PDA

View Full Version : Medvedevi mesazh serbisė:


Fshatari
27-08-08, 07:09
"Medvedev: S'kisha zgjedhje pas njohjes sė Kosovės

27.08.2008

Nė njė shkrim nė tė pėrditshmen britanike "Financial Times", presidenti rus Dmitri Medvedev ka thėnė se nuk ka pasur zgjedhje tjetėr, pėrpos t'i njohė Abkhazinė dhe Osetinė e Jugut pasi vendet perėndimore e njohėn pavarėsinė e Kosovės pėrkundėr vėrejtjeve tė Rusisė.
Medvedev e ka akuzuar presidentin Mikhail Saakashvili pėr krizėn aktuale, duke thėnė se forcat ruse hynė nė Gjeorgji pėr t'i "shpėtuar jetėt" pasi forcat gjeorgjiane e sulmuan Osetinė e Jugut(Radio evropa e lirė).

niemand
27-08-08, 08:45
Shum interesant..


Po cka ka per te diskutuar per kete rus see..

ec e kupto


niemand

Luciano
27-08-08, 09:24
a dmth qe serbis nuk i ka konvenue njohja e osetis dhe e abkazis nga rusija apo kerka sjam hiq

Alkimisti_ch
27-08-08, 10:53
Ketu kemi te bejme me nje konflikt interesash. Rusi tani ndjehet me e fuqishme se dikur ne kohne e Jelcinit, andaj ata kerkojne terthorazi te rikthejne pozicionin e humbur kaher, prandaj kapen per gjera qe ne fakt nuk ju intereson edhe aq por qe ne kete rast eshte nje menyre per tju kunderven interesave evro-amerikane te cilat pos tjerash parashohin zgjerimin e NATOS edhe me vendet e ish- Bashkimit sovjetik, perfshi edhe Gjerorgjine eventualisht edhe Ukrainen. Futja e ketyre vendeve ne NATO, eshte zbehje e rolit te Rusise ne keto pjese karshi USA-ve, te cilat ajo dikur i kishte nen ombrellen e saj e rrjedhimisht edhe dobsim i pozites se Rusise si fator i rendesishem gjeopolitik nderkombetar.
Kosova ne kete rast eshte vetem si nje krahasim i pabazuar, por qe ne fakte i shkon per shtati kursit aktual politik qe po ndjek Moska putineze. Gjasat qe ajo te rikthej ate pozicion duken te pafavorshme, por qe mund te ngadalsoje procesin e antarsimit ne NATO, si dhe te ngadalsoje njohjen e shtetit te Kosoves...