PDA

View Full Version : Ngjarje


rilinda
29-01-08, 12:18
750.000 euro pėr dashnorin virtual

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0128030353322_m.jpg


Njė kontabiliste ka vjedhur dhjetėra milionė jenė nga kompania e saj pėr pėrkujdesje dhe shėrim tė nėnės, pėr tė "fejuarin" e saj nga interneti, tė cilin nuk e ka parė kurrė, dhe i cili tė gjitha paratė i ka shpenzuar nėpėr ndeja dhe duke pirė.
Kjo grua, tani 30-vjeēare, “tė dashurin” e saj e ka takuar nė vitin 2001 nė internet, por nuk e ka parė asnjėherė... derisa nė muajin tetor tė vitit tė kaluar i ka bashkuar gjyqi.

I pėrzgjedhuri i saj, tani 32-vjeēar, i ka dėrguar asaj fotografinė e dikujt tjetėr, tė njė mashkulli shumė tėrheqės dhe tė bukur.

Duke mbajtur lidhjen vetėm pėrmes e-mailit dhe telefonit, mashkulli nė njė moment i ka kėrkuar t’i ndihmojė me para, sepse gjoja po mbante gjallė nėnėn e sėmurė.

Viktima fillimisht i ka dėrguar paratė e saj, ndėrsa mė vonė kishte filluar tė vidhte edhe kompaninė e saj.

"Kam menduar se nuk do tė mė donte mė nėse nuk do t’ia jepja paratė", i ka thėnė japonezja policisė.

Kontabilistja dhe dashnori i saj virtual janė arrestuar, derisa policia i ka ngarkuar pėr vjedhje tė 120 milionė jenė (750.000 euro).

rilinda
29-01-08, 12:19
Aeroplani Boeing bėn ndeshje me njė viē

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0128170137946_m.jpg


Pėrplasja e njė aeroplani tė udhėtarėve me njė viē tė pakujdesshėm, ka rezultuar me dėmtimin e motorit tė majtė tė aeroplanit. Fatmirėsisht, viktima nė njerėz nuk ka pasur, derisa pėr fatin e kafshės, e cila po "kulloste" nė pistė, nuk dihet gjė.
Boeing 737 me 141 udhėtarė ėshtė ndeshur me njė viē gjatė aterrimit nė njė aeroport, nė perėndim tė arkipelagut indonezian.

Nė fatkeqėsi nuk ka pasur viktima nė njerėz, derisa ėshtė dėmtuar motori i majtė i aeroplanit tė kompanisė ajrore Merpati Nusantara, ka thėnė drejtori i aeroportit.

Agjencia Antara nuk ka dhėnė detaje pėr fatin e viēit.

Incidentet qė kanė tė bėjnė me sigurinė e aeroporteve, janė tė shpeshta nė Indonezi. Shtetet e Bashkuar dhe Bashkimi Evropian nuk u rekomandojnė qytetarėve tė tyre tė udhėtojnė me kompanitė ajrore indoneziane.

Gjysma e aeroporteve tė Indonezi nuk i pėrmbushin normat ndėrkombėtare, ka pohuar nė muajin prill tė vitit tė kaluar, njė drejtor i trafikut ajror tė kėtij vendi.

rilinda
29-01-08, 12:20
Puplat mbulojnė patrullėn kufitare nė Bjellorusi

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0127140926983_m.jpg


Rojet kufitare nė Bjellorusi janė vėnė nė kėrkim tė njė personi, i cili ka tentuar tė kontrabandonte hiē mė pak se treqind papagaj nė kėtė shtet, duke i vendosur ata nė pjesėn e prapme tė biēikletės.
Rojet kanė parė personin derisa ishin duke kryer njė patrullė rutinore, pėrgjatė kufirit me Ukrainėn.

Por kur ata i kishin bėrė thirrje pėr t'u ndalur, ai kishte kėrcyer nga biēikleta dhe ishte fshehur nė pyllin e afėrm.

Rojet i gjeten shpezėt e futura nė gjashtė kuti tė lidhura nė pjesėn e prapme tė biēikletės.

Dy nga zogjtė kishin ngordhur, por tė tjerėt ishin kontrolluar nga veterinarėt, tė cilėn kishin thėnė se janė tė shėndoshė, dhe i kanė vendosur ata nė njė strehimore kafshėsh.

rilinda
29-01-08, 12:21
Fsheh kėshtjellėn prapa dengjeve tė sanės

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0126034614658_m.jpg


Njė fermer anglez ka ndėrtuar njė kėshtjellė prapa dengjeve tė sanės, brenda se cilės kishte jetuar pėr katėr vjet me radhė – duke iu shmangur kėshtu rregullave tė planifikimit hapėsinor.
Robert Fiedler shpreson tė pėrfitojė nga Ligji pėr planifikim hapėsinor, sipas tė cilit, ēdo ndėrtim pa leje mund tė legalizohet, nėse pėr katėr vjet pas ndėrtimit tė tij nuk ėshtė bėrė asnjė vėrejtje tek organet kompetente.
“Ky ligj nuk vlen pėr kėtė ndėrtim, pasi qė objekti ishte i fshehur prapa dengjeve tė sanės, dhe askush nuk e dinte pėr ekzistencėn e tij”, ka thėnė njė zėdhėnėse e Redhillit, njė qyteze qė ndodhet 30 km nė jug tė Londrės.
Kėshilli i qytezės planifikon ta rrėzojė kėtė objekt, bashkė me objektet pėrcjellėse tė tij, tė cilat i ka ndėrtuar Fiedleri.
“Pamje ballore e objektit duket si njė imitim shtėpie, ndėrsa nga prapa ka dy kulla”, ka sqaruar zėdhėnėsja - duke shtuar se ka dėgjuar qė ky objekt ka edhe njė kambanė.
Pronari nuk ka kėrkuar leje ndėrtimi, meqenėse ferma e tij ndodhet nė “rripin e gjelbėr”, vend ku ndėrtimi ėshtė i ndaluar.
Gruaja e Fidlerit, Linda ka shtuar se fėmijėt janė rritur duke shikuar sanėn jashtė dritareve tė shtėpisė, dhe ka sqaruar se, e kishin mbajtur djalin e tyre larg shkolle, nė ditėn kur ai ėshtė dashur tė vizatonte shtėpinė.
“Nuk mund ta lejonim tė vizatonte njė mullar tė madh bari, njerėzit mund tė interesoheshin”, tha ajo.
Inspektorėt e planifikimit ishin thirrur nga fqinjėt e shqetėsuar nė verė tė vitit 2006, mirėpo ata nuk e kishin parė shtėpinė. “Kur shkuan inspektorėt, krejt ēka panė ishin dengjet e sanės nė tokėn agrare - gjė qė ėshtė e zakonshme”, tha zėdhėnėsja.
“Mendoj se fqinjėt e dinin se diēka po ndodhte, mirėpo ishte e vėshtirė tė thuhej”, pėrfundoi ajo.

rilinda
29-01-08, 12:22
Tash dihet edhe zyrtarisht – posta ėshtė mė e ngadalshme se kėrmilli

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0124182930803_m.jpg


Tashmė dihet edhe zyrtarisht. Dėrgesa postare ėshtė e ngadalshme si kėrmilli – kėshtu sė paku ėshtė gjendja nė Poloni.
Njė punėtor i teknologjisė informative, pasi ka bėrė llogaritjen e rrugės qė ka kaluar letra deri nė shtėpinė e tij – prej datės 20 dhjetor, kur ishte dėrguar, deri mė 3 janar, kur ai e kishte pranuar atė - ka konstatuar se atė rrugė mė shpejt do ta kishte pėrshkuar kėrmilli se shėrbimi postar.

Personi i quajtur Michal Szybalski ka llogaritur se arritja e letrės nė adresėn e tij ka zgjatur 294 orė – ndėrkaq distanca nė mes tė dėrguesit dhe pranuesit ka qenė vetėm 11.1 km, ka bėrė tė ditur e pėditshmja polake, Gazeta Wyborcza.

Sipas pėrllogaritjes sė Szybalskit, shpejtėsia e udhėtimit tė letrės ishte 0.03775 kilometra nė orė – ndėrkaq kėrmilli, sipas tij, do tė kishte arritur shpejtėsinė prej 0.048 kilometra nė orė.

rilinda
29-01-08, 12:23
Hmm...A nuk e pata shtėpinė kėtu?!

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0124182841665_m.jpg


Tė ktheheni nė shtėpi dhe tė vėreni se ju mungojnė gjėsendet, mund tė jetė njė pėrjetim jo shumė i kėndshėm – por tė ktheheni nė shtėpi dhe tė mos e gjeni shtėpinė, ėshtė njė pėrjetim vėrtetė i tmerrshėm.
Kjo gjė i ka ndodhur njė gruaje ruse, e cila pasi ėshtė kthyer nė pronėn e saj, ka kuptuar se shtėpia e saj nuk ėshtė mė – madje ajo nuk ka gjetur as edhe njė gjurmė tė vetme nga shtėpia, ka njoftuar televizioni NTV.

"Aty nuk kishte asgjė, madje as edhe njė gjurmė e vetme”, ka thėnė Lyudmila Martemyanova, nga qyteti Nizhny Novgorod, e cila pėr disa ditė kishte munguar nga shtėpia e saj.

Mė vonė ajo ka kuptuar se shtėpia i ėshtė rrėnuar gabimisht nga punėtorėt e njė firme tė ndėrtimtarisė, e cila kishte marrė pėrsipėr tė bėnte rrėnimin e njė shtėpie tjetėr.

Prokurori lokal, Nikolai Govorkov, ka thėnė se punėtorėt e kompanisė sė ndėrtimeve kishin shkatėrruar shtėpinė e gabuar dhe jo atė qė duhej dhe qė ishte fare pranė saj.

Martemyanova ka refuzuar njė dėmshpėrblim modest qė i ka ofruar kompania, e cila ia kishte shkatėrruar shtėpinė, andaj ka vendosur ta padisė atė nė gjyq.

rilinda
29-01-08, 12:24
Hajnat mė tė kėqij nė botė

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0123041812450_m.jpg


Njė ēift kishte vendosur tė bėnte njė plaēkitje me armė - por krejt mundi iu shkoi mbrapsht. Pikėsėpari nė vend tė parave, ata kanė vjedhur bukė, ndėrsa kanė tentuar tė iknin me automjet tė gabuar. Pos kėtyre iu ndodhi edhe tė plagosen, me njė plumb tė shkrepur rastėsisht...
Pos qė i ka dėnuar me 15 vjet burg, gjykatėsi Roland Williams, ēiftin e plaēkitėsve tė pasuksesshėm australian e ka fyer, dhe mė tė drejtė i ka quajtur "budallenj".

Donna Hayes e Benjamin Jorgensen, tė cilėt kanė pranuar fajin pėr plaēkitjen e armatosur, kishin tentuar tė vidhnin restorantin Cuckoo nė Melburn, nė muajin prill tė vitit tė kaluar. Fillimisht kishin vjedhur njė qese pėrplot me bukė tė thekur duke menduar se brenda gjendet fitimi ditor i restorantit.

Mė pas Jorgensen kishte harruar se si dukej automjeti i tyre pėr ikje, prandaj kot kishte tentuar tė hapte njė automjet tė gabuar. Megjithatė, kulminacioni i tė gjithave ishte kur revolja qė po mbante nė dorė, shkrepi rastėsisht, dhe plumbi goditi partneren e tij nė prapanicė.

Jorgensen (38-vjeēar) do tė kalojė tetė vjetėt e ardhshme nė burg, derisa Hayes (36-vjeēare) shtatė sosh.

rilinda
29-01-08, 12:25
Nėna gjithmonė e di ēka ėshtė mirė!

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0122171046102_m.jpg


Njė i ri amerikan ka mbetur pa automjetin e ri pasi qė nėna e tij kureshtare, i ka gjetur nėn ulėse njė shishe me pije alkoolike. Nuk ka ngurruar aspak, dhe menjėherė e ka vendosur shpalljen pėr shitjen e veturės.
Amerikania Jane Hambleton e ka quajtur veten "nėnė mė e keqe nė botė", nė nėnshkrimin e shpalljeve nė gazetėn lokale The Des Moines Register, ku e ka shpallur shitjen e automjetit tė tė birit.

"Prindėrit, tėrėsisht ‘jo cool’, qartazi nuk e duan djalin e vet, shesin automjetin e tij. I vozitur vetėm tri javė para se nėna, qė i fut hundėt gjithkund, dhe e cila nuk ka jetėn e vet, nėn ulėsen e automjetit ka gjetur njė shishe alkooli. Tė interesuarit mund tė thėrrasin “nėnėn mė tė keqe nė botė'", shkruan nė shpallje.

Qė prej atėherė 48-vjeēarja Hambleton ka pranuar mbi 70 thirrje me urimet e llojit “ėshtė kėnaqėsi tė shohėsh qė ka prindėr tė pėrgjegjshėm".

Kritiku i vetėm i zonjės Hambleton ėshtė djali i saj, i cili pohon se shishja e alkoolit nuk ka qenė e tij, por se ajo ishte lėnė nga njė bashkudhėtar i tij.

Automjeti sot ėshtė i shitur mirėpo “nėna mė e keqe” pranon qė shpallja ka qenė shumė e shtrenjtė, por edhe se njėkohėsisht do tė vazhdojė shpalljen pėr edhe njė javė, thjesht sa pėr tė marrė reagime pozitive nga njerėzit qė mendojnė njėjtė si ajo.

rilinda
29-01-08, 12:26
Akuzojnė metronė pėr shkak tė puthjeve tė xhiruarahttp://telegrafi.com/fo/fun/f.0122061028766_m.jpg


Njė i ri bashkė me tė dashurėn e tij kanė vendosur tė padisin metronė e Shangait sepse zyrtarėt e saj i kishin xhiruar ata derisa putheshin para pajisjeve pėr shlyerjen e biletave, ndėrsa incizimin e kanė publikuar nė internet.
Nė video-incizimin - i cili zgjat pothuajse tre minuta dhe qė ėshtė incizuar gjatė muajit shtator, ndėrsa ėshtė publikuar javėn e kaluar nė ueb faqet Ku6.com dhe YouTube - shihen i riu dhe e dashura e tij, rreth tė njėzetave, tė cilėt puthen me pasion, ndėrsa xhirimi shoqėrohet me komente tė pahijshme tė xhiruesit, i cili flet nė gjuhėn e rrugėve tė Shangait.

Siē shkruan China Daily, i riu dhe e reja, tė cilėt kanė angazhuar njė avokat qė t’i pėrfaqėsojė ata nė gjyq, kanė ngritur padi ndaj tė punėsuarve tė metrosė, qė kanė shkelur tė drejtat e tyre, duke i xhiruar ata pa dijeninė e tyre dhe pėr shkak tė publikimit tė xhirimit nė internet.

Drejtori i metrosė ka thėnė pėr China Daily se po kryhet njė hetim rreth kėtij rasti.

rilinda
29-01-08, 12:27
Vidhet automjeti i policisė "i mbrojtur nga vjedhjet"

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0121164010109_m.jpg


Njė automjet i policisė, i pajisur me teknologjinė e fundit kundėr vjedhjes, me vlerė prej rreth 100 eurosh, ėshtė vjedhur nė Berlin – pasi qė policėt e kishin lėnė tė hapur dhe me ēelės nė pajisjen ndezėse.
BMW-ja speciale, e cila pėrmban pajisje tė teknologjisė sė lartė pėr vėzhgim, brava elektronike te sofistikuara si dhe, bllokues pėr tė bėrė atė tė mbrojtur nga vjedhja, ishte krenaria e forcės policore tė Berlinit.

Por ajo ėshtė vjedhur nė njė lagje tė qytetit kur dy policėt kishin dalė pėr tė ndjekur njė vjedhės makinash nė kėmbė, pasi qė ai e kishte braktisur automjetin qė e kishte vjedhur paraprakisht.

Krimineli iu kishte ikur dhe kur policėt u kthyen prapa panė se BMW-ja e shtrenjtė kishte “avulluar”.

Tė dy policėt janė duke u pėrballur me masa disiplinore. Shefat e policisė kanė deklaruar se nuk e kanė as idenė mė tė vogėl se kush ka mundur tė vidhte automjetin dhe se ende janė nė kėrkim tė tij.

rilinda
29-01-08, 12:28
Vozit 120 kilometra nė drejtim tė kundėrt
http://telegrafi.com/fo/fun/f.0121031046310_m.jpg


Njė vozitės 71-vjeēar ka nxitur panik natėn nė mes tė shtunės dhe tė dielės nė njė autostradė italiane, pasi qė ka vozitur 120 kilometra nė mes tė Bolonjės dhe Modenas, nė drejtimin e kundėrt, ka njoftuar agjencia Ansa.
Italianin e ēorientuar, pas njė ndjekje tė gjatė dhe disa incidenteve tė cilat rezultuan me dy tė lėnduar lehtė e ka ndaluar policia nė autostradėn kryesore nė veri tė vendit.

Mashkulli, me prejardhje nga Modena, ėshtė futur gabimisht nė drejtim tė kundėrt, dhe sipas tij, as qė e ka pasur idenė se nuk ishte nė rrugė tė mbarė.

rilinda
29-01-08, 12:29
Ku s’ka tym, s’ka as para

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0118032140155_m.jpg


Restoranti i parė i Pekinit nė tė cilin ėshtė ndaluar pirja e duhanit, lirshėm mund t’i mbyllė edhe dyert, sepse ka mbetur pa mysafirė, e mė kėtė edhe pa punė, ka thėnė pronari i zhgėnjyer.
Nė Kinė mė shumė se 350 milionė njerėz pinė duhan dhe pėr kėtė fushata e autoriteteve kineze me qėllim tė ndaljes sė pirjes sė duhanit ka hasur nė rezistencė tė fortė.

Puna nė restorantin Meizhou Dongpo ka rėnė pėr 80 pėr qind pas vendimit pėr ndaljen e pirjes sė duhanit, ka thėnė pronari i restorantit.

"Nėse vdesim, sė paku do tė vdesim si duhet", ka vlerėsuar ai.

rilinda
29-01-08, 12:30
Hajni lajmėron nė polici personin e vdekur

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0117051217933_m.jpg


Njė hajn i cili ishte futur nė njė banesė pėr tė vjedhur para dhe gjėsende me vlerė, nė atė banesė ka gjetur edhe trupin e pajetė tė pronarit. Ai menjėherė ka lajmėruar policinė, pėr tė evituar kėshtu edhe padinė pėr vrasje.
Policia ka arritur nė banesė dhe ka gjetur trupin e pajetė tė mashkullit 64-vjeēar, pa shenja tė vdekjes sė dhunshme. Sipas tė dhėnave tė para, bėhet fjalė pėr njė pronar banese, i cili ka qenė i vdekur pėr dy javė para se hajni ta gjente atė.

Policia ende nuk e ka gjetur hajnin.

rilinda
29-01-08, 12:31
Policia lituaneze pyet tė dyshuarėn: A nuk je e vdekur a?

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0116165021289_m.jpg


Policia e Lituanisė nė qytetin Klaipeda ėshtė hutuar kur ka zbuluar se njė grua, e cila ishte arrestuar njė javė mė parė pėr vjedhje dyqanesh, ishte regjistruar si e vdekur njė muaj mė herėt.
Prindėrit e gruas e kishin identifikuar gabimisht trupin e njė gruaje tė vdekur tė gjetur nė njė pyll, si bija e tyre 27-vjeēare, Natalya Pavlova, e cila ėshtė zhdukur nga shtėpia qė prej muajit nėntor tė vitit tė kaluar, ka thėnė policia tė mėrkurėn.

Ka dalė nė shesh qė Pavlova ishte gjallė dhe me shėndet tė mirė, si dhe po jetonte me tė dashurin e saj nė po tė njėjtin qytet.

"Prindėrit e saj e kishin identifikuar trupin e vdekur si bijėn e tyre. Ēfarė mund tė bėnim?" ka thėnė pėr Reuters zėvendėskomandanti i policisė lokale, Petras Mikalauskis.

"Ka qenė rasti im i parė i kėtij lloji nė tėrė pėrvojėn time", ka shtuar ai.

rilinda
29-01-08, 12:32
Dashuria me gjemba e vėllezėrve bullgarė!

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0116070019825_m.jpg


Dy vėllezėr bullgarė kanė ndarė shtėpinė e tyre me tel gjembor, pasi qė kanė hedhur njėri-tjetrin nė gjyq, mė shumė se dyqind herė.
Taso Hadjiev, 74-vjeēar, dhe vėllai i tij Asen, 75-vjeēar, nga Malka Arda nė Bullgari, herėn e parė kishin paditur njėri-tjetrin nė vitin 1968, pėr shkak tė njė kontesti pronėsor, respektivisht tokės, qė ua kishin lėnė trashėgimi prindėrit e tyre tė ndjerė.

Qė prej atėherė, ata kanė pasur telashe tė vazhdueshme, dhe asnjėri prej tyre nuk ka arritur tė tubonte para tė mjaftueshme pėr t’u larguar nga shtėpia ku janė rritur, sepse krejt tė ardhurat i kishin shpenzuar pėr t’i paguar avokatėt.

Fqinja e tyre Sabka Shehova ka thėnė: "Janė kapur pas kėsaj gjėje me vite tė tėra. Ata shkojnė nė gjykatė pėr ēfarėdo arsye tė vjetėr qė ju shkon ndėrmend, dhe shumica prej padive nuk ka tė bėj me realitetin, por ata thjesht dėshirojnė tė padisin njėri-tjetrin”.

"Ata janė kapur pas kėsaj gjėje aq gjatė saqė, vėshtirė iu kujtohet pse kanė shkuar herėn e parė nė gjyq. Ėshtė si tė shikosh njė telenovelė", ka thėnė Shehova.

rilinda
29-01-08, 12:33
Ndalohen qirinjtė nė kishėn prej akulli

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0116063243342_m.jpg


Njė kishė e punuar tėrėsisht prej akullit nė Rumani, ėshtė bėrė aq e famshme, sa qė ėshtė dashur tė ndalohet ndezja e qirinjve brenda saj, pėr t’u parandaluar shkrirja.
Menaxherėt e njė kishe nė Bjeshkėt Karpate janė vėrshuar nga kėrkesat pėr martesa dhe pagėzime. Aq shumė shėrbesa janė kryer brenda saj, saqė qirinjtė nuk pushonin sė djeguri, duke shkatėrruar kėshtu enterierin e kishės.

Kisha prej rreth 19 metrash katrorė ishte ndėrtuar afėr liqenit Balea, 2.034 metra mbi lartėsinė detare, nga biznesmeni lokal, Arnold Kingleis, i cili po ashtu ka ndėrtuar njė hotel tė afėrt prej akulli.

Inge Florea, zėdhėnėse e kishės, ka thėnė: "Jemi vėrshuar nga kėrkesat pėr ceremoni pagėzimi, martesa apo ngjarje tjera fetare. Ėshtė njė risi pėr njerėzit dhe diēka e veēantė qė ata mund tė kujtojnė mė vonė".

rilinda
29-01-08, 12:34
Mekaniku i cili "ia ndien erėn" prishjes

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0115045016727_m.jpg


Daniel Moncada, pas njė sėmundje tė rrallė kishte humbur shikimin, mirėpo ka arritur tė zbulonte njė talent tė tij tė jashtėzakonshėm. Ai, me ndihmėn e shqisave tė dėgjimit dhe tė nuhatjes, mund tė zbulojė ēdo prishje nė automjet dhe natyrisht ta rregullojė atė.
Daniel Moncada ėshtė ish-disenjator nga Deerfield Beach nė Florida, i cili pas sėmundjes sė tij tė rrallė, ka humbur punėn e vjetėr.

Mirėpo, pasi qė ka humbur shikimin, Daniel ka zbuluar talentin e tij, deri atėherė tė pazbuluar – qė nėpėrmes nuhatjes dhe dėgjimit tė pėrcaktojė prishjen nė automjet, prandaj me ndihmėn e familjes ka hapur njė dyqan pėr automekanikė dhe shitje tė pjesėve rezervė.

Klientėt nuk i mungojnė, sepse tė gjithė dėshirojnė tė vėrtetohen nė “aftėsitė e tij ēudibėrėse”.

Moncada qysh gjatė shkollės sė mesme kishte punuar si automekanik, andaj punėt nė automjet janė tė njohura pėr tė, mirėpo disa prej punėve, pėr shkak tė mungesės sė shikimit, nuk mund t’i kryej vet.

"Nganjėherė ndihem i pafuqishėm, por kjo mė kalon shpejt sepse kam mbėshtetje tė madhe nga familja", thotė Daniel.

rilinda
29-01-08, 12:36
10-vjeēari merr rrugė qindra kilometėrshe

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0115044628557_m.jpg


Njė djalosh dhjetėvjeēar tė cilin e kishte marrė malli pėr gjyshin dhe gjyshen e tij, nuk ka pėrtuar qė, pa pėrcjelljen e askujt, tė merrte rrugė qindra kilometėshe pėr t’i vizituar ata – mirėpo nuk ka arritur deri tek caku. Djaloshin e ka takuar njė konduktor i sinqertė, i cili e ka "dorėzuar" atė tek prindėrit e tij.
Djaloshi nga qyteti Manheim kishte vendosur tė vizitonte gjyshin e gjyshen, qė jetojnė nė Lituani, prandaj tė shtunėn kishte hipur nė njė tren, pa i njoftuar prindėrit e tij paraprakisht.

Udhėtimi i tij kishte marrė fund pas 200 kilometrash, kur konduktori e ka kuptuar se djaloshi nuk kishte biletė dhe ishte pa pėrcjellje tė prindėrve, andaj menjėherė e kishte lajmėruar policinė.

Djaloshi i “pafat” natėn e kishte kaluar nė njė shtėpi pėr fėmijė, ku tė dielėn kishte ardhur e ėma e tij e brengosur, pėr ta kthyer nė shtėpi. Ajo pak kohė pasi kishte kuptuar se i biri i saj nuk ishte askund kishte lajmėruar policinė lokale pėr humbjen e tij.

rilinda
29-01-08, 12:37
"Prifti" kontrabandues i kokainės

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0114063241599_m.jpg


Njė njeri, i cili ka pohuar tė jetė njė prift katolik, ėshtė arrestuar nė aeroportin Schiphol tė Amsterdamit, pasi qė policia i ka gjetur kokainė ndėr rroba.
I dyshuari anonim fillimisht refuzoi tė kalonte nėpėr njė kontroll rutinor tė trupit “pėr arsye fetare”, ka thėnė policia holandeze. Mė pas i dyshuari ėshtė vėrejtur duke u transferuar nė njė sportel tjetėr tė aeroportit.

Ai u kontrollua dhe mė shumė se tre kilogramė tė kokainės iu gjetėn nė pako tė ngjitura rreth trupit tė tij.

"Kemi parė shumė gjėra, topa bejsbolli tė mbushur me kokainė, shishe tė verės, por kjo ėshtė hera e parė tė shohim kėtė gjė", ka thėnė zėdhėnėsi i policisė, Robert van Kapel.

Personi, i cili po udhėtonte nga Bolivia, ka vazhduar tė kėmbėngulte se ishte prift dhe tė drejtat e tij ishin shkelur nga kontrolli.

Van Kapel ka shtuar: "Nėse dėshiron tė hysh (nė Evropė) duhet tė kalosh nėpėr kontroll tė sigurisė, duhet tė bashkėpunosh dhe nuk mund tė refuzosh tė kontrollohet trupi. Ai do tė sillet para gjykatėsit".

rilinda
29-01-08, 12:38
Detari kthehet nga tė vdekurit

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0114062951974_m.jpg


Njė detar polak, i cili u kthye nga peshkimi pėr tė kuptuar se e kanė shpallur tė vdekur, ka dėshtuar t’i bind burokratėt se ai ende ėshtė gjallė.
Piotr Kucy, 37-vjeēar, ka thėnė: "Kam qėndruar para tyre dhe iu kam thėnė shikoni, unė jam gjallė, por ata nuk donin ta pranonin".

Kucy u largua nga shtėpia e tij nė portin Swinoujscie pėr njė peshkim dyjavor, por kur u kthye mori vesh se autoritetet e kishin shpallur atė tė vdekur, pasi qė kishin identifikuar njė trup tė vdekur, i cili ishte gjetur nė breg tė detit.

Ai ka thėnė se qė prej atėherė, autoritetet lokale kanė refuzuar ta pranojnė atė si tė gjallė.

"Kur u ktheva dhe tė afėrmit e mi mė panė, atyre u ra tė fikėt. Ata veēse mė kishin varrosur, ndėrsa unė i gjallė qėndroja para tyre”, ka thėnė ai.

"Policia kishte gjetur njė trup tė vdekur dhe, kur njė mik i imi kishte thėnė se pėrngjanė me mua, ata shumė shpejt mė deklaruan tė vdekur. Familja ime mė ka thėnė se nuk ishte lejuar ta shikonte trupin si duhet. Kėshtu qė unė u shpalla i vdekur dhe u varrosa mė pas”, ka shtuar Kucy.

"Por tani unė jam gjallė dhe autoritetet nuk duket se dėshirojnė tė bėjnė ndonjė gjė. E kam kontaktuar prokurorinė nė Swinoujscie duke i kėrkuar tė mė kthejnė prapa. Pesė muaj kanė kaluar qė prej atėherė, dhe asnjė nuk ka lėvizur. Asnjė pėrgjigje. Mė duhet tė punoj, tė siguroj veten, por nuk mundem sepse ende jam i vdekur!", ka pėrfunduar polaku.

rilinda
29-01-08, 12:57
Edhe majmunet prostituohen

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0112201124251_m.jpg


Prostitucioni mund tė jetė vėrtet profesioni mė antik nė botė, nėse edhe majmunėt e ushtrojnė atė. Duke iu referuar tė dhėnave nga njė studim i publikuar te revista "Animal Behavior", (Sjellja e kafshėve), meshkujt e majmunėve makakė me bisht tė gjatė tė Indonezisė, pastrojnė trupin e femrave nga pleshtat, nė kėmbim tė favoreve seksuale.
Nė artikull thuhet se ky ėshtė njė ritual qė kryhet pėrpara ēiftezimit dhe rrit numrin e raporteve seksuale mes majmuneve. Pasi janė pastruar nga pleshtat, aktiviteti seksual i majmunėve femra jo vetėm dyfishohet, por madje rritet me njė mesatare prej 1,5 deri nė 3,5 raporte ēdo orė.

Sipas studimit tė kryer nga Michel Gumert i Universitetit Teknologjik Nanyang tė Singaporit, koha qė njė majmun mashkull harxhon pėr tė pastruar femrėn nga pleshtat, varion nga numri i majmuneve qė janė tė disponueshme nė atė moment.

Qė me pak fjalė do tė thotė se, sa mė shumė femra tė disponueshme tė ketė, aq me pak ėshtė pastrimi i saktė dhe i gjatė, pasi meshkujt duan tė kenė sa mė shumė raporte tė jetė e mundur, me tė gjitha femrat e lira. /telegrafi/

Fshatari
29-01-08, 14:20
Edhe majmunet prostituohen

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0112201124251_m.jpg
Prostitucioni mund tė jetė vėrtet profesioni mė antik nė botė, nėse edhe majmunėt e ushtrojnė atė. Duke iu referuar tė dhėnave nga njė studim i publikuar te revista "Animal Behavior", (Sjellja e kafshėve), meshkujt e majmunėve makakė me bisht tė gjatė tė Indonezisė, pastrojnė trupin e femrave nga pleshtat, nė kėmbim tė favoreve seksuale.
Nė artikull thuhet se ky ėshtė njė ritual qė kryhet pėrpara ēiftezimit dhe rrit numrin e raporteve seksuale mes majmuneve. Pasi janė pastruar nga pleshtat, aktiviteti seksual i majmunėve femra jo vetėm dyfishohet, por madje rritet me njė mesatare prej 1,5 deri nė 3,5 raporte ēdo orė.

Sipas studimit tė kryer nga Michel Gumert i Universitetit Teknologjik Nanyang tė Singaporit, koha qė njė majmun mashkull harxhon pėr tė pastruar femrėn nga pleshtat, varion nga numri i majmuneve qė janė tė disponueshme nė atė moment.

Qė me pak fjalė do tė thotė se, sa mė shumė femra tė disponueshme tė ketė, aq me pak ėshtė pastrimi i saktė dhe i gjatė, pasi meshkujt duan tė kenė sa mė shumė raporte tė jetė e mundur, me tė gjitha femrat e lira. /telegrafi/

Ky studim shkencor sqaron pse burri kėrkon minimum 7 gra!

rilinda
31-01-08, 12:22
Prifti me para shton numrin e njerėzve nė kishė

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0130075841532_m.jpg


Njė prift e ka trefishuar numrin e njerėzve nė kishė, duke iu ofruar anėtarėve tė famullisė para pėr tė marrė pjesė nė meshė. Atė Burkhard Westphal iu jep zarfe, tė cilat pėrmbajnė nga pesė euro, njerėzve tė cilėn vijnė nė meshėn e sė dielės nė kishėn e tij nė Collinghorst tė Gjermanisė.
Ai ka thėnė se numri i zakonshėm i njerėzve qė kanė marrė pjesė nė meshė ka qenė rreth 60, por ai numėr u rrit nė 189 prej se u mor vesh se ai po jep para. "Qėllimi ėshtė tė provokohet dhe tė rritet interesimi pėr kishėn. Kam dashur tė sjell sa mė shumė njerėz qė ėshtė e mundur pėr tė folur pėr Biblėn", ka thėnė ai.

Ai ka shtuar se shumica e njerėzve prapėseprapė i kanė kthyer paratė mbrapsht gjatė mbledhjes sė fondeve – duke thėnė se, "Mesazhi i Zotit pėr tė dhėnė ka depėrtuar tek shumica e tyre".

rilinda
31-01-08, 12:23
Paguajnė fėmijėt qė tė lexojnė

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0130045026618_m.jpg


Fėmijėt nė njė vend spanjoll tė quajtur Noblejas nė tė ardhmen do tė paguhen pėr tė lexuar, pasi qė kryetari i komunės Agustin Jimenez Crespo ėshtė i bindur qė kjo do t’i shtyjė ata qė tė duan leximin.
Komuniteti i cili ka rreth 3.300 banorė, dhe ėshtė rreth 55 kilometra nga qyteti Toledo, “do tė paguaj njė euro nė orė familjeve fėmijėt e tė cilėve do tė kalojnė atė kohė nė bibliotekė", thuhet nė deklaratė.

Bėhet fjalė pėr njė “iniciativė pioniere dhe ambicioze nė fushėn e arsimimit", shton Crespo dhe sqaron se qėllimi i aksionit ėshtė “tė fuqizojė rolin aktiv tė prindėrve nė edukimin e fėmijėve".

rilinda
31-01-08, 12:25
Ku ėshtė pjesa tjetėr e miut?

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0129033531920_m.jpg


Njė pacient spitali nė Finlandė ka gjetur njė kokė miu nė mesin e perimeve tė ziera nė pjatėn e tij.
"Natyrisht, ai humbi apetitin e tij", ka thėnė Sakari Kela, administrator kryesor nė spitalin qendror Northern Karelia.

Shėndeti i pacientit nė Joensuu, Finlandė lindore, nuk ėshtė rrezikuar nga miu i ngordhur, ka thėnė Kela.

Koka e kėputur e miut sipas tė gjitha gjasave ka ardhur nga njė qese e perimeve nga Belgjika. Trupi nuk ėshtė gjetur dhe pasi qė “ėshtė njė mi belgjian, pjesa tjetėr e tij mund tė jetė kudo nė Evropė", ka thėnė Kela.


Telegrafi

rilinda
10-02-08, 13:24
Kėrcėnon qytetin me telekomandė
http://telegrafi.com/fo/fun/f.0210032725769_m.gif


Policia austriake ka shpallur gjendjen e jashtėzakonshme, kur njė person i dehur ėshtė kėrcėnuar se do tė ēonte nė ajėr gjysmėn e qytetit, me komanduesin e tij tė televizionit.
Geoffrey Fryatt, 57-vjeēar, i cili jetonte nė njė vend luksoz tė golfit nė Brisbane, ėshtė arrestuar nga policia paraushtarake pasi qė ua kishte futur tmerrin fqinjėve se do tė shpėrthente njė dyqan tė lėndėve kimike me telekomandėn e tij.

"Njė shtypje nė buton dhe gjysma e Brisbanet do tė shkojė nė hava", u ka thėnė ai policėve.

Avokati i Fryattit i ka thėnė Gjykatės sė Qarkut nė Brisbane se klienti i tij e kishte humbur kontrollin, pasi qė kishte humbur tė gjitha kursimet e tij nė njė mashtrim, njofton Brisbane Times.

"Njerėzit me tė vėrtetė kanė frikė nga shpėrthimet e rastit", ka thėnė gjykatėsi para se ta dėnonte kėrcėnuesin me njė vit burgim me kusht.

"Frikėsimi i pjesėtarėve tė publikut me kėrcėnime tė bombave ka ndikim shumė mė tė madh tani se dikur", ka shtuar gjykatėsi.

Fryatt ishte i brengosur se dėnimi mund t’i prishte planet e tij pėr tė kryer punė humanitare jashtė vendit, por gjykatėsi i kishte thėnė: "Le tė rregullojmė ty si duhet kėtu, para se tė dėrgojmė nė ndonjė vend tė botės sė tretė".

Telegrafi

rilinda
10-02-08, 13:25
Njė suedeze pėr herė tė dytė lind nė automjet

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0208050044766_m.jpg


Jessica Linde-Escobar ka tre fėmijė, ndėrsa vetėm tė dytin ka arritur ta lindte nė spital. Vajzėn e parė ajo e ka lindur nė parkingun afėr spitalit gjinekologjik, derisa fėmijėn e fundit e ka sjellė nė jetė, rrugės pėr nė spital.
Jessica Linde-Escobar nė periudhėn kohore prej pesė vjetėsh ka lindur pėr tė dytėn herė nė automjet.

Vajzėn e parė e ka lindur nė parkingun e spitalit, sepse nuk ka arritur me kohė nė repartin e maternitetit. Fėmijėn e dytė e ka lindur nė objekt spitalor, ndėrsa kur Jessica ka filluar tė ndiej dhimbjet e shtatzėnisė sė tretė, ajo dhe bashkėshorti kanė nxituar pėr nė spital.

Megjithatė atje iu ėshtė thėnė se kanė harruar dokumentacionin shėndetėsor, prandaj kanė vendosur qė “me shpejtėsi” tė kthehen nė shtėpi pėr rezultatet. Vajza e tyre mė e re ka lindur nė autostradė, rrugės pėr nė maternitet.

Ēifti bashkėshortor ka vendosur qė nė rast tė shtatzėnisė tjetėr, lindjen ta kryejnė nė shtėpi.

rilinda
10-02-08, 13:26
Burri 128 kilogramėsh mbyt gruan duke u ulur mbi tė

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0207033619963_m.jpg


Njė mashkull me peshė prej 128 kilogramėsh ėshtė dėnuar nė Gjykatėn Hildensheim, nė qendėr tė Gjermanisė, me pesė vjet burg, pėr shkak se ėshtė ulur mbi gruan e tij dhe ia ka thyer 18 brinjė, derisa ajo ka vdekur nga pasojat e lėndimit, njė muaj mė vonė.
Zėnka e cila i ka paraprirė fundit tragjik, ka ngjarė nė muajin prill tė vitit 2006, kur burri nuk ka pranuar qė nė kompjuterin e tij tė dėgjonte kėngėn e preferuar tė gruas sė tij, tė cilėn e kėndon kėngėtari italian, Al Bano.

Konflikti ka eskaluar kur gruaja e inatosur e ka gjuajtur burrin e saj me shishe tė birrės, ndėrsa ai i ėshtė "kundėrpėrgjigjur" me goditje dhe nė fund ėshtė ulur mbi tė pėr dy minuta, ka thėnė zėdhėnėsi i gjykatės.

I akuzuari, gjatė kohės sė kėsaj ngjarje ka qenė dyfish mė i rėndė se gruaja, pėrderisa gjatė gjykimit ka pohuar se rastėsisht ka rėnė mbi tė.

rilinda
10-02-08, 13:27
Tetėvjeēari ngujohet nė prangat e nėnės

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0206041347662_m.jpg


Njė djalosh tetėvjeēar ėshtė dashur tė lirohet nga zjarrfikėsit, pasi qė ėshtė ngujuar nė njė palė pranga qė i kishte gjetur nė dhomėn e fjetjes tė nėnės sė tij.
Zjarrfikėsit e kanė dėrguar djaloshin nė stacionin e zjarrfikėsve Copnor Fire Station nė Portsmouth, Hampshire, pėr ta liruar me freza industriale tė metalit.

Prangat ishin pėrshkruar si tė punuara nga “ēeliku i kalitur” dhe nuk ishin dedikuara pėr t’u pėrdorur si lojė, raporton gazeta nga Portsmouth - The News.

Zjarrfikėsi Dan French ka thėnė: "Djaloshi i vogėl ka ardhur nė stacionin e zjarrfikėsve me gjyshen e tij dhe i kishte prangat e varura nė njėrin kyē tė dorės”.

"Para se ta liroja e pyeta nėse ishte duke ikur nga policia por mė siguroi qė nuk bėhej fjalė pėr njė rast tė tillė. Mė pas gjyshja e tij ka treguar qė, ai i kishte gjetur ato nė dhomėn e fjetjes tė nėnės sė tij”, ka shtuar French.

"Ajo e kuptoi menjėherė se ēfarė kishte thėnė dhe e vendosi dorėn mbi gojė. Ėshtė jashtė imagjinatės sime pse ndokush do tė mbante pranga nė dhomėn e fjetjes!", ka pėrfunduar zjarrfikėsi.

rilinda
10-02-08, 13:28
Nuk mendon pėr pension as nė moshėn 85 vjeēare

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0206055939887_m.jpg


Punėtorja mė e vjetėr e zinxhirit tė vetėshėrbimeve amerikane "Safeway", 85-vjeēarja Sally Dickerson, thotė se nuk e ka ndėrmend tė pensionohet, as pas mė shumė se gjysmė shekulli tė punės nė kėtė kompani.
Zonja nė moshė, e cila javėn e kaluar i ka mbushur 85 vjet, kishte filluar tė punonte nė “Safeway” mė 12 shtator tė vitit 1955, nė qytetin Wheaton tė shtetit federal Maryland. Nė ndėrkohė ajo ka ndėrruar disa shitore tė zinxhirit tė njėjtė, qė sot tė jetė e angazhuar nė vetėshėrbimin e sapohapur nė Silver Spring.

"Mė parė do tė shkoni ju sesa unė", u ka thėnė me shaka Dickerson kolegėve tė saj, tė cilėt i kanė pėrgatitur asaj njė festim tė ditėlindjes, nė hapėsirat e shitores.

"Ajo ėshtė gjyshja apo stėrgjyshja jonė jozyrtare. Ajo ėshtė ikona jonė", ka thėnė njėri prej menaxherėve tė “Safeway”.

Telegrafi

rilinda
10-02-08, 13:29
Gėlltit ēelėsin pėr t’u mos u kthyer nė shtėpi

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0206145432651_m.jpg


Njė student i dehur britanik, i cili ka dashur tė vazhdonte tė zbavitej dhe t’i pengonte miqtė e tij ta kthenin nė shtėpi, ka gėlltitur ēelėsin e banesės, njofton shtypi britanik.
"Siē e kam kuptuar, atė natė kam pirė shumė. Miqtė mė kishin thėnė se duhej ta ndėrprisja pijen dhe tė shkoja nė shtėpi. Por unė kam dashur tė vazhdoja tė zbavitem dhe kam gėlltitur ēelėsin", ka treguar 18-vjeēari, Chris Foster, pėr gazetėn "Basingstoke Gazette".

Studenti i informatikės ka fjetur atė natė tek miqtė, ndėrsa kur ėshtė zgjuar, nuk i ėshtė kujtuar ēfarė i ka ndodhur njė natė mė parė si dhe nuk kishte arritur tė gjente ēelėsin.

"Kam menduar se miqtė po bėnin shaka me mua kur mė thanė se e kisha gėlltitur (ēelėsin)", ka thėnė ai pėr "Daily Mail".

Foster ka shkuar nė spital dhe nė incizimin e lukthit e ka parė ēelėsin me gjatėsi prej pesė centimetrash.

Doktorėt mė kanė kėshilluar qė mė sė miri ėshtė qė ēelėsi tė largohet nga trupi nė mėnyrė tė natyrshme, gjė qė edhe ndodhi pas 31 orėsh.

Foster ka thėnė se tani ndien dhimbje nė fyt derisa po ha e pi.

rilinda
10-02-08, 13:30
Nuk keni celular? Harrojeni WC-nė!

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0206152445805_m.jpg


Tualetet publike nė Finlandėn perėndimore, prej tani e tutje do tė hapen vetėm me dėrgimin e njė porosie SMS, nė mėnyrė qė tė parandalohet vandalizmi dhe pagesa pėr hyrje.
Sistemi ėshtė shumė i thjeshtė: Nėse doni tė futeni nė WC, duhet qė, nė njė numėr tė posaēėm, tė dėrgoni porosinė “hapu” (nė gjuhėn finlandeze).

Ideja bazohet nė supozimin se dikush qė dėrgon porosi nga celulari i tij do tė jetė mė i pak i dhėnė pas shkatėrrimit dhe vizatimit nėpėr WC publike, e gjithashtu evitohet nevoja pėr personin i cili paguan hyrjen.

Mirėpo, ēfarė nėse ju ka kapur “zori”, ndėrsa pikėrisht nė atė moment celularit tuaj i shpenzohet bateria? Apo nuk keni kredi nė llogarinė tuaj (edhe pse, duhet tė pranojmė se, nga burimi ku e kemi marrė lajmin, nuk ėshtė e qartė nėse hyrja do tė paguhet apo jo)?

Ideja ėshtė e mirė, por mund tė rezultojė me shumė nevoja tė kryera pranė WC-sė.

Telegrafi

rilinda
10-02-08, 13:31
Jep njė euro nė bastore, fiton 15.000!

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0208053748825_m.jpg


Njė malazez nafakali ka dėshmuar se deri tek paratė mund tė arrihet pa derdhur shumė djersė dhe me "pak" nafakė.
Pensionisti malazez ka fituar 15.000 euro nė njė bastore sportive, pėrderisa ka vėnė bast vetėm njė euro!

Gazeta podgoricase "Vijesti" shkruan se ai tė mėrkurėn kishte vėnė bast njė tiketė prej dhjetė takimeve dhe ua kishte qėlluar tė gjitha rezultateve.

Fituesi nafakali ka vėnė bast tėrė jetėn, por deri mė tani nuk ka fituar diē me peshė. "Mė ėshtė realizuar ėndrra, pėr vetėm njė euro, kam fituar 15.000", ka thėnė pensionisti.

rilinda
10-02-08, 13:32
Mė pak kilogramė, mė shumė buxhet

http://telegrafi.com/fo/fun/f.0208142650845_m.jpg


Trashėsia ėshtė njė prej problemeve mė tė mėdha shėndetėsore nė Meksikė, ndėrsa tė parėt qė do tė ballafaqohen me kilogramėt e tepėrt, janė policėt, mundimi i tė cilėve do tė shpaguhet me mjete materiale.
Pėr t’u ballafaquar me numrin ēdo ditė e mė tė madh tė oficerėve tė trashė, autoritetet e qytetit Aguascalientes, nė Meksikėn qendrore, janė duke marrė parasysh njė masė jo fort tė zakonshme: T’iu japin stimulime nė para policėve tė cilėt humbin nė peshė.

Autoritetet sė shpejti do tė duhej tė sillnin vendimin nėse do tė paguajnė 100 peso (9 dollarė amerikanė), pėr ēdo kilogram qė policėt do tė humbin, ka thėnė zėdhėnėsi i policisė.

"Kemi oficerė tė trashė, tė cilėt qė do kohė jemi duke i inkurajuar qė tė fillojnė me ndonjė dietė dhe tė merren me sport", ka shtuar ai.

Trashėsia ėshtė njė prej problemeve mė tė mėdha shėndetėsore nė Meksikė, ku diabeti ėshtė vrasėsi mė i madh, derisa lėngjet dhe hamburgerėt, ēdo ditė e mė shumė janė duke u bėrė pjesė e ushqimit kombėtar.