PDA

View Full Version : *Urime ma Specifike Familjare*


natyra
04-03-08, 23:56
Me RASTIN e kesaj date 04-2008 nga ZEMER UROI Lindjen e NIPIT TIM me EMRIN me te RI *Yllijon* ne ditet e PAVARSISE se KOSOVES posa te shpallur....:smile:

Le te RROJ sa MALET e RUGOVES se LASHTE

Kete URIM pershendesin FAMILJA dhe gjithe fisi RUGOVA nga do jen...JUFALEMNDERIT

NATYRA

Virti
04-03-08, 23:58
ne kete urim, bashkangjitem edhe une!
Gėzuar!!!

lyra2
05-03-08, 00:01
Le Te Rroje Sa Malet Ylljoni.....

turisti
05-03-08, 00:25
NATYRA e nderuara :smile: ,

Jete te gjate dhe te lumtur YLLIJONIT ,ty dhe familjes ,urimet e shumta dhe nga zemra.

thjeshte & sinqerte,
TURISTI.

lirik
05-03-08, 09:09
Natyra Gezuar Pastė Jetė Tė Gjatė U Rritt Me Prind Past Fat E Faqen E Bardhė

natyra
05-03-08, 14:44
"Jufalemnderit bashkombasit e mij paqit gezime ku do jeni....ju pershendes nga zemer ne pergjithesi....:smile:

Me nga nje pije te fresket

Per *Yllijonin*Gjyshja&Gjyshi

Natyra&Musai..:)

Dardan Kastrati
05-03-08, 14:54
natyra nipit te juaj Ylljonit i uroj shendet te plote e u rrite , te kete jete te gjate sa malet e Rugoves ,u befte plake me mjekerr .Nje urim dhe gezim ju uroj edhe familjes se juaj ....

Preshevar
05-03-08, 15:02
Allahu e ruajtė nipin e juaj, I dhasht shėndet tė mir, menquri dhe suksese ne vendlindje te lirė ! :-)

Urata
05-03-08, 20:11
O paste jeten e gjate, i shendetshem, mbare, sukseshem, me prinder e gjysherit qofte gjithemon...!

E gezofte emrin YLLIJON...!Qofte Yll kudo qe t'jete...!

i lum ai per Gjyshen qe e ka!

Uron,
Urata&Family

selvija
05-03-08, 20:26
Kete urim i bashkangjitem edhe une ..i uroj...http://tbn0.google.com/images?q=tbn:ny5JQTHafR-bqM:http://www.sappho.net/eva/blog/tahti.jpg....rritje te shpejt dhe te shendosh...

Naki
05-03-08, 21:32
O paste jeten e gjate, i shendetshem, mbare, sukseshem, me prinder e gjysherit qofte gjithemon...!

E gezofte emrin YLLIJON...!Qofte Yll kudo qe t'jete...!

i lum ai per Gjyshen qe e ka!

Uron,
Urata&Family

Kėti pėrgėzimi i bashkangjitemi edhe unė mė dėshirat mė tė mira pėr nipin tuaj!

http://www.youtube.com/watch?v=8cmA4dpqa1g

Naki

natyra
06-03-08, 00:50
http://www.videoshqipfalas.com/watch.php?video=I2csPVGsk8Y

natyra
06-03-08, 01:12
http://www.videoshqipfalas.com/watch.php?video=I2csPVGsk8Y

Jufalemnderit per pjesmarrjen ne urim nga te gjithe ju...... jeni te mrekullueshem....kam kenaqesin qe po ndaj gezimin ketu me ju....... ndaj ju shoqeroi me muziken e Mbretit te kenges Shkurte Fejzen argetim te kendshem....:smile:

Sinqerishte ju pershendes

Natyra

Murgesha
06-03-08, 02:13
E nderuar Natyre, prano edhe pershendetjet e mia me rastin e lindjes se nipit tend.
Uroj qe Yllijon te ket rrite te mbare, femijeri te lumtur e suksese ne jet.


Qofsh e lumtur kurdoher Natyre e dashur.

Murgesha!

natyra
07-03-08, 02:52
Murgesha]E nderuar Natyre, prano edhe pershendetjet e mia me rastin e lindjes se nipit tend.
Uroj qe Yllijon te ket rrite te mbare, femijeri te lumtur e suksese ne jet.


Qofsh e lumtur kurdoher Natyre e dashur.

Murgesha!

Te falemnderit shum per urimin dhe fjalet e bukura moter e dashur Murgesha:smile:

Ps.. te deshiroi gjithe te mire nga do jeni.....

Jufalemnderit
Natyra

natyra
16-03-08, 08:06
Nga Rugova *Yllijon*.

Kushtuar nga Gjyshja "Poezi" kur te rritesh lexoi ti.

*Yllijon*
~~~~~~~~
Perendia te dhuroi
Zemrat tona i gezoi
N'preher t'nenes te bekoi
*Yllijon*n'Kosove te lire
E gezofsh pavarsin......:smile:
Femiria te shkoft mbar
I ngjafsh bir o babes tand
Djal bujar e shkollovan
Mos harro-qe je Rogovan
Je i t'parve te malsise
Ilir i lashte i shqiptarise
N'tok "Dardane" ke me u rrit
Kur te rritesh t'behesh burr
Meso per Shqipen me flamur
Ate kishim "Simbol" trimerise
Neper "Luftra" djalerise
Qe lan me gjak, bijt-e shqiptarise
Gjak e gjuhe te nje nane
Gjithe kah jen trojet shqiptare
Qe je shqiptar duhesh me dit
Ruju bir mos na korit,
Behu i zgjut me perkushtim
Me i ngja agjes Ibrahim
Kur t'fillosh me shkua n'shkoll
Mbaje mir, stilolapsin n'dor
Shkruaje Emrin Ibrahim Rugov
Shkruaje lirshem pa nxitim,
Se Ai ka qen ni burr guxim
Asni gje se ka frigesuar
Me dekada,eshte sakrifikuar
Vetem popullin,per ta liruar
Ideal me mendje t'holle
Njohi Kosoven ne mbar bote....
Fjala e tij si biluri
Me urtesi "Boten"perkuli,
Ne Emer tij gezo Lirin
Me te bukuren Pavaresin.
*Ylli ti kur te rriteni.....
Mos harro,
Per Babgjyshin, babin pyesni?
Babi im te lutem shum
Per Babgjyshin diq me thuaj
Fillon babi me fjal te zjarrta
Per t'reguar histori te gjata
Gjyshi yt me krah te gjan
Gjithmon "Mujo" i kan than
Ishte i njohur ne shoqeri
Gjithe ka shkonte, lidhte miqesi
Patriot dhe Atdhetar
Vendit zot i ka dal
N'bore e shi'me pushk ne dor
N'moshe te shtyre pesdhjet(50) vjeqar
UQK-es jepte komand
136-shtes-Brigad
Operativ zavends,Kryetarit
Te pa vdekurit-Smajl Hajdarit
Te dyt bashk n'betej kan shkuar
Per ball Armikut, duke rezistuar
Me armikun e serbis,
Per t'ja zbardhur Fatin liris
Emrin tend ka pergezuar
N'Kosov te lire me gezuar
Ti ka len do porosi
Ruaje kombin, dhe shqiptarin
Duaj "Atdheun" mbro vatanin
Mos lejo me t'shkel barbari,
Ai barbar i serbit t'zi
Na ka vra, e na ka gri
Neper shekuj, nen roberi
Gjashtqind(600)vjet pa liri,
E ti sot biro e gezove
Me lindje tende-e perqafove
Ti gjithmon do jesh i lire
Ne Rugov ne Dardani
Dhe nje gje, kam per t'than
Mos harro trojet kah jan....
Mati mir pellamb-pellamb
Qe kurr armiku,mos ti shkel me kam.

Gjyshi&Gjyshja-kujtim ia lan
.......Nipit Ton *Yllijon*

************TE DUAM SHUMMMMMMM***********

Hajla Rugovase-
Natyra

Dreni30
16-03-08, 08:52
E nderuar Natyra, ndihem i lumtur edhe une kur degjoj mbareshmeri ne familjen tuaj, prandaj nga une prano urimin me te bukur qe mundet me qene.
Ylljonit te vogel i deshiroj rritje te lumtur femijerore dhe me prinder te lumtur.
Familejes ne pergjithesi i uroj shendet e lumturi ne jete, njeashtu edhe suksese te gjithembareshme ne cdo hap te jetes se tyre.
Gjithashtu edhe ty urime nipin tend, shendet e lumturi ne jete.

natyra
16-03-08, 14:26
Dreni30]E nderuar Natyra, ndihem i lumtur edhe une kur degjoj mbareshmeri ne familjen tuaj, prandaj nga une prano urimin me te bukur qe mundet me qene.
Ylljonit te vogel i deshiroj rritje te lumtur femijerore dhe me prinder te lumtur.
Familejes ne pergjithesi i uroj shendet e lumturi ne jete, njeashtu edhe suksese te gjithembareshme ne cdo hap te jetes se tyre.
Gjithashtu edhe ty urime nipin tend, shendet e lumturi ne jete.
...............
Te paqim o Dreni30,qofshe i uruar gjithnje,me gjithe at/o qe te rrethoin....,te falemnderit shum per fjalet e bukura,njekohesishte dhe konsideraten.....paskeni ni zemer te gjere bujaris....Ps..(ne mos je prej malsis)-Rugoves? kete e kan si tradite....

Ua jam mirnjohese,njerzve te tille
Natyra

natyra
19-03-08, 17:32
ZOTI Te DHUROI Tek NE
*******YLLIJON*******

Faleminderit ZOT
Qe me ben te Gezuar:smile: :smile: :smile: :smile:

Natyra

http://www.youtube.com/vatch.mahmut ferati/

natyra
19-03-08, 17:35
ZOTI Te DHUROI Tek NE
*******YLLIJON*******

FALEMINDERIT ZOT
QE ME BEN TE LUMTUR:smile: :smile: :smile: :smile:

Natyra

natyra
06-09-08, 14:43
....ne heshtje erdha per ta qetsuar (shpirtin e rendomt)ne mes te ketyre luleve te padjallzuara *engjull*(ju lutem me lini per pak minuta te qete,qe po sa jam futur ne nje pejsazh te endrrave margaritare femirie)... te padjallzuar *engjull*mbi fytyrat e tyre te qeshura bashk me diellin kur lind mengjeseve...ata nuk din ta qajn,ata din vetem te lozin mbi endrrat e bukura qiellore...qe Zoti na i dhuron ne si krijese me te bukur te kesaj bote...http://www.forumishqiptar.com//images/smilies/flowerface.gifBekuar qofshin.......Falemnderit Zot.

http://by120w.bay120.mail.live.com/att/GetAttachment.aspx?tnail=5&messageId=60868b72-86cd-4837-94c8-5d0550b7f95a&Aux=44|0|8CA67D24B389B10|
(http://javascript<b></b>:;)
Nga Gjyshja..
~~~~~~~~~
Per Ty nipe e dashur
*Fortesa*
**
Ra nga qielli nje *Yll* i bukur
Dhe pastaj u shendrrua ne flutur
Eshte Fortesa me Emrin e bukur
E ka marr lapsin ne dore...
Per here t'pare, per t'shkuar n'shkolle
E gezuar e pa pare....:smile:
Per t'ulur ne bank te par
Bashk me Lizen shoqen e saj,
Bashk me Lizen dhe shoqet tjera
Ma e shkathta nder te tjera
Po kjo Liza floket e gjata
Dhe Fortesa si gjarafa
Si gjarafa si ujkon
Eshte e afte per t'bere shkolle
Lum po bajn babi dhe mami
Per kete *engjull* qe Zoti na fali
Qofshe e uruar bija jon
Emri yt u beft jehon
Gezofshe jeten ti moj bije
Me gjithe femijet e Kosoves lire...http://www.forumishqiptar.com//images/smilies/flowerface.gif

Gjyshja shum Ty te don, me mall nga large te perqafon...!
Parashkollimin te uron.

Hajla Rugovase

natyra
24-12-08, 19:30
***********NGA GJYSHE URIMET ME TE PERZEMERTA PER *****5*****VJETORIN E PRINCESHES TIME FORTES*********DHE 100 VITE TE LUMTURA TE URON GJYSHJA&GJYSHI&AXHI&HALLAT********* GEZOFSH VITET ME TE LUMTURA NE MESIN TON FAMILJARE*********GEZUAR PERGJITHMON**********NGA LARGRE TE PERQAFOJM**************QE TE GJITHE TE DUAM SHUM SHUMMMMMMMM
********GEZUAR*GEZUAR********

http://www.123greetings.com/send/vie...08704656435447 (http://www.123greetings.com/send/vie...08704656435447)

natyra
24-12-08, 19:35
*****Shum URIME per Ty FORTESA*****
*********NGA VJOSA&VIOLETA&ENDRTITI******PO TE UROJN*****5*****VJETORIN E LINDJES DUKE TE DESHIRUAR DHE 100 VITE TE TJERA********FATE DHE LUMTURI NE JET************
GEZUAR**http://www.dardania.de/vb/upload/newreply.php?do=newreply&noquote=1&p=1539459
*******GEZUAR***********

natyra
24-12-08, 19:39
NE KETE DITE TE SHENJT NGA ZEMER TE URON GJYSHJA 5 VJETORIN E LINDJES TE KESAJ DATE -24-12-2003-2008-DUKE TE DESHIRUAR FEMIRI TE LUMTUR SI DHE JET TE GJATE SA MALET E RUGOVES LASHTE...HAREJA DHE GEZIMI QOFSHIN PERHERA ME TY...TE QOFTE I MBAR KY VITE PARASHKOLLOR SI DHE GJITHA VITETE TJERA...http://www.forumishqiptar.com//images/smilies/smile.gif

Per Ty e ime Fortes.
*******************
Nga zemer e gjyshes t'pershendes
Nje poezi t'kam kushtuar
Nga largesi per ta derguar
Ditelindjen tende per t'uruar
Nxura me yje per t'kuvenduar
Per mes tyre dhuraten per t'cuar
Ta dergova nje porosi....
Sa shum gjyshja te don ty
Te don gjyshja me shum se boten
Me lot sot po e laja token,
Gjithhere yjeve ju flase per ty
Ti je drita e syve t'mije
E gjithe boten ti shendrit
Te kam gjan te kam shpirt
Me nan dhe bab bijo u rritsh
U rritshe me moter dhe me vlla
Se shpejti gjyshja ka me ardhe
Me dogji shpirtin per ty ky mall...http://www.forumishqiptar.com//images/smilies/frown.gif!

....nga large gjyshja te perqafon
SHUM URIME TE URON....

Hajla Rugovase

http://www.youtube.com/watch?v=KK0jhXOp520 (http://www.youtube.com/watch?v=KK0jhXOp520)


http://www.esnips.com/doc/cdc3825e-a...ipe-nga-Kosova (http://www.esnips.com/doc/cdc3825e-a7c7-41cc-9f3d-bf72fd0021a5/Kenge-per-femije---Une-jam-shqipe-nga-Kosova)

natyra
24-12-08, 19:46
[quote=natyra]***********NGA GJYSHE URIMET ME TE PERZEMERTA PER *****5*****VJETORIN E PRINCESHES TIME FORTES*********DHE 100 VITE TE LUMTURA TE URON GJYSHJA&GJYSHI&AXHI&HALLAT********* GEZOFSH VITET ME TE LUMTURA NE MESIN TON FAMILJARE*********GEZUAR PERGJITHMON**********NGA LARGRE TE PERQAFOJM**************QE TE GJITHE TE DUAM SHUM SHUMMMMMMMM
**http:birthday_wishes/ (http://birthday_wishes/)
******GEZUAR*GEZUAR********

Urata
24-12-08, 19:52
...gjithemon veq urime e gezime percjellsh e shume dashure moter Natyre! ...lum Vjosa per gjyshen e saj!

Vjoses, Forteses, Yllijon u uroj festat e fundvitit, t'rriten t'shendoshe, t'lumtur, t'gezuar me prinder e gjysherit!

natyra
24-12-08, 20:00
***********NGA GJYSHE URIMET ME TE PERZEMERTA PER *****5*****VJETORIN E PRINCESHES TIME FORTES*********DHE 100 VITE TE LUMTURA TE URON GJYSHJA&GJYSHI&AXHI&HALLAT********* GEZOFSH VITET ME TE LUMTURA NE MESIN TON FAMILJARE*********GEZUAR PERGJITHMON**********NGA LARGRE TE PERQAFOJM**************QE TE GJITHE TE DUAM SHUM SHUMMMMMMMM
********GEZUAR*GEZUAR********

http://www.youtube.com/watch?v=m44z-223UYE&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=9J2XUECAhBU&feature=related

natyra
24-12-08, 20:19
...gjithemon veq urime e gezime percjellsh e shume dashure moter Natyre! ...lum Vjosa per gjyshen e saj!

Vjoses, Forteses, Yllijon u uroj festat e fundvitit, t'rriten t'shendoshe, t'lumtur, t'gezuar me prinder e gjysherit!

Shum te falemnderit per urimet moter URATA njekohesishte dhe respektin e dhen ne cdo kohe....te jam shum mirnjohese....:smile:
Edhe Ty te deshiroj nga zemer gjithe te mirat e kesaj bote me gjithe njerzit e zemres tende...:cool: gjithnje me respekt moter Natyra

p.s. dhe ja disa foto te mbesave dhe nipave te mije...
duke filluar ce nga **FORTESA&YLLI**keta jen te djalit motra..
kurse te vajzes jen dya binaket dhe djali..me Emrat ***VJOSA&VIOLETA&ENDRITI***

gjini
24-12-08, 21:30
Lumja gjshja qe ka ariit te percjell nipat e mbesat ne shkolle,
uroj nga zemra te ken jete te gjat e te lumtur e u plakeshin me prinder dhe me gjyshen et yre te dashur dhe shum te bukur

Jana
25-12-08, 08:12
Ardushe Urime Fejesa.....

natyra
25-12-08, 16:05
Lumja gjshja qe ka ariit te percjell nipat e mbesat ne shkolle,
uroj nga zemra te ken jete te gjat e te lumtur e u plakeshin me prinder dhe me gjyshen et yre te dashur dhe shum te bukur

Te falemnderit shum o gjini per fjalet e embla njekohesishte dhe te uruara...uroj ce dhe ju te arrini per tu bere gjysh nje dite me nipa dhe mbesa...dhe keni per ta pare se sa te embel dhe te shoqruar jen per gjysherit...:smile: mua per vete asgje me shum ne jete nuk me frymzon se sa femijet...dhe falinderoja Zotin ne cdo kohe ce mi ka dhuruar...ndaj dhe lutem ce gjithekujt t'ia fale...AMIN

Jufalemnderit
Natyra

natyra
25-12-08, 16:08
Ardushe Urime Fejesa.....

Enderuar Jana, me sa shofe e paskeni ngatrruar temen zemra...:smile:
megjithate asnigje te keqe,

gjithsesi te pershendes
Natyra

natyra
30-12-08, 04:33
Me Urimin me te vecant nga zemer uroj per gjithe familjen time ne prag te Vitit Ri -2009-duke ju deshiruar shendet fat dhe lumturi ne jet.....:smile:
****************GEZUAR PERGJITHMON******************

E juaja-Natyra-nen&gjyshe....:cool:

http://www.kartolina.com/upcardme.php?pic_id=kt43f75db261&step=1&cat=Viti_i_Ri&lang=

natyra
30-12-08, 05:59
Enderuar Jana, me sa shofe e paskeni ngatrruar temen zemra...:smile:
megjithate asnigje te keqe,

gjithsesi te pershendes
Natyra

E nderuara Jana kerkoj falje zemra,(sepse cenkam keckuptuar ne shkrime E siper nga ju),pase ce pashe ne nje shkrim te juajin qe dikush nga ana yte te ishte fejuar..dhe per kte arsye e keni ven urimin nga ketu..tani e kuptova qellimin tuaj..Prandaj gjithsesi jeni e mirseardhure dhe herave tjera per t'uruar cila urime qofshin ato...p.s.megjithate tema eshte e lire per gjithe ata qe deshirojn te urojn....Jumirpresim

cdo te mire
Natyra

natyra
11-01-09, 21:48
Nga Zemer e Gjyshes Uroj 3 Vjetorin e Lindjes nipit tim *Endrit Kuka* duke i deshiruar jet te gjate sa malet e malesise...Per jet qofshe i lumur Eniiiiii nga MALESIA...:)
Te duam shum shummmmmmmm.....:cool:
p.s. posa erdha nga ai,i thoja urime ditelindja Eni,me tha faleminderit urime dhe ty gjyshe,hahahahaha
Dhe ja ketu po e vendosi linkun me nje kenge e kenduar nga ILIR SHAQIRITper deshiren e ENIT ce adhuron shummmm...pikerisht kengen USHTAR KAVAJA ndegjim te kendshem per gjithe dashamiret...Jufalemnderit-Natyra

http://www.youtube.com/watch?v=ovbKTk-pZPM

Ja dhe nje foto e Enit..i veshur me rroba te super menit...:)

natyra
11-01-09, 22:56
http://a764.g.akamai.net/f/764/16742/1h/www.1800flowers.com/800f_assets/jet/website/images/flowers/brandable/16809f.jpg (http://ww4.1800flowers.com/collection.do?dataset=10147&crossdataset=1011&cm_cid=c1000f1)http://a764.g.akamai.net/f/764/16742/1h/www.1800flowers.com/800f_assets/jet/website/images/flowers/brandable/17731.jpg (http://ww4.1800flowers.com/collection.do?dataset=10147&cm_cid=c1000f0)

natyra
11-01-09, 23:06
http://familyfun.go.com/Resources/Specialfeature/recipes/special/0204_EJ_frosty.jpg (http://jas.familyfun.go.com/recipefinder/display?id=50093)http://www.dltk-kids.com/crafts/birthday/images/ssdinobanner.gif
TO YOU ENIIIIIIIII
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ac/Simnel_cake_1.jpg/800px-Simnel_cake_1.jpg (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ac/Simnel_cake_1.jpg)

natyra
16-01-09, 22:53
....duket se muaji "Janar" gjithnje eshte me i larti per t'shenuar apo festuar nga diqka qe na perkujton te hidhur apo te lumtur..ku me rastin e kesaj date 16-2004-9-shfytezoi rastin per t'pershendetur dhe uruar 5 vjetorin e dya mbesave njake..Vjoses&Violetes-Kukaj..duke ju deshiruar femiri te mbare shendet dhe jete te gjate sa malet e malesise madhe....:smile:

Qofshi te lumtura pran Mamit&Babit&Vellaut..si dhe Gjysherve,axhallarve,hallave,dajallarve,tezeve, si dhe gjithe farefisit nga malesia&rugova******GEZUAR GEZUAR PER SHUM VITE*******

Nga Gjyshe Natyra

http://www.123greetings.com/birthday/birthday_wishes/wishes47.html

natyra
16-01-09, 23:06
[quote=natyra]....duket se muaji "Janar" gjithnje eshte me i larti per t'shenuar apo festuar nga diqka qe na perkujton te hidhur apo te lumtur..ku me rastin e kesaj date 16-2004-9-shfytezoi rastin per t'pershendetur dhe uruar 5 vjetorin e dya mbesave njake..Vjoses&Violetes-Kukaj..duke ju deshiruar femiri te mbare shendet dhe jete te gjate sa malet e malesise madhe....:smile:

Qofshi te lumtura pran Mamit&Babit&Vellaut..si dhe Gjysherve,axhallarve,hallave,dajallarve,tezeve, si dhe gjithe farefisit nga malesia&rugova******GEZUAR GEZUAR PER SHUM VITE*******

Nga Gjyshe Natyra
Per deshiren e Vjoses&Letes...:)
http://images.birthdayinabox.com/biabsite/shopthemetab/allthemes_themearea_102508.gif (http://www.birthdayinabox.com/party-themes/dir.asp-page-cat-tab_cat_id-3-cat_id-5-t-1)

natyra
04-03-09, 18:43
Gjyshja&Gjyshi.. nga zemer i urojn 1Vjetorin e lindjes nipit te vogel Yllijonit :smile: duke i deshiruar atij rritje te mbare dhe femiri sa me te lumtur ne gjirin familjar....shendet si dhe jete te gjate sa bjeshket e Rugoves lashte!!!

Nga large te perqafojm Yllijonin :)

Me nje kenge te preferuar per ty...Qingji i vogel


http://www.nme.com/video/id/vUZQxW_SjMs/search/femij


http://a764.g.akamai.net/f/764/16742/1h/www.1800flowers.com/800f_assets/jet/website/images/flowers/brandable/17731.jpg (http://ww4.1800flowers.com/collection.do?dataset=10147&cm_cid=c1000f0)

natyra
04-03-09, 19:08
http://www.albeu.com/kartolina/images/image-b8c1be1b05786f846b3bd2b8b94d4a24-birthday-cake-773619.jpg
*************Ylli gezuar 1 vjetorin njiherit dhe pavaresin e Kosoves qofshe i lumtur per gjithe jeten****************jetofsh sa Yjet ne qiell**********************Zoti te bekoft engjollush*************

shfletuesi_
04-03-09, 20:23
Qoft i shendosh dhe me nafak jet te gjate dhe te lumtur qdohere...

Jana
17-05-09, 15:29
Nje urim te veqant kam per Vellaun tim....
Sonte feston Naten me te Bukur ne jet...por erdhe me te dhimbshmen ne jet...
Urime Matura ...Shpresoj qe Jeta ka me qen vetem me surpriza te mira per ty...

natyra
09-09-09, 18:59
Mbas nje periudhe te palakmuar ēe me fali kjo vere sivjet,(kaloi nje kohe e gjate ce nuk kisha shkruar qofte diqka te bukur nen kete forum)Por vendosa sot te shkruaj pakez mbi nipēen time FORTES-ce e dua aqe shummmm,nga large te pershendes....e vogel e gjyshes pellumbesh....:smile: Edhe se nuk jam pran teje, per ta uruar vitin e par shkollor...po te shkruaj nga malli ce mbaj per ty gjithnje,nja 2-3 fjale,mu ne mesin e kesaj fletushke te bardh...Duke t'uruar suksese ne VITIN E PAR SHKOLLOR-01-2009-tes!
Si dhe ne gjitha vitet tjera shkollore...Nga zemer e gjyshes te UROI fat dhe lumturi ne cdo hap te jetes....E shkatheta,e bukura,e gjyshes je pellumbesh, Ti FORTES...shum te perqafon Gjyshja&Gjyshi..!!:mad:


*TESA*

natyra
12-01-11, 01:30
Nje gje e dim gjitha nanat,se femija lind duke qare,por ne sikur buzeqeshemi me krijesen qe Zoti na dhuro...dhe natyrisht kjo krijes sikur na ben me te lumtur ne bote a po jo..Ndaj te dashura motra, nena, apo dhe gjyshe,nese pahire gjindet donjera ne kete Forum..perndryshe,s'ka gje nese jam e vetme (gjyshe) ne kete mes...sidoqoft,respekt per te gjitha..ndaj kesaj here,pase gjitha lotve merzive,qe psova ne humbje e (tim shoq)!
Erdha sote per t'kremtuar Ditelindjen e Nipēes time *FORTES*..E cila bashk me te tjeret me mban gjall,dhe me jep shpres per t'jetuar,porse jeta qenka e tille!
Edhe se,(Ai me nuk eshte ne mesin ton fizikisht)por jeton mbrenda zemrave tona pergjithemon!!.


"Dhe Ty TESA bukuroshe..:)Gjyshja nga zemer te uron-07-VJETORIN E LINDJES..Duke te deshiruar rritje te mbare dhe jete te lumtur ne mesin familjare(edhe se ne munges te gjyshit):(..por disi mundohem me pak forc qe me ka mbetur,qe te jam pran teje edhe me shum,per hire te gjyshit qe te ka dashur shum dhe qe Ti e doje aqe shummm..dhe asnihere se harron,por ne qdo kohe e permen,madje shkruan fjale per te,me pas i lexon para meje..duke me veshtrua here pas here,qfare reagoi..?dhe une e buzeqeshur para teje pa as me te voglin dyshim,vetem e vetem per te bere ty te lumtur e shtrenjta ime-TESSSS..Shummm te perqafon Gjyshja nga large...(ska rendesi ku gjindemi).. Rendesi ka qe ne duhemi shumm,dhe dim te mbahemi para qdo gezimi, dhe hidherimi....Dhe Ty TESA E DASHUR...Gjyshja te don shumm:):(!!

QOFSH E LUMTUR PERGJITHEMON...*GEZUAR*

NDAJ-ARGETOHU ME KENGEN QE ZGJODHA PER DESHIREN TENDE...
QASTE TE LUMTURA TE DESHIRON GJYSHJA..GEZUAR PRINCESH*:)

http://www.youtube.com/watch?v=NPCXY...eature=related (http://www.youtube.com/watch?v=NPCXYIH6OEk&feature=related)

http://www.youtube.com/watch?v=cAvta...eature=related (http://www.youtube.com/watch?v=cAvtad_lx8k&feature=related)

natyra
12-01-11, 01:53
"Bredhi i stolisur per Ditelindjen e Teses ne Kosovė!
**TESA&YLLI**

http://sq-al.facebook.com/profile/pic.php?oid=AQC99B4B_HmDwWdjDVCBCaUBzPQgnw-AoTgKq8SSCcqjZ6f6KqNXgUxMYicyNOS8gbQ&size=normal&usedef=1

Natyra.

natyra
12-01-11, 02:26
"Qti bejm jeta qenka e tille, u dashka pranua ashtu si behet,dhe kesaj here erdha me ni urim me te favorshem ne te gjithe rrethin e ngusht familjare madje dhe me gjere...kushtuar "Endritit"(Eni) "Ne prage te 5 Vjetorit Ditelindjes Tij"Duke i deshiruar dhe 100 vite te shendetshme dhe te lumtura ne Jete...Sepse, ky femije i takon te ardhmes...Dhe mbi te gjitha,ka ni shkathtesi te papar gjeni...ky femije ka lindur po me kete date,Me 11 Janari-2006-tes...pikerishte ne "Mergat"!
"Si shum te tjere femij qe jen neper vende te ndryshme te botes....dhe me siguri, jo te gjithe e kishin perjetuar per se afermi lindjen e tij!
Pikerisht Babgjyshi&gjyshja..Si dhe axhi&dy hallat e tij, qe se kishin perjetuar per se afermi gezimin e lindjes se nipit te tyre...madje dhe gjyshja e babit 80 vjeqare...por fatmiresisht ishim ne si pal e dyte e familjes se tij, qe perjetuam per se afermi ditelindjen e ni nipi per her te par, (pas dya vajzave njake)..Por fati ishte i tille,te tilla ishin dhe vitet qe po kalonin jashte vendit me mallin per njeri-tjetrin..e ne veqanti vdekja qe na merr ne kohen te pa kohe,pa na pyetur fare!
Keshtuqe Enit te vogel, i iken dy gjysherit mbrenda ni (1)viti..dhe Eni i vogel tani 5 vjeqar din ta shpreh dhimbjen per ta,bile dhe per te ndare ate sebashku me ne,e ne veqanti me mamin dhe babin e tij..duke i ngushlluar te dyt per humbjen e babave te tyre..nje nate jo large,kishim shku per vizit tek familja e Enit,dhe filluam te flisnim per dy gjysherit e Enit te vogel,ne momentin kur ai po merrej me lodrat e tij,dhe here pas here vraponte ne dhomen ku gjindeshin dy motrat e tij me te rritura se ai..ne filluam te zgjasim biseden rreth gjyshave te Enit,dhe po mendoim se ai eshte habitur me lodra,mirepo pa pritur erdh e u ul para neve, dhe drejt po na shefe ne sy me ren...po thote pse s'me ftuat dhe mua ne biseden,e qfare bisede ia tham..? qe po flisni per gjyshat e mi,dhe une dua me dite qka po flisni per ta,se i dua shum te dyt..dhe me ka marr malli per te dyt..po ata spo vin mem pa mua sa jam rrit,e as ju spom qoni me i pa ata,motrat qe jen 2 vite para tij,shum ma pak flasin per gjyshat e tyre..kurse ky ne qdo kohe i permen..madje dhe merzitet shum,shum here mami i vet e ka gjet me lote per faqe,dhe duke fole vete me vete,gjaja po flas me gjyshin,pikerisht me kete qe kishte perjetuar 3 vite e gjysem,ne fakt me (tim shoq)!
Kurse Emrin ia pagezuam bashk Endrit.dhe kete me deshiren e prinderve,dhe te familjes ne pergjithesi...te cilet kishin simpati dhe respekt te madh ndaj Musait.Edhe pse fati na kishte ndare,ne qdohere kontaktonim ne tel me ta,dhe ne kohen kur flisnin dy baballaret..jo me pak se (1)ore,thua se po faleshin me njeri tjetrin..im shoq Musai,krejt nihere kishte shkua tek miqet,dhe ate dite kan dalur neper gusi deri tek kroi i
dhe kjo here ishte akoma pa lindur Eni,vetem njaket ishin posa kishin mbushur 2 vitet..!!
Ndaj,po kthehemi tek tema qe ka t'bej per Enin sot.
"Duke ju njoftuar diq per karakteret e Enit e vogel,si dhe shijet e tij.Eni ka ni trup jo shum te gjate ,e as shum te plot,eshte i shendetshem normalisht...ushqimi me i favorshem per te eshte pasuli, madje dhe sallata,kurse per nga embelsirat parapelqen qekulladat..dhe,per nga frutat drethet...por si do qe te jet, energjia kurr si mungon ne gjitha pikepamjet...http://mail.yimg.com/a/i/mesg/tsmileys2/04.gif
Prandaj shfrytezoi rastin qe Enit te vogel posa i mbushi te 5 vitet e femiris..Per dashurin me te madhe qe kam per te,deshiroi t'ia uroi 5 vjetorin e lindjes se bashku me gjithe ju bashkatdhetar te nderuar mbrenda ketij forumi te madh dardan..si kujtim nga autore e gjyshes ne parashikimin e disa nga POEZIT te mia nen kte FD kushtuar vetes dhe jetes time,mbi permbajtjen e temes (ditar) "dhimbje te kujteses"!
...Pikerisht nen temen speciale...kushtuar familjeve mbi cilat qofshin urime..FLM
Dhe si perfundim mbi Urimin..Enit te vogel ia kushtoim kenget me patriotike te preferuara te Tij..nder te cilat mbajn Titullin Ali Pash Gusia.te kenduara nga vellezerit Qetaj..mirepo,eshte dhe kjo qe Eni preferonte,dhe ndegjonte, bashk me-gjyshin Musain-(past ndjes)!
-pra-kenga eshte,"Ushtar Kavaja"e kenduar nga Ilir Shaqiri.
...duke shpresuar qe Eni i vogel,nje dite kur behet burr,ti lexon mbi librin e botuar keto vargje kushtuar Enit per ditelindje nga gjyshja, e cila e don Enin me shum se boten!!!
....Ndegjim te kendshem "Eni nga Malesia"!

http://www.youtube.com/watch?v=6m9sGQEd55Q

http://www.youtube.com/watch?v=3FlRs7ru0xU

"Me shum perqafime nga gjyshe"
Natyra-rugovase!

natyra
12-01-11, 02:29
"Ja dhe Bredhi i stolisur per Ditelindjen e Teses ne Kosovė!
**TESA&YLLI**

http://sq-al.facebook.com/profile/pic.php?oid=AQC99B4B_HmDwWdjDVCBCaUBzPQgnw-AoTgKq8SSCcqjZ6f6KqNXgUxMYicyNOS8gbQ&size=normal&usedef=1

"Me shum mall dhe perqafime per ju" gjyshe-Natyra:(!

natyra
13-01-11, 15:54
2

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs472.ash2/74584_1599806088571_1638624844_1416108_1915586_n.j p (http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs472.ash2/74584_1599806088571_1638624844_1416108_1915586_n.j pg)

natyra
13-01-11, 16:13
Tesa-Princesa:)

1826http://http://www.facebook.com/photo.php?fbid=1648273900236&set=a.1648271420174.85953.1638624844#%21/photo.php?fbid=1648276460300&set=a.1648271420174.85953.1638624844&pid=1504910&id=1638624844

tipi engjellor
13-01-11, 19:58
uroj qe nipi juaj te kete jete te gjate e te lumtur

natyra
14-01-11, 01:26
Faleminderit ne urimin i nderuar tipi engjellor,gjithe te mirat qofshin dhe per ty e familjen ne pergjithesi...

me respekt
Natyra.

natyra
14-01-11, 01:44
[QUOTE=natyra;2006282]"Qti bejm jeta qenka e tille, u dashka pranua ashtu si behet,dhe kesaj here erdha me ni urim me te favorshem ne te gjithe rrethin e ngusht familjare madje dhe me gjere...kushtuar "Endritit"(Eni) "Ne prage te 5 Vjetorit Ditelindjes Tij"Duke i deshiruar dhe 100 vite te shendetshme dhe te lumtura ne Jete...Sepse, ky femije i takon te ardhmes...Dhe mbi te gjitha,ka ni shkathtesi te papar gjeni...ky femije ka lindur po me kete date,Me 11 Janari-2006-tes...pikerishte ne "Mergat"!
"Si shum te tjere femij qe jen neper vende te ndryshme te botes....dhe me siguri, jo te gjithe e kishin perjetuar per se afermi lindjen e tij!
Pikerisht Babgjyshi&gjyshja..Si dhe axhi&dy hallat e tij, qe se kishin perjetuar per se afermi gezimin e lindjes se nipit te tyre...madje dhe gjyshja e babit 80 vjeqare...por fatmiresisht ishim ne si pal e dyte e familjes se tij, qe perjetuam per se afermi ditelindjen e ni nipi per her te par, (pas dya vajzave njake)..Por fati ishte i tille,te tilla ishin dhe vitet qe po kalonin jashte vendit me mallin per njeri-tjetrin..e ne veqanti vdekja qe na merr ne kohen te pa kohe,pa na pyetur fare!
Keshtuqe Enit te vogel, i iken dy gjysherit mbrenda ni (1)viti..dhe Eni i vogel tani 5 vjeqar din ta shpreh dhimbjen per ta,bile dhe per te ndare ate sebashku me ne,e ne veqanti me mamin dhe babin e tij..duke i ngushlluar te dyt per humbjen e babave te tyre..nje nate jo large,kishim shku per vizit tek familja e Enit,dhe filluam te flisnim per dy gjysherit e Enit te vogel,ne momentin kur ai po merrej me lodrat e tij,dhe here pas here vraponte ne dhomen ku gjindeshin dy motrat e tij me te rritura se ai..ne filluam te zgjasim biseden rreth gjyshave te Enit,dhe po mendoim se ai eshte habitur me lodra,mirepo pa pritur erdh e u ul para neve, dhe drejt po na shefe ne sy me ren...po thote pse s'me ftuat dhe mua ne biseden,e qfare bisede ia tham..? qe po flisni per gjyshat e mi,dhe une dua me dite qka po flisni per ta,se i dua shum te dyt..dhe me ka marr malli per te dyt..po ata spo vin mem pa mua sa jam rrit,e as ju spom qoni me i pa ata,motrat qe jen 2 vite para tij,shum ma pak flasin per gjyshat e tyre..kurse ky ne qdo kohe i permen..madje dhe merzitet shum,shum here mami i vet e ka gjet me lote per faqe,dhe duke fole vete me vete,gjaja po flas me gjyshin,pikerisht me kete qe kishte perjetuar 3 vite e gjysem,ne fakt me (tim shoq)!
Kurse Emrin ia pagezuam bashk Endrit.dhe kete me deshiren e prinderve,dhe te familjes ne pergjithesi...te cilet kishin simpati dhe respekt te madh ndaj Musait.Edhe pse fati na kishte ndare,ne qdohere kontaktonim ne tel me ta,dhe ne kohen kur flisnin dy baballaret..jo me pak se (1)ore,thua se po faleshin me njeri tjetrin..im shoq Musai,krejt nihere kishte shkua tek miqet,dhe ate dite kan dalur neper gusi deri tek kroi i
dhe kjo here ishte akoma pa lindur Eni,vetem njaket ishin posa kishin mbushur 2 vitet..!!
Ndaj,po kthehemi tek tema qe ka t'bej per Enin sot.
"Duke ju njoftuar diq per karakteret e Enit e vogel,si dhe shijet e tij.Eni ka ni trup jo shum te gjate ,e as shum te plot,eshte i shendetshem normalisht...ushqimi me i favorshem per te eshte pasuli, madje dhe sallata,kurse per nga embelsirat parapelqen qekulladat..dhe,per nga frutat drethet...por si do qe te jet, energjia kurr si mungon ne gjitha pikepamjet...http://mail.yimg.com/a/i/mesg/tsmileys2/04.gif
Prandaj shfrytezoi rastin qe Enit te vogel posa i mbushi te 5 vitet e femiris..Per dashurin me te madhe qe kam per te,deshiroi t'ia uroi 5 vjetorin e lindjes se bashku me gjithe ju bashkatdhetar te nderuar mbrenda ketij forumi te madh dardan..si kujtim nga autore e gjyshes ne parashikimin e disa nga POEZIT te mia nen kte FD kushtuar vetes dhe jetes time,mbi permbajtjen e temes (ditar) "dhimbje te kujteses"!
...Pikerisht nen temen speciale...kushtuar familjeve mbi cilat qofshin urime..FLM
Dhe si perfundim mbi Urimin..Enit te vogel ia kushtoim kenget me patriotike te preferuara te Tij..nder te cilat mbajn Titullin Ali Pash Gusia.te kenduara nga vellezerit Qetaj..mirepo,eshte dhe kjo qe Eni preferonte,dhe ndegjonte, bashk me-gjyshin Musain-(past ndjes)!
-pra-kenga eshte,"Ushtar Kavaja"e kenduar nga Ilir Shaqiri.
...duke shpresuar qe Eni i vogel,nje dite kur behet burr,ti lexon mbi librin e botuar keto vargje kushtuar Enit per ditelindje nga gjyshja, e cila e don Enin me shum se boten!!!
....Ndegjim te kendshem "Eni nga Malesia"!

http://www.youtube.com/watch?v=6m9sGQEd55Q

http://www.youtube.com/watch?v=3FlRs7ru0xU

"Me shum perqafime nga gjyshe"
Natyra-rugovase!

natyra
14-01-11, 02:15
[QUOTE=natyra;2008412][QUOTE=natyra;2006282]"Qti bejm jeta qenka e tille, u dashka pranua ashtu si behet,dhe kesaj here erdha me ni urim me te favorshem ne te gjithe rrethin e ngusht familjare madje dhe me gjere...kushtuar "Endritit"(Eni) "Ne prage te 5 Vjetorit Ditelindjes Tij"Duke i deshiruar dhe 100 vite te shendetshme dhe te lumtura ne Jete...Sepse, ky femije i takon te ardhmes...Dhe mbi te gjitha,ka ni shkathtesi te papar gjeni...ky femije ka lindur po me kete date,Me 11 Janari-2006-tes...pikerishte ne "Mergat"!
"Si shum te tjere femij qe jen neper vende te ndryshme te botes....dhe me siguri, jo te gjithe e kishin perjetuar per se afermi lindjen e tij!
Pikerisht Babgjyshi&gjyshja..Si dhe axhi&dy hallat e tij, qe se kishin perjetuar per se afermi gezimin e lindjes se nipit te tyre...madje dhe gjyshja e babit 80 vjeqare...por fatmiresisht ishim ne si pal e dyte e familjes se tij, qe perjetuam per se afermi ditelindjen e ni nipi per her te par, (pas dya vajzave njake)..Por fati ishte i tille,te tilla ishin dhe vitet qe po kalonin jashte vendit me mallin per njeri-tjetrin..e ne veqanti vdekja qe na merr ne kohen te pa kohe,pa na pyetur fare!
Keshtuqe Enit te vogel, i iken dy gjysherit mbrenda ni (1)viti..dhe Eni i vogel tani 5 vjeqar din ta shpreh dhimbjen per ta,bile dhe per te ndare ate sebashku me ne,e ne veqanti me mamin dhe babin e tij..duke i ngushlluar te dyt per humbjen e babave te tyre..nje nate jo large,kishim shku per vizit tek familja e Enit,dhe filluam te flisnim per dy gjysherit e Enit te vogel,ne momentin kur ai po merrej me lodrat e tij,dhe here pas here vraponte ne dhomen ku gjindeshin dy motrat e tij me te rritura se ai..ne filluam te zgjasim biseden rreth gjyshave te Enit,dhe po mendoim se ai eshte habitur me lodra,mirepo pa pritur erdh e u ul para neve, dhe drejt po na shefe ne sy me ren...po thote pse s'me ftuat dhe mua ne biseden,e qfare bisede ia tham..? qe po flisni per gjyshat e mi,dhe une dua me dite qka po flisni per ta,se i dua shum te dyt..dhe me ka marr malli per te dyt..po ata spo vin mem pa mua sa jam rrit,e as ju spom qoni me i pa ata,motrat qe jen 2 vite para tij,shum ma pak flasin per gjyshat e tyre..kurse ky ne qdo kohe i permen..madje dhe merzitet shum,shum here mami i vet e ka gjet me lote per faqe,dhe duke fole vete me vete,gjaja po flas me gjyshin,pikerisht me kete qe kishte perjetuar 3 vite e gjysem,ne fakt me (tim shoq)!
Kurse Emrin ia pagezuam bashk Endrit.dhe kete me deshiren e prinderve,dhe te familjes ne pergjithesi...te cilet kishin simpati dhe respekt te madh ndaj Musait.Edhe pse fati na kishte ndare,ne qdohere kontaktonim ne tel me ta,dhe ne kohen kur flisnin dy baballaret..jo me pak se (1)ore,thua se po faleshin me njeri tjetrin..im shoq Musai,krejt nihere kishte shkua tek miqet,dhe ate dite kan dalur neper gusi deri tek kroi i
dhe kjo here ishte akoma pa lindur Eni,vetem njaket ishin posa kishin mbushur 2 vitet..!!
Ndaj,po kthehemi tek tema qe ka t'bej per Enin sot.
"Duke ju njoftuar diq per karakteret e Enit e vogel,si dhe shijet e tij.Eni ka ni trup jo shum te gjate ,e as shum te plot,eshte i shendetshem normalisht...ushqimi me i favorshem per te eshte pasuli, madje dhe sallata,kurse per nga embelsirat parapelqen qekulladat..dhe,per nga frutat drethet...por si do qe te jet, energjia kurr si mungon ne gjitha pikepamjet...http://mail.yimg.com/a/i/mesg/tsmileys2/04.gif
Prandaj shfrytezoi rastin qe Enit te vogel posa i mbushi te 5 vitet e femiris..Per dashurin me te madhe qe kam per te,deshiroi t'ia uroi 5 vjetorin e lindjes se bashku me gjithe ju bashkatdhetar te nderuar mbrenda ketij forumi te madh dardan..si kujtim nga autore e gjyshes ne parashikimin e disa nga POEZIT te mia nen kte FD kushtuar vetes dhe jetes time,mbi permbajtjen e temes (ditar) "dhimbje te kujteses"!
...Pikerisht nen temen speciale...kushtuar familjeve mbi cilat qofshin urime..FLM
Dhe si perfundim mbi Urimin..Enit te vogel ia kushtoim kenget me patriotike te preferuara te Tij..nder te cilat mbajn Titullin Ali Pash Gusia.te kenduara nga vellezerit Qetaj..mirepo,eshte dhe kjo qe Eni preferonte,dhe ndegjonte, bashk me-gjyshin Musain-(past ndjes)!
-pra-kenga eshte,"Ushtar Kavaja"e kenduar nga Ilir Shaqiri.
...duke shpresuar qe Eni i vogel,nje dite kur behet burr,ti lexon mbi librin e botuar keto vargje kushtuar Enit per ditelindje nga gjyshja, e cila e don Enin me shum se boten!!!
....Ndegjim te kendshem "Eni nga Malesia"!

http://www.youtube.com/watch?v=6m9sGQEd55Q

http://www.youtube.com/watch?v=3FlRs7ru0xU

"Me shum perqafime nga gjyshe"
Natyra-rugovase!
...por ne mungesen e gjyshit qdohere,(tani vetem kujtimet qe na kan mbetur nga ai),dhe kjo foto paska qen hera e fundit e Tij.madje,dhe e jona per t'festuar me te ditelindjen tende, dhe cilat do festa qofshin:(!

natyra
14-01-11, 02:46
[QUOTE=natyra;2008412][QUOTE=natyra;2006282]"Qti bejm jeta qenka e tille, u dashka pranua ashtu si behet,dhe kesaj here erdha me ni urim me te favorshem ne te gjithe rrethin e ngusht familjare madje dhe me gjere...kushtuar "Endritit"(Eni) "Ne prage te 5 Vjetorit Ditelindjes Tij"Duke i deshiruar dhe 100 vite te shendetshme dhe te lumtura ne Jete...Sepse, ky femije i takon te ardhmes...Dhe mbi te gjitha,ka ni shkathtesi te papar gjeni...ky femije ka lindur po me kete date,Me 11 Janari-2006-tes...pikerishte ne "Mergat"!
"Si shum te tjere femij qe jen neper vende te ndryshme te botes....dhe me siguri, jo te gjithe e kishin perjetuar per se afermi lindjen e tij!
Pikerisht Babgjyshi&gjyshja..Si dhe axhi&dy hallat e tij, qe se kishin perjetuar per se afermi gezimin e lindjes se nipit te tyre...madje dhe gjyshja e babit 80 vjeqare...por fatmiresisht ishim ne si pal e dyte e familjes se tij, qe perjetuam per se afermi ditelindjen e ni nipi per her te par, (pas dya vajzave njake)..Por fati ishte i tille,te tilla ishin dhe vitet qe po kalonin jashte vendit me mallin per njeri-tjetrin..e ne veqanti vdekja qe na merr ne kohen te pa kohe,pa na pyetur fare!
Keshtuqe Enit te vogel, i iken dy gjysherit mbrenda ni (1)viti..dhe Eni i vogel tani 5 vjeqar din ta shpreh dhimbjen per ta,bile dhe per te ndare ate sebashku me ne,e ne veqanti me mamin dhe babin e tij..duke i ngushlluar te dyt per humbjen e babave te tyre..nje nate jo large,kishim shku per vizit tek familja e Enit,dhe filluam te flisnim per dy gjysherit e Enit te vogel,ne momentin kur ai po merrej me lodrat e tij,dhe here pas here vraponte ne dhomen ku gjindeshin dy motrat e tij me te rritura se ai..ne filluam te zgjasim biseden rreth gjyshave te Enit,dhe po mendoim se ai eshte habitur me lodra,mirepo pa pritur erdh e u ul para neve, dhe drejt po na shefe ne sy me ren...po thote pse s'me ftuat dhe mua ne biseden,e qfare bisede ia tham..? qe po flisni per gjyshat e mi,dhe une dua me dite qka po flisni per ta,se i dua shum te dyt..dhe me ka marr malli per te dyt..po ata spo vin mem pa mua sa jam rrit,e as ju spom qoni me i pa ata,motrat qe jen 2 vite para tij,shum ma pak flasin per gjyshat e tyre..kurse ky ne qdo kohe i permen..madje dhe merzitet shum,shum here mami i vet e ka gjet me lote per faqe,dhe duke fole vete me vete,gjaja po flas me gjyshin,pikerisht me kete qe kishte perjetuar 3 vite e gjysem,ne fakt me (tim shoq)!
Kurse Emrin ia pagezuam bashk Endrit.dhe kete me deshiren e prinderve,dhe te familjes ne pergjithesi...te cilet kishin simpati dhe respekt te madh ndaj Musait.Edhe pse fati na kishte ndare,ne qdohere kontaktonim ne tel me ta,dhe ne kohen kur flisnin dy baballaret..jo me pak se (1)ore,thua se po faleshin me njeri tjetrin..im shoq Musai,krejt nihere kishte shkua tek miqet,dhe ate dite kan dalur neper gusi deri tek kroi i
dhe kjo here ishte akoma pa lindur Eni,vetem njaket ishin posa kishin mbushur 2 vitet..!!
Ndaj,po kthehemi tek tema qe ka t'bej per Enin sot.
"Duke ju njoftuar diq per karakteret e Enit e vogel,si dhe shijet e tij.Eni ka ni trup jo shum te gjate ,e as shum te plot,eshte i shendetshem normalisht...ushqimi me i favorshem per te eshte pasuli, madje dhe sallata,kurse per nga embelsirat parapelqen qekulladat..dhe,per nga frutat drethet...por si do qe te jet, energjia kurr si mungon ne gjitha pikepamjet...http://mail.yimg.com/a/i/mesg/tsmileys2/04.gif
Prandaj shfrytezoi rastin qe Enit te vogel posa i mbushi te 5 vitet e femiris..Per dashurin me te madhe qe kam per te,deshiroi t'ia uroi 5 vjetorin e lindjes se bashku me gjithe ju bashkatdhetar te nderuar mbrenda ketij forumi te madh dardan..si kujtim nga autore e gjyshes ne parashikimin e disa nga POEZIT te mia nen kte FD kushtuar vetes dhe jetes time,mbi permbajtjen e temes (ditar) "dhimbje te kujteses"!
...Pikerisht nen temen speciale...kushtuar familjeve mbi cilat qofshin urime..FLM
Dhe si perfundim mbi Urimin..Enit te vogel ia kushtoim kenget me patriotike te preferuara te Tij..nder te cilat mbajn Titullin Ali Pash Gusia.te kenduara nga vellezerit Qetaj..mirepo,eshte dhe kjo qe Eni preferonte,dhe ndegjonte, bashk me-gjyshin Musain-(past ndjes)!
-pra-kenga eshte,"Ushtar Kavaja"e kenduar nga Ilir Shaqiri.
...duke shpresuar qe Eni i vogel,nje dite kur behet burr,ti lexon mbi librin e botuar keto vargje kushtuar Enit per ditelindje nga gjyshja, e cila e don Enin me shum se boten!!!
....Ndegjim te kendshem "Eni nga Malesia"!

http://www.youtube.com/watch?v=6m9sGQEd55Q

http://www.youtube.com/watch?v=3FlRs7ru0xU

"Me shum perqafime nga gjyshe"
Natyra-rugovase!
....por ne mungesen e gjyshit qdohere,(tani vetem kujtime na kan mbetur per te)"pikerisht,ne kete foto per ditelindjen tende, kur i mbushe 3 vite...ishte hera e fundit qe po e festoje me gjyshin ti dhe na...:(!

http://sphotos.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v1946/222/8/1454414113/n1454414113_172625_5461.jpg (http://www.facebook.com/photo.php?pid=172626&id=1454414113)


(http://www.facebook.com/home.php#)

natyra
14-01-11, 02:52
............

natyra
14-01-11, 03:18
Prap ketu me foto te Enit ne Ditelindjen e tij,dhe dya motrave njake..Vjosen&Violeten**Ps:si zakonishte me mendime te prera te tija ne gjitha vendimet qe merr..Pikerishte,ishte dhe ky propozim nga ai per t'festuar mu ne daten e tij sebashku me motrat njake..:)


http://sphotos.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v1946/222/8/1454414113/n1454414113_172627_6057.jpg (http://www.facebook.com/photo.php?pid=172626&id=1454414113)

Janna
16-01-11, 13:31
Nje urim nga zemra per NENEN dhe Vellan tim qe sot festojn Datlindjen ...Urime ..ju dua shum dhe ju kam shum xhan ...

natyra
16-01-11, 15:23
Nje urim nga zemra per NENEN dhe Vellan tim qe sot festojn Datlindjen ...Urime ..ju dua shum dhe ju kam shum xhan ...

E dashur Jana*urime dhe nga une*mamit dhe vellaut ju uroi shendet dhe jete te gjate..qofshin perhere te lumtur pran njeri tjetrit..!!

me respekt
Natyra.

Janna
16-01-11, 21:52
E dashur Jana*urime dhe nga une*mamit dhe vellaut ju uroi shendet dhe jete te gjate..qofshin perhere te lumtur pran njeri tjetrit..!!

me respekt
Natyra.Faleminderit shum e dashur dhe shum e rrespektuar Natyra ...
Edhe une uroj nga zemra qe ne Familjen tuaj te ket vetem momente dhe dite gezimi dhe lumturije ...

Te perqafoj shum dhe te falendesoj nga zemra ...

natyra
03-02-11, 04:49
*Besa Urime DITELINDJA zemer*
E ne nje kohe URIME dhe martesa..nga zemer e mamit uroi qe jeta ti fale gjitha kenaqesit e botes...:smile:
Qe nga kjo date-3-01-2011- po feston ne nje familje tjeter...gjithashtu rugovase*
Per te cilen uroi te keni mirekuptim*dhe respekt reciprok...dhe anasjelltas qdo gje te mire ne jeten e re bashkshortore**

http://item.slide*****/r/1/56/i/DLxrLNGWzz8v4XC5Y5VKmeb4pvRJ9nfw/

nga-autore
..Natyra(mami)!

natyra
12-02-11, 02:36
*Besa Urime DITELINDJA zemer*
E ne nje kohe URIME dhe martesa..nga zemer e mamit uroi qe jeta ti fale gjitha kenaqesit e botes...:smile:
Qe nga kjo date-3-01-2011- po feston ne nje familje tjeter...gjithashtu rugovase*
Per te cilen uroi te keni mirekuptim*dhe respekt reciprok...dhe anasjelltas qdo gje te mire ne jeten e re bashkshortore**

http://dhurata.com/images/retailers/image/tiranegift1_image0_b.jpg

nga-autore
..Natyra(mami)!

Poezi*
Per naten e Marteses:Date: 31-12-2010-
Dedikuar bijes time.Beses*

** U bere Nuse*.

Pa babin,moj bije!
Sa shum u merzite
u merzitem te gjithe
me the,sa veshtir qenka
te jesh pa bab,
qe ta humbish prindin!
ēenka shum e rand.
babi qe ishte dje,
E si mos te eshte sot?!
*ēe u bera nuse*..
dhe ai te me shohe
dhe sa shpejt iku,
..iku nga kjo bote!
o Zot si qenka jeta
valle si ta kuptoi?
miliarda pyetje
veti,ia bera
dhe pergjigje s'gjeja,
po ta pyesja Mbretin?!
sa e zhgenjyer ndjehem
qe kur te humba babi.
ah jeta po vazhdojka
por jo si me ty!
dhe une nuse po behem
*me vellen e nusnise*
ah babi ti nuk je!
t'me thuash urime
e te perqafohem
si baba me bijen..
u ndjeva e thyer,
ne zemer e shpirt
para syve mu ba terr!
dhe pse ishte drite
fillova te ēaje",
e tera me za
te gjithe i perqafova
(e ti prap me mungo):(
e me pas u drodha
perqafova nanen
e si ta pranoja
qe humba baben!
por babi te premtoi
se kurr s'do t'harroi
fjalet dhe keshillat
me andje do i kujtoi
mundohem t'flas me ty
sikur t'jesh ne te vertet
pse vdekja te mori?
ah ilaq s'tu gjete!
..nje ze me pershperiti,
porsi zė i yti
e me tha ni fjale
me fale bija ime,
qe s'mujta me ardh,
te te perqafoi
te them rruga mbare
sa shum u ngushtova
fjala mu nxu ne fyt!
ah babushi im
o i shtrenjti bab
gjithemon do te dua
dhe qe s'te kam pran!
me ty do krenohem
gjere sa te jam gjalle
Besa bije-e jotja.
..ne zemer do te mbaj!

Pusho ne *paqe* babush.

..autore
Hajla&Natyra..(mami)

natyra
12-02-11, 03:25
Dideroi i shkruan se bijes diten e marteses (http://forum.top-channel.tv/viewtopic.php?f=22&t=6144#p193743)

Bija ime,
Ti po le shtepine e babait dhe te nenes tende per te hyre ne ate te burrit dhe tenden njekohesisht. Duke te dhene tek ...., heq dore nga gjithe autoriteti im per t'ia kaluar atij; ai s'me takon me mua. Ishte nje kohe kur te komandoja dhe detyra jote ishte te me bindeshe. Tani kam vetem te drejten e keshilles. Po e shfrytezoj. Lumturia jote eshte e pandare nga ajo e burrit tend. Duhet absolutisht te jeni te lumtur apo fatkeqe njeri prej tjetrit. Mos e hiq nga mendja kete ide; dritherohem nga merzitja e pare qe mund t'i shkarkoni njeri-tjetrit.
Te kesh per burrin tend gjithe miresjelljen e imagjinueshme, pershtatju shijeve te tij te arsyeshme. Kujdes qe te mos mendosh asgje qe s'mund t'ia thuash atij, me qellim qe ai te jete vazhdimisht ne thellesi te shpirtit tend dhe mos bej asgje ne te cilen ai te mos jete i pranishem. Te jesh ne gjithcka dhe gjithmone si perpara syve te tij. Mendo se nje vajze qe sillet si grua eshte e pasjellshme dhe, per rrjedhim, gruaja qe di te ruaje qendrimin e sjellshem te nje vajze respektohet.
* * * * * * * *
Shikoni shendetin. Shendeti eshte baza e gjate e gjithe detyrave dhe ndoshta garantimi i zakoneve te mira te burrit. Ai qe te do me shume, fillimisht te qan hallin dhe kujdeset, por ai lodhet duke te pare gjithmone te vuajtur. Ne qofte se shfaqja e te qenit pa qejf fillon duke e shtuar interesin, ajo mbaron gjithmone duke e shkaterruar ate.
Te besh shtepine sa me te kendshme per burrin, duke qene e embel, e sjellshme, e gezuar qe ai te mos largohet vecse me keqardhje. Keni nje barre te perbashket per te mbajtur, merrni persiper me guxim pjesen qe ju takon.
Mos i beso te fshehtat askujt. As une nuk dua te di se cfare quan ti te rendesishme te me thuash, qofte ky edhe nje mister per kedo. Sukseset nxisin lakmine, fatkeqesite nxisin vecse nje meshire false. Do te me gjesh ne te gjitha momentet e veshtira dhe une duhet te te mjaftoj. Te rekomandoj te mos kesh huqe. Nje dyshim sado i vogel per sjellje te pahijshme nga ana jote, do te me mbushte me dhembje, do te hiqte vleresimin tim dhe do te me largonte nga shtepia jot edhe nga shume te tjera; pasi te kam levduar shume, do te ishte vdekje per mua po te skuqesha per ty.
* * * * * * * *
Te dua mbi cdo gje, prandaj kujdes ne hapat e para te kesaj jete te re. Nga frekuenca e vizitave te mia gjyko sa i kenaqur do te jem. Sa me i kenaqur te jem prej jush, aq me teper do me shohesh prane teje. Ne qofte se do te druhesha te kaloja prane deres tuaj, do te ishte fatkeqesi per mua dhe per ty.
Bija ime! Kam qare shume e kam vuajtur shume qe kur erdhe ne jete. Me ngushello! Me shperble! Po te le te shkosh me nje mundim dhe me nje dhembje qe s'mund ta marresh me mend. E ndjej qe ti nuk po provon te njejten gje. Une mbeta vetem dhe ti po shkon me nje burre te cilin duhet ta adhurosh. Sidoqofte, kur te mos bisedoj me ty si me pare, kur te flas me vete, do te them duke fshire lotet: "Vertet s'e kam me, por ajo eshte e lumtur".
* * * * * * * *
Te urdheroj ta ruash kete leter dhe ta rilexosh te pakten nje here ne muaj. Eshte hera e fundit qe te them: kete dua ta besh.
Lamtumire, bija ime! Lamtumire, femija ime e shtrenjte! Eja te te shtrengoj ne gjoks edhe nje here. Ne qofte se ndonjehere kam qene shume i ashper me ty, te kerkoj falje. Te jesh e sigurt se baballaret jane ndeshkuar mizorisht nga lotet, te drejte apo te padrejte, qe kane derdhur per bijat e tyre. Kete do ta mesosh nje dite dhe atehere do te me falesh. Ne qofte se do te perfitosh nga keto keshilla, kjo do te jete me e cmuara nga gjithcka e mire qe ke fituar prej meje. Te bekoj dhjete here, njeqind here, njemije here. Shko, bija ime! S'me duhet c'thone baballaret e tjere. E shoh se shqetesimi i tyre merr fund ne momentin kur ata ndahen nga femijet; me duket se shqetesimi im tani fillon. Ishe shume mire ne krahun tim. Dashte Zoti qe miku i ri qe ke zgjedhur te jete po aq i mire, aq i dashur, aq besnik sa edhe une.
Babai yt ...

E huazuar nga antare,(Desdemona) ne Emrin e autorit Dideroi. I cili ia kushtoi bijes se vet,ne diten e marteses...dhe une qellimisht e solla para gjithe lexuesve, ne perkushtim e gjith baballarve....qofshin ne kete bote, apo ne nje (bote tjeter) ku me padyshim do donin ti ndain te njejtat fjale,(te autorit) per bijat e tyre...Dhe ne te njeten kohe, une e mora si URIM.
Ndaj,besoi ne mirekuptim..Natyra.

natyra
18-12-11, 21:01
Pas nje kohe te gjate..erdha per ti Urua 70 Vjetorin e babit tim!:smile:
mu ne temen spicifike familjare...GEZUAR BABUSH
NGA ZEMER E BIJES TE UROI DHE SHUM VITE TE SHENDOSHA DHE TE LUMTURA PRAN NJERZVE TE TU KU DO QE JEN...GEZUARRR PERGJITHEMON............

Me nje poezi te zgjedhur per ty.me pas me nje kenge te preferuar kenduar nga Shaqir Cervadiku!


Urime 70 vjetori babush:)

edhe 100 vite te tjera

i festofsh ne mesin ton

sa shum u merzita sot:(( crying

si nuk jam per t'festuar me ty

e ne nje kohe gezohem

per pleqerin tende te mbar=D&gt; applause

te shendetshme,e papare

qdohere nikqi-jetoin gjate#:-S whew!

kete e kemi me tradite

shpesh me thon femijet

nen ne duam te ngjaim fisit tend

se ju jetoni gjate hahahaha

sa gezim qe po ndjej per ty sot :) happy

babushi im,sikur te isha me ty ne perqafimO:-) angel

s'do kisha pushua se qari e se qeshuri:(( crying:)) laughing

por ne do e gjeim radhen

se shpejti,per t'qen bashk&gt;:D< big hug

vetem lutem shum

per shendetin tend

qe te hec dhe ky vit

ashtu si tjeret me radhe

nuk te quajm kote djal te ri:D big grin

dhe s'eshte per tu qudit

ni 70 vjeqar nuk ka ni pamje si ti:-)/\:-) high five

o babushi ime,me i bukuri me i shtrenjti

i kesaj bote me je ti:) happy:) happy:) happy:) happy:) happy:) happy

te perqafoi me andje dhe dashuri&gt;:D< big hug

aqe sa ka yje ne qiell8-| rolling eyes

per arritjen e kulmit me te larte

mbrenda ketyre 70 viteve

u bere dhe katragjysho|\~ sing

gezuar gezuar dhe shum vite

te shendosha dhe te lumtura

mu ne mesin e qindra njerzve te tu

ku do ne iliride dhe dardani:-)/\:-) high five

ne diaspor dhe amerik gjithe shqipetari

qdohere per ty me perqafime&gt;:D< big hug

E jote bije *malsore*perheraB-) cool

Kumri-jeO:-) angel-nga rugova=; talk to the hand chiiirss&lt:-P party

:) happy

http://co108w.col108.mail.live.com/att/GetAttachment.aspx?tnail=0&messageId=d3c74507-29ad-11e1-9c3c-00215ad7e1f4&Aux=54|0|8CE8BD1BD251B50||0|0|0|0||&maxwidth=220&maxheight=160&size=Att&blob=MHxQMTAyMDgyOS5qcGd8aW1hZ2UvanBlZw_3d_3d (http://co108w.col108.mail.live.com/att/GetAttachment.aspx?tnail=0&messageId=d3c74507-29ad-11e1-9c3c-00215ad7e1f4&Aux=54%7C0%7C8CE8BD1BD251B50%7C%7C0%7C0%7C0%7C0%7C %7C&maxwidth=220&maxheight=160&size=Att&blob=MHxQMTAyMDgyOS5qcGd8aW1hZ2UvanBlZw_3d_3d)

http://www.youtube.com/watch?v=BoiimDRxBkU

..autore
Hajla&Natyra!

natyra
24-12-11, 07:26
Pas nje kohe te gjate..erdha per ti Urua 70 Vjetorin e babit tim!:smile:
mu ne temen spicifike familjare...GEZUAR BABUSH
NGA ZEMER E BIJES TE UROI DHE SHUM VITE TE SHENDOSHA DHE TE LUMTURA PRAN NJERZVE TE TU KU DO QE JEN...GEZUARRR PERGJITHEMON............

Me nje poezi te zgjedhur per ty.me pas me nje kenge te preferuar kenduar nga Shaqir Cervadiku!


Urime 70 vjetori babush:)

edhe 100 vite te tjera

i festofsh ne mesin ton

sa shum u merzita sot:(( crying

si nuk jam per t'festuar me ty

e ne nje kohe gezohem

per pleqerin tende te mbar=D&gt; applause

te shendetshme,e papare

qdohere nikqi-jetoin gjate#:-S whew!

kete e kemi me tradite

shpesh me thon femijet

nen ne duam te ngjaim fisit tend

se ju jetoni gjate hahahaha

sa gezim qe po ndjej per ty sot :) happy

babushi im,sikur te isha me ty ne perqafimO:-) angel

s'do kisha pushua se qari e se qeshuri:(( crying:)) laughing

por ne do e gjeim radhen

se shpejti,per t'qen bashk&gt;:D< big hug

vetem lutem shum

per shendetin tend

qe te hec dhe ky vit

ashtu si tjeret me radhe

nuk te quajm kote djal te ri:D big grin

dhe s'eshte per tu qudit

ni 70 vjeqar nuk ka ni pamje si ti:-)/\:-) high five

o babushi ime,me i bukuri me i shtrenjti

i kesaj bote me je ti:) happy:) happy:) happy:) happy:) happy:) happy

te perqafoi me andje dhe dashuri&gt;:D< big hug

aqe sa ka yje ne qiell8-| rolling eyes

per arritjen e kulmit me te larte

mbrenda ketyre 70 viteve

u bere dhe katragjysho|\~ sing

gezuar gezuar dhe shum vite

te shendosha dhe te lumtura

mu ne mesin e qindra njerzve te tu

ku do ne iliride dhe dardani:-)/\:-) high five

ne diaspor dhe amerik gjithe shqipetari

qdohere per ty me perqafime&gt;:D< big hug

E jote bije *malsore*perheraB-) cool

Kumri-jeO:-) angel-nga rugova=; talk to the hand chiiirss&lt:-P party

:) happy

http://co108w.col108.mail.live.com/att/GetAttachment.aspx?tnail=0&messageId=d3c74507-29ad-11e1-9c3c-00215ad7e1f4&Aux=54|0|8CE8BD1BD251B50||0|0|0|0||&maxwidth=220&maxheight=160&size=Att&blob=MHxQMTAyMDgyOS5qcGd8aW1hZ2UvanBlZw_3d_3d (http://co108w.col108.mail.live.com/att/GetAttachment.aspx?tnail=0&messageId=d3c74507-29ad-11e1-9c3c-00215ad7e1f4&Aux=54%7C0%7C8CE8BD1BD251B50%7C%7C0%7C0%7C0%7C0%7C %7C&maxwidth=220&maxheight=160&size=Att&blob=MHxQMTAyMDgyOS5qcGd8aW1hZ2UvanBlZw_3d_3d)

http://www.youtube.com/watch?v=BoiimDRxBkU

..autore
Hajla&Natyra!
Pershendetje,Pa dashur te gjykoi asnjerin/en nga moder-per momentin posa pash qe fotoja te cilen kisha postuar ne fund te poezis ketu,nuk po figuron tani!
Vertet s'po e kuptoi se si ka mundur te ndodh nje gje e tille?!
Mirepo,krejt qka po me duhet te di?,,ne mos eshte problemi dhe nga PC e imja,(sipas ni virusit qe me eshte shfaqur ne ditet e fundit)!
gjithsesi,kerkoi falje nese donjeri/a nga moderatoret ndiheni te fyer,por ju lutem mos e merrni ne kete kuptim.Pasiqe mund te kete ndodhur dhe gabim teknik,tek njera pal..P.s.po mendoi qe mund dhe te kete ndodhur ne kohen kur behen disa nderrime lidhur me tema tjera,dhe rastesisht kalon problemi pa verejtur tek tema tjeter,(nga ana e stafit)ne mos gabohem?..perveqse, ju siguroi se fotoja ishte e vendosur dhe pasi ta kem postuar poezin.

Ndaj ju falinderoi ne mirekuptim, respekt per te gjithe pa dallime

Natyra.

natyra
24-12-11, 20:26
Prap me ni Urim special per nipqen time *Princesh*FORTESES*

"Nga zemer e gjyshes i UROI ditelindjen
dhe 100 vite te lumtura e te shendetshme
te dhuroft jeta....

Fate dhe gezime ne gjirin familjare e dashura e shtrnejta ime Nipe-Fortes:smile:
**
Po therrisja zogjet
ku do n'per hava
pyesja per princeshen
ndokund e kan pa
nga zemer e gjyshes
urimin per t'ia dergua

te mi thonin asaj
e sa shum e dua
pyesja rete e qiellit

se ē'dinin me shum
per yllin e botes

e kan takuar dokund

me thonin si ate

s'kemi takuar doniher

po te dije dhe ti.
sa e lumtur qe eshte

per ditelindjen e saj

qe sot po feston
po pyesja dhe malet

prisja se qme thonin
me thonin si ate

asnihere se takonim
dhe yjeve ne qiell
..ajo ua kalo
pyesja ane e mban boten
po pyesja edhe qiellin

pyesja edhe token
po pyesja edhe diellin
pyesja edhe valet

aty pari dhe detin

pergjigjet me te bukura

per mua sot ata i gjeten
me kishin zili
per gjerat e tua

se bashku ngrem dollin

sot per ty festuam..:)


Gezuar Princesh
per mote e jete...Hapyy hapyy hapyyyyy:):)


1978

natyra
04-03-12, 21:15
*Yllion*..gjyshja po te Uron 04-Vjetorin e Lindjes-SOT..:smile: 03/04/2012..tek "Anglezet" e quajn *Gold Year*
Jetofsh sa malet e rugoves-tende KRESHNIKE cilen aqe shum e ke ne ZEMER!..

**
"Ndoshta nje dite,dhe se shpejti do jesh Ti ARDHMERIA e atij Vendi!

Heret e von,do jeni ju ata/o qe do e gezoni LIRIN duke mos harrua te paret e juaj bab/babgjysh/kusheri/vellezer/E-motra....Te cilet kan dhen qdo gje te tyre e ate me te shtrenjten-JETEN per LIRIN QE JU DO JENI ARDHMERIA PER TA GEZUAR NE GJITHA KOHERAT!!!

Prandaj,kjo eshte ARSYEA-pse vargje, vargoi..e qe
-Ty po ti drejtoi!..

NIPI IM
I DASHUR!
~~~~~~~~
PER TY ZOTIT I FALEM
DHE LUTEM PARA TIJ
ME ARDHJEN TENDE
I LINDUR NGA AI
TANI,ME PAK FJALE
PO I MARR PREJ QIELLIT
PER-DITEN ME TE BARDH
KUSHTUAR DITELINDJES
SE*YLLIT*
DHE SOT 04 MARSIN
TY PER TA URUAR
ME LUTJE PREJ ZOTIT
DUKE E FALINDERUAR
VETEM AI DO E DIN
JETA QFARE TE OFRON
NDERSA KUJTO FJALET..
NGA GJYSHJA PER MALL
DIKU LARGE..N'MERGIM!
NE ZEMER E VRAR
PER HUMBJEN E GJYSHIT
QE SHKOI PA TE PA!
E TI KUR DO RRITESH
PER TE KA PER TE FOLE
LEXO DHE VARGJET E SAJ
E-RUAJ NE DITAR!
KUJTIMET NGA DO..
DHE-FJALEN-E *ART*!.

..nga e jote
-Gjyshe-Natyra!

natyra
16-05-12, 02:55
Eh,si ishe jeta per femrat...lind femije,perjeto lindjet e tyre..e aqe me shum kenaqesin per ta..sidomos kur behen gjyshe...tani kjo me ben disi kurreshtare,se si gjyshet,madje dhe gjysherit jen kaqe te lidhur me nipat dhe mbesat e tyre...?:)sikur behet e dyfisht dashuria ndaj tyre...thua valle,sikur nuk jemi ngopur mjaft me femijet tan,sa ishin te vegjel..:)(disi shum shpejt po rriteshin):lool:
me kujtohet si sot,vajza posa eshte bere (nan per here te par)..kur kishte te 20-tat dhe akoma e ledhatoja si e vogel:) e bile,me gjelozonte kur i perqafoja femijet e tjerve...e tash si do ti duket kur te perqafoi voglushin e saj posa te lindur-Mergimin:)(me siguri do ti vie mire):P cilin Emer e pergezoi nga-Nena e babait te Tij..Kosov's(prej mallit te djalit vet qe se ka pa qe 9 vite):(! Athua Zot!gjithe keta femije qe po Lindin jasht Vendlindjes tyre..Si do behet e ardhmja e tyre..?!kjo me acaron shum,madje dhe brengosem per fatin kaqe te lige te tyre...ndihem si nje fajtore perball tyre...me vete them,deri kur duhet ti sherbeim vendeve te huja me shum se vendit VET?Valle!Si pa Shtet si me Shtet..gjithemon rrugve shqiptaret e shkret:(:(:(:(
(e kurr faji nuk u gjet)

Kjo Natyra ju pershendet...
....per kujtim ju le kete shkres!

natyra
16-05-12, 03:44
Dhe Ti O "Mergim Rugova"(nip im) i posa ardhur ne kete bote te re..nga zemer te uron Gjyshja-gjitha lumturite e botes..por me se shumti ate te Kosoves...:):):)

paq Uraten..Nipi Im!

And Thou O "Mergim Rugova" (my nephew) is newly arrived in this new world .. from the heart of your -grandmother wishes you all the best in the world .. but mostly that of Kosovo ... :) :) :)

peaceful .. My Nephew!

Nga:Gjyshe-Natyra.

http://www.youtube.com/watch?v=6BpkHKo03vQ&feature=related

Zero Cool
16-05-12, 08:29
Urime natyra, u befte 100 vjeq dhe paste jete te lumtur me familje.


http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/292139_327847397283772_231450110256835_757948_3545 36825_n.jpg

LaDy_Diaspora
16-05-12, 13:08
Dhe Ti O "Mergim Rugova"(nip im) i posa ardhur ne kete bote te re..nga zemer te uron Gjyshja-gjitha lumturite e botes..por me se shumti ate te Kosoves...:):):)

paq Uraten..Nipi Im!

And Thou O "Mergim Rugova" (my nephew) is newly arrived in this new world .. from the heart of your -grandmother wishes you all the best in the world .. but mostly that of Kosovo ... :) :) :)

peaceful .. My Nephew!

Nga:Gjyshe-Natyra.

http://www.youtube.com/watch?v=6BpkHKo03vQ&feature=relatedhttp://www.totallypimpedout.net/Graphics/Birthday/thumbs/Happy_Birthday.gif

Qoftė me jetė tė gjatė dhe tė lumtur! :smile:

natyra
17-05-12, 05:05
Faleminderit per Urimet,nga ju dyve larte..ZeroCool/LeDyDiaspora..

Ju pershendes perzemersisht...meqe,kerkoi falje qe s'mund u pergjigja veqmas.Se vetem nga ketu po mun shkruaj ne FD.(Jo nga Post Reply)!

respekt
N.

Murgesha
17-05-12, 20:21
Dhe Ti O "Mergim Rugova"(nip im) i posa ardhur ne kete bote te re..nga zemer te uron Gjyshja-gjitha lumturite e botes..por me se shumti ate te Kosoves...:):):)

paq Uraten..Nipi Im!

And Thou O "Mergim Rugova" (my nephew) is newly arrived in this new world .. from the heart of your -grandmother wishes you all the best in the world .. but mostly that of Kosovo ... :) :) :)

peaceful .. My Nephew!

Nga:Gjyshe-Natyra.

http://www.youtube.com/watch?v=6BpkHKo03vQ&feature=related


E nderuara Natyre!

Urime per nipin, vogelushit i deshiroj rrit te mbare, jet te gjat e te lumtur!

Qofsh gjithmon gjyshja me e lumtur ne bote.

turisti
17-05-12, 20:40
Dhe Ti O "Mergim Rugova"(nip im) i posa ardhur ne kete bote te re..nga zemer te uron Gjyshja-gjitha lumturite e botes..por me se shumti ate te Kosoves...:):):)

paq Uraten..Nipi Im!

And Thou O "Mergim Rugova" (my nephew) is newly arrived in this new world .. from the heart of your -grandmother wishes you all the best in the world .. but mostly that of Kosovo ... :) :) :)

peaceful .. My Nephew!

Nga:Gjyshe-Natyra.

http://www.youtube.com/watch?v=6BpkHKo03vQ&feature=relatedEdhe shume vite ne shendet dhe gezime.:smile:

http://www.wiskundemeisjes.nl/wp-content/uploads/2011/05/jarig.gif
http://detorteltuin-rotterdam.nl/wp-content/uploads/2011/12/jarig-21.gif

turisti
17-05-12, 20:42
Eh,si ishe jeta per femrat...lind femije,perjeto lindjet e tyre..e aqe me shum kenaqesin per ta..sidomos kur behen gjyshe...tani kjo me ben disi kurreshtare,se si gjyshet,madje dhe gjysherit jen kaqe te lidhur me nipat dhe mbesat e tyre...?:)sikur behet e dyfisht dashuria ndaj tyre...thua valle,sikur nuk jemi ngopur mjaft me femijet tan,sa ishin te vegjel..:)(disi shum shpejt po rriteshin):lool:
me kujtohet si sot,vajza posa eshte bere (nan per here te par)..kur kishte te 20-tat dhe akoma e ledhatoja si e vogel:) e bile,me gjelozonte kur i perqafoja femijet e tjerve...e tash si do ti duket kur te perqafoi voglushin e saj posa te lindur-Mergimin:)(me siguri do ti vie mire):P cilin Emer e pergezoi nga-Nena e babait te Tij..Kosov's(prej mallit te djalit vet qe se ka pa qe 9 vite):(! Athua Zot!gjithe keta femije qe po Lindin jasht Vendlindjes tyre..Si do behet e ardhmja e tyre..?!kjo me acaron shum,madje dhe brengosem per fatin kaqe te lige te tyre...ndihem si nje fajtore perball tyre...me vete them,deri kur duhet ti sherbeim vendeve te huja me shum se vendit VET?Valle!Si pa Shtet si me Shtet..gjithemon rrugve shqiptaret e shkret:(:(:(:(
(e kurr faji nuk u gjet)

Kjo Natyra ju pershendet...
....per kujtim ju le kete shkres!

Ishalla nuk je ka shkon ?????

tipi engjellor
17-05-12, 22:00
Faleminderit per Urimet,nga ju dyve larte..ZeroCool/LeDyDiaspora..

Ju pershendes perzemersisht...meqe,kerkoi falje qe s'mund u pergjigja veqmas.Se vetem nga ketu po mun shkruaj ne FD.(Jo nga Post Reply)!

respekt
N.

urimet me te mira per nipin tuaj mike e nderuar te rritet te behet 100 vjet......me respekt tipi...

natyra
18-05-12, 03:37
Murgesha moter e nderuar shum te falinderoi per Urimin..madje dhe fjalet me vlere ndaj nje gjyshe..:)
Te Uroi nga zemer qe dhe ti te perjetosh gjitha kenaqesit e nje gjyshe, me nipa dhe mbesa..vertet eshte "Privilegj" e dashur, shum te pershendes....:))))

ēdo respekt
..Natyra.

natyra
18-05-12, 06:17
I nderuar turisti te falinderoi shum per Urimin...duke te Urua qe dhe ti nje dite te behesh gjysh!po gjysh i mire,(jo i fshtir):)))) me pak shaka i nderuar..

E sa i perket pyetjes se fundit?
do te pergjigjem,me fjalen se dhe une duhet te shkoi ni dite,(nga kjo bote)per ne tjeter,si i/e gjithe ata/o qe kan shkua para meje..vetem atehere kur e ka than Zoti i larte...(E kur qdo gje vjen prej Tij.)nuk gjeim doni rrug dalje per t'qen kembngules!(pa munduar veten te lodhem)gje qe se besoi qe ben pun,hahaha kshtuqe,jen mjaft qe me presin dhe nga atjee...(te ri e te vjeter) por 3 jen me te veqant per mua.[B]Nena/Djali/Burri!!!:((( ne perjashtim te 2 palve gjysherve..Dhe 2 te rinjet Axhet e mi..E kur ne kohen e "Gjandaris Jugosllave"...njeri,(eshte gri) si-(BALLIST)-vetem qe ska dashur te jet,nen- "Armaten Ushtarake" te udhehequr-nga -QETNIKET- JGS!,,ne kohen me te EGER!te para "Luftes se Fundit" ne-KOSOVE!

Dhe nese, shofim me ni kendveshtrim,gjenjden se si jetoim Sot?...Ne prap,nuk mund te themi qe jemi krejt te Pavarur!Sa,Per tu gezuar-Ardhjeve te pasardhsve ton,mu ne boten e re Demokratike..sipas atyre qe mendoin qe vertet kemi ni demokraci?(pa asni vetmbrojtje tonen SHTET)!(dhe kjo me frigon me shum) Se,Akoma diqka po mshifet prapa (grilave) nga Agjenda te ndryshme-by-EVRO-BOTRORE...dhe nuk di ēkahes,ti Gezohemi-Valle?!

Prandaj,Te me falish i nderuar turisti,(ndoshta dhe mund te kem teprua me fjalet e dalura nga tema ketu)mirepo, sinqerisht ishte pa doni keqkuptim.thjeshte,ndoshta ni mllef qe se ndjein te tjeret si une qe po ndjej ne kete drejtim... me mire mos te ishte folur fare,ne njefar menyre!meqe,donihere,po na imponon dhe ambienti qe te dilet dhe jasht rrjetit!ne te shprehurit pa ven.psh.(si une ketu):)

....gjithsesi mbeteni me respekt
nga ana ime....dhe me ni Falinderim te Jashtzakont per Urimin...Ndaj,Nipit tim(i posa lindur ne mergim):(

Ju pershendes,perzemersisht qe te gjithve.....

Natyra.

natyra
20-05-12, 22:40
urimet me te mira per nipin tuaj mike e nderuar te rritet te behet 100 vjet......me respekt tipi... O Tipi i nderuar,kerkoi falje o mik nese mendo se kam harrua te pergjigjem Urimit tend,Jo skam si duhet harroi ata/o qe gjein kohen per t'len respekt ne fjale ndaj meje,e aqe me pak kur flasim per diken te moshuar si une ne mes te juaj..Fjalet jen te teperta per t'then dhe me shum..por gjerat shihen.

Prandaj,Te falinderoi per Urimin...dhe te pershendes perzemersisht

Natyra.