PDA

View Full Version : 5 Vjet Lufte...! 1 Milion te vdekur ne Irak


BE LK
10-04-08, 12:54
Al-jazera ka publikuar sot ne 5 vjetorin e e luftes ne Irak...!

1 milion te vdekur...!
3 milion te plagosur...!
4.5 milione te pastrehe...!

Ky eshte bilanci i nje lufte te cmendur ne shek 21...!

Une smund te jap dot asnje koment tjeter per kete...!

SoKoLi-i-Maleve
10-04-08, 15:55
Al-jazera ka publikuar sot ne 5 vjetorin e e luftes ne Irak...!

1 milion te vdekur...!
3 milion te plagosur...!
4.5 milione te pastrehe...!

Ky eshte bilanci i nje lufte te cmendur ne shek 21...!

Une smund te jap dot asnje koment tjeter per kete...!


Cdo lufte asht destruktive por sidomos luftat e sekteve fanatike fetare,jan edhe ma te rrezikshme se cdo nji tjeter,siq shifet ktu ne Irak.


ps: simbas informatave te qeveris se Irakut,te vdekur jan afer 230,000 .
Asht shum tragjedi kur injoranted (mullahet)e mashtrojn dhe perdorojn popullin e thjesht si mish per top..

pirro
10-04-08, 16:42
Se pari mendoj qe populli i IRAKUT jeton me mire sot se ne kohen e Sadamit, se dyti ato shifra jane te rreme , se treti mbi 70% jane vrar ne mes vete ne baza te ndryshme te sekteve te ndryshme fetare muslimane.
Koheve te fundit eshte bere perparim shume i madh ne stabilitetin e ketij vendi.

premium
10-04-08, 17:30
Se pari mendoj qe populli i IRAKUT jeton me mire sot se ne kohen e Sadamit, se dyti ato shifra jane te rreme , se treti mbi 70% jane vrar ne mes vete ne baza te ndryshme te sekteve te ndryshme fetare muslimane.
Koheve te fundit eshte bere perparim shume i madh ne stabilitetin e ketij vendi.
Po shihet se me mire jane tu jetu ,, me lule e paskan pritur Amerikant.
Saddami ishte diktator te vendit ,, ndersa Amerika eshte agresor e atij vendit.
Te kishte sjellur paqen nuk ishin zhvillue edhe ne dite te sodit luftimet,,, vetem see tensionon me shume punen ne Irak te kene me shume viktima.
Ka akcese edhe ndermjet sekteve,,, por me shume vriten ata Irakianet qe kane bashpunim me ushtrine Amerikane.

Preshevar
10-04-08, 22:48
Se pari mendoj qe populli i IRAKUT jeton me mire sot se ne kohen e Sadamit, se dyti ato shifra jane te rreme , se treti mbi 70% jane vrar ne mes vete ne baza te ndryshme te sekteve te ndryshme fetare muslimane.
Koheve te fundit eshte bere perparim shume i madh ne stabilitetin e ketij vendi.

Sė dyti kėto lajme u konfirmuan edhe ne lajmet e RTK-ės1 sot !

Sė pari si mund te jetoj nje popull me mir me 1 milion te vdekur ? Ti a endrra me sy ēel po sheh a ?

Sė treti pėr 100% tė vrasjėve jan fajtor vetėm Amerikanėt e askush tjeter qe ua prishen qetsin, rehatin dhe tolerancen nderfetare qe egzistonte para pushtimit me forcė tė irakut. Me ardhjen e amerikaneve ata instoruan politiken e perqarjės, te deshprimit moral e fizik, nje kaos qe as ne vietnam nuk eshte par, shkatrroj gjithqka ata ndėrtuan, kėt e beri shteti me "demokratik" nė botė pėr interesa 100 personale ! Per gjitha keto krime jan fajtor !

Dilaver
10-04-08, 23:57
1 vit ka 364 ditė.
5vjet nga 364 ditė 1820 ditė
5 vjet ose 1820 ditė
1 000 000 njė milion tė vrarė!
1 000 000 pjestu pėr 1820 = 549 njerėz nė ditė

A ėshtė e vertetė kjo?

JO.

Kan qenė raste tė rrala kur jan vra mbi 100 njerėz nė ditė.

__________________________________________________ ______________
E shtunė, 03 shkurt 2007 - 19:45 CET
Sė paku 130 tė vrarė nė Bagdad
Policia e Irakut thotė se sė paku 121 vetė kanė vdekur dhe 250 janė plagosur nė njė sulm nė qendėr tė Bagdadit.
Njė kamion me eksploziv shpėrrtheu nė lagjen kryesisht shiite al Sadrijah nė sulmin mė tė madh nė Irak qė nga sulmet e nėntorit.
Al Sadrijah ėshtė njė lagje shumė e populluar dhe shumica qė jeton aty janė kurd shiit.
Ėshtė ky sulmi mė i madh i kėtij viti ndėrsa pėr nga numri i viktimave i dyti qė nga sulmet e nėntorit nė Sadr City nė tė cilin vdiqėn 200 vetė.
BBC Albanian
__________________________________________________ ______________

Kėtė lajm (pėr 1 milion viktima) e ka lansuar njė shoqatė britanike (Opinion Research Business) e cila ka intervistuar 2000 respondente nė 15 provinca tė ndyshme Irakiane.
Cdo i pesti nga kėta 2000 ka deklaruar se tė paktėn njė anėtar i familjes ka humbur jeten nė Irak. Sipas kėsaj ankete ėshtė nxjerrė cifra njė milionėshe e tė vrarve!

Ndėrsa pėr innformata mė tė sakta:
http://www.iraqbodycount.org/ (http://www.iraqbodycount.org/)


http://www.iraqbodycount.org/database/incidents/page1 (http://www.iraqbodycount.org/database/incidents/page1)

http://www.iraqbodycount.org/database/incidents/page283 (http://www.iraqbodycount.org/database/incidents/page283)

4peace
11-04-08, 17:16
*


Al-jazera ka publikuar sot ne 5 vjetorin e e luftes ne Irak...!

1 milion te vdekur...!
3 milion te plagosur...!
4.5 milione te pastrehe...!

Ky eshte bilanci i nje lufte te cmendur ne shek 21...!

Une smund te jap dot asnje koment tjeter per kete...!


Tri pika kryesore kanė qenė para se SHBA-tė tė nisen pėr “ēlirimin” e Irakut:

Gjetja dhe asgjėsimi i mjeteve luftarake pėr shkatėrrim masiv (armė ABC/atomike-biologjike-kimike)
Rrėzimi i diktaturės sė Sadam Huseinit dhe zėnia/vrasja e tij
Vendosja e demokracisė
Pas pesė vitesh, ja rezultati (“suksesi”):

Gjetja dhe asgjėsimi i mjeteve luftarake pėr shkatėrrim masiv (ABC)A) 1 milion tė vdekur (kjo shifėr ėshtė arritur diku kah mesi i vitit 2007). Ėshtė informatė mjaft e saktė..."armėt atomike"
B) 3 milion tė plagosur... janė “armėt biologjike”
C) 4.5 milionė tė pastrehė janė “armėt kimike”


Rrėzimi i diktaturės...Sadami ėshtė vrarė nė fillim tė luftės “ēlirimtare”. Prandaj, pėr ta dėshmuar “suksesin”, e gjetėn njė “Sadam” tjetėr, e gjykuan, e varėn... i hapėn shishet e shampanjės pėr ta festuar “fitoren” mė tė madhe tė “ēėshtjes Irak”...
3."Vendosja e demokracisė", nė terren e dėshmuar si “pėrēaj e sundo”. Nė kėtė fushė janė arritur “sukseset” mė tė mėdha. Ėshtė krijuar kaos i pashembullt, krejt me atė moton e ashtuquajtur “vendosja e demokracisė” (lexo: pėrēaj e sundo), ashtuqė edhe vet “ēlirimtarėt” janė futur nė situatė tė pakthim, sepse s’e ka mundėsinė as pėr tė qėndruar e as pėr tė ikur.


P.S.
Sipas njė analisti, analizėn e tė cilit e lexova sot, gjendja jonė si ekonomike e politike, ashtu edhe ajo intelektuale ėshtė mė e ulėt se e Bangladeshit. Prandaj, si “intelektual” i tipit mė tė ulėt se tė Bangladeshit ėshtė vėshtirė tė gjykosh pėr njerėz (veprimet e tyre) siē janė ata tė Irakut.
Iraku, pa marrė parasysh rrethanat, ka pasur ushtrinė e rregullt tė vet. Ka pasur ekonomi (nė krahasim me “Nėnbangladeshasit”) shumė tė zhvilluar. Intelektualė shumė tė zotė (vetėm Bagdadi ka pasur mbio 5000 individė me tituj shkencorė)...


***

pirro
13-04-08, 15:26
Sido qe te jete eshte me mire pa Sadamin se sa me Sadamin ne pushtet.
Ne mund te thome cka te dojme mirepo ky 6 mujor i fundit eshte shume stabilizues ne Irak dhe gjerat vetem kane filluar te shkojn me mire. Ajo qe ka me se shumti rendesi eshte se fqinjet e Irakut nuk kane frike nga nje diktature e gjmendur.

Tador
13-04-08, 20:25
A duhet te jet,pergjegjes dikush per gjith keto vrasje ne Irak?

SoKoLi-i-Maleve
24-04-08, 23:06
A duhet te jet,pergjegjes dikush per gjith keto vrasje ne Irak?


Po,extremistet dhe fanatiket e nacizmit Islam qe ma se shumti kan vra njeri tjetrin neper xhamija.

ps: as ne xhamija njerzit skan mujt me gjete shpetim.Shtepit e lutjeve jan kthyje ne kasaphane njerzish.

niemand
25-04-08, 06:43
Al-jazera ka publikuar sot ne 5 vjetorin e e luftes ne Irak...!

1 milion te vdekur...!
3 milion te plagosur...!
4.5 milione te pastrehe...!

Ky eshte bilanci i nje lufte te cmendur ne shek 21...!

Une smund te jap dot asnje koment tjeter per kete...!


Me fal.. pyetje per ty.. ? edin sa eshte numri 1 Milion? dhe sa zero shkruhen pas numrit 1 ?


niemand

BE LK
25-04-08, 15:23
Me fal.. pyetje per ty.. ? edin sa eshte numri 1 Milion? dhe sa zero shkruhen pas numrit 1 ?


niemand

E di i nderuar Neimand, nese nuk te besohet prit ta tragoj....!

1,000,000 Te vdekur ne Irak + 3,000,000 te plagosur + 4,500,000 te pa strehe ...

Nese nuk te besohet atehere pyet Aljazeren se te mbush mendjen....!

Me te mira BE LK

niemand
25-04-08, 22:03
Po por fatmiresisht un se kam mendjen tende qe beson ne perrallat e tyre!! Kjo eshte ajo e mira!!

p.s Me vjen mire qe po e njeh numrin nje milion , por ajo shifer qe ju keni dhene eshte vetem nje shifer e ndonje pijaneci te qasaj Algjasires tonde qe i besoni atyre se te njejten kok keni ju , sikur ata sikur ty!!

niemand

4peace
25-04-08, 22:39
Po por fatmiresisht un se kam mendjen tende qe beson ne perrallat e tyre!! Kjo eshte ajo e mira!!

p.s Me vjen mire qe po e njeh numrin nje milion , por ajo shifer qe ju keni dhene eshte vetem nje shifer e ndonje pijaneci te qasaj Algjasires tonde qe i besoni atyre se te njejten kok keni ju , sikur ata sikur ty!!

niemand

Ēuni,

kur s'di - mos fol!

Te gjitha lajmet, qe nga fillimi i luftes e deri sot, qe i ka dhene ARD dhe ZDF kane pasur si burim (nga me te sigurtit) Al Xhaziren.

Shko fol per ndoj Fußball a ndonje "sport" tjeter - lere kete "sport", sepse nuk e njef!!!***

Murgesha
26-04-08, 00:31
1 vit ka 364 ditė.
5vjet nga 364 ditė 1820 ditė
5 vjet ose 1820 ditė
1 000 000 njė milion tė vrarė!
1 000 000 pjestu pėr 1820 = 549 njerėz nė ditė

A ėshtė e vertetė kjo?

JO.

Kan qenė raste tė rrala kur jan vra mbi 100 njerėz nė ditė.

Nė bazė tė kėsaj matematike kėtu, vetėm futbolldashėsit kan dėshirė tė rrisin numrin e spektatorėve.

BE LK
26-04-08, 10:59
Nė bazė tė kėsaj matematike kėtu, vetėm futbolldashėsit kan dėshirė tė rrisin numrin e spektatorėve.
E ne baze te matematikes sime, vetem ata qe nuk e kane problem te shkelin dhe perdhosin jeten e njerezve te tjere nuk ju ban pershtypje kjo.

kaq thjeshte eshte matematika...shkence ekzakte maaaa !

BE LK
26-04-08, 11:02
Po por fatmiresisht un se kam mendjen tende qe beson ne perrallat e tyre!! Kjo eshte ajo e mira!!

p.s Me vjen mire qe po e njeh numrin nje milion , por ajo shifer qe ju keni dhene eshte vetem nje shifer e ndonje pijaneci te qasaj Algjasires tonde qe i besoni atyre se te njejten kok keni ju , sikur ata sikur ty!!

niemand
Neimand, nuk kam ndonje problem personal me ty, por me qe e paske mare me mua kete problem, atehere po te them se sjam kopuk by... shitur si puna jote...!


me t'mira.. BE LK

niemand
26-04-08, 12:46
Neimand, nuk kam ndonje problem personal me ty, por me qe e paske mare me mua kete problem, atehere po te them se sjam kopuk by... shitur si puna jote...!


me t'mira.. BE LK

Nuk ta kam dhan/jap mundesin te kesh problem personal me mua , se pika e pare ju jeni te rrezikshem dhe zgjidhja e juaj eshte bomba dhe e dyta eshte se sme intereson as pak bile sikur ta kisha at mundesi Keta vende islamike si Irak/Avganistan/Iran i kisha fshi fare nga harta .. njeashtu edhe te cmendurit e allahut si ty qe u beson cdo porthe te Arabve qe dalin neper tv dhe japin shifra te mdha ..

Shpresoj qe mos te zgjatemi shum ne keto tema se sme pelqejn shum te hahem me juve, por vetem nje te kujtoj.. se ata te Al Xhazires sta shpetuan b... prej shkaut por ata qe kishe qenkan fajtor per vrasjen e 1 milion mutave Arab!


niemand

jadore
26-04-08, 12:56
..nese per 5 vite lufte te shkaktuar do sillte vetem deme materiale ne mireqenjen sociale te popullates do stagnonte per vite mireqenjen e tij ..

...nese per 5 vite shikuar vetem ne rrafshin human traumat e shkaktuara do duhej vite te tera per regjenerimin e trurit dhe prosperitetin global te njerzimit..
....nese per 5 vite vetem 5 jete njeriu te jene mohuar padrejtesish del qe iniciatoret do te duhej te ndeshkoheshin .. por kjo eshte realizim utopik e di ..


megjithate per mua them ..

nuk vlersoj as superfuqi e as qeveri qe do arsyeton veprimin nese privon ne menyre te dhuneshme nga vdekja natyrale qofte dhe nje jete njeriu ..
nuk na sollen asnjera nga keto subjekte ne jete, qe te kene te drejte qe te na mohojne ate ..njeriu mbet njeri dhe ka te drejte jete te jetuar qofte ai dhe armiku im ..

..e ju tjeret nese i arsyetoni per kauz te politikes globale keto shifra si te plotepjestuar per rastin e them qe eshte qeshtje konceptesh .. do ju arsyetoj ashtu si ne heshtje me duhet te '' arsyetoj gaffet e te medhenjeve qe sot shkatrrojne jeten ne kete planet ..

°Avan_Turist°
26-04-08, 13:07
..nese per 5 vite lufte te shkaktuar do sillte vetem deme materiale ne mireqenjen sociale te popullates do stagnonte per vite mireqenjen e tij ..

...nese per 5 vite shikuar vetem ne rrafshin human traumat e shkaktuara do duhej vite te tera per regjenerimin e trurit dhe prosperitetin global te njerzimit..
....nese per 5 vite vetem 5 jete njeriu te jene mohuar padrejtesish del qe iniciatoret do te duhej te ndeshkoheshin .. por kjo eshte realizim utopik e di ..


megjithate per mua them ..

nuk vlersoj as superfuqi e as qeveri qe do arsyeton veprimin nese privon ne menyre te dhuneshme nga vdekja natyrale qofte dhe nje jete njeriu ..
nuk na sollen asnjera nga keto subjekte ne jete, qe te kene te drejte qe te na mohojne ate ..njeriu mbet njeri dhe ka te drejte jete te jetuar qofte ai dhe armiku im ..

..e ju tjeret nese i arsyetoni per kauz te politikes globale keto shifra si te plotepjestuar per rastin e them qe eshte qeshtje konceptesh .. do ju arsyetoj ashtu si ne heshtje me duhet te '' arsyetoj gaffet e te medhenjeve qe sot shkatrrojne jeten ne kete planet ..

Respekt pėr ju e nderuar!

°Avan_Turist°
26-04-08, 13:47
Sa do qė tė kalkulojm me shifra....pėrsėri do tė na sjell rezultatin se me qindra mijėra persona kan pėsuar nga kjo luftė nė Irak...Por ja qė edhe kjo tė sjell tė shikosh njė konkurrenc pėr vrasje mbi parimin e shifrave....!

Nė fakt nuk duhet tė harrojm se Iraku dhe regjimi i Sadamit akuzoheshte pėr armė te shkatėrrimit nė masė....Por SHBA-tė atje sot e 5 vjet mė parė, kan gjetur 0.00 armė bėrthamore!!!

Mjerr ata popuj qė sporvohen me luftė,e sa pėr shifrat...njerėz kanė qenė tė gjithė!!!

hawk
29-04-08, 00:24
Asht shum tragjedi kur injoranted (mullahet)e mashtrojn dhe perdorojn popullin e thjesht si mish per top..


Shtrohet pyetja perse nuk u mashtruan perpara 5 viteve ??

uck_aksh
30-04-08, 00:19
5 vite X 365 dit= 1825 dit
1,000,000 njerz / 1825 dit= 547.94 (548) njerz ne dit
1825 dit X 24 orė= 43800 orė
1,000,000 njerz / 43800 orė = 22.83 (23 nerz jan vra qdo orė)

nuk esht e vertet kjo

BE LK
30-04-08, 12:36
5 vite X 365 dit= 1825 dit
1,000,000 njerz / 1825 dit= 547.94 (548) njerz ne dit
1825 dit X 24 orė= 43800 orė
1,000,000 njerz / 43800 orė = 22.83 (23 nerz jan vra qdo orė)

nuk esht e vertet kjo
Nuk te detyron kush te besosh......!