skenderja mitrovic gjithnji ne ikje ne ilegalitet dhe kam dasht me ja marr nipit tim pasaporten Regjep veliqit
I KAM THAN NIPASH NE PERNGJAJM veq sa ta kaloj serbinė te dal ne slloveni e ja jap dikuj
pastaj me ta pru se un nuk kisha paasaport
me tha daj mos po na bajn telashe ty edhe mu mandej sa e vrejta q enuk esht i disponuar meme dhanė papsaporten e vet ma nuk ja kam kerku edhe nuk kkishte faj se menjiher e burgoshin me me nxan mua
dUKUR KUR mURAT bEJTA I PREKAZIT E PAU I tha djali t evllaut n bajrushit murattit te prekazit i tha rregulloja xhelalit nji leternjoftom disi te pakten le te shpeton nese e kontrollojn policia ne
tren ndoshta shpeton
ne fund te jenarit te vitit 1989 bajrushi e ka rregulluar leternjoftimin
bajrush murati ka qen njiher i akzuar per kto vepra falcifikim letrash per kredi por ka qen edhe i burgosur politik
ai ka qen student i artit ne fakultetitn e prishtines dhe ishte mjeshter per rregullimin e letrave
pra vet bajrushi ma ka rregullu nji leternjoftim ather me leviz ma leht ne ilegalitet
se un kurfar dokumenti nuk kam pas me ka pas ba udb ja ne mitrovic rrapitoll e kurr pasaport me kan pas than ne jeten tende ti pasaport nuk do t emarresh as leternjoftim
pra me lenin pa dokumente q ete mos kem kah me leviz
me kujtohet ne at dimer dhetori te vitit 1988 njiher shkova drei ne polluzh ika nga mitrovoica ne skedneraj por disi si ftyr e pa njohur ne skenderaj silelj policia un vendosa te shkoj ne polluzh te feriz veliqi njeri qe ka ndejt me mua ne burg kur shkova ne kamb deri ne polluzh gati vdiq prej s e ftofti
mu mbushen kambt me uj eme sklot e me bor kpucat elshuan tamam ju afrova fshatit e pyeta dolen do gra e me than ferizi nuk esht ktu nuk vjen edhe disa dit
nuk pata qkla me ba e eca shkova nga poluzha e drejt e ne gllogofc sot i thon drenas
desh m lshoj shpirti nga te ftoftit nuk i dijsha kambt e mia as nuk i ndjejsha te gjalal ishte ky marshim
i mundmshem pa buk pa kurgja do pare i kisha qe mi kishin dhan aty ktu njerzit
kur shkova ne gllogofc ishte shum vonė
ud etyrova me marr nji taksi per gradicė
me kujtohet taksisti si sot ka qen tajksist prej qikatove ne qoft se nuk me ka rrejt
me ka lan deri te arat e likoshanit deri ne gradic tha nuk ma qet kerri por paret i mori si me me qu deri ne gradic nuk e di a i ka haram
prej aty ishte shum larg un gati vdqia gati m e dhan shpirt se isha ba krejt uj
ujqit ishin krejt afer malit ulurojshin sa ma kan ndje eren veq un me zotin isha
ishte nat e tmershme ftoft kpucat e kishin lshu prej lloqi e balte
ne oren nji mezi kam shpetu prej ujqve te malit bile ne nji rast jam hyp ne nji dru kam ndejt nja njo ro e mateper ne oren nji te nates kam shku ne katinin gradic
ata edijn se ne qfar gjendje me kan pa bile u merkaosen mos po jap shpirt aty se me ksihte hy te ftioftit ne asht e gjaku nuk qaekullonte isha nxi mezi te zjermi ma kan pshtu shpirtin

lirik
16-10-08, 07:58
ja pra kto ishin hjekat e mia e shume shum tjera per qelija te ftifta te mos flasim por un nji jet kam vuajt kshtu se edhe ne vitet 1976 77 mendjekshin e me ngacmojshin ata pisat e organeve te shtetit sa her me kan detyru me hy ne iber ne op pik te dimrit ne mitrovic mos me ju ra ne dor
ne vitin 1976 nga pasojat e tyre kam ndejt ne spital gati pata vdek prej temperature
be binte krej lkura pata mbet as 50 kilogramn njeri
se kur me fusnin ne podrume ata qafira jo vetem q eme rrahshin katilqe
por me lenin ne podrume te flliqura plot me urina shurr me nder me than e me thoshin qka ke fol ti ne filan ven ne filan darsem ne filan kafe ene filan shkollė per shqipnin etnike
he kshtu e kshtu nanes e dij mir ata se qfar mundimesh mi kan ba
deri sa mjekt ua kan shkru mos e ngacmoni se mundet me ju mbet ne dor
mjaft ma
a mos po don me than se edhe ather ne vitin 1976 ka qen aktiv MEH UKA veq pse sht nipi yt
O Agim barja rri bre burr mos fol pash besen rri ma mir e pendou ethuajmem fal o poet
se ke perjetu shum parejtesi emos thuj po i urrejshe djemt shaljan e kdnej e andej pallavra
por thuaj tu kan ba shum te pa drejta s epaku me vargjet tua diksuh esht dasht me u marr
un i gjykoj fanatikt sabotatort hileqart
nuk i gjykoj as nuk me i8ntron s e kah jan por i gjykoj sipas vepres te mir apo te keqe qe ebejn mendoj se te kam dhan boll fakte aq sa edhe arusha do te kishte dal ktu me reagu prej ktyre fakteve shum te sinqerta dhe jashtzakonisht reale
Un nuk kam qen ksuh e di kushi ne at osov te shkret njeri si te gjith jam veq ekam prirjen per vargje
poetike dhe ish nji student i nji familje me tradita patrioti“ke
nji aktivist politik qe nuk kam arrit ti njoh te gjith njerzit ata qka kam arrit ti njoh neper kto far ikjesh eperplasjesh ata me njohin me ta kam qen ne veper dhe ne burg ne vitet 1981 por edhe ma par
un jam denuar tri her politikisht por herat tjera ma pak ne vitin 1981 i mbajta tet vjet pa dy muaj
burg politik
pra nuk kam mundur un ta njoh dynjan s enuk jam drangue as nuk kam krah me fluturu
as Meh uken nuk e kam njoft e din shum mir balia i vllai nuk eshoh arsyen pse me rrejt bre po a je ne mend te kokes ti
qysh me rrej njeriu e me dal dikush me than mandej o xhelal ferizi po rrensa po ta nxen goja s e nuk e ke njoft t hiq
po ti a i ke syt ne ball o njeri a po e sheh se as prej jasharajve te prekazit asnji prej tyre nuk e kam njoft
qoft edhe nji te vetmin
kta munden kur te duan me deshmue te gjith
RIFAT JASHARIN VETEM NE MYNCHEN TE GJERMANIS '
E KAM TAKUAR PER HER TE PAR NE JETEN TIME KUR NDODHI LUFTA DHE U VRA HAMZA E ADEMI pra kur ka qen e pamja qe shkojshin shqiptart prej te gjitha viseve
ATY I KAM PA ATA TRIMA DHE ME KA PERSHTYPJE QENDRESA E TYRE DUKESHIN SI LUANA
Nga qyteti ku jetoja ne gjermani me kujtohet aty ne te pame ishin edhe nipat e Jasharve
nga liboveci as nji nuk e njifsha
pse me rrejt me than po i njoh kur nuk ėsht e vertet aty ne te pame ishte duke sherbye dibran kadria prej prekazi i lagjes kadriaj nuk edi ata thireen ma ndryshe me duket por per momentin me ka dal prej kujtese
dibranin e njihja se jetonte ne qytetitn tim bile i pat vdek djali i ri ne spital ktu ne qytetitn ton ku jetojm ne ne gjermani
Dibrani tha mos ja shini per t e madhe xhelos se xhelė me thonin mua shoqereia nga rrethina
e vendeve ktu ku jetoj mos ja shihni per te madhe tha s eky ka qen ne burg e shum i vuajtur i perndjekur se un fillova te qaj para Jasharve u korita por nuk isha i vetmi
u merzita shum se mendojsha kan me eba hi kosven shkiet kan me masakru e me paksu deri aty numrin ton deri sa qe te mbetet numri krejt i parendesishem kshtu mendija dhe vuaja
prandaj nuk u permbajta dhe shpertheva ne vaj edhe pse u mundova me u pembajt por ja qe vitet e vuajtjet po e bėjkan te veten atyre syri nuk ju luante dhe kur e vrejta ashtu u mblodha edhe un me ra nder mend e thash po dreqi e marrt gjak shqiptari edhe un jam
Dibran kadria ju tha mos ja shihni per t emadhe ka ndejt burgjeve e ka vuajt shu poeti yne
e di ke tfjal e ka thanė
aty per her t e par e kam pa Rifat Jasharin
PER HER TE PAR NE JETEN TIME PRA

agim__barja
16-10-08, 09:56
z:lirik une po te pergjigjem ne disa pytje ashtu siq mi ke bere per Mustafe SHytin eshte e vertet qe nuk po dojn me ni edhe per shume te tjere a e di se familja e Mustaf SHytit ska ende vendstrehim e keta kauboja qe po thojn jemi dikushi nuk jan ne gjendje te bejn diqka per ket familje te nje deshmori te nje mesuesi te mje dijetari te nje pende nuk jan ne gjendje te ja ndajn nje banes une si veteran i uck jam shume i zhgenjyer per shume sene qe ase ne enderr skisha mundur ti shohe kete sot cfare po ndodhe ska emrime te rrugeve ska kush sot qe do i mbrone njerezit e penes ja shife se cfare po ndodhe sot. une e kam thene perse po rri e heshtur akademia shqiptare perse e mbajn dijuni te burgosure po ne te kunderten e them edhe vet kujt ti flet sot nje akademike ati me nje shkolle te mesme edhe ati me nje diplom qe e ka marr neper kafe te tiranes pa u ule asnje minut ne fakultete eshte e vertet kur eshte fjala per te mehe uka ju nuk po i dini senet se sa eshte bere zhurum per kete deshmore te kombit e kam pare se dikujt po i pengojke permendorja e ti edhe per ate ishim te vendosur qe pa tjeter duhet veq ajo te jet aty ku duhet te jet dhe ku eshte sot kan shkuajtur njerezi te nivelit te ulet propaganda cfare jo me nje gjuhe urrejtje ndaj atyre qe e dhane me te shtenjeten vetem e vetem qe te gezojm lirin e sot behen dhe pyesin kush eshte ky per deshmoret e kombit e une per juve nuk thash qe te etiketoje diqka apo me qellime te caktume se nuk ju njofe edhe skam qka kunder teje asgje vetem se me vrau ajo kur the kam ndejtur me bali uken e spo di per mehe uken une e mora kete nje si diqka jo te mire edhe mu gjuve ne fshatin bare ska patur kurr burra luftare e ase qe kan kontribuare per atdhetarizum gabim e ke kur nuk i di historikun e dikujt mos shkruj se ska pas asgje ndoshta e kam gabim une e kam kuptuare ashtu po nese nuk eshte keshtu te kerkoj falje veq le te vlersojn te tjeret e une per ju nuk di asgje se a ju duhet sponzorizim apo jo se te verteten po ta them nuk te njofe e ase qe kam lexuare diqka nga ju pse jam i deshpruare pse jam aqe sot dua te them edhe pak nervoz per nje liber me poem keta komunaret e mitrovicese nuk jan kan ne gjendje ta ndajn nje cent ishte fjal per librin Kaloresi i Lirise kushtuare Mehe Ukese e tani pyeta vehten dhe me shume shoke qe i kame sot edhe jemi perse kjo diqka dikujt po i dhembe a po po atyre qe ja benen mbrapa shpine po ju dhembe emri i mehe ukese dhe sot skan fort deshire te shohin shkrime per te e ase sot nuk ka perkraheje per ata qe e meritojn te respektohen apo diqka ne forma te ndryshme te nderohen apo te ndihmohen te pakten kan mundur perkraheje morale te ju ipet atyr qe sa do pak nese kan kontribue diqka ne interes te kombit nuk pres diqka me mire sot.nuk jam kunder askujt por nuk lejoje askend te na e humbase ate cfare e meritojmi po pamarparasyesh me cfare qmimi duhet ta mbrojmi te verteten e verteta sot spo shihet gjithekush sot thot si une ska veq une kame qen .a e vertet eshte se kemi reaguare ne se nuk mundet te rendite agim hajrizi ne ate rang me Mehe Uken se Mehe Uka renditet ne rangun shume me te larte E ketu deshten te ngrisin permendore sipase partive te tyre e ka dikush qe nuk i len me be kush qka do po veq sa e meriton edhe aqe do bejmi a e di ti zoteri lirik prishtina sot krejt qka jane nuk jan duke u brengosure fare per rrivarimin e herojit tone kombetare Isa Boletinit a eshte kjo e drejte me thuaj tani kjo eshte deshte te ndodhe moti po kjo eshte turp i turpit per ata qe nuk po e lodhin koken behen sikurse asgje spo ndodhe a e di ti zotri lirik se ne shale te bajgores asgje nuk po investohet perse vetem se jan njerezit e smur ne koke ne krye e ska asnje te kesaj ane ne prishtin edhe per ate jemi ku jemi e ketu deshta te tregoje se kush po bene ndasi me regjione edhe kush e ndau mitrovicen kush ti po i di senet me trego perse zona jone nuk bene te qendroje ne pjesen veriore kush tha zben se anje pjestar i UCKse po te gjithe u deshte te shkojn ne burgun e smrekonic veq nje po te them e vertet une skam thene e ase shoket e mi asnje permendore nuk eshte ne shale te bajgorese e kur i pam senet se cfare po duhet me veprue edhe veprum si burrat qysh duhet edhe e qitum permendoren e Mehe Ukese se do tjeter gjuhe zdeshten te marrin vesh e tash ndalu dhe mendo pak e benu i sinqert e thuaje te verteten a eshte kjo drejtesi a po behen ndasi keni kohe te mendoni veq nje sen ma trego te mire cfare kane bere mbas te gjithave cfare ka be per kete pjesa veriore e shqiperise etnike keta njerezit dyftyrsha qe jan betuare para flamurit tone kombetare se do luftojn per clirimin e te gjitha trojeve shqiptare dhe sot e harruan betimin e dhen dhe e perqafojn nje flamur nje lecke te ri i cili eshte vizatuare neper kafehane me 6 ylla nje ngjyr e kaltert e harruan se e kemi flamuri une them me i shtrejti ne bote se sa gjaku eshte derdhe per ket flamur sikur te kishte folur toka shqiptare edhe guret do te ja plasnin vajit une kete se bera lorik po gjithmon jam dhe do jem se kurr e kurres nuk do i lejoje te shkilen emrat e heronjeve tan dhe kurr zdo i rri i buzqeshur keti flamuri te kafehaneve me 6 ylla e tash po i dij kush cka eshte e une skam qellim te caktume ndaj tje asgje por edhe kush shkruan diqka qe nuk ja vlen une do i pergjigjem dhe nuk lejoje kush cka ti teket te flas dijt e pa dijt tung lirik a jame i kjaret tani

lirik
16-10-08, 09:56
Tė gjitha argumentet qė po i jap
PO MUNDOHESH ME U BULU FAJIN EMADH STYRE NJERZVE QE TE INTRESON TY
por jo ata kan shum faje e dijm ne se qka po bėn edhe Ramadan Kelmenid me shokė ne MITROVICė
POR TI menjiher po kalon ne akuzė
thuaj tash qė po e urrejsha edhe drenicen se nuk e pakam njoft Adem Jasharin thuaj se po e urrej me e ba te vogel per shkak se ėsht i drenices
Un mendoj se ti lidhje nuk ke me realitetin o agmi barja lidhje me kry nuk paske ti flet vetem nga pozitat e inatit un nuk eurrej kombin tim as MEH UKEN AS ASKEND NUK E URREJ NESE Meh Ukes i del veprimtaria le ti del hallall i qoft edhe i lehgt i qoft dheu i kosoves por po e them e edhe ne sahat te dekes edhe para zotit e them un nuk i kam njoft AS meH uKEN as Adem Jasharin
AS HAMZEN AS RIFATIN ekam fjalen per ma heret ne vitit 1989 e as ne vitet 1981 e ma parė
Mua m♪7 VJEN SHUM MIR Qė JASHARAJT R PREKAZIT po rrijn urt e qetė e nuk po bejn
shum llafe kshtu e kan burrat ata nuk po lavdrohen as nuke shtojn ate qka nuk e kan vetem ate qka e kan askuj nuk ja han hakun POR AS NUK ESHT MIR ME UA HANGER HAKUN DIKUSH ATYRE

GURI SYLAJ
16-10-08, 10:05
Me deshire do te shkruaja dicka sikur dikush te me tregonte se si ishte titulli i kesaj teme!???

agim__barja
16-10-08, 10:17
titulli i kesaj teme ishte kush ishte Mehe Uka po ne dolem nga tema

GURI SYLAJ
16-10-08, 10:18
Ju falenderoj vllezerisht dhe besoj se me keni kuptu drejt!

lirik
16-10-08, 10:25
PERSHENDETJE AGI M BARJA
PRAP TIU ME KEQKUPTIME NUK E THASH NE ASNJI MENYRė UN SE BARJA NUK JAN TRIMA E NUK KA ATY BURRA PRAP TI ME ATO GABIME TUA KATASTROFALE
Nuk edi bre burr a din ti me enda te bardhen prej te zezes a veq ja fut kot
mos harro e bardha esht e bardhė e zeza e sht ezezė
barja dei ne luften e fundit tash qe po thua kan dal disa te uqk s nuk esht ndegjue per ndoj
luftar siq esht ukshin kovaqica ose Ahmet Selaci ose Adem Voca Kadri Bistrica OSE Bislim Bajgora
as ne rahan tersten mazhiq zjaq rahovė batahir zasell kutllofc nuk ka pas te permasave te ktilla si kta nė boletin ka qenė Isė Boletini
Shala nuk esht ndonji komb tejeter ose armik i yni i njeri por jan vlelzrit tanė shqiptarė jan
gjaku jonė e nuk kam se si behem i krisur ne kokė te perbuzi vlelzrit e nji gjaku por un jam per objektivitet jam kunder te krymtve kunder atyre personave dhe individve qe bejnklanocentrizem e
padrejtesi tjeter esht mllefi dhe kritika ndaj padrejtesis reagimi e tjeter esht ajo qka po mendon ti ashtu nuk ka por ka padrejtesi te ahmakave te pa formuar e te pa ngritur kunder te cilve un po perpiqet te luftoj e te ju them se jan kunguj te pa pjekur pa vetedije pa formim kombtarė dhze shum te pa drejt
Un deshta te them se barja nuk njihet siq njihet boletini me Isen e bistrica me Kadrinė e prekazi me Ahmet Delinė Pra duhet te jesh objektiv duhet me qen i drejt nes e nuk ka nuk nuk ka
ne nuk mund te falcifikojm historin
edhe un vet neser me dal dikush e em than ndigjo zotri katundi yt nuk shquhet per ndonji veprimtari
ne histori mua me duhet te pajtohem por nuk pajtohem nese kam material e kam fakte pse po idhnohesh kshtu pa te drejt po ti e din se fakti fakt e historia histori esht ngjarjet dhe krnologjit e se kaluares nuk mund te ndryshohen vetem ashtu si jan
NES E DISKRIMINOHET NJI HERO APO NJI FSHAT APO NJI VEND QE KA DHAN KONTRBUT E I HAHET HAKU AJO ėSHT PADREJTESI
IS BOLETINI ėSHT HERO I POPULLIT NJERI I PERKUSHTUAR PėR POPULLIN
PA MARR PARA SYSH SA KA DIT E SI KA VEPRU SHPIRTI I TI KA QEN PER SHQIPNI ETNIKE
NJERZT NUK JAN GJENI EDHE ATA MUND TE KEN PAS ATY KTU NDONJE STRATEGJI TE GABUAR
SE NUK KAN QEN GJENI POR ISA KA BESUAR SE MBAS IKJES S E TURKUT DO T E
SHPALLET NE VETE SHQIPNIJA ETNIKE
KA BESUAR NE DREJTESI DHE NE LIRI ANDAJ MERITON QDO RRESPEKT
meriton te gjitha trajtimet e nji heroi te kombit dhe permendoren nė prishtinė
ashtu siq e ka ne shkoder sa metra perpjet ai e meriton edhe ne tiranė
drejtesi po por padrejtesi jo ne asnji menyr nuk do te perkrahet padrjtesia dhe shabllonizmi
paushallizmi e glorifikimi i gjėrave madheria e shtihuar e znmadhimi i gjėrave vetėm ashtu si
ėsht nė realitet
dhe mos emerr si fyerje se thash barja nuk ka pas diqka ndonji hero te permasave si Kadri Bistrica
MOS TE JET HATRI NESE KJO QENDRON NESE ESHT E VERTET E NESE ESHT E PA VERTET DIL E THUAJ jo bre lirik e ke gabim se barja edhe ne kohen e is boletinit e kishte ket e at e kėt
mbroje me fakte e me drejtesi por vetem me fakte te gjalla te pa tjetersueshme
Nė PRISHTINė Mė DUKET SE E KENI SADRTI FERATIN ATJE ANDAJ NUK DI PSE ANKOHESH
Secili cep e atdheut duhet te ket drejtesi un jam vetem per drejtesi e paanshmeri per ealitet qdo gjė jashta realitetit na zhburrėrone na degjenron na shendrron ne rrenca te pa karakter na gjveshė ne ndergjegje vetem te sinqert e real duhet t e jemiperndryshe mbaron njeriu e bashk me te edhe civilizimi etika e jetes

lirik
16-10-08, 10:36
JO JO GURI SYLA ATY RRETH TEMES PO SILLEMI
KONFLIKTI NE MES TE MEJE E AGIMIT RRETH MEH UKES LINDI
Sepse Agimi tha se meh uka ishte ne vitin 1981 e un thash nuk qendron kjo hiq
nuk esht j hiq e vertet ne vitin 1981 ne Mitrovicė nuk ishte i denuar as Meh Uka as Adem Jashari
por Xhelal Ferizi dhe gruoi i ti nese kjo e vertet spostohet per qellime pse don dikush
ne ather si popull
jemi te mbaruar
kemi me dal rrencat ma te mdhej ne botė dhe me qesh e gjith bota me ne
PRANDAJ DUHET TE JEMI OBJEKTIV dhe real
Nuk ishte Meh Uka ne vitin 1981 kjo nuk esht e vertetė le te hulumtohet se ne cilin vit ishte
MEH UKA I DENUAR DHE ME CILIN GRUP E KU
LE Tė DIHET SAKT E Tė MOS FALCIFIKOHET HISTORIA E ASKUJ
NESE DIKUJ I DJEG MIZA NEN KAPUQ UN NUK MUND TA THEM JO BESA ISHTE FILANI E NUK ISHTE KY TJETRI NE NUK MUND TE THEMI SE ISHTE MEH UKA E ADEM JASHARI
ATA QE SHPALLI PAMVARSINė Nė VLORė
SE BASHKU ME ISMAIL QEMALIN ME 1913
E GJITH BOTA DO Tė QESHTE ME NE E DO TėNA THONIN JAN KRISUR SHQIPTART
E NUK JAN Nė VETE NUK PO DIJN QKA PO FLASIN'
PO ATY ISHTE ISA BOLETINI E ISMAIL QEMALI E JO ADEM JASHARI E MEH UKA
MENDOJ SE HALA NUK JAN QMEND NJERZIT TI FALCIFIKOJN NGJARJET VETEM PSE JA DO QEJFI DIKUJ

agim__barja
16-10-08, 10:44
FLIJIMI
Hieneva te nates
lemeri e frike:
c'na zuri belaja
me keta petrite

ne zemerat sketerre
s'kish vend trimera,n'shpirtin e tyre kazma
dominon tradhetia

fet fet shpirtzinjete
tradhtine pergaditen,
trimin e lirise,
mu ne kurth e qiten
vendin e mbuloi zia,
katilet e zinj
trimit jeten i moren.
nata ra ne heshtje
kudo zi e terr,
trimeria e Mehes
per armiqte tmerr.
hana e bukur
zbehe fytyren,
yjet n'qiell
moren mynxyren
ne fshatin lushte,
medet, ndodhi krimi,
nga shpirtzinjte
pabesisht u vra trimi.
nata e acarte,
nate dhjetori,
kumti i vdekjes
kudo dhen e mori.
nena gjylie
qendroi gaditur:
lum nena
ke paskam rritur.
baba rame,
gjak kastrioti,
nuk e leshoi
asnje pike loti.
ndesi cigaren
drodhi mustakun:
me dore time bir
do ta marr hakun.
nusja e mehes,
bije e malsise,
ia uroi trimit
plaget e lirise.
u jep zemer
shotes e dardanit,
babai juaj ra
n"mbrojtje t'vatanit.
edhe vellezerit
e dhan fjalen:
gjakun vella
kurre s'do ta falim.
anekend vendin e mbuloi zia,
nje krah te forte
humbi shoqeria
gjaku i tij
simbol i lirise,
emri i tij
tmerr i tiranise.
vijne perkrahje
nga adem jashari,
meha ishte
shqipe mali.
edhe zahiri
e ngushllon plakun,
dhjete fish trimit
do ia marrim hakun.
trupi i tij
si trup ulisi,
pushon i qete
prane nje lisi
shtati i mehes
si shtati i anteut,
roje e pathyeshme
iu be atdheut.
mbi varrin e tij
valon flamuri,
emri i deshmorit
qendrese guri.
kudo oshtijne
malet e shales,
emri i trimit
n'balle t'brigades.

agim__barja
16-10-08, 10:59
konflikt me ty skam zoteri lirik se separi une skam dore per shqiptare e ase mendja spo me shkon tek ndonje armiqesi me ty me ba se kam ku luftoj bolle me ty kam veq disa mendime qe nuk pajtohem me ty apo munde te jen edhe do keqkuptime kjo eshte lirik per ju

lirik
16-10-08, 11:04
GJITHQKA DIHET NE CILAT KOHRA E DATA KA FILLUAR KUR ISHTE ADEM JASHARI
I DENUAR NE MUNGESė ME NJIZET VJET DHE KUR FILLOJ NDJEKJA E TI
KUR U AKTIVIZUA
PER HIR TE VERTETES E HISTORIS DESHMOJ SE NE SKENDERAJ NE VITIN 1981
NUK KISHTE DEMOSTRATA PRANDAJ DRENICASIT U KONCENTRUAN NE DISA QENDRA TJERA
NE PRISHTIN GLLOGOFC SOT DRENAS NE VUQITERN MITROVICė
Drejtoria e vuqiternes e skenderajt trepqes stari tėrgut zveqanit ka qen gjithmonė nė Mitrovicė
kjo dihet historisikisht keto vende kan gravituar ketu gjithmon prej se eksziston historia e u formua njeriu e trojet tona pra ndersa gllogofci epodujeva elipjani me prishtinė
gjakova ka qenė nen drejtorinė e pejes suhareka nėn at tė prizrenit e kshtu me radhė
PRA SI per kah burgu si per ka h sigurimi i shtetit si per kah tatimi planifikimi e pergjegjsia skenderaj ka qen gjithmon ne drejtorin rajonale tė Mitrovices
EDHE KOMUNAT QE I PERMENDA MA PAR
ADEM JASHARI NJIHET PER HER TE PARė TE BETIMI I VORRIT T ETAHIR MEHES
NE MAJ TE VITIT 1981 kur ka luftuar heroi trimi Tahir Meha me ushtrin dhe njisin speciale tė serbisė
por meqense Ne skenderaj nuk ka pas demostrata Adem Jashari Nuk njihet ne vitin 1981 si i burgosur politik
ma vonė fillon e del ne skenė besoj s e po e them nji te vertet e kjo vlen edhe per Meh Uken
per tė cilin duhen edhe do fakte sepse vrasja e meh ukes po del ne rrethana ma te pasqaruara
ketu dua te precizohem objektivisht
ne edijm tash se Zahir Pajaziti u vra NE PESTOV ne arat e misrit po thuhet
sepse nuk ka dasht ti ndlet policisė vet fakti se u vra ne ara dhe nuk ka dasht ti ndalet postbllokut
flet se zahiri ishte aktiv dhe merrej me veprimtari ilegale ai e ka nuhatir se nese ndalet do te vritet sepse e ka dit s e me qfar veprimtarie po merret prandaj nuk i esht dorzu policis ashtu leht
jan vra aty edhe hakif zejnullahu edhe edmomd hogja
Simbas te gjitha gjasave kta do te ken qen ne prekaz per bashkpnime dhe kordinime veprimesh
nuk perjasjtohet mundsia qe edhe Edhe MEH UKA TE KET QENė NE PREKAZ
Deri sa dihet s ene prekaz ishte dhe komandant remi gjith kohen me lushtakt e me jshart
ai esht end andej rreth nji vit
PRA SIQ SHIHET VET SITUATA LEVIZJET QE JAN KORDINUAR ANDJE ESHT PROVUAR DHE ESHT PUNUAR Qė TE FORMOHEN CELULAT E UQK S SEPSE KA QEN INTERESI I VLELZERVE TE NJI GJAKU SHQIPTARė QE TE NDZET FLAKA ELIRIS NE TE GJITHA TROJET NE TE GJITHA ANET E KOSOVES TE THEMELOHEN CELULAT E UQKS
NE KKREJT KOSOVEN PREKAZI ISHTE QERDHJA E LIRISė ZONė EPA PREKSHME PER KET FAKT DUHET TE BINDEN TE GJITH PRA ATY JAN SJELL EDHE GECT EDHE REGJEP SELIMI EDHE DAUT HARADINAJ EDHE TE GJITH PRA EDHE MEH UKA E ZAHIR PAJAZITI BESO S E PER KėT QELLIM
JAN SJELL ANDEJ THEMELIMI I CELULAVE TE UQKS DHE NISJA E KRYENGRITJES KA QEN CAK
POR PA DYSHIM MERITA I TAKON ADEM JASHARIT VET LEVIZJET NE PREKAZ NGA TE GJITH E DESHMOJN KET
MEH UKA MUND TE JET VRA NGA PRITA E ARMIKUT SERB POR TE HABIT FAKTI SE SI ASNJI MJEK SHQIPTAR NUK E VERTETON KET NE AT KOHė SE MEHA U VRA NGA PLUMBAT
KJO VDEKJE E KTI NJERIU TASH KA SHKKAKTUAR PA KJARTSESI e probleme
ARMIKU TE VRET DHE TII HUMB GJURMT
KERI I MEH UKES E PASKA HUMB DREJTIMIN KY VARIANT MUND TE JET SHUM I BESEUSHEM
SHUM INTRESANT ESHT EDHE PLAGOSJA E SAHIT JASHARIT MU AT DIT
QUDIRA NDEGJON NJERIU TE SHQIPTART HAJR ISHALLA
Kush q eju bjen ne fije punve tona nuk ka por nes e MEHA KA QEN I BURGOSUR POLITIK
dUHET TE DIHET JU LUTEM ME CILIN VIT DHE NE CILEN DATė E TE MOS SPOSTOHEN NGA
GJENDJA FAKTIKE TE BURGOSURIT POLTIK GRUPI I XHELAL FERIZIT NE VITIN 1981
PRECIZIMI I KOHES KUR U DENUA MEH UKA KA SHUM RENDESI DHE NESE ESHT VRA AI NJERI NGA DORA E ARMIKUT PER VEPRIMTARI KOMBTARE ATHER KY NJERI ėSHT DėSHMORė

lirik
16-10-08, 14:51
Nuk ėsht fjala pėr konflikt Agim
por me ato sulmet dhe etiketimet tua teper ngjitse dhe aspak reale
se un gjoja i urrej regjionet e djelmninė shales
e kso far inatesh
ishte ky nji gabim i yti shum tejet i randė
aq i randė sa s ka dhe teper etiketues
qe nu pepruthet aspak me realitetitn
fjalet tua fyese
tua qe lshon ti
ne ket drejtim me kan lenduar shum
meqense e paske nip Meh Uken
krejtsisht gabimisht je
me ke akuzu
se un edhe qielli ne tokė me ra veq ajo qka esht tjeter nuk flas as nuk them
perveq qka esht e ti dole ne shum terene
teper armiqsore te ndasive me ke bė akuza tė rėnda dhe tė pa baza

fjalen e sinqert ma neperkembe
deklarimin se un nuk e kam njoft meh uken e quajte armniqsi rajonale
#dhe tė paska prek shum se un kam thanė per baren nuk njihet me ndoj kontribut
te veqant per patriotizem un po ta them edhe nji diqka qe ti te bindesh
Mikushnica nga esht babai im dhe fisi im esht ne mes te prekazit dhe galices por
nuk ka njerz me za siq ka pasm prekazi Ahmet DElia Murseli Emin Lati
Tahir Meha Adem Jashari e shum tjer ė dhe mua nuk me jet hatri hiq nese mukishnica nuk esht e njohur sa prekazi e galica Se galica kishte AZEM BEJTEN
pra ka disa fshatra qe kan dhanė njerz t e mdhej ne kemi plot katune qe nuk kan ksi njerzsh
e pse me te mbet hatri ty e mu Mikushnica esht ma pak e nbjohur edhe pse esht afer prekazit
a po e sheh pra se un flas vetem sinqerisht
pER SHEMBULL DOBERLLUKA KATUNI doberlluk a kqiq a pantina a ka pas ndojher Azem Bejt a Ahmet Deli jo pra kan q en fshatra bujqsore dhe nuk kan ndonji histori luftrash te veqant
nuk duhet me i mbet hatri askuj secili duhet ta di se sa ka vepruar e sa ka dhanė per qeshtjen kombtare dhe askuj nuk duhet me i mbet hatri aq sa punon njeriu per atdhe aq i shkruhet
e permendet me ket nuk dua ta fyej askend me ke keq kuptu un flas vetem realisht kush
njihet nga fshatrat historike per kontribut kombtarė ne histori prandaj nuk ke pse me
u idhnue aspak
UN DO TE ISHA HIDHRU ME MA HANGER HAKUN POR NESE KATUNI IM NUK E KA KONTRIBUTIN SI PREKAZI PSE PO U DASHKA UN ME PLAS PREJ INATI JO HE BURR
GJITHKUJ JA KA DHAN ZOTI TALENTIN E VET
DIKUJ I VJEN ASI SOJ HISTORIA E SHANSI ME U TREGU NDOSHTA ME QEN I ORGANIZUAR KATUNI IM SI DUHET E ME I ARDH RASTI EDHE AI LEN NAM E HISTORI POR JA QE
NUK KA LAN PER SHEMBULLL E QKA TASH TA KRIJOJM NJI HISTORI ME ZOR A
jo qe besa nuk pajtohem asnjiher me diqka qe nuk ishte
pra un fjalen nuk e pata te asnji lloj fyreje por te everteta cili fshat shquhet per veprimtari qe e njeh opinioni historia
KETU E KISHA D FJALEN E TI FILLIM EMBARIM JA KE DHAN DALLASHES NGA TURRI MENJOIHER KALOVE NE TERENIN E URREEJTJEVE NDASIVE NUK U KONCENTROVE PER QKA E KISHA UN FJALEN
DHE MOS E MBROJ ASKEND VLLA NESE E KE E NES E PUNON SHTREMT
Se vargjet emia me qellim jan mohuar si shumqka tjeter qe po behet qellimisht ne mitrovicė
pra gjykoj te shtremtat e veporimet e kqija te cilat shkaktojn paknaqsi
MOS HARRO NE JEMI TE GJITH VLELZER NGA TE GJITHA ANET KAHDO QE JAN SHQIPTART POR KUR VLELZRIT FILLOJN E BAJN PADREJTESI NJERI TJETRIT E PUNA SHKON KEQ
ATHER CILIT VLLA JA MAN KRAHUN NATYRISHT ATI Q EKA TE DREJT
Mua me kujtohet rinia im e kur mbk lidheshin te ne me luajt shah kusheri vlelzer e nipa por qe besa jum mbetke hatri disave e dikush i gjuante figurat se njiher thoshin s ka me fol e mandej u perziejshin
e i kthejshin figurat e me pyteshin mua a je tue more ti
po valla thosha epash me sy te ballit ti ke faj ja thosha nder sy hiq nuk ja majsha krahun te shtremtes vlla vlla po ja maj krahun vllaut te drejt e jo vllaut te shtremt

lirik
16-10-08, 15:16
Shtremsia dhe njianshmeria ja deri ku na ka pru ne mitrovicė gjithqka shuhet injorohet
vertet njeriu zhgenjehet deri ne asht
At qytet duan ta lanė pa histori gjoja se aty nuk ka ekzisttuar kurfar gjurme e historis
kjo ju konvenon serbve qe ne te mbesim pa histori barbar
dhe ma leht ta gllabrojn qytetin ta vyshkun per se gjali ne menyr qe aty te vdes vullneti
Pasiviteti dhe shuarja e gjurmve mosmirnjohjet VDEKJA E QDO GJėJE PATRIOTIKE ATDHETARE PARAQET RREZIK PER NE RREZIK POTENCIAL
PSE NE MITROVIC SHOTE GALICA NUK KA PERMENDORA HEROINA E POPULLIT
SHQIPTARė AJO PIKRISHT NE MITROVIC I KA NXJERR SHOKT NGA BURGU E KA KRYE AKSIONIN E VRASJES SE NAQALLNIKUT MA QETNIK TE ASAJ KOHE
DHE ATY U MBAJT KUVENDI I SHOTE GALICES AZEMIT DHE TE DELEGUARIT E SERBIS
QE ISHTE NJI KUVEND SHUM HISTORIK
Shote galica heroina e popullit qė ėsht femer e rrallė nė histori
as nji rruge
nuk i ėsht vu emri i saj ne mitrovicė
vetem Teuta Nora e kelmendit mandej vjen Shota
nji histori e shkelqyer e rrallė qė e ka ajo
do tė hjeshonte qytetin
dhe do tė ndikonte ne ndjennjat patriotike te popullit
bile edhe ndikim do te ksihte te nderkombtart
qe vijn per ta vizituar qytetitn nji femer shqiptare aq madheshtore
bile ne shqipni esht shpall heroina e par shqiptare
ajo esht me permasa kombtare prandaj secili qytet shqiptar duhet ta ket permendoren e shote galices
kshtu ne e shuajm historin tonė shujm gjurmet e qdo gjėje me vlerė dhe hyn mandej zhgenjimi e padrejtesia ne me s te vllezerve

lirik
16-10-08, 15:35
SA U PERKET JASHARAJVE TE PREKAZIT
ata jan simbol i perjetshem i perjetsisė,
nji histori unikate nė botė i te gjitha kohrave
askund ne botė nuk ka nji flijim sakrificė ma madheshtore kombtare
simbol trimrije e sakrfice
vetedije te lart per atdhe
dhe a nuk ėsht ky turp i shekullit a nuk esht ky poshtrim
Jasharajt do te duhej ta kishin permendoren ne secilin qytet te shqiptaris
ne menyren ma mjeshtrore TE SKULPTORVE ARTISTIK
te gjith se bashku ne pamje madheshtore
qe te fyrmzohen brezat nė jet tė jetve
por as nji emer rrugė nuk ju jepet as ne kryeqytet
as nji sokak jo ne prishtinė as ne mitrovicė
un mendoj se edhe ne londer paris e berlin uashington
vjenė
sikur te merremi vesh me kto shtete
liria dhe demokracia e ktyre shteteve do te lejonte
nji permendore te till te jasharve sepse jan sakrifica unikate ne botė

sepse jan simbol i sakrifices botrore
jo vetem kombtare te shqiptarve por gjith bota esht mahnitur prej ksaj qendrese e historie aq te shkeqyeshme trimrie
ne kosov pa kurfar turpi shkelet gjaku i tyre mohohet ne prishtin permendorja e jasharve
e ku do tjeter
Me ket e tregojm ne s e nuk meritojm histori liri ne jemi mosmirnjohsa jemi nejrz te kufizuar ne mendje
ndergjegjja jon kombtare nuk funksionon
nuk jemi t vevetedijshėm qe sa ma shum ta rrespektosh tjertin aq ma shum ecė perpara
Pershembull as Kadri Bistrica me vdekjen e ti heroike si Oso kuka
nuk ka permendore ne qytet
Kadri bistrica e Kamer loshi jan te dy Oso kuka te kosoves
dhe qe te dy shkelen pa meshirė
pra ka shum e shum paderejtesi qe behen po anashkalohen vlerat KOMBTARE
po shkelen vlerat po shkelet qdo gjė
e vlefshme
po mohohen njerz veprat vlerat po injorohen ne menyren ma bastarde primitive
ZHGENJIM zhgenjim zhgenjim

lirik
16-10-08, 15:42
Nė qoftė se edhe jasharajt ne ket menyr u perbuzen u mohuan u shkelen ku nji permendore per ta anulohet me poshtersi nji rrugė nji shesh kjo esht vula e turpit per jet te jetve per kosoven
dhe kjo esht tapia e perjetshme e marres nuk ka njeriu ma ku shkon pertej kti zhgenjimi per tej
ksaj pa ftyrsie
e pashembullt esht kjo sjellje
ne gjith historin njerzore
Jasharajt ne te gjitha qytetet e kosoves edhe ne shqiperi do te duhej ta kishin sheshin e permendoret

agim__barja
16-10-08, 21:12
o zoteri lirik nuk vuaj une nga kompleksi shaljan po e kam drejtesin ne shpirt e ne zemer po qka une zdi skam frike e them nersy edhe snij per kerkon e po du me te thene deri tash kemi nejt te heshtur e tash ma spo bejke keshtu se drejtesi nuk ka une krejt po te them se pabesit spo ndalen po vrahen njerezi e atdhetarizmit po shkilet mbi mundin e tyre perse keto dweri sot pse heshtja eshte pajtim e tash ma pa komandant spo bejke me nejt po u dufke gjithe me kan i veshun se ata lahperat qe po mundohen me perfitue mbi gjakun e deshmoreve atyre nje dit duhet me ja u ngre veshet edhe me i than trus se ketu jemi na e jo ju e ma ska falje edhe ma ska kauboja se per ato pune do jemi na vete e qysh na u kane vra me te miret ne pabesi dikush duhet me pague edhe te falun ska e ase shpetim edhe ne birucen e minit po te hynte kena me nxirr se nuk kemi vdek se nuk jam veq une po ketu po flase ne emere te shume shokeve edhe qielli mu rrutullue e me u bashkue me toke se skena me lane pa e zbulue kush e qiti ne prit Mehe Uken se kete e kan bere tradhetaret qe ja kishin friken e qe po mundohen te shiten patriota kete dikush duhet ta dije dikush edhe ka me pjell deri sa te thote te verteten po du me ta tregue nje gje mos e merr per nenqmim kete merre me mende aktakuza ndaj Adem Jasharit e shume shokeve te ti edhe nder ta edhe Ali Jonuzit shkruhet edhe numrat e armeve edhe sa fishek i kan pase serbia e kishte diture edhe me cfare armatim dhe kush ku do te sulmoje e ketu diqka nuk eshte ne rregulle evlija serbia su kan me i dite e me i pa edhe numrat e armeve e qka me thane sot kujt me i besue edhe rasti i Mehe Ukese diqka nuk eshte krejt oky a ka vende per bashkepuntore te serbis qe kane marr pjese ne atentatin ndaj nje trimi qe vetem qe e deshti kombin te bashkuare e jo ne pes shtete te ndare po sikur te ishte MEHE UKA e ZAHIR PAJAZITI e ADEM JASHARI do kudra skishin lehe sot ase zerin sja u kishe ndegjuare qe jane te gjalle ku ishin ate nate kur u vran familja e legjendarit tone ADEM JASHARIT shume do do qe po i thojn veti kemi qen bashke me te a fole burr thuaje mos ja ki friken askujt e kjo qe heshtet eshte pajtim e une kurr nuk heshti e nuk pajtohem se ADEM JASHARI ska luftue per kete qka na e beren sot po per bashkim kombetare e per clirimin e te gjitha trojeve shqiptare perse vella sot keta trima po pajtohen dhe po betohen para nje flamuri qe eshte vizatuare neper kafehanet e prishtines kjo eshte turp i turpit per te gjithe ata qe e shkelen betimin e dhene fole burr thuaju shkurt e shqip se perte nje shpirti ska kush qka te merr kete e kemi dijtur edhe ne kohen e luftes jan dokumentacioni se nuk pajtohemi me marveshjen e rambujese se asgje ska te beje me luften tone te shejt e per qellimet tona vella ma thuaj a jemi te tradhtuare sot kete per zonen e shalese po flase veq qka di sjemi pajtuare edhe nuk e kemi perkrahur kete marveshje kete cungim kete ndarje te trojeve tona se krejt me kohe i kemi thene senet se e kemi dijt cfare do na ndodhe sot po sna pyeten pse i deshten kotlluqet harruan se miliona 1 milion shqiptare u shperngulen nga shtepit e tyre e mija vete u vran e mija motra tona u dhunuan e qindramija shtepi u dogjen e mija e mija te burgosur politike ne menyren me baarbare jane jane maltretuare neper burgjet serbe ku nder ta ishe edhe ti respekt per kete z:lirik e mija vete te vrare e te plagosur e mija vete ende te pa gjetur e sot nga kush po presim a sa do te thote nje nate per nje nene shqiptare eshte qe nuk dijn agje per fatin e djemeve te vet a je prin ti si do e kishe ndije vehten te mos dijsh diqka per evladin tend a o zot na e qet ne rruge te mbarre se sjemi askunde e dikush ppes lek si jep ase qe e lodhe kryet per kete pune a pse e kane rroke interesin e vet personal qysh me be luxe e jet femijet e tyre shkojn neper shkolla me kerre te blinduara e me truproje deri sa te mbarojn ora e mesimit e femijt e deshmoreve duhet te rrijn e te presin kush bene rahmet me ja u shtri doren dikush diqka me ju dhen nje banes ka tri vite e kame kerkuar per familjen e deshmorit tone kombetare MEHE UKA nuk jane ne gjendje te ja u dhejn pse duhet me marr ata te cile skan bere agje e kush po thote se ne jemi per interesat kombetare e per deshmore jo jo z: lirik ketu eshte krejt ndryshe ketu ska me ja be rrafsh e me lemue thuaje drejt se ja kemi borgj te thojmi te verteten dhe drejtesin per te gjith ata qe dhane me te shtrenjeten per kombe e per atdhe

agim__barja
16-10-08, 22:40
edhe diqka perse u shty takimi ne prekaze ate nate kur shkoji MEHE UKA perse nuk dolen te ja thojn ata te cilet u deshte te bisedojn perse doli krejt tjeter kush e i tha MEHE UKESE se nuk ka mundesi takimi te mbahet sot ku ishin ata me te cilet eshte deshte MEHE UKA te kontaktoje refuzimi i takimit ishte te nje dyqan ne prekaz aty kan dal dhe i kane thene se per disa arsye qe MEHESE nuk ja kane then nuk ka mundesi te zhvillohet ky takim perse bashe ne te kthyer MEHA vritet po mos harro se edhe Bajram Rexhepi diqka dine kush ishin ata tre persona ne stom rruge ne lushte me maska qe e priten MEHEN sa ka pasure te shtena e dijn krejt ata qe i kan pas shtepit afer vendengjarejes dhe sot ata diqka dijn te thojne dhe nuk do rrijn te heshtur ketu ka vende per te thene se ju ka be MEHE UKES PUSI NE DIJMI MUNDEMI DHE DO JA DALIM ATA NJE DITE DO E MARRIN CMIMIN E MERITUARE

lirik
17-10-08, 07:27
edhe diqka perse u shty takimi ne prekaze ate nate kur shkoji MEHE UKA perse nuk dolen te ja thojn ata te cilet u deshte te bisedojn perse doli krejt tjeter kush e i tha MEHE UKESE se nuk ka mundesi takimi te mbahet sot ku ishin ata me te cilet eshte deshte MEHE UKA te kontaktoje refuzimi i takimit ishte te nje dyqan ne prekaz aty kan dal dhe i kane thene se per disa arsye qe MEHESE nuk ja kane then nuk ka mundesi te zhvillohet ky takim perse bashe ne te kthyer MEHA vritet po mos harro se edhe Bajram Rexhepi diqka dine kush ishin ata tre persona ne stom rruge ne lushte me maska qe e priten MEHEN sa ka pasure te shtena e dijn krejt ata qe i kan pas shtepit afer vendengjarejes dhe sot ata diqka dijn te thojne dhe nuk do rrijn te heshtur ketu ka vende per te thene se ju ka be MEHE UKES PUSI NE DIJMI MUNDEMI DHE DO JA DALIM ATA NJE DITE DO E MARRIN CMIMIN E MERITUARENėse meh ukes ju ka bė pusi e u vra nga ndonjė dorė e pa besė askush nuk na ka faj ne shqiptarve qė nuk mendojm ma gjat e ma thell qė tė jemi ma mjeshter nė zbulimin e gjėrave e fakteve por jemi vet shkurtpamsa,
nėse Meh uka ka qen aty dhe ka tentuar bashkimine veprimtarisė atdhetare
nė celula pėr tu zgjeruar lufta nė gjith teritorin e atdheut dhe ka qenė nji nder aktivistet pėr “kėt qėshtje e tentohet ti hahet haku do tė isha gjhithmonė ai qė do tė shkruaja pėr kėt padrejtėsi dhe kurr nuk do ta kisha lanė nė harres edhe sikur dikush tė
mė vriste edhe me qmimin e jetes pra o Agim Barja
NUK KE FAJ TI SE NUK PO MI NJIHSHE PRINCIPET AS IDEALET E MIA AS BREJTJEN E SHOPIRTIT TIM PER DREJTZėSI
SE UN PER DREJTėSI E HA VETEN PėR Sė GJALLI E NUK E LSHOJ AS MUSHKONJEN ME ME KALUE NEPER PADREJTESI
dhe kur esht fjala per drejtesi gjithqka e shiqoej ne menyrat ma mikroskopike
per kto shkaqe un dhe te gjith vllezerit e mi nuk jemi askund ne subjektet politike
se i till ka qen edhe baba edhe gjyshi nuk ekan duruar padrejtesin dhe kan perfunduar keq edhe ne jemi ku jemi vetem e vetem se nuk pajtohemi me brylat me flliqsirat e me padrejtesitė.
Por po them sa i perket Meh Ukes VERTET RAST SHUM DELIKAT shum i I ZORSHėM I KOMPLIKUAR PER TU SQARUAR DHE I DHIMBSHėM
Duke qenė se nuk mund tė jap kurfar sqarimi as kurfar supozimi se veq mund te gabi oj meqense nuk kam qen andej ne asnji lloj ngjarje te atyre kohrave nuk qka tė them
Diqka mė bėn shum pėrshtypje pse meh uka ka shkuar fikall vetėm nė prekaz dhe esht kthye vetėm nga prekazi nė raste te tila te marrveshjeve kaq te rendesishme do te duhej tė ishte dikush aty se paku do te duhej te ishin dy apo tre vetė me Mehen kėto punė
kaq tė rėndėsishme kur ėsht fjala per kso marrveshjesh kaq te mdha dhe duhet te ishte njeriu i besuar q emban shenime mandej njerzit te mos rrijn te grupuar
Kur u aktivizuam ne ne mitrovicė ne vitin 1981 ju thash shokve shperndahuni por nga dy nga tre jo ma teper kur te ecni rrini mbrapa njeri tjetrit me nga 15 metra distancė
nėse kapet njeni nga policia tjetri mund te deshmoj e te ik se paku te shüetoj njeni
por diemostrata nuk guxon te deshtoj shikoni dhe percillni shokun me vigjilencė deshmoni drejt shikjoinei mir oren dhe shihni ne qfar or ndodhi kjo punė per shembull mbajeni
ne mend dhe mbani ne mend per afersisht afer cilit objekt dhe mundisht cila fytyr njerzore ka qen aty afer dhe mbani ne mend fytyrat epolicve si duken nese ekapin ndonji shok tonin
KETO KAN QEN REREGULLAT E ILEGALES SA ISHA UN ATHER
Ne rastin e Meh ukes do te duhej te ishin nejrzt e prapavijes qe shohin gjithqka mundsisht ne ver turen e dytė e sigurisht do te duhej te kishin edhe bomba me vete se paku te gjall nuk do ti lshonin ata qe ne pritė e vranė Mehen
Kshtu do te duhej te ishte kjo punė sepse ilegalja ka rregulla te forta jan njerz te cilet jan betuar dhe ata edhe me qmimin e jetes duhet tė kryejn detyren ndaj atdheut si skyfteri

lirik
17-10-08, 09:47
Nėse meh ukes ju ka bė pusi e u vra nga ndonjė dorė e pa besė askush nuk na ka faj ne shqiptarve qė nuk mendojm ma gjat e ma thell qė tė jemi ma mjeshter nė zbulimin e gjėrave e fakteve por jemi vet shkurtpamsa,
nėse Meh uka ka qen aty dhe ka tentuar bashkimine veprimtarisė atdhetare
nė celula pėr tu zgjeruar lufta nė gjith teritorin e atdheut dhe ka qenė nji nder aktivistet pėr “kėt qėshtje e tentohet ti hahet haku do tė isha gjhithmonė ai qė do tė shkruaja pėr kėt padrejtėsi dhe kurr nuk do ta kisha lanė nė harres edhe sikur dikush tė
mė vriste edhe me qmimin e jetes pra o Agim Barja
NUK KE FAJ TI SE NUK PO MI NJIHSHE PRINCIPET AS IDEALET E MIA AS BREJTJEN E SHPIRTIT TIM PėR DREJTėSI
SE UN PER DREJTėSI E HA VETEN PėR Sė GJALLI
E NUK E LSHOJ DREJTėSINė
NDERSA SA I PERKET PRECIZITETIT
AS MUSHKONJEN NUK E LSHOJ ME KALUE NEPER PADREJTėSI
DO ME THėNė EDHE GJėRAT Mė Tė IMTA KAM DESHIR DREJT ME I PERCAKTUE PASTER E PA
BERLLOG HIQ PAS SNJI SHIBEL SQI THOT FJALA POPULLORE

kur ėsht fjala per drejtesi gjithqka e shiqoej ne mėnyrat ma mikroskopike
pėr kto shkaqe E PARIME un dhe te gjith vllezerit e mi nuk jemi askund nė subjektet politike

se i till ė ka qenė edhe baba
edhe gjyshi nuk e kan duruar padrejtesinė
dhe kan pėrfunduar keq SE BOTA ESHT e pa drejtė dhe vet jeta ėsht e tillė
dhe un qė e kam kuptuar kėt po rri nė shtepi time e po e ha buken time nuk ja terheq kot nen kulmin e qatisė time e po rri se un e di shum mirė e kam perjetuar shum heret padrejtesin ne kurrizin tim e di qka do te thot padrejtesia
edhe ne vllezrit jemi ku jemi vetem e vetem se nuk pajtohemi me brrylat me flliqsirat
e me padrejtesitė.
Por po them sa i pėrket Meh Ukes
VERTET RAST SHUM DELIKAT SHUM i I ZORSHėM I KOMPLIKUAR
PėR TU SQARUAR DHE I DHIMBSHėM DHE I MJEGULLUAR PO DUKET E KAM FJALEN PIKRISHT TE MOMENTI I VRASJES SE TI E SA I PERKET VRASJES S EZAHIR PAJAZITIT MJAFT E NGJAJSHME POR MA E KJARTė ESHT VRASJA E ZAHIR PAJAZITIT Tė JEMI REAL PRA KTU HIQ PA DREDHA TE FLASIM DREJT SE DREJTESIA DO NA QET DIKUN NDOSHTA
Por njė gjė dije e mos harro se serbia jugosllavia ka qenė shum ma e zgjuar se djalli
dreqi mos past punė me ta sikur perendia te mos ka kishte falė do kthjelltsi ne kokė buadallė tė bėnin ata dhelpri si ata nuk e di nganjiher them ne botė nuk ka
un kam pervoja ne vuajtjen e denimit por edhe ne dhelprit dhe metodat e tyre se vet u isha viktimė
se si ma pregatisnin kurthen per te me likuiduar fizikisht nė burg sikur te mos ishte kthjellstsia ime
nė kokė qe ti shoh gjėrat ma larg tash nuk isha gjall nuk do te ishe shkruar ti me mua ktu
ata ishin djalli vet kruthat e tyre jan ma te djallzuara se kurthat e djallit nji zot e din se si ka ra Meha nė prita tė tyre e si u bė vrasja e ti
Nji gja nuk duhet tė harrohet jugosllavia perveq armatimit e ushtrisė e policisė e ksihte edhe sistemin e sigurimit te hatshem kur me kan burgos mua nė vitn 1981 kam mbet pa tejkst se si i dinin disa gjėra jam habit kurr nuk kisha besuar mė kujtohet nji her nji inspektor i sigurimit kur po me merrte ne pyetje e mor xhelal ferizi me tha sa do qe ju irredenta jeni te pregatitur si dreqi ne jemi shum ma te pregatitur edhe ma dreqen se ju jemi tė them te drejten aty sikur te kisha mundur do te kisha qesh me shpirtė deri sa te bija plast por nuk shkonte disi qeshja se isha ku isha e ne dor tė kujt isha
PRA SIGURIMI JUGOSLLAV DHIT NUK I KA RUE POR KA PERCJELL QDO DETAL DHE KA KURDISUR GJITHFAR LLOJ KURTHASH TE DREQIT QKA MENDJA AS KJOFTLARGTIT NUK JA MERR PRANDAJ DUHET TE SHKOJM NGADAL E ME KUJDES NE GJITHQKA
Duke qenė se nuk mund tė jap kurfar sqarimi as kurfar supozimi SE SI MUND TE KET NDODH ME MEH UKEN
se veq mund te gab oj meqense nuk kam qen andej nė asnji lloj ngjarje
APO AKTIVITETI NE AT KOHė
te atyre kohrave nuk qka tė them perveq se me nji far diqlogu te lirė te fjales po perpiqemi
diqka te analizojm sipas hamendjeve tona pra nese diqka arrijm me thanė e di ti e ke vėshtirė se paske nip Meh Uken E KE MA VSHTIRė NUK ESHT LEHT PER TY
Diqka mė bėn shum pėrshtypje pse Meh Uka ka shkuar fikall vetėm nė prekaz
dhe ėsht kthye vetėm nga prekazi
nė raste tė tilla tė marrveshjeve kaq tė rėndėsishme do tė duhej tė ishte dikush aty
sė paku do tė duhej tė ishin dy apo tre vetė
me Mehen
kėto punė
kaq tė rėndėsishme kur ėsht fjala pėr kso marrveshjesh kaq tė mdha tė celulave te UQK S
DO TE DUHEJ TE ISHIN MA SHUM NJERZ ME MEH UKEN Nė PREKAZ
dhe DO duheJ tė ishte njeriu i besuar q e mban shėnime NJERIU I MEHES
aty nė ato bisdeime do tė duhej tė ishte dikush i pranishėm sė paku do tė duhej tė ishin dy nė bisedime ne prekaz MEH Uka dhe njė tjeter ku do tė bisedonin kokė mė kokė me
Ademin e Hamzen
Kur u aktivizuam ne nė Mitrovicė ne vitin 1981 pikrisht ne rastin konkret kur erdh puna per ti nis demostrat qė ishte jashtzakonisht diqka me peshė shum e rendesishme
ju thash shokve
shpėrndahuni por nga dy ose nga tre
jo ma teper dhe kujdes distancen
kur tė ecni rrini mbrapa njėri tjetrit
me nga 15 metra distancė dhe mundohuni te mbani ne mend gjithqka qe ju rrethon e te vrojtoni me kujdes rrethanat dhe levizjet sa ma shum hapni syt dhe shihni gjithqka ne menyr q ete mund te raportoni ma gjersisht e ma sakt se jan punet a po arrijm a jo tė nisim punen
nėse kapet njeni nga ju
nga policia
tjetri mund tė dėshmoj e te ikė sė paku tė shpėtoj njeni
por diemostrata nuk guxon tė dėshtoj
shikoni dhe pėrcillni shokun me vigjilencė qka po ndodh qdo imtsi
dėshmoni drejt
shikojine mirė oren ne raste te rendesishme
dhe shihni nė qfar or ndodhi kjo punė
pėr shembull mbajeni
nė mend dhe mbani ne mend per afersisht afer cilit objekt dhe mundisht cila fytyr njerzore ka qen aty afer dhe mbani nė mend fytyrat e policve
si duken ato ose te dyshimtve rreth tyre
nėse e kapin ndonji shok tonin mundohuni te mbani ne mend ndonji ftyrė te dikujt aty
afer e kshtu me radhė kan qen pra disa rregulla
KETO KAN QEN RrEGULLAT E ILEGALES
SA ISHA UN ATHER AKTIV NE ATO KOHRA
Ne rastin e Meh Ukes do tė duhej tė ishin nejrzt e prapavisė Nė VROJTIM
qe shohin gjithqka PėR GJėRA KAQ Tė RėNDėSISHME ather kan ekzistu edhe kushtet e DYLBIVE
qė tė shihen situatat ma mirė e ma kjartė
mundsisht nė veturen e dytė qė do tė duhej tė shkonte prapa Meh Ukes
e sigurisht do tė duhej te kishin edhe bomba me vete
se paku tė gjallė nuk do ti lshonin ata qė ne pritė e vranė Mehen
Kėshtu do tė duhej te ishte kjo punė
sepse ilegalja ka rregulla tė forta
jan njerz tė cilėt jan betuar
dhe ata edhe me qmimin e jetes duhet tė kryejn detyren ndaj atdheut si skyfteri

lirik
17-10-08, 09:49
Tė mė falė lexuesi pėr germat ne drejtshkrim se nuk po arrij ta kontrolloj gjith sasinė e shkrimit e nga njiher po ka gabime qe ma vonė po i permirsoj edhe mos ma shihni shum per te madhe per kto gabime

lirik
17-10-08, 09:50
Besoj s eme kuptoni drejt te nderuar lexues

GURI SYLAJ
17-10-08, 10:04
Nese e kerkoni mendimin e lexuesit e njeri prej tyre jam edhe une ,sinqerisht ua them ,une ju kuptoj shume drejt..!

lirik
17-10-08, 10:15
Duke pa se ti u nervozove shum kur un thash nuk e njoh Meh Uken nuk e kam njohur
tash jam ball per ballė teje a po e sheh se as ty nuk te kam njohur as nuk mė ke njohur
edhe pse je i lindur nė mitrovicė si Agim UN A KAM NJOHUR Agim Cimilin PREJ
Melenice por ti nuk po mė kutohesh kursesi vetem nes e te shoh ne fytyrė e ma kujton dikund
eventualisht s e nuk e besoj qė jemi njohur
a e she pra me fakt se niuk dua tė zvogloj as se ta kam inat se je shaljan siiq po thua ti
por ti nuk mė ke kuptua hiq prandaj me rrembim fole aq keq sa qe mė ke lėnduar
duke mi mveshur disa gjėra qė un hiq nuk i kam kurrsesi dhe krejt e gabushme ishte fjala jote se un
bėj dallime nė regjione pėrveq se mė keqkuptove shum keq edhe ukzen pa pik faji ma ngarkova shum jashtzakonisht pa faj se un nuk jam hiq aspak i tillė
edhe vllaun qė ma ka ba nėna nuk do ta duroja sikur tė punonte siq po punojn keq e poshtersisht disa njerz nė mitrovicė qė jan klanocentrista tė sėmurė dhe nė vargjet e mia dil e shihe se si i kam sulmuar do klanocentrista nė prishtinė krejt me fakte e me meritė tė cilėt tash sa vite po e pengojnė
kunaten time akademike mjekja ma e aft ne profesion te saj qe ka nxjerr ndonji her kombi ynė pra te kuptohemi ne profesion te sajė e qė klanocentristat po e shtyjn me brryla qe gati
tridhjet vjet poshtersisht kudrin ma te aft qe ka shkruar librin eparė shqiptarė ne trojet shqiptare doracakun per qeshtje lekure ne historin e gjith kombit
dil aty te poezia e shihi vargjet se qka i kan bė akademikes tonė tė madhe mjekes ma te shqur shqiptare se qka i kan bė klanet e zeza mafioze duke e spostuar e duke e mshefur me qdo kusht mos me dal ajo ne siperfaqe femra qe punoj mbi 11 vjet ne mitrovicė pa pare per popullin duke shkuar edhe fshatrave kėmbė per ti msuar grat shqiptare e per te ndihmuar popullin
dil aty e shihe se si e shtyjn sot pisat e ndyt me karakter magjupi e mos me thuaj po e urren kėt e at por thuaj me fal se gjithqka per parimin drejtesi e paske ebėnu njeri i drejt se edhe baba i shtat djemve kur ua ndan hisen djemve vllezrit vllezer jan por zhgenjehen me e lan ndonjerin pa hise sigurisht se ai do te zhgenjehet ne vllezrit dhe baben apo jo se le ma dikush me vuajt gjith jeten me breza e tjetri me ardh me shit pordh me dner me thanė e ndoshta ka spiunuar gjith jeten per armikun
kjo praktik e padrejtesis duhet te ndeprehet te shqiptart pasuli duhet me u hanger tash e mbrapa veq ka i kokerr pasha bacin o Agim Barja

lirik
17-10-08, 11:07
Ka sa kohė O A gim Barja qe mitrovica po sakatoset me thuaj pash besen ti me nji te kaluar kaq tė paster kombtare qė e paske si mund tė punsohet sylejman arifi nė komunen e Mitrovices ish agjenti i sigurimit e sa e sa djem te Uqk s djem e burra qė kan dhėnė pėr atdhe nuk punsohen ne vendet e
duhura pse ne per agjent te sigurimit te ish shtetit jugosllav paskemi luftu a po mendoj populli ynė i gjorė per kta agjent paska luftu a
jo jo Agim Barja syla siq e quanin sylejmanin dhe shum tjer si ai i kan pergjak djemt e vitit 1981 e ma heret nė dajak dhe kur e vrejta me dy pisa tjerė ish spiuna se si fryhej e delte nga komuna me kokė perpjet mu terruan dy syt isha me femij e grua ne pushim para komune e thash vet me vete ti hypi shkelma para komune kti pisi jo pse esht shaljan po pse esht antikombtarė agjent i flliqur qė e meriton me e fut n burg at qen por jo me e lan aty me punu e mos me thuaj per sylejman arifa e ramadan kelmenda e sabit idriza se po i urrej djelmnin shaljane se kta nuk jan hiq djelmnia shaljane por jan do katastrofa te gjalla ky ramadani esht pergojs tinzak si uri nuk len gja pa flliq epa ngtarru ne qytet banė fjal e shtin spirra bėn intriga neper shtyp nuk le ken pa marr per goj shkruan tinza me pseudonime tjera ne gazet paguan gazetarin me nga njimi euro ku i merr paratė per ato qellime
ky syla sylejman arifi ėsht ish agjent i sigurimit jugosllav me sa mend ne kok me hy ky ne komunė me punu ne ket kohen e pas luftes pra edhe ai qe e ka punsiu aty a ka mend ne kokė ai
si ka mundsi te punsohet aty agjenti dhe ishte njeriu i parė dikur e mandej i dyti mbas ati pisit faruk mehmettit ati kreagjentit kryeshefit te sigurimit nė Mitrovicė
Pra si mund te jen te qet shaljant q epunojn ne komunė aty se bashku me sylejman arifin
po quditem per ket njeri po thonė se esht i thjesht aty ne administratė jo jo nuk ėsht i thejsht
luan rrol mjaft ky aty me shum klane tjera dhe mos me akuzo tash mua e me thanė po i urren djelmnin shaljane kot se un kam shkruar edhe m a parė per kapllan barutin e ismet emren regjep kaqanikun e shum tjer qe nuk jan shaljan si ka mundsi qe kryetar gjygji sot esht njeriu qe denoi gruoin tim pra grupin e poetit qe ju e lexoni sot lirkun xhelal ferizin por denoj edhe shum tjerė
me sa mend ne kokė bėhen kto veprime a ka ku shkon ma teper poshterisa se ne per vende #
ne komunė tė MITROVICES tė hyjn kso katatsrofa te gjalla e sa i perket sabit idrizit
ai per mua esht njeri klanorė asgjė kombtare ai nuk ka ne shpirt dhe nuk esht aspak patriot esht karierist klanorė
Me sa mend ne kokė ai me perbuzi ashtu a po tte duken ty pak dy miljon vargje qe presin me u
botu sikur te kishte gjak shqiptari sabiti sikur te kishte veq pak atdhetarizem do te me thoshte
xhelal ferizi ti je biri yne je i lindur nė Mitrovicė
Tė GJITH EDIJM SITUATEN TENDE JEMI DESHMITTAR TE KOHES E DIJM SE TI ISHE I AKUZUARI I PARė I DENUARI DHE ORGANIZATORI NE VITIN 1981 DHE SHUM I VUAJTUR EDHE PA HERET SA PER VARGJET JA TASH UN JAM KTU NE SEKSIONIN KUKLTUROR AS MOS U BE MERAK
NUK BAHET NAMI NESE NE TJERT POET NUK DALIM NJA DY TRI SERIA OSE NE DY TRI NUMRA TE LIBRIT ME TITULL FJALė DHE VALė POR VARGJET TUA TE BUKURA DUHET TE DALIN SE JAN MARGARITAR I KOMBIT KAN SHUM PERMBAJTJE NGJARJE VLER LIRIKA HISTROI TE NDRYSHME NE VARGJE E DIJM S EJE POETI I SAKATOSUR I PERNDJEKUR TA NJOHIM FAMILJEN
Por jo te humbte ashtu gjurmt e vargjeve me pabesi dhe sillje me nji far injorance qe nga nji he rme vinte nji far rryme e nxet n krye me t ja dhez shuplak n bir t veshit se edhe me kan humb pak nervat burgjeve pasha bacin nuk jam ma i qet si dikur
Mos i mbroj njerzt e shtremt OAGIM BARJA e mos thuaj ashtu po i sulmon qe jan shaljan jo jo
nuk esht e vertet hiq qe po i sulmoj per ata vetem per shkka te sjelljeeve bastarde
te thash vllau im me u sjell ashtu nuk e duroj besoj s e me kupton ti edhe lexuesit
E SA I PėRKET MEH UKES BESOJ O AGIM BARJA SE NUK KA ASKUSH KUNDER SE PERMENDORJA ESHT ATY SE MEH UKA SHQIPTAR ėSHT POR KAN LIND DO PROBLEME QE SHUMKUSH NUK PO I KUPTON SE MOS ZBARDHJA E RASTIT E KA MJEGULLU PAK PUNEN E TI
KREJT PROBLEMI KTU QENDRON NUK KA SA DUHET ZBARDHJE KTU TE MEH UKA
DHE UN NUK E LA MEHEN E NDJER FAJTOR POR NJERZIT Q ė PO HESHTIN
Nė VARGJET E MIA EKAMSHKRUAR EDHE KET DUKURI ME TITULL HESHTJA SE UN E DI SE HEHSTJA NGANJIHER PARAQET EDHE KRIM PRA NJERZT QE PO HESHTIN PER MEHEN
JAN FAJTOR ė NGJARJA E TI DUHET T EZBARDHET NE TėSI DERI Nė DETALIN Mė Tė IMT
DHE PO TA THEM PRAP DO TE ME DHEMB SHUM ETIKETIMI QE MA KE NGJIT PA FAJ
PER MUA ėSHT NJI DISKREDITIM I RėNDė UN FLKAS DREJT DHE ME FAKTE PER TE GJITH ATA QE VEPROJN ME KLANE SEPSE
klani nuk elen driten e progresit kombtarė me ec para as me pepraru e me u emancipu kombi
pra njerzt qe pengojn shkatrrojn e punojn sipas menyrave klanore fisnore e rrrjetit te poshter antiokombtar me padrejtesi i shkelin vlerat ata po i qortoj e jo njerzit e shkret te katundeve
jo njerzit e pa faj jo askend tjeter as nuk kisha qellim me e zvoglu MEH UKEN
as nuk isha qellim me folė prej pozitave tendncioniste as nuk te thash me inat s ebarja nuk ka trima
keto ishin fjalė tuat krejt inatqore pa menduar gjat por un te thash secili duhet ta dij se sa shquhet fshati i tij per kontribut sa njihet sa ka fakte kush sa ka kontribuar le te deshmohet me histori
me fakte Prekazi u deshmua me fakte te gjalla nėpėr histori
me shum trima qė u dėshmua
nuk mund ta krahasojm per shembull nji katund tjeter qe ėsht marr me bujqsi me prekazin
jo se edhe ai katund nuk ka gjak shqiptar e nuk ka trima enuk mund te bej si prekazi
por nuk i ka ra me u deshmu nuk i ka ardh situata e till si prekzit
se tek e fundit shqiptart jan te gjith te nji gjaku nji rrem damari e kan nji gjak jan nji trimri e kan te gjith mund te behen si prekazi por prekazit i ka ra fati hise ma teper me u deshmu me kontribut
pra ne ket krahasim
ne ket rast nuk e kam fjalen per baren
s e ju nuk jeni katund bujqsor
pra mos ma merr per keq se nuk esht fjala per fshatin tend kupto njiher emir dalloj gjėrat mirė qka po flas e po shkruaj se ne disa raste eke ba qorb krejt e ke pshtjell
pra
se nuk deshta ta gjej nji fshat bujqsor e ta krahasoj me prekazin e trimave
me prekazin historik
se mos po i jet dikuj hatri
Kėtu e kam pas un fjalen dhe qellimin qe nuk dihet secili qė nuk ka meritė me ja nxan vendin tė merituarit e ti me keqkuptove menjiher Agim qysh ne fillim
Nuk mund te jet e drejt me punu dikush gjith jeten
e tjetri me i ndejt gati me ja marr pen sionin e me than un kam punu ti s ke punu kurr
kjo esht padrejtesi hata prandaj kam than gjithmon ata q ekan kontribu ata lete ken perparsi s ka
as buk as karrigė pa punu dikush coptou me breza e hajde spiunu e ulu ne karrigė jo besa boll ma me padrejetsi kjo praktik duhet te ndeprejhet te shqiptart s eesht praktia ma epa drejt ne botė qe gjithnji i pa merituari po e gzon e familjet esakatosura me shkeuj po perbalten poshtrohen plus vuajtjeve qe i kan pas
a dijn more vlla shqiptart qka ėsht mirnjohja le te lexojn shqiptart te dijetart endryshem q e kan shkruar per mosmirnjohjen
Mosmirnjohsi ėsht .......... nuk po e shkruaj le ta thonė te tjeret qka esht mosmirnjohsi dhe nji popull me prirje mosmirnjohse edhe pse ne ket rast popullin ton nuk po e la fajtor se per fyti e ka kap tejete r kush

lirik
17-10-08, 11:52
BESOJ SE NJI DIT DO TE NDERGJEGJSOHESH DHE DO TA KUPTOSH SE Mė
ke akuzuar gabimisht mė ke akuzuar pa kurfar baze krejt pa fajshėm
dhe me shum keqkuptime bile u tregove ne fillim edhe teper tendencioz shum i njianshėm
un kam shumm shokė nga ajo anė e shales dhe kur tė shohin ket shkrim kan me tė thanė dhe shum kan me reagu ndaj teje kan me u pezmatu
se mė njohin nė shpirtė e mi njohin parimet prandaj ke gabuar shum
kur te ndergjegjsohesh nji dit do tė mė kėrkosh falje per akuzat krejt t e pa baza e do ta kuptosh s e je ngutur me fjalt qe i ke fol veq pse thash nuk e njoh
MEH UKEN E FOLA NJI Tė VERTET mendove se un po bėj gjėra te qellimshme e deklarime me tencenca per ta zvogluar dikend sa keq ke menduar e sa gabueshem per mua krejtsisht gabimisht ke menduar
Ti duhet ta dijsh se un do te kisha qenė i lumtur sikur ta njihja e te ishim ne veorimtari bashk un nuk e pata fatin ta njoh as Adem Jasharin s e do te isha shum i lumtur pra ne vitin 1989 jan njerz deshmitar gjall qe un jam sjell andej por askuj nuk i shkruan ne ballė se kq e kush ėsht njerzt nuk njihen ashtu si mendon ti veprimtart me shum ngadalsi hyjn ne shoqeri me njeriun edhe sikur t eme kishte pa
Adem Jashari nuk e besoj se do t e me kishte marr ne shoqeri pa e dit s e kush jam e pa ndejt se paku nja pes gjasht her me mua me nji takim e as me nji pamje njeriu nuk hyn ne shoqeri aq
leht
Un kahdo kam ik kryesisht kam shkua te njerzit qe i njihja se nuk mund ta bėja gjumin rahat
vetem te njerzt qė i njihja kam shkruar pra q e i njihja para se te burgosesha askuj nuk i kam trokit ne der qe nuk e njihja e nuk e dija se kush ėsht e qė nuk e kam njoft ma parė edhe sikur te ishim pa ball per ball me meh uken ne ndonji katund dikund veq une ai ne ndonji sokak ne do ta kishim pershendet njeri tjetrin a je si je burr dhe aq kishte mbaruar muhabeti nuk e kisha pyet ne sokak pash bese a je ti Meh Uka
Mendoj se njerzit duhet ta ja vjen pak gishtin kokes e te dijn se ne qfar kohrash kemi jetu

me njerzit me u lidh ne shoqeri e sidmos nė veprimtari nuk ka qen leht un ne vitin 1988 -1989 pas daljes nga burgu nė ata muaj te dimrit kam levizė posht e perpjet nga nji konak ne tjetrin
me e shpėtu koken dhe fati nuk me ka qit me u taku me kta njerz sepse qdo natė po thuajse kam ndrua konak me humb gjurm me shpetu koken nga ndjekjet sepse ne at minut qe un bisjha ne dor te sigurimit
te shtetit me dergonin en kazerm ushtarake dhe me masakronin me vrisnin gjoja deshti me ik nga kazerma ushtarake e ku di un se qfar prrallash tjera do te shkruanin per mua si arsyetim prandaj e dis sa shum mir se ne qfar rreziku e kam koken isha i vetdijshem se qka me gjen nese bie ne duar te tyre edhe njiher prandaj mos ma shihni per t madhe pse nuk kam arrit te takohem me kta njerz sepse nganjiher fati ose rrrethanat te takojn me dikend e nganjiher ashtu sillen rrethanat e nuk takohesh
sikur te kisha ndejt ne kosov ma teper ndoshta sigurisht do te isha takuar por un shum shpejt e
lshova kosven ika keto jan shkaqet pse nuk kam arrit dalngadal te njihemi e te takohemi
pra flas dhe deshmoj te verteten

agim__barja
17-10-08, 12:25
o lirik ky eshte internet ketu shkruan kush qka do po edhe nje po te them se kombi yne sot per sot eshte ne nje situate me dramatike nga agjenturat e sllave ju kan versul trojeve shqiptare nga kater anet po mundohen me cdo gje te na shkatrojn qka eshte ruajtur me shekuje e e miliona gjake shqiptari qe eshte derdhe per vlera historin tone kombetare syt i kemi po shohim po qka heshtja heshtja o burr ka me na qit ne dy gjunjet ti i permende do emra une zdu te ja u permend se nuk kane vler aspak edhe harram e kan buken qe e hajn ne token shqiptare une njerezi dyftyrsha ase ne tv rasisht me kap kamera e shymi tv mos me i pa karjeristat udbashet e shpiunet e ta qe shkruajn mbas shpine vetem se qka ata jane si laviret qe i ndrojn shtepit publike une nuk e mbroj ase s..arifin e ase r...k...e ase s...i e ase kurfar flliqnaku kurr eshte flliqnak une e mbroje e dua dhe e perkrahi ata qe betimin e mbajne dhe gjitheqka bejn per kombe e atdhe qe gjithqka mbi te gjitha e kane interesin kombetare e di qe ka shume njerez dy ftyrsha e shkruajn kunder shume figurave tona kombetare dhe me disa shkrime mundohen ti etiketojn e te ja u humbin vlerat dikush me qellime e me pages te sherbimeve te ndryshme e dikush e prej mos dije e z:lirik a e di ti qka u be tek ne me librat e rexhep qosjese ajo cfare u be tek ne ishte dita me e zeze kur i shehe librat e nje shkrimtari e te nje akademiku neper lloq e neper rruge kjo eshte krim e perte krimi e ti sot po befasohesh se nuk ti kan botu po nga kush je tuj prit ti o burr nga ata qe edhe gjuhen shqipe po dojn te ndrojne a nga ata qe nuk dijn asgje me shume vetem qe ti zbatojn urdherat e serbise cfare ju ipet qe ta shkatrojn kulturen tone shqiptare o z:lirik u hi dreqi ketu po edhe keshtu nuk shkon kush po i ben keto a kane emer e mbiemer a kan adres po te gjithe i ka dhe i dijm e ateher duhet me ja u then nersy trus rri se sje kerkushi e mos mi i lan me dal si kepurthat mbas shiut une zdi ka dolen gjithe keta patriota e sa e sa tituj akademik e doktora e magjistra shkrimtar e cka jo o burr nje thenje po ta them ndoshta sen nuk dij veq disa gjera qe i kame then para 10 vitev sot po dalin ishte nje lis i madhe i 100 viteve aty kishte dushke qe ishte be plehe lageshti te ahu sa te duesh bie nje fare pecerke aty kushtet e mira rritet pecerka hyp mbi lis dhe i thot liso qe 100 vite ti ketu une per nje vit. lis ja kthen o i zoti qka nuk bene po mir ku erdhi vjeshta rra bryma e pare pecerka u tha lis prap ai qe ishte edhe ketu sot po te them qe ka me ra bryma per shume do se me punen e tjeter kujt me u be e me rrehe gjokes ase zoti nuk lejon do ti godas pa meshireshem qe ase vet skan me dijt kah po ju vije .keshtu eshte lirik se une shkruj pak shkurt po drejt e per MEHE UKEN asnje lule nuk ju vue te permendorja nga ky kuvendi komunal qe po thirren sot se gjoja krah i luftes perse more dikush e paska mizen mbas veshi diqka ka ketu seshte ne rregulle dikuj kane fillue me ju dijeg kembet po ta dhashe bese qe kan me ju shkrumbue se jo veq me ju djege kekush smundet te thirret ne emer te luftes ata te cilet e shkelen betimin e dhene shkelen mbi gjakun e deshmoreve vetem e vetem per interesat e tyre personal dhe perfitimve materiale per tu pasuruare e kjo nuk eshte e drejte sot per sot rrenci shpiuni tradhetare perqarsi ku te shkojshe ne krye vendi kembekryq ulun edhe te mbane vajze te shet trimni e patriotizem qe nganjeher e thom more zot ku ishte ky ne kohen e luftes kaq zjerm qe te koka po keta ishin te veshur more me fustan te grave neper bllaca e neper lulishtet e europes pa dijt qka eshte hijeka e sot nkrye vendi a eshte kjo drejtesi jo jo nuk eshte kjo tek ne po ndodhe e ne komunen tone per me ndreq diqka une shpesh po ju them shokeve veq recitoja nje vjersh per titon ki me ndreq pune prej zemere te plast po ju them

agim__barja
17-10-08, 13:06
me ke be pytjen si mundet te pusohet s...arifi ne komune une me te vertet nuk dije se nuk punoje n komune ate duhet ta dije kryeministri duhet ta dije se kush ku duhet te jet i punsuare nashta edhe i lidhe diqka hiq nuk dihet une veq nje po ta them per shoket e mi qe nuk kan shance per momentin te punsohen se nuk kan qef fort me nga e shoket e mi burgosen nga keta flliqnaket me aktakuza te rreme siq ishte shoku ime shume i madh nje atdhetare nje strateg qe deshti ta bashkoje mitrovicen dhe ne fund ja pregaditen kurthen dhe e burgosen SALI VESELIN se gjoja e paska vra komandant DRININ dhe u denua me 10 vite burg mbase 5 viteve vuajtje denimi i thojn na fale se gabim edhe gjate kohese se vuajtjes se denimit ne burg per ta thyer e per ta vrare ne shpirt e kan lene ne nje dhome me ate personin qe e kishte dhunuare qiken e vellaut te vet dhe ne fund e ka mbyte AI ISHTE DIKU TE VITIA APO SPO ME KUJTOHET SAKESISHTE nga cili vend veq po du me then edhe ne burge kete ja kane bere nje gjenerali nje burri nje atdhetari te pashoqe e per s...arifin edhe nje tjeter zejnullah shalen shume me i rrezikeshem se keta qe i permende po han e po pin ne prishtin me te medhenje edhe itibare sa mendja sta merr o Z: lirik edhe nje po dua ta them ky pseodonim qe e ke te kisha propozue ta ndrojshe pse ne faqen dervina ishte nje chat i shpejt nje pseodonim me kete emer lirik tash nuk po te them ty qe je po ska lan te zez te zotit pa na thene se aty shkruajshum edhe info te shpejt dhejshim dhe u detyruan ta nderpresin se su bajke qka nuk thojke deri flamurin tone kombetare ma ka sha dhe e vertetuam se ip e tij ishin nga zvicra ne lucern po saktesisht kush se djtum me emer e me mbiemer perveq qytetit dhe shteti nga na shkruajke mos e merr per diqka te keqe kete po dikush qe e mban mende kete do mendon ndryshe pa keqkuptime

lirik
17-10-08, 19:04
Pėrshėndetje Z.Agim
Tash po e shoh se deri diku jemi mirkuptue dhe ke fillu ta kuptosh se un e dėnoj vetėm tė keqen
djhe vetėm njeriun e keq e ke kuptue se flas drejt e nuk nuk mashtroj as nuk gėnjej e ke kuptu se kur flas diqka ekam mėrzi me folė pa bazė pa fakte e ke keuptue se un vetem njerzve qe emeritojn ua jap hakun dhe nuk pranoj klene e grupime mbi baza tė dėmshme kombtare
e ke kuptue se as nuk fola me kurfar qėllimi ta zvogloj as nji hero as Meh Uken
e ke kuptu qė kam marak te jem ma preciz ne disa gjėtra dhe njerzve nuk ua jap hakun pa
pas diqka te bindshme pa pas nji far bindje qe ka vlera aty ose ka fakte
Mė pėlqen shum logjika e gjermanve kthjelltsia e tyre dhe kultura e tyre mė pėlqen shum civilizimi i tyre dhe aftesia e tyre per ta kritikuar edhe veten edhe tė jen autorkritik e te njohin gabimin e tyre dhe mė ka habitė prirja e tyre dhe intelegjenca e tyre
Kėtu edhe njeriu ma i thejsht duket si nji akademik ne ballkan jan teper te zgjuet dhe shum parimorė
po flas per shumicen e gjermanve qka gjithmonė i lutem zotit qė tė mos na elen europen pa ta
Civilizimi njerzor pa gjermant vertet nuk ka kuptim korektesia e tyre me ka mahnitė dhe gjithmonė them ruaj o zot lutna per ta e i dua i qmoj i rrespketoj shum popullin gjerman kulturen traditen historin e tyre moralin e shum veti tjera
Te gjermant ka seriozitet dhe kurr nuk i hahet haku njeriut te aft ata njeriune aft nuk e shtyjn asnji milimeter sa do qė mund te ken konflikte me te ata kurr nuke shtyjn kur vjen puna te rezultati te puna thue s e nuk kan pas kurr konflikt qka vertet deshmon per nji popull me civilizim shum te lart me vetedije te mbitanyrshme nganjiher them aq e jashtzakonshme
Natyra e tyre te mahnitė ata kur e ndegjojn njeriun edhe nji fmi kur flet koncentrohen mbas pes vitesh kur takohesh me gjemanin e din s e qka fol me ty
ta mbanė nė mend emrin
e din se qka ka folė me ty si digitroni kur bissedon me gjermanin ai koncentrohet ne ty i hap syt e vesht e din qka ke fol njerz te koncentruar serioz sa i perket kultures se tyre kam shum simpati si femra si mashkulli sa te jen bashk kurr nuk nuk bėjn lojra as tradhti nuk luajn me dashurinė
ata te fejuarin te martuarin ekosniderojn te shejt kuroren e kan te shejt
Nuk them se nuk ka edhe prej tyre te kqi natyrisht ka por te ben pershtypje shumica etyre dhe kultura e tyre urtsia logjika dhe aftesia e jashtzakonshme te aft per secilin aspekt dhe mbi tė gjitha puntorė
Agim deshta me ta marr nji shembull te gjermant ti e din ndoshta simensi esht firma ma e madhe gjermane per prodhime teknike
dhe e famshme por edhe boshi etj
nese e bejm nji statistik ė
dalim neper gjermani e pyesim popullin per shembull
e themi qdo qytetari nė rrug a don me e udhheq simensin
te jemi te bindur se secili qė nuk din ta udhheq
habitet dhe qesh me ty
#e te thot jo
se un nuk jam i aft ta udhheqi
sepse e shkatrroj ekonominė kombtare shoqerinė
simensin duuhet ta udhheqin njerz tė e aft kompetent ignjinjera tė thot
JA PRA KUSH ESHT NDERGJEGJJA E VETEDIJA GJERMANE KULTURA EMANCIPIMI E CIVILIZIMI I TYRE
Nėse dalim e pyesim shqiptart ne qarshi ne qytet a don me udhheq simensin kishin vrapu edhe
ata qe shesin dru e qymyr e kishin than po more po si un di e ishin shty me shkel njeri tjetrin kush me udhheq edhe pse do ta kallnin fabriken pes pare nuk i japin nuk ua nien se sa dėm e i bėjn shoqėris me udhheqje kot e tė dėmshme nuk ka ndergjegjje ndjenj pergjegjsie as vetedije por mu nė palcė lakmija i vret per te vrapue pa meritė me hyp dikun se a kallet shteti a fabrika pes pare si japin

Kėtu ėsht dallimi nė mes tė te njerzve me emancipim ndjenj pėrgjegjsie e civilizim
mė pėlqeu tregimi pėr lisin ashtu ėsht shum tregim i zgjuar dhe praktik reale ashtu ėsht
kėt e k a dėshmuar koha
Te ne shqiptart u bė nji gabim i madh menduam se u qliruam prej shkau na ka dehė liria se me shekuj nuk kemi pas liri por shkau i jonė ėsht ma i keq se ai shkau qe e kishim ti po me kupton se ne qfar aspekti po them shkau i jon e kam fjalen te pisat e karrieristat e smurė tė pa idela se ata me urdhėr tė hasmit i bėjn kto veprime antikombtare pėr tė pėrqa
Ne nuk jemi qliruar te hudnet tona punon armiku i zi si sylejman arifi zenullah shala eshum pisa tjer qe kan ba zi e terr e pjella e tyre agjentureske nipa daj klane ekusheri e jaran pas jarani
ja pra kshtu shkon puna nė shqiptarinė e mjerė sa larg me mija shekuj jemi prej gjermanve prej kultures se europes prej ndergjegjes kulturore prej vetdijes europina prej vlerave te civilizimit prej vlrave te etikes njerzore prej urtesije prej logjikes njerzore dhe shkalles se vetėdijes mbi progresin
Progresi dhe perparimi nuk bčhet me nderskamva epengesa duke penguar bashkatdhetarin pse esht prej katunit tjeter apo partis tjeter pikrisht kjo sjellje ndal perparimin kurthon pengon bllokon gjithqka e rrxon njeriun ezoti njeriun e aft per shoqeri per zhvillim eperparim shoqror ndal progresin ndal gjithqka duke penguar kuadrin e aft ose njeruin me prirje

lirik
17-10-08, 19:17
Pengesa qė ju bėhet njerzve te talentuar qė un vet kam pas rast ti njoh disa ėsht krim
katastrofė
po mė vjen mirė qe dole e po flet edhe per zenullah shalen
e di se ai ishte nji nder gjarpijt e rrezikshem te udb s se asaj kohe
por mbi tė gjitha pis i madh ishte faruk mehmeti
kryeshefi shefi ma i larti ne udb
sigurimi i shtetit per mitrovicen me regjion
ja pra se nuk kam dasht te fyej askend i nderuar agim por kam pas hall me te vertet se un i njoh shum rrethanat e i njoh shum pisat lkura ime e din se qka ka hjek prejh tyre e brezat tonė familja ferizi qe nga stergjyshi qe treqind vjet e ma teper qysh prej turqve kjo familje duke u ndjekė
Per Meh Uken jo pra as per adem jasharin as per kerkend nuk qesin lule kta Mitrovicen ekan fut ne shenjester aty esht plani q ete shuhet gjithqka kombtare shqiptare dhe ju tremben pranisė s enjerzve qe ju dhemb shpirti per progres e perparim shoqror e kombtar qe juan tre sinqert e qe dojn ta qojn shoqerin shqiptare perpara
Sylejman arifi ka qen aty ne komunė gjoja si i pnsuar i thjest ne komunė por a e beson kush ket jo jo ai ka luajtur role shum ma te zeza antiokombtare aty
Te gjitha pervejtoret e MEH UKES ADEM JASHARIT E TE GJITH TJERVE
NE AT QYTET ME TE KALUAR TE BUJSHME HISTORIKE po mundohen ta shuajn ne menyr qe te mos ekzistoj fare historia e ati qyteti prandaj mohohet secili hero aty e secila rrug e secili njeri pozitiv
q emund te kontriboj per atdhe ka aq shum padrejtesi aty sa q emund esh me ldir njerz me vagona prej aty te cilet pengojn qe ti them emrat e te gjithve nuk ja vlen se nuk i kam kraht e Mic Sokolit
ME LUFTU ME NJI BATALION NJERZISH QE PUNOJN SHUM PADRJTESISHT
NUK PO MUNDEM ME U NGATRRU ME NJI DYNJA S E AS NUK JAM ASKUND I MBROOJTUN VEQ TE ZOTI AS NUK KAM KURFAR MBSHTETJE AS PERKRAHJE AS NUK KAM PAS KURR AS NUK DO TE KEM SE UN I NJOH SHUM NJERZIT E RRETHANAT JAM NJERI ME PERVOJ TE GJATė I KAM PROVUAR NE KURRIZ PADREJTESIT DINAKE E PRAPASKENAT

lirik
17-10-08, 19:57
TI THUA NUK RRESPEKTOHET MEH UKA Nė MITROVICė
AS NUK I INTRESON KUJT PER HEROJT
PO O AGIM
MITROVICEN PO MUNDOHEN TA SHUAJN
Nė MėNYRė Q ė Tė MOS NGJALLET ENTUZIAZMI
ATY
ATY NUK DUAN KURFAR GJALLRIJE KOMBTARE
AS KULTURORE as EKONOMIKE
AS PERVEJTORE
ATY KA VDEKė QDO GJė nė at tė gjorė MITROVICė
ATY ėSHT VYSHKė QDO GJA
VULLNETI NDJENJA KOMBTARE HISTORIA
ATY NUK PERMENDET ASGJė HISTORIKE
AS KOHA ELAVDISHME E UQK S

ATY THUE SE NUK KA PAS GREVA TE PUNTORVE TE TREPQES TEPER HISTORIKE TE RENDESISHME TE FAMSHME QE TRONDITEN BOTEN
THUA S E NUK KA PAS DEMOSTRATA TE VITIT 1981
THUE SE ATY NUK LINDI ISA BOLETINI
THUE SE ATY NUK ISHTE GJAFER DEVA AZEM GALICA E SHOTA KADRI BISTRICA
E SA ESA BURRA ME NAM
THUE SE ATY NUK PATI AQ SHUM KUVENDE E AKSIONE HISTORKE KOMBTARE E NGJARJE TE RENDESISHME KOMBTARE HISTORIKE
THUE SE ATY NUK KA KALA ILIRE TE VJETER ME SHEKUJ QE SERBET E MBAJN ROB SE E KAN ZAPUAR PJESEN E QYTETIT NE VERI MATAN LUMIT IBER E ANDEJ
KU JAN GJURMT ILIRE
THUE SE NUK PAT NGJARJE ZHVILLIME GJITHFARE FJENERATA E VLETRA
E PERSONALITETE HISTORI E SPORT E SHUMQKA TJETER
QELLIMI ESHT Q ė Tė MOS PERMENDEN AS TE MOS RINGJALLEN NDJENJAT KOMBTARE
SEPSE MUND TE FRYMZOHET RINIJA E TE MARR SHEMBULL NGA BREZAT E MAPARSHEM
ATA DUAN QE MITROVICA NJI DIT KOMPLET ME RA NE PREHRIN E ARMIQVE NE MENYR Q ETE TALLEN ME TE DUAN TA SHUAJN PRANDAJ FUSIN KUADRA TE KRYMBUR
Tė PRISHT TE DESHTUAT PASIV PENGUES ISH AGJENT Tė SIGRUIMIT
NIPA KUSHERI TE TYRE MIQ SHOKė E NJERZ TE PA MERITA QE NUK KAN ZJARR ATDHETARė
MITROVICEN E KA KAPLUAR ZIJA MJERIMI VARFRIA SABOTIMI
Mitrovica ėsht qyteti ma nė rrezik nė kosovė pėr asgjėsim total dikurė nė at qytet jan mbeshtet tri regjione te fuqishme rrafshi i kosoves deri afer prishtine pjesa ma e madhe e drenices e regjioni i shales sepse ka qen aty sporti aktiviteti pazari industria punsimi minierat fabrikat prodhimi
e gjithqka qka i ka terheq njerzit me ardh edhe nga krejt kosova aty
Sot dihet pse po shuhet ky yll i kosoves dikur me famė vendi pa dyshim ma i bukuri ne kosovė
me tre lumej me nji bukuri prrallore e me shum pasuri e me shum tradit kombtare
vendi teper strategjik i kosoves qe duan ta shuajn ne menyr teper dinake
J a pra ku qendronte dhimbja e vuajtja ime qe ti ne fillim nuk e kuptove kunder pisave dhe ndytsirave qe pengojn qdo gja kombtare e ti u ngute pak ne fillim s emendove gabimisht e nuk e dite pse un jam i revoltuar por mos harro se un kto dukuri i kam luftuar edhe ather prandaj kan filluar ndjekjet ndaj meje shum heret qysh ne vitin 1976 kur fillova me recitimin e vjershave patriotike e propagandes gojore aty ku mundesha me folė
sepse Mitrovica paska qen heret ne shenjester dikur i kam pas lexu edhe gazetat earmikut shum heret edhe ilustrovana politika e ka pas qit njiher moti kufirin e serbis mu te ibri sot
athere ne gazet isha djal i ri at'her student i thirra do shok e ju tregova mbeta pa tekst
e komentonim me shokė ket far idiotsie serbe edhe pse ather kjo gazet shkruante disi si terthorazi gjoja se ku mendohet nga dikush kufiri por paska qenė hartė e planifikuar heret
ne percillnim ather aq sa mundnim poltiken e armikut ne shum sektorė edhe pse kushtet aspak nuk i kishim por gjithqka e benim ne baza vullnetare nga ndjenja kombtare pra dhe nga preokupimi per atdhe pr po shihet s e pikrisht kjo kartė esht luajtur tash e sa vite esht menduar dhe mitrovica paska qen heret ne shenjester e me kujtohet njiher gjoja po te marrim n e pytje qka ke fol ne filan vend e
pse ke shkru parolla te nji shkol, e pse ke shkrua ne tabele kosova republik e pse ke shkru ne filan murin bashkim kombtar e ku di un ema ne fund me kujtohet nji inspektor gjakpirs i udb s kur me tha
pse s po te han dreqi me dal dikah tjeter po bash n 'Mitrovicė ktu esht zonė e ndaluar zon interesi
dhe sa te silelsh ksajde me veprimet tua kena me rjepė a more vesh hajt ik hup dikah
Po me kujtohen tash ato fjalė per njimend paska qen me kohė Mitrovica ne rreth t ekuq dhe paska qen shum ma keq ne at rreth me veprue
tash i ndalojn e i pluhurojn te gjitha ato
NGJARJE TE MDHA KOMBTARE ne menyr qe brezi te shuhet te rritet ne degjenerrim
tė venitet te mos ket ndjenja kombtare as kurfar ndjenje per atdhe a sper flamur as per bashkimine mitrovices
TE GJITHA KTO I KA NDALUAR AGJENTURA E HUAJ
QE E KAN KAP PER FYTI KOSOVEN E MITROVICEN
ME QELLIM QE ATY TE VDES PERFUNDIMISHT NDJENJA
PER BASHKIMINE MITROVICES DHE QDO GJURM E SHQIPTARIZMIT
As nuk u mor kush me kthimin e shqiptarve andej gjė qė shum leht ka mund te bėhet
Mitrovica i ngjan hshtjes vdekjes shuarjes te gjitha kto agjentura ehuaj i arrin nepermes mashave e veglave shqiptare te cilt per nji post per nji rrog shesin dhe e tokė e flamur babė nanė vlla moter
e grue e gjithqka tjeter
Esheh pra s enuk ekam per qellim kurfare tjeter por vetem nga dhimbja per atdhe e mitrovicen
aty nuk ka kurfar aktivitetesh kombtare dhe kur e pyeta njiher nji person ne komunė aty a ka far planesh per zhvillimine mitrovices ju duk qesharake ajo punė bile me bisedu per ato punė qeshin me
ty
Duke qen se i kam pa e kam pervooja me sabotatorė e njerz dyftyrsha qe pengojn qdo hap
atdheun ton kam dal me reague dhe po me vjen mir tash q emu bėre krah e me kuptove drejt se drejtesia na shpeton asgja tjeter
PRA MOS PRIT TE RRESPEKTOHET MEH UKA POR ATY PO PERIQEN TE SHUAJN QDO GJURM TE HEROJVE E TE LUFTARVE TE UQK S dhe qdo gja patriotike kombtare be menyr qe ta shuajn shpresen e popullit e nji dit vet mitrovica te hyn komplet me serbin te bie ne preher te serbit ktu esht qellimi me ja zhduk kujtesen kombtare qytetit e me u shit vendi te serbt komplet
ket rol po e luajn perqarsit sabotatort püer nji rrogė per pak pare te kalbta te armikut

lirik
17-10-08, 20:03
Nėse nė Mitrovicė dalin populli me vullnet per Meh UKen e Adem Jasharin eper shum tjer heroj ringjallet shpresa neper pervjetore ndezen zemrat e popullit ndezet vulneti dhe paraqitet vrulli
per te dal matanė e per ti larguar serbet ket nuk edon armiku armiku don q ete shuhet hsitoria aty e qdo gjėje te shi uhet kujtesa dhe te shuhet nji popull i lasht shqiptar se bashku me nji qytet te mrekullueshem si mitrovca
ket rol shum bukur po e luajn sabotatort sikur te ishin botuar vargjet e mia atdhetare mund ta
shqetsojn popllin dhe ta ndezin atdhetarisht kjo esht pengesa nuk duan kurfar pranuie qe ngjallė ndjenj te liris e perparimit ktu esht plotika eagjentve dhe zbatuiesve te programit te agjenturave jo vetem te agjentures sllave por te shum tjerave qe po e ndihmojn at agjenuren sllave

lirik
17-10-08, 20:20
Ketu qendron pra djalli ketu struket armiku sabotatori
sa per emrin lirik qe thua ti te forumi dervina e di se njerzit me qellim bejn qe emrin lirik
ta ndyjn e ta flliqin tash po bindeni se un nuk kam genjye por nji jet kam qen i ndjekur
paska dal edhe nji tradhtar agjent i sherbimeve sekrete te agjenturave te huaja
ne forume un jam ne disa forume shqiptare antarė ndersa nji forum i madh shqiptar heret ma ka qit kurthen e kleqken u mundua ktu edhe nji faqezi por per fat admnistrata eforumit ja preu vesht heret
ndersa ne at forumin ku isha para disa vjete aty agjentet parten sukses
tash paska dal ne forumin dervina dikush me emer lirik
falemninderit qe me tregove por po me vjen inati qe forumet shqiptare nuk po bashkpunojn
Forumet shqiptare duhet te bashkpunojn e te gjith se bashku te mbrohemi kunder armikut
jeta esht luftė nese dorzohemi e ligshtohemi mos pyet kush per ne
athher humbim
me pelqen gjithmon rrezistenca sa ma aktiv esht armiku aq ma aktiv te jemi ne nuk ka arrit asnjiher armiku t e me ndal veq plumi ka me me ndal plumbi po por armiqt jo
E bukur ėsht lufta jeta ėsht luft te luftohet me perprjekje me propagand e me te gjitha mjetet
GJITH JETA LUFT ESHT DHE ESHT BUKURI KUR LUFTOHET DHE ESHT SHEMTIM KUR NJERIU DORZOHET
Ramje ka deshprim ka por pas ramjeve vjen ngritja si vullkan e remben gjithqka gjen para pranaj mos u dorzoni por luftoni si luana per qeshtjen kombtare
Faleminderit qe me tregove a esheh se ta kam pa hajrin nuk dihet ku ehst hajri tash do te dal te dervina un eja tregoj qejfin ati por un gjithmon kam thirr njerzt ne perkrahje kam thirr vllezriot e mi shqiptar te kulluar te gjith ata qe duan shqipni etnike e atdhe e flamur te skenderbeut te me perkrahin e te mos me lan vetem se armiku ma leht po eka kur po me gjen vetem
Vetem qyqet heshtin KTU NE DARDANI me njohin bukur do koh gjat por ktu kam mbrojtje e
falenderoj shoqerin ktu shum edhe adminstraten edhe zotri Bondin por edhe heshtje ka pas
heshtja nuk esht e mirė kur po them un se tardhatar e armiq ka shum qe vargjet e mia atdhetare nuk duan as aktivitetin tim kombtar binduni s enuk kam arsye me fol kot se kam hjek kam vuajt e di
ja pra tash ku paska dal nji qen bir qeni ne at forum me emrin lirik
qellimi ti qenka me eperbalt emrin tim do te kontaktoj me forumin dervina e do te shoh se qka mundem me ba
Ty te faleminderit shum AGIM BARJA dhe bėnu edhe ti krah me mua nese e don emrin atdhe e shqipni etnike e flamurin e skenderbeut ke me pa se nuk ka me te ra keq dhe ke me u bind se un e dua qdo cep te vatanit njejt pa kurfar dallimi dhe ke me pa se vetem drejtesin e qmoj ideal qe ekam r trashgu
nga stergjyshrit e mi beso ne ket qe them

lirik
17-10-08, 20:23
Mos Harro Se Qka Ka Thanė Isa Boletini
Un Jam Mir Kur ėsht Mirė Shqipnija
Dhe Deri Sa Te Jet E Gjall Tradhtija Ne Goj Fyshekun Emban Alltija

lirik
17-10-08, 20:47
nUK EPASKAM DIT KET QE ME THE S EPASKA DAL DIKUSH ME EMRIN LIRIK ME E NXI
KOMBIN E PSEUDONIMIN TIM NUK DO TA HEQ KET EMER LIRIK SE ME NJOHIN DISA FORUME ME KET EMER POR DO TE KONTAKTOJ ME DERVINEN E TE SHOHIM SE QKA MUND TE BEJM
NESE FORUMI DERVINA KAN GJAK SHQIPTARI DUHET TA PERJASHTOJN AT FAR
BAGLE PREJ ATY NESE AI VEPRON NE FORMA ANTIKOMBTARE
E TE REGJISTROHEM UN ATY ME KET EMER SIQ JAM LIRIK NES E MA MUNDSON DERVINA
NE MENYR Q ETE JA QES KREJT MASKEN NE TOKė ATI QENI AGJENT NDYTSIRė
Shqipfolsa kan dal shum per pare po bejn zi e terr ne vatanin qe ua dha gjinin e ua rritit trupin
por le ta din ushtria qlirimtare UQK JA s e betejen nuk e kemi fituar si komb deri sa tradhtija
antikombtarizmi hedhin valle para hunbdve te patriotve kombtarve dhe njerzve me ideale te pastra kombtare e njerzore nuk ka fitore as liri te mirfillt
NDOSHTA KE NDEGJUAR NE KENGEN E AZEM GALICES KUR THOT SHUM E HALLKUN
N MEND I KISH PRU SHUM ME PUSHK ME SHUM ME DRU
AZEMI E KISH PAS NXAN NJI TRADHTAR NE MAL ME SHOKT E TI E I THOT
pse bre ti munafik po sillesh me gjandar t serbis neper katunde shqiptare
po ne kaqakt q epo merdhihemi maleve e nuk po kemi buk me hanger e ne te foft po flejm e po vezhgojm nga bjeshkt po bejm jet me ujq eme bisha mali pa gzue kurr liri e gjumin rahat pa dit se qjkka esht ara as bujku e me ju gzue pranveres po qka jemi na per qka i kemi kto pushk eper qka po merf dhihhemi e po vritemi per liri edhe na prej mishi e gjaku jemi dhe e merr azemi e ja hjek mustaqet ja rruan me brisk rroje pa lagė hiq dhe i thot hajt hup me te pa edhe njiher dikush me gjandar e me na tregu ne kam me ta pre veshin e nese nuk merr vesh prap kemi me ta dhan plumbin ne
ball a more vesh kshtu i thon por disa shok te Azemit i thonė jo jo pasha besen jo
ky nuk e ka hiq gajle per mustaqe por na lejo o azem ta rrahim mir dhe e rrahin ne mal dajak deri sa
ku nuk e merr ma qe thonė edhe mustaqet ja kishin rrue
e mandej i thon hajt hup
KSHTU EDHE TASH PO PARAQITET NEVOJA NE MENYR TE ORGANIZUEME ME JU HI HU GARDHI DISA MUNAFIKVE m eju thanė hup edhe njiher me te pa kah saboton kemi me te prish dajak edhe ma zi e disa qe po kan faje te mdha veq uqk ja e din qka duhet me ta me ba
se deri sa te tregohemi ne qyqana ata lodrojn e vallzojn pse jo
PO SIKUR TE JU HYNIN ME HU GARDHI JO JI NDRYSHE DO ISHIN SJELL ATA PASHA BACIN
Forca qendron prapa pendes e ligjit ndryshe nuk qitet ne krye me ta jan que peshė hafijet
Nuk po ka ma AZEM GALICė E ADEM JASHAR E ZAHIR PAJAZIT ME UA TREGUE SE KU E KAN VENDIN KTA QAFIRA
Per Meh Uken mos u merzit vet fakti se ai ka shkue ne prekaz ai nuk ka shkue me mjell qepė atje por ka shkue per qeshtje madhore por gjėrat nukm jan zbardh ti duhet ta dish se qfar problemesh ka pas Adem Jashari ndoshta e ke lexu librin e Gani Gecit
Nuk ka than kot faik konica armiku ma i madh i shqiptarit esht shqiptari probleme i kan ba edhe ADEM JASHARIT DUKE E BOJKOTUE NE MENYRA TE NDRYSHME SE SHQIPTARIN EPASKA FAL ZOTI VEQ PER NGATRRESA E PSHTJELLIME
BAJRAKTARIZMI NA ka shkatrruar me shekuj tokat tona ishin deri ne kufi me austri e itali iliria e vjeter prej ktyre shkaqeve na esht coptuar ka mbet veq nji pik ne hartė veq prej bajraktarve

lirik
17-10-08, 21:05
Nese e kerkoni mendimin e lexuesit e njeri prej tyre jam edhe une ,sinqerisht ua them ,une ju kuptoj shume drejt..!Pėrveq se na kupton drejt a mund tė na thuaash diqka ma teper
Nė KėT FORUM KAM PA SHUM NJERZ QE PO I KURSEJSHIN FJALT ATY KU DUHET NUK FLASIN

GURI SYLAJ
17-10-08, 21:37
Po sigurisht qe kam cka te shtoj!!

Fjalet edhe duhet kursy sidomos kur nuk ke cka me thene per temen ne fjale.
Une pyta me lart ,jo pa qellim ,per titullin e temes!
Kjo teme eshte -Kush ishte Mehe Uka e jo kush jam une apo ai tjetri.
Ketu mund te hapen edhe tema tjera...?
Me nderime Guri Sylaj!

lirik
17-10-08, 23:50
Guri sylaj
Paske dalė ma teper me e thanė kėt fjalė se sa me than diqka Meh Uken

Siq e pe edhe vet un u akuzova shum rėnd nga agimi nė fillim qka pėr mua ishte teper e rėndė
sepse ne jemi nga nji komunė gjėrat ölexohen dhe un kam miq e shokė andej kur te shkoj ne pushmiom shum shok e miq mund te zhgnejhen ne mua
Agimi bėri gabim tė madh qė tha po e urrrejshe djelmnin e shales kjo ishte krejt pa mbules
un i thash e urrej padrejtesin
KJO AKUZ ISHTE AKUZA MA RėNDė Qė KAM PERJETUAR DHE NUK ėSHT E LEHTė PER MUA HIQ
Nėse ti Guri sylaj po del me i than do fjal siq po del dikush dikush po i thot nganjiher me d y teha
mos mendoni se vetem ju dini me shpotit
PER MUA KJO Qė THE ESHT SHPOTITJE bile shum e rėndė dhe vret shum keq
ME PAS DASHT TI HAPUR E KE TEMEN nuk na kishe pyet neve hiq e kishe shkruar mendimin tend si burr e pa fjal direkt per Mehen por ti po rrin gati si grepi per ta lshuar her pas here nga nji fjal me dy teha qė vret e per te dal para publikut eme than se ja shihne se qka thash un lirikut e agimit
Mos u rrah ma teper me vaj e me ufull dhe mos harro s emesele dijn edhe tjert
TI RRUGEN HAP E KISHE ME THAN AT QKA DIN PER MEHEN ASKUSH S TA KA NDAL RRUGEN
QELė E KE POR TI DREDHOVE TJETER KAH DHE JO PA QELLIM

lirik
17-10-08, 23:53
KA DISA HER QE JAN DAL DISA NJERZ ME FJAL ME DY TEHA
MA KE QU MALLIN SI NE ODA DIKUR KUR I THOSHIN DIKUJ FOLE I FJAL T MADHE E AI THOSHTE BUALL
Un dhe agimi dolem me diskutu njeri me tjetrin se lindi keqkuptimi e nuk kishte rrugdalje tjeter pa u sqaru
me dy fjal nuk behet pazari duhet fol gjer e gjat ete sqarohemi se ky njeri e mori me turr ne fillim duke me bė akuza teper te renda aq te rėnda sa nuk mė ka bė askush deri me sot

PSE TEMA U ZGJEERUA KTO ISHIN DHKAQET PRA
poashtu un dhe agimi po demaskojm disa ftyra tradhtare
ju te regjioneve tjera po thoni qka u ba me mitrovicen e pse ja pse pra pere kto shkaqe
qe po i lexoni qka nuk ma merr mendja qe ke lexu hiq por caku yt ka qen vetem me dal e me than ket
fjal q epo te duket ty e madhe se kush k sy ne ball e sheh se si u zhvillu krejt situata ktu e si u nis muhabeti

si do qe te jet puna prap se prap tema rreth Meh Ukes po sillet edhe pse nganjiher po largohet ngapak por thelbin esencen aty eka

Ne Me Agimin U Sqaruam Per Disa Gjėra Agimi E Permendi Edhe Zenullah Shalen
Nji Agjent Shum Te Rrzikshem Te Ish Jugosllavis Ish Udbash
Pra Siq Po Shihet Katatsrofa Dhe Shkaqet Pse Jemi Siq Jemi E Si I Kemi Punet
Disa Njerz Si Duket Po Kan Ndikim Disa Tradhtar Dhe Ish Gjakpirsa Per Kto Shkaqe As Nji Shqiptar Nuk U Kthye Matan Ures Se Ibrit Ne Shtepit Eveta Qka Un Mendoj Se Kjo Mund Te Behej Por U Sabotue Mitrovica
Qe Ty Po Te Duken Shum Gjana Te Vogla Kto O Guri Sylaj Per Ne Mitrovicasit Nuk Jan Te Vogla

Un e thashs emeh uka nuk ka shku ne prekaz me mjell qep por per qeshtje madhore kombtare ti heshte
nuk e the asnji fjal ne ket drejtim nuk reagove

Un Thash Pse Meh Uka Ka Shku Vetem Ne Prekaz Pse Ne Momentin E Vrasjes U Gjet Vetem Ne Kerr Ti Nuk Reagove A Sktu

I Tregova Disa Rregula Te Ilegales Shkurt As Aty Nuk Reagove Kush Ka Sy Me Pa Ti As Kund Nuk Reagove Por Tash Dole Veq Me Than O Katun O Katun A Po E Dini Kush Jam Un
Pra Dole Me Terheq Vemendjen E Njerzve Per Te Thėn Ja Shihni Kush Jam Un Se Qfar Fjale Ja Them Un Lirikut E Agimit
E Sa Per Mehen Gojn Nuk E Qele Hiq
Me Kto Shpoti O Guri Nuk I Ben Dner Vetes Aspak
Nese Ke Diqka Me Than Per Meh Uken Thuaje Si Burrat S Ejam Merzit Prej Disa Njerzve Qe Dalin Me Than Kurgja E Her Shpotisin
Me Do Fjal E Her Thon Disa Fjal Shkurt Te Cilat Nuk Thon Asgjė Nese Don Ti Me Than Diqka Per Mehen Askush Nuk Ta Ka Nxan Sokakun Thuaje
Deri Tash Mepas Dasht Ti I Kishe Mbush Sa Esa Faqe Per Mehen Pse Po Kapesh Per Mua E Per Agimin Se Ne Perveq Ksaj I Kemi Edhe Do Halle Tjera
Qe Ti Hiq Nuk I Paske Lexue

Po mė vjen keq por kshtu nuk eka burrnija me shpotit se hiq nuk esht ashtu si thua ti se po duam me than kush jam un por disa gjana u asht me u sqaru
atje ku ekam hap temen per agjentet qe sherbejn e bejn dėm nė qėshtjen shqptare
as nji nuk keni dal me mu bashkangjit ne peticion qe te hiqen ish agjentet e sigurimit jugosllav nga puna ne kosovė etash po del e po thua diqka e kurgja nuk po thua
aty u dasht ku un bana apel dhe ju te regjioneve tjera po doni me dit pse mitrovica mbet kshtu ja pra per kto shkaqe se mitrovica do ishte bashkuar qe sa kohė por shitsat e kan kap per fyti qytetin ton
asnji njeri hnuk u kthye matan ures se ibrit as nuk ju kushtua kurfar rendesie atyre shqiptarve atje eqe jetojn nen terorin serb tradhtia pra po e luan lojen
ti ke mund edhe te meh uka me dhan koment por edhe te kto qe po shkruajm un dhe agimi te gjitha ne sherbim te qeshtjes kombtare jan

Mos Solidarizmi Apeli Qe I Bėra Un Qeveris Se Hashim Thaqit E President Fatmir Sejdiut Qe Te Hiqen Nga Komunat Ish Agjentet E Sigurimit Jugosllav
Se Ehst Fyerje Per Ne Dhe Krim I Madh Ju Asnji Nuk Ju Bashkangjitet Peticionit E Tash Ke Dal Po Me Shet Fjalė Gjoja Hajt Ti Diskreditoj Un Le Te Meshohin Forumistat Se Diqka Po Them Un
Guri Sylaj Ti Mir Po Dijshe Me Gjuajt Gurin Por Ka Njerz Qe Hala Pa E Gjujt Ti E Marrin Vesh Ket Mesele Pranda Nese Don Me Shkreu Diqka Per Meh Uken
Shkruj Hiq Pa Fjal Tjera Mos Na Shiko Mua E Agimin Se Ne Kemi Do Sqarime Akoma Se Nga Keqkuptimet Lindi Njifar Pezmi Qe Ti Asnji Debat Nuk E Ke Percjell Veq
Noshta Diqka Shkel E Shko Por Ma Ne Fund Dole E The Nji Fjal Lenduese Se Ne Gjoja Po Themi Un Jam Ai E Un Jam Ky Hiq Nuk Esht Ashtu Por Shum Bukur Po I Godasim Agjentet E Sigurimit Bashk Me Ata Pisat Qe I Kan Punsue Neper Komuna
E Kusherijt Enipat E Farefisin Elidhjet Etyre Ka Shum Kosova Per Tu Pastruar Guri Sylaj Lufta Tek Ka Flluar
Lufta Kunder Tradhtarve Esht Po Aq E Vshtir Sa Lufta Lkkunder Pushtuesit
E Qe Ta Din Kosova Pse Met Sj Hkret Mitrvica Per Kto Shkaqe Pra E Nese Ty Te Doen Te Vogla Kto Gjėra Madhore Keq Valal Boll
Ma Emadhe Ka Qen Fjala Te Thuashe Diqka Rreth Ktyre Qeshtjeve Kaq Te Rendesishme Se At Fjalen E Vogel Shpotitse Qe Ti Po Kujton Se Forimistat Mendojn Se E Sht Emadhe Se I Esht Thanė Lirkut E Agimit

lirik
18-10-08, 08:05
Paske prit gjet o Guri sylaj per te na e thanė kėt fjalė
Mua mė tha agim barja paske qef me ken dikushi e nuk paske kaqik
edhe kjo hiq nuk esht e vertet ti e paske dit se un po flas drejt e nuk dhe mendim hiq
gjithmon silleni kshtu ju kur esht fakti me embrojt diken
heshtni e kur esht me ja gjet ndoj grep menjiher
e gjuani fjalen duke i ndejt gati per ta thanė por kshtu veprojn veq ata
qė kan diqka ne shpirt i thon populli asj fajle popullore hastret
hastretgji qe nuk shikojn diqka tjeter te h ajrit me gjet
te diksuh veq ndonji gabim t vogel e me me qit mandje fjalen e zez
ksaj i thon pra hastretgji
a thua asgja te mir nuk paska ne diskutimin ne mes meje e agimit diqka konstruktivce per qka ja vlen me fol per veq asja qe thua ti na aikuzon se ne paskemi hall me tregu kush jam un e kush je ti
jo jo guris sylaj diskreditimeve tuaja qellimkqija ete disa tjer tekknefecve neper forume
i kam zbulu menjiher qe donin me nji te gjuajtur me than diqka shpotitse e me ik
gjoja ty te paskemi bllokuar ne ktu mos me shkrue ti per mehen
ne asnji nga pyetjet e gjendjen e detalet per Meh Uken ti nuk dhe koment edhe sikur njiqnd vjet te diskutonim ne per mehen ti asnji fjal nuk e kishe fol fjala qe deshte ti me e fol ishte veq kjo
ti them un diqka agimit e lirikut le ta shohin njerzit se qka them un
mjerim pasha besen shum mjerim mentalitet intresant ky disa njerz asgjė nė kėt jet nuk po kqyrshin me meremetue ceq po rrishiun gati me gjue dikund ndoj fjalė ne gjuhen epopullit thonė paske dal me gjue
mjshter esht ai qe meremeton e jo qe shtjen sherr a po ty pak tu dok se agimi me fjalet qe me akuzoj
mi se gjoja un qenkam urrejts i regjioneve dhe i edukuar per mėri ndaj rajoneve shqiptare a qendron kjo mbasi un krejt rinin ja fala atdheut
jo jo guri sylaj sa do qe hijanetet blozagjijt mundohen ta qesin gjithqka ne balt e njerzt qe nguten me e qit fjalen si tamli kur vlon e nuk e dijn se sa vrasin e se dikuj ja qesin nji jet nji veprimtari ne balt te ka pas hije o guri sylaj me dal menjiher ne mbrojtjen time ti e shum kushi ktu qe me njihni e heshtni
e delni veq kur ka ndoj fjal shpotije me gjue
Agimi me akuzoj e me tha se un nuk paskam qen askund ne vitin 1981 por veq Meh Uka
nė Mitrovicė A PAK TU DOK TY KY FALCIFIKIM I TE VERTETES QE EDIN EDHE ZOTI VET
Guri sylaj mu ka mbush mendja se disa njerz edhe zotin e injorojn edhe te verteten e ti
po a ka ma turp e ma zi se me i spostu te burgosurit politik qe dihen me emra e mbiemra ne qytetitn ton e te gjith jan te prisht prej shendetie e familjet e tyre te shkatrruara a ka ma zi s eme shkrue diqka qe hiq nuk esht evertet e nuk qendron prandaj ti o guri sylaj dhe shum njerz si ti hehstin kur esht fjala per xhelal ferizin lirikun e kam vrejt ket gjithmon por nuk ka me hesht e verteta historike
Se ne vitin 1981 ne mitrovic nuk ishin hiq te denuar as Meh Uka as Adem Jashari as kush tjeter perveq grupit te xhelal ferizit e jo siq po mundohen disa fallcifikues te histrois me bk lue te pa verteta por zoti te gjith g hijanetat ka me i vra me qka kan me rob e me fmi per kto marrzira e lavdi
te marra
MITROVICA PO HESHT A KA MA KRIM TE ZI SE ME E MBULU NJI TE VERTET A KA MA MARRI E DOBSI SE ME RREJT KJO NUK I BENNDER AS HEROJVE
DIKUSH PO PERPIQET DISA HEROJ TANė TI BEJ NGA NJIMIJ VJET TE VJETER E TI VENDOS EDHE NE KOHEN EPAMVARSIS S EVLORES NE VITIN 1912
JO jo kjo nuk i nderon herojt por i degradon dihet secili veprimtar nga cila dat ka filluar aktivitetin e kur e si e ku esht denuar dig het shum mir kur ka dal ne sken per her te par
Nuk eshtt hera e par ne mitrovic qe un po degjoj kso llomotitijesh te disa kewqdashve qe po
bluajn intriga e po tentojn me fallcifiku historin prandaj un ktu reagova ashper kur tha daja i meh ukes se ne mitrovic paska qen meh uka ne oret e para e jo xhelal ferizi ktu filloj ngar trresa eparė ne mes nesh e ti prap hehste o guri sylaj se per Meh uken ishte fjala jo per mahmutin
a ka qen Meh Uka i denuar NE VITIN 1981 JO JO HIQ ASKUND KY EMER NUK KA FIGURUAR NE AT VIT TE DENIMEVE HIQ ASKUN KET E DIN EDHE ZOTI NUK KA FIGURUAR NE DOSJET GJYGJSORE AS NE KURFAR EVIDENCE SI I DENUAR AS PER KUNDERVAJTJE
pOR SHQIPTART KAN MARAK ME KRIJU ZOTA E KJO NUK ENDERON HEROIN
KUESH EHST KUNDER DREJTESIS ESHT KUNDER ZOTIT AI NUK MUND TE MBAJ DREJTESI AS
KURGJA AI Q ENUK E DON DREJTESIN NUK E DON AS FAMILJEN E AS ZOTIN NUK EDON HIQ ASKEND VEQ PALLAVRA JAN SE KUR E DON TE SHTREMTEN E JO PARIMIN AS NE FAMILJE NUK E DON TE DREJTEN ETI GURI SYLAJ HESHTE JE NJI HESHTAK HESHTE KUR NE PYETJE ISHIN VLERAT MORALE NJERIU INDIFERENT PER MUA ESHT KATASTROFA VET
MENTALITET PASHA BACEN QE MOS TA ÜREFT UDHEN SI MUND TE HESHTET NDAJ TE VERTETEAVE E VLERAVE MORALE E TE VULOSURA NGA VET ZOTI I MADH
QE RRIN E SHEH SI MUND TE HESHTET
Nji sjellje e til e neverit qdo kend paske kujtue ti guris sylaj se pse e ka nji permendore Meh Uka ne mitrovic un ta heshti te verteten a qka jo o burr e gjith bota e din qe meha nuk ka qen hiq ne vitin 1981 ne proceset e te denuarve le te kallet dynjaja se nuk ka qen pasha besen
TE PA VERTETEN KURR NUK DO TA BEJ TE VERTTET NE SE SHQIPTART NUK PO I DIJKAN DATAT E NUK PASKAN KUJTE HISTORIKE PER KURGJA PSE JETOJN ATHJER MBI DHE PSE KEKROJN SHTET E E JET ė NUK EKUPTOJ HIQ PSE
MA MIR UA QET ME SHKU NE ZALL TE ARABIS NE SAHARė ME U SHTRI NE DIELL
QFAR TALLJESH JAN KTO ME HISTORIN PO KSHTU AS TALIBANT NUK BEJN AS NJERZT E SHPELLAVE TE AFGANISTANIT KSO KATASTROFASH
Un gjithmon e kam terheq vrejtjen se asgja nuk po shkruhet e nuk po rendiset si duhet
prandaj njerzt po ngatrrohen as historia e ushtris qlirimtare nuk po shkruhet ne at menyr q eduhet po dalin njerz qe kurr nuk ishin ne uqk si ather ne kohen e titos me dy deshimtar u bėjshe borac
dhe hyjshe ne lidhjen e savez boraca kshtu quhej ather politika e rrenave te jugosllavis
qe donte me ma shum luftar s e banorė e ata mandej kishin privilegje
KATASTRFO PASHA BESEN ME JA MARR DIKUJ ME JA VJEDH TE QENSHMEN TE KALUAREN
PER TE JA STOLIS DIKUJ TJETER ATHER LE TE UA MARRIN EDHE SKENDERBEUT E MIC SOKOLIT E LE TE JA NGJESIN MAHMUT PASHES
MENDOJ SE DISA NJERZ NUK JAN MIR NE KRY HIQ ME DO FAR SJELLJESH KREJT T E QORODITURA PAS LUFTE DUHET ME E MAT PRECIZ O JARAN DATEN DITEN MUAJIN KUR
E SI KA FILLUAR AKTIVITETI I DIKUJ E JO ME JA SHTY DATEN DERI TE 1913 TE ISMAIL QEMALI MOZOMAKEQ

lirik
18-10-08, 08:11
Pra gjithqka filloj per meh uken e perfundoj keq vetem pse un fola nji te vertet mandej doli se shum ish agjent te sigurimit t e shtetit puojn neper disa vende dhe kan te punsuar njerzt e tyre te aferm qe i informojn per gjithqka e nuk jan te thjesht siq duken ata sabotojn qeshtjen kombtare
un jam me emer te vertet o guri sylaj dhe deshmoj per te verteten dhe po i emroj njerzit hapur
mua me njohin ma dijn emrin e dijn se un po shkruaj ktu e po rrezikoj se e ti e din se qenat me maska
sot po ta japin nji plumb mbas shpine e po ikun si kudrat e un prap s eprap po flas po u dashka un te gjitha me i hanger a edhe burgun edhe plumbin e ma ne fund me than jo more s ka qen gja puna e ti
valla zi e terr ka sjell koha ne trojet shqiptare mozomakeq
dhe kjo sjellje ka me ndikue shum keq te kombi yn ka me pas pasoja te perjetshme deri sa nji dit vertet te na asgjeson zoti s enjertt e pa drejt nuk i len zoti mbi dhe nuk e besioj ket
shum keq shum keq ka ardh koha nuk kisha besuar se ndodh kjo katastrof mbas lufte
ku komplet nji popull po thuejse esht i zhgenjyer e te burgosurit politik e te ushtris qlirimtare e te gjith jan te zhgenjyer per shumqka

lirik
18-10-08, 09:13
--------------------------------------------------------------------------------

Pra gjithqka filloj pėr Meh Uken e pėrfundoj keq vetėm ME DISKREDITIMIN TIM
vetėm pse un fola nji tė vertet ė
mandej doli se shum ish agjent tė sigurimit t ė ish shtetit jugosllav puojn neper disa vende ne kosoovė akoma
dhe kan tė punsuar njerzt e tyre tė afėrm qė i informojn pėr gjithqka
e nuk jan te thjesht siq duken
ata sabotojn qeshtjen kombtare
Un jam me emer te vertet o guri sylaj QKA RRAL KUJ PO JA mban me dal po po mshefeb opas maskave ne internet
dhe deshmoj pėr tė vėrteten dhe po i emroj njerzit hapur
me emra i mbiemra drejt dhe kjart ne gjuhen shqipe
--
mua mė njohin e ma dijn emrin e mbiemrin e dijn se un po shkruaj ktu
e po rrezikoj '
se e ti e din se qenat me maska tinza sot veprojn
sot po ta japin nji plumb mbas shpine
e po ikun si kudrat
e un prap s e prap po flas
po u dashka un te gjitha me i hanger
a
edhe burgun edhe plumbin e ma ne fund me than jo more s ka qen gja puna e ti
--- poshtersi baco poshtersi e poa skaj pasha bacin
valla zi e terr ka sjell koha ne trojet shqiptare mozomakeq
------

dhe kjo sjellje ka me ndikue shum keq te kombi ynė ka me lan pasooja te gjata neper kohra e breza ka me pas pasoja te perjetshme
deri sa nji dit vertet te na asgjeson zoti krejt nga faqiaj e dheut se paskemi qenė farė e keqe
s e njerzt e pa drejt nuk i len zoti mbi dhe
nuk e besoj kėt veq taksiratet tjera kan me qen edhe ma te kqija se taksiratet e ma parshme se jemi mbush prap mekate
shum keq shum keq ka ardh koha
nuk kisha besuar se ndodh kjo katastrofė morale mbas lufte
ku komplet nji popull po thuejse ėsht i zhgėnjyer kujti i intreson ky demtim i nji populli aleat te perendimit nuk e di
tė zhgenjyer jan edhe e tė burgosurit politik
edhe ata te ushtris qlirimtare
e te gjith jan tė zhgenjyer per shumqka
ishalla na pshton zoti e e na e sjell do drejtesi ne faren tonė se perndryshe kemi me u shue nga te ligat e shpirtit nga rrena lavdija intrgiga e pa verteta mohimi perbuzja mendjemadhsia
fodullizmi shkelja e te drejtave neperkembja brrylat e pordhė tjera bizare
gjithqka mund ti bėsh njeriut por ma e keqja ėsht me ja ngranė hakun kam ndegju dikur pleqt te thonin nė oda e kjo po ndodh ma shum se qdo kund ne bot sot te shqiptart

lirik
18-10-08, 09:22
Meh Uka Esht I Brezit Te Ri Me Moshė
Ai Ne Vitin 1981
Mund Te Ket Qen 16 Vjeqar Hiq Ma Teper
Prandaj Duhet Kjart Te Definohet
Ne Cilin Vit Ai U Aktivizue Ne Veprimtari Kombtare
E Te Mos Shkruhet Se Ishte Edhe Ne Shpalljen E Pavarsis Me Ismail Qemailn
Se Na Mbyti Praktika E Fryrjeve Te Njerzve
Te Heriozmave
E Foklorizmat Primitive
Te Madhsimit Te Njerzve Deri Ne Qiell
Prajtikė E Mjerė Pa Realitet
Qe Po Na Degradon Para Bote Katastrof Pasha Bacin

lirik
18-10-08, 09:38
Komandant Remi I Zones Se Llapit Ishte Ne Prekaz Po Ashtu Daut Haradinaj
Esht Sjell Andej E Shum E Shum Tjer Njerz Bile Edhe Bekim Berisha Ishte Ne Drenicė
Sdisa Koh E Nuk I Ndohi Kurgja Reeth Nji Vit Remi U Soll Neper Drenic Ne Prekaz Me Samil Lushtakun E Me Te Gjith Ata E Nuk I Ndodhi Asnji E Keqe Do Te Ishte Intresant Te Diihet Pse Pikrisht Meh Ukes I Ndodhi Dhe Nga Kush
Agimi Po Thot Nga Disa Maska Te Zeza Te Katundi Lushtė Bile Ekam Pa Vendin
Ku E Kan Shenue Pikrisht Aty Kur Kam Shkruar Mbas Lufte Ne Kosovė Andej E Kam Kqyr Dhe Kam Ndegjuar Prej Disa Njerzve Qe Thonin Ktu Ka Vdek Meh Uka Po Thon Se U Vra Dhe Ja Kishin Ndertu Nji Far Perkujtimorje
E Kam Pa At Vend E Kam Kqyr E Di At Katun Shum Bukur
Lushta Vjen Duke Ardh Pre Katundit Broboniq Ne Drejtim Te Shipolit
E Mitrovices Rruga Automobilistike Qe Vjen Nga Qyteza Skenderajt
Per Ne Mitrovicė
Agimi Po Thot Se Jan Ndegju Tė Shtėna Armsh Dhe Jan Kan Humb Drejtimin Kerrit
Nga Prita
Shum Intresant Ky Variant I Agimit
Kush Paska Qenė Nė Pritė Si Kan Mund Ta Dijn S E Pikrisht Ne Ato Momente Po Vjen Meh Uka Me Kerr
Pra Maskat
Dhe Kush Ishin Maskat
Le Te Thot Agimi
Kush Mund Te Ken Qen Ata
Njisitė E Arkanit Apo Te Milloshit Polici A Kush Dreqin Paskan Qen Qė Aq Mir E Paskan Dit Se Kerri Po Vjen
Per Ta Dit S Epo Vjen Kerri I Meh Ukes Esht Dasht Me Ken Nja Pes Gjasht Grupe Rruges Me Radiolidhje Duke Epercjell Te Gjith Duke I Than Njeri Tjetrit
Pritne Se Po Vjen Ne Filan Vend Por Esht Problem Se Duhet Sakt Me Percaktu Se Ku Po Vjen Ne Cilin Kilometer Se Aty Nuk Ka As Objekte Afer Cilit Objekt Esht
Me Tregu Se Aty Rruga Esht Nji Lugin Me Kodra Krejt Malore Po Thuaj Se
Pra Shum Problem Paska Qenė Edhe Me E Vra Se Kerri Ecė
Megjithįt Plimbat Sipas Agimit Ja Paskan Humb Drejtimin Nejse Meqense Ishte Koha Ma E Zez Vertet Esht Problem Ky Zbulim I Vrasjes Duhet Te Dihet Ne Cilen An Te Kerit Ka Pas Plumba Nese Dikush Ndonji Deshmitar Ka Pa Diqka
Pastaj Jan Edhe Disa Mundsi Tjera Qe Te Dihet Nese Vertet Meh Uka U Vra Nga Plumbat Meqense Kjo Ngjarje Esht Aq E Madhe Dhe Aq Koplekse Per Qeshtjen Kombtare
Gjithsesi Un Po Mendoj Se Deri Sa Meh Uka Ka Qenė I Burgosur Politik
Baben E Ti E Kan Masakru Serbt Ndersa Bali Uken E Njoh Si Atdhetarė
Un Besoj S Ekjo Familje Esht Familje E Kontributit Kombtarė

lirik
18-10-08, 10:01
PAMVARSISHT SE SI k a provuar Meha te kontaktoj me prekazin neper qfar fomash nuk e ebsoj se ka qen peprjekja e MEHES E rastit por ka dasht te bashkpunoj per zgjerimin e aktivitetit luftarak
ne zonat tjera te kosoves pra ne zonen e vet te Shales
meh uka ka qen i burgopsur politik ndoshta i vitit 1985 ka mund te jet ose ma vonė meqense ka qen i burgosur politik dhe ka shkuar ne prekaz e pikrisht ka provuar te flas me ata njerz qe esht menduar se aty po niset nji aktivitet luftarak qe ne mund ta quajm celul e uqk s Meha Nuk ka shku rastesisht aty por ka shku sigurisht per marrveshje kombtare per aktivitet patriotik ne sherbim te atdheut
sipas asaj qe kjo familje del se esht familje atdhetare kjo qendron dhe nese Meh Uka u vra
per kto shkaqe nuk e shoh te arsyeshme pse ju moren te gjitha gradat
le te dalin ata qe ja moren pra me fakte nuk esht koha emshefjeve ma sepse gjėja ma e dhimbshme
e ma e poshter esht ti merret merita njeriut E grada sepse MEH UKA e dha jeten
e jeta esht finalja ma e shtrejta e njeriut
MARRJA EMERITAVE NJERIUT QE DHA JETEN PER ATDHE ESHT KRIM NESE ATO JU KAN MARR PA BAZė PA ARSYESHEM DHE PA DREJTESI PA ARGUMENTE
NJI PORBLEM I MADH QENDRON NE ZBARDHJEN E VRASJES SE MEH UKES KOMPLET RASTI
MEGJITHSE POLICIA SRERBE ATHER VRISTE NJERZ NEPER RRUGė KJO DIHEJ
EDHE ZAHIR PAJAZITIN KSHTU E VRAU NE ARAT EMISRIT ME DY SHOK TE VET PIKRISHT NGA VETURA KUR KTA DESHTEN TE HYJN NE MISER PER TE JU SHMANGUR KONTROLLIT TE POLICIX SERBE MEQENSE THON S E KERRI I ZAHIURIT NUK ESHT NDALė POR KA PROVUE
ME U LARGU NEANEN E DJATHT T E RRUGES
PER ME BA RREZISTENC ME POLICI POR KTA DUKE DAL PREJ KERRI POLICIA KA QIT N TA AKOMA NUK KAN ARRIT ME ZAN POZICIONET MIR ME HY NE MISER
KAM NDEGJU EDHE VARIENTE TJERA POR KREJT KTO JAN FJALė QE KAM NDEGJUAR PAS LUFTE NE KOSOVė
TE VDEKURIT NUK FLASIN AS POLICIA SERBE NUK EJEP VERZIONIN E SINQERT
POR GJITHSESI ZAHIRI EDMONDI E HAKIFI TE TRE KTA QE U VRAN TE PESTOVA KATUIND QE SHKON RRUGES PER PRISHTINė
MENDOHET SE KAN NXAN POZICIONET ME LUFTUE NE ARAT E MISRIT
SE KU E SI PIKRISHT JAN VRA MEQNESE NE ARA NUK KA KURFAR GJASASH NE RRAFSH
PER TE SHPETUAR SEPSE AS NJI LLOJ MBROJTJE NUK KA SE NE ARA PLUMBAT NUK KAN PENGESA ASPAK PRA POZICIONI I SAKT I TYRE SHUM I SAKT VESHTIR ESHT TE DIHET SE SI U VRAN QE TE TRE DHE SA POLIC SERB KISHTE ATY TE VRARė NE RASTIN E ZAHIRITMEQNESE EKSPERTARVE TONė SHQIPTAR ATHER NUK JU KAN MUNDSU VERTETIMET POR GJITHQKA NE AT KOH QETNIKT SERB E KISHIN NE DORė E NEN KONTROLL
SHUM VESHTIR ESHT ME I PRECIZU GJANAT MEGJITHAT
SERBET VRISNIN SHQIPTAR ATHER PA NJI PA DY DHE ZAHIRIN E KAN VRA SEPSE ZAHIRI
VEPROI SI AKTIVIST NE UQK DHE DUĶHET SHUM BUKUR AKTIVITETI I TI
ZAHIRI NJI SKYFTER DJAL SHUM TRADHTAVE UA DHA HAKUN ZAHIRIN DO TA KET SPIUNU DIKUSH OSE KA EDHE MUNDSI QE ZAHIRI HIQ NUK JU KA BESUAR QETNIKVE TE POLICIS SERBE ME U NDAL NE PIKEN KU QTENIKT KONTROLLONIN RRUGET EKOSOVES DHE KTU KA FILLUAR SJEMBIMI I ARMVE ME ZJARR SEPSE ZAHIRI E KA DIT SE NESE BJENNE DOR TE TYRE I GJALL I KA DIT PASOJAT KA QEN I VETEDIJSHEM QFAR VEPRIMTARIE PO ZHVILLON
PRANDAJ EDHE KA RREZISTU
NE RASTE TE TILLA POLICIA SERBE KA QITė MENJIHER ME ARMė DHE ME ARM KA GJUE VETEM NESE E KA KONSTATU SITUATEN PROBLEMATIKE APO E KA VERTETU SE ESHT FJALA PER NJI SHQIPTAR ATHER NUKE KA KURSYE
POLICIA SERBE NUK DO TE KISHTE QIT NE ZAHIRIN MENJIHER PA I LEGJITIMU NJIHER ME DIT A JAN SERB A SHQIPTAR SEPSE SIQ E DIJM NE NE KOSOV KA EDHE SERB QE JETOJN E LEVIZNIN
NUK ESHT E BESUESHME SE SERBT KAN QIT ME ARM NE KERR KREJT QORRAZ PA DIT DIQKA E TI KEN VRA TE TRET KTA JO JO KURSESI SEPSE POLICIA SERBE ME QIT ASHTU NUK KAN PAS URDHER SE NUK KISHINDIT KEN PO E VRASIN A SERBIN A SHQIPTARIN
PRA DIKUSH KA SPIUNU POLICIA SERBE KAN PAS DIKAH INFORMATA SE PO JU VJEN ZAHIRI
OSE KERRIN E KAN LAJMRU DIKUSH SI TE DYSHIMT DHE POLICIA KUR TE VERIFIKON S EKUSH JE ATHER ESHT RREZIK PARA S EME TE VERIFIKU E ME DIT S EKUSH JE NUK GUXOJN ME QIT
PA LIDHJE

lirik
18-10-08, 10:09
me pas qit policia serbe ne kerr pa lidhje veq hajt se po gjuaj dikun kjo nuk esht e besueshme
pra kur qesin dikun ata duhet ta dijn ma se pari s e kush jan te dyshimtit kjo qka them un qendron qind per qind se me vra policia serbe ndonji serb kishin shku ne burg prandaj ata se pari kan legjitimuar
zakonisht kshtu ka qen dhe kshtu thot secila mendje e logjikė e shnoshė
pikrisht ne kto raste drama tike kekrohen rrethanat dhe ngjarjet precize qka ka ndodh kur ja kan qit stopin kerrit te zahirit por kjo ndodh edhe me rastin e Meh Ukes lidhet
KTU SHTROHET PYETJA QKA MUND TE NDODH KUR POLICIJA E QET STOPIN
VARIANTI
1 NDALET APO NUK NDALET PERSONI
2 NDALET DHE PYETET E SA TA VERIFIKOJN E VRASIN MENJIHER S E KAN URDHER
3 NUK NDALET PERSONI DHE ATA E VRASIN
4 NDALET PERSONI DHE TE DY PERNJIHER I NXJERRIN REVOLET SE RASTI ESHT I TILL
5 GJUHET NE PERSONIN NE IKJE E SIPER APO DUKE U MUNDUAR TA NXEN POZICIONIN
6 PERSONI I DYSHIMT PASI E LEGJITMOJ POLICI QITI NE POLICIN
DHE TJETRI POLIC E VRAU
7 NE RREMUJ E SIPėR Tė DY PALėT U VRANė POLIC DHE TE NDALUAR
8 U VRAN NGA POZICIONET LUFTARAKJE QE I ZUN TE DY PALET PER LUFT PER AT QE QUHET MBIJETES OSE VDEDKJE PA U DORZUAR I GJALLė
9 PAS NJI QENDRESE TE NJI KOHE U VRANė NUK DIHET SA KAN ARRIT TE VRASIN KUNDERSHTAR TE PAGUAJN VETEN
10- KA VARIANTE TJERA Q E MUND TE VAZHDOIJN DERI NE SHUM NUMRA

lirik
18-10-08, 10:13
Pse Luftart E Ilegales Te Uqk S Nuk Kishin Bomba Me Vete Duke Dit Aktivitetitn E Vet Se Ne Qfar Rezoqesh Mund Te Bien E Te Kapen Te Gjall
Ne Themelimine Nji Celule Duhet Te Kesh Gjithnji Bomben Me Vete
Qe Ne Rrezikun Eparė Sa Ma Shpejt Me Ja Heq Siguresen
Se Paku Duhet Me E Lshue Para Kembve Me Kersit Me Shkue Ne Ajr E Jo Me U Kap I Gjallė
Meqnese Misioni Esht Teper I Rendsi Shem Secili Njeri Q Emerret Me Pun Te
Tilla Duhet Te Jet I Vetedijshme Qfar Peshe Ka Mbu Supe Sepse Esht Betuar

agim__barja
18-10-08, 10:13
per kete pseodonim kame munder te them edhe me keq aqe shume ishim te thyer ne ate faqe sa mendja mos ta mirrej e kur e pash edhe ketu mu duket se qielli me zuri e z:lirik tjeter ty tash po te them keshtu se une e thash ketu eshte internet une e kame emrin e vertet ketu edhe qka e kam e them se pasha nderen kurr kujt sja kam friken per drejtesi e aqe me pak tradhtareve pes lek si dha se perte nje shpirti ska kush qka te merr po pasi beme disa biseda po shohe qe po te gryn ne shpirt diqka ato qka ti thashe une .une ti thash per ate lirik se aqe dhelpnak ishte sa ishte shume zor edhe te dijsh se qka po do me then edhe ndezke zjerrm edhe shujke po ateher une nje dua te them o burr pushken ne dore kurr e morra e kame marr per nje qellim bashkimin e trojeve shqiptare ne ate kohe ne shenjester e kisha armikun serbine e sot nuk jemi ende ne finale dhe une po shohe se cfare po behet me njerezit e dijes nuk kane respekt fare o burr ma itibare ka nje mangup nje mafijoz se sa nje ku me dite qka qe ka pune per ceshtjen tone kombetare andaj eshte e rrugese burri keshtu e ka mbas te gjitha shkrimeve po me binde se krejt je tjeter kush edhe per qkado qe te kame ofenduare te kerkoje falje po ne fillim ashtu ishte edhe ti mora per ndryshe kur e permende mjeken ateher pak ma ndrove mendimin dhe thashe se nuk eshte kush pasna menduare se une i njohe edhe vellezerit e tu bile IS e ti spo me kujtohesh po ndoshta edhe ty te njohe ketu skam diqka kunder veprimtari tende asgje ase kunder teje personalishte kurr po kur e pash pseodonimin edhe e thash qka thash e tash u binda se ip juaje eshte nga krejt tjeter shtet kame shume per te shkruar por per ti shkurtue keto biseda duhet si shkurt se eshte tema kush ishte MEHE UKA ai eshte i lindur 1962 ne fshati bajgore nga baba rame e nena gjyli ishte i denuare 9 vjet burg te rende torturat qe jane bere jane te pa para se cfare i ka ndodhe gjate vuajtje se denimit por moralin aqe te fort qe e kishte per bashkim kombetare e beri te pa thyeshem dhe te gjitha atyre maltretimeve me barbare qe ju bene mbi trupin e ti ai su ndale kurr dhe gjithe e thojke duhet te armatosemi edhe ka pas lidheje per armatim ne ate kohe ka qen e parapare bashe te njeri ne lagjen tende te qohet ata armatim krejt senet jan sille per mes nje amasade shqiptare ne nje vende qe nuk dua te ja permend shteti emrin po per shkake te disa njerezeve te cilet i njehe edhe ti nuk ishin te sigurta aty per ti respektuare rregullat e keti forumi qe kame shume respekt per kete do kishim kalue ne teme se ne shqiptaret kemi vuajtur per ta thene nje fjale te lire dhe te kemi diku te shkruajmi aqe kush sa dij te gjithe te dijshum smundemi me kan dikush me shume dikush me pak e qiftit te ati liriku nga lucerni i zviceres sen nuk i duhet ase jeta e ase leku e asgjeja keshtu eshte zotri lirik

lirik
18-10-08, 10:19
Vrasja Emeh Ukes Esht Teper Intresant Dhe Teper E Pazbardhur Akoma
Agimi Po Thot Se Mjeku Bajrami Nga Mitrovica Din Diqka Per Rastin E Nuk Prononcohet Mbi Cilat Baza Flet Agimi Kshtu Se Paushall Me Fol
Pa Fakte Nuk Esht Mirė Edhe Pse Un Nuk Po I Dal Krah Bajramit
Si Ka Mundsi Bajrami Mjek Me E Dit Nji Gja Te Till Bajrami Nuk Rrin Neper Prita
Kah Ka Me E Dit Ai I Shkreti Dhe Nuk Po Pajtohem Ktu Me Agimin
Bajrami Ka Ndihmu Shum Ne Luft Si Mjek Dhe Esht I Ndershem Njeriu Human Dhe
Ka Deshmua Aktivitet Patriotik Edhe Para Lufte Si Aktivist Prandaj Nuk Esht E Drejt Kjo Agim Qka Ti Po Flet Nuk Ma Merr Mendja S E Bajram Regjepi Din Diqka Per Ato Tri Maska Siq Po Thue Ti Agim
Bajrami Ka Shpirt Te Mirė Dhe Kombtarisht Esht I Paster
Por Mos Te Ka Peshperit Dikush Ne Vesh Gabimisht Se Njerzt O Agim Veq Me Shti Sherre Sot Jan Mozomakeq Sa Dezinformata

agim__barja
18-10-08, 10:28
o lirik nuk eshte e vertet se ju ka marr grada se kur te behet 24 ore pasha besen krejt nkambe qohem kund vend si lajn a e di ti kta kush eshte ai djal nanen qe munde te ja merr graden nje deshmori te kombit le te thote emrin e kqyre se cfare do e gjen edhe po te siguroj sot se shoqaten e veteraneve sot do e therras dhe do dalim ne media me nje denoncim dhe do kerkojmi llogari kush e qiti kete rren se eshte permende ketu edhe emri i NUHI BYTYQIT se gjoja paska nje dokument e ai do e deshmon dhe do e verteton se nga kush e ka marre kete ai dokument nuk ka vule ase nuk i ngjan nje dokumenti zyrtare po kete jane duke e bere sigurimi sekret serbe me flliqnaket tane qe i kane ne sherbim e me ata qe e vrane MEHE UKEN mundohen te qesin hi syve jo jo senet kan me dal ne prehen te burrave edhe kan me pa a ka burra sot a jo do tmerrohen ta dhashe nje bese te zotit kush ka dore ne kete tradheti

agim__barja
18-10-08, 10:30
jo bajrami ate nate ka qen ne prekaze e ne polac mundet te ket ndegjuare diqka e jo per tjeter sen

agim__barja
18-10-08, 10:35
jo per maska bajrami nuk dij se nuk ka qen aty afer por deshmitaret okulare tjeter kush i di keto sene se bajrami ka qen ne ate kohe ne prekaze veq kam harrue te ja qes nje pik aty te bej ndarjen e paske marr se din per maska jo jo nuk di kurgja

lirik
18-10-08, 10:47
I NDERUAR AGIM
PASI ME KERKOVE FALJE E U TRGOVE BUJARė I DREJTė ME MUA E ME PASKE KEQKUPTU
PO TA THEM SE UN NUK FLAS ASNJIHER ME GJUHė TJETER VEQ ME GJUH SHQIPTARE
DHE SHUM DREJT PO ME KUPTON SE UN KAM QEF NE FAKTE JAM PO THUAJSE I SMURė PER FAKTIN FAKTI PER MUA ESHT BUKA JETA USHQIMI I DREJTESIS UN PER FAKTIN
BREHEM MEBREN DIQKA EPER PRECIZITETIN E PER DREJTESIN
Pikrisht s enuk po mund ti duroj do paushallizma e pluhur q epo qohet hava erdhi si erdhi deri te ky diskutim por mirė u ba qe u njoftem
Ti e ke nip meh uken dhe bane mirė qe na i dhe do informata per denimin e ti dhe qenka i lindur ne vitin 1968 pra qenka dhjet vjet mbas meje ne vitin 1981 te thash paska qenė afro trembdhjet vjeq
dhe bindu pra se un nuk genjej e fola drejtesin por edhe ti u binde tash s enuk ekam njoft
se kur jam denuar un ne burg Meha paska qen i ri nė moshė dhe e thsh te verteten se Balinė ekam njoft
se e kam pas profesor ja kam njoft shpirtin patriotik Balisė
S E ME KA DHAN HISTORI DHE EDI FORT MIRė SE ISHTE ATDHETARė E NUK KISHTE SI MOS ME QEN EDHE MEHA ATDHETAR I VLLAI I TI
POR MEHA PASKA QEN VLLA I RI I BALISė TASH U BINDE PSE BALIU NUK KA PAS PSE ME ME FOL PER NJI FMI SE MEHA PASKA QENė DHJET VJET MBAS MEJE ME MOSH♪7 E NUK KISHTE SI ME QENė NE DEMOSTRATAT E VITIT 1981
ME VRAU PAK SHPIRTI NATYRISHT SE NE N A NJOHIN SI FAMILJE QE NUK BEJM KURFAR DALLIMESH HIQ KURFARE POR SHOQERIN DHE NDJENJAT ME TE GJITH I KEMI VETEM MBI BAZAT E NDJENJES KOMBTARE DHE PO ME VJEN AQ MIR QE JE BINDUR FORT KJO PO ME PELQEN
KTU ISHTE PROBLEMI UN TE KUPTOJ SE EKE MEHEN NIP E JE PREK FORT DUKE MENDUAR S EUN PO E ZVOGLOJ PO E MOHOJ JO HE BURRė POR SINQERISHT NUK EKAM NJOFT ATHER
SE ISHTE I RI AI ME MOSH♪7 PRANDAJ DEH KURFAR QELLIMI NUK KISHA ME ZVOGLU ASKEND POR TI U GUTE PAK SE MENDOJSHME SE UN DUA ME ZVOGLU DESHMORT E KOMBIT JO BRE BURR PO KTA QE DOLEN NE SKENė NE UQKA NE VIETE E MA VONSHME NJI PJES E TYRE
JAN Tė RI ME MOSHė PRANDAJ E DISA KAN QENė TE VJETER NE UQK
PRANDAJ DISA I NJOH TE UQKS QE ISHIN NE MOSH ME MUA POR MOSHEN E RE
JO NUK ISH FJALA QE TA NENQMOJ MEH UKEN DUKE THAN NUK E NJOH A SNUK KAM DEGJUAR ATHER PER TE NE VITIN 1981 U BINDE NE BAZ TE MOSHES SE PO E FLAS NJI TE VERTET E NUK PO BEJ DALLIME
TE JESH I BINDUR SE EDHE DIKEN TJETER DO TE KISHA THAN ASHTU DUKE U BAZUAR MBI TE VERTETEN DHE FAKTIN MBI SINQERITETIN ESHT NJI KOHė E KEQE E KEQKUPTIMEVE
PRANDAJ SECILA FJAL PO VRET KEQ DREQI EMARRT DREJT ME FOL NJERIU SHTREMT PO TA MARRIN JEMI SHUM T E GUTSHėM NE SHQIPTART

lirik
18-10-08, 10:59
jo per maska bajrami nuk dij se nuk ka qen aty afer por deshmitaret okulare tjeter kush i di keto sene se bajrami ka qen ne ate kohe ne prekaze veq kam harrue te ja qes nje pik aty te bej ndarjen e paske marr se din per maska jo jo nuk di kurgjaDREJT PO FLET SE PER BAJRAMIN KAM RRESPEKT E DI SI NJERI TE PASTER
DHE ME NDERGJEGJE
BAJRAM REGJEPI NUK KA SI ME DIT PER MASKA MIRė PO THUE
DHE PO ME VJEN MIR QE PO FLET DREJT E RALISHT
TASH KAM FILLU TE KRIJOJ RRESPEKT PER TY SE GJANAT I FLET DREJT
NE TEMEN REAGOVA SE PO KA KEQKUPTIME E DESHMORT PO I KOMPROMITOJN JO ISHE NE AT VIT E JO NE KET VIT PO I NGATRROJN DATAT
E NGJARJET E KJO NUIK JU BėN NDER DESHMORVE
VETEM REALITETI I DATAVE JU BėN NDERė DHE I KONTRIBUTIT TE KTHJELLT
TI EDIN NE LANDEN E HISTORIS NUK KE PAS SHANS ME MARR NOTEN PA I DIT DATAT
DATA KAN QEN NE LANDEN E HISTORIS SI NE MATEMATIKė EKUACIONET
PRANDAJ NA TREGO MA TEPER PER MEH UKEN DHE AKTIVITETIN E TI
ME QETSI MEQENSE JE DAJA I TI
DIQKA DESHTA ME TE THANė TE GJITHTRIMAT DHE VEPORIMTART I QMOJ DREJT
AS NUK ME INTRESON KAH ESHT VEQ ME INTRSON PUNA E TYRE PER ATDHE
DHE KONTRIBUTI E NE QOFT SE KATUNI I IM NUK DO TE KISHTE DHAN KONTRIBUT
I KSIHA THANN RRINI URT SE JU E DINI QE NUK KEMI NDONJI TRIM SI AHMET DELINė
SI AZEM GALICEN SI KADRI BISTRICEN
PER SHEMBULL PO DU ME TE TREGU SE EDHE ME KATIUN TEMIN EDHE ME LAGJEN TEME KU JAM LIND UA THEM FJALEN NDERSY
SA I PERKET PREKZIT UN NUK MUND TE JU THEM ATYRE NUK KENI DHAN KONTRIBUT
SEPSE DIHET S EPREKAZI GJITH DHA KONTIBUT PRANDAJ KAM DASHT ME THANė TE MOS I HAHET HAKU ATYRE QE JAN E TE JU JEPET ATYRE Q E NUK JAN
TE MOS SHKELEN ATA QE KAN VUAJT ME SHEKUJ E TE NGRITEN ATA Q EKAN NDEJT NEN
HIJE POR TI NE FILLIM NUK ME KUPTOVE MEGJITHATTASH PO ME VJEN MIR QE ME KUPTOVE
AQ MA MIR PO ME VJEN Q EME KEKROVE FALJE E PO NA NJIFSHE
POR MUA NUK PO ME KUJTOHESH NDOSHTA NJIHEMI ME U PA SE UN QE SHUM VITE JAM JASHT ATDHEUT JAM SHKPUT PREJ KOSOVE NUK KAM DAL PER LUKS POR ISHA I
NDJEKUR SERBIA DONTE ME MEQU NE KAZERM USHTARAKE E ME MASAKRU ME ME KTHY NE SARKOFAG SI SHUM TJER SHQIPTAR PRANDAJ KAM IK ME GJYS SHPIRTI
E JAM MERDHI DUKE FJET SHUM HER PERJASHTA

lirik
18-10-08, 11:03
Po Nuk Paske Pas Faj Se Paske Qen I Mbushur Pezm Edhe Me At Rastin E Ati Lirikut
Nga Zvicrra Po Po Mundohen Tash Zagarėt Te Prlyejn Pseudonimin Tim Nuk Esht Hera E Parė O Agim Qe Kan Provu Te Me Perlyejn
Jam Msu Me Kto Poshtersira Dhe I Kam Luftu Dhemb Pėr Dhėmb Gjithmonė
Tradhtitė Dhe Do Ti Gjveshi Sa Te Jem Gjall Tradhtia Nuk Ka Vend Ne Trojet Tona Shqiptare

agim__barja
18-10-08, 23:37
pasi qe lexova shume shkrime ketu po edhe shume dezinformata per deshmorin tone te kombit MEHE UKA nuk eshte e vertet degradimi sot kontaktova shume njerez te ndryshume ajo nuk ekziston askunde hiq edhe jan te befasuare me kete cfare i kame pyetur sot jane te shokuare dhe besoje se do del kush po shpife keso fjale po nuk prijashtohet mundesia qe nuk jane edhe sigurimi serbe per te perqare kombin tone e cka na mbetet ne ta vazhdojmi amanetin e te pareve tane qe asnje pellembe toke nder shka mos me lane puno sot per te mos vdekure kurr per ribashkimin e trojeve shqiptare thuaje mos rri i heshtur , mos e mbaje te burgosur dijuni e ate cfare na e ka dhuru zoti shqiperin natyrale shqiperin etnike eshte krenari te jesh shqiptare mburru per kete qe i takon nje kombi qe shume kush na e ka lakmi e kemi deshmuare me shekuje e shekuje se shqiptaret jane nje kombe qe nuk dije te urrej racat e tjera ase kombet nuk i urren besimet e te tjereve jemi humane jemi njerez te paqes e te lirise e kemi deshmuare dhe do e deshmojmi se per pa u bashkuare trojet shqiptare zdo mundet te kete ase europe te bashkuare e ase europe stabile duhet sot ta kuptoje kjo europa plake se padrejtesishte na kane nda duhet ta prnoje gabimin duhet ti kthej syt nga harta e shqiperise etnike duhet te behemi nje sot o kurr keshtu edhe na e mesoje e na e tha MEHE UKA po edhe i vetem te mbetesh mos e ndal rrugen per ate qka eshte e jona per ribashkimin e trojeve shqiptare per hir te lexueseve do e bej nje material dhe do e botoje ketu per temen qe eshte KUSH ISHTE MEHE UKA REDAKSI E NDERUAR JU KERKOJ FALJE PER TE GJITHA SE PAK JASHTE TEME ISHIM PO KREJT DIQKA TJETER ISHTE MUHABETI E NA DOLI NDRYSHE shume mire qe nuk ishte ajo cfare mendova respekt edhe per lirikun e vertet une tash po e quaje mbase te gjitha atyre qka ja thash

lirik
19-10-08, 07:40
Faleminderit Agim Barja pse kemi dal pak nga tema kėtu nuk jemi ne promovime e akademi por jemi ne biseda tė lira
Kush DON MUND Tė SHKRUAJ NUK ESHT TEMA E MBYLLUR ME MURI KINEZ
Ai njeri qė don tė shkruaj e ka qelė rrugeb edhe per zbardhjen ma tė madhe tė Meh Ukes
e tė rastit tė ti
Ka njerz ktu qė nuk duan tė japin kurfar mendimesh nė kėt temė njerz qė heshtin
pse e kam hanger un gjithmon gjith jeten shpoines se nuk kam hesht
at qka kam dit e kam fol.
Pėr meh uken me fol askush askujt nuk i pengon ai mund te shkruaj ktu krejt qka din per mehen pa u marr hiq me ne asnji fjaa veq ta shkruaj mendimin e vet e pastaj te shkon ne pun te vet
por duke mos dit qka te shkruaj e duke mos pas qellim hiq te shkruaj
po dalin e po e thojn nga i fjalė tjeter si ajo fjala neper oda thuaje nji fjal t' madhe
Jo agim jo me dasht shkruajn per mehen gjer e gjat e kan fushen e hapsiren hajt ti mos ta nien hiq se e di ket punė po nesjse u msovat tash pervoja qenka msimi.
Ne dy nuk ishim fajtor se keqkuptimi ishte i madh mandej jan njerzit qe nuk qesin lule para permendoreve
as nuk organizoajn pervjetore ne mitrovicė
se e patem fjalen se kush e ka kap per fyti mitrovicen e pse
me qellim qe te ja zhdukun qdo kujtesė historike
Agjenturat e huaja aty urdhrojn qe asnji lloj organizimi te mos bėhet ai qytet duhet me u vyshk
aty linden dhe vepruan personalitete te mdha artista heroj njerz t kultures minatorė neper greva te famshme veprimtarė por agjenturat e huaja ju urdhrojn njerzve tė ndegjueshem se si duhet me
vepru per ndryshe i thot ta hupi buken te qes prej pune ne sokak
sepse plani esht q emitrovica te ndahet e te mos ket ngjyr shqiptare hiq kurfare por te jet e vyshkur
gjitmon ne komė si ndonji vend i talibanve
Agjenturat ehuaja nuk ndermarrin hiq kurgja pse wehabistat tentojn ta bejn qerdhe te tyre mitrovicen
qellimi agjenturesk esht q ete ndahet mitrovica ne heshtje pa nodnji zhurm te madhe
sepse nese shkelqen e kaluara e saj serbbet e kan veshtir ta vendosin perfundimisht aty kufirin
dhe ta ndajn
Nji qytet apo rajon qe shkelqen me bashkpunime kordinime recitime rignjallje tubime perparime e ka ma te veshtir me ba diqka me te se populli i ati vendi esht mandej popull energjik qe esht e i gatshem te reagoj
Mitrovicen e kan vyhk aq shum sa qe edhe te ndahet perfundimisht sot ka vdekė e esht shua gjithqka ne vullnet nga zhgenjimet e mjeranve qe nuk ndjejn pergjegjsi per popullin nuke dijn se per qfar qellimi kan hyp mbi karrig aspak
ESHT NJEJT SIKUR TE BEHESH DREJTOR BANKE E TE MOS MERRESH HIQ ME AT PUNė POR TE INTERESOHESH SI PO BLUAN MULLINI
Pra secili njeri q emerr persiper nji detyr ne kosovė nji post detyren nuk ekryen hiq as nuk ndjen pergjegjsi per qka ka ardh te ai vend te ai post ehe ata qe ekryejn e kryejn shum pak
prandaj sistemin tonė duhet me e ba me normė si ne perendim
nE PERENDIM ESHT LIGJI SI TE PUNSOHESH MBAS TRE MUAJVE QE NUKE TREGON VETEN ME NORMė SA SI PUNE E KUALITET TE QESIN JASHT TE UROJN QDO TE MIR E TE THOJN PAQ SUKSESE KEKRO TJETER PUN PER KET VEND NUK JE NUK NA INTRESON KU SHKON E KU PUNSOHESH
VETEM AI LIGJ I BJEN N DIN SHQIPTART TE NE AS NUK U KRIJUA KRITERI E LIGJI BIOGRAFIK SE QFAR RAPORTESH KAN PAS TE PARET ME ISH JUGOSLLAVI AS FAREFISI A KE PAS NDONJI SPIUN NE FAMILJE NDONJI NIP A KUSHERI QFAR SOJI ISHE A KA PUNUAR DIKUSH NGA NJERZIT TUAJ PER TITON A PER RANKOVIQIN
QKA KA DESHMUAR FAMILJA E TI KU ISHE EKUR ISHE PRA ME FAKTE
E JO ME SHTI NJERZ N PUN PA KURFAR KRITERI
Seciloi person qe punon dikun se pari e ka detyr familjet e viktimave e te deshmorve me i kontrollu
varfanjakt mandej njerzt qe kan kontribu
NėSE NJI USHTAR U QKA S I KA PUNT KEQ APO ėSHT I PA PUNė APO NėSE I VUAJN FAMILJA PER BUK
POR PADREJTESIAMA E MADHE NE BOTė REKORD NE BOTė BėHET NE KOSOVė NE SHQIPTARI NE TROJET ETNIKE
ASKUND MBI RRUZULL TE TOKES NUK KA LESHIME SIQ BEHEN TE SHQIPTART TASH
PO BINDEM PSE JAN SHUAR E ZVOGLUAR ILIRT SE ATA PARARDHSIT TONė ISHIN EDHE ATA KSO TE ZEZASH KAN BA PSHTJELLIME EPADREJTESI MOS ORGANIZIM
NE PATEM FAT QE NUK NA LAN SHTETET E PERENDIMIT KRYESISHT AMERIKA
SE SOT SI NE PRISHTIN SI NE GJAKOV NE TIRANė
E VLORė DO DURRS DO TE FLITEJ SERBISHTJA RAKETAT PANSLLAVE DO TE ISHIN NEPER BAZA TE DURRSIT E MARINA EFUQISHME I USHTARAKE PANSLLAVE TE KTHYER ANDEJ KAH PERENDIMI
POR FATI SE U GJETEM NE ZONė STRATEGJIKE DHE PO NA MBAJN ME INEKSIONE SE NE DO TE ISHIM RA PER TOKė SE E KEMI NE GJAK PSHTJELLIMIN JAVASHLLėKUN MOS ME PERFILL NJERIUN ME E RRIT MENDJEN ME JA HANGER HAKUN NJKERIUT
ME E POSHNU NJERIUN TON MOS ME PUNU E PER KAH ORGANIZIMI E KORDINIMI E QENDRUSHMERIA EKTYRE PUNVE NE JEMI TE FUNDIT NE BOTė SHQIPTARI I MJERė
NUK I PERMBAHET KURR ORARIT A STERMINIT NDERSA NE PERENDIM ME U VONU VEQ PES MINUTA TE QESIN PREJ PUNE NJI HER DY E TE THON IK SHKO KA TE DUASH JE I PERJASHTUAR
JO JO AGIM PA LIGJE TE FORTA NUK KA SHOQERI ORGANIZIMI I PERSOSUR DHE QENDRUSHMERIA SERIOZITETI ėSHT SHTYLLA E NJI KOMBI SHTETTI
KTU QENDRON EDHE SHKAKU PSE NUK QESIN TE PERMENDORJA E MEH UKES LULE AS NUK MBAJN PERVJETOR POR NUK BEJN VETEM KTU SABOTIME POR BEJN ME MIJA PADREJTESI
AGJENTRUESKE E KSHTU MA KAN BA EDHE MUA PIKRISHT VENDLINDJA IME
ME DY MILJON VARGJET LIRIKE QE NUK ME LAN HIQ ME DAL NE SIPERFAQE KLANET GJELOZE
PRANDAJ JAM PEZMATUAR FORT EDHE PER SHUM TJERA PADREJTESI QE SIKUR TI NUMROJA KTU DO TE DELNIN ME MIJA NE NUMER POR NUK PO SHKOJM AQ LARG SE DEL
GJITHQKA NE SIPERFAQE
E AI PLEHU RAMADAN KELMENDI U MUNDUA TA MARR VLLAUN TIM PER GOJE A I FUNDRRIN
QE NUK LEN KEND NE MITROVIC PA E MARR PER GOJ U BA AI TE MARR FAMILJEN TON PER GOJ ME INTRIGA NJERI PIS ME PERGOJS E MA RRENC MA INTRIGANT DEZINFORMUES MA I PA SINQERT NJERI MA DINAK MA I PRISHT S EAI NUK KA
E GJITH MITROVICA PO DYSHOJN SE AI I KA QIT ATO LETRAT ATHER PREJ KOMUNE AI I KA FUT ATA EMRAT ENEJRZVE TE PE FAJ ME I DISKREDITU NJERZT NE QYTET ME FUT HUTI NE POPULL AI SE BASHKU ME BASRI PLLANENE VEGLAT E TI QE NUK PO E LANė MITROVICEN RAHAT ME GJITHFAR LLOJ ETIKETIMESH TE NJERZVE
PRANDAJ NUK PRES ASNJIHER QE TE VEDOSEN RREGULA NE QYTETITN TONė AS TE RREGULLOHET DREJTESIA QE TE PERFITOJN BLLOKA PER NDERTIMTARI DESHMORT E VIKTIMAT E ISH REGJIMIT JUGOSLLAV A SPUNSIM TE USHTARVE TE UQK S
AS DREJTESI TE VENDOSET PER TE GJITH PA PERJASHTIM
E SA PER HEROJT KA SHUM QE E KAN DHAN JETEN NE MENYRA MADHESHTORE
PRANDAJ NUK MUNDTA TI TEJKALOJ EDHE ATA
POR E THASH QELLIMI I KSAJ VYSHKJE E VEPRIMTARIE MANJAKE ARMIQSORE ANTI SHQIPTARE ESHT TE SHUHET M;ITROVICA ME QKA KA NE MENYR Q EHERDO KUR DO EDHE PJESA TJETER T EBIE PA ZHURM NE PREHRIN SERB KY ESHT QELLIMI
POR EDHE PER VARGJET E MIA DHE MOHIMIN AQ POSHTERSISHT KAM QENė I PEZMATUAR
JAM EGERSUAR O AGIM NUK JAM MA SI DIKUR I QETė KAM FILLU ME I HUMB NERVAT NGA PADREJTESITė BESOJ S EME KUPTON SE EDHE TI VET QENKE ZHGENJY E EGERSU NDAJ VEPRIMEVE TE PA DREJTA SI SHUM KUSH QE SHT ZHGENJY
HAJDE ISH SPIIUNI SHERBTORI I DIKURSHGEM I ARMIKUT BėNU MBRET ATY E FAREFISI I TE NJOFSHMIT E TI EMANDEJ PRIT FIQKA MIRė JO JO NESE NA KA MIRK AMERIKA DHE SHTETET
E KOMBET TJERA DUHET TE NA NDUIHMOJN TUI PASTROJM FUNDRINAT NGA POSTET E VENDET KU JAN UL PA MERITA QOFT EDHE ROJTAR I THEJSHT
TI QESIM PERJASHTA NE SOKAK LE TE SHKOJN KAH TE DOJN TE GJEJN PUNė FIZIKE
PUNSIMI DUHET TE SHKOJ SIPAS KRITERIT DHE MERITES
HIQ MOS U Bė MERAK SE HIQ NUK KE DA DAL PREJ TEME MIS TA NIEN HIQ

lirik
19-10-08, 07:58
KLANET AGIM duhet me i luftu pa mshir se klanet e punsojn njeriun e keq me te kaluar te dyshimt veq me qellim mandej qe ata me ba qka te dojn ma leht
pRANDAJ KLANET KAHDO QOFSHIN ATO DUHET ME I LUFTU NESE VERTETOHET S EATO PUNOJN NE DEM TE INTERESAVE KOMBTARE
Mbi te gjitha esht parimi i shendosh i interesit kombtarė
Un e shoh te gjermant ka probleme madhore e mosmarrveshje por kur vjen finalja per interesin madhor kombtar ulen e e gjej kompromisin sepse kan vetedije te lartė ata nuk shjkojn deri aty sa qe ta prekun arterien kombtare ku mund te kputet zemra kombtare ete vdes kombi por ata kan shum kujdes
grinden ne kueder te se mundshmes e toelrances e vrejtjeve e sygjerimeve ku uza merr mendja se akoma nuk ka ardh deri aty ku mund te preket interesi i kombit
aty ata nuk falin prekja aty i qon peshė ata te gjith 90 miljon sa jan
PRANDAJ DUHET EDHE NE TE MSOJM KET PJEKURI TE GRINDEMI AQ SA E LEJON
inetersi i eprgjitshem por te kemi kujdes te mos rrezikohet kalaja kombtare ne te cilen rrijm te gjith ne te bijt e nji nane te bijt e kombit
Njerzit nuk dinin se qka bahet ne mitrovicė dhe pyesinin se si ka mundsi Mitrovica po rrin
e ndarė
Mitrovices duhet ti ndihmoj i gjith kombi e diaspora mbar shqiptaria e krejt kosova e shetet mike aleatėt qė ta shpetojm ndersa me an te tubimeve popullore duhet te kekrohet te largohen njerzt e pa aft
me protesta e pllakata me emer e mbiemer te pastrohet gjithqka te kekrohhet llogari e rrept
nga strukturat politike te vendit e ndrkombtare pse nuk u kthye asnji shqiptar ne mitrovicė
ne veri as ne zveqan
shqiptart duhet te kthehen ne zveqan ne leposaviq ish albaniku i jonė ne leshak ne zubin potok
jo vetem ne mitrovicė por edhe ne kollashin ne krahinen e dikurshme qe quhej kolshaj
si dhe gazivodė e ne zonat andej
NJERZIT NGA ZONAT E JUGUT AS DRENICA AS RRRAFSHI I DUKQAGJINIT AS LLAPI E GOLLAKU AS KAQANIKU NUK I NJOHIN KTO ZONA SE JAN NE THELLSIRA TE VENDIT
E NUK E KAN Tė KJARTė SE QKA KA NDODH ME NE TE KTYRE ANVE
Un e mbaj ne mend kur jan dnjek shqiptart prej zherovnice zhitkofci rudari e shum zonave andej e mbaj ne mend kur ka pas shqiptar ne leposaviq qe me shekuj esht quajtur albanik
Shqiptart duhet me i kthy andej te gjith edhe ne zubin potok e jo te rrijn si qyqe se duhet me i pervjel shum duart
ZONAT ANDEJ NUK EDIJN QKA KA NDODH ME NE MENDOJN SE VEQ MITROVICA NUK EDIJN SE NE ZVEQAN NUK KA MA ASNJI SHQIPTAR DH E DUHET TE KTHEHEN TE GJITH SHQIPTART ENDJEKUR ANDEJ QE U NDOQEN NEPER SHEKUJ ME GJENOCID
NE KET DREJTIM DUHET TE PUNOJ BANKA BOTRORE INVESTIMET QE TE UA NDERTOJN SHTEPIT E REJA ANDEJ QE UA KA KALL E UA KA MARR SERBI

lirik
19-10-08, 08:15
GJENOCIDI qe ka ndodh andej kush histrian e aktivist po e pershkruan ne mitrovicė kush po mundohet per ket problem kush po i evidenton sa familje shqiptare jan shperngul nga andej
ndersa mitrovicen na emoren kodren dhe kalan ilire koder strategjike si deh vendet ma turistike
veriore kush po punon ne ket drejtim te shkruaj apo te paraqes dokumente nderkombtare
per ket gjenocid e te merret me kthimin e shqiptarve te shperngulur
Nuk punohet pra hiq klanet veq po hypin e po pjerdhen mbi karriga per kto zona kams shum vargje te shkruara prandaj jam pezmatu qe nuk dolen ne librin e mitrovices se do te zgjonin shun intresim
Agim perfundimisht e ke kuptu pezmin tem nuk i duroj kalbsirat gjelozt fanatikt hajvanat
qe punojn me akraba e rreth parazita pengues e bllokues te qeshtjeve madhore ktu ekam pas dhimbjen e vuajtjen pezmin
Askush nuk doli me nji statistik andej AS TE FILMOJ SHTEPIT E SHQIPTARVE Q ESHQIPTART ME MUND I NDERTUAN NE ZVEQAN E MITROVIC
NDERSA NE QYTETITN E ZUBIN POTOKUT NE REGJONIN E IBARDHES KSHTU ESHT QUAJTRUR KRAHINA EBARDHė HISTORIKISHT ILIRE KRAHINE QE KUFIZOHEJ ME REGJIONIN E KOLSHAJT NE VERI E NE JUG PERENDIM ME DRENICEN NE DREJTIM TE RADISHEVES E KERLIGATIT KOMPLET ATO ZONA TURISTIKE TE KRAHINES S E IBARDHES MBETEN NE DUART E SERBVE GJITH QKA ESHT MBI LUMIN IBER ANDEJ E PERMBI VINARC VIDIRIC QABėR
CIABRA VITORIA VENARA FSHATRA QE JAN NE DOKUMENTET ROMAKE TE HARTAVE TE KOHES ILIRE E I PERVETSUAN SLLAVT SI TOPONIME DUKE E SLLAVIZUAR EMRIN E
TYRE ME DINAKRI PER TI PERVETSUAR ZONAT MA TE BUKURA QE KA KOSOVA LUGINEN E IBRIT ME ÜASURIT UJORE E TERENET MA FANTSTIKE QE MAHNISIN SYRIN ENJERIUT
AGIM NUK DUHET VEQ ME U UL N KARRIG NJERIU EME I HAP SYT SI MAQORR KUR T EVJEN DIKUSH N ZYRE EME U TREGU FODULLL E MENDJEMADH SIQ PO TREGOHEN DISA KOKTRASHė
POR DUHET ME PUNU SHUM PER VATAN KTU PO ME DHEMB MUA TURLIFAR SAKATI QE NUK PUNOJN HIQ
PSE NUK U BėN PėPJEKJE QE TI BINDIM NDERKOMBTART TI KTHEJM SHQIPTART NE ZVEQAN E MITROVIC E ZUBIN POTOK E NE RUDAR NE LEPOSAVIQ
NDERSA NE ZONAT E SHALES NA JAN SHUE QYTETE ANDEJ SE KAN IK BANORT PÜREJ KUSHTEVE KATASTROFALE KOMPLET REGJIONI I SHALES ESHT NE RREZIK ME PERFUNDU
SI LEPOSAVIQI
ANDEJ MUND TE DNERTOHEN QYTETET TE REJA PIKRISHT NE BISTRICė NE KATUNDIN E HEROIT KADRI BISTRICA RRZHANA SI REGJION FANTASTIK TURISTIK ESHT SHPERNGUL KOMPLET JAN ZHDUK BANORT NDERSA TREPQA DHE STARI TERGU E BAJGORA MUND Tė BėHEN QYTETE ME NJI TURIZEM TE JASJHTZAKONSHėM MALORė
ME INDUSTRI E BLEGTORI PRA HIQ NUK MENDOHET NE KTO DREJTIME VEQ RRIJN SI BRETKOSA
MJAFTON TA KAPIN NJI KARRIG DIKUN E PASTAJ RRIJN MENDOJN SE PREJ DNEJE DEK DIQKA

lirik
19-10-08, 08:25
GJYTETI TE RASHANI kaq qen dikur qytet i banuar ilir sot nuk ekziston ndersa e dhimbshme esht rrzhana rrezana ebukur e dikurshme andej kaqanolli e cila po ashtu u zhduk
pse te mos ndertohen qyteza andej e fabrika ne ato tertore qe te forcojm shqiptarizmin prezencen ton andej kah kufijt ku serbi ne qdo moment na rrezikon
pra duhet te punohet per industri e fabrika asfalte e banorė te shfrytzohet me mjeshtri
disponimi dhe mirkuptim i i nderkombtarve per ne se sot ekziston shansi historik por jo e marrin nji rrog ė disa mjerana e heshtin si pulat e lagura eveq mendojn per ksuheri te vet e per mahall t vet
shqiptarizmi nuk forcohet ashtu por me bashkim me dashuri e gjersi kombtare te gjith pernjiheri
ne nji qellim ne nji front shqiptart te gjith per nji e nji per te gjith vetem kjo formė e pergjithshme na qon para duke mos e diskriminuar asnjiher njeriun ezoti njeriun e aft qe ja ka anen por duke e quar para sa ma shum
dhimbjet dhe preokupimet e kmia duhet te kuptohen drejt duhet ndryshim radikal i madh dhe duhet te pastrohen shum njerz te vijn kuadra te reja energjike me dashuri ndaj progresit e kombit e zhvillimit si dhe qe e kan syrin largpams te mbreht qe dijn qka duan e ku e vejn qellimin qe te synojn forcimin ekombit e vatanit etnik
Shqiptart duhet t e mendojn se si ta kthejn disaporen dhe kush don me mariu shtepi ne leposaviq ish albanik ne zveqan ne zubin potok te gazivoda ne kolashin te luginat e ibrit duhet te shfrytzohet banka botrore te kthehen shqiptart kahdo q ejan ndjek neper botė ejo andej etnikisht serbt po lodrojnė deri sa nji dit te na gjuhen edhe ne pjesen tjeter te mitrovices e mandej ti biem kavallit ne duke ik neper prishtin e qendra tjera

lirik
19-10-08, 08:29
koha kekron pun epergjegjsi ndersa nuk u punua asnjiher me nderkombtart ne bashkpunim qe te kthehen shqiptart se paku ne tri qendra Mitrovca matan ures se ibrit qe ka qen etnikisht shqiptare veq me 1 apo 3 perqind serb
mandej zveqani i bukur nji dner qtetet shum te bukura ne ballkan qe esht 3 kilometra afer mitrovices enuk ka asnji shqiptar ma aty jan etnikisht serb se ja n ndjek te gjith
si dhe zubin potokut gazivodes e koloshinit kolshaj siq quhej dikur e nga andej jan dnjek me shekuj shqiptart
KTHIMI I SHQIPTARVE NE ATO ZONA DUHET TE BEHET ME DNERTIMIN E SHTEPIVE TE SHPEJTA TE MONTUARA ME ROJE ETE JU JEPEN ARM SHQIPTARVE FAMILEJVE SHQIPTARE ARM ME LEJE QE TE MBROHEN KUR TE VENDOSEN ANDEJ KUR TE TKHEHEN E JO TE RRIJN SI QYQE NEN DHUNEN SERBE SIQ PO RRIJN SHQIPTART E MITROVICES

lirik
19-10-08, 08:40
EDHE BAJGORA MUND TE BEHET QYTET NE GJUHEN TIME SHQIPE UN EKAM QUAJT BARDHORE E SHALEN SHALA E BARDHė NDERSA LUGINEN EIBRIT DERI TE GAZIVODA E KOLASHAJT E KAM QUAJT IBARDHA E ZHABARIN ZALLABARDHA
sepse ėsht zallin e bardhė e ibrit e kshtu ėsht quajtur gjithmon veq serbt e kan perdredh gjuhen e toponimeve e vendbanimeve me sllavizma si ua ka dasht atyre qejfi
pse nuk punohet ne mitrovic hiq aspak per kto qellime por rrijn mbi letra kalben se bashku me letren duke marr rrogė kot per kalkulime dhe humbje kohe posht e perpjet un dua punė jo tallje
dua te deshmohet dikush me veper
nuk po them me u fry as me teegu kurfar qellimi se koha ime ka kaluar mosha e sidomos
e kaluara q eme ka lodh nuk mundem te jem ma askund as nuk do te doja vetem kshtu si ndihms po e ne pozita nuk do te kisha pranu askund me qenė s enuk mundem edhe shendetin nuk e kammir per shkak te pasojave te burgut qarkullimine gjhakut dhe damart gjith pata problem me ta veq ilaqet gjemrane me kan mbajt nė kėmbė
tash m kupton pra agim un dua pun ejo pallavra por po them sikur te isha i ri energjik njizet vjeqar e te ksihe rojen e fort e bashkpuntort trrima qe me rrethojn do ti kisha krye kto punė ne serhbim te atdheut
kto pun pra vendbanimet shqiptare qe i permenda e qdo dit do te ishte detsaurar secili shqiptar te me jep llogari qka ka punu sot jo me hanger buken badihava
pasha bacin do te ishin dridh kur t ma kishin ndegju emrin por kjo esht vetem nji prrall q enuk realizihet
se deh ai qė e bėn ket veprim i duhen shum shok ė si ai e perkrahje e fuqishme nderkombtare
por edhe mbrenda i duhet pra nji jetė per kto veprime
por edhe njerz te qelikt me vete e diplomaci e fuqishme intelegjencė e persosur dhe veprime energjike
vullnet i qelikt

lirik
19-10-08, 08:57
NDERSA KTA PJERDHAGJIJT NUK ARRITEN TA KTHEJN ASNJI SHQIPTAR MATAN URES AS NUK DITEN TE FLASIN SI DUHET ME NDERKOMBTART
as nuk ju perkushtuan masave te rrepta qe nga pjesa tjeter e mitrovices te mos shperngulen ata shqiptar q ekan mbet andej por nuk u kujdese hiq per ta i lan te ikun neper qendra tjera nen mshiren e
sistemit gjungel
sistemi gjungel domethan le njeriunne gjungel pa kurfar ndihme
njeriut ne gjungel duhet me ja qu helikopterin se ai mbete ne balt e han krookodilat
e jo me than le more le te ban qka te don le te shkon kah te don
kshtu na kan lan ne te shperndar si vezt e qyqes es erbi andej tue ba namin na eka blloku magjistralen e adriatikut me shku andej per ulqin kah zubin potoku thu se nuk esht tok shqiptare ajo
prandaj po shruaj se shqiptart ne thellsi te teritoreve tjera te kosoves nuk kan njohuri aspak nuk e dijn terenin kndej
nuk i njohin bukurit e vednit ne veri te mitrovices nuk dijn sa kilometra jan andej
nuk dijn se andej esht edhe nji kosov tjeter qe ekan grabit embajn serbt me dhunė nuk edijn se duhet me dhan tatim te veqant peer kthimin e shqiptarve andej nuk edijn se duhet me punu me diplomacinamerikane nat e dit e me fonde botrrore e te shteteve aleate qe ti kthejm shqiptart andej
nuk edijn se sa straegjike sa e rendesishme esht kjo punė sa jetike per kombin e sa prtoblem me rendesi esht
nuk edijn qfar zonash te rendesishme jan andej
nuk dijn se pikrisht rruga andej nga zubin potoku esht arterje qe lidh europen
dhe qe duhen transporte e levizje per europ ene zonat veriore te kosoves nuk kemi si jetojm e
mbijetojm pa kto arterie pa zhbllokimine ktyre rrugve ku serbiant i kan grabit deri sa analfabetat tonė gjat luftes mernin poste te larta e nuk dinin te mjeret
se per me qen i madh e me luajt rol te madh nuk esht vetem zanati i luftes por duhet me qen diplomat gjeograf historian me dit se qka mund te bej armiku e ne cilat zona eku ta rrezikon teritorin pra duhet te jesh me pervoja eme zgjuarsi te jashtzakonshme per me qen ne nji vend te rendsishem e jo drejt e prej bollicave e me marr vende me rendesi e mandej me e sakatos vatanin
SKUR TE MERRESHIN MASA GJAT LUFTES ME LARGPAMSI KTO TROJE QE JAN SOT NE DUART E SHKIEVE DO TE ISHIN SOT NE DUART E SHQ IPTARVE
PO mbaruam nga shkurtpmasat nga injorantat sikur te kishin pas veq injorancen patem me i fal po
ata po turren mbi lakmi per pozita mozomakeq ksaj nui i gjinet qare ky esht hall kombtar

lirik
19-10-08, 09:14
si nuk editen kta karriersita njiher ne jetene tyre te mendojn se qfar verpash madjhore duhet me kry per kombinn e sa e kan kaqikun
nėSE DIKSUH EHST LARGPAMS E KA BERTIT PER KTO RREZIQE PARA SHUM ESHUM VITESH PSE E KAN INAT NUK EKAM QELLIMIN TE BEHEM DIKUSHI SIQ KE THAN E NUK PASKAM KAQIK
SE VERTET UN NUK DUA TE BEHEM DIKUSHI EDHE ME MI FAL TE GJITHA POZITAT E KOSOVES NUK SHKOJ ATY SE NUK JAM MA PER NDOJ PUNE SE JAM DEMUA SHUM NGA EKALUARA DHE E KAM EDHE HALLIN E SHENDETIT SE DAMART NUK PUNOJN MIR NE QARKULLIMIN E GJAKUT
AS ME SHKON NDER MEND ME U MARR ME KURFAR DETYRASH DESHIRA IME DO TE ISHTE TE VI MA SHPEH NE KOSOV E TE KEM NJI FAR NDJENJE TE LIRISė TE KNAQEM ME NJERZT E MI ME SHQIPTAR ME ATDHE DHE ME EREN E LIRISė
NUK JAM UN MA PER NDOJ KARRIGė MUA ME DUHET NJI PENSION E ME SHKRUA
ME MARR PJES NE SHKRIME ME DHAN DIKUN NDOJ KSHILL OSE ME SHKRU VARGJE
DHE ME U KUJDES PER SHENDETIN
SE SA PER TA KEND DIKUN E DIKUSHI AS MENDJA S M SHKON
E ME PADREJTESI NUK DO TE PAJTOHEM

lirik
19-10-08, 09:49
KETO ISHIN DISA SQARIME AGIM POR EDHE DIQKA KAM ME THANė PERVEQ KTYRE TORJEVE TE MJERA QE UN SA HER SHKOJSHIM TE IBRI ME U LA OSE ME LUE ME TOP
OSE SHKONIM NE GAZIVOD TE LIQENI JU THOSHA SHOKVE
a po e shihni o shok se si i kan marr ktotroje serbiant e sa ne rrezzik jemi me i humb pergjithmonė
por nejse nuk po hyj ma andej e dijn shum njerz jan deshmitar se qka ka fol un per trojet jan gjall ata nese duan te deshmojn le te deshmojn nese nuk duan le te heshtin siq po heshtin kta te forumit
qe e kishin zanat me hesht ku nuk duhet
por po me brengos diqka o agim
pse shala quhet e bajgores pse nuk quhet shala e bardhė
a nuk doli ndoj bir nane qe sa her e kam fol ket fjal neper tubime edhe ne disa forume e kam shkrue
pse nuk doli ndoj bir nane eme than shala nuk do te quhet ma shala e bajgores se nuk eka maru bajgora shalen
pse nuk i thojn shala e bardhė pse a nuk esht fyerje kjo per shalen ne baz te nji katundi te quhet nji regjion histroik shala e bajgores bajgora esht veq nji fshat e pse
ne toponimi dhe histori kjo nuk esht e drejt shala ka shum fshatra pse nuk quhet shala e
bardhė dhe kjo sipas te gjitha gjasave kshtu esht quajutur dikur per shkak s ebora ka ndejt gjith veren ne maj te picelit pse me u quajt shala e bajgores sigurishtz ndonji analfabet e ka emru kshtu qe nuk eka dit historin as gjeografin dhe kjo ka ndodh ne kohrat vonė se shala njihet si shala e bardhė
e pse nuk ju ban te fala prej meje e me than ju ka ba te fala liriku e me ju than emrojeni kshtu siq po thot liriku shala e bardh jo shala e bajgores se gora esht toponim sllav e bajgora nuk esht quajt bajgora por bardhora e shala duhet me u quajt shalė'bardha JO SHALA E BAJGORES E LETE SHQYRTOHET NJIHER KY PRPPOZIM I IMI NE KOMUNė PO PATE RAST NE NDONJI MBLEDHJE JU BėN TE FALA E THUAJU KSHTU KA PROPOZU LIRIKU QKA UA MERR MENDJA
LE TA STUDJOJN mirė e mirė bile ket propozim nesemundesh qite ne shtyp ne gazetė
se un me shtyp qe besa nuk e kam hiq hiq kurqysh nuk e kam me ta

lirik
19-10-08, 10:17
Sa per Meh Uken meqense nuk e kam pas te kjartė asnjiher sa duhet rrethanat e vrsasjes se ti
sikur sot qe i kam pak ma te kjarta ne baza te diskutimeve ktu
meqense e kam ndegjuar ket emer ne vitin 1981 siq e deshmova
duke u fol per kėt emer per meh uken disi kam qen i pasigurt sidomos ne zbardhjen e rastit rrethanave te vrasjes por MEHA KA QEN I BURGOSUR POLITIK AKTIVIST DHE KA SHKUAR NE PREKAZ
PRA EDHE KY ATDHETAR KA MERITA EDHE PSE VRASJA E TI NUK ESHT ZBARDHUR SA DUHET
VLLAUN JA NJOH SI ATDHETAR E DI DHE BABEN JA PASKAN MASAKRU SERBET
MJAFTON KJO TE TJERėT MUND TE ZBARDHIN MA SHUM PER KėT DESHMOR T ė KOMBIT
DHE PER FAMILJEN UKA TE BAJGORES
e kam pa edhe permendoren E MEH UKES dhe meqense nuk kisha kurfar kujtese per ket emer ne vitet 1981 reagova duke ra viktim emos informimit sa duhet pra nuk isha shum i informuar per meritat e ti
kur shkova ne mitrovic pas lufte nuk e kam dit holl rastin E MEH UKES a ate qka din njeriu por ja sa duhet mund te bie viktim e mos informimit
------------
PER ARTIM JASHARIN KAM MENDU SE AI KA QEN AKTIVIST DHE TRIM
SHUM EKJART KA QEN VRASJA E TI NE QYTET NE MITROVICė*
BESOJ S E PO FLAS REALISHT PRANDAJ KAM QEN PAK I BEFASUAR SE SI NUK KA PERMENDORE NE MITROVICė NJI HERO AQ TRIM LUFTAR SY PA TREMBUR BALL PER BAL ME POLIC NE NJI VDEKJE HEROIKE MADHESHTORE
ARTIMIT NUK JA DHA NDIHMA EPAR SE AI MUND TE SHPETONTE
NESE DO TE REAGONTE DUIKSUH SHPEJT POR DERDHI GJAK SHUM E VDIQ NGA PLAGT
POR VRAU POLIC SERBIAN SI TRIMAT HEROKISHT TRIMI VERTET ME GJAK SHQIPTARI
U VRA BALL PER BALL ME SERBIAN
FATI I POLICIT SERB QE E KA GODIT SHPEJT AI TJETRI
ME PLUMBA
SE ARTIMI DO TA BENTE NAMIN E ZI NE SHKIE
SE ESHT FARė E TRIMAVE TE JASHRAVE TE PREKAZIT
KUSHERI I GJAKUT TE ADEMIT FAMILJE TE ARDHUR NE MITROVIC
PRANDAJ KAM MENDUAR PSE NUK KA PERMENDORE NE MITROVIC KY

AI U VRA BALL PER BALL ME ARMIKUN
SI OSO KUKA NE QENDRESė HEROIKE
DHE KA QEN AKTIVIST POLITIK MA PARė KA PUNU PER ATDHE ME GJITH FORCEN E SHPIRTIT
DHE SHUM PASTER E KALUARA E TI ESHT SI BILURI PASTER DHE TRIMRIA E TI ESHT SHEMBULLORE FRYMZIM DHE SHEMBULL PER BREZAT SI DUHET ME VDEK BALL PER BALL ME ARMIKUN
NJI LUFTAR AQ TRIM I “QARTUR QE VDIQ E U VRA SI BURRAT NE MITROVICė

TE AI VEQ DIQKA KA MUNGUAR
NUK KA PAS SE KUSH E MSON S E KU DUHET ME GODIT ARMIKUN
SE AI ME TREQIND SERBIAN DO TE SHKONTE NE AJR SI OSO KUKA
DO TA QONTE EDHE VETEN EDHE QETNIKT NE AJR
E PSE PRA NUK E KA PERMENDOREN NE MITROVICė NJI TRIM KAQ I MADH
DHE NJI RRUG ė NEQYTET A NJI SHKOLL A NJI INSTITUCION TA MBAJ EMRIN E TI
TA MBAJ EMRIN E TI ME KRENARI
NJI HERO I TILL LUAN Qė NUK JA LSHON HIQ RRUGEN ADEM JASHARIT PER TRIMRI
QE U VRA Nė QENDRES LUFTARAKE
VDIQ PER TE TREGUAR SHEMBULL BREZAVE
SE SI DUHET VDEKUR E SI DUHET LUFTUAR
PER VATAN
PSE E SHKELEN PSE E MBULUAN M E PLUHUR E ME GJITHQKA TJETER
ME HARRESA ME SHUARJE AS ME KURFAR PERVEJTORI NUK PERMENDET

Mitrovica duhet me qen krenare me nji trim si ArtIm Jashari
rrugė dhe institucione duhet te emrohen me emrin e ti
jo vetem ne mitrovicė
por ne krejt kosoven
se ai ėsht hero i popullit i permasave kombtare
SHEMBULL TRIMRIE SY PA TREMBUR
NUK E THEM KOT UN SE ASNJI PERVEJTOR I HEROJVE AS TE KALUARES S E MITROVICES
NUK MBAHET E KJO NUK ESHT RASTESISHT DUAN TI SHUAJN BREZAT TA LAN PA HISTORI MITROVICEN TA VSYHKUN BREZINQ EBREZI TE MOS KET FRYMZIM KURFARE POR KUR TE VJEN SERBI EDHE NI HER TI DORZOHEN DHUNES ME NANA E ME MOTRA E ME GJITHQKA
QE TE BEHEMI HORė PERSERI SIQ JEMI BA HOR PA KURFAR QENDRESE
KJO ESHT POLITIKA E DIKUJ PRA QE DON TA ZHVLERSOJ MITROVICEN DERI NE VYSHKJE TOTALE PRANDAJ RRETHET E TJERA TE KOSOVES NUK EKAN TE KJART QKA NDODH NE KET KOMUN E PSE KA MBET KOMUNA KSHTU E BEN SHKJAU QKA TE DON MATAN URES S E IBRIT
SA PER QEVERINė TONė E PRSEDEINDCEN E PARTIT POLITIKE E SHUM TJERė
ATYRE NUK U INTRESON HIQ AS NUK DOJN ME DIT S E NE HARTė TE KOSOVES ESHT DIKUN MITROVICA
PSE ATHER BERTASIN KUR TREGOJN KAQ PA INTRESIM EKUR SERBI BEN QKA TE DON
PA ANGAZHIMIN E GJITH KOMBIT MITROVICA NUK MUND TE NDRYSHOJ MITROVICES I NEVOITET NDIHMA E SHTETIT E KREJT KOMBIT PER TE NDRYSHUAR
KTU E KISHA UN HALLIN

lirik
19-10-08, 10:19
Per Sa I Perket Ferizit Qe The Ti Se E Ka Vra Shkaun Ne Lule Te Ballit
Djali I Ti E Ka Vajzen E Vllaut Tem
Tash E Beson Edhe Ma Shum Se Kush Jemi Ne
Pra Ne Kurr Nuk Na Ka Intresuar Se Kah Esht Njeriu Por Qgfar Meritash E Kualitetesh Ka
Na Ka Intresu Sakt Me Dit E Sa Ma Preciz
Se Kush E Qka Esht E Si Mund Te Jet Ai Njeri Qfar Vlerash Ka Por S E Kah Esht Kjo Nuk Esht Shum Intresant Per Ne

agim__barja
19-10-08, 15:27
shuem interesant do tema po une kisha propuzue stafin e keti forumi me nje teme per shalen e bardhese pajtohem edhe une me ju me kete emere plotesishte nje gje dua te ja u them nuk ka te beje pse jame shaljane po ketu eshte krejt diqka tjeter interesi kombetare po sot a neser do i kuptojn te gjithe ata cfare ju kame thene me kohe ketu mbrohen trojet shqiptare ketu eshte interesi mbare kombetare keto troje me nje politike shume shume te forte te serbise po behet spastrimi e kete dikushe spo e shehe se ju kane verbuare te dy syt jane ne mjegulle duke jetuare perse ju lexues te nderuare kame refuzuare kategorikishte varrezat e deshmoreve ne shipol me duhet te ja u theme edhe kete perse ju se dini dikush cfare ka ndodhe deshmoret eshte deshte te mbesin ne kete pjese te shqiperise etnike ketu eshte deshte te mbeten aty ku eshte luftuare e jo ti largojmi e tani 70 km veq jan pa asgje qysh neser do thejmi kemi luftuare ketu me qka do i bindim neser brezat e ri na eshte deshte qe sa me afer te shkojmi deri ne runice e ne po largohemi erdhem deri sot ku jemi a eshte kjo realitet perse nuk rivarosen ne boletin eshtrat e ISA BOLETINIT perse vella kush sot po na e ndalon kete qe te pushoje i qet ne vendlindjen e vete heroi jon kombetare perse more kjo heshtje gjithqka po duhet sot veq te pyesim PSE? e askush spo di te na e spjegoje pa kurfare arsyje veq nje duhet te vetedisohen politikanet tane te deshtuare te cilet edhe dita ju eshte bere nata nuk po shohin asgje pertej kravatave e automobilave te blinduare e luxeve e kotlluqet e para kamerave po sikur te ishin ne prezantimin e kompleteve qe po ju kushtojn hiq me pak se 3200 euro cilin te kqyrshe ma i veshun se shoqi ma shume pare keta se nje kryetare i nje shteti europiane mashalla deri kur spo di valla ata qe sakrifikuan e dikur flinin maleve e te denuarit politik me denime shume te renda e me vuajtje te papara me qnjerezore sot nuk kane ase per ta mbajtur familjen i duhet te punoje neper ndertimtari dhe sot nuk ka vende pune per ta sepse duhet te punsohen udbashet ata te cilet denuan rinin tone pa meshireshem vetem e vetem pse e deshten lirin te drejtat tona . po ku jemi sot o zot i madhe na ndihmo e na qet ne rruge te mbare se po sikur deti te behej ngjyr zdo me dilte sa e sa kisha per te thene per kombin time te stervuajture sot e pyes veheten vall a e kemi merituar keshtu jo jo. te nderuare lexues edhe ju redaksi ju kerkoj falje po keto qka i thashe i thashe nga zemera nga shpirti per nje dite me te mire per neser e per ardhemerin tone nga zemera e krisur kur ske qka bene nje thenje bile fol mos rri i heshtur mos ja ki friken askujt per drejtesin per gjakun e deshmoreve sakrificat e te pareve tane thuaje si shqiptari qysh i ka hije fjal ner sy hallalle per pa u bashkuare trojet shqiptare ketu kurr zdo ndalemi thuaje mos harro se amaneti i deshmoreve duhet quare ne vende ju pershendes te gjitheve prape kerkoje falje per lirikun veq pa qellime e jo nuk ka te beje me te por per tjeter kende ishte po cfare te bejmi tani veq eshte liriku i vertet

lirik
19-10-08, 20:52
I NDERUAR AGIM
MOSKTHIMI I ESHTRAVE TE IS BOLETINIT NJI FIGURE KAQ TE RENDESISHME TE QESHTJES KOMBTARE TE LEN PA TEKST TE HABITė S EKUSH MUND Tė BėJ KSO VEPRIMESH
Tė QUDTISHME
Njeriu me te vertet habitet nga veprime aq absurde qe ndodhin te ne
mor vlla nga njiher them qfar populli jemi ne bot ma te quditshem se ne nuk ka
Zonat boletin zhazhė bistricė jan zona jetike te interssit shqiptarė sepse jan zona veriore
shqiptare shum te rendesihme dhe shum strategjike per ne shqiptart q eduhet te perforcohen
ISA BOLETINI ESHT NJI NDER FIGURAT MA TE MDHA TE KOMBIT HYN NE RANG ME SHUM FIGURA TE MEDHA TE KOMBIT DHE ESHT ME AQ PESHė SA Qė HISTORIA
FLET ME AQ VLERA E RENDESI PER KET FIGURė MADHORE QE LUFTOJ SI NJI LUAN
DHE VDIQ NE LUFTė HEROIKE TE LAVDISHME NE BETEJ ME MALAZEZ VET I SHTATI
DUKE QENDRUAR SI I KA HIJE SHQIPTARIT BALL PER BALL ME ARMIKUN E KOHES
ME NJI TRIMERI TE PA SHOQE EDHE PSE NE TRADHTI MU NE MES TE URES KUR ITHAN DORZOJ ARMET IS JU THA A E DIN ME KE PO FLET ISA BOLETINI NUK I KA DORZI ARMT AS KRAJLIT AS MBRETIT E NUK JA DORZON AS CERNA GORES
ISA ME TRADHTI U MUARR PREJ FRANQEZVE NGA SHKODRA E U DORZUE NE MAL TE ZI
U THIRR GJOJA PER QESHTJEN E KUFIJVE NE MARRVESHJE POR NE FAKT U VRA
SUPERFUQIT E DININ S EME ISEN NUK BEHEJ LOJė E DININ SE KY NUK PAJTOHEJ ME ASNJI PLLAMBė TOKE TE SHITET AS TE COTOHET PRANDAJ E QITEN NE PRITė KU E VRAN ME SHTAT TRIMA SHQIPTAR Q EMBETEN ATY POR PA U KORIT PA I DORZU ARMT EDHE PSE LUFTONIN NE POZICION SHUM TE KEQ NE MES TE URES
PO SIKUR TA KISHIN POZICIONIN MA TE MIR DO TE VRSININ ME MIJA ARMIQ DO TA PAGUANIN SHUM HER VETEN ISA ESHT HERO I MADH KRENARIA E KOMBIT
HERO ME SHUM MERITA VRASJA E TIJ E SHT SHUM EKJART E ZBARDHUR NGA KRONIKAT E KOHES E NGA HISTORIA HEROIZMI I TI I DESHMUAR
ISA ESHT HEROI I POPULLIT DEHE KUSH LUAN ME ESHTRAT E TI QE NUK JA KTHEN NE BOLETIN NE VENDLINDJE BėN GABIM TE MADH
PERVEJTORIN E ISES SHQIPTART DUHET TA MBAJN NE BOLETININ KRESHNIK TE TRIMAVE NE BOLETININ HISTORIK
NBARė KOSOVA DUHET TE VIJ NE PERVEJTOR TE KTI TRIMI NE BOLETIN KSHTU MITROVICA DHE TROJET PER RRETH DO T E FORCOHEN ME PREZENCEN E ME FESTAT E PERVJETOREVE TE MOS SHUHET FRYMA KOMBTARE POR TE RINGJALLET GJITHQKA SA MA SHPEKJT QE NE MITROVIC PO SHUHET NE NJI VEND SHUM HISTORIK
PRANDAJ UN PO THEM KUSH PO BėN SABOTIME VAZHDIMISHT KUNDER MITROVICES QE KET VEND PO E LANė NE HARRES ME GJITHQKA
SA PER SHALEN E BARDHė DO TE ISHTE MIRė TE NDRYSHOHET EMRI SE NUK KA ARSYE SHALA TE QUHET E BAJGORES PER SHEMBULL SELACI KA DHANė KONTRIBUT E BURRA TRIMA
GJAT HISTORISė PSE NUK U QUAJT SHALA E S ELACIT
NUK KA NEVOJ TE QUHET SHALA E ASNJI KATUNDI SE KJO I BJEN NJI LLOJ FYERJE DHE ESHT E GABUESHME PER MENDIMIN TIM SHALA DUHET TE QUHET PIKRISHT ME EMRIN QE EMERITON SHALA E BARDHė SEPSE ESHT NJI BUKURI E VERTET MALORE VEND TEPER STRATEGJIK E TURISTIK E QKA ME KET EMER DO TE ZBUKUROHEJ DHE DO T EBėHEJ SHUM MA TERHEQSE PER TURISTAT POR NE FAKT EDHE E VARDH ESHT SEPSE NEPER SHKEUJ NA MALET E SAJ BORA KA NDEJT EDHE VERES ANDEJ DHE BARDH DUHET TE QUHET
LUGINA E IBRIT KRAHINA QE SERBET E QUAJN IBARSKA DOLINA DUHET TE QUHET
LUGINA E BARDHė E BARDHA OSE IBARDHA JO IBAR SIQ E QUAJN SERBET IBRIN
MENDOJ S EKOMUNA DUHET TE MARR MASA QE KTO ZONA TE SHKRUAJ SI DUHET SIPAS HISTORIS DHE RREGULLAVE SHQIPE NESE E KE MIR ME SHTYPIN AGIM THUAJ TE FALA KENI NGA POETI XHELAL FERIZI ILIRKU QE TI AFIRMOJN KTO KERKESA TE MIAT S EUN HIQ NUK EKAM ME SHTYPIN MZOMOMAKEQ SA MENDJEMDHAJ ME DUKEN ME QOHEN FLOKT HAVA KUR I SHOH AQ M DUKEN MENDNJEMDHEJ KATASTROF
SHYQYR QE ASTRONAUTET AMERIKAN NUK JAN AQ MENDJEMDHEJ SE NUK DO TE KISHTE ARRIT ASKUSH ME FOL ME TA NE TOKė POR SHYQYR Q ETE GJITH JAN TE THJESHT DHE MUND TE BISEDOSH ME TA POR ME GAZETART TONė NUK MUND TE BISEDOSH SE BALI U BA GAZETARė MOZOMAKEQ
PRANDAJ MEQENSE E PASKE MIR ME SHTYPIN KETO PROPOZIME PER KRAHINAT QE PO I
PROPOZOJ MI DERGO NE EMER TIMIN NESE MUNDESH NE SHTYP NES E KE MUNDSI NESE NUK KE LEJ HIQ MOS U LODH ME JU LUT ATYRE GAZETARVE SE ATA MA PAR BOTOJN DIQKA PA LIDHJE SE SA GJANA TE RENDEISHME TE TOPONIMIS KOMBTARE QE ESHT ME SHUM RENDESI
ARMIKU SERB NEPERMES TE NDRRIMIT T E EMRAVE KA VEPRUE SHUM ME SUKSES
MENDOJ SE KOHA KA ARDH KUR MUND TE BEHEN KTO NDRRIME
SHTYPI DO TE ISHTE AI QE DO TE DUHEJ TA LUANTE KET ROL NE KOSOVė
KA SHUM TOPONIMI SLLAVE TE IMPONUARA QE DUHET NDRRUAR
DHE NA TREGO DIQKA MA TEPER PER VEPRIMTARIN E MEH UKES MEQENSE QENKE DAJA I TI NA THUAJ DIQKA MA SHUM E MA GJERSISHT DO TE ISHTE ME INTERES PER LEXUESIN

agim__barja
20-10-08, 14:08
z:ilirik qka e rroke kjo pjes veriore e shqiperise etnike ketu te lejn pa text ketu sikur te ishte nena e cudirave ketu gjithka eshte e mundur ketu sikur te mos kishin jetuare shqiptaret ketu sikur te jemi te huaj gjitheqka qka te behet dhe qka duhet per tu bere po u deshke ne tiran e ne prishtin e per tjerat qytete sjan aqe te rendesishme.per kete pjesen veriore te shqiperise etnike nuk kane vlere heronjet e kesaj treve e ase deshmoret ase sakrificat e popullit e ase te kerkujt une po e them edhe njeher jo jo o bac keshtu po e citoj qka kame thene nuk mbrohen trojet tona ne prishtin neper kafiteri e neper restorana po ato mbrohen ku jan me te miret e kombit qe askush spo do te ja u ndegjoje zerin ketyre djelmoshave qe kurr njeher zdijten te ja kan friken askujt po nqafe na i moren keta tanet .i kan rroke perpara luxet drekat e llaskuceve lulishtet e europes ka sa e sa bileta aeoroplani ne xhep zdijn cilen me para te nxirrin e ase nuk dijn ku te shkojn me para keta jana ata patriotat e sodit e kujna me i ra ne mende qe eshtrat e herojit tone kombetare veq sillen her andej her kendej te molla asllani i zhabarit perse more vella nuk organizojn 28-nentorin te festohet ne fshatin boletin aty ku edhe eshte deshte moti kjo te ndodhe a ka ma knaqesi se kjo te ndodhe kam shkruajtur neper forume te ndryshme e kame thene qe sivjet te festojmi 28 nentorin ne boletin po me qka me festue ministria e kultures u habit mbase estradave mase muzike te huaja sllave veq ai tex qe eshte shqip edhe ata kush se merr vesh qka thojn edhe thojn po punojn mir po po ne dem te qeshtjes sone kombetare e te kultures qe me shekuje eshte ruajtur e sot per sa qel e meshel syt nje dit do e pyesim vehten kush jena na sjam per lokalizem besoni per nder jo po perse more asnje kulle nuk renovohet nuk lihet si temel i ketyre trojeve more kjo eshte historia jon me e pasure qe e kemi kush more sot po flen e spo e shehe vehten se kur do i dal gjumi po aty nga shtepia e MEHE UKESE sa mir duken bjeshket e albanikut aty ky trim gjithe e kishte shikimin me ato bjeshke edhe bisedonte NJE COPE ARI DO JA MARRIM TREPCES DO VEJMI UNAZE NE ALBANIKE BAJRAKTARI NE BJESHKE TE SHALES KRUSHKU I FUNDIT NE JANINEkjo ishte dasma shqiptare e cila edhe duhet te behet edhe qe e deshten e nuk kursyen ase me te shtrenjeten jete e kujt sot more po i pengojka nje kulle e kadri bistrices ne bistrice perse more vella e harruan per cfare kan luftuare edhe ata dhan jete per mbrojtjen e trojeve shqiptare prej nje ari trualle ne boletin sot kisha ortodokese ka be mbi 50 hektare kjo eshte turp i turpit veq qa ska hi edhe ne mbrendesi te kulles deri tek dera ministria ja ka be rrethojn kishes me gur kjo eshte cmenduri e papare kete duhet sot o neser dikush te jap llogari qysh te ipet kjo toke kishes kush pati guximin te nenshkruaj kete zdi edhe une tash po pyes PSE?

agim__barja
20-10-08, 20:33
KALORSI I LIRISE
LINDJA
NJE ZE FOSHNJE
E THEU HESHTJEN
NJE ENGJELL
E NISI JETEN

KRISMA PUSHKESH
PERHAPEN LAJMIN
EDHE NJE TRIM
PER VATANIN

ZBRITI ENGJELLI
SI PREJ QIELLI
FTYRA E TIJ
SHNDRIT SI DIELLI

SHIKON FOSHNJEN
NENA GJYLE
ZEMERA E NANES
CFARE FYTYRE

SYRI I TIJ
SI SY SKIFTERI
MBI SHTATIN E TIJ
NUK BIE TERRI

NENEMADHJA
E PERKUND
POSI PUHIJA
KUR GJETHET LEKUND

NINA NINA
SHPIRTI IM
SE SKENDERI
U BEFSH TRIM

NINA NINA
PELLUMBI I BARDHE
TI MU BEFSH
FLAMURTAR

ME VELLEZER E MOTRA
NENA TE RRITE
PER ATDHE U BEFSH
RREZE E DRITE

SHTATI YT
SI SHTAT I ANTEUT
ROJE E PERHERSHME
IU BEFSH ATDHEUT!

lirik
20-10-08, 20:54
Tė Jipet Tokė E Qka Jo Tejeter Po Ndodh Ne Trojet Tona Padrejtesi
Pra Per Shkaqe Te Padrejtesive Po Bėrtas Un Po Zėri Nuk Mu Ndegjua Kurr
Bertima Ima Ka Qen Ma E Vogel Dikur Tash Ka Fillu Me U Rritėse Nganjiher Po Egersohna Por Po Ma Qon Vetja Mallin Sikur Po Dyluftoj Me Heshtjen
Me Hiqin Me Asgjėjen Me Zbzraztiren Vakumin
Mė Duket Vetja Sikur Zėri Im I Vetmuar Kot Qjerret Kot Zhgarravitet Neper Heshtje Se Ne Heshtje U Shkye Bertima Ime
Nga Padrejtesitė E Mdha
Pjesa E Shqipnis Etnike Ne Veri Siq Thua Ti Ka Shum Koh Q Emua Me Ka Ra Ne Sy
Se Aty Po Bėhen Qudira Bile Aty U Bėn Shum Qudira
U La Aq Pas Dore Ajo Zonė Sa Qe Te Hyn Hataja Nganjiher Rrenqethesh Ku E Mendon Se Je Nga Ajo Zonė Se Sa Llahtarisht U La Mbrapa Me Gjithqka
Por Padrejtesit Ne Ket Zonė Po Bėjn Kerdi Deri Ne Hyrjen E Helmit Ne Token E Aty
Pikrisht Te Shupkofci Helmet Me Kamiona
Kush I Lejoj Aty Ato Edhe Ktu Po Shihet Dora E Zgjatur
Pra Paskam Pas Drejt O Agim Se Kurr Nuk Kam Berit Kot Kur Kam Bertit Vertet Ka Pas Diqka Se Nuk Kam Pas Qejf Kurr Me Bertit Veq Me Qu Pluhur Si Diikush
Por Berima Ime Ka Qen Krejt Me Dhimbje Se Katatsrofa Aty E Ka Marr Ne Dor Situaten Ajo Zonė Nese Vazhdon Ashtu Mund Te Ket Pasoja Te Pa Riparueshme
Do Te Jet Gjithqka Vonė Aty Duhet Nji Ndryshim Me Themel Gjithqka E Re Duhet T Aty Duke Ja Filluar Me Aksione Energjike Dhe Shum Konkrete Sa Ma Shpejt Qe Esht E Mundur
Shyqqy Mora Vesh S E Antishqiptari Ma I Terbuar I Unmikut Iku Nga Mitrovica
Ishalla Edhe Armiqt E Mbrendshem Largohen E Marrin Ne Dor Patriotat Situaten
Ne At Rrethin Se Aty Serbia Ka Punuar Shum Ka Perqa Me Mjeshtri Sa Qe Riparimet Do Te Ken Shum Zgjatje Kohore Se Pasoja Ka Lanė Aty Veprimi I Hasmit Me Shekuj Deri Ne Tani Ne Kohrat Ma Te Reja Siq Po Shihet
Mendoj S Emitrovica Dikur Zonjė E Vend Me Shum Rendesi Sot Duket Si Nji Fshat I Harruar Por Harron Kombi Yne Se Pikrisht Ktu Duhet Vendosur Kala E Fuqishme Karrshi Serbis E Kjo Kala Duhet Te Shkoj Deri Te Albaniku

agim__barja
20-10-08, 21:29
Z:LIRIK une personalishte jam shume i zhgenjyer sa qe nuk po i besoje syve te mi sot kam pasi fatin gjithe shoket ti kem te mire e te fjales e te nderit ashtu taman siq i ka hije nje shqiptari te vertet nuk eshte moti ju qe ishit ne kosove kam marr info se nuk te kan priture edhe mir disi sikur asgje po ishe edhe ne nje vende tjeter edhe aty ashtu mora info po nga kushe o z:lirik po pret me te ndihmue nga ata te cilet sen skan bere per ceshtjen tone kombetare jo jo lirik aty nuk jane ata te cilet duhet te jen ata sot veq sa per sy e faqe i shehe koridorave ka sillen bile ase zyre skan e skan mundure krejt ti rrasin ne burgun e dubraves se ase ne koridor si kishe pa kjo eshte tmerr tash po dal te botimi nje liber me poema KALORSI I LIRISE a beso s e nuk kan mundur te bejn balle nje cent ta ndajn apo te ju dalin poeteve tane vendas mitrovicaseve ne ndihme perse kjo sepse nuk dijn qka do thote nje liber dhe sa ka vler se jan habit mbase missave qysh me ja dhan naj tender te njofshmeve qe te perfitojn edhe vet une e di nuk jam poet ase shkrimtare perveq nje djali i vuajtjeve e i gazepeve edhe tash ndoshta do me thojn ky u kan ne uck e si prehet dem .po une kam then gjithe edhe pse si kuptoj fort ndoshta disa libra ato nuk bene te mbesi veq te shkruara me laps po duhet te botohen se qe nuk i kuptoje une dikush i kupton dhe meson diqka qka duhet edhe ta dije a e di sa materjiali rri i pa botum pse nuk ka interesim nga ana e ministris se kultures edhe kur te shkojshe te pret disi sikur nuk je kerkushi aqe te bejn te ndihesh keq dhe ta pyesesh veheten perse jam ardhe ketu po si prehet dem se nuk din ma shume e do poema tash qysh po i shkruajn poetet tane per deshmoret per shqiperin etnike keta do do si kuptojn se jan ende me ato librezat e kuqe te kumrovcit ne xhep bile me ba me i nxan ne kafe ka pijn ndoshta ki me i ndegjue edhe ka e knojn kengen shoku tito ne jemi betuare edhe thojn ska pas me ate kohe se nuk i ka prek ne zemer ska deshte te dijn me shume kush ka qen i denuare politikisht ne ate kohe bile bile edhe e kane distancue edhe kan then ishall nuk takohemi ne rruge diku se shpirti ka desht me i leshue prej tute e sot behen ne sy te tjereve se shpirtin e dhejn per vatan po u pa puna sa let e pranuan nje lecke per flamur te vizatuare ne kafehane edhe emrin kosova shumeetnike me 10% minoritete e te barabaret i benen me 90% kjo te na ka ndodhe kur thojn nje fjale popullore qeni i keq ta bjen ujkun ne torisht e qisaj pune i paskan then me fal lexues te nderuar kemi qka te shkruajmi sa te duash po pak u mundova sa me shkurt te gjitha ngapak se keto te gjitha lidhen edhe me temen kush ishte MEHE UKA e kush po mundohet me na be qe te mos e njohim kush ishte MEHE UKA krejt per keta qa shkruajta qe munden me ba e spo dijn shkurt e shqip dikuj po i dhembe po keta deshmore te kombit tone keta nuk jane te harruar kurr perjet e mot keta jane te gjalle qe nuk vdesin kurr

lirik
21-10-08, 09:08
i nderuar Agim
jam pėr ata qė vlerat e secilit tė dalin nė siperfaqe dhe mė fal nėse un u tregova ashtu nė fillim se nuk po e njihkam Meh Uken
vėrtet nuk e kam njohur
besoj s e po bindesh tash
pėr shkak s e mosha ynė ka pas dallim tė madh nė ato kohra kur un isha ne kosovė
e jo pse deshta ta zvogloj dhe paraqita sinqerisht faktin se nuk e njihja sepse nga kosova jam shkeput qe nga viti 1981 pra kur meha ishte i ri nė moshė dhe nuk ishte nė at moshė pėr veprimtari
Me sinqeritet tregeova se di vetem per Bali Uken nė bazė tė asaj qka ekam njoft ne vitet para vitit 1981 se kishte atdhedashuri ky njeri ather
Mbas lufte kam ndejt pra mbas vitit 2005 kam ndejt me disa profesor te mitrovices edhe me profesor Baliun isha me profesorin vllaun tim Ismetin
Nė biseda e siper ra fjala edhe per Meh Uken Baliu e din se un nuk ekam njoft se Balia edin se me ka pas nxėns mė ka dhėnė msim ai e din se Meha ather ishte i ri ne mosh ne vitin 1976 Meha mund te ket qenė 8 vjeq kur Bali uka me ka dhan mua msim e kur mua me merrte udba ne pyetje per parolla
politke e aktivitete politike e me akuzonin s epo shkruaj parilla neper tabela e po krijoj shqetsime me propagand politike e me paten perjashtu nga shkolla ka qen problem puna ime sepse ne njeren an ishin serbet qe me sulmonin e tradhtart ne anen tjeter ishte
MUSA HOTI E BALI UKA E TJER PATRIOT SHQIPTARė QE ME MBRONIN ME KEMBNGULJE EDHE PSE udb a e zez pjellte nji mi intriga per mua e tash me kujtohet kur m thoshin pse nuk po e then qafen me ik dikah prej ktu
NE SHKOLL E KAN SJELL POLICINė TE DERA SA HYJA NE SHKOLLė NUK
M'LENIN MBRENDA
E THIRNIN POLICINė
SLOBODAN JEVREMOVIQI ZAVENDS DREJTORI E AGIM DEVA DREJTORI
NE SHKOLL TEKNIKE

E JOVA SERBIANI PROFESORI KRYETAR KSHILLI

E ZORANI SHEFI I SEKSIONIT
E SHUM QETNIK
ATHER
ISHIN KUDER MEJE
DONIN TE ME PERJASHTONIN NGA SHKOLLA

SE UDBA E ZEZ ISHTE E LIFDHUR ME TA
AGIM DEVA DREJTORI KOMUNSITI I BASHKIM VALLZRIMIT TITIST
qe ma vion sabit veseli e disa shok te mi e sulmuan se ai me polic kishte blloku shkollen teknike
ne vitin 1981 kur ne nja 50 vet po i binim dres me nji dru per ta qel se nxansat i kishin nxan rob
secilit ja mbanin armen te kryet e ne demostruzesit si duhija me mija demostrues msynim me hy mbrend me i nxje rr nxasnist ku agim deva i mbante peng me polici mbrenda mos me dal
kshtu per afersisht ndodhi me shum shkolla qe ne u detyruam ti lirojm me dhunė forca e demstruesve
Doli drejtori agim deva e gilloj si qen te ju lutej demostruesve te mos hynin mbrenda e sabit veseli i tha hiqmi prej rruge se ta shkyej barkun e qenit me pau mua dhe me shikoj me inat i biri bushtres
nuk e di se qka mendonte ne ato qaste ai por me kujtohet baba im kur tha djalin nuk keni me ma qit prej shkolle mjaft n a i keni shkel te drejtat ne si fis e si farė
baba plak ishte aty me plis ne ballė ne shkoll prezent ishte edhe bali uka kur i tha drejtori babes mos
mos e qitsh prej shkolle plak lidhe per shkolle aty e kam humb durimin dhe kam ba turr me ja ngjit per fyti agim deves e kur jam kacafyt me joven fyt per fyti jova mi ka shti thojt ne qafė e un ne fyt na kan nda shum te prniashem aty ka qene dhe musa hoti sekretari i athershem i shkolles qe shkoj fyt per fyt me slobodan jevremoviqin qetnikun qe
edhe po ashtu edeh ai me kemgngulje
me perjashtonte prej shkolle
TE GJITHA KTO ISHIN PER MOSPERSHTATSHMERI GJOJA SHKRUANTE MOSPERSHTATSHMERI
SHOQRORE NDAJ SISTEMIT E SHOQERIS PRANDAJ REGULLAT ESHKOLES NUK LEJOJN
Nuk thonin per shkak te munafikis e te poshtersis antishqiptare e per shkak s eliriku po i fyrmzon brezat me vargje e po shkruan ne tabele vargje atdhetare te nbaluara
por thoshin po eshqetson popinionin me propaganda te rrejshme
SLLOBODAN JEVREMOVIQI ME THA SHIH TI KUSH PO TE MBAN TY KUS PO TE EVSH E PO TE MBATH E PO TE JEP ME HANGER
JUGOSLLAVIA PRA JO MORE BABA IM I SHKRETI I THASH ME NJI PENSION TE MJERė JU KOMUNISTAT JA KENI MARR TOKEN E PASURINė
Duke qen i pappermirsueshem ata moren vendim te me perjashtojn por ne benim kembngulje nji vit gati me perjashtuan me pranuan prap se Musa Hoti i ndjerė ka pas edhe tjer te ndershem patriota
qe kemnhguklen q ete kthehem ne shkollė ehe ne ato kushte presioni msoja nat e dit e dit per notat
nuk e harroj edhe ndihmen ebali ukes ather dhe ju jam mirnjohs te gjith vlelzerve shqiptar te gjakut tim qe me pastertin patriotike me kan ndihmuar e pshtyj mbi ata q eme kan shty
MUSA HOTI KA QENTRIM NJERI TEPER I KULTURUAR VEPRIMTARė SHUM
ATDHETARė
Musa Hoti ka qen aktivist i madh i qeshtjes kombtare edhe ne vitet 1968 ka qen ne demostrata
bile flitet s eka rrembye flamurin ather
MUSA HOTI VRAU NE BURKSEL AMBSADORAT SERB ISHTE VEPRIMTAR I MADH IQ ESHTJES KOMBTARE KISHTE MIQ SHUM E SHOKė ISHTE SHOK E MIK EDHE ME ALI PODRIMEN ME KA TREGUE PERSONALISHT POR EDHE ME SHUM TJER
E KAM TAKUAR NE DEMOSTRATA NE DYSELDORF
E NE SHUM DEMSOTRATA TJERA NEPER EUROP SE BASHKU ME EMIL KASTRIOTIN POASHTU VEOPRIMTARIN EMADH TE QESHTJES KOMBTARE EMILI ėSHT GJALLė SOT
KA QEN PREZENT EDHE HYSEN TERPEZA I CILI ME FOLI AQ MIRė PER DAJEN TIM BRAHI M
MUJANIN E SHUPKOFCIT I BIRI I ZEQIR MUJANIT I CILI KA BA LUFTA ME SRBIAN
E MUA UDBASHAT NE VITIN 1981 ME THOSHIN E A DIN TI NIPI I KUJ JE HE NANEN E BYLLISTIT TY E ATI KSHTU E KSHTU E ME BININ ME SHKELMA E SHKPOPI
DUKE E UNDRUAR ME RADHė DER SA LODHESHIN
PO TRUPI I NJI TE RIU PO QENDROJKA SI QELIKU

lirik
21-10-08, 09:14
Bali Uka pa dyshim rrjedh prej familjes atdhetare e domosdo edhe
Meh Uka
Me vet faktin se baben e Bali Ukes e Meh Ukes e paskan masakrue
por edhe ne fakt se meha ka qen i burgosur politik
fakte te mjaftueshme jan kto por per MEHEN DUHET ME DAL HALA MA SHUM FAKTE E MA SHUM DETALE do te ishte ne intetres te zbardhjes
se te gjith veprimtarisė s e ti

Ti u preke ne fillim kur un thash se nuk e noh Meh Uken por tash u binde se nuk e kisha per qellim me e zvoglue
NE VITIN 1976 MEH UKA PASKA QEN 8 VJEWQ PRANDAJ BALIU NUK KA PAS QKA ME THOT PER VLLAUN E TI ATHER KUTPOJE DREJT PRA
Ndersa ne vitin 1981 ne pranver ne kohen e demostratave NE KOSOV DHE NE MITROVICė
po del se MEH UKA KA QEN VETEM
AS 13 VJEQAR
SIPAS DATLINDJES
PRA KA QEN MIR TE SJELLET NJI PJES EVEPRIMTARIS Sė TI KTU Nė KėT TEMė DATAT E BURGOSJES DHE VEPRIMET E TI JETA E TI NE VEPRIMTARI ETJ
KU EMBAJTI BURGUN KU U DENUA NE CILIN VIT NGA CILET GJYKATS QFAR PROCESI ISHTE ME QFAR GRUPI U DENUA NE PRISHTIN APO NE MITROVIC U DENUA
DHE KU E MBAJTI BURGUN KUR U LIRUUA EKUR U KYQ NE VEPRIMTARI PAS LIRIMIT NGA BURGU ME CILAT GRUPE PAK MA KONKRETISHT E M A BUKUR DO TE DELTE HISTORIA E SECILIT PRA ESHT NE INTERES TE KOMBIT E TE HISTORIS GJITHMONė Qė GJėRAT Tė JEN SHUM MA Tė KJARTA E MA Tė HOLLSHISHME SE E ZBARDHIN DESHMORIN E ZBARDHIN SECILIN
NJERI PER TE CILIN KERKOHET MA SHUM ME DIT NGA OPINIONI
KJO I SHERBEN EDHE INFORMIMIT TE DREJT DHE QESHTJEVE HISTORIKE

pO E THEM PRANDAJ BALI UKA NUK KA PAS QKA ME THOT PER MEHEN ATHER MUA
Sepse Meha ishte ne vitin 1976 vetem 8 vjeq ktu desta te te dal un por jo siq ke mendue ti ta zvogloj MEHEN TI TASH Plotsisht m e ke kuptu dhe jemi sqaru se pate shum teper teper keqkuptim
duke mendu se un me qellim po mendoj ta zhvlersoj per ndoj qellim
por nuk ishte ashtu pikrisht per kta thash s emeha ka qen gjenerat tjeter prandaj nuk kisha njohuri e u shpreha ashtu se vertet nuk kisha dhe ti me beson tash s e per kurfar motivesh tjera nuk kam than
tė jesh i bindur ne sinqeritetin tim

lirik
21-10-08, 10:31
Pra njerzit q e me mbronin ne at kohė mua prej qakajve tradhtar te kombit
aq kishin mundsi
e sa i perket luljeta pules
se bashku me at komisionin e mjerė ne fakultetin gjeologjik
mandej pas denimit tim pikrisht komisioni ne krye me luljeta pulen
ka pas marr vendim per perjashtimin tim
perjetsisht dhe e drejta e studimeve ne fakultet perjetsisht
bile kam qen i ndlauar me karakteristika pas denimit
qe te mos e kem te drejten e studimit ne fakultet askund
ne teritorin e ish jugosllavis rrepteisht i ndaluar me vi te kuqe
pas denimit pas vuajtjess e denimit e kam pas te drejten si i burgosur ti marr paratė ne leter
ne qendren sociale sipas ligjeve te shtetit
para qe ti ti jep burgu qe ke punuar per shembull se te burgosurti punonim nga tet or ne dit ne fabrik tamam si puntort por ato para na i vjedhen
as nji para nuk ma dha shteti jugosllav te mundit tim e te krahut tim
do te kisha dasht me dit ku jan sot ata te socialit shqiptar te zi
qe punonin aty ne vitin 1988 kur u lirova nga burgu qe me leter te burgut gjoja ti marr paratė se gjoja burgu i paska que ne socialin tim te vendlindjes
KUR SHKOVE NE SOCIOAL QESHEN DHE U TALLEN ME MUA PRA EDHE PARATė QE KEMI PUNUAR NE FABRIKEN E BURGUT NGA 8 OR NE DIT SI KUAJ SE NA DETYRONIN
NE PUN FIZIKE
ME VITE
MI KA VJEDH JUGOSLLAVIA TITISTO RANKOVIQISTE MILLOSHEVIQISTE
JA PRA SE QAR SHTETI ISHTE TE BURGOSTE TI HUMBTE GJURMT TE SHFRYTZONTRE DHE NUK LENTE GJURM
E DISA LLOMOTISIN E FLASIN SE KOHA E TITOS PASKA QENė KOHė E ARIT JO JO KA QEN KOHA ESPIUNVE EMAFIOZVE KUSH KA PÜUNU PER PANSLLAVIZEM KA JETU MIRė KUSH JO
KA VUAJT SI DREQI FAMILJE ME NGA TET FMI VUANIN PA PUN DELNIN E U SHITSHIN NE TREG PUNE PUN KRAHU ENEPER VAGONA NE STACION TE TRENIT NE MITROVICė E NE MINIERA NE HORIZONTIN
E FUNDIT DUKE RROGTARUAR PER JUGOSLLAVI PER SERBI QE TE NDERTOHET BEOGRADI E DUKE MARR NJI PJAT QORB PER VETEE PAK BUK PER TET FMI QE SHKONIN ME HARRNA EME NJI PAL KPUC NE SHKOLLė TE SHKYERA


po shtresa te varfra ka pas ne kohen e titos aq shum sa q enjerzt u dashke me ik n gjermani e ne zvicerr me rrrogtaru e me e lan gruan e re ne shpi me bab eme nan püer me ardh nga nji her n vit
pak dit per vit t ri n pushim as nuk eka njoft gruaja as fmijt medet qfar njerzsh naiv jan disa llomototds te regjimit titist qe llomotisin per kohen se gjoja paska qen mirė ne kohene titos po ne ather kemi qen rrogtar bre me perjashtim te nji pjese te privilegjuar
mbi 60 perqind kan qen pa pun e ka pas aq shum me rroga te liga katastrof rrogtar per ti shfrytzuar minierat tona serbia

lirik
21-10-08, 10:41
Gjithmon shqiptari ne katastrof jetoj edhe sot veq nji pjes jeton mirė ata qe u gjeten mma te shkatht me grabit ata q e nuk kan vjedh e kan ndergjegje e nuk munden per shkak te ndergjegjes
e te etikes e te kodit te karakterit e normave qe nuk ua lejoj ftyra me ken t etill ata jan duke mbaruar po kjo qeveri duhet shum ma shum me i perkrah kto familje
te ndershme shqiptare qe nuk grabiten nuk vodhen jo me ju dhan veq t pandershmve perparsi
si ne punsim e si qdo kund mjaft ma njerzt e pandershem
perfituan le te shohin pak dirt edhe t ndershmit
QevEria JON DUHET TI MARR MASA QE NJERZVE TE NDERSHEM E FAMILJEVE TE SAKATOSURA TE JU JAP KREDI NGA BANKA BOTRORE E JO HAJNAVE ETE PANDERSHMVE ISH FAMILJEVE TE SPIUNVE FAMILJEVE Q ENUK KAN KONTRIBUAR ME HIQ KURGJA
MJAFT MA ME RRENA PSE ASNJI KRREEDI NUK JU DHA FAMILJEVE TE DESHMORVE AS FAMILJEVE TE BURGOSURVE POLITIK SE PAKU TE KEN KULM MBI KRYE
POR RRIJ DYERVE STZREHVE TE EUROPES TE SMUR E TE DEMTUAR NGA PASOJAT E BURGUT
POSHTERSI KJO
A THUA VALL TE BURGOSURIT POLITIK NUK JAN BANOR TE KOSOVES NUK PASKAN DREJT ME PAS BIZNES AS KREDI AS KURFAR JETE AS ME U SHENU SE KAN QEN NDOJ HER BANOR T KSAJ TOKE PO P=SHTYJ MBI KTO SJELLJE E POSHTERSI BARBARE
kto sjellje kan detyrue shum njerz me ik ku bren miza hekur prej zhgenjimeve sot meja qel deren kosoves nuk rrin njeri n te ikun te gjith zbrazet per nji sahat si stuhija
kush po i shkakton kto pasoja kaq te tmershme te padrejtesive kush po e mbyt nji popull po e asgjeson po ja vret vullnetin kaq pa mshirė vertet per tu habitur nuk ka askund ne bot padrejtesi as ne afrik as nder kombet ma te humbura te globit siq bėhen padrejtesi nder ne paadrejtesi nga ma te poshtrat
e me te pa ftyra q emund te mendohen
Gjithqka shkon veq me jarani si ne kohen e mahmut pashes pa e praktiku kurr ligjin
do te vjen koha kur shqiptart nuk kan me diq qka esht ligji veq njofsia e jarania parja epadrejtesia
kush mund te jetoj ne nji tok te till qe do te quhet toka e padejtesis

lirik
21-10-08, 10:44
Gjithkah padrejtesi sociale padrejtesi faktesh perfitim i jashtligjshem mostrajtim i njejt
kuzalifikim i rrenave falcifikime ne do te quhemi njerz q enuk kemi lidhje me ligjin e civilizimit
do te vij dita kur ligji i civilizimit do te quhet diqka qe nuk ekziston te ne me kto sjellje barbaRE
E PADREJTESI MIZORE
SI KA MUNDSI QE I PADREJTI AQ SHUM PERFITON LE TE QUHET LIRISHT NE EUROP DHE NE BOTė TOKA E PADREJTSIVE VENDI I PALIGJ VENDI I LLAFEVE BOSHE I KOTSIVE I PAPUNSIS I MJERIMIT I MBIJETESES KU VLLAU VBLLAUN NUK E NJEH MJERIM
MOZOMAKE Q TOKė E VUAJTUR ME SHEKUJ NGA PSHTJELLIMET

agim__barja
21-10-08, 16:14
Z:LIRIK nje permisim dua ta beje se ndoshta une e kam ngatruar NUMRAT e lindjes se MEHE UKESE ne vitin 1962 ESHTE I LIMDUR E JO 1968 UNE KAM GABUE PA QEELIM

lirik
21-10-08, 18:35
Nėse Meh Uka ėsht I Lindur Nė Vitin 1962
Po Del Se Ai Paska Qenė Nė Vit
T E Katėrt Fakultet Nė Vitin 1978


Ai Duhet Tė Ket Qenė Nė Mbarim Tė Fakultetit
Ne Vitin 1980


Ai Do Te Duhej Tė Ishte Profesor Normalisht
Me Studime Tė Kryera pra

E Jo Si Student nuk po perputhen datat

s i I Denuar

Ndersa Ne Vitin 1981
Qka Do Te Ishte Ai Me Profesion
student nuk po del te ket qen ne at vit!..............


Profesor Pra po del ne vitin 1980 81
me fakultet te kryer

Ne Cilin Vit Ishte Ai Student Dhe Ku


Kur U Denua


Sepse Diqka Kam Degjuar Se Ai U Denua Si Student


Kur Ishte Me Studime Ne PrishtinėNe Cilin Fakultet Ishte

Nėse E Din Qka Studjoj


Sipas Datave Qė Ai U Dėnua Si Student

Del Se Ai Duhet Tė Ket Qenė Ma I Ri


Nėse Shkojm Te Datlindja 1968

Del Se Meh Uka Tetevjeqaren E Ka Krye Ne Vitin 1976

Ndersa Shkollen E Mesme Ne Vitin 1980


E Ne Vitin 1982 Apo 1983 Do Te Ket Qenė Student I Vitit Te Tretė

Ne Fakultetin Juridik

Apo Qka Ka Studju

E Ather Mund Te Jet Denuar Si Student

Pra Po Perputhet Data 1962


Kur Ai Si Student U Denua

Mbajtja 6 Vjet Burg


Po Del Se Ai Doli Nga Burgu N Evitin 1990 1991


Pikrisht Ather Kur Zhvilloheshin Aktivitetet E Dendura Te Uqk S


Pra Data 1968


Po Del Disi Ma E Sakt


Sepse Meha Ka Mbajt 6 Vjet Burg Ne Sremska MitrovicėPor Nuk E dijm Se Me Cilin Grup U Denua


Kush Jan Shokt E Ti Ne Grup


Te Denuar

A U Denuan Ne Prishtin

Ne Gjygj Te Qarkut


Apo Ne Mitrovicė


Kjo Do Te Ishte Me Rendesi


Te Pergjegjesh Nese Din


Ti Si Dajė I Ti


nėse e k e MEHEN djal motre


Nuk Jan Gjėra Q E nuk Mbahen Ne Mend Kto Gjėra

Shum Te Rendesishme Jan MOS HARRO SE SA TE RENDESISHME JAN

KTO DATA PRA

lirik
21-10-08, 18:42
Z. AGIM
Nuk di nejse ti e din e ke nip po thua domnethan djal motre i bjen kjo
prandaj do te ishte mir qene temat drejt t e me pergjegjesh ma konkret
nuk e di a po me kupton drejt a jo qka un po shkruaj
por dua tėthem diqka shkrut dhe shqip kush do qe provon Meh Uken ta
perziej ne procesin e te denuarve polik ne vitin 1981 gabon shum rėnd dhe veq koritet se meha nuk ka qen ne mitrovic ather ne grupin tonė ne ato vite prej 8 tė akuzuarve
kemi qen te ndarė dy grupe por ji direkt t e lidhur por indirekt ndersa per organizim te demostratave te vitit 1981 kam qen un xhelal ferizi ket e din gjith njerzimi ka shum fakte dhe ka fakte te gjalla se meha nuk ishte ne grupin e te denuarve ne gjygj te mitrovices ne vitin 1981 pra as nuk pergjegjej per organizimin e mitrovices dhe ne qeoftse se ka qen ne vitin 1962 i lindur ne cilin vit si student paska qen pra ne cilin fakultet ka studju ne cilin semester
NE QOFT SE PO BėNI pėrpjekje qe qfardo lidhje me vitin 1981 me ngjarjet e ati te denuarve
ta regjistroni nji njeri q enuk ishte dhe nuk e dinte askush ne mitriovic ne at koh per Mehen
JU DO TE KORITNI PUBLIKISHT SE KJO NUK QENDRON SEPSE JAN AKTET E FAKTET E TE DENUARVE KU MEHA FARE NUK BEN PJES NE AT KOHė DHE TI SI DAJė E TI E NUK PO EDIN NE CILIN GJYGJ ESHT DENUAR DHE NE CILIN VIT
PRA NE PO PUNOJM PER ZBARDHJEN E NGJARJES RRETH KTI DESHMORI QE TE DIHET GJITHQKA SA MA SAKT PRA

Nėse Meh Uka ėsht I Lindur Nė Vitin 1962 Po Del Se Ai Paska Qenė Ne Vit
T E Katert Fakultet Nė Vitin 1978
Ai Duhet Tė Ket Qenė Nė Mbarim Tė Fakultetit
Ne Vitin 1980
Ai Do Te Duhej Te Ishte Profesor Normalisht Me Studime Te Kryera

E Jo Si Student

I Denuar Ndersa Ne Vitin 1981 Qka Do Te Ishte Ai Me Profesion
Nxėns Apo Student Apo Profesor Pra Ne Cilin Vit Ishte Ai Student Dhe Ku
Kur U Denua Sepse Diqka Kam Degjuar Se Ai U Denua Si Student
Kur Ishte Me Studime Ne Prishtinė
Ne Cilin Fakultet Ishte Nėse E Din Qka Studjoj
Sipas Datave Qė Ai U Dėnua Si Student Del Se Ai Duhet Tė Ket Qenė Ma I Ri
Nėse Shkjm Te Datlindja 1968 Del Se Meh Uka Tetevjeqaren E Ka Krye Ne Vitin 1976 Ndersa Shkollen E Mesme Ne Vitin 1980 E Ne Vitin 1982 Apo 1983 Do Te Ket Qenė Student I Vitit Te Tretė Ne Fakultetin Juridik Apo Qka Ka Studju E Ather Mund Te Jet Denuar Si Student Pra Po Perputhet Data 1962 Kur Ai Si Student U Denua Mbajtja 6 Vjet Burg Po Del Se Ai Doli Nga Burgu N Evitin 1990 1991 Pikrisht Ather Kur Zhvilloheshin Aktivitetet E Dendura Te Uqk S
Pra Data 1968 Po Del Disi Ma E Sakt Sepse Meha Ka Mbajt 6 Vjet Burg Ne Sremska Mitrovicė
Por Nuk Edijm Se Me Cilin Grup U Denua Kush Jan Shokt E Ti Ne Grup Te Denuar A U Denuan Ne Prishtin Ne Gjygj Te Qarkut Apo Ne Mitrovicė Kjo Do Te Ishte Me Rendesi Te Pergjegjesh Nese Din Ti Si Dajė I Ti Nuk Jan Gjėra Q Enuk Mbahen Ne Mend Kto Gjėra Shum Te Rendesishme Jan

Por Edhe Nese Esht I Lindur Ne Vitin 1968
Ai Nuk ėsht I Gjenerates Time
Esht Kater Vjet Ma I Ri S E Un
Dhe Kater Vjet Ma I Ri
Ne At Kohė Don Te Thot Shum
Nuk E Besoj Ne Radh Te Par Se Do Te Me Kishte Lidh
Ndoj Shoqeri Me Te Si Moshė
Si Gjeneratė
Sepse Un Do Te Isha Ne Fakultet E Ai Ne Vit Te Par Gjimnaz Per Shembull
Per Kohen Ton Logjike Del Kjo Se Nuk Funksionojn Kontaktet
Me Mosha Shum Ma Te Reja Ka Qen E Pazakonshme Te Shoqrohesh Me Nji Mosh Te Till Nji Student Me Nji Nxens Ne Vit T E Par Gjimnaz

Sipas Mentalitetit Dhe Tradites Ton Shqiptare Kjo Nuk Shkon
Por Nejse Ka Mund Te Na Lidh Veprimtaria Por Kursesi E Ne Asnji Menyr
Mua Meh Uka Ne Ato Kohra Nuk M Kujtohet
Dhe Ket Mund Ta Deshmojn Edhe Te Burgosurit Tjer Te Ati Viti Aata Jan Gjallė
Dhe Familjet E Tyre Pra Ne Vitin 1981 Kursesi Asnji Familje E Te Denuarve Nuk Mund Te Thot Se Ishte Meha Ne Gjygj Ne Mitrovicė Ne Vitin 1981 Por Si Duket Agim I Ke Ngatrruar Datat Dikush Duhet Ta Dij Ma Sakt Ket Punė Te Kti Deshmori
Datlindjen Dhe Veprimtarin

Nese Meha I Ka Kater Fmi Do Te Ishte Intresant Me E Dit Sa Vjeq Esht Ma I Madhi Fmi Ne Cilen Klas ė Esht Fmiu Ma I Madh
Mendoj Se Gjanat Duhet Te Precizohen Fort Mir Se Kemi Te Bejm Me Nji Njeri Qe Ka Permendore
Nji Njeri Qe Brigadat E Mbajten Emrin E Ti
Nji Njeri Qe Duhet Te Shkruaj Historia Si Deshmor Nuk Jan Lojra
Me Historinė Prandaj Do Te Ishte Shum Ma Mirė Te Saktsohen Gjėrat
E Faktet

agim__barja
22-10-08, 19:00
MEHE UKA
Femijeria dhe Shkollimi
fashati bajgore eshte kreshtebardhe iliro-shqiptare e shales. na kete fshat u lind MEHE UKA me 20-12-1962.baba rame u gezua kur i lindi sdhe djali i trete. e mori pushken dhe shtiu tre here qe te lajmeroj shoket e fshatin se ne shtepin e tyre kishte nje gezim. jehona e krisma se pushkes ishte shume e madhe thua se edhe ajo kishte parandjenja se ndodhi nje lindje e madhe. Ajo e theu acarin e madhe qe bente ato dite.shket filluan te vijn ashtu siq ishte zakon dhe moren lajmin se u kishte lindur edhe nje djal.Rama me krenari u thoshte shokeve se na eshte shtuare edhe nje pushke qe do te jete e nevojshme per te ardhemen.Hajdini,gjyshi i tij u gezua shume dhe kerkoi qe te pagzohej me emrin MEHE."Ky do jete MEHA I MADHE''.Te tjeret e pergezuan dhe i deshiruanfemijeri dhe jete te lumtur.
Meha rritej nen perkujdesjen e nenes Gjyle,gjyshjes Zahe dhe motrave qe ishin me te rritura.Erdhi koha qe te shkonte ne shkoll. Mesuesi i par i tij ne BAJGORE ishte Azem Muja. Aty i vazhdoje mesimet deri sa e kreu me sukses te shkelqyeshem edhe klasen e gjashte. Pastaj u detyrua qe te vazhdonedhe dy klaset e tjera ne MITROVECE dhe e kreu shkollen fillore me sukses te shkelqyeshem.Pas kesaj u regjistrua ne gjimnazin e mitrovices, ku kreu klasen e pare. Ne kete kohe fillojme pune gjimnazi matematikor ne prishtin, i cili zgjodhi nxensit me te mire nga teritori i kosoves dhe ne mesin e tyre ishte edhe MEHE UKA.Edhe ne Prishtin MEHA mesonte me zell dhe ishte i shkelqyeshem.Keshtu ishte deri ne perfundim te vitit te katert qe perputhej me kohen e ktheses se madhe ne historin e popullit shqiptare-me demostratat e vitit 1981 kur del ne sken MEHA dhe kurrme nuk largohet prej saj dhe do te mbetet aktor i perhereshem i levizjes per clirimin e kosoves. Ne vitin 1984 u regjidtrua ne fakultetin teknik ne univerzitetin e kosoves, por u burgos dhe kur doli nga burgu perseri i vazhdoi studimet, por u detyrua ti nderpres studimet ne mungese te mjeteve per shkollim.GJate studimeve MEHA ishte nje nga organizatoret me te njohur te veprimtarise kombetare ne univerzitet kjo qe ai beri te zgjidhej kryetar i unionit te pavarur te studenteve te univerzitetit te Prishtines.

agim__barja
22-10-08, 20:13
MIRENJOHJE DHE DEKORATA PAS LUFTE
MEHE UKES pas clirimit te Kosoves nga roberia shekullore serbe iu ndane shume mirenjohje dhe dekorat po i shenoj disa prej tyre
NDERIM
TE NDERUARE PJESTARE TE FAMILJES SE DESHMORIT MEHE UKA POPULLI I KOSOVES, QEVERIA E PERKOSHME DHE MINISTRIA E MBROJTJES PERULEN ME RESPEKT PARA VEPRES SU
BLIME TE DESHMORIT TE ATDHEUT.
I PERJETESHEM QOFT KUJTIMI DHE VEPRA E DESHMOREVE QE NUK KURSYEN AS JETEN E TYRE PER LIRIN E KOSOVES.
MINISTRI I MBROJTJES AZEM SYLA

FLAKA E JANARIT,FLAKA E LIRIS NDERON ME
MIRNJOHJE
DESHMORIN E LIRISE MEHE UKA PER TRIMERI DHE SAKRIFICE
JANAR 2000
GJILAN

TMK ZONA E VI ME SELI NE GJILAN
MEHE UKEN E NDERON ME MEDALON NE JANAT TE VITI 2000
USHTRIA CLIRIMTARE E KOSOVES

MIRENJOHJE
PER TRIMERIN E TREGUAR GJATE LUFTES CLIRIMTARE,KONTRIBUTIN E DHENE NE ORGANIZIMIN DHE MASOVIZIMIN E USHTRIS CLIRIMTARE TE KOSOVES
30.06.2000 K.I BRIGADES MEHE UKA
MITROVICE HYSNI AHMETI

MIRNJOHJE
TMK ZONA E IV E MROJTJES
MITROVICE,13.10.2000
FAMILJE E NDERUAR E MEHE UKES
DESHMORET JAN NDERI DHE KRENARIA E FAMILJES,KOMBIT DHE ATDHEUT
GJENERALMAJOR RRAHMON RAMA

UNIVERZITETI I PRISHTINES
ME RASTIN E 30-VJETORIT TE THEMELIMIT ,I JEP KETE
MIRNJOHJE
(POST MORTUM)
MEHE UKES
PER KONTRIBUTIN E VECANTE NE CILESINE E KRYETARIT TE UNIONIT TE PAMVARUR TE STUDENTEVE NE PERIUDHEN 1991-1992
PRISHTIN 16 MAJ 2000
REKTORI
Prof.Dr.ZENEL KELMENDI
UNIVERZITETI I PRISHTINES DHE UNIONI I PAVARUR I STUDENTEVE TE FAKULTETIT TE SHKENCAVE MATEMATIKE NATYRORE
MEHE UKA
I CILI U FLIJUA PER LIRIN E KOSOVES,I JAPIM
DIPLOMEN
STUDENT MARTIR
DIPLOMA JIPET NE SHENJE NDERIMI DHE PERKUJTIMI, ME RASTIN E
DITES SE FLAMURIT
PRISHTINE,23.XI.2000
KRYETARI I UNIONIT TE STUDENTEVE
REKTORI
AFRIM HOTI
Prof.Dr.ZENEL KELMENDI

SHOQATA E INVALIDEVE TE LUFTES TE UCKse
dega ne Mitrovice
Ndan
MIRENJOHJE
FAMILJES SE DESHMORIT
MEHE UKA
05.02.2001 KRYETAR
SHERIF RAMA

agim__barja
22-10-08, 20:44
mehe Uka Qe Nga Viti 1981 Aktivitetin E Tij Kombetare E Kishte Orientuar Qe Shqiptaret E Te Gjitha Trojeve Etnike Nen Sundimin E Jugosllavise Te Bashkohen Dhe Te Formojne Republiken E Tyre Me Emrin Kosove. Per Kete Veprimtari Ishte Gjykuare Dy Her, Ishte Izoluar Ne Burgun E Smrekonices Dhe Ishte Perjashtuar Nga Shkolla. Keto Masa Nuk E Demoralizua,por Edhe Me Shume E Kaliten Ne Lufte Per Sendertimin E Idealit Per Te Cilin Ishte Percaktuar. Edhe Sa Ishte Ne Burg Nga Shoket Ishte Informuar Se Ishte Formuare Nje Levizje Me Percaktim Qe Te Shtrihej Ne Te Gjitha Teritoret Ku Jetojn Shqiptaret Ne Jugosllavi.meha Vuri Kontakte Me Shume Njerez Nga Viset E Ndryshme Sidomos Me Te Rinje Por U Angazhua Qe Te Krijonte Lidheje Edhe Me Shume Shoke Te Vjeter Dhe Ne Mesin E Tyre Ishte Edhe Kadri Osmani I Cili Vuante Denimin Ne Burgjet E Sllovenise Dhe Nje Kohe Kishte Qendruare Dhe Ne Burgun E Mitrovices Ku E Vuante Denimin Edhe Mehe Uka.aty I Krijuan Lidhejet Dhe Meha Ishte Antari I Tret I Grupit Te Kadri Osmanit Ku Edhe Kishte Dhene Betimin. Kur Doli Nga Burgu E Vazhdoi Aktivitetin Ne Levizjen Per Republiken Socialiste Te Shqiptareve Ne Jugosllavi Ose Shkurt Lrsshj.te Gjitha Detyrat I Kishte Kryer Me Korektesi , Bile Kishte Kryer Edhe Shume Me Teper Si Ne Rajonin E Mitrovices Ashtu Edhe Ne Viset Tjera Dhe Vecanarisht Ne Univerzitetin E Kosoves Ne Prishtine.
kadri Osamanie Kishte Informuar Mehe Uken Se Ne Kuader Te Levizjese Ne Bashkepunim Me Udhehqjen E Frontit Nacionalclirimtare Te Kosoves Do Ti Forcojme Radhet Tona Dhe Pastaj Levizja Jonee E Bashkuare Do Te Quhej Fronti Antirezionist Per Kete Duhet Te Angazhojme Sa Me Shume Njerez Dhe Ata Duhet Te Jane Njerez Te Fort Dhe Te Bese Dhe Te Gateshem Per Sakrifice Te Madhe Deri Edhe Ne Flijim
ne Tetor Te Vitit 1983 E Vizituan Kadri Osmanin Mehe Uka Dhe Raif Qela Dhe Biseduan Per Shtrirjen E Aktivitetit Ne Rajonin E Mitrovices Dhe Punet Qe Ishin Te Nevojeshme Ti Kryejn Bashke Por Vec E Vec Kjo Ishte Me Rendesi Per Shkak Te Detyrave Te Shumta Qe Ishin Para Tyre Sipas Programit Te Frontit Antirevizonist Por Te Fillonte Edhe Lufta E Armatosur Dhe Ti Krijohej Mundesia Per Intervenim Edhe Organizates Se Kombeve Te Bashkuara Dhe Pastaj Te Behej Bashkimi I Te Gjitha Trojeve Shqiptare Ne Baze Te Se Drejtes Per Vetevendosje Me Shqiperin

lirik
22-10-08, 22:33
Nėse Meh Uka U Lind Nė Vitin 1962 Ne Vitin 1968 -69 U Regjistru Ne Shkollė Fillore
I Llogarisim Edhe 8 Vjet Fillore Po Del Se Meh Uka Ne Vitin 1977 Ka Mbruar Shkolen Fillore Ose Ne Vitin 1978 Prap Dy Vite Po Mungojn Te Ishte Ai Ne Vitin E Par Gjimnaz Ne Vitin 1981 Ndoshta Ka Qen Ne Vitin 1980 Ne Gjitmnaz Por Nejse Edhe Nese Ka Qen Ne Vitin 1981 Ju Thoni S Ene Mitrovic U Perjashtu Nga Gjimnazi
I Mitrovices Per Pjesmarrje Nė Demostratat E Ati Viti Nė Mitrovicė
Pėr Tu Denuar Me Burgim E Per Te Derguar Ne Smrokonicė Ne At Koh Gjithsesi U Dashke Me Ndejt Disa Dit Ne Burgun E Mitrovices Ne Burgun Hetues
Deri Sa Te Caktonin Ku Me Te Vendos Me Mbajt Denimin
Ne Mitrovic Kan Denuar Edhe Njerz Per Kundervajtje Ne Kemi Qen Shum Njerz Bashk Ne Ather Disa Prej Nesh I Kan Denu Per Kundervjatje Me Nga 30 Deri Ne 60 Dit Burg Gjykatsi Pėr Kundervajtje
Nė At Kohė Tė Gjith Rrethinat Tona
Si Mitrovica Skenderaj Zveqani Leposaviqi Vuqiterna Denoheshin Ne Mitrovicė
Per Kundervajtje E Dergoheshin Mandej Ne Burgun E Smrekonices
Qė ėsht Fshat Ne Mes Tė Vuqiternes E Mitrovices Ku ėsht Burgu Pėr Kundėrvajtje
Tė Gjith Ata Qe Jan Denuar Per Kundervajtje E Kan Shku Ne Smrekonic Jan Denua Per Pjesmarrje Nė Demostrata Pra Pjesmmarrje Ndersa Te Burgosurit
Per Veper Penale Te Ligjit Te Ish Jugosllavis Organizim Demostratash Organizatorė Te Denuar Si Pas Ligjit Penal Dhe Nenint 114 136 Te Asaj Kohe Jemi Denuar Vetem Pes Persona Pergjegjsa Per Organizim Ne At Grup Nuk Ishte Meh Uka
Nuk Eperjasjtoj Mundsin Qė Meha Tė Ket Qen Pjesmarrs Ne Demostrata
E Te Jet Izolu Per Kundervajtje I I Izoluar Ka Qen Edhe Balija Disa Dit A Kupton
Nuk E E Di Se Sa Jam I Kjartė Me Ty
Ti Si Mitrovicas A Nuk Po E Ditke Se Kush E Cili Grup U Denua Per Vepra Penale
Si Sipas Ligjit Te Athershem Jugosllav Organizim Demostratash
Me 8 E 6 Muaj Denohet Xhelal Ferizi Pastaj Me Radh Ujkani Skenderi Sabiti
Dhe Nazmi Shaqiri Te Gjith Kta Ishin Studenta Perveq Skenderit Qe Punonte
Ne Fabriken E Akumulatorve Ather
Skender Hajredini Dhe Imer Hagja Ekan Kap Per Fyti Ali Shukrinė
Ish Udhheqsin Funksionarin Famkeq Te Asaj Kohe Qe Erdhi Direkt Nga Beogradi
Erdhi Ne Fabriken E Akumulatorve Per Ta Qetsui Gjoja Gjendjen
Nuk E Di A Jemi Duke U Kuptuar

lirik
22-10-08, 22:58
Nėse Meh Uka U Lind Nė Vitin 1962
Ne Vitin 1968 -69 U Regjistru Nė Shkollė Fillore
Nė BAJGORė
I Llogarisim Edhe 8 Vjet Fillore
Po Del Se Meh Uka Ne Vitin 1977 Ka Mbaruar Shkolen Fillore
Ose Ne Vitin 1978
Prap Dy Vite Po Mungojn
Te Ishte Ai Ne Vitin E Par Gjimnaz Ne Vitin 1981
Ndoshta Ka Qen Ne Vitin 1980 te Mitrovices
Por Nejse Edhe Nese Ka Qen Ne Vitin 1981
Ju Thoni S E ne Mitrovic U Pėrjashtu Nga Gjimnazi
PRA PERJASHTIMI A NDODHI PER SHKAK TE PJESMARRJEVE NE DEMOSTRATA
NE VITIN 1981 NE QYTETIN E MITROVICES


Pėr Tu Denuar Me Burgim
E Per Te Derguar Ne Smrokonicė Ne At Koh
Gjithsesi U Dashke Me Ndejt Disa Dit Ne Burgun E Mitrovices
Ne Burgun Hetues
Deri Sa Te Caktonin Ku Me Te VendosIN Me Mbajt Denimin
-----
Ne Mitrovic Kan Denuar Edhe Njerz Per Kundervajtje PER DEMOSTRATA
Ne Kemi Qen Shum Njerz Bashk NE GRUP
Ather
Disa Prej Nesh I Kan Denu Per Kundervjatje
Me Nga 30 Deri Ne 60 Dit Burg
Gjykatsi Pėr Kundervajtje
Nė At Kohė Tė Gjith Rrethinat Tona
Si Mitrovica Skenderaj Zveqani Leposaviqi Vuqiterna Denoheshin Ne GJYGJIN E QAR KUT NE Mitrovicė

Per Kundervajtje
E Dergoheshin Mandej Ne Burgun E Smrekonices

Qė ėsht Fshat Ne Mes Tė Vuqiternes E Mitrovices
Ku ėsht Burgu Pėr Kundėrvajtje
Tė Gjith Ata Qe Jan Denuar Per Kundervajtje
E Kan Shku Ne Smrekonic
Jan Denua Per Pjesmarrje Nė Demostrata
Pra Pjesmmarrje E JO ORGANIZIM
Ndersa Te Burgosurit
Per Veper Penale ORGANIZIM DEMOSTRATASH INICIATIVA SIQ QUEHSIHN ATHER NE AKTAKUZA

Te Ligjit Te Ish Jugosllavis
Organizim Demostratash Organizatorė Te Denuar Si Pas Ligjit Penal Dhe Nenint 114 -136 Te Asaj Kohe Jemi Denuar Vetem Pes Persona NA KAN NDA NGA I GJITH QYTETI E RRRETHINA 5
PERGJEGJSIT SIPAS AKTAKUZES PRA SIPAS GJYGJIT
SPAS HETIMEVE ETJ

Pergjegjsa Per Organizim Nė At Grup Nuk Ishte Meh Uka

AS NE GRUPIN E KUNDEERVAJTJES NUK MA KA KAP VESHI KET EMER

POR KA MUNDSI TE KET QENė PER KUNDERVAJTJE JAN DENUA
ADEM BEKA
BEHGJET VESELI
ISMET KADRIU
GJAVIT BAJRAKTARI ZENEL LOSHI LATI F ZENELI ETJ POR KA QEN EDHE NJI QE JA KAM HARRU MBIEMRIN BAJRAMI PREJ VIDISHIQI EDEH AI PER KUNDERVAJTJE PJESMARRJE
NE DEMOSTRATA

NE GJYGJIN E QARKUT NE MITRO VIC KA PAS EDHE TE VUQITERNES
PER KUNDERVAJTJE
POR ATA KAN QEN TE VUQITERNES
SE VUQITERNA NUK KA PAS GJYGJ QARKU
DREJTORIA PER KTO QYTETZA KA QEN MITROVICA EDHE SOT ESHT

NGA EMRAT QE I MBAJ NE MEND TE VUQITERNES PER VEPRA PENALE JAN
DENUA BALI DERVISHI 13 VJET BURG
ILMI MUZAQI 10 VJET BURG BALI DERVISHI
DINORE CURRI KAM HARRU EDHE AJO KA PAS M DUKET 5 APO 6 VJET E JAKUP SHYTI 8 VJET
BURG NDERSA SELMAN FERIZI ARSIMTAR I GJUHES SHQIPE KA PAS ME U DENU PER VEPER PENALE NUK E DI SE SI KA SHPETU PER KUNDERVAJTJE
SEPSE KA MBAJT FJALIM PARA DEMOSTRUESVE TE URA EGURIT NE VUQITERN
ESHT DJALI I AGJES TIM ARSIMTARI I GJUHES SHQIPE

BALI DERVISHI ISHTE NGA KATUNDI GRADICė TE ARDHUR NE VUQITERN
DINORJA NGA KATUNDI REZNIK SELMAN FERIZI NGA KATUNDI MIKUSHNIC TE ARDHUR NE VUQITERN ILMI MUZAQIT JA KAM HARRU KATUNDIN POR TE ARDHUR KAN QEN NE VUQITERN
I DENUAR KA QEN PER KUNDERVJATJE NGA VUQITERNA EDHE FAZLI JETULLAHU
EDHE AI NGA NJI FSHAT AFER VUQITERNE NDERSA JAUP SHYTI KA QEN I OSHLANIT

Nuk E perjasjtoj Mundsinė Qė Meha Tė Ket Qenė Pjesmarrs Nė Demostrata
Nė VITIN 1981 PER KUNDERVAJTJE POR PER VEPR PENALE JO NE GRUPIN
E TE DENUARVE ME BURGIME Tė RėNDA JO KA MUNDUR TE JET PER PJESMMARJE NE DEMOSTRATA
E Te Jet Izolu Per Kundervajtje
I I Izoluar
Ka Qen Edhe Balija VLLAU I TI
Disa Dit ---A Kupton
Nuk E E Di Se Sa Jam I Kjartė Me Ty AGIM
--------
Ti Si Mitrovicas A Nuk Po E Ditke Se Kush E Cili Grup U Denua Per Vepra Penale
Si Sipas Ligjit Te Athershem Jugosllav PER Organizim Demostratash
PER VEPER PENALE SIQ NGARKONTE AKTAKUZA GJYGJSORE ATHER
Me 8 E 6 Muaj Denohet Xhelal Ferizi Pastaj Me Radh Ujkani Skenderi Sabiti
Dhe Nazmi Shaqiri Te Gjith Kta Ishin Studenta Perveq Skenderit Qe Punonte
Ne Fabriken E Akumulatorve Ather
Skender Hajredini Dhe Imer Hagja E kan Kap Per Fyti Ali Shukrinė
Ish Udhheqsin Funksionarin Famkeq Te Asaj Kohe
Qe Erdhi Direkt Nga Beogradi
Erdhi Ne Fabriken E Akumulatorve NE MITROVIC Per Ta Qetsui Gjoja Gjendjen
MOS ME SHPERTHY DEMOSTRATA NE MITROVICė
Nuk E Di A Jemi Duke U Kuptuar

agim__barja
22-10-08, 23:38
GJITHEQKA RRETH MEHE UKES
VRASJA E MEHE UKES NE KRYE TE DETYRES NE LUSHTE
MEHE UKA NE DHJETORE TE VITI 1996 ISHTE NE SHTEPIN E TIJ NE BAJGORE KISHTE RENE DEBORE E MADHE EDHE RRUGA ISHTE E MBYLLUR POR DETYRE E BESUAR DUHEJ KRYER MEHA ME 28 DHJETORE TEVITIT 1996 NE MENGJES U NIS NGA BAJGORA PER NE MITROVICE ATE DITE KISHTE KRYER DETYRA QE I KISHTE PLANIFIKUAR DHE U PERGADIT QE TE NESERMEN TE SHKONTE NE PREKAZ NE MBREMJE SERISHT U KTHYE NE BAJGORE DARDANIT JA KISHTE BLER NJE AUTOMAT LODER QE EDHE SI FEMIJ TI PREGADIS PER LUFTE DHE TE BEHEJ NJE USHTAR I LIRIS RESMIJES BASHKESHORTES SE TIJ I TREGOJ SE EDHE NESER DUHET TE TE SHKONTE SERISHT NE MITROVICE DHE NE PREKAZ SE KISHTE DETYR SHUME ME RENDESI ME 29 DHJETOR ISHTE NGRITUR HERET NE MENGJEZ DHE NEPRE DEBOR TE MADHE DHE ACARKALOI NE KEMBE 20 KM SABRIJES MOTRES SE TIJ I TREGOI SE KISHTE SHUME PUNE QE TE KRYENTE SE NUK E DINTE SE KUR DO KTHEHEJ NGA KJO NDARJE E DERI NE VRASJEN E TIJ KAN MBETUR TE PANJOHURA SHUME RRETHANA TE CILA NUK JAN NDRICUAR EDHE NE DITET E SOTME ATA QE DIJN NUK FLASIN DHE MEHA ESHTE I VDEKUR E I VDEKURI NUK FLOL TE TJERET VETEM PYESIN SI U VRA MEHE UKA A KISHTE HILE A KISHTE TRADHETI DHE ME DHJETRA PYTJE TE TJERA TE GJITHA KETO MEHEN NUK E NGJALLIN NUK E KTHEJN NE JETE POR FAMILJA SHOKET E TIJ QE E KANE DASHUR DESHIROJN TA DIJN TE VERTETEN TE SHKOJM ME RADHE MEHA E HUAZOI VETUREN PER SHKUARJE NE PREKAZ TE M-H NE MITROVICE POR NUK ESHTE E DIJTUR SE KUSH ISHTE VOZITESI I TIJ SEPSE AI SKISHTE PATENT SHOFERI MEHA NE PREKAZ NUK U TAKUA ME SAHIT JASHARIN I CILI SIPAS NJE DESHMIE ISHTE PLAGOSUR ATE DITE NE RASTESI DHE NUK KA PASE MUNDESI TE TAKOHEJ DHE DESHMIJA TJETER ISHTE NJE GRUA E SEMURE ATE DITE DHE KISHTE QUAR NE SPITAL KETO SHPJEGIME NUK JAN ME RENDESI POR ME RENDESI ISHTE SE MEHE A NUK U TAKUA ME JASHARET PER TE KRYER DETYREN PER TE CILEN KISHTE SHKUAR NE PREKAZ DERI SOT KA MBETUR E PA SHPJEGUAR AE A ESHTE VRARE MEHA NE RRUGE GJATE KTHIMIT NGA PREKAZI PER NE MITROVIC OSE E KAN ARRESTUAR NE MITROVICE PO TE ISHTE VRARE GJATE KTHIMIT DO TE VRITEJ EDHE VOZITESI OSE PLAGOSEJ POR KJO NUK NDODHI VETURA ISHTE NE VENDIN E NGJARJES E DREJTUAR MITROVICE PREKAZ DHE ESKAVATORI E KISHTE GODITUR NE ANEN E SHOFERIT DHE KISHTE ARDHUR NGA MITROVICA ATY ISHIN EDHE ME DHJETRA POLIC TE MASKUARDHE TE PREGADITUR PER LUFT ATY NDDHEJ EDHE NJE SHQIPTAR I CILI KISHTE BERE ME DORE SE KY ESHTE SHOFERI I ESKAVATORIT QE ISHTE SERB KISHTE DEKLARUAR SE E KISHTE GODITUR VETUREN POR ATY NUK KISHTE NJERI DHE SE KJO VRASJE NUK MUND TE LIDHEJ ME AKSIDENTIN KOMUNIKACIONIU TE SHKAKTUAR PREJ TI QYTETARET SHQIPTARE QE I KISHIN SHTEPIT ATY AFER POLICIA I KISHTE DETYRUAR ME FORCEN E ARMES QE TYE FUTEN BRENDA POR ATA KISHIN VREJTUR NGA DRITARJA DHE KISHIN PARE SE ATY E SOLLEN NJE NJERI PASTAJ KISHIN PARE KUR ERDHI NDIHMA E SHPEJT NGA MITROVICA DHE KUR E NXOREN NJE NJERI DHE E VENDOSEN ATY SHOFERI I NDIHMES SE SHPEJT DESHMON SE POLICET E KISHN VENDOSUR NJE NJERI TE PLAGOSUR DHE SE EDHE DY POLICE U FUTEN MBRENDA NE VETURE BASHKE ME TE PLAGOSURIN ATA NUK E KISHIN LEJUAR QE TA DERGON NE SPITALIN E MITROVICES POR I KISHI URDHERUAR QE TE VAZHDONYE PER NE PRISHTIN NDIHMA E SHPEJT PA MJEK DERI NE AFERSI TE PRISHTINES MEHA ISHTE GJALLE DHE ATY KISHTE VDEJUR KESHTU PERFUNDOI JETA E MEHE UKES NGA KRESHTBARDHA KOLOSIT TE LEVIZJES KOMBETARE SHQIPTAREPOLICIA IA KISHTE MARR LETERNJOFTIMIN E MEHES DHE TE RESMIJES DOT TE THOTE RESMIJA ESHTE BASHKESHORTJA E MEHES POR NUK DIHET SE KUR IA MOREN ATO RRETH VRASJES SE MEHE UKES MUNDE TE SHTROHEN EDHE ME DHJETRA PYTJE TE TJERA DHE ATO KERKOJN PERGJIGJEJE PER KETE VRASJE QE U BE NE RRETHANA MISTERIOZE DHE E PREGADITUR MIR NGA POLICIA SERBE DHE SIGURISHT E NDIHMUAR EDHE NGA DY OSE TRE SHQIPTARE QE EDHE SOT JAN GJALLE DHE DY QE JAN VDEKUR TE GJITHA KETO I KAM SISTEMUAR DUKE U MBESHTETUR NE ANALIZAT QE I KAN BERE SHOKET DHE FAMILJA E MEHES KA MBETUR ENIGM SE KUSH E HAPI BANESEN E MEHES NE MITROVICE KU AI E RUANTE DOKUMENTACIONI E TIJ TE VEPRIMTARISE ILEGALE NE KETE BANES ISHTE PARAPA QE TE MBAHEJ MBLEDHJA NE MES TE PERFAQESUESEVE TE KLKCK-se (avni klinaku ,f humolliu ,dhe mehe uka0 DHE TE SHTABIT TE PERGJITHESHEM TE UCK_seMEHA PAS KTHIMIT NGA PREKAZI DUHEJ TE SHKONTE NE PRISHTIN DHE TI MIRRTE KLINAKUN,HUMOLLIN E TI SILLTE NE MITROVICE POR MEHA U VRA RRETH ORES 19 DHE TE GJITHA PLANET U PRISHEN MARVESHJA NE MES LKCK DHE UCK PAS VDEKJES SE MEHE U SHTY DERI ME 11 MAJ TE VITIT 1998 DHE NGA AKTORET QE E FILLUAN PUNEN ISHIN VRAR OSE BURGOSUR SHUME VETA DHE NE LIRI ISHIN FATNIR HUMOLLI DHE SAHIT JASHARI MARVESHJA U NENSHKRUA NE RRETHANA TE REJA EDHE KJO ESHTE DESHMI PER ROLIN DHE AUTORITETIN QE GEZONTE MEHE UKA NE SUBJEKTE TE NDRYSHME TE VEPRIMTARISE ILEGALE NE LEVIZJEN DHE LUFTEN PER CLIRIMIN E KOSOVES.

agim__barja
23-10-08, 00:22
Grupi I Pare Ku Filloj Veprimtarine Mehe Uka Ishte Grupi I Mitrovices Ai Ishte Organizuar Prej Disa Vetave Prej Tyre Kater Ishin Nga Radhet E Para Dhe E Provuan Aktivitetin E Tyre Ne Vitin 1979 Aksioni I Pare I Njohur Zotri Lirik Ndoshta Do Te Kujtohet Tani Ishte Organizuare Per Shkruarjen Dhe Sshperndarjen E Parollave Dhe Afisheve Si Trepca Puno -beogradi Nderton Puntore Ju Punoni Dhe Beogradi Shfrytezon Djeresen Dhe Mundin Tuaj Mos Lejoni Mitrovica Ishte Mir E Pregaditur Ta Priste Viziten E Titos . Pushtetmbajtesit Kerkoni Forma Me Te Vrazhdta Per Te Shprhur Mllefin E Tyre Se Si Kishte Pas Mundesi Kjo Te Ju Ndodhe Atyre Por Djelmoshat E Kryen Punen E Tyre Dhe Shiqoni Se Po Vrapojn Milicet Qe Ti Largojn Ato Parolla Grupi U Zbulua Me Vone Por Nuk U Burgosen Se Ende Ishi Te Mitur Meha Me Shoke Kishin Vendosur Tu Drejtohet Profesoreve Te Tyre Me Parollen Te Cilen E Shkruan Ne Drrase Te Zeze Ne Menyre Mjeshtrore Nga Kater Shoke Ku Cdo Njeri Shkruajti Nga Nje Shkronje Per Te Humbur Mundesin E Zbulimit Texti Ishte "profesore Te Nderuare Ua Tregoni Te Verteten Nxeneseve!" Profesoret Dhe Inspektoret E Sigurimit U Munduan Te Zbulojn Se Kush Kishte Shkruar . Nje Jave Rreshte Kontrolluan Hartimet E Te Gjithe Nxenseve Por Kot Nuk I Zbuluan Kjo Eshte Zbuluar Pas Burgosjes Se Nxeneseve Ne Vitin 1981 Kur Ter Mllefin Policiae Zbasi Mbi Rinine Shqiptare Studentet Dhe Rinia Shqiptare E Shkollave Te Mesme Te Brezit Te Mehe Ukes Me Organizimin E Demostratave Te Vitit 1981 Shenoi Kthese Te Rendesishme Ne Historin Kombetare Shqiptare E Cila Aty E Kishte Fillimin Dhe Veproi Ne Kontinutet Deri Sa U Ngrit Ne Ushtrin Clirimtare Te Kosoves E Cila Shenoi Epoken Me Te Lavdishme Ne Historin E Popullit Shqiptare Nga Koha E Mbreteris Se Dardanise E Deri Ne Ditet E Sotme Meha Per Kete E Ka Hisen E Madhe Meha Me Shoket E Tij Te Organizuar Ne Thirri E Mobilizoi Nxensit E Gjimnazit Matematikor Per Pjesmarrje Ne Demostrat Me Vone Permes Te Fotoseve Qe Kishte Bere Sigurimi Shtetrore Edhe U Be Identifikimi I Tij Por Kjo Do Te Ndodhe Ne Vitin 1982 Kue Edhe Burgoset Aksioni E Tret Meha Me Shoket E Tij E Beri Nga Fundi I Prillit Te Viti 1981 Kur Ne Prag Te Muzgut Te Mbtremjes Kishte Lidhur Nje Tel Armature Nga Nje Shtyll Ne Tjetren Ne Afersi Te Shkolles Normale Dhe Kur Policia Erdhen Nga Germia Me Shpejtesi Te Madhe U Rrotulluan Dhe U Plagose Disa Polic Aksioni Pati Jehon Te Madhe Por Ne Ta Ekohe Nuk U Zbulua Grupi Mirpo Aktiviteti I Mehe Ukes Ishte I Shenuar Dhe Me 8 Maj Te Vitit 1981 Burgoset Dhe Gjykata Per Kundervajtje I Shqiptoi Denimin Prej 60 Diteve Dhe U Dergua Ne Vuajtjen E Denimit Ne Burgun E Smrekonices Deri Sa U Lirua Me 7 Korrik 1981 Aty Filloj Kalitja E Tij Neper Burgjet E Jugosllavise Drejtoria E Gjimnazit Matematikor Kishte Miratuar Vendimin Per Largimin E Mehes Nga Shkolla Meha Ishte I Notuar Nga Te Gjitha Lendet Mesimore Dhe Kishte Sukses Te Shkelqyeshem Mesimi Kishte Perfunduar Vetem Tri Dite Pas Burgosjes Se Tij Por Pa Dobi Nuk I Mbeti Tjeter Vetem Ti Pervishej Dhenise Se Provimeve Ne Vjesht Kur Edhe E Kreu Klasen E Gjimnazin Matematikor Te Prishtines Por Mbeti I Larguar Nga Mundesia Per Vazhdimin E Studimeve

lirik
23-10-08, 09:23
I NDERUAR AGIM NGADAL E MOS U NGUT se me qetsi dote gjendet rruga e do te gjendet diqka
nji zbardhje ma e madhe sepse kur esht fjjala per nji deshmor te nji kombi dhe vepren e ti nuk ka pse te mbulohet as te humbet sepse MEH UKA esht gjak i joni gjak shqiptari martir dhe i biri i kosoves si te gjith bijt tjer qe ranė ne altarin e lirisė
dhe pune e nji atdhetari ka rendesi te veqant por kjo nuk do te duhej te ishte dtyr e jonja as e imja as e jotja por detyr e atyre qe po heshtin e nuk po e shkruajn historin e popullit as te ushtris qlirimitare
dhe duan te na e shuajn kujtesen historike te nji populli mandej i qesin popullin ne ngatrresa
e ne pshtjellime
edhe televizionet tina ma teper qesin reklama te behgjet pacoollve e te atyre qe u japin para se sa te japin nji emision dokumentar per raste e te tilla si Meh Uka
NESE VAZHDON KSHTU SJELLJA EPY FTYR E MOHUESE E MEDIAVE NE TE CILAT KAN HY
E I KAN MARR N DOR DISA NJERZ QE AS NUK EDI KUSH QKA JAN TUE BA
MOZOMAKE Q PER NE SI POPULL QKA PO DON ME NA GJET
PRANDAJ JO MEH UKA POR SHUM GNJARJE TE HISTORIS DO T EMBETEN PA U NDRIQUE
AS EPOKA E UQK S NUK DO TE NDRIQOHET KURR
PER SHKAK TE SJELLKJEVE TE TILLA SEPSE NUK JEMI POPULL I DISCIPLINUAR
E PEDANT ELEGANT PER TE SHKRUAR KRONOILOGJIN E HISTORIN SI DUHET
ME NE PO NDODH KATASTROFA SI ME INETELKTUALT SI ME AKADEMIKT SI ME GJITHQKA
AS NJI HISTORI NUK PO SHKRUHET SI DUHET
Me 8 maj Meh Uka po del se ka qenė nė kundėrvajtje me 60 dit i dėnuar pėr pjesmarrje nė demostrata
tė mitrovices
dhe paska qen nxėns nė gjitmnazin e
Mitrovicės pra nė vitin e parė at vit
Meha po del se nuk i ka pas 18 vite te plota
SIMBAS DATLINDJES nėSE KA QEN NėN 18 VJET GJXYGJI PER KUNDERVAJTJE I KA DERGUAR NE LIPJAN NE VUAJTJE TE DENIMIT ATHER POR TE MITURIT NEN M OSHEN 18 VJEQE OSE
NE MOSHEN 18 E GJASHT MUAJ AKOMA NUK KA PAS RREGULLORE TI MERR BURGU I SMROKONICES VETEM PAS MOSHES 18 E 6 MUAJ
DHE NESE MEH UKA KA QEN PER KUNDERVAJTJE NE BURG NE VITIN 1981
DOKUMENTACIONI FLETDENIMI EKZISTON TE GJYKATSI PER KUNDERVJATJE
NE MITROVICė
GJYKATSI E PROCESMBAJTSI DUHET T EJET GJALL QE EKA DENUAR
SIQ JAN GJALL ISMET EMRA E KAPLLAN BARUTI SOT NE MITROVIC QE KAN DENUAR GRUPIN TONė NE VITIN 1981 NJENI GJYKATS E TJETRI PROKUROR
SE DHE TE GJITH POROTET QE ISHIN AT DIT ATY DHE TE GJITHA FAMILJET E TE DENUARVE ATY FSHATRTAT DHE LAGJET E TYRE E DIJN EDHE GAZETA QE KA SHKRUAR
PRA EDHE PER MEH UKEN NES EKA QEN I DENUAR 60 DIT NE MITROVICė PER KUNDERVAJTJE
DIHET EDHE GJYKATSI DHE PROKURORI E PROCESMBAJTJSJA E DOKUMENTIT SI DHE ARKIVAT E BURGUT

lirik
23-10-08, 09:26
Po Ashtu Nxensit Shokt Eklases Msuesit Duhet Ta Mbajn Ne Mend Ket Denim Brezi I Ti Klasa E Ti Ne Gjimnazin E Mitrovices
Denimet Per Te Mitur Kan Qen Ne Lipjan Per Krejt Kosven Ne Burgun Elipjanit E Jo Ne Smrekonicė Te Miturit Nuk Besoj Se Aty I Kan Pranuar Ka Qen Seksioni I
Ndarė I Burgjeve Per Kundervajtje E Qka Do Tjeter I Kan Qu Ne Lipjan
Aty Ka Qen Edhe Nji Seksion Burgu Per Femra Ndersa Ne Mitrovic Ka Qen Burgu Seksioni I Hetimeve Per Femra Kan Qen Dy Seksione Pra Ne At Kohė Per Femra

lirik
23-10-08, 09:37
Rasti i Meh Ukes NE RASTINE BAGERIT SKAVATORIT
ku shoefri i skavatorit ishte serbian aty ne vend te ngjarjes kjo sjell dyshime poashtu mjaft i dyshimt
duket rasti se skavatori ka mundur ti bie kerrit sepse skavatori nuk ka aq shpejtsi ta ndjek kerrin
me ii ra eme e shkelė skavatori kerrin se kerri vetura ka ma shum shpejtsi dhe
mundsi shmang*je NGA NDESHJA ME SKAVATORIN NE AT RAST SHOFERI I SHKATHT MUNDET ME I IK NDESHJES OSE NDJEKJES S E SKAVATORIT
POR MVARET SE SI E KAN BLLOKU RRUGEN DHE NESE ESHT SPIUNUAR LEVIZJA E MEH UKES
ESHT DIT KERRI ME TE CILIN KA UDHTU GJITHFAR LLOJ MONTIMI ESHT I MUNDSHEM
Mė bėn pėrshtypje nji diqka ky njeri qė heshtė tash pas kaq vitesh dhe paska qen me te
ne kerr ose ju ka kercnu policia serbe ose dikush tjeter e nuk guxon te flas
ose nuk don te flas se paska qen i lidhur me ta pra me policin serbe deri sa kerrin e paska vozit ky e jo Meh Uka

lirik
23-10-08, 09:48
--------------------------------------------------------------------------------

I NDERUAR AGIM NGADAL E MOS U NGUT se me qetsi dote gjendet rruga
e do te gjendet diqka
nji zbardhje ma e madhe
sepse kur ėsht fjjala pėr nji dėshmorė
tė nji kombi
dhe vepren e ti
nuk ka pse te mbulohet
as t'e humbet
sepse MEH UKA ėsht gjak i joni gjak shqiptari
martir dhe i biri i kosoves
si tė gjith bijt tjerė qė ranė nė altarin e lirisė
-----
dhe puna e nji atdhetari ka rendesi te veqant puna enji deshmori


por kjo nuk do te duhej te ishte detyr e jonja
as e imja as e jotja
por detyr e atyre qe po heshtin
e nuk po e shkruajn historin e popullit
as te ushtris qlirimitare
dhe duan te na e shuajn kujtesen historike te nji populli
mandej e qesin popullin ne ngatrresa
e ne pshtjellime
edhe televizionet tona ma teper qesin reklama te behgjet pacollve e te atyre qe u japin para
se sa te japin nji emision dokumentar per raste e te tilla si Meh Uka


NESE VAZHDON KSHTU SJELLJA E Pa FTYR E MOHUESE E MEDIAVE
NE TE CILAT KAN HY
E I KAN MARR N DOR DISA NJERZ
QE AS NUK E DI KUSH QKA JAN duke bė

MOZOMAKEQ PER NE SI POPULL
QKA PO DON ME NA GJET
PRANDAJ JO MEH UKA POR SHUM NGJARJE TE HISTORIS DO T EMBETEN PA U NDRIQUE
AS EPOKA E UQK S NUK DO TE NDRIQOHET KURR SI DUHET

PER SHKAK TE SJELLJEVE
TE TILLA SEPSE
NUK JEMI POPULL I DISCIPLINUAR
E PEDANT
ELEGANT
PER TE SHKRUAR KRONOILOGJINė NGJARJET ME PERPIKMERI E HISTORINė
SI DUHET ME SAKTESI E RREGULLA DISCIPLINORE
ME NE PO NDODH KATASTROFA
SI ME INETELKTUALT SI ME AKADEMIKT SI ME GJITHQKA
AS NJI HISTORI NUK PO SHKRUHET SI DUHET
Me 8 maj Meh Uka po del se ka qenė nė kundėrvajtje me 60 dit
i dėnuar pėr pjesmarrje nė demostrata
tė mitrovices
dhe paska qen nxėns nė gjitmnazin e
Mitrovicės
pra nė vitin e parė at vit
Meha po del se nuk i ka pas 18 vite te plota
SIMBAS DATLINDJES nėSE KA QEN NėN 18 VJET
GJYGJI PER KUNDERVAJTJE I KA DERGUAR NE LIPJAN NE VUAJTJE TE DENIMIT ATHER
POR TE MITURIT NEN M OSHEN 18 VJEQE OSE
NE MOSHEN 18 E GJASHT MUAJ
AKOMA NUK KA PAS RREGULLORE TI MERR BURGU I SMROKONICES
VETEM PAS MOSHES 18 E 6 MUAJ
DHE NESE MEH UKA KA QEN PER KUNDERVAJTJE NE BURG NE VITIN 1981
DOKUMENTACIONI FLETDENIMI EKZISTON
TE GJYKATSI PER KUNDERVJATJE
NE MITROVICė
GJYKATSI E PROCESMBAJTSI DUHET T E JET GJALL Qė E KA DENUAR

SIQ JAN GJALL ISMET EMRA E KAPLLAN BARUTI SOT NE MITROVIC
QE KAN DENUAR GRUPIN TONė NE VITIN 1981
NJENI GJYKATS E TJETRI PROKUROR
SE DHE TE GJITH POROTET QE ISHIN AT DIT ATY
DHE TE GJITHA FAMILJET E TE DENUARVE ATY
FSHATTAT DHE LAGJET E TYRE E DIJN
EDHE GAZETA QE KA SHKRUAR
PRA EDHE PER MEH UKEN NES E KA QEN I DENUAR 60 DIT NE MITROVICė
PER KUNDERVAJTJE
DIHET EDHE GJYKATSI DHE PROKURORI QE EKAN DENUAR ME PROCEDURė GJYGJSORE

lirik
23-10-08, 10:12
i NDERUAR AGIM ME DATEN 20 12 1962 NESE KA LIND MEH UKA NE AT DAT Q E JEPNI JU
NE VITIN 1981 ME DATEN TRE PRILL 3 PRILL TE ATI VITI MEH UKA PO DEL
SE AT VIT PRA NE VITIN 1981 KA QEN ME MOSHEN 17 VJEQ E TRE MUAJ E GJYSM
PRA NUK I TAKONTE DENIMI PER KUNDERVAJTJE NE SMREKONICė POR NE BURGUN E LIPJANIT
BURGU QE ISHTE PER TE MITUR NE KREJT KOSOVEN

lirik
23-10-08, 10:22
Te Miturit Nen Moshen 18 Vjeqe Nuk E Di A Ka Pas Raste Tė Tilla Tė Dėnimit
Pėr Kundervajtje
Nė At Kohė
Apo Ka Pas Masa Tjera Te Ndeshkimit Per Moshat E Mitura
Nėn 18 Vjet Ather Quhej Mosh E Mitur Ndersa Mbi 18 Deri Ne Moshen 22 Vjeq Quhej Mosh E Mitur Madhore Ne Ligjet E Asaj Kohe Te Ish Jugosllavisė

Prandaj Duhet Te Dihen Disa Gjana Ma Sakt E Ma Drejt
Moshat E Mitura Madhore Dhe Moshat Emitura Kan Pas Pak A Shum Trajtime Tjera
Ligjore Ndersa Moshat Ne 23 Vjeq E Ma Teper Esht Quajtur Ne Ligjin E Athershem Mosha Relativisht E Re Dhe Ka Pas Rrethana Lehtesuese
Avokatet Qe Mundoheshin Te Na Mbronin Ne E Sidmnos Avokati Bajram Kelmendi
Qe Ka Qen Juristi Ma I Njohur Ne At Kohė Avokat Teper I Aft Mundohej Te Na Mbronte Ne Te Gjitha Aspektet Po Thuajs E Aty Ku Mundej Te Kapej Per Ligji Prandaj E Ka Qit Ne Tleashe Gjagjin Duke Than Se Ju Po E Denoni Moshen Relativisht Te Re Me Denime Kaq Te Renda Sepse Parashihej Te Na Denonin Me Nga
11 E 15 Vjet Por Nji Vendim Te Till E Kishte Marr Prishtina Ti Denonte Ata Nga 15
Vjet Nismetarėt E Ngjarjeve Te Kosves Ne Pranveren E Vitit 1981
Ndersa Komunat Tjera Te Denoheshin M A Pak
Prandaj Ne Morem Ma Pak Dėnim Nė Vitin 1981

lirik
23-10-08, 10:27
Mohat Nėn 18 Vjeq Nuk E E Besoj Se Ka Guxu Ligji Me Shkelė Rregulloren
E Ligjit Tė Shtetit Nuk Qendron Kjo Se Ka Guxuar Te Miturin Ta Trajtoj Ashtu
Me Denim Per Kundervajtje Ne Burgun E Smrokonices Se Per Ta Denu Esht Dasht Me Fut Ne Burg Te Mitrovices E Me E Denu Njiher Mandej Me E Transportu Ne Vuajtje Denimi Ne Smrekonicė
Esht Shum Diskutabile Kjo Se Kan Marr Ne Burg Ne Vitin 1981 Nen Moshen 18
Me Perjasjthim Ne Burgun E Lipjanit Po Por Burgu I Lipjanit Ka Qenė Shtėpi Ndėshkuese Pėr Tė Mitur Ka Pasė Status Tjetėr
Por Mundsitė Nuk Pėrjashtohen Dhe Nuk Po Di Qka Me Thanė Nė Kėt Rast Delikat

lirik
23-10-08, 10:31
Mohat Nėn 18 Vjeq Nuk E E Besoj Se Ka Guxu Ligji Me Shkelė Rregulloren

E Ligjit Tė Shtetit
Nuk Qendron Kjo
AS Se Ka Guxuar Te Miturin Ta Trajtoj Ashtu TA DERGOJ NE BURGJE KU NUK I TAKONIN TE MITURVE

Me Denim Per Kundervajtje Ne Burgun E Smrokonices
Se Per Ta Denu Esht Dasht Me Fut Ne Burg Te Mitrovices
E Me E Denu Njiher GJYQTARI ME PROCEDURė PER KUNDERVAJTJE
60 DIT
Mandej Me E Transportu Ne Vuajtje Denimi Ne Smrekonicė


Esht Shum Diskutabile Kjo
Se E Kan Marr Ne Burg Ne Vitin 1981 Nen Moshen 18 VJEQE

Me Perjasjthim Ne Burgun E Lipjanit Po
Por Burgu I Lipjanit Ka Qenė Shtėpi Ndėshkuese Pėr Tė Mitur
Ka Pasė Status Tjetėr NGA BURGJET TJERA SEPSE KA QEN BURG I TE MITURVE
Por Mundsitė Nuk Pėrjashtohen
Dhe Nuk Po Di Qka Me Thanė Nė Kėt Rast TEPER Delikat

lirik
23-10-08, 10:38
Prandaj Kujdes Ktu Te Viti 1981 Ne Perputhjen E Datave
Meqense Meh Uka Esht Denuar Ne At Vit Ndoshta E Ke Ngatrru Me Vitin 1984
Kur U Denu Meh Uka
Nese Meh Uka U Denua Ne Vitin 1984 Dhe Ndejti Ne Burg 6 Vjet Po Perputhet
Qwe Ne Vitin 19890 1991 Ka Fillu Aktivitetitn Me Ilegalen Kur Ka Dal Prej Burgu Menjiher Pra Nese Siq Po Flitet S Eka Mbajt 6 Vjet Burg Ne Sremska Mitrovicė
Os E Ku Nuk Edi Por Me Sa Po Flitet Ne Sremska Mitrovic Paska Qenė I Transferuar
Ndersa Ne Prishtin Paska Qen I Denuar Ne Vitin 1984 Pra Me Cilin Grup Ka Qen Ne Prishtinė Nese Ka Mundsi Ktu Pak Ma Gjersisht Dhe Ma Saktsisht Meqense Po E Din Historiatin E Ti E Paske Te Aferm

agim__barja
23-10-08, 12:19
z:lirik krejt keto jane data te sakta pse kur paska pas drejtesi per shqiptare MEHE UKA ka qen edhe i burgosur ne sherbimin ushtarak z:lirik cka do me shume per jeten dhe veprimtarin e MEHE UKES keni libra te shkruara per te nga FEHMI PUSHKOLLI EDHE TJETRA NGA RESHAT BADALLAJ ATY I KE TE GJITHA PREJ DITES SE PARE E DERI NE MOMENTIN E FUNDIT TE JETES SE TIJ KU KA QEN CFARE KA VEPRUE SHOKET E TIJ DENIMET TE GJITHA I KE

lirik
23-10-08, 14:32
Nuk kam kurgja kunder askuj as kunder ti por kur nuk bindem nganjiher ne koken time per diqka
jam i tillė un un nuk diq vetėm diqka di tė them tė gjith ata qė pėrpiqen
ta falcifikojn historinė e sidmos at te vitit 1981 nė Mitrovicė
kjo gjė nuk do tė kalon nė provim
do tė kisha pasė dėshirė qė ta kem at libėr nė dorė dhe nė qoftė se njerzit po pepriqen ti falcifikojn
gjėrat qofshinata fehmi pushkolla a po kush doq qofshin do ti demaskoj
dhe do tė dal nė shesh e vėrteta
se ka shum zėra se ne te gjithve qe kemi qen te denuar ne vitin 1981 po mundohen te na spostojnė
me poshtersin ma te madhe per ta vendosur nė ato gnjarje diken diken tjeter
por ky ėsht turpi ma i madh kombtarė
UN KAM NDėGJUAR GJITHFAR LLOJ ZėRASH NėPėR MITROVICė DHE KAM QESHUR
KAM DEGJUAR EDHE NJERZ DUKE U LAVDRUAR QE NUK KAN GUXU JO VETEM ME PERMEND QESHTJEN KOMBTARE POR AS ME DAL NATEN ME U PSHURR ME NDER ME T HANė KAN FILLU TASH DISA GJėRA SHUM PO Mė PENGOJNė
SEPSE SHUM GJėRA PO JA FUSIN KOT E PA FAKTE
u KRIJUA LIBRI I TE BURGSOURVE POLITIK DHE ME POSHTERSIN MA TE MADHE U INJORUA MITROVICA KU KA MA KOB I ZI SE KJO QYTETI I PAR ISHTE ATHER NE KOSOVė QE ZHVILLONTE GJITH KOSOVEN
E TASH GJOJA ATY NUK KISHTE KURFAR TE KALUARE ASKUSH
Nuk mė intreson mua as krajli as mbreti vetem e verteta sa per drejtesi un nuk them asgje qe thua ti
Agim por shumqka ktu nuk po del ne perputhje gjėrat q epo ndodhnin ne kosovė kurr nuk e kisha besu
se mund te jen njerzit kaq te ult e kaq tė poshtėr e kaq rrenca
Shkruarja e librave PER TE BURGOSURIT POLITIK E ANASHKALIMI ME QELLIM I TE GJITH TE BURGOSURVE TE MITROVICES ESHT POSHTERSI MA EMADHE QE MUND TE MENDOHET
KTO GJėRA PO BEHEN ME QėLLIME TE CAKTUARA KTO SKENARE TE KKOBSHME PO I LUAJN DISA PSEUDO HISTORIAN
MENDOJ S EMA TURP S EME RREJT HISTORIA NUK KA PėR NJI KOMB NJERZT KAN VUAJT KAN DHANė JETEN RININė GJITHQKA FAMILJET E TYRE JAN MALTRETUAR DHE NUK KAN GZUAR ASNJI DIT KURR
FAMILJETE TYRE RRININ ME VBESH NE KRAH KUR PO VJEN UDB A ME UA MARR T BIJT NATEN
A KA MA ZI SE SA LOTIN E DRERDHNIN NANAT EMJERA KUR VINTE KERRI I POLICVE E I MERRTE NE PYETJE NATEN NANAT TU U DRIDH GJITH NATEN PERJASJTA E MERITEN ME JA DHAN TJETER KUJ NUK PASKA MA TE KOBSHEM SE NA MBI DHE AS MBI GLOB ZOTI KA ME NA SHUE TE GJITHVE
SABIT VESELI ESHT DESTABILIZU NE POZHAREFC TE SERBIS NE BURG NUK KA GJA PREJ TI
PSIQIKISHT E KAN SHKATRRU E KA MA ZI S EKJO MANDEJ SHUM TE TJER NUK I DIHEN MA
KUJ SECILIT I KAN PRISH NGA DIQKA DIKUJ JETEN RININ ZEMREN VESHKEN CESHT SHENDETIN TE PAMURIT E SYVE E MA NE FUND UA MOHOJN TE GJITHA
KY NUK ESHT POPULL NE QOFT SE E PRANON KET PADREJTESI A SNUK ESHT KOMB AS NUK ESHT TOKė A SNUK ESHT SHTET AS NUK ESHT VATAN AS NUK I VJEN ERA NJERI
NUK DUHET ME SPOSTU NJERZ TJER ME FUT NE NGJARJE E TE GJITH ATA QE KAN SAKRIFIKU ME I FSHI THUE SE NUK ISHIN BANOR TE ATI VENDI S E LE MA AKTIVISTA
A KA MA KEQ S EME U DESTABILIZU NJERIU PSIQKISHT KU PO E QON MA ANDEJ
KTO GJANA PO ME BRENGOSIN MUA DERI KUS SHKON RRENA POSHTERSINA E INTRIGA
NUK E DUROJ PADREJTESINė AS ATA NJERZ QE ME QDO KUSHT PO MUNDOHEN TI SPOSTOJN TE GJITH TE BURGOSURIT POLITIK TE MITROVICES
PER MEH UKEN PO TE THEM DIQKA UN NUK EDI SE A KA QEN AI NJERI PER KUNDERVAJTJE
POR NE ORGANIZIME NUK KA QENė KURRSESI
MOSHA SHUM E RE E TI NE AT KOHė DHE DėSHMITAR JAN NJI QYTET
Nėse ka qenė Mehė UKA NE KUNDERVAJTJE NEN MOSHEN 18 VJEQARE I DENUAR NE VITIN 1981 KJO NUK ESHT SHUM E BESUESHME
Agim nuk po je ne gjendje me radhitė ngjarjet ne vitin 1981 MEHA ISHTE 17 VJEQAR ETRE MUAJ NDERSA NE VITIN 1982 MEHA ISHTE 18 VJEQARė E 3 MUAJ NE VITIN 1983 AI ISHTE 19 VJEQAR ETRE MUAJ ne vitin 1984 ai ishte 20 vjeqarė e tre muaj
PRA SA HER PASKA QEN I DENUAR KY NJERI KURė DHE SI STUDENT
SI USHTARė E SA HER PO NA DEL KY I DENUAR
NES EKA MBAJT 6 VJET BURG NE VITIN 1984 DERI NE VITIN 1990 SI S TUDENT Nė PRISHTINė NGA VITI 1984 PRA DHE KA DAL NE LIRI ATHER NA DEL S E MEHA NE VITIN 1982 PASKA SHKUAR USHTARė E QENKA DENUAR ATJE E KUR PASKA STUDJUAR KY KUR DIHET S E Nė VITIN 1991 VDIQ SIQ THUHET NE KERR APO ME KERR NE MES TE FSHATIT LUSHT DHE BROBONIQ ATY BILE ESHT NJI FAR SHENJE E VENDOSUR SI LLOJ PERKUJTIMI NDAJ TI KU AI KA VDEKUR E KA NDERTUAR DIKUSHPREJ FSHATARVE APO DIKUSH TJETER
NUK E DI
UN JETOJ NE EUROP QE NJIZET VJET POR EDHE MA PAR KAM QENė I EDUKUAR
NE PERCAKTIMIN E SAKTESIVE DHE PRECIZITETEVE
NUK JAM ASNJIHER PER PAUSHALLIZMA E PER FJAL Qė NUK KAN MBULESA
VLLAU YNė NA KA VDEKUR KA QEN AKTIVIST I MADH NE MITROVICė
DHE RRETHINA NDOSHTA EDHE MA I MADH S E MEH UKA
GJHITH JETEN E KA PėRCJELLė UDB JA GJITH JETEN DERI SA PO DYSHOJM SE ME MJESHTRI E KAN HELMUAR VDIQ NE SPITAL NE VITIN 1986 NE MITROVICė
DHE LA GRUAN E KATER QIKA JETIME
VDEIQ NE MOSHEN 35 VJEQE
PER VEPRIMTARIN E TI E DIN MITROVICA E RRETHINA SHUM MIRė POR
KURR NUK KEMI THAN ASGJA PUBLIKE SE NUK KEMI FAKTE SI VDIQ A U HELMUA NE SPITAL A JO
NE VITIN 1981 ISHTE I DENUAR ISHTE PJESMARRS NE DEMOSTRATA BILE SHUM AKTIV
POR KEMI HESHTė SE FAKTE SHUM NUK KEMI QKA NDODHI E SI NDODHI MUND EMI VETEM TE SUPOZOJMė E KUR NUK JAM PER VLLAUN TIM QE MA KA BA NANA ME JA DHAN KODRES
E SHPATIT ME FJALė AS PER MEH UKEN NUK JAM
AS PER ASKEND
NUKE SHT VETEM MEH UKA DESHMOR KA SHUM TJER DESHMOR E HEROJ MBI HEROJA
POR NU ESHT PUNA KTU PUNA ESHT VETEM TE EVERTETA DHE TE FAKTI I QINDT PER QINDT
VETEM KSHTU MUND TE SHKRUHET HISTORIA E VERTET DHE OBJEKTIVE

lirik
23-10-08, 14:39
Un Nuk Mudn Them Nji Te Pa Vertet
Siq Kam Degjuar Njerzt Te Thonė
Se Meha Pra Meh Uka Ka Qen I Orve Te Para Ne Mitrovicė
Ne Vitin 1981
Qka Do Me Than Kjo
Kam Degjuar Te Thon Meha Meha Meha Ne Vitin 1981
Meha Aty Meha Ktu Meha Atje Nuk Esht E Drejt Kjo
Ka Njerz Qe Kan Mbet Me Te Meta Psiqkie Qe Nga Ai Vit
Prandaj Nuk Me Pelqen Rritja E Gjėrave
Nuk Mė Pėlqen Paushallizmi
Mė Pėlqejn Gjėrat Reale Nes E Meha Ka Qenė Ne Ngjarjet E Mitrovices
Ne Vitin 1981 Ka Qen Ne Mesin E Njizetmi Demostruesve
Si Pjesmarrs Asgja Ma Teper Nuk Qen Ne Organizime
Edhe Per Shkak Te Moshes Ne At Kohė Gje Qe Un Po Flas Nji Gja Reale
Shum Te Vertetė
Nuk Kam Deshir Te Ja Hakun Askuj

lirik
23-10-08, 14:43
Edhe Vllau Im Ishte Ather Ne Demostrata Au Qe Vdiq Ne Rrethana Te Dyshimta
Por Nuk Ka Qenė Ne Grupin E Organizatorve Te Demostratave
Ka Qen Pjesmarrs Aktiv Fillim E Mbarim
Por Nuk Esht Denue Per Organizim
Ehst Denuar Gjasht Muaj Burg Vetem Gjasht Muaj Si Pjesmarrs Aktiv Nacionalist Irredentist Dhe Sulmues I Serbve
Po Ne At Vit Ne Vitin 1881 Un Dhe Vllau Im I Ndjer Kemi Qen Ne Burg Ne Burgun E Mitrovices
Dhe Nuk Mund Ta Bej Vllaun Tim Tash Legjend Mbi Legjenda
Ishte Nji Pjesmarrs I Thjeshtė Mjaft Aktive Ne Demostrata
Ndersa Ai Gjith Jeten Ka Punuar Ne Formate Veta Per Atdhe Por Ne Organizim Demostrtash Nuk Ishte Sepse Ne E Dijm Emrin Dhe Mbiemrin E Secilit Qe Ishte
Dhe Qe U Dneua Ne Ato Procese Ather Ju Lutem Mos Ja Jepni Bregut Shpatit
Por Te Jeni Sa Ma Objektiv Ne Sqarime

lirik
23-10-08, 14:44
Nes Emeh Uka Ka Qen Ne Sherbim Ushtarak Ne Burg E Si Student I Burgosur Asgja Nuk Do Ti Mohohet Mos Ke Merag Hiq Mos Ke Gajle
Ne Po Luftojm Per Zbardhje Per Drejtesi Per Sinbqeritet Per Fakte

lirik
23-10-08, 14:48
--------------------------------------------------------------------------------

Nes e Meh Uka Ka Qen Ne Sherbim Ushtarak Ne Burg
E Si Student I Burgosur politik ne prishtin e ne vitin 1981

Asgja Nuk Do Ti Mohohet
Mos Ke Merak Hiq Mos Ke Gajle
Ne Po Luftojm Per Zbardhje
Per Drejtesi Per Sinqeritet Per Fakte

lirik
23-10-08, 14:53
Nukmedi a je tue pa hiq a je duke i kuptu principet e mia nuk e di a je tue pa me sy te ballit
se un vllaun e babes e te nanes qe ma ka ba nana nuk po e qes atje ku nuk e ka vendin
nuk diq qka me te than ma teper ty
mua me intreosjn vetem faktet objektivbe
me duket se jam shum i kjartė
sa per drejtsi hiq nuk esht puna per drejtesi
por e di se ather te gjith nen moshen 18 vjeq i kan qu ne lipjan
kjo esht e vertet e pa mohueshme jo ne smrekonicė
por duhet me i gjet datat e sakta kur dhe si do te me intresonte
ai liber i fehmi pushkollit
do te me intresonin ato data dhe do ta pyesja fehmi pushkollin pse nuk i ka shkrua asnji
ne mitrovic qe kan dha n jeten sa e sa tjerė si dhe shum ngjarje tjera
historin nuk duhet me e shkru per diken nanė e per diken njerkė
por per te gjith njejt aq sa kan vepru e sa kan dhanė aq sa kan punu e kan kontribu
mendoj s ejam shum i kjart per lexuesit dhe opinionin

lirik
23-10-08, 15:13
Nė at kohė n emendonim se MITROVICA ESHT ME RENDESI TE VEQANT
PER DEOMSOTRATA DHE KURRSESI NUK BėNTE KTU PA KRISq DEMOSTRATA
PRANDAJ NE O ALARMUAM E U BėMė AQ ENERGJIK Q EME QDO KUSHT TE SHPRETHENTE ME DATEN TRE PRILL 1981 DIT E PREMTE DIT TREGU
SE EDHE KISHIN INFORMATA SE SHUM KUSH PO BEN PERPJEKJE TE MOS DAL MITROVICA NE DEMOSTRATA
PIKRISHT PER KTO SHKAQE TE KONCENTRRIMIT TE MADH HARRUAM DHE E LAM ANASH NJI
PIKė TE NXEHTė NE KOSOVė SIQ ISHTE QYTEZA E SKE“NDERAJT
DUKE MENDUAR SE KONCENTRIMI NE MITROVIC ISHTE ME SHUM RENDESI
PER SHKAK SE QYTETI ISHTE NE KOSOV NJI NDER QYTETET EMDHA QYTET INDUSTRIAL
NE KISHIN INFORMATA SE ALI SHUKRIAU E KOMUNISTA TJER KISHIN ARDH NE MITROVICė E PO BENIN TE PA MUNDUREN ME ENDAL DEMOSTRATEN NE MITROVICė
PRANDAJ I DHAM ZJARR EDHE MA TEPER PEPRJEKJEVE TE PARESHTURA
PER ORGANIZIM NE MNYR Q EMITROVICA ME QDO KUSHT TE SHPRETHEJ NE DEMOSTRATė
SEPSE ISHTE QYTET ME RENDESI
NDERSA ISH JUGOSLLAVIA KONCENTROI SHUM AKTIVISTA TE ASAJ KOHE NE KET QYTET QE KJO T E NDALOHET QYTETI ISHTE SHUM INDUSTRIUAL DHE ME SHUM RENDESI NE AT
KOHė PRANDAJ DUHEJ TE BEHESHIN DEMOSTRATA SE ISHTE ME RENDESI STRATEGJIKE PER KOSVEN QYTETET E MDHA TE DEMOSTRONIN ISHTE KJO KOHė E MADHE E KTHESAVE HISTORIKE
NJI PARAPREGATITJE QE I SHERBEU MA VONė USHTRIS QLIRIMTARE DHE INTERVENIMIT TE NATOS
VITI 1981 ISHTE PRA AI QE UA PREGATITI TE GJITHVE TERENIN
QE ATHER ASNJIHER NUK U STABILIZUA SITUATA JUGOSLLAVIA U DESTABILIZUA DHE U SHKATRRUA PIKRISHT QE NGA AJO KOHė SOT DALIN NJERZ E THONė NUK ISHTE GJA AJO KOHė
SHQIPTARI GJITHQKA PER TE MOHUE E PASKA FAL ZOTI MBI DHE MJERIM
MOZOMAKEQ

lirik
23-10-08, 15:18
Demostrata Ather Nuk Pati Ne Skenderaj Te Drenices
Ne Vitin 1981 Se Qyteza Ishte Shum Evogel Dhe E Pa Zhvilluar Nuk Kishte As Klas Puntore Te Madhe Siq Kishte Mitrovica Trepqa Me Shtat Mi E Ma Teper Puntor E
Shkritorja Rafineria Fafosi Akumulatorat Elektroliza E Sa E Sa Puntor Tjerė Neper Firma Ishte Qytet I Madh Dhe Ktu Pikrisht Ktu I Koncentruam Forcat
Sa Filoj Ne Prishtinė Ne Ishim Ne Marrvehsje M;e Vushtrrinė Qe Te D Qytetet Te Takohen Ne Mitrovicė
Por Kjo Nuk U Arrit Se Dikush I Ka Kthye Vuqiternalit Diten E Premte Te Smrekonica Nuk I Ka Lan Me Ardh N E Mitrovicė
Me U Ba Bashk Me Mitrovicen Ather Ngq Qasti En Qat Vonesa Ishte Tragjike Qdo Vonesė Kushtonte Sepse Mbushej Forca Policore E Ushtri Krejt Kosoven Embuluan Tanket U Shpall Gjendje E Jashtzakonshme Ushtarake

lirik
23-10-08, 15:31
Ademjashari E Hamz Jashari Dalin Ne Skenė Pas Viteve 1981
Ne Skenen E Vitit 1981 Ishte Ather Tahir Meha
Ademi Hamza A Shabani Kan Marr Pjes Ne Varrimin Etahir Mehes Ne Vitin 1981
Tahiri U Vra Luftoj Me Me 13 Maj E U Vra Po At Dit
Luftoj Gjith Diten Ne Kullė Deri Ne Oren Perafersisht 10 Te Darkes
Luftoj Me Nji Ushtri E Polici
Per Ta Varrosur Kan Shkuar Herojt Adem Dhe Hamz Jashari
E Baba Shabani
Dhe Jan Betuar Te Vorri I Tahirit Se Rrugen E Ti Do T A Ndjekun
Pra Te Qendrese Me Armė Por As Ademi As Hamza Nuk Njihen
Per Demostrata Te Vitit 1981 Askund Ata Ma Von Dalin Ne Skenė
Ne Skenderaj Ma Vonė Pas Vitit 1981 Ka Pas Demostrata Diku Ne Vitin 1989
Ne Te Cilat Kan Qenė Hamz E Adem Jashari
Pra Te Mos I Ngatrrojm Datat Te Mos I Ngatrrojm Ngjarjet
Por Te Jemi Ral Objektiv Per Gjithqka
Sepse Askuj Nuk I Bėn Nderė Paushallizmi E Ngatrrimi I Datave
Sa Per Adem Dhe Hamz Jasharin Un Kam Lexuar Histori Per Ta Dhe Shum Reale
Ata Hsitoria I Paraqet Tamam Ashtu Si Esht Jan Betu Te Vorri I Tahir Mehes
Jan Betiu Se Do Te Qnedrojnė Heroikisht Si Tahiri Dhe Ekan Mbajt Fjalen
Por Askund Prekazi Nuk Kan Shtuar Gjana E Shkrime Te Thonė Se Ata Ishin Te Denuar Ne Vitin 1981
Ademi Ma Vonė U Denua Ne Mungesė Por Nevitet E Ma V Onshme
Pas Vieteve 1985 Ndersa Ne Skenen Me Pushkė Ne Dorė Del Ne Vitin 1991 Per Her Te Par Kur U Rrethuan Ne Prekaz
Edhe Pse Ai Me Pushk Ne Dorė Sillej E Me Bomba Shum Vite Para Vitit 1991
Por Ne Ngjarjet E Vitit 1981 Ne Mitrovicė Ne Demosttrata Nuk Figurojn As Hamza As Ademi Por As Meh Uka

lirik
23-10-08, 16:21
Pra Datat Jan Me Shum Rėndėsi
Duhet T E Jemi Objektiv Dhe Jo Viktima Te Egozentrizmit E Klanocentrizmit
Nese Sabit Veseli E Shum Tjer U Shkatrruan Te Gjith Ne Ngjarjet E Vitit 1981
E Disaa Ma Vonė Vdiqen Si Sadullah Dibrani Qe Ra Heroikisht Me Pushk Ne Dorė
Edhe Pse Sadullah Dibrani Ishte Vetem Per Kundervajtje Ne Ngjarjet E Vitit 1981 Ai Ka Marr Pjes Aktive Gjith Diten At Dit Ne Demostrata E Tre Prillit Me Mustaqet Si Te Adem Jasharit Ka Qenaktiv At Din Ne Demostrata Te Tre Prillit 1981 Por Nuk Ka Qen Ne Grupin Ton I Denuar Per Organizime
Ishte Ne Demostrata Mjaft Ka Qendruar Si Burrat E Kam Pa Sa E Sa Her
At Dit Vet Me Sy Te Ballit Si Dhe Te Dy Vllezrit Gzim Dhe Agim Hajrizin
Ne Demostrata Te Dy Kan Qen Teper Energjik Ne Demostrata
Agim Hajrizi Ma Vonė Dihet Hsitoria E Ti U Vra U Masakrua Ishte Aktivist Qe Nga Viti 1981
Te Gjith Kta Shokė Te Mis Duke Perfshi Edhe Hysen Ibrahimin I Cili Ishte At Dit
Diten E Ejte Me Dy Prill Kur Ne Po Benim Peprjekje Te Vogla Per Te Demostruar
E Na Shperndante Policia Ato Nuk I Quaj Demostrata Por Perpjekje Grupesh Per Te Ndez Popullin Por Nuk Arrinim Se Na Shperdante Policia
Vetem 3 Prilli Ishte Demostrata Shperthyese Madhore Data Histrike E Mitrovices Ku Te Gjitha Fshatrat Regjionet Per Rreth U Perfshinė Ne Demostratė
Te Fuqishme
E Nuk Shkruhet E Verteta Rreth Ksaj Turp Per Historiant Per Te Gjith Ata Qe Sot I Thon Vetes Njerz Te Pendes Te Mos Shkruhen Gjėrat Si Duhet

agim__barja
24-10-08, 10:05
z:lirik diqka po na zgjaten shume muhabetet keshtu eshte ne vitin 1981 mehe uka ishte i organizuar edhe me tresh o burr qka eshte edhe po ja dha hakun e akcioni i pare i tij ishte ne vitin 1979 kur shperndajn parollen e par TREPCA PUNON BEOGRADI NDERTON EDHE TJETRA PROFESOR TREGONE TE VERTETEN e qka ne vitin 1981 mehe uka me kadri osmanin e disa shoke te tjer ishin te betuare per ta formuar nje ushtri e cila do i luftoj forca e jugosllavise ne demonstratat e 1981 Mehe ishte ne prishtin ku dhe ne ate kohe ishte skcioni i tij kur e lidhe nje fije armature pre shtylle ne shtyll dhe rrokullisen policet ku u plagosen shume kete duhesh ta mbajsh ne mende me siguri te kujtohet kete e ka bere MEHE UKA me shoke ne ate kohe ishte kryetar i unionit te studenteve ne prishtin ne demostrata i organizoj studentet pasi qe sherbim sekret kishte bere filmime te pjesmarreseve ne demonstrat ne vitin 1982 MEHE UKA zbulohet per mes fotoseve dhe nuk ishte bash e kjaret filmimi e aty arrestohet MEHA ME 08-MAJ 1982DHE DENOHET ME 60 DITE BURG dhe dergohet ne vuajtjen e denimit ne burgun e smrekonices deri sa u lirua me 07-07-1982 O Z:LIRIK spo them ase une e kurren e kurres nuk pajtohna me ja hanger hakut atyre qe nuk kursyen asgje per trojet tona vetem qe te jemi te lire ne nje shtet ne SHQIPERIN ETNIKE po qka ketu per mehen shume njerez kan me ra nga skena se nuk ju del bash qka kan mendue se MEHE UKA ishte nje veprimtare i madhe qe gjithqka eshte mbajtur e heshtur deri sot por tani do dalin senet ne sheshe kush qka ka qen e tash shume dove po ju dhem kur po folet per MEHE UKEN se do do kan fluturue edhe mbi re se gjoja paska qen patriot aqe i madhe a ne te vertet diku u kan po jo edhe ashtu qysh po e qojn vehten do do MEHE UKA su ndal kurr edhe pse ne ate kohe sa ishte ne burg ka pas maltretime te papara qe nuk ka kush qe do mundet ta paramendoj se cfare kan bere ne trupin e tij edhe ishte i pa thyeshem LKCK-ja ja dha besimin qe ti kontaktoje ADEM JASHARIN e te tjeret pet tu bashkuar se ne ate kohe LKCKja ishte shume me e madhe se te tjeret keta ishin veq te organizuar me te gjitha edhe me armatim MEHE UKA ne vitet e 80ta kur i formuan treshet ju kishte dhen grada gjeneral major MEHE UKA kete grad ja kane dhen moti e jo tani ME DATEN 17 NENTORE 1994 NE PRISHTIN ne banesen e NAIT HASANIT tubohen dhe mbajn mbledhje XHAVIT HALITI, ALI AHMETI ,AZEM SYLA edhe disa shoke te tjer dhe dalin me emrin UCK E DESHMORI I PARE I UCKse eshte MEHE UKA e askush tjeter nuk mundet te jet o zoteri lirik se nuk shkruhet historia se qysh ka deshir JAKUP KRASNIQ E DISATE TJER po vetem qysh u kane UCK nuk ka pas emer para dates 17 nentor 1994

agim__barja
24-10-08, 10:38
une sjam kunder askujt por me MEHE UKEN smunden te krahasohen shume pak ka te tille se qka ka be MEHE UKA po e nesermja e deshmon vete se kush ishte MEHE UKA POketu sherbetoret e serbis me klanin e rugovistave deshten gjithqka ta shuajn dhe etiketikojshin shume figura atdhetare qe rane per bashkimin e clirimin e te gjitha trojeve shqiptare dhe sot jemi ku jemi o zoteri se nuk shpallen heronjet me mahalla apo me jarani se cila parti sot mundohet me i shpall heronjet e vet asnjer smund te jete heroi ai i cili nuk eshte betuar para flamurit tone kombetare shqiptare mua sme interesojn partit une e dua punen veq punen e pune sot ska se sjemi askund jemi veq mbrapa me tradhetar e xhoker te nderkombetarev te cilet po na i humbin te gjitha qe me shekuj i kemi ruajtur zoteri lirik tash ju diqka po ju drejtohem si e ndien vehte ti personalisht sot te ngritesh ne kembe dhe te rrish gaditu para nje flamuri qe eshte vizatuar neper kafehane dhe vlera e ti esht 10mije euro hiq ma shume tregom ku je sot dhe a je i pajtuar me kete kush e beri kete kush i tha amin kesaj europe lavire qe su ngop kurr me coptimin e trojeve tona shqiptare e ktyre zoterive sot ju pengojn njerzit qe nuk ju gjynjizuan askujt kete kush e beri ata qe na quajten dore e zgjatur e serbis dhe disa te tjere qe e tradhtuan luften e shejt te UCKse i di une krejt kush sa ka ba jan pasurue edhe njerezit para lufte me miliona pare kan be me ndihma humanitare te shoqatave te ndryshme me 3%shin e shume e shume krejt me njersen e kujt me njersen e keti populli te stervuajtur qe tani jane te tradhetuar nga keto politikanet e deshtuar qe po ju pengojn shume shtatoret e heronjeve tane qe nuk do vdesin kurr e kurre nuk munden te behen heronje ata qe luajten me ndjersen e popullit jo jo zoteri lirik heronje jan vetem ata qe e paguajten me jet e keta te gjallet me shpin

agim__barja
24-10-08, 10:44
z:lirik une po te pergjigjem por shkrimet nuk pom dalin ne kete faqe zdi a jan te qellimt apo diqka seshte ne rregull

lirik
24-10-08, 11:58
Z .AGIM
NUK KAM KUNDER ASKUJ AS KUNDER DIKUJ Qė KA KONTRIBUAR
THJESHT ISHTE NJI DėSHIRė E IMJA ME DIT DIQKA MA TEPER PER KėT NJERI SEPSE NėPėR MITROVICė PO FLITET E POR PERFLITET GJITHQKA
ISHTE THJESHT NJU KURRESJHTJE E IMJA PER Tė DITė PėR KėT NJERI
DIQKA MA TEPER
PAROLLA TREPQA PUNON BEOGRADI NDERTON TREPQA ESHT E JONA DIAM BUK DUAM LIRI
DEMOKRACI DIKUSH BėRTISTE DUAM BASHKIM KOMBTARė
DUAM BARAZI KOSOVA REBULBLIKė ATY KISHTE GJITHQKA E TURLIFAR RRYMASH TE NJERZVE QE BERTISNIN SI UA DONTE QEJFI
POR AS QKA THUA TI AGIM NUK PO MA MBUSHė MENJDEN
Qė POO THUA MEH UKA E KA ZBULUAR PAROLLEN TREPQA PUNON BEOGRADI NDERTON
SEPSE MEH UKA NE VITIN 1979 KA QEN VETEM 15 VJEQ DHE TE LUTEM MBLEDHE PAK VETEN SE E DI SE E KE NIP TE VJEN KEQ POR MOS ASHTU SE PREJ NJI 15 VJEQARI NUK MSOHEN PAROÖLLAT E POPULLIT
KJO ESHT E KEQJA QE DISA NJERZ TE UQK S PO THONė PREJ NESH KA FILLUE GJITHQKA
NUK ESHT E VERTET SE PARAPREGATITJET PER KET DIT KAN QEN SHUM TE HERSHME
POR DUHET TE MERREN PARA SYSH EDHE SAKRIFICAT E POPULLIT NDJEKJA DHE GJENOCIDI MBI NJI POPULL TE PAFAJSHEM VUAJTJA E POPULLIT DHE EKSODI KATASTROFA HUMANITARE QE E PAU BOTA DHE INTERVENOI ME FORCA AQ TE FUQISHME USHTARAKE QE TRONDISIN TOKEN ENUK JU BėN DOT BALLė SERBIA
Eksodi masiv perndjekja e banorve qe la nam e renqethi boten u bė shkak i intervenimit katastrofa humanitare por nuk ja mohoj edhe uqk s trimrin e kontributin por as nuk duhet ta mohoj
askush kontributine maparshem te qytetarve qe nga viti 1968 ne demsotratat e para e ma vonė e me grevat e trepqes e shum tjera veprime
doli ne siperfaqe kosova me dal ne siperfaqe e me u internacionalizu problemi u
dasht gati tridhjet vjet pun e sakrifica qe dikush po don me i qit n balt e n lloq
Nuk e besoj se parollat e popullit jan msue prej meh ukes 15 vjeqar ne vitin 1979 mos te jet hatri
AGIM PO FLASIM DREJT JAM NJI NJERI QE NUK MUNDEM PA E THAN FJALEN NDER SY QKA MA MERR MENDJA A SNUK PO DUE ME EUL MEHEN
ME PELQEJN JASHARAJT EPREKAZIT DHE BURRNIA E TYRE SHUM QE NUK THAN
ASNJIHER ISHIM PJESMARRS TE DEMOASTRATAVE NE MITROVICė OSE ISHIM TE DENUAR
NDOSHTA KA MUNDSI TE KET QENė DIKUSH PREJ TYRE NE PJESMARRJE SE KAN QENė NJIZETMIJ VETė NE MITROVICė Nė DEMOSTRATA POR NUK KAM NDEGJUAR QE DIKUSH PREJ JASHARAJVE TE LAVDROHET PER NJI DIQKA QE NUK E KA VERTET KTYRE NJERZVE
JU PÜERKULET E GJITH BOTA PER KET SJELLJE PER KET SINQERITET
SEPSE DIHET DATA DHE HISTROIA E QDO KUJT QE DOLI NE SIPERFAQE
TE GJITH NE E DIJM SE PARA ADEM JASHARIT RA HEROIKISHT TAHIR MEHA POR KJO NUK JA UL HIQ VLEREN TRIMIT TE MADH LEGJENDES ADEM JASHARIT DATAT JAN DATA HISTORIA ESHT HISTORI PER SECILIN E DIN HISTORIA HISTORIA ESHT KOKFORT AJO ESHT SHKENCė QE KA RREGULLA TE FORTA DHE DATA NUK PYET PER NJERZ FARE KUSH DO QOFSHIN ATA
ME PELQEJN JASHARAJT SE NUK JU NDIHET ZANI PO RRIJN SHUM MIRė E DREJT PO FLASIN
ME FAKTE TE GJALLA DHE PO DIHET ME DATA SE NE CILAT DATA E KOHRA JAN SULMUAR KUR JAN NNDJEKUR KUR JAN VRA EKUR JAN PERSEKUTUAR EKUR JAN SULMUAR E KUR JAN AKTIVIZUAR
HISTORI E PASTER SI BILURI PA I HY NE HAK ASKUJė

viti 1998 1999 ishte kulmi pra

lirik
24-10-08, 12:13
FJALA E DISA NJERZVE SE GJITHQKA NE MITROVICė E PASKA BA MEH UKA NA KA IRITUAR TE GJITHVE MOS MENDO S E NJERZIT NUK KAN VESH E ME NDEGJU
PA MVARSISHT SE MEH UKA E DHA JETEN ESHT DESHMORė
NUK ESHT EVERTET SE AI ISHTE NE GJARJET E VITIT 1981 AS NJI GJURM NUK EKZISTON
E PER NGJARJET E VITIT 1979 PER PAROLLAT QQE THUA SE PREJ TI PASKAN RRJEDHė
E POPULLI I PASKA MSUE PREJ NJI 15 VJEQARI MENDOJ SE KJO TINGLLON QESHARAKE
DHE QDO KUSH QE DO TA NDEGJONTE KėT GJė DO TE THOSHTE J KJO NUK ėSHT LOGJIKE
HERO ME ZOR ASKUH NUK MUND Tė BėHET NUK E MOHOJ MEH UKEN SI DESHMORė
POR NESE TENTOHET QE TE GJITHA NGJARJET NE MITROVIC DHE RRETHIN TI ATRIBOHEN ATIJ DHE VETEM ATIJ E KE GABIM AGIM

NE MITROVIC KAN VRAPUAR E POUNUAR SHUM NJERZ ATHER NJUI NUMER I MADH DHE KAN MARR PJES E KAN SAKRIFIKUAR FSHATRA E QYTETE NE DEMOSTRATA
NE NJI VEND ME KE AKUZUAR E EMTHOSHE VEQ TI PASK NGA
Nuk ėsht evertet qe vetem un kam nga ne at kohė ne vitin 1981 te thash se kan vrapuar shum njerz
dhe un vuaj sot se disa njerz mbeten me pasoja prej asaj kohe veshtir qenka me i than dikuj bane ket
punė me e indoktrinue e me e pas shpirtin e ti ne qaf gjith jeten kshtu po me duket ishalla ma ban halla se per vatan me pas ken per diqka tjeter do te kisha kapitutllu prej dnergjegje se un i kam nxit ne at drejtim e ndjej pergjegjsin ne shpirtė njerzit kan psu prej ati pushtetit gjaksorė sot jan me te meta
disa por nejse nuk po hy ma thell veq po du me thanė aman kujdes qka po flet e sa per njerzt q ejan mbet me pasoja ndetgjegjja po te shkatrrojka ishalla ma bajn hallall se ekishin jeten emir e un i kam shti atyre punve me kambgngulje
PRA pervqe ksaj ndergjegje qe po me shkatrron nganjiher se as un nuk kam kalu leht per vete por nuk po hy laknave se gjith koohensa qendrova ne burg u munduan pikrisht ne psiqikė me me shkatrrue
me ti tregu rrqethesh por mua edhe diqka me ka shkatrru ne jet dhe gati kam kapitullu
e mund te bej be te betohem ne gjithqka kjo esht e vertet e din shum kush
dhunimi i femrave shqiptare nga serbt nga shkiet per pak me qit ne dy gjujt
ket ekam shpreh ne disa forume kjo me ka godit ma se tepermi dhe jam teper i pezmatuar
ne ata njerz qe i lan femrat shqiptare ne duar te shkieve
Femrat shqiptare ktu ma se tepermi esht godit shpirti im dhe kam vuajt shum deri sa e kam mbledh veten

lirik
24-10-08, 12:23
Pra jam nji njeri qe ndjej pergjegjsi dhe ndjej thell gjanat po e them gjithqka me fal populli shqiptar dhunimin e fmerave nuk do ta falė kurr
Qorrat e sakatat e idiotat qe mbanin pozita e llomotisnin me fjal boshe e nuk e shihnin se qfar rreziku po i kanoset moralit tonė por me boshlleqee pa mbulesa me mbajt fjalime posht e perpeit
nuk kan me e pas as dynjanė as ahretin thon pleqt domethan as parajsen as ket botė
Nuk paska ma i mjer se karrieristi vertet me luan kapaku i kres kur emendoj karrieritin
njeriu qe nuk din me mendue se qka mundet me i ndodh popullit t vet moszomakeq rendesi per te ka vetem lavdija ekarriga taksirat e oaskem pas ket dynja ku erdhem me qfar gjindh me kalue jetė ne
nji tokė e nnji glob me ba pjes bashk habitem me ata njerz qė i mban toka
UN PER VETE NUK JAM KUSHEDI SE QFAR E KUSH E DI SE KUSH POR TE ISHA NE KOSOVė E TE KISHA MUNDSI KISHA BA QMOS ME I SHPETU FEMRAT MOS ME RA NE DOR T SHKIEVE E ME U PSOHTRU MORALI JON KOMBTARė POR FJALA ESHT TE MUNDSIA ME PAS PAS MUNDSI
lLAFET BOSHE E PJERDHT POSHT E PERPJET ME QU PLUHUR PA REZULTATE VETMBROJTSE
VEQ ME ME LLAFAZANUE KOT DEMAGOGJI E MYKUR UN NUK MUND TI KUTPJ DISA SHQIPFOLSA QFAR GJAKU KAN ATA
Un sikur te kisha pa rrezikun se qka na kanoset per kombin gjithqka e gjithfar masash do t e merrja per komin tim me e shpetu s e paku fmi e gra por zoti na e ka e ka que ket taksirat pikrisht per shkak te pshtjellimit dhe llafeve boshe duke u shit neper mbledhje te kota pa rezultate ne vend se me marr masa heret per gjithqka duke e dit se kush ėsht shkjau i shkines
VAJ HALLI PER NE SA FEMRA ESHT DHUNUE VETEM PAS SHUM VITESH KAM FILLUE TE MARR VETEN PAK NUK EDI DIKUSH NDOSHTA E KA DHIMBJEN TJETER KUND POR MUA MA SE TEPRMI ME DHEMB KJO QKA KAN BA SHKIET NE FEMNIM TONIN E NE MORAL TONIN
KET GJA POPULLI SHQIPTAR NUK KA ME UA FAL KURR PER JET TE JETVE

lirik
24-10-08, 12:30
Z. i nderuar Agim
Mos mendo se nuk kam rrespekt per ty si ushtar i uqks e si veprimtarė atdhetarė por kujdes se te Meh Uka mundesh me gabue te datat E TE DISA TE DHėNA TJERA PER SHEMBULL TE MOSHA E TI
SECILI e ka hisen e ti por duhet me dit sakt kurė ku dhe ne cilin afat kohorė
Nuk dua ta zvogloj Mehen as kerkend
te thash vllaun tonė deshmorė qe dha jeten ne vitin 1986 dhe ishte i dneuar ne vitin 1981
por ai esht marr me veprimtari kombtare e ka qen i njohur sidomos kund serb qetnik shovenist
veq pak qe edinte s e esht qetnik
nuk lente pa ja thye dhembt e hundet ne ato vitet e shtatdhjeta
por nuk e kemi shkrue askund se nuk dijm se si e qka ka ndodh me te ne spital ne vitin 1986 ne mitrovicė un kam qen ne burg ather ne vuajtje tė denimit ai ka vdek ne spitalin emitrovices ne rethana mjaft te dyshimta
NJI JAV DIT E KAN LAN ME DHIMBJE PA E BA OPERACION ME PSHTJELLJE TE ZORRVE
SIPAS DISA INFORMATAVE QE KAN RRJEDH POR VETEM LLAFE JAN ATO GJOJA UDBA KA URDHRU ME ELAN ME VDEKė E MJEKT NUK KAN GUXU ME INTERVENU
---------

lirik
24-10-08, 12:57
Pra Nuk Po Dijm Dhe Nuk Po Mundemi Ta Shpallim Deshmor
Se Nuk Po Dijm Kah E Qysh E Si
Edhe Pse Esht Dėnuar E Ka Qen Patriot I Madh
E Veprimtar I Madh Dhe Ka Punuar Gjat Per Qeshtjen Kombtare
E Din Krejt Zona E Mitrovices
E Te Tjer Per Rreth
Ai Ka Pas Lidhje Me Shum Anė
E Em Shum Njerz
Me Zona Te Ndryshme
Shalė Drenicė
E Rajone Andej Tjera
Por Jemi Gozhdue
Nuk Po Dijm Qka E Kah Me Ja Nisė
Nuk Po Dijm Ku E Si Mundet Me
U Shpall Deshmorė
Ja Pra E Verteta Ja Pra
Se Nuk Esht Leht Te Shkruhet Nji Historie Nji Diqka
Bindse

lirik
24-10-08, 13:00
Sa Per Meh Uken Mos Mendo Se Kam Diqka Kunder Ti As Kunder Askuj
Vetem Fjalt Q E
Po Fliten Nė Mitrovicė
E Po Qarkullojn ė
Po Komplikojn Disa Qeshtje
Duhet Te Dihet Secili Ku E Si Ne Qfar Datash Veproi
Pa Marr Para Syhs A Esht
Fjala Per Nji Deshmor Apo Per Diken Tjeter

lirik
24-10-08, 13:05
Por Edhe Diqka Deshta Tė Them
Ne Prekaz Nuk U Mbajt Takimi
Kjo Poashtu ėsht Intresante
Meh Uka Nuk Arriti Te Mbaj Takim Me Jasharajt
As Te Merrret Vesh Me Ta Per Ndoj Qeshtje
Problemi Tjeter Paraqitet Ktu Pse Meh Uka
Nuk Ka Kerkue Takim Me Adem Jasharin Por Me Sahitin
Edhe Kjo Do Te Ishte Intresant Per Opinionin
Per Lexuesin Te Gjith Ne E Dijm Se Ademi E Hamza Ishin
Ata Qe Duhej Me U Takua Me Ta
Do Te Ishte Intrresant Te Dihet
Pra Edhe Kjo Se Sikur Ta Kekronte Meha Ademin Ndoshta Do Te Organizohej Takimi Pse Sahitin Kur Dihet Se Sahiti Nuk Ishte Kryesori
Kjo Do Te Ishte Intresant Per Lexuesin

agim__barja
24-10-08, 14:19
z:lirik une MEHE UKEN se pari djal te motres nuke kam pas po nip i joni i bares e dyta MEHA NE vitin 1979 i ka patur 17 vjet une kete nga vehtja spo e qes po keto jan shenime argumente qe jan njerezit e gjalle une nje her kam thene ai ka qen geni njeri aqe mendjemreht sa qe sot shume pak mundet te takojshe asi njeriu edhe ju kame then se cfare ka thene i madhi REXHEP QOSJA per te njeri mbi inteligjencen une nuk them pse ti se njehe ose te tjereve pse MEHA ka veprue su ndal kurr edhe shume pak ka pas llafe po pune pune me KADRI OSMANI E RAIF QELEN E SHUME E SHUME SHOKE TE TJER QE I KISHTE sa i perket ne prekaz nuk ka pas mu takue me sahiti po me rexhep selimin edhe te tjeret aty per kete rast qysh e si do flitet pak me vone se nuk kane heshtur senet 90% DIHET une se kom qellimin demonstratat e 1981 ti nencmoj apo te mos ken merit jo jo ato jane qe duhet per gjdo vit te beht nje manifestim e te perkujtohen senet e deshmoret se ti e di mir sitnica sa i ka hanger djem te ri a eshte keshtu kush sot po e permend e ju z:lirik qka folet ne MITROVIC mos te brejn shume keto llafe se une po ju them llafe te lavireve jane qe mundohen gjdo gje te harrohet e veq nje te mbetet veq kush ka qen aktivist i LDKse ata duhet mu permend se e kan mizen mbas veti e po ju dhem sot o lirik une kurr si them veti qka beri atdheu per mua por une per atdhe cfare bera kjo eshte ajo pytje qe te gjithe te ja shtrojmi vehtes. kush punon sot per atdhe ai zdo jet i harruar kurre herdokur do lind ai dielli qe do leshoi rreze e di qe nuk flitet per ata qe kan dhe me se shumti po shoket jan ata qe duhet te flasin dhe te thojn ky eshte ky

agim__barja
24-10-08, 14:36
ARRESTIMI DHE GJYKIMI I MEHE UKES NE PRISHTIN
ARRESTIMI I PJESTAREVE TE ILEGALES TE LEVIZJES PER REPUBLIKEN SOCIALISTE TE SHQIPTAREVE NE JUGOSLLAVI RESPEKTIVISHT TE LEVIZJES POPULLORE PER REPUBLIKEN E KOSOVES SI DO QUHET ME VONE FILLOI ME 7-JANAR TE VITIT 1984 KUR ARRESTOHET ENVER TOPALLI STUDENT I FAKULTETIT EKONOMIK NGA FSHATI GREME KOMUNA E FERIZAJT PASTAJ ARRESTOHET KADRI OSAMANI ME 11 JANAR 1984 DHE KESHTU ME RRADHE U ARRESTUAN RRETH 20 VETA POR DISA U LIRUAN DHE NE BURG MBETEN 14 VETA GJYKIMI NE GJYQIN E QARKUT NE PRISHTIN FILLOI ME 26 QERSHORE DHE ME AKTGJYKIMIN E SHPALLUR ME 29 QERSHORE TE VITIT 1984 U SHPALLEN FAJTORE PER VEPER PENALE DHE U GJYKUAN 14 VETA KADRI OSMANI,ENVER TOPALLI,ABDULLAH RRUSTOLLI,RAIF QELA,RRAHIM RAMA ,REMZI BUNJAKU,AJET DULI,MEHE UKA,NEXHMEDIN GERGURI,MAHMUT IBRAHIMI ,IBUSH VISHI,BEHXHET IMISHTI,RAM BUJA,DHE AGIM VISHI NGA GRUPI 12 PREJ TYRE U GJYKUAN PER VEPER PENALE NGA NENI 136.PARAGRAFI1,PERKATSISHT 2 TE LP TE RSFJse dhe u pergjigjen nga nene 131,paragrafi1,perkatsisht 4, u shpallen fajtore dhe iu shqiptua denimi prej 117 vjet burg.

agim__barja
24-10-08, 14:53
MEHE UKA u arrestua ne kazermen ushtarake ne kumanove deri sa ishte ne sherbimin ushtarak kur e arrestuan iu kujtuan fjalet e baebes dhe nenes si dhe shume shokeve se KOS-i do te perciell ne cdo hap dhe vertet ashtu edhe ndodhi arrestimi ishte akt makaber sikur te arrestoni nje kriminel qe iste duke kryer nje akt terrorist e jo qe kishte te bej me nje intelektual dhe veprimtar politik pavarsisht se synonte formimin e e kosoves republik por me mir nuk pritej prej tyre drejtorati i SHSSH kishte kallxuar kallxim pemal me 18 janar te vitit 1984 kunder MEHE UKES per shkake te dyshimin se kishte kryer veper penale nga neni 136,al2 e lidhur edhe me nenin 114 te lpj dhe gjyqtari hetues i gjyqit te qarkut ne prishtin caktoi paraburgimin i cili filloi me 23 jamar te vitit 1984 nga se per kete veper munde te shqiptohej denimi deri ne 10 vjeet burg gjate hetimeve ndaj MEHE UKES u ushtrua trajtim i veqant sepse ishte recidiv kjo ishte hera e katert qe ndaj MEHE UKES zhvilloheshin hetime per veprimtari kombetare te organizuar duke llogarit dy gjykime dhe nje izolim te gjithe e dinin per vendosmerin krenarin dhe se kurren e kurres nuk e mohonte se ka vepruar dhe do te veproi deri sa te jet gjalle qe kosova te behej republik duke perfshire te gjitha territoret shqiptare qe ishin nen serbimaqedoni,mal te zi.

lirik
24-10-08, 14:55
ARRESTIMI DHE GJYKIMI I MEHE UKES NE PRISHTIN
ARRESTIMI I PJESTAREVE TE ILEGALES TE LEVIZJES PER REPUBLIKEN SOCIALISTE TE SHQIPTAREVE NE JUGOSLLAVI RESPEKTIVISHT TE LEVIZJES POPULLORE PER REPUBLIKEN E KOSOVES SI DO QUHET ME VONE FILLOI ME 7-JANAR TE VITIT 1984 KUR ARRESTOHET ENVER TOPALLI STUDENT I FAKULTETIT EKONOMIK NGA FSHATI GREME KOMUNA E FERIZAJT PASTAJ ARRESTOHET KADRI OSAMANI ME 11 JANAR 1984 DHE KESHTU ME RRADHE U ARRESTUAN RRETH 20 VETA POR DISA U LIRUAN DHE NE BURG MBETEN 14 VETA GJYKIMI NE GJYQIN E QARKUT NE PRISHTIN FILLOI ME 26 QERSHORE DHE ME AKTGJYKIMIN E SHPALLUR ME 29 QERSHORE TE VITIT 1984 U SHPALLEN FAJTORE PER VEPER PENALE DHE U GJYKUAN 14 VETA KADRI OSMANI,ENVER TOPALLI,ABDULLAH RRUSTOLLI,RAIF QELA,RRAHIM RAMA ,REMZI BUNJAKU,AJET DULI,MEHE UKA,NEXHMEDIN GERGURI,MAHMUT IBRAHIMI ,IBUSH VISHI,BEHXHET IMISHTI,RAM BUJA,DHE AGIM VISHI NGA GRUPI 12 PREJ TYRE U GJYKUAN PER VEPER PENALE NGA NENI 136.PARAGRAFI1,PERKATSISHT 2 TE LP TE RSFJse dhe u pergjigjen nga nene 131,paragrafi1,perkatsisht 4, u shpallen fajtore dhe iu shqiptua denimi prej 117 vjet burg.


Kėto jan fakkte dhe mund tė quhen shėnime serioze
Pra procesi i dėnimit dhe veprimtaria
vazhdo dal ngadal dhe publiko jam duke te percjell deri sa ta kryejsh nuk dua me te nderhy
vazhdo te gjitha shenimet
per ket njeri
pra pėr Meh Uken DH E VEPRIMTARINė

agim__barja
24-10-08, 15:16
nje shef i SHS kishte biseduar me MEHEN dhe ai ishte munduar ta bindur MEHEN qe mos te deklaronte keshtu sepse do te gjykohej me me shume vjet burg dhe MEHA i eshte pergjigjur JU JENI NE KETE DETYRE POR UNE PO LUFTOJ EDHE PER TY JU DUHET TE PUNONI QE TE SHPALLET REPUBLIKE KOSOVA EDHE JU DO TE KENI ME MIRE. DP TE JENI TE BARABARET ME KOLEGET E JUAJ NEPER REPUBLIKAT E TJERA .edhe ty te kontrrollojn SSH te serbise eja me ne dhe na ndihmo per clirimin e kosoves nga tutela serbe kur bisedoi me koleg te vet u kishte deklaruar EDHE DY HERE NESE BISEDOJE ME MEHEN DO TE KALOI EDHE UNE NE ANEN E TIJ AI E KA ORIENTIMIN E DINE CKA DONE DHE LUFTON PER ATE PAVARSISHT NGA SAKRIFICA MOS E TORTURONI SE ESHTE PUNE E KOTE GJYQI LE TA KRYE PUNEN E TIJ .MEHA KISHTE PRANUAR QE ISHTE ANTARE I LRSSHJ GJEGJESISHT I LEVIZJES POPULLORE PER REPUBLIKEN E KOSOVES DHE ESHTE PERCAKTUAR DHHE SE DO TE PUNONTE DERI SA TE JETE GJALLE PER REPUBLIKEN E KOSOVES
E CILA SHUME SHPEJT DHE DO TE SHPALLEJ ASGJE TJETER NUK KISHTE PRANUAR GJYKATESI HETUES NUK DINTE SI TA PERMBYLLTE DEKLARATEN E TIJ .MEHA NUK PRANOI TE NENSHKRUANTE ATO TE CILAT NUK I KISHTE THENE VETE OPERATIVITIT NUK I MBETI TJETER OSE TA MBYSTE OSE TA FALSIFIKONTE NENSHKRIMIN E TIJ.DHE E ZGJODHI KETE TE DYTEN MEHA KETE E DEKLAROI EDHE PARA KOLEGJIT GJYKUES SE DEKLARATAEN NUK E KAME NENSHKRUARDHE SE NENSHKRIMIN TIM E KA FALSIFIKUARE OPERATIVISTI DHE KETWE MUND TA DESHMOI EDHE TASH DHE JU DO TA SHIHNI SE VERTET NUK E KAM NENSHKRUARE ISHTE KATEGORIK PER KETE POR KJO NUK BERI PUNE MHEA DUHEJ GJYKUAR SA ME RENDE DHE ASHTU EDHE NDODHI MEHES IU SHQIPTUA DENIMI 7 VJET BURG MEHA IU ANKUA GJYKATES SUPREME TE KOSOVES E CILA NE SEANCEN E MBAJTUR ME 28 SHKURT 1986 IA VERTETOI DENIMIN E SHKALLES SE PARE RESPEKTIVISHT TE GJYQIT TE QARKUT TE KOSOVES MASE RENDUSE E MEHES ISHTE I BURGOSUR RECIDIV DHE SE DENIMET E ME PARSHME NUK KISHIN NDIKUAR NE MENYRE POZITIVE

remus
26-10-08, 20:10
Kush Po Fol Palidhje Bre Qe Ka Qen Meh Uka I Udbes Kjo Eshte Nje Fyrje E Identitetit Te Tij Te Nje Luftari Te Denj Per Lirin E Kosoves Qe Sot E Gezojm Ne

agim__barja
26-10-08, 20:53
VRASJA E MEHE UKES NE KRYE TE DETYRES NE LUSHTE
Mehe Uka ne dhjetore te vitit 1996 ishte ne shteoin e tij ne fshatin BAJGORE kishte rene debore e madhe rruget ishin te mbyllura por detyren e besuar duhej kryer Meha me 28 dhjetore 1996 ne mengjez u nis nga Bajgora per ne MITROVICE ate dite kishte kryer detyra qe i kishte planifikuar dhe u pergadit qe te nesermen te shkonte ne PREKAZ ne mbrembje serisht u kthye ne BAJGORE .DARDANIT djalit tij ja kishte bler nje automat LODER qe edhe si femij te pergaditej per lufte dhe te behe ushtar i lirise .Resmijes,bashkeshortes se tij i tregoi se edhe te nesermen duhej te shkoj ne MITROVICE dhe ne PREKAZ se kishte nje detyre shume me rendesi .ME 29-12-1996 ishte ngritur heret ne mengjes dhe neper deboren e madhe dhe acar i ftohet shume kaloi ne kembe 20 km .SABRIJES motres se tij i tregoi se kishte shume qe te kryente dhe se nuk dinte se kur do kthehj nga kjo ndarje e deri te vrasja e tij kane mbetur te panjohura shume rrethana te cilat nuk jan ndricuar edhe ne ditet e sotme .Ata qe e dijn nuk flasin dhe Meha eshte i vdekur e i vdekuri nuk fole. te tjeret pysin:SI U VRA MEHE UKA?A KISHTE HILE?A KISHTE TRADHETI dhe me dhjetra pytje te tjera .Te gjitha keto MEHEN nuk e ngjallin ,nuk e kthejne ne jete ,por familja ,shopket e tij qe e kane dashur deshirojne ta dijn te verteten.
Te shkojme me rradhe:
Meha e huazoi veturen per shkuarje ne MITROVICE tek nje person me emere e mbiemer M-H por nuk eshte bere e ditur se kush ishte vozitesi i tij, sepse Meha nuk ka pase patent shoferi
Meha ne Prekaz nuk u takua me Sahit Jasharin ,i cili sipas nje deshmije ishte i plagosur ate dite ne rastesi dhe nuk ka pase mundesi te takohej dhe deshmia tjeter se ate dite ishte nje grua e semure dhe e kishin derguar ne spital.Keto shpjegime nuk jane me rendesi por me rendesi ishte se MEHA nuk u takua me JASHARET per te kryer detyren per te cilen kishte shkuar ne PREKAZ;
DERI SOT KA MBETUR E PA SHPJEGUAR SE A ESHTE VRARE mEHA NE RRUGE GJATE KTHIMIT NGA PREKAZI PER NE MITROVICE ose e kane arrestuar ne Mitrovice.Po te ishte i vrare gjate kthimit do te vritej edhe vozitesi i tijpor kjo nuk ndodhi?!VAZHDON

agim__barja
26-10-08, 21:53
rrethe vrasjes se MEHE UKES munde te shtrohen me dhjetra pytje te tjera dhe ato kerkojne pergjigjeje per kete vrasje qe u be ne rrethana misterioze dhe te prgaditura mire nga policia serbe dhe sigurisht e ndihmuar edhe nga dy ose tre shqiptare qe edhe sot jane gjalle edhe nga dy qe jane te vdekur ka mbetur enigm kush e hapi banesen e tij ne mitrovice ku ai e ruante dokumentacioni e tij te veprimtaris ilegale.ne kete banes ishte e parapar te mbahej mbledhja ne mes perfaqesueseve te LKCKse dhe te UCKse Meha pas kthimit nga prekazi duhej te shkonte ne prishtin dhe ti mirrte Avni Klinakun dhe Fatmir Humolli dhe ti sillte ne Mitrovice dhe mbledhja duhej te fillonte rreth ores 19 dhe te gjitha planet u prishenmarveshja ne mes LKCKse dhe UCKse U SHTY DERI ME 11 MAJ 1998 dhe nga aktoret qe e filluan punen ishin vrare ose burgosur shume veta dhe ne liri ishin vetem Fatmir Humolli dhe Sahit Jashari marveshja u nenshkrua ne rrethana te reja edhe kjo eshte deshmi per rolin dhe autoritetin qe gezonte Meha ne subjektet te ndryshme te veprimtarise ilegale ne levizjen dhe luften per clirimin e te gjitha trojeve shqiptare te SHQIPERISE ETNIKE.

agim__barja
27-10-08, 13:00
MEHE UKA ISHTE SHEMBULL I PATRIOTIT DHE LUFTETARIT TE LIRISE
Vuajtjet dhe torturat qe i perjetoi MEHE UKA dy dekada rresht nga pushtuesi serb,nuk e dobesuan,por perkundrazi,e forcuan shpirtin e tij luftarak ne menyre qe te kalitej pastaj per betaja edhe me te renda ne te ardhmen.
perkunder torturave te egra te ushtruara nga organet e hetuesise,MEHE UKA ishte i pathyeshem dhe u be tmerr per armikun,edhe gjate viteve te mbajtjes ne kazamatet e serbise ai shquhej per qendrim burreror per afersi me shoket e burgut per largpamsi ne qendrimet politike .Vuajtjet e denimeve do ti mbaje ne MITROVICE,PRISHTIN,PRIZREN,ZRENJANIN,E SE FUNDIT NE SOMBORE,prej kur lirohet ne pranveren e vitit 1990.Edhe pse lirohet ne vlugun e pacifizmit,MEHE UKA qe ateher ishte shume i qarte rreth zgjidhejes se ceshtjes kombetare.Qe nga fillimi ishte kundershtare i vendosur i clirimit te kosoves me konferenca per shtyp dhe pa bere asgje prandaj pa hezituare fare i bashkangjitet ilegales shqiptare te kosoves.
Ne nderkohe do ti vazhdoje studimet ne fakultetin e shkencave matematiko-natyrore,ne katedren e matematikes ne vitin 1990-1991 me krijimin e UNIONIT TE PAVARUR TE STUDENTEVE,ai emertohet kryetar i pare i unionit studentor ne krye te ketij organi ai shquhet per seriozitet dhe vetmohimte pashoq ne kryerjen e detyrave perkunder veprimtaris ilegale qe kryente ai ne vitin 1990 aktivizohet edhe ne organizaten ilegale Fronti i rezistences ku vepron deri ne burgosjen e antareve te sajQe nga viti 1992 e deri ne vdekje punon arsimtar i fizikes MEHA bjen ne kontakt me LKCKne dhe shume shpejt behet antari i saj duke kryer detyra shume te rendesishme ne veprimtarin e kesaj levizje.Deshir e tij e madhe ishte qe te bashkohej levizja ilegale andaj ne mesin e detyrave qe i ngarkohen nga KP i LKCKse ishte kontakti me UCKne AI DERI NE VDEKJE KREU ME SUKSES ROLIN E KORDINATORIT NE MES lkckSE dhe te UCKse duke qene perher aktiv dhe i pandaleshem ne veprimtarin atdhetare UDBja nuk arriti ta ndryshije MEHE UKEN vendosi ta likuidoje fizikisht incidenti i montuar gjoja se i ndodhejes se aksidentit ne trafik tregon me se miri se vrasja e tij nuk ishte vrasje e rastesishme ai ra ne krye te detyres
sot e shohim MEHEN ne shtatore ne sheshin qe mbane emrin e tij MEHE UKA ketu ne MITROVICEN E ndare ai u vra njeher ne menyre qe te rilindet njemijhere ardhja e tij nga TIRANA ne MITROVICE ka nje simbolike te vecante qe pergjason ne kerkesen historike per bashkimin e trojeve shqiptare e qe do te ndodhe ne nje te ardhme te shpejt ketij ideali ia kushtoje tere jeten e tij prej luftetari dhe u flijua MEHE UKA perkunder gezimit per ngritjen e shtatores se tij ne shoket dhe bashkeluftetaret e tij familja dhe qytetaret e te gjitha trojeve shqiptare qe jemi tubuare sot ne shtepin e kultures REXHEP MITROVICA ne shenje perkujtimi ne 6 vjetorin e renise te tij ndjejm zbrazeti te madhe ne shpirt na mungojn me te dashurit e MEHE UKES zogjet e tij sic thoshte ai femijeve ,DARDANI,SHOTA ARTA DHE MEHA I VOGELi cili lindi pas vrasjes se tij na mungon edhe bashkeshortje e jetes dhe e idealeve te MEHES, poetesha Resmije Uka na mungon i ati i tij i cili un masakrua nga barbaret serbe ne kohen e luftes se UCKse por na mungojn edhe shume shoke te tij qe idealin per liri e lane me gjakun e tyre mungojn edhe sot mbase kesaj lirije femijt e tij qe ne pamundesi qe te bejn jete te ndershme ketu ne kosove per te cilen i ati i tyre dha gjakun ata jane te detyruar te bejn jete kurbetcari ilegale apo refugjateve derisa meshira e atyre qe i mbajne ne shtetet e tyre harxhohet nje dite na mungojn pra me te dashurit e tij shenjat e para te tij dhe sakrifica sublime te tij ngase shoqeria shqiptare qe po ndertohet ne kete kosove e protetoruar nuk gjeti force dhe guxim qytetar qe te beje dicka per ta se paku nje kulum mbi koke ne menyre qe te shkollohen ne gjuhen e nenes nese jo me shume ngase ase per te tjeret do te thote per familjet e deshmoreve te tjere nuk eshte bere dicka me shume na mungojne ngase sic po shihen punet nuk eshte ne mode te jeshe femije deshmori per lirin e kosoves sic nuk eshte ne mode te jeshe familje deshmori sepse pengueka dike nga nderkombetaret por edhe nga shqiptaret e kosoves vetem ky fakt mjafton te thuhet se kosova ende nuk eshte e lire e aqe me pak e pavarur ngase nuk eshte e zonja ose thene me mire nuk ka guxim qytetarie ti sjell ne atdheun e tyre as edhe femijet e deshmorit MEHE UKA shtatoren e te cilit e perurojm sot emrin e te cilit e mbane nje shesh ne kete MITROVICEN e pergjysmuar qe te gjason me pergjysmim
in historik te gjeografise kombetare te shqiptarev MEHE UKA bashke me luftetaret e tjere te lirise qe dhane jeten per lirin e kosoves nuk luftua dhe nuk u sakrifikuan qe Mitrovica te jete e ndare nuk luftuan per nje kosove me plot enklava qe ne kosove te punoje nje parlament i cili nuk mund te vendos as per femijt e deshmoreve qe te kene nje kulum mbi koke dhe te drejt shkollimi ne gjuhen e nenes nuk luftuan per nje kosove multietnike te qeverisur nga nga te huajt ngase multietnicitetin ne e kemi perjetuar me shume se 50 vjet si vellezerim bashkim ideologjiik nuk kane luftuar dhe nuk jane sakrifikuar qe ne kosoven e tyre te barazohen kriminelet me clirimtarete por mos te harrojme kjo kosove dhe kosova e neserme qe do te jete plotesishte e lire ne radhe te pare eshte kosova e deshmoreve te lirise se saj te femijeve te tyre kudo qofshin ata pastaj edhe e jona andaj edhe gezimi yne sot eshte i pergjysmuar shokeve te MEHE UKES nuk i ka hije te rrijne dhe te bejne sehir se cka po ndodhe sot ne kosoven atyre u ka hije ta ngrisin zerin ne menyr qe te mos luhet me vlerat themelore te jetes dhe te ekzistences sone te USHTRISE CLIRIMTARE TE KOSOVES dhe gjakum e deshmoreve te lirise te jeni te bindur kjo liri ose do jet e plot ose nuk quhet me liri

agim__barja
27-10-08, 17:10
Z:REMUS ketu po folin palidheje ata te cilet e vran mbase shpine ata sherbetoret e serbis me qellime te caktume qe edhe per se vdekuri mundohen ti njollosin figurat tona me te shquara kombetare te cilet nuk kursyen asgje per ribashkimin e trojeve shqiptare dhe tani shkruajn si laviret me pseodonime dhe thojne se cfare keni lexuare me larte se gjoja paska qen shpiun e ku ta dije e per ate e kame shkruajtur vetem ca fjale se kush ishte MEHE UKA TRIM I TRIMAVE MEHE UKA NGA SHALA E BAJGORES

agim__barja
27-10-08, 17:24
EDHE NJE SOT KU JANE FAMILJA E MEHE UKES
ata sot jetojne ne nje shtet te huaj jeten e refugjatit e kane atje. ketu askush nuk i del ne ndihme tani pyetemi perse keshtu vall a duhet te asimilohen femijte e deshmorit tone kombetare ku jane sot institucionet perse heshtin nuk kujdesen per familjen e MEHE UKES ka dy vite qe me shkres iu kame bere kuvendit komunal te MITROVICESE edhe shoqatave te dalura nga lufta te UCKse qesa me pare te ju sigurohet nje banes femijeve te deshmorit tone kombetar MEHE UKES te gjitha subjekteve politike iu kame dorezuar me shkres kerkes per nje banes per femijte e deshmorit tone kombetare MEHE UKES deri me tani asnje pergjigjeje te gjithew heshtin sikurse nuk eshte ka ndodhe asgje femijt e MEHES jane ne shtete te huaj atje mesojn nje gjuhe te huaja e e gjitha keto le te mbesin ne ndergjegjejen e liderve tane

Dilaver
28-10-08, 11:36
http://i33.tinypic.com/2eupjcx.jpgGjenerali shqiptar ”Moravac” (Mehė Uka) me dekada ka punuar pėr Serb. Z. Stijoviq

ideologu
28-10-08, 20:16
Valla be Dilaver qetash edhe ti mfal nė shprehje po ziabatesh!
Prite e prite sa t“lodhėn kėta tu shkrujt me tonelata mbi tė ndjerin e tash me dy shkelma po do me e i thy kėnatat copė e pikepesė me i ba.

I kisha kėshillu kėtyre tė inkuadruarve kėtu nė debat tė mos harxhojnė shumė kohė e mund kot se besomni nuk ia vlen. Nuk ėshtė tash akoma koha e pjekur tek ne pėr tė bė ndonjė revizion tė sė kaluarės reshente dhe pėr ate tė gjitha tendencat e filluara nė atė drejtim aktualisht vetėm cka mund tė keqpėrdoren e manipulohen. Meritat e cdosecilit veprimtar aktivist tė Cėshtjes herėt a vonė nė histori do tė kristalizohen qartė. Pa asnjė dyshim! Edhe elementi i antikombtarizmit e i tradhėtisė gjithashtu do tė detektohet e inkriminohet nė kohėn e vet tė caktuar e apropriative. Qė do tė thotė se gjasat pėr shtrembėrimin e tė dhėnave dhe tė fakteve tė sė Kaluarės nė kėto periudha moderne qė po jetojmė janė tejet minimale pėr tė mos thėnė edhe inekzistuese. Ne shikuar drejtė shumica nga ne edhe sot e dimė se kush ka qenė kush nė sferėn e Cėshtjes sonė Kombėtare por kėshtu po ndodh qė tash po i kemi disa prioritete tė vlerėsuara si tė imponuara e mjaft urgjente dhe asisoji nuk po kemi mundėsi tė preokupohemi themelėsisht me problematikėn nė fjalė!
Trajtimi i ndėrsjellė i antarėve tė forumit si spiunė e trajtimi i personaliteteve politike tė taborreve kundėrshtarė si kolaboratorė e tradhėtarė nė pėrditshmėrinė tonė shqipėtare ėshtė bėrė njė manir i pashėrueshėm e kompulsiv i sjelljes sė degjeneruar e jonjerėzore dhe ky trend nuk do tė marr fund nė asnjė mėnyrė para se e tėrė historia njė ditė tė ulet nė bangėn e egzaminimit e tė gjykimit pėrballė Tribunalit Tonė tė Pėrgjithshėm Popullor! Se kur vjen ajo ditė vėshtirė ėshtė tė dihet e tė parashihet mirėpo pa prezencėn e njė instance juridike tė tillė e tėrė puna jonė si komb fatkeqsisht na ėshtė e dėnuar tė stagnojė pėr njė kohė tė gjatė nė tė ardhmen. Kėshtu siq ėshtė duke stagnuar sot!

nderime!

P.S.
Cka u ba Dilaver shoki qė nuk po shkrun ma artkilla rreth zhvillimit tė aktualiteteve tė cosa nostrės shqiptare?! Po m“doket ta paskan rrudhė brej.
E po cka t“i bash: cdosecili sipas hallit, e cdosecili sipas kaqikut!

agim__barja
28-10-08, 20:54
DILAVER o burr mos shkruj si lavire po thuaje emrin e mbiemrin e bjere ate dokument se ti te koke nder ata tradhetaret e kombit shqiptare eja ne MITROVICE e shihe MEHE UKEN ate trime te rralle qe shume kush ja ka lakmi edhe ne qe luftuam e qe e patem ne balle kete zemer shqiptari kete emere te paharruar qe me emrin e tije krejt diplomacit botrore e moren veshe se kushe jane shqiptaret dhe UCKja e per ty ska vbende ketu se je i humbure

agim__barja
28-10-08, 21:03
moravacat e tu dilaver e vrane MEHE UKEN edhe ZAHIR PAJAZITIN EDMOND HOXHEN ILIR KONUSHEVCIN ESHUME E SHUME TE TJERE tani po tubohen burrat e atdheut jo jo nuk jemi te perqare ne jemi aty ku dhe per cfare jemi betuar per ribashkimin e trojeve shqiptare tani po vije ne zemer te MITROVICESE edhe komandant SHEMSI AHMETI po i mbledhe burrat trimi i trimave MEHE UKA ata qe zdijten qka eshte frika se ketu i thojne dhe eshte pjesa veriore e shqiperise etnike

lirik
28-10-08, 23:18
Sa mė pėrket mua un personalisht e kam thėnė fjalen time as nuk e kam njoft as nuk di shum pėr kėt njeri
Diqka mė ka vra nė shpirtė jo vetėm mua por shumkend kur zėra tendencioz deshten qė me uken ta shpallin edhe si meritorė pėr demostratat e mitrovices qka hiq nuk ėsht e vėrtetė do tė kisha heshtur sikur te isha i nji komune tjeter
se nuk kisha ditė por kur un vet isha i d enuar dhe komplet grupi e dihen tė gjith e meha nė at kohė paska qenė vetem 17 vjeqarė ne vitin 1981 gjithqka filloj me akuzen e agimit qė mė tha po kqyr me zvoglue njerz e me akuzoj se duhet me pas biografi te paster per me qen me meh uken ne lidhje e
disa akuza tjera prandaj filloj edhe diskutimi ne mes nesh ne lidhje me ket rast sepse shum gjėra nuk qėndrojnė dhe nė vitin 1981 me garancion mund tė thuhet s emeh uka nuk ishte askund ne grupin e tė denuarve as per organizim as per kundervajtje te emrave qe u denuan ne maj qershor te vitit 1981 ne gjygjine qarkut t emitrovices pikrisht per organizim demostratash
Duke qenė s enuk jam i vetmi deshmitarė per ket por koha edhe qyteti edhe gjithqka tjeter
nuk mund te pajtohem me falcifikime historie
Nuk them s e Meh Uka nuk ka qen aktivist ndoshta ishte ne vitet e ma vionshme ndoshta u denua ne ushtri ne vitin 1984 ndoshta ishte antar i lkqks ndoshta ishte aktivist por ne vitin 1981
kjo mundsi perjashtohet absoolutikisht te ket qen aktiv ne grupet
e organizimit t e qytetit sepse askund nji emer i till nuk u tha a s nuk dihet te gjitha proceset e te denuarve jan ne dokumentacione dhe emrat e asaj kohe te aktakuzave te gjygjit
ndersa per meh uken nuk e besoj s emund te ket kund dokument gjygji se ai u denua ne vitin 1981
kjo ishte diqka qe me siguronte s ejam vet deshmitarė i kohes dhe te gjith njerzit e faktet
NUK ėSHT MIRė KSHTU Tė LUHET ME KTO PUNė ASPAK DHE KETO JAN SHUM GJėRA TE PAPELQYESHME
Meh uka e ka permendoren ne qender te qytetit nė Mitrovicė dhe te gjith thonė se permendorja u vendos
mbrenda nate pa prit pa kujtue pa u vertetua veprimtaria e tij mirė dhe meritat por kjo nuk me intreson
mua mua me intreson te mos falcifikohet historia per vitin 1981 se esht turp dhe mekat te spostohen njerzt qe jan denuar per ke t veper
sa per veprimtarin emeh ukes kjo nuk esht qeshtje e imja as per permendoren e ti
ka kush merret me kto konstatime nuk esht problem i imi ky sa per mua le ete ja bejn permendoren kah te duan e ku te duan nuk me pengon hiq as nuk jam kompetent por per diqka qe jam nji miljon perqind i sigurt flas drejt
AGIM BARJA I LINDUR NE MITROVICė NUIK PO E DIJKA SE KUSH U DENUE NE VITIN 1981
EDHE PO E NJIFKA FAMILJEN TIME SHUM MIRė KJO PO ME HABIT KUR KY PO ENJIFKA VLLAUN TIM
NUK KA NJERI NE MITROVIC EDHE FMIJT E TE EVGK LIT EDIJN SE KUSH ISHTE I DENUAR NE AT KOHė E AGIMI NUK PO E DIJKA KJO PO NA BEFASON EDHE DISA NJERZ NE MITROVICė PO BEFASOJN ME DO SJELLJE DUKE MOS E LEJUAR NE ASNJI MENYR PERMEDOREN E ADEM JASHARIT NE QYTET AS TE ARTIM JASHARIT
VDEKJE MA HEROIKE ELGJENDARE VETEM NE QOFT S EKA QENė E MIC SOKOLIT QE KAPI TOPIN PER GRYKE
KJO I KA BEFASUE NE MASė TE MADHE QYTETITN KJO SJELLJE
TE MOS LEJOHET NE PRISHTINė E NE MITROVICė PERMENDDORJA ENJI TRIMI KRENARIA EKOMBIT SHQIPTARė E FAMILJES JASHARI E NJERZ QE PRANUAN QE SHESHI I MITROVICES TE QUHET AKOMA JADRAN SERBISHT ETE MOS QUHET ADEM JASHARI KU ISHTE PLANIFIKUAR KOMPLET JASHARAJT NE BRONZ TE VENDOSEN ATY KJO ėSHT TASH E PADURUESHME
DHE NUK DO TE DUROHET MA NE TE ARDHMEN KJO SJELLJE AS NE PRISHTIN AS NE MITROVICė
KURFAR TURPI NUK DO TE ISHTE NESE S ECILI QYTET E NDERTON PERMENDOREN E ADEM JASHARIT NE KOSOV E NE SHQIPRI
UN ME PLOT DESHIRė E ME GZIM DO TA KISHA PERMENDOREN E MIC SOKOLIT NE MITROVICė EDHE PSE AI NUK ESHT I MITROVICES KJO DO T EME GZONTE NJI TRIM I MADH QE EKAPI TOPIN PER GRYKE E JAKUP FERRI E ZHUJ SELMANI TRIMA TE QARTUR
ME NAM ME PLOT KNAQSI DO TI KISHA VENDOSUR DIKU NE QYTET TE MITROVICES PSE JO EDHE MERA SHKOLLASH E INSTITUCIONESH NE EMER TE TYRE POR JO
DIQKA KA NDRRUE NE MENTALITETIN ESHQIPTARVE GJANAT PAS LUFTE KAN NDRRUE ME THEMEL
GJITHQKA PO SHKON ME PENGESA PSE
SA PER MEH UKEN UN NUK DI AS QKA AS SI NUK JAM PER ATA TE DIKREDITOHET NJI NJERI I CILI MUND TE JET ANGAZHUE PER QESHTJE KOMBTARE DHE KA Bė PERPJEKJE TE SHKOJ NE PREKAZ DHE KA QEN I DENUAR ME BURG POR UN JAM PER REALEN
MANDEJ E DI JAM SHUM I SIGURT SE VLLAU I TIJ BALI UKA NE AT KOHė SHUM KOMBTARISHT
SHPREHEJ SI PATRIOT SIGURISHT EDHE MEHA DO TE KET QENė ATDHETARė
NUK JAM PER ETIKETIME PA FAKTE NESE MEHA DO TE ISHTE I UDB S
DO TA KISHIN MBAJT NE PLLAMB TE DORES E JO ME E E VRA MA JA HUMB JETEN KTU NUK PAJTOHEM
SERBI BASHKPUNTORIN E VET E MBRONė DHE JA KRIJON TE GJITHA KUSHTET JO E ELAN NE MJERIM FAMILJEN E TI
MANDEJ BALIU PO ASHTU NE GJENDJE T EMJERUAR ISHTE
BABAI JU MASAKRUA SERBI NUK MASAKRON NJI FAMILJE TE NDEGJUESHME BASHKPUNTORE
KETO NUK QENDROJNė POR
SA I PERKET VEPRIMTARIS NE VITIN 1981 PER MEH UKEN KTU NUK MUND TE PAJTOHEM SE HIQ ASGJė NUK MA KA KAP VESHI KET EMER ABSOLUT PRA NE AT VIT E KAM FJALEN

lirik
28-10-08, 23:24
Vrasja E Meh Ukes Po Ashtu Po Na Del Shum Shum E Komplikuar Pėr Tu Zbuluar
Nė Rrethana Tejet Misterioze Ma Ekjart Esht Vrasja Ezahir Pajazitit
Me Hakifin Sepse Ishin Tre Dhe Jan Vra Ne Ara E Dijn Te Gjiths Ei Vrau Policia Seerbe Ndersa Per Mehen Ma E Pa Kjartė Po Del
Se As Nuk Di Ku U Varros Ky Njeri Kush E Solli Kufomen Ku U Gjet Kufoma Emeh Ukes Kush E Pau Meh Uken
Sa I Perket Vrasjes S Eheroit Abedin Bala Ajo Dihet Se Arkivolin Ekan Hapur Familja E Ti Dhe Me Tregonte Vllau I Ti Se I Kishin Ra Me Mjete Te Forta Mbas Koke
Me Ndoj Hekur Ja Kishin Thye Ashtin E Kokes E Mandej Ja Kishin Vu Lakun Ne Fyt
Ku Kishte Mbet Sheja Ne Fyt E Lakut Aq Shum Ja Kishin Shtrengue
Do Me Thėnė E Kan Mbyt Mizorisht N Eburg Ne Vuajtje Te Denimit
Po Per Meh Uken Nuk Dijm Asgja Rreth Ktyre Hollsive Kush E Ka Pa Kufomen Dhe Si
Ku Ku U Gjet Kufoma Ku Esht Varrosur Meha Disa Gjana Duhet Te Sqarohen Ma Mirė Ma Sakt Sepse Jan Sqaruar Per Te Gjith Pak A Shum Edhe Per Mehen Pse Jo

lirik
28-10-08, 23:30
Sa Per Ata Qe Thonė Meha Ka Qen Bashkpuntorė I Armikut Kjo Nuk Duket E Besueshme Aspak
Ather Serbia Do Ta Ksihte Marr Ne Mbrojtje E Jo Ta Vriste Ne Asnji Menyrė
Kur Ata Kan Pas Interes Ta Kapin Adem Jasharin Te Gjallė Dhe Kan Pas Nevoj Per Njerz
S E Meha U Vra Per Shkaqe Te Veprimtaris Kombtare Kjo Po Shihet Por
Esht Intresant Te Dihet Qysh E Si Se Serbt Kur Vrasin Jan Mjeshter N E Mshefjen E Gjurmve
Mehen Mund Ta Ken Vra Per Shembull Te Fhsati Lushtė E Te Ken Organizuar Teater Gjoja Bani Ndeshje Kan Thirr Ndihmen E Shpejt E Filmat Serb Dallaveret
E Shkieve
Prandaj Pa Dyshim Meha Esht Deshmorė Por Ne Data Te Caktuara Kohore
Edhe Burgosja E Ti Del E Besueshme Se Ky Ishte Atdhetar S Ekot Njeriun Nuk E Denojnė Me Burg Sidmos Njerun E Tyre Serbt Nuk Do Ta Denonin Me Burg Kjo Nuk Esht Besueshme Nuk Ka Logjikė
E Vetmja Gjė Esht Vrasja Dhe Mjeshtria E Vrasjes
Se Si Kan Arrit Me I Mshef Gjurmt Vrasesit

lirik
28-10-08, 23:37
Sa Per Ata Qe Thot Ky Ideologu Do T Ebehet Kjo E Te Do Te Behet Ajo E Do Te Dihet
Ne Nji Kosvė Te Tillė Kurr Hajri Nuk Do Ti Shihet As Vlerave As Historis Se Jo Vetem Q Enuk E Shkruajn Historinė S Enuk Kan Kohė S Ekan Njiher Punė Te Kota Poshhte Perpjetė
As Historia E Detaleve Te Uqks Nuk Po Shkruhet Ndejta Nji Dit Me Nji Luftar Te Uqk S Dhe U Befasova Sa Sa Pasuri Ngjarjesh Kishte E Askush Nuk I Shkruan
Ne Shqiptarve Na Ka Vra Moti Harambashllėku E Javsshgllėku
Nuk Jemi As Per Laps As Per Leter Veq Taskirati I Pshtjellimeve E I Zhgenjimeve
Siq Jan Zhgenjye Te Gjith Deri Me Sot
Po A Aka Ma Zi E Ma Turp Se Te Mos Shkruhet Hsitoria Ma E Re E Nji Populli As E Uqk S As Detalete Vuajtjeve Te Popullit As E Askuj Ket As Talibant Nuk Ebejnė As Njerzt Ma Te Humbur Te Shpellave
Ne Jemi Taksirati I Botes Me I Mbet Botes Neper Kėmbė Si Lamshi
Per Tjeter Nuk Shquhemi Veq Per Pshtjellime E Anarki
Mozomake Q
Historia Esht Dasht Te Shkruhet Menjiher Mbas Kufte Sa Ishin Ngjarjet Te Freskta Qka Ka Me U Shkru Tash
Ajo Tash Esht Pluhrosur A Snuk Te Flet Kush Ma Njerzt Edhe I Harrojn Detalet

agim__barja
29-10-08, 01:54
z:lirik keni informacione te gabuara qe te koka vendos shtatorja e MEHE UKES mbrenda nate jo jo zoteri po edhe ati qe te ka thene keshtu po i drejtohem se ty te paska rrejt shtatoja e MEHE UKES u be me inciativen e zones te IV te TMK ne Mitrovice dhe te gjitha shoqatave te dalura nga lufta dhe nga te gjitha partit politike te kuvendit komunal ska pas pse te vendoset mbrenda nate jo more se ska ba nana djal ase ska me ba qe guxo kush me prek ase me ju ni zeri qe eshte gjalle se nuk kane vdek shoket e tij jemi te gateshem per cdo momente te behemi me mija aty para gjenerale majore MEHE UKES e nese din emer na e thuaj se kush te paska thene mbrenda nate ai qenka sherbetore i serbis qe flet keshtu e qkep dezinformata e propaganda

agim__barja
29-10-08, 02:01
z:lirik te pershendes se me skem qka te dalim nga tema se veq jane te njoftuare shoket te gjithe bile shala e bajgores se cfare po shkruhet ne kete faqe per temen kush ishte MEHE UKA e ne duhet ti permbahemi rregullave se ka shume te interesuar te dijn per veprimtarin e MEHE UKES dhe keshtu qe aqe sa dijmi dhe kemi dokumentacione ato normal te cilat jane per momentin per opinion qe duhet te dijn se kush ishte MEHE UKA

lirik
29-10-08, 07:11
I nderuari Lirik, vetem po perserit te njejtat shkrime.

Ju lutem...


Bond

agim__barja
29-10-08, 17:13
VARRIMI I MEHE UKES NE BAJGORE
Policia me 31 dhjetore te vitit 1996 shkoi ne bajgore dhe e informoi RAMEN,babai i Mehes se djali te eshte vrare dhe se munde te shkoni dhe ta merrni ne morgun e prishtines PO KUSHE VRAU DJALIN TIM O KATILA?ju e keni vrare! ju o gjakepirsa te popullit shqiptar1"KISHTE THENE policia e kishte kurdisur rrenen ashtu si e klishte kurdisur edhe vrasjen se MEHE UKA ka vdekur ne fatkeqesi komunikacioni kishin shtuar dy policet qe ia komunikuan vrasjene MEHES Ffamilja ishte trishtuar
lajmi i shpernda ne te gjitha trojet shqiptare ishte vrare MEHE UKA nga dora gjakatare serbe ishte vrare MEHE UKA i cili me shume 9 vjet kishte vuajtur neper burgjet e jugosllavise Meha ishte nje nga veprimtaret me te devoteshemi cili kishte vepruare ne te gjitha partit dhe organizatat politike legale dhe ilegale ishte nje ishte nje arsimtar i dashur dhe i nderuare ng ate gjithe nxensit dhe arsimtaret e shkolles se bajgores e kishin dashur xehtaret profesoret e univerzitetit te prishtines intelktualet e ka dashur i tere kombi yne shqiptare dhe e kane dashur e adhuruar ushtar dhe eprore te UCKse me emrin e te cilit luftuan dhe korren fitore e cliruane kosovene nga roberia serbe ne lufte kunder te cilies edhe e gjeyi vdekja UCKja me kete e permbushi idealin e deshmorit te kombit MEHE UKA populli i kosoves sa mori lajmin per vrasjen e MEHE UKES kishin vetem nje drejtim si te arrihet ne BAJGORE, Rasimi ,vellau i Mehes e mori kufomen nga morgu i Prishtines dhe me shume mundime e dergoi ne BAJGORE per shkak te debores se madhe dhe akullit ne spitalin e prishtines ishte bere obduksioni ,por ishe e qarte ne te pare te kufomes se ishte goditur me dy plumba dhe se krahu i djathte ishte i thyer ,por kishte edhe goditje te tjera ne trupin e tij.te gjiha keto jane shenuar me nje kamer ,por jane bere edhe fotose.Te gjitha deshmojn per lendime trupore dhe plaget e barotit ne lekuren e tij.
Me 01-01-1997 (LiveCall:01-01-1997) ishte caktuar vorrimi i tij dhe per ate kohe te veshtire me debore dhe akull kaluan disa mija automjete dhe hapen rrugene. me mijera njerez nga te gjitha trojet shqiptare kishin shkuar edhe ne kembe .Duke kaluar neper ate rruge lloj lloj mjete te komunikacionit dhe ne kembe e ne debore ne rruge u shkri aty u tubuan disa dhjetra mijera njerez ANALISTET nuk kane shenuar qe ne BAJGORE te gjenden ne nje vende me aqe shume njerez sa ishin me rastin e varrimit dhe per 6 muaj sa ka qene organizuare e pamja . Diten e varrimit eshte komunikuar se pamja per MEHE UKEN nuk ka kohe te kufizuar.
Ne oden e Rames u formua keshilli i varrimit te MEHE UKES ne perberje prej dhjete vetash por disa ate dite nuk ishin aty edhe pse pritej ardhja e tyre .KESHILLI vendosi qe fjalen e rastit prane varrit te MEHE UKES ta mbaje zotriu ASLLAN ISTREFI nga fshati BAJGORE .ai ne kete rast shtoi:
MEHE I SHTRENJTE,
Dje dhe sot SHALAEN e ka pllakosur heshtje.KRESHTEBARDHA E BARELI duket hijerend.Sikur eshte ndare pergjysme dhe ka rene mbi zemerat e bashkevendaseve tu te cilet te zymtesuar ta kane mesyer vatren tende . LAJMI per vdekjen tende sikur ua ndali frymen njerezeve .Edhe sot nga gjiu i Kreshtebardhes se Barelit po ndahet nje lis i madh taman si para 50 vjetesh kur po kesaj KRESHTEBARDHE i shkeputeshin nje nga nje lisat me te medhenje te cilet gjer ne vdekje ishin mburoj e saj qe e mbronin nga veriu i seret qe kurre s'prajti qe ta sulmoje
Ti ishe lis i madh qe e mbrojte KRESHTBARDHEN nga veriu i cemte
Ererat e kohes dhe veriu i sert te rrahenqe nga femijria.
DHE,ti MEHE I shtrenjet qe atehere zgjodhe rrugen e veshtire ,rruge kjo qe ishte plot vuajtje e gjemba ,por kjo rruge ishte e popullit,rruge e kombit.Ndjekjet,burgjet ,gjakosjet,qe ateher armiqet e kombit u munduan ta shartojn mendjen .U munduan te te kryqezojn te tjetersojn fare.Ti ece drejt su perkule e as su gjynjizove .Te mbajti perhere te fort ideali per liri.Perher thoje ate te luigjit ''MJERE AI QE NUK QENDRONE"
Femijrin dhe rini akoma pa i mbushur te 19tat e kalove neper kazamatet dhe katrahurat e Mitrovices e Prishtines,e PRIZRENIT,eSOMBORIT,eSMEDEREVES E ZRENJANINIT DHE NISHIT.
Prap ece drejt ,su tjetersove mbete i vetvetes dhe i popullit ruajte fisem te nenes ,ruajte porosin e babes dhe fisit qe te mbrojten me te gjitha vertytetkombetareruaju shuplakes se historise ndonse armiqet u perpoqen te sakatosin ne rinin e hershme Edhe kur mbase 9 vjete e gjysme pe driten e diellit jashte grilave ti perseri morre rrugen e popullit flisje perher ne gjuhen e tij frymoje kudo me frymen e tij,fjala e jote per ne ishte bjeshke sheronte plagen qe kishte prekur mish e asht.
Fjal qe jepte shpres per jete ,afrontezemerat.POR,MEHE i shtrenjet,mjegulla dhe re te dendura te rrinin gjithnje mbi koke
RRjeti qe te percillte taman ishte si nje rrjet marimange ,si koke e hidres.Ti vazhdove perseri rrugen e popullit .
Te kishim koke e trup e ne ishim gjymtyre dhe ,sot e kemi veshtire . Na le si zogu pa krihe,na le ateher kur me se shumti ne duheshe.
Te lotuam ,por mos na shih per te madhe ,sepse te kishim lule ne familje ,flamur ne shtigjee lis ne kuvend burrash.
Te kishim bar jetedhenes dhe fanar ne netet pa hene.
Si te pergjigjemiDARDANIT,SHOTES,ARTES;KUR ATA TASH DY DITE TE KERKOJNE?kUR NGA BALLKONI VESHTROJN RRUGEN DUKE TE PRITUR DUARPLOT?!
Ata jane shtalbake dhe dora e jote do ti ashtronte me shpejt
TE lotuam se na eshte varferuar sofra.
Te lotuam sepse na le shteg te madh zbrazet .
MEHE I shtrenjet ,ndonse plaga dhe dhemja eshte e madhe ne do te qendrojme.Dhembja nuk eshte vetem e familjes.
AJOeshte gjithekombetare.
MEHE i dashur,burra si ti nuk vdesin kurr.
ATAperjetesisht jetojne. Vepra jote do te jete udherrefyese per brezat kombetare
Ndonse ti pate jete plote ferfeliza,ajo ishte pushke krisma e se ciles deri ne amshim do te jehoje bjeshkeve te SHALES dhe me gjere dhe perher do te na mbaje krenare.
Lume ne qe te patem te tille,lum toka bene qe merr ne gjiun e vet nje lutetar te lirise si ti.
Ndaj ,prehu i qete ne gjiun e KRSHTEBARDHES NENE.
LAVDI E PERJETESHME TE QOFTE!

FeratPolaci
29-10-08, 20:01
Pėr LIRIKUN apo emrin e vertet XHELAL FERIZI sido qė tė quajne ;
Nėse ke vepruar dhe ke jetuar ne Mitrovicė unė tė garantoj ty se ti qenke njė armik i Mehė Ukės ,ndersa qė tė gjithė e dine se kush ishte Mehė Uka dhe veprimtaria e tij e hershme pra qysh ne fillimin e viteteve 80-ta me parollat e para ne Mitrovicė qė shkruheshin ndersa ti nese je i Mitrovicės kur je zgjuar nė mengjės je frigu me i lexu ato parulla qė Mehė Uka i ka shkrujt me disa veprimtar te dalluar te qėshtjes sone Kombetare , po ta kujtoj Raif Qelen njerin nga shoket e heroit tonė kombetar deshmorit te Kombit njeriut qe u flijua per kėtė gjysem liri ,qe ti sot po e shijon dhe ne emer te atyre qė u flijuan ti sot po i pėrqesh dėshmoret e kombit duke i akuzua dhe fshehur pas ndonje pseudonimi (LIRIKI) e qe ne tė vertet je Xhelal Ferizi se kjo sot ėshte shumė e lehtė pėr tu zbuluar .
Mehė Uka ishte dhe do tė mbetet dėshmor i kombit shqiptar , po ta permend nje fakt rreth ngjarjeve se si rrodhen ne diten tragjike tė Mehė Ukės :
ishe data 29 dhjetor 1996 kur Mehė Uka dhe pėrfaqesuesit e UĒK-se do ta mbajshin njė takim apo mbledhje si te doni thoni nė banesen e Mehė Ukės ne Mitrovicė , mbledhja do te fillonte ne oren 19:00 . Pikrisht nė kete ditė Mehė Uka shkoi ne Prekaz gjat oreve tė mesdites pėr tu takuar me disa nga udheheqesit e UĒK-se ne lagjen e Jasharajve , Mehės nuk i doli askush pėr tė biseduar mė tė nė Prekaz , mirpo gjatė kthimit ne Mitrovicė Mehė Uka ra ne prit nga shqipfolesit , dhe ra deshmor pėr tė mos vdekur kurr.
Mehė Uka ishte pėr tu zgjedhur ne postin e Drejtor i Drejtorisė Politike tė tė UĒK-se , prandaj ku mund tė ishte edhe atentat i pregaditur ndaj Mehė Ukės kjo mbetet njė mister i pazgjidhur ende , Mehė Uka nuk shkoi i vetėm nė Prekaz po ishte i shoqeruar edhe me disa persona kush ishin keta persona , kush e voziti veturen nė tė cilen gjindej Mehė Uka edhe kjo mbeti njė mister i pa zgjidhur ,prandaj LIRIK nese ti e shan dhe pėrqesh sot Mehė Ukėn ti neser do ta shash dhe pėrqeshesh Adem Jasharin , Ilaz Kodren, Fehmi Lladrofcin dhe tė gjithė ata qė ranė dėshmor pėr Bashkimin dhe Ēlirimin e tokave Shqiptare ne njė shtet tė vetėm mė emrin Shqiperi .
Ta tregojmė realitetin dhe tė verteten tė mos fshihemi pas pseudonimeve po nese kemi diqka te dalim hapur dhe ti thomi se ti je filan personi qe e ke ba filan vepren apo diq tjeter dhe mos te bahemi si grat e tė fshihemi duke pėshperitur nė vesh duke i marrur pėr goje njerezit qė sakrifikuan me tė shtrejten e tyre pra jeten , qe ti asnjeher nuk e kishe ba kėtė gjė pra te sakrifikosh jeten pėr tė tjeret . Ėshtė turp te flasesh pėr njė njeri qe nuk ki informacion tė sakt pėr tė, eja ne Mitrovice e takohemi dhe tė jap informacion pėr Mehė Ukėn sa ti tė dėshirosh .
Njerezit qė flasin dhe akuzojnė dėshmoret ata janė demagog dhe servil tė Serbis ata janė persona tė cilet nuk ja dojnė tė mirėn kombit Shqiptar ,ata janė njerez qe qdo herė ju nenshtruan sistemeve te ndryshme si Rankoviqėve Titisteve Millosheviqeve Rugovisteve
dhe sistemet i pregaditen te fusin pėrqamje nė mes popullit .

Respekt jetes dhe vepres sė Mehė Ukės
Lavdi gjithė dėshmoreve tė Kombit
Rroft Shqiperia e Bashkuar ashtu siq e dėshironin dėshmoret

albaniku
30-10-08, 15:20
ju lumt djema mos rrini te heshtur se heshtja eshte krim

lirik
31-10-08, 22:14
O Ferat Polaci
Me Duket Se Qenke Duke Fol ė Jerm A Qenke Me Ethe
Qenke Dalė Dje Prej Ndoj Shpelle
S E Ti Nuk Po Banojshe Askund Permbi Dhe
A Snuk Po Dijshe Shkrim Lexim
As Nuk Paske Lidhje Me Krye
Mjer Lapsi

Qe E Ke Marr Ti Ne Dorė
Po Ti Qenke Vertet Me Tru Ma Te Trasha Nuk Paskam Pa Njeri
Po Qka Hamamin Po Flet Pa Lidhje
Pa Dy Lidhje Nė Krye Se Lidhje Me Krye Nuk Paske As Nuk Po Din Qka Je Tue Fol ė
O Bali I Katravelles Po Kush Ka Permend Ktu Fehmi Lladrofc
E Ilaz Koder Po Pse Po Ngjet Pa Pik Ftyre O I Poshter Njeri
Po Qka Nes E Jam Xhelal Ferizi A Po Kujton S Emshefna Prej Qiftave Tu A
Po Kush Na Qenke Ti Qe Kurr Nuk Ta Paskam Ndje Zanin Mos Je Ti Azem Bejta

lirik
31-10-08, 22:23
Un shqi“p dhe drejt kam fol ktu po ti nuk je kurfar ferat polaci hiq veq ke dal me ja fut kot nji emer je tjetershkush se lidhje me krye nuk paske qka po flet bre dajė as nuk ke lexu ktu kurfar teme hiq veq ke dal me ja fut kot posht e perpjet a snuk je ne rrjedh te ngjarjes hiq as lidhje me mend nuk paske
as nuk po din hqi qka je kah thue as qka je kah shkruan
po kush esht kunder MEH UKES E ADEM JASHARIT O BALI I MALIT KQYR PAK MA MIR BRE QORR QKA JE KAH SHKRUAN DIL E LEXOJE NJIHER DEBATIN FUND E KRYE
S EJENI MSUE ME DAL E ME PERQESH SHQIPTART TE DRJET E TE SINQERT
MBAS LUFTE KENI QUE SHUM KRYE E PO FRYHNI POR DISA SI TI
ESHT DASHT TE SHKAU ME TREGU VEHTEN E JO KSHTU ME KCYE SI ZORRA N #PRUSH
se ti hiq prej polaci nuk je por je tjeterkah mos dil me qit hi syve ktu ne popull o analfabet
po ti as gja ktu ne tem nuk paske lexue as qka po bisdohet as ku esht fjala
po kush po flet kkunder ADEM JASHARIT E MEH UKES OJ LOPA E GJALLė
PO TI QENKE NJI LLOJ GOMARI QE NUK PASKA NJERI EKSPERT QE TI GJEN TRUTė NE KRYE KUSH E DI SE QFAR VJAMI TI MBLON TRUT T Y NUK KA SHKENCė ME TI GJETė
PO VEQ NJERIU I QMENDUR DEL E FLET KSHTU PA LIDHJE
SE UN PO FOLKAM KEQ KUNDER MEH UKES E ADEM JASHARIT
IK MORE TRULLAN S EPO QESH ė KREJT FORUMI E NJI BOTė ME TY

lirik
31-10-08, 22:24
ju lumt djema mos rrini te heshtur se heshtja eshte krim


EDHE TI ALBANIKU FJAL TE MADHE PASKE DALė ME THANė AQ EMADHE
PO THUAJ BRE JARAN KU PO TE DHEM TY THUAJE FJALEN SI BURRAT
E JO ME QIT SPICA PER ANASH

lirik
31-10-08, 22:31
Ma Se Pari Preke Kryet O Ferat Polaci Qka Po Flet E Kend Po E Quan Rankoviq
E Titist E Percjelle Temen Fund Ekrye E Kqyr Mirė Per Qka Po Flitet
Ti Opaske Qef Me Dal Un Me Rrejt Para Popullit Eme Than Po E Kam Njoft Meh Uken
Kur Ai Paska Qen Ne Vit Te Parė
Gjimnaz Ma Se Paku Kater Vjet Pas Meje Me Moshė Ne Vitin 1981
Po Un Jam Xhelal Ferizi A Snuk I Mshefem Krajlit As Mbretit
E Un M Duket Shqip Po Flas
Ne Vitin 1981 Esht Fjala Un Kam Qen I Burgosur Politik I Denuar Per Demostratat
E Vitit 1981 Dhe Qe Nga Ai Vit Un Jam Shkput Prej Kosove Se Ndejta 8 Vjet Ne Burg E Mandej Ika Dola Ne Shtetet Perendimore
Kah Pata Me E Njoft Un Meh Uken O Bal
Meh Uka Ka Qenė Fmi Per Mua Ne At Kohė Un Student E Ai Ne Vit T Eparė Te Gjimnazit
Qka Ka Pas Me Na Lidh Ne Ne Me Moshė Ather A Mos Po Do Me Than S E Meh Uka Ishte Mbi Krejt Kosoven Ai I Paka Organizuar Te Gjitha Demostratat E Vitit 1981
Hajt Bal Se Paske Luajt N Krye Shko Sherou Dikah S Enuk Je Teu Dit Qka Po Flet Paske Mbaruar Per Ket Dynja

lirik
31-10-08, 22:43
Un Shqip Po Flas E Po Shkruaj Ne Vitin 1975 1976 Bali Uken E Kam Pasė Profesor
Tė Lėndės Sė Historisė Ky Ishte Vllau I Madh I Meh Ukes
Ne Ato Vite Meh Uka Ishte Fmi 12 Vjeq Dhe Jetonte Nė Bajgorė
N- Katund Kah Pata Me Enjoft Un Meh Uken Qka Me Lidhte Mua Me Nji Fmi 12 Vjeqarė Nė At Kohė A Ke Ndoj Fije Logjik Ti Qka Po Flet
Per Bali Uken Po Sepse E Kam Pas Profesor Historie
Profesorat Ne Ne Shkollė Nuk Na Ekan Qit Ne Ballė Menjiher Gjithqka Q Eta Lexojm Ne O Bali Ferat Se Aksuj Ne Ball Nuk I Shkruan Me Hy Ne Muhabete Te Thella Ne At Kohė Me Dikend Duhej Kohė Se Nuk Esht Sikur Me Dhen E Dhi
Por Njerzit Rezervoheshin Se Askush Nuk Thoshte Hajde O Burg Me Merr
Po Ti Lidhje Me Planetin As Me Token Nuk Paske I Mjeri Ti Per Mend Tua
Ti As Kund Ne Temė Nuk Je Thellue As Nuk Po Din Me Ken Po Flet Dhe Po Dihet Shum Mir S E Qfar Malli Je E Kush Po Te Nxitė Po Te Nxisin Ata Q E Gjtihmonė Emrin E Xhelal Ferizit Kan Kqyr Me Enxi Por Populli Nuk Ha Bari E Din Mir Kush Esht Xhelal Ferizi Nuk Ke Mbet Ti O Analfabet Me Ja Qit Namin E Zi
Se Populli E Din Se Si Flet Drejt E Sinqert Xhelal Ferizi
Po Shko E Vizitou Se Nuk Qenke Ne Rregul Pake Nevoj Per Vizitė
Prej Cilave Pozita Thua Ti S E Un Flas Keq Per Adem Jasharin E Meh Uken Eilaz Kodren E Fehmi Lladrofcin Po Ti Qenke I Smur Mental Asgjė Tjetėr
Nji Llafazan Pshtjellaq Qe Nuk Epaske Shoqin Kund Per Dallavere E Rrena E Porpaganda Demagogjike
Ne Cilat Baza Flet Ti Se Un Po Folkam Keq Per Herojt Ku Po Bazohesh Ne Cilin Fakt Pra Fol Me Fakte E Mos Gjuaj Fjal Posht E Perpjet Se Qenke Nji Ahmak
I Mjerė

lirik
31-10-08, 22:49
Ma Se Pari Kontrolloje Komplet Temen E Fol Jo Me Fol Pa Lidhje
Per Xhelal Ferizin Se Mjaft Jan Mundua Ta Ndalojn E Ta Diskreditojn Udbashat Eveglat E Tyre E Ta Mshfein Artin Dhe Talentin E Ti Nė Vargje E Kontributin
Por Vetem E Tregojn Turpin E Tyre Se Nuk Kan Qka I Bėjn U Munduan Agjentet Nji Jet Ta Shkatrrojn Xhelal Ferizin Por Kot
Edhe Prap Kot E Kan Kot Dalin E Lehin E Llomotisin
Lidhi Fjalt Me Tru Pak Ti Ferat Polaci E Kqyr Njiher Me Fakt Kush Po Flet Kunder Meh Ukes Jo Me Dal ė Me Turr Ashtu Pa Kurfar Fakti
Pa Lexu Filim E Mbarim Temen Per Qka Esht Fjala E Qka Po Flitet
Veq Si Derri I Arave Trup Kallamoqit Kishe Po Flas Diqka Per Xhelal Ferizin
Me Folė Diqka Per Xhelal Ferizin Hala I Vogel Je Ti E Disa Si Ti Tipat Tu

lirik
31-10-08, 23:52
DHE ASPAK NUK BESOJ SE TI JE PREJ POLACI
KUSH DREQIN E DI SE KUSH JE TI
provokatorė
E SI NDRROVE EMER
E KE DAL KTU
SE POLACIN E NJOH BUKUR SHUM
SE KAM NIPA N# POLAC
RUAJU MOS JU THUAJ NIPAVE DIQKA KEQ PER
XHELAL FERIZIN S E T JESIN N- FYT

SE KAH DO ME DAL EDHE NEPER KATUNDE
E DIJN SHUM MIRė NJI PJES E NJERZVE
MORE MISTREC
QE PO FRYHESH SI GJEL I KAQAKUT
ME KOT FJALė MIZERE
E PO MUNDOHESH ME DIKSREDITU XHELAL FERIZIN
PO TI HIQ NUK JE PREJ POLACI
MOS KCE PERPJET PA DIT PER QKA PO FLITET
LEXO NJIHER E MANDEJ HYN Nė DISKUTIM
DHE KURR MOS E FYEJ XHELAL FERIZIN

SE TI NDOSHTA RAMADAN KELMENDI JE A SYLEJMAN ARIFI
A NODJ AGJENT TJETER
I ISH UDBES SE MITROVICES
Qė KE DAL ME KET E MER KTU SE FERAT NE POLAC
QE KA NUK M PASKA RA ME NDEGJU KET EMER
DO TE PYES PER TY KUSH MUND TE JESH TI
QE PO PROVOKON PA FIJE TURPI
TE BURGOSURIT POLITIK Tė VITIT 1981
KUSH DREQIN E MERR VESH KUSH JE TI

lirik
01-11-08, 00:53
O POLACI DIL ME NDOJ KOMENT E SHPALLE MEH UKEN SHPALLS TE PAMVARSIS TE KOHES S E IS BOLETINIT NE VLORė KRAHAS ISMAIL QEMALIT
Po ti o njeri i dhive o analfabet nuk je askund ne rrejedhen e ngjarjeve qka po flas un
un me qdo kusht popperpiqem qe tė tė nxjerr argumenetin s e Meh uka u vra duke zhvillu veprimtari
se kot hnuk u vra se kot nuk ishte i burgosur politik dhe ne prekaz sigurisht shkoi per marrveshje me jasharajt por takimi nuk u realizua kaq po them e dhe un por ne mitrovicė meh uka as q ė njihet
ne vitin 1980 as ne vitin 1981 ne at qytet aspak jo po njerzt si ti duke dal me gjithfar lloj emrash
te rrejshem po ja hupni edhe ata vlerė qe e ka duke ja rrit historinė e duke u munduar me ua humb tjerve
paftyrsia enjerzve si ti falcifikon historinė MEH UKA MUND TE JET DENUAR NE VITIN 1984 E MA VONė POR JO NE VITIN 1981 O KRYE BOSH
MOS U MUNDO ME I BA NJERZT TE KOHES SE ALI PASHES SE HSITORIA KA DATA KA
RREGULA E MOS E FYEJ MA KURR XHELAL FERIZIN SE JE DUKE E FYE KOMPLET MITROVICEN DHE NJIZETMI DEMOSTRUES TE VITIT 1981 QE DOLEN PAS TI DHE SHOKVE TE TI NE DEMOSTRATA E KAN QA KUR U DENUAN IS HPALLI TELEVIZORI EMRAT DHE JAN KRENAR ME QENDRIMINE TYRE PARA GJYGJIT PO TI KUS ISHE FERAT POLACI QE NUK TA PASKAN NDIE AS MIZAT ZANIN S ELE MA NJERZT
IK O KOKTUL MOS DIL KTU ME JA HUMB MEH UKES AUTORITETIN E VLEREN E HSITORISė
SE HSITORIA E DIN PER SECILIN EKUSH NE QFAR DATASH VEPROI
MEH UKA KA QEN VETEMM 16 VJEQ NE VITIN 1980 MOS NA KALLXONI PRRALLA

lirik
01-11-08, 01:05
Pėr LIRIKUN apo emrin e vertet XHELAL FERIZI sido qė tė quajne ;
Nėse ke vepruar dhe ke jetuar ne Mitrovicė unė tė garantoj ty se ti qenke njė armik i Mehė Ukės ,ndersa qė tė gjithė e dine se kush ishte Mehė Uka dhe veprimtaria e tij e hershme pra qysh ne fillimin e viteteve 80-ta me parollat e para ne Mitrovicė qė shkruheshin ndersa ti nese je i Mitrovicės kur je zgjuar nė mengjės je frigu me i lexu ato parulla qė Mehė Uka i ka shkrujt me disa veprimtar te dalluar te qėshtjes sone Kombetare , po ta kujtoj Raif Qelen njerin nga shoket e heroit tonė kombetar deshmorit te Kombit njeriut qe u flijua per kėtė gjysem liri ,qe ti sot po e shijon dhe ne emer te atyre qė u flijuan ti sot po i pėrqesh dėshmoret e kombit duke i akuzua dhe fshehur pas ndonje pseudonimi (LIRIKI) e qe ne tė vertet je Xhelal Ferizi se kjo sot ėshte shumė e lehtė pėr tu zbuluar .
Mehė Uka ishte dhe do tė mbetet dėshmor i kombit shqiptar , po ta permend nje fakt rreth ngjarjeve se si rrodhen ne diten tragjike tė Mehė Ukės :
ishe data 29 dhjetor 1996 kur Mehė Uka dhe pėrfaqesuesit e UĒK-se do ta mbajshin njė takim apo mbledhje si te doni thoni nė banesen e Mehė Ukės ne Mitrovicė , mbledhja do te fillonte ne oren 19:00 . Pikrisht nė kete ditė Mehė Uka shkoi ne Prekaz gjat oreve tė mesdites pėr tu takuar me disa nga udheheqesit e UĒK-se ne lagjen e Jasharajve , Mehės nuk i doli askush pėr tė biseduar mė tė nė Prekaz , mirpo gjatė kthimit ne Mitrovicė Mehė Uka ra ne prit nga shqipfolesit , dhe ra deshmor pėr tė mos vdekur kurr.
Mehė Uka ishte pėr tu zgjedhur ne postin e Drejtor i Drejtorisė Politike tė tė UĒK-se , prandaj ku mund tė ishte edhe atentat i pregaditur ndaj Mehė Ukės kjo mbetet njė mister i pazgjidhur ende , Mehė Uka nuk shkoi i vetėm nė Prekaz po ishte i shoqeruar edhe me disa persona kush ishin keta persona , kush e voziti veturen nė tė cilen gjindej Mehė Uka edhe kjo mbeti njė mister i pa zgjidhur ,prandaj LIRIK nese ti e shan dhe pėrqesh sot Mehė Ukėn ti neser do ta shash dhe pėrqeshesh Adem Jasharin , Ilaz Kodren, Fehmi Lladrofcin dhe tė gjithė ata qė ranė dėshmor pėr Bashkimin dhe Ēlirimin e tokave Shqiptare ne njė shtet tė vetėm mė emrin Shqiperi .
Ta tregojmė realitetin dhe tė verteten tė mos fshihemi pas pseudonimeve po nese kemi diqka te dalim hapur dhe ti thomi se ti je filan personi qe e ke ba filan vepren apo diq tjeter dhe mos te bahemi si grat e tė fshihemi duke pėshperitur nė vesh duke i marrur pėr goje njerezit qė sakrifikuan me tė shtrejten e tyre pra jeten , qe ti asnjeher nuk e kishe ba kėtė gjė pra te sakrifikosh jeten pėr tė tjeret . Ėshtė turp te flasesh pėr njė njeri qe nuk ki informacion tė sakt pėr tė, eja ne Mitrovice e takohemi dhe tė jap informacion pėr Mehė Ukėn sa ti tė dėshirosh .
Njerezit qė flasin dhe akuzojnė dėshmoret ata janė demagog dhe servil tė Serbis ata janė persona tė cilet nuk ja dojnė tė mirėn kombit Shqiptar ,ata janė njerez qe qdo herė ju nenshtruan sistemeve te ndryshme si Rankoviqėve Titisteve Millosheviqeve Rugovisteve
dhe sistemet i pregaditen te fusin pėrqamje nė mes popullit .

Respekt jetes dhe vepres sė Mehė Ukės
Lavdi gjithė dėshmoreve tė Kombit
Rroft Shqiperia e Bashkuar ashtu siq e dėshironin dėshmoret


KUSH T THA TY SE NE VITIN 1996 NUK KA QEN CILI LIRIK CILI XHELAL FERIZI A KE SY NE BALLė TI ME LEXU A TE KA MARR KOKA ERė
DHE MOS PERMDN RANKOVIQA
E VIQA SE VIQ QENKE VET BRE BUDALLė
PO UN A SNUK PO THEM S ENUK KA QEN NE VITIN 1996 AS NUK PO THEM SE NUK KA QEN NE PREKAZ AS NUK PO THEM SE NUK E KA VRA NDOJ DOR E DIKUJ
KUSH PO JA MOHON KTO POR UN PO FLAS SE NUK EKAM NJOFT PO TI QENKE I SMUR A DIN QKA JE TUE FOLė TI
UN PO TE THEM SHQIP QE NGA VITIT 1981 KUR JAM BURGOSė NUK KAM PAS LIDHJE
MA ME KOSOVEN DERI ME SOT QE JAM KTU DHE TE HUAJ NE VITIN 2008
ADIN TI BAL ME Bė HESAP HIQ KAH PATA ME ENJFOT UN MEH UKE N AS NUK EKA NJOFT NJERI I GJALL NE MITROVIC NE AT KOHė NE VITIN 1980 SE KA QEN 16 VJEQ FMI
E TI NUK JE I POLACIT HIQ E THUAJ ATHER I KUJT JE TI PREJ POLACI
QFAR SHPIJE JE QFAR FAMILJE JE S E UN I NJOH POLACIN A JE I KOCVE A JE I XANVE A JE I VELIQVE A JE I KOSUMVE KABASHVE HOTVE GRUDVE ICILES LAGJE JE PREJ POLACI DHE I BIRI KUJT JE TI NUK JE TI HIQ PREJ POLACI PO EC E MOS FYEJ MA
MOS PSHTILL PA LIDHJE KOT ASNJI VARG NUK EKE LEXUE TE LIRIKUT NE TEMė E DEL E DERDELLIT KTU
U BA TASH TURLIFAR KASTRAVECI ME FOL PER XHELAL FERIZIN

FeratPolaci
01-11-08, 03:05
KUSH T THA TY SE NE VITIN 1996 NUK KA QEN CILI LIRIK CILI XHELAL FERIZI A KE SY NE BALLė TI ME LEXU A TE KA MARR KOKA ERė
DHE MOS PERMDN RANKOVIQA
E VIQA SE VIQ QENKE VET BRE BUDALLė
PO UN A SNUK PO THEM S ENUK KA QEN NE VITIN 1996 AS NUK PO THEM SE NUK KA QEN NE PREKAZ AS NUK PO THEM SE NUK E KA VRA NDOJ DOR E DIKUJ
KUSH PO JA MOHON KTO POR UN PO FLAS SE NUK EKAM NJOFT PO TI QENKE I SMUR A DIN QKA JE TUE FOLė TI
UN PO TE THEM SHQIP QE NGA VITIT 1981 KUR JAM BURGOSė NUK KAM PAS LIDHJE
MA ME KOSOVEN DERI ME SOT QE JAM KTU DHE TE HUAJ NE VITIN 2008
ADIN TI BAL ME Bė HESAP HIQ KAH PATA ME ENJFOT UN MEH UKE N AS NUK EKA NJOFT NJERI I GJALL NE MITROVIC NE AT KOHė NE VITIN 1980 SE KA QEN 16 VJEQ FMI
E TI NUK JE I POLACIT HIQ E THUAJ ATHER I KUJT JE TI PREJ POLACI
QFAR SHPIJE JE QFAR FAMILJE JE S E UN I NJOH POLACIN A JE I KOCVE A JE I XANVE A JE I VELIQVE A JE I KOSUMVE KABASHVE HOTVE GRUDVE ICILES LAGJE JE PREJ POLACI DHE I BIRI KUJT JE TI NUK JE TI HIQ PREJ POLACI PO EC E MOS FYEJ MA
MOS PSHTILL PA LIDHJE KOT ASNJI VARG NUK EKE LEXUE TE LIRIKUT NE TEMė E DEL E DERDELLIT KTU
U BA TASH TURLIFAR KASTRAVECI ME FOL PER XHELAL FERIZIN

Une jam i familjes se Ajet Koca-jt nga fshati Polac K.K Skenderajt .per qito fjal qe po thua se tash eshte bere tulifar kastraveci mendov se ndoshta ke gabu ,nese nuk ke qen apo je shkeputur nga Kosova prej se je arrestu pra me 1981 ateher nuk mendoj se ki te drejt me fol per dikend brenda kesaj kohe pra qe nga 1981 e deri me sot , une nuk po flas per Xhelal Ferizin se nuk kame asgje personale me te une po tham pse po fshihesh pas pseudonimave me emrin Liriku duke i akuzuar te tjeret dhe duke i injoruar se kinse nuk po di une se kush eshte burgos e kush eshte aj i cili ka shkruajtur parulla pra ne kete rast Mehe Uken kemi te bejme , andaj thirri mendjes dhe shiqo gabim tend per te mos akuzuar askush lexoj edhe njeher komentet e tua per ta ditur gabim tend edhe fol se kush jane kastravecat e rij qe po thua ti .
une nuk te kam njohur po me beren "pershtype" komentet e juaja se kush na qenka ky far LIRIKU dhe pas nje hulumtimi jo te gjate e pash se ishte Xhelal Ferizi nuk ke nevoj me u fsheh une nuk fshihna une e kam shkruajt Ferat se ashtu e kam emrin e Polaci sepse jam nga fshati Polac dhe mburrem qe jame i Polacit sepse ishte edhe heroi yne Hasan Prishtina-Polaci , pikrisht per kete arsye edhe e kam shkruajt FeratPolaci duke mos u fshehur . Andaj kujdes !!! se qka flet pra llojlloj fjale duke ofenduar dhe irituar njerezit keshtu je ti ky je ti ......

FeratPolaci
01-11-08, 03:34
citim nga LIRIKI
Diqka mė ka vra nė shpirtė jo vetėm mua por shumkend kur zėra tendencioz deshten qė me uken ta shpallin edhe si meritorė pėr demostratat e mitrovices qka hiq nuk ėsht e vėrtetė do tė kisha heshtur sikur te isha i nji komune tjeter
se nuk kisha ditė por kur un vet isha i d enuar dhe komplet grupi e dihen tė gjith e meha nė at kohė paska qenė vetem 17 vjeqarė ne vitin 1981 gjithqka filloj me akuzen e agimit qė mė tha po kqyr me zvoglue njerz e me akuzoj se duhet me pas biografi te paster per me qen me meh uken ne lidhje e
disa akuza tjera prandaj filloj edhe diskutimi ne mes nesh ne lidhje me ket rast sepse shum gjėra nuk qėndrojnė dhe nė vitin 1981 me garancion mund tė thuhet s emeh uka nuk ishte askund ne grupin e tė denuarve as per organizim as per kundervajtje te emrave qe u denuan ne maj qershor te vitit 1981 ne gjygjine qarkut t emitrovices pikrisht per organizim demostratash
Duke qenė s enuk jam i vetmi deshmitarė per ket por koha edhe qyteti edhe gjithqka tjeter
nuk mund te pajtohem me falcifikime historie
Nuk them s e Meh Uka nuk ka qen aktivist ndoshta ishte ne vitet e ma vionshme ndoshta u denua ne ushtri ne vitin 1984 ndoshta ishte antar i lkqks ndoshta ishte aktivist por ne vitin 1981
kjo mundsi perjashtohet absoolutikisht te ket qen aktiv ne grupet
e organizimit t e qytetit sepse askund nji emer i till nuk u tha a s nuk dihet te gjitha proceset e te denuarve jan ne dokumentacione dhe emrat e asaj kohe te aktakuzave te gjygjit
ndersa per meh uken nuk e besoj s emund te ket kund dokument gjygji se ai u denua ne vitin 1981
kjo ishte diqka qe me siguronte s ejam vet deshmitarė i kohes dhe te gjith njerzit e faktet
NUK ėSHT MIRė KSHTU Tė LUHET ME KTO PUNė ASPAK DHE KETO JAN SHUM GJėRA TE PAPELQYESHME
Meh uka e ka permendoren ne qender te qytetit nė Mitrovicė dhe te gjith thonė se permendorja u vendos
mbrenda nate pa prit pa kujtue pa u vertetua veprimtaria e tij mirė dhe meritat por kjo nuk me intreson
mua mua me intreson te mos falcifikohet historia per vitin 1981 se esht turp dhe mekat te spostohen njerzt qe jan denuar per ke t veper
sa per veprimtarin emeh ukes kjo nuk esht qeshtje e imja as per permendoren e ti
ka kush merret me kto konstatime nuk esht problem i imi ky sa per mua le ete ja bejn permendoren kah te duan e ku te duan nuk me pengon hiq as nuk jam kompetent por per diqka qe jam nji miljon perqind i sigurt flas drejt
AGIM BARJA I LINDUR NE MITROVICė NUIK PO E DIJKA SE KUSH U DENUE NE VITIN 1981
EDHE PO E NJIFKA FAMILJEN TIME SHUM MIRė KJO PO ME HABIT KUR KY PO ENJIFKA VLLAUN TIM
NUK KA NJERI NE MITROVIC EDHE FMIJT E TE EVGK LIT EDIJN SE KUSH ISHTE I DENUAR NE AT KOHė E AGIMI NUK PO E DIJKA KJO PO NA BEFASON EDHE DISA NJERZ NE MITROVICė PO BEFASOJN ME DO SJELLJE DUKE MOS E LEJUAR NE ASNJI MENYR PERMEDOREN E ADEM JASHARIT NE QYTET AS TE ARTIM JASHARIT
VDEKJE MA HEROIKE ELGJENDARE VETEM NE QOFT S EKA QENė E MIC SOKOLIT QE KAPI TOPIN PER GRYKE
KJO I KA BEFASUE NE MASė TE MADHE QYTETITN KJO SJELLJE
TE MOS LEJOHET NE PRISHTINė E NE MITROVICė PERMENDDORJA ENJI TRIMI KRENARIA EKOMBIT SHQIPTARė E FAMILJES JASHARI E NJERZ QE PRANUAN QE SHESHI I MITROVICES TE QUHET AKOMA JADRAN SERBISHT ETE MOS QUHET ADEM JASHARI KU ISHTE PLANIFIKUAR KOMPLET JASHARAJT NE BRONZ TE VENDOSEN ATY KJO ėSHT TASH E PADURUESHME
DHE NUK DO TE DUROHET MA NE TE ARDHMEN KJO SJELLJE AS NE PRISHTIN AS NE MITROVICė


Nuk QUHET AKOMA JADRAN SERBISHT
je i informuar gabim se thuhet sheshi Adem Jashari sheshi Mehe Uka e tash jemi duke e bere nje peticion per ndertimin e sheshit Artim Jashari qe une personalish jam i angazhuar per kete peticion pra ne hapsiren ku gjindet shtatorja e deshmorit Artim Jashari te lejohet edhe hapsira tjeter per ta ndertuar sheshin Artim Jashari edhe sa per qi nuk po e lejojne ne mitrovice permendoren nuk ka bir nanen qe do te guxonte me than jo nuk ban permendorja e Adem Jasharit me u vendos ne mitrovice apo e ndonje deshmori te kombit duke mos i perjashtuar as Mic Sokolin etj .E sa per permendore qe eshte vendosur naten kush te ka thene te ka genjyer se jo permendorja kemi qen te grumbulluar qindra qytetar pjestar te TMK-se bashke luftetar te Mehe Ukes televizione por te gjitha keto jan genjeshtra qe ti ka than dikush je i informuar gabim .

shiqo shkrimin tend gabimet ti ngjyrosa me i dallu ti o bali Lirik nuk po e kuptoj se qka ke shkrujt
Ė e madhe shkruhet Alt + 0203

FeratPolaci
01-11-08, 03:49
Un shqi“p dhe drejt kam fol ktu po ti nuk je kurfar ferat polaci hiq veq ke dal me ja fut kot nji emer je tjetershkush se lidhje me krye nuk paske qka po flet bre dajė as nuk ke lexu ktu kurfar teme hiq veq ke dal me ja fut kot posht e perpjet a snuk je ne rrjedh te ngjarjes hiq as lidhje me mend nuk paske
as nuk po din hqi qka je kah thue as qka je kah shkruan
po kush esht kunder MEH UKES E ADEM JASHARIT O BALI I MALIT KQYR PAK MA MIR BRE QORR QKA JE KAH SHKRUAN DIL E LEXOJE NJIHER DEBATIN FUND E KRYE
S EJENI MSUE ME DAL E ME PERQESH SHQIPTART TE DRJET E TE SINQERT
MBAS LUFTE KENI QUE SHUM KRYE E PO FRYHNI POR DISA SI TI
ESHT DASHT TE SHKAU ME TREGU VEHTEN E JO KSHTU ME KCYE SI ZORRA N #PRUSH
se ti hiq prej polaci nuk je por je tjeterkah mos dil me qit hi syve ktu ne popull o analfabet
po ti as gja ktu ne tem nuk paske lexue as qka po bisdohet as ku esht fjala
po kush po flet kkunder ADEM JASHARIT E MEH UKES OJ LOPA E GJALLė
PO TI QENKE NJI LLOJ GOMARI QE NUK PASKA NJERI EKSPERT QE TI GJEN TRUTė NE KRYE KUSH E DI SE QFAR VJAMI TI MBLON TRUT T Y NUK KA SHKENCė ME TI GJETė
PO VEQ NJERIU I QMENDUR DEL E FLET KSHTU PA LIDHJE
SE UN PO FOLKAM KEQ KUNDER MEH UKES E ADEM JASHARIT
IK MORE TRULLAN S EPO QESH ė KREJT FORUMI E NJI BOTė ME TY

Kjo vret e sa per serb qe eshte dashur me e tregu vehtem po shihet qart se po i mbrojshe te lumt keshtu si ti keta jane ata qe dikur i "prirė" demonstratave ne 1981 e kujdes se qka flet se nuk e lejoj askend me ofendu keshtu e po ta terhiqi verejtjen se kujdes se qka po flet nuk te lejoj kushdo qofsh nuk te lejoj me ofendu keshtu e sa per nipa e kan dush ti net dalin pushka top ju baft te gjitheve se une qe ku jame nuk fshihem si laviret duke i shar njerezit dhe ofenduar sa i paske sherby ti atdheut a ke qene ushtar i UĒK-sė JO nuk ke qene prandaj mos fol keshtu .

lirik
01-11-08, 08:10
NDIGJO TI JARAN QE PO DEL ME NGA TRE KATER EMRA
I REGJISTRUEM FERAT POLACI PA KEN HIQ
SE KSI PERSONI NUK KA HIQ NG A AI KATUN
E NUK PO KE HIQ TURP E FTYRė ME
FALCIFIKU
gjithqka EDHE HISTORINė E GJITHQKA QKA PO MUNDESH
e tash u kape me pel per dore se ferat polac nuk ka hiq

se un pllam per pllamė e njoh venin e rrethinat

E PO I QUAN RANKOVIQA T 'BURGOSURIT POLITIK
T VITIT 1981
po i quan lavire q e mshefen
m# doket nuk tek je mir n' krye
a nuk po diN me lexue
gjynah
po me vjen
un po te them shqip jam vet me trup e me shpirt xhelal ferizi
E NUK NDIEJ AS PER KRAJL AS PER MBRET AS PER PLUMB AS PER GJYLE TE TOPIT
E PUSHKA TOP JU BAFT GJITHKUJ KUSH DON ME DAL EME VRA XHELAL FERIZIN
KUR TE DON LE TE DEL SE TE FORTIT PERPARA NUK I DILET
ti jo knej jo andej
po e gjith bota ktu le ta shohin se ai jam
e pes pare si jepi as per krajl as per mret
nuk po di qysh me te than ndryshe ty
------------
ne qoft se je ken ushtar i uqk s njiqind vjet t# rrnoft pushka
por kqyr mbaje pushken per shkja
E MOS ME KERCNO MJAFT MA TASH
------
e mos mu turr mua KSHTU N KTO FORMA FANATIKE INATQORE
e mos m fyej mua me epitete
jo rankoviq e jo po i mbron serbt
se po te shihet shkumba e fuakarallakut e shpirti i ngushtė i hijanetizmit
tė zi

e mos mendo se tjert nuk dijn qka ėsht pushka
e si dalin plumat
se po dijshe veq ti
qe ke qen ushtar i uqk s

pse nuk kam qen ushtar i uqk?

s un jam qe nga viti 1981 jasht kosove

nuk kam jetue ne kosovė
-----
jam njeri i kur ME NJIMIJ MUNDIME E HALLE
E PROBLEME SHENDETSORE NGA E KALUARA E ZEZė SIQ U SHKATRRUAN TE GJITH TE BURGOSURIT POLITIK QE JU PO TALLNI ME TA

dhe nuk jetoj atje NE KOSOVė
nuk isha atje
as kur krisi lufta
por isha ktu
NE DHE TE HUAJ DHE NUK KAMSHPRES TE BEHEM MA I ATI DHEU QE ISHA NA ISHTE KJO ENDERR KUR NA ISHTE
qe trdihjet vjet jam i kputur prej ati vendi prej asaj toke
e veq vullneti im se kam mund me u bė i huaj krejt
POR ME VULLNET KAM MBET SHQIPTARė
sa i perket jetes time mos fol pa dit

nga vuajtjet e hallet e shendetsore nuk kam arrit ti bashkangjitem
ushtris qlirimtare
s e mua menxi ma ka pshtue jeten spitali gjerman
qe s a vjet me ilaqe e terapi
nga pasojat e te kaluares nuk kam pas shendet
vet udb ja e regjimi jugsollav i asaj kohe me qellimm me dėmtoj
me tu pas marr mend ty si mua qe mi shkatrroj te dy vehst prej dajaku e me vite me mirreshnin menddt
me dy timpna te shkyer te evshit e mezi embajsha drejpeshimin n ato kushte kam mbajt burgun e
gjat kam vuajt edhe ne gjermani deri sa intevrenimet e spiptaleve gjermane ma kan shpetu jeten e gjithqka tjeter
mosha lodhja mungesa e qdo gjėje
si dhe varfria se edhe materialisht heret nakan shkatrrue me prona eme gjithqka ena kan bojkotu
ti me thua nuk ishe ushtar i uqk s

e fmijt e vegjel
nuk kam pas kuj me ja lanė

se shoqen e kam pas ne gjendje jo te sigurt shendetsore
me anemi pa gjaksi ku nganjiher tenioni i binte ne 50 ne buz te vdekjes ishte
e fmijt e vegjel neper kemb e hallet e shendetit tim e te ksajė

qe ne qdo sekond mund ti binte tė fikt
ne e dijm se si i kemi rrit kta fmi
tue ardh ndihma e shpejt
te ne shum shpesh
e mjekt gjerman ne familje
sa her kam marr terpai me bllokim zemre e ngatrrim te ritmit t e zemres gati deri ne bllokim
e me tension gjaku shpeshher 200

qka ju jam mirnjohs
e kurr nuk ju dal borgjit gjermanve zoti i bekoft sa te jen shekujt
ishalla o zot q epo lutna kurr zoti gjertmanin nuk e humbė se sht i drejt e bamirs i madh
se qka kan ba kta per mua nuk kish ba kush mbi dhe
jan shum humanitar dhe familjen time kta epshtuen se askush tjeter
se bizsnesment shqiptar i shtishin vesht ne lesh
ndaj qdo letre e kekrese timen haj bacit se e di une i din baci gjanat shum bukur
ne dhe te huaj
e me fmiun sakat
q e me ka lindė
e me nji mij halle pa ma qel kush deren e tu u mundu edhe atje
famijen ne kosov vllezrit e fmijt e vllaut jetima e tjetri me pes fmi pa buk
duke u mundua un me mish eme shpirt duke nda kafshaten me i pshtue
pa vdek urije
e mos delni me luajt me halle te njerzve ktu
se un i di shum mir gjanat
nuk jam njeri i trashė n kokė
mos dil me me shit trimni ktu po kqyri sjelljet si je duke u sjell se po qeshin bota me ty
mua menxi spitalet gjermane ma kan kthye jeten
i kam nji kerr dokumentacione te smundjeve
nga mjeksia
e gjermanve ne lidhje me smundjen e shkatrrimin e gjithqkaje
si lukth si veshkat si ne zemer si ne damaret e qarkullimin e gjakut e gjitihkun
qe sa vite marr terapi ilaqe speciale marr
pa te cilat nuk mund te shkoj nji hap

mos e qo ma andej
---------
se qka mė ka ba mua sigurimi i shtetit jugosllav e burgu atje un e di
-----------
e din shum kush ferrin qe kemi kaluar ne burgosurit politik

PO TA TERHEQI VREJTJEN LARGOU PREJ MEJE
prej meje me kto provokime te poshtra
largoju me hajr ose diskuto s i njeri
ik
ME HAJR SA JAN SHNOSH KAPUQAT
mos qo pluhur se ti nuk je hiq kurfar ferat polaci
SE FELL PO DON ME HI PUNA


e mos fyej jo rankoviqa e jo po mshefesh
si lavire
se un edhe nji damar me me rrehė para vorri prej aty qohna i jepi zor e qohna
M DOKET TI QORR QENKE E NUK PO SHEH
T KA MBULUE FANAATIZMI
E FUKARALLAKU N# SHPIRTė
POR EDHE QENKE NAIV N KRYE

DUKE MENDUE S E MUNDESH
ME E TREMB XHELAL FERIZIN

UN SHQIP PO TE THEM UN JAM VET XHELAL FERIZI

KTU
AS PES PARE NUK JEPI AS PER TOP AS PER PUSHKė
TE ASKUJ
E PLUMI I ASKUJ NUK MA LUAN QERPIKUN
hiq
PO IK SE NUK JE ZATET ME NJERI QE MUNDESH ME E TREM TI


AS TE TJER SI TI
TIPAT TU QE DALIN E NDRrOJN EMRAT NGA TRI KETAR HER
E JAN TE NJEJTIT PERSONA
OSE SHOK TE TYRE
QE NDRROJN MASKAT
FERAT POLAC NUK KA HIQ
TASH NA DOLE PREJ DRENICE
DIL HER KNEJ HER ANDEJ
ME FYE MOS FYEJ TE BURGOSURIT POLITIK


PSE NUK KAM ARRIT ME SHKUE NE UQK

KUJT I KA INTRESU PER FMIJT E MI TE VEGJEL
KUSH KA ARDH ME MA QEL DEREN MUA

AS ME ME PYET PER MA TE VOGLIN PROBLEM
VEQ ME ME SHTY E ME SHIT PORDH----- E LlAFE SIQ KE DAL TI ME SHIT
--------
I NJOH UN SHUM MIR NJERZT DHE RRETHANAT
---------
SA E SA VITE ASNJI BIZNESMEN NUK MU LAJMRUE
-------
MUA ME THA SHOQJA VETEM DY SEKONDA Q E ME SHKON DIKAH UN VDES KTU ---
E FMIJT E VEGJEL MBAROJNė -------- JET DERA MSHELė--- AS NDIHMEN E SHPEJT NUK KA KUSH ME E THIRRė-------

SE e SA VJET MU DASHKE ME I NDEJT ME SHISHE te ujt te ftoft afer NE DORė ME UJ TE FTOFT NGA PAGJAKSIA
QE KISHTE E ME JA QIT UJT E FTOFT NE QAFė
e me u shtre SE GATI I BIJKE TE FIKT MRENA SEKONDIT

AS NE QYTET NUK KAM MUND ME DAL ME BLE PREJ HALLIT
SE THOSHA I BJEN T FIKT a qka e gjen E FMIJT M # JESI N MRENDA
me der mshelė ik ik ik mos luaj me halle te njerzve
TI KE QEN DJAL I RI KE QEN ATJE DUKE JETUE
NDERSA PUNA JONė E KA PASė
NE KEMI MBETė KTU NE DHE TE HUAJ si kufoma te gjalla te ikur prej armikut
ku mbijetuam me shum telashe per nji kafshat buk
NE JEMI PER JET T E JETVE TE HUMBUR TE MBETUR NE KET DHE
DHE JEMI TE HUMBUR NESE JO FMIJT FMIJT E FMIJVE DO TE NA ASIMILOHEN

ATA QE JAN BANORė ATY DHE NUK KAN PAS KAH ME SHKUE
E I KAN PAS KUSHTET MA NDRYSHE ME LUFTUE KUSH KA MUNDUR
E DJEM T E RI
ME SHENDET TE FRESKT PA PROBLEME
Q E MUNDEN ME I PERBALLU MALIT E TE FTOFTIT
E MALIT
UN KAM PAS RASTE VETEM NJI JAVė ME E NDERPRE TERAPINė E ILAQEVE TE ZEMRES KAM MUND ME VDEKė
PREJ NDRYSSHIMIT TE JASHTZAKONSHėM TE RITMIT TE ZEMRES
--------
I GJITH DOKUMENTACIONI PREJ SPITALEVE GJERMANE ėSHT KTU
DHE TE GJITHA KTO PRISHJE NE SHENDET MI KA SHKAKTUE UDB JA JUGOSLLAVE AS ASAJ KOHE JO PSE KAM SHIT PATATE A KASTRAVECA POR PER SHKAK TE AKTIVITETIT PATRIOTIK
POR UN FLAS
ME FAKTE
PRANDAJ KUSHTET E MIA PER ME SHKUE NE UQK PREJ KTU
KAN
QEN XERROO
SHUM NEN XERRO BILE
SE FMIJT NUK KAM MUNDUR ME I LAN ė MBYLLUR E GRUAN ME SMUNDJE NE TRUP
EHER NEPER SPITAKE AJO HE R UN
ME GJAKDERDHJE TE KOMPLIKUARA E ME FMI SAKAT
PO TI QENKE SAKAT N KRYE
E PO PROVOKON KEQ
DUKE NA ETIKETU SE GJOJA NE TE BURGOSURIT POLITIK TE VITIT 1981 QENKEMI RANKIOVIQISTA
FYERJE E POSHTER E PA FTYR
NJERZ HALLEGJI T GURBETIT
DELNI E FYENI
TUE DAL ME NGA TRE KATER EMRA
I NJEJTI PERSON
MOZOMAKEQ QFAR FUKARALLAKU I SHPIRTIT

lirik
01-11-08, 08:11
Po I Mbrojsha Shkiet Un A Qfar Fjale Esht Kjo Bre A Je Mend Qka Po Flet

lirik
01-11-08, 08:11
Po I Mbrojsha Shkiet Un A Qfar Fjale Esht Kjo A Je NE Mend Qka Po Flet

lirik
01-11-08, 08:16
Sa I Perket Adem Jasharit Un Kurr Ne Jet T Ejetve Nuk E Shtyj As Nuk Them Keq Nji Gjys Fjale Per Te As Per Meh Uken Veq Po Ngjet E Po Mundohesh Me Etiketu Me Degradu
Un Gjith Kam Than I Revoltuar Pse Rruga Mitrovic Skedneraj Nuk U Merua Adem Jashari Dhe Kush Ishin Ata Qe Nuk Elan Te Merohet Kjo Rrugė
Leggjenda Adem Jashari Emeriton Ne Secilin Qytet Shqiptar Nga Nji Permendore Jan Qe Sa Vite Ata Qe Me Turp E Han Buken Buken
Qe Ne Prishtin Nji Heroji Te Permasave Botrore I Pa Perseritshem Krenaria E Shqiptarve Q Enuk Ja Mundsojn Ne Asnji Pllamb Vend Permendores Se Heorit Kombtarė E Per T Etjert Po Ka Vendė
Po Kto Jan Dallime E Poshtrime Te Pa Masė
Gjaku I Jashrave Nxiti Intervenimin E Perendimit Merita E Tyre Dhe Katastrofa Humanitare Ne Nuk I Dalim Kurr Borgjit Familjes Jashari Krejt Kombi Se Shkjau Ishte Duke Hy Edhe N Shqipni Deri Ne Durrs E Ne Tiranė

lirik
01-11-08, 08:26
Nė Mitrovicė Deshti Me U Ba Nami Vetem Pse U Propozue Nji Rrugė E Tillė Me Nji Emer Te Nji Luani Te Till Qe Nuk Eka Nxjerr Historia E Askuj Nė Botė I Papperseritshem Si Sakrifcė Legjendė Qe E Repsekton Bota Ehst Adem Jashari Por Nuk E Rrespekton Kombi I Vet
Se Nuk Isha Besuar Kurr Ne Jet T Ejetve Se Me Kaq Kėmbngulje Pengohet Permendorja E Ti Ne Prishtin Ene Mitrovicė E Emrimi I Nji Rruge Qe Niset Nga Mitrovica E Kalon Andej Rruga Pra Pse Te Mos Emrohet Ajo Rrug Rruga Adem Jashari
Ps Epo Pengoohet Aq Shum Permendorja E Ti Ne Prishtinė E Shumkund Tjeter

U Pa Ftyra Tash U Pa Gjithqka Nuk Ka Ma Nevoj Per Kurfar Komentesh
U Pan Njerzt Fanatik Qe Shkumbonin Nga Inati Per Te Mos Ja Lejuar Permendoren
E Tij E Nji Legjende Si Adem Jashari
Bota Po Na Sheh Tash Kush Jemi Po Shihet S Eka Njerz Q Emundohen Me Ja Humb Qdo Vleft E Qdio Gjurm Nji Njeriu Dranguekreshnik Si Ai Legjend E Gjal; Sa Te Jen Shekujt E Nuk Duan As Te Ndegjojn Per Nji Permendore Ne Prishtin Por Nxjerrin Bishta Qe S A Vjet Jo Ktu Jo E Jo Atje Jo E Sa Te Merret Vesh Q ė Po Rezervohet Nji Vend Vrapojn Thon Jo Ktu Per Shkak Te Urbanizmit Nuk Ben E Jo Kshtu E Jo Ashtu
Pallavra Te Njerzve Me Zemer Shkau Jan Ato Vend Per Adem Jasharin Dhe Permendoren Ejasharve Mund Te Gjendet Ne Prishtin Ku Do Dhe Te Behet Madheshtore Jo Vetem Per Ademion Por Ne Format Ma Te Larta Artistike Te Skulptorve Per Te Gjith Jashart Ete Behet Ne Format Ma Te Perosura
Me Art Ju Ka Pas Hije Por Shpirti I Zi Nuk Lejon Prandaj Njerzt Jan Te Zhgenjyer
Nga Gjithqka Atje Dhe Ikun Si Prej Gjarpri Prej Shpirtrave Te Tillė Jo Jo Te Gjitha I Din Baci Mos Ke Merak Ti Se Nuk Je Hiq Prej Poolaci As Ti
Nuk Jemi Budall Ne Nujk Po Ham Bari Mos Ke Gajle

lirik
01-11-08, 09:08
Sa I Perket Xhelal Ferizit
Ti Nuk Ke As Ku Me Ja Ngjit
Asnji Te Keqe A Skund Hiq
As Nuk Ka Bir Nane Qe E Ka Lind Toka Mbi Dhe Q Eja Ngjet

Edhe Pse Jan Mundue Shum Kush Dikur Me Etiketa Te Pista
Me Ja Ngjit Gjithfar Lloj Propagandash Por Ata Jan Shpifsa Pergojsa
Por Xhelal Ferizin Nuk E Etiketojn Dot
Xhelal Ferizin E Shkeli Koha
E Shkeli Koha Ja Nxuni Bishtin Keq
Por Nejse Nuk Ehst Xhelal Ferizi I Vetmi Qe Ja Nxuni Bishtin Koha E Pa Mshir Ka Shum
Etiketat Se Po Mbron S Erb E Prralla Te Tilla
Te Qobanve Ti Hiq Nuk Mundesh Me I Ngjit
Mos U Mundo Hiq
As Ata Qe Me Kohė Shum Para Teje Jan Mundu
Ta Diskredotojn Me Gjithfar Lloj
Shpifjesh
Ti As Qe E Ke Lexu Temen Hiq Prej Fillimi As Qka Ka Dasht Me Than Xhelal Ferizi Veq Je Hi Si Pula N Thes Pa Analiza Pa Krye
Un Kur Tha Dilaveri Ato Fjal Per Meh Uken Dola Dhe Thash Q Ekjo Nuk Me Duket E Besueshme Sepse Familja Uka Nuk Mund Te Jet E Till Nuk E Besoj
Sipas Asaj Qe E Kam Njoft Bali Uken Si Profesor Dhe Kam Besuar Se Kta Jan Familje Atdhetare
Pra Jam Bazuar Ne Ato Qka Spjegonte Baliu Si Profesor Historie Ekam Kuptu
Se Ky Ehst Atdhatar Dhe Baz Te Disa Bisedave Ather
Mandje Se Baba I Tyre U Masakrua Nga Serbt Dhe S Emeh Uka Ishte I Burgosur Politik Te Vitit 1984 Nuk I Besova Fjalt E Dilaverit Spese Ne Analiza
Te Holla Po Del Se Meh Ukenserbt E Kan Likuidu Meqnes E Bageri Skavatori
I Shkjaut I Serbit Aty Paska Qen ė Dhe Pshtjellimet Epolicis Serbe Poaht E Lart Aty Po Del Se S Erbt Kan Pas Dorė Ne Likuidimine Meh Ukes
Un Jam Tue Mbrojt E Ti Po Me Qet Pallavra Ktu Po Ti Kurfar Logjike Nuk Pask E Hiq A Je Tue Lexue Temen Qka Po Flas E Qka Po Shkruaj
A Veq Qe Po Them Nuk Ekam Mnjift Meh Uken Se Ishte Mosh E Re Ather Mu Keni Gju Ne Qaf A Qka A Jeni Normal Ju Bre
Me Than Njeriu Nuk E Njoh Filanin Ju Po Mbytshi Po Mbetshi Ne Qafė Pse Po Thue
Kshtu Qysh S Eke Njoft Jo Me Thuani Edhe Per Ali Pashen Pse Nuk E Kam Njoft
Po Ju Nuk Qenkeni Ne Vete Hiq
'' Jo E Kam Njoft Edhe Ahmet Zogun E Skenderbegun''a Po Doni Meme Shti Me Than Se I Kam Njoft Edhe Kta Eh Medet Me Ken Po Diskutoj Un
Por Po Me Bejn Pershtypje Ktu Lexuesit Ttjer ė Qe Me Kaq Egoizem Rrijn Anash
E Heshtin Moszomakeq Qe Me Mend N Kok Po Hi Neper Forume Po A Hynnjeri Ne Forume Me Pas Pun Me Gjithfar Koktrashi Qe Nuk Sheh As Para Hundes S E Vet
Po Ku Jam Tue Sulmue Un Meh Uken O I Pa Shpirt O Katil Ne Cilin Ven Po E Sheh Ti Ket O Qorr Thuaje Me Fakte E Mos U Ben Kaq I Pa Shpirt Kaq Tendencioz
Un Po Al I Vetmi Ktu Q Epo Mundohem Ta Mbrojė Drejt E Me Ja
Gjurmue Te Verteten E Ti Del Eme Sulmon Pa Kurfar Lidhje Logjike
Po Un Edhe N Mitrovic Kam Ndegju Gjithfar Llafesh Per Ket Njeri E Kam Than
Mos Folni Fjal E Propaganda E Mos Ndigjoni Llafet E Njerzve Se Njeriun Kot Nuk E Vrasin Sigurisht Serbve Ju Ka Pengue Diqka Meh Uka Prandaj Ekan Vra
E Ti Del E Me Thue Po Flas Kunde Rmeh Ukes Po A Ke Tru Bre Jaran Ti
Qfararmiku I Meh Ukes Qenkam Un Me Qfar Fakti Flet Ti

lirik
01-11-08, 09:47
MA TREGO EDHE FAKTIN MA TE VOGEL KTU NE KET TEM NE DISKUTIME
KU KAM FOL UN KUNDE R MEH UKES
QOFT EDHE FAKTIN MA TE VOGEL
NE QKA DHE KU NE CILIN RRESHT
NE CILEN FAQE
KAH SI NE CILEN GERM TE VETME

MOS DIL ME FOL PA FAKTE
E ME FJAL POSHT E PERPJET ME SHKEP PROPAGANDA PER MUA


SHUM NJERZ NE MITROVIC THOSHINS E NJI NDESHJE AUTOMOBILSITIKE ISHTE
TER ASTI I MEH UKES
POR
UN KAM THANė
DERI SA KUFOMA ESHT MSHEF PREJ SERBVE
NE VENDINE NGJARJES
DHE ASNJI GRRITHJE NUK PAT DIKUSH TJETER NE KERR

NUK QENDORN SE MEH UKA PASKA BA NDESHJE
KTU KA DYSHIME
SE DIKUSH KA DOR NE VRASJEN E TI PRA POLITIKA SERBE
E TI ME FLET PALLAVRA TE QMENDURA
UN QDO HER SHKRUAJ DIQKA NE ANEN E TI
PRA NE ANEN EMEH UKES E TE FAMILJES S E TI
PO MUNDOHEM ME NXJERR
TE VERTETA
E PO MUNDOHEM DIQKA ME QIT N DRIT POZITIVE
TI
PO DEL KTU E PO FLET PA KURFAR LOGJIKE
ORE QFAR MEDNJE NJERIU QENKE TI
A E SHEH SE NJI BOT MUNDET ME QESH ME TY PER PERTHURJET TUA PA LIDHJE

LEXO O DAJ QKA SHKRUAN DIKUSH
DHE LOGJIKO SECILI N RRESHT NE QOFT SE JE ANALFABET I PA AFT MOS HYN NE DISKUTIME
KUR KE FAKT
E MANDEJ DIL E FOL MOS DIL ME PROVOKIME
SE UN PO SHKRUAJ DREJT E PASTER NE DOBI TE HEROJVE
E FAMILJEVE ATDHETARE
JU PO MUNDOHNI ME JA HUMB VLEREN E ME E DISKREDITUE MEH UKEN
SE PO MUNDOHNI ME JA FALCIFIKU DATAT E HSITORIN NJI FMI 18 OSE TREMBDSHJET VJEQ TE ASAJ KOHE PO MUNDOHNI TA NXJERRNI AKTIVIST TE PARA VIETEVE 1980 1979
KJO ėSHT LOGJIKė E SMURė MENDJE QORRE NE E DIJM SE SA MUND TE KEN FMIJT KAPACITETE PER PESHA TE TILAL POLITIKE DHE I DIJM RRETHANAT E ASAJ KOHE
SE CILAT MOSHA MUND TE VEPRONIN
JU PO MUDNOHNI
ME JA PERLYE HISTORIN MEH UKES
E ME NXJER QESHRAK ME DATA KUR AI KISHTE MOSHEN EMITUR
ME QKA BALIA BALI UKA VLLAU E FAMILJA E TIJ NUK PAJTOHEN
ME E NXJER RMEH UKEN 16 VJEQAR E ME E VENDOS SI PJESMARRS NE
SHPALLJEN E PAMVARSIS SE SHQIPNIS NE VITIN 1912
SIQ PO MUNDOHNI JU DISA NJERZ ME E QUE LARG E MA LARG SI NISMETAR I TE GJITHAVE

Q E KENI PI RAKI E PO FLISNI SI TE DEHUR
VEPRA E SECILIT KA NJI DATė NJI HISTORI NJI FAKT
NJIS SAKTESI E JO NA ISHTE NJIHER ME PRRALLA NUK NISET HISTORIA POR DUHET ME PAS FAKTE NGA CILA DATė E VIT U NIS PUNA E VEPRIMTARIT
E JO ME E FLACIFIKUE HISTORIN ME DAL QESHRAKE ME EZHVELRSUE NJERIUN EDHE AT VEPER QE E KA BA ME JA ZHVLERSUE
MEH UKA ESHT DENUAR NE VITE T E PAS VITIT 1981 E JO AS NE VITIN 1980 AS NE VITIN 1981 A DIN ME NUMRUE TI NE NUMRATORE
NE VITIN 1981 MEH UKA NUK ISHTE NE TE DENUARIT E QYTETIT PER DEMOSTRATA
AS NE ANGAZHIMET E ORGANIZIMEVE PER KET KA DESHMITARė TE GJALL KOHORė
PAMVARSISHT SE TELEVIZIONI I PA FTYR I KOSVES E KA SHUE KOMPLET QDO GJė NE MITROVICė SEPSE TJETER KSUH URDHRON ATY PRANDAJ NGATRROHEN GJėRAT DATAT DHE NJERZIT SEPS EPOSHTERSIA PAFTYRSIA E NJERZVE QE DO TE DUHEJ TE ISHIN PER KTO PUNė KA SHKUA AQ LARG SA NANEN E VET ME E SHIT PER PARE PRANDAJ ESHT PRISH NJERIU ESHT MYKė NE SHPIRT E GJITHKUND PRANDAJ ESHT MIRė PER MUA E SHUM KEND QE NUK JEMI ATJE POR JEMI KTU NE KET DHE TE HUAJ LE VDESIM KTU SE EDHE NEN DHE ATJE NA NDJEK MYKU DERI ATY KA ARDH PRISHJA ENJERIUT DHE SI I THON NJI FJALE TE VJETER KABULLGJILLėKU JAN BA SHUM KABULLGJI E HIJANETA VEQ PO SHTOHEN
I LUMI AI Q E KA IK KU BREN MIZA HEKUR S ETE TMERROJN KTA NJERZ
KET SITUAT E KAN KRIJU AGjeNETURAT E HUAJA
QE TA SHUAJN TE VERTETEN E HISTORIN E KOMBIT TONė E NE VEQANTI VEPRUAN NE MITROVICė QE TA GJYMTOJN QYTETITN PER JET T E JETVE
NDERSA QEVERIA JON RRIN MBI KARRIGA PER SHTAT PAL QEJFE

lirik
01-11-08, 09:55
Sa I Perket Televizionit T E Mitrovices Un Nuk Pres Prej Atyre Njerzve Qe Krijuan Kombin Kosovarė E Per Pare Do Ta Ksihin Kriju Edhe Kombin E Mahheles S E Vet
Ata Ekanne Dor Te Levizionin Dhe Kurrr Nuk E Thon Te Verteten A Sper Meh Uken Heshtin
Sepse Jan Paguar Per Kso Marifetesh
Ka Njerz Sot Qe Po Shihen Me Sy Te Ballit
Q E Per Pare Shkojn Aq Larg Sa Q E Nuk Ta Merr Mendja
Mendja Njeriut Nuk Ja Merr
Me Nder Me Than S E Per Pare As Baglen Nuk E Qes Ne To S E Jo Me E Shkel Etiken
Por Dikush Disa Njerz Per Pare Po E Qitka Edhe Nanen E Vet Culllak
Ne Mes T Pazarit Edhe Kte Ma Pruni Ymri Me E Perjetue E Me E Pa Me Qenė Deshmitar I Kohes Mozomakeq Per Ne Qka Na Ka Gjet Qfar Morali Katastrofė
E Kush E Ka Marr N Dor Situaten E Shumqka Tjeter
Prandaj Njerzit Po Ikun Ka Te Ju Shohin Syt Edhe Ku Bren Miza Hekur Po Shkojn ė
Ma Mir Me Ik Me Shkue Ne Taliban Me Jetue E Ne Tagjikstan E Ku Fund Te Dynjas
Se Sa Me Pas Pun Me Gjithfar Lloj Hijanateash Te Smurė
Te Pa Etikė Barbar Qe As Dhėmbt E Vet Nuk I Lajn Kur Qohen N #mėngjes
Se Le Ma Me Pas Ndoj Kultur A Edukat Tjeter