PDA

View Full Version : Seks ne vend te dietes


LABI
13-05-08, 14:49
Nėse literatura dietetike ėshtė e pasur me libra dhe tabela qė shpjegojnė se sa kalori harxhohen duke luajtur tenis, sa harxhohen duke bėrė vrap apo ēdo lloj aktiviteti sportiv nė pėrgjithėsi, informacionet analoge mbi aktivitetin seksual janė thuajse tė pagjendshme. Sipas disa studiuesve amerikanė, duke bėrė njė seks tė "mirė" kaloritė qė harxhohen janė vėrtet tė konsiderueshme. Por kujdes ama! Rezultatet mė tė mira, gjithmonė sipas studiuesve amerikanė, mund tė arrihen vetėm nėse provon diēka "larg tradicionales". Do tė ishte shumė e thjeshtė! Ta quash dietė humbjen e kalorive nėpėrmjet kryerjes sė marrėdhėnieve seksuale, ndoshta do tė ishte paksa e ekzagjeruar, por nuk do tė ishte aspak keq qė tė mbanit gjithmonė parasysh se tė bėsh seks do tė thotė tė humbasėsh peshė. Me pak pėrjashtime, seksi ėshtė konsideruar si mė pak i mėrzitshmi dhe mė e kėndshmja formė e gjimnastikės, pėrveēse ėshtė edhe mė ekonomik, apo jo?!


Po seksi sa djeg?

Le ta nisim nga fillimi: nėse zhvisheni menjėherė, ose mė thjesht akoma nėse ndihmoni njėri-tjetrin pėr t'u zhveshur, konsumi energjetik i kėtij veprimi fillon me 12 kalori, por rritet nė mėnyrė tė menjėhershme nėse ti ose ai e ndėrlikoni pak punėn, dhe rezultati nė kėtė rast do tė ishte 187 kalori tė djegura vetėm gjatė zhveshjes. Vėmendje tė veēantė tek reēipetat tuaja dhe bokserat e tij: nė dukje janė shumė tė thjeshta pėr t'u hequr dhe i tėrė procesi do t'ju kushtojė 8 kalori, nėse pėrdorni tė dy duart, 12 nėse pėrdorni vetėm njėrėn dorė dhe shigjeta shkon menjėherė tek 87 nėse pėrdorni dhėmbėt (!). Nėse partneri ėshtė tashmė i gatshėm d.m.th. e ka kryer vetė procesin e zhveshjes dhe ėshtė i disponueshėm, mund tė hyni drejt e nė temė, ose ta zgjasni pak rrugėn, duke luajtur me disa veprime pėrgatitore. Sigurisht qė nuk ka asnjė dyshim. Ju leverdis qė tė ndaleni tek varianti i dytė, jo vetėm sepse do tė shijoni edhe mė shumė raportin, por edhe sepse nė kėtė mėnyre do tė keni mundėsi tė humbisni edhe 92 kalori tė tjera. Qė nga ky moment e mė tutje humbja e kalorive varet vetėm nga durimi qė do tė keni pėr tė arritur nė maksimumin e kėnaqėsisė.

Njė shembull pėr tė gjithė: njė raport qė pėrmbyllet nė tė paktėn katėr pozicione nė kuadrin e dhjetė minutave, i korrespondon djegies sė kalorive tė dy "bigne"-ve, njė fete ėmbėlsire dhe njė pudingu. Mendoni se sapo tė keni mbaruar sė beri seks gjithēka mbaroi? Jo, aspak! Edhe periudha e kohės pas raportit mund tė tė bėjė tė humbasėsh kalori. Nėse qėndroni nė shtrat pėr tė shijuar pas-seksin nė qetėsi, kaloritė e konsumuara janė 18. Por nėse visheni menjėherė dhe vazhdoni aktivitetin normal, kaloritė e humbura shkojnė deri nė 50.

Ja disa shifra

Sipas disa studimeve, ėshtė arritur nė pėrfundimin se: njė orė pėrkėdheljesh dhe faze pėrgatitore intensive, ose 18 minuta raport seksual, vlen pėr tė kompensuar kaloritė e shtuara nga njė fetė e madhe torte mė ēokollatė, kurse njė orė pėrqafimesh pasionante djegin kaloritė e njė pudingu me vanilje. Para se tė bėnit seks nuk i bėtė dot ballė tundimit pėr tė ngrėnė gjysmė kile akullore? Atėherė do t'ju duhet qė tė "shtroheni" mirė me partnerin pėr nja 62 minuta, pa harruar qė herė pas here t'i qėndroni sipėr.

Kėshtu kėnaqėsitė e gojės do tė mbeten thjesht dhe vetėm njė kujtim i ėmbėl, pa e vrarė mendjen se akullorja do t'ju shtojė njė sasi tė mirė kalorish. Ju pėlqen faza pėrgatitore?

Atėherė duhet tė dini se 53 minuta puthje franceze bėjnė tė zhduken kaloritė e njė "cheeseburger"-i, katėrmbėdhjetė patateve tė skuqura dhe njė porcioni ketchup. Ndėrsa njė gotė superkalorike verė e bardhė mund tė zhduket vetėm me 52 minuta masazh. Dhe vetėm me 15 minuta seks oral mund tė digjni tė gjitha kaloritė e 11 kokrrave rrush. Pastaj do tė duheshin 26 minuta fazė pėrgatitore plus njė orgazmė pėr tė djegur kaloritė e dy fetave picė margarita dhe 14 minuta pėrkėdhelje pėr njė porcion tė vogėl ēokollate.

Por jo vetėm nė shtrat mund tė digjni kaloritė e tepėrta. Veshja e shpejtė dhe zbritja me vrap e shkallėve pėr tė takuar partnerin ju bėn tė humbisni 110 kalori.


Atėherė jeni gati pėr sportin mė tė bukur dhe mė dobisjellės mes qindra disiplinave olimpike dhe dobisė qė sjellin nė mbajtjen e linjave tė turpit?

Dhe sė fundi tė shohim me detaje disa pozicione seksuale dhe efektin e tyre dietetik:

10 minuta raport seksual misionar: 250 kalori

10 minuta raport seksual femra sipėr: ajo 300 kalori, ai 130 kalori

10 minuta raport seksual mbrapa: ajo 200, ai 350 plus musklaturė e barkut

10 minuta raport seksual nė kėmbė: 600 kaloriTuesday, 13 May 2008
Huazuar nga Revista "JETA"