PDA

View Full Version : Ēokollata ka ndikim pozitiv te shtatzėnat...


Jana
08-05-08, 19:39
Shkencėtarėt nga Universiteti i Yale pohojnė se konsumi i ēokollatės nė shtatzėni zvogėlon mundėsitė pėr shfaqjen e komplikimeve serioze tė preeklampsisė (ngritja e shtypjes sė gjakut te shtatzėnat qė shoqėrohet me praninė e proteinave nė urinė).
Ēokollata pėrmban sasi tė madhe tė teobrominės, e cila stimulon punėn e zemrės dhe kėshtu lėshon dhe zgjeron enėt e gjakut, duke zvogėluar nė kėtė mėnyrė mundėsitė e shfaqjes sė preeklampsisė.

Teobromina tanimė shfrytėzohet nė mjekimin e dhimbjeve nė kraharor, rritjen e shtypjes sė gjakut dhe nė parandalimin e ngurtėsimit tė enėve tė gjakut.

Shkencėtarėt shtojnė se teobromina mund ta rregullojė edhe qarkullimin brenda placentės duke bllokuar nė kėtė mėnyrė stresin oksidativ.

Kėto rezultate tė reja janė tė bazuara nė pėrcjelljen e rreth 2300 shtatzėnave dhe nė analizat e sasisė sė teobrominės nė gjakun e foshnjave tė tyre.

Nė bazė tė kėtyre provave ėshtė treguar se sasia e lartė e teobrominės zvogėlon rrezikun pėr paraqitjen e preeklampsisė deri nė 70%.