PDA

View Full Version : Gratė saudite mbahen nė fėmijėri


Bjeshka1
25-04-08, 07:59
Gratė saudite po mbahen nė fėmijėri tė pėrjetshme, nė mėnyrė qė tė afėrmit meshkuj tė ushtrojnė "kujdestari" mbi to, thotė Human Rights Watch (HRW).


Ky grup qė e ka bazėn nė New York, thotė se gratė saudite duhet tė marrin leje nga tė afėrmit meshkuj pėr tė punuar, udhėtuar, studiuar, pėr t'u martuar madje edhe pėr tė pasur pėrkujdesje shėndetėsore. Qasja e tyre nė drejtėsi gjithashtu ėshtė shumė e kufizuar, thotė ky grup. HRW-ja thotė se qeveria saudite sakrifikon tė drejtat themelore tė njeriut pėr tė mbajtur kontrollin mbi femrat. Arabia Saudite ėshtė shteti i vetėm nė botė, ku gratė nuk kanė tė drejtė tė vozisin. Klerikėt sauditė e shohin mbrojtjen e nderit tė gruas si ēelės tė rendit shoqėror dhe moral tė shtetit. Nuk ka pėrparim Raporti i quajtur "Tė vegjlit e pėrjetshėm: Shkeljet e tė drejtave tė njeriut tė dala nga kujdestaria mashkullore dhe ndarja e gjinisė nė Arabinė Saudite", pėrmban mė shumė se 100 intervista me gra saudite.


Farida Deif, hulumtuese e tė drejtave tė femrave pėr Lindjen e Mesme nė Human Rights Watch, tha: "Gratė saudite nuk do tė shohin asnjė pėrparim derisa qeveria nuk i jep fund dhunės qė del nga kėto politika tė drejtuara keq." "Ėshtė mahnitėse qė qeveria saudite ua mohon grave tė drejtėn qė tė vendosin pėr vetveten, por i mban tė pėrgjegjshme kriminalisht pėr veprimet e tyre nė pubertet," shtoi ajo. Raporti thotė se gratė saudite nuk e kanė tė drejtėn legale qė as tė marrin vendime tė vogla pėr fėmijėt e tyre, gratė nuk mund tė hapin llogari bankare, t'i regjistrojnė fėmijėt nė shkollė apo tė udhėtojnė me fėmijėt e tyre pa lejen me shkrim nga i ati.


Human Rights Watch thotė se gratė saudite nuk kanė qasje nė agjencitė e qeverisė, nėse nuk e kanė ndonjė pėrfaqėsues mashkull me vete. Kujdestaria e grave nga meshkujt gjithashtu kontribuon nė rrezikun ndaj dhunės pėrbrenda familjes, sepse viktimat e dhunės e kanė tė vėshtirė tė kėrkojnė mbrojtje nga gjyqet. Punonjėsit socialė, mjekėt dhe avokatėt thonė se ėshtė pothuajse e pamundur tė hiqet kujdestaria nga meshkujt, tė cilėt janė tė dhunshėm, thotė grupi. "Pėr gratė saudite, arritja e pjekurisė nuk sjell kurrfarė tė drejtash, vetėm pėrgjegjėsi."
BBC

SoKoLi-i-Maleve
01-05-08, 22:06
E po keshtu ka urdherue profeti ne "Kuranin famlart" per me i kontrollue ma leht ,se ato "sjan te afta" sa nji burr,por sa i "gjysem burri". LoL.......Hallahu e din ma se miri. Lol.

premium
02-05-08, 20:22
Tč drejtat e femrave mbas Kur'anit janė tė dhėna para 1200 vite.
Tek femrat apo gratė Krishtere lejohet gjithēka tė bėhet kanė liri tė plotė sidomos as bashkshorti nuk ka tė drejtė tė del para saj.... ēdo gjė nė jetėn e saj ėshtė normale... tė provon edhe me 10 tė tjera ....ēka ka kėtu? ėshtė diēka shumė normale,, as nuk shkrihet e as hargjohet. Mė tregoni pastaj nga disa ēė mendojnė se jeta tė vazhdon nė kėtė mėnyrė a do ishte njė jetė mė e kėnaqur apo.....?
Mos mendoni se jeta eshte mė civilizuar apo moderizuar tė kenė kėso ngjarjet ... po e kundėrta vjen.
Pėr disa pikat ligjore nga Arabia saudite tė bėra pajtohem ... sikurse kemi parasysh ne globin toksor me se shumti probleme tė tilla mes bashkeshorteve vijne nga shtetet moderne

Dilaver
02-05-08, 23:47
Cka nė tė vertetė 1.3 miliard musliman mendojnė?

Pėr demokraci, emancipim dhe besim.
Muslimanėt nė terė botėn kanė dy gjėra nė krye tė listės sė adhurimeve nga bota perendimore: demokracin dhe teknologjin. Shum syresh deshirojnė liri politike, liri personale, barazi juridike, lirin e fjalės.
Byroja internacionale Gallup ka botuar librin «Who speaks for Islam» (http://www.gallup.com/press/104209/Who-Speaks-Islam-What-Billion-Muslims-Really-Think.aspx) si rezultat i pėrgjigjeve tė shumices muslimane nė tė gjitha anėt e botės (35 shtete).
94% Egjipt, 93% nė Iran, 90% nė Indonezi e respondentėve janė pergjigj sė dėshirojnė lirinė nė vendet e tyre............
.
.
.